Nieuw Republikeinse beweringen gelogenstraft Molotof trekt van leer tegen zijn collega's Onverschilligheid voor streven der partij thans bijzonder onverantwoordelijk r e n arban k blicatie De huurprijzen bij onderverhuur Min. Gielen kreeg goedkeuring op zijn begroting DIT BLAD Voor Alkmaar en omgeving DE ORDER: STAAKT HET VUREN Voorstellen Commissie van Drie door Nederland niet verworpen Spoorwegongeluk in Frankrijk Ook zeven zusters in China vermoord? Vanaf 7 Februari 1948 zelfstandige vaststelling door huiseigenaar Communisten roerden zich bij het Radio-debat ANDRIESSEN OP DE PARTIJRAAD: Werkvergadering tot verdere organisatorische opbouw der K.V.P. Twee Alkmaarders verdronken Zondag verloving van koning Michaël? Congresleiders weer bij Truman n voorbereidingen zijn res van de Europese beweging, dat in het en Haag zal worden nog niets definitief is kt men, dat Churchil g tot het bijwonen van e in overweging heeft ïrs van de beweging in ïen echter hoe langer ie overtuiging, dat het i zijn als Churchill de u kunnen bijwonen, iek aan Parijs vertrekt ir Marokko, waar hij weken rust hoopt te Et bij de bevrijding veel geleden. Het ,t er nog slechts in ge- nte met zwaar bescha- ie voorgevel. Er is is een betonnen stutsel in de nok ingebouwd, voor- en zijgevels te- mogelijke instorting behoeden. Het onmid- ijk aangrenzende ad- istratiegebouw kreeg zware schade. Tot stel en uitbreiding van gebouw wordt door B. W. nu een crediet ge- agd van f 208.850,;j; de FJjksstraatweg na- Dordrecht reden 2 luxe d's bijna gelijktijdig te- een aldaar geparkeer- vrachtwagen. Een van wagens sloeg over de en raakte in brand. inzittenden werden stig gewond; een van is inmiddels aan de omen verwondingen rieden. n van de aan de in- r 1947 verschuldigde AAKBANK, evenals het publiek J n DECEMBER tot sar. Echter zal m n tijdens deze shii- >m terugbetaling van worden gegeven. OFFENBONNEN. deelt mede, dat han- 75 B. V. der Brand- atst in het tijdvak van by de Distributiedien- U DGCEMBSB N. «8. «71: 1 tOO 404844; 9 8018, 1Q375: *228»; 16880; 18898 678 1104 448 2431 290 3349 431 4438 318 3336 180 «279 053 7168 861 7875 253 9871 311 10421 531 41689 905 12906 14295 15656 17169 1188 18503 19481 20684 21T72 1822 1844 1904 1631 2541 2565 2605 2619 3384 3475 3562 363? 4462 4816 4647 4700 5360 5402 5419 5448 6285 6338 6344 6357 7206 1219 7226 7310 7972 8174 8305 8319 9907 9964 10027 10045 10741 10805 10904 10964 11734 11940 12113 12157 13024 13040 13111 12136 14510 14528 14572 14623 15703 15887 16064 16277 17201 17328.17418 17572 18569 18717 18777 16821 19534 1956? 19644 19689 2084? 20867 20872 2095) 21789 21800^21835 2199» 't kaboutertje Weet- tnd hoefde ze te stu- Dan kan je lekker itten. Dan rust je al vond Jan natuurlijk ie in en ging vlug fïè, wat is hier alles acht Janneman. Ook n de wagen. „Vooruit aid. „Vlug naar huis, HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per- kwartaal; ƒ1.20 per maand; in cl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig fVondel ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 1J404 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank; Noorderbank DONDERDAG heeft het republikeinse ministerie van Voorlich ting over Radio-Djogja meegedeeld, dat de besprekingen omtrent het „staakt het vuren" nog niet bevredigend waren ver lopen. De voorstellen van de Commissie van Goede Diensten waren n.L van Nederlandse zijde verworpen, terwijl de Neder landers wisten, dat van Indonesische zijde met deze voorstellen accoord was gegaan. Het Republikeinse ministerie van Voorlich ting zegt voorts, dat er geen voortekenen 'zijn voor het spoedig bereiken van een overeenkomst. Aneta verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Neder landse delegatie tegen deze Republikeinse verklaring protest zal aantekenen. Overeengeko men was, dat communique's over deze aangelegenheden slechts na gemeenschappelijk overleg met de beide voorzit ters of hun plaatsvervangers door de Commissie van Goede Diensten zouden worden uitge geven. Aneta's zegsman zeide voorts, dat zonder op de details van de Republikeinse verkla ring in te gaan kan worden vastgesteld, dat het niet juist is, dat de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten t.a.v. „staakt het vuren" door de Nederlanders zijn verworpen. In verband met het feit, dat het republikeinse ministerie van voor lichting het volkomen onjuiste nieuws uitgaf, dat de Nederlanders de laatste voorstellen van de Com missie voor Goede Diensten ten aanzien van het Cease Fire zouden hebben verworpen, heeft de Neder lands-Indische Regeringsvoorlich tingsdienst het volgende omtrent de juiste toedracht van zaken medege deeld: De Nederlandse militaire dfeskundigen hebben de militaire experts van de Commissi? voor Goede Diensten nadere opheldering verzocht aangaande sommige pun ten. Aan Nederlandse zijde heeft men hierop nog geen antwoord ont vangen. Inmiddels heeft de voorzitter van de Nederlandse Technische Com missie een plan voorgelegd, dat on middellijk effectief zou kunnen zijn. Aangenomen moet worden, aldus het Nederlandse plan, dat de repu bliek de acties tegen leven en eigendommen, gepleegd door troe pen, welke onder republikeins ge zag staan, veroordeelt en dat zij hieraan een einde wil maken, al thans als de republiek oprecht de resoluties van de Veiligheidsraad wil naleven. Geconstateerd wordt, dat de verliezen, toegebracht aan de Indonesische economie, sedert de capitulatie van Japan, reeds veel zwaarder zijn dan die, gedurende de Japanse bezetting, geleden. Op deze basis had de Nederlandse Technische Commissie enige tijd geleden de volgende voorstellen ge daan: a. aanhouden van de thans bestaande demarcatielijnen als „voorlopige" demarcatielijnen; b. ogenblikkelijke uitvaardiging van de order „staakt het vuren" tot de troepen, die tegenover elkaar staan aan de demarcatielijnen; c. evacua tie naar republikeins gebied van alle republikeinse strijdorganen, die nog verblijven in de gebieden, welke door de Nederlanders zijn bezet; d. beperking van patrouille ring in de vooruitgeschoven posten. „Dit bleek voor de republiek niet acceptabel". Vervolgens wordt geconsta teerd, datghet verlies aan men senlevens en de economische ver nieling doorgingen na de wapen stilstand van 14 October 1946 en sedert de ondertekening van Einggadjati. De Veiligheidsraad, zo wordt voorts geconstateerd, heeft geen verandering in de toe stand gebracht. „Hoe kan men vertrouwen hebben in de uit komst van politieke besprekin gen, als deze subversieve acties doorgaan en de ernstige, verden king bestaat, dat deze acties niet alleen door de vingers worden gezien, doch ook worden geprovo ceerd door de republikeinse rege- ring?" Eén radiorede van Sjarifoeddin met het beroep op zijn volgelingen om een einde te maken aan de stille gevechten tegen ongewapende bur- xussen Kiom en rontmort in Centraal-Frankrijk heeft vannacht 'n ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij, voor zover be kend, 17 doden en 20 gewonden z«n te betreuren. Brandweer, po litie en vrijwillige hulpploegen zeiten net zoeken naar verdere slachtoffers voort. Het ongeluk gebeurde, doordat 'n sneltrein in botsing kwam met een electrische wagen, die in tegenover gestelde richting reed. De electri sche wagen vloog onmiddelijk in brand. Volgens ooggetuigen heeft de machinist van de sneltrein de na derende electrische gezien en ge tracht te remmen. Hij kon echter de hevige botsing niet vermijden. Men vond het geheel verbrande lichaam van de machinist met beide handen om de handles geklemd. Men gelooft, dat het ongeluk aan een fout bij het zetten van de wissels te wijten is. gers aldus het communiqué zou meer doen dan alle mooie woorden, tot de wereld ia het al gemeen gericht. „De Nederlandse Technische Commissie verklaart zich bereid met volle kracht door te gaan met de besprekingen over de laatste voorstellen van de Commissie van Goede Diensten, mits de republi keinse regering daden en niet woorden laat zien en de huidige verdenkingen zijn weggenomen. De bewijzen voor de Nederlandse ver denkingen zijn aan de Commissie van Goede Diensten voorgelegd en de commissie kan zelf onderzoeken en voor zichzelf vaststellen, of de Nederlandse twijfel en aarzelingen gewettigd zijn. De Nederlandse speciale com missie hoopt een duidelijk ant woord ja of neen te krijgen. - Het communiqué van de R.V.D. heeft de volgende aanhangsels: a. een lijst van 14 subversieve ac ties (moord en vernietiging) door de republiek gepleegd; b. een lijst van subversieve acties van 1 tot 25 November, welke vaststaan, o.m. wordt melding gemaakt van 41 ontvoeringen, 36 brandstichtin gen en 30 moorden. Voorts bevat het communiqué een aanhangsel met een uittreksel van een operationele order van de re publiek, welke gedateerd is 8 No vember en opdracht geeft om a; geen medewerking te verlenen aan de Nederlanders of functies als loerah en dergelijke aan te nemen; b. het gerucht te doen verspreiden, desnoods door middel van pamflet ten, die het lagere deel van de Ne derlandse gemeenschap moeten be reiken, dat tussen dr. van Mook en Luitenant Generaal Sp^or verschil van mening bestaat; c. het gerucht te verspreiden, dat de Nederlandse militairen hardvochtig zijn en gaar ne plunderen, opdat de bevolking hen gaat haten; d. het ontvoeren van levende personen, die voor de Nederlanders werken en hen naar veilige gebieden te brengen. Een aanhangsel bij een instructie van 5 November aan de kamponghoofden geeft opdracht om de verraders te vermoorden, die Nederlanders hel pen, en om hun woningen en eigen dommen in brand te steken. De besprekingen op het dek van de „Renville". De voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk, Raden Abdoel Kadir tijdens het uitspreken van zijn rede in de eerste formele bijéénkomst van de beide delegaties met de leden van de Commissie voor Goede Diensten. Molotof besteedde bijna de ge hele zitting der ministers van buitenlandse zaken van gisteren aan een lange verklaring over de Duitse herstelbetalingen. Molotof herbaalde reeds eerder geuite be schuldigingen tegen Engeland en de V. S„ het profijt trekken van de verkoop van steenkolen en hout, het gebruik maken van bui tenlands kapitaal om Duitse fir ma's op te kopen, het opleggen van financiële hulp en het toe kennen van crediéten aan Duits land zonder overleg, het pogen om de verdeling van Duitsland te bestendigen. Bevin verklaarde na MolotoFs rede niet te hebben verwacht, op deze wijze aan beledigingen en schimpscheuten blootgesteld te zul len borden. „Wat erger is: na her haalde dementi's en verklaringen zijn dezelfde onware beweringen naar voren gebracht alsof zij nog nooit beantwoord waren". Bidault bepaalde zich er toe te zeggen, dat Molotof's beschuldigin gen in strijd met de waarheid zijn. Molotof onderbrak Bevin's op merkingen met de woorden, dat zijn verklaring diende als antwoord op de verklaring van Marshall. In het begin van de zitting had Marshall namelijk met) klem een beschuldi ging van Molotof van de hand ge wezen, dat een plan tot economi sche en politieke fusie van de drie westelijke zones van Duitsland in voorbereiding is. Volgens Marshall was de rede van Molotof duidelijk bedoeld voor een ander gehoor. „Een dergelijke me thode kan moeilijk eerbied wekken voor de waardigheid van de Sov- jetrussische regering". Marshall noemde de fusie van de Engelse en 'Amerikaanse zone een overeenkomst van zelfverdediging tegen de Sovjetrussische politiek, in hetzelfde tempo economische rijk dom uit de Oostelijke zone van Duitsland te halen, waarin deze de Westelijke zone wordt binnenge bracht. Hij wees er echter op, dat de fusie een tijdelijke regeling is in afwachting van de volledige een heid en dat deze regeling ieder jaar moet worden vernieuwd. Ook Bidault verklaarde, dat er niet alleen geen plan voor fusie Van de drie zones, doch dat de geschie denis van de fusie der Engelse en Amerik. zone gereleveerd hadden, ging men over tot de bovenver melde bespreking over de herstel betalingen. In de loop van zijn verklaring over de herstelbetalingen zeide Mo lotof nog, dat hij vernomen had, dat de schuld van Duitsland aan de V.S. 600 millioen en die aan Enge land 700 millioen dollar bedraagt. Verder stelde hij voor, dat de raad van ministers er onmiddellijk toe zou over gaan, een Duitse advies raad te stichten, waarin de waarlijk democratische partijen, vakvereni gingen en anti-nazi-organisaties ver tegenwoordigd zouden zijn. Deze adviesraad zou dan moeten beslui- "ten, of Duitsland de voorwaarden zou aanvaarden, „waaronder de fi nanciële hulp en de eredieten het land worden opgelegd". Na de reacties van Marshall, Be- vin en Bidault op Molotof's ver klaring werd de zitting verdaagd. Naar aanleiding van de moord op Mgr. Pessers en Pater Bruns in de Missie van China, vernemen wjj begin November in Kiangtsau (het nader, dat beide missionarissen in begin November in Kiangtsan (het tegenwoordige Sin-Kiang), teza men met vier Nederlandse Zusters van de Congregatie van de kleine zusters van St. Jozef nit Heerlen, gevangen genomen werden. Over het lot dezer Zusters, t.w. Zuster- Overste Joseph (Helena van der Meer uit Alkmaar), Zr. Herina Veronica Postma uit Bolsward), Zr. Jorista (Sophia Houben uit Roggel) en Zr. Clasina is nog niets hekend. Bij informatie werd mede gedeeld, dat met Zr, Clasina waar schijnlijk bedoeld wordt Zr. Anas- taïïe (Jacoba de Bont uit Ouden bosch). v Twintig kilometer ten Zuid-Oos ten van de plaats, waar de gruwe len plaats vonden, nl. in Yun-tch- eng, bevonden zich nog drie Heer- lense Zusters, over wier lot men eveneens in onzekerheid verkeert. Wanneer de hoofdhuurder gele genheid tot mede-inwoning aan derden verschaft, kan de huis- eigenar op grond van intensiever gebruik van de woning hij de Prijzenbureaux voor onroerende zaken toestemming krijgen, de huur met een bepaald percentage te verhogen. Als regel wordt deze toestemming verleend. Ter ver eenvoudiging van deze, voor de overheid veel werk en kosten met zich meebrengende regeling treedt met ingang van 1 Februari 1948 een nieuwe regeling, de Huur- prijsuitvoeringshe schikking 1948, in werking, op grond waarvan de huiseigenaar aan de hand van be paalde richtlijnen zelfstandig deze verhoging mag toepassen. De in de beschikking vervatte bepalingen zijn in grote lijnen ge lijk aan de richtlijnen, welke de prijzenbureaux tot dusver volgden bij het vaststellen van toelaatbare huurverhoging. De reeds verkregen toestemmin gen tot huurverhoging, voor zover deze berusten op het verschaffen van gelegenheid tot mede-inwoning, zijn met ingang van 1 Februari 1948 vervallen. Van deze datum af kunnen huiseigenaren dus zelf aan de hand van de beschikking de huurverhoging bepalen, daarbij uit gaande van de oorspronkelijke huur prijs. Uiteraard zal de berekening veelal uitkomen op ongeveer het zelfde bedrag, waartoe de prijzen bureaux gekomen waren. Evenwel zijn ook gevallen mogelijk, waarbij de berekening hoger of lager uit komt. Wanneer dit zo is, dan mag van 1 Februari 1948 niet meer dan de nieuw berekende huur in reke ning worden gebracht. In het algemeen bedragen de ge oorloofde opslagpercentages: voor één mede-inwonende 5 pet., voor twee mede-inwonenden 10 pet., voor drie en vier mede-inwonehden 15 pet., voor vijf en zes mede-inwo- nennen 20 pet., voor zeven en meer mede-inwonenden 30 pet., ingeval de hoofdhuurder een pensionhouder of kamerverhuurder is, ingeschreven bij de bedrijfs-Horeca, 30 pet. In de beschikking is een aantal beperkende bepalingen opgeno men, waarvan men op de hoogte dient te zijn, om tot de juiste huurprijsbepaling te kunnen ko men. Met nadruk wordt de aan dacht er op gevestigd, dat een dier bepalingen luidt, dat in gevallen, waarbij in Mei 1940 reeds mede- inwoning plaats vond, geen huur verhoging op grond van mede-in woning is toegestaan. Bij de prijzenbureaux voor onroe rende zaken (gevestigd in vrijwel alle gemeenten, waar een kanton gerecht bestaat), bij de plaatselijke prijzencommissies en verder bij alle bureaux van het directoraat-gene raal van de prijzen zal van 17 Dec. af een brochure verkrijgbaar zijn, waarin alle bepalingen met toelich ting en voorbeelden zijn opgenomen. De nieuwe beschikking heeft uit sluitend betrekking op de huren van woningen, waarin mede-inwoning plaats heeft. De hoofdhuurder, wiens huur op grond der beschikking wordt ver hoogd, kan slechts onder bepaalde omstandigheden bij uitzondering overgaan tot doorberekening aan zijn onderhuurders in evenredig heid met de onderverhuurde ruimte. De prijzenbureuax hielden bij door hen bepaalde onderhuur reeds reke ning met de verhoogde door de hoofdhuurder te betalen huur. Hoofdhuurders of onderhuurders kunnen desgewenst de prijzenbu reaux voor onroerende zaken ver zoeken om vaststelling van een even tuele onderhuurverhoging. (Van onze parlementaire redacteur) NA VIER DAGEN van zitten en opstaan, van luisteren en spre ken, van misschien benauwd zijn, maar veel meer van lachen, is het blijmoedigste lid van het kabinet- Beel Vrijdagavond met een goed keuring op de begroting van het departement van O., K. en W. naar huis gegaan. Maar hij heeft een dikke taak met huiswerk mee ge-, kregen; hij moet in de komende maanden rapporten aan de Twee de Kamer overleggen, die hij zelf allemaal royaal en braaf heeft be loofd, hjj moet de begroting voor. de radio nog klaar maken, de wet op de distributie van hot pers apparaat uitwerken,- de verdeling van de zendtijd voor politieke par tijen opstellen Voor het geval er verkiezingen zouden komen en tenslotte binnenskamers een paar rondjes vechten tegen het advies van de Radioraad. Wanneer hij dat heeft gedaan, kan hij zich zetten aan het opstellen van de nieuwe radiowet, waarover hij nu met tot nieuwsgierigheid prik kelende geheimzinnigheid zelfs de grote lijnen niet wenste te ver klappen. Met deze stapel werk, in clusief de reeds vroeger meegegeven opdrachten ook alweer door eigen belofte op de hals gehaald moet de minister de vernieuwing van het middelbaar onderwijs in wetvorm gieten en straks de subsidie aan het bijzonder hoger onderwijs in de Kamer verdedigen. Men zou denken dat zulk een overvloed 's mans op gewektheid zou bederven. Maar zij groeit er juist door. Sinds mensen heugenis is de heer Gielen Neer- lands meest merkwaardige minister. Het debat over de radio heeft zijn contouren nog niet kunnen vinden, niet vanwege de leden, maar van wege de late avond. Want het was al tegen elven Donderdagavond toen de voorzitter daaraan liet begin nen. En toen begon het ook de leden een beetje voor de ogen te schemeren vanwege Klaas Vaak en 'gezellen. Nochtans trokken twee dominees reeds van leer tegen een eventueel opvolgen van het advies van de Radioraad. De ene was een echte A.R.-dominee en de tweede een C.H.-volgeling. Wezen zij het plan af, de Vrijheidspartij huppelde tussen de Raad en de dominee door. Zij voelde wel voor een algemeen program, dat niet neutraal was, maar nationaal, doch wilde de orga nisatie laten berusten op de samen werking der organisaties. Dwars door alles heen, alsof het Carnaval was, danste Gerben Wagenaar, zuur en grimmig, omdat de C.P.N. nog geen zendtijd had en in verkie zingstijd ook al weinig kans kreeg. Jawel, we zullen onze sollicitant onderdrukkers ook nog in hun werk steunen. Vrijdag ging de Kamer met dit thema verder. En het bleek, dat de radio niet alleen amusement geeft in onze huiskamer, maar ook in de Landskamer. De Tweede Kamerle den beleefden er namelijk veel vreugde aan. Opmerkelijk, niemand heeft het gewaagd een goed woord over te hebben voor het advies van de Radioraad. Hoe zijn de tijden toch in twee jaar veranderd! Maar niemand heeft ook precies gezegd, wat hij van de nieuwe radiorege ling wenst. Laat dat maar aan Gielen over. Doch er werden een paar principiële dingen gezegd. De prot.-chr. streven meer naar herstel van het oude, dat de heer Gielen niet wil, de heer Teulings naar het herstel van de autonome organisaties, waarin allen hem op één na volgen. Maar wat de alge meenheid betreft, daarover verschilt men. Zelfs de uitdrukking van de katholieke afgevaardigde: „zo alge meen mogelijk", behoeft niet door alle fractiegenoten eender te wor den uitgelegd. Zij kon wel eens meer neigen naar die van de Partij van de Vrijheid, die onder algemeen verstaat niet neutraal, maar voor ieder bevredigend. Niks met dat' algemeen te maken, zeide Wagenaar namens Moskou, staatsomroep. Waarop de heer Teulings infor meerde hoe dan toch wel die vrij heid in het paradijselijke Rusland of de „volksdemocratisehe" buren tot uitdrukking kwam. En toen zat hij in de boot. Want Wagenaar werd kwaad en begon te interrumperen, dat de voorzitter hem met zijn hardste hameren niet tot bedaren kon brengen. Hij stond erbij recht. „Hij lijkt wel een Molotov" was het slot van Teulings en Jan Schouten sprong te hulp om Wagenaar en de C.P.N. te bedaren. De knuppel kwam pas echt in het hoenderhok toen de politiek in de radio tot politiek in de Kamer werd. Daar kreeg me de Vara er van langs, die op je nuchtere maag al begon met propaganda voor de P.v.d.A. en nog niet klaar was, wan neer je 's avonds je sokken uit trok. En de communisten waren woedend vanwege het „werkende volk", dat hen via het Politburo had opgedragen te protesteren te gen de 80 minuten, die zij hadden gehad. Is me dat een democratie, zei Wagenaar. En de man kreeg van de minister nog gelijk ook, want hij zal, zoals in Wagenaar's motie werd geeist, de volgende keer ge lijkelijk de tijden verdelen, Als de minister, tussen haakjes, bezwaar tegen de motie had geopperd, had de Kamer hem gelijk gegeven en was zij verworpen. Tenslotte zijn er dan nog heel vepl dingen ter sprake gekomen: de luisterbijdrage, die toch niet ver laagd wordt, de radio-banneling Gerbrandy, die geen gelijk kreeg, de Wereldomroep, die haar deuren sluit voor de KJR..O. en dit wel gal blijven doen als ze niet hief gewéld worden geopend, de radiobladen, die meer papier krijgen. Maar het liep allemaal op wieletjes voor de minister. Pers en perszuivering blijken minder te doen op de beurs der Tweede Kamer, maar de sub sidies aan de jeugdverenigingen hadden meer aantrekkingskracht. Waarom de ministers naar Indië gaan De reis van de Nederlandse ministers naar Indië wordt in welingelichte kringen te Batavia in de eerste plaats in verband gebracht met de plannen tot vor ming van een federale interim- regering. Naar Aneta verneemt, kan de vorming van een dergelijke rege ring binnenkort worden tegemoet gezien. Het Komité Indonesia Seri- kat, dat, na de'oproep door 12 ver tegenwoordigers van niet-Republi- keinse gebieden, is geconstitueerd en dat in de 2 weken, die sedert dien zijn verlopen, uit alle delen van Indonesië adhaesiebetuigingen moqht ontvangen, zal, naar men uiteraard verwachten mag, in be langrijke mate leden voor deze in terimregering leveren. P.T.T.-kantoren 27 December open In aansluiting op het bericht over de Rijksdiensten op 27 December wordt, ter voorkoming van misver stand, medegedeeld, dat de PTT- kantoren op die dag, als op gewone Zaterdagen open zijn. VRIJDAGAVOND kwam in het „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht de Partijraad der Katholieke Volkspartij in vergade ring bijeen, teneinde een viertal reglementen voor de partij, te weten het z.g. Kiesreglement, het reglement op de Partijraad en het reglement op de Kringen en dat op de Statenkringen vast te stellen. Een pakket amendementen en prae-adviezen van eer biedwaardige omvang, dat aan alle aigevaardigden is thuis ge stuurd, getuigt van de «rnst en de degelijkheid, waarmee de ver schillende Kringen zich aan de bestudering der voorgelegde ontwerpen hebben gezet. Het is geen bijzonder tot de ver beelding sprekende materie, die de afgevaardigden ditmaal in behande ling hebben genomen en de hele opzet van de bijeenkomst draagt het sobere kenmerk van een werk vergadering, doch de deelnemers zijn allen van het belang van hun arbeid diep overtuigd. De partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen zal de tegenstelling met het onlangs eveneens te Utrecht ge houden congres ongetwijfeld door het hoofd hebben gespeeld, toen hij in zijn openingsrede dit congres memoreerde er van zeggend, dat het een forse stoot in de richting van een oplevende activiteit heeft gegeven, waarvan die instanties in de partij, welke daarvoor geëigend zijn, dankbaar gebruik zullen ma ken. De gewraakte onverschilligheid voor het streven van de partij is in deze naoorlogse tijd wel in bijzon dere mate onverantwoordelijk. Het gaat thans om goederen, welke ver boven materiële waarden uitgaan. Frankrijk en Italië, om slechts bij deze landen te blijven, zijn spreken de voorbeelden van een politieke activiteit, welke ook voor ons leer zaam is. Onze staatkundige verant woordelijkheid dwingt ons eenvou dig tot deelname in deze, in wezen toch, huiveringwekkende worste ling. Nu is medewerking geboden en mag deze met klem van redenen worden gevraagd. Laten wij onze houding zo kiezen, dat wjj ons later geën zelfverwijt hebben te maken. Het tijdens deze Partijraad te behandelen verkiezingsreglement kan voor deze en andere verkie zingen van grote betekenis zijn. Ook de andere concept-reglemen ten zijn van belang; ze kunnen worden beschouwd als noodzake lijk voor de verdere afbouw van de partij. Zij zijn door de reglements-com- missie, het dagelijks bestuur en het partijbestuur rijpelijk overwogen en met overtuiging aldus geformuleerd. We hebben deze concept-reglemen ten te zien, aldus de heer Andries sen, tegen de achtergrond van de noodzaak een partij te hebben, die, ook voor wat haar organen betreft, krachtens een beginsel wordt ge leid, het beginsel namelijk, dat vanuit bepaalde centrale instanties als daar zijn partijbestuur, partij raad, kringbesturen enz. leiding ge geven wordt, zonder daarmede aan een redelijke vrijheid van de kie zers afbreuk te doen. Het cqncept- verkiezingsreglement beoogt daar enboven de waarborgen te schep pen van een deskundig en veelzijdig samengestelde kamerfractie. Deze waarborgen ontbreken thans en het is dat gemis, dat naar de mening van de reglementscommissie en van het partijbestuur moet worden weg genomen. Het gaat er bij dit alles om de partij te maken tot een mo derne partij, welke zich, om met het U.K.D. te spreken, wil richten op de vorming der Katholieke Ne derlanders tot bewuste staatsbur gers. Dit belangrijke doel eist een partij-organisme, dat voor dat doel geëigend is en dat zich moet aan passen aan de eisen, welke het be reiken van dit doel mogelijk maken. Dit betekent niet een geheel nege ren van wat in de loop der jaren onder de invloed van allerlei ver houdingen is gegroeid, nog veel minder een afbreken van dikwijls moeizaam en met veel overleg op gebouwde organisatorische verhou dingen, ook niet het wegvagen van waardevolle traditionele nuancerin gen in de inwendige organisatie der verschillende kringen, zoals het zo juist geciteerde orgaan Woens dagavond schreef. Integendeel, reglernents-commissie en partijbe stuur hebben er naar gestreefd bin nen het kader van de gewenste uniformiteit de nodige vrijheid van beweging te laten en geen waarden te vernietigen, welke voor een op gewekt electoraal leven onmisbaar zijn. Dit streven naar uniformiteit is naar mjjn mening, aldus de heer Andriessen, ook niet te sterk in de concept-reglementen tot uit drukking gebracht. Er wordt al lerminst van alles van de top nit uitputtend geregeld. Het partij bestuur is diep doordrongen van de waarheid van wijlen Dr. Ariëns' woord, dat centralisatie de dood is. Doch het is er daarnaast van overtuigd, dat een krachtig gelijk richten op het doel van de partij bepaalde eisen, ook aan de organi satie der partij, stelt. Een ernstige en objectieve bestudering van de concept-reglementen moet tot de conclusie voeren, dat er ernstig naar is gestreefd dit doel, zoveel mogelijk met inachtneming van historisch gegroeide verhoudin gen, te bereiken. Uiteraard is ver schil van mening over de doelma tigheid van de voorgestelde rege- Door tot nu toe onbekende oor zaak is gisterenmorgen omstreeks 11 uur een vrachtauto van de Ge broeders Wokke uit Alkmaar, waarin gezeten waren de 50-jar. caféhouder Toon Molenaar en de 38-jarige loodgieter Ben Huiberts, beiden uit Alkmaar, in de Leidse Vaart onder Vogelenzang gereden, tengevolge waarvan beide inzit tenden zijn verdronken. Om ongeveer half twaalf ontdek ten passerenden, dat zich in de Leidse Vaart een auto bevond, die geheel onder de waterspiegel was verdwenen. Onmiddellijk begaven zich enkele personen te water, die er in slsagden om de beide plaats genoten op de wal te brengen. De inmiddels gearriveerde dokter kon slechts de dood constateren. Uit ver schillende omstandigheden bleak, dat het ongeluk ongeveer een uur voordat men de wagen in het water zag liggen, moest zijn gebeurd. Ver moedelijk is de wagen te snel door de daar ter plaatse zeer gevaar lijke bocht gereden, met het bovengenoemde noodlottige gevolg. Volgens kringen, die nauw con tact houden met Koning Michaël van Roemenië, zal de verloving van de koning met zijn nicht Prinses Anne de Bourbon Parma waarschijnlijk Zondag of Maan dag worden bekend gemaakt. Men verwacht de aankondiging na aankomst van de Roemeense hofmaarschalk Negel, die Vrijdag avond Boekarest verlaten heeft. Een eerste bericht meldt, dat de Roemeense minister-president de maarschalk tijdens een audiëntie zou hebben meegedeeld, dat de re gering van oordeel is dat de huwe lijksplannen op het ogenblik niet erg gelegen komen en dat het hu welijk daarom uitgesteld moet wor den. De hofmaarschalk is met de trein, die koning Michael en zijn moeder Helene naar Roemenië te rug zal brengen, uit Boekarest naar Zwitserland vertrokken. President Truman heeft Maan dag een nieuwe bijeenkomst met de leiders van het congres uitge schreven om hun de uiteindelijke versie der regering van het hulp plan voor Europa op lange ter mijn voor te leggen. Het plan wordt misschien kort na de bijeenkomst van Maandag be kend gemaakt. Volgens politieke kringen hoopt Truman, dat de com missies voor buitenlandse aangele genheden van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat nog voor het Kerstreces met de enquête zul len beginnen. Het uiteindelijke wetsontwerp zou echter niet ter discussie gereed kunnen zijn voor het begin van de gewone zitting van het congres in Januari. In kringen van het Witte Huis wordt verklaard, dat Truman be reid is het Congres ruim tijd te geven om te beraadslagen, n.l. tot 31 Maart. Dat het debat stormach tig zal zijn acht men wel zeker te oordelen naar de debatten over de tussentijdse hulpverlening. lingen mogelijk, doch bij alle me ningsverschil houde men het doel van deze reglementswijzigingen scherp in het oog. De partij moet ook in haar opbouw een sterke een heid manifesteren. Ken eenheid, welke krachtdadig kan medewerken aan het bereiken van de gestelde doelen. Wij moeten aan eeh bepaald soort individualisme, zij het dat dit een meer collectief karakter draagt, geen voet geven, al is het partijbe stuur er zich volledig van bewust, dat de beste bedoelingen aan be paalde amendementen ten grondslag liggen. Een dergelijk streven kan funest op het geheel werken en de zo noodzakelijke hechte verbon denheid ongewild schaden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1