De politiek van vandaag D£ RAZZIA'S De le r KERSTG AVE-ACTIE VAN 12 DECEMBER 1944 VORST VAN DE VREDE Tweede avond Schola Publica PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 13 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN CHRISTUS College is verdeeld Wat zal de raad doen UIT OUDE TIJDEN Onze agenda J Attentie voor de K.V.P. Prof. Dr. L. H. Grondijs over Spanje K.A.B.-hoekje Een v< „Da b Monument in de Voorhout Men zal zich herinneren, dat het Genootschap van de Stille Om gang alhier zich 7 Febr. van dit jaar tot de raad wendde met het verzoek een gemeenteterrein af te staan, om daarop een monu ment op te richten, vöorstellende „Christus als VorsJ van de Vrede", zulks als dankbare herinnering aan het feit, dat de stad Alkmaar voor de vernielingen en verwoes tingen van de oorlog is gespaard gebleven. Eindelijk in de laatste ver gadering van dit jaar zal de raad over dit verzoek te beslissen krijgen, waarop de meerderheid van het college adviseert gunstig te beschikken. „Er wordt hier aldus deze meerderheid van de gemeente een bescheiden medewerking ge vraagd in de vorm van afstand van luttele meters openbare gemeente grond tot het bereiken van een al leszins prijzenswaardig en verheven doel, waaruit welhaast de plicht volgt om die medewerking te ver lenen. De stad Alkmaar is, wanneer men geen rekening houdt met naar his torische gebouwen, arm aan open bare monumenten, zodat de moge lijkheid, door de burgerij geboden, om een kunstzinnig monument rij ker te worden, dankbaar behoort te worden benut. Alhoewel de bedoeling, die bij het oprichten van het monument voor zit, allereerst aangaat het Genoot schap en de vele burgers van aller lei richting, die dit initiatief heb ben toegejuicht en de verwezenlij king ervan door hun geldelijke bij dragen hebben mogelijk gemaakt, zo verklaart de meerderheid van het college gaarne, dat zij met die be doeling volkomen instemt. Ons volk toch is een christelijk volk, gelijk kort geleden nog tot uiting kwam in de oprichting van een monument van de Apostel van het Christendom in deze streken, Sint Willibord te Utrecht, welke stad voor dit verheven doel een stuk van een harer schoonste plei nen in gebruik afstond en bedoeld monument als stadsmonument aan vaardde. Het is wel duidelijk, dat, in deze gedachtengang bezien, het oprich ten van een Christus-monument on getwijfeld toejuiching verdient. Ook het verband, dat het Genoot schap legt tussen het op te richten monument Christus als Vredevorst en de voorbije oorlog verdient in stemming, omdat de leer van Chris tus aan de wereld de vrede voor houdt als het hoogste goed,» terwijl juist in deze tijd het behoud van de vrede door ieder weldenkend mens wordt nagestreefd, gedachtig als "allen zijn aan het geweldige leed, zo kort geleden ondervonden." Over de tweede vraag: welk ter rein verdient hier de voorkeur? (het Genootschap had op het oog het middenterrein aan de Juliana van Stolberglaan of van de Nassau- laan) hebben B. en W. de advie zen ingewonnen van de directeur van Openbare Werken, de commis saris van politie en van de com missie van bijstand voor de open bare werken en de plantsoenen, welke adviezen ertoe strekken aan het Genootschap een deel van het terrein in de Voorhout, ter plaatse, waar .zich thans nog een bunker bevindt, beschikbaar te stellen; met deze adviezen kunnen B. en W. zich verenigen. Voorts had het Genootschap ver zocht bedoelde grond in erfpacht af te staan; het komt B. en W. voor, dat dit de meest-geëigende vorm' van terbeschikkingstelling is, om dat de gemeente daardoor enig recht in de vorm van blote eigen dom op het terrein blijft behouden. Tenslotte vraagt het college zich af, of de gemeente zich zeggenschap moet voorbehouden ten opzichte van de keuze van de ontwerper van het monument en de vormgeving ervan. Wat deze vraag aangaat, ligt het naar het oordeel van B. en W. op de weg van de gemeente, om nu zij een openbaar terrein afstaat voor het oprichten van een monu ment zich de nodige waarborgen te verschaffen voor de kunstzinnige uitvoering van het plan, welke ge dachte zou kunnen worden verwe zenlijkt door het Genootschap uit te nodigen een prijsvraag uit te schrijven en de verkregen ontwer pen te toetsen aan het oordeel der Alkmaarse Schoonheidscommissie. Op grond van deze overwegingen stelt de meerderheid van het col lege van B. en W. voor aan het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar in erfpacht af te staan, tegen een jaarlijkse canon van f 1. en voorts op nader dpor B. en W. vast te stellen voorwaarden, een terrein in de Voorhout, ter grootte van 100 m2 of zoveel meer of min der als voor het beoogde doel nodig zal blijken, zoals dit terrein nader door B. en W. zal worden aange wezen en de juiste grootte daarvan EEN ARBEIDSBEURS 13 Dec. 1856 deelde de commissie voor de belangen van de arbeid en handwerkstand mede, dat zij een bureau van de werkverschaf fing had gevormd. Men legde een lijst aan van arbeiders die werk wilden en werkgevers die arbeiders nodig hadden. De bedoeling was niet het ver schaffen of scheppen van werk, dat tot dan toe niet bestond. Men was tegen alle kunstmatige, on natuurlijke industrie welke op de duur steeds onvruchtbaar en verderfelijk was, wel zou men 't oog houden op nieuwe mogelijk heden van bronnen van arbeid en welvaart. Allereerst wilde men het werk dat er was houden in handen van de meëst vertrouwde en ge- schikste arbeiders. Vooral zou het bureau het oog houden op tijdelijk en tot geen ambacht behorende arbeid als; houthakken, stapelen van hout, wieden van straten en gronden, ruimen van sneeuw, grof teer- en schilderwerk, graafwerk enz. Men ziet het, er is geen nieuws onder de zon. door hen zal worden bepaald, ter oprichting van het in het verzoek schrift omschreven monument, on der bepaling, dat het op te richten monument de goedkeuring behoeft van B. en W„ gehoord de Schoon heidscommissie. Wat zal de raad doen? Dit is de vraag, die thans rijst. Dat de meerderheid van het col lege voorstelt op het verzoek gun stig te beslissen, zegt nog niets t.a.v. het standpunt van de meerderheid van de raad. Als wij ons niet vergissen, wordt de meerderheid van het college ge vormd door de twee katholieke wet houders, waarvan de loco-burge meester indien de twee wethou ders van de P.v.d.A. een afwijkend standpunt zouden innemen de verhouding 22 kan wijzigen in 32, omdat hij als voorzitter bij staking der Stemmen een doorslag gevende stem heeft. De minderheid in het college heeft echter haar standpunt in de bij lage niet kenbaar gemaakt, zodat wij haar motieven niet aan een na dere beschouwing kunnen onder werpen. Het Genootschap wil het monu ment oprichten als dan'kbare herin nering aan het gelukkige feit, dat de stad voor de vernieling en ver woesting van de oorlog gespaard is gebleven. Hebben onze voorouders niet een soortgelijke daad verricht, toen zij in het Victoriepark het overigens zeer onschone monument opricht ten van de symbolische figuur van de Stedemaagd? Of was het de Vredesengel en moet het als een „paapse stoutigheid" van de maker beschouwd worden, dat hij de maagd Alcmaria Victrix met vleugeltjes heeft afgebeeld? In ieder geval, als onze voorouders het verantwoord achtten voor deze gefingeerde figuur van de Alk maarse Stedemaagd een monument te stichten, ter dankbare herin nering aan de voor de stad gunstige afloop van het Beleg, hoeveel te meer reden hebben wij dan om een monument op te richten van de grote historische figuur van Chris tus, Wiens leer een leer is van vrede-door-de-liefde! Met de voorgestelde plaats, het plantsoen in de Voorhout, kan het Genootschap genoegen nemen, al valt het te betreuren, dat de lelijke bunker, dit oorlogsproduct, als ach tergrond zal blijven staan van dit vredesmonument. Het zal althans nog wel enige tijd duren, vóór dit brok beton zal verdwijnen! Immers Wederopbouw weigert voor het op ruimen van deze bunker en die bij de Molen van Piet, omdat zij het verkeer niet in de weg staan, de tienduizenden guldens beschikbaar te stellen, die daarvoor nodig zijn. Er blijft echter nog ruimte genoeg over voor het monument en de bunker kan heel geschikt met enige beplanting gemaskeerd worden. Tenslotte zal het Genootschap zich gaarne verenigen met de voorwaar de, dat het op te richten monument de goedkeuring behoeft van B. en W., gehoord de Schoonheidscom missie. Het is niet de bedoeling hier een zoetelijk product van een of andere beeldenfabriek te plaatsen, doch een alleszins en door ieder aanvaardbaar monument, ontwor pen door een bekwaam kunstenaar, dat aan alle aesthetische eisen zal voldoen en een sieraad zal zijn voor de stad. Het woord en de daad Is nu aan de raad. Zal deze zich op een breed standpunt stellen en het verzoek in willigen? Wij vleien ons niet met de illusie, dat de raad unaniem het advies van de meerderheid van B. en W. zal volgen, maar wij koes teren toch wèl de hoop, dat er een meerderheid gevonden zal worden, die nodig is voor een gunstige be slissing op het verzoek. En hoe groter deze meerderheid, des te meer zullen wij ons verheugen! Fr. O. CINÉMA: „Geheime zending", 14 jaar. VICTORIA: „Onze correspon dent meldt", 18 jaar. A.B.T.: „Slang van Shanghai", HARMONIE: Vergelding, on toelaatbaar. 14 jaar. HOTEL IRENE: 7.30 uur Ont spanningsavond „Gerepatri- eerden der razzia 12 Dec. 1944". Zondag GULDEN VLIES: 8 uur „Pol letje Piekhaar". APOTHEKEN: Apoth, Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. WIJ VERKLAPPEN geen ge heim, als w(j vertellen, dat de belangstelling voor de politiek en in het bijzonder de belang stelling van de katholieken voor de arbeid van de K.V.P. be droevend klein is. Men volgt wel het politieke gebeuren in de we reld en in het land, maar van daadwerkelijke belangstelling voor liet werk en de organisatie van de Kath. Volkspartij blijkt meestentijds maar heel weinig. En het is vooral jammer, dat het vooral de intellectuelen zijn, die in deze daadwerkelijke belang stelling tekort schieten. Hoevelen, vooral uit deze kringen, ontbre ken nog op de ledenlijst van onze afdeling en hoe weinige van de leden hebben zich op ften des betreffend verzoek van 't bestuur bereid verklaard de toch al zo minieme contributie vrijwillig te verhogen. Dit gebrek aan politieke belang stelling is weliswaar geen verschijn sel, dat zich alleen in onze politieke partij voordoet, ook andere par tijen lijden aan dit'euvel, maar als er één partij is, die belangstelling waard is, dan is het toch zeker wel de K.V.P. Niet omdat zij de groot ste is, doch omdat haar beginsel program gebaseerd is op onze ka tholieke levensbeschouwing. Zeker, wij gaan er vaak trots op, dat de K.V.P. de grootste is in stad en land; maar.... dat brengt voor ons verplichtingen mee. Als wij door 't uitbrengen van onze stem hebben meegewerkt aan .die grootmaking van onze politieke organisatie, moet het wel en wee ervan ons ook ter harte gaan. Onze partij heeft een uitgebreid en goed onderlegd kader nodig, om de stuwende leiding van partijbestuur en partijbureau tot in alle regionen van de partij tot z'n recht te doen komen. Men laat het werk veel te gauw en veel te graag over aan die enkelen, die zich voor een bestuurs- of een andere functie in de partij beschikbaar hebben gesteld. Maarwij leven in een demo cratische staat; ieder staat gauw klaar met critiek op de leiding doch dit goed recht ontslaat hem niet van de plicht mede naar ver mogen invloed uit te oefengh op ons staatsbestel. Het jaar 1948 zal voor het poli tieke leven een jaar van betekenis worden; eerstens, omdat er in dat jaar Tweede Kamerverkiezingen zullen worden gehouden, in verband met de aanhangige Grondwetsher ziening. Het zal weer een kracht meting worden tussen de verschil lende politieke groeperingen. Zal de K.V.P. weer als grootste partij uit de bus komen? - Zal de P.v.d.A., nu de liberalen en oud- Vrijzinnig-democraten zich gaan verenigen in een nieuwe formatie, de Democratische Volkspartij, aan betekenis gaan verliezen? Zullen de Communisten de terugslag onder vinden van de in geheel West-Eu ropa merkbare anti-communistische stroming en zullen de A.R. en C.H.- partijen succes boeken met hun op positie tegen de regering van het kabinet-Beel? Het zijn allemaal vra gen, die onze aandacht waard zijn. Tweedens zal in het jaar 1948 de nieuwe verhoogde contributie in de K.V.P. worden ingevoerd: wat de afdeling Alkmaar betreft, zal de minimumcontributie op 2.— voor het gezinshoofd en op 1,50 voor gezinsleden worden gebracht; het bestuur vertrouwt, dat dit voor geen enkel lid aanleiding zal zijn voor het lidmaatschap te bedanken. In verhouding tot de contributie, die andere politieke partijen vra gen, is het trouwens nog een heel gering offer, dat voor onze organi satie gevraagd wordt. Met het oog op de in 1948 te houden verkiezingen, zal deze maand nog een ledenwervingsactie worden ondernomen; want, alleen zij, die op 1 Jan. a.s. lid van de K.V.P. zijn, kunnen mede invloed uitoefenen op de candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezing. Maar afgezien daarvan, kan het ledental van onze afdeling nog aan merkelijk uitgebreid worden; het aantal, dat geen belangstelling voor de politiek van de K.V.P. heeft, is helaas nog veel te groot. Woensdag a.s. belegt de afdeling in Het Wapen van Heemskerk een algemene ledenvergadering, waarin behalve enkele mededelingen, ook het voorstel tot verhoging van de contributie aan de orde komt. Aanvankelijk zou het Tweede Ka merlid, de heer Jac. Groen, komen spreken, doch door de behandeling van de begroting van Landbouw in de Kamer, zal hij aan dit voorne men geen gevolg kunnen geven. Het bestuur heeft thans de secretaris van de Rijkskieskring, de heer H. N. Smits, hoofdredacteur van het Nrd.- Hollands Dagblad, bereid gevonden te komen spreken over de politiek van vandaag. Ongetwijfeld zal de heer Smits ons iets te vertellen hebben, wat de moeite vaard is or beluisterd te worden. Het bestuur vertrouwt er op, dat de leden dit maal eens in groten getale naar de vergadering zullen komen, om van hun belangstelling in de politiek van de K.V.P. blijk te geven. Het is de laatste algemene ver gadering, welke dit jaar wordt ge houden en een goede gelegenheid, om weer eens in contact met het bestuur te treden. Men reservere dus Woensdagavond voor de K.V.P.! BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas S„ z. v. S. N. de Groot en A. van Diepen; Petrus S„ z. v. P. Weel en E. M. Kraak man; Anna M„ d. v. J. Dingerdis en C. M. Bakkum; Trijntje, d. v. L. van Bodegraven en A. J. Hart. Ondertrouwd: Dorus K. van Nim- wegen en Geesje G. Asjes; Jan D. van Stipriaan en Johanna T. Goed; Cornells W. van der Meulen en Eli zabeth Dekker; Simon W. Louter en Geertruida C. Mors; Elbert H. de Jong en Catharina J. Uijldert; Fran- ciscus N. van Meene en Geertruida T. Kramer; Johannes A. Kareis en Giovanna A. Barbuid; Joost P. Wit en Geertruida W. Vriendjes. Overleden: Cornelia G. Hout, oud 53 jaar, geh. m. Z. Donker; Elizabeth Zomerdijk, oud 34 jaar, geh. m. C. Zwart. R.K. HANDBAL ALKMAAR A.O.G. OPGELET! A.O.G. heeft Zondag j.l. een goede wedstrijd gespeeld tegen Assendelft. Met 2—0 werd door A.O.G. gewon nen. Dit is een zeer goede prestatie. We zjjn op de goede weg. Tot onze grote spijt gaat de wed strijd tegen Assendelft a.s. Zondag niet door. Wij verwachten jullie echter allemaal weer op. onze weke lijkse trainingsavond. Dus luitjes, tot a.s. Woensdag. Denken jullie om de voorgeschreven kleding. Ook met de training moet deze in orde zijn. Het bestuur. DIERENBESCHERMING Te Limmen is achtergelaten een aardig smoushondje, teef, klein, 9 maanden oud, wit-zwart, en te Alkmaar is zwervend aangetroffen een jong hondje, 3 maanden oud, wit-zwart-bruin, reu. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de inspecteur dieren-bescherming, O. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Men wordt verzocht geen dieren, uitgezonderd gevonden dieren, bij de inspecteur te brengen. (In het Gemeenteblad van Alk maar nr 1930 is opgenomen het be sluit van Burgemeester en Welhou- ders van 27 Augustus 1946 tot vast stelling van een verordening, rege lende de bezoldiging der ambtenaren in. dienst der gemeente Alkmaar. A.F.C.-NIEUWS AFC IGrashoppers I AFC II—Winkel II Bergen II—AFC III Vitesse III—AFC IV Koedijk IIAFC V Junioren vrij. Adsp.: Limmen aAFC a Vitesse cAFC c AFC dMeerv. c AFC eZeevogels a Welpen: AFC aBergen a AFC bBergen b APC cForesters a AFC-ers allereerst: bidt allen de zer dagen voor ons medelid Ber. Huiberts, die op zo'n tragische wijze om het leven kwam. AFCers, Zondag is het weer een zwaar program, spelers van het le, doet jullie uiterste best, ook geldt dit voor de overige elftallen. Sportliefhebbers uit Alkmaar, komt Zondag naaV de Westerweg. Het zal er spannen. Tot Zondag. De P.P.C.-er Ons jaar-program spreekt van „Reddend Christendom door Vader" Nu we de Kersttijd naderen, willen we de aandacht vestigen op een bij uitstek goede gelegenheid om ons program in de praktijk toe te passen. De vader is de centrale figuur in het gezin, de kinderen zien naar hem op, immers „Vader kan alles". Laat vader nu in zijn gezin zorgen, dat dit jaar het Kerstfeest op waardige wijze gevierd kan worden. In vele gezinnen heeft men een mooie Kerstgroep, terwijl vader een stal heeft geknutseld. Wanneer men geen stenen Kerstgroep heeft, kan vader misschien' wel zorgen, dat er beeldjes komen van een bouwplaat, uitgezaagd in zijn vrije tijd. En met moeder samen brengt hij met Kerst mis in het gezin die echte huiselijke sfeer, waarin wij, katholieken, ons Kerstfeest vieren, innig, eenvoudig, en smaakvol. De kinderen scharen zich rondom het stalletje en het gehele gezin viert het Kerstfeest in zijn werkelijke betekenis, ontdaan van alle wereldse praal en banali teit. Wij, vaders, schamen ons niet, om met ons gezin de komst van het Kerstkindje voor te bereiden, met onze kinderen liedjes te zingen en het mooie katholieke volksgebruik in ere te houden. Vrijdag 19 dezer zal op de tweede avond van de Schola Publica de Utrechtse hoogleraar prof. dr L. H. Grondijs een voordracht houden over „De Spaanse burgeroorlog en het huidige Spanje". Aanvankelijk zou prof. Zwartkruis komen spreken over de positie van de katholieken in Engeland, doch ter elfder ure bleek deze spreker verhinderd. Het bestuur was echter zo gelukkig, prof Grondijs bereid te vinden, naar Alkmaar te komen; deze bekende protestantse Hispano- loog sprak onlangs ook voor Geloof en Wetenschap in Haarlem,'waar hij de revolutie in Spanje en de op komst van het Franco-bewind in het verband bracht van het huidige wereldgebeuren. Prof. Grondijs, die doctor is in de letteren en wijsbegeerte en profes sor aan de universiteit te Utrecht, heeft een veelbewogen leven achter zich. Hij nam deel aan de oorlog van 1914—1918; in Augustus redde hij door zijn tussenkomst bij de Duitsers 'n 50-tal priesters, w.o, mgr Ladeuze bij Leuven het leven; in 1915 maakte hij zijn eerste reis naar Rusland; in 1916 vertoefde hij aan het Franse front; vertrok begin 1917 naar Rusland, waar hij na een con flict met de bolsjewistische commis saris Berditchev (later Sovjet-am bassadeur te Rome) ternauwernood aan gevangenschap ontsnapte; einde 1919 diende hij als vrijwilliger in 't leger der Wit-Russen onder generaal Alexeief en geraakte in Russische gevangenschap. Via Finland, Zwe den en Engeland kwam hij in Pa rijs, vanwaar hij met een militaire missie werd belast, als gevolg waar van hij in 1918 het commando voer de van een geallieerd leger in Sibe rië. In latere jaren maakte hij een studiereis naar Siberië en Japan. In 1H31 werd hij privaat-docent te Utrecht en gaf hij college over Oos terse, speciaal Russische cultuur. In de jaren '32 en '33 maakte hij reizen door het verre Oosten naar Japan, Korea, Mandsjoerije, Mongolië, Ti bet en Java; in '34 en '35 volgden studiereizen door de Balkan- en midden-Europese landen en in de twee daaropvolgende jaren door Spanje, waar hij getuige was van de burgeroorlog. Hij bezocht hier 't front, wist door te dringen tot in het belegerde Alcazar en hield be sprekingen met vooraanstaande fi guren van de beide elkaar-beoorlo- gende partijen. Na in Hongarije en Roemenië voordrachten te hebben gehouden over de Spaanse burger oorlog, maakte hij nog studiereizen naar de Boekowina, Moldavië en Besarabië en tenslotte door Italië. In 1939 werd hij buitengewoon hoog leraar te Utrecht en maakte sinds dien nog studiereizen naar.Ruthenië en Transsylvanië. In 1944 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar. Tal van werken op het gebied van de wijsbegeerte, Oosterse cultuur, historie en gchone letteren versche nen van zijn hand, terwijl hij ook over zijn reizfen en het bolsjewisti sche Rusland, zowel in het Frans als in het Nederlands vele werken schreef. Het bestuur van de Schola Publica heeft met de uitnodiging 'aan prof. Grondijs o.i. een goede greep gedaan en verwacht als op de eerste avond dan ook een grote opkomst. Terwille van de buitenleden zal UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn a.s. Maandag aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letters L en N. 0 UITBETALING VOORSCHOT De directeur van het post- en te legraafkantoor in Alkmaar brengt, voor zover nodig, onder de aandacht dat de pensioen-gerechtigden, die zich daartoe nog niet ten postkan tore hebben vervoegd, alsnog wordt aangeraden, aldaar te informeren of voor hen een kaartformulier betref fende een voorschot op de toeslag op hun pensioen ter uitbetaling aanwezig is. Hiertoe bestaat nog ge legenheid van Maandag 15 t/m Vrij dag 19 Dec. a.s., dagelijks van 8.30 15 uur. Zij die in of na 1945 zijn gepen- sionneerd, komen voorlopig voor bovenbedoelde uitbetaling niet in aanmerking. weer om 8 uur precies worden be gonnen; men doet daarom goed tij dig aanwezig te zijn; de voor de do nateurs gereserveerde plaatsen ko men na 8 uur te vervallen. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf Woensdag aan het bureau van dit blad, Langestraat 42 en 's avonds aan de zaal. HARMONIE De film „Vergelding", welke in de Harmonie draait, moeten wij om de immorele inhoud beslist ont raden. Het was een abuis, dat in onze agenda van gisteren deze film voor de leeftijd van 14 jaar was toegelaten. VICTORIA Onze correspondent meldt Een film van Hitchcock is altijd waard gezien te worden, al moet men ervaren dat hij het meer in de sensatie zoekt, dan in een analyse ren van zaken die tot ons hart zou den kunnen spreken. Het is echter zijn vakmanschap, zijn toveren met het beeld, dat ons steeds weer tot zijn werk trekt. Hij is iemand, die "als geen ander de mogelijkheden van de film benut. In zijn laatste werk Foreign office maken wij kennis met een correspondent die nieuws moet verzamelen over de oorlog die dreigt uit te breken in 1939. Een spannende geschiedenis met spionnage en een massa ge heimzinnigheden, die Hitchcock op een fijne manier weet op te dissen. Wij noemen de scène van de moord op van Meer, met de deinende pa- rapluies, het bezoek aan de molen waar de diplomaat gevangen zit en de adembenemende momenten in de kerktoren, waar de correspon dent ternauwernood aan de dood ontsnapt. Aardig is dat de film voor een deel in Amsterdam speelt. In het nieuws natuurlijk opoe Herfst en dan o.a. bevers in Zand- voort en de montage van de Bailey brug. Een goed programma. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER De slang van Shanghai Behalve het nieuws bevat het programma van het A.B.T. deze week twee grote films. Voor liefhebbers van Cowboy- avonturen valt er in de film De Spoolunijn weer veel te genieten. De mijn, waarom 't hier gaat blijkt goud te bevatten en het is duidelijk, dat om 't bezit van deze mijn een stevig partijtje wordt ge vochten. Maar het recht zegeviert en de mijn blijft in handen van de rechtmatige eigenares. In de film De slang van Shanghai ziet men de mystèrieuse speurder Charley Chan aan 't werk. De slang, een geslepen schurlc en moordenaar, beraamt een aanslag op de Staatsbank. Hij treft 't echter niet, want Chan leidt het onderzoek en deze Oosterse speurder weet op zijn bekende rustige, maar zekere wijze de misdadiger te ontmaske ren. Een film met spanning en niet zonder humor. CINEMA AMERICAÏN Geheime zending Nogmaals deze week een oorlogs film, al heeft deze direct niet met onder- of bovengrondse gevechts handelingen te maken. Een paar Engelse machines, in Frankrijk terecht gekomen, moeten worden gered, voordat de Duitf.ers die in handen krijgen. Hiervioor zorgt een Engelse opzichter uit de fabriek, die er een paar leugentjes voor moet gebruiken, om dit van zijn directie gedaan te krijgen. Natuurlijk komen de machines, na behoorlijk-veel wederwaardig heden in Engeland aan. We maken kennis pret de vreselijke vluchtelin- genkaravaan uit de dagen van 1940 en met verschillende collaboreren de Franse ambtenaren, die toch wel niet dorp na dorp zo erg zullen zijn geweest als wordt voor gesteld. Het is een sensatiefilm met veel emotiè en spanning maar groots is anders en filmisch zit er weinig in. Vooraf een mooi diepzee-kleuren- filmpje. Dat er armen zijn ,is een dubbele genade, hebben wij eens van de kan sel horen verkondigen; een genade voor de armen, die, mits zij hun lot uit "bovennatuurlijke overwegingen met geduld dragen, daardoor ver diensten verzamelen voor de hemel; voor de rijken, omdat zij door de armen in de gelegenheid gesteld worden tot het doen van goede wer ken, het beoefenen der naasten liefde, hetgeen gelijk staat met het volbrengen van het hoogste gebod: God beminnen. Het is vooral het feest van Kerst mis, waarin wij gedenken, dat de Almachtige God als een hulpeloos kind van arme ouders geboren werd, dat ons inspireert tot het beoefenen van de grote deugd van naasten liefde. Het was Christus, Die zei, dat wij de armen altijd bij ons zulfen heb ben en dat alles, wat wij de armen zullen hebben gedaan, aan Hem zul len hebben gedaan. Als wij de ar men zullen kleden, huisvesten, voe den ,en bezoeken, dan zal ons dat bij het laatste oordeel worden aangere kend, alsof wij dat Christus Zelf hebben gedaan. Wat een wonderlijke gedachte! De Katholieke Actie heeft het Kerstgebeuren aangegrepen, om een beroep te doen op onze liefde tot de armen. Namens het Kerstkindje wordt aan ons allen, aan alle Ka tholieke gezinnen een gave ge vraagd voor de armen. Een gave in de vorm van voedsel of kleding, of anderszins, die wij kunnen gaan neerleggen aan de voeten van het Jesuskind in de kribbe. In alle drie de parochie kerken wordt vanaf Maandag de gelegenheid opengesteld om deze kerstgave voor de armen bij de kribbe aan het Christuskind aan te bieden. De leden van de Katholieke Actie zullen deze gaven vóór Kerst mis in die gezinnen bezorgen, die ervoor in aanmerking komen. Een sympathieke geste, die wij gaarne aan onze lezers aanbevelen. Ouders, laat deze daad van naas tenliefde niet na; maakt een pakje klaar voor de armen en breng het of laat het een van uw kinderen neerleggen aan de voeten van het Kindje van Bethlehem, van Chris tus, die uw gave dankbaar zal aan- Het was op 12 December 1944, ,dat in bijna elk huis in Alkmaar een van de Duit sers afkomstig bevel werd gevonden, waarin stond, dat elke mannelijke ingezetene in de leeftijd van 17 tot 40 jaar zich moest meiden voor dë zo beruchte Arbeitsein- safz. Hiertoe moesten de be trokkenen om 9 uur met de voorgeschreven uitrusting op straat komen en daar wach ten tot het de „herén" edel- germanen behaagde om hen mee te nemen naar de ver zamelplaatsen. Gelukkig be droeg het aantal slachtoffers van deze grote razzia slechts enkele honderden. Het is niet met zekerheid te zeggen, maar het zouden er zo on geveer een 550 geweest zijn. En dat dit aantal niet vele malen is verdubbeld, is voor een groot deel te danken aan het goedwillende en -den kende deel van de Alkmaar- se politie. Reeds weken van te voren had de politie een speciale post in de omgeving van „Ijluize Voorhout" geplaatst, omdat men verwachtte, dat de Duitse horden zich bij „Herr" Ortskommandant" zouden melden. En inderdaad kwam deze verwachting uit. In de vroege morgenuren van de 12e December 1944 ver schenen uit de richting Am sterdam enige Duitse leger wagens, waarin leden van de Grüne Polizei en de Feld- gendarmerie waren gezeten. Vrijwel onmiddellijk ver spreidden de politieagenten dit verwachte, doch gevrees de nieuws en het grootste gedeelte der bevolking was dan qpk al op de hoogte, nog voordat de razzia officieel was begonneni Velen zullen zich dit alles nog herinneren, of er minstens van hebben gehoord. Niet zozeer is het bekend, dat een 5-tal brand weermannen uit onze stad tijdens deze razzia een avon tuur beleefde, dat gelukkig voor hen goed is afgelopen. Met het oog op deze razzia (men zal zich herinneren, dat de geruchtenketel al we- ken lang in werking was) waren de vijf brandweer mannen onder het mom van „brandwacht" in de brand weerkazerne ondergedoken. Met kaartspelen, dammen etc. bracht het vijftal daal de tijd door en deze verma ken duurden vaak tot laat in de avond. Zo ook Maan dagavond 11 Dec. 1944. Om én nabij het middernachte lijk uur rolden de mannen zich in hun dekens en ge noten weldra de slaap der rechtvaardigen! Intussen was het politie-apparaat in wer king gekomen en luit. Vink spoedde zich naar de brand weercommandant, de heer Ringers, die door luitenant Vink' van de onheilstijding op de hoogte werd gebracht. De heer Ringers op zijn beurt waarschuwde ijlings de mannen in de brandweer kazerne. Besloten werd om die daar in de buurt woonde, zijn mond voorbij had ge sproken, om het maar zacht jes uit te drukken, 'n Klein feldwebeltje vroeg snauwe rig om de Ausweiserf, Hij vond het maar beter, wan neer het vijftal even naar de Zustersschool op de Laat ging. Daar zouden ze wel weten, wat er gebeuren moest. Veel kwaad zagen de brandweerlieden er nog niet in. Zij hadden immers Aus- gons gestopt en 's avonds om half acht vertrok het trans port pas. Daar er onderweg tientallen keren wegens luchtalarm werd gestopt, kwam het gezelschap eerst om 7 uur 's morgens in Am sterdam aan. Om ongeveer 9 uur werd de zaak uitgela den aan de Oostelijke Han delskade voor het Lloyd- hotel, waarna ze naar de loodsen aan de Suriname- kade werden getranspor- weisen. Er werd nog gepro-teerd. Daar mochten de ge beerd of het mogelijk was, dat ze in de kazerne bleven; „ze mochten de boel niet in de steek laten", mhar de Duitsers vonden het beter, als ze ondanks alles toch maar even naar de Laat gin gen. Daar aangekomen ston den er al meerdere „opge- pikten". Zij, die geen Aus- weis hadden, werden in één der lokalen gepropt. De an- de heer Pander als comman- --deren moesten in de gang dant aart de brandwacht toe te voegen, waardoor'het ge heel dus een meer aanne melijk karakter voor de Duitsers zou krijgen. Het vijftal was geen moment be vreesd, dat het last zou heb ben van de razzia. Van sla pen kwam echter niet veel meer en ieder moment keek er wel een naar buiten, of er al iets aan de hand was. Het bleef echter tot onge veer 8 uur vrij duister, zo dat er nog weinig van de Duitsers viel te bespeuren. Wel pikten zij de „melkha- lers" op en de onwetenden, die geen „Befehl" in de brievenbus hadden gevon den, werden het slachtoffer. Geheel onverwachts kwam daar 's middags om ongeveer 2 uur via het evacuatiebu reau een patrouille recht op de kazerne af. Later is ge bleken, dat een N,S.B.-er, wachten. Om kort te gaan, de Ausweisen van de brand weermannen werden niet goed bevonden en het üetal werd „eingesperrt". Dit. alles verbaasde hen natuurlijk zeer. Edoch, er zat niets anders op dan nog steeds getooid inde fiere brandweeruniform met de grote groep mee te gaan. In middels hacfen de politie- luitenant Vink en comman dant Ringers al van alles geprobeerd om het vijftal te bevrijden. Zij slaagden hier in echter niet, tenminste.... Tegen 5 uur werd de hele stoet naar het station weg gevoerd. De Ortskomman dant nam vanaf de stoep bij de school de „parade" af, terwijl een hatelijke grijns zijn papperig gezicht ont sierde. Als vee werden de mensen in de goederenwa- vangenen want dat waren het toch voor het eerst sinds de vorige avond 5 uur hun behoefte doen. Wanneer mén zich indenkt, dat de drek in deze loodsen al een decimeter hoog lag, zal men begrijpen onder welke schier ondragelijke omstandigheden men zich hier moest behel pen. Het plan was om diezelfde avond (Woensdag) nog te vertrekken. Per boot zou het transport over het IJselmeer gaan naar Kampen, vanwaar het vervoer weer verder per trein zou geschieden. Echter de Duitsers waren buitenge woon bang voor de geallieer de vliegtuigen en omdat er geen mist hing boven het IJselmeer werd nog een dag gewacht. De -volgende dag Donderdag was het mistig weer en in de morgenuren vertrok de boot. Om ca. 12 uur passeerde men de Oran jesluizen en om ongeveer 2 uur was de boot Pampus gepasseerd. Intussen ha$ men in Alk maar niet stilgezeten. Steeds hielden ze contact met Am sterdam. Diezelfde Donder dagmorgen kreeg de heer Ringers de papieren in han den, waarop het 5-tal mocht worden vrijgelaten. Een brandweerauto, vol etens waren, vertrok met de heren v. d. Pol, Vink en v. Maarle- veld. De heer Ringers reed zelf met de inspecteur van het brandweerwezen in Nrd- Hollandv kap. Fehres uit Haarlem, mee in een Opeltje en in de dikke 'mist reden zij met een snelheid van ge middeld 90 km naar de Oranjesluizen, omdat zij had den vernomen, dat de boot was vertrokken. Toen het Opeltje bij de Oranjesluizen arriveerde, was de boot juist gepasseerd. In de' verte kon den zij nog net vaag een donkere vlek zien. Toen de beide heren daar zo stonden te turen, liep er juist een sleepbootje vanaf het IJsel meer binnen. De schipper in formeerde naar hetgeen er aan de hand was. Toen hij dit had vernomen, stelde hij zich onmiddellijk ter be schikking en zo kon het ge beuren, dat de beide heren aan boord van 't sleepbootje stapten. Midden op het IJselmeer werd de boot ingehaald en nadat men zich met de Duit se leiding had.verstaan, kreeg men verlof om de 5 brand weerlieden over te nemen. Dat de vijf kerels dol van vreugde waren, laat zich ge makkelijk begrijpen. In de beste stemming keerde het gezelschap terug naar de Oranjesluizen. .Natuurlijk kreeg de bereidwillige schip per een fikse fooi. Met zeven man moesten ze toen met 't 4-persoons Opel tje naar Amsterdam. Twee van de bevrijde en overge lukkige spuitgasten namen voor op de beide spatborden plaats. In de hoofdkazerne van de Amsterdamse brand weer stond de Alkmaarse brandweerauto klaar en spoedig werd de terugtocht naar Alkmaar ondernomen. In Alkmaar teruggekeerd, werden de vijf blijde man nen stuk voor stuk per auto thuisgebracht. Dat dit voor val hen voor altijd is bijge bleven, is meer dan begrij pelijk. Str. nemen, als aan Hem gegeven. Wij hebben kort geleden medege deeld, dat men bezig is het Dam- terrein te verkopen, waarop een centraal monument voor de geval lenen zal worden opgericht, terwijl mede gelden worden verzameld voor dë steun aan hun nagelaten betrekkingen. Een Nationale Monumenten Com missie streeft er naar om behalve het monument op de Dam het centrum van het Nederlandse leven nog een tiental monumenten in diverse plaatsen van ons land op te richten, in steden of streken, welke in de bezettingstijd een bijzondere betekenis hebben gekregen. Daar naast wordt een groot deel van de binnenkomende gelden voor de na gelaten betrekkingen der gevallenen bestemd. De symbolische verkoop van het Damterrein is reeds in volle gang. Iedere koper ontvangt een certifi caat, waarvan die boven 2000 cm2 op naam gesteld worden. Ieder' wordt dus in de gelegenheid gesteld grondeigenaar te worden. Men kan dan zijn kinderen en later zijn kleinkinderen door het verkoop certificaat bewijzen, dat men grond in Amsterdam heeft bezeten, dat in de onmiddellijke nabijheid van het Koninklijk Paleis was gelegen. Een comité in Allfma.gr Thans is ook in Alkmaar een plaatselijk comité gevormd, dat tot zijn vreugde bemerkt heeft, dat di verse instellingen ter plaatse ifirect hereid bleken aan de verkoop van deze certificaten haar medewerking te verlenen. Deze certificaten welke ten minste 50 cent zullen kosten zijn thans verkrijgbaar bij alle bank instellingen hier ter stede en bij de gemeentesecretarie, le afdeling (ge opend van 9 tot 12 uur). Bovendien zullen er verkoop stands in twee grote warenhuizen worden opgesteld, één bij Vroom Dreesmann (in December) en één bij „Kofa" (in Januari). De stand bij Vroom Dreesmann zal de volgende week (18 Dec.) worden geopend *én tot en met 24 December voor het publiek toe gankelijk blijven. Welke dames willen medewerken? t In deze stands zullen twee dames in de morgenuren en twee in de middaguren dienst doen. Een aantal jonge dames heeft zich reeds spontaan beschikbaar gesteld, maar er zullen er in het geheel een 24-tal nodig zijn. Zij, die aan deze actie haar medewerking willen ver lenen worden verzocht, zich zo spoedig mogelijk bij d£ secretaris der commissie, de heer G. J. Jans sen, op de gemeentesecretarie, öp te geven. Aanmelding kan natuurlijk desgewenst ook geschieden bij de comité-leden. Voor propaganda zal door aan plakbiljetten hier ter stede worden zorg gedragen. Het comité vertrouwt, dat iedere stadgenoot voor dit goede doel zijn steentje of beter gezegd zijn vier kante centimeter grond zal wil len bijdragen. Het plaatselijk comité Het plaatselijk comité is als volgt samengesteld: Ere-voorzitter: prof. mr A. Koelma, burgemeester, Era- mastraat 6; voorzitter: G. van Slin gerland, wnd. burgemeester, Kenne- mersingel 261; secretaris: G. J. Jans sen, hoofdcomtnies ter secretarie, Kennemerstraatweg 197; penningm. J. C. Hofman, Inspecteur der direc te belastingen, Nassaulaan 20. Le den; Tj. N. Adema, journalist, Ken nemerstraatweg 183; R. Bakker, wet houder, Rekerstraat 8; M. Coerts, wethouder, K. van 't Veerstraat 36; B. Fels, directeur D.B.V.O., Wester weg 134; P. W. Groot, penningmees ter Hoogheemraadschap N.H. Noor derkwartier, Corfstraat 1; dr G. Hoeneveld, zenuwarts, Emmastraat 33; L. J. van Jaarsveld, vertegen woordiger vakcentrales, Vogelen zang 7; J. Th. Jacobs, Deken, Ver- dronkenoord 76; K. Kir pens teijn^c- countant, Hoornsche Kade 24; j7 F. H. Plas, directeur gem. dienst voor sociale zaken, Westerweg 151; mevr. W. G. Polak—Telleman, Snaarmans- laan 121; mr A. Schenkeveld, pre sident Tribunaal, Oudegracht 227 en C. P. M. Verhaart, gepens. majoor artillerie, Bergerweg 87. Wanneer er hier of daar ontbon den buurtverenigingen zijn, die nog wat in kas hebben, zal het comité voor dit geld gaarne de nodige vier kante centimeters grond beschik baar stellen. Men zal het met ons eens zijn, dat deze gelden moeilijk beter besteed kunnen worden. (Door Michael Ofschoon het in de brede bei onmogelijk zijn i voor Nederlands ven, zonder nog naar het Prinse! dit te meer on Nederland met c schatbare zegeni: tutionele monarc overgrote meerd volking geliefd i De Katholieke: hebben direct di kenis ingezien gebeurtenis en op gewezen. In nu we 50.000 e jaar hebben, lijk van de meest zef omtrent het Pr die was van eei de grote menigt zal het „voor-al fatsoenlijke men: Ongelukkïgerw zen, dat de rom; ge paar, de glans de gebeurtenis, werkelijke attrac Men vraagt zich hoevelen van hei weg of bij het hees hebben gej kenis van het cl gedacht hebben, de uitstekende zendingen van d tekenis duidelijk huwelijks-plechti schoon Anglicaan katholieke gemei Ik heb reden c zowel Prinses El: tog van Edinbui het godsdïenstig- werkelijk zeer si zij dank! Dit li hebben deze les Va Onlangs is er gedebatteerd ove tot nationale sts werp is van mé gaand belang, d: is van de grote si maatregelen, di voor de fundame verzorging van a wieg tot het gral verplichte verz< allen dat ge' voor werkeloosh dere noden en tionale gezondhe hospitalen en do zullen in Jul den. De ouderdf verhoogd en het plicht gesteld tot Staat allerlei fac verder onderwijs daarvan kunnen derhavige steun-1 doeld om geld tehuis te versch die om een of onder de ande vallen. Dit kostbare s; schermïng en ver door de vaderlijk nig ernstige criti is het product va die en werk dot maatschappelijk partijen. Sommig geneigd de mac welke de Staat de mislukking o: nere en meer or nisaties in het le\ naar de geest Ideaal van Gildi Alle Katholieken ongerust over di gen voor dergeli; tholieke scholen i dinaal Griffin ht oproep gedaan v om de onafhank hospitalen te wa Minister van Ge: antwoord door d de belofte te rechtspersoon en alle katholieke 1 zal houden. In 1 ter is er geen o oppositie tegen h heel, maar eerde ideaal, waarbij n gaan om aan al' noodzakelijke va: leven te verzeke: Na een korte is te Rouaan nacht van 9 Dec. overledei Pierre, Kard. de Julleville, bisschop van De H. Vader, middellijk vt overlijden in werd gesteld, zich hierdooi getroffen. Di ledene werd te Dyon priester gew 1903, tot E van zijn geboc gekozen in 1 in 1936 door Pius XI tot l van Rouaan b Op 18 Februa werd hij de huidige Paus J dinaal gecreëe dens de Duits zetting van Fr onderscheidde overledene zie een hardnekki dediging van 1 geloof De dent der Phil: republiek heef interview ver een voorstani zijn van het i pen van diploi betrekkingen zijn land, dat 90 pet. katho en de H. Stoe der verklaar President, da land zijn der sche instelli danken heeft katholicisme. Staat Rijnland naat (Franse heeft een p< uitgegeven n beeltenis van r E. von Ketteli

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2