De les van het Prinselijk huwelijk 1 i DE VERRE STEM (j ADVENT MARY GROTER DAN WILLEM r Optimisme en pessimisme UIT DE KERMIS DER WERELD Het geklede namiddagtoilet Doelmatige concurrentie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 13 December 1947 PAG. EEN KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND Een verregaande sociale maatregel Dat zijn fatsoenlijke mensen Katholieke Actualia -J Van luxe en comfort op zee s J (Door Michael de la Bedoyere, hoofdred. van de Cath. Herald) Ofschoon het onderwerp reeds in de brede besproken is zou het onmogelijk zijn deze Decemberbrief voor Nederlandse lezers te schrij ven, zonder nog eens te verwijzen naar het Prinselijk Huwelijk. En dit te meer omdat het volk van Nederland met ons deelt in de on schatbare zegening van een consti tutionele monarchie, die bij de overgrote meerderheid van de be volking geliefd is. De Katholieken in het bijzonder hebben direct de christelijke bete kenis ingezien van z'n populaire gebeurtenis en er hun landgenoten op gewezen. In de huidige situatie, nu we 50.000 echtscheidingen per jaar hebben, lijkt het mij, dat één van de meest zeggende opmerkingen omtrent het Prinselijk Huwelijk, die was van een toeschouwster in de grote menigte. Ze zei: Bij hen zal het ,,voor-altijd" zijn; dat zijn fatsoenlijke mensen. Ongelukkigerwijs moet men vre zen, dat de romantiek van het jon ge paar, de glans en schoonheid van de gebeurtenis, en de japonnen de werkelijke attractie zijn gebleken. Men vraagt zich verwonderd af hoevelen van hen, die zich langs de weg of bij het Paleis Buckingham hees hebben gejuicht aan de bete kenis van het christelijk huwelijk gedacht hebben. Misschien hebben de uitstekende reportages en uit zendingen van de B. B. C. de be tekenis duidelijk gemaakt van een huwelijks-plechtigheid, die, of schoon Anglicaans, zeer veel met de katholieke gemeen heeft. Ik heb reden om te geloven, dat zowel Prinses Elisabeth als de Her tog van Edinburg, de idealen van het godsdienstig- en gezinsleven werkelijk zeer serieus nemen. God zij dank! Dit land en de wereld hebben deze les nodig. Vaderlijke staatszorg. Onlangs is er in het Parlement gedebatteerd over het wetsontwerp tot nationale steun en het onder werp is van méér dan voorbij gaand belang, daar het de laatste is van de grote sociale hervormings maatregelen, die zullen zorgen voor de fundamentele zekerheid en verzorging van alle Britten van de wieg tot het graf. Het nationale en verplichte verzekeringsplan voor allen dat geld wil verschaffen voor werkeloosheid, ziekte en an dere noden en het plan voor na tionale gezondheidszorg dat alle hospitalen en dokters gratis maakt zullen in Juli in werking tre den. De ouderdomspensioenen zijn verhoogd en het onderwijs is ver plicht gesteld tot 15 jaar, terwijl de Staat allerlei faciliteiten biedt voor verder onderwijs voor degenen, die daarvan kunnen profiteren. De on derhavige steun-wet is eigenlijk be doeld om geld en een behoorlijk tehuis te verschaffen voor allen, die om een of andere reden niet onder de andere voorzieningen vallen. Dit kostbare systeem van be scherming en verzorging voor allen door de vaderlijke Staat heeft wei nig ernstige critiek in dit land en is het product van lange jaren stu die en werk door deskundigen op maatschappelijk gebied uit alle partijen. Sommige katholieken zijn geneigd de macht te becritiseren, welke de Staat er door krijgt en de mislukking om een aantal klei nere en meer onafhankelijke orga nisaties in het leven te roepen, méér naar de geest van het Pauselijk Ideaal van Gilden en Corporaties. Alle Katholieken zijn bovendien ongerust over de mogelijke gevol gen voor dergelijke zaken als: Ka tholieke scholen en hospitalen. Kar dinaal Griffin heeft onlangs een oproep gedaan voor een campagne om de onafhankelijkheid van onze hospitalen te waarborgen, maar de Minister van Gezondheid heeft ge antwoord door de Catholic Herald, de belofte te geven dat hij de rechtspersoon en het karakter van alle katholieke hospitalen in stand zal houden. In het algemeen ech ter is er geen officiële, katholieke oppositie tegen het systeem als ge heel, maar eerder steun voor een ideaal, waarbij men zeer ver moet gaan om aan allen het materieel - noodzakelijke van het menselijke leven te verzekeren. Londense conferentie kan niet slagen! Bij het begin van de Londense conferentie der Ministers van Bui tenlandse Zaken kan men niet méér doen dan het bijna algemene ge voelen weergeven, dat ze niet kan slagen. Ofschoon het communisme bij ons nooit een politiek gevaar is ge weest, hebben wij zeker zeer veel geleden van de vastbeslotenheid van regeringswege om, onder de druk van haar meer marxistische aanhangers uiterst ver te gaan in een verzoeningspolitiek ten opzich te van Rusland. Dientengevolge kan men slechts dankbaar zijn ten opzichte van Mo- lotof en Vishinsky dat ze het zelfs voor onze meest vastbesloten „Ro den" onmogelijk hebben gemaakt, hen te volgen. Ongetwijfeld is Sovjet-Rusland nóóit méér on-populair geweest in dit land bij het volk in het alge meen, sinds de Finse oorlog. Ondanks de pogingen van som mige delen der populaire pers schijnt er geen grote nationale be roering te zijn geweest bij de ver oordeling vaneen zeer modernis tische versie van het christendom in een boek van de Anglicaanse Bisschop van Birmingham door zijn mede-bisschop. Het populairste Zondagsblad heeft onmiddellijk 't bewuste boek als feuilleton geno men, maar het katholieke commen taar komt hierop neer, dat het boek 40 jaar geleden veel stof had kun nen doen opwaaien, toen iedereen nog geloofde, dat de wetenschap Onfeilbaar is, maar het is hope loos ouderwets voor deze tijd. Dat zelfde commentaar wordt gerugge- steund door Engelands populaire radio-filosoof, de eertijds atheïsti sche dr. Joad, die tegenwoordig er niet zo, ver van af is een goed christen te zijn in filosofische en leerstellige aangelegenheden. Het stadje Lillehamer in het noorden van Noorwegen zal de primeur hebben van een vliegveld op het ijs. Een flink meer in de nabijheid van de stad is ml. uitgekozen als eindpunt van twee luchtlijnen, van Kopenhagen en van Aalborg. Een uitkomst voor wintersportliefhebbers. VOOR DE VROUW We leven weer in de donkere da gen vóór Kerstmis. Het sombere jaargetijde stemt ons tot nadenken. Eerst het feest van Allerheiligen, daarna de gedachtenis van alle ge lovige zielen en nu de Advent. In de Adventsdagen gaan we ons voorbereiden op het heerlijke huise lijke Kerstfeest. In de Vespers van de Advent horen we zingen: „Ecce Dominus veniet et erit in die illa lux magna." „Zie, de Heer zal komen en op die dag zal een groot licht ver schijnen." Deze juichende melodie zal ons gedurende de Adventstijd naklinken. Advent! Kerstfeest! Helder en licht zal 't weer worden in onze kerken. Ja, in de kerk zullen we weer kun nen vinden de sfeer van Kerstmis, die er zal jubelen langs de gewelven en zal hangen rond de stal en de Kribbe. In vele huizen zien we 't licht van de kerstboom prijken, in andere zien we de eenvoudige voorsteling van de kerststal, omgeven door het licht. Maar licht kan en moet het ook zijn in de huizen der armen, ook bij hen kan een straal van het licht bin nendringen. Goede mensen zullen hen niet vergeten, ze zullen bij hen binnengaan en hun welkome gave brengen. Overweldigend door die goedheid zullen de harten van die mensen opengaan en met open ar men zullen ze het licht van Gods goedheid ontvangen. Licht kan 't ook zijn in de huizen van zovelen, die het licht eigenlijk niet wensen, die in de duisternis wil len blijven, die zullen doorleven in de koude, kille winter van onver schilligheid of ongeloof. Het licht scheen in de duisternis, maar de duisternis nam het niet aan! 's Avonds als we in onze warme kamer zitten bij de gloed van de schemerlamp, bij 't licht van de kerstboom, dan voelen we dat 't een feest is, dat anders is, dan de andere Na een korte ziekte schop van Mainz van beiders, aangesloten is te Rouaan in de 1850 tot 1877, die een bij de American Fe- nacht van 9 op 10 der 19de eeuwse deration of Labour Dec. overleden Z. E. voorvechters van de Brennan noemde het Pierre, Kard. Petit democratie en de so- programma van de de Julleville, Aarts- ciale actie was. In Kardinaal „een der bisschop van Rouaan 1848 werd hij geko- machtigste wapens De H. Vader, die on- zen tot lid van het tegen het communis- middellijk van dit Duitse parlement in me, om de eenvoudi- overlijden in kennis Frankfort am Main, ge reden, dat het werd gesteld, toonde waar hij in het bij- communisme zich zich hierdoor zeer zonder de rechten der voedt met ontevre- getroffen. De over- arbeiders verdedig- denheid, die voort- ledene werd in 1876 de. In hetzelfde jaar vloeit uit werkloos- te Dy on geboren, legde hij op de Ka- heid." De 26-jari- priester gewijd in tholieke Conventie te ge Franse klooster- 1903, tot Bisschop Mainz zijn beroemd linge, Geneviève de van zijn geboortestad gekozen in 1927 en in 1936 door Paus Pms XI tot bisschop van Rouaan benoemd Op 18 Februari 1946 werd hij door de huidige Paus tot kar-' V- dinaal gecreëerd. Tij dens de Duitse be- geworden verklaring Massignac, is van zetting van Frankrijk af, dat „zoals gods- Parijs naar Nieuw onderscheidde de dienst vrijheid no- Guinea vertrokken, overledene zich door dig heeft, vrijheid om daar in het bin- een hardnekkige ver- godsdienst nodig nenland de leiding op dedigmg van kerk en heeft." New York zich te nemen van 'n geloof 9 T)e presi- is getuige van een kloostergemeente van dent der Philippijnse opmerkelijke ople- 29 inheemse vrou- republiek heeft in 'n ving in het bouw- wen. De ouders van interview verklaard, bedrijf. Dit is hoofd- sommige dezer kloos- een voorstander te zakelijk te danken terzusters zijn nog zijn van het aankno- aan het besluit van kannibalen en dui- pen van diplomatieke Kardinaal Spellman, velbezweerders ge- betrekkmgen tussen Aartsbisschop van weert Zuster De latn\ ufV ,voor NeJ,i u°-lk' om on" Massignac is de der- 90 pet katholiek is middellijk een begin de Franse vrouw, die en de H Stoel. Ver- te maken met de uit- haar leven zal wij der verklaarde de voermg van de bouw- den aan deze kloos- President, dat zijn plannen in zijn dio- tergemeente. De eer- land zijn democrat!- cees. Hiermede is 25 ste was Mère Marie- sche instelling te millioen dollar ge- Thérèse Nobelt, die danken heeft aan het moeid. 25000 arbei- te Lourdes wonder- katholicisme. •De ders vinden er werk baarlijk genas. De Staat Rynland-Palati- door. Dit werd me- tweede Mère Solan- naat (Franse zóne degedeeld door John ge, heeft gedurende heeft een postzegel J. Brennan, secreta- 10 jaar haar aposto- uitgegeven met de ris van de vakver- laat uitgeoefend, tot beeltenisvan mgr. W. eniging der Ameri- zij aan tropenkoorts E. von Ketteler, Bis- kaanse bouwvakar- bezweek. christelijke feestdagen. Kerstmis. Kribbe, kaarsen, kerstboom! Voor me zie ik de moeders van de grote gezinnen, die in deze dure tij den, niet het nodige voor hun kin deren op de bonnen kunnen kopen. Bij t weifelend licht van de lamp zucht ze en denkt ze aan 't Kerst feest, dat ook voor haar en haar kinderen zal komen. Op de dag hoort zij haar peuters zingen: „Stelle nacht, heilige nacht!" En als de laat ste regel van het lied verklonken is, denkt ze na, rekent ze, telt ze, en zucht ze, hoe zal ik mijn kinders een zalig Kerstfeest kunnen bereiden. Begrijpen wij allen wel hoeveel kracht en rijkdom er kan uitgaan van van het lichtfeest, het feest van Christus' geboorte? Een licht is op gegaan voor de rechtvaardigen, voor hen die zijn van goede wil. Daarbij behoren ook de armen. Ja, als men tegenwoordig over 't Kerstfeest en de armen spreekt, kijkt men ons onverschillig aan. Maar wij moéten en künnen helpen in zovele gezinnen. Onze stem mag niet verloren gaan in de massa van millioenen. Wij kunnen offeren van de overvloed van ons bezit, wij kunnen, iedër in eigen kring, zoveel moeders helpen een heerlijk Kerstfeest te bereiden voor hun kinderen. Velen horen we klagen: 't Is zo'n slechte tijd, alles is zó duur, wat kan ik nog missen? Al bezitten we geen rijkdom, God gaf ons een goed ver stand, kracht en lust om te werken en dat verstand en die werklust en kracht kunnen we ons stellen in dienst van onze evenmens. En nu aan 't werk. We naaien of breien ieder van onze lezeressen iets voor een arm kind, we nemen een kind uit een arm gezin met Kerstfeest in ons midden om 't eens te verwennen, goed te kleden en te voeden. „Zie de Heer zal komenen op die dag zal er een groot licht verschijnen", ook voor u. M. E. STEYGER-ASPERSLAGH Leiden, December 1947, Politie-agent door P.R.A. gearresteerd De 29-jarige Amsterdammer S. D. agent van politie te Winterswijk is door de P.R.A. gearresteerd en in het kamp Laren gedetineerd. S. D. had in de jaren 1942 en 1943 dienst gedaan bij het politiebataljon, be kend onder de naam „Zwarte poli tie". In deze functie heeft hij een groot aantal Joden gearresteerd. Velen van deze arrestanten zijn niet levend uit hun arrestatie terugge komen. Er zijn boze tongen, die beweren, dat de Cunard White Star Line, yen van de grootste Engelse rederijen, de Rotterdamse Lloyd bij aankomst van de „Willem Ruys" in de haven van Southampton op de maidentrip geen slechtere dienst had kunnen bewijzen dan de journalisten aan boord een uitnodiging in handen te spelen om de „Queen Mary" te gaan zien. Wij hebben de „Queen Mary" in derdaad gezien en wij zijn onder de indruk gekomen van dit schip. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Engelsen een hogere toon in de internationale scheepvaart zingen dan wij en dat zij zeekastelen be zitten, waarbij vergeleken de onze slechts bescheiden kustvaarders zijn, maar toch hebben de boze tongen ongelijk. Redyard Kipling met zijn gevleugeld woord over de moderne lijnboot: „She is a ladyheeft geen ongelijk, zeker niet wat de „Queen Mary" betreft, wier elegance wedijvert met haar statige vormen. En toch zijn wij ervan overtuigd, dat de „Queen Mary" van de „Wil lem Ruys" nog heel wat kan leren, met name op het gebied van effi ciency. Juist het feit, dat de „Ruys" geen drijvende luxe-showboat is en veel eenvoudiger uitgerust, lijkt ons in deze tijd een groot voordeel. Eni bovendien: welk schip van de reu-' zenvloot van de Cunard Line heeft zulke economisch ingedeelde ruim ten en wie kan bogen op een zo moderne technische apparatuur, waarbij in de machinekamer met zijn acht zware dieselmotoren niet meer dan twee machinisten nodig zijn om deze gehele batterij te be dienen? En wat de exploitatie aan gaat, al zijn wij geen reders, die alle knepen van dit merkwaardige vak kennen, wij kunnen toch op onze Hollandse klompen wel na gaan, dat een schip, dat, als het geheel volgeboekt is, op een totaal aantal passagiers van bijna 2000 een bemanning van ruim 1200 man tus sen New York en Southampton heen en weer brengt, in de tegenwoor dige tijd met zijn moeilijke mate riaalvoorziening, zijn hoge sociale lasten en zijn distributiemoeilijkhe den, nu niet bepaald een gemak kelijk winstgevend object is en dat er in dit schip ongetwijfeld een groot stuk vlagvertoon steekt, dat dan inderdaad van de bovenste beste soort is. Op lange termijn en met een vloot van handige kleinere schepen erbij, zal de „Queen Mary" voor de Cunard Line ongetwijfeld een zeer waardevol object zijn. Om niet te spreken van de achter ons liggende oorlogsjaren, waarin haar diensten eenvoudig onmisbaar wa ren. Niet minder dan 765.429 man troepen heeft deze „lady" vervoerd, zonder dat haar rust daarbij ver stoord werd door één enkele mijn of torpedo, die op haar enorm casco werd afgevuurd. Evenmin als degene, die dit schip niet van binnen gezien heeft, zich een voorstelling kan maken van de enorme afmetingen van dit schip, evenmin zal wie dan ook zich een voorstelling kunnen maken van de paniek, die er binnen deze scheeps wanden zou zijn ontstaan, wanneer er ooit een welgericht dodelijk pro jectiel in terecht zou zijn gekomen. Een gehele divisie van liefst 17000 man heeft er tegelijk op gehuisd en men moet er niet aan denken, wat er in de hersens van deze mannen moet zijn omgegaan, wanneer zij des nachts, in de enorme ruimen sluimerende in htm hangmatten, het zware zoemen van de stoomturbines uur aan uur hebben gehoord en zich daarbij de oneindigheid van de zee bewust zijn geworden en de ontzettende gevaren, die de zacht wiegende golven hen bereidden.,... De „Queen Mary" is, behalve een wonder op het gebied van scheeps bouw, ook een parel aan de kroon van de decorateurs, die van dit schip een museum van de fraaiste hout soorten hebben gemaakt. Dit hout, in talloze verscheidenheid en soor ten, vormt inderdaad de fraaiste decoratie, die men zich denken kan. De wanden van de enorme zalen en gangen van dit schip zijn een aan eenschakeling van de fijnste glad- gepolijste houtbetimmeringen. Ro zen-, koromandel- en berkenhout, blank gepolijst eikefi-, letter- en djatihout, het is alles in rijke over vloed te vinden en in een der res tauratiezalen een paleis op zich zelf, waarop de beste restaurants in Den Haag jaloers zouden zijn fluisterde de gids mij in het oor, dat het plafond geschraagd werd door stammen, waarvoor men des tijds in het hart van Afrika is door gedrongen om er de bomen voor te vellen, waarna alleen het vervoer daarvan naar de kust al twee jaar in beslag had genomen Bij het horen en zien van dit alles is men als nuchter Hollander ge neigd zich af te vragen, of de En gelse reders alle gevoel voor effi ciency dan verloren hebben en of hun reders grote, zij het meester lijke, fantasten en bluffers zijn. Men vergete echter niet, dat dit schip tot taak heeft de verbinding met Amerika te onderhouden en niet, zoals onze Indië-lijnboten, onze eigen landgenoten naar onze eigen Oost te varen. Deze schepen van de Atlantische vaart onze „Nieuw Luitenant V.H.K. voor de Krijgsraad Voor de Krijgsraad te velde heeft Woensdag terechtgestaan een reeds geruimen tijd geschorste le Luit. van het V.H.K., mevr. N.-B., wonen de te Amsterdam, die wegens ver duistering en valsheid in geschrifte is veroordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf, een geldboete van f 300.subs, een maand hechtenis, ontslag uit de dienst en ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. Amsterdam" van de Holland-Ame- rika Lijn moet daar ook aan mee doen zijn voor een groot deel bestemd voor h,et vervoer van vreemdelingen en met name van vreemdelingen, uit die wereld van luxe, comfort en moderne praal, die men ook op de omslagen van Ame rikaanse tijdschriften vindt afge beeld en waarvan wij in het ver armde Europa zo ver verwijderd leven, dat wij bijna vergeten zijn, dat er zo iets op het moment nog bestaat. MODERN In Amerika is een electrische nachtjapon te koop. Je vlij jezelf neer waar je maar wilt als er maar een stop contact in de buurt is. UIT EEN MOORD GESCHIEDENIS In het Vrije Volk van Maandag j.l.: „Het lijk legde d,e dader op de spoorlijn." Poets we derpoets, dacht het lijk zeker. GAS Een man werd plot seling tijdens een te lefoongesprek door gas bedwelmd. Waar....? Wees gerust lezers, niet in de door de Enkhui- zer gasfabriek bedien de Streek. RAAK. Een Engelsman kwam in een Zwitsers hotel een flink persoon in marine-uniform tegen. „Een admiraal," vroeg hij aan een liftboy. Doch zijn fout besef fend voegde 'hij er aan toe: „Ach nee jullie hebben geen marine". „Waarom dan geen ad miraal," antwoordde de liftboy. „U hebt toch ook een minister van voedselvoorziening." WELKOM In Marian (een En gels plaatsje) draaiden de huisvrouwen de waterkranen open en daar kwam een volle straalbenzine. La ter bleek, dat een vliegtuig was neerge stort en dat de benzi ne zich verspreid had over de verzamelgrond van de waterleiding maatschappij. Voor de Engelse autobezitters, die geen benzine meer krijgen was) het even om te watertanden. DE BIJL Voordat hij zijn vrouw aanviel scherpte Robert Hampton zijn bijl. Het lukte echter niet ,want zijn vrouw was sterker en nu is hij voor de bijl. GEEN EITJE In een Amerikaanse gevangenis zijn de be woners gaan honger- staken omdat ze op Dinsdag geen vlees en op Donderdag geen ei krijgen. Arme stak kers. Zullen wij in Ne derland dan maar uit sympathie mee gaan staken? SPULBAAS VOOR DE VROUW Het m.s. „Prins Willem V", dat door de Duitsers in October 1944 nabij Maassluis tot zinken was gebracht, is thans gelicht en naar de Waalhaven gesleept, waar het zal worden opgeknapt. Door verscheidene pompen wordt het schip gedurende de sleep drij vende gehouden. Er was een tijd, dat geen enkele edgeklede vrouw het zou wagen avonds uit te gaan in een na- tddagtoilet. Tegenwoordig is dat •el heel anders en heus niet alleen n ons land, waar de textielschaars- 'e het voor velen nog steeds on mogelijk maakt zich een echte ivondjapon aan te schaffen. Meer n meer is ook het uitgaansleven gedemocratiseerd, vloeien middag en avond ineen. Het aantal werke lijk officiële functies, waarbij avond toilet verplicht is, is nog maar zeer gering in aantal. Voor gewone da gelijkse bezigheden is tegenwoordig het complet vrijwel overal en in alle omstandigheden correct en zelfs gewenst; in de winter kan dat dan worden afgewisseld met een voudige wollen japonnetjes onder een even eenvoudige mantel. Maar voor die gelegenheden waarbij we, door ons uiterlijk, het feestelijke karakter willen accentueren, daar voor zijn er dan toch geklede mid dagtoiletjes, die men even goed voor een- middagreGeptie als voor een schouwburgbezoek of avondfeestje kan dragen. Vanzelfsprekend is de rok van zo'n japonnetje wel wat langer dan we gewoon waren te dragen, al hoeft u nog helemaal niet af te dalen tot op enkel of voet. Ongeveer 30 cm van de grond is nu het juiste en dat staat de meeste vrouwen ook zeer goed: het maakt de kleine wat langer en vormt een juist tegenwicht voor de lengte van wie zich wat erg lang meent. U ziet hier twee charmante en volkomen verschillende mogelijk heden van zo'n gekleed namiddag japonnetje. Het ene kan gemaakt worden van een zware crêpe satin Qf crêpe marocain, maar even goed van een soepele wollen stof en com bineert de zeer flatteuze vi""'--' UIT EIGEN LAND hals met het gedrapeerde schootje, dat dit jaar zo veel gedragen wordt Een model, dat voor veel figuren en veel leeftijden bijzonder geschikt is en dat zich, juist door deze hals- vorm, er ook erg goed toe leent met een kanten of tulle vestje er in hoog aan de hals gedragen te worden voor oudere of zeer vat bare dames. Het is natuurlijk wel de bedoe ling het oorspronkelijke model met lange handschoenen te dragen (die dan natuurlijk worden aangehqu- den), maar wie meer voelt voor een lange mouw, kan het model natuur lijk ook daarmee dragen, eventueel met de zo moderne 7/8 mouw en korte handschoenen. Het tweede model, dat u hier ziet, bestaat uit een gedrapeerde rok van crêpe satin of crêpe de chine met een korte casaque van pailletten. Ook hierbij worden lange hand schoenen gedragen. Eigenlijk laten we u dit model zien, niet alleen omdat dit bijzonder chic is en zeer gekleed, maar ook omdat het een beeld geeft van een van de vele mogelijkheden, die men zich met de aanschaffing van een zijden rok verschaft. Hierop kan men immers elke geklede casaque dragen, van brokaat of fluweel of gebloemde zijde. Men kan er zelf breien van kantwol, die erg chic zijn en heer lijk in het dragen en wie weet, kunt u zo'n casaque nog maken uit een oude avondjapon, die u meende nergens meer voor te kunnen ge bruiken. Handschoenen, lang, halflang en kort, worden dit seizoen weer heel veel gedragen in schouwburg en restaurant en ook bij partijen en recepties. Ze zijn van suede, zijde, tulle of kant en worden aan niet in de hand gedragen. In ver band hiermede wijzen wij er nog eens op, dat een dame, die hand schoenen aan heeft, deze a 11 ij d aanhoudt, wie zij daarmee ook een hand geeft en dat het uitsluitend de heer is, die bij het handgeven de rechterhandschoen uittrekt. Het is wel nodig, hieraan te herinneren, daar men hier te lande vaak meent, dat ook de dame haar handschoen moet uittrekken. Geklede hoedjes, die bij zo'n chic toiletje worden gedragen, houdt men steeds op, ook in restaurant en schouwburg, ook bij een receptie, visite of dinertje bij kennissen. Het vormt immers, met de handschoe nen en de tgs, één geheel met het toilet. Veronica. MGR. KIERKELS onderscheiden Bij K. B. is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau, Z. H. Ex. Mgr. P. G. Kier- kels, Apostolisch Delegaat in India. Door de schaarste is het natio nale bedrijfsleven nu reeds jaren lang aan de concurrentie ontwend. Al streeft de prijsbeheersing er nog zo ernstig naar de prijzen te base ren op de kosten van het efficiënte bedrijf, zij slaagt daar met de mo menteel beschikbare middelen toch slechts onvolkomen in. Verdere verlaging van het prijs peil is daarnaast bereikbaar door met alle beschikbare middelen de concurrentie aan te wakkeren. Geeft men de ondernemer een di rect belang bij de prijsverlaging, dan zal hij daarop veel krachtiger re ageren. Nu de druk van bovenaf straks zijn grenzen zal hebben bereikt, vooral wanneer geen stijging van de arbeidsproductiviteit zich voor doet, zal in samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven in toe nemende mate op de concurrentie worden overgeschakeld- om tot de finitief gestabiliseerde verhoudin gen te geraken. De concurrentie kan, doelmatig gebruikt, eên der mach tigste wapenen in het arsenaal der geleide economie zijn. In de gemeente Terneuzen deed zich een dezer dagen het volgende merkwaardige geval voor: Woensdag 12 Nov. arriveerden een paar groentenhandelaren uit Hol land met grote wagens vol groen ten. De spruitjes werden per em- mervol verkocht voor 0.75 tot 1.de bloemkool van 0.03 tot 0!25 per stuk, druiven 0.50 'per kg etc. Als een lopend vuurtje ver spreidde dit nieuws zich over Ter- neuzen. Gevolg: een grote toeloop van het publiek. Enkele groentenhandelaren in Terneuzen waren hiervan niet ge diend en protesteerden op het af delingskantoor der prijzencontröle. Zij eisten, dat men onmiddellijk zou ingrijpen, want dit was oneerlijke concurrentie. Nadat de prijzencon tröle zich ter plaatse overtuigd had, dat de Hollandse groentenhandela ren in het bezit waren van een, te hunnen name gestelde erkenning, werd deze verkoop zelfs aanbevo len. De handelaren te Terneuzen is duidelijk gemaakt, dat er ook een andere weg tot verkopen is, dan al tijd maar vast te houden aan de hen toegestane maximum winst marge. Mopperend gingen ze heen. Het publiek was tevreden. Gevolg: De Zaterdagmorgen d.a.v. waren de groenten aanmerkelijk goedkoper in Terneuzen dan voor Woensdag. Op deze manier kunnen de moei lijkheden voor iedereen zo veel mo gelijk verlicht worden. De handel heeft zeker ook nog een andere taak dan star vast te houden aan grote winsten. Uit het bovenstaande blijkt, dat met goede samenwerking nog wel ■wat te bereiken is in het alge meen belang. De Republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Agoes Salim, heeft Donderdag na afloop van een bespreking van de Com missie voor Goede Diensten met de Republikeinse delegatie tegen over de pers verklaard: „de be sprekingen vorderen sneller dan ik mij had kunnen indenken". Het Republikeinse dagblad Soem- ber meldt, dat Republikeinse poli tieke kringen zich pessimistisch uitlaten over de besprekingen op de Renville. Het blad voegt er aan toe, dat er echter toch resultaten op de Renville tot stand moeten komen, omdat er anders geen mo gelijkheid meer zal bestaan om het Nederlands-Indonesisch geschil op vredelievende wijze op te lossen. FEUILLETON door PETE FALCON 84. „Oké", knauwde Fred, terwijl hij wat gas gaf, de wagen netjes buiten het hek stuurde en naar links liet zwenken. Na een meter of vijftig, keek hij met veel omhaal naar het dashbord, remde af en mompelde iets. „Wat is er?" informeerde Wozods- ky. „Is er iets met de wagen? Van middag deed hij het nog best en...." De verdere woorden aanschouw den nimmer het levenslicht, want voor de tweede maal hanteerde Fred zijn kunst met het gevolg, dat ook Wozodsky zonder één kik te geven, achteroverviel. Fred reed de auto wat meer opzij tussen de bomen en begon toen snel de reeks van handelingen te ver richten, die hij reeds had overdacht. Onder de bank vond hij een paar stukken touw. Hij bond Wozodsky stevig vast en legde hem bij een struik neer. Vervolgens ging hij Miller halen, waarbij hij opnieuw de nodige voorzichtigheid betrachtte en volbracht met hem hetzelfde. Hij legde beiden echter een flink eind van elkaar en snoerde ze de mond met een zakdoek. Wanneer ze bij kwamen zouden ze geen kreet kun nen slaken. Hij tastte verder in de binnenzak van Wozodsky en haalde er een sleuteltje uit, dat paste op de tas, die nog in de auto lag, en waar in zich de documenten bevonden. Even overtuigde hij zich. Met be vende handen haalde hij de papie ren te voorschijn. Met één oogopslag had hij gezien, dat ze handelden over het geheim. Hij liep naar de overzijde van de weg, drong het bos in en keerde spoedig terug. Fred overtuigde zich nog even, dat hij van zijn twee tegenstanders mense lijkerwijs gesproken geen last zou hebben en zette toen weer koers naar de villa, waar hem nog een zeer belangrijke taak stond te wach tende bevrijding van Mary Regan en het onschadelijk maken van Finnemore! Bij het hek raakte zijn hand iets scherps aan. waardoor hij even schrok. Het Was of hij hierdoor uit een soort verdoving ontwaakte. Verbijsterd vroeg hij zich af, wat zich in de laatste tien minuten had afgespeeld en welke rol hij hierin had gespeeld. Als een man, die zulke zaakjes regelmatig opknapt, had hij twee mensen oordeelkundig buiten gevecht gesteld, ze gebon den en ze voor geruime tijd onscha delijk gemaakt. En dat alleen door een gevechtsmethode toe te passen waarin hij in zijn jonge jaren had uitgeblonken, doch waarmee hij zich tijdens zijn jaren van studie zich nimmer meer had bezig ge houden. En nu wachtte hem de slotfase, waarbij hij rekening moest houden met zijn gevaarlijkste tegenstander en met het risico, dat Mary zou kunnen lopen. Hoewel minder zeker van zichzelf, dan een kwartier te voren, was hij vast besloten ook dit gedeelte van het avontuur volledig te aanvaarden. Er brandde nog licht en hij naderde de openslaande deuren met dezelfde omzichtigheid als de eerste maal. Tot zijn ontsteltenis zag hij, dat Mary met afgewend gezicht angstig voor zich uit keek, terwijl Finne more nonchalant tegen de schoor steen stond geleund. Op de schoor steenmantel lag een revolver. „Dus je bent niet van plan toe te geven, Mary Regan," hoorde hij Finnemore zeggen.„Heel dom. Je zou je daarmee veel moeilijkheden kunnen besparen. Misschien zelfs de schande!" voegde hij er veelbe tekenend aan toe. Fred tastte bij deze woorden naar zijn revolver, doch beheerste zich nog even om naar binnen te gaan. Mary was gaan staan en keek Fin nemore met de grootste minachting aan. „Rustig houden, Mary", vermaan de hij. „Je weet, dat ik zo juist, toen je op me af wilde vliegen, niet heb geaarzeld mijn wapen gereed te houden. Ik vind het namelijk heel erg om met een vrouw te moeten vechten. Dan houd ik je nog liever met een wapen in bedwang." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3