Nieuyu Grote Vier voor onbepaalde tijd uiteen Het Communisme is een Baron Harinxma had... om risico te geen instructies nemen kwade geest Voor Alkmaar en omgeving Scheuring in de C.G.T. De constructieve taak van de Katholieke Arbeidersbeweging Hij was te voorzichtig om mee te werken ■v y*w- i LONDENSE CONFERENTIE MISLUKT Fundamenteel verschil van inzicht over de herstelbetalingen Marshall heeft er genoeg van Zeerovers als passagiers vermomd 80 mille verduisterd bij Gezondheidsraad Scheepsbrand voor kust van Curacao Feiten van vandaag ft Overheid moet ons volk beschermen HET RAPPORT CLEVERINGA n Geen plan Verdaging bracht geen verrassing HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 16 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11406 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderhank J DE MINISTERS van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben gisterenavond op voorstel van Marshall besloten hun con ferentie voor onbepaalde tijd te verdagen, aangezien er geen overeenstemming mogelijk bleek over de regeling der Duitse herstelbetalingen. Marshall verklaarde, dat er hierom geen „enkel nuttig doel" zou worden gediend met het voortzetten van de besprekingen over de andere punten van de agenda. De plaatsvervangers van de ministers zullen vandaag bijeenkomen teneinde het vredesverdrag met Oostenrijk te bespreken. Molotof had aan het begin van de bijeenkomst het voorstel gedaan om het verzoek van 't „Congres van het Duitse Volk" om door de Grote Vier te worden gehoord in overweging te nemen. De andere ministers konden hier mede niet accoord gaan en Marshall bracht het gesprek wederom op de herstelbetalingen. De Sovjet-Unie, aldus Marshall, heeft geweigerd ons de inlichtingen te verstrekken over het weghalen van de goederen, die van vitaal belang zijn. Een belang rijk deel van de industrie in de Oostelijke zone van Duitsland is ondergebracht in een geweldige Sovjet-trust, die speciale voorrech ten geniet en vermoedelijk voor al tijd, boven de Duitse wet is gesteld. Deze practijken der Sovjet-Unie, aldus Marshall, hebben verhinderd, dat Duitsland zijn rol in het her stel van Europa speelt. Zelfs heb ben zij de noodzaak van hulp van Amerika en Engeland, om West- Duitsland in staat te stellen te le ven, zeer vergroot. Op practische economische gronden is het onmo gelijk om de Russische eis van 10 milliard dollar tegen de waarde van 1938 als herstelbetaling hetgeen neerkomt op 15 milliard thans, in te willigen. Ook de Russische eisen ten aan zien van Oostenrijk wees Mars hall van de hand. De Sovjet-Unie wil twee-derden van de olieprp- ductie van oostelijk Oostenrijk ontvangen. Marshall betoogde, dat 'de bezittingen en speciale voor rechten, die de Sovjet-Unie van Oostenrijk eist, elke gerechtvaar digde eis overtroffen en tevens verre overtreffen, wat een vrij Oostenrijk kan verschaffen. In dien de Sovjet-eisen zouden wor den ingewilligd, zou dit ten koste gaan van de onafhankelijkheid van Oostenrijk? Molotof zeide op zijn beurt, dat herstelbetalingen uit de lopende productie de geallieerden voordeel zouden schenken terwijl Duitsland er niet door zou verliezen. Bevin voerde hierop het woord en beklaagde zich ten zeerste over het feit, dat er op de huidige con ferentie niets tot stand is gebracht. Hij vroeg zich af of de Raad van ministers ooit in staat zouden zijn het Europese en Duitse probleem op te lossen. Bevin zeide te mogen aannemen, dat de Sovjet-Unie reeds een waarde van zeven milliard aan de Sovjet-zone had onttrokken. Het is onmogelijk, dat een land herstel betalingen uit de lopende produc tie kan verrichten als het niet over voldoende voedsel en grondstoffen beschikt. Naar vernomen wordt hebben als passagiers vermomde zeero vers Zondagmiddag ter hoogte van de Zuid-Chinese kust in de buurt van Swatow zonder succes ge poogd een Nederlands schip te kapen. Het betreffende schip, de 5000 ton metende van Heutsz, keerde naar Honkong terug, waar de politie aan boord ging. De zeerovers hadden het schip 10 uur lang in hun macht toen het zich 128 km. ten noorden van Honkong bevond. Zes passagiers eerste klas se werden gevangen genomen. En hierna verwijderden de zeerovers zich in een motorboot. De van Heutsz vertrok Zondag ochtend uit Honkong. Op een teken van vermomde handlangers aan boord voeren de zeerovers in de nacht in hun jonk langszij. Zij wa ren tot het aanbreken van de dag heer en meester van het schip, zij fouilleerden de passagiers en roof den "op hun gemak wat van hun gading was. De zes gevangen geno men passagiers, die medegevoerd werden zijn alle vooraanstaande Chinese functionarissen en koop lieden. Weer post naar Suez en Port Said Met ingang van Maandag is de verzending hervat van de gewone en luchtpostcorrespondentie, be stemd voor opvarenden van sche pen, die de havens Port Said en Suez aandoen. Hoofdprijzen staatsloterij *s Gravenhage 15 Dec., 5e kl., 13e lijst ƒ1000 14300 17078 20171 f 200 5437 14639 16793 19113 21569 f 100 2490 3698 8706 9070 11638 15182 20843 20931 21701 Toen Marshall had voorgesteld de zitting te verdagen, begon Mo lotof weer met het uiten van be schuldigingen. Hij verweet Mars hall en Bevin volgens één en het zelfde plan te werk te gaan. Geen van beiden had zich aan de agenda gehouden en aandacht aan de Sov jet-voorstellen geschonken. Zij wa ren derhalve voor de gang van za ken verantwoordelijk en niet de Sovjetdelegatie, die de „feiten gaf zo als ze waren". Rusland kan niet dulden, dat de besluiten inzake de De niet Communistische mijnwer kers en metaalarbeiders in Noord- Frankrijk hebben Maandag besloten zich af te scheiden van het door de communisten beheerste algemene vakverbond (C.G.T.) en een eigen vakvereniging op te richten. De niet-communistische minderheid der C.G.T., onder leiding van Leon Jou- haux, heeft verzocht om een spoed- bijeenkomst van de algemene ver gadering tegen Donderdag aan staande teneinde de situatie te be spreken. herstelbetalingen niet worden uit gevoerd. De grote dollarschuld in de Wes telijke zones, al\us Molotof is ont staan omdat de ontwikkeling van vredesindustrieën is vertraagd. Als de industriële productie van de wes telijke zones tot 70 procent van het peil van 1938 was verhoogd, waren er wel producten voor herstelbeta ling beschikbaar geweest. Over het verdagen van de zitting zei Molotof: „Dit kan slechts wor den beschouwd als een besluit om op dezelfde eenzijdige wijze te handelen als tevoren, maar als de drie andere delegaties er voor zijn, zal ik er ook mede accoord moeten gaan. Het is echter voor hun eigen verantwoording. Men kan niet tegen de Sovjet-regering spreken als te gen de huidige Griekse regering." Het was de honderdachtenvijftig- ste vergadering der ministers seuert Juli 1945, toen te Potsdam tot het op deze wijze regelen der vredes- piobiemen werd besloten. Bij een vanwege het ministerie van Sociale Zaken gehouden con trole inzake het geldelijk beheer bij de gezondheidsraad is ontdekt, dat verschillende frauduleuze handelin gen zijn gepleegd. Een nader inge steld onderzoek bracht aan het licht dat de boekhouder van de gezond heidsraad, gebruik makende van de bijzondere omstandigheden gedu rende de laatste oorlogsjaren, zich aan deze malversaties had schuldig gemaakt. De betrokken boekhouder is inmiddels geschorst en gearres teerd. Ten einde het tekort door deze fraude ontstaan te dekken, stelt de minister van Sociale Zaken, in het ontwerp van wet tot wijziging van de Rijksbegroting van Sociale Zaken over ,1946, voor een bedrag uit te trekken van 81.148 gulden. Een groep Arabische demonstranten bezig met het in brandste lten van auto's in een straat te Aden. ROYEMENTEN IN DE C. P. N. Koejemans moet zich schuldig verklaren! Uit communistische kringen verneemt het „Vrije Volk", dat de leiding der C.P.N. zich thans ijverig bezighoudt met de voor bereiding van een massaal roye ment dat op het eerlang te hou den partijcongresj zal worden uitgesproken. Dé hoofdredac teur van „De Waarheid", het lid van de Eerste Kamer, de heer A. J. Koejemans, is een der eer sten, die uit de partij zal wor den gezet. Op hem wordt thans aandrang uitgeoefend zijn toe spraak tot het Congres tot slechts drie minuten spreektijd te beperken en hem te doen me dedelen, dat hij inziet zich te hebben misdragen en ver dient uit de partij te worden ge worpen Mét de heer Koejemans zullen bij de eerste royements- golf ongeveer veertig vooraan staande communistische figuren worden geroyeerd. E>e heer Koejemans moet thans, wegens zenuwoverspanning het bed houden. Belgische begroting in evenwicht De Belgische minister van Finan ciën Eyskens heeft medegedeeld, dat de begroting voor 1948 geheel in evenwicht zal zijn. Een speciale commissie heeft op deze begroting een bezuiniging verwezenlijkt van 10 milliard fr. Binnenkort zal een ontwerp worden opgesteld ter door voering van een structuurhervor ming van de Nationale Bank van België en -de Nationale Maatschap pij voor Krediet aan de Nijverheid. Oud-burgemeester Lovink overleden Op 75-jarige leeftijd is gisteren middag vrij plotseling te Alkmaar overleden de heer -G. J. Lovink, oud-burgemeester van Anna Pau- lowna. De heer Lovink, die zijn loopbaan bij de politie begon, werd al spoedig burgemeester van Cal- lantsoog, vanwaar hij vertrok naar Anna Paulowna, waar hij tot de pensioengerechtigde leeftijd 't ambt van burgemeester uitoefende. Na de bevrijding was hij waarnemend burgemeester van Bergen tot de komst van burgemeester Huijgens; naar hem werd uit waardering de Burg. G. J. Lovïnklaan genoemd. De overledene was voorts voorzitter van de Voogdijraad en voorzitter van het bestuur van Westerlicht. O Het Argentijnse tankschip Los Pozos (58100 ton) en de Venezo laanse tankboot „Tncupita" zijn Maandagmorgen ter hoogte van de kust van Curacao met elkaar in aanvaring gekomen. Op beide schepen ontstond brand. De eer ste berichten maakten melding van vier doden en enkele vermis ten en gewonden. Maandagavond werd gemeld dat nog 19 personen werden vermist. De blussingspogingen worden voortge zet en de Shell Petroleummaat- schappij te Willemsstad heeft al het materiaal, dat zij ter beschikking heeft, uitgezonden om de brand op de beide schepen te blussen. Het is niet bekend of zich nog personen aan boord van de „Los Pozos" bevinden, die slechts bal last inheeft. De pogingen om de Venezolaanse tankboot „Tucupita" te bergen, heeft men tijdelijk moe ten opgeven, daar het schip vlieg- tuigbenzine met hoog octaangehalte vervoerde. EERSTE STEEN LEGGING OP DE HARSKAMP Voor het R.K. Mil. Tehuis In tegenwoordigheid van vele mi litaire en burgerlijke autoriteiten is Maandag de eerste steen gelegd van het R.K. Militair Tehuis in de leger plaats Harskamp. Mgr. H. J. J. M. van Straelen, kolonel-hoofdaalmoezenier, verricht te de wijding, waarna Mevr. E. M. F. AupingVroom de eerste steen legde. Na de plechtigheid werd 't woord gevoerd door Mgr. v. Straelen, de Commandant van de legerplaats Harskamp, Majoor v. d. Linden, de Burgemeester van Ede, de heer J. J. G. Boot en Aalmoezenier A. J. H. Visscher, voorzitter van het bestuur van het nieuwe Mil. Tehuis. Marshall wordt vandaag gehaald De „heilige koe", de particuliere DC-4 Skymaster van president Tru man, heeft opdracht gekregen van daag naar Londen te vertrekken om minister Marshall te halen. Molotof heeft hedenmorgen Lon den per vliegtuig verlaten op terug reis naar Moskou. De Neder landse verliezen van 5 Augustus tot 6 December bedragen 323 doden, 952 gewonden en 25 vermisten. Vol gens de secretaris van de Griekse communistische partij is de oprich ting van een „voorlopige democra tische regering in vrij Griekenland" nog slechts „een kwestie van enkele dagen". Het Britse leger heeft hedennacht het overwegend Joodse gebied, gelegen om Tel Aviv, ont ruimd. Een groot deviezenschan- daal is in Frankrijk ontdekt. Twaalf personen zijn gearresteerd. Er zou voor totaal 500.000 dollar verhan deld zjjn. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden heb ben de wet voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China goedgekeurd. DE VERANTWOORDELIJKHEID van de Katholieke Arbeiders beweging nog eens belichtend, heeft de Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, gisteren ter opening van de Tweedaagse wintervergadering van de K.A.B. gezegd, dat haar taak, ook ten bate van het gehele volk, ligt op cultureel en sociaal-economisch terrein. Zij verwerpt de leer van de klassen-strijd en van het indi vidualisme, maar zij eist, dat de arbeiders als volwaardige voort brengers worden beschouwd en behandeld. Een kind kan zien, aldus spreker, welke gevaren ons bedreigen. Een elk, die slechts oppervlakkig dë internationale en nationale gebeur tenissen volgt, ziet duidelijk, dat met de militaire vernietiging van het nationaal-socialisme, de drei ging van een volslagen vernieling van de westerse cultuur (waar onder de godsdienst ook te reke nen valt) niet is opgeheven: het communisme, sterk door Rusland, zoals het nationaal-socialisme sterk was door Duitsland is een nog kwadere geest dan het nationaal- socialisme. Indien het door Rusland geleide communisme hier de scep ter zou gaan zwaaien, dan zou het afgelopen zijn met godsdienstvrij heid, dan zou terreur en erger over ons volk worden uitgestort. Welnu, er mag in de K.A.B. geen moment twijfel over bestaan, dat het com munisme, ook dat van de E.V.C., door ons met alle geoorloofde mid delen daadwerkelijk bestreden dient te worden; geen twijfel te bestaan ook over de vraag, of het tot de IN TEGENSTELLING tot het pakkettenrapport" van het Rode Kruis, waarin het gehele beleid van onze regering tijdens de bezetting werd beschreven, heeft de commissie-Cleveringa zich beperkt tot het onderzoek naar de „houding van personen, n.l. van onze diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen", zoals de opdracht aan de commis sie luidde. Zij heeft dit onderzoek in gedeelten afgewerkt, waar van het eerste al enige tijd op het bureau van onze minister van Buitenlandse Zaken lag. Dat deze het thans voor public'atie vrij geeft heeft vanzelfsprekend na hetgeen er de laatste tijd aan berichten en documenten is losgekomen, zijn redenen. Of ook latere rapporten van de Commissie-Cleveringa zullen worden gepubliceerd is niet bekend. Dit eerste deel houdt zich bezig met de gedragingen van onze hui dige ambassadeur in .Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten, die van September 1940 tot November 1942 belast is geweest met de zorg van de zich in ZuidWest Europa bevin dende vluchtelingen uit ons land, waartoe ook de Engelandvaarders behoorden, die zich ondér zijn hoede in Portugal in een kamp bevonden, wachtende op hun overtocht. Er zijn over deze diplomaat vele compromitterende geruchten in om doop gebracht, maar men kan, na le zing van dit zorgvuldig samenge steld rapport, waaraan twee pro fessoren, een kamerlid-ex-illegaal werker, een generaal die tijdens de oorlog in Londen vertoefde en de vroegere directeurgeneraal van het Rode Kruis, dr van Ketwich Ver schuur, die nauwelijks aan de dood in Duitse gevangenschap ontsnapt is, met de uiterste consciëntie heb ben gewerkt, begrijpen, dat het de samenstellers verdroten Meett, dat er voorbarige publicaties zijn ge daan, die iets anders suggereerden dan hetgeen hier als conclusie wordt gesteld. Ook in dit rapport valt het licht op de vormelijke wijze, waarop on der de oorlog door Nederlanders di plomatie bedreven werd. De heer Harinxma thoe Slooten is daarvan zelfs een prototype. Hij is wat stug in de omgang, weet in diplomatieke zaken precies wat hij wil, maar neemt geen risico's. DAARTOE HAD MEN HEM GEEN INSTRUCTIES GEGEVEN Hij verzamelt de En gelandvaarders lieden die pope len van verlangen om in Engeland te komen en voor hun land te kun nen gaan vechten rustig in een kamp bij Lissabon. Komt er een enkele maal eens kijken en zal er dan waarschijnlijk weinig vrienden gevonden hebben. Integendeel, En gelandvaarders waren ook geen lieve jongens. Zij mopperen op het eten en op het feit, dat er een Por tugees aan de poort staat, die ieder een, die het kamp verlaat, een ver lofpas moet geven. Die Portugees was volgens de geruchten de onder geschikte van een beruchte Duitse spionne, bijgenaamd de „Hinkende Venus". Om al die dingen moeten de vijf heren van de commissie eens lachen. Bij nader onderzoek blijkt er weinig bij, dat bezwarend mate riaal zou kunnen zijn voor baron Harinxma. Ook het feit, dat nogal opgeblazen is, dat de baron deviezen uit ons land kreeg toegewezen met goed keuring van de Duitsers, omdat die hem - daar graag wilden handhaven, daar hij de Engelandvaart belem mert, blijkt volkomen fictief en foutief te zijn. De beschuldiging, dat hij pakjes heeft gestuurd naar de NSB-ers in ons land duidt vol gens de rapporteurs op voorvallen, die geen enkele smet op hem wer pen. Maar de heer Harinxma heeft een spion in dienst gehad! Dankbaar onderwerp voor kletspraat. Als de commissie deze zaak onderzoekt, komt zij tot de conclusie, dat nie mand overtuigd was, dat deze spion een spion was, voordat de heer Ha rinxma hem zelf in handen van Londen liet spelen en zich dus- ze ker nieti aan landverraad heeft schuldig gemaakt, „om zijn reputa tie te redden", zoals ergens werd beweerd. Het is echter een feit, dat er in Lissabon betreurenswaardige toe standen hebben bestaan, die de on dergrond vormen van een heleboel klachten. Naast de heer Harinxma werkte nl. een man, die zijn grote ver diensten gehad heeft als enthou siast vaderlander. Mr. Maas Gees- teranus, op de handen gedragen door alle Engelandvaarders, chef van de Nederlandse Inlichtingen dienst in Lissabon, die niets lie ver wilde dan iedere maand 100.000 frisse jonge dienstbare mannen naar Londen overbrengen. Dat zou best kunnen, als de heren, waarvan de Baron er een was, maar meewerkten. Maar de baron was te voorzichtig. Als we te hard van stapel gaan lopen, krijgen we geen enkele Ne derlander meer in Portugal, zei hij met zijn diplomatenstem en de heer Geesteranus moest' het daarbij laten. Inderdaad, wanneer Portugal geen visa meer zou verschaffen, omdat er van de faciliteiten misbruik 'werd gemaaktMaar tussen deze beide rAannen, de enthousiaste werker voor zijn land en de stille diploma tieke vakman, die onder alle om standigheden rustig en nuchter bleef, moest een grote spanning ont staan. De heer Geesteranus is later bij de commissie geweest om de zaak nog eens uit te leggen en men heeft de allerbeste indrukken van hem ge kregen. Hij was een volkomen eer lijk man, met de beste bedoelingen bezield. Degenen echter, die bij de commissie klachten hadden inge diend, steunend op berichten die van hem afkomstig zijn, hebben 't boze gerucht gevoed en het steeds maar lozer gemaakt. Vanzelfspre kend heeft die tegenstelling tussen de Baron en de heer Geesteranus, de stemming van vijandschap die er er tussen hen bestaan heeft, deze zaak geen goed gedaan. Maar de baron is bij de vele ge ruchten steeds de man die boter op zijn hoofd krijgt en dat heeft de commissie wel wat voorzichtig ge maakt in haar oordeel. Zij ziet zijn fouten wel in. Hij heeft zich geen mensenvriend getoond en hij is be paald ontactisch en onpsychologisch te werk gegaan, op het afblafferige af, tegenover sommige lieden, die toch niet voor hun plezier naar Lissabon waren komen vluchten. Maar Voor zijn beleid zijn geen redenen tot afkeuring te vinden. Hij was niet joviaal en niet hu manitair en hij heeft geen kans ge zien om met mensen als Geestera nus goede vrienden te worden, wat toch zeker in het belang van zijn land en zijn werk zou zijn geweest. Als zodanig is hij als diplomaat zeker tekort geschoten. Onaange naam is de commissie getroffen door de kennelijk nijdige en krib bige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maakt. Daar zit het afkeurenswaardige element, daar over mag iedereen zich teleurgesteld voelen met de vijf leden, die met kennelijk displezier in deze vuile was van een voorbije tijd en een noodtoestand, waarin mensen ruzie maakten, toen zij samen hadden moeten aanpakken, hun neus heb ben moeten steken! taak van de overheid behoort ons volk, geleerd door de practijk van het nationaal-socialisme, tijdig en afdoende tegen het communisme te beschermen. Nood is er; die nood kan alleen worden verminderd door de op brengst van de arbeid van het Ne- landse volk. Het is de taak en de plicht van de K.A.B., in overleg en samenwerking met de overheid en de werkgeversorganisaties, er naar te streven, dat de armoede zoveel mogelijk gelijkmatig worde ver deeld, het is haar taak er voor te zorgen, dat de arbeiders een recht matig deel ontvangen van de door hen direct of indirect voortgebrachte goederen. Of er aan een nieuwe, over de gehele lijn toe te passen loonsver hoging te ontkomen zal zijn, zal afhangen van de door de regering te voeren prijspolitiek. Lukt het haar enerzijds niet een aantal prij zen, waaronder ook de huren, in de hand te houden en anderzijds een aantal prijzen te verlagen, dan zal aan een nieuwe algemene loonsverhoging niet zijn te ont komen. Recente onderzoekingen hebben aangetoond, dat in de grote arbei dersgezinnen van een absoluut te kort moet worden gesproken. Spr. wil de Kinderbijslagwet zo wijzigen, dat aan de arbeiders, va ders van gezinnen met meer dan 3 kinderen, een progressieve duurte- toeslag wordt verleend, beginnende bij het 4e kind. Laat de regering althans toestemming verlenen, dat werkgevers, die bereid zijn een aan vullende kinderbijslagregeling toe te passen, zulks mogen doen. Wat het huidige subsidiestelsel betreft moet gezocht worden naar een systeem, waardoor alleen zij, wier inkomsten liggen beneden een vast te stellen grens, van een subsi dieregeling kunnen profiteren. De K.A.B. verlangt een doelma tige reorganisatie van de uitvoe ringsorganen, maar ook en vooral een noodzakelijke verdere uitbouw der sociale verzekeringen zelf. Met name dient de invaliditeitsverzeke ring op een sociaal verantwoord peil te worden gebracht, terwijl ook een wettelijke wachtgeld- en werk loosheidsverzekering in sterke mate zal kunnen bijdragen de sociale zekerheid of bestaanszekerheid van onze werkers te versterken. De voltooiing van de thans in voorbereiding zijnde wettelijke re geling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de kroon zetten op het vele jaren verrichte sociaal-economisch recontructiewerk van de K.A.B. Minister mansholt heeft op Wieringen openhartig gespro ken. Hij heeft o.a. iets verteld, wat wij dezer dagen onder het zegel der geheimhouding vernamen: er bestaat geen zes-jaren-plan voor de landbouw! Hoe zit dat nou? Indertijd is, niet zonder tam-tam, een tienjarèn-plan voor de landbouw aangekondigd. Later werd dat een zesjarenplan, ook al met de nodige propaganda, vooral van de zijde van de Partij van de Arbeid, den volke kond ge daan. En nu zegt de Minister, dat er helemaal geen plan is. Het was, zei de Minister zelfs, allemaal fantasie. Nu is minister Mansholt in de po litiek min of meer een leerling van Willem Schermerhorn, die het hield op fantasie en verbeeldingskracht, en dr. Beel, ook door Professor Willem in 1945 in de politiek ge ïntroduceerd, zei dezer dagen bij zijn vertrek naar Indonesië, dat hij ook wel van fantasie hield! Maar is er dan niets? Ja, er is nu of er kómt, zal het wel zijn een „ontwikkeiingsprogram voor de landbouw". Dat zal zich, evenals het gefantaseerde zesjarenplan, be zig houden met rationalisatie en verkaveling en mechanisatie. Het zal wel zo'n beetje op hetzelfde neer komen, alleen de schrik voor het woordje plan is, wellicht om tacti sche redenen, weggewerkt. Voorts heeft Minister Mansholt met ware democratische durf in 't hol van de leeuw de puntjes op de i gezet en het moet gezegd worden, dat hij een goede beurt gemaakt heeft. Men moet inderdaad van agra rische zijde ten aanzien van de ver meende achterstelling op het ge bied van de beloning voor de land arbeid niet overdrijven. En de ver klaring, die Z.Exc. gaf over het tot nog toe uitblijven van de vaststel ling der richtprijzen voor de akker bouw is niet helemaal onredelijk. Wel zetten wij nog een vraagteken bij zijn „logica" omtrent de toelaat baarheid van meer tarwe-teelt. Hij acht het enerzijds nodig, dat wij ons instellen om zelfvoorziening voor de voedselproductie, maar hij wil de tarwe niet hoger prijzen, omdat hij dan een „vlucht in de tarwe-teelt vreest; wij hebben echter zoveel tarwe nodig, dat we zeer dure tarwe uit Amerika moeten im porteren! Volgens het A.N.P.-verslag, dat op dit punt anders luidde dan het verslag van onze correspondent, zou de minister gezegd hebben, dat de regering niet verder kan gaan met het geven van millioenensubsidies „aan de landbouw"!!), in ver band met de kosten van "'i levens middelenpakket. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de minister dit gezegd heeft. Het zou immers finaal onjuist zijn geweest. De subsidie op het levensmiddelenpakket, die nog een slordige 600 millioen bedraagt, is uitdrukkelijk een subsidie om de prijs te drukken ten behoeve van de consument! Dat is het doel van deze subsidie. Natuurlijk is het gevolg ervan ook, dat een rechtvaardig prijspeil voor de land bouw wórdt benaderd. Maar dat is geheel Iets anders. Dit moge nog even worden opgemerkt, om mis verstanden te voorkomen rondom een kwestie, die de agrarische sec tor toch al zo, ten onrechte, in op spraak brengt! Thans conferentie van Drie? Het verdagen van de conferentie ■der ministers van buitenlandse za ken heeft niemahd te Washington verrast, zo verklaart men aldaar in politieke en diplomatieke kringen. Sinds Zaterdag staat het particuliere vliegtuig van Truman al gereed om de Amerikaanse delegatie uit Lon den te halen. In weljngelichte krin gen te Washington zegt men, dat Marshall tegen de jaarswisseling terug zal zijn en misschien al voor Kerstmis, en dat hij over de radio een belangrijke verklaring zal af leggen. In Duitsland is het bericht uiter aard met grote teleurstelling ont vangen, al had men een dergelijke afloop verwacht. In officiële kringen te Washing ton verwacht men, dat het verda gen van de conferentie der vier ministers zal worden gevolgd door een commissie van drie (Frank rijk, Engeland en de V.S.) om de thans ontstane toestand te hespre ken. De aanbieding van het ere-doctoraat in de rechtswetenschappen aan H.M. de Koningin door een delegatie van de Leuvense Universiteit, onder leiding van de Rector Magnificus, Mgr. H. van Waayenberg, in het Koninklijk Paleis te Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1