K.V.P.-JONGEREN slaan hun vleugels uit Nood-schouwburgplannen in nieuw stadium PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 16 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Miranda J Gulden Mis ZOALS de voorzitter van de jongeren-atdeling der K.V.P., afde ling Alkmaar, de heer P. Boots, tijdens zijn openingswoord reeds opmerkte, was de belangstelling voor de vergadering, welke gisterenavond in Valk's lunchroom werd gehouden, ver heugend te noemen. Na een lange periode van rust zij het gedwongen kwamen de K.V.P.-jOngeren wederom bijeen en we mogen gelukkig vaststellen, dat deze vergadering van buiten gewoon vruchtbare aard is geweest. Niet alleen om de interes sante lezing, die de heer J. Verkade hield. Niet alleen om het enthousiasme, dat door zijn gehoor aan de dag werd gelegd. Nee, maar bovenal, omdat de afdeling Alkmaar van de K.V.P.- jongeren door deze vergadering haar bestek heeft gekregen. En dat dit werkelijk van belang is, zullen de K.V.P.-jongeren hope lijk zeer binnenkort bewijzen. De lezing, die de heer Verkade ais kringpropagandist heeft gehou den, was in het kader van deze ver gadering meer dan de moeite waard. De spreker behandelde eerst op meer algemene wijze hoe men ei genlijk tot het politieke leven is gekomen. Even tipte spr. het ge meenschapsgevoel aan der mens heid, waaruit hij dan het ontstaan van organisaties wilde verklaren. De organisaties, aldus spreker, zijn er op uit, om de mens tot een ge meenschapsmens te vormen. Elke vorm van individuele neigingen' moet opzij worden gedrongen. De belangrijkste functie van de mens in de gemeenschap is: staatsburger zyn. Nadat spr. op duidelijke wijze had uitgelegd, wat nu eigenlijk politiek is, kwam hij op het tijdstip, waarop de katholieken een politiek woordje gingen meespreken. De heer Verka de schetste vervolgens, dat het nood zakelijk was, om met andere par tijen samen te gaan, zoals de KVP momenteel met de PvdA een rege ringsprogramma heeft samengesteld waarop beider beginselen en pro grammapunten worden uitgevoerd. Ook belichtte spr. de verschillen tussen de voormalige Staatspartij en de tegenwoordige volkspartij. Het grootste verschil was volgens spr. wel, dat de Staatspartij eigen lijk alleen actief was gedurende de tijd, die aan de verkiezingen vooraf ging. De Volkspartij daarentegen be moeit zich meer met het dagelijkse politieke leven. Vervolgens kwam spr. aan het voor deze vergadering zo belang rijke onderwerp: de KVP-jon- geren. Het doel van de jongeren organisatie is, om een zekere kern op te bouwen, waarmede dan ac tief hulp wordt verleend aan de „grote KVP". De taak van de" KVP-jongeren beslaat 3 punten: vorming, zelfwerkzaamheid en hulp aan de partij. Tenslotte be sprak de heer Verkade deze pun ten uitvoerig, waardoor hij een vurig enthousiasme bij zijn ge hoor wist te kweken. De voorzitter bedankte hierna de spreker en heette alsnog welkom de heer G. Koopmeiners, die intus sen was binnengekomen. De heer Koopmeiners richtte zich ook nog even tot de vergadering. Hij hield zich voornamelijk bezig met de vraag, welke hij ter vergadering reeds had vernomen: „Wat kunnen wij (jongeren) voor de K.V.P. .doen? De heer Koopmeiners deelde me de, dat de K.V.P. momenteel voor een grootse ledenwerfcampagne staat, waarvoor de medewerking van de K.V.P.-jongeren wordt ge- vraagd. Dit was volgens spreker voorlopig de daad, welke de K.V.P van de jongeren vraagt. Hierna deed de voorzitter enige denvergadering, waarover vanaf moest nog worden voorzien in de vacature voor. secretaris, daar de tegenwoordige secretaris de wens te kennen had gegeven als zodanig af te willen treden. Als contributie had het bestuur aanvankelijk ge meend 25 cent per maand, doch dit wilde de voorzitter verhogen. De contributieverhoging zal door het geslaagd Voor het basisexamen van de Ned. Ver. voor Leraren in de En gelse taal „Britannia" te 's-Graven- hage slaagde onze plaatsgenote Mevr. M. Eldering-Peltenburg. burgerlijke stand Geboren: Willem z.v. W. Aay en T. Oud; Wilhelmus A. G. z. van H. J. Möhring en E. W. G. de Jong; Helena A. d. van A. J. Goudsblom en A. Rood; Agatha G. d. van A. J. Brugman en C. Groen; Wilhel- mina G. M. d. van A. J. W. de Boer en M. de Groot; Jan z. van R. Alders en G. C. Dokter; Alida d. van J. Habbé en A. Docter;; Grietina W. d. van M. de Raaf en G. Deen; Helena J. d. van A. de Wijzer en G. E. van Tilborg. Overleden: Wilhelmina C. Acker- man, oud 68 jaar, geh. met-F. J. C. Oostenrijk; Maartje Nobel, oud 77 jaar, weduwe van C. Mol. uitreiking nieuwe bonkaarten ALKMAAR. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam be gint met de letter P en Q. een kerstverrassing voor ouden van dagen ALKMAAR. Een der hoogte punten tijdens de vroegere autotoch ten voor ouden van dagen was het uitreiken der versnaperingen. Van alle zijden waren deze bin- aSBjtpfiq uaa uio s.iogejs ua sjas^eq brikanten, de kaashandel, grossiers enz. enz., 'een wagen vol. Waar ook dit jaar de autotocht nog geen doorgang heeft kunnen vinden, zullen onze oudjes met de Kerstda gen toch schadeloos moeten worden gesteld door een kleine kerstverras- sihg. Het Comité „Een Kerstverrassing voor Ouden vap Dagen" heeft zich daartoe Weer gewend tot een grote kring van particulieren, fabrikanten, hier en elders, grossiers, winkeliers, mengekomen, van particulieren, fa- in geld of in natura, teneinde onze bejaarden van alle gezindten de vol gende week met een „Kerstpak ketje" te verrascen. Nog lang niet allen hebben aan de oproep van het Comité gevolg ge geven en toch dient deze week be kend te zijn waarop kan worden ge rekend; hoe zal men immers weten hoeveel pakketjes kunnen worden gemaakt en wat deze zullen bevat ten. En dan, chocolade en koek- werk zijn alleen verkrijgbaar op versnaperings- of suikerbonnen Wie heeft een of meer versnape- iingsbonnen over? Ze worden door het Comité met graagte tegemoet gezien p. a. Lan- gestraat 87 te Alkmaar, waar ook alle overige toezeggingen kunnen v/orden bezorgd. bestuur nader worden bezien. Ver der deelde hij mede, dat de eerst volgende vergadering waarschijn lijk zal worden gehouden op Vrij dag 23 Januari 1948. Ook moest er nog een contactpersoon worden be noemd met de „grote K.V.P.", ter wijl de plaats van propagandaleider eveneens nog vacant is. In de drie vacatures werd als volgt voorzien. De heer K. Tros werd benoemd tot propagandalei der, hetgeen hij dan tevens voor de K.V.P. is, -de heer L. Joosten werd benoemd tot contactman en de heer J. Stroomer zal voorlopig de func tie van secretaris vervullen. Hiermede was het eind der ver gadering bereikt, zodat de voorzit ter sloot met de jongerengroet. Tot slot willen wij nog even her inneren aan de eerstvolgende le- werd in overleg met de dienst van deze plaats nog zal worden bericht. Nieuwe leden (van 1830 jaar), zowel dames als heren, kunnen zich schriftelijk bij de secretaris opge ven. Het adres is Koningsweg 15, Alkmaar. Ook leden uit de buiten gemeenten zijn welkom! Eind goed, al goed! De laatste voorstelling van de eerste serie van de Abonnementsvoorstellingen was niet de minst geslaagde. Peter Blackmore verwerkte een originele vondst tot een aardig blijspel, waar aan acteurs -en toeschouwers plei- zier beleefden. Het originele was, dat een zee meermin van de kust van Cornwall verzeild raakt in het society-milieu van een Londense chirurg en daar omdat deze haar geheim verbor gen moet houden de onvermij delijke verwarring sticht. Een logee, die op een zeer zonderling vis-dieet moet leven en slaapt in een bad vol zeewier, is dan ook een onge wone verschijning. In sluierige toiletjes speelt Lily Bouwmeester de titelrol op char mante wijze; door haar exotische gebaren en stembuiging en haar deinende bewegingen belichaamde zij op geestige wijze de betoverende sirene; zij nam het leeuwenaandeel van het succes voor haar rekening. Maar ook de overige rollen waren in goede handen. Na een wat te toneelmatig begin van Enny Meu nier en Tilly Perin-Bouwmeestef kwam er al spoedig vaart in en kregen we vlot en levend spel te genieten. Matthieu van Ëijsden was uitste kend in zijn rol van suspect echt genoot; Tilly Perin-Bouwmeester speelde geroutineerd de jaloerse vrouw, die tenslotte eigenaar bewe ging achter het geheim kwam. Met achterlating van enkele ge broken mannenharten en een leeg aquarium was de zeemeermin toen spoedig in de Theems verdwenen, richting Majorca. We onthouden ons van het noe men van meer namen; onder de be kwame regie van Bets Ranucci Beekman gaven zij uitstekend en- semblespel te genieten. Het décor van Rie Cramer was al even origi neel als 't stuk. Er was meer dan normaal applaus. Maar waarom is er in Alkmaar nooit eens een bloemetje, dat Lily Bouwmeester ditmaal toch zeker had verdiend! Fr. O. balkenende voor het hof De voormalige Alkmaarse politie agent P. Balkenende zal 29 Dec. voor het Bljz. Gerechtshof terecht staan; o.m. wordt hem ten laste gelegd de arrestatie in Aug. 1944 van een groot aantal personen, w.o. mr. A. Leesberg Jr., A. Köster, A. Spruijt, die door hem aan de S.D. te Amsterdam werden overgeleverd. In dezelfde maand arresteerde hij te Heiloo de ambtenaren H. van Brussel en H. ten Hoope, die hij naar de S.D. te Amsterdam over bracht; in Sept. 1944 heeft hij F. de Munk doen arresteren en verrichtte hij huiszoeking bij W. v. Loon, op zoek naar een radiotoestel, waarna hij v. Loon op het politiebureau insloot. Weer een schip van stapel Gisteren vond op de scheepswerf van de N.V. Nicolaas Witsen Vis de tewaterlating plaats van de sleepboot „Antoinette W. Goedkoop". Deze boot werd in opdracht van de Amsterdamse Rederij Goedkoop be gin 1946 op stapel gezet, ter ver vanging van de „Antoinette W. Goedkoop", die in de oorlogsjaren verloren is gegaan. Slechts de naam platen van de oude boot bleven over en die prijken nu wederom op de nieuwe sleper. Zoals de directeur van de werf, de heer Vis, opmerkte, hebben ze dus een nieuw schip aan de oude naam gebouwd! Ter gelegenheid hiervan was de directie van de Rederij Goedkoop aanwezig, hoewel zonder enige plechtigheid om precies 3 uur het schip van stapel liep. De tewater lating vond plaats op de z.g. Gro ninger wijze, d.w.z. dat het dwars in het water glijdt. De lengte van de nieuwe sleep boot bedraagt 18'/t m, terwijl zij op de spanten een breedte heeft van 4.80 m. De holte is 2.14 m breed. De sleepboot is verder uitgerust met een 225 pk Meerless-motor met reductiekoppeling, een 10-duims pompinstallatie voor bergingswerk zaamheden en een hulpdi^êelmotor voor electrisch licht. Het afloopge wicht bedroeg 35 ton. Naar de heer Vis ons nog mede deelde, is dit de enige binnenlandse opdracht. De talrijke andere op drachten zijn allen bestemd voor het buitenland. GESLAAGD Aan de Ned. School voor Cou peurs ei» Coupeuses te Doetinchem slaagden voor coupeuse de dames: N. A. Klomp uit Koedijk, G. de Bree uit Broek op Langedijk, C. Mazereeuw uit Alkmaar, opgeleid op de Vakschool Marjot v. Don, Verdronkenoord 99, Alkmaar. ZILVER JUBILé Donderdag 18 December 1947 her denkt de heer P. J. J. Geurts, chef de bureau bij de rijksbelastingen, wonende Brouwerstraat 16 alhier, de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de belastingen. De jubilaris, die bij de belasting en bij het belastingbetalende pu bliek zeer sympathiek staat aange schreven, zal het zeker die dag niet aan belangstelling ontbreken. WENS TBC-VERENIGING IN VERVULLING Het eethuisje is geopend! Onder flinke belangstelling werd Zaterdagmiddag het eethuisje voor de tbc-patiënten, gelegen achter het Centraal Ziekenhuis, geopend. Met deze opening is een hartewens van de Alkmaarse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose in ver vulling gegaan. Immers reeds lang was gebleken, dat het voor de pa tiënten in de wintermaanden niet bepaald genoegelijk was, om het middagmaal in de buitenlucht te» nuttigen. De voorzitter der vereni ging, dr. ten Kley, wees hier in zijn openingswoord ook op, nadat hij de genodigden, speciaal dr. Looienga, die namens het gemeentebestuur kwam, de heer Margadant, voorzit ter van het Witte Kruis en de tal rijke vertegenwoordigers van ver enigingen en particulieren had wel kom geheten. Ook stond de voor zitter even stil bij het plotseling overlijden van de heer A. Molenaar? die de tbc-vereniging steeds -een warm hart heeft toegedragen. Ter nagedachtenis verzocht spr. enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Dank bracht spr. ook aan de heer J. Bult, die het eethuisje en het daaraan grenzende kinderpaviljoen geheel belangeloos heeft gebouwd. Ook memoreerde spr. het vele werk dat dr. Louis steeds voor de vereni ging had verricht. Spr. besloot met de dank uit te spreken namens de patiënten aan allen, die aan de tot standkoming hiervan hebben mede gewerkt. Namens het gemeentebestuur sprak dr. Looienga de hoop uit, dat het eethuisje volkomen aan zijn doel zal beantwoorden. Vervolgens onthaalden de zusters de genodigden in het eethuisje op 'n kopje thee, waarna de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen bleven Met dit al is de Alkmaarse Ver eniging tot Bestrijding weer een grote stap voorwaarts gekomen. La ten we de hoop uitspreken, dat deze vereniging haar vrijwillig op zich genomen taak in de toekomst op steeds breder basis tot heil van de Alkmaarse bevolking mag vervullen oneerlijke concurrentie ALKMAAR. N. J. P. uit Alk maar reed vrachten op Akersloot, maar op een gegeven dag deed een concurrent het goedkoper en P. lag er uit, Toen probeerde hij een lijst namen te verzamelen van mensen die hun vracht door hem wilden laten vervoeren. De naam van een pastoor prijkte bovenaan, maar die was vals, door P. zelf gemaakt. Het kostte hem bij de Politierech ter in Alkmaar f30 of 18 dagen. waar bleven de kolen- bonnen? ALKMAAR. Hierop konden Maandag de dames T. v. D. en A. M. M. uit Heerhugowaard en Ob- De plannen tot stichting van een noodschouwburg aan het Luttik Oudorp in de korenbeurs, die des tijds door de Gemeente en door de van Rijkswege benoemde Commis sie van Toezicht op het bouwen van Schouwburgen waren goedgekeurd en eveneens van de Wederopbouw de goedkeuring konden wegdragen, hebben toen geen doorgang kun nen vinden, omdat van verschillen de zijden bezwaren werden gemaakt tegep de uitvoering ervan; men was van mening, dat de materialen, die ervoor nodig waren beter aan de woningbouw besteed zouden zijn. En ofschoon het bestuur van de Stichting Noodschouwburg zijn plannen had herzien en versoberd, werd in overeg met de dienst van de Wederopbouw besloten de uit- voering voor een half jaar op te schorten. In dat half jaar heeft het Bestuur van genoemde Stichting de plannen nogmaals herzien, met het gevolg, dat thans een plan aan de Weder opbouw is voorgelegd, dat een be langrijke versobering betekent; zo is bijv. afgezien van het bouwen van het oorspronkelijk ontworpen toneel, wat de bovenbouw betreft, hetgeen nog niet betekent, dat de oppervlakte van het toneel minder wordt. Het geheel is alleen een voudiger gemaakt; het aantal zit plaatsen blijft 800 en de verfraaiing die in het oorspronkelijke plan was opgenomen wordt voorlopig achter- latere, gunstiger tijden, alsnog wor den aangebracht. Als gevolg van een en ander zijn veel minder materialen nodig, zo dat de uitvoering alleszins verant woord wordt geacht. Deze plannen zijn thans opnieuw ingediend en het Stichtingsbestuur vertrouwt, dat deze de goedkeuring van de Dienst van de Wederop bouw zullen verkrijgen, waarna terstond met de uitvoering ervan kan worden begonnen. Men hoopt althans voor het volgend seizoen de noodschouwburg in gebruik te kunnen nemen. Voor het Alkmaarse verenigings leven zal een grotere schouwburg zeker in een behoefte voorzien; verschillende verenigingen op het gebied van toneel, muziek, gymna stiek, revue en operette vinden in de bestaande schouwburgruimte niet voldoende accommodatie en als gevolg van een en ander zijn zij ge noodzaakt toegangsprijzen vast te stellen, die boven de draagkracht van het publiek gaan; voor het be roepstoneel met grote bezetting gel den dezelfde bezwaren. De npod- Onze agenda CINEMA: „Geheime zending", 14 jaar. VICTORIA: „Onze correspon dent meldt", 18 jaar. HARMONIE: „Vergelding", ontoelaatbaar. A.B.T.: „Slang van Shanghai", 14 jaar. GULDEN VLIES: „Nötre dame de la Mouise", 18 jaar. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. schouwburg zal het mogelijk maken veel lagere entreeprijzen te heffen. Ook voor het houden van con- wege gelaten; deze kan echter in tie vinden. gressen, meetings en grote politieke vergaderingen zal de nieuwe nood schouwburg meer mogelijkheden bieden. De graanbeurs zal in de nood schouwburg een betere accommoda- dam ,die werkzaam waren bij de Distributiedienst, aan de Politie rechter wel antwoord geven. Die bonnen afkomstig van overledenen gebruikten zij zelf. Niet mooi voor ambtenaressen. Drie maanden en twee maanden moeten de 'meisjes nu gaan brommen. het signaal. ALKMAAR. Hij kon Wel 175 km. met zijn wagen rijden, E. J. K. uit Zaandam, maar dat deed hij niet. Wel reed hij rustig door toen een man in een leren jas, geen Tsjeka-lid, maar een ijverige po litieman, een rode lantaarn zwaai de. Hij reed door tot Wormerveer, waar dê agent hem inhaalde en de papieren in orde bevond. De po litierechter volstond Maandagmid dag met een berisping. samenwonen. ALKMAAR. El. K. woonde bij haar schoonouders in. Maar het boterde niet al te best. En op zeke re dag barstte de bom. Schoon dochterlief oterlaadde schoonmama met een regen van scheldwoorden. Deze nam dat niet en ook de Poli tierechter wilde het niet zonder meer slikken. Hij veroordeelde de schoondochter conform de eis van de Officier, mr. Meischke, tot f5 of 3 dagen. afc-nieuws AFC 1 Grashoppers I 01; A FC 2 Winkel 2 5—0; Bergen 2 AFC 3 5—2; Vitesse 3 AFC 4 5—0; Koedijk 2 AFC 5 5—2; welpen adsp. a AFC a 03; AFC a Bergen a 03; AFC b Bergen b 10; AFC c Foresters a 0—2; Vitesse c AFC c 17, AFC'ers dat was jammer, want de theoretisch kleine kans is nu wel geheel verdwenen, maar wij gaan welgemoed verder. Het tweede en derde handhaven zich aan kop. Keurig! Het vierde en vijfde lieten de punten bij hun gastheren. Had dat niet anders gekund? Daarom traint serieus, 't is nodig! Supporters ,die a.s. Zondagmid dag mee willen, moeten dit voor Vrijdagavond 8 uur opgeven bij J. Smit, Nieuwesloot 97. De prijzen zijn als vorige maal. Tot de vol gende week. De P.P.C.'er Uitspraken Meervoudige Kamer R. van Bloemendaal, Westwoud, zedendelict, 6 mnd, definitief. N. Beentjes, uit Bakkum, overtre ding coloradokeVer-besluit f 10 of 5 dagen. A. de Groot, Midwoud, overtre ding Vestigingswet Kleinbedr. Vrij gesproken. A. Oudes, diefstal, vrijgesproken. J. M. Tol uit Den Helder, zeden delict, uitspraak t 30:subs. 12 dg., tevens voorw. ter beschikking ge steld van de Regering. J. W. Balder, Alkmaar, overtre ding wegenveerkeersregeling, f 5. subs. 3 dagen. G. M. C. C. Asselberg, Leidsen- dam, overtreding wegenverkeers regeling. 10.— subs. 5 dagen. filmavond apostolaat ter zee ALKMAAR. De film „Notre Dame de la Mouise", welke van avond in 't Gulden Vlies vertoond wordt, is, zoals ons bij nadere infor matie gebleken is, toegankelijk voor 18-jarigen. nieuwe bonkaarten WAARLAND. Woensdag 17 Dec. a.s., van 9—12 en van 1—3 uur in het Café Jonker gelegenheid tot het afhalen van nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten. herdenking vliegers STOMPETOREN. De 16e De cember a.s. is het vier jaar gele den dat in de Molenweg gem. Oterleek een vier motorig Engels vliegtuig is neergekomen, waarbij zes piloten zijn omgekomen. Daar wij de eerste twee jaar niet in de gelegenheid waren om deze men sen te herdenken Js het vorig jaar besloten om Teder jaar een herdenking te houden, uitsluitend bestemd voor de jongeren uit de Schermer en omgeving. Want de jongeren moeten beseffen wat dat geweest is, het is te erg geweest om het in de doofpot te stoppen. We roepen dan ook de jongeren op om 16 December aanwezig te zijn bij een korte herdenking, die gehouden zal worden bij de zes Engelse graven, op het Kerkhof te Stompetoren, aanvang 18.15 uur, waar Ds. de Jong een kort woord zal spreken en enige liederen ge zongen worden. Weest present! Ook volwassenen zijn welkom. De Adopterenden. goed riemen snijden van AnuZKlIlAnS LLCK BERGEN. J. M. de K. uit Bergen zag vaak andermans vee op zijn land lopen. Op een gegeven dag was hij het zat en ging die dieren zelf melken, dan had hij er tenminste nog wat aan. Hij had er bij de Politierechter Maandagmid dag ook nog wat aan n.l, tlO,of 6 dagen. bal-dadig AKERSLOOT. Het was misse lijk van E. C. v. d. Eng uit Akker- slóot om de ballen van kinderen, die in de buurt van haar huis speelden, kapot te snijden. Ze had zo'n last van dat geloop in haar tuin, als het speelgoed daar te recht kwam. Haar eigen zoontje speelde nota-bene mee. De Poli tierechter strafte deze baldadigheid met een boete van f25,of 15 da gen, want toen zij de voetbal van een buurtje, die f 18,25 had gekost, ■vernielde, was de maat toch vol. vitesse overwon CASTRICUM. En dus was het feest in Castricum, tenminste in de zaak van de heer Beentjes, waar zich een aantal luidruchtige feest vierende overwinnaars verzameld had. Het was feest tot 12 uur, maar daarna ontaardde de fuif in een vechtpartij en A. J. van Roon had ook medegedaan. Aan 4e fuif en aan de kloppartij. Daarbij had de commandant van de politie pog bijna een stoel op het hoofd gehad, toen hij de zaal en het terras wilde ontruimen. V. R. kreeg ook zijn deel, op het terras een klap in zijn gezicht en Maandagmiddag van de Politierechter te Alkmaar f 1,— boete. samenwerking voor bijzondere noden. LANGEDIJK. Dezer dagen kwam men in de gemeente Lange dijk bijeen om te komen tot een contactorgaan voor sociaal werk en het her-oprichten van een com missie van samenwerking voor bij zondere noden, als onderdeel van het nationaal fonds. Alle aanwezi ge vertegenwoordigers van de dia- coniën, armbesturen en gemeente verklaarden zich bereid samen te werken en na enige discussie werd besloten dat Langedijk zijn com missie van samenwerking en het contact-orgaan rijker zal worden. vergadering m wit-gele kruis HEILOO. Vrijdagavond j.l. vergaderde het Wit-Gele Kruis. Als ingekomen stuk was binnen gekomen een schrijven van de heer J. v. d. Wiel, waarin deze ontslag vroeg als secretaris van het W.-G. Kruis. Dit werd hem eervol ver leend. De voorzitter dankte de heer v. d. Wiel vóór datgene, wat hij voor de vereniging gedaan heeft. Voorzitter stelde de verga dering voor de heer v. d. Wiel tot ere-lid te benoemen. De heer Garritsen (penningm.) was aan de beurt om af te treden. Op voorstel van de voorzitter werd hij bij acclamatie herkozen. Aangezien in een voorgaande vergadering besloten was het be stuur uit te breiden met twee be stuursleden, om een betere werk verdeling tot stand te kunnen brengen en nu door het ontslag van de secretaris een vacature ont staan was werden uit de zes can- didaten de heren P. Zuurbier, B. S. de Wildt en P. Haanraads ge kozen. Hierna kwam het gebruik van het te bouwen wijkgebouw ter sprake. Het bestuur van het Wit- Gele Kruis had besprekingen ge voerd met het bestuur van het Witte Kruis en voorstellen ge daan om een gecombineerd maga zijn te hebben, dus de materialen van beide kruisverenigingen samen te voegen onder een beheerder. Het Witte Kruis had zich hierover beraamd en Vrijdagochtend kwam bij het bestuur van het Wit-Gele Kruis een bericht binnen dat hier toe niet kon worden overgegaan. Een der leden verwonderde er zier over dat niet twee magazijnen gebouwd werden. De heer Hoetjes, voorzitter van de Stichting Badhuis, deelde de vergadering mede .dat reeds een jaar de plannen van het Witte Kruis bekend waren, maar dat door het tegenhouden van het bestuur van het Wit-Gele Kruis deze toe stand ontstaan was. Deze mede deling bleek ten dele onjuist! Er waren inderdaad officieuse bespre kingen gevoerd. Ongeveer twee we ken geleden werd een tekening van het te bouwen wijkgebouw aan het bestuur van het Wit-Gele Kruis ter hand gesteld met het verzoek zo spoedig mogelijk te willen berich ten of hieraan nog eventueel ver anderingen moesten worden aange bracht. Dit is door het bestuur bin nen de gestelde termijn gedaan, doch de aanbesteding bleek toen reeds te hebben plaats gehad. Nu blijft niets anders over dan het ma gazijn in tweeën te delen en iedere kruisvereniging haar eigen mate riaal te laten behouden. De voorz. vroeg de mening der vergadering. Na enig heen en weer gepraat werd besloten het bestuur in dit geval carte blanche te geven. Ook over de Gezinsverzorging, deed voorzitter enige mededelin gen. Het hoofdbestuur stelt alles in het werk om dit probleem op te lossen. Reeds is een spoedcursus aan de gang. Meisjes vanaf 18 jaar worden in pl.m. 6 maanden voor deze taak opgeleid. De cürsus, al dus voorzitter, is geheel bezet door meisjes uit Alkmaar en Heer-Hu- gowaard. Heiloo kwam met..,, 1 gegadigde. In Februari begint een nieuwe cursus. De voorzitter sprak de hoop uit dat Heiloo dan goed vertegenwoordigd zal zijn. Ook over Kraamverzorging deed de voorzitter nog enige mededelingen. Hiervoor is in Alkmaar een bu reau geopend om hulp te beko men. informatie rode kruis LANGEDIJK. Belanghebben den worden er mede in kennis ge steld, dat bij het secretariaat van het Rode Kruis ten Raadhuize te Nrd-Scharwoude formulieren ver krijgbaar zijn om door bemidde ling van het Rode Kruis inlichtin gen te vragen over vermiste en gezochte personen in het buiten land. Reeds eerder ingediende aanvragen behoeven niet te wor den herhaald. plaatselijke deurwaarder SINT PANCRAS Door B. en W. der gemeente Sint Pancras ls de heer P. de Vries tot plaatselijk deurwaarder benoemd. De vereiste eden zijn Maandagmorgen jl. afge legd in de handen van de burge meester. huldiging dames renkel CASTRICUM Het was feest in de Zustersschool, immers de dames Renkel herdachten het feit, dat zij 25 jaar geleden benoemd werden als onderwijzeressen aan de Kath. Meisjesschool. Nadat vooraf een huldiging in intieme kring had plaats gehad, waarbij de jubilares- sen door de burgemeester, de in specteur van het L.O. en door de zeereerw. heer Pastoor werdeh toe gesproken, werden de ouders en ge nodigden in de gelegenheid gesteld tot bijwoning van de kinderoperette „Assepoes", aangevuld met zang- en dansnummers. Het gehele program ma werd door de kinderen van de Meisjesschool opgevoerd, waarbij de dames Renkel, vooral in de samen spraak van twee hunner leerlingen, werden besproken. Het was voor de ouders een genotvolle avond, waar op ook Zuster Clara Regina, in ver band met al haar voorbereidingen, met genoegen zal .terugzien. k. j. b., egmond EGMOND-BINNEN. Morgen, Woensdagavond hopen wij alle le den op de bijeenkomst te zien. Pater Veldman S.V.D. zal ons vertellen van zijn reizen in China en Rusland en tevens zeer merk waardige staaltjes laten zien van telepathie en vingervlugheid, zoals hij deze ook in Egmond aan Zee en Heiloo heeft getoond. Was de laatste weken het leden- bezoek sterk teruggelopen, nu is er wel alle .reden om een grote op komst te verwachten. hugo boys ihollandia t. i 2—1 HEERHUGOWAARD. Na 't prachtige resultaat van vorige week Zondag tegen Kaagvogels I in Kol- horn, wisten de Boys het ook deze keer tot een overwinning te bren gen. De wedstrijd was ruim tien minuten oud of Holl. stond reeds met 10 voor. Dat zag er dus niet zo mooi uit voor Hugo-Boys. Na wat heen en weer getrap wisten zij echter de gelijkmaker te schoren, zodat de rust met 11 kwam. De tweede helft was Hugo Boys sterk in de meerderheid, maar zij wisten het niet in doelpunten uit te drukken, totdat zij een penalty kre gen te nemen. Deze kans werd door de back van Hugo Boys benut, en was de stand dus 21. Daarna heb ben de Boys het nog verschillende malen geprobeerd, maar het geluk was niet met hen en het einde kwam dan ook met een 21 overwinning voor de Boys. Onder het talrijke publiek was ook de trainer van Hugo Boys, de heer Rootring, uit Alkmaar. We zien met spanning de wed strijd van volgende week tegemoet. Dan komt Kolping Boys op bezoek. 20 Eeuwen geleden werd Gods Zoon geboren URSEM. Ter voorbereiding op het Kerstfeest organfleerde de afd. Ursem van de „Bond van het Gezin" met medewerking van de parochiële toneelvereniging „St. Bavo" en-' de R.K. Gemengde Zangvereniging j.l. Zondagavond een toneeluitvoering voor de leden van de Bond in zaal Mulder. Onder leiding van de bekende Anton Sweers, regisseur van de Spelewei te Bussum voerden zij op „Het Godskind", een kerstspel naar oude volksspelen en liederen, bewerkt door Emil Alfred Her- mansen. De avond werd ingeleid met een kort opwekkend woord van burge meester Nolet, die vooral de nadruk wilde leggen op de bedoeling, waar mee dit kerstspel werd opgevoerd. Het kerstgebeuren, dat door alle eeuwen heen door ons werd ge loofd en beleden en dat nu aan schouwelijk werd voorgesteld op de planken, moet weer diep doorleefd worden in onze zielen; die ontzet tende gebeurtenis, 20 eeuwen gele den in d harde realiteit plaats ge vonden, moet ons iets te zeggen heb ben, de volle bete nis daarvan moeten wij diep doorvoelen, opdat ook deze Kerstmis ons da vrede moge brengen, die wij allen zozeer behoeven. Van het spel is niet veel te zeg gen. Slechts één woord is er nodig om alles samen te vatten. Slechts één zin voldoende, om uit te zeggen, datgene waarvan wij genoten. Mooi. Eenvoudigweg het was mooi! De spelers waren dilettanten, dat kon men zien. Maar ook kon men zien, dat er als regisseur een vak man aan het werk was geweest, en hoewel er ongetwijfeld fouten wer den gemaakt, kon toch iedere op lettende toeschouwer aan allerklein ste bijzonderheden bemerken, dat het spelpeil hoger Stond dan enkel dilettantisme. Vooral het spel van de Mariafiguur viel op door een fijne sereniteit, en ook de spelers in de scène van Herodes verdienen een woord van lof. De groepsver- deling, zo voornaam in een toneel stuk, was frappant, vooral de laat ste scène getuigde van een hoog staande fijnheid. Met een kort dankwoord aan allen die medegewerkt hadden aan de organisatie van deze Kerstavond sloot de heer G. Sijts de bijeen komst. A.s. Zondagavond wordt het stuk te Spierdijk opgevoerd; een woord van aanbeveling is na dit totaal overbodig. Jammer was, dat de jeugd aardig op weg was deze avond te verknoeien! gemeente gaat straat verlichting uitbreiden. PURMEREND. De gemeente raad kwam in spoedeisende verga dering bijeen. Daarin werd beslo ten om enige zeer noodzakelijke verbeteringen aan te brengen in de straatverlichting, waarbij tevens werd besloten om de straatver lichtingen, welke tot nu toe door de buurtverenigingen werden on derhouden, over te nemen. Het P. E. N. zal daarvoor een nieuwe ka bel aanleggen. Tevens worden en kele nieuwe gaslantaarns geplaatst. Ook werd besloten tot aanschaffing van een nieuwe sneeuwploeg. MEERVOGELS WINT MET FLINKE CIJFERS Om precies half drie laat scheids rechter Booij tossen. M. trapt af en gaat meteen op het P. doel aan maar de eerste aanvallen worden door de P. backs afgeslagen. Toch weet M. na een kwartier spelen de leiding te nemen als de midvoor een schot inzendt, de P. keeper de bal niet onder controle krijgt en de toesnellende M. linksbuiten kalm in schiet. Tot de rust is steeds het M. elftal dat de toon aangeeft. En kele P. aanvallen stuiten op de goed spelende M. achterhoede. Met de stand 10 voor M. is het rust. Na de rust bouwt P. enige aanval len op maar de M. backs en in laatste instantie keeper Schoon, zijn op hun post. Nadien is het M. dat de toon aangeeft en geleide lijk aan weten ze de stand tot 50 op te voeren. Het eerste doelpunt na de rust was een schitterend boogschot van de M. midvoor, het tweede doelpunt kwam uit een vrije schop die door Putter keihard werd ingeschoten. Als de M. midvoor de balk keurig krijgt toegespeeld en de P. back voor buitenspel blijft staan, heeft hij geen moeite om er 40 van te maken. Ook het 5de doelpunt kwam van zijn voet Met M. in de aanval blaast de rustig leidende scheidsrechter het einde. sva i—limmen i 1—3 In eèn uiterst sportieve en span nende wedstrijd, is het Limmen weer gelukt, beide punten mee naqy huis te nemen. Al spoedig neemt Limmen de leiding, als zij een vrije schop te nemen heeft, die goed genomen, wordt en ook op keurige wijze in geschoten (0—1). Door dit doelpunt geïnspireerd, speelt Limmen nog sneller en spoedig is het dan ook 0—2. Dit wordt SVA te bar en ook zij gooien er nog een schepje op, zodat het een uiterst snelle en gelijk op gaande strijd is. Dan heeft SVA succes. Als de L-keeper de bal ymg- stompt, komt deze via de lat, bij de vrijstaande rechtsbuiten en onhoud baar wordt de achterstand verkleind (1—2). Na de rust hetzelfde spelbeeld, met beide doelen in gevaar. L. ver groot dan haar voorsprong bij een mooi opgezette aanval, waaraan 4 spelers deelnamen, zonder dat een der SVA-spelers de bal aanraakten, wordt de bal in het doel gedepo neerd (13) SVA komt nu gewel dig opzetten. Bij een van hun aan vallen raakt een speler van L. de bal met de hand in de gevaarlijke zöne. De scheidsrechter kent een penalty toe. (Ons inziens veel te zwaar gestraft). De L.-keeper keert 'dit keiharde schot, wat in het Lim- men-kamp grote vreugde verwekt. Kort hierop komt het einde. ORGEN is het Quatertem per-Woensdag. Dat is een heel bizondere dag, waar we onze aandacht aan moeten schenken. Dan wordt immers in de H. Mis dat altijd even prach tige en ontroerende Evangelie gelezen van de Boodschap van de Engel aan Maria. Dit is een fijngevoelde hulde aan het Moe derschap van Onze Lieve Vrouw, in wie zich het mysterie van de Menswording voltrekt. Met Kerstmis zal de Maagd ons de Zoon van God schenken. Morgen moeten we allen, die maar enigszins kunnen, naar de H. Mis gaan om Maria en Chris tus in haar te eren. Laten voor al de moeders en zij die 't ho pen te worden, hun liefste ver wachtingen aan God aanbevelen door Maria. Waarom zouden de mannen achter blijven? Het moe derschap,^vooral dat van Maria, is voor ons allen iets heiligs en vererenswaardig. De Boodschap, de blijde, de goede, is voor een ieder bestemd die van goede wil is. MARCUS. Nog eens de Polderdag WIERINGERMEER. Na het of ficiële gedeelte, was het woord aan de toneelgroep der ambtenaren, die voor deze herdenkingsdag hadden gekozen: „Betje regeert" van Henk Bakker. Een stuk met een lach en een traan, dat gedragen werd door Betje (mej. Ho Hauwert) die een zeer goede creatie gaf van deze niet gemakkelijke dienstbode met toch een goed hart. De herenrollen werden zeer goed tot goed vertolkt helaas kunnen we dit niet van de damesrollen zeggen (behalve dan Betje). De actrice was te kin derlijk (kinderachtig) en de moe der speelde met" het vuur der jeugd, hetgeen niet geheel overeenkwam met de sententie van de schrijver. Hebben wij daarom niet genoten? Zeer zeker hebben we dat. Uit het daverende applaus met handen en voeten kWam dit tot uitdrukking. Mr. Fosters dankt Betje (fruit mand) en de regisseur, de heer P. de Graaf van Wierlngen (boek werk) en alle medewerkenden (woorden). Nu volgde solozang van een der ambtenaren de heer F. M. Garret- sen, die zong met begeleiding van dokter A. J. Tansma. Allereerst „Wohin" van Franz Schubert, ver volgens „An Chloe" van W. A. Mozart en als derde „E lucevan le stelle" uit „Tosca" van G. Puc cini. De heer Garretsen is een zeer goed amateurzanger. Een luid applaus beloonde het tweetal. Als toegift kregen we nog „Questa quella" van Verdi. De beide toqn- kunstenaars werden verrast met een doos sigaren, hetgeen vooral de pianist een grote vreugde schonk. Het slotwoord sprak burgemees ter Loggers. In een lichtelijk filo- sophische toespraak wees hij op de drie gedaanten van de tijd: het verleden, het heden en de toe komst. Hij waarschuwde voor twee gevaren n.l.; Er zijn mensen die uitsluitend in het verleden le ven. „Hoe mooi was het toen en wat hadden we alles prachtig voor elkaar." Dit kan funest werken op het arbeidstempo. Er zijn ook men sen die uitsluitend in de toekomst zien en daarbij het harde heden vergeten. Ook dit kan funest zijn. Wel mogen we leentjebuur spelen. Dat doen wij vandaag. We brengen dank voor wat in het verleden is gepresteerd en we kijken naar de arbeid die ons wacht. Spreker be sloot zijn zeer vlotte rede met de woorden: Moge óns de kracht ge geven zijn voort te gaan op de ingeslagen weg. Mr. Oosters dankte nog eens al len en gaf nu de leiding over aan de heer Florijn, die met behulp van een band, nog vele aanwezigen ver maakte tot diep in de nacht. En nu gaan we full speed naar de derde polderdag. Katholieke Jonge Werkgevers bijeen Zaterdag en Zondag heeft de Kath. Jonge- Werkgeversverenl ging in Utrecht haar herfstverga- dering gehouden. In zijn openings woord deelde de voorzitter, de heer Terwindt o.m. mede, dat de vereni ging haar rechtspersoonlijkheid had teruggekregen, wat financieel ve lerlei perspectieven opent. Hij con stateerde met vreugde, dat de acti viteit der leden stijgende is, het geen vooral van de Limburgse af deling gezegd kon worden. Nadat de geestelijk adviseur, prof. dr. F. A. Weve O.F., een op wekkend woord gesproken had, hield pfOf. dr. J. A. Veraart 'n inlei ding over practische sociaal-economi sche problemen, welke voor de Jon ge werkgevers van belang zijn. Hij wees hierbij op het constitutioneel ondernemersschap, dat o.m. eist, dat het eigenbelang niet gesteld wordt boven het algemeen belang. Infake recht tegenover de opvattingen dr. Cornelissen. Inleider was van oordeel, dat we wel gereed zijn om de vraagstukken van de nieuwe tijd nu aan te vatten. Hij beklemtoonde de noodzakelijkheid, dat de werk gever nauwlettend acht slaat op de noden en verlangens der arbeiders en de leniging en verwerkelijking daarvan daadwerkelijk moet voor staan. In de vergadering van Zondag morgen bracht de secretaris, mr. R. Witte, zijn laatste,v in geestige ver gelijkingen gestelde jaarverslag uit, waarin hij o.m. mededeelde, dat het ledental tot circa 300 is gestegen. Ten slotte hield Anton van Duin kerken een uiterst interessante cau serie over het onderwerp: De strijd om de katholieke cultuur. AANBESTEDING 's-Gravenhage, 9 Dec. De hoofding.-dir. van de Rijkswater staat in de Directie Wegen: bestek no. 11: Het onderhoud van gedeel ten van weg no. 7 van het Rüks- wegenplan 1938 (Amsterdam—Den Oever Leeuwarden) gedurende het jaar 1948.. raming' f 185.000: Reefs Handel Mij. te Oldenzaal f 209.800; Ned. Basalt Mij. te Zaan dam f 209.200; Aann. Bedr. v. h. J. M. Strijland te Uithoorn f 209.000; Aann. bedr. P. Daalders te Alkmaar f 206.4Q0; Aann. bedr. J. Ooms te Arnhorn, (N.H.) f 205.060.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2