r DE VERRE STEM RADIO Technische mogelijkheden voor zuivelbereiding zijn vergroot DEVIEZENBRON VLOEIT NIET Verdere prijsverlagingen zullen met kracht worden doorgevoerd Amerika houdt Italië in het oog NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 16 December 1947 PAC. 5 Modernisering en Lunapark in Egypte heeft moeilijkheden Rationalisering GULDEN MIS Voor alle noden Minister Mansholt spreekt tot de boeren in Vlieringen België betuigt haar dank Overeenstemming tussen Stikker en Oud Twee landen en de Soedan J Nieuw Kabinet- in Oost-lndonesië r Ongeregeldheden te Rome. De Italiaanse politie arresteert een der demonstranten gedurende de relletjes welke tijdens de alge mene staking te Rome plaats vonden. Het aantal toeschouwers overtrof echter het aantal demonstranten. ZUIVELBOND EN LANDBOUW- STICHTING Onder voorzitterschap van mr. J. Linthorst Homan uit Groningen kwam Maandag de Nederlandse Zuivelborid in dlgemene vergade ring bijeen in gebouw Tivoli te Utrecht. „Vragen wij ons af waar wij staan", aldus spr., „dan moet het antwoord luiden: wij staan voor de plicht, ons werk in elk opzicht in overeenstemming te brengen met de eisen van de veranderde omstan digheden, onder behoud van onze beginselen. Wij moeten erkennen, dat de internationale economische omstandigheden een geheel nieuw beeld vertonen; dat de technische mogelijkheden zijn vergroot en dat ons land daarin nog lang niet de oorlogsachterstand heeft ingehaald. Wij moeten ons apparaat in elk opzicht scherp cfitisch bezien, het geen hopelijk zal leiden tot moder nisering en tot rationalisering. De contacten met het buitenland zijn weer beter geworden, waardoor vergelijkingsmateriaal gemakkelij ker kan worden verkregen. Het ge degen rapport onzer commissie, die de ontwikkeling van de zuivel industrie in Zweden en Denemar ken bestudeerde, toont aan, dat voor ons nog vele taken zijn wegr gelegd. Dat het ons grote ernst is blijkt uit het feit, dat wij onze researchwerkzaamheden intensief voortzetten en wij hopen, dat het toegezegde .Rijksinstituut voor zuivelonderzoek" spoedig tot stand zal komen. Wij onderzoeken nieuwe werkmethoden en nieuwe machi nes en hopen, dat wij de gewenste technische apparatuur zullen ver krijgen. Ook organisatorisch span nen wij ons in om het best moge lijke te bereiken. Dit blijkt o.a. uit de kranige reorganisatie van de Zuid-Nederlandse Zuivel-Organisa- tie door het vormen van de Coöp. Zuid-Nederlandse Zuivelbond." Als vooraanstaand lid van de In ternationale Zuivelbond, hebben wij deel aan de vele besprekingen, HET IS OPMERKELIJK dat in Kommervolle tuaen, en wie wil beweren, dat wij nu in een glorievolle periode leven?, oude, vrome gebruiken, als van zelfsprekend weer tot nieuw le ven worden gewekt. Daar zijn in onze dagen verschillende voor beelden van aan te wijzen. Maar het meest is dat toch wel het ge val met de viering van de Gul den Mis. Er zijn voor deze oud-kerkelijke feestdag verschillende namen waar aan wij wel kunnen zien, hoe groot de devotie vroeger was. In Vlaanderen heette de Gulden Mis, Duivekedaalsmis, omdat her dacht wordt dat op die dag de H. Geest in de gedaante van een duif nederdaalde tot de H. Maagd. Het is eigenlijk een tweede Marla- Boodschapviering. Soms ook wordt de Mis Rorate-mis of Schippers- mis genoemd. In onze dagen zou den we het de Moedertjesmis of de mis voor alle noden kunnen noe men. Dat zijn nu begrippen, die langzamerhand min of meer zijn samengegroeid. Want wie hebben van de nood der tijden, althans van het stoffelijk gedeelte het meest te dragen? Het zijn toch zeker wel de schier talloze huismoedertjes, die, vaak met een talrijk kroost en bijna geheel zonder hulp, niet meer weten waar de redding te zoeken. Vragen en bidden om gunsten en blij zijn om een mooie verwach ting, dat alles vinden wij in de mis teksten en de overige kerkelijke gebeden van deze dag vastgelegd. We vinden er alle iets in. Zelfs de ondergang van de vijand der recht vaardigen wordt door Isaias voor speld als hij zegt: Alle dreunende stampende laarzen En in bloed geverfde mantels Zullen, worden verbrand Door de vlammen verteerd. Maar dat Is niet alles. Er is nog een diepere les. "Wij lezen en leren die in het Evangelie van deze dag. De les der zuiverheid. Maria gaf ons het voorbeeld. Velen volgden het na, maar hoevelen haalden er achteloos de schouders voor op. Er is veel geschreven en gespro ken, vooral vlak na de bevrijding, over het wangedrag van, helaas, ook vele vrouwen en meisjes. De storm is geluwd, neen schijnt geluwd! Want men behoeft niet ver om zich heen te zien om te er varen dat er nog steeds iets mis is in onze samenleving, heel erg mis. De adventstijd is er om iets goed te maken. Wij kunnen dat, groot en klein, door naar de woorden te luisteren van de profeet Isaias die ons vandaag aanspoort tot boete en gebed. Dan zullen ook wij straks het Kerstkind in een rein hart kun nen ontvangen. L. S. welke in en rond die bond gaande zijn en die sinds de bijeenkomst in Bern van December 1946 ook om vatten het contract met de Food and Agriculture Organisation (F.A.O.) der Verenigde Naties. Bijzondere aandacht geven wij aan onze toe komstige verhoudingen met België en Luxemburg. Over de taak en de positie in „de georganiseerde landbouw" zeidé spr. dat de Alg. Ned. Zuivelbond geen standsorganisatie wil en kan zijn. Er wordt samengewerkt door mensen van zeer verscheiden geloof en levens en wereldbeschouwing. De bond blijft zich opgewekt en welbewust tevreden stellen met het zijn van louter een technische boe- renorganisatie. Wij verheugen ons dat het Nederlandse landleven in de Stichting voor de Landbouw einde lijk het centrale apparaat schiep, dat ons landleven van boer en ar beider reeds zo lang behoefde. Toch mogen wij, aldus spreker, geen af stand doen van het technische werk, dat wij bijna 50 jare^natiö- naal en internationaal hebben op gebouwd en dat de ruggegraat is van de F.N.Z. S eker betreurt de afwijzing van het verzoek om aan de Stichting voor de Landbouw een adviseur uit de gelederen van de F.N.Z. te aanvaarden. De Nederlandse Lunapark-expe ditie, die in Maart van dit jaar naar Egypte is vertrokken en belangrijke deviezen zou verdienen, is voors hands een teleurstelling geworden. Van de negen maanden, die de groep zich thans in Egypte bevindt, heeft het Lunapark nog geen vier maanden kunnen draaien. Enige vrouwen van exploitanten zijn reeds met hun kinderen deels op kosten der familie in Nederland naar ons land teruggekeerd. Het grootste deel der kleine ex ploitanten bevindt zich in ernstige financiële moeilijkheden. Het plan was de tenten eerst in Cairo op te slatin, doch daar aan gekomen moest men ervaren, dat voor het Lunapark geen vergunning aanwezig was. De groep is daarop teruggegaan naar Alexandrië, waar het Lunapark werd opgezet. Na 2 maanden kon op 5 Juni het Luna park zijn poorten in Alexandrië openen en tot half September heb ben de Egyptenaren het Nederland se amusementscentrum goed bezocht Tegen het einde van September, werd in Alexandrië opgebroken en verhuisde men naar Caïro. De autoriteiten in Caïro gaven ook ditmaal geen toestemming voor de exploitatie van het Lunapark en hebben tot op de huidige dag in deze houding volhardt. Toen de cholera-epidemie eenmaal in Egypte was uitgebroken, was de,-kans om alsnog een toestemming van de autoriteiten te verkrijgen, geheel verkeken. De inkomsten zijn dus op 't ogen blik nihil, doch de kosten vopr het levensonderhoud gaan onverminderd door. De vraag rijst dus, hoe het moge lijk is, dat de tocht van de 45 Ne derlandse mannen, vrouwen en kin deren met hun bedrijven is aange vangen, hoewel voor een dergelijke onderneming geen vergunningen aanwezig zijn. In de eerste plaats komt dan de naam naar voren van Ali Hassan, de Egyptische kermis-impressario, met wie de Nederlandse Lunapark exploitanten zich contractueel ver bonden hadden. Zoals destijds gemeld is, hebben de heren N. Hommerson, H. Jan vier en F. Vermolen in October een veertiendaags bezoek aan Egypte gebracht, om zich te oriënteren. Gedurende hun verblijf in Egypte hebben zij een zeer goede indruk van de heer Ali Hassan gekregen. Hij scheen zeer veel macht te be zitten. getuige het gepiak waarmede hij vele zaken gedaan kreeg. Ook constateerden zij zijn ver keer in de hoogste Egyptische krin gen. Getuige de situaties zowêl in Caïro als in Alexandrië ziin de voorbe reidingen van Ali Hassan in elk geval zeer onvoldoende geweest. In Caïro is het thans tot een for mele breuk met Ali Hassan geko men. De Nederlandse exploitanten procederen thans tegen hem en vin- VERDERE PRIJSVERLAGIN GEN zullen, in tegenstelling tot de lopende berichten, mei kracht worden doorgevoerd al dus verzekerde minister Mans- holt, toen hq Zaterdag voor een groot aantal boeren uit Wierin- gen en de Wieringermeer sprak te Hippolytushoef op Wieringen. Het is, zeide hij verder o.a., in het belang van Nederland, dat lonen en inkomsten niet verder worden opgeschroefd. •Correcties kunnen altijd worden aangebracht. Ten aanzien van de richtprijzen in de akkerbouw deel de spreker mede, dat deze voor 1 Februari tegemoet kunnen worden gezien. Het is beter deze wat later bekend te maken, doch dan bere kend naar de bedrijfsuitkomsten in 1947, dan deze in October vast te stellen naar de uitkomsten van 1946. Er wordt beweerd, dat de land bouw bij de algemene prijsstijging ver is achtergebleven. Dit is niet waar. Voor de oorlog was het arbeids inkomen van de boer niet slecht, maar het is wat de landbouwer betreft gestegen met 125 pet., voor de akkerbouwer met 225 pet. en voor de veehouder met 150 pet. Het algemeen prijspeil ligt thans 80 pet. hoger dan vóór de oorlog. Onze kansen staan niet slecht, maar er is geen enkele zekerheid voor blijvende import, omdat de wereldbehoefte veel groter is ge worden. Wij zullen onze eigen voed selvoorziening in stand moeten hou den en daarom zou b.v. een staking van de boeren hier chaos beteke nen. Als er al kwesties zijn, dan mag dit niet leiden tot opzegging van het vertrouwen in de regering, daarmede zou niemand iets winnen. In verhouding tot de gehele groep blijft het bedrijfsinkomen van de boer" niet achter. Getracht wordt het prijspeil in de industrie, waar soms grote winsten worden gemaakt, redelijk te stellen, .PROGRAMMA WOENSDAG 17 DECEMBER HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.(> Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Och tendziekenbezoek; 1100 Liederen van G. Fauré; 11.15 „Esther", hoor spel; 12.30 Weeroverzicht; 13.00 Nieuws; 13.45 Werken van César Franck; 14.30 Voor landbouwers en tuinders; 15.00 Concert; 15.45 En semble „Extase"; 16.4J Voor onze jongens en meisjes; 18.00 Sopraan en piano; 19.00 Nieuws; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 21.15 Radio Philh. Orkest; 22.30 Nieuws, 23.00 Swee- «nck-kwartet; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.l: VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Voordracht; 11.00 Populair non-stopprogramma; 12.83 Voor 't platteland; 12.38 The Kilima Hawaiian; 13.00 Nieuws; 13.20 Virtuoso-trio; 14.00 Bespreking nieuwe kinderboeken; 15.00 „Eiland der Schatten", hoorspel; 15.45 Voor de zieken; 17.30 Nederlands Volks herstel; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- Varia; 20.00 Nieuws; 21.25 „Meisje, pas op", hoorspel; 22.15 „The Ram blers", 22.45 In de tuin der poëzie; 23.00 Nieuws. Thans verkeert de prijs- en loon politiek weer in een critiek stadium, omdat het internationale prijspeil in de landbouw is verhoogd. Neder land kan hierin echter niet mee gaan, omdat de regering het levens middelenpakket reeds met 600 mil- lioen gulden subsidieert. Daarmee verder gaan zou leiden tot inflatie. De kracht voor de Nederlandse landbouw ligt in rationalisatie. Dit betekent productieverhoging met 30 pet., welke kan worden verkre gen door mechanisatie en verkave ling. De landbouwbladen verzwijgen, meende de minister, de juiste toe dracht ten aanzien van de vaststel ling der prijzen, die in samenwer king met het Landbouw Economisch Instituut zijn verkregen en onrede lijk is het verwijt, dat ik me niet aan afspraken te dezer zake houd. In verband met gestelde vragen zeide de minister, dat maatregelen als voor de Walcherense kleine boer, die naar de Noord-Oostpolder kan gaan, elders niet kunnen worden toegepast. De minister wilde niet de kleine bedrijven „opruimen", maar inderdaad wordt er wel naar gestreefd ook door verkaveling be drijven te vergroten en zo min mo gelijk kleine bedrijven te verkrij gen. Daarvoor zijn nieuwe wetten nodig, die diep in het eigendoms recht zullen ingrijpen en waarmede men vroeger bij de volksvertegen woordiging niet had moeten aan komen. Thans heerst op dit punt een juister begrip, hetgeen tot uit drukking komt b.v. in de Woon- ruimtewet. Zo zal het ontwerp nieuwe Pachtwet o.a. dwangpacht bevatten. Spreker vertrouwde dit ontwerp in het komende seizoen jaar in de Kamer te kunnen bren gen. Van Cauwelaert over de Koningskwestie In een lezing, die de Belgische minister van Staat Frans van Cau welaert Zondag te Heist op den Berg heeft gehouden, verklaarde hij o.a., dat de katholieke volkspartij niet de illusie heeft gekoesterd, dat de socialisten hun verzet tegen de terugkeer van de koning zouden op geven. Van de katholieken, zo zeide hij verder, mag men echter niet verwachten, dat zij hun trouw aan de Koning zullen verzaken. Zij zijn ervan overtuigd te handelen in het belang van het land en van de dy nastieke instellingen en niemand heeft het recht hen te beletten deze opvattingen in het openbaar te verdedigen. Het vrouwenstemrecht is voor de katholieke volkspartij 'n zaak van beginsel, zo merkte van Cauwelaert nog op. Het kan niet voorwerp uitmaken van politieke manoeuvres om op kunstmatige wijze een samenwerking tussen ka tholieken en socialisten te onder houden. De katholieke volkspartij zou zich hiertoe niet kunnen lenen. Vlekke voor het Tribunaal Het Tribunaal te Nijmegen heeft advies uitgebracht in de zaak tegen G. F. Vlekke, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de bezet tingstijd. Geadviseerd wordt*Vlekke te interneren voor de tijd van 7 jaar met aftrek, zodat beklaagde op 5 Mei 1952 vrijkomt. Verder ontzet ting uit de beide kiesrechten en verbod van uitoefening van een ambt in openbare betrekking en bij het onderwijs. den verscheidene Egyptenaren, o.w. de heer Halim, een der organisato ren der wereldtentoonstelling, die te Cairo in het voorjaar zou wor den gehouden, doch waarover nu in verband met de cholera-epideTTT.e nog niets definitiefs bekend is, aan hun zijde. De heer Halim heeft aan de Ne derlanders voorgesteld, het Neder landse Lunapark als attractie op de wereldtentoonstelling te gebruiken. Mocht deze alsnog in het voorjaar ddorgang vinden, dan zou het Luna park dus kunnen gaan draaien en zou de mogelijkheid op een behoor lijke winst alsnog aanwezig zijn. Naar wij vernemen overweegt de V.A.B. voor het geval de tentoon stelling in het voorjaar niet mocht doorgaan, de Lunaparkinstallaties in Egypte op te slaan en op een later tijdstip het Lunapark zo mogëlijk opnieuw te openen. Lord Baldwin overleden Lord Stanley Baldwin, is Zater dagavond op 71-jarige leeftijd, in zijn woning overleden. Graaf Baldwin, is driemaal eerste minister van Groot-Brittannië ge weest. De bejaarde conservatieve staatsman sukkelde met zijn ge zondheid, sinds hij in 1937 aftrad en het premierschap overdroeg aan Neville Chamberlain. Bij deze gele genheid werd Stanley Baldwin graaf Baldwin of Bewdley. Baldwin wordt door velen als de centrale figuur in de koningscrisis van 1936 beschouwd, toen Edward VIII afstand deed wegens zijn hu welijk met de Amerikaanse mrs. Simpson. President Truman heeft, in ver band met het vertrek op Zondag 14 December uit Livorno van het me rendeel der zich nog in Italië be vindende Amerikaanse troepen, ver klaart, dat de Ver. Staten, ofscjioon zij volgens de bepalingen van het vredesverdrag hun troepen uit Italië terugtrekken, belangstelling blijven hebben in het behouden van een vrij en onafhankelijk Italië. „Mocht gaan blijken, dat de vrijheid of de onafhankelijkheid van Italië recht streeks of onrechtstreeks wordt be dreigd, dan zullen de Verenigde Staten, als ondertekenaar van het vredesverdrag en als lid van de V.N., zich verplicht gevoelen maat regelen te beramen ter handhaving van vrede en veiligheid." Corruptie bij Rijksbureau Ruim een jaar geleden is een on derzoek ingesteld op het Rijksbu reau voor Genees- en Verbandmid delen te Amsterdam. Er bestond toen een ernstig vermoeden, dat verschillende ambtenaren zich aan onregelmatigheden ^zouden hebben schuldig gemaakt. Dit onderzoek is slepende gebleven totdat een dezer dagen nieuwe feiten aan het licht kwamen waaruit bleek dat enige ambtenaren misbruik gemaakt had van hun positie op het Rijksbureau om zich zelf te bevoordelen. Twee ambtenaren zijn gearresteerd. Ver wacht wordt, dat het onderzoek ge ruime tijd zal duren. Pakketten per luchtpost Met ingang van 1 Januari 1948 zullen postpakketten per vliegtuig verzonden kunnen worden naar Ar gentinië, Brazilië, Canada, Colum bia, Curagao, Suriname, Unie van Zuid-Afrika, Uruquay, Venezuela en de Verenigde Staten van Amerika. De pakketten worden vervoerd met de rechtstreekse KLM-diensten. Het maximum gewicht bedraagt 10 kg, behalve voor de Unie van Zuid- Afrika, waarheen slechts 5 kg langs deze weg verstuurd mag worden. Handelsbesprekingen met Engeland Maandag zijn de handels- en fi nanciële besprekingen tussen een Britse en een Nederlandse delegatie op het Britse ministerie van Finan ciën begonnen. In Britse financiële kringen verwacht men dat de be sprekingen tot een bevredigend re sultaat zullen leiden wat het finan cieel aspect betreft. Wat de han delsbesprekingen betreft wenst En geland meer zuivelproducten uit Nderland, terwijl Nederland zijn uit voer van groenten, fruit en tex tiel naar Engeland wenst te verho gen. Voorts heeft Nederland be langstelling voor het aankopen van machines en andere industriële in stallaties in Engeland. In Engelse kringen verwacht men, dat moei lijkheden zullen ontstaan over de prijzen, welke Engeland bereid is voor Nederlandse producten te be talen. Ex-Hoofdredacteur van ,,Hef Volk" voor het Hof De voormalige hoofdredacteur van het dagblad „Het Volk", W. Goedhuys, die in het gebouw van de Arbeiderspers te Amsterdam van 1 Juli tot 15 November 1942 toezicht hield op de berichtgeving van het blad, zal Woensdag terecht staan voor het Amsterdams Bijzonder Hof Hem wordt ten lastegelegd het schrijven van tal van hoofdartike len in Nationaal-Socialistische geest en met de NSB sympathiserende personen tot redacteur te hebben benoemd. Ook schreef hij 4 jaar lang sterk Nationaal-Socialistisch getinte artikelen in het weekblad „De Waag" en na 1943 in het maandblad „De pionier". INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. W. Tromp uit Haarlem. Ge sneuveld 30 Nov. 1947 te Sagaranten Sold. Th. J. Balvers uit Wijk bij Duurstede. Gesneuveld 2 Dec. 1947 bij Malonkong. Korp. J. L. H. Brabers uit Tilburg. Gesneuveld 2 Dec. bij Benkok. Serg. L. C. Dongelmans uit Ab coude. Gesneuveld 2 Dec. 1947 te TC omtioqa Sold. C. A. L. Klerkx uit Vlijmen (N.Br.). Gesneuveld 2 Dec. 1947 bij Benkok. Sold. M. Scheffer uit Roermond. Gesneuveld 2 Dec. 1947 bij Malon kong. Sold. J. Spaan uit Alphen a. d. R. Gesneuveld 2 Dec. 1947 bij Malon kong. Sold. 1ste kl. J. B. Marinissen uit Vlissingen. Gesneuveld 4 Dec. 1947 bij Lahat. Sold. H. Blauw uit Renkum. Ge sneuveld 6 Dec. 1947 te Tasik. Luit.-Kolonel T. H. A. Boers,-com mandant 111 R.ï. uit Nijmegen. Gesneuveld 7 Dec. 1947. Wachtmeester G. M. Weyers uit Haarlem. Gesneuveld 8 Dec. 1947 te Sagaranten. Kon. Marine en Kon. Ned.-Ind. leger Geen opgave ontvangen. Ere-promotie van H. M, de Koningin Als blijk van erkenning van en waardering vóór Haar grote ver diensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongst# oorlog heeft de universiteit van Leuven H.M. de Koningin het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aangeboden. Deze aanbieding en de overreiking van de bul geschiedde gistermiddag om half een in de rode eetsalon van het koninklijk paleis te Amsterdam door een delegatie van Leuvense hoogleraren. Mgr Van Waeyenbergh verklaar de in zijn rede, dat men in België tijdens de bezetting opbeuring vond in de woorden, die onze Koningin, per radio tot Haar volk sprak. Moge op het gemeenschappelijk lijden, ge meenschappelijke zegen en gedeelde vreugde rusten. De volle betekenis van de uitzon derlijke promotie werd door profes sor Collin, decaan der rechtsfacul teit, uiteengezet. Hij noemde H.M. de Koningin een der meest eminen te vertegenwoordigers van de mo narchie, die tot de ontwikkeling van de Westerse beschaving zo onschat baar veel heeft bijgedragen en waar aan het Belgische volk in zijn over grote meerderheid onverstoorbaar gehecht blijft.' In Haar dankwoord gaf H.M. de Koningin uitdrukking aan de er kentelijkheid voor de hoge onder scheiding. Zij verklaarde erin de erkenning te zien, dat de strijd, die nog zo vers in ons geheugen ligt, werd gestreden ter verdediging van de gerechtigheid. Verder sprak Zij haar vreugde uit over de nieuwe band, die er tussen ons volk en het Belgische is gelegd. De in wit kalfsleer gebonden bul werd daarna aan H.M. overhandigd, tegelijk met de tekenen van het eredoctoraat, een wit-blauw .zijden lint, aan de uiteinden afgezet met stroken hermelijn. Na beëindiging der plechtigheid onderhield de Koningin zich nog enige tijd met de Belgische ambas sadeur en prof. Collin, waarna het gezelschap in de Mozeszaal de lunch gebruikte. Volkspartij voor vrijheid en democratie De onderhandelingen tussen de Partij van de Vrijheid en het Co mité-Oud hebben een gunstig re sultaat opgeleverd. In de volgende maand zullen beide instanties de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie oprichten met mr Stikker als voorzitter en mr Oud als onder voorzitter. Van de zijde van de Partij van de Vrijheid wordt nog medegedeeld, dat de algemene vergadering van de partij aan dit voorstel van het hoofdbestuur alsnog haar goedkeu ring zal moeten hechten. De partij raad heeft in zijn Zaterdag gehou den vergadering besloten omtrent genoemd voorstel een gunstig ad vies aan de afdelingen uit te bren gen. Gementesecretaris pleegde fraude Vrijdag stond voor de Zutphense rechtbank terecht mr. M. W. G. v. d. V., vroeger gemeentesecretaris te Middelburg, die zich acht jaar lang gelden heeft toegeëigend van het onder zijn beheer staande Bomme van den Broeckefonds. Verdef had hij 10 obligaties bij de Twentse Bank te Hilversum, de Rotterdamse Bankvereniging te Utrecht en De Nederlandse Middenstandsbank te Breukelen aangegeven als zijnde zijn eigendom. Maar in werkelijk heid behoorden deze echter toe aan de gebroeders de K. te Middelburg, die daarvoor echter, om fiscale re denen niet wilden uitkomen. Verdachte bekende de ten laste gelegde feiten. De Officier eiste voor beide feiten tezamen een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger vroeg clementie en verzocht onmiddellijke invrijheid stelling. Dit laatste werd ingewiiligd De uitspraak werd bepaald op 23 Decembêr. HET FEEST DER CISTERCIENSERS Naar aanleiding van het bericht, dat het 850-jarig feest van de Cister- ciensers gevierd zal worden in Mariënkroon te Nieuwkuyk, N. Br., dat genoemd werd „het enige Cister- cienserklooster in Nederland", me nen Wij goed te doen, ten einde misverstand te voorkomen, om op te merken, dat het klooster te Nieuwkuyk het enige Cistercien- serklooster van de gewone obser vantie is, terwijl er daarnaast in ons land acht kloosters bestaan van de z.g. strenge observantie, ge meenlijk Trappisten genoemd. Van die acht zijn er zes mannenkloosters n.l. Tilburg, Achel. Echt, Diepen veen, Tegelen en Zundert en twee vrouwenkloosters. Een korf' Kerstreces De Tweede Kamer zal in te genstelling met hetgeen traditie was dit jaar niet voor Kerstmis ge reed zijn met de behandeling der begroting. Het ligt in het voorne men, dat de Kamer ook in de Kerstweek vergadert, waarna voor het gebruikelijke Kerstreces slechts korte tijd zal overblijven, want het ligt in de bedoeling, dat de begro tingsvergaderingen op 6 Januari zullen wórden hervat. De fascistische activiteit in Engeland Een Londens rechter heeft het optreden van personen, die fascis tische bijeenkomsten houden en in een joodse buurt provocerend op treden, „weerzinwekkend" genoemd. Hij veroordeelde 'n jonge man, die na een bijeenkomst onder leiding van de fascistenleider Mosley een politie-agent had aangevallen, tot 21 dagen gevangenisstraf. Huwelijksreis van Brits Prinselijk paar ten einde De huwelijksreis van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh zal Zondag eindigen. Het paar keert dan naar Londen terug. De Hertog moet Maandagmorgen, volgens de officiële indeling, zijn nieuwe functie bij de admiraliteit beginnen uit te oefenen. Het is on waarschijnlijk dat het echtpaar bin nenkort een buitenlandse reis zou maken. In de haven van Hamburg wordt op het ogenblik de grootste draaibank van Europa in het landingsvaartuig L.T. 7 van de Kon. Ned. Marine ingeladen. De draaibank, die een gewicht heeft van 170 ton, 15 meter lang is en een draaidiameter heeft van 4 meter, werd in 1943 gebouwd en is afkomstig van de werf Blohm en Voss te Hamburg. De draaibank wordt op rekening van de herstelbetalingen aan Nederland geleverd. EENIGE tijd geleden heeft Egypte zich tot Groot-Brittannië ge richt over de grondwets-voorstellen die aan de twee mogendheden vier maanden geleden werden overhan digd. Deze voorstellen zijn het werk van een comité dat door de advies commissie voor de Noord-Soedan werd ingesteld qm een plan op te stellen om de Soedanese bevolking nauwer te binden zowel aan het Centrale als plaatselijke bestuur en aan de administratie van het lapd. Een wetgevend lichaam moet voor de gehele Soedan worden sa mengesteld, het Zuiden inbegre pen, met een gekozen meerderheid. Uit dit lichaam worden weer zes leden gekozen om met 2es oude politieke leiders een nieuwe uit voerende raad te vormen, gelijk aan die welke in landen met een grond wet volledig zelfbestuur uitoefenen. Het plan is er duidelijk op gericht om de handelingen en het gezag van de regering te baseren op het beginsel van publieke goedkeuring en het wijst direct op een doelma tige machtsontwikkeling van het Soedanese volk. De Britse regering heeft de voor gestelde veranderingen gretig goed gekeurd, maar de Egyptische be vond ziclj in een moeilijke situatie. De pro-Egyptische partij nam het politieke initiatief in handen, toen de EngelschEgyptische onderhan delingen voor de herziening van het ver drag in het be ginstadium wa ren en vormde een „nationaal front" met een zelfbestuur voor Egyptische sou- HET WERELD GEBEUREN V. programma voor de Soedan onder vereiniteit. Zij stellen" Egypte voor als de beste vriend voor Soedaqese vrijheid, verzekerend dat geen wer kelijke vorderingen gemaakt kun nen worden in de richting van zelfbestuur zonder dat de Britten weggaan en „een staat van het Nijl- dal" is gevormd. Deze actie heeft een tegen-actie uitgelokt in de vorm van een „onafhankelijk front", bestaande uit degenen, die het vooruitzicht van een blijvende Egyptische souvereiniteit niet aan staat en die van mening zijn, dat de Soedanese bevolking op eigen be nen moet staan, zodra het mandaat wordt beëindigd. De Veiligheidsraad heeft met be trekking tot het voornaamste dis puut tussen de twee beherende mo gendheden geen conclusie bereikt, doch wel was men het er over eens, dat het Soedanese volk het recht had zelf over haar politieke toe komst te beslissen. De aarzeling van Egypte om aan de Soedan dezelfde voorrechten te geven, die ze van Engeland verlangt, heeft tot een te genstelling geleid, die zowel het mislukken van de AngloEgypti sche besprekingen heeft veroor zaakt als het falen om genoegdoe ning te verkrijgen van de Ver. Na- ties. In een poging om deze tegen- stellng nu op te heffen zijn er te genvoorstellen gedaan tot een grondwettelijke hervorming in de Soedan, die, zoals veronderstelt wordt, veel verder gaan dan het plan, zoals dat door het comité van de adviescommissie werd voorge steld. Het voorstel van de Egyptische regering om een conferentie te be leggen heeft zijn nut en behoort door Engeland te worden aangeno men. Als de twee landen overeen kun nen komen de toekomst in het ge zicht te zien, inplaats van te bak keleien over het verleden, dan zul len ze kunnen slagen een beter be grip voor elkaar te krijgen, niet al leen wat de Soedan betreft, maar tevens in andere kwesties, die nog steeds een breuk tussen hen ver oorzaken. Sic transit Anak Agoenggde Agoeng is er in geslaagd een kabinet samen te stellen. Dit kabinet is te beschou wen als het sterkste, dat tot nu toe aan het bewind is geweest. Om een evenredige deelname van de parlementsfracties te verkrij gen, was de formateur genood zaakt. het aantal portefeuilles met drie uit te breiden, zodat de nieu we ministerraad 16 leden telt. Ml nister-president tevens minister van binnenlandse zaken is Ide Anak Agoenggde Agoeng. Het huidige kabinet is een coa litie-regering, daar het steunt op 3 parlementaire politieke fracties, n.l. de Progressieve, Nationale en De mocratische fracties, welke tezamen het gehele parlement, bestaande uit 73 zetels, vormen. De zetelverdeling is geschied in evenredigheid met de fractieste'rkte en hun politieke be langrijkheid. De nieuwe premier ontkent tot enige fractie te behoren. In principe onderschrijft hij het progressieve programma, doch voert parallel daaraan een politiek op ruime basis, zodat hij op de steun van alle fracties kan rekenen. Heden zal de nieuwe premier in de openbare vergadering van het parlement het kabinet aan het ver tegenwoordigend college voorstellen. FEUILLETON door PETE FALCON 86. „Bliksems", riep .Finnemore uit. „De auto!" Hij kwam op Fred toe en greep hem bij de borst. „Heb jij die soms onderschept?" vroeg hij dreigend. Tegelijkertijd rukte hij Fred de revolver uit de vingers. „Het lijkt me het best, dat je het zelf onderzoekt," antwoordde Fred laconiek. De handlanger Sendall, gehuld in een kamerjas, kwam inmiddels na derbij en ontnam ook Mary haar wapen. „U bent weer in onze macht, da me", grinnikte hij. „Wat doen we Finnemore?" richtte hij zich tot zijn chef. „Ik houd ze beiden wel in be dwang. Ga jij naar boven en wek onmiddellijk Freeman. Dan kan hij buiten polshoogte nemen". „Vertel op", beval hij Fred. „Wat heb je uitgevoerd? Hoe kom je nu hier?" „Voor jou een vraag, Voor mij een weet", antwoordde Fred rustig. „Nogmaals, onderzoek dat zelf". Het was duidelijk, dat Finnemore in een toestand van opwinding ver keerde. Het had er veel van weg of hij zich op Fred wilde werpen. „Als er geen grote belangen op het spel stonden, schoot ik je nu di rect als een hond neer," beet hij hem toe. Opeens bleek hem iets te binnen te schieten. Hij keek Mary aan. „Jij bent nogal op hem gesteld, nietwaar?" wendde hij zich tot het meisje. „Dan zal je er getuige van mogen zijn, dat we hem naar de andere wereld helpen en dat zal niet zo heel lang meer duren. Ten zij je hem ervan weet te overtui gen, dat hij er verstandiger aan doet mij alle inlichtingen te geven, die ik wens." Mary keek hem vol ontzetting aan „Dat zal je niet doen," fluisterde zij. „Inderdaad, ik zal het niet doen," knikte Finnemore minzaam, „als hij bereid is te spreken. Zodra dan de waarde van zijn mededelingen is bewezen, kunnen jullie vrij heen gaan." Het meisje raakte Fred's arm aan en zei alleen: „Fred „Het hangt er vanaf wat hij we ten wil." Het kostte hem moeite een trilling in de stem te onderdrukken de bijna smekende manier, waarop Mary ziin naam had uitgesproken. „Ik wil weten," zei Finnemore kortaf, „of jij alleen, of met ande ren, daarstraks de auto hebben on derschept en of je daarbij de docu menten in handen hebt gekregen. Zo ja zeg me dan onmiddellijk waar. ze zijn." Fred glimlachte. „Je wordt ver velend," zei hij. „Dat is nu al de derde maal, dat je die vragen stelt. Ik geef je voor de derde maal het zelfde antwoord: Zoek het zelf uit!" „Goed dan staat je lot vast. Je zal het niet lang meer maken." Fred greep de hand, die Mary hem radeloos toereikte. Hij reageer de niet op de weinig bemoedigende mededeling van zijn tegenstander. Hoewel hij wist, dat het vermetel was, hoopte hij nog op een gunstige wending. De'deur ging open en Finnemore's beide assistenten verscWnen, inder haast gekleed en gereed tot hande len. Hij wendde zich tot Freeman. '„Ik neem aan, dat Sendall je op de hoogte heeft gesteld. „De man knikte. „Goed", vervolgde Finne more. „dan haal je als de bliksem onze wagen uit de garage. Ik moet ten spoedigste weten of Wozodskv iets is overkomen onze bastaard detective Vandijke wil niets zeg gen.' „En als we hem een paar ribben breken." stelde Freeman voor op ijskoude toon. „Ik vind het altiid jammer, dat martelen uit de mode is het moet in vroegere dagen uitstekend hebben gewerkt.." „Dat weet ik wel," weerde Finne more af. „Maar begrijp je dan niet, dat ik hier geen gekerm kan heb ben." „Zal ik hem even naar de kelder brengen?" stelde Freeman gewillig voor. „U weet ik ben handig in die dingen het is zo gebeurd. Wordt yervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3