Vandaag beslissingen over Duitsland zonder de Sovjet-Unie? Voor Alkmaar en omgeving 88 millioen dollar minder voor tussentijdse hulp Tijd dringt voor landbouwoverleg Knuppel in een hoenderhok? Bevin: Russische daden en eisen in strijd met Verdrag van Potsdam Huren in België met 70 pet. verhoogd Kerstpakketten naar Duitsland mwm Commissie voor toewijzingen schrapt Hi Opruiende taal van Dimitrof HAMA krijgt Ti jaar Een tegenrapport Geen terugbetaling van minimumprijzen voor de tuinbouw over 1947 Deur voor verdere onderhandelingen blijft open, volgens Bidault Opzienbarend betoog van Joekes over Indonesië Nieuwe arrestaties in Polen Welk weer morgen? Vergadering van Akkerbouwers Feiten van vandaag HoofdredacteurHl N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprij s 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is t nergens veilig Vondel WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11407 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank REUTER meldde gisteren uit Londen, dat men in welingelichte kringen aldaar van mening is, dat Marshall, Bidault en Bevin" vandaag bijeen zullen komen om onmiddellijke beslissingen te nemen over de toekomst van Duitsland. Bevin heeft een verklaring afge legd in verband met het afbreken der conferentie der vier ministers. Indien de Sowjet-Unie haar eisen, die zij als voorwaarde tot het be reiken van een overeenkomst in de raad der vier ministers heeft ge steld, laat varen, aldus Bevin, dan kunnen we een verenigd Duitsland scheppen. Hij kon uit naam van de Britse regering geen overeenkomst aangaan ter volledige uitvoering van het verdrag van Potsdam, indien daaraan een maatregel wordt ver bonden, waarvan geen melding wordt gemaakt in het verdrag. Bevin was van mening, dat de S.U. de groothandel had uitgeban nen en spoorwegen onder militaire controle had geplaatst, evenals openbare werken en fabrieken, ter wijl ze op deze objecten geen rech ten voor herstelbetalingen kon la ten gelden. Het doel hierbij was, „het economisch leven van Duits land te beheersen". Bevin zei, eerst te willeu weten, met welk recht de S.U. deze maatregelen had getrof fen: eerst dan kan de zaak ernstig besproken worden. In strijd met het verdrag van Potsdam, aldus Bevin, is zeven tig procent van de industriële productie in de Sowjet-zóne van Duitsland naar de S.U. geëxpor teerd resp. opgebruikt door de Sowjet-bezettingsmacht. De verklaring gaat voorts in op Molotof's beschuldigingen aan het adres van Engeland en de V.S. aan gaande het misbruiken der indus triële productie in de westelijke zóne. Al wat Engeland, voor en na de fusie, heeft uitgevoerd, aldus zei Bevin, is betaald tegen de prijs van de wereldmarkt, ook kolen en hout. Duitsland heeft grondstoffen en ook ander materiaal ervoor teruggekre gen. De S.U. heeft nooit duidelijk ge maakt, zo" gaat Bevin verder, vol gens welk artikel uit de overeen- Als resultaat van langdurige be sprekingen in Kamer en Senaat is op 3 Juli 1947 de wet op de huur overeenkomsten tot stand gekomen. Eensdeels worden op grond van deze wet de huurders beschermd, daar het vragen van te hoge huren thans als een strafrechterlijk mis drijf wordt beschouwd, anderdeels worden huiseigenanen gemachtigd hun huurprijzen te verhogen tot 170 procent van die van 1939. Voor minder-draagkrachtigen heeft de regering thans een compensatie stelsel ingevoerd, dat gedurende een overgangsperiode van een jaar zal worden toegepast. Het bedrag der aldus toe te kennen vergoeding zal ongeveer gelijk zijn aan de helft der verhoging en in het algemeen tussen de Fr 240 en Fr. 360 per jaar bedragen. JHR. QUARLES VAN UFFORD GAAT HEEN Als C. der K. in Zeeland Op zijn verzoek is met ingang van 1 Februari 1948 aan Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford eervol ontslag verleend als Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, onder dankzegging voor de vele door hem bewezen dienstén. Jhr. Quarles van Ufford werd op 7 April 1882 te Loosduinen gebo ren. Na een eervolle ambtelijke ningin in' Zeeland. In Sept. 1940 loopbaan werd hij op 1 Mei 1921 benoemd tot Commissaris der Ko- werd hij door de Duitsers ontslagen en uit zijn provincie verbannen, doch na de bevrijding in zijn ambt hersteld. komst van Potsdam de S.U. het recht zou hebben op onmiddellijke herstelbetalingen uit de lopende productie. Nadat Bevin had meegedeeld, dat in de gecombineerde zóne de pro ductie gestegen was van acht en twintig tot twee en veertig procent van de productie in 1936, verklaar de hij het te betwijfelen, dat in de Sowjet-zóne een stijging tot deze twee en vijftig procent zou hebben plaats gehad en bovendien zouden de Duitsers er niet veel profijt van hebben. Doordat de oostelijke zóne geen voedsel meer naar de weste lijke zóne zond, was daar de voed selpositie ongunstiger geworden, maar „volgens mijn inlichtingen is het rantsoen in de westelijke zóne hoger dan het gemiddelde in de Sowjet-zóne", hoewel zij, die voor het Sowjet-bestuur werken, meer krijgen. Geheimzinnige „droppings" boven Frankrijk Naar te Parijs wordt vernomen, hebben drie jagers gezien, dat ten Noordoosten van Saint Mai- xant bij Niort in West-Frankrijk drie parachutes zijn uitgeworpen. De jagers verklaarden, dat zij aan de valschermen duidelijk drie „containers" hebben gezien, zo als die tijdens de oorlog bij het uitwerpen van wapenen voor de ondergrondse strijdkrachten wer den gebruikt. Dergelijke geheim zinnige „droppings" zjjn in Frank rijk door de pers reeds meer ge signaleerd. Voor 70.000 Nederlanders De Nederlandse Caritas Missie, in het klooster Leyenbroek te Sit- tard gevestigd, is thans druk be zig met het sorteren en ordenen van de enorme hoeveelheden schoenen, textielgoederen, levens middelen enz., welke als gevolg van een radio-oproep van Henri de Greeve voor hulpverlening in Duitsland wonende Nederlandse gezinnen, werden toegezonden. Er werden 1300 pakketten ont vangen met allerlei goederen, die in kleinere pakketten worden over- gepakt. Voorts zijn er nog een 450 baby-pakketten, welke voor daar voor in aanmerking komende jonge gezinnen bestemd zijn. Dezer dagen gaan de pakketten, welke reeds ter verzending gereed zijn, in grote vrachtauto's van het Nederlandse Rode Kruis en van de Nederlandse militaire missie naar Berlijn. Van hieruit zullen ze worden gedistribueerd onder de ongeveer 70.000 geregistreerde Nederlandse gezinnen in Duitsland. Molotof fre Berlijn Molotof is vanuit Londen in Ber lijn gearriveerd. Men verwacht, dat hij, alvorens zijn reis naar Moskou voort te zetten, korte tijd in Berlijn zal vertoeven voor besprekingen met Sovjet-Russische bestuurders. Gok is het weer niet gunstig om verder te reizen. Sinds Maandag sneeuwt het in Berlijn onafgebroken terwijl de weerberichten voor de route BerlijnMoskou melding ma ken van zware sneeuwstormen. Verwacht wordt, dat maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-Russische militaire gouverneur, Molotof naar Moskou zal vergezellen. EEN GEHEIME VERKLARING VAN LOVETT De Commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdag 88.000.000 dollar in het program voor tussentijdse hulp aan het buitenland geschrapt. De fondsen, die het leger verzocht had voor het bestuur en hulpverlening ten behoeve van de bezette gebieden, werden van 490.000.000 dollar tot 230.000.000 verlaagd. De commissie legde aan het Huis een wetsontwerp voor, dat voorziet in 509.000.000 dollar voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk. De regering had om 597.000.000 dollar verzocht. Het wetsontwerp, dat Maandag door het Congres aan President Tru man werd voorgelegd, houdt de goedkeuring-in-beginsel door het Congres in van de hulpverlening aan het buitenland, waarvoor 597.000.000 dollar als maximum werd gesteld, welk bedrag ook door Tru man was gevraagd. Voor het ter be schikking stellen van de gelden is een nieuwe wet nodig, welke Dins dag door de commissie voor toewij zingen aan het Huis van Afgevaar digden is voorgelegd. De, commissie stelde geen bedrag vast voor hulp aan China, doch ver klaard^ dat de reductie van 88.000.000 dollar een reserve zou overlaten voor eventuele hulp aan China. Bij het verlagen van de door het leger verzochte gelden overwoog de commissie, dat 237.000.000 dollar van de gevraagde fondsen de kosten vertegenwoordigen van de voedsel voorziening aan de bevolking in de Britse zóne van Duitsland. De commissie drong er op aan, dat er een „duidelijke en definitieve overeenkomst" tussen Engeland en de V.S. zou worden gesloten over de verplichtingen met betrekking tot Duitsland, die elk der beide re geringen op "zich zou nemen, zodat het Congres bij het doen van toe wijzingen precies zou weten, waar aan het zich heeft te houden. De gezant van Zuid-Afrika, de heer Life Egeland brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan de gemeente Amsterdam, waar hij door het Gemeentebestuur werd ontvangen. De heer Egeland is inmiddels benoemd tot Hoge Commissaris van de Unie van Zuid-Afrika te Londen. V.l.n.r.: mevr. Egeland, de burgemeester *cm Amsterdam mr. d'Ailly, Life Egeland en mevr. d'Ailly. Tegelijkertijd met het voorleg gen van het wetsontwerp heeft de commissie voor toewijzingen een in het geheim afgelegde verkla ring van de waarnemende Minis ter van Buitenlandse Zaken, Lo- vett, bij het Huis van Afgevaar digden ingediend. In deze verkla ring wijst Lovett erop, dat de V.S. naar zjjn mening geen cent terug zullen zien van de aan tus sentijdse hulp gespendeerde gel den. tl De V.S. zullen de keuze moeten maken tussen twee grote risico's, aldus verklaarde Lovett. Het eerste is het risico, dat de hulp op lange termijn in haar uitwerking zal fa len. Het tweede is het onbereken bare risico, dat wij lopen, indien wij deze poging tot herstel achter wege laten. In dit laatste geval hebben wij echter één zekerheid, nl. dat Frankrijk, Italië en Oostenrijk onder het ijzeren gordijn door zul len glijden en dit gordijn van de Oder 23.000 KM zal opschuiven naar de Atlantische Oceaan. pffe - f "i - v» Marshall verlaat teleurgesteld doch vast besloten voor de laat ste maal de Londense conferentie. Dimitrof, de Bulgaarse premier, heeft te Plovdiv (Philippopel) 'n volksmenigte toegesproken, waar in hij zeide, dat Bulgarije, Alba nië, Roemenië en Joego-Slavië schouder aan schouder zouden op marcheren, desnoods met de wape nen in de hand, om de imperialis tische plannen te doen mislukken. „De kapitalistische imperialisten trachten de samenwerking dezer democratische landen tegen te gaan, Geleid door Amerika, hebben de ka pitalistische imperialisten een trou we dienaar gevonden in de fascisti sche Griekse monarchie, die met alle mogelijke middelen tegen onze vrij heid provoceert.. Ook via de V. N. trachten de imperialisten onze in ternationale garantie voor vrijheid te vernietigen en zelfs tot een nieu we oorlog aan te moedigen. Toen de Balkan in zichzelf verdeeld was, hadden zij kunnen slagen, doch nu is dat niet langer mogelijk." De 34-jarige voormalige journa list H. J. J. Marinus, die gedurende de bezetting onder het pseudoniem „Hama" in de Telegraaf talrijke artikelen van pro-Duitse aard heeft geschreven en later soortgelijke pennevruchten publiceerde in het Dagblad voor Noord-Holland, is hedenmorgen door het 'Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot een gevangenisstraf voor de tijd van 12 jaar met aftrek van voor-interne ring veroordeeld. 14 dagen geleden eiste de Procureur-fiscaal levens lange gevangenisstraf tégen Mari nus. Sovjet-burgers verlaten Frankrijk 700 Armeense Sovjet-onderdanen zijn Dinsdag te Marseille begonnen zich in te schepen op het Russische schip „Pobeda" 3.030 anderen, die hoopten te vertrekken, moeten krachtens de nieuwe Franse veror deningen, die na de uitwijzing van de Franse militaire missie in Mos kou werden uitgevaardigd, hun ver trek uitstellen. Franse rechercheurs houden nog steeds het hotel te Mar seille in het oog waar de leden van de Sovjet-repatriëringscommissie in Frankrijk, die eveneens zijn uitge wezen, zich bevinden. INZAKE HET VERSLAG VAN DE COMMISSIE-VORRINK De zes hoofdbestuursleden van het Node Kruis uit de bezettingstijd, vier beleid in het rapport van de ommissie-Vorrink zo sterk veroor deeld is, hebben thans in een uit- oerig tegenrapport geprotesteerd i egen de beschuldigingen, welke te gen hen zijn ingebracht. Het Rode vruis-bestuur heeft zich, verklaart men thans, van de beginne af aan het lot der politieke gevangenen wel, degelijk aangetrokken. Men heeft' reeds in 1940 kerstpakketten gereed "emaakt voor de gevangenen in 'cheveningen, Amsterdam en in Amersfoort. Herhaaldelijk zijn po- ,-ngen ondernomen, om de gevan- tenen in Duitsland te helpen, maar ieze zijn mislukt. Wij kregen uit het rapport, dat steren op een persconferentie is "egelicht, de indruk, dat datgene, at ondanks veel tegenwerking toch :og gedaan is, niet onvermeld had mogen blijven in het rapport-Vor- rink. En had men de beschuldigden niet in de'gelegenheid kunnen stel len, hun houding te rechtvaardigen? Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking 17 Dec., 5e kl. 15e lijst: 1500.— 8376 1000.— 3560 7143 16119 400.— 1177 1841 200.— 2821 6780 17777 19037 19472 100.— 1101 7576 10096 13113 14485 16729 17448 18194 DE TIJD DRINGT, de onlangs gepubliceerde nota van de Stichting voor de Landbouw be tekent een begin van overleg, maar de onrust is in Iandbouw- kringen nog niet verdwenen, aldus opende de heer Groen (K.V.P.) gisterenavond de alge mene beschouwingen over de be groting van landbouw. Hij be sprak de loon- en prijspolitiek en betreurde het, dat de kwestie van de lonen van de landarbeiders zich nog in een beginstadium be vindt. Ook verder moet de land bouw, aldus de heer Groen, weten waar hij aan toe is, en wel zo spoedig mogelijk. Tengevolge van de loonpolitiek t.a.v. de landar beiders worden nog steeds ar beidskrachten aan de landbouw onttrokken. Bij geruchte is de heer Groen ter ore gekomen, dat de minister niet van plan zou zijn, de minimum prijzen voor tuinders over 1947 terug te betalen. Deze terugbeta ling moet echter geëist worden uit overwegingen van rechtvaardigheid. Dan is er de kwestie in 't bloem- bollenbedrijf. Onder de betrokke- van hef Saargebied Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren te Londen naar aanleiding van het mislukken van de conferentie van de Grote Vier verklaard, dat hij de indruk heeft, dat men de deur voor verdere onderhandelin gen van de vief grote mogendhe den wil openlaten. Hij legde er echter de nadruk op, dat de kwes tie van het Saargebied niet open gelaten zou worden. 0 (Van onze parlementaire redacteur) DINSDAGMIDDAG heerste een benauwde sfeer in de Tweede Kamer, vooral in de gelederen van de Katholieken, toen de woordvoerder van de P. v. d. A., Mr. Joekes, in markante en bewogen woorden het standpunt van zijn fractie inzake het be leid in Indonesië uiteenzette bij de behandeling der begroting voor Overzeese Gebiedsdelen, Hij vergat daarbij piet alleen dat èn van Mook, èn van Kleffens èn Dr. Beel bij het uitbreken van de politionele actie hun „anathema" over de Republiek en de onwillige leiders hebben uitgesproken, hij maakte bovendien ook misbruik van de precaire situatie-van-dit-ogenblik: nu Dr. Beel niet bij de beraadslagingen aanwezig is, nu vier ministers binnen kort in Indië het beleid voor de toekomst moeten bepalen, nu de Republiek hardnekkig in haar weigering het vuren te staken blijft volharden ten koste van Nederlands bloed, nu tenslotte Nederland de sterkste positie tegenover de Veiligheidsraad en de Commissie van Drie zoekt in te nemen. Wat dan beweerde de heer Joe kes? Vooreerst deed hij de gerust stellende mededeling, dat de PvdA in het vervolg van haar Indiëpoli- tiek zal uitgaan van de staat na de politionele actie. Maar en passant moest hij toch even veroordelen, dat die actie zelf de perken te bui ten was gegaan, die de PvdA zich te voren had gesteld. Vervolgens verweet hij de Regering, dat zij troepen een bepaald aflossingssche ma beloofde, die zij achteraf niet kan verwezenlijken. Dan deed hij een aanval op Dr. van Mook en vroeg of deze wel in overleg was getreden met de Republiek toen het ging om de uitvoering van de order staakt het vuren, zoals de Veiligheidsraad had\gesteld. En laat de Regering eens verklaren, waar om de bezetting van Madoera tot stand kwam. Met 'de oppositie voer de heer Joekes in dit opzicht in één schuitje, met dien verstande, dat de laatste over die precaire kwesties tenminste in de Kamer haar mond hield. En dat hoort men nu over de man, die nauwe lijks een jaar geleden door Scher- merhorn en Logeman als de meest progressieve en door de oppositie als de meest gehate Stuw-man werd gekenmerkt! Maar wie viel Joekes dan bij? Dat waren de „grote nationalistische leiders" Sjahrir en Sjarifoeddin, de mannen, di'e het bij de onderhande lingen niet konden of niet wilden en als een blad aan een boom om sloegen als de oppositie zich in Djokja tegen hen keerde. Met hen moeten wij tot overeenstemming komen, volgens de PvdA. Geen de- Maar nief voor de kwesi-ie Ofschoon Wij van mening zijn, fvaaar nier voor as kwestie dat het vredesverdrag door de vier mogendheden moet worden opge steld, hebben wij in Frankrijk er genoeg van op een oplossing van de kwestie van het Saargebied te wachten. Bidault zeide, dat het hem niet bekend was of er misschien te Washington besprekingen tussen de drie Westelijke mogendheden zou den worden gevoerd. „Maar mis schien weet ik niet alles" voegde hij er aan toe. De toekomst van Oos tenrijk achtte Bidault onzeker door de huidige situatie. Men kan zich moeilijk voorstellen op welKe wijze men uit de huidige impasse zal kunnen geraken. Hij achtte het verder absoluut onmogelijk, dat er wijzigingen zouden komen in de geallieerde bestuursorganisatie te Berlijn. Op de vraag of de Franse zone zich bij de andere twee Westelijke zones zou aansluiten, antwoordde Bidault, dat zulks mogelijk, maar niet onvermijdelijk of noodzakelijk is. Frankrijk zou een fusie kunnen aangaan, die voordelen biedt of 4n het geheel geen. „Ik zal het eerste kiezen", aldus Bidault. Bidault zeide verder nog, dat hij een moeilijke en pijnlijke taak te vervullen had tijdens de conferentie. „Wij moes ten evenwel ook met onze waardig heid rekening houden". Bidault deelde mede Woensdagavond naar Parijs te vertrekken, na eerst nog een beleefdheidsbezoek aan Bevin te hebben gebracht. Volgens de Stockholmse corres-, pondent van de „Daily Telegraph" zijn bij een razzia in de Poolse Oostzeehavens Gdynia en Gdansk (Danzig) tussen de 50 en 60 voor aanstaande Polen gearresteerd. De correspondent noemde als zegsman de bemanning van 'n Zweeds schip, dat gisteren te Stockholm is aange komen. De arrestaties werden ver richt door geheime politie en gewa pende' leden van de militia. Volgens de correspondent zullen alle gear resteerden van communistische zij de beschuldigd worden van oprui ende actie, van loondienst voor Amerikanen en Engelsen en van het helpen ontvluchten van Poolse refugee's uit Polen. Stanislaw Blitek, president van een Pools Petroleumconcern, en Michailewski, een van de leiders van de Poolse Staatsrederij, zouden tot de gearresteerden behoren. ITALIAANSE ONDERZEE-VLOOT nief fof zinken gebracht De ambassadeurs der Grote Vier te Rome hebben gisteren een be zoek gebracht aan het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, waar zij hebben medegedeeld, dat de regeringen der Grote Vier het vredesverdrag met Italië zo danig hebben geamendeerd, dat Italië van zijn verplichting, de on- derzeevloot heden te middernacht tot zinken te brengen, is ontheven. Het betrokken artikel van het vredesverdrag bepaalde, dat Italië alle drijvende onderzeeboten, met uitzondering van acht, die aan de Grote Vier moesten worden overge dragen, binnen drie maanden na het van kracht worden van het vredes verdrag in volle zee tot zinken moest brengen. In de nota van Rus land wordt gezegd, dat het zich ach ter de beslissing van de andere drie regeringen stelt, doch dat dit niet betekent, dat zij het principe van wijziging van het Italiaanse vredes verdrag aanvaardt. Een plukje van de 100.000 vliegf naar de K.L.M. De 100.000 van de Staatsloterij is er uit. Het nummer is 13765. Een twintigje van. dit lot was gekocht door zestien leden van de centrale boekings-afdeling van de KLM op Schiphol. Ze hadden van kennissen gehoord, dat de 100.000 op hun num mer zou zijn gevallen, maar wilden het nauwelijks geloven. Een tele foontje nam echter alle twijfel weg. Zestien KLM-mensen verkeren thans in hoger sferen. De Weense scheikundige Fritz Baumann is er in geslaagd uit erwten een vervangingsprocjuct voor chocolade te vervaardigen. Voor de aanstaande Kerstdagen worden in Wenen thans allerlei „chocolade" artikelen vervaar digd uit dit product, dat aan chocolade geheel gelijkwaardig heet te zijn. finitieve staatsvorm op West-Java, omdat daardoor afbreuk wordt ge daan aah Linggadjati en aan de Re publiek, geen clandestiene blokkade tegen Djokja. En zware bestraffing van „de misdadigers van de moord op de 46 gevangenen". t Joekes achtte het zelfs niet be neden zijn waardigheid en zijn nationale plicht om de vraag te stellen, of de Nederlandse delega tie voor de onderhandelingen op de Renville wel een goede was. En meer: hij deed een aanval op Abdoelkadir, die in een voortref felijke rede het Nederlandse standpunt bij de onderhandelin gen had geformuleerd. O, ja, de leden van de P.v.d.A. zullen dat allemaal wel heel mooi en ontroerend vinden,' zij zullen zich daardoor nauwer aangesloten vinden bij de divergentie die in dit opzicht heerst. Maar is dit nationaal- belang daarmee gediend? Negatief, maar naar de andere zijde was de woordvoerder van de P.v.d.V., die letterlijk niets dan critiek voor de Regering had. En de heer Tilanus vergeet dat hij heus niet ernstig wordt genomen, zolang hij meent, dat Djokja zonder verder ingrijpen van de Veiligheidsraad in een dag kon worden bezet. Veel construc tiefs hoorden wij van de Anti-revo lutionairen, die zich op Colijn be riepen om aan te tonen, hoe hun huidig verlangen naar een Federale Regering in een voor-oorlogs stre ven is geworteld. Het was jammer dat de' heer Ruys de Beerenbrouck niet op ditzelfde aamheeld hamerde, al kwam hij er heel dicht bij met de waardevolle suggestie, dat de Regering toch eindelijk eens be hoorlijke uitvoering moet geven aan haar wens, om Indonesië zijn eigen volksvertegenwoordiging te geven. Wellicht dat de heer Romme daarop nog terugkomt, wanneer hij heden aan het woord komt. De verlenging van de dienst-' plichtbesluiten werd nog aangeno men met de communisten tegen. nen heerst, aldus de heer Groen, grote ontevredenheid over de uit voering van de bestaande regelin gen, waarvoor hij de aandacht van de minister vraagt. Vervolgens was de heer Borst, van de C.P.N., aan het woord, om te betogen, dat ook ten aanzien van de vdedselvoorziening de politiek der regering te veel op het Westen en te weinig op het Oosten is ge richt. Hij bepleitte overigens snelle uitvoering van de motie-Groen! De heer Hartog, P.v.d.V., wees op het dillema van de verhoging der productie en de verlaging van de kostprijs in de landbouw. Het land bouwonderwijs had zijn bijzondere belangstelling. De heer Ruiter, C.H., vond, dat kostprijsverlaging in de landbouw hand in hand moet gaan met productieverhoging. De C.H.- fractie verlangt stijging van de lonen in de landbouwsector! Waarom, aldus verder de heer Zegers, K.V.P., is de prijszetting in de landbouw straffer dan in de industrie? Er moet een compensatiê- toeslag komen voor de lichtere gronden. Zijn partijgenoot v. d. Zanden bepleitte vernieuwing van het landbouwonderwijs. De heer v. d. Heuvel, A.R., consta teerde, dat mechanisatie in de land bouw haar grenzen heeft. Het tuin- bouwbeleid van de regering kan spr. niet steunen. Welke resultaten zijn er bereikt met de z.g. goed kope groentenwinkels? De vergadering is tenslotte ver daagd tot hedenmorgen, dan was eerst aan de orde het vervolg van de begroting van overzeese gebieds delen. Medegedeeld dpor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: WEINIG VERANDERING! Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toene mende en Noordelijke wind. Voornamelijk in het Oosten van het land iets koudere nacht met hier en daar nevel- of mistbanken. Overigens wei nig verandering van tempera tuur. Haarlem, 17 December. Heden, Woensdagmorgen, kwam de Vakgroep Akkerbouwers te Haarlem bijeen onder voorzitter schap van de heer H. A. Giesen, Wieringermeer, ter bespreking van een aantal voorstellen en het aan horen van een inleiding ovef taak en werkwijze van hpt Landbouw Economisch Instituut. De voorzitter wees in een pittig openingswoord op het feit, dat de factor van de oogstrisiso nog on voldoende gewaardeerd wordt in de prijsvaststelling. Er is in de akker bouw geen reden tot tevredenheid en voldoening. Wij blijven, aldus de heer Giesen, aandringen op een rechtvaardige beloning van de ar beid. Er wordt te weinig rekening gehouden met de loonfactor, want in het akkerbouwgebied is het loon hoger dan het algemeen-gemiddelde van 64 cent. De sociale lasten zijn hoog en ook deze worden niet vol doende in de prijzen doorberekend. Het kostprijspeil ondergaat verder de invloed van de door de overheid bevorderde mechanisatie en de ma chines zijn duur en soms lang niet volmaakt! Spr. hoopte op een op lossing voor het vraagstuk van de ingewikkelde belastingadministratie. Het is naar spr.'s mening onjuist, dat de regering met het vaststellen van de richtprijzen zo lang wacht; het is zijn overtuiging, dat dit na jaar als gevolg hiervan minder tarwe is uitgezaaid en dit betekent een economisch verlies voor de Nederlandse volksvoeding. (De vergadering duurt voort.) Marshall Vrijdag voor de radio Marshall is voornemens Vrijdag avond het Amerikaanse volk voor de radio verslag uit te brengen van de conferentie te Londen. Marshall wordt Vrijdag in de V. S. terug verwacht. Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat president Truman een volledig verslag van Marshall ont vangen heeft over het verloop van de conferentie te Londen. Bao Dai, de voorrrfalige keizer van Annam, zal Zaterdag van Hong kong naar Europa vliegen, waar schijnlijk om tot een spoedige op lossing van de crisis in Indo-China te komen. Volgens A.F.P, zou Bao Dai ook een bezoek aan Nederland brengen. Hedenmorgen is een kapitale villa te Barneveldafge brand. De schade wordt geschat op 70.000 5 80.000 gulden. Een super fort van het Amerikaanse leger is tijdens een oefenvlucht neergestort en verbrand. Men vreest, dat slechts acht van de twintig inzittenden de ramp hebben overleefd. De com missie voor de ontwapening van de Ver. Naties heeft gisteren haar laat ste vergadering van dit jaar gehou den zonder tot een accoord te kun nen komen over de beginselen van de collectieve ontwapening. De „Indrapoera", die gistermiddag in het kader der versnelde gezinsher eniging met 704 passagiers naar Indonesië vertrok, is in de Nieuwe Waterweg omgedraaid wegens ma- chineschade en naar Rotterdam te ruggekeerd. Om 11 uur gisteravond lag het schip weer voor de wal. Men verwacht, dat het schip heden avond of morgenochtend opnieuw uit Rotterdam zal vertrekken

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1