Groot-Brittannië behoeft geen dollars meer te leveren voor Duitsland Romme verlangt eindelijk eens resultaten van Linggadjati! Voor Alkmaar en omgeving Dr. Beel te Batavia aangekomen DE WINTER is dicht bij onze grenzen V.S. KOMEN ENGELAND TEGEMOET Meer goederen uit het Sterling-gebied Over boord geslagen en verdronken OOSTENRIJK op de lange baan Doel van de reis: oriënteren en overleg plegen Op IJsland hogere temperaturen dan op Sicilië M Nedërlands voorstel verworpen Tien distributieambtenaren verkochten bonkaarten aan zwart-handelaren Bulgaars leger te omvangrijk! 30 schepen bouwen voor Argentinië Minister Jonkman: De toestand is hetzelfde als in Juli Welk weer morgen? Feiten van vandaag J Omvangrijke fraude te Meppel ontdekt Soetomo mag niet meer spreken HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11408 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BEV1N heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Enge land met de Ver. Staten een overeenkomst heeft gesloten inzake de financiering van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland, welke gisterenmiddag formeel te Washington is gete kend. De Ver. Staten hebben zich krachtens deze nieuwe over eenkomst verbonden om gedurende de periode van 1 November 1947 tot 31 December 1948 de gecombineerde Brits-Amerikaanse zone te voorzien van die goederen, die voor de behoeften der burgerbevolking onontbeerlijk zijn en die niet tegen de betaling in sterling kunnen worden gekocht. Bevin herinnerde er aan, dat in October 1946, tussen Byrnes, de toenmalige minister van buiten landse zaken der V. S. en hem, de Britse minister van buitenlandse zaken, overeenstemming was be reikt inzake de economische samen smelting van de Britse §n de Ame rikaanse bezettingszone in Duits land. De bezonale fusie-overeen komst van 2 December 1946 regelde in details de wijze, waarop de fusie regeling zou werken voor zover het de buitenlandse handel der zones betrof, en verdeelde onder de beide regeringen de verantwoordelijkheid voor het verschaffen van die im portgoederen, die benodigd zijn om ziekten en onrust te voorkomen. Noch deze overeenkomst, noch de thans gesloten overeenkomst, heeft betrekking op de politieke of mili taire aspecten van de bezetting. Krachtens de overeenkomst van '46 werden de aan genoemde import verbonden kosten gelijkelijk ver deeld tussen de beide regeringen. De regering van het Verenigd Koninkrijk achtte het evenwel onmogelijk om door te gaan met het betalen van dollars voor de onkosten van de essentiële invoer van Duitsland en op grond hier van heeft zij een* herziening van de overeenkomst verzocht, welke tot de nieuwe overeenkomst heeft geleid. Het extra-bedrag der dollar-uit gaven, waartoe de Amerikaanse re gering zich in het kader van de nieuwe overeenkomst verbindt, zal in de tekst van het document wor den opgenomen, zodra het door de betrokken officiële instanties zal zijn_ geschat. Krachtens de nieuwe regeling zal de Britse regering voor de fmanr ciëring van de essentiële invoer van de dubbelzone in de periode tussen 1 Nov. en 31 Dec. 1947 een bedrag In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in de Buitenha ven te Den Helder een droevig ongeluk plaats gehad. De 35-ja- rige machinist W. Warhout van de bok „Grutto" was omstreeks half negen met een vlet naar de wal gegaan om inkopen te doen. Toen hij 's nachts om één uur weer terugkwam, is hij vermoe delijk tegen een staaldraad opge varen en overboord geslagen. Enkele mannen aan boord van de bokken hebben geroep gehoord en zijn gaan kijken. Toen zij echter aan dek kwamen, was van Warbout niets meer te vinden. Met behulp van een sleepboot is toen de naaste omgeving afgezocht, maar W. was verdwenen. Hoogstwaarschijnlijk is hij door de sterke ebstroom naar buiten getrokken. De volgende ochtend vond men de vlet tegen de „Grutto" liggen met de riemen er in. Het is dus aan te nemen, dét Warbout juist bij het overstappen van de vlet op de bok een ongeluk heeft gehad. Warbout heeft gedurende de oor log gevaren in de Zwarte Zee, waar bij hij nooit enige verwonding heeft opgelopen. Ook bij zijn werkzaam heden in Den Helder heeft hij nooit iets gehad. Het is droevig, dat juist op een van de laatste dagen van zijn werk hier, hem dit ongeluk moest overkomen. Hij kwam uit Maassluis en laat een vrouw met twee kinderen achter. Prinses Juliana naar Vught Prinses Juliana zal Zaterdag 20 December om half drie het gedenk teken voor de gefusilleerden nabij het concentratiekamp te Vught op Lunet n onthullen. van ongeveer 8% millioen ponden bijdragen, terwijl zij in 1948 uit het sterlinggebied goederen zal leveren ter waarde van 17millioen pon den en een bedrag van 41/4 millioen ponden ter beschikking zal houden voor het aanschaffen van de goe deren, die eventueel nog verder uit het sterlinggebied kunnen worden verkregen. Voorts zal de Britse regering 33 schepen ter beschikking stellen om in de maanden November en Dec. van dit jaar de goederen van Ame rikaanse havens naar Duitsland te vervoeren, zomede voldoende sche pen om gedurende het kalenderjaar 1946 maandelijks twaalf volledige scheepsladingen te vervoeren. De overeenkomst heeft niet be trekking op de uitgaven, die door de-, beide regeringen worden ver richt voor het onderhoud van de bezettingstroepen en van het be stuursapparaat in Duitsland. De plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken hebben Woensdagavond besloten, de uit werking van het ontwerpverdrag voor Oostenrijk tot in het begin van het nieuwe jaar uit te stellen. Zij werden met deze taak belast na het afbreken van de besprekingen der ministers op Maandag. Men ver wacht, dat de verschillende delega ties tegen de tijd, dat de plaatsver vangers hun werk hervatten, gele genheid gehad zullen hebben haar standpunten toe te lichten en dat er meer inlichtingen beschikbaar zullen zijn, welke voor de bespre kingen der plaatsvervangers nodig zijn. Marshall heeft zijn afscheids bezoek aan Bevin gebracht. Tevoren had hij een onderhoud met Bidault. TRUMAN TEKENDE! En hef' graan was reeds op weg Truman heeft de wet voor tus sentijdse hulp ondertekend, zodat onmiddellijk 150.000.000 dollar be schikbaar komt voor hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Reeds voor Truman de wet had ondertekend waren er, als eerste zending, schepen met steenkool en graan naar Frankrijk uitgevaren. Bij het Ned.Ind. Rode Kruis te Batavia zijn vele nijvere handen bezig kleding te vervaardigen voor de Indonesische bevolking. Een der enorme zalen waar hard gewerkt wordt De ontwikkeling van een mach tig hogedrukgebied over de Britse eilanden heeft tot gevolg -gehad, dat in grote delen van Europa de vorst is ingevallen. Langs de Oostflank van dit maximum, waar in de luchtdruk tijdelijk tot 1045 millibar (bijna 784 millimeter) steeg, waaien reeds bijna een week lang noordelijke winden. Aan de Zweedse zijde van de Noorse bergen brachten de Noorde lijke winden echter veel koudere lucht naar het Zuiden. Langs de scheiding van de warmere en kou dere lucht bewogen zich een hele serie kleine storingen naar het Zuiden, die in Zweden langs de Oostzee, in Duitsland, Polen, West Rusland, de Balkan, het Alpenge bied en zelfs tot in Midden-Italië sneeuw brachten. De koude lucht drong door tot over Noord-Afrika, waar de temperatuur in de nacht plaatselijk tot nabij het vriespunt daalde. Op IJsland en langs de Zuidrand van het Groenlandse pla teau werden de laatste dagen ho gere temperaturen waargenomen dan op Sicilië. In West Rusland en Polen worden nu tijdens nachtelijke opklaringen op de met stieeuw be- INISTER-PRESBDENT Dr. streeks kwart voor elf Javatïjd op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aangekomen. De Constel lation, waarmede de minister arriveerde, werd geescorteerd door vier jagers der militaire luchtvaart. Ter begroeting van de premier waren aanwezig minis ter Neher, Dr. van Mook, Abdoel- kadir, generaal Spoor, schout bij nacht G. B. Salm en vele andere officiële personen. Voordat de minister met het ge zelschap naar paleis Rijswijk ver trok, waar dr. Beel zijn intrek zal nemen, las hij aan de pers een ver klaring voor, waarin de minister nogmaals, gelijk hij bij zijn ver trek van Schiphol gedaan had, weersprak de vermoedens, die in verschillende Nederlandse bladen zijn geopperd. Het doel van mijn reis, aldus de minister, is van zake lijke aard. Ik stel er, ter vermij ding van ieder mogelijk misver stand, prijs op, dit thans nog eens nadrukkelijk te verklaren. Het is voor oriëntatie en overleg dat ik hierheen ben gekomen en dat nog twee mijner ambtgenoten mij zeer waarschijnlijk zullen vol gen. De in dit overleg te behande len onderwerpen zijn natuurlijk velerlei. Zowel ik van mijn ként als de autoriteiten hier van hun kant zullen, dunkt mij, de gelegen heid van dit bezoek aangrijpen om 'het gehele complex der Indonesi sche problemen, zoals het zich op het ogenblik aan ons voordoet, on derling door te spreken. Hierbij komt onder meer aan de orde de instelling van een collegi aal orgaan, dat door mij in de 2de Kamer reeds werd aangekondigd. Voorts gaat uiteraard mijn belang stelling uit naar een spoedige op bouw der diverse federale organen, mede in het licht van de onlangs verschenen oproep van het Komite Indonesia Serikat. Tot bespoediging daarvan hoop ik de aangename en vruchtbare contacten, welke ik bij verschillende gelegenheden mocht hebben met verschillende gezags dragers in de deelstaten en de dae- rahs, te vernieuwen. Dit zijn echter slechts enkele der voornaamste punten. Onze besprekingen zullen zoveel mogelijk alle actuele vraag stukken betreffen. Men heeft deze reis in verband gebracht ja zelfs in rechtstreeks verband met de besprekingen op de Renville. Ook dit wees Se mi nister als onjuist van de hand. Voor deze besprekingen is een delegatie benoemd en hopenlijk zal haar ar beid gunstige resultaten opleveken. In dit verband moge ik met na druk opmerken, dat een practische king van het vuren en een daad doorvoering van het bevel tot sta- werkeijke beëindiging van alle subersieve acties voorwaarde is voor een vruchtbaar voeren der politieke besprekingen. In hoeverre mijn ambtgenoot en ik nog bezoeken zullen brengen aan bepaalde delen van de archipel bui ten Java zal nader worden over legd. Voorts hoop ik nog in de ge legenheid te zijn, om te kunnen spreken met onze mannen van leger en vloot, die op zo voortreffelijke wijze hun zeer moeilijke taak ver vullen. Moge mijn bezoek en dat van mijn ambtgenoten voor de vol ken van Indonesië en Nederland veel nut afwerpen." Prins Bernhard ziek Prins Bernhard moet wegens een lichte bronchitis op doktersadvies enige dagen het bed houden. Haring naar Rusland Naar wij vernemen heeft de re derijvereniging voor de Nederlandse haringvisserij besloten tot levering aan de USSR van 50.000 Schotse va ten haring met een inhoud van 120 kg netto-visgewicht en een stuks getal van 800900 en 9001000 per vat. De levering begint nog deze maand en wordt gedurende Januari en Februari voortgezet. De USSR zou deze export met hout betalen. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening konden over boven staande leverantie nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Uit betrouwbare repu blikeinse bron verneemt Reuter, dat de republiek het Nederlandse voorstel om enige veranderingen aan te brengen in de order om het vuren te staken heeft verworpen. De repu blikeinse technische com missie heeft verklaard, dat zij bij haar besluit wenst te blijven om alleen de onvoorwaardelijke en oorspronkelijke voorstel len te accepteren, welke door de commissie van goede diensten zijn ge daan, daar zij van mening is, dat deze rechtvaardig en uitvoerbaar zijn, aldus de republikeinse zegslie den. (De Nederlandse voorstellen be treffende de aan te brengen ver anderingen in de voorstellen van de commissie van goede diensten zijn kort geleden door Jhr. mr. van Vredenburch, de voorzitter van de Nederlandse technische commissie bekend gemaakt. Zij houden in het onmiddellijk staken van de vijan delijkheden op de huidige fronten, de evacuatie van het republikeinse leger uit de „zakken" achter de Nederlandse linies, waar de Neder landers steeds weer op tegenstand stuiten, en de uitvoering van dat gene, waarover reeds overeenstem ming inzake het staken van het vu ren was bereikt). Zwendel complot te Den Haag Zóals wij enige tijd geleden reeds meldden is de Haagse economische recherche er in geslaagd de hand te leggen op een 14-tal bonnenhan delaren, dat zich van de hulp vin een tweetal ambtenaren had weten te verzekeren. Bij deze arrestatie werden o.m. 350 nieuwe bonkaarten enige duizenden textielpunten en ongeveer 10.000 gulden in beslag genomen. De economische recherche heeft het daarbij echter niet gela ten. Thans is het de economische re cherche in nauwe samenwerking met de politie-buitendienst van het centraal distributiekantoor, gelukt in totaal 10 distributie ambtenaren te arresteren, die zich in samenwerking met 19 an dere personen bezig hielden met handel in distributiebescheiden. De ambtenaren verkochten alge mene bonkaarten, textiel-, ta baks- en versnaperingskaarten aan lieden, die van het verkopen van distributiebescheiden hun „beroep" maakten. Engeland vraagt inlichtingen, Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft, in ant woord op een vraag in het Lager huis verklaard, dat de huidige om vang van het Bulgaarse leger „ver ontrustend" is. Volgens Britse schat tingen, aldus Bevin, omvatten de huidige militlire eenheden in het Bulgaarse leger 76.000 man, terwijl de grenswacht 10.000 man telt. De militia telt 100.000 man. Bevin zei, dat het vredesverdrag Bulgarije een leger van 55.000 man toestaat, Men had de Bulgaarse re gering om bijzonderheden over de huidige sterkte verzocht, maar zij heeft deze nog niet verstrekt. Deze fraude, waarbij duizenden distributiekaarten in de handel zijn gekomen, werd gepleegd van eind 1946 tot eind November 1947. Een groot aantal dezer bescheiden werd achterhaald en kon in beslag ge nomen worden. De tien distributie ambtenaren, die bijna allen werk zaam waren bij de distributiedienst te Den Haag, zijn reeds voor de Officier van Justitie geleid, even als 15 van de 19 andere personen. Het onderzoek, dat zich ook uit strekt tot buiten Den Haag, wordt met kracht voortgezet. Aangenomen kan worden, zo. deelt men van de zijde der politie mede, dat door de arrestatie van deze handelaren aan de zwarte handel een zware slag is toegebracht. IN VIJF JAAR; Reuter verneemt uit Buenos Aires dat Nederland op grond van een tijdens de besprekingen tussen een Nederlandse handelsdelegatie en de economische raad van Argentinië gesloten overeenkomst in de komen de vijf jaar 30 schepen voor Argen tinië zal bouwen en daarvoor in ruil huiden, graan en lijnzaad zal ontvangen. In het eerste jaar zou Nederland 6 schepen moeten afleveren, n.l. 3 passagiersschepen en 3 tankboten. v Argentinië zal jaarlijks leveren (eveneens gedurende een periode van vijf jaar): twaalfduizend ton leder, vijftigduizend tori granen, vijf en dertig duizend ton vlas en olie houdende lijnkoeken en vijf duizend ton wol, aldus A.F.P.M. Bidault vertrokken Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, is Woensdag avond per trein uit Londen ver trokken. De Arabische leiders van Libië, Sirië, Arabië, Egypte, Irak en Trcinsforckmië en. Jemen hebben in Cairo een bijeenkomst gehou den om hun houding te bepalen ten aanzien van de beslissing van de UNO inzake de verdeling van Palestina. De conferentie. (Van onze parlementaire redacteur) PROF. ROMME, de voorzitter van de Katholieke fractie, heeft in een grote rede zijn mening over het Indonesische vraagstuk geuit Wel oefende hij critiek uit op de oppositie, op de P.v.cLA. en op de Regering, maar hij liet niet na door deze critiek heen de grote lijnen aan te geven van wat er wèl moet gebeuern. In ademloze stilte luisterde de Kamer toe. Een bijna* hartstochtelijk be roep deed de fractieleider op de oppositie om de Regering te steu nen, waar het maar mogelijk is. Want de oppositie houdt vol, dat z(j het staatkundig program van Linggadjati aanvaardt. Doch de rede van Tilanus werkt de toenadering met Indië tegen, ontmoedigt de soldaten, ontmoedigt ieder, die aan de opbouw van Indië zou willen medewerken. Nadat prof. Romme zich in zeer bewogen termen aldus tegen de oppositie had gekeerd, wijdde hij een enkele opmerking aan de hou ding van de P.v.d.A. Hij nam als uitgang de brochure van 23 leden der Partij (waaronder 7 Kamer leden!) getiteld: „Linggadjati, mili taire actie, wat nu?". Romme zeide: „Wanneer men nu de politionele actie afkeurt, getuigt dit alleen maar van zwakheid." Zulk een hou ding ondermijnt evenzeer het ver trouwen in de Regering en haar vastbeslotenheid als het beleid der oppositie. De uitvoering van Linggadjati duurt Romme veel te lang. Waar blijft de Centrale Organisatie? Waar blijft de wetgeving? „Een jaar lang Allereerst kondigde hij bedekt aan van plan te zijn een motie in te willen dienen betreffende de West. Daarin zou hij willen uit drukken dat de Kamer wénst, dat ook West-Indië zo spoedig moge lijk gelijkberechtigd zal zijn in de nieuwe staatkundige structuur van het Koninkrijk. Voor het overige sprak hij slechts over Indonesië. En hij begon met zijn verwondering uit te spreken over de al te grote opgewektheid en oppervlakkige scherts van de Regering in de Memorie van Ant woord geuit. Er is sinds 18 Novem ber veel, zeer veel gebeurd, maar zelfs een verontschuldiging dat zij niet kon spreken, heeft de Rege ring tegenover de Kamer achter wege gelaten. Dit debat valt samen met één jaar Linggadjati-politiek, (die wel duidelijk nuttig blijkt te zijn) en voorts met de reis van de ministers naar Indië. Ten aanzien van de Linggadjati-politiek herhaalde prof. Romme zijn mening, dat hij blij is aan het accoord zijn goedkeuring te hebben gehecht. Internationaal geeft dit hou-vast en in Indië is dit een bewijs van good-will onzerzijds zitten we nu te wachten op uitwer king, ik zou wel eens willen weten waar we aan toe zijn." De Minister van Overzeese Ge biedsdelen, de heer Jonkman betoogde o.a. dat het beleid ten aanzien van Indonesië een zaak van algemeen regeringsbeleid is gewor den. Het is nu „collegiaal", wat het eerst niet was. De heer Neher heeft *ich bereid verklaard in Indonesië te blijven als het collegiaal orgaan tot stand komt. De Regering heeft besloten om de Minister-President, de waarne mend Minister-President en de Mi nister van Overzeese Gebiedsdelen persoonlijk het algemeen regerings beleid aan de verhoudingen, welke daar bestaan, te toetsen. De benoeming van een minister zonder portefeuille is tot stand ge komen om tot een betere beharti ging van de zaken te kunnen gera ken. Met voldoening stelt de minister vast, dat door de Kamer eensgezind en meer dan ooit het geval was, de West is behandeld. Het zou wenselijk zijn als een rijksconferentie vooraf zou kun nen gaan aan de Unie-conferentie, doch daaromtrent is thans nog niets te zeggen. Ten aanzien van het Indonesische vraagstuk herinnert de minister er aan, dat de regering in de loop van het jaar de hoop en verwachting heeft uitgesproken, dat het Indone sische probleem door de Indone siërs zelf aangepakt zou worden en hij verheugt zich er nu over, dat de laatste maanden in steeds sterker mate Indonesische krachten naar voren komen, die een federatief staatsverband wensen tot stand te brengen. De regering baseert zich nog steeds op het program van Ling gadjati, en de minister schetste in dit verband het staatkundig begin selprogram, zoals dat in de over eenkomst is vervat. De richtdatum van 1 Januari 1949 blijft gehand haafd. De politionele actie valt niet met ja of neen, of voor of tegen te qua- lificeren; hij /herinnert aan wat de Regering op 23 Juli heeft gezegd. De regeringspolitiek sluit zich daar bij aan. Op het ogenblik doen zich de zelfde omstandigheden voor als in de Julidagen. De toen bestaande vraagstukken wachten nog steeds op oplossing. Er wordt n°5 gestreefd naar stopzetting der vijandelijkheden. Van Nederlandse zijde staat men nog op federatie en unie, terwijl de republiek voor zich opeist de plaats, die aan de federatie was toegedacht. De Minister wijst er voorts o.a. op, dat g®en gebied verlaten kan worden, zolang geen ander gezag de zorg voor rust en orde op zich neemt. Uit het niet-bezette gebied van Madoera heeft de bevolking steun der Nederlands Indische regering verzocht. Wat de dodentrein van Bondowo- so aangaat verklaart de Minister, dat wat aan andere zijde geschiedt, de verantwoordelijkheid der Ne derlandse en Ned. Indische regering en haar medewerkers niet veran dert. De regering kan slechts ad ministratief optreden: overigens hoort de zaak bij de militaire rech ters. De Regering aanvaardt in haar politiek de Commissie van Goede Diensten gaarne in dier voege dat zij daardoor eerder de mogelijkheid ziet, om de moeilijkheden van het Indonesische vraagstuk tot oplos sing te brengen. Wat het vraagstuk der geïnter neerden betreft is er nog overleg gaande met de Indische regering. dekte velden temperaturen van ongeveer 10 graden onder nul ge meten. Ons land bevond zich de afgelo pen dagen in de buurt van de scheidingslijn tussen de warmere en de koudere lucht. Deze passeerde enkele malen ons land, waarbij tij dens opklaringen in de nacht voor namelijk in het Oosten van het land de temperatuur nu ën dan tot en kele graden onder nul daalde. Dat er nog zo weinig vorst in ons land is voorgekomen, dJhken *ve aan de ligging van ons land zo vlak bij de Noordzee, die nog een temperatuur van 7 graden heeft, waardoor Noor delijke winden geen vorst van be tekenis kpnnen veroorzaken. De winter is dus tot dicht bij onze grenzen doorgedrongen. Medegedeeld door het K.N M l te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: TOENEMENDE BEWOLKING! Geleidelijk van het Noorden uit toenemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw of regen. In de nacht, voorna melijk in het Zuidoosten van het land, op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag enige stijging van temperatuur later opnieuw wat toenemende wind uit noordelijke richtin gen. De „Zuiderkruis" is gistefen van Rotterdam naar Indië vertrokken met 1550 man troepen aan boord; ook nam het schip 1600 Niwinpak- ketten mee. De „Osservatore Romano" schrijft, dat er nog ge legenheid bestaat tot bemiddeling na de mislukking van de Londense conferentie, wellicht van kleine staten. In Groningen is een groot vet-complot ontdekt, waarbij twaalf arrestaties gevolgd zijn. De sta king der Tilburgse textielarbeiders is geëindigd. Hef jaargeld van het Britse Prinselijk Paar is ver hoogd, na een debat, dat de linkse labourfractie uitlokte. Duitsers bombardeerden Freiburg Volgens de te Keulen ver schijnende Rheinische Zeitung is de eerste luchtaanval door Duitse bommenwerpers uitge voerd opeen Duitse stad, n.l. Freiburg in 1940. Zeven en vijftig personen werden gedood. De Duitsers hebben, aldus het blad, deze aanval als voorwendsel gebruikt tot het bombarderen van open geallieerde steden. De aanval op Freiburg had plaats op 10 Mei 1940, de dag, waarop de invasie in België en Nederland begon. V- Zeven personen in arrest De politie en prijzencontröle- dienst te Meppel hébben bij een rijwielfabriek („Primarius") aldaar, ontdekt, dat er op grote schaal fraude was gepleegd, alsmede an dere onregelmatigheden. Als gevolg hiervan werden de directeur, J. de B„ diens schoonzoon H. J. V. en vijf arbeiders van de fabriek aan gehouden en in het Huis van Be- - waring te Assen opgesloten. Zij worden ervan verdacht, zich schul dig te hebben gemaakt aan diefstal van rijwielonderdelen en banden, met welke artikelen daarna een levendige zwarte handel werd ge dreven. De omvang van de diefstal kon nog niet definitief worden vastgesteld, daar de boekhouding van de fabriek zodanig was, dat controle niet kon worden uitge oefend. Er zouden duizenden gul dens mee gemoeid zijn. Ook werd met gestolen onderdelen een ruil handel gedreven tegen schapen en varkens. Het onderzoek duurt nog voort. Verbod van de regering der Republiek Het republikeins persbureau An- tara meldt, dat de republikeinse re gering Woensdag een officieel com munique heeft uitgegeven, waarin gezegd wordt,, dat de republikeinse generaal-majoor Soetomo op 15 December een radiorede heeft ge houden, van welker inhoud de re publikeinse regering niet in kennis was gesteld. De republikeinse rege ring wenst daarom geen enkele ver antwoordelijkheid voor deze rede op zich te nemen. Zij betreurt het, dat „een dergelijk hooggeplaatst militair van de gelegenheid gebruik gemaakt heeft om op een voor de republiek zeer schadelijke wijze een redevoering te houden. Om een herhaling van ztilke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen heb ben de president van de republiek en de opperbevelhebber van het republikeinse leger nog op de dag van de redevoering een spreekver bod aan generaal-majoor Soetomo opgelegd." De inhoud van de ge houden redevoering is tot dusver niet bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1