Hoe te strijden tegen het Communisme? VOOR ALLE STANDEN! Algemene ledenvergadering K.V.P. HET WIT GELE KRUIS Nogmaals de zaak-Scheffer Gemeenteraad Egmond aan Zee PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 18 December 1947 Contributie verhoogd ONDER GOEDEREN ra Gerard Worm Ouderavond R.K. Lyceum Onze agenda J De „Schola" begint op tijd HULSTKAMP Minister Neher bij Sjarifoeddin Priestermoord te Slowakije Hoofdprijzen Staatsloterij Martkberichten De afd. Alkmaar van de KVP hield gisteravond in 't Wapen van Heemskerk een matig-bezochte ledenvergadering. Na opening met de Christelijke groet, heette de voorzitter, de heer C. Venne- ker, de aanwezigen welkom, spe ciaal de spreker van deze avond, de heer H. N. Smits uit Hoorn. Voorts stond spr, even stil bij enige belangrijke gebeurtenissen, die in het afgelopen jaar in de partij hebben plaatsgevonden; in Mei werd te Utrecht het vijftigjarig bestaan feestelijk herdacht; eind October werd een tweedaags con gres gehouden waarop enige belang rijke resoluties werden aangeno men. Voorts herinnerde spr. aan de herziening der verschillende regle menten en aan de plannen tot uit bouw van het propaganda-apparaat en de jongerenbeweging in de par tij. Hij deed een beroep op de Alk- maarse kiezers, om mede te helpen aan de versterking van het Gose- ling-Verschuur-Herstelfonds, waar aan de afd. Alkmaar nog niet haar aandeel heeft opgebracht. Ook het aantal lezers van het partijblad „De Opmarsch" is voor uitbreiding vat baar en voeral met het oog op het politiek gebeuren en de in '48 te houden verkiezingen, is het ge- wens.t, dat dit aantal sterk wordt uitgebreid. In dit opzicht koesterde spr. grote verwachtingen van pro- paganda-actie, die binnenkort door de afd. met steun van jongeren zal worden ondernomen. Ook aan de ledenwerving zal tot 1 Febr. '48 ex tra aandacht besteed moeten wor den, daar alleen zij, die voor die da tum lid zijn, mede zullen mogen werken aan de aanwijzing van can- didaten voor de Tweede Kamerver kiezingen. Herinnerende aan de motie van afkeuring van het beleid van de locoburgemeester in de bekende Da- geraadskwestie, bracht spr. onder applaus van de vergadering hulde aan de heer Van Slingerland voor diens houding in deze, welke ten volle de goedkeuring van het ka tholieke volksdeel kon wegdragen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de spreker, de heer Smits die bereid gevonden was, om daar het kamerlid Groen door de behandeling van de Landbouw begroting in de Kamer verhinderd was zijn toegezegde spreekbeurt te vervullen deze taak over te ne men. „hedendaagse politiek" Nadat de heer Smits gewezen had op de plichten van de leden der Partij, om met de organisatie mede te werken, teneinde haar opzet en doel te bereiken, ging hij enige historische en organisatorische ont wikkelingen in de Partij na, waar bij hij in het bijzonder wees op de taak van de afdelingen, om de pro paganda te steunen en de ontwik keling en vorming in de hand te werken. De periode van de kiesver enigingen is voorbij! Na een korte bespreking over functie en waarde van de verschillende organen, als Kringen en Statenkringen, wees spr. op de dringende noodzaak voor de afdelingen, om nu allereerst door de aanwijzing van een plaatselijke propagandaleider mede te werken met het nieuwe propagandaplan van de K.V.P. Verder is grote zorgvul digheid ten aanzien van contribu tiebetaling door de leden en van contributie-afdracht door de afde lingen dringend geboden. Intussen baat een goed en perfect apparaat niets, indien Partij en Fractie niet in staat zijn een goede politiek te voeren, dat is nu meer dan ooit een christelijk-vooruitstre- vende politiek. Spr. wees daarbij op enkele actuele punten van de poli tiek van vandaag, aan de hand van het Urgentieprogram uitgewerkt op het congres, zoals lonen en prijzen, publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, om meer in het bijzonder in te gaan op de twee grote problemen van de dag: de strijd tegen het Communisme en Indonesië. Hij be toogde daarbij, dat, overeenkomstig het pleidooi van prof. Eomme bij de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer, de denkbeelden van Eomme over de fundering en de bescherming van de grondslagen van ons volksleven enz., in een beter en ander en nieuw licht ko men te staan, nu de tijd rijp wordt voor een effectieve bestrijding van het Communisme, ook met politieke middelen. Het standpunt van de regering, die nog geen haast wil maken met de overweging van de vraag, of tegen het Communisme ook nadere wettelijke maatregelen moeten wor den genomen, is niet helemaal be vredigend. In heel de wereld is men nu gealarmeerd door de bittere en harde werkelijkheid, in verschillen de nog niet door Rusland overwel digde landen overweegt men reeds of niet verder gegaan moet worden met de wet in de hand en wij mo gen niet menen, dat het bij ons zo erg niet is. Ons past geen angst en vrees en het gaat hier ook niet om een zaak, die alleen door de poli tiek moet worden beslist, maar de politiek moet toch uiterst paraat zijn. Ten eerste, zoals Pater Winke- ler pas in de „Nieuwe Eeuw" schreef moet er een soort sociaal-economi sche contra-reformatie komen en daarnaast moet men overwegen, welke wettelijke maatregelen nodig kunnen zijn, om de gezonde volks invloed in ons land te beschermen tegen degenen, die die democratie gebruiken om haar te' vermoorden. Spr. wees meer uitvoerig op de stvijddie onder ons en ook in an dere landen over de toepassing van de juiste methode wordt gevoerd. Laat men niet te vee! en te lang praten, maar doen. Het gevaar is nabij. Men moet het een doen en het ander niet laten, dus: een goede politiek van snelle sociale hervor mingen voeren en daarnaast bekij ken, wat er met wettelijke maat regelen tegen het Communisme ge beuren kan! De Paus verlangde reeds 16 jaar geleden radicale sociale hervormin gen die natuurlijk hun tijd eisen, maar waarbij snelheid en krachtige doorvoering noodzakelijk zijn. Daarnaast „krachtvertoon", maar krachtvertoon alleen zal niet baten. In een korter betoog over het probleem Indonesië wees de spreker op het ingewikkelde van dit moei lijke en ernstige probleem, waarbij hij in het bijzonder vroeg, ver trouwen in de leidende mannen, die hier in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid dragen; vertrou wen, omdat het nu eenmaal onmo gelijk is, dat de man in de straat hier een beslissend oordeel geeft. Spr. weerlegde met enkele argu menten het bekende verhaaltje, aat Beel en Romme Indonesië hebben verkocht uit overwegingen van par tijbelang en ging dan nog nader in op de beschuldigingen in enkele artikelen van prof. Gerretson, om te eindigen met het verzoek, een staal van practische katholieke po litiek ook te zien in het gebed voor Indië en het gebed van de K A. voor de bekering van de communisten. Na een dankbaar applaus uit de vergadering dankte de voorzitter de heer Smits voor zijn uitvoerig gedocumenteerd betoog, waarin hij de vergadering een stroom van rij ke gedachten had meegegeven. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakte de heer van Eren- beemt gebruik door te vragen of de grote gezinnen niet de dupe werden van de toegestane huurverhoging bij inwoning; hij vreesde, dat de huiseigenaren hiervan misbruik zouden maken door de woonruimte liever aan twee kleine gezinnen te verhuren dan aan een groot gezin. De heer Smits wees op de richt lijnen die met het hierop aan de woningcommissies zijn gegeven. Wanneer deze zich hieraan hou den, lopen de grote gezinnen niet het door de vragensteller gesigna leerde gevaar; overigens is het de taak van de afdeling, om hierop toe te Wen en zo nodig hierop te reageren. De heer Bruinenberg zag gaarne in de Opmarsch een populaire uit eenzetting van de betekenis der ge wijzigde reglementen, waarop de voorzitter toezegde, dat deze wens doorgegeven zal worden aan de redactie van het orgaan. De heer Smits zette nog nader uiteen, hoe door de reglementsherziening de z.g. kwaliteitszetels voor de speciale deskundigen in de Kamer werden veilig gesteld. Hij betreurde het, dat door aanneming, van het amende ment-Leiden onmogelijk wordt ge maakt, dat de leden invloed kunnen uitoefenen op de volgorde in de aanwijzing van candidaten; het Par tijbestuur heeft echter toegezegd, dat, wanneer blijkt, dat dit systeem bij de komende verkiezingen niet bevredigend werkt, deze materie daarna opnieuw op de helling zal komen. Contributieverhoging. De voorzitter stelde voorts de contributieverhoging aan de orde; voorgesteld werd de contributie te bepalen op f 2— per lid en f 1,50 voor de vrouw; bij een inkomen van hoger dan f 3000,verhoogd tot resp. f 3,— en f 2,zij, die hiervan het dubbele betalen, wor den als leden-donateur ingeschre ven. Na enige discussie werd dit voor stel met algemene stemmen aange nomen, Indien zulks gewenst, kan de contributie in termijnen worden betaald. Na de rondvraag, die weinig op leverde, volgde sluiting op de ge bruikelijke wijze. ZWERVERS IN HET HEELAL Voor de Nederlandse Vereniging van Weer. en Sterrenkunde afde ling Alkmaar en Omgeving hield Woensdagavond j.l. Professor K. Minnaert uit Utrecht een zeer boeiende lezing met lichtbeelden over de natuurkunde van onze me teoren, de zwervers van het heelal. Hij vertelde ons van kometen, die een bijna sprookjesachtig leven leiden, eigenlijk niets anders zijn dan een kern van hoogstens tien tot vijftien kubieke kilometer, die bij hun gang door het wereldruim ge leidelijk aan totaal leeg stromen, wijl zij opgaan in gas en damp. Deze gassen vormen de staart, die steeds van de zon is afgekeerd en weer een wonder op zich is, Tem peraturen Van 200 en 2000 graden komen vlak naast elkaar voor, ter wijl ze zo iji zijn, dat soms een ku bieke kilometer een millioenste gram weegt. Ze hebben vaste banen rond de zon, met een zeer lange omlooptijd, terwijl nog niets definitiefs bekend is omtrent de wijze van ontstaan en verdwijnen. Na nog even uitgeweid te hebben over de bestanddelen der gassen, besloot deze bekende Nederlandse astronoom, die ook de schrijver is van zeer vele en bekende werkjes op dit gebied, zijn interessante le zing. De opkomst was goed en het spreekt vanzelf, dat de spreker een warm applaus te incasseren kreeg. ZUIVER WOL: Korte broekjes Singlets Borstrokken INTERLOCK: Korte broekjes Singlets Lange pantalons Borstrokken in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN -KAARTEN „VOOR 'T KIND" Wat betekent een brief, een brief kaart, een gelukwens zonder Kin derzegel. Iedereen beseft thans dat deze niet meetellen en een pover figuur slaan tussen alle overige correspondentie waar de kinder zegel op prijkt. Uw vrienden en zakenrelaties be oordelen u naar dit kleine maar sprekende kenmerk. Denkt u daarom? En hebt u de prachtcollectie prentkaarten al bewonderd en ge kocht? De Kerst-, Nieuwjaars- en Kin- derkaarten zijn in ruime sortering aanwezig aan de stand in de hal van het Postkantoor, dagelijks van 01,30 en van 1,304 uur. Het Kerstfeest en de Jaarwisse ling naderen. Haast u dus! Koopt kinderzegels,, en -kaarten Zij brengen geluk U zelf èn de kinderen. Vele ouders hadden gevolg gege ven aan de uitnodiging van de rec tor van het R.K. Lyceum voor een bijeenkomst van ouders en docen ten in de aula. Na een woord van welkom hield rector J. L. Kiippers een inleiding over de taak van het gezin bij de opvoeding. Hij betoog de, dat de ouders de opvoeding niet kunnen overlaten aan kerk, school en vereniging, doch dat deze beginnen moet in het gezin; want alleen het christelijk gezin kan de christelijke maatschappij in stand houden. De opvoeding in het gezin, waarin een zonnige, rustige, een voudige en frisse sfeer moet heer sen, is een werk van groot sociaal belang. Aan de levenshouding van de ouders dienen de kinderen een voorbeeld te kunnen nemen. Hoe wel ook de school een taak heeft in deze, rust op de ouders de eerste plicht om de kinderen door een na tuurlijke opvoeding te maken tot bruikbare leden van de gemeen schap. De maatschappij heeft niet op de eerste plaats behoefte aan gediplomeerden, maar wel aan ka rakter. En het gezin is het eerst aangewezen milieu om deze te vor men. Op een volgende ouderavond zal CINEMA: „Geheime Zen ding", 14 jaar. VICTORIA: „Onze corres pondent meldt", 18 jaar. HARMONIE: „Vergelding", ontoelaatbaar. A.B.T.: „Slang van Shang hai", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur, „Comedia" met „Het Glazen Paleis", met Rika Hopper. K.A.B.: Oudegracht 130: 8 uur, de heer Th. de Groot uit Amsterdam over „Reddend Christendom" door de K.A.B. APOTHEKEN: Apotheek Schouten-Oele, Koorstraat 47. rector Küppers de taak van de school in de opvoeding nader be lichten. Van de gelegenheid om met de verschillende docenten van gedach ten te wisselen over de vorderingen van de leerlingen werd door vele ouders gebruik gemaakt., ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. De 2e ontwikkelingsavond van de pi. K. A. B„ welke gehouden wordt voor de leden behorende tot de St. Dominicus- en St. Josephparochie bij de heer Haring, Oudegracht 130 zal niet te 8 uur, maar wegens zaal moeilijkheden te 8,15 aanvangen. VOOR DE POLITIERECHTER L. G. B. uit Uitgeest verkocht van de zomer in Texel suiker voor f 5 per kg en voor f 4,50. Hij kocht voorts suiker van de badgasten, wier bonnen hij ook niet versmaad de. In Texel geeft de man een boel geld uit. Er wordt nog een onder zoek ingesteld. T. R. uit Alkmaar had 6 binnen- en 6 buitenbanden gekocht. Hij zag er wel wat in, in zo'n handeltje. Hij was sinds zijn demobilisatie in de zwarte negotie, totdat hij werk kreeg aan de Hoogovens. Eis van de officier f 50 of 30 dagen en een maand voorwaardelijk. De politie rechter veroordeelde hem conform. De gebroeders A. en J. de N. resp. wonende in Castricum en Heems kerk, hadden brood te kort. Daar om vroegen ze een beetje tarwe aan L. A„ een boer uit de buurt. Dat beetje bestond uit drie zakken, die op clandestiene wijze vervoerd werden, nl. weggestopt in een kar met stro. De eis was f 10 of 6 da gen voor ieder. M. B. uit Groet, een dametje op jaren, kon even gaan zitten alvo rens de bom losbarstte boven haar hoofd. Zij had, evenals A. H. in de zomer van dit jaar een aantal een- deneleren verkocht aan een bakker. Dat mocht niet, ze mogen alleen aan de consument verkocht wor den. Het ging om een partij van 20 5 25 eieren in de veertien dagen. Voor ieder werd een tientje geëist. „We zullen het niet meer doen". En met een tientje, samen te delen, konden ze gaan. BURGELIJKE STAND Geboren; Maria A. d. v. J- N. Huig en D. A, Hof. Gehuwd: G. Kossen en J. P. van der Linden; P. W. Kok en B. M. Groot; S. van Sehrieken en A. K. Castanetti. Overleden; Gerrit J. Lovink, ge huwd met J. A. Zijp, 75 jaar. Morgenavond spreekt prof. dr L. Grondijs uit Utrecht in „Het Wa pen van Heemskerk" over Spanje. Ten overvloede herinneren wij de donateurs en leden van de „Schola Publica" er aan, dat zulks ten gerieve van de buitenleden pre cies op tijd, dus om 8 uur, wordt begonnen. Wij vestigen er de aan dacht voor de donateurs op, dat na dit aanvangsuur hun gereserveerde plaatsen komen te vervallen. De nieuwe leden van buiten Alk maar, die zich na de vorige avond hebben opgegeven en hifn dona teurs- of abonnementskaarten nog niet hebben ontvangen, kunnen deze aan de zaal in ontvangst ne men. Voor zover er plaatsen be schikbaar zijn, hebben ook niet- leden toegang. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieu we bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moe ders zijn morgen aan do beurt zij, wier familienaam begint met de letter S tot Smit. STAND: CERTIFICATEN DAMPLANTSOEN Hedenmorgen heeft loco-burge meester G. van Slingerland' bij V. 8? D een stand geopend waar certifi caten verkrijgbaar zijn van het Damplantsoen in Amsterdam. Hij bracht V. D. dank voor de ruimte, die in deze zaak wordt afgestaan om deze stand te kunnen inrichten en hij hoopte, dat de opbrengst van de verkoop evenredig zou zijn aan het werk en de moeite, die aan de stand wordt besteed. De verkoop vindt plaats t.m. Woensdag vóór Kerstmis, terwijl certificaten verkrijgbaar zijn van f 0.50 en f 1.Duurdere certifi caten kunnen op het gemeente secretarie worden gehaald. Zij, die-niet in staat zijn om een volledig certificaat aan te kopen, kunnen in de aanwezige bussen hun offertje deponeren, waarna 't totale geld van deze bussen wordt besteed voor certificaten van V. D.-be- zoekers. De ervaring leert, dat er de merkwaardigste misverstanden be staan aangaande de werkwijze der Kruisverenigingen, d. w. z. van die verenigingen, die zich bezig hou den met de behartiging van de belangen der volksgezondheid en waaronder de wijkziekenverpleging en de wijkkraamverpleging een be langrijke plaats innemen. In een vorig artikel is de werk zaamheid van het Wit Gele Kruis in stad, provincie en land en de reden, waarom wij als katholieken op dit terrein door onze inzichten over ziel en lichaam een prinoipieel standpunt innemen, uiteengezet. De Wit Gele Kruis-propaganda krijgt als ze in de gezinnen der minder gesitueerden komt, meer malen te horen: Dat is niets voor ons, wij kunnen dat niet betalen, wij zijn maar arm en als het erop aankomt, dan helpen ze ons toch niet; neen, dit is goed voor hen, die in de grote huizen wonen, daar moet je zijn! Natuurlijk is deze redenering fa- likant mis! Allereerst is er een contributie naar vermogen of draagkracht, terwijl er ook nog wel een uitweg kan gevonden worden, wanneer iemand werkelijk de allerlaagste contributie niet kan opbrengen. Dit voorbeeld geeft nu direct aan, waarom ook de beter gesitu eerden per sé in aanmerking ko men voor het lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis en zelfs voor het donateurschap. Zij maken hierdoor mogelijk, dat ook de minder met stoffelijke goederen bedeelden ge holpen kunnen worden. Een goed functionerend Wit-Gele Kruis moet niet krap in zijn geldmiddelen zit ten! Het Wit-Gele Kruis wil gaarne iedereen helpen, maar moet door U allen hiertoe in staat gesteld wor den, En toch in de jaren, dat het Wit-Gele Kruis in Alkmaar werk zaam is, hebben juist zij, die het gemakkelijkst de kosten van het lidmaatschap kunnen dragen, zich het meest afzijdig gehouden, of wanneer de lidmaatschapkaart nog werd aanvaard, werd de bijdrage gehalveerd. Uit naam van de Naastenliefde: steunt U allen toch het Wit-Gele Kruiswerk. Dit werk kan Uw finan ciële steun niet missen en is een onmisbaar stuk R.K. Gezondheids zorg in Uw stad! Een financieel krachtig W.G. Kruis kan nog meer doen voor U allen, maar vooral voor hen, wier geldelijke draagkracht minder groot is, bij wie een ziekte, naast de lichamelijke ellende bok nog vaak gebrek in huis brengt en bij wie de uitbreiding van het gezin naast de vreugde een grote massa zorgen geeft. Er zijn dan ook voor de beter ge situeerden en de hoogste standen twee dwingende redenen om het Wit-Gele Kruiswerk te steunen! Ie. vanwege de christelijke naas tenliefde; 2e. omdat ziekten in alle stan den vboorkomen en er dus voor iedere stand sociaal-hygiënische maatregelen zijn en ook genomen worden. Het Wit-Gele Kruis doet dus in Het tribunaal heeft zich gisteren de hele dag bezig gehouden met de zaak van de 47-jarige Heiloër schilder-landwachter E. J. Schef- fer, wiens zaak 15 October werd aangehouden; het ging voorna melijk over zijn rol in de bekende 'geschiedenis van 16 Sept. 1944, toen de S.D. de woningen van dr. van Oppen te Limmen en die van de tandarts Walbeek te Hei- loo vernielde. Aan Sch, dat hij de was ten laste gelegd, S.D. namen van anti- Dinsdag 16 December vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter opende deze laatste vergadering in het jaar met een hartelijk woord van welkom en stelde punt 1 aan de orde, n.l. de vaststelling van da begroting over het jaar 1948. De rapporteur van de Commissie had enige punten opge steld, waarover de Commissie nog gaarne enige opheldering had. Op de begroting kwam een bedrag van f 1500,voor, ten gunste van de t. b. c.-bestrijding. De Commissie vond dit bedrag wel wat aan de lage kant. De Voorz. deelde mede, dat dit bedrag op het ogenblik voldoen de is. De heer Van Pel informeerde, hoeveel patiënten of er op het ogenblik uitgezonden zijn. De Voor zitter antwoordde hierop, dat er 2 patiënten op kosten van de gemeen te worden verpleegd. Vervolgens was het de Commissie opgevallen, dat er geen subsidie uitgetrokken was voor het Rode Kruis. Hierop werd medegedeeld, dat de afd. van het Rode Kruis practisch geen uit gaven heeft. Vervolgens wenste de Commissie nader ingelicht te wor den over de post Bouwtoezicht Wo ningbouw. De Voorz. zeide hierop, dat in grotere gêmeenten een in stelling als „Bouw- en Woningtoe zicht" bestaat. Die taak wordt nu in Egmond waargenomen door de heer Van der Speur, als supervisor. Deze zal B. en W. van advies die nen bij de goedkeuring van teke ningen voor nieuw- en herbouw. Over de duur van het wachtgeld van de onderwijzers van de gemeen telijke bewaarschool werden ook nog enige vragen gesteld. Vervolgens werd met algemene stemmen besloten aan de Woning bouwvereniging een crediet te ver lenen van f367.730,voor de bouw van 28 arbeiderswoningen. Op een desbetreffende vraag deelde de Voorzitter mede, dat Donderdag a.s. de aanbesteding zal plaats hebben. Hierna stelde B. en W. aan de raad voor, de grond waarop hier boven genoemde woningen ge bouwd zullen worden aan de Wo ningbouwvereniging over te doen. De gemeente had destijds deze grond aangekocht van de P. W. N. en de Firma Rijswijk. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Vervolgens werden de richtlijnen vastgesteld voor woonruimte-vor dering. Hierna was aan de orde de ver kiezing van twee leden voor de Commissie tot Wering van School verzuim. De heer C. Wijn wist 4 stemmen op zich te verenigen en de heer Th. de Graaff 3, zodat de heer C. Wijn als zodanig werd benoemd. Het aftredend lid van Maatschap pelijk Hulpbetoon, de heer C- Broek werd met 5 stemmen her kozen. De heer De Jong werd met alge mene stemmen vast aangesteld als meteropnemer-geldophaler bü de gemeentebedrijven. De heer Koeman bracht het ver zoek van de laatst gehouden verga dering van de V. V, V. naar voren om verlaging van de electriciteits- tarieven. De Voorzitter deelde me de, dat er binnenkort met het P. E. N. besprekingen over de tarieven moeten gehouden worden, mede in verband met een hier te vestigen industrie. Dan zal spr. mede zijn aandacht wijden aan het verzoek van de V. V. V. De heer Stam informeerde of de gemeente bereid was, de huizen, die thans vrij komen, zodanig op te knappen, dat zij. gezien de heer sende woningnood, weer behoorlijk bewoonbaar zijn. De Voorzitter ant woordde, dat dit maar niet zo in de rondvraag beantwoord kon wor den, want het brengt voor de ge meente financiële offers, die beter aan nieuwbouw kunnen worden be steed. Wethouder de Graaff vond. dat het de taak van de gemeente is, geen vergunning te verstrekken aan woningen, die sociaal niet ver antwoord zijn, om bewoond te wor den. De voorzitter stelde voor deze zaak eerst in B. en W. te behande len en daarna de raad mededeling te doen van de besprekingen. In de raad kan dan verder besloten worden. De heer Groen maakte de opmer king, dat de arbeiders bij de D. U. W. uit Egmond aan Zee naar Lim men worden vervoerd, om daar te werken,, terwijl er hier in Egmond aan Zee een groot object is, waaraan arbeiders uit Limmen werken. Wethouder S. Zwart merkte nog op, dat dezelfde bussen, die de ar beiders uit Limmen hier brengen, de Egmonders meenemen naar Lim men. De Voorzitter zeide hierop, dat het Arbeidsbureau in Alkmaar hier de hand in heeft, maar dat het plan juist gemaakt is voor Egmondse ar beiders. Wethouder de Graaff vond het. geen landsbelang, Het bracht toch extra kosten mee, die niet nodig zijn, als de arbeiders dicht bij huis aan het werk zijn. De Voorzitter zegde toe, na mens de raad een schrijven aan Alkmaar te richten, hierin veran dering te brengen. Duitse personen had genoemd en ze naar deze doktoren had verwe zen. Het was nl. uit represaillie te gen een springstofaanslag op de spoorlijn tussen Heiloo en Limmen, dat de woningen van deze doktoren werden vernield. Sch. ontkende namen genoemd te hebben; wel was de S.D. bij hem aan de Oosterzij in huis, geweest, doch volgens hem was het Avena- rius, de „Ortskommandant" van Heiloo, die het had gedaan. Ruhl, de S-D.-er, wist zich nu niet meer pertinent te herinneren of Sch. de namen had genoemd; in een eerder afgelegde verklaring had hij dit wel positief verklaard. Sch. beweerde, dat de S.D. al bij van Oppen was geweest, toen ze bij hem kwamen, doch uit het verdere verloop van de behandeling kwam dit niet vast te staan. Een ander punt, dat nog eens haarfijn onderzocht was, betrof het mededelen aan burg, Swaalf door Sch., dat de ambtenaar Mul bij ten Hoope was ondergedoken en de aan wijzing van de woning van ten Hoope dopr Sch. aan de S.D. Het bleek wel, dat de verhouding tussen Sch, en ten Hoope zeer ge spannen was; dat Sch. aan Swaalf verteld had, dat Mul bij den Hoope was ondergedoken, kwam wel vast te staan, evenals het feit, dat Sch. het huis van ten Hoope bij diens arrestatie had aangewezen; naar de mening van Swaalf en ten Hoope had Sch, de hand in deze arrestatie, doch de verdediger mr. Jonker wees er op, dat ten Hoope meerdere vijanden had en dat het heel goed mogelijk was, dat anderen de S.D. hadden gewaarschuwd. Volgens Swaalf echter was Sch. de enige, die van de gang van zaken op de hoogte was, Zeer bezwarend was de verklaring van get. A. Mesman, die Sch. had horen zeggen: „Swaalf heeft wel een spaak in het wiel gestoken, maar ik als nationaal- socialist zal op#die plaats (van ten Hoope) komen". Get. de Munk was hierbij: hij kon zich dit niet juist meer herinneren, doch sprak het ook niet tegen. Tenslotte kwam ter sprake Jiet bezwarende feit, dat Sch. op een auto had geschoten, nadat deze geen gevolg had gegeven aan zijn bevel tot stoppen. Sch. stond met zijn mede-hulplandwachter A. v. Vliet op de Kanaalweg en gaf een stop teken voor een uit de richting Aker sloot komende auto, bestuurd door G. Blokker, een illegale werker. Zowel uit diens verklaringen als uit die van get. v. d. Bronkhorst kwam vast te staan, dat Sch. op de auto geschoten had. Ais getuige a décharge kwam de ambtenaar A. Ham verklaren, dat ten Hoope er niet was uitgewerkt door toedoen van Sch., doch door Swaalf en zijn wethouders, omdat hü corrupt geacht werd. Voorts legde get. v. Ham andere gunstige verklaringen af, waarna de verde diger, mr. Jonker, nog tal van schriftelijke verklaringen overlegde van personen, die van Sch. geen last hadden gehad. Mr. Jonker beschouwde het schot op de auto als een reflexbeweging; de bedoeling een illegale werker te doden, zat hier niet voor; de mede deling aan Swaalf, dat Mul bij ten Hoope was ondergedoken, had niets om het lijf en had geen gevolgen. Hij pleitte voorts voor een korte detentie, subs, een voorwaardelijke veroordeling. Uitspraak 23 Dec. stedelijk, provinciaal of landelijk verband arbeid voor U allen! U hebt allen de circulaire thuis gekregen, uitgaande van de beide Kruisen in Alkmaar. Leest U allen deze circulaire goed en doet Uw keuze. Een „Ik ben al lid" is niet voldoende, allen moet U opnieuw een aanmeldingsformulier invullen. Katholieken, kiest het Wit-Gele Kruis! De Gezondheidszorg op Ka tholieke grondslag eist dit van U! Wanneer U dikwijls van de dien sten van het Witte Kruis hebt ge bruik gemaakt, kan deze keuze U moeilijk vallen. U wilt niet on dankbaar zijn! En toch, kiest U gerust als Ka tholiek het Wit-Gele Kruis. De overeenkomst tussen het Wit- Gele Kruis en het Witte Kruis ge sloten, legt vast., dat Uw keuze geen schade berokkent aan het Wit te Kruis. De beide Kruisen dragen gezamenlijk de exploitatiekosten van het magazijn voor verplegings arti kelen en daarom hebt U als lid van het Wit-Gele Kruis ook recht op het gebruik van deze artikelen. U kunt dus allen zonder gemoedsbezwaren kiezen voor het Wit-Gele Kruis. Dit is noodzakelijk! Waarom in Alkmaar deze onver wachte actie van het Wit-Gele Kruis? En waarom deze gezamen lijk met het Witte Kruis? Deze vraag zullen zich vele R.K. huisvaders en huismoeders deze week voorleggen, wanneer 'zij de circulaire van de beide Kruisen in hun bus of op tafel hebben gevon den en, naar wij hopen, zullen le zen. En welke keuze moet nu elk Katholiek gezin doen? Voor allen, die uit de voorlichting der laatste week, in de courant, en van de kansel, hun voordeel heb ben getrokken, zal de keuze niet moeilijk zijn. Waarom een R.K. gezin moet kie zen voor het Wit-Gele Kruis is met klem van argumenten en op prin cipiële 'grondslag duidelijk ge maakt. En iedereen moet zijn keuze doen! U kunt niet volstaan met te zeggen aan de propagandisten: „Ik ben al lid van het Wit-Gele Kruis of het Witte' Kruis". Neen, U moet allen opnieuw Uw keuze doen, door van de cir- oulaire één der aanmeldingsfor mulieren in te vullen en voor een Katholiek moet dit het aan meldingsformulier van het Wit- Gele Kruis zUn. U beledigt door dit te doen het Witte Kruis niet, ook al hebt U jarenlang van de diensten van haar magazijn gebruik gemaakt. Bij de onderhandelingen met het Witte Kruis heeft het Witte Kruis zich op het praetisehe standpunt gesteld, dat het als vanzelfsprekend aanvaardt, dat de katholieke perso nen allen lid worden en zijn van het Wit-Gele Kruis, terwijl in de overeenkomst, die tussen beide Kruisen is gesloten, is vastgelegd, dat Uw keuze voor het Wit-Gele Kruis geen schade berokkent aan het Witte Kruis, terwijl U toch het recht op het gebruik van verple- gingsartikelen op vertoon der Wit- Gele Kruiskaart behoudt. Katho lieken, U kunt dus allen zonder schroom en zonder gemoedsbezwa ren kiezen voor het Wit-Gele Kruis en dit is zelfs noodzakelijk, aange zien het Witte Kruis door het aan trekken van de wijk- en kraamver- pleging en van de gezinszorg, met ingang van 1 Jan. 1948, een ander karakter krijgt, nu het zich, naast de exploitatie van een magazijn voor verplegingsartikelen ook be geeft op het terrein der wijk- en kraamverpleging, een terrein, waar wij, als katholieken een uitgespro ken principieel standpunt innemen, door onze inzichten over ziel en lichaam, Leven en Dood, Huwelijk en Geboorte. Vult allen het aanmeldingsformu lier in, kiest het Wit-Gele Kruis, iegt het formulier gereed. Dit is noodzakelijk voor U allen, ook al was U lid van een der beide Krui sen. U maakt het zo de propagan disten gemakkelijk. Alle R.K.'gezinnen in het Wit- Gele Kruis! Het rekent op U! NATIONALE FEESTEN CASTRICUM. Het plaatselijk pestuur „Nationale Feesten" heeft in een vergadering,waar aanwezig waren de vertegenwoordigers van middenstand, jeugd-, sport-, mu ziek-, zang- en andere organisaties, het programma voor de a.s. feest-» viering voorgelegd. Bij een volgen de gelegenheid komen wij nader op dit programma terug. Besloten werd om in Mei 1948 een grote fancy-fair te organiseren, ten einde de kosten voor het jubileum feest te kunnen bestrijden, BERGEN. Het Tribunaal legde P. Oudes de yolgende maatregel'en op: internering voor de tijd van 4 jaar tot 6 Mei 1948; ontzetting uit de rechten en uit het recht zelf standig patroon te zijn als electri- cien; aangezien de oorlogswinst tot een negatief vermogen was geslon ken, kon goen verbeurdverklaring worden geadviseerd. ZIELIG GEVAL CASTRICUM. Voor het Tribu naal stond terecht de bejaarde P. Streuli, die enkele maanden lid van de Volkswohlfahrt en sympathise rend lid van de NSB was geweest; hij bleek een en ander gedaan te hebben tengevolge van zeer betreu renswaardige omstandigheden en blijkens een 'rapport van de psychi ater, dr Ten Raa, ivas besch. tijdens het plegen van het hem ten laste gelegde niet toerekeningsvatbaar. Mr H. Schuurman, die dit al eerder had betoogd, sloot zich gaarne bij dit rapport aan en achtte besch. deswege niet strafbaar; feeds was besch. zijn pensipen ontnomen, waarvoor pi. nog pogingen onder neemt, dit besluit ongedaan te ma ken. Het Tribunaal ging na raad kamer accoord met de conclusie van mr Schuurman en verklaarde de beschuldiging vervallen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN ZUID SCHERMER. In afwij king van de oorspronkelijk vastge stelde datum zal, in verband met de Kerstvacantie het Consultatie bureau voor Zuigelingen worden gehouden op Vrijdag 19 Dec. as. 's middags om 3.15 uur in de St. Michaelschodi. BUURTVERENIGING ZUID SCHERMER ZUID SCHERMER. Maandag avond hield de Buurtvereniging „Zuid Schermer" haar jaarvergade ring De voorzitter, dhr. H. van der Ploeg, herdacht in 't openingswoord de overleden penningmeester dhr. A. Heijmans, die zo node in het bestuur wordt gemist. Dhr. M. Sloo- ten was inmiddels met dezorg Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin voor de financiën belast. In de be- stuursvacature werd voorzien door de keuze van dhr. C, Lakeman. Het bestuur had onlangs een verzoek gericht tot de NACO betreffende een latere verbinding voor de Zuidervaart mei bus G, waaraan, mede door het uitvallen van de isflific aienst van lijn F, etn grote behoefte was ontstaan. Ook om een „marktbus" was verzocht. De NA- CO bleek bereid zoveel mogelijk rekening te willen houden met ge noemde wensen; materiaalgebrek was vooralsnog een handicap. De verhoogde vermakelijkheids, belasting dreigt bij nieuw op te zet ten feestelijkheden een moeilijkheid te worden. Het bestuur zal trachten een oplossing te vinden. Medio Januari zal een feestavond worden georganiseerd. HET PROBLEEM INDIë W ARMENHUIZEN Heden avond om 7.30 uur spreekt het oud-Volksraacjsüd, de heer Sybes- ma, redacteur van „de Linie" over het probleem Indië, in het patro- naatsgbouw te Warmenhuizen. INSTALLATIE BURGEMEESTER BEEMSTER Naar wij verne men is de installatie van de heer Pesman als nieuwe burgemeester dezer gemeente bepaald op Don derdag 8 Januari a.s. Op Woensdag 24 December zal er waarschijnlijk een raadsvergade ring worden gehouden om afscheid te nemen van Burgemeester Nlna- ber. L.T.B. WEST-BEEMSTER Op Don derdag 15 en 22 Januari a.s. zal de heer Peraer uit Alkmaar, voor onze omgeving geen onbekende, twee spreekavonden houden voor de le den van de L.T.B.-afdeling. Reeds nu houde men^deze avonden vrij om de onderwerpen, welke van zakelijke aard zuilen zijn, te kun nen beluisteren. Minister Neher heeft een bezoek gebracht aan Sjarifoeddin in de ambtswoning van Gani (waar Sjari foeddin verblijf houdt, als hij aan de wal vertoeft). Het gesprek duur de 45 minuten. Er is niet bekend gemaakt, wat er werd besproken in dit eerste contact tussen een Neder lands Minister en Sjarifoeddin se. dert de politionele actie. In het dorp Piarga, nabij Banska in Slowakije, zijn onbekende on verlaten de kérk binnengedrongen waar zij na het heiligdom te heb ben beroofd, de pastoor der kerk vermoordden. 's-Gravenhage, 18 Des. 12438: f 1000 met de premie van f 30.000, 4 prijzen van f 1000: 6548, 14803, 15038, 19497. Prijzen van f 400: 1182, 16805, 16900, 17695, 18414, 18833, 21000. Prijzen van f 200: 8078, 10768, 18655. Prijzen van f 100: 1018, 3303, 5537, 6109, 7157, 8593, 8997, 10418, 11372, 13919, 15547, 18643, 20355. ALKMAAR, 17 Dec. Andijvie 16—36.50; winterpeen 8—8.80; boe renkool 510.50; worteltjes 4—22; groene kool 311.50;, spruitkool 5 42; rode kool 512; gele kool 6 7; prei 423; bieten 39; witlof 1248, knolselderie 414.50; wor telen 1516; selderie 5.507,50; pe terselie 7.50; sla 7.509, appels: Cox Orönje 92—98. WARMENHUIZEN, 18 Dec. Aangevoerd: 40.800 kg witte kool 9—14.40; 13.400 kg rode kool 9 13.40; 60 kg spruitkool 22.90; 300 kg andijvie 27.1035.20; 900 kg uien 19.40. BEEMSTER, 17 Dec. Tomaten A 88114; witlof 3664; bloemkool 6 62; rode kool 814. Savoye kool 27; spruitkool 1558; boerekool 5 —11; postelein 1618, andijvie 22 44; bieten 4.506.50; wortelen 6 8.50; uien 18, drielingen 13, prei 10 18; Winterjan 1339; Reinette goud 43—70, Present van Engeland 46 88, Zoete Bellefleur 2436; Jona than 64-—80; Comtesse de Paris 22 70; Cox Oranje Pipping 288ft. Alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Dec. 143.000 kg witte kool 914.50; 44.000 kg rode kool 915.60; 28.000 kg gele kool 86.20; 7500 kg groene kool 1115.60; 2000 kg andijvie X 39.60, II 35.20; 1500 kg uien 18.60—19; 8000 kg kroten II 6. LANGENDIJK, 17 Dec. 22.000 kg rode kool 9—14.40, 15.000 kg gele kool 6.20.000 kg groene kool 8.80—21.10, 100.000 kg witte kool 9— 14.60, 4400 kg andijvie 29.9035, 1400 kg uien 19.30—21.40, 3000 kg bieten 8.70, 250 kg bloemkool 40. OBDAM, .17 Dec. Aangevoerd: 7700 kg rode kool 9—13; afw. 4.40 5.90; 6100 kg gele kool, afw. 1.905; 5600 kg sav. kool 8.7012.30, afw. 7.60; 9300 kg Deense witte 613.10; 19.700 kg peen B 8—8.20; C 8.20—8.50 13.100 kg uien 18.40—19.90; grove 19.80—20.30; drieling 17.80—18.80; 5300 kg bieten A 6.106.30; 29.00 kg spruiten 21—34; afw. 4—11. AVENHORN, 16 Dec. Aangev.: 1950 kg spruitkool 827; 410 stuks bloemkool: I 62; II 37; 2000 kg witte kool 8.60—11.60; 11.300 kg rode kool 8.10—13.10; 27.800 kg gele kool 6; 1950 kg groene kool 7.2013.90; 16.625 kg uien: grote 20.50—22; gew. 18.50—19.90; 10.500 kg bieten:! 1 8.60; II 6; 41.775 kg wortelen 8 8.80, 1170 kg witlof I 38—46; II 22 —32. x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2