RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD KRASSE WOORDEN van de Akkerbouwers Oud-leerlingen Rijkslandbouw- winterscholen vergaderden DEVERRESTEM L NH€UW NOORDHOLLANPS DAGBLAD - Donderdag 18 December 1947 PAG. 3 Geen prijs bekenddus geen inzaai Export: voorwaarde economisch herstel Het' nieuwe winter- programma Heemraden benoemd Roofoverval bij Parijs Heldhaftig, vastberaden, barmhartig Koninklijke vlag voor Amsterdam Rubberfabriek uitgebrand Nederlanders in Berlijn vierden, feest Geen auto's meer op Urk Positie Nederlandse passagiersschepen DE GASPERI VOOR DE CONSTITUANTE „Hier spreekt de stem van Amerika" P. WIJ DEN ES 75 JAAR De bekendste wiskundige van ons land N.S.-BUSSSEN worden verwarmd Frankrijk komt 1 milliard per dag te kort Russen trekken terug uit Bulgarije REEDS 16 SLACHTOFFERS van de scheepsbrand bij Curasao De geheimzinnige moord te Groningen, Uitspraak zaak Hsnri Bruning Italiaanse duikboten naar de sloper Tien jaar geëist tegen Goedhuys Christus-dragers De bonnenlijsf Het drama te Rotterdam MINISTER MANSHOLT MAAKT SLECHTE BEURT IVE NAMIPDAGVERGADERING VJ van de vakgroep Akkerbouw der L.T.B. in Hotel Brinkman te Haarlem, was hoofdzakelijk aan de vaststelling der prijzen gewijd. Voor de behandeling van deze saken, werden eerst de bestuurs leden J. Th. v. Sasse te Stompe- toren en J. C. de Wit te Acht huizen bij enkele candidaatstel- ling herkozen, terwijl de heer y. Saase zich tevens herbenoemd zag als lid van het hoofdbestuur. Nog steeds: de prijzen, Een aantal kringen hadden voor stellen ingediend, die hierop neer kwamen, dat de prijzen voor oogst 1048 bekend moesten zijn vóór Nieuwjaar, zo niet, dan zou geen uitzaai plaats vinden. De Houtrak- polder eiste een tarweprijs van f 25 en een erwtenprijs-verhoging van Hoewel de uiteenzetting van Drs. v. Nieuwenhuizen, des morgens, waarop wij terugkomen, wel had aangetoond, dat hieromtrent voor lopig geen beslissing te verwachten was, verklaarde het bestuur in haar prae-advies, dat bovengenoemde actie haar volle instemming had. Daarnaast zou ook prijsverschil tus sen haver en gerst, zowel als tussen rogge en tarwe noodzakelijk zijn, Gelet op de ervaringen, komt het bestuur tot de conclusie, dat aan het besluit van de regering, straks ook andere motieven ten grondslag zullen liggen, dan de kostprijsbere kening van het L.E.I. Hieruit, als wel uit de vaststelling van de kool- zaadprijs, volgt, dat niet alleen de akkerbouwbelangen, maar ook an dere, als b.v. van olie en marga rine-fabrieken doorslaggevend zijn. Het bestuur wil zich echter alleen binden aan de kostprijsberekenin gen. Voorts acht het bestuur een verhoging van de erwtenprijs ge rechtvaardigd, wegens de slechte opbrengst van deze gewassen, ver moedelijk als gevolg van insecten schade, fosforzuur-gebrek en ziekte. Geen uitzaai. Reeds de eerste spreker wees op de geringe granenuitzaai, geduren de deze, bij uitstek geschikte herfst. Er zouden zelfs boeren zijn, die straks als de prijzen nog niet be kend worden gemaakt, de uitge zaaide tarwe weer ondersteboven halen. Dat de regering zelf zich niet houdt aan de kostprijzen werd al gemeen zeer onsympathiek geacht. In verschillende streken is het noodzakelijk, zwarte lonen te beta len, want de arbeiders op Schiphol, in I/muiden en andere industrieën ontvangen naast hoger loon zoveel emolumenten, dat de akkerbouwers niemand meer krijgen. De vergade ring kwam tot de conclusie, dat ge lijkschakeling van de landbouw en industrieionen de enigste oplossing was, naast het invoeren van gelijk soortige emolumenten of, wat nog beter is, het afschaffen van de sui ker, kleding en andere premiën in de industrie. Prestatie-toeslag! In Badhoevedorp willen de aan nemers zelfs 25 pet. prestatietoeslag aan de arbeiders bieden, en dat, terwijl die arbeiders inplaats van 1200 stenen per dag er 1600 stuks perweek leggen. Enkele afgevaardigden zouden 'n actie van de Stichting toejuichen, oni direct paal en perk te stellen aan de hogere lonen, op gevaar van een landarbeidersstaking af. Dan zal Den Haag het wel inzien. De heer Giesen deelde nog mede, dat de actie van de Stichting voor gelijkschakeling der lonen is mis lukt, doch dat deze actie onvermin derd wordt voortgezet. Inderdaad zag ook hij in de premiën in natura bij de industriën nog groter gevaar voor het weglopen der arbeiders als het loonverschil. De fout hiervan VRIJDAG 19 DECEMBER HILVERSUM II (415 M) NCR V: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gr. p..; 9.15 Ochtendziekenbezoek; 12.00 Piano-duo Ethel Bartlett—Rac Ro bertson; 12.33 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13Ü5 Mandolinata; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.15 Gesare Trio; 16.00 Declamatie; 16.20 Om roeporkest; 17.40 Werken van Henri Gognebin. 19.00 Nieuws; 19.30 Ora torium „The Messiah" van Handel; 23.00jtfieuws en gr. pl. HILVERSUM I (301 M), VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.18 Operette-progr.; 8.50 Voor de vrouw; 10-30 Voor de vrouw 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Omroep- kamerorkest; 11.30 De Sneeuw ga", voordracht. AVRO: 12.00 Vaudeville orkest; 12.33 Sport-agenda; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuoso Sextet; 15.00 Boekenschouw; 15.30 1530 „Chat Noir", Frans cabaret- progr.; 16.00 Orgel; 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws, 18.15 De Vara feliciteert"; 19.15 Jan Vogel en zi.m accordeon orkest; 20.00 Nieuws; 20.30 Cursus. VARA: 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet; 22.35 Sport; 23.00 Nieuws; 23!15 Symphonisch Vrijdagavond concert. zit z.l. echter hoofdzakelijk bij het C.D.K. Deze kwestie zou vandaag nog door de bevoegde instanties worden besproken. Partij-reclame? Toen kwam de rede van mi nister Mansholt op Wieringen ter sprake, en er werden harde noten gekraakt. Vooral zijn uitlating, dat de regering jaarlijks 600. millioen aan de landbouw ten koste legt, werd met hoongelach ontvangen. Wil deze minister per sé de burgers tegen de boeren uit spelen? Een ieder weet toch, dat dit geld wordt toegelegd op het levensmiddelenpakket, dat voor minstens 3/4 uit importen Be staat? Is een dergelijke uitlating door die minister te rechtvaardigen? Overigens werden meerdere be leidskwesties gekraakt. Hoe zit het b.v. met het A.V.A., dat de afdeling Beverwijk ter sprake bracht? Deze semi-overheidsinstantie kocht z.g.n. stukbonen voor de voederprijs (ƒ19) van de boeren, doch verkocht die zelfde, blijkbaar plotseling wel voor de consumptie geschikt geworden, bonen, voor 72.aan de tussen handel, vanwaar het voor 84.— per 100 kg bij de bakkers terechtkwam! Geroepf „Grove onbillijkheid; Schande; Daar zit weer wat tussen". De Houtrakpolder stelde een felle aótie van de KVP voor om gelijk stelling van lonen te bereiken. De heer Giesen meende, dat de Stichting voornemens is, om aan de regering voor te stellen, dat de ak kerbouwproducten boven een be paalde aanslag, tegen een verhoogde prijs, (afhankelijk van de streek), kunnen worden geleverd. Het in uitzicht gestelde bewaar- loon voor aardappelen achtte de vergadering te laag. Dit bedrag van 50 cents moet tenminste een gulden worden, Met de trapsgewijze ver hoging ging men accoord. Ook het kwaliteitsprijsversehtl stemt tot be vrediging, al kon niemand de terug keer van de regering naar de eer tijds bestaande toestand: een vaste producenten- en consumentenprijs, bewonderen. Dit werd evenwel ge weten aan de actie van de tussen handel om groter winstmarge. Handelspolitiek? Tijdens de rondvraag werd door de afdeling Leimuiden nog een be vreemdend verschijnsel aangesne den. Het Centraal Bureau blijkt over practisch alle aanwezige Tho- masslakkenmeel te beschikken. De heer Peeraer bevestigde deze mededeling. Ook de Handelsraad kan met de beste wil van de wereld haar cliënten deze fosfaatmeststof niet leveren. De afd. Haarlemmermeer deed 't concrete voorstel, om met inschake ling van de stichting of van andere organisaties, collectief kleding voor de arbeiders aan te vragen. Dan zal het C.D.K. de landbouw' terwille moeten wezen. Ook werd voorgesteld, om het conglomeraat van sociale lasten in een bedrag te totaliseren. Thans is de administratie van een normaal bedrijf reeds onuitvoerbaar gewor den, door het „oneindige" aantal sociale maatregelen. Volgens de voorzitter zouden de heren Groen en v. d, Weijden deze zaak wel aansnijden in het parle ment. De bekende gynaecoloog Prof. de Snoo gaf een afscheidscollege in de collegezaal van het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht. Aan Prof. de Snoo werd per 1 Sept ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd.' De negentigste vergadering van de oudleerlingen der Rijkslandbouw winterscholen uit Schagen en Alk maar vond Woensdag j.l. plaats te Alkmaar in Het Wapen van Heems kerk. Bij de opening heette de voor zitter, de heer J. C. Rezelman, de leden en ereleden hartelijk wel kom. Het is ditmaal de eerste keer, dat beide verenigingen, die samen gevoegd zijn, hier in Alkmaar ver gaderen, doch het bestuur is van plan beurtelings te Alkmaar en te Schagen bijeen te komen. Het aantal' leden is door de sa menvoeging gestegen van 336 tot 451. Het vijftigjarig bestaan der vereniging in 1948 zal worden ge vierd, zij het dan op bescheiden wijze. Besloten werd de contributie over 1948 te handhaven op vijf gul den per lid en per'jaar. In de vacature van A. Nobel werd met grote meerderheid van stem men gekozen de heer A. Brak uit Sohagerbrug. Verder vindt het bestuur het nuttig, in verband met de samen voeging der twee verenigingen, dat het aantal bestuursleden met twee wordt uitgebreid. Het besuur had voorgesteld de heren J. J. Dekker uit Oudkarspel en J. Kreuger uit Beemster, die met grote meerder heid van stemmen gekozen werden, De beste leerling der examenkThs 1946, de heer J, Kreuger uit Beem ster, kreeg een mooi boek als aan denken namens het bestuur. Het wihterprogramma Men is van plan deze winter lo zingen te geven en wel twee te Alkmaar en twee te Schagen. Door het bestuur is het volgende plan opgesteld: Op 12 Januari spreekt te Alk maar mr F. Kamp over: „Het geld en de wereldeconomie." Op 19 Januari te Schagen prof. Edelman over: „De carterlng en de structuur van de bodem van Ne derland." Op 23 Januari spreekt te Alk maar dr Grashuljs over: „Vitami nen en Hormonen." Terwijl op 2 Februari te Schagen mr Frankenhuijzen spreekt over de KERSTMIS Duitse krijgsgevange nen zullen in Engeland met de Kerstmis voor twee dagen en nachten buiten de kampen mo gen vertoeven, mits zij door een Engelse fami lie worden uitgenodigd. Vt-ede op aarde. LANG NOG? ABe leden van de Britse bestuurscommis sie, in Duitsland moeten Djtits gaan studeren. Wat de duur der be- zeÖSng in Duitsland be treft geWen dus weer de woorden: Kijk niet near mijn woorden (conferentie houden) maar naar m'n daden. Duttsers bioscoop naar de in Berlijn om de kleu renfilm van de Engelse bruiloft te zien. Ze zeg gen niets maar God hoort ze brommen. SINTERKLAAS In Den Helder heb ben de banketbakkers hun opgerichte vereni ging „Sint Nicolaas" ge doopt. Geen wonder want welke andere hei lige brengt op z'n ver jaardag meer in het bakkerslaatje? TEKORT Meisjes van Malta zullen naar Engeland gaan om het tekort aan typisten aan te vullen. Typisch. DEVIEZEN- BE SPARING De burgemeester van Liverpool gebruikt om zich te verplaatsen een koets, die al 125 jaar oud is. Aanbeveling en een nieuw waarschijn lijk nog niet overwogen gezichtspunt voor onze slee-rijdende departe mentale ambtenaren. HEBBES In Chicago sprong een neger op de trein en dwong met een re volver 3 rechters en 4 advocaten een bedrag van 3650 gulden af. Hij bleek vroeger van de zelfde heren van 't ge recht een jaar gevange nisstraf te hebben ge kregen. Een tientje per dag, heeft de neger zeker gedacht. SPULBAAS „Wisselbouw in de land- en tuin bouw." Voorgesteld werd verder om de jaarlijkse algemene vergadering in 1948 in Juni te houden te Wage- ningen en wel in een tweedaagse trip, zodat men ruimschoots gele genheid heeft voor het houden van excursies voor de diverse deelne mende groepen naar b.v. Maarssen (regenproeven) en Schothorst. Het bestuur zal in deze tijdig maatregelen treffen voor een zo goed mogelijk slagen van deze da gen. De agrarische export van Nederland Na de middag werd de vergade ring voortgezet met een lezing van de heer H. J. Louwes. In een zeer gedocumenteerde in leiding sprak deze over de huidige zeer ernstige economische toestand van Nederland en de dringende noodzaak van exporteren. Van een rijk land zijn we in nog geen tien jaren tijds een arm land geworden en derhalve is exporte ren een eerste vereiste. Maar de wereld en de wereldeconomie zijn evenzeer veranderd. Grote en goe de afnemers als Duitsland en Enge land vielen weg of werden tot een minimum gereduceerd. Daartegen over werden landen, die voor de oorlog nog niets betekenden op de wereldmarkt, grote concurrenten, als Canada en Amerika (expprt van vlees, eieren en vee). Mede in ver band hierdoor staan we voor reus achtige problemen; toch behoeven we niet hopeloos te zijn, want dit is reeds de tweede of derde down, die we mede maken in de ups en downs, die de landbouw heeft ge kend in drie kwart eeuw historie sinds 1870. j De regering vermindert echter de land- en tuinbouw wel te zeer m verhouding tot de industrie en slechts 20 van Nederland leeft nog van de opbrengst van de bo dem. Aan ons de taak dan kwalita tief in te halen wat we kwantita tief verloren, aldus de spreker. De richtlijnen hiertoe, die 'liggen on t gebied van landbouwinaustrialisatie mechanisatie en verkaveling wer den niet verder ontwikkeld. Met een oproep tot medewerking in verband met het opvoeren van de export der agrarische producten door Nederland, sloot de spreker zijn lezing. Bij de rondvraag, die er op volg de, werden nog enkele vragen be- antwoord en hierna werd de ver- gadering gesloten. Bij K. B. zijn benoemd met in gang van 2 Januari 1948, tot heem raad van de polder Katwoude, R. Doornenbal te Katwoude; met in- êang van de eerste Woensdag in december 1947, tot heemraad van het waterschap de Dertig Gemeen schappelijke Polders op Texel, S. Keijser Jbzn., te Hoogeberg op Texel. Drie gewapende bandieten hebben 'n overval gepleegd op het kantoor van de belastingontvanger te Cour- bevole, een voorstad van Parijs en gingen er met een buit van twee honderdduizend francs van door. Een vijftiental mensen, dat voor het loket in de rij stond om belasting te betalen, moest toezien, hoe de rovers zich meester maakten van al het geld op het bureau van de kassier en daarna verdwenen om er in een auto vandoor te gaan. In hun haast lieten de rovers da brandkast van het kantoor, waarin zich nog een bedrag van zeghonderd-duizend francs bevond, ongemoeid. Geheel Amsterdam vlagde giste ren om dé hoge onderscheiding die het gisteren ten deel viel, te begroe ten. In de burgerzaal van het Konink lijk Paleis op de Dam overhandigde H.M. de Koningin de nieuwe stads- vla'g, met het devies: heldhaftig, vastberaden, barmhartig. Onze vor stin wees hierbij op het daadwerke lijke verzet van de Amsterdamse bevolking, die onder vreemde over heersing gebukt gaande zich keer de tegen de onmenselijkheid van n' wrede dwingeland. H.M. sprak de hoop uit, dat Amsterdam uit het nieuwe devies telkens opnieuw de kracht moge putten om pal te staan voor vrijheid, gerechtigheid en menselijkheid. Burgemeester A, J. d'Ailly ver klaarde, dat de hoofdstad de lands vrouwe zeer erkentelijk is voor de bewijzen van haar hoge waardering voor de houding van de burgers der hoofdstad gedurende de vrese lijke bezettingstijd. De burgers van Amsterdam, aldus de burgemeester, zijn trots te kun nen getuigen, dat zij de nek niet hebben gebogen al leden zij zware verliezen. Het verleende devies strekt de hoofdstad tot eer en zal blijven be staan tot het einde der tijden. De spreuk is de sehoonste kroon, mede doordat het door Koningin Wilhel- mina is verleend. Aan de serie branden, die gedu rende de laatste dagen in de hoofd stad hèeft gewoed, is er weer een toegevoegd. Ditmaal was het een rubberfabriek aan de Dulvendrecht- sekade, die geheel in de as werd gelegd. De brand is waarschijnlijk ver oorzaakt door een gashaard, die in een kantoortje der fabriek stond. In dit kantoortje werd rubber ge knipt, die tot solutie werd ver werkt. De zoon van de eigenaar en de expeditiechef zagen om tien uur plotseling bij de gashaard een grote vlam oplaaien en voor zij tot be zinning waren gekomen, greep het vuur met zeer grote snelheid om zich heen. Beide mannen zagen zich de te rugweg afgesneden en wisten zich via een luik in het dak in veilig heid te stellen. De brandweer rukte uit met mo torwagens en materiaalwagens van Achtergracht en Dapperstraat. Ook de drijvende motorspuit Jan van der Heyden stoomde naar de Keulse Vaart, waaraan de fabriek gelegen is. Met acht stralen werdhet vuur bestreden, doch de enorme rookont wikkeling belemmerde het blus- singswerk zeer. De fabriek brandde geheel uit. De vereniging Nederland en Oranje, die het contact onderhoudt tussen de in Berlijn woonachtige Nederlanders, heeft haar 60-jarig bestaan gevierd met een feestavond, waaraan een groot aantal leden van de Nederlandse missie en de Ne derlandse kolonie heeft deelgeno men, Tijdens de bijeenkomst werd bijzondere erkentelijkheid uitge sproken voor1 hetgeen de erevoor zitter der vereniging, generaal-ma- joor dr. W. Huender, en de voor zitter, consul-generaal Kolonel Mil- lenaar, voor het versterken der banden tussen de Nederlanders in de Duitse hoofdstad hebben gedaan. De gemeenteraad van Urk heeft besloten in principe het gehele dorp voor auto's en motorfietsen af te sluiten. Voor bestelling, plaatselijk vervoer enz. zullen uitzonderingen gemaakt worden. Deze bepaling is vooral van be lang, wanneer binnenkort de nieuwe weg van Emmeloord naar Urk klaar komt, waardoor Urk, theoretisch thans opgenomen in de NoordOos telijke polder, practisch nog een eiland, uit zijn isolement verlost zal worden. „Algorab", 16 Dec. van Rio de Ja neiro te Rotterdam, „Alhena", RotterdamBuenos Aires, 17 Dec. te Rio de Janeiro verwacht. - „Am- stelland", Buenos AiresAmster dam, 16 Dec. van Montevideo. „Arkeld k", 17 Dec. van Antwerpen te Rotterdam. „Averdijk", 16 Dec, van Houston naar New-Orleans. „Boissevain", 14 Dec. van Mauritius te Dar es Salaam. „Celebes", 16 Dec. van Baltimore naar New-Or leans. „Congostroom", Amster damDuala, 16 Dec, ten anker Ac cra. „Frisia", 15 Dec. van Cher bourg naar Havre. „Grootekerk", RotterdamSydney, 16 Dec. te Bombay. „Indrapoera", 16 Dec. 17.20 uur van Rotterdam naar Ba tavia, wegens machineschade terug gekeerd en 23 uur weer gefileerd aan de Lloydkade. „Johan de Witt", 17 Dec. van Batavia te Am sterdam. „Joh. van Oldenbarne- velt", AmsterdamJava, 17 Dec. van Algiers. „Kota Gede", Rot terdamJava, pass. 17 Dee. 17 uur Pantellaria. „Lievevrouwekerk", RotterdamBasra. 16 Dec. te Genua. „Monica", 15 Dec. van Rotterdam te Londen. „Muron", 16 Dec, van Sables d'Olonne naar Irvine. „Ni- gerstroom", 16 Dec. van Hamburg naar Amsterdam. „Overijsel", 15 Dec. van Bombay te Singapore. „Prins Alexander", JaffaGlasgow, pass. 16 Dec. Gibraltar. „Prins Maurits", Montreal—Rotterdam, 17 Dec. te Antwerpen. „Rondo". New York—Java, 14 Dec. te Port Swet- tenham. „Rijnkerk", Bombay Rotterdam, 16 Dec. te Suez. ..Rij- land", AmsterdamMontevideo. i6 Dec. van Santos. „Salawati", 13 Dee. van Beira te Durban. ,.Sa- rangan", 13 Dec. van Portland te Colombo. „Straat Malakka", 11 Dee. van Durban te Hongkong. „Streefkerk" Rotterdam—Calcutta", 16 Dec. van Marseille. „Tabian,', 16 Dec. van Batavia naar Amster dam. „Tabinta", SingaporeAm sterdam, 16 Dec, van Suez, „Alcor", RotterdamRio de Ja neiro, pass. 17 Dec, Fernando No- ronha. „Algenib, 16 Dec. van Flo- rianapolis naar San Francisco do Sul. „Amstelkerk", West Afrika- Amsterdam, pass. 17 Dec. Las Pal- mas. „Axeldijk", Mobile—Rotter dam. 16 Dec. 2 uur v.m. te Londen. ..Boschfontein", A'damO.Afrika 17 Dec. 7 uur te Southampton Ver wacht. „Duivendijk", 17 Dec. van Antwerpen te Rotterdam. „Nw.- Amsterdam", 17 Dec. van Havanna te New-York. „Tamo", 15 Dec. van San Nicolas te Montevideo. „Veendam", 17 Dec. van New-York naar Curasao. Hierna begaf zich het gezelschap naar het nationaal monument in het Damplantsoen, waar het dundoek door vier leden van de voormalige B.S. in hun uniform van blauwe overalls en zwarte helmen aan de vlaggemast werd bevestigd en onder het spelen van het Wilhelmus werd gehesen. Hierna drukte H.M. de Koningin de vier B.S.'ers de hand en begaf zich met burgemeester d'Ailly terug naar het Paleis, waar zij even later op het balcon ver scheen en door duizenden werd toegejuicht. In de middagzitting van de Ge meenteraad wijdde burgemeester d'Ailly nog enige woorden aan de betekenis van de plechtigheid van gisteren. „Hier spreekt tot u de stem van Amerika", riepen de Communisti sche afgevaa»digden, toen minister president de Gasperi zich in het Italiaanse Constituerende Vergade ring verhief om zijn gewijzigd ka binet voor te stellen. De Gasperi hield een pleidooi voor verdraag zaamheid en voor het vermijden van geweld. Hij verklaarde, dat de regering de republikeinse grondwet zou verdedigen. Toen Togliatti vervolgens oprees werd hij op zijn beurt door de rechtse afgevaardigden ingeleid met het geroep: „Hier spreekt tot u de stem van de Sowjet-Unie". Tog liatti protesteerde tegen de wijze, waarop de wijzigingen in het kabi net hebben plaats gehad en hij be schuldigde de regering ervan, dat zij de constitutionele rechten van het parlement gesehonden had door niet alle politieke partijen te con sulteren. Op 22 December a.s. viert de wis kundige P. Wijdenes zijn 75e ver jaardag. De heer Wijdenes was ja renlang leraar in wiskunde en boekhouden en schreef meer dan 100 schoolboeken en studiewerken en heeft daardoor zijn stempel ge drukt op het wiskundeonderwijs in ons land, de overzeese gebiedsdelen België en Zuid-Afrika. Meer dan een millioen exemplaren van zijn boeken hebben in de loop der jaren hun weg gevonden naar de stude rende jeugd en veel bijgedragen tot de modernisering van de leerstof. Hij vervaardigde ook logarith men- en rentetafels, die zelfs tot in Frankrijk gebruikt worden. Boven dien was hij de grondvester van verschillende wiskundige tijdschrif ten. De jubilaris, die niettegenstaande zijn 75 jaren, geestelijk en lichame lijk bijzonder fit is, werkt nog steeds met onverwoestbare energie aan zijn boeken en tijdschriften. Maandag 22 December wordt van 3 5 uur een receptie gehouden te zijnen huize. Nog vóór het einde van dit jaar zullen alle N.S.-bussen, ongeveer 250 in getal, van een verwarming installatie worden voorzien. Omdat de bussen z.g. opleggers zijn, kunnen ze niet op de normale wijze worden verwarmd. De Neder landse Spoorwegen hebben nu kleine apparaten uit Amerika laten komen, die door de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven zo in de bussen wor- I den gemonteerd, dat de warme lucht die zij ontwikkelen, in de passa giersruimten wordt geblazen. Dinsdag is de eerste installatie ge plaatst. Oorspronkelijk werden deze apparaten gefabriceerd om in het koude Alaska, waar temperaturen van 20 en 30 graden beneden het vriespunt meer regel dan uitzonde ring zijn, de motoren van vliegtui gen en auto's voor te verwarmen, waardoor deze gemakkelijk konden starten. Jean Monnet heeft Maandag avond aan de Franse regering de economische balans voor 1948 voor gelegd van Frankrijk. Hierin wordt het nationale deficit geraamd op 1 milliard frs. per dag. Monnet waar schuwde de regering, dat indien de inflatie blijft voortduren, het defi cit waarschijnlijk zelfs groter zal worden, daar zijn raming gebaseerd is op de prijzen van 20 November j.l. Volgens Monnet is het deficit voornamelijk te wijten aan de mo netaire instabiliteit en aan de ver keerde distributieroaatregelen. Vol gens deze nationale balans heeft de jongste staking Frankrijk een ver lies opgeleverd van 170 milliard frs. Van bevoegde zijde te Sofia is ge meld dat Zondag j.l. de terugtrek king van' alle Sowjet-Russische strijdkrachten uit Bulgarije voltooid is overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag. Met de berging op Dinsdag van 11 lijken van de Los Pozos is het aantal slachtoffers van de botsing tussen de Tncupita en de Los Po zos bij Curacao tot 16 gestegen. Verschillende lijken waren volko men verkoold. Nadat eerder ep de dag uitvaart diensten waren gehouden vopr vier der slachtoffers werden in de na middag de overigen ter aarde be steld. De kisten waren bedekt met de nationale vlaggen en bedolven onder bloemen. De plechtigheid werd bijgewoond door diverse con sulaire vertegenwoordigers. Een bergingspioeg sleepte de Los Pozos in de Caracas-baai te Cura cao. Vermoedelijk kan het schip nog worden hersteld. Van de Los Pozos wordt nog een lid dei- bemanning vermist, terwijl over het lot van 9 opvarenden der Tucupita nog geen zekerheid bestaat. Een bergings vaartuig doofde de brand op de Tu cupita, die 30 mijl uit de kust dreef en nam het wrak op sleep naar Cu racao. Het onderzoek ingesteld naar aanl.eldlng van de moord op C. dp Boer, omstreeks Vrijdag 28 Nov. jl. te Groningen gepleegd, wordt on verpoosd voortgezet. Daarbij .is ge bleken, dat bij velen in zekere krin gen op grond van bepaalde omstan digheden de neiging bestaat, zich buiten deze zaak te houden. Zü, die inlichtingen verstrekken, kunnen er van verzekerd zijn, dat hun mededelingen met de grootste geheimhouding zullen worden be handeld. Verder moet er rekening mee worden gehouden, dat inlich tingen, die de betrokkenen zelf niet van betekenis achten, toch wellicht voor de recherche Uitermate van belang kunnen zijn. De 47-jarige letterkundige Henri Bruning is door de Centrale Ere raad voor Kunst o.m. schuldig ver klaard aan het opzettelijk tijdens de vijandelijke bezetting als kunstenaar zich in dienst te hebben gesteld van de vijandelijke propaganda. Iedere publicatie, in welke vorm ook, van zijn werk is verboden voor de tijd van 6 jaar. Het overgebleven gedeelte van de Italiaanse dutkbootvloot, die vol gens goedvinden van de Grote Vier niet. zoals door de bepaling van het vredesverdrag oorspronkelijk was voorgeschreven, tot zinken gebracht wordt, zal worden gesloopt. Tegen de ex-hoofdredacteur van het vormalige dagblad „Het Volk", Geedhuys, is Woensdag voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof 10 jaar gevangenisstraf geëist. Gedhuys, die de eerste twee jaar van de bezetting hofdredacteur van dp Arbeiderspers was, schreef in die tijd talloze artikelen in „Het Vlk" in nationaal-socialistiscbe geest. Gedurende de laatste vier jaar was hij voorts hoofdredacteur van het weekblad „de Waag", waarin hij artikelen van gelijke strekking pu bliceerde. De uitspraak is bepaald op 31 December. QP Quatertemper-Vrijdag, dus morgen, wordt het Evange lie gelezen van hel Bezoek van Maria aan Elisabeth. Het woord van God, het Evangelie, is ons gegeven met de bedoeling opdat we er van zouden leven, opdat het een kracht voor ons zou zijn, juist temidden van onze gewone dagelijkse bezigheden, van onze moeiten en zorgen. Maria draagt Christus, nog verborgen in haar schoot, naar Elisabeth. Ook wij hebben Christus in ons. Wij zijn gedoopt, wij leven in staat van genade. Maar is dat goddelijke in ons een vuur dat brandt? Zijn wij goed, vurig katholiek? Zeker, het is veel gemakkelijker om mee te zeulen met de grote stroom, slap, futloos, kudde-vee uit de kleurloze massa te zijn- Maar om iemand met karakter te wezen, een echte apostel die door zijn leven en daden van zijn Christen-zijn getuigt, daar is moed voor nodig, flinkheid, durf. MARCUS Voor het tijdvak'van 21 December 1947 t.m. 3 Januari 1948 geeft elk der volgende Bónnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713 061 melk 4 liter melk 064 melk 6 liter melk 065 melk 6i/« liter melk 066 vlees 100 gram vlees 067 vlees 300 gram vlees 068 boter 125 gram boter of marg. of 100 gr. vet 069 boter 125 gram marg. of 100 gr. vet 080 algemeen 120 gram spijsolie 081 algemeen 250 gram margarine of 200 gram vet 082 algemeen ei 083 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 084 algemeen 500 gram suiker, boterharostrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 085 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 086 algemeen 50 gram cacao 087 algemeen 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep 088 algemeen 2000 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 089 algemeen 500 gram sinaas appels (voorinlevering) 073 reserve 800 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 075 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 076 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 030 algemeen 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnaperingen BONKAARTEN KD, KE 713 584 melk 10 liter melk 565 melk U liter melk 566, 567 vlees 100 gram vlees 568 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 569 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 580 algemeen 120 gram spijsolie 582 algemeen 1 el 583, 584 algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen 585 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 586 algemeen 50 gram cacao 587 algemeen 450 gram huis houdzeep of 360 gram toiletzeep 588 algemeen 800 gram brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 589 algemeen 1 kg sinaasappelen (voorinlevering) 573 reserve 400 gram' brood (geldig t.m. 27 Dec. a.s.) 575 reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 578 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 530 algemeen 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnaperingen BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. en jonge moeders, zieken) 1023 brood 800 gram brood 1028 boter 250 gram boter of marg. of 200 gram vet 1022 margarine 250 gram marg. of 200 gram vet 1024 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1021 vlees 300 gram vlees 1026 vlees 200 gram vlees 1027 melk 5 liter melk 1029 eieren 5 eieren 1025 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250.gram versnaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QB, QC 711 U 01 versn. 200 gr. versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. U OS versn. 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 December a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 22 December a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappels 089 en 589 algemeen moeten uiterlijk op 29 December a.s. in het bezit van de handelaar in groenten en/of fruit worden gesteld. Aflevering zal plaats hebben naarmate de handel bevoorraad wordt. Men houde er rekening mede, dat voor suiker en versnaperingen eerst op 8 Januari a.s. (dus over drie weken) bonnen zullen worden aan gewezen. De 47-jarige metselaar A. J. J„ die Zaterdagavond in de Pijnacker- straat het slachtoffer werd van een woedeuitbarsting van de 31-jarige kellner K. B. en door hem in de buik werd geschoten, maakt het naar omstandigheden heel goed. Na zijn opname in het ziekenhuis is onmiddellijk operatief ingegrepen daar de darmen op verschillende plaatsen geperforeerd waren; tevens is er bloedtransfusie op hem toege past. Zijn toestand is echter nog niet zodanig, dat hij verhoord kon worden. De man is nog uiterst zwak door het geleden bloedverlies. FEUILLETON t door PETE FALCON „O, neemt u met niet kwalijk verontschuldigde Fred zich. „Mr. Vandijke," weerde Veerman af. „Laten we onder deze omstan digheden nu alsjeblieft geen aan stoot nemen aan het niet vervullen van de regels der beleefdheid. „In tussen", vervolgde hij met bewon dering in zijn stem, „geloof ik, dat u uw aandeel in de zaak hebt ver richt." „Hoe bedoelt u?" vroeg Fred. „Heel eenvoudig. We hebben bui ten het hek de wagen gevonden bovendien ontdekten we bij 't licht van onze zaklantaarns de beide ge bonden heren waarschijnlijk de vrienden van deze hier ik moet zeggen, een knap en vermetel stukje werk." „Heb jijFred, heb jij Mary zag hem met stralende ogen aan. „Ik zou willen voorstellen, miss Regan," glimlachte Veerman, „onze kreten van bewondering tot straks te bewaren en nu maar zo spoedig mogelijk te vertrekken. Ik kart hier officieel toch niet optredenEn Frederiks, hoe staat het met onze gewonde?" „Valt mee, commissaris," was het antwoord. „Een schot door de arm. Ik heb het voorlopig verbonden. Moet straks wel even een dokter bijkomen." „Uitstekend", knikte Veerman. Hij wendde zich weer tot Fred. „Hikt het u ook niet het beste, dat we hier zo spoedig mogelijk vandaan komen. Er is gelukkig op het schot niemand naar beneden komen ren nen waarschijnlijk niemand meer in huis." „Ik vermoed," zei Fred, „dat de eigenaar, een zekere Wozodsky, die daar in het bos ligt, van de komst dezer heren op de hoogte was en zijn personeel een paar dagen vrij af heeft gegeven." „Nog eén ding," merkte de com missaris op. „Hebt u de documen ten?" Dit laatste had hij fluisterend gevraagd. Fred lachte en boog zich naar hem toe. „Dat is voor elkaar. Maar ik moest terug voor Miss Regan en heb ze toen voor alle zekerheid 'n eind van de weg in de grond ge stopt. De plek grifte ik in mijn ge heugen. Moest ik wel doen, omdat ik niet wist hoe het me hier zou vergaan." „Voortreffelijk", prees Veerman. „Dan staat ons dus niets in de weg. We kunnen het hele stel meenemen, want er staat buiten nog een wagen met een paar mannen. Had ik voor alle zekerheid meegenomen voor het geval het er hier te heet zou toegaan. U, mr. Vandijke, moet dus alleen nog die papieren te voor schijn halen verder stoppen we deze heren hier en de twee in het bos in de wagens en dan kunnen we de tocht naar Apeldoorn aanvaar den, Ik denk, flat Burns een zucht van verlichting zal slaken." Fred nam Mary bij de arm. „Kom", zei hij. „Ik geloof, dat we het ergste hebben gehad en dat we hebben gewonnen." „Vooruit, mijne heren!" gebood commissaris Veerman de gevange nen, welk bevel werd ondersteund met een veelbetekenend gebaar met de revolver. „Naar buiten jullie wordt er met ongeduld verwacht. U volgt ons zeker wel?" vervolgde hij tot Mary en Fred. Zij bleven even achter. Het meis je keek Fred aan. „Ik brand van nieuwsgierigheid, zei ze, ..om te horen hoe je hier bent gekomen. Ik had nooit ge dacht, dat je mij zou vinden." Fred maakte een gebaar, waaruit een zekere moedeloosheid viel af te leiden. „Wonderlijk toeval," ant woordde hij. „Je zult het misschien niet geloven, maar het is die onbe kende slem, waaraan ik zogenaamd trouw heb gezworen, die mij op jouw spoor heeft gebracht." Toen Mary hem verbaasd iets wilde vra gen, vervolgde hij snel: „Vraag nu niet verder. Veerman wacht op ons. Ik zal spoedig gelegenheid krijgen om je a'les uitvoerig te vertellen. Kom Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3