Nieuw Handel en industrie schuld van spanning tussen lonen en prijzen ER WAS GEEN PLAATS VOOR HEM! Duitsland mag geen nadeel ondervinden van huidige situatie GROENTEN-OVERSCHOTTEN NAAR FRANKRIJK MINISTER, SECRETARIS EN SECRETARESSE Voor Alkmaar en omgeving Debat in de studieclub-Mansholt Verdere versobering is noodzakelijk Minister Drees vertrokken Bevin tot het Lagerhuis Kerstgave van Z.H. de Paus Raad wijst met 76-9 stemmen verzoek af tot stichten van een Christus-monument En wie moet dat aliemaaï betalen? Wordt de koek vastgehouden? Paul van Zeeland te Batavia Welk weer morgen? Truman wil met Stalin spreken De grootste bok! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11409 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze parlementaire redacteur) WIE, zij het zonder zich een ogenblik te vervelen, enige uren naar een uiteenzetting van minister Mansholt heeft ge luisterd, kan zich na afloop moeilijk aan de indruk onttrekken, dat hij hier te maken heeft met de voorzitter van een studieclub, inplaats van met een minister van Landbouw. Dat komt hier door: de minister kan wel geen agrarisch probleem in zijn han den krijgen, of hij heeft er zo'n zwaar hoofd in, dat hij Jan en alleman aan het studeren zet, om een oplossing te vinden. En zo schijnen zijn departement en allen die daar kind in huis zijn te worden verenigd in een grote studieclub, die de waardige naam van Studieclub-Mansholt zou kunnen dragen. Hetgeen nu ook weer niet zijn goede kanten heeft/want al duurt het soms lang, soms een beetje erg lang eer er wat uit de bus komt, er komt altijd iets. Al waren het maar cijfers en al was het maar de knuppel in het hoenderhok. Zo vandaag. De minister produceerde daar maar even cijfers, alsof een prachtige toom kippen aan het leggen was geslagen. Helaas bleken het voor de boerenspecia- listen windeieren te zijn. De Minister was door alle specia listen en kwaliteiten, die in de Ka mer te vinden waren op het land bouwgebied aangevallen over het feit, dat de boerenbevolking wordt achtergesteld bij de overige groe pen. Geen kwestie van" zeide de Minister „de boeren staan op gelijk peil; alle groepen klagen even hard, behalve de industrie en handel. Maar die zijn het juist, die de spanning tussen lonen en prijzen handhaven, zij leven bo ven hun stand. Zij zullen moeten aanpassen, hoe eerder hoe liever, want naarmate zij langer wach ten zal hun val dieper zijn. Landbouwlonen te laag, zoals ieder hier beweert? Ik zal u het tegendeel aantonen. De gemiddelde arbeidsinkomens in de jaren 1946- 1947 (van later moeten we niet spreken, wij zijn het erover eens, dat die tijd abnormaal was) lagen de indexen tussen 325 en 258, doch de loonindex was voor de land bouw 244 plus de 23 pet. sociale lasten, zodat de index 281 is. Wat wilt u? Ook de gezinsinkomens voor de landbouw zijn behoorlijk; zij be droegen in 1946 voor de zware klei gronden: 500, voor de Haarlemmer meer, 367 voor Z.-Holland, 230 voor Zeeland en 315 voor Z.W. N.-Bra- bant, ofschoon de veeteelt iets lager is. Stellen wij de loonindex voor de landbouw dus op 281, en voor de ambtenaren op 150, dan is er geen sprake van achterstellen. Red.) De boeren klagen nu altijd 'maar en wijzen een vergelijking met de toestand van vóór de oorlog af, om dat die tijd zo beroerd was. U weet nog wel, die tijd van de crisis maatregelen vanwege de ellende. In die jaren van '33 tot '40 stegen de inkomens van alle boeren en ver minderden hun passiva. Cijfers? In Friesland stegen in die crisis jaren de gemiddelde vermogens der boeren van f 11.000 tot f 21.000; in Drente van f 17.000 tot f 19.000; in Zeeland van f 15.000 tot f 25.000; in Noord-Brabant van f 14.000 tot f 19.000 en in Limburg van f 16.000 tot f 19.000. Voor de kleibedrijven in Groningen was de stijging per gemiddeld bedrijf van f 25.000 tot f 68.000. Natuurlijk, zeide de minis ter, voor de lichtere bedrijven is er Minister Drees is Donderdagmid dag om twee uur per K.L.M.-Con- stellation naar Indonesië vertrok ken. Z.Ex. werd uitgeleide gedaan door. de ministers mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer tot Oosterhout, mr. J. H.van Maarseveen, S. L. Mansholt en ir. H. Vos. Ook de heer K. Vorrink nam op het vlieg veld afscheid van minister Drees. Aanvankelijk was de minister om kwart over elf in de Constellation gestapt, doch was gecjwongen het toestel te verlaten omdat een tech nische storing in het vliegtuig ver holpen moest worden. Anak Agoeng Goe Agoeng, de nieuwe minister-president van Oost-Indië. een noodtoestand over het jaar 1946 tot 1947 en ik geef toe, dat de nood maatregelen al veel te lang op zich laten wachten. Maar vergeet niet, dat het een moeilijke studie is. In ieder geval er zal hulp komen. Ten aanzien van de tuinbouw week de Minister niet van zijn oude standpunt af. Er is eenmaal een bodem gelegd voor de prijzen en ik ben niet van plan de staat allerlei normale risico's te laten dragen. Het Egalisatiefonds is geen „stroppenbank". De algemene toe stand in de tuinbouw is ongeveer dezelfde ais in 1946, zij het dat de omzet 4 pet. lager is. Minister Mansholt heeft daarna nog heel veel punten uit zijn studie program laten horen en ons tot de conclusie gebracht, dat hij heel wat tot stand zal brengen als hij maar tijd van leven heeft. Er zijn intus sen ook enkele zaken, waarmede hij reeds dit jaar in de Kamer hoopt te komen, maar dat zijn niet de moeilijkste. De Stichting voor de Landbouw kan pas publiekrechtelijk worden als de Mantelwet eenmaal door de Kamer is aangenomen. Er komt een wettelijke regeling van de vesti gingseisen in de landbouw, de wet op de vervreemding van land bouwgronden ligt al 7 maanden op Justitie. Daar schijnen ze dus ook al te studeren. De,-regeling van de grondprijzen ten opzichte van de pachtwaarden is heel, heel moeilijk. Veel voeten in de aarde zou een Bodem-egalisatiefonds hebben, maar er valt over te studeren, dat is een geluk. Een Pachtwet maken valt ook al niet mee, want die kwestie is ook al ingewikkeld. Dus gaan we stu deren. De kleine boeren, ja dat is een probleem, waarover je niet gauw uitgestudeerd komt. Nu heeft het Centrum voor Staatkundige Vor ming en de Partij van de Arbeid daarover wel een studie gemaakt en ze zijn tot ongeveer dezelfde resul taten gekomen, maardaarmee is de zaak niet opgelost. Tal van factoren zijn onzeker, wij hebben ze niet in de hand en daarom zal ik bestuderen wat ervan bruikbaar is. (Die studerenden buiten leiding van de erkende studieclub blijken dus erg onpractische mensen te zijn. Hadden ze misschien, wel verstand van landbouw? Zo zou men moeten vragen als men de heer Mansholt hoort.) De kostprijsverlaging zou nog heel goed in de landbouw kunnen wor den doorgezet. Het 6-jarenplan be doelt een plan op brede basis te zijn voor de ontwikkeling van de landbouw. Heel, heel moeilijk, duurt minstens jaren, voor we een kijk hebben op de structuurveranderin gen, die we maar blijven observe ren. En men kan aan het observe ren blijven, omdat de structuur maar blijft veranderen. Tenslotte deelde de minister mee, dat wij met onze tarwe tot April onder de pannen zijn, maar tot aan de nieuwe oogst zijn we verder aangewezen op het buitenland. Als men weet dat er een tekort is van 21 millioen ton, dan begrijpt men dat de Minister graag de commu nisten te verstaan gaf, dat graan- levering van Rusland ons welkom zal zijn. „We zullen de boodschap overbrengen", zeiden ze. Misschien, misschien ock niet, je kunt het bij die lui nooit weten. De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, is gisteren per IC.L.M. naar Indonesië vertrokken, waar hij zich bij minister Beel zal voegen. Minister Drees werd uitgeleide gedaan door Min. Vos GEEN EXPORT NAAR DUITSLAND? TUSSEN Nederland en Frank rijk is verleden week een overeenkomst gesloten, waarbij Frankrijk is toegestaan op de Ne derlandse groentenmarkt, in vrije mededinging met andere afnemer- landen, dat deel van de productie, ten hoogste 30 millioen kg, te ko pen, dat niet op de binnenlandse markt geplaatst kan worden. In Frankrijk bestaat vooral vraag naar witte kool voor zuurkool-fabri- cage, uien, peen, schorseneren en spruiten. Ook voor gele kool en in mindere mate voor kroten, herfst- knollen en knolraap is veel belang stelling. Wellicht kan ook wat wit lof en sla geleverd worden. De prijzen van groenten, vooral voor grove wintergroenten, zijn door schaarste en grote vraag in Frank rijk dusdanig gestegen, dat de Franse regering gedwongen is tot import over te gaan om prijsrege- lend te kunnen optreden. De prijsafspraak wordt in Neder landse kringen bevredigend ge noemd. Deze ligt op de in Neder land geldende prijs, vermeerderd met onkosten, vracht tot aan de NEDERLANDSE HELDERZIENDE Adviseert in Belgische moordzaak Deze zomer werd te Borgerhout in België de 73-jarige pastoor lengd tot en met 15 Januari 1948. Vrints op afschuwelijke wijze van het leven beroofd. Onmiddellijk na de moord hield de Belgische Rijks wacht twee jonge Nederlanders uit de omgeving van Arnhem aan, die ervan verdacht werden de moord te hebben gepleegd. De recherche was tot hun arrestatie overgegaan op aanwijzing van de 76-jarige Joanna Grauwman, de dienstbode van de pastoor, doch al spoedig bleek dat de Nederlanders een alibi hadden en niets met de moord uitstaande konden hebben. De politie kreeg al spoedig gegevens in handen, die aan de versie, welke de dienstbode omtrent de toedracht van de moord had gegeven, deden twijfelen. Wegens haar gezondheidstoestand kon men haar niet aan een streng verhoor onderwerpen. De speurders verzochten hierna de Nederlandse helderziende Peter Hurkos om zijn medewerking. Men leidde de heer Hurkos naar het huis van de mis daad en daarna naar de dienstbode. Aan de hand van een halsdoek, die hij vond en waarop bloedsporen aanwezig waren, verklaarde Peter Hurkos, dat de dienstbode de mis daad had gepleegd. Zodra de vrouw hersteld is, zal men haar een streng verhoor afnemen. Leidersbijeenkomsf- Kath. jeugdbeweging Aalmoezeniers, leidsters en lei ders van de Kath. Jeugdbeweging in het Bisdom Haarlem zullen op 3 en 4 Januari a.s. een bijeenkomst houden in het R.A.I. gebouw te Am sterdam. Het programma vermeldt a.m. een rede van Anton van Duin kerken en een sluitingslof door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem. Franse grens en exporteurswinst. De Nederlandse exporteurs kun nen slechts een op de veilingen vast te stellen kwantum uitvoeren. Door dat Frankrijk alleen dat deel van de productie kan kopen, dat niet op de binnenlandse markt geplaatst kan worden, kan de export niet van invloed zijn op het binnenlandse prijspeil. Uit vakkringen wordt vernomen, dat met Oostenrijk onderhandelin gen worden gevoerd over export van wintergroenten naar dit land. Men gelooft niet, dat een eventueel af .te nemen kwantum van groot belang zal zijn. Men verwacht voor namelijk iets op het gebied van ge droogde groenten. Voorts zal geen export van enig belang naar Duits land plaats hebben, zo al niet de export naar dit land nihil zal zijn. BEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken heeft gis teren in het Britse Lagerhuis uit eengezet, waarom de Londense conferentie der Grote Vier is mis lukt. Door het optreden van Mo- lotof is de Raad van Ministers voor geheel andere dingen ge bruikt dan aanvankelijk de be doeling is geweest. Doch wij zijn van pian zo ging Bevin voort er zo goed mogelijk voor te zorgen, dat het Duitse volk niet de nadelige gevolgen van de hui dige stand van zaken ondervindt. In tegenstelling tot alle insinua ties blijft het ons streven van Duitsland een politieke en economi sche eenheid onder geallieerd toe zicht te maken. W i gaan krachtig voort de Duitse U ensstandaard in overeenstemming j ;t onze beloften te verhogen en de productiecapaci teit op te voeren. Bij dit laatste houden wij ons aan het nieuwe voor de industrie vastgestelde ni veau en trekken wij Duitsland niet voor bij de bevrijde landen. De Britse regering heeft tijd no dig om het vraagstuk in al zijn aspecten te bestuderen. Het gaat werkelijk om een belangrijke be slissing en wij geven er de voor keur aan, dat na het reces het par lement de kwestie rustig bespreekt. Dan kunnen wij wat dieper op de zaak ingaan. Bevin besloot met de woorden: „Wij koesteren niet de wens de wereld te verdelen. De wijze waar op de ministerconferentie geëindigd is, heeft echter velen doen denken dat er niets anders op zit. Wij kun nen niet op deze wijze blijven voortgaan. Ondanks alles hebben wij steeds gehoopt, dat de samen werking tussen de vier grote mo gendheden vruchtdragend zou zijn. Er moet toch ergens een basis voor overeenstemming te vinden zijn. Wij sluiten geen deuren en zullen alle contacten blijven onderhouden. Wij blijven hard werken om ten slotte dat te bereiken wat naar mijn mening nog steeds nodig is, nl. eenheid, niet alleen van Duits land, maar van geheel Europa." Tijdens het debat, dat op de verklaring van Bevin volgde, sprak John Hynd, de vroegere minister verantwoordelijk voor de Britse zone van Duitsland, de hoop uit, dat de regering van haar aanspraken op Duits bezit in Oostenrijk afstand zou doen. Bevin antwoordde dat Engeland niets liever zou doen, doch dat het geen zin had wanneer die ac tiva aan een der andere gealli eerden zouden toevallen. Over de kwestie dient te worden onden- handeld. Wat goede daden jegens Oostenrijk betreft staat Engeland bovenaan. De voorzitter van het Lagerhuis, Herbert Morrison, deelde mede, dat over de kwestie Duitsland op 22 en 23 Januari a.s., na het Kerstreces, in het Lagerhuis zal worden gede batteerd. Z. H. de Paus heqft, evenals in vorige jaren, ook dit jaar weder om een belangrijk bedrag als kerstgave aan Nederland ge schonken. De Pauselijke Interauntiatuur te Den Haag ontving uit Rome een bedrag van f 28.000.om dit via de Bisschoppen te doen verdelen onder de meest behoef- tigen, voornamelijk aan kinderen. MET 16 tegen 9 stemmen beschikte de gemeenteraad van Alk maar gisteren afwijzend op het verzoek van eht Genootschap van de Stille Omgang, om een terrein in erfpacht te mogen ont vangen voor de stichting van een monument, voorstellende Chris- tus als Vorst van de vrede. De meerderheid van het college, gevormd door de beide katholieke wethouders, had voorgesteld op het verzoek gunstig te beslissen, doch alle niet-katholieke raadsleden schaarden zich achter de minderheid van het college, omdat zij in het op te richten monument een specifiek katholiek monument meenden te zien. Namens de minderheid van het college voerde wethouder Bakker het woord, die er op wees, dat het een toevallige meerderheid was in het college, waarvan dit voorstel komt; de wijze, waarop het voorstel in de raad wordt gebracht, vindt hij minder elegant. Op het gevaar af van anti-papisme te worden beticht, moet spr. het betreuren, dat het zo is gegaan. Liever had hij het voor stel aangehouden tot de benoeming van de nieuwe burgemeester. Hij betreurde het, dat dit plan van godsdienstige strekking een voor werp van discussie wordt gemaakt in een politiek college, waardoor de zuivere verhouding tussen po litiek en godsdienst niet wordt ge diend. Er zijn ook katholieken, die er zo over denken. Het was beter, dat dit voorstel niet in de raad was gekomen. Hij erkent ieders recht er een eigen godsdienst op na te hou den, doch het doet vreemd aan, wanneer men zijn overtuiging aan anderen opdringt; dit getuigt niet van een breed inzicht. Het motief: dankbaarheid getuigt z.i. van een zeer beperkt gemeenschapsgevoel, dat eindigt bij de gemeentegrenzen. Bewijst men Christus niet groter eer door zijn dankbaarheid te uiten door steun aan getroffenen, zolang de nood nog niet gelenigd is? Dat de stad niet getroffen is, ziet ieder een. Dit is een monument genoeg. Spr. vraagt zich af hoevelen er achter het genootschap staan en acht de samenstelling van het co mité, evenals de hele opzet, te een zijdig. Daarom gaat spr. met collega Coerts niet met het voorstel van de meerderheid accoord. De heer Groot (PvdV) herinnert er aan, dat dit de derde maal is, dat deze kwestie aan de orde wordt gesteld; de eerste maal in het col- lge van adviseurs onder burgemees ter van Kinschot; de tweede maal in het seniorenconvent van de noodraad, waarbij ondubbelzinnig was gebleken, dat er geen meer derheid voor was. Het is spr. niet duidelijk, waarom het verzoek nu toch gedaan wordt. Had men niet beter kunnen wachten, tot de nieu we burgemeester er was. De burge meester staat boven de partijen en zijn leiding kan bij een belangrijke zaak als deze, waarover verschillen de volksgroepen een afwijkende mening hebben, niet gemist worden. Het is een feit, dat Alkmaar een protestantse stad is, waarin het aantal andersdenkenden dubbel zo groot is, als het aantal katholieken. De meerderheid is voor deze spe cifieke uiting niet vatbaar. Er zijn zelfs katholieken, die afwijzend staan tegenover het voorstel. Het is lofwaardig, dat het Genootschap dankbaarheid wil tonen; laat het dit doen op eigen terrein in stilte en met volle devotie. Dat Alkmaar arm aan monumenten is, is geen motief en het gaat niet aan daar voor een Christusbeeld te gebrui ken. Spr. vindt de figuur van Chris tus te groot, om Zijn beeltenis aan de openbare weg te plaatsen, temid den van een onverschillige en pro fane wereld. Spr. is tegen het voor stel. Katholiek Een specifiek monument? De heer Wiese (PvdA) ziet in het monument een typisch R.K. teken, waar de protestanten alle bezwaar tegen hebben. Evenals de katholie ken menen, dat de protestanten af gedwaald zijn, zo menen wij protes tanten, aldus spr., dat de Rooms- Katholieken afgedwaald zijn van' 't oorspronkelijk apostolisch Chris tendom. Hij gelooft, dat de protes tanten weinig kans zouden hebben om in het Zuiden een typisch pro testants beeld op te richten. Wan neer de katholieken in de meerder heid waren, zou het stichten van een monument normaal zijn. Laat zij zich nu tevreden stellen met een teken op eigen terrein. De heer Kirpensteijn (PvdA) heeft met verwondering kennis ge nomen van de bijlage. Er zijn in Alkmaar allerlei acties gevoerd voor het oprichten van monumen ten, hetgeen tot verwarring heeft geleid. Zou er niet één monument gesticht kunnen worden, waarin én de gevallenen werden geëerd én dankbaarheid wordt geuit? En kan men zijn dankbaarheid niet beter uiten door hulp aan de nabestaan den van de oorlogsslachtoffers, of aan de getroffen gebieden? Spr. er kent, dat °ns volk een Christelijk volk is en het oprichten van een Willebrord-monument kan spr. aanvaarden. In dit Christusbeeld ziet hij echter een typisch R. K. uitbeelding, waaraan het grootste deel van de bevolking zich zal sto ten, wanneer het aan de openbare weg wordt geplaatst. Het verband tussen Christus als Vredesvorst en de oorlog is spr. niet duidelijk. Er is overal onvrede op de wereld en de ongelovigen smalen en lachen om onze Kerstbede van Vrede op aarde. Spr. wil niet als anti-papist worden beschouwd, omdat Hij tegen het voorstel zal stemmen; hij kent persoonlijk Rooms-Katholieken, die er ook anders over denken. Tenslotte betoogt spr., dat alleen het practisch Christendom Vrede op aarde kan brengen. De heer Knuistingh Neven (CPN) sluit zich aan bij diegenen, die in het monument een typisch katho liek beeld zien. Liever zag hij een monument, dat uitdrukking geeft aan de samenwerking in de bezet tingstijd. (Zie vervolg pag. 2) HET RESTANT der behandeling van de begroting van land bouw heeft nog wel degelijk aan leiding gegeven tot een paar in teressante puntjes. Zo had een groot deel van de Kamer bezwaar tegen de post van.12.000 gld. voor de politieke secretaris van minister Mansholt. Aanvoerder van het verzet was prof. Romme, die bezwaar had tegen dergelijke politieke ambtenaren, en na een verdediging van deze post door v. d. Goes van Naters vroeg, of er soms nog meer van die politieke secretarissen waren bij de andere departementen. Men kan dat nl. tegenwoordig zo gauw niet meer bekijken, want de begroting is aan een nieuwe inrich ting onderworpen en dit betekent, dat ze ingewikkelder is geworden. De minister verdedigde zijn secre taris, die ook nog weer een secre taresse had, maar dat was, zo voegde hij daar in alle ernst aan toe, een normale secretaresse! Dat de mi nister-president een politieke secre taris heeft, schijnt ons inderdaad wat anders, zoals ook opgemerkt werd. Hier moet inderdaad politiek gecoördineerd worden. Enfin, het ging een beetje vinnig toe en van daag zou er over het amendement- Romme gestemd worden. Wij voor spellen, dat het aangenomen wordt, tenzij er achter de schermen nog wat bekokstoofd wordt of de minis ter een „onaannemelijk" zou laten horen. Verder zijn er nog een paar an dere kwesties aangeroerd. O.a. een betere regeling van de salariëring voor de hoofden van de land- en tuinbouwscholen, algemeen vor mend vakonderwijs voor landarbei ders, de belangen van de IJssel- meer vissers, e.a. De minister zal aan alles aandacT-t schenken. De kinderarbeid ten plattelande vindt hij niet onrustbarend, de Rijkszui- velschool moet te Bolsward blij ven, de heer ir. Roebroek is in zijn functie van directeur-generaal van de landbouw hersteld, per 1 De cember, en heeft op dezelfde dag ontslag genomen! Er zal worden na gegaan, of op dé wateren rond het IJsselmeer paling kan worden ge poot. Toen de begroting goedge keurd was, heeft men in snel tempo de begroting van het landbouw- egalisatiefonds afgehandeld. Daar bij zette dr. Droessen uiteen, dat de Minister van de financiële positie van de boeren een scheef beeld ge geven heeft, er zijn boeren, die minder verdienen dan de landar beiders. Voor kleine tuinders moet geen premieheffing voor het be- drijfspensioen worden ingevoerd, zonder tevens een kinderbijslagre geling voor hen af te kondigen. Voorts wees dr. Droessen erop, dat Koning Michael en Prinses Anne voor het vertrek naar Boekarest. De toestemming voor een huwe lijk is door de Roemeense rege ring geweigerd. ZEN ZEELAND TE BATAVIA Paul van Zeeland is Donderdag morgen te Batavia aangekomen. Hij werd begroet door de heren van Mook, Abdoel Kadir en van Vre- denburch, benevens de leden der Indonesische delegatie bij de be sprekingen op de Renville, de heren Hadji Agoes Salim en Tamzil. Op de vraag, in welke mate hij in Europa belangstelling voor de Indonesische kwestie had onder vonden, antwoordde van Zeeland, dat hij zoveel mogelijk had verme den dit onderwerp aan te snijden, omdat hij te allen tijde objectivi teit moest bewaren. Op vragen be treffende de toestand in Europa, verklaarde van Zeeland, dat men wel van een daadwerkelijke eco nomische vooruitgang kan spreken, doch dat deze vooruitgang veel te langzaam gaat. In het plan-Mar shall zag hij het middel voor het economisch herstel van Europa. Volgens van Zeeland zijn de men sen in Europa op politiek gebied bezorgd. „Mijn persoonlijke indruk is", aldus van Zeeland, „dat de mensen de moeilijkheden, de com plicaties, de stakingen enz. enz. moe zijn. De hoop op een betere toestand wordt steeds sterker". de last van vijfhonderd millioen gulden als subsidie op het levens middelenpakket de sanering van de rijksuitgaven tegenhoudt, doch ver laging is niet mogelijk. De heer Vondeling bepleitte nog andere ar tikelen in aanmerking te doen ko men voor afroming van export winst. De Minister zal dit over brengen naar zijn collega van eco nomische zaken!! Er werd ook nog wat gepraat over de naam van het Landbouw- egalisatiefonds, die de Minister wil handhaven. Waar de subsidie op 't levensmiddelenpakket een uitge sproken sociale maatregel is, hoort ze eigenlijk op de begroting van Sociale Zaken thuis, zou men me nen! Tenslotte bracht de heer Hooy nog iets in het midden over de regeling, om pal voor de feest dagen koek, biscuit, e.d. op de broodbon te brengen. Het overleg met het bedrijfsleven is ter zake niet voldoende geweest. Dit be streed de Minister. Hij zeide, dat er nu niets meer aan te doen was en dat koek, biscuit, e.d. in elk geval tot 25 December te koop zijn, maar de winkeliers houden deze artikelen blijkbaar wek eens vast, om een werkv'óorraad te vormen. Dit moeten ze nu dan maar eens niet doen, menen wij! Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: VEEL ZACHTER DES NACHTS! Wisselende bewolking met enkele regenbuien. Veel zach ter des nachts. Overdag in het Noorden van het land onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Zuiden nog iets zachter. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. President Truman heeft Donderdag verklaard, dat hij, nu de conferentie van de Raad van Ministers te Londen is afgebroken, Sta lin gaarne zou ontmoeten, maar alleen te Washing ton. Truman verklaarde, dat hij ,,in het geheel niet terneergeslagen" was door de mislukking te Londen en sprak zijn vertrouwen uit, dat de wereld tenslotte de vrede, die zij zozeer nodig heeft, zal verkrijgen De president zei, dat hij de V.S. niet zou verlaten om een bijeenkomst van de grote twee of grote drie met Stalin enAttleebij te wonen. Hij had in de laat ste tijd geen persoonlijke boodschappen van Stalin ontvangen. ^JIJVISTERS gaan naar Indië, de een na de ander. Na tuurlijk, omdat het nodig is. Er werden op de verre ajstand al te veel bokken geschoten en nu gaan de souvereine bazen zelf heen. Karei Lotsy gaat ook, voor drie maanden, om lezingen te houden over sport, voetbal e.d. Ook wellicht om ze daar de „spelregels" te leren. Die ken nen ze daar niet. De scheids rechters fluiten hun longen stuk, het is al-maar free-kick en buit tenspel en penalty en de Straf- commissie van Drie weet er ook nog geen raad mee. Het is dus goed, dat de ministers gaan en dat Lotsy ook komt. Maar nu is er een kink in de kabel geko men. Nu gaat ook de grootste ....„bok" naar Indonesië. Was het Bok de Korver nog maar. Helaas, het is een drijvende bok, en wat moet die tuSsen al die dwars-drijvers? De grootste drijvende bok, „Ajax" heet hij. Laat ons hopen, dat ook die naam een sportieve traditie hoog houdt. En dat er geen bok ken meer worden gemaakt in het moeilijke probleem. Lotsy heeft altijd wel beweerd, dat sport en politiek niks met me kaar te maken hebben, maar dat weet ik nog zo net niet. (Om misverstand te vobrkomen: de grootste bok heet niet Lotsy, maar Ajax).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1