Tarieven Centraal Ziekenhuis verhoogd Dooie be Zwakke argumenten tegen de plaatsing van het Christusbeeld En toch no UIT DE 3AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Vrijdag 19 December 1947 GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR Onderhoud van woningen kost veel geld UIT OUDE TIJDEN Tribunaal uitspraken Katholiek klimaat in de P.v.d.A. Elfjarig meisje op slag gedood Handschoenen Gerard Worm Amusement voor Katholieken EEN PUZZLE in de honnenlijst! Martkberichten Zei u /ei De Gemeenteraad vergaderde gis termiddag onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, die na opening het raadslid Asjes geluk wenste met zijn onlangs gesloten huwelijk, de Raad gaf door applaus blijk van instemming. Naar aanleiding van het adres der Omvalbewoners. met het verzoek om betere straatverlichting, deelde wethouder Leesberg op een vraag van de heer de Wilde mede, dat er drie lantaarns in orde zijn gemaakt en dat hiermee gedaan is wat van Rijkswege mogelijk is. Een adres van de Bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven met be trekking tot de voorgestelde ver hoging der vermakelijkheidsbelas ting tot 50% werd aangehouden tot het t.z.t. te behandelen voorstel. Een adres van de contactcommis sie voor de Middenstand mpt het verzoek tot intrekking vanZde ver ordening met betrekking tet slui ting van winkels in heren- of da meskleding e.d op Maandag tot 1 uur 's middags, werd in handen ge steld van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. Tenslotte werd als ingekomen stuk de ontwerp-Begrbting 1948 aangeboden, die t.z.t. aan de afde lingen van de Raad ter onderzoek zal worden verzonden. De heer Hoytink herinnerde er aan, dat thans voor de tweede maal de begroting op deze zeer eigenaar dige wijze wordt aangeboden; hij zag gaarne, dat de begroting voor taan eerder werd aangeboden. De voorzitter zegde dit voor het vervolg toe. Benoemingen De heer J. de Wolf, die van 22 September tot en met 19 October de leeraar tekenen aan de Handels school had vervangen, werd voor deze periode formeel nog benoemd tot tijdelijk leeraar aan deze school; aan de Gemeentelijke Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs wer den benoemd: voor vast, ingaande 1 October 1947 J. de Wolf (hand tekenen), voor tijdelijk: voor de cpfsus 1947/1948, natuurkunde. D. Abelskamp, vaktekenen: B. Blok ker, Bergen; J. Frederiks te Sant poort (Jijdelijk alhier verblijvend); vaktekenen en vaktheorie, J. Kors- man, alhier; wiskunde en Ned. Taal, W. Rupert alhier; vaktekenen, O Schenk, alhier; wiskunde en Ned. Taal, W. Wester, Egmond; tijdelijk (1—18 October '47) leraar wiskunde W. Hendrikx, Egmond; tijdelijk le raar rekenen, ing. 1 Oct. tot nader door B. en W. te bepalen datum, ui terlijk einde cursus 1947/'48 vakte kenen en materialenkennis G. Aerts alhier en materialenkennis, W. Reyn goud, alhier. Tot lid van de Woningcommissie werd in de vacature mr C. Smal be noemd mr H. Lesterhuis en tot diens plaatsvervangster mevr. Roos-Cikot. candidaat-notaris. Herbenoemd werd tot lid van de Commissie van Toezicht op het MO en het Gem. Nijverheidsonderwijs H. C. Lind; tot lid van de commissie Toezicht LO mw G. J. van Buren- LensinckRoelofsen en de heer Th. Hout; tot regentes en regent Bur gerweeshuis mr G. RingersWolzak en de heer J. Feringa; tot regent Centraal Ziekenhuis mr D. Bree- baart en J. Pesman. Bestuur M. H. Voorgesteld werd te benoemen tot lid van het bestuur van M. H. het raadslid H. Schouten en tot lid de heren B. Broers en H. Koot; en in de vacature mw A. Kaqrssemaker v. d. Vegte, die er namens N.V.H. in zitting had, mw T. SminkHou- wer. De heer Hoytink betreurde het, dat de Prot.-Chr. groep niet in M.H. vertegenwoordigd zal zijn, als mevr. Kaarsemaker niet herkozen wordt; hij meent, dat deze groep eerder in aanmerking komt, dan de vereni ging „Humanitas". Weth. Bakker meende, dat „Hu manitas" 'n jonge vereniging is, die nog weinig ervaring heeft en gaarne in M.H. vertegenwoordigd is. De heer Hoytink meent, dat de Prot.-Chr. groep die de armenzorg in eigen hand houdt, des te eerder in aanmerking komt, om mede te beslissen in M. H. De heer Venneker doet de sug gestie de Prot.-Chr. groep via een raadslid in M.H te doen vert t n- woordigen. Weth. Bakker geeft de heer Hoy tink in overweging het bestuur van de Diaconie te adviseren bij een volgende gelegenheid een verzoek in te dienen. Benoemd worden hierna de hier boven genoemde personen; op mevr. Kaarssemaker waren 9 stemmen uit gebracht. Verhuur en pacht Aan het bestuur van de Federatie van WV's werd voor 150 per jaar verhuurd een tweetal vertrekken in het Waaggebouw, voor de vestiging van het secretariaat dier Federatie; aan de afd. Alkmaar van de Ned. Padvindersver. werd een terreintje, groot 1500 M2 aan de Zandersoot voor 10 per jaar verhuurd; het gemeenteviswater werd voor 1948 verpacht aan C. v. d. Stok Jr en J. Hessing voor 51.25 per jaar; ver schillende landelijke eigendorrynen werden voor 1948 opnieuw verpacht w.o. een perceel tuingrond in de Overdie aan het Alg. Verbond van Volkstuinhoudersverenigingen voor 165.47, groot 1.43.50 H.A. Het ver voer van het vuilnis naar de riet landen in Landsmeer werd verpacht aan P. de Boer Wzn, aldaar, voor 1.60 per M3. 19 DECEMBER BURGERMACHT De burgermacht was in 1799 reeds ontbonden. In Dec. 1803 lyerd deze door een publicatie van het staatsbewind officieel ont bonden. De zaken moesten het volgende jaar in Maart "zijn afge daan; om dezelve door een andere die alleen stedelijk is volgens een nieuw te maken reglement te vervangen. Men was er hier vroeger bij, want .in het laatst van December kwamen 70 heren, die bij de voor malige stedelijke, provinciale en bataafse burgermacht hadden ge diend als officier, om 6 uur des avonds bijeen om van de in kas zijnde boeten en andere gelden, benevens enige onderlinge bij passing, voornoemde burgermacht plechtig onder de wijnstok te be graven. De lijkrede werd bij deze be grafenis uitgesproken door de oud luitenant-kolonel M. J. de Lange. Wij mogen veronderstellen dat het een prettige begrafenis is ge worden. Wijziging politieverordening Besloten werd in de politieveror dening een bepaling op te nemen, dat toestemming vereist is voor het houden van auto-, motor- en wieler wedstrijden, welke voor het publiek toegankelijk zijn en niet op de openbare weg gehouden worden; voor dit laatste was reeds toestem ming vereist. Ook werd voorgesteld het toelaten van en deelnemen aan boks- en worstelwedstrijden en an dere krachtssport te verbieden, ten zij de burgemeester ontheffing van dit verbod heeft verleend. Voorts werd een bepaling voorge steld, volgens welke het opkopen van oude materialen en afvalstoffen zonder vergunning van B. en W. verboden is. Daar art. 7 der Grond wet niet twdaat het venten met ge drukte strikken e.d. te verbieden, werd voorgesteld de desbetreffende bepaling te schrappen. Aldus be sloten. Tenslotte werd voorgesteld in de politieverordening een bepaling op te nemen, volgens welke het houden van nietgeregistreerde bokken straf baar wprdt gesteld; alleen zij, die door de Prov. Ver. tot verbetering van Bet geitenras zijn aangewezen, om geregistreerde bokken te hou den, zullen dit mogen doen. als voren. Woningverordening Aan de orde was hierna een voor stel tot vaststelling van een veror dening houdende regelen omtrent het verlenen van vergunningen vooi; het in gebruik nemen van woonge legenheid, waarvan wij in ons num mer van Maandag een resumé gaven. De heer v. d. Borden stelt voor de woorden „als regel" te schrap pen, waar sprake is van vergun ning aan eigenbouwers. Weth, Coerts kan zich hiermede niet verenigen, omdat moet blijken, dat er aan de te bouwen woning behoefte is. De heer v. d. Borden kan dan zijn stem niet aan de verordening geven, omdat hij deze niet in Ijet belang van de gemeente acht; zij, die zelf willen bouwen, worden nu naar Heiloo gedreven. Weth. Coerts deelt mee, dat voor 1948 slechts 51 woningen mogen ge bouwd worden; daarvan kunnen er geen volgens de financieringsrege ling worden gebouwd, omdat er te veel behoefte is aan andere wonin gen. Met de heer v. d. Borden tegen wordt de verordening aangenomen. Rechtsgeding Besloten werd tot het voeren van een rechtsgeding contra de kermis exploitant M. Lich te Groningen, die geen gebruik gemaakt had van een hem bij de verpachting van het kermisterrein toegewezen stand plaats, waarvoor hij had ingeschre ven voor f 5750. Aan de Ver. voor Gezinsverple ging werd in verband met de ver hoging van de salarissen der ver pleegsters met 25 pet. een aanvul lende subsidie over 1946 verleend van f 1500; gevraagd was f 2250. doch B. en W. vonden het onjuist de gehele salarisverhoging ten laste van de gemeente te brengen. Besloten werd aan de gepension- neerde wethouders of hun weduwen een voorschot van 25 pet. te ver lenen van het bedrag, waarmee het pensioen over 1947 zal worden ver hoogd. Een wijziging in de salarisrege lingen voor het personeel van Mur- melliusgymnasium. Handels- en Handelsavondschool werd goedge keurd. Woningonderhoud Voor het extra onderhoud van de gemeentewoningen vroegen B. en W. een crediet van f 84.900, in d.e hoop, dat het Rijk tot een gelijk bedrag een voorschot verleent. Het crediet werd toegestaan. Voor onderhoud harer woningen had de R.K. Bouwvereniging „Goed Wonen" een voorschot gevraagd van f 15.000; onder voorbehoud, dat het Rijk dit voorschot terugbetaalt, stel den B. en W. voor dit voorschot te verlenen. Aldus besloten. Credieten Hierna was aan de orde een voor stel, om het destijds voor de ver nieuwing van Willems- en Turf- marktbrug en verbreding Limmer- hoek toegestane crediet te verhogen met f 66.112.44 tot f 191.486.44, we gens meerder werk en zulks inge volge een beslissing van een arbi tragecommissie; bedoeld werk was destijds aangenomen voor f 100.000. Aldus besloten. Voor de vernieuwing van de Me- tiusbrug, welke onlangs tot stand kwam en voor het uitdiepen van de Zandersloot, welk werk ook alreeds verricht werd, vroegen B. en W. achteraf credieten van resp. f 3000 en f 4250, terwijl voor de aanschaf fing van een Hydraulische voorspan sneeuwploeg een crediet van f 2250 werd gevraagd. De credieten wer den toegestaan. De heer v. d. Borden had 't beter gevonden als in plaats van de Me- tiusbrjjg, waar alleen een zwaan en een rat onderdoor gaan, een dam gelegd was, hetgeen z.i. goedkoper ware geweest. Laboratorium Centraal Ziekenhuis Aan de orde was hierna een voor stel, om regenten van het Centraal Ziekenhuis te machtigen een labo ratorium voor bacteriologisch-sero- logisch onderzoek in dit ziekenhuis in te richten en daarvoor een cre diet te verlenen van f 5400; alsipede hen te machtigen een bacterioloog- seroloog, alsmede 3 analysten en 1 spoeljongenin dienst te nemen en met het Rijk een overeenkomst aan te gaan ten behoeve van de exploi tatie van dit laboratorium. De heer Vleugel begrijpt niet, waarom er zo'n haast bij dit voor stel'is en vraagt, of het exploitatie tekort niet groter dreigt te Worden; het Rijk geeft de garantie slechts voor één jaar. Spr. komt aan de hand van becijferingen op grond van de bijlage tot een tekort van f 8000. Wat moet er na een jaar gebeu ren, als het Rijk na een jaar geen garantie meer geeft. De heer Venneker vraagt, of de vrees niet bestaat, dat na enige tijd een hoger crediet wordt gevraagd. De voorzitter wijst er op, dat die vraag ook door het college is ge steld; dr. Looienga gaf echter de verzekering, dat dit niet het geval zal zijn; de ruimte is groot genoeg De heer de Wilde heeft vertrou wen in de opzet van dit plan, mede met het oog op Alkmaar als cen trumplaats. Het voorstel van B. en W. wordt z.h. st. aangenomen. Verplegingstarieven Centraal Ziekenhuis B. en W. stellen de raad voor de tarieven vart het Centraal Zieken huis voor 1948 te verhogen voor: Klasse III van 3.504.00 (voor de armlastigen blijft het f 3.50). Klas se II B van 5.205.60. Klasse II A van 6.907.50. Klasse II A (extra) van 8.6010.00. Klasse I van 11.50 13.50. De heer Vleugel wil het uitzon deringstarief voor de buitengemeen ten alleen te doen gelden, als de bijdrage uit die gemeenten gelijk is aan het tekort, dat door de ver pleging van patiënten uit die ge meenten ontstaat. De voorzitter wijst er op, dat vele gemeenten hun bijdrage al verhoogd hebben. Conform besloten. Een voorstel tot verhoging van 'n crediet voor de uitvoering van de verschillende verbeteringen in de muziektuin werd aangehouden. De voorzitter bracht ^aan het ..slot van de vergadering een woord van dank aan de gemeentebode, de heer Stoorvogel, die 1 Jan. a.s. met pen sioen gaat en die steeds tot volle tevredenheid van de raad zijn taak had verricht. Hij hoopte, dat de heer Stoorvogel nog vele jaren het wel en wee van de raad mocht ga deslaan. Hierna sluiting. Inlichtingenbureau Katholiek Thuisfront Voortaan zal Katholiek Thuis front iedere week zitting houden en wel op elke Zaterdag 's avonds van 7 tot 8 uur in het Katholiek Militair Tehuis, Laat 221. Hier bestaat dus de gelegenheid tot het stellen van alle mogelijke vragen, die verband houden met de belangen van onze Katholieke stadgenoten die momenteel in dienst verblijven. En er zal tevens getracht worden alle medewerking te verlenen bij het oplossen van moeilijkheden, die hiermede verband houden. B.v. Hoe in contact te komen met de Aalmoezenier van het onder deel, waarbij echtgenoot, verloofde of zoon dient. Over het verzenden van pakketten. Over het regelmatig ontvangen van onze speciale Indië- krant. Over eventuele stagnatie bij het ontvangen van post. Ook kan men inlichtingen ont vangen over het werk van Katho liek Thuisfront. Kortom, er bestaat thans voor iedereen gelegenheid, om de hulp in te roepen bij alle voorkomende moeilijkheden, zelfs demobilisatie. Het bestuur van Katholiek Thuis front vertrouwt ei dat velen van deze gelegenheid ggbruik zullen maken om eens te komen praten, waarbij van de zijde van dit Be stuur alle mogelijke moeite gedaan zal worden om te helpen waar het maar enigszins kan. WIT GELE KRUIS Deze week zullen onze propagan disten beginnen met het ophalen der in tekenbiljetten voor het Wit- Gele Kruis. Dat dit een enorm werk is zult U gaarne willen toe geven wanneer U bedenkt, dat de gehele gemeente Alkmaar van huis tot huis zal moeten worden be werkt. Immers het is zo, dat een ieder opnieuw zich als lid zal heb ben aan te geven, daar het lidmaat schap op de oude voorwaarden is vervallen. Dit geldt voor beide Kruisverenigingen. Voor de Katho lieken die vroeger én lid waren van het Wit-Gele Kruis én lid moesten zijn Van het Witte Kruis om gebruik te kunnen maken van het magazijn, zij hier nog eens na drukkelijk op gewezen, dat thans het lidmaatschap van het Wit-Gele Kruis alleen voldoende is, om ook van het magazijn gebruik te kunnen maken. Wij willen gaarne een lans bre ken vóórhel enorme werk dat on ze propagandisten hebben te doen. Werkt U allen zoveel mogelijk me de om het inschrijfformulier, zodra U dit per post hebt ontvangen in te vullen en klaar te leggen. U maakt toch immers ook ge bruik van de diensten van het Wit- Gele Kruis; al zult U misschien nooit geen zieken gehad hebben, dan steunt U toch dit bij uitstek mooie werk van gezondheidszorg? Bovendien, indien U wel eens iets in dien zin overkomt, behoeft U maar even Uw contributiekaart te laten zien om recht te hebben op de diensten van het Wit-Gele Kruis. U moet het beschouwen als een service op Uw levenspad. Doet de automobilist niet' precies hetzelfde door lid te zijn t van de wegen wacht, U welbekend? Deze staat imrriers gereed om de aangeslote nen'te helpen langs de weg indien zich een mankement mocht voor doen. Welnu het Wit-Gele Kruis helpt U op Uw levensweg van de wieg tot het graf. Hoe, dat vipdtU wieg tot het graf. Hoe, dat vindt U vermeld in de folder welke U deze week wordt thuis bezorgd. Maakt gebruik van deze service waarvan Uw gehele gezin voordeel kan trek ken. U kunt zich opgeven voor ieder der afdelingen, n.l. Magazijn, Wijk/kraamverpleging, Gezinshulp, of voor alle drie te samen. Let wel, het lidmaatschap voor het Maga zijn is verplichtend. Tot 1 April 1948 kunt U zonder entréegeld worden ingeschreven. Bevoordeelt U zich dus zelf. Schrijft reeds thans in. Verminder Uw levenszorg door lid te zijn van het Wit Gele Kruis. OPENSTELLING BELASTING KANTOOR De Burgemeester van Alkmaar brengt op verzoek van de directeur van 's rijks belastingen en domeinen te Amsterdam ter algemene ken nis. dat met ingang van I Januari 1948 het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen te Alkmaar voor het publiek zal zijn geopend: a. Voor de betaling der directe belastingen op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 8,30 tot 12.30 uur. b.. Voor de invoerrechten en accijnzen op alle werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en (behalve Za terdag) van 14 tot 16 uur. c. Voor het doen van aangifte van de Motorrijtuigenbelasting en het betalen van deswege verschul digde belasting op alle dagen en uren voor het verrichten van werk zaamheden ten kantore algemeen geldend met dien verstande dat na 16 uur daarvoor geen gelegenheid meer bestaat. d. Voor de betaling van omzet belasting, loonbelasting, vereve ningsheffing en commissarissenbe- lasting op alle dagen en uren voor het verrichten van werkzaamheden algemeen geldend met dien ver stande, dat na'15 uur daarvoor geen gelegenheid meer bestaat. e. Voor de registratie en succes sie op alle werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en (behalve Zaterdag) van 14 tot 16 uur. H. O. V. RAVEL—MENDELSSOHN HERDENKING Maandag 22 Dec. a.s.- komt de Haarlemse Orkest Vereniging haar derde Abonnements-concert te Alk maar geven. Op dit concert zullen de resp. 10de en 100ste sterfdag van de componisten Maurice Ravel en Felix Mendelssohn-Bartholdy wor den herdacht. Gijs Beths zal aan dit concert als solist medewerken met Ravel's Tzigane, waarmede hij te vens afscheid neemt als concert meester der H.O.V. Zijn plaats wordt thans ingenomen door Jan Hesmerg, vóór die tijd als 2e con certmeester aan het orkest verbon den. Het programmadeel vóór de pau ze, dat gewijd is aan werken van Ravel, vermeldt behalve de reeds genoemde Tzigane, tevens Pavane pour une infante défunte en Ma Mère l'Oye. Na de pauze wordt Mendelssohn Vierde Symphonie, de z.g. „Italiaanse" uitgevoerd, waar-, mede Marinus Adam dit belangrijke concert besluit. UITREIKING NIEUWE BON KAARTEN Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter S vanaf Smit tot einde letter S. Cornells Visser uit Blokker werd veroordeeld tot een boete van 1000 met verbeurdverklaring van de an tiquiteiten en van het radiotoestel. Verder ontzetting uit de beide kies rechten en verbod tot het bekleden van enig openbaar ambt. Ida de Vries uit De Beemster tot een boete van 2000 met ontzetting uit de beide kiesrechten en het is haar verboden enig openbaar ambt te bekleden. Grietje Timmerman uit De Beem ster krlig vijfhonderd gulden boete en werd ontzet uit de beide kies rechten, terwijl zij geen openbaar ambt meer mag bekleden. Voor alle-drie was de detentie ge lijk aan de tijd, die doorgebracht is in internering. Naar de geestelijke toerekenvat baarheid van Nicolaas Manneveld uit Het Zand en Hinderika Meijer uit Edam wordt een nader onder zoek ingesteld. DIERENBESCHERMING In November zijn te Alkmaar aan getroffen bruine hond met korte staart, een klein type Fox hond en een grote witte poes. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen b(j de Inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. (Vervolg van pag. 1) Dogmatische bezwaren De heer Hoytink (Prot.-Chr.) is om principiële redenen tegen het voorstel. God zij dank is ons volk nog een Christelijk volk, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de verschillende ingezonden stukken over deze kwestie in het Noordhol lands Dagblad, welke hij niet zal analyseren, omdat in sommige hier van exegetische enormiteiten wor- i den verkondigd. Hij herinnert aan het hartstochtelijk beroep van pa ter Frehe op het Protestants-Chris telijke deel der bevolking, die zich na lezing van het boek van de tot het katholicisme bekeerde Dr. Vo gel moeilijk kon voorstellen, dat de Orthodoxe protestanten een afwij zende houding in deze zouden aan nemen. Hij wijst er op, dat de ka tholieke raadsleden zijn fractie bij voorstellen inzake Zondagsrust, kermis e.d. alleen lieten staan en vreest, dat dit weer het geval zal zijn als hij zi.ch straks zal moeten verzetten tegen het toelaten van de goddeloze motorraces. Zal de R.K. fractie dan naast mij staan? De heren Venniker en Wolden- dorp: „Jazeker!" De heer Hoytink: „Ook in de landspolitiek worden wij door de katholieken in een hoek geduwd". Spr. heeft er geen bezwaar tegen, dat de meerderheid van het col lege met een voorstel komt; het verzoek dateert al van Febr. en moest eindelijk eens beantwoord worden. De meerderheid van het college stelt de zaak echter al te simplistisch; het gaat niet om en kele meters grond. Met het beeld van St. Willebrord ligt de zaak even anders. Wil men een religieus monument stichten, dan gaat men zijn bevoegdheid te buiten. Christus is onze verheerlijkte Zaligmaker en onze hulde aan Hem is niet te scheiden van onze aanbidding. Wij schieten tekort als we Hem alleen zien als verheven mens en leraar. Met waardering tot de liefde tot Christus, die bij de katholieken het motief is, kan en mag spr. om prin cipiële gronden er niet aan mede werken. Ook de heer v. d. Borden (Prot.- Chr.) ontvouwt zijn dogmatische bezwaren, die hem verbieden de Christus als tweede persoon van de Godheid af te beelden. Bezwaren weerlegd De heer Venneker (KVP) begint met namens de katholieke fractie zijn teleurstelling er over te uiten, dat ahe sprekers afwijzend staan tegenover het verzoek; hij heeft echter eerbied voor de gevoelens van hen, die het verzoek om prin cipiële gronden afwijzen. Hij had echter gemeend, dat verschillenden er milder over hadden gedacht, doch heeft waardering voor de waardige wijze, waarop men met zijn bezwaren is gekomen. Als men het college simplisme verwijt, dan betoogt spr., dat verschillende raadsleden de zaak te ingewikkeld maken. Men kan het ook anders zien. Het Genootschap wil een schenking doen aan de gemeente en vraagt daarvoor een stukje ge meente-grond. Hij wijst op het mo nument, dat dankbare patiënten hebben gesticht voor Dr. van Dam, 'om dit aan de gemeente aan te bieden. Hij wijst ook op het monu ment van St. Willibrord en op dat van Domela Nieuwenhuis, ofschoon hij toegeeft, dat dit wel iets anders is. Hij vindt het onjuist, dat men spreekt van een specifiek katholiek monument en wijst met de; meer derheid van het college er op, dat ons volk een Christelijk volk is. Wie heeft meer invloed uitgeoefend op de Westerse beschaving dan Christus? Spr. citeert een rede van prof. Schermerhorn, 21 Mei 1946 ge houden voor de Leuvense hoge school, waarin deze medeoprichter van de PvdA. zegt, dat de gezind heid alleen niet voldoende is. Waar om zouden wij de Christus, Wiens geboorte en verrijzenis wij allen vieren, niet verbeelden en een ere plaats geven in onze stad. Men kan bezwaren hebben tegen de afbeel ding jjan Christus als Godheid; Christus was echter een mens onder de mensen en vanaf de eerste tij den hebben de kunstenaars hem af gebeeld. Dit is niet iets specifieks katholiek. Spr. gelooft niet, dat iemand aanstoot-behoeft te nemen aan een beeld van Christus. Als men wel aanvaardt een beeld van St. Willebrord, de verbreider van het Christendom, waarom dan niet een beeld van Christus, die zelf het Christendom bracht? En plaatste H.M. de Koningin niet haar eigen handtekening onder een afbeelding van Christus met de woorden: ,,Le' Christ Avant Tout"? Spr. is het met de heer Kirpensteijn eens, dat er alleen Vrede op aarde mogelijk is als de Vrede woont in alle harten der mensen, hetgeen alleen mo gelijk is door de navolging van Christus. Spr. ontk^it, dat het egoistisch is tegenover degenen, die geen reden tot dankbaarheid heb ben, als men uiting geeft aan zijn dankbaarheid. In de hulp aan de getroffen gebieden zijn de katholie ken niet tenachter gebleven. Er kan z.i. geen bezwaar zijn tegen het op richten van een monument uit dankbaarheid, tenzij men ernstige principiële bezwaren heeft. Christus is niet alleen de stichter van de katholieke kerk, maar vap de hele Christenkerk, waartoe het grootste deel van ons volk behoort. Spr. wil niemand van anti-papis- me verdenken, omdat hij tegen het voorstel is. Hij herinnert er aan, dat het verzoek reeds inkwam, toen mr. Koelma nog in functie was. Er is geen kwestie van anderen iets opdringen, maar spr. ziet niet in, waarom het beeld niet langs de openbare weg mag komen; moeten we weer terug naar de schuilkerk? Niemand behoeft zich aan het beeld te ergeren, wanneer we het op eigen terrein zouden plaatsen? Er wordt toch niet gevraagd het eens te zijn met onze leerstellingen? Spr. geeft de verzekering, dat het in alle op- 'zichten een kunstzinnig monument zal worden. Wat het verwijt van de heer Hoytink betreft, betoogt spr. dat de Protestants-Christelijken zich wat de landspolitiek betreft, door hun eigen afwijkende houding in 'n hoek laten drukken. Hij hoopt ten slotte, dat alsnog enkele raadsleden zich zo zullen weten op te werken, dat zij voor. het voorstel stemmen. De heer de Wilde (P.v.d.A.) maant aan tot voorzichtigheid met de stel ling, dat ons volk een christelijk volk is en vraagt begrip voor de humanistische levensbeschouwing; hij onderschrijft een groot deel van de aangevoerde bezwaren. Men moet begrip hebben voor het feit, dat een belaiigrijk deel van ohs volk deze Christus niet aanvaardt. Spr. zou niet graag willen, dat een afstemmen van het voorstel aanlei ding zou zijn tot een andere verhou ding tussen de verschillende groe pen. Spr. zou willen, dat wij ons volk een christelijk volk zouden kunnen noemen; wij hebben nog een taak ervoor te zorgen, dat wij ons volk en onze maatschappij christelijk kunnen noemen. Spr. is niet alleen tegen op zakelijke gron den; men eist meer dan op grond van de overtuiging van anderen gevraagd kan worden. Christus wereldfiguur. De heer De Zeeuw (K.V.P.) is vat) mening, dat de Raad niets te maken heeft met de intentie van de aan bieders; ook niet met welke inten ties het monument "geaccepteerd wordt. Er wordt hier slechts ge vraagd wat grond in erfpacht té geven. De Christus als Middelpunt van de gehele wereldgeschiedenis is niet weg te cijferen; spr. ziet niet in, waarom wij van Christus, die wij kunnen zien als Zoon van God, als wereldfiguur, als Stichter van een Godsdienst of als baanbreker van de huidige maatschappelijke verhoudingen, Die ten slotte deze democratische staat mogelijk maak te, geen standbeeld mogen oprich ten. Zij, die om andere dan dogma tische gronden dit voorstel afstem men, doen verkeerd en miskennen deze Figuur, Als men het beeld van St. Wille brord aanyaardt, waarom dan niet het beeld van Christus, Wiens leer Willebrord hier predikte? Wethouder v. Slingerland spijt 't, dat wethouder Bakker sprak van een onelegant gebaar en herinnert er aan, dat het voorstel bleef liggen in de hoop, dat Mr. Koelma zou herstellen. Het zou ook niet fraai geweest zijn het te laten liggen tot de nieuwe burgemeester er zou zijn. De minderheid van het College heeft de gelegenheid gehad in de bijlage van haar standpunt mede deling te doen, doch zij wilde dit niet. Burgemeester Van Kinschot stond destijds niet afwijzend tegen het voorstel en zocht zelf naar geschikte plaatsen- voor het beeld; toen het in zijn college van adviseurs, waarin de heren Ringers en Hogeboom zit ting hadden, ter sprake kwam, kwamen er bezwaren van niet- katholieke zijde. Slechts een beeld van Thorwaldspn zou men accepte? ren, doch men vreesde, dat het een H. Hartbeeld zou worden met een rozenkrans, wat op zich al een enormiteit is. Spr. wijst er voorts op, dat het plan eventueel nog in de Raad komt ter goedkeuring. Hij aanvaardt de principiële bezwaren en zal niemand, die tegenstemt, van anti-papisme verdenken; hij heeft ook waardering voor de waardige wijze, waarop de zaak besprokqn is. Het zou hem echter aangenaam zijn als het voorstel aangenomen werd. Na nog enige replieken kwam het voorstel in stemming; het werd verworpen met 16 tegen 9 stemmen. Alleen de katholieken stemden vóór. Hedenmorgen is ter hoogte van de Kanaaldijk te Alkmaar ong. 9 u. het 11-jarig dochtertje van de heer Helderman van de Omval aangere den door een vrachtauto, tengevolge waarvan zij op Vag werd gedood. Zij reed op de fitós met een ander meisje achterop, ovlr de Kanaaldijk in de richting van de stad. Ter hoogte van de Nieuwe Weg werd zij aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen. Vol gens omstanders zou zij een klap van de wagen gekregen hebben, waardoor zij op de grond werd ge smakt. vermoedelijk tegen een boom aan. Ze was op slag dood. Haar schoolvriendinnetje werd eveneens gewond. Beiden zijn naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. TRIBUNAAL TE ALKMAAR Een kalme dag, die lang duurde door het vele wachten. De Tweede Kamer van het Tri bunaal te Alkmaar onder mr. Wind- hausen kon Donderdag j.l. spreken van een zqer kalme dag; toch werd het erg laat en dit valt des te meer op, wijl meerdere zaken werden uit gesteld. Maar als men bijna ander half uur later begint, behoeft dit geen verbazing te wekken. Allereerst kwam voor Dirk Ha remaker uit De Beemster. Hij was in verzet gekomen tegen de opleg ging van de boete, die schier ho ger bleek te zijn dan zijn vermo gen ooit heeft bedragen. Mr. Lieu- wen uit Purmerend sprak van een brood-N. S. B.-er, die momenteel leeft van het geld van zijn vader. Zijn eigen vermogen wordt geschat op f14000,—. De Kamer zal in deze uitspraak doen op 22 December a.s. Pieter Maria van Haneghem was tijdens de oorlog soldaat bij de Waffen S.S. Hij is erg propagan distisch opgetreden, doch betreedt momenteel betere wegen. In de mijnen van Zuid-Limburg schijnt hij zijn best wel te doen. De uit spraak volgt op 22 December a.s. met zuiver wollen voering IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding V OPBRENGST COLLECTEN TUITJENHORN De onder de H.H. Missen gehouden collecte voor de centrale verwarming bracht f 844.85 op, terwijl Pater Dekkers van de Missie in Celebes f 400. inzamelde! BURGELIJKE STAND LIMMEN. Geboren: Catharina A. d. van J. Druijven en A. Res; Theodorus J. z. van G. J. Hekkel- man en E. M. Duin; Nicolaas P. F. z. van S. J. Beentjes en A. A. Vlaarkamp; Hermanus A. M. z. van P. Lute en M. Zandbergen; Gerrit J. z. van A. Dikkeboom en A. Rui ter; Adrianus C. z. van C. Bruijn en A. Rietveld; Wilhelmina J. M. z. v. W. J. Baandorp en J. Blokker; Jo- sephina C. M. d. van P. G. Bakkum en M. Bakker. Ondertrouwd: P. Morsch te War- menhuizen en E. A. Groot. Gehuwd: J. Ligthart en E. Admi raal. Overleden: Trijntje Orij, oud 85 jaar, echtgenote van C. Dekker. BURGELIJKE STAND I SqgOORL. Geboren: Petro- nella C. dochter van P. Opdam en van J. v. d. Peet. Ondertrouwd: W. M. Beeldman en A. K. Westra. Gehuwd: A. Ruis en W. B. Wag- tendonk. Overleden: K. Boot, oud 78 jaar. DIRKSHORN—DE EGMONDEN I EGMOND. In Dirkshorn speel de Egmonden I tegen de schaak club Dirkshorn. De gastheren toon den zich de meerdere en wisten een fraaie overwinning te boeken. De eindstand werd 7,52,5. De 'uitslag der borden was als volgt: 1. J. LevendigJ. de Waal 01 2. S. GnossenC. Visser '/j— 3. W. BakkumJ. Koopman 10 4. J. BakkumJ. van Don */i'h 5. H. HooijbergA. Heere 'h'h 6. J. K. Slot—P. Manté 1—0 7. J. VerstratenJ. Valkering 10 8. R. MeinemaA. v d. Veen 10 9. C. GulkerG. v. d. Brink 10 10. W. VlamH. Franse 10 ST. JOANNES DE DEO. SCHOORL. De R.K. Vereni ging voor Ziekenhuisverpieging hield dezer dagen eqn buitengewo ne algemene vergadering in het lo kaal van de heer P. Slijkerman te Catrijp. De voorzitter, de heer J. M. Krimp opende de vergadering met de chr. groet en deelde mede, dat de vereniging in levensgevaar ver keerde. Om dit duidelijker te illu streren gaf de penningmeester, de heer N. Kleverlaan, een overzicht van de stand van de kas, wat be treft de eerste drie kwartalen van 1947. Gedurende deze tijd bedroegen de uitgaven f 1203,95, tegen een ont vangst van f974,14, terwijl de reser ve ongeveer f300,groot is. De vereniging bestaat op het ogenblik nog uit 430 leden,waar van 280 betalenden (personen bo ven 16 jaar). In verband hiermede wilde het bestuur gaarne een uitspraak van de vergadering. Moet de vereni ging worden geliquideerd of moe ten de lasten onderling worden ge dragen? Hierover werd eindeloos gedeli bereerd, zonder dat men tot een be haalde uitspraak kwam. Verschil lende leden betreuren het, dat men het vorig jaar niet was overgegaan naar het A. A. Z. A. Anderen wa ren van mening, dat de vereniging moest blijven doorwerken. Een aan tal andere leden meenden, dat het nu de tijd was, om in contact te treden met een of andere maat schappij. Het eind van het lied was, dat het bestuur inlichtingen zal inwin nen bij het A. A. Z. A. en een of andere particuliere verzekerings maatschappij (hetgeen ze o.i. eer der had moeten doen) om en bloc over te gaan. Bqgin Januari zal dan met definitieve voorstellen worden gekomen. Als het dan voor verschillende leden maar niet te laat blijkt te zijn! Besloten werd de contributie voorlopig vast te stellen op 15 ct. per week, zodat men de eerste drie maanden van 1948 in ieder geval nog verzekerd is. II a VAN WIE het precies uitgaat, weten we niet, maar het valt ons op, dat een fatsoenlijke roomse krant „amusement voor katholie ken" annonceert. In Amsterdam op Tweede Kerstdag eenKerst bal. Niks op tegen, dat katholie ken „ballen".. Op zich ook niet, dat dit op Tweede Kerstdag gebeurt. Maar fijn is het niet, en jammer is het, dat het „nodig" zou zijn, uit overwegingen van „afweer". En helemaal in strijd met een katho lieke traditie is het, meenden wij altijd nog, dat van katholieke zijde op deze wijze verbinding wordt ge zocht tussen het begrip Kerstmis en het begrip „bal". Vechten wij vruch teloos tegen de beruchte „verva ging der grenzen"? In Haarlem organiseert men trouwens op Nieuwjaarsdag een danspartij van 8 tot 2 uur. Is het nu werkelijk no dig, dat katholieken op deze manier het nieuwe jaar beginnen, in een tijd als deze? Vervaging van de grenzen! Geen oog voor verhoudin gen! En: „wir tanzen auf einenVul- leden, aberwier tanzen"! Amu sement voor Katholieken!! Op Kerst mis en Nieuwjaar!!! „Bon 030 van de bonkaarten Ka, Kb en Kc 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of versnaperingen, maardie bon bestaat niet. Is dat geen vergissing?" Zo werd ops van verschillende zijden gevraagd. Ter geruststelling van vele huis moeders zij vermeld, <Jpt deze bon wel bestaat, maar op een plaats zit, waar men hem niet verwachten zou, namelijk helemaal bovenaan de kaart, ongeveer in het midden. Helaas is er geen prijs uitgeloofd voor het oplossen van deze puzzle De premie van f 3000.— 's-Gravenhage, 19 December. 502de Staatsloterij, 5e klasse, 17e lijst: no. 1975, uitgeloot met een niet, met premie van f3000,no. 18541 f200. Beel en, Neher op Sumatra De ministers Beel en Neher heb ben zich met de hen vergezellende functionarissen Donderdagmorgen naar Sumatra begeven. De reis werd gemaakt in het vliegtuig van generaal Spoor, welke bestuurd werd door diens adjudant, de ka pitein Merkelbach. Cevecht in Italiaanse Constituante De communistische en republi keinse afgevaardigden zijn geduren de tien minuten in ^e conferentie zaal van de Italiaanse constitueren de vergadering slaags geraakt. Er werd gedebatteerd over het nieuwe regeringsprogram. De bijeenkomst werd voor enige tijd verdaagd. Enige afgevaardigden werden ge wond. Het handgemeen had plaats, nadat Togliatti (communist) de bui tenlandse politiek van de premier had gecritiseerd, daar deze Italië, „tot slaaf van de V.S." maakte, „Schande over u", aldus zei hij tot de republikeinen, „gij haalt onze vlag door de modder". §CHIP IN GEVAAR door zwellende rijst* Het Amerikaanse vrachtschip Si mon Benson, dat zich op ongeveer 2240 kilometer ten Noordwesten van de Hawai-eilanden bevindt, heeft per radio om hulp verzocht. Door dat de lading rijst van de Benson nat is geworden en aan het zwellen is gegaan, dreigt er namelijk ge vaar dat het schip zal barsten. Het hospitaalschip „Comfort" van het Amerikaanse leger, dat op weg was uit Yokohama, heeft order gekre gen assistentie te gaan verlenen. R.K. GEM. ZANGKOOR NIEUW LEVEN HEILOO. „Nieuw Leven" zal onder leiding van de heer Piet Groot op 26 December a.s. des mid dags 15 uur het Kerstoratorium Opus 56 van Jos. Vranken opvoe ren. Deze opvoering vindt plaats in de St. Willibrorduskerk. Medewer king wordt verleend door l£yans v. d. Ven (bariton), Marie van Uden (sopraan) en het bekende „Zaanse Orkest". De tekst is geschreven door B. Verhoeven. Dit is op'zanggébied een groot evenement voor Heiloo en wij twij felen er niet aan of zéér velen zul len aanwezig zijn, om dit Kerst oratorium te beluisteren. Men deelt ons mede dat het kerkgebouw pre cies om 15 uur gesloten wordt. Liefhebbers uit de omliggende plaatsen worden vörwezen naar de raambiljetten. DOKTERSDIENST ZONDAG*21 DECEMBER 1947 Rayon West-Friesland (West) Dr. Barnhoorn te Blokker, tel. 2025. Dr. Mulder te Midwoud, telefoon Oostwoud 1. Dr. Pool te Hoogwoud, telefoon Spanbroek 297 (K 2263). NRD.-SCHARWOUDE. 18 Dec. 173000 kg witte bool 9—13.80; 75000 kg rode kool 916.10; 2500 kg gele kool 66.10; 26000 kg groene kool 6.4019; 5000 kg uien 19.70—20; gro ve 21.3021.60; drielingen 14.70—15; 2300 kg kroten I 8.408.90; 1300 kg andijvie I 39.70; II 32.6033.20. LANGEDIJK, 18 Dec. 38000 kg rode kool 9.40—13.90; 26000 kg gele kool 66.20; 55000 kg groene kool 9—20.40; 138000 witte kool 9—13.90; 6000 kg andijvie 31.30—41.70; 700 kg witlof I 40—45; II 25—30; 2000 kg bieten I 7.90; 3000 kg peen 3 8—8.20; 2700 kg uien 17.10. WARMENHUIZEN, 19 Dec. 43700 rode kool 9—16.20; 55300 witte kool 914.40; 1700 groene kool 8.40 14.70; 900 andijvie 24.3034.30; 2300 bieten 7.60—7.90; 3700 uien 19.80. BOVENKARSPEL, 18 Dec. 2000 kg koolrapen 2.50—3.10; 3350 kg spruitkool 0.32—0.44; 23000 kg groe ne kool 6.70—9.90; 88000 st. bloem kool, le 0.28—0.72, afw. 0.10—0.54, stek 5.9024.10; 12500 kg bieten gr. I 6—7.70, modjo 2.90—3.90; 5000 rode kool 9.10—10.90; 400QUgele kool 6.00; 2000 witte kool 10.4010.60 per 100 kg.; 40 baal Uien, grote 19.30—20, drielingen 17.70—17.90, nep 19.30 p. baal. (Vc UOG NIET ZO GI IN ^>m de behand delen maar aan te gezegd kon worden nu een belangrijk d de politiek eigenlijk en die hoort weer bi straks terug zijn, zul slist worden over eet Een begroting, zoal echter ook een aani De eerste sensatie, i sieve rede van mr Joe slotte op geen enkel pi Jonkman gelijk kreeg, van de heren Schoute voorstelden, de behand begroting op te schortel van orde werd verwor slot kwam er een voc Vrijheidsbonder Vonk, i vroeg over art. 1 van tweede sensatie uit te drukken, dat he de minister wordt afg de minister niet van Dit voorstel werkte f rechts, want nu het a: stemming, werd g o e met 43 tegen 32 stemn toch meteen een goe van het beleid van de De tegenstemmers wa de C.H., de St.Ger., de de C.P.N. de oppoi dreshed", volledig aan Dan was er derd de motie van de C.P.I dertekenaar Paul de onzachte termen dive overhoop haalde en af wel hij inzake de afke betreurenswaardige van Bondowoso, waar nen door slechte verzc een transport de dood al te krasse zin schra] de gehele rest van de 1 over zich en de moti werd verworpen. De i de Regering haddei ring over het gebeurde te kennen gegeven. Tenslotte hadden we sensatie weer eens Romme; daarin werd Luc van Dam ht RAI,-gebouw geboks van de Franse ou middengewicht Robe Er waren 5000 to Gemiddelde entreep een gulden of zes. J stens f 30.000,Vo< partij. Zei u iets ov tussen lonen, en prij Na afloop was hel enthousiast, dat de 1 der politie-geleide kleedkamer moest bracht, „omdat het anders wellicht wat dig zou hebben gehx u ies over sport, die sing kweekt? Een radio-concert derbroken door he\ rende bericht van d En de muziek speel passelijk „boks-victo Zei u iets over de ct van de radio? ZATERDAG 20 Dl HILVERSUM II (41 7.00 nieuws, 7.30 morg nieuws, 9.00 ochtend werken van Beethovei klein kleutertje, 10.15 radio-ziekenbezoek, 1 spreking (kerstlectuur lus, 12.03 zang en orge concert, 13.00 nieuws bespreking, 13.20 luncl filmpraatje, 14.00 de 14.20 Engelse les, 14.4C zingt, 15.15 debut 15.45 KR.O.-kiosk, 16.: van het Gregoriaans, wain, 18.00 volksliec 18.30 het twaalfde a Lord Junepatit, 19.00 katholiek nieuws, 19.4 binden, 20.12 de gewo lichtbaken Henri de een koets vol verhalen gebed, 23.00 nieuws, philharmonisch orkesl HILVERSUM I (301 7.00*nieuws, 7.15 ochi nieuws en gr. pl., 1 radio feuilleton, 11.00 beider, 12.00 „Vinct Barcarole, 14.15 harr Attentie!, 16.45 voor d nieuws, 18.15 sportpra 19.30 voor de jeugd, Vara-varia, 21.30 wee 22.00 „Adriaan en C The Ramblers, 23.00 hobbyhoek voor puz; piano en orgeL IN TEXAS De nieuwe komeet thans ook in het lar van „Wild West", Tex; gezien. Met of zond' cowboy-hoed? SCHADELOOS STELLING Als „schadeloosste ling" voor de verwoe tingen door de atoor bom te Hirosjima Nagasaki (Japan) aa gericht zullen de Am rikanen in Tokio ei Christelijke Univer: teit bouwen. Wat he< Nederland dan nog ve universiteiten te goe GOEDKOPE FAZANT Een zekere meneer Amerika schoot vani zijn rijdende auto t een fazapt en reed auto van een boswac

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2