u Dooie begroting over een levend probleem: DE VERRE STEM Li UIT DE KERMIS Extremistisch© activiteit op Java neemt toe tent voor ieken UZZLE menlijst! 'oerichten NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 19 December 1947 PAG. En toch nog een viertal sensaties! Zei u iets? RADIO in Zeeland Geen volksstemming Hensbroek koopt bouwterrein Het leed in de Randgebieden Litteratuur Vertaling van Graham Greene's „The Power and the Glory" Vincentiaan Duitsland in de knel J a precies uitgaat, ;t, maar het valt itsoenlijke roomse t voor katholie- In Amsterdam op een.Kerst- jen, dat katholie- zich ook niet, dat Kerstdag gebeurt, liet, en jammer is dig" zou zijn, uit in „afweer". En i met een katho- het, meenden wij n katholieke zijde binding wordt ge- jegrip Kerstmis en Vechten wij vruch- beruchte „verva in"? In Haarlem 1 trouwens op ;n danspartij van nu werkelijk no en op deze manier beginnen, in een Vervaging van de g voor verhoudin- zen auf einen Vui ler tanzen"! Amu- oliekenü Op Kerst- e bonkaarten Ka, aangewezen voor of versnaperingen, bestaat niet. Is ng?" Zo werd ons zijden gevraagd. J van vele huis- leld, deze bon op een plaats zit, niet verwachten elemaal bovenaan er in het midden, n prijs uitgeloofd isscn van deze /an f 3000.- 19 December. •ij, 5e klasse, 17e uitgeloot met een van f3000,no. 1, Neher imatra leel en Neher heb- hen vergezellende Donderdagmorgen begeven. De reis het vliegtuig van welke bestuurd adjudant, de ka li. n Italiaanse ituante sche en republi- igden zijn geduren- in .^e conferentie- aanse constitueren- laags geraakt. Er •d over het nieuwe i. De bijeenkomst ge tijd verdaagd, ligden werden ge- gemeen had plaats, lommunist) de bui- k van de premier daar deze Italië, de V.S." maakte, aldus zei hij tot „gij haalt onze dder". M GEVAAR illende rijst ïse vrachtschip Si- t zich op ongeveer n Noordwesten van en bevindt, heeft lip verzocht. Door- jst van de Benson en aan het zwellen er namelijk ge- iip zal barsten. Het lomfort" van het er, dat op weg was ïeeft order gekre- e gaan verlenen. ZANGKOOR V LEVEN Nieuw Leven" zal an de heer Piet ember a.s. des mid st Kerstoratorium >s. Vranken opvoe- ig vindt plaats in duskerk. Medewer- eend door Ijrans v. Marie van Uden it bekende „Zaanse kst is geschreven en. iggébied een groot Heiloo en wij twij- a of zéér velen zul- in, om dit Kerst- luisteren. Men deelt et kerkgebouw pre- gesloten wordt, it de omliggende i verwezen naar de SRSDIENST DECEMBER 1947 Friesland (West) e Blokker, tel. 2025. Midwoud, telefoon loogwoud, telefoon (K 2263). WOUDE. 18 Dec. bool 9—13.80; 75000 -16.10; 2500 kg gele 000 kg groene kool uien 19.7020; gro- drielingen 14.7015; 1 8.40—8.90; 1300 kg n 32.60—33.20. 18 Dee. 38000 kg -13.90; 26000 kg gele 000 kg groene kool witte kool 913.90; 31.30—41.70; 700 kg II 25—30; 2000 kg 10 kg peen 3 88.20; f.10. iZEN, 19 Dec. 43700 20; 55300 witte kool *roene kool 8.40 de 24.30—34.30; 2300 I; 3700 uien 19.80. PEL, 18 Dec. 2000 2.50—3.10; 3350 kg -0.44; 23000 kg groe- 90; 88000 st. bloem- 72. afw. 0.10—0.54, 12500 kg bieten gr. 2.90—3.90; 5000 rode 400(Lgele kool 6.00; 10.40—10.60 per 100 n, grote 19.30—20, —17.90, nep 19.30 p. OVERZEESE GEBIEDSDELEN" js|jeu^e COIÏimisSaNS (Van onze eigen verslaggever) LJOG NIET ZO GEK eigenlijk was het idee van Schouten as., IN om de behandeling van de begroting overzeese gebieds delen maar aan te houden, omdat er weinig of niets beslissends gezegd kon worden over de politiek met betrekking tot Indonesië, nu een belangrijk deel van het Kabinet daarginds vertoeft, waar de politiek eigenlijk gemaakt wordt Maar dat is Kabinetspolitiek en the hoort weer bij een ander hoofdstuk thuis. Als de ministers straks terug zijn, zullen we er meer van horen. Er mag niets be slist worden over een wijziging in het beleid, stelde Romme vast Een begroting, zoals die van Overzeese Gebiedsdelen, regelt ook een aantal posten, en dat moet natuurlijk doorgaan. dat de regering er terecht naar streeft, door grondwetsherziening de weg vrij te maken om de resten van ondergeschiktheid van Surina me en Curagao aan het Rijk in Eu ropa op te ruimen en de volledige gelijkheid tussen vertegenwoordi gers der drie rijksdelen (dus Neder land, Suriname en Curagao) te ver zekeren, en dat de regering terecht aanstuurt op gemeen overleg tussen vertegenwoordigers der drie rijks delen in een ronde-tafel-conferentie ter gezamenlijke voorbereiding van De eerste sensatie, na de agres sieve rede van mr Joekes, die ten slotte op geen enkel punt van min. Jonkman gelijk kreeg, was de motie van de heren Schouten c.s„ die voorstelden, de behandeling van de begroting op te schorten. Deze motie van orde werd verworpen. Aan het slo? kwam er een voorstel van de Vrijheidsbonder Vonk, die stemming vroeg over art. 1 van de begroting tweede sensatie om daarmee uit te drukken, dat het beleid van de minister wordt afgekeurd. Van de minister niet van de regering! Dit voorstel werkte feitelijk ave rechts, want nu het artikel, bij de stemming, werd goedgekeurd met 43 tegen 32 stemmen, zat daar toch meteen een goedkeuring van het beleid van de minister in! De tegenstemmers'waren de A.R., de C.H.. de St.Ger., de P.v.d.Vr. en de C.P.N. de oppositie, „full dreshed", volledig aangekleed! Dan was er -derde sensatie de motie van de C.P.N., eerste on dertekenaar Paul de Groot, die in onzachte termen diverse kwesties overhoop haalde en afkeurde. Hoe wel hij inzake de afkeuring van de betreurenswaardige geschiedenis van Bondowoso, waar 46 gevange nen door slechte verzorging tijdens een transport de dood vonden, een al te krasse zin schrapte, vond hij de gehele rest van de Kamer tegen over zich en de motieDe Groot werd verworpen. De Kamer èn de Regering hadden hun afkeu ring over het gebeurde al 'duidelijk te kennen gegeven. Tenslotte hadden we vierde sensatie weer eens een motie- Romme; daarin werd uitgesproken, Luc van Dam heeft in het RAI.-gebouw gebokst. Hij won van de Franse oud-kampioen middengewicht Robert Charron. Er waren 5000 toeschouwers. Gemiddelde entreeprijzen zeker een gulden of zes. Dat is min stens f 30.000,Voor een boks- partij. Zei u iets over spanning tussen lonen, en prijzen? Na afloop was het publiek zó enthousiast, dat de winnaar on der politie-géleide naar zijn kleedkamer moest worden ge bracht, „omdat het publiek hem anders wellicht wat te uitbun dig zou hebben gehuldigd"! Zei u ies over sport, die zelfbeheer sing kweekt? Een radio-concert werd on derbroken door het verbijste rende bericht van de zegepraal. En de muziek speelde een toe passelijk „boks-victor ia-kor aal". Zei u iets over de culturele taak van de radio? de onderlinge verhouding in het te hervormen staatsbestel. Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de minister haar had bewierookt en nadat mr Joekes een wijziging had voorgesteld, om de regering uit te nodigen, de da tum van bedoelde ronde-tafel-con ferentie ten spoedigste vast te stel len en de delegaties te benoemen. Zo hebben wij dus in het proces der s staatsrechtelijke ontwikkeling van de Overzeese Gebiedsdelen naast de befaamde motieRomme-v. d. Goes van Naters, nu ook een motie Romme-Joekes. Als een zalfje op de wonde der tegenstellingen, die er tussen beide regeringspartijen-qp 't stuk der Indië-politiek toch nog heus wel bestaan?? Vermeldenswaard is nog, dat nie mand bevredigd was over wat bij deze begroting te berde kon worden gebracht, ook de minister-zelf niet! Het was een dooie begroting, niette min een springlevend probleem! En tenslotte mogen wij niet onvermeld laten de bijna-verrukkelijke opmer king van onze vriend Paul de Groot dat hij niet accoord kan gaan met het voorstel-Schouten, om de be grotingsbehandeling op te schorten, omdat diteen methode van ob structie was! Alsof de communisten daar vies van zouden zijn Voor het eerst hebben de bezettingsautoriteiten in Hamburg toe stemming verleend om in deze grote haven, die zozeer door lucht bombardementen geteisterd werd, te fotograferen. Ontzettend is de aangerichte ravage. Deze foto laat zien wat er van de eens zo bekende werf van Blohm en Voss overbleef. ZATERDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM II (415 m.) K.R.O. 7.00 nieuws, 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws, 9.00 ochtendconcert, 9.35 werken van Beethoven, 10.00 klein, klein kleutertje, 10.15 concert, 11.00 radio-ziekenbezoek, 11.25 boekbe spreking (kerstlectuur), 12.00 ange lus, 12.03 zang en orgel, 12.33 lunch concert, 13.00 nieuws, 13.15 boek bespreking, 13.20 lunchconcert, 13.40 filmpraatje, 14.00 de toneelkijker, 14.20 Engelse les, 14.40 Bing Crosby zingt, 15.15 debutanten-concert, 15.45 K.R.O.-kiosk, 16.30 schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 de wig- wain, 18.00 volksliederen-kwartet, 18.30 het twaalfde avontuur van Lord Junepatit, 19.00 nieuws en katholiek nieuws, 19.45 banden die binden, 20.12 de gewone man, 20.30 lichtbaken Henri de Greeve, 21.40 een koets vol verhalen, 22.45 avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 radio philharmonisch orkest. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.0Ö*nieuws, 7.15 ochtendgym„ 8.00 nieuws en gr. pi., V.A.R.A. 10.20 radio feuilleton, 11.00 voor de ar beider, 12.00 „Vincentius", 13.30 Barcarole, 14.15 harmonieorkesten, Attentie!, 16.45 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, V.P.R.O. 19.30 voor de jeugd, V.A.R.A. 20.05 Vara-varia, 21.30 weekend orkest, 22.00 „Adriaan en Olivier", 22.TJ The Ramblers, 23.00 nieuws, 23.15 hobbyhoek voor puzzelaars, 23.00 piano en orgeL Station van Tjileboet overvallen Volgens het militaire week overzicht is de republikeinse ac tiviteit toegenomen in West- en Oost-Java waar ophitsende pam fletten worden gedistribueerd en geruchten over grote aanvallen der republikeinse strijdkrachten op de Nederlandse troepen circu leren. Beschietingen en ontvoe ringen vinden regelmatig plaats, betgeen de wederopbouw uiterst moeilijk maakt, maar de Neder- landse contra-acties hebben een toenemend succes. Zondag j.l. is het stationsgebouw der halte Tjileboet, aan dg spoor lijn van Batavia naar Buitenzorg, aangevallen door een ongeveer 30 man sterke bende, die niet alleen het stationsgebouw, doch eveneens de kampong Tjileboet rampokten. Dinsdag werd het gebouw weder om aangevallen, ditmaal door eën bende van 40 man, voorzien van vuurwapens. In het tjpgin van deze aanval zette de haltechef het sig naal voor de binnenkomende trein op onveilig teneinde te voorkomen, dat de passagiers het slachtoffer van de rampokkers zouden worden. Op de halte waren alleen employé's der Staatsspoorwegen aanwezig, w. o. drie Nederlanders, waarvan er twee van vuurwapens waren voor zien. Een der terugvurende em ployé's werd in de rug gewond. Voordat de bende in staat was, de halte te overmeesteren, werd deze ontzet door een sergeant en drie militairen van het K. N. I. L. van het garnizoen te Depok, die te Tji leboet kwartier kwamen maken voor de vaste militaire post, die in verband met de beschieting van Zondag te Tjilebet zal worden ge-, stationeerd. Deze vier mannen slaagden er in de bende, die elf Duitse filmspelers naar Hollywood Als eerste Duitse filmspelers na de oorlog hebben Hans Soehnker en Hildegard Knef een contract voor Hollywood gekregen. De beide artisten, die kortgele den in de rolprent: „Film 'Ohne Titel" van Kaeuther in Geiselgas- teig zijn opgetreden, gaan het vol gend jaar naar de Verenigde Sta ten. IN TEXAS De nieuwe komeet is thans ook in het land van „Wild West", Texas gezien. Met of zonder cowboy-hoed? SCHADELOOS STELLING Als „schadeloosstel ling" voor de verwoes tingen door de atoom bom te Hirosjima en Nagasaki (Japan) aan gericht zullen de Ame rikanen in Tokio een Christelijke Universi teit bouwen. Wat heeft Nederland dan nog veel universiteiten te goed! GOEDKOPE FAZANT Een zekere meneer in Amerika schoot vanuit zijn rijdende auto op een fazapt en reed de auto van een boswach ter aan. Hij kreeg 250 gulden boete wegens gevaarlijk rijden, 50 gulden wegens onvoor zichtig rijden, 20 gulden omdat hij na de aanrij ding was doorgereden, 10 gulden omdat zijn rijvergunning verlopen was, 20 gulden wegens het jagen op Zondag, 10 gulden wegens het zich bevinden op ver boden terrein en 30 gulden daar hij geen jachtacte had. Een fa- zantje dus van 390 gul- "den. Amerikaans goed koop! WEDEROPBOUW In Bristol moest een gravin 1273 formulieren invullen, alvorens ze vergunning kreeg 6 huizen voor landarbei- dersffte bouwen. Nog ietsje trager dan bij ons, zou je zo zeggen. VROUW DE BAAS Een dievenbende die in Milaan in de treinen opereerde en uit 69 mannen be stond werd geleid door een 16 jarig meis je. Een vrouw is 69 mannen te erg. OVER EEN IDIOOT GESPROKEN Het beroemde schil derij „de lachende idi oot" van Velazquez, de Spaanse schilder uit de 17e eeuw, bracht bij een verkoop l'/« mil- lioen gulden op. De gene, die het verkocht, lachte, de koper lacht niet meer, doch laat dat dp idioot doen. SPULBAAS doden achterliet, te verdrijven. De nasporingen naar het overige deel der bende worden met kracht voortgezet. De correspondent van Aneta meldt, dat ambtenaren van ver keer en waterstaat, die bezig wa ren met het opnemen der schade door de onlangs vermelde dijkdoor braak van de kali Marmojo bij Modjokerto aan de dijk aangericht, vanuit de overzijde der demarca tielijn met automatische wapenen werden beschoten. Posities Nederlandse passagiersschepen „Alphard", 17 Dec. van Pernam- buco naar Bahia. „Amsteldijk", 17 Dec. van Corpus Christi te Houston. „Averdijk", 17 Dec. van Houston te New Orleans. „Banggai", 17 Dec. van R'dam naar Batavia. „Bosch fontein", AmsterdamOost Afrika, 17 Dec. van Southampton. „Ceram", AmsterdamJava, 17 Dec. van Ant werpen. „Congostroom", 17 Dec. van Accra naar Lagos. „Delft", Amster- »damValparaiso, 18 Dec. te Cura gao verw. „Eemdijk", 18 Dec. van Antwerpen naar Rotterdam. „Flan- dria", wordt 24 Dec. te Rotterdam verw. „Frisia", 18 Dec. van Port Jerome naar Rotterdam (repareren). „Hugo de Vries", SjanghaiR'dam, 17 Dec. te Marseille. „Indrapoera", 18 Dec. 8.10 uur van Rotterdam naar Batavia. „Jaarstroom", 16 Dec. van Bordeaux naar Dakar. „Joh. van Oldenbarnevelt", AmsterdamJava, pass. 17 Dec. Kaap Bon. „Kota Ba- roe", Rotterdam—Java, 18 Dec. te Sabang verwacht. „Kalianda" (K.P. M.), RotterdamBatavia, pass. 17 Dec. Kreta. „Kota Inten", Rotter damJava, pass. 18 Dec. Point de Galle. „Lievevrouwekerk", Rotter damBasra, 17 Dec. van Genua. „Ma^skerk", 17 Dec. van Freetown naarT>ort Bouet. ,',Meliskerk", Bris baneRotterdam, pass. 18 December Finisterre. „Oranjefontein", 17 Dec. van Durban naar East Londen. „Riouw", 19 Dec. van New Orleans te Port Said verw. „Rijnkerk", BombayRotterdam, 17 Dec. van Port Said. „Streefkerk", R'dam Calcutta, 17 Dec. te Genua. „Stuy- vesant", AmsterdamParamaribo, 18 Dec. te Dover. „Tabinta", Singa poreAmsterdam, 17 Dec. van Port Said. „Volendam", 18 December van Soerabaya te Batavia verwacht. „Westland", Buenos AiresA'dam, 17 Dec. van Victoria Braz. „Zuider kruis" 17 Dec. 19.15 uur van R'dam naar Batavia. Scheepsbrand eisfe 26 doden Het totale aantal slachtoffers van de botsing op Maandag jl. tussen het tankschip „Tucopita" van de Texas Oil Company en het Argentijnse tankschip „Los Pozos", waardoor beide schepen in brand geraakten, moet, daar er geen an dere "lijken der bemanning meer zijn gevonden, thahs worden ge steld op zes en twintig. Het bergingsvaartuig, dat Dinsdag uitvoer om een onderzoek in te stellen naar het 45 km uit de kust drijvende wrak van de „Tucopita", keerde Woensdagmorgen met het uitgebrande casco op sleeptouw te rug naar Curagao, waar het werd» gemeerd in een der meest afgele gen baaien, op grote afstand van de petroleuminstallaties. De hitte op de „Tucopita" was toen nog al tijd zo intens, dat een nadere in spectie niet mogelijk was vóór de namiddag. Het vuur had zo hevig gewoed, dat de reserveschroef, die op het dek stond opgesteld en an dere metalen delen, volledig waren gesmolten. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Februari 1948 be noemd tot Commissaris der Ko ningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, burgemees ter van West-Capelle; hij is 41 jaar. OVER TERUGKEER VAN LEOPOLD In de Belgische Senaat heeft de partijloze Katholieke afgevaardigde Dorlodot een voorstel gedaan, dat de totstandkoming van een wet be oogt, welke een referendum aan gaande de koningskwestie mogelijk zal maken. Na ampele discussie is het voorstel verworpen. Daarbij ont hield de Christelijke Volkspartij (r.k.) zich van stenyning, terwijl socialisten en communisten tegen stemden. Als argument tegen het voorstel zijn o.m. aangevoerd, dat het niet opportuun zou zijn geweest terwijl een wet als hier bedoeld, strijdig zou zijn met de grondwet. Vrijwel alle Katholieke ministers hadden in het afgelopen weekende redevoeringen gehouden, waarin zij hun toehoorders duidelijk maakten, {Jat er nu nog slechts één oplossing voor de koningskwestie mogelijk is: de volksraadpleging. „Syndicats", het orgaan van het Algemeen Belgisch Vakverbond, heeft er intussen nog eens aan her innerd, dat het „alle middelen, de algemene staking inbegrepen, zal gebruiken om de terugkeer van ko ning Leopold te verhinderen." Belgische Kamerleden gestraft De Belgische Kamerleden Des- camp en v. Glabbeke, die tijdens 't debat over de Koningskwestie in de Kamer handgemeen raakten, zullen gedurende tien vergaderingen van het Parlement van deelneming wor den uitgesloten. Beide heren hebben geweigerd zich te verzoenen of openlijk schuld te bekennen. 2000 pakketjes uit Indië Woensdagmiddag arriveerden op Schiphol twee KLM-vliegtuigen uit Indië, een „Constellation" en een „Skymaster", die samen 2000 pak ketjes aan boord hadden, n.l. ge schenkzendingen van militairen in Indië aan hun familieleden in Ne derland. Houthandelaar krijgt 50.000 boete ue Haarlemse houthandelaar Fr. G. .1. Beerkens is door de economische politierechter te Haarlem veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming, f 50.000 boete en inbeslagneming van een houtvoorraad ter waarde van f 150.000. De veroordeelde heeft in een uiterst ingewikkelde zwarte han- delaffaire de hoofdrol gespeeld en reusachtige bedragen verdiend. Verdachte had 100 m3 teakhout verkocht tegen een prijs die vele malen hoger was dan de veroor loofde. In zijn requisitoir deelde de officier van justitie mede, dat deze geruchtmakende affaire zelfs de aandacht heeft getrokken van de ministerraad. Hij requireerde 1 jaar gevangenisstraf, f 100.000 boete en innbeslagneming van de betreffende houtvoorraad. De politierechter hield echter rekening met het feit, dat de onder meer tenlastegelegde valse opgave aan het Rijksbureau niet bewezen geacht kon worden. De uitlevering van oorlogsmisdadigers Een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse Justitie maakt op het ogenblik een reis door de Britse zone van Duitsland ten ein de besprekingen te houden over een gemakkelijker uitlevering van oor logsmisdadigers aan Nederland. Te vens zal de commissie zich op de hoogte stellen van de stand van de berechting. De raad der gemeente Hensbroek kwam Woensdagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester S. B. F. Kooiman bijeen. Ingekomen was een bericht van de heer J. Wit, dat hij zijp benoeming tot lid van de adviescommissie inzake het vorde ren uan woonruimte aanneemt. Voorzitter deelde mede dat hierme de thans deze commissie volledig is samengesteld en binnenkort bijeen geroepen zal worden om enigszins geïnstrueerd te worden. Tevens gaf voorzitter een toelich ting op het doel en de werkwijze van het Centraal Archief- en In lichtingenbureau inzake maatschap pelijk hulpbetoon, welke bureau de gemeenten op de hoogte brengt van organen die collecten, etc. houden. Bouwterrein. Ingekomen was een schrijven van de N.V. Kasvereniging te Am sterdam. welk lichaam het beheer voert voor de eigenaren van het terrein De Strook te Hensbroek dat 1500 M2 terrein voor de gemeente 1*2,50 beschikbaar kon worden ge steld. Voorzitter lichtte toe dat het terrein ongeveer bouwrijp is, en dat het van B. en W. de bedoeling is om ongeveer tot 60 meter breed te langs de weg te kopen, zodat het terrein 25 meter diep zou worden. Voor twee dubbele woningen be tekent dit een erf aan weerszijden van 3 meter, waarbij dan nog 18 meter beschikbaar blijft van het terrein voor het in de toekomst eventueel te bouwen gymnastiek lokaal. De raad kon zich volledig met de voorstellen verenigen. De heer Oudejans wees er op dat het in de bedoeling ligt om ook zo spoedig mogelijk te Wogmeer een dubbele woning te laten bouwen, doch dat men er tot nog toe niet in is kunnen slagen om een geschikt bouwterrein te bemachtigen. Even wel blijkt men nog iets in petto te hebben. Het einde in zicht. Voorzitter nam op de meest har telijke wijze afscheid van de raad voor 1947 en hoopte het beste voor 1948. Wethouder Oudejans betuigde namens de raad wederkerig dank voor de goede voorlichting, het be leid en de medewerking van voor zitter. Hierop ging de raad. nadat de openbare vergadering gesloten was in comité, voor het bezichtigen van woningplannen, die naderhand in de raad behandeld zullen worden. De grootste drijvende bok van de wereld, welke in het bezit was van de N.V. Scheepssloperij Holland te Hendrik Ido Ambacht, zal binnenkort naar Indië worden'vervoerd. De bok is n.l. aan het Indische, Departement van verkeer en waterstaat vgrkocht. Eduard van Beinum, de eerste dirigent van het Concertgebouworkest, is twee maanden in het bui tenland geweest. Gisteren kwam hij weer uit Enge land te Hoek ven Holland aan. Hoe het ook zij en wat er ook gebeure moge, maar Carnavalsoptocht in Venlo ,in het a.s. voorjaar gaat door. De verenigin gen in Venlo en de „tech nische commissie" hebben dat eindelijk voor elkaar gebokst. 5[j In Boekei schonk een vrouw het le ven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. En ze maken het best. ïjj Toen P. de Koning, schip per v. h. vissersvaartuig door een Belgische visser in de haven van Oostende binnengebracht. Op 16 December werd in Zuid- Afrika de Dingaansdag gevierd. Ter gelegenheid daarvan kwamen de ge zant van de Unie van Zd. „Bruinisse 16" voor de Belgische kust rustig aan het vissen was, werdzijn schip plotseling door een mijnenveger van „de Bel gische marine geramd. De Koning kon zich ter nauwernood in veiligheid brengen. Zijn schip werd Afrika, de heer Leif Ege land en zijn vrouw, eens een kijkje nemen in Am sterdam. Als commissaris voor de Unie te Londen, sal de heer Egeland bin nenkort naar Engelapd vertrekken. Eergisteren is een 70-jarige vrouw te Rotterdam in haar woning van de trap gevallen en met het achterhoofd op een betonnen vloer te recht gekomen. Ze ^grd in bewusteloze toestand naar het hulpziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de dag aan de bekomen verwendingen is overleden, jjc De landelij ke directeur van de Stich ting 1940-1945, dr. B. H. de Jongh heeft nu de eer ste opbouwjaren van de Stichting achter de rug zijn, zijn functie als direc teur neergelegd en zitting genomen in het hoofdbe stuur van deze Stichting. H. M. de Koningin heeft dr. De Jongh benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. HET TENGARONCOMPLEX, na bij Soemowono op de uitlopers van de Oengaran, is gelegen juist binnen het gebied, dat door de Lui tenant Gouverneur-Generaal onder bescherming der Nederlandse troe pen is gesteld. Van tijd tot tijd infiltreren er kleine groepen rustverstoorders, die snel hun slag slaan en die zich daar na terstond weer uit de voeten ma ken. De bevolking js hiervan steeds de dupe; zij moet evacueren*of ter plaatse blijven om beroofd te wor den van alles, wat doortrekkende benden kunnen gebruiken. Dit werd nog eens gedemon streerd in het gebied van de T- Brigade, waar tijdens een verken ningspatrouille in het Tengaron- complex toestanden werden aange troffen, die nergens binnen het Ne derlandse gebied en waarschijnlijk ook niet in de republiek voorko men. Hier wak zelfs een jutezak een luxe kledingstuk, en talloos waren de bewoners, die nauwelijks een stuk vod hadden om aan minimale kleding-eisen te kunnen voldoen. Voedsel was er niet meer, omdat de rijst was weggevoerd; er was hen alleqn nog wat ketella gelaten. Zout was sinds lange tijd niet meer ver strekt. Door de ondervoeding was er nagenoeg niemand, die niet met zweren of huiduitslag was over dekt. Een dergelijke verwaarlozing werd nog niet in Midden-Java aan getroffen. Op Zaterdag 22 Novem ber werden in de drie kleine kam pongs, die tot dit complex behoren, ongeveer 250 personen aangetroffen en direct werd een hulpactie geor ganiseerd. Toen fchter een medi sche ploeg en een colonne van het Rode Kruis zich op 24 November op weg begaven, bleek, dat het aantal inwoners reeds verzevenvoudigd was. Ieder, die zich in het veld had schuil gehouden was teruggekeerd om van de aangekondigde hulp te kunnen profiteren! Zo goed moge lijk werd de aangevoerde voorraad onder de stakkers verdeeld, medi sche hulp werd verleend en het be stuur van de dessah werd verze kerd door het aanstellen van een loerah. Er werd voldoende voedsel aangevoerd om voor de eerste tijd de behoeften te dekken, hoewel dat niet eenvoudig was, omdat deze kampongs bijna niet te bereiken zijn. Er zijn thans maatregelen geno men om de voedselvoorziening en de medische verzorging van de be volking voor de toekomst veilig te stellen. Marshall vertrokken Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, is gis termiddag per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken. Het Alg. Handelsblad van 15 Dec. bevatte een bericht over de nieuwe Roman van de Engelse katholieke romanschrijver Graham Greene, dat onjuist is te noemen. Het be richt luidde: „De Nederlandse vertaling van Greene's „The Power and the Glory" welke bij Uitgeverij Het Spectrum zou verschijnen, is door het Episcopaat verboden en zal thans bij Uitgeverij Contact te Amsterdam uitkomen." De juiste toedracht van zaken is deze: het is van Bisschoppelijke zijde inopportuun geacht, dat deze vertaling bij Uitgeverij het Spec trum zou verschijnen. Het verschij nen van de Nederlandse vertaling is niet verboden. Fransen uit de Sovjet-Unie gezet Te Parijs zij ntwee Franse vrou wen en een Fransman aangekomen, die uit de Sovjet-Unie zijn gezet. In doorgaans welingelichte krin gen meent men, dat de uitzetting is geschied als represaille tegen de recente arrestatie en uitzetting van Sovjet-burgers in Frankrijk. M ATUURLIJK komt het meer dan eens voor, dat er in de grote uitgebreide kring van de lezers van onze krant jubilea en andere merkwaardige dagen zijn. Uiteraard is het ondoenlijk daar telkens op deze plaats aan dacht aan te schenken, al mogen de betreffende jubilarissen en feestelingen zich verzekerd hou den van onze oprechte belang stelling. Maar voor morgen ma ken wij een uitzondering. Veer tig jaar lang, dat is meer dan een heel mensenleven, en nu nog altijd met hetzelfde enthou siasme en dezelfde toewijding actief lid der St. Vincentiusver- eniging te zijn, dat verdient openlijke hulde. Wij zijn ons daarbij bewust, van tekort te schieten, want het goede, dat hier in stilte en in het verbor gen werd en wordt verricht, is onnoemelijk. Maar God die alles weet en ziet, zal de erkentelijke hulde van ons, mensen op Zijn manier ruimschoots aanvullen! MARCUS v - rj'yv v ,.v - ';l«f* ■i-iÉsi'1 H. M. de Koningin begeeft zich van het Paleis naar het Midden- damterrein, vergezeld van burgemeester d'Ailly,„om de plechtig heid van het hijsen der nieuwe Amsterdamse vlag, welke door Haar aan de Gemeente Amsterdam is aangeboden, bij te wonen. Nu eenmaal de Grote Vier uit elkaar zijn gegaan en de wereld afwacht wat de volgende zet in het internationale politieke schaakspel zal zijn, gaan onze blikken naar jiet land, wiens toekomst op het spel staat en dat de gevolgen van het mislukken der conferentie te dragen zal hebben: Duitsland. Berlijn werd door de berichten uit Londen opgeschrikt en de com mentaren in de ochtendbladen lie ten geen misverstand bestaan, dat de gevolgen van de mislukking als van historische betekenis moet worden beschouwd. Zowel van communistische als van andere zijde is de verwachting uitgesproken, dat de algemene lijn van deze gevolgen zal wijzen in de richting der ontwikkeling van een zelfstandig West-Duits Staatsbestel. Daarbij is de practische verwezen lijking van een aaneensluiting van West-Duitsland vooreerst van meer betekenis dan de staatkundige vorm waarin deze gegoten wordt. In dit verband schenkt men te Berlijn bij zondere aandacht aan de bizonale conferentie, die voor 20 December a.s. door de Generaals Clay en Ro bertson te Frankfort is bijeenge roepen om met de minister-presi denten de moeilijkheden, die tot nu bij de sa- f menwerking tus- Iir I sen de bizonale nns-RFT D- organen en de GEBEUREN tandsbestujfn zijn voorgeko- J men en vele bij de vereni ging der zones gekoesterde ver wachtingen niet in vervulling heb ben doen gaan, te bespreken. Ofschoon van Duitse zijde offici eel wordt vastgesteld, dat deze con ferentie niet samenhangt met het afbreken- der Londense besprekin gen, wordt aangenomen, dat de breuk tussen de geallieerden van grote invloed op de te Frankfort te nemen beslissingen zal zijn. Men verwacht in Frankfort concrete voorstellen tot verwezenlijking van de plannen, die met het oqg op de eventualiteit van de thans ingetre den situatie reeds lang zijn voor bereid en het onderwerp zijn ge weest van een levendige discussie. Zo is algemeen de verwachting, dat de gevolgen van Londen geen we ken doclj slechts^dagen op zich zul len laten wachten. Dé in de laatste dagen steeds veelvuldiger wordende berichten over een voorgenomen uitbreiding van de in het westen reeds geves tigde economische samenwerking tot een politieke, wordt door de communistische bladen aangegre pen om de westelijke mogendhe den de schuld voor het mislukken van Londen aan te wrijven. In het officiële blad der Sovjetbezetting „Tagliehher Rundschau" heet het, dat de komende dagen waarschijn lijk het onwaardige schouwspel te zien zullen geven van de vestiging van een „onafhankelijke" West- Duitse Bondsrepubliek, die niets anders zal zijn dan een kolonie van Wallstreet. Overigens publiceren alle in de Sovjetsector verschijnen de bladen als op commando een be richt van het nieuwe persbureau der Sovjetzone, w.aarin wordt vast gesteld dat uitsluitend Marshall ver antwoordelijk, is voor de breuk. Zo blijven de Russen evenals Mo- lotof te Londen propaganda spui ten. Maar zelfs voor de meest kort zichtige Duitser moet Ijet duidelijk zijn van welke kant het meeste heil is te verwachten. Men zou aan de hoeveelheid propaganda bijna de conclusie gaan verbinden, dat de Duitsers in hun gedachten reeds de Russische politiek door hebben. Er is één lichtpunt in de gehele geschiedenis n.l. dat de a.s. beslis singen der Westerse Mogendheden in een rustiger en vriendschappe- lijker sfeer genomen zullen wor den ,dan ooit in de bijeenkomsten met Molotof mogelijk was. SIC TRANSIT Grote opdracht voor Fokker De N.V. Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker heeft van de Ne derlandse regering opdracht gekre gen 50 North American Harvard- lesvliegtuigen te bouwen voor voortgezette opleiding van de Ned. luchtstrijdkrachten. FEUILLETON door PETE FALCON 89. Ze hield hem terug. „Ik ga mee, Fred," sprak ze. „Ik zal mijn nieuwsgierigheid bedwingen. Maar mag ik je een kus geven?" Hij staarde haar- ongelovig aan. „Geen romantische kus," glim lachte ze. „Maar een kus uit dankbaarheid. Ik bemerk plotse ling, dat ik als modern meisje vre selijk gevoelig ben voor het rid derlijk gedrag van een man Hij had de kus te pakken voor hij goed en wel besefte wat er ge beurde. „Ga je mee?" vroeg ze onschuldig „Vrouwen zijn gevaarlijk," merkte hij op, „terwijl hij met haar mee ging naar buiten. „Nog gevaarlijker dan Finnemore en zijn bende?" informeerde ze. „Niet voor mijn leven, maar wel voor mijn heilige beloften," ant woordde hij nuchter. „Toch wil ik je er niet van af brengen", verzekerde ze met na druk. „Dat merk ik", kon hij niet nala ten op te merken. Het was misschien goed. dat ze juist het hek bereikten waar commissaris Veerman bij een auto stond te wachten, want op dat ogenblik liep de romantische eed ernstig gevaar te worden geschon den. Toen de wagen langzaam weg reed, keek hij nog even om naar de villa van Wozodsky. „Ik had nooit gedacht, dat ik het hem zou lap pen", mompelde hij. „Het is een mooi stukje werk ge weest", zei Veerman, die achter 't stuur zat. „Maar.'eh.moet ik nog stoppen of „Mijn hemel!" riep Fred uit. „Ik moet de documenten opgraven waar het eigenlijk om ging. Stop pen, commissaris, het was op deze hoogte, tussen die bomen, bij een alleenstaande struik." Hij sprong uit de auto, doch bleef enkele seconden bij de geopende portier staan. Hij keek Mary even aan en lachte. „Zie je wel, dat vrouwen gevaar lijk zijn", fluisterde hij haar toe. „Ze maken, dat je het belangrijkste vergeet. Toen énelde hij weg onder het duister van de bomen om de tas op te graven. En Mary kreeg gelegen heid om diep na te denken. HOOFDSTUK X. „Mevrouw Veerman, uw thee en sandwiches zijn heerlijk", verkon digde Fred tegen de echtgenote van de commissaris. Mary en hij zaten in de salon van de commissaris-wo ning. een ruime villa gelegen in een der vele lanen van het rustieke Apeldoorn. Mevrouw Veerman, een gastvrije Nederlandse huisvrouw, die na een telefoontje onmiddellijk bereid was ondanks het nachtelijk uur, de voor haar vreemde gasten te ontvangen, knikte dankbaar: ,Jk ben erg blij, dat u Nederlands 'spreekt, mijnheer Vandijke. Want mijn Engels is erbarmelijk. Wilt u miss Regan vragen of ze nog iets wil eten ze heeft heus wel wat nodig om op te kikkeren na al de emoties." Mary bedankte en vertelde open hartig, dat ze niets liever zou doen dan gaan slapen. „Ik zou nog even wachten", raad de Fred haar aan", als je kunt. Ik verwacht ieder ogenblik mr. Veer man thuis en dan zal hij ons kun nen vertellen wat hij heeft afge sproken." „Ik geloof, dat mannen allemaal iets tyrannieks hebben", vertelde Mary aan mevrouw Veerman. „Ze vmgen je 's morgens om half vier zelfs nog om een poosje op te blij ven." Fred lachte en vertaalde voer de gastvrouw zonder enige wroeging Mary's verwijt. Op dat ogenblik stopte een auto voor de villa, het geen de thuiskomst van de commis saris betekende. „Goeden morgen", zei hij joviaal bij zijn binnenkomen, „Ik zou haast zeggen lekker geslapen als ik niet beter wist. Het begint al te dagen." „Ja, dat vindt miss Regan de meest geschifte tijd om naar bed te gaan", vertelde Fred plagend. Wordt vervolgo 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3