Een punt kan een bladzijde uit een boek zijn! Kardinaal F rings is Nederland dankbaar PROOT ïisjesschool De geheimen van de kleinbeeld- TOCH EEN NIEUWE HOED? Centrale Radio Stichting vein Omroeporganisaties? {2/ClKO c/4, oorkondev/eergave In de materiële nood dient voorzien te worden K De akkerbouwers en het Landbouw-economisch Instituut it heen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 20 December 1947 PAG. 3 Een minderheidsadvies van twee leden van de radio-raad Verlenging van de eerste oefentijd I*»**/? Nooit op tijd? Bereid? e „Marijke"-zaol qnder no. 4321 nieuwe Directie Dokter Swart gaat heen eer H. J- Swart, gemeente-; roeg ontslag pér 1 Januari i heeft n.l. de functie aan ban assistent van de prpfes- ië "oog- en heelkunde aan de eer Universiteit. dan 12' jaren heeft dokter de gezondheidszorg voor H. aards ingezetenen op dè voorbeeldige wijze vervuld. I het B. en W. spijt deze zq ne geneesheer de gemeente verlaten, werd besloten een arijven voor de vele hoogst ■ïjke diensten aan dé ge- ischap betoond, tot hem te jog aan het rijks „verplaat- sten-besluit", keurde de raad a regeling goed vqpr de gé- secrëtaris en ontvanger. Arme caféhouders roorstel opa dg yprrpakelijk- él'asting, Voor niet-cültureel lent, te verhogen tot 50% :aakte enige deining in de iet was hun ook wel kpud n dak gevallen, zomaar in anvullende agenda. Maar, 'as de stok achtep de deur, niet mis te verstane taal De Minister liet ifnmerg yfg- t mocht de gemeente deze l niet vopr 1 Januari a.s. aanvaard, waarschijnlijk itkering uit het gemeente- ■alt te verwachten. En lugowaard is noodlijdend. B. en W. wilde dé wet niet e qmvang toepassen- Voor toningen maakt zij een pit- ng, om de eejivquilige re it nóg sedert korte tijd in ;emeente filmvoorstellingen gegeven, en de exploitant iad ernstig poogt alleen films ge culturele waarde te ver zou ook hier de vertoning i omvang worden toegepast, hpt te verwaèhten, dat 'dtë Hingen worden gestaakt, en gd verplicht wordt naar de gaan. B.' én "W. achten het iel beter hen tenminste in omgeving iet's goeds, of zo il, minder slecht, 'te bieden, éep Groenland Was' het mét e belasting op bajs e.d. lang ;ns. Hij vond het onrecht- dat alleen "de "caféhouders ilasfing dragen. „Dat zop ?o meende de voorzitter, „als houders dit niet afwentelden publiek. HpogsteiSs zullen de :rs, als meer eiitrëe geheyen een biertje minder drin- /ertoning is weinig elegant, met een zucht", we komen onderuit".' röörstel Werd noodgedwon- nvaard, inet nadrukkelijk immen van de heer Groen- emeente zal een rekening- -overèenkomst tQt f 80.000 met de Bank voor Necierl. ten- ttende leden van de advies- iie vpor uitvoering van dp imtewet wérden allen her- Als plaatsvervangers wér- igewezen de' héren C. J. i K. Komen. rondvraag werd het licht- rt \T AÜ* tiV. ïl N-X" uxuuu rekkihg tot de invoering rium li'pht. Een en ander is Qög niet direct liitvoérbaar het gebrek aan ma'terialen, palen. In de 'toekomst moe- lichten n.l. hoger worden t. Daar het EE.N. zijn me ng wel zal verlenen, kan ter gelegener tijd wel v4or- veiwachten, maar, het duurt l eventjes. ie beste wensen voor 1948 voorzitter deze laatste ver- g van dit jaar. LANDARBjiIDER§BPND ST. OPUS DEDIT WAARD Op Maandag 22 houdt deze afdeling haar [adering in de zaal van de Veenboer. Ng^st de bë- e agendapunten is ër een erloting éji fevens eèn ver- an goederen Stichting' y.' d. iw. "We verwachten dus eén pkomst. GESLAAGD SHORN VoOr het candi- imen Rechten slaagde giste- Imsterdam de heer W. R. v. Gemeenteraad Egnaond-Binnen OND BINNEN. Onder terschap vkn burgemeester lë" kwam gisterenmiddag de tëraad van Egaoüd Binnen ter behandeling van een rté agenda. 1 ir hoöfdelijke stemming begroting 1948, met inacht- van de wijzigingen, inge- de commissie-Oud, yastge- iststolling van een verqrde- ntrent de toepassing van 1 der woonruimtewet had s geen lange discussie no- artikel 5, dat hapdelt over wissejen van woonplaats, leen met 5 tegen 2 stemmen [rip „laftdarbefder!' vèrvan- r „arbèider", waardoor een lie in Ipöpbiepst''is, onder kei valt. r hebben B. en W. nog is 'artikpl 8 de bevoegdheid, Dijzondere gévallen een af- e beslissing te nemen, itte wérd de gemeenterekp- 16 aangeboden tiiet een te- i 38.000.—. Bij dit 'bedrag r ook'het tekort,', floor fl§ arnn nhlntólivi L-AL'^I 'ari"f 7~000~— néëf. s de rondvraag werden nog inder belangrijke plinten 'den, diè""t.2.t. de raad zul- éken. - loop bracht de burgemees- aan de heren wethouders leden, voor de'ondervonden rking'in Ket1 afgelopen jaar. wens „Zalig Kerstfeest" en ifl begin" sloot de voorzitter ïdering. pE LEDEN VAN DE RADIORAAD J. W. de Vries en J. van de Eeft hebben bij de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een minderheïdsnota ingediend, behorende bij het advies van de Radioraad inzake een wettelyke regeling van de radio-omroep in Nederland. Deze nota bevat de volgende hoofdlijnen: L Er komt een centraal lichaam, dat belast is met het gehele beheer van de radio-omroep, waaronder begrepen de exploitatie der zenders, het beheer der studio-gebouwen en de verzorging der wereldomroep. 2. Dit centrale lichaam zal de vorm hebben van 'n open stich- fing, samengesteld uit omroeporganisaties (verenigingen, stich tingen). 3. Voorwaarde tot erkenning als omroeporganisatie is, dat deze een belangrijke geestelijke of maatschappelijke stroming vertegenwoordigt. 4. Deze omroeporganisaties be schikken zelfstandig over zendtijd. De zendtijd wordt toegewezen voor de tijd van 5 jaar en houdt, wat de duur betreft, verband met de om vang van de stroming, die elk om- roeporgaan vertegenwoordigt. 5. In de daartoe verstrekte zend machtiging zijn opgenomen de eisen van: toetreding tot de stichting, in breng tegen vergoeding van studio gebouwen, technische middelen, enz. tot gemeenschappelijk of afzonder lijk gebruik bij de omroeporganen, deelneming aan de programma-co- ordinatie en de gemeenschappelijke uitzendingen. 6. Het bestuur van de stichting is samengesteld uit vertegenwoordi gers der omroeporganisaties. Voor zitter is een vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. De grootte van de vertegenwoordiging der Omroeporganisaties houdt verband met de omvang van de hun toege wezen zendtijd. 7. De stichting schept de organen, die voor de uitvoering van haar taak nodig zijn, zpals een afdeling voor de programma-coördinatie, een afdeling voor de programma-uit voering, een afdeling voor de tech niek en zender-exploitatie, een af deling voor de organisatie, een af deling Wereldomroep. Het bestuur der Stichting benoemt de leiders van de afdelingen programma-uit voering, techniek en zender-exploi tatie, organisatie, wereld-omroep. 8. De afdeling programma-coördi natie wordt geleid door een com missie, die is ssmengesteld uit ver tegenwoordigers aèr omroeporgani saties, benevens een vertegenwoor diger van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze commissie schikt de program ma's der omroeporganen samen tot één harmonisch geheel, zorgt, voor een onderlinge afwisseling tussen de uitzendingen over beide golf lengten (vermijden van doublures), en ziet toe, dat de programma's op een verantwoord peil staan. Verder bepaalt de commissie, met inacht neming van een daarvoor vastge stelde hoeveelheid zendtijd, welke programma's als gezamenlijke uit zendingen zullen worden aange merkt. Deze gezamenlijke program ma's worden als zodanig en niet met vermelding van de naam van een omroeporganisatie aangekon digd. Als een der omroeporganisaties om principiële redenen geen ver antwoordelijkheid voor een bepaald programma kan dragen, mag dit niet als gemeenschappelijke uitzen ding gelden. Beslissingen worden bij meerderheid van stemmen ge nomen, alleen ten aanzien van uit zendingen, die door een omroep- orgaan van principiële betekenis worden geacht, heeft deze commis sie een adviserende stem. 9. De afdeling voor de uitzendin gen regelt de programma-uitvoe ring. Daartoe beschikt zij over ge meenschappelijke apparaten, als: Het studio-complex, het muziek- apparaat, de hoorspel-afdeling. Onder deze afdeling ressorteert ook de Nieuwsdienst van de Stich ting. 10. De afdeling voor de techniek beheert het technisch deel van het Omroepbedrijf, zoals de gezamen lijke technische afdelingen, het la boratorium vóór onderzoekingen, het onderhoud van gebouwen, enz. Voorts ressorteert hieronder de exploitatie der zenders. In verband met de belangen van de Staat bij de exploitatie der zenders wordt Bij de Tweede Kamer is een ont werp tot wijziging van de Dienst plichtwet voorgesteld, waarin wordt voorgesteld de algemene oefentijd bij de landmacht te verlengen van 11 tot 12 maanden. Er zijn echter enige grot/pen, waarbij een langere of zelfs een veel langere duur nodig is. Dit geldt o.a. hen, die bij de land macht worden opgeleid tot offi cier. Deze opleiding wordt geacht in 18 maanden voltooid te kunnen worden. Het ligt in de bedoeling deze opleiding te splitsen in twee niet aansluitende gedeelten en het tweede gedeelte, omvattende een duur van zes weken, later te doen vervullen, zoveel mogelijk In de zomertijd. Ook voor de onderofficiersoplei ding is een langere duur dan 12 maanden uitgetrokken, doch het is niet zeker, dat het verhoogde maxi mum 15 maanden over de 'ge hele lijn zal moeten worden toe gepast. Ten aanzien van de cavalerie en de artillerie op motoraffuit zou een kortere oefentijd van 15 maanden, althans voorshands, niet verant woord zijn. Het is echter mogelijk, dat deze termijn mettertijd of lan ger zal moeten of karter zal kun nen worden. Bij de luchtstrijdkrachten zal de oefentijd twee jaar bedragen voor hen, die een technische vakopleiding genieten. Voor de zeemacht wordt geen verandering van de eerste oefening ten hoogste 21 maanden) voorge steld- Voor dienstplichtigen, die worden aangewezen om de eerste oefening voor een deel buiten Nederland te volbrengen, kan de duur der eerste oefening voor de landmacht met ten hoogste 12 en voor de technische luchtstrijdkrachten en de zeemacht met ten hoogste 6 maanden worden verlengd. aan de onderafdeling zender-exploi tatie een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur der P.T.T. toege voegd. 11. De afdeling voor de organisa tie regelt alle aangelegenheden van organisatorische, economische, so ciale en juridische aard, zoals de arbeidsvoorwaarden van al het per soneel, dat bij de omroep werkzaam is, de auteursrechten, enz. 12. De afdeling Wereldomroep is belast met de verzorging van de werelduitzendingen. Aangezien de regering belangrijke invloed dient te hebben op de Wereldomroep, be noemt de Minister gen programma raad voor de Wereldomroep, waar in de omroeporganisaties benevens de Ministeries van Buitenlandse Zaken, van Overzeese Gebiedsdelen en van Economische Zaken zijn vertegenwoordigd. 13. Er is een verplichte luister bijdrage, waarvan de grootte af hangt van het bedrag, dat voor de Omroep nodig is. Deze luisterbij drage is een bestemmingsbijdrage, die dan ook uitsluitend voor om- roepdoelemden mag worden be steed. De omroeporganisaties ont- vaftgen een deel der luisterbijdra gen in verhouding tot de hun toe gewezen zendtijd. 14. Elke tot de Stichting behoren de omroeporganisatie mag een pro- De bekende kunstschilder An- toon van Welie wordt door de Pauselijke Nuntius Mgr. Paul Giobbe ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag gelukgewenst. grammablad uitgeven. Omtrent om vang, prijs, aantal advertentie pagina's e.d. worden gemeenschap pelijke regelingen getroffen. De ba ten dienen aan omroepdoeleinden te worden besteed. De uitwerking van deze grond gedachten kan, naar de mening der adviseurs, leiden tot een Nederlands omroepbestel, dat in overeenstem ming is met de wensen van de grote meerderheid van ons volk, dat lo gisch aansluit bij de historische ont wikkeling en dat de eenheid-in-ver- scheidenheid mogelijk maakt, die het voornaamste kenmerk van onze radio-omroep dient te zijn. Loontoeslagen in het bakkersbedrijf Het college van Rijksbemidde laars heeft o.m. het volgende be paald: Werknemers, wier werkzaamhe den op 4 of meer werkdagen per week aanvangen te 6 nur of vroe ger, ontvangen een wekelijkse toe slag op hun weekloon van 2. Werknemers, wier werkzaamhe den op 3 of minder werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroe ger, ontvangen een wekelijkse toe slag op hun weekloon van 1. Deze bepalingen zijn 15 Decem ber in werking getreden. Antoon van Welie 80 jaar Onder zeer grote belangstelling heeft de Haagse schilder Antoon van Welie Donderdag zijn tachtig ste verjaardag gevierd. Onder de veien die hun geluk wensen kwamen aanbieden, wer den onder 'anderen opgemerkt de Pauselijke Internuntius Mgr. Giob be, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land en echtgenote, mevr. Marce- lis-Emants, Raadsheer Mr. Boom, pastoor Kwakman, de acteur Jacq. Reule en de schrijfster Annie de Hoog. Felicitaties zonden onder meer: Minister Mr. Dr. P. J. Witteman, Eduard Verkade en Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Dekens voor gerepatrieerden. De geldigheidsduur van de in Oc tober 1947 uitgereikte speciale aan koopvergunningen voor dekens, met de opdruk „gerepatrieerde" is ver lengd. i. Hier' vorllegeride Scnderauftraego Es sol 1 in USA ein Kartuschenpvilver hergestellt werden, das practic'ch Rauchlos und Muendungs- feu'rschwach 1st. Kaehêre Einzelheiten. erwuenscht. Parbe des Rauches. Wenn ir.oegllch Zusarwnensetzung des Pulvers. b) Beobachtung des Kleinschiffbaües, Destroyers, Torpedc- Motor-boats, corvettes, submarines. c). Produktit von OeschuetzenfKanoner.l aller Art. (Konstruktion?) d) Production von Schnellfeurkanonen fuer Flug- zeuge und Tanks, 90wie anti-tank und anti-air guns. (Konstructlon?) e) Deckadressen in Rio: R. W. Brinkmann, Rio, Calx.- postal 100.-- Tarntext in englisch ueber Wecado Tttetonico '7 ASSUMTO stut/m+A- O Emji CM.*. Ill-S80t EEN PUNT IS EEN PUNT, zal de lezer denken. Maar wist u, dat wat niet meer dan een punt lijkt, een bladzijde uit een boek kan zijn? Dat zijn de geheimen van de documentenreproductie door middel van microfotografie, anders gezegd, van de klein- beeld-oorkondeweergave. Zo doende kan men een foto maken van een bladzijde, die tot de grootte van een punt kan worden verkleind. Men begrijpt alras, dat op deze manier geheime bood schappen kunnen worden overgebracht, hetgeen dan ook in de oorlog met gepaste vrijmoedigheid geschiedde. De pijl van bo venstaande foto geeft de plaats aan, waar zulk een onschuldig- uitziende punt geplaatst was, welke bij nader onderzoek een micro-foto bleek te zijn, welke in niet minder dan vijftien getypte regels inlichtingen bevatte, die voor de Duitsers zeer waardevo! bleken te zijn. Links op de foto ziet men de weer vergrootte reproductie van de punt, met de Duitse tekst, waar men toch nog wel een vergrootglas bij zal nodig hebben. Trouwens, nie wat er op staat is voor ons van belang, het gaat er maar om aan te tonen, welk een gebruik de spionnage van de micro reproductie maakte en hoever de vindingrijkheid van de ge heime diensten strekt. In Amerika maakte de Duitse spionnage veel gebruik van deze methode, maar de Amerikanen zijn nr ook niet bepaald domme jongens, en ontdekte menige kostbare punt! Er is nu in den Haag een tentoonstelling gaande var archieven en documenten en bij die gelegenheid is van des kundige zijde verzekerd, dat de micro-fotografie ook voor vredes doeleinden kan worden gebruikt. Het geestelijk verkeer kan e: door bevorderd en vergemakkelijkt worden, hoewel de techniel nog in de kinderschoenen staat. Een Amerikaan is bezig, ter behoeve van de Mormonen micro-opnamen te maken van alk doopboeken, hetgeen de raadpleging voor afstamming enz. ver gemakkelijk!! (Van een bijzondere correspondent) EULEN bezoekend, is vrijwel iedere vreemdeling tegelijk de dom gaan zien. Ik heb me, toen ik kort geleden de oude keizerstad bezocht, tot een vluchtige „sight seeing" van de pui- nen, waarboven de dom uittorent, moeten beperken, maar ik was zo gelukkig te kunnen doordringen tot de Kardinaal en met Z. Eminentie een kort onderhoud te hebben. Hij ontving me in de werkkamer van zijn woning en natuurlijk kwam het gesprek al aanstonds op zijn bezoek aan Nederland enkele maanden ge leden. Kardinaal Frings vertelt met grote spontaniteit over de hartelijke bejegening, welke hij van Kardi naal De Jong en de overige geeste lijkheid heeft mogen ondervinden. Het hoogtepunt van mijn bezoek was echter, zo gaat hij voort mijn verblijf onder de studenten van Rij- senburg. Leraren en studenten spra ken mij in het Duits toe en deze toespraken getuigden van mede leven en grote belangstelling, wars van terughoudendheid. Geen terughoudendheid Op mijn vraag of er dan elders wel iets van gereserveerdheid te bespeuren geweest is, klonk het: ja; ik heb het duidelijk gevoeld, dat men een schuldbekentenis vanmij als Duitser wilde hebben alvorens te kunnen onderhandelen! In de winkels zal men zeker met Duits niet meer terecht kunnen zoals vroeger! Men legde wel eens te zeer de nadruk op de gedachte, dat de geestelijk vernieuwing van Duits land van Nederland zou moeten uitgaan. En dat is voor de Katho lieke Kerk toch heus niet nodig. In mijn diocees bijv. waren 2000 priesters, daarvan zijn er twee af gevallen, drie zijn lid van de partij geworden, dat is één vierde procent. Daardoor ontbreekt bij onze clerus 't bewustzijn, dat wij veranderd moeten worden. Neen, het nazisme heeft hij ons gelukkig niet in het minst voet gevat. En dat, terwijl het ons vol slagen onmogelijk werd gemaakt pnbliek te kunnen optreden. Mijn preken konden slechts door de aanwezigen worden beluisterd. Over mijn wijding tot bisschop in 1943 werd met geen woord in de couranten gerept, hoewel de Kerk overvol was en het een feest voor de bevolking betekende. Slechts mijn benoeming zelve werd met een tweeregelig berichtje in de pers vermeld. Toch kon men enkele dagen na mijn wijding het feit daarvan indirect uit een courant opmaken: een meisje vermeldde in een advertentie, dat zij bij het ge drang ter gelegenheid mijner wij ding haar tasje met portret van haar soldaat-verloofde had verloren en vroeg de vinder haar althans dat portret te willen terugbezorgen! Dat was al. Doordat de pers steeds zweeg, weet het buitenland niet, hoe wij ons hebben geweerd, zo b.v. ikzelf t.a.v. de Jodenvervol ging. En indien al, zoals bij de drie beroemde preken van von Galen, dan was ook deze verbreiding van korte duur. Von Galen's preken werden immers door Engeland tot een psychologische oorlog tegen Duits land gebezigd: „ziet, een Duitser zelf beoordeelt zijn regering aldus." Ook von Galen is zich toen moeten gaan matigen, toen hij bemerkte, dat zijn woorden een wapen tegen het vaderland waren. Onder deze twijfel hebben wij allen zo geleden: aan de ene kant was ons vaderland in gevaar, aan de andere kant moesten wij ons tegen zijn regering kanten. In dat opzicht had men het in het bezette buitenland natuurlijk veel gemak kelijker, zoals Kardinaal De Jong mij zelf moest toegeven. Eten zeer belangrijk Geen wonder, dat dus ook Neder land van onze strijd niets afweet. Dat dit inderdaad het geval is, heb ik bij mijn bezoek wel degelijk kunnen vaststellen: wij weten niet veel van elkaar. Men heeft nu het plan opgevat Duitse boeken uit Ne derland naar Duitsland te zenden en een ruil van professoren en stu denten te bewerkstelligen. Dat zou, Zoals we reeds mededeelden, kwa men de afgevaardigden van de vak groep Akkerbouw der L.T.B. te Haarlem in vergadering bijeen. Na het openingswoord van de heer Giesen, dat o.m. een bijzonder woord van welkom inhield voor de nieuwe Geestelijk Adviseur, en de mede deling, dat de heren Groen en v. d. Weijden wegens de Kamerdebatten over de landbouwpolitiek verstek moesten laten gaan, kreeg eerst drs P. M. v. Nieuwenhuizen het woord voor zijn inleiding over het Landbouw economisch instituut Uitvoerig ging inleider in op het doel van deze instelling: het bereke nen van de kostprijs voor de diverse landbouwproducten. Wil de overheid immers een prijs kunnen vaststellen dan moet zij een zeker uitgangspunt hebben. Anderzijds kunnen ook de producenten slechts aanspraken op een zekere prijs doen gelden aan de hand van de kostprijs. Het L.E.I. wordt dan ook gedeeltelijk door de regering en gedeeltelijk door de landbouworganisaties gefinancierd. Deze kostprijsberekening wordt gemaakt uit enquète's en speciale boekhoudingen, op pl.m. 400 bedrij ven uit verschillende streken, hoofd zakelijk echter uit Groningen en Zeeland Deze boekhoudingen wor den alleen voor dit doel gebruikt. Niemand (dus ook de fiscus niet), krijgt ze verder ter inzage. De be rekeningen zijn uiteraard zeer inge wikkeld, want voor elk gewas moet de waarde van alle arbeidsuren, paardenwerkuren, machinegebruik, enz. worden vastgesteld. De boer die hieraan zijn medewerking geeft moet dus alles noteren: hetgeen hij uit eigen bedrijf gebruikt, alle uit gaven voor ieder onderdeel apart, de handenarbeid van de boer en zijn gezinsleden, de verdeling van zaai zaden, meststoffen en tientallen za ken meer. Bij de verwerking van deze gege vens wordt met de loonfactor reke ning gehouden. Werd voordien uit gegaan van bedrijfsuitkomsten van vóór de oorlog, voor 1947 werd het boekjaar 1946 gebruikt. Doch de mechanisatie is weer voortgeschre den, dus moet voor 1948 weer een andere basis worden gelegd. Maar ook het L.E.I. zit met per- soneelsbezwaren, en kan met 120 man, deels academici, dit werk niet af. Dit is dan ook oorzaak, dat slechts door inspanning van alle krachten de melkkostprijs in 't Sep- temberrapport kon worden vastge steld. De akkerbouwuitkomsten zijn op het ogenblik echter pas binnen, zodat het wel ongeveer Februari wordt, voordat de overheid deze prijzen zal kunnen vaststellen. Ten zij dat de regering ze vaststelt zon der deze gegevens. In dit opzicht ligt de schuld dus geheel bij het L.E.I. Als loonpost, worden alleen officieel vastgestelde lonen verwerkt, dus geen „zwarte". Zijn de gegevens klaar, dan worden ze besproken door een contact-com missie bestaande uit de helft rege ringsmensen en de helft boeren. (Organisatiekopstukken)Teneinde „ongelukken te vermijden" worden de rapporten niet gepubliceerd, aan de pers wordt slechts een commu nique verstrekt. Doch de uiteindelijk vast te stel len prijs, is pas het resultaat van het overleg tussen de Stichting van de Landbouw en de regering, op basis van bedoeld rapport. Het gaat er dan maar om wat de regering voor ondernemersloon, oogstrisico, en kapitaalsinvestering daarboven toestaat. Drs. Nieuwenhuizen besprak ver der uitvoerig het nut van onder zoekingen voor rationele bedrijfs voering, statistiek, tuinbouwbeïan- gen en export, streekonderzoek en algemene economische aspecten. Nooit op tijd? Zoals te verwachten was, ontston den na deze inleiding vinnige dis cussies. De afd. Bleiswijk, stak zijn me ning, dat de L.E.I.-berekeningen wel nooit op tijd zouden komen, niet onder stoelen en banken. Houtrakpofder vond het onjuist, dat als arbeidsloon alleen 64 cent per uur wordt gerekend, doch niet de 80 cent, die men in die omgeving verplicht is te geven met het oog op de industrie. Zo gaan die bedrijven ten gronde. Beemster begreep niet hoe uni forme prijzen over het gehele land gelden, en het L.E.I. volmondig er kent, dat de streekverschillen toch enorm zijn. Bestuurslid van Saasen vroeg waarom de prijs voor het koolzaad dan wel op kórte termijn bekend kon worden. Haarlemmermeer wilde wel eens weten, waarom het L.E.I. alleen de Provincies Groningen en Zeeland voor de berekening gebruikte, want het is toch bekend, dat men in die gebieden veruit het goedkoopst produceert. De heer Giesen stelde talrijke practische vragen bijv. waarom het werk van de boer op 75% wordt ge fixeerd, en het oogstrisico op 20«/o, of de moderne, doch snel verouder de machines in minder jaren wer den afgeschreven, en wees op de enorm "hoge post reparaties. De heer Nieuwenhuizen, af en toe onderbroken door opmerkingen van zijn gehoor, meende, dat ongeveer in 1950 de kostprijsberekening vóór de uitzaai gereed zou zijn, omdat dan voortgebouwd kan worden op voorgaande basisjaren. Het was ver velend, dat de zwarte lonen voor rekening van de boer bleven, maar daar is niets aan te doen. Uitbeta ling naar streek is kortweg onuit voerbaar. Met het koolzaad was het al heel gemakkelijk. Daar is geen kostprijs van vast gesteld. Eenvoudig omdat de rege ring het bouwen van koolzaad wil de stimuleren werd een vrij hoge prijs in uitzicht gesteld. De heer Giesen merkte op, dat de gehele agrarische sector klem zit tussen de regering en industrie. En voor de margarine kan men echter koolzaad gebruiken. Gezien het op treden van de koolzaadglanskever, meende hij het echter te moeten be twijfelen, of de regering meer heeft aan hoogstens 6 zakjes koolzaad p. H.A. instede van pl.m. 40 hl. tarwe. Deze woorden werden door de heer van Nieuwenhuizen bevestigd, toen hij opmerkte, dat min. Mans- holt de andere producten er zonder kostprijsberekeningen bij zijn col lega's nooit doorhaalt. Dat Groningen en Zeeland de bronnen vormen, lag z.i. voor de hand, want alleen daar worden de (model) boeren gevonden, die hun medewerking verlenen. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden had de 75% voor het werk van de boer naar voren gebracht. Overigens is het moeilijk voor het werk van de boer een modus te vinden, omdat geen een stemmigheid bestaat over de vraag of alleen met de handenarbeid, dan wel de gehele bedrijfsvoering gere kend moest worden. Spr. helde over naar het eerste. Of de regering vol doende rekening hield met oogst risico, kapitaal en ondernemersloon meende hij te moeten betwijfelen. De suggestie van de heer Giesen, om het boekjaar in Maart af te slui ten nam hij over, al voegde hij er aan toe, dat de berekening door personeelsgebrek „toch niet op tijd" klaar kwam. Een interrumptie uit de zaal' Haal personeel bij de C.C.D., en stuur die naar het L.E.I.. dan komt die ten minste klaar. (Daverend applaus). Tot slot van deze zeer geanimeer de vergadering, wekte de heer Gie sen de aanwezigen in gemoede op, hun medewerking aan het L.E.I. te verlenen, omdat zulks nooit anders dan hun portemonnaie ten goede kan komen. o Er zijn ongetwij feld heel wat vrou wen en meisjes, die zich dit najaar hei lig hadden voorge-9 nomen, nu eens géén nieuwe hoed te ko pen. Nietwaar, het oude dopje stond nog heel aardig en bovendien kon het met een beetje goe de wil nog wel voor modern doorgaan. En daarbijde financiën! Nee, ze konden 't heus nog best zonder nieuw hoofddeksel stellen! Niets veranderlij ker dan de mens en in het bijzonder de vrouw! Langzaam maar zeker zijn bij velen de goede voornemens aan het wankelen geslagen bij het zien van zó veel verleidelijks in de etalages. „Wat een gezellig-grote keuze is er dit sei zoen, en vallen de prijzen achteraf toch niet een klein beetje mee?" Inderdaad, de keuze in modellen is djt najaar alweer aardig groot en er wordt gelukkig ook meer reke ning gehouden met de smallere beurzen, al blijft een hoed van een werkelijk goede kwaliteit vilt toch nog altijd vrij prijzig. Geen wonder, dat velen met het oog op de aanstaande feestdagen dan ook voor de verleiding bezwij ken en zich alsnog een nieuw hoofd deksel aanschaffen. Een oude jas kan er soms helemaal mee worden „opgehaald", zodat de draagster zich volkomen verzoend voelt met het feit, dat er van een nieuwe kopen dit jaar weer niets is kunnen ko men. En het jongëmeisje, dat in de Kerstvacantie uit logeren gaat, waant zich een hele dame met haar coquette nieuwe dopje! Welk model we nemen, hangt helemaal van de draagster af, maar over het algemeen doen we natuur lijk wel verstandig, in het eenvou dige, niet té opvallende genre te blijven, ook wat de kleur betreft. Een hardgroene hoed bijvoorbeeld, moge nog zo fleurig staan bij onze kameelharen sportjas, als we weten dat we het er voorlopig mee zul len moeten stellen, doen we beter ons bij het stemmiger bruin te be palen. Vragen we ons, alvorens ons te laten inpalmen door sierlijke voilles, beeldige veer-garnituren en wat dies meer zij, ook eens rustig af, of zo'n geklede hoed wel bij onze omstandigheden past. Zeker, bij een speciale gelegenheid zullen we er veel eer mee kunnen inleg gen, maar als het hoedje ook dienst moet doen op de fiets en bij buiig weer ,is het zaak naar wat anders uit te zien. Wat een geluk, dat er ook in het andere, meer sportieve genre veel mogelijkheden zijn. Eigenlijk wordt er op het ogenblik zo'n beetje van alles en nog wat gedragen: hoeden die het hele achterhoofd bedekken, maar ook kleine, vlotte gevalletjes, die schuin op het hoofd balanceren; grote hoeden en kleine; hoge en lage: hoeden met sierlijke kwasten en strikken, maar ook dóódsimpele geval len die daarom toch niet minder flatteus behoeven te zijn De hoed met de asymetrische rand van onze foto houdt zo'n beetje het mid den tussen sportief en gekleed, maar 't sportieve effect zou ongetwijfeld kunnen worden verhoogd door de kleine voil- le weg te laten. Onze tweede foto vertoont een grap pig snufje, dat in ons gure, winderige klimaat zeker op zijn plaats is: een soort sjaal, huik of hoe we het ook wil len noemen, die het kapsel afdoende be schermt en boven dien voor de nodi ge warmte zorgt. Ze is afneembaar en zo doende hebben we meteen een moge lijkheid tot variatie! gesteld al dat het kon, zeer nuttig zijn. Doch: hoe materieel het ook klinkt, het is nu eenmaal niet anders; wij moeten eerst eten hebben, juist de academici en geestelijke werkers, want die heb ben een klein, vast inkomen, kunnen geen zwarte handel drij ven en lijden gebrek. Ik weet dat de Nederlandse rege ring en de handel alles in het werk stellen om weer met Duitsland han del te kunnen drijven en dat het andere instanties zijn, welke dit vooralsnog verhinderen. Ik heb bij mijn bezoek bemerkt, dat men niets liever zou doen dan de Oude handelsbetrekkingen herstellen. Moge dat spoedig tot succes leiden. De materiële nood moet eerst ge lenigd worden, de morele hervor ming, voor zover bij het volk nodig, vindt dan veel gemakkelijker en vanzelf plaats. Doch zegt U dit vooral, dat ik in mijn herinnering aan mijn bezoek aan Nederland de dankbaarheid voor de grote ondervonden harte lijkheid op de voorgrond stel! R.P.F. zal nieuwe verkiezingen vragen P a r ij s, 19 Dec. Reuter Na een bijeenkomst van de Gaul listisch gezinde afgevaardigden van het Franse parlement is me degedeeld, dat door leden van de R.P.F. een motie zal worden in gediend waarin gevraagd wordt om ontbinding van de nationale vergadering en het houden van nieuwe verkiezingen in Maart a.s. UITGEWEZEN RUSSEN zenden brief aan Motoïoff De 24 Sovjet-Russische burgers, die vorige maand uit Frankrijk zijn gezet, hebben een brief ge richt aan de Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotoff, waarin zij hun beklagj doen over de wijze, waarop hun uitzetting door de Franse politie is geschied. Volgens de brief werden zij des morgens om 7 uur van hun bed ge licht en via „een of ander bureau van de geheime Franse politieke politie in een practisch ononderbro- ken reis van 10 uur" naar Straats burg gebracht. Slechts in enkele gevallen zou aan de gearresteerden zijn medege deeld, dat zij zouden worden uitge zet en verschillende arrestanten zouden aan een grondig onderzoek en een gedetailleerd verhoor ziir onderworpen. Tevens wordt in de brief verklaard, dat enkelen zelfs geen gelegenheid gelaten werd om bij hun arrestatie hun noodzakelij ke bezittingen mee te nemen. „De arrestatie en de deportatie uit Parijs gingen gepaard met een gebruik van politiemacht en be dreigingen met wapens on een schaal, die flagrant in strijd was met het feit. dat er geen beschuldi ging bestond en met het vreedzame karakter van de gedeporteerde personen", aldus de brief. 'ERSTMIS zal zijn voor allen, die van goede wil zijn. Voor hen, die in zichzelf de weg waarlangs de Heer tot hen moei komen, hebben gereed gemaakt. Willen wij werkelijk Kerstmis vieren? Dan is het zaak, ons klaar te maken en gereed te zijn. Wie zal beweren dat er bij hem niet iets valt te verbeteren? Wij zijn allen slechts zwakke mensen. Naar onze buurman of buurvrouw behoeven we niet te kijken: wat brengen we er zelf van terecht? Daar staat morgén in het Evangelie van deze vier de Advents-Zondag weer de figuur van Sint Jan de Doper. Hij eist boetvaardigheid, rouw moedigheid, omkeer, zelfverbe tering. De Bond zonder Naam hangt slagzinnen op. Uitstekend hulpmiddel. Maar in het Evan gelie, daar staat het! Klaar. Duidelijk. Luisteren we slechts en doen we het vervolgens. Dan\ zal het Kerstmis worden voor U. MARCl^S

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3