Nieuw Radiorede van Dr. Beel Laatste uitdaging aan Republiek Prinses Juliana onthult Nationaal Monument te Vught Winstbelasting in Frankrijk? Kaiser en Lemmer van de C.D.U. door de Russen afgezet" Voor Alkmaar en omgeving HET ANTWOORD VAN DJOGJA Nederlandse operaties ten Oosten van Batavia? Ook Jonkman is vertrokken Ter ere van 310 Nederlanders, gefusilleerd met de bevrijding in zicht Communisten zullen tegenstemmen Partij-orgaan onder Sovjet-invloed H. M. de Koningin bezocht Schiphol De K.L.M. vlóóg vooruit PAUSELIJKE ZORG Over de toestand in de wereld De verdeling van de nationale armoede Mr. van Leeuwen komt er goed af HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. *20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands 'Buiten God. is t nergens veilig Vondel MAANDAG 22 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11411 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IJ ET REPUBLIKEINSE Ministerie van Voorlich ting heeft in een verklaring over de Vrijdag gehouden radio-rede van Dr. Beel gezegd, dat deze redevoering „in feite een laatste uitdaging is aan de Republiek over de hoofden van de vertegenwoor digers van de Commissie van Goede Diensten heen en buiten de thans gaande zijnde onderhandelingen om" „Zowel het tijdstip van het uit spreken dezer verklaring van de hoogste Nederlandse autoriteit als de inhoud en de formulering ervan kunnen nauwelijks in overeenstem ming worden geacht noch met de fase, het karakter en de belang rijkheid der huidige onderhandelin gen noch met de zin voor verant woordelijkheid, welke in de hui dige omstandigheden zou kunnen verwacht worden". Met betrekking tot het deelnemen aan de onder handelingen over de toekomstige federatie wordt gezegd: „Dit pro gramma wordt voor het uiterlijk naar voren gebracht door een aan tal personen van het Komite Indo nesia Serikat, maar het is kennelijk het programma van de Nederland se regering zelf. De Republikeinse regering is van mening, dat deze activiteiten van de Nederlanders een poging betekenen om de huidi ge onderhandelingen voorbij te gaan en tegenstrijdig zijn aan de methode van oplossing waarmede de Ne derlandse regering zelf accoord ging". Dg Republikeinse regeringsver klaring voert verder aan, dat de Ne derlandse federatieve acties plaats vinden op het terrein waar de re publiek de facto gezag uitoefent, welk gebied onlangs met geweld van wapenen werd veroverd. Onder grote belangstelling her dacht de pastoor van Enkhui zen, de Z.E. heer P. Jongmans, gisteren zijn veertigjarig pries terfeest. Minister J. A. Jonkman is Zater dagmorgen vanaf Schiphol naar naar Indonesië vertrokken. „De ontwikkeling in Indonesië maakt het volstrekt noodzakelijk aldus de minister „dat onmid dellijk begonnen wordt met de vormjng van de Federale Ver enigde Staten van Indonesië. In dit verband wees de minister op de gebieden van Indonesië, die vroeger onder de republiek stonden, doch zich thans zelf hebben geor ganiseerd. De minister wilde zich niet uitlaten over de radiorede van dr. Beel, noch over een eventuele termijn, die aan het laatste appèl van de minister-president zou zijn verbonden. Minister Witteman en Jhr. van der Goes van Naters waren o.a. ter afscheid op het vliegveld aanwezig. Nog geen schepen bouwen voor Argentinië Naar aanleiding van persberich ten uit Buenos Aires, dat Neder land en Argentinië een ruilovereen komst gesloten zouden hebben, wordt van de zijde van het mini sterie van Economische Zaken te Den Haag medegedeeld, dat dit berich. voorbarig is. Wel voert de handels- en financiële delegatie onder leiding van mr. van Hall reeds geiuime tijd besprekingen met de Argentijnse legering over de afsluiting van een* handels- en monetaire overeenkomst, doch deze besprekingen hebben tot dusver aldus genoemd departement, niet tot definitief resultaat geleid. Zondagavond heeft het Repu blikeins Ministerie van Voor lichting een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de Nederlandse troepen van 9 tot 12 December „wat zij noemen mop ping operations" uitvoerden bij Rawa Gede in het Krawangse, circa 70 KM ten oosten van Ba tavia. In de verklaring wordt een Ne derlands militair communiqué aangehaald, waarin bekend wordt gemaakt, dat in het gebied van Krawang drastische maatregelen genomen zijn. De Republikeinse verklaring zegt hierover: „Deze „drastische maatregelen" kostten het leven aan meer den 300 bur gers, terwijl 200 mensen gewond werden." Z. H. de Paus ongesteld Z.H. de Paus is lichtelijk onge steld. Als gevolg hiervan zijn alle audiënties afgelast, teneinde de H. Vader rust te geven voor de plech tige bijeenkomst van het Heilig Col lege op Kerstavond. De Paus ligt op het ogenblik te bed met lichte koorts en een keelaandoening, die op zijn stembanden werkt. Men hoopt dat Z.H. met Kerstmis geheel hersteld zal zijn, teneinde zijn radio boodschap uit te spreken, waarin hij een beroep zal doen op alle landen om aan het herstel van de vrede mede te werken. Minister Drees te Batavia Minister Drees is Zondagmiddag te Batavia aangekomen. Hij werd o.a. door Dr. v. Mook en de Ministers Beel en Neher begroet. Verplichte verzekering tegen werkloosheid Naar het A. N. P. verneemt, is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer van een ontwerp- werkloosheidswet te verwachten. Dit ontwerp zal dan beogen de in voering van een verplichte verzeke ring van werknemers tegen de gel delijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, door respectievelijk een wachtgeldverzekering, gedragen en uitgevoerd door het bedrijfsleven en een werkloosheidsverzekering, eveneens uitgevoerd door het be drijfsleven, maar gedragen door be drijfsleven en overheid tezamen. Het moet voorts in de bedoeling liggen, dat er bij de wachtgeldverzekering verscheidenheid van regeling per bedrijfstak zal bestaan, terwijl bij de werkloosheidsverzekering de voor naamste bepalingen uniform zullen zijn. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana de plechtige onthulling verricht van het nationale monu ment, dat in het voormalige con centratiekamp Vught op het ter rein van Lunet IL ter nagedach tenis van de gevallenen, is opge richt. Het was een sombere herfstmid dag en onafgebroken viel de regen, toen om half drie de Prinses op de fusilladeplaats arriveerde. Zij was vergezeld van de burgemeester van Vught, jhr. mr. F. van Rijckevorsel en door de commissaris der konin gin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay. Nadat de burgemeester H. K. H. Prinses Juliana had begroet, deelde hij mede, dat het rijk deze gehei ligde grond aan de zorgen van het gemeentebestuur heeft toevertrouwd Dit zal er een eer in stellen de historische plaats waardig voor het nageslacht te behoeden. Alvorens tot onthulling over te gaan, sprak H. K. H. Prinses Ju- linana een korte rede uit. „Wij ge denken op deze gewijde plek in het kamp Vught .hen, die de dood von den, in het bijzonder hen, die bij het naderen der bevrijders op deze plaats het leven lieten. Dit gedenk teken, aldus sprak H. K. H„ is bij leven en sterven als een symbool voor ons en de geslachten, die na ons komen. Hunne levens werden afgesneden, opdat wij zouden leven. Zij waren de pioniers. Zij wezen ons de weg, die als een lichtend spoor voor ons ligt. Zij eindigden hun leven als overwinnaars over de machten van de boze. Zij gaven ons land en zijn vele mogelijkheden weerom. Aan ons de plicht dit te verwezenlijken." Dan verwijderde de Prinses het nationale dundoek, dat tot dat ogenblik het monument aan het oog had onttrokken. Het werd voor allen zichtbaar in zijn lange bijna 2 m. hoge muur, voor het front van de kogelvanger waar de helden zijn gevallen. Een muur in Franse natuursteen, waarin gebeiteld de namen van 310 Nederlanders, die werden ver moord. toen de bevrijding in de verte naderde. Ter linkerzijde wapperde flauw in de najaarswind de Nederlandse vlag, rechts de Belgische driekleur, ter ere van de omgekomen Belgen voor wier namen nog plaatsen op de gedenkmuur zijn opengelaten. De Prinses legde een krans aan de voet van het monument en werd daarbij geassisteerd door naaste DRIE BURGEMEESTERS Hedenavond voor de radio Nadat de Commissarissen der Ko ningin op 13 December het nationale karakter van de actie van de Nat. Monumentencommissie, in tegen woordigheid van de leden van het Koninklijk Huis, door de bijzetting van urnen met aarde uit alle pro vinciën hebben geaccentueerd, zul len hedenavond de burgemeesters van de drie grootste steden hun stem geven aan dit grootse plan. Gedrieën zullen de burgemeesters d'Ailly, Oud en Visser 's avonds van 7.45 tot 8 uur achter de microfoon van Hilversum I plaats nemen en ieder van hen zal daar een van de drie doelen van de Nationale Monu mentencommissie behandelen, nl. de nationale monumenten, de nagelaten betrekkingen en de oorlogsgraven. familieleden van twee zwaar ge troffen gezinnen, twee zoons van de familie De Koning uit Heeze, twee dochters van de familie Van Es uit Kaatsheuvel. Het „Wilhelmus" en de „Braban- eonne" weerklonken als een ere- groet. De Vughtse gemengde koren zongen de koraal „Nooit werd ver geefs geleden", een lied van een onbekende dichter-gevangene, op muziek gezet door de heer Van Wilgenburg. Zichtbare ontroering overmeesterde velen. De commissa ris der koningiif, de burgemeester, de vertegenwoordiger van België, de heer Gaston van de Wielen, de Belgische en Nederlandse vereni gingen van ex-politieke gevangenen en vele andere afgevaardigden, leg den hun bloemengroet aan de voet van het gedenkteken. Daarna de fileerden duizenden en hun bloemen stapelden zich hoog op tot aan de versregel: „den vaderïant ghetrou- we, blijf ick tot in den doet." Locaal grensverkeer? Een buitenlands bericht over her vatting van het locale grensverkeer van Nederland naar Duitsland d.i. het verkeer in een straal ter breedte van 5 KM ter weerszijden van de grens wordt tegengesproken. Wel zijn met. de Britse instanties be sprekingen gaande. Rode tulpen zijn niet al denken sommige mensen dat de hoofdzaak van het Kerstfeest. Maar ze staan aardig op de Kerst tafel, na de Nachtmis en ook daarom interesseert ons dit plaatje van een grote kas, waar deze tulpen gekweekt worden. De Franse Minister van Finan ciën, René Mayer, heeft bij de Nationale Vergadering een aantal ontwerpen van financiële en eco nomische maatregelen ingediend, teneinde de franc te redden door voorkoming van inflatie. De voor naamste maatregel betreft .cm buitengewone belasting, Ce één maal geheven zou worden van alle winst behaald in industrie, handel en landbouw, voorts van salaris sen hoger dan 750.000 francs per jaar. De bedoeling van de heffing in eens is mede, dat de wederopbouw het volgend jaar kan worden gefi nancierd zonder leningen van de Banque de France. Alle regeringssubsidies aan de in dustrie zullen ophouden. De steen koolprijs en de spoorwegtarieven voor de eerste en tweede klasse zul len opnieuw verhoogd worden. De prijzen van steenkool, textielproduc ten, artsen en importgoederen zul len aan voorschriften gebonden wor den, terwijl in overleg met werk geversorganisaties op een bepaalde categorie goederen een sepii-prijs- contröle zal worden ingesteld. De belasting op nachtclubs zal worden verhoogd en de opening van nieuwe nachtclubs wordt na 1 Januari ver boden. Voor gehuwden met meer dan 1 kind zal de belasting worden ver laagd. Mayer wees er op, dat het gehele belastingstelsel herziening behoeft. De Minister voorzag een tijdelijke vermindering van de ex port van bepaalde artikelen zoals landbouwmachines. Een Nationaal Fonds voor weder opbouw en uitrusting zal worden RECHTSHERSTEL Termijn indiening verzoekschriften verlengd De Raad voor het Rechtsherstel heeft besloten de termijn voor het indienen van verzoekschriften tot toepassing van de bepalingen van hoofdstuk 3 van het besluit herstel rechtsverkeer, die op 31 Dec. 1947 afliep, alsnog te verlengen tot 1 Juli 1948. Verzoekschriften, welke be trekking hebben op geschillen ten aanzien van onroerende zaken, kunnen tot een nader te bepalen tijdstip ook na die datum bij de af deling rechtspraak worden aanhan gig. gemaakt, mits deze geschillen vóór 1 Juli 1948 ter kennis zijn ge bracht van de afdeling onroerende goederen tot het bereiken van een minnelijke regeling. De voorzitter van de Christelijk- Democratische Unie in Duitsland, Jakob Kaiser, is evenals de vice- voorzitter van deze party, Ernest Lemmer, op last van het militaire Sowjet-bestuur uit zijn functie ontzet, aangezien de politiek van de C.D.U. in de Sowjet-zone niet in overeenstemming is met de wensen van de Sovjets. In het bij zonder maken deze bezwaar te gen de weigering der C.D.U. het door de communisten geïnspireer de „Volkscongres" te steunen. Ook Wilhelm Gries, de hoofdre dacteur van het partijblad der Christelijke Democraten, „Neue Zeit", is afgezet. Karl Brammer en zeven andere redacteuren hebben daarop hun ontslag ingediend. Tij delijk opvolger van Gries zal zijn professor Hugo Hickmann, voorzit ter van de C.D.U. in Saksen. Als tweede voorzitter wordt door de Sowjet-autoriteiten Lobedanz uit Mecklenburg beschouwd. In partij- kringen wordt verklaard, dat de C.D.U. zich practisch in volle ont binding bevindt. Steidler geroyeerd Leopold Steidler, oud-lid van het Moskouse comité „Vrij Duitsland" en leider van de oppositie tegen Jacob Kaiser, is door de afdeling Berlijn van de Christelijk Democra tische Unie uit de partij geroyeerd. In politieke kringen, wier poli tiek blikveld niet uitsluitend Oos telijk is georiënteerd, wordt de terzijdestelling van Kaiser alge meen beschouwd als een daad te gen de wil van de grote meerder heid der partij. Men is er vast van overtuigd, dat Kaiser aan ver trouwen niets heeft ingeboet. Dit neemt niet weg, dat de onder Sowjet-toezicht staande publici- teitsorganen de maatregelen hebben voorgesteld als een interne partij - aangelegenheid, die in overeen stemming zou zijn met de democra tische wil van de partij. Het partij-orgaan is Zaterdag voor het eerst onder nieuwe lei ding verschenen en gemeld wordt, dat Sowjet-offitieren aan de samen stelling er van zouden hebben deel genomen. Uit de inhoud van het blad, dat onmiddellijk met propa ganda voor het Volkscongres van wal is gestoken, wordt het duidelijk, dat de nieuwe richting der partij- een nauw samengaan met de socia listische eenheidspartij zou beteke nen. De hegemonie van deze partij in de Sowjetzone wordt thans on betwist geacht en men beschouwt de beide „burgerlijke" partijen ver der slechts als aanhangsel der een heidspartij. Hoezeer de Sowjet-autoriteiten er alles op zetten om het Volkscongres te propageren blijkt uit het feit, dat Zaterdag een speciaal orgaan van het congres in een oplage van 1 millioen exemplaren is verschenen. De houding door Kaiser aangeno men, heeft algemeen groot ontzag gewekt. Nominaal is Kaiser niet afgezet en hij heeft verklaard, dat hij zich partijleider blijft achten, zolang de Sowj et-gezaghebbers hem niet direct hebben ontslagen of zo lang een partijcongres hem niet het vertrouwen opzegt. Het is waar schijnlijk, dat Kaiser zijn politieke werkzaamheden thans in het Ber- iijnse verband van de partij zal voortzetten. Dit verband heeft zich eensgezind met hem verklaard. gevormd, waarvoor de middelen in hoofdzaak zullen worden verkregen uit een belastingvrije lening met 'n looptijd van" tien jaar en een rente voet van drie procent. De Minister stelde voorts een be lasting in uitzicht voor mensen, die niet werken. Bij de algemene discussie over het regeringsprogram voor econo mische stabilisatie in de Franse Nationale Vergadering hebben de communisten krachtige critiek geoefend op het plan. Zq ver klaarden, dat het plan „verar ming" voor de werkende klasse betekent. Ambroise Croizat (com munist) zei: „De arbeidérs vrezen, dat er nieuwe prüsverhogingen zullen komen en willen een drie- maandc'ijkse herziening der Io nen." Een geschenk van onze jongens overzee H.M. de Koningin bracht Zater dagmiddag een onofficieel bezoek aan Amsterdam's luchthaven Schip hol. Omstreeks 3 uur arriveerde H.M. op de luchthaven, waar de heer M. F. M. Dellaert, bedrijfs directeur van Schiphol, dr. A. Ples- man, President-directeur van de K.L.M., haar begroetten. De ontvangst had plaats in een der passagiersloodsen, waar langs de wand kaarten van de wereld luchthaven in wording, waren op gehangen. Met zeer grote belangstelling volgde H.M. de uiteenzetting van de heer Dellaert en zij onderbrak hem herhaalde malen, teneinde nadere inlichtingen te vragen. Tevens bevond zich in deze loods de luitenant-ter-zee der eer ste klasse J. L. Grijpma ver tegenwoordiger van de NIWIN Indië die Zaterdagmorgen uit Batavia op Schiphol was aangeko men met een grote mand met diverse soorten fruit en bloemen, een geschenk van de jongens over zee aan H.M. de Koningin. Lt. Grijpma overhandigde in deze loods H.M. de mand en de Koningin verzocht hem, alle jon gens overzee voor deze bijzonder op prijs gestelde attentie Haar zeer hartelijke dank over te bren gen. Vervolgens maakte de Koningin per auto een tocht over het plat form en langs de diverse hangars en bezocht zij de Constellation Ph. TDG die op het platform stond opgesteld. De heer Plesman leidde haar in de machine rond en gezagvoerder Van der Vaart legde Haar de wer king der diverse instrumenten uit. Aan boord bevonden zich even eens een steward en een stewardes, die enkele verversingen aanboden. H.M. riep eveneens bij zich mej. Trix Terwindt, chef stewardes van de KLM, met wie zij zich geruime tijd onderhield. Zoals men zich zal herinneren heeft mej. Terwindt een belangrijk aandeel gehad in het ver zet tegen de Duitsers. Omstreeks vier uur keerde H.M. naar het Paleis op de Dam terug. Mr. VAN DEN MORTEL t Lid der Eerste Kamer In de nacht van Zaterdag op Zon dag is te Tilburg tengevolge van een hartaandoening, op 67-jarige leeftijd overleden het eerste kamer lid en oud-burgemeester van Til burg, mr. J. C. A. M. van den Mor tel. Mr. van den Mortel werd 19 Juli 1880 te Tilburg geboren, studeerde te Katwijk op het R.K. Gymnasium en daarna aan de Rijksuniversiteit te Amsterdam. Korte tijd was hy in zijn geboortestad advocaat. In 1919 werd hij voorzitter van de Raad van Arbeid, welk ambt hij tot de opheffing in 1933 bekleedde. Op 15 Januari 1940 werd hij benoemd tot burgemeester van Tilburg. In de Provinciale Staten van N. Brabant nam mr. van den Mortel zitting in 1916. In deze kwaliteit werden hem talloze functies toevertrouwd, o.m. die van het commissariaat van de Provinciale Noord-Brabantse Elec- triciteits Maatschappij. Einde 1939 volgde hy Jhr. Mr. A. Sasse van Ysselt, na diens overlij den op als lid der Staten-Generaal. De overledene was Ridder in de Orde van de Heilige Gregorius en Ridder in de Orde van Oranje Nas sau en van de Nederlandse Leeuw. Bij de opening van de tentoon stelling „na half zes", waSrop ge- exposeerd zijn werkstukken door employe's der KLM in vrije tijd ver vaardigd, en de ingebruikneming van een nieuwe vleugel van het hoofdkantoor der KLM aan de Raamweg te 's Gravenhage, heeft de president-directeur dr. A. Plesman verklaard, dat d<= m va->- 'i zich voorspoedig ontwikkelt. Uit nadere gegevens, welke ons daar omtrent verstrekt zijn, blijkt, dat de omzet toenam van f 68 millioen in 1946 to:t plm. f94 millioen in 1947. Het luchtnet werd uitgebreid van 62.784 km tot 104.300 km, terwijl de productie steeg van 57.200.000 ton/km tot ongeveer 97.688.soa ton/ km. Het aantal employe's nam toe van 6627 in Januari 1947 'tot ruim 10.000 man. Dr. P. C. de Brouwer gehuldigd Dr. P. C. de Brouwer, die 8 De cember j.l. zijn gouden priesterju bileum vierde, werd Zondag in zijn geboorteplaats Hilvarenbeek ge huldigd. Des morgens werd door de jubilaris een plechtige Hoogmis op gedragen. Bij de daarop volgende huldiging waren o.m. tegenwoordig de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. Gielen, prof. dr. J. de Qay, Commissaris der Koningin in N.-Brabant en prof. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken), Minister Gielen deelde de jubilaris mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Door de gemeente Hilvarenbeek werd de jubilaris tot ereburger benoemd. In de hal van het nieuw te bouwen gemeentehuis zal een gedenkplaat worden aangebracht ter herinne ring aan het jubileum van deze Brabantse emancipator. Kunstmesf'verrassing voor Gelderse boeren De Gelderse boeren krijgen een extra toewijzing kunstmest in de vorm van 20 kilo zuivere stikstof per H.A. grasland en koolzaad, terwijl tevens een extra kalitoewijzing af komt voor hakvruchten van 40, 60 of 80 kilo zuivere kali per H.A. De toewijzing hangt af van de grond soort. Misschien loopt in 1948 de rant soenering van de stikstof af. Er is voldoende kali, doch die wordt on bevredigend gedistribueerd over de wereld. Een en ander is ontleend aan mededelingen van de Gelderse V oedselcommissaris. Millioenen voor wegen- verbetering in Friesland Gedeputeerde Staten van Fries land stellen de Prov. Staten verdere wegenverbetering voor: 15 secun daire wégen ter lengte van 107 KM gezamenlijk, uit te voeren in drie jaar, kosten jaarlijks ruim 5 millioen waarvan 20 procent voor rekening der provincie. Voor tertiaire wegén één KM tertiair kost f 80.000. is f 400.000.per jaar ncxïig ge durende vijf jaar. Gevraagd wordt een geldlening van 10 millioen. Burgemeester van Delft gaat heen Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari a.s. aan mr G. van Baren eervol ontslag venleend als burgemeester van Delft, met dank betuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten, als zodanig be wezen. Noodlanding bij Vlissingen Een Engels sportvliegtuig, de Per- cival „Proctor", dat op weg was van Keulen naar Engeland, heeft we gens slecht weer op het voormalig vliegveld te Vlissingen een nood landing gemaakt. De inzittenden, een Engelse piloot en een r-f'tse dame, kwamen ongedeerd uit het toestel, dat bij het uitlopen in een greppel geraakte en lichte schade aan propeller en landingsgestel op liep. Het toestel zal niet zonder re paratie kunnen opstijgen. De^Sf. Servaas-brug Woensdag 24 December zal de burgemeester van Maastricht de dan geheel herstelde St. Servaasijrug, die in het hart der stad de gedeelten Wijk en Maastricht met elkander verbindt, heropenen. Een vijftienjarige Eskimo-schone kwam deze week na een reis van 5700 mijlen in Londen aan. Zij zal er dienstmeisje worden bij een zekere Mrs. Turner, wier man kortgeleden door een on geval in het Eskimogebied om het leven kwam. Radio Vaticaan meldt volgens Reuter, dat Z.H. de Paus in een nieuwe encycliek Zijn grote be zorgdheid heeft uitgesproken over de haat en de gevaarlijke sociale onrust in de wereld. De H. Vader roept op tot eenheid en gebed. „De vrede, waarnaar wij na de lange en bloedige oorlog zo vurig verlangen, is nog niet verzekerd. Voor vele landen is de toekomst nog on zeker. Onder de bevolking van vele landen heerst bittere haat en een gevaarlijke onrust en het is dringend noodzakelijk, dat aan dit kwaad een einde komt. Terwijl aan de ene kant verscheidene door de oorlog uitgeputte staten hun economi sche problemen niet kunnen oplossen, wordt aan de andere kant de nood der arbeiders ver groot en met sluwe berekening gebruikt. De sociale crisis houdt op het ogenblik zo'n groot gevaar in, ook voor de toekomst, dat het algemene belang boven het individuele moet worden gesteld. De oorzaak van alle kwaad dat de laatste tijd oVer ons gekomen is, is dat men zich van het geloof in Chris tus heeft afgekeerd", aldus de encycliek. Minister mansholt heeft te Gieten en te Leeuwarden rede voeringen gehouden over de huidige sociaal-economische vraagstukken en meer speciaal over de noodzaak, om de nationale armoede te verde len. In verband daarmee noemde hij de actie tot verhoging van de prijzen in de landbouw niet reder lijk. Voorts ASemde de minister Indië „een zwaar blok aan ons been", en hij betoogde, dat ook het verlies van Duitsland als ons ach terland ernstig is. De levensstandaard van het Ne derlandse volk moet naar bene den, aldus de minister, ons volk ziet het gevaar van de huidige situatie niet voldoende in en de regering, aldus nog steeds de mi nister, heeft het volk niet vol doende ingelicht. De consumptie van minder noodzakelijke goede ren is veel te groot. Hierdoor ont staat 'n uiterst-gevaarlijke schijn welvaart en daardoor lopen we recht naar de catastrofe. De Minister was over het geheel nogal catastrophaal in zijn uitdruk kingen en zei b.v. dat als de hulp van het z.g. Marshall-crediet niet zou komen, wij over een jaar aan de grond zitten. Hij zei in Gieten Zaterdagmiddag, dat voor textiel- en aardewerkpro ducten geen verbetering is te ver- wachten, in Leeuwarden echter ver klaarde hij in zijn rede, dat de noodzakelijke versobering in de laatste plaats moet worden toege past voor noodzakeiyke levensbe- hoeften, ook niet voor textiel. Tenslotte sprak hij over het ver- schil in de wijze, waarop de Over- I heid optreedt tegen grote winsten, fc die in de landbouw wel worden be- I last, maar in de industrie en scheep vaart niet: de industrie zit op het ogenblik op rozen, zei hij, en ook de scheepvaart maakt veel te grote winsten. De Regering heeft z.i. tot taak, die winsten te drukken. MGR. H. COPPIETERS t Bisschop van, Gent Zaterdagmorgen overleed op 73- jarige leeftijd mgr Honoratius Cop- pieters, sedert 17 'Mei 1927 bisschop van Gent (België). De overleden prelaat, die assistent-bisschop bij de pauselijke troon was, werd in 1930 door wijlen mgr J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, benoemd tot ere-kannunik van het Haarlems ka pittel. Het Tribunaal te Den Bosch heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen mr. N. J. van Leeuwen, die tijdens de bezetting enkele jaren Procureur-Generaal was van het Gerechtshof te Den Bosch, en voor dien advocaat was te Alkmaar. Mr. van L. was via het lidmaatschap der NSB tot Procureur-Generaal benoemd. Na uitvoerig onderzoek was het Tribunaal echter van laak bare handelingen voor wat betreft mr. van L. in zijn ambt als Proc. Generaal niets gebleken. Na raad kamer luidde het advies tenslotte internering voor de tijd gelijk aan het voorarrest n.l. 3 jaar en 3 maanden en ontzetting uif het pas sief kiesrecht. Termen om mr. van L. het recht te ontnemen, een open bare functie te bekleden werden niet aanwezig geacht. Voor het tijdperk, dat de mi nister van Sociale Zaken W. Drees,- die in verband met zijn reis naar Nederlands Indië afwezig zal zijn, zal het beheer van het minis- 1 terie van Sociale Zaken ad interim worden waargenomen door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1