RADIO Uit een Verkenners-Logboek Provinciate Gezondheidsdienst voor dieren PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 22 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Welk weer morgen? Sportsprokkelingen Marktberichten Zei U iets? Kerstviering Zondag 21 Dec. 1947. 'n Belangrijke dag voor de Ver kenners van de St. Laurentius- groep. Want twee en een half jaar nadat men ook in onze stad het Spel van Verkennen weer was gaan spelen, dat tijdens de oorlog moest gestaakt worden, is deze groep er in geslaagd een Hoofd kwartier in gebruik te nemen, dat minstens voldoet aan de noodza kelijke eisen, die gesteld moeten worden aan zulk een „home". Na talloze omzwervingen in allerlei provisorische locaiiteiten waar noodzakelijkerwijze alle sfeer ont brak, heeft zij eindelijk een sta biel onderkomen gevonden in de Nieuwstraat, waar twee pakhui zen werden samengevoegd. De gedaanteverwisseling van pakhuis tot troeplokaal en horde- hol dwingt bewondering af, niet minder dan de stamhut die is in gericht in 'n lokaal van de St. Ba- veschool in de Nieuwstraat. Inzegening Nadat alle Voortrekkers, Ver kenners en Welpen van de groep zich hadden opgesteld in het troep lokaal, de heren van het groepsco- mité, het Kerkbestuur en de ver schillende afgevaardigden van de Vrouwelijke en Mannelijke Jeugd beweging en ook de persman een plaats gekregen hadden in de ruim te, die daarmee totaal gevuld was, werd deze bijzondere bijeenkomst op de gewone wijze met vlag en gebed geopend, waarna de Hoog Eerw. Heer Deken Jacobs troeplo kaal, stafkamer, hordehol en stam hut inzegende. Een korte, eenvoudi ge plechtigheid, doch daardoor juist des te meer treffend daar hieruit blijkt waar het.fundament ligX van onze Katholieke Jeugdbeweging, in Christus zelf, Die de groepenleider in zijn gebed als het ware een nieu we titel gaf, in de aanroeping tot „De Grote Verkenner". Uit de woorden waarmee de groe penleider het Hoofdkwartier offi cieel in gebruik nam, werd duide lijk, hoe grote en hoevele moeilijk heden moesten worden overwonnen door allen die hun krachten er aan gaven, voordat dit werk tot stand kon komen en dit waren niet alleen materiële en financiële be zwaren. En de waarde van deze strijd om een ideaal kan ons niet ontgaan in het kader van de strijd die de katholieke wereld vandaag moet voeren. Er wordt in stilte ge arbeid, maar deze arbeid zal haar Uitwerking niet missen. De Hoogeerw. Heer Deken bood de Groep zijn gelukwensen aan en uitte onverholen zijn voldoening. Planken en fantasie. Het troeplocaal beneden is geheel bekleed met schaaldelen en jute, hetgeen een bijzonder cachet ver leent aan het geheel, gecompleteerd door vier patrouillehoeken, opge- HONGAARSE KINDEREN In Januari weer een transport Een der geleidsters van het eerste transport Hongaarse kinderee, d;». Zondag 14 dezer in ons land arri veerde, vertelde ons nog het vol gende: De kinderen waren Donderdag avond, 11 December, uit Budapest vertrokken. Via Oostenrijk, Zwit serland, Frankrijk en België reisde men naar Nederland. Groot was hun vreugde, toen zij zich eindelijk op Hollandse bodem bevonden, de vermoeiende reis weldra tot het verleden zou behoren en zij door hun pleegouders met liefderijke zorg zouden worden om geven. Zij hadden geslapen op de harde banken en in de bagage netten. Met hoofdjes, pijnlijk van het ijzer, waarop ze hadden gerust, zaten sommigen wezenloos te kijken Anderen lagen op de vloer van de wagon, uitgeput, tot enige beweging bijna niet in staat. De meeste kin deren komen uit gezinnen, die in grote moeiijkheden verkeren. De vader is dood of wordt vermist en moeder moet trachten in het on derhoud harer kinderen te voorzien. Van velen is de woning geheel of ten dele verwoest. Meerdere ge zinnen zijn van alles beroofd, de meubelen zijn vernield of geplun derd, kleding en schoeisel bezit men hoegenaamd niet meer. De ellende is groot en het leed, waaronder deze mensen gebukt gaan, van een schrijnende tragiek. De leidsters trachtten de kinde ren op te beuren met hartelijke woorden, het uitdelen van versna peringen en door het te vertellen over het land, Waar zij enige maan den zullen vertoeven. Er werd eens gezongen en gebeden, een kinder ruzietje gesust, en gelachen om een grappig verhaal. In Rotterdam en Leiden werd een groot deel van het transport in ont vangst genomen. De overblijvenden gingen naar Gouda, Volendam en enkelen zetten de reis voort, met Bergen als bestemming. Wij willen a.s. pleegouders erop wijzen, dat het volgende transport waarschijnlijk binnen een maand zal aankomen. Men ontvangt tevo ren van het comité uit Amsterdam een mededeling, op welke dag het aangevraagde kind zal arriveren, waarbij dan tevens wordt verzocht op het station aanwezig te zijn, om het kind af te halen. Niemand behoeft zich dus met 't comité reeds met veel werk be last in verbinding te stellen. Men krijgt, wij herhalen het. persoonlijk bericht. Pleegouders, die moeilijkheden zouden ondervinden met de Hon gaarse correspondentie, kunnen zich wenden tot het comité Hongaarse Hulpactie, Rozenstraat 37, Alkmaar of zich aan de bureaux van dit blad vervoegen. Voor vertaling van Hon gaarse brieven wordt zorggedragen. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter W. BENOEMING Met ingang van 1 Januari ,'48 is bevorderd tot adjunct-commies der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ten kantore Alkmaar, de heer B. Klinkert, alhier. AUTOBOTSING Op de hoek van de Snaarmans- laan-Scharloo kwamen een auto en een motorrijder met elkander., in botsing; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alleen het motorrijwiel was vrij ernstig be schadigd. trokken uit stammetjes en planken die het locaal maken tot wat het wezen moet: een Verkennerstroep- locaal. De fantasie die spreekt uit bekle ding en inrichting, verlenen een sfeer, specifiek scoutlike. Ook Akeela kan tevreden zijn over het hol waar de jonge wolven hun spel kunnen spelen, een uitste kend jachtterrein, z En met evenveel zorg en oor spronkelijkheid hadden de Voor trekkers de mannen in de Ver- kefmersbe weging hun stamhut ingericht. Een waar blokhut-inte rieur met zijn schouw en zijn hou ten tafel en zware banken, vervaar digd uit boomstammen. Een levens grote muurschildering van St. Joris met de draak, doet het goed hier, een ware versiering. Dit moet ongetwijfeld een grote dag geweest zijn voor alle leden van de St. Laurentiusgroep. Wij wensen hun een goed pad. v VERBONDSCURSUS ALKMAAR. Vanavond en mor genavond worden de cursisten ver wacht in Huize Sint Augustinus, Emmastraat, Alkmaar. Daarna va- cantie tot 5 Januari 1948. INGEBROKEN ln de nacht van Woensdag op Donderdag werd ingebroken in een schuurtje achter de Nassaulaan. Een rijwiel wordt vermist. AFC-NIEUWS 1—1 2—2 1—3 1—3 0—2 6—4 De Rijp 1—AFC 1 Wieringerw. 2—AFC 2 AFC 3—N.Niedorp 2 AFC 4—A.Boys 5 Alkmaar 4AFC 5 Adsp.AFC eJ.Holland b Zes punten, dat was niet de af spraak. Maar voetbal blijft voet bal. Het eerste verspeelde een punt in de R p. Het tweede nam een punt mee en heeft de kans in eigen hand, maar dan serieus. Het derde kwam gehavend in het veld, was dat nodig, jongens, vat jullie club belang ernstig op, want met laks heid lukt het niet. Het vierde moet eens wat winst maken, jullie zak ken te laag. Het vijfde nam zo waar de punten mee. Keurig ge daan. De adsp.e speelden vriend schappelijk en wonnen. AFC-ers, niet getreurd en doorzetten. Dus vanavond allen op de clubavond bij Beemster, en van de week op de training. De PPC-er K.A.B. Dezer dagen zijn alle leden in het bezit gesteld van het Kerstnummer van Herstel. Naast de goede ver zorging en de vele zinvolle artike len, valt onze bijzondere aandacht op het artikel van L. Beumer: In het volle licht, waarin beschreven wordt, datgene wat door de K.A.B. alzo in de periode na de bevrijding voor de arbeidende bevolking is tot stand gebracht. .Voor hen, die regelmatig op de hoogte blijven van de belangrijkste gebeurtenissen, bevat het geen nieuwe gegevens, maar het is juist die beknopte samenvatting, welke ons een duidelijk overzicht geeft van de betekenis der K.A.B. als stands- en vakorganisatie. Er is gewerkt aan de verbetering van levensomstandigheden, maar ook aan het ombuigen van de libe rale mentaliteit naar een meer christelijk denken. Naar meer so ciaal besef. Wat voor de oorlog een onmogelijkheid bleek op grote schaal, is thans wel mogelijk, n.L overleg tussen werkgevers en werknemers, met erkenning van de gelijke rechten. Het is een zeer goede gedachte geweest van de redactie van Her stel, om al datgene wat er gedaan is op velerlei gebied, zowel op ma terieel als op geestelijk terrein, eens in het volle licht te plaatsen. NED. BILJARTBOND DISTRICT ALKMAAR J. Moejes is winnaar geworden van de vijfkamp (pantathlon) met slechts één punt verschil op G. Wessels. Wessels scoorde de hoogste serie's n.l. 132 cadre 35/2, 181 en 205 libre. De eindstand luidt: J. Moejes G. Wessels C. Honing A. J. de Wit 30 18 2 10 38 27,92 30 18 1 11 37 26,21 30 11 1 18 23 21,77 30 10 2 18 22 21,21 Verklaring der cijfers: gespeelde partijen, gewonnen, remise, verlo ren, behaalde matchpunten en alg. proportioneel gemiddelde. De laatste partij, de 400 libre tus sen J. Moejes en G. Wessels was er een van nationaal allooi. Wessels heeft getoond ook één der sterkste spelers te zijn en meet zich gaarne met iedere speler van zijn klasse. Hpning en A. J. de Wit hebben spel geleverd tot het einde toe en waren voor de 2 kop-spelers soms zeer lastige tegenstanders, hetgeen wel blijkt uit het feit dat Honing zowel als de Wit verscheidene winstpunten tegenover hen be haalden. BURGELIJKE STAND HARENKARSPEL Geboren: Maria Anna Wilhelmina dochter v. J. Groot en van A. M. Groot; Nico- laas Petrus z. v. P. J. Beemsterboer en van G. Vreeker; Jacob z. v. C. Schuit en van N. de Jong; Petrus Jacobus Johannes z. v. J. Volkers en van A. Pater; Johanna Maria d. v. J. v, d. Fluit en van M. Hooge- boom; Wilhelmina Catharina doch ter van Th. Schotten en W. C. Kla ver; Johannes Adrianus z. v. A. J. v. d. Fluit en C. Kossen. Ondertrouwd: Jacob Pankras en Theodora Jansen. Gehuwd: Johannes Zutt en Breg- je Gerarda van Diepen; Corneiis Hendrikus Kamper en Anna Zutt; Michiel Moras en Margaretha Anna Zutt; Petrus Johannes Baars en Maria Schotten; Jacob Pankras en Theodora Jansen. KATHOLIEK THUISFRONT TUITJENHORN Dankbaar ge stemd, dat zij door de milde bijdra gen van de burgerij zoveel voor de jongens in Indie heeft kunnen doen, heeft het Thuisfrontcomité het plan opgevat enige ontspanningsavonden te organiseren, onder het motto ..Door ons, voor ons", en wel op Maandag 19 en Dinsdag 20 Januari in café Tiebie, op Dinsdag 27 Jan. in café Supèr, op Dinsdag 3 Febr. in café Bijlhout en op Dinsdag 10 Februari in café Strooper. De toe gang tot deze avonden is vrij voor iedere inwoner boyen 16 jaar van Dirkshorn, Schagerwaard, de Stroet, 't 'Rijpje, Eenigenburg, Tuitjenhorn, Kerkbuurt en Kalverdijk. Iedere bezoeker ontvangt tevens een gratis lot voor een verloting met mooie prijzen. Het comité vraagt voor deze avonden de medewerking van een ieder, die meent op het gebied van zang, toneel of muziek iets te kun nen presteren (geen vakmensen). Voor iedere rubriek worden drie medailles beschikbaar gesteld, die, door een terzake kundige jury zul len worden toegekend. Zij, die wil len mededingen naar deze fraaie prijzen, kunnen zich vóór 25 Dec. a.s. opgeven bij H. Tiebie, S. v. d. Oord, W. Strooper en Bijlhout. De teksten van de ten tonele te brengen zangnummers, voordrachten en to neelstukjes moeten bij de opgave ter goedkeuring worden .overgelegd, opdat een beschaafd, en cultureel verantwoord programma wordt ver kregen. RAAD WIERINGERMEER WIERINGERMEER, Op Vrijdag 16 Januari des middags om 2 uur zal de gemeenteraad van Wierin- germeer vergaderen in het nood- raadhuis te Lutjekolhorn. Tijdens deze vergadering zal o.m. de om vangrijke begroting worden behan deld. Installatie Studentenclub „Egmont" EGMOND AAN ZEE. Van het gemeentehuis te Egmond aan Zee wapperde gisteren de gemeentevlag en hiertoe was wel een zeer bijzon dere reden. Voor de tweede maal was de studentenclub E.G.M.O.N.T. (Egregie Gerere Maxime Omnium Nos Tenet Eervol te handelen boeit ons het meest van alles) van de Gem. Amsterdamse Universiteit naar onze badplaats gekomen, om daar de installatie te verrichten van een aantal „eerstejaars", die het voorrecht hadden genoten om tot dit speciale clubje te worden toe gelaten. In de raadzaal verwelkomde bur gemeester M. Niele de studenten, die door de burgemeester werden herinnerd aan de betekenis van Es mond aan Zee in de zomermaanden Derhalve verzocht de burgemeester de studenten ook eens in het sei zoen naar Egmond te komen. De vice-praeses bracht de burgemees ter dank voor diens sympathiekë ontvangst en complimenteerde de burgervader met de door hen ge constateerde nieuwbouw. Voorts be loofde hij, dat de studentenclub „E.G.M.O.N.T." ook de komende zo mer eens een bezoek aan Egmond zal brengen. In afwachting van de komst van de eerstejaars bleven de aanwezi gen onder een gezellig babbeltje bij een, waarbij de studenten een le vendige belangstelling toonden voor alles, wat de gemeente Egmond be treft. Ook de historie van Egmond mocht zich in de interesse van de studenten verheugen. Toen het dan zover was, dat de eerstejaars acte de présence gaven, moesten de persmuskieten en zelfs de burgemeester de raadzaal ver laten. De installatie nam steeds met „gesloten deuren" ongeveer een uur in beslag, waarna het de burgemeester en de persmensen weer was toegestaan om de za** Ii betreden. Burgemeester Niele sprak vervolgens de nieuwe leden toe en feliciteerde hen hartelijk met de installatie. Naar één der leden ons verzeker de, heeft de noeste ijver van de Egmondse bevolking hen tot de bovengenoemde lijfspreuk gebracht De drie voornaamste punten, die de eerstejaars dan ook worden inge pompt, zijn enthousiasme, ver draagzaamheid en beschaving, wel ke drie uitnemende eigenschappen ook bij de „derpers" werden aan getroffen. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Geboren: Jacob Corneiis z. v. Glijn Groen en Corna Dekker; Maartje Adriana d.v. Simon Blok en Aaltje Heere; Eli sabeth Hendrica d. van J.' Banninck en Hendrikje van Ginkel; Neeltje d. van Arie Zwaan en Adriana Zwart; Elisabeth d. van Hendrik Groen en Elisabeth Bakker; Simone Agina d. van Pieter Buis en Marijtje Dek ker; Arie z. van Joh. P. B. van Spie renburg en Neeltje Prins; Maria Catharina Theresia d. van Anth. C. P. Kager en Afra B. de Jong; Ro land z. van Corn. Stam en Aaltje van Pel. Ondertrouwd: Pieter de Graaff en Maria Alida van Baar; Hendricus Eeltink en Pietje Onder de Linden; Engelbertus Blok en Jacoba Johan na Zwaan; Leendert Blok en Anna Stam. Gehuwd: Engel Zwart en Aagje de Groot; Pieter Slagter en Enge- lina Schol; Willem Elzer en Neeltje de Graaff; .Jan Krab en Guurtje Zwart. Overleden: Margarethe de Graaff, oud 81 jaar. TONEEL URSEM. De zo bekende toneel vereniging „St Bavo" heeft een prachtig drama in studie, genaamd „Rimboe". Het ligt in de bedoeling dit buitengewoon mooi Indisch tafe reel op Tweede Kerstdag en Zondag 28 Dec. voor het voetlicht te bren gen. Gezien de grote successen wel ke deze vereniging reeds bereikte, twijfelen wij er niet aan of ook deze?, avond belooft weer te worden een avond van waar kunstgenot op het gebied van toneel. Voor verdere bij zonderheden verwijzen we naar de adverenties in de bladen. WEDSTRIJDEN „DAMLUST" ZD. SCHARWOUDE. le klas: De spelers, die de kopgroep vormen konden het geen van allen tot een winstpuntje brengen, waardoor de stand aan de kop overanderd bleef. P. Beers slaagde er in om Joh. Huy- tema, die de leiding heeft, zijn eer ste nederlaag toe te brengen, waar door de kansen van Beers uiteraard zeer gunstig zijn geworden. Maar deze kans werd weer teniet gedaan, doordat A. Goudsblom het stoute stukje uithaalde door zijn inhaal- partij tegen Beers in een overwin ning om te zetten, waardoor hij de kansen van Beers sterk deed dalen en zichzelf veilig stelde mede door de winstpartij tegen Jac. Grootjes, die hierdoor aardig in het gedrang komt. Gelukkig voor Grootjes kon ook W. Hoedjes het niet bolwerken en verloor van P. Schuffelen, waar door Hoedjes voor de hopeloze taak staat om Beers en de Haas te kloppen. Of dit zal lukken? Een kat in het nauw doet soms rare sprongen. Evenals Beers en Huyte- ma struikelde ook A. v. d. Welle, die de punten aan C. Schuffelen Reagerend vee wordt niet meer gemerkt In „Het Gulden Vlies" te Alk maar kwam de „Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren in Noord-Holland" Vrijdagmorgen ter vergadering bijeen. Het be langrijkste agendapunt was wel het voorstel van „De Eersteling" te Stompeloren om terug te ko men op het eerder door de Prov. Gezondh.dienst genome# besluit tot het afschaffen van het mer ken van reagerend vee. De me ningen over dit voorstel liepen weliswaar uiteen, tóch was men het met de kern der zaak een3; het merken van reagerend vee biedt vele voordelen. Het is ech ter toch niet mogelijk, omdat de andere provincies deze maatregel niet toepassen; waardoor geen en kele zekerheid kan worden ge geven, dat ongemerkt vee t.b.c.- vrij is! De voorzitter van „De Eerste ling", de heer Govers, zette in een uitvoerig pleidooi uiteen op welke gronden zijn vereniging tot het voor stel was gekomen. Misschien had de geachte spreker het met minder woorden kunnen zeggen, doch in ieder geval bracht hij naar voren, dat „De Eersteling" het niet eens was met het besluit, om het mer ken af te schaffen. De motieven, die de heer Govèrs ter sprake bracht, werden door de verdere aanwezigen en ook door het bestuur ten volle onderstreept. Het was de heer D. Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst, die trachtte om de heer Govers tot andere inzichten te brengen. Dat het hem minder goed afging, was niet de schuld van de heer Rempt. Deze spreker wees erop, dat het merken van reagerend vee alleen maar in onze provincie voorkwam. Alle andere provincies doen er niet aan mee. Hoe .graag of Noord-Holland ook het goede voor beeld zou geven, het is niet moge lijk, om de doodeenvoudige reden, dat er op de Noord-Hollandse markten ook vee uit andere pro vincies te koop wordt aangeboden. Wanneer hier reagerend vee bij is, is het nimmer te ontdekken, omdat men in andere provincies niet merkt. Verschillende andere sprekers voerden vervolgens het woord. Er waren er enkele, die met het voor stel van „De Eersteling" mee wil den gaan, doch het overgrote deel was er tegen. Dit wil niet zeggen natuurlijk niet dat zij ook tegen het merken van reagerend vee waren. Er waren ook nog enige sprekers, die aanvankelijk hadden gemeend om het voorstel van „De Eersteling" te steunen. Door de toelichting van de heer Rempt zagen zij er echter de on mogelijkheid van in, waardoor zij hun stem niet aan het voorstel wil den geveri. Nadat over dit punt nog een drukke discussie was gehouden, steldp de voorzitter, de heer H. K. Koster, voor om het voorstel in stemming te brengen. Met 21 tegen 4 stemmen werd het verworpen. Wel had het bestuur tijdens de dis cussie de mededeling gedaan om contact op te nemen met de Stich ting voor de Landbouw, om te trachten het merken er voor het gehele land door te krijgen. Dit zou natuurlijk dè oplossing zijn en het is te hopen, dat het bestuur in deze pogingen zal slagen. Van de Stichting voor de Land bouw was een schrijven binnenge komen, waarin werd voorgesteld om een meer intensievere bestrijding van de tbc onder het rundvee in te gaan voeren. Hierbij werd bijvoor beeld gedacht aan het toekennen van premies aan hen, die binnen de vastgestelde tijd een tbc-vrije stal hadden verkregen. Dit voorstel ondervond weinig tegenwerking, zo als te verwachten was en werd zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Naar tbc-vrije stallen Nadat het f,.,aiicleel verslag over het boekjaar 1 Mei 194630 April 1947 was goedgekeurd, evenals het jaarverslag over het boekjaar 1946- 1947, hield de directeur een korte beschouwing over het afgelopen jaar. Spr. herinnerde aan het be sluit van de minister, waardoor de verplichte tbc-bestrijding onder het rundvee in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht een feit is geworden. Hier moeten we tenslotte in geheel ons land naar toe. Ieder een, die aantonen, dat zij runderen houden, uitsluitend met het doel, om er handel mee te drijven, is ver plicht zich bij een vereniging aan te sluiten en zijn vee te laten onder zoeken. Dat de verplichte tbc-be strijding werd afgekondigd, is ook een verheugend feit met het oog op onze positie op de wereld-zuivel- markt. Maakte men in Denemarken voorheen hoofdzakelijk boter, thans worden er al millioenen KG kaas gefabriceerd. De Denen maken ont zettend veel reclame met hun kaas in het buitenland, met name in Amerika, als te zijn afkomstig van tbc-vrije melk. Wij moeten paraat blijven! Op onze begroting isN ook een bedrag van 40.000.uitge trokken, waarmede wij hopen en kele fabrieksrayons vrij te kunnen maken. Het is de bedoeling voor het op ruimen van alle reageerders van een fabriek met een niet te hoog reactiepercentage 40.per stuk premie beschikbaar te stellen. In dien de fabriek daar nog eens 40.bij doet, geloof ik, aldus de heer Rempt, dat er voor de betrokken eigenaren alle reden bestaat hieraan mede te werken. Wanneer het ons mag gelukken op die manier enkele rayons vrij te maken, dan twijfelen wij er niet aan of de gezonde concurrentie zorgt er voor, dat er meerdere zul len volgen. Dit is nog te stimuleren door voor melk, afkomstig van reactie- of tbc-vrije bedrijven, meer uit te betalen, dan voor melk van bedrijven, die nog niet vrij zijn. In Denemarken heeft men met deze premieregeling veel succes gehad. Maar daar werd de isolatie ook meer toegepast. Men zonderde zo veel mogelijk de reageerder van de niet-reagerende dieren af, zowel op stal, als in de weide. In die streken, waar de runderen worden gekeurd, levert dit niet veel moeilijkheden op. Hier in Noordholland gaat het nog maar langzaam met de isolatiemaatrege len. Toch wordt het beter en za gen reeds meerdere boeren succes met isolering. Het zal nodig zijn hier bij voortduring de aandacht op te vestigen. Tenslotte sprak de heer Rempt nog even over de Kunstmatige In seminatie, hetgeen momenteel in het brandpunt der belangstelling staat. Voor de onderzoekingen is het noodzakelijk, dat het laborato rium zo spoedig mogelijk wordt overgeplaatst, omdat de tegenwoor dige ruimte door nieuwe aanschaf fingen te klein is geworden. Laten we hopen, zo besloot spr. zijn be schouwing, dat het nog slechts een kwestie van weken, misschien en kele maanden zal zijn en dat wij dan in ons definitieve home zijn aangekomen. Medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond, TIJDELIJK MINDER WIND Wisselende bevolking met enkele buien. Iets kouder, vooral des nachts in 't Oosten van het land. Aan de kust tij delijk krachtige, overigens meest matige N.W. tot W. wind moest laten, die hierdoor nog een eervolle plaats inneemt. Al met al was het een goede dag voor Th. de Haas, die een vrije ronde had en hiermede 2 punten op de leiders inliep. De stand is: Joh. Huytema 11 uit 7; P. Beers 8 uit 6; C. Schuffelen 8 uit 7; P. Schuffelen 5 uit 7; W. Hoedjes 1 uit 6; Abr. v .d. Welle 10 uit 7; Th. de Haas 9 uit 7; A. Goudsblom 6 uit 7; Jac. Grootjes 4 uit 8. In de 2e klas waren de uitslagen J. WeelG. Vroling 11 J. PluisterA. Floris 02 J. Zijp—P. Balder 2—0 De stand is hier: J. Zijp 12 uit 7; P. v, d. Molen 8 uit 6; J. Weel 7 uit 6; N. Jol 6 uit 5; P. Balder 6 uit 6; G. Vroling 9 uit 3; J. Pluister 4 uit 6; G Vroling 9 uit 8; J. Pluis ter 4 uit 6: A. Floris 4 uit 6; P. Mie nis 0 uit 6. 3e klas-uitslagen: C. ZijpP. Kramer 11 W. de JagerW. Glas 92 Oferleek keurt voorlopig uitbreidingsplan goed Na enkele ondergeschikte voor stellen te hebben goedgekeurd, o.a. tot verkoop van de in de Duitse tijd aangekochte brandspuit (van 3000 gulden), die nu voor f 1800 van de gemeente Diemen werd overgeno men, heeft de gemeenteraad van Oterleek zich geruime tijd „in co mité" bezig gehouden met 't nieuwe uitbreidingsplan der gemeente, dat toegelicht werd door ir. Keesman. De voorzitter, burgemeester Posch, was van mening, dat men verder moet zien dan vandaag en derhalve beter bijtijds maatregelen kan tref fen in verband met de steeds door gaande aanwas der bevolking. Na de besloten zitting konden alle leden zich in beginsel accoord ver klaren met dit eerste ontwerp en aan ir. Keesman werd opdracht ge geven het plan verder uit te wer ken, zodat men het kan aanbieden aan de hogere instanties. Wel zagen verschillende raadsle den gaarne, dat er maatregelen be troffen werden wat betreft de sportvelden en de plaatsing hiervan in het project. De voorzitter zegde toe, dat men dienaangaande alle stappen wil doen, die een beleid, dat gericht is op de toekomst, vereist. Hierna sprak de voorzitter de hoop uit, dat het plan zou strekken tot groei en bloei der gemeente. Medegedeeld werd nog, dat Ged. Staten accoord gaan met de aan koop van gronden door de gemeente voor de bouw van enkele woon huizen. VOOR HET TRIBUNAAL Het was een zeer kalme dag op het Tribunaal te Alkmaar, waar de jTweede Kamer, onder mr. Windhau- sen, vorige week zitting hield. Bartholomeus Hoogland uit Oud karspel was de eerste, die voor kwam. In de dagen van de oorlóg was hij lid van de partij en een erg bevriend aanhanger van de Duit sers. Hij diende bij de NSKK en gedraagt zich momenteel, blijkens de over hem uitgebrachte rappor ten, niet al te vaderlandlievend. De Duitse soldatenpet, die hij steeds draagt, schijnt hem nog erg lief te zijn en, uit uitlatingen, her en der geslaakt, blijkt, dat er in hem nog liefde woont voor het „zo voor treffelijke Duitse volk". Mr Wind- hausen spreekt van een erg eigen wijs en zeer onverschillig jongmens dat zorgen baart aan de leden van het Tribunaal en dat ook in de ogen der toezichthouders niet al te veel vertrouwen geniet. Verdachte zelf draait er wat om heen en schermt met drukke werk zaamheden, en vele vrienden op het dorp. Hij vindt, dat het nog al mét hem gaat. De Kamer zal zich echter nader over hem beraden en uitspraak doen in deze kwestie op Maandag 22 De cember a.s. Bartus Boeve, eertijds uit Andijk, momenteel uit Nieuwe Niedorp, was lid van de NSB en diende later als hulplandwachter. Zijn zoon, die dienst deed bij de Waffen S.S. sneu velde. Het blijkt weer een van de broodleden der partij te zijn ge weest, die echter bij een eventueel winnen van Duitsland wel anders zou hebben gesproken. Op een cursus voor hulpland wachter leerde hij o.a., hoe rften valse persoonsbewijzen van echte kon onderscheiden. „Doch daar wilde ik niet mee te doen hebben," aldus verdachte. Er blijkt geen vermogen meer aanwezig te zijn, terwijl het al te fanatieke er ondertussen wel is af gesleten. Uitspraak eveneens op 22 Decem ber a.s. IR RINSEMA SPREEKT 'T ZAND. Op initiatief van de Bond van Oudleerlingen te 't Zand zal Dinsdag 23 December, aanvang des avonds 7.30 uur precies een le zing worden gehouden door ir Rin- sema over wisselbouw. Het onder werp is zeer belangrijk, - allen wor den dan ook verwacht. Alle leden van de LTB worden eveneens uitgenodigd. De lezing wordt gehouden in de zaal van café De Wit. Nogmaals: Sport kort en zonder commentaar Wielrennen: In de ploeg- omnium te Brussel hadden Schulte- Boeyen niet veel succes. Onze land genoten moesten met een 3e plaats in het eind-klassement genoegen nemen. In de 100 min. koppelwed strijd waren zij echter hun Belgi sche en Franse collega's de baas. Een ander bekend Nederlands koppel PetersBijster werd vijfde in de koppelrit over 100 KM te Parijs. Biljarten: Doordat van de Pol zijn laatste match tegen De Leeuw verloor, werd van Vliet (Den Haag) winnaar van het hoofiïklasse kam pioenschap 45/2. Het alg. gemid delde gaf hier de doorslag. Schaken: Hoofdklasse K.N.S.B. Den Bosch—Eindhoven 2—8; Kra lingen—Leids Schaakgen. 5>/t—4Va! VASMax Euwe 81 (een afgebr. partij); Amersfoort—Utrecht 2i/2-7Vs Voetbal: Engelse League: Chel sea—Blackpool 2—2; Sunderland— Arsenal 11. Belg. Ere-afd.: Olympic Charleroi- F. C. Melchelen 01. Volgorde: Mechelen 23 pt.; Anderlecht 20 pt.; Boorn 19 pt. Boksen. De Mexicaan Manuel Ortiz boekte gisteren te Manilla een punten-overwinning op de Philippi- no Tirso del Rosario in een gevecht over 15 roncien. Door deze zege be houdt Ortiz zijn wereld-titel Ban- tam-gewicht. R.K.A.F.C. moet in De Rijp met 1 genoegen nemen Technisch sterker, wordt AFC in bedwang gehouden door enthousi aster De Rijp. In deze wedstrijd werd er van AFC-zijde weer te kort gespeeld, men wilde het te veel alléén doen. Als de AFCers nu eens iedere wed strijd hun aanvallen via de vleu gels spelen, of indien het een en kele maal via het midden gaat, de ballen direct afgeven zonder het spel onnodig op te houden, dan hadden zij nu zeker een hogere plaats op de ranglijst ingenomen. Deze competitie moeten zij be schouwen als een leerschool, om aan het spel van de KNVB te wen nen en dan het volgend jaar AFC-ers, jullie kunt het wel, doet het dan. Over de wedstrijd het volgende: Na de aftrap neemt A meteen het initiatief in handen en wij denken hen reeds direct te zien doelpun ten, maar de bal gaat naast. De Rijp heeft haar handen vol en met kunst- en vliegwerk houden zij stand; toch heeft A. geen resultaat, ofschoon er enige mooie kansen zijn die door te slecht schieten om zeep worden gebracht. Beide doelmannen weten hun doel dan ook tot de rust schoon te houden. Na de rust gaat de strijd gelijk op. Dan bij een der enigste aan vallen over de vleugel weet de rechtsbuiten goed voor te zetten en Heynis voltooit het vonnis op even mooie wijze (01). Jammer, dat de AFC-ers niet op deze manier door gingen, maar weer in hun oude fout vielen en het teveel alleen wilden proberen. De Rijpers voelden dat er kans op een winstpuntje was en gooiden er een extra schepje op. En als bij een hunner aanvallen de rechtsbuiten de bal op doel schiet, kan de doelman de bal niet onder controle krijgen, de achterhoede weifelt met wegwerken en de mid- voor is er als de kippen bijen plaatst de bal in het lege doel. Wat er ook gewerkt wordt, van beide kanten, er wordt niet meer gedoel punt. Rest ons nog te vermelden, dat de scheidsrechter geen zware taak had en correct leidde. RANDERS I—L.S.V.V. l'3—1 Na een rustperiode van enkele weken verscheen Randers 1 in 't veld tegen Langendijk I en won deze wedstrijd met 31. Al dadelijk komen de gastheren flink opzetten, zij spelen, een goed open spel en keeper Blom redt en kele malen, waarbij Vrouwe For- tuna veel met hem medewerkt. Langzaam aan komen de Randers er beter in, met Schot in de voor hoede gaan zij ten aanval, maar tot doelpunten wil het niet komen. Uit een scrimmage voor 't L-doel ont staat een strafschop. Uit deze pe nalty brengt Schot de stand op 1-0. Vele corners, wel zeer goed voor gezet, verdwijnen achter het doel. Na de rust is de stand spoedig 11, welk doelpunt de Randers voor L maakte. Dit is voor de R. het sein om even steviger aan te pakken en dit wordt al spoedig beloond met een doelpunt uit een mooi schot van de binnenspeler der R. (2—1). L.S.V.V. komt opzetten, maar de R. weten van geen wijken, ja ne men zelfs de laatste 15 minuten het spel geheel in handen en uit een hard schot van Schot wordt de stand gebracht op 31 voor de R. Van Sol en Teijgler speelden een sublieme partij. Het backstel der gastheren Groothuizen en Beek speelden voor L. een zeer goede partij, evenals hun doelman. Klein van stuk, maar groot in het weg werken der vele schoten van een zeer goed spelend Randerselftal. FLEVO 1—D.E.K. 1 3—2 WIERINGERMEER. Na een lange rustperiode, die de oudjes blijkbaar geen goed heeft gedaan, kwam ons Zaterdagmiddag-elftal weer in het veld. Het was maar een matige wedstrijd, hoewel af en toe nog redelijke prestaties werden ge leverd. Voor de rust bleken de gasten overtuigend in de meerderheid, hetgeen zij met 2 doelpunten aan toonden. Ook na de thee zette Flevo de sokken er weer in, en wist nog maals te doelpunten. Deze 30- voorsprong was de D.E.K.-ers toch te kras. Een paar vinnige doorbra ken hadden tot resultaat, dat hun voorhoede tot tweemaal toe het doel wist te vinden. Het mocht Flevo dan ook alleen met het inschake len van alle krachten op de ver dediging, gelukken, verdere door boringen te voorkomen, en daar mede beide puntjes thuis te houden NAGEKOMEN VOETBALUITSLAGEN Res. 2e klasse A Alcm. Victrix 2—Ajax 3 11 Res. 3e klasse A West-Frisia 2—Kennemers 2 71 Res. 3e klasse B Alcm. Victrix 3HRC 2 52 WFC 4Hollandia 2 11 Pumersteijn 2OVVO 2 42 Wieringer waardWatervogels 72 Door deze uitslag komt in de stand elders in dit blad een wijzi ging. West Friezen staat nu onder aan de ranglijst. NRD-SCHARWOUDE, 22 Dec. 84000 kg witte kóól 915.50; 13000 kg rode kool 914.4000 kg gele kool 6.5000 kg groene kool 5.70 —14.80; 2000 kg uien 20.30—21.10, gewone 21.drielingen 15.nep 13.30; 200 kg andijvie II 37.1039. WARMENHUIZEN. 22 Dec. 1947. 30.000 kg rode kool 9—16.10; 52.000 kg. witte kool 919:40; 3.000 kg gr. kool 10; 1.500 kg andijvie 28.50 41.60; 1.600 kg. peen 7.40—8.20; 3.700 kg. uien 20.7021.30; id. grove 20.80. BOVENKARSPEL, 20 Dec. 6000 kg groene kool lü.~—12,50; 2150 kg spruiten 0.320.58; 85.000 st. bloem kool 0.26—0.61 0.05—0.32 1,50—23,80; 1200 kg rode kool 9.80—12.80; 16.000 kg gele kool 6—6.10; 1750 kg witte kool 10.1012.80; 50 baal uien, grote 19.9020.10, drielingen 18.10, nep 19.70. AVENHORN, 20 Dec. 1240 kg spruitkool 24—57; 675 st. bloemkool I 5050, idem II 3636; 4300 kg wit te kool 8.6012.60; rode kool 0.60 12.70; 2450 kg gele kool 6—6; 4750 kg groene kool 9.70—15.50; 8700 kg uien grote maat 21.50—22.20, gew. maat 2121.70; 2025 kg bieten grote I 8,20 8,20; 19.300 kg wortelen Flakkee Verbeterde 8.108.70; 950 kg witlof I 41—47, idem II 32-^2. Gisteren was vadertje Stalin jarig. Acht-en-zestig is hij ge worden. Hij kwam ter wereld op de dag toen de Winter begon en dat is een symbool. Want sinds hij zich met de zaak be moeit, is het in de wereldpoli tiek lente noch zomer geweest. Zei u iets? Het was een tref jende ge dachte, dat de U.S.S.R. op Sta lin's verjaardag gemeenteraads verkiezingen hield.'Vadertje zelf was candidaat. Alle Russen kre gen een cadeautje in de vorm van een stembiljet en ze moch ten nog „stemmen" ook, ten minste ze konden een beetje manoeuvreren op een stuk pa pier waar zekere partijleiding een stel namen op gedicteerd heeft. Maken w ij ons druk over een Kiesreglement! Zei u iets! Ook Molotov was tot candi daat „benoemd". Deze heer be zet waarschijnlijk een kwali teitszetel, nl. die van het doen mislukken van internationale conferenties. Hij heeft de bij naam van Stalin-orgél, omdat hij zo uitstekend de registers van zijn baas weet te bespelen. Het Stalin-orgel is overigens de con current van de Bechstein-vleu- gel, zoals Sovjet de concurrent is van Nazi. Zei u iets CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN PURMEREND. Vanaf 2 Janu ari a.s. zal mevr. dr WinklerSie- benga wederom de leiding op zich nemen van het consultatie-bureau voor zuigelingen alhier. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Corne iis N., z. v. J. B. Nooij en A. K. Muntjewerff; Cornelia T., d. v. H. C. Schipper en A. Prijs; Gertrude M., d. v. M. Stolp en A. Becker. Getrouwd: Klaas Kossen en Ma ria Jacoba Prins. Positie Nederlandse schepen Zaterdag 20/12: Abbedijk 19/12 van Galveston te Mobile; Amsteldijk 19/12 van Galveston naar Mobile; Amstelkerk, West Afrika-Amster- dam, pass. 20/12 Oporto; Anth: Leeuwenhoek 19/12 van Dakar naar Lissabon; Averdijk 19/12 van New Orleans te Vera Cruz; Celebes 19/12 van Baltimore naar New Orleans; Cottica 19/12 van Curacao naar Cu- mana; Kota Gede, Rotterdam-Java, 20/12 van Suez; Maaskerk 20/12 van Freetown te Port Bouet; Molenkerk Rotterdam-Oost Azië, 20/12 te Suez; Nieuw Amsterdam, vertr. 20/12 12 uur van New York naar Rotterdam; Westland, Buenos Aires-Amsterdam 19/12 van Bahia. PROGRAMMA DINSDAG 23 DECEMBER HILVERSUM 2 (415 M.) K.R.O.: 7.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve, 10.00 Voor de kleuters; 10.40 Adventsgedichten; 10.50 Voor de huisvrouw; 11.30 Als de ziele luis tert; 12.00 Angelus; 12.03 Altviool en piano; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Uit Nederlands Glorietijdperk; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Stichts pianokwartet; 15.45 Chopin en Debussy; 1.600 Radio ziekenbezoek; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 „Elck wat wils"; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Ra dio Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws en kath. nieuws; 19.20 Pianocon certen van Mozart; 20.00 Nieuws; 20.15 De gewone man; 21.20 Orgel concert; 21.30 „De Kaarsvlam", le gende; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Orgelconcert; 23.00 Mozart-Debussy programma. HILVERSUM I 301 M.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.30 Oello en piano; 12.00 „The Skymasters"; 12.35 Ons platteland; 13.00 Nieuws; 13.30 Avro's Repor- tagedienst; 14.00 Voor de vrouw; 16.33 „Garage van Bommel" hoor spel; 17.00 Muziek met uitleg, voor de jeugd; 17.30 Kerstprogramma; 18.00 Nieuws; 18.30 Regeringsuit zending; 20.00 Nieuws; 20.15 Strijk orkest; 21.20 Brieven over hersen gymnastiek; 22.30 Muslcale tocht door 2 eeuwen en 5 landen; 23.00 Nieuws; 23.15 Vaudeville Strijkor kest; 23.45 Uit Goethe's werken. VIEREN we Kerstmis? Ons gewone, natuurlijke, menselijke leven is een ondeel bare eenheid met ons leven als Christen, als Katholiek. We zijn niet zo maar enkel natuur-mens en daarenboven ook nog min of meer Katholiek. Neen, die bei den zijn in ons iets eens, dat on verbreekbaar bij elkaar be hoort, dat met elkaar ten innig ste vergroeid is. Kerstmis is voor ons het feest van de Ge boorte van onze Verlosser en Heer. Wij vieren het in de kerk, met de Nacht-mis. We vieren het ook thuis, in de huiselijke kring, waar het gezellig en warm en goed is en de tafel met kaarslicht en groen feestelijk en fijn-verzorgd gedekt staat. En in onze huiskamers staat het Kerst-stalletje, waarrond de oude bekende Kerstliedjes ge zongen worden. Zó vieren we Kerstmis. Kerstviering bestaat niet in ae zinloze, flauwe win keletalage met papieren sneeuw en gebaarde kerstmannetjes, in lestaurants met sentimenteel rood licht, in bioscopen met z.g. kerstprogramma's. Dat is mis selijk, walgelijk, heidens. Laten we KerstnAs vieren als Christe nen in kerk en huis. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2