Nieuw Minister Fiévez verdedigt zijn tegemoetkomend beleid COMMISSIE VAN DRIE maakt haar plannen bekend Arabieren beschieten K.L.M.-bus met Zweedse journalisten Vroegere fouten worden herhaald Voor Alkmaar en omgeving Heilig ongeduld Paus redt leven van communist J Antï-inflatiewet aangenomen De aanbidding van het Goddelijk Kind DE OORLOGSBEGROTING Troepen uitzending moet voortgaan Tien punten tot uitvoering Staakt het vuren i van internationaal Rode Kruis protesteert Weer een schip met Joodse immigranten onderschept Een verrassing Admiraal Helfrich: Er is geen begrip voor de situatie Roemeense diplomaten HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11413 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80. Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Li EILIG ONGEDULD vervulde Sint Jozef, toen hij negentien eeuwen geleden met Maria, zijn verloofde vrouw, op weg ging naar Bethlehem, om zich aan te geven voor de Volkstelling in afwachting van Het Wonder Gebeuren in de Kerstnacht. Heilig ongeduld overmeesterde de herders op de velden in het Hei lige Land, als zij de boodschap hoorden van de Engelen en naar de nederige Kribbe snelden om Gods Zoon te aanbidden, Die daar lag als een krijtend kind, op doeken die naar het dichterwoord, waren „het purper van Zijn Majesteit". Heilig ongeduld bezielde de Drie Wijzen uit het Oosten die de Grote Boeken hadden gelezen met wijs inzicht èn onbewust geloof en die van verre optrokken naar het Won dere Land, waar in een spelonk Gods Liefde zich openbaarde aan de Universele Wereld en waar God zijn gezonden Zoon liet aanbidden door vreemde Magiërs, die sagen en legenden gaarne zo machtig als Koningen in onze verbeelding doen spelen. Heilig ongeduld en verantwoor delijke zorg voor een Kostbaar Be zit drongen Jozef en Maria tot snel en spoedig handelen toen de Engel Gods Voedstervader gewaarschuwd had, dat Hoogmoed en Hebzucht het gemunt hadden op het jonge aardse Leven van Jezus Christus, en de Vlucht naar Egypte in het God-Menselijk plan de enige uit komst bood. Heilig ongedulden wat doen wij, „onverstandigen en tragen van hart", in een tijd die van ons vraagt dat heilige ongeduld die heilige onrust, naar het woord van Hello te tonen in godsdienstige en maatschappelijke activiteit, om in niet van de wereld op alle terreinen en levensgebieden de Boodschap van het Evangelie van Recht en Liefde te brengen aan de mensen aan alle mensen, omdat God Zijn Zoon immers voor alle mensen naar de aarde zond voor dat Grote Verlossingsplan. Dat prachtige plan, dat alle plan nenmakers en ordenaars te schande maakt en dat, als ook alle Christe nen er in gelóófden en dat geloof met heilig ongeduld in de daad om zetten, alle nationale en internatio nale plannen en schema's van ge leide economie overbodig zou doen zijn. Vol benauwenis zitten wij ter neer bij de puinhopen van stoffe lijke en geestelijke vernieling, en in stede van in heilig ongeduld de Ster van.Jgethlehem achterna te snellen, die allèèn ons leidt naar de Bron van Liefde en Rechtvaardige heid, en dus van Vrede, slaan wij van mens tot mens, van volk tot volk, van werelddeel tot wereld deel, elkaar met wantrouwen en achterdocht en na-ijver gade. De kwalen zijn onmetelijk groot, het is dringend noodzakelijk een geneesmiddel te vinden en dit mag niet langer worden uitgesteld zo sprak de Paus van Rome in dringend vermaan in zijn jongste Encycliek, die niet alleen door haar klare woorden, maar ook door haar merkwaardige kortheid- een sym bool schijnt te zijn. Iet is geen tijd van praten meer, maar van snel handelen en heilig ongeduld. Rome heeft al zo vaak gesproken en gewaarschuwd en vermaand en wat de Paus nu weer, in het Licht van de Kribbe, tot de wereld zegt, dat is de korte inhoud van de bood schap van „Quadragesimo Anno", die al dateert van zestien jaar ge leden. En deze op haar beurt was niet anders dan een algemeen on derricht voor de practische toepassing van de Leer van het Evangelie, dat Christus op aar de kwam brengen als een Bood schap van Liefde, die het eerst uit straalde uit de Heilige Stal van Bethlehem! Geestelijke en materiële nood teisteren de wereld als een woeste doodsorkaan, „de scheppingen der mensen verrijzen en vergaan", maar de Ster boven de Stal is het teken, dat angst en vrees uitbant en de weg wijst naar optimisme en ver lossing. Liefde en vrede bracht Het Kind in de Kribbe voor alle mensen en Zijn geschrei op het bed van stro is de echo van het geweeklaag der millioenen, die leven in een we reld, welke zich graag Christelijk noemt, maar blijkbaar zo weinig Christenen telt; die het prach tige Verlossingsplan hielp schenden en het Paradijs der Christelijke dat is de Sociale Liefde verfom faait tot een „dorre en dorstige landouw, vol kommer en ellende", instede van, gelijk Jozef en Ma ria en de Herders en de Koningen en de Engelen in heilig onge duld de Boodschap van Liefde en Vrede dóór te geven aan de men sen. II eilig ongeduld dat is, na eerst lof en eer te hebben ge bracht aan Gods Grote en Heilige Naam in den Hoge dan, gericht op Zijn Wet en Geboden van Liefde en Rechtvaardigheid, met nauwe lijks ingetoomde onrnst, die plicht te De apostolische nuntiatuur in Parijs maakte gisteren bekend, dat Z.H. de Paus heeft toege zegd, al het mogelijke te zullen doen, om het leven van de Spaanse communistenleider Zur- ba te redden, die in Spanje ter dood veroordeeld is. Kersttoewijzing voor Berlijners De Berlijners hebben Dins dag voor het eerst sinds de bezetting koffie ontvangen. Deze koffie, genoeg voor twee of drie kopjes, behoor de tot een speciale kersttoe wijzing, die ook vijf klontjes suiker, twee eetlepels jam, vijf snoepjes en vier biscuits inhield. Vrouwen en kinde ren kregen een dubbele toe wijzing, mannen onder de 50 kregen een blikje, waarin deze toewijzing was verpakt, met een fles „schnapps", ter wijl de mannen boven 50 jaar een blik plus een fles wijn kregen. 150.000 ambtenaren met ontslag De Franse Nationale Vergade ring heeft gisteren na een uren lang debat de anti-inflatiewet met 300 tegen 268 stemmen aangeno men. De communisten, sommige radicalen en de meerderheid van de rechtse afgevaardigden, die Gaullistisch gezind zijn, stemden tegen. Een voorstel van René Ple ven, oud-minister van financiën in het Kabinet van de Gaulle, tot het ontslaan van 150.000 ambtenaren, dat door de regering was overge nomen, werd aanvaard met 415 tegen 183 stemmen. Volgens de anti-inflatiewet zal iemand met een inkomen van zestig duizend tot tachtigduizend francs twintigduizend francs belasting moe ten betalen. Na het aanvaarden van de anti- inflatiewet begon de Nationale Ver gadering op verzoek van de regering onmiddellijk met de behandeling van het wetsontwerp tot het uit schrijven van een lening. Ook dit wetsontwerp werd aangenomen met 351 tegen 189 stemmen. Deze lening heeft een rentevoet van drie pro cent, is belastingvrij en staat voor iedereen open. Zij is aflosbaar in tien jaar. Na de engelen en de herders kwamen de Wijzen uit het Oosten het Goddelijk Kind in de stal aanbidden. De bekende Vlaamse schilder uit het begin van de 16e eeuw Quinten Matsys gaf dit grootse gebeuren in de stal van Bethlehem in verfijnde kleuren en lijnen weer. (Van onze parlementaire redacteur) In een met groot gemak en veel overtuigingskracht uitgesproken rede heeft de minister van oorlog ge antwoord op alle hem gedane vra gen of tot hem gerichte verwijten. Na de gevallenen en gewonden te hebben herdacht, verdedigde de minister zijn politiek beleid. Hij gaf toe, dat zijn taak hem zwaar, soms te zwaar drukt. Vervolgens verweet hfj de op positie, dat zij de teleurstelling bij de troepen over de demobili satie uitbuit om het moreel te ondermijnen. Men suggereert de troepen, dat zij door de regering in de steek worden gelaten. Na de nieuwe aflossing te hebben besproken, zeide de minister, dat generaal Spoor zelf deze had willen afkondigen. Maar zijn toon kon ook de regering niet bewonderen. Het nieuwe schema wordt nu nader be studeerd en waarschijnlijk spoedig gepubliceerd. De 3e divisie zal het KNIL en de OVW aflossen. De overheid zal gedemobiliseer- den f 100 contant, plus kleding, plus een premie tot max. f 300, plus overbruggingssteun en vele andere emolumenten geven. De samenwer kende industrie zal helpen, de man nen in het bedrijfsleven op te van gen. Maar laten we er geen pro bleem van maken; zij zijn gewone mensen en geen abnormaliteiten. De troepenzending naar Indië zal de eerste jaren voortgaan, zij het in verminderde mate. Versnelling van de aflossing is eerst mogelijk, wanneer de politie in Indië in staat is bij het VHK, zijn geen klachten met het oog op de krijgstucht. Wie beroepsofficier wil worden, moet eerst als soldaat in de troep dienen. Na dit dienstverband gaat de candidaat naar de opleiding en daar wordt beoordeeld of hij naar de KMA zal gaan. Deze school stelt hoge eisen, waaraan de school te Breda niet meer voldoet. De gebrekkige opleiding van onze troepen door ontbrekende oefen terreinen heeft talloze mannen in de oorlog het leven gekost; dat be denke ieder, die klaagt, als Oorlog terreinen meent nodig te hebben. De jeugdige communist Schoonen- berg kwam nog met een motie, om het oorspronkelijke demobilisatie schema te handhaven, doch deze motie kreeg alleen de communisten mee. De heer Vorrink ging nog wat breder in op het felle betoog van de communist, die Koos in de haren klom. Er werden nog enige kleinere wetsontwerpen aangenomen, en de voorzitter, die begonnen was met het nieuwe KVP-lid dr. Sweens te installeren weer een burgemees ter-Kamerlid! sloot de vergade ring met de beste wensen, al was hij niet voldaan, omdat voor het eerst sinds mensenheugenis de be groting niet vóór het Kerstreces gereed is: „het mes is in het varken bijlven steken". De Kamer zal niet eerder dan 13 Januari bijeen komen. Mr. van Schaik hoopte tenslotte, dat het de verschillende staatslieden in het nieuwe jaar zal gelukken, de orde en het recht en het geluk van de vrede tot herstel te brengen. De gezondheidstoestand van de H. Vader Wegens een griepaanval, waaraan de H. Vader sedert enkele da gen lijdende is. heeft de Paus Dinsdag zijn particuliere vertrekken niet verlaten, doch als naar ge woonte onderhield Z. H. zich met zijn secretaris, Mgr. Montini.. De lijfarts zeide tevreden te zijn over 's Pausen toestand, die evenwel de nodige voorzorgen vereist met het oog op de radiorede, die Pius XII heden tot de gehele wereld zal richten. Het is evenwel niet uitge sloten, dat de gebruikelijke ont vangst van de kardinalen, die hun gelukwensen ter gelegenheid van het Kerstfeest aanbieden, ditmaal achterwege zal blijven. volbrengen van rusteloze werk- fcis °rde !e handhaven. De militairen J6 -»zullen kunnen stemmen bij vol macht, een wet is onderweg. Ge gronde klachten over textiel en schoeisel zullen onderzocht worden. De minister blijft afwijzend tegen- Ti over het geven van vergoeding aan ondergedoken officieren: het is on uitvoerbaar. Het Georganiseerd Overleg zal volgende maand voor het eerst vergaderen. Uitstel of vrij stelling van dienst aan officieren met 4 of meer kinderen is bijna niet mogelijk: de troep in Indië heeft onvoldoende kader. In de kostwinnersvergoeding is verbete ring gebracht, men wijkt ook van de maxima af. De regering blijft bij haar standpunt over de mobilisatie slachtoffers. Voor het kerkbezoek op Zondag ware nog wel enige soe pelheid tebereiken. Over de verhouding van generaal Kruis en zijn vrouw, die kapitein De commissie voor goede dien sten heeft Dinsdag haar plan om de resolutie „staakt het vuren" ogenblikkelijk effectief te maken vrijgegeven (het betreft hier het plan, waarnaar reeds verscheidene malen verwezen is en waarop de Nederlandse technische commissie tegenvoorstellen deed)Dit plan bestaat uit tien punten. Ten eerste moet elke partij aan de commissie voor goede diensten een kaart ter beschikking stellen, waarop is aangetekend, wat volgens elke partij „gedemilitariseerde zo nes" moeten zijn. Ten tweede moe ten argumenten voor de definitie van deze zónes naar voren worden gebracht. Ten derde moeten bij deze argumenten inbegrepen zijn: a) de militaire posities op 4 Augustus; b) de verzorging der bevolking; c) een opgave van de administratieve ge bieden, zoals deze waren van 4 Aug. tot 20 Nov. in de omgeving van de voorgestelde gedemilitariseerde zo nes. Punt zeven zegt, dat, indien de partijen met het plan van de com missie accoord gaan, elke partij het staakt het vuren en het plaats rust (standfast) in de huidige posities moet afkondigen. Punt acht zegt, dat zaken, waar over op die dag overeenstemming is bereikt, onmiddellijk uitgevoerd moeten worden. Punt negen houdt in, dat de partijen overeen moeten komen, dat, zodra gedemilitariseer de zones geaccepteerd zijn a) beide partijen de normale handel en het verkeer tussen de gedemilitariseer de zónes, alle Nederlandse en alle republikeinse bezette gebieden moe ten hervatten en zover mogelijk handel en verkeer moeten trachten te vergemakkelijken; b) alle strijd krachten van beide partijen onder toezicht van militaire waarnemers der commissie met medeneming hunner uitrustingen naar de eigen gebieden moeten evacueren. In het laatste punt (10) wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van de com missie voor goede diensten verdere voorstellen moeten doen ten aan zien van de methode tot controle en handhaving van rust en orde in de gedemilitariseerde zones. Tegen verdere detinering van krijgsgevangenen Het internationaal comité van het Rode Kruis heeft bij de rege ringen en de nationale Rode Kruis verenigingen een protest doen ho ren tegen de detinering van krijgs gevangenen door de mogendheden, die de overwinning hebben be haald, terwijl de vijandelijkheden nu reeds twee jaar zijn afgelopen. Het comité meent uit de maatrege len te moeten opmaken, dat de krijgsgevangenen niet voor 1 Jan. 1949 hun vrijheid terug»zullen krij gen. Volgens het comité krijgt de krijgsgevangenschap het karakter van gedwongen arbeidsdienst voor oudgedienden, die onderdanen zijn van landen, die herstelbetalingen moeten verrichten. Het comité acht voortduring van stand van zaken in strijd met het algemeen erkende beginsel van de eerbied voor de menselijke per soonlijkheid en de rechten van de mens, op welke grondslag het Rode Kruis zelf gebouwd is. INTERNATIONALE GEBEDSWEEK Buitengewone plechtigheid te Washington De Internationale Gebedsweek voor de Hereniging der Kerken, die elk jaar gehouden wordt van 18 25 Januari, zal in 1948 te Washing ton worden geopend met een plech tige H. Mis, opgedragen volgens de Syro-Malankaarse Ritus door Mgr. Ivanios Panikervirtis, Aartsbisschop van Trivandrum in Indië. De Aarts bisschop, die ongeveer 58.000 leden van de dissidente Jacobietensecte terugvoerde in de schoot van de Katholieke Kerk, zal daarbij de Aramese taal gebruiken, de taal die Christus op aarde sprak. De preek zal gehouden worden in het Engels, door Mgr. Thomas J. McMahon, de nationaal secretaris van de Katho lieke Hulpactie voor het nabije Oosten. Onder degenen, die het woord zul len voeren tijdens deze Gebedsweek te Washington, behoren Mgr. Ed ward Hawks, een vroegere Angli caan, die spreken zal over de beke ring van de Anglicanen tot de Ka tholieke Kerk, en Rev. Joh. Oester- reicher, een bekeerde Jood, die de overgang van de Joden tot het ka tholicisme zal bespreken. Nieuwjaarsreceptie H. M. de Koningin H.M. de Koningin zal op Vrijdag 2 Januari 1948 in het paleis op de Dam een Nieuwjaarsreceptie hou den voor het corps diplomatique. Arabische sluipschutters hebben vanuit een hinderlaag nabij de Olijfberg gisteren het vuur ge opend op begrafenisgangers, die Clive Stern, de Britse jood, die enkele dagen tevoren te Jeruza lem gedood was, ten grave droe gen. Er werd echter niemand ge dood of gewond. Op de wég tussen Jeruzalem en Tel Aviv hadden Arabieren zich in een hinderlaag verscholen en van daar uit ver schillende convooien beschoten. Zo werd het convooi beschoten van de voorzitter van het Joodse Bureau, David Ben Goerion. Hij bleef echter ongedeerd. Een half uur later passeerde Sir Alan Cunning ham, de Britse Hoge Commissaris voor Palestina, die eveneens ont snapte. In dezelfde Arabische hinderlaag, waaruit David Ben Goerion ont kwam, werd ook een van Lydda naar Jeruzalem rijdende KLM-bus beschoten. De Zweedse journalist Hagg, een der passagiers van de bus, werd gewond in pols en been. Vol gens een te Londen ontvangen nader bericht uit Jeruzalem, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen, was zijn toestand Dinsdagavond ernstig. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. Wij vernemen nader, dat Hagg tezamen met zijn Zweedse collega Rommerud de reis naar Palestina had ondernomen in verband met de voorgenomen samenstelling en uit gave van een Kerstboek, dat „Vrede op aarde" zou heten. Hagg zou de tekeningen voor deze uitgave ver zorgen. De twee journalisten maak ten de reis uit Zweden via Schiphol. Zij werden Maandag j.l. door de persdienst van de K.L.M. te Am sterdam ontvangen. Maandagavond kwamen zij per vliegtuig te Lydda aan. De beschieting geschiedde even buiten Lydda. Maandag is een schip met Joodse illegale immigranten 150 KM ten Zuidwesten van Haifa door de Britse Marine aangehouden. De naam van het schip luidt: „Jullie maken ons niet bang". Britse mariniers gingen Dinsdag zonder incidenten aan boord toen het vaartuig zich binnen de territoriale wateren bevond. Men schat het aantal Joodse passagiers, die geen visa bezitten, op 850. Het schip is Dinsdagmiddag rustig de haven van Haifa binnengelopen. Een aantal ernstige zieken werd naar het ziekenhuis gebracht. De overigen werden zonder incidenten op een ander schip gebracht met bestemming Cyprus. De opvaren den .onder wie zich 150 kinderen bevinden, zijn ongeveer twee weken op zee geweest. Zes dagen geleden maakten zij een hevige storm mee. Tijdens de reis werden twee kin deren geboren. Luitenant-admiraal hel frich heeft Dinsdag te Den Haag in een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het Ne derlands Jongeren Verbond een rede gehouden, waarin de Vloot voogd er op wees, dat evenals in het verleden, ook thans weer in tellectuelen en paeöagogéii uit bepaalde kringen een „Indië los van Holland" prediken alsmede propaganda voeren voor eenzij dige ontwapening. De desatreuse gevolgen van dit beleid in het verleden hebben wij ervaren toen de vijand ons land en de overzeese gebiedsdelen overwel digde. Opnieuw, aldus admiraal Helfrich, zijn verzwakkende krach ten aan het werk. Opnieuw worden vroegere fouten herhaald. Wij heb ben een leger, zoals wij waarschijn lijk nimmer hebben gehad. Twee jaar onderhandelen met lieden, waarmee wij niet verder komen, putten ons uit. Er is geen zakelijke, nuchtere eensgezindheid onder ons volk over politieke en religieuse geschillen heen. Er is geen begrip van de situatie en geen gevoel voor de noodzaak van arbeid, soberheid en opofferingsgezindheid, die ons op de been moeten houden. Op nieuw prediken sommige intellec tuelen en paedagogen ,„Indië los van Holland" en dat deze leuze ons verarmde land tot een bankroet brengt en het volk hier en ginds tot de bedelstaf, ziet men blijkbaar niet in. Wij onderkennen hierbij vaak een bewuste anti-Nederlandse houding of ook wel bij sommigen een uit de bezetting geboren minderwaardig heidscomplex, waarbij men blijk baar het oude spreekwoord „met de hoed in de hand komt men door het ganse land" in gedachten houdt. Doch men zal die hoed toch eens stevig op moeten zetten op straffe een dodelijke verkoudheid op te lopen", aldus Admiraal Helfrich. „Weer dreigt een weerbaarheids verwaarlozing en ik vrees, dat hier bij ook duistere machten uit het buitenland betrokken zijn. De fou ten uit het verleden herhalen zich." Lagere gasdruk te Amsterdam Het te hoge kolenverbruik van de Amsterdamse Gasfabrieken dwingt deze tot verlaging van de gasdruk. Deze verlaging, die zich voorlopig zal beperken tot de late avond- en nachturen, gaat in op Zondag 28 Dec. Panama geeft geen. bases aan de V. S. De Nationale Vergadering van Panama heeft Maandagavond de overeenkomst, die eerder in deze maand met de V.S. werd gesloten en betrekking had op de verpach ting van dertien bases voor de ver dediging van het Panama-kanaal, verworpen. Studenten gaven door het houden van optochten uiting aan hun instemming met het resul taat der stemming. Regeringspersonen te Washington hebben verklaard, dat de V.S. on danks de verwerping van de over eenkomst de militaire bases in Pa nama ter verdediging van het Pa nama-kanaal zullen blijven gebrui ken. Trygve Lie naar Europa Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., zal op 10 Januari, ver gezeld door A. Pelt, adjunct-secre taris-generaal, die belast is met de organisatie van internationale con ferenties, te Genève aankomen. Het doel van zijn reis houdt verband met de kwestie, waar de algemene vergadering in September 1948 bij een zal komen. Een beslissing hier omtrent zal niet vóór Maart geno men worden. „De actie der communisten", zo zeide hij, „betekent „hier de macht en hier het geld" en zou ons naar het tijdperk der struikrovers terug brengen. De communisten streven er naar ons volk tot slaven te ma ken. Streeft gij naar paraatheid en weerbaarheid. Eens waren wii de vrachtvaarders van Europa. Richt üw blik thans op scheep"-" én lucht vaart en industrie, en de bescher ming daarvan. Dit zijn essentiële elementen voor een toekomstige welvaart. Laat ons er naar stre ven de vracht- en luchtvaarders van de wereld te worden. Hier liggen onze kansen" aldus admiraal Hel frich. Tijdens deze jubileumavond van het N.J.V. werden de in de oorlog gevallenen van het Verbond her dacht. Medewerking verleenden de marinierskapel, „Die Haghe Sang- hers" en het „Matrozenkoor". Mr. S. J. R. de Monchy, oud burgemeester van Den Haag was een der sprekers. H.M. de Koningin liet zich door haar adjudant kapi tein J. C. Bührmann vertegenwoor digen. UIT TURKIJE TERUGGEROEPEN Anna Pauker, de communistische vrouwelijke minister van buitenl. zaken in Roemenië, heeft de gehele staf van de Roemeense ambassade en het Consulaat in Turkije bevel gegeven naar Boekarest terug te keren, met uitzondering van een raadsheer en de persattaché. De 7 functionarissen, op wie de maatrt- gel betrekking heeft, zullen hun burgerrecht verliezen, indien zij aan het bevel geen gevolg geven. Naar verluidt willen enkelen als politieke vluchtelingen in Turkije blijven. Een manifest Het z.g. Voorlopig Katholiek Co mité van Actie publiceert een door de heren Weiter, Bajetto en mr Marchant ondertekend manifest, waarin de katholieken van Neder land worden opgearoepen stelling te nemen tegen de samenwerking van de K.V.P. en de Partij van de Ar beid. Een voortdurende politiek van concessies aan de wederpartij is to- dig, om die samenwerking in stand te houden, die niet in het belang van het land wordt geacht. Het Comité wil, zonder te streven naar een eigen partij en met behoud van de principiële eenheid van de Ne derlandse Katholieken, een uitge breide propaganda in woord en geschrift voeren. Ceesje Speenhof in vrijheid Het Goois Tribunaal heeft Ceesje Speenhof, alias juffrouw Klessebes uit het Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruyter, dat tijdens de bezetting voor de radio optrad, een internering van vijf jaar opgelegd, waarvan het nu nog resterende gedeelte voorwaardelijk. Beschul digde was sinds 11 October 1945 ge- interneerd. Voorts werden haar de kiesrechten voor de tijd van het leven ontzegd. Zij werd onmicVIel- lijk in vrijheid gesteld. Haar optre den voor de radio zal t.z.t. door de zuiveringsraad worden behandeld. Bidault te Brussel Het gemeentebestuur van Brussel heeft Maandagavond ter gelegen heid van het bezoek van de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault ten stadhuize, een receptie gehouden. Tot de talrijke persoon lijkheden, die deze ontvangst bij woonden, behoorde ook de Neder landse ambassadeur te Brussel, ba ron van Harinxma thoe Sloooten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1