r Gemeenteraad Warmenhuizen FILMS VAN DE WEEK MIJMHARDTJES ALKMAAR EN OMSTREKEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 24 December 1947 J Schoencrême Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit Helpen bij de meeste pijnen HULSTKAMP De nieuwe bonnen Vliegtuig met missio narissen neergestort „Een Kerstverrassing voor de Ouden van Dagen" Vanavond, als velen zich voorbe reiden op de viering van het Kerst feest, dat altijd weer licht en kleur komt brengen in deze donkere win terdagen, zijn de ruim 550 Ouden van Dagen te Alkmaar die in moei lijke omstandigheden verkeren al in het bezit van hun Kerstveirassing. ÓfEchoon het Comité, dit jaar wel heel lang in het onzekere moest ver keren of wel voldoende artikelen zouden binnen komen om de Kerst pakketten te vullen, toch konden, dank zij de medewerking van vele leveranciers, zowel hier als van el ders, de 550 pakketten Maandag j.l. in gereedheid worden gebracht en vandaag door de Padvinders van alle troepen te bestemder plaatse worden bezorgd. Het waren inderdaad dagen vol spanning, maar het Comité ziet niettemin weer met genoegen op zijn moeilijke, doch ook dankbare taak terug en wenst, mede namens de Ouden van Dagen, allen die deze Kerstverrassing hebben mogelijk gemaakt een gelukkig en vrolijk Kerstfeest. Theaterkunst voor de jeugd Eon experiment dat al geruime tijd in uitvoering is, en dat in koite tijd al vele successen boekte, is het optreden van het „Scapino-ballet" onder leiding van Abram van der Vies en Jacques Snoek. De leiding van deze groep, die in 1945 is ont staan, heeft zich ten doel gesteld de jeugd voorstellingen te bieden, ge heel ingesteld op de gedachten en gevoelswereld van het kind en daarbij tevens de jeugd in te wij den in de, in ons land helaas zo weinig gekende en veel miskende kunst van de dans. Daarbij heeft men ook met andere lakken van kunst samenwerking gezocht om tot een verantwoord artistiek geheel te komen. De voorstellingen van „Scapino" zijn door hun bevattelijke, hun be weeglijke en toch fantasie-rijke dansen en hun sprekende pantomi mes, die door een verteller zullen worden uitgelegd, uitermate ge schikt voor de jeugd. Deze betrek kelijk nieuwe balletgroep verdient de belangstelling van alle ouders en opvoeders. De kinderen een opvoe ring van „Scapino" bij laten wonen is hen binnenleiden in een wondere wereld en hun onbedorven gevoel voor schoonheid iets goeds bieden. Dinsdagmiddag a.s. komt het „Scapino"-ballet in het Gulden Vlies met een rijk gevarieerd programma, voor kinderen een mooie gelegen heid in de vacantiedagen iets goeds te zien. Tentoonstelling werken van Gogh Met recht noemde de heer Th. Wortel, onze stadsarchivaris, de ver zameling tekeningen van een onzer grootste kunstenaars, Vincent van Gogh, een unieke tentoonstelling, toen hij ons Dinsdagmiddag alvast een kijkje liet nemen in de expo sitieruimte van het Stedelijk Mu seum, waar ruim zeventig tekenin gen, zorgvuldig achter glas ge plaatst, wachten op de ongetwijfeld vele belangstellenden. Wij hebben hier te doen met de verzameling van de neef van de schilder, ir V. W. van Gogh, uit Laren, die deze werken gehtei oe- langeloos voor de tentoonstelling heeft afgestaan. Het zijn producten uit alle verschillende en zo geheel uiteenlopende periode, die het werk van Vincent van Gogh kenmerken. Simpele schetsen uit zijn eerste tijd, groeiend werk uit zijn Brabantse periode, die, al moge ze dan tech nisch niet geheel en al volmaakt zijn, ons toch het prettigst aan deden. Uit heel het werk, ook van dat der Parijse periode, spreekt dui delijk de energie, waarmede Van Gogh werkte en waarmede hij trachtte de zozeer begeerde waar digheid te verwerven. Ook zien wij werk uit zijn laatste periode, waar in we een zekere verbondenheid met de Oosterse, vooral Japanse sfeer, kunnen waarnemen. Vanmiddag wordt de expositie, die vanaf 25 December dagelijks te bezichtigen is, geopend in tegen woordigheid van ir Van Gogh. Wij komen nog nader op een en ander terug. KAJOTTERS In Sursum Corda hebben jullie al kunnen lezen, dat we het vanavond niet lang maken, maar toch is het van groot belang, dat we allemaal even naar de tent komen! Ie Kerstdag om 12 uur komen we daar weer bij elkaar om aalmoeze nier en mede-Kajotters een zalig Kerstfeest toe te wensen. Mannen, tradities zijn kostbaar en moeten in ere gehouden worden. Dit is een specifieke Kajotters- traditie! 'n Snoek in hef Verdronkenoord De heer Schouten, die geregeld onze stadsgrachten met oen groot net afvist, op zoek naar de kleine snoekvisjes, haalde gistermiddag in het Verdronkenoord een geweldige snoek op, die maar eventjes 14'/. pond woog. Het gaf wel even moeite de knaap op het droge te krijgen. Nog even prijkte de verdwaalde waterbewoner in de etalage van Van der Stok's Vischhandel in de Hekelstraat, doch wtldiu zal hij in een of ander Parijs restaurant wor den opgediend, want via een expor teur zou het beestje naar Frankrijk worden geëxporteerd. Voor de heer Schouten was het 'n buitenkansje. SLUITING GEMEENTEBUREAUX EN DIENSTEN De gemeentebureaux en diensten zullen op de Zaterdag na Kerstmis voorzover de dienst zulks toelaat, gesloten zijn. De afd. Burgerlijke Stand zal voor het doen van geboorteaangif ten en voor spoedgevallen op die dag geopend zijn van 10.3012 uur. BAND NEDERLAND—INDIE Afd. Alkmaar Het bestuur van de Band Neder landIndië vraagt uw medewer king voor de inzameling van goede gramofoonplaten voor onze militai ren in Indië. Door de Radio-actie zijn niet alleen radiotoestellen aan geschaft en verzonden, maar boven dien 200 koffergramofoons. De aan koop van de platen is nu de grote moe'iüikheid; wij hebben er 1000, maar nodig zijn 10.000 stuks. Helpt allen, die gramofoonplaten hebben, ons door één of meer goede platen voor dit goede doel af te staan. Brengt allen als Kerstgave voor de militairen een plaat aan één der volgende adressen: Mevr. Koelma, Presidente, Emma- straat 6; Mevr. v. d. Meer, Ferd. Bolstraat 16; Mr— "--—no. Ly- mstraat 24 HET GULDEN VLIES Kerst- en Nieuwjaars programma Voor de liefhebbers van kunst met een grote K en die van een kleine k is er in de Kerstweek in 't Gulden Vlies een buitengewoon gevarieerd programma samenge steld. Begonnen wordt op de 2de Kerstdag met het bekende bal, waaraan „The Radio Novelty Band" meewerkt. Zaterdag 27 Dec. een herhaling van „De Witte Non", welke de vorige maal totaal uit verkocht was. Op Zondag 28 Dec. het befaamde radio ensemble Jan Coroqwener met o.m. Niberco, de nieuwe Nederlandse wereldkam pioen, toverend en heksend in zijn wereldrepertoire. Maandag het to neelevenement voor Alkmaar, n.l. „Driekoningenavond" van William Shakespeare, met orkestbegelei ding. Regie: Albert van Dalsum. Dinsdag 30 Dee. half drie een cul tureel verantwoorde kindermiddag n.l. het Scapino Ballet. Werkelijk iets zeer aparts en prachtig voor de kinderen. Vrijdag 2 Januari komt Cor Ruys met zijn nieuwste schlager „Aan de oever van de snelle vliet", terwijl tot slot op Zondag 4 Januari deze serie beslo ten wordt met de grootste klucht aller tijden „Baron Kneut" met Siem Nieuwenhuizen. R.K. HANDBALCLUB „A.O.G." ALKMAAR. Onze wekelijkse trainingsavonden van Woensdag 22 en 31 December komen wegens de Feestdagen te vervallen. In het nieuwe jaar beginnen we echter weer met frisse moed. Als we alle maal proberen een of meerdere nieuwe leden te werven, zal onze c'ub in het nieuwe jaar zeker een goed begin maken. Dan verwachten we jullie dus weer op Woensdag 7 Januari, 's avonds om 8 uur in de St. Bavoschool aan de Nieuwstraat. We wensen al onze leden een Zalig Kerstfeest en een Zalig uit einde en Nieuwjaar toe. Lui, tot in 1948! Het bestuur. TARIEF POSTPAKKETTEN De tarieven voor de binnenland se postpakketten zijn met ingang van Januari 1948 nader vastgesteld. Tot en met 1 kg 30 cent; boven 1 t.m. 3 kg 45 cent; boven 3 t.m. 5 kg 60 cent; boven 5 t.m. 10 kg 100 cent. Maximum gewicht: 10 kg. Afmetingen: maximum lengte 100 cm. Maximum voor de lengte plus de grootste omtrek, gemeten niet in de richting van de lengte; 200 cm. Het ligt in het voornemen deze maximum maten binnenkort te ver hogen tot resp. 150 cm en 300 cm. De overige gegevens blijven on veranderd. DIERENBESCHERMING Zwervend aangetroffen door Eg- monders te Alkmaar achtergelaten, een grote jonge donkere hond, type herder, pl.m. 9 maanden oud. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. Men wordt beleefd verzocht geen dieren bij de inspecteur te brengen. „DRIEKONINGEN-AVOND" ALKMAAR. Met „Veel leven om niets" en „Naar het u lijkt", be hoort Shakespaere's blijspel „Drie koningen-avond" wel tot een der beste comedies die de onvergetelijke dichter rond het jaar 1600 schreef. Het stuk, dat het vorig seizoen door de S.T.A.R.T., die inmiddels alweer in een Rotterdams en een Amster dams gezelschap is uiteengevallen, met veel succes werd opgevoerd, be hoort tot de z.g. „Golden Comedies" en toont ons in kleine, fijne trekjes getekend, de nietigheid van de mens. Dit kwam bij de opvoering in Rotterdam het vorig jaar, bij de opening van de nieuwe Schouwburg vooral tot uiting in de gigantische décors, waarbij alreeds de speler geheel in het niet viel. We doen er veel kostbare wijsheid in op, ver werkt in kostelijke humor, die op een voor een ieder begrijpelijke wijze opgediend wordt. Er is wel geen stuk, waarvan de kwaliteiten van de dichter duidelijker tot uiting komen. „Twelfth Night", in de ver taling van Burgersdtjk, zal zeker door het Amsterdams Toneelgezel schap, onder de regie van Albert van Dalsum gaaf vertolkt worden. Het bijwonen van deze opvoering is op zich een feest voor de geest en men zal er bij de wijsheden en grollen van een verliefde Malvolio en een sentimentele Orsino koste lijke uren beleven. DOKTERSDIENST ZONDAG 28 DECEMBER 1947 Rayon West-Friesland (West) Ds Van der Meer te Westwoud, telef. 2601. Dr Schram te Spanbroek, telefoon 215 (K 2263). Dr De Vries te Benningbroek, te lefoon 251 (K 2299). Onze agenda CINEMA: „1001 nacht", 18 jr. VICTORIA: „Mijn onbekende echtgenoot", 18 jaar. HARMONIE: „Tarzan in de woestijn", 14 jaar. A.B.T.: „De duivels van de rode cirkel", 14 jaar. STED. MUSEUM: Vanaf de Eerste Kerstdag tentoon stelling, tekeningen, etsen en litho's van Vincent v. Gogh PATRONAAT Varnebroek, 3 Uur en 8 uur: „Ridders van het Westen." APOTHEKEN: Dr. H. Har tong van Ark, Langestr. 1. ALCMARIA'S JUBILEUM Zoals bekend, viert de voetbalver eniging „Alcmaria Victrlx" op Nieuwjaarsdag haar 50-j. bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum speelt Alcmaria Zondag 28 Decem ber een erii-wedstrijd tegen Water graafsmeer. In verband hiermede wordt de competitie-wedstrijd tegen T.O.G. op Tweede Kerstdag gespeeld. R.K. TENNISCLUB „S.E.T." Sportvrienden. 'Het bestuur der tennisclub S.E.T. nodigt alle katho lieke sportliefhebbers uit om de ko mende zomer eens nader kennis te maken met de edele tennissport. Er zijn grootse en uitstekend op gezette plannen, zoals b.v. iedere dag een of meerdere banen, terwijl er onder bekwame leiding getraind zal worden. Bij voldoende deelname zal er een jeugdgroep van 1217 jaar worden ingesteld; de ouderen worden inge deeld als: beginners, gevorderden en meer gevorderden, dus onderling even sterke tegenspelers. Verder staan competities en ge zellige avonden op het programma. De prijs voor het gehele seizoen van April tot October is zó laag ge houden, dat ook diegenen met een niet te ruime beurs lid kunnen worden. Dus katholieke sportvrienden, komt komende zomer tennissen en wij zijn er zeker van dat u de club naam van Steeds Enthousiaste Ten nisser (S.E.T.) eer aan zult doen. Diegenen die nadere inlichtingen wensen kunnen deze bekomen bij J. Woldendorp, Oude Gracht 198. LEERLINGENVERENIGING BERMEONTO BERGEN. Dezer dagen hield de leerlingenvereniging Bermeonto, leerlingen van de Meisjesschool der Berger Schoolvereniging voor een groot aantal genodigden haar eerste grote avond. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op de Burgemeester Dr. W. Huijgens en de Inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Alkmaar, de heer G. Chr. Dun. De avond werd geopend door de voorzitster Nel Visser, waarna door een koortje onder leiding van Mej. A. Veenenbos het Avé Verum van Mozart ten gehore werd gebracht. Er werd veel gedeclameerd en ge zongen en het zou ons te ver voe ren alles te vermelden. Voor en kele menen wij een uitzondering te moeten maken n.l. voor de decla matie van „Sneeuw" door Janke Nijdam; Soldatenkerstmis door Tlni Werkman. Mooi en zuiver werd door Marga Schretken „In een Stal" van D. v. Leeuwen gezongen, ook het „Schlafe, schlafe" van Schu bert werd door Mara Burger uit stekend en met gevoel gezongen. Jammer dat er geen goede piano aanwezig was, waardoor veel moois verloren ging van de uitvoering van de Wals van Chopin en An dante uit de Sonate Pathetique van Beethoven resp. door Silly de Ko ning en Corrie Oudes. Conny van Limburg Stirum deed bij de uitvoering van „Bloemen- dans" wel van talent blijken. Na de pauze werd voor het voet licht gebracht „Het mirakelspel van Mariken van Nieumeghen, door leerlingen van de derde en vierde klasse B. geholpen door enkele mannelijke gasten. Dit spel was voor deze gelegenheid speciaal be werkt door de heer D. L. Daalder. Het werd werkelijk op uitstekende en gevoelvolle wijze ten tonele ge bracht. Lily Beets als Marieken was inderdaad een openbaring, zij speel de voortreffelijk, hierin bijgestaan door Lucas Rotgans als Menoen, de Duivel. Hans Daalder was heel goed als advocaat van Lucifer. De scene in het speelhol was uitste kend geënsceneerd. Het laatste ta fereel was treffend, waaraan Marga Burger, die het Ave Maria van Gounod ten gehore bracht zeer ze ker veel heeft bijgedragen. De re gisseur, de heer Kooijman kan op een geslaagde uitvoering terugzien. Ook de talrijke genodigden gaven door een hartelijk en langdurig ap plaus blijk het gebodene te waar deren. VERLOTING „EENSGEZINDHEID" EGMOND-BINNEN. Woensdag avond 24 Dec., om 7 uur, zal de ver loting plaats vinden in Café Swart te Egmond-Binnen van de Muziek vereniging „Eensgezindheid". Dus allen zoveel mogelijk komen, dan kunnen de prijzen tegelijk mede genomen worden door de gelukkige winnaars. (Ie prijs Radiotoestel, 2e prijs een fiets, enz. enz.) Het bestuur. De voltallige gemeenteraad van Warmenhuizen vergaderde deze week onder voorzitterschap van Burgemeester Nolet. Na het openingsgebed, werd beslo ten de notulen aan te houden tot de volgende vergadering. De regeling voor verhuiskosten, v. secretarissen en ontvangers werd z. h. st. goedge keurd. Deze regeling houdt in, dat bij^ eventuele benoeming van een functionaris, de ontvangende ge meente een bijdrage in de verhuis kosten kan verlenen tot maximaal 10% der jaarwedde. De vissersvereniging „Geestmer- ambacht" was aan het eind van haar latijn. In verband met de strenge winter '46-47, die een bui tengewoon slechte visstand veroor zaakte, verzocht zij de raad ont heffing van de pacht voor het vis water in deze gemeente. Werd goedgevonden. De hr. Mink was aangewezen als rapporteur over de Begroting. Het had hem getroffen, dat zowel de gewone- als kapitaaldienst sluitend waren gemaakt op resp. f150.592,61 en f110.573,71 aan ontvangsten. Dit was hem temeer meegevallen, om dat dit jaar bijzonder hoge posten voor armenzorg en volksgezondheid zijn uitgetrokken. Toch wilde de commissie enkele suggesties doen. De gemeente heeft nu een trekker voor de brandspuit, laat zij zich nu ook een pekelsproeier aanschaffen, dan is 's winters de sneeuwmisère ook van de baan. Voorts zag de commissie gaarne dat de wipbrug hersteld werd. Dat B. en W. de kosten van wegenverbetering over meerdere j uyen hebben verdeeld, heeft hun volle instemming. Voorzitter had een nog prettiger mededeling in petto. Er is n.l. een aanvullende begroting ingediend, waarin de gewijzigde uitkering uit Films tijdens de Feestdagen In de extra-programma's die tij dens deze feestdagen in de diverse theaters draaien is, traditie getrouw ook weer het bekende Bio-vacantie- oord filmpje. Voor een goed doel gaan ook de bussen weer rond. Cinema Americain DUIZEND EN EEN NACHT Het sprookje van Scheherazade op Amerikaanse wijze verfilmd. Het mooie is er eigenlijk gezegd wel wat vanaf. Een verhaal dat min of meer tot een stukje nonsens werd, maar 18-jarigen en ouderen kunnen om de zotte Amerikanismen toch wel lachen. Vooral de Aladin en de wat stomme Sirdbad zijn geestige figu ren. De schone Oosterse wordt door twee mannen, de sultan en zijn broer bemind. De andere vijfhon derd vrouwen zijn er alleen maar als figuranten! Sabin, de bekende olifantenjongen, doet ook nog een duit in het zakje door de minnen- den bij elkaar te brengen. Het ge val is onschuldiger dan het er uit ziet. Vooraf een tekenfilm en een interessante sportfilm over het golf- spel. Alkm. Bioscoop-Theater DE DUIVELS VAN DE RODE CIRKEL Een nogal luguber verhaal van een ontsnapte gevangene, die zich wil wreken op een vroegere mede werker Granville genaamd. Deze komt lelijk in het nauw, wordt door zijn vijand gevangen gehouden en intussen gaan zijn bezittingen in vlammen op. Een drietal acrobaten en natuurlijk een lieftallige jonge dame, nemen de strijd tegen <ie^ mis dadiger op en slagen dan uiteinde lijk erin, na vele spannende momen ten, de onschuldige te bevrijden. Veel trucopnamen en aardig spel van de acrobaten. Voor 14-jarigen. In het voorprogramma een komi sche twee acter „Opa sluit een ver zekering", om eens flink te lachen. VICTORIA MIJN ONBEKENDE ECHTGE NOOT Het Victoria-Theater brengt ons deze week een première van de Universal met Deanne Durbin in de hoofdrol „The amesing mr Holli- day" is een nogal avontuurlijke ge schiedenis van een Amerikaans on derwijzeresje, die in China uit haar school gebombardeerd wordt en met negen kinderen de wijk neemt op een schip, waarmede ook Commodo re Holliday reist. De boot wordt getorpedeerd en Ruth komt met haar kindertjes m een reddingsboot veilig weg. Zij komt uiteindelijk in Holliday s huis terecht, waar zich allerlei verwik kelingen voordoen, alvorens Ruth de ware Jacob vindt. Een middel matige, doch niet onaardig geval, maar naar onze smaak met teveel jokkebrokken erin. HARMONIE TARZAN IN NIEUWE CREATIE Johnny Weismiiller die we al ge ruime tijd kennen, zwevend van de ene boom naar de andere, duikelend met vrouw en kroost door woeste stromen en met zijn slingerplanten- touw door het luchtruim suizend, zoekt het deze keer eens op de be gane grond, een terrein waar hij heel wat meer gevaar loopt dan tus sen het beschermende bladerdak der eeuwenoude woudreuzen. Temidden van een grootse, impo nerende natuur is Tarzan nu weer de man, waarom vele avonturen draaien, de een al spannender dan de ander. Hij komt natuurlijk als overwinnaar te voorschijn. Voor liefhebbers van deze krachtpatser een aardige ontspanning, overigens zit er, zoals gewoonlijk, niet veel in. het gemeentefonds is verwerkt. Dit schiep de mogelijkheid om f2000 extra uit te trekken voor het arm bestuur, en toch nog f7694 voor on voorziene uitgaven over te houden. Dit is een zeer grote verbetering. En mocht 1947 ongunstig sluiten, waarop nog wel enige kans is, dan nog heeft Warmenhuizen een toe komst zonder financiële zorgen. Het verbeteren van de Wipbrug zal niet zo gemakkelijk gaan, omdat al het houtwerk totaal vergaan is; en zelfs zo erg, dat de opzichter overweegt de gehele bovenbouw maar weg te slopen. Een pekel sproeier zal niet direct worden ge kocht. Niettemin zal deze winter een proef genomen worden met het strooien van een flinke hoeveelheid zout. Voorz. is echter hard bang dat het rioleringssysteem dit niet kan verwerken. De begroting werd goedgekeurd. Warmenhuizens gemeenteraad maakte geen uitzondering op haar zusters uit de omgeving, waar het ging om de invoering van de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting. De hr. Mink kreeg op zijn vraag ten antwoord, dat verenigingen die tot heden vrijstelling kregen, dit ook nu zullen krijgen. De hr. Mink vond 's Ministers handelwijze met de stok achter de deur weinig elegant. Hij vond het jammer voor de plaatselijke bios coopvoorstellingen, omdat hierdoor de weinige ontspanning die War menhuizen rijk is, ongetwijfeld nog zou verminderen. Mevr. Vogelaar bepleitte het Verhogen van de be lasting op de verkoop van ijsco, omdat de winstmarge daarvan fa belachtig hoog wordt genoemd. De hr. Jannes meende dat de plaatse lijke exploitant de verhoging zou compenseren door goedkopere films te draaien, hetgeen ongetwijfeld niet in het belang van de jeugd is. De hr. Rozendaal dacht dat de drei ging niet zo groot was. Volgens Voorz, snijdt het mes echter van 2 kanten. Bij niet aanvaarden zou men de extra belasting èn de uitke ring missen. Overigens meende hij dat de jeugd vermaak genoeg had, getuige de volle autobussen die stadwaarts gaan. Hij zag in deze belasting een middel om de uithuizigheid te be perken en onschuldiger vermaken te stimuleren. Het voorstel werd aangenomen. De politieverordening werd in dier voege gewijzigd, dat de politie voortaan gerechtigd werd om spij belende schoolkinderen op te bren gen. De hr. Rozendaal juichte deze verordening toe, ai' twijfelde hij aan het effect, ten opzichte van kinderen die opzettelijk door de ouders worden thuis gehouden. De hr. Mos vond het funest dat ouders hun kinderen wekenlang niet naar school zenden. Komen ze eindelijk nog weer, dan lijden de andere kinderen onder hun achterstand. Weth. de Groot wist echter, dat zulke leerlingen niet meer worden bijgewerkt. Ze blijven voortaan ge woonweg zitten. Burgemeester voegde er nog aan toe, dat ook de kantonrechter op het ogenblik voor ongeoorloofd verzuim zware straffen oplegt. B. en W. kregen machtiging kas geldleningen te sluiten tot maxi maal f40.000 tegen een nader te be palen rente. De uitkering aan de R.K. Jongensschool werd vastge steld op f3016, voor de R.K. Meis jesschool op f3687 en voor de Gere formeerde school op f840. De adviescommissie voor het ver delen van woonruimte werd in zijn geheel voor een jaar herbenoemd. Nadat in de Rondvraag de hr. Mink B. en W. gewezen had op ge brek aan initiatief van de zijde der gemeentewerkman, waarvoor hij enkele practische punten aan gaf, werd deze laatste vergadering van dit jaar met de beste wensen voor het nieuwe, gesloten. WORDT HET NU REEDS LENTE? BERGEN. Bij de heer A. Tros kwam Dinsdagmiddag j.l. een trotse kloek aanstappen met vijf eendags- kuikens. Een Japanse zijdehoender scheen in de war te zijn door het zachte weer en had dus maar een nest gebouwd, waarin deze kuikens uitgebroed werden. KATH. ARBEIDERS BEWEGING BERGEN. De Afd. Bergen van de K.A.B. vergaderde dezer dagen in het St. Jansgebouw. Besloten werd dat van iedere vakafdeling een vertegenwoordiger zal zitting nemen in het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. Men was wel algemeen van mening dat bestrijding van de gevreesde ziekte t.b.c. krachtig ter hand dient te worden genomen. Omtrent de medewerking aan het laatste algemene St. Nicolaasfeest ontstaat enige discussie. Het bleek dat de K.A.B. bij de voorbereidin gen tot dit feest was gepasseerd, niettemin heeft het bestuur ge meend nog een bijdrage te moeten verlenen. Besloten wordt een Kerstfeest te organiseren voor de kinderen tus sen 12 en 17 jaar. Voorgesteld wordt een K.A.B. Lezerskring op te richten. De aan wezigen kunnen zich met het voor stel verenigen. Het ligt in de be doeling eens per jaar de aange schafte boeken onder de leden te verloten. Zeer spoedig zal worden overge gaan tot heroprichting van een agentschap v. d. Centrale Volks bank. Als agent zal optreden de heer D. Kerkhoven. De heer van Jaarsveld houdt een interessante inleiding over „De^ So ciale problemen van deze tijd". De spr. wijst op het falen van het Gildesysteem. Meerdere malen werd verbeteringen gezocht uitsluitend in het stoffelijke. De kern van het betoog komt hierop neer dat het Christendom een grote taak heeft te vervullen ten aanzien van 't sociale probleem. Arbeid is dienst aan de gemeenschap, daardoor ontstaat ook recht op de gemeenschap. De K.A.B. zal strijden voor de Algem. Verze keringsgedachte in kleine kring, allereerst in de bedrijfsorganen. O.m. kinderbijslag in progressieve zin. De K.A.B. behoort te zijn een machtig apparaat om door Christe lijke gedachten te komen tot een nieuwe gemeenschap. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. DE BLOEMENDALERWEG ZUID-SCHERMER. Naar wij vernemen zal binnenkort begonnen worden met de verbetering van de Bloemendalerweg. De weggebrui kers zullen hier geen bezwaar tegen hebben! PURMERLAND 1—LIMMEN 1 16 Door een beter verzorgd technisch spel wist Limmen een flinke over winning op Purmerland te behalen. Kort na de aanvang bouwt P. enige gevaarlijke aanvallen op, maar de achterhoede van L. keert het gevaar. Dan neemt L. het initia tief en spoedig is het door toedoen van W. 01. 10 minuten later is het weer W. die er 0—2 van maakt. Limmen speelt nu verrassend goed, maar P. past de buitenspel tactiek toe, welke menige aanval van L. afbreekt. Ondanks dit weet L. er voor de rust 03 van te maken. Na de thee hetzelfde spelbeeld, met L. het meest in de aanval en spoedig is het 04. Zo nu en dan onderneemt P. ook een aanval en als de L.-achterhoede onvoldoende wegwerkt, krijgt een der P.-spelers vrij spel en weet daardoor de eer te redden (14). Nog 2 maal weet L. te doelpunten, zodat de stand eindigde met 1—6. HET VERLEDEN KEERT WEER EGMOND AAN DE HOEF Dit is de titel van het toneelstuk, dat door de R.K. toneelver. Inter Nos op 2de Kerstdag en Zondag 28 Dec. opgevoerd zal worden. Dit stuk is met een ernstiger inslag dan het vorige door Inter Nos opgevoerde maar het kan niet altijd een blij spel zijn en wij twijfelen er niet aan of Valkering en zijn gezel schap zullen dit stuk in de puntjes verzorgd naar voren brengen. De kaartverkoop is op de bekende wij ze op de dag der uitvoering. „LEVENSSCHADUWEN" EGMOND AAN ZEE. Voor een zeer slecht bezette zaal van „De Vergulde Valk" voerde de Bergense R.K. Toneelvereniging „St. Jan" het prachtige gevoelvolle toneelstuk „Levensschaduwen" van Johan van Heeckeren op. Het spel muntte uit door rolvastheid, toneelroutine en wat van zeer groot belang is, een juiste, beschaafde en heldere uit- spr3Bk> Mevr. WijblngaTiebie, als Ag nes, mej. Gitta Tiebie als Elly, het dochtertje van Herman, Mevr. Lief- ting als Gerda, de heren Henk Pie- ters, als Paul en Rein Beukers als Henk, vertoonden zeer goed spel. Niet te vergeten valt de rol van Mevr. Slikker als Maatje, de dienst bode. Ook deze bescheiden rol werd zeer goed vertolkt. Aan het slot brachten de toeschouwers de spelers een dankbaar applaus. Het is te hopen, dat Egmond, dat toch een toneelminnende bevolking heeft, nog in de gelegenheid gesteld zal worden, een tweede opvoering van „Levensschaduwen" bij te wonen. DE OPGRAVINGEN VAN DE OUDE ABDIJ EGMOND-BINNEN. De opgra vingswerkzaamheden aan de oude abdij en de kerk te Egmond zullen gedurende de wintermaanden wor den stopgezet. In ruim twee maan den is met een twintigtal arbeiders alles wat de oude kerk en de abdij betreft in tekening gebracht, zodat dit werk feitelijk als geëindigd kan worden beschouwd. Maar er is meer en dat betreft geschiedenis die teruggaat tot onge veer de 2e eeuw na Christus. Onder de het laatst bloot gelegde fundering der oude kerk heeft men sporen gevonden die van veel oudere datum zijn en wijzen op een verwoeste of verbrande nederzetting die waar schijnlijk aan de Kaninefaten toe geschreven kan worden. Het verder onderzoek zal moeten uitwijzen of dit inderdaad juist ie. Een proef- sleuf, gegraven onder de vloer der kerk, heeft echter duidelijk aange toond, dat dit verder onderzoek al leszins gerechtvaardigd is en prof. v. Giffen en zijn staf zal het onder zoek dan ook speciaal op dit ge deelte richten. Dat deze sporen nog bewaard zijn gebleven is te danken aan het feit dat de terp waarop de Protestantse kerk staat, onbe roerd is gebleven, in tegenstelling tot het omringende land van de Ab dij, wat door vroegere veelal niet deskundige onderzoekers is omge woeld. Hierdoor zijn vele kostbare gegevens verloren gegaan, die in de terp bewaard zijn gebleven. Zodra de opgravingen van de eigenlijke Abdij volledig zijn uitge werkt, kunnen we over deze ge schiedenis te zijner tijd nog meer vertellen. De wintermaanden wor den gebruikt om de wirwar van lijnen, die de werktekening aan geeft, in een duidelijk beeld om te zetten. In het a.s. voorjaar zal men het werk voortzetten, aangezien thans vorst en regen het karteren uitermate bemoeilijken. AFSCHEID G. VAN WEEL CASTRICUM. In verband met zijn werkzaamheden te Beverwijk zag de heer Van Weel zich genood zaakt te moeten bedanken als be stuurder van vele organisaties, waarin hij met zeer bekwame hand de leiding had. Vooral het bestuur „Nationale feesten" verliest in de heer Van Weel een ijverige secre taris, die in de lande ook bekend heid geniet voor zijn organisatie talent betreffende de „Mehoca's". In de samenstelling van de feest programma's zal de heer Van Weel zeer gemist worden. Wij van onze kant wensen hem veel succes toe in zijn nieuwe woonplaats. FORENSENAVOND CASTRICUM. Hot Corso-thea ter was overvol met fo'-cn-enie-'-n en begunstigers. Geen wonder ook. Immers het programma vermeldde o.m. het optreden van het beroemde goochelpaar de Bel- samo's. Nadat de voorzitter de heer Bijersbergen van Hene gouwen de aanwezigen hartelijk welkom had geheten, volgden enige film opnamen op velerlei sportge beuren, vooral de watersport viel bijzonder in de smaak. Daarna volgde het optreden van het goochelpaar dat inderdaad al ler verwachtingen overtrof. De heer Belsamo gaf prachtige staaltjes van goochelkunst, goed geassisteerd door diens vrouw, welke eveneens op zeer beschaafde wijze prachtig werk deed. Wij hopen dit echtpaar spoedig weer te zien. De Nederlandse Ver-, eniging van forensen kan met ge noegen op deze avond terugzien. Doos fe cachets30ct. TM Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin COÖPERATIE, DE TOEKOMST VOOR DE L.T.B. Ch. Peraer spreekt te SchoorI SCHOORL. De L.T.B. verga derde dezer dagen onder voorzit terschap van de heer N. Kaag, die in zijn welkomstwoord vooral ver heugd was over het grote aantal jongeren, dat voor deze vergadering belangstelling had. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat bonnen voor horloges beschikbaar zijn voor de leden, als mede voorrangsbewijzen voor aan koop van laarzen. De stichting van een wolmaniseerinrichting loopt nog niet vlot, maar hopelijk zai hier binnenkort schot in komen. Hierna kreeg de heer Peraer het woord, om te spreken over de Coöperatie in het algemeen en die van de L.T.B. in het bijzonder. Er heerst alom grote ontevredenheid. Daarom is het nu de tijd voor sa menwerking. Gezamenlijk moet de strijd worden aangebonden op so ciaal, economisch, maar vooral ook op godsdienstig gebied. Thans is het de tijd, om dit ideaal na te stre ven. Een voorbeeld van samenwer king geven wel de trusts, kartels en concerns. Al kunnen wij over deze dingen niet enthousiast zijn, zij laten ons duidelijk zien, wat samenwerking vermag. Spreker illustreerde dit met voorbeelden en noemde bijv. het bekende Unilever concern met zijn kapitaal van 1500 milliard. Men krijgt gewoonweg geen hoogte van wat zoal tot zo een concern behoort. Van de be kende Sunligtzeep tot parfum en zelfs roomijs. En waartoe behoort de Lymph eigenlijk? Wij boeren en tuinders moeten een dam opwerpen tegen dergelijke trusts en dat kun nen wij alleen door samenwerking. Want het is toch zo, dat dergelijke grote ondernemingen niet kunnen bestaan, wanneer wij hun de grond stoffen niet leveren. De bewerkers van de bodem leveren de primai re producten en al zijn wij in het Bisdom Haarlem 25 jaar ten achter bij andere Bisdommen, nu zijn wij in staat de achterstand in te halen. Coöperatie is onze enige uitweg. Het in- en verkoopbureau van de Handelsraad wordt beheerd door de Centrale Coöperatieve Boeren leenbank te Eindhoven, die alle medewerking zal verlenen om de coöperatie te laten groeien binnen het raam van de Handelsraad. En wanneer dan na misschien een jaar of drie is gebleken, dat de coöpera tie in het Bisdom Haarlem be staansrecht heeft, is de Bank be reid tegen uiterst billijke voorwaar den de gehele outillage over te nemen. Zo'n kans wordt ons nooit meer geboden en moet dus slagen. Een ieder, die als lid toetreedt be taalt een inleggeld van f 50.—, welk bedrag geldt als renteloos aandeel en wat bij uittreding we derom wordt terugbetaald. Wanneer alles nu eens hopeloos zou mislopen waar intussen beslist geen kans op is, dan zal men als grootste strop een bedrag van f 100 kwijt kunnen zijn, als zijnde het bedrag van de persoonlijke aan sprakelijkheid. Zolang de Handelsraad de zaak in handen heeft, zal aan de leden van de coöperatie 1% van hun. Jaar rekening in contanten worden te rugbetaald. Een gedeelte van de winst wordt gebruikt om de aansprakelijkheid te verkleinen, uitbreidingen te be kostigen enz., terwijl het resterende deel aan de leden wordt terugbe taald. Het is dus in het eigen belang van boeren en tuinders, dat zij lid worden van de coöperatie en daar zoveel mogelijk ook vrn gebruik maken. Nu niet de kat uit de boóm kijken, maar aanpakken. De kans die nu geboden wordt, komt zeker niet meer terug. Nadat de heer Peraer nog enkele vragenstellers had beantwoord en er bovendien nog enige werkkle ding Was verloot, werd deze zeer interessante avond met een woord van dank aan de spreker, geslo ten. BURGERLIJKE STAND HEER HUGOWAARD. Gebo ren: Anna J>,A„ d. van P. Molenaar en A. J. Oudhuis; Geertruida M„ -K. d. van P. Molenaar en T. C. Braak- man; Anna P., d. van P. den Har- weer lachend, „ik zal je weer gauw tigh en A, de Graaf; Catharina C. er brengen." Toen werd Jan weer M„ d. van A. Bos en N. A. A. Com- j veegde vlug zijn tranen af, sprong mandeur; Margaretha P., d. van J. danste de kamer rond. P. Entius en M. Jonker; Maria A. ssen en eten, jongen," zei de ko- I„ d. van Jac. Schuitemaker en w T. C. Commandeur; Petronella C„ ging gauw. Want de kabou- d. van C. van Diepen en C. Bos; hem erbV Honger had Jan met Martha M„ d. van N. Hooiveld en 5 nog dik van de vorige dag. Toch M. Buter; Hendricus J., z. van J. n stuk worst, een pannekoek, een M. Groen en C. Stam; Adrianus F., banaan en een paar druiven. Ook z. van Jac. Hoek en M. Deelis; Jan, paar kommen chocolademelk. Hij ïac,Vimr?f?,r,„V£!: - «- ter; Maria C„ d. van Jac. Mak en 1S le weer dik. C. J. Maas; Gerardus C. M„ z. van J. P. Stet en D. Grout; Petrus J. L., t z. van J. P. Gilden «eijer en C. M Tengevolge van Telex-storing misten wij gisteren een deel in de bonnenlijst. Voor de goede orde plaatsen wij het volledige bericht. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 28 December tot en met 3 Januari a.s. de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het kopen van brood; 079 Algemeen 2000 gram brood. 074 Reserve 800 gram brood. 078 Reserve 400 gram brood. 579 Algemeen 800 gram brood 574 Reserve 400 gram brood. Voor het tijdvak van 28 Decem ber tot en met 10 Januari a.s. zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 r l \tsoenen tabak of sigaretten. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op 24 December a.s. worden gebruikt. Brussel, 23 December. Naar de Belgische Luchtvaartmij. Air-Trans port mededeelt, is op het vliegveld van Koeming (China) een vier motorig toestel neergestort dat een 30-tal Belgische missionarissen ver voerde, die enkele dagen geleden uit Brussel waren vertrokken. Nader wordt nog vernomen, dat de tweede piloot tijdens dit onge val gedood werd en vijf missio narissen lichte verwondingen op liepen. Alle passagiers hadden een zenuwschok opgelopen en moesten in het ziekenhuis te Koeming wor den opgenomen. Bakker; Johanna E, d. van C. Groot en E. Pater. Ondertrouwd: Johannes Luken en A. C. Kok; B. Beemsterboer, Lange- dijk en A. Bleeker; G. C. Bonte koning, Sijbekarspel en B. Kuiper. Gehuwd: T. Rood en A. C. Groot; N. J. Bouwman en A. G. Jak, Bad hoevedorp. Overlieden: J. Bijvoet, 83 jaar, ge huwd met G. Lichthart; A. van Schagen, 74 jaar, wed. v. N. Hartog. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN W.B. S.V.-NIEU WS BEEMSTER. Het tweede elftal heeft op het kantje af met 21 ge wonnen van Purmerend III. Pas te gen het einde kwam de winnende goal. Zondag 28 Dec. moet het tweede naar De Purmer I. Een lastige op gaaf, er moet echter weer gewonnen worden. W.B.S.V. I moet naar Akersloot. Thuis was het een nederlaag tegen Meervogels, dus W. is op revanche belust. De supporters die mee willen kunnen zich bij secr. Knijn opgeven. We vertrekken 12.30 vanaf Kerk plein. BURGÉLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Qerrit Willem z. v. Jan Draaijer en van Hitje Woudstra wonende te Kwa- dijk; Gerardus Thomas Maria z. v. Johannes Jozeph Franciscus Brood bakker en van Adriana Maria Kar- hof, wonende te Amsterdam; John z. v. Jan Willem Prins en van Aaltje Vroom, wonende te Pur merend, Neckerstraat 119; Jelle z. v. Pieter Boon en van Henrietta Berendina Egstorf, wonende te Amsterdam. Getrouwd: Jan Kiers, oud zeven en dertig jaar, wonende te Smilde en Johanna Drenth, oud zeven en twintig jaar, wonende te Pur merend (woonschip). Overleden: Stijntje Groot, oud acht en tachtig jaar, weduwe van Willem Groot, wonende te Purmer end, Wolthuissingel 1; Fijtje Boon, oud 75 jaar echtgenote van Pieter Jacob de Jong, wonende te Pur merend, Neckerstraat 47. Paardenvorderingen Ook deze Tribunaal-zaak was een tweede behandeling van enige maanden terug, toen C. Oly te Hei- loo moest verschijnen in verband met de hem ten laste gelegde paardenvorderingen voor de Wehr- macht. Evenals op de zitting van 24 Sep tember 1947 was ook nu een groot aantal getuigen opgeroepen, om de ten laste legging aan te vullen, doch men kon op de duur niet aan de indruk ontkomen, dat het hier, naast het verkeerde wat door besch. was gedaan, in de diepste grond ging om een bepaalde vete, die er be stond bij de veehouders onderling. En misschien was besch. daarvan wel min of meer het slachtoffer geworden, tenminste in de omvang, die een en ander nu had aangeno men. En ook nu was het heel moei lijk om precies het onderscheid te vinden, wat Oly wel en wat hij niet op zijn geweten had. Het Tribunaal zal nader beslis sen over de oplegging van straffen. /TTTTTÜ^L f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2