R Nieuw Leugen en bedrog tot systeem verheven Noors Noorden van mijn gelopen schip ten op een IJmuiden IA THEATER Markos vormt tegen-regering in Griekenland MINISTERS VIEREN KERSTMIS BIJ DE TROEPEN Op Kerstmorgen stierf pater Borromaeus de Greeve Voor Alkmaar en omgeving MODERNE NAVOLGERS VAN HERODES MET EEN MASKER VOOR Sloep met één overlevende spoelde aan bij Camperduin ende Echtgenoot EN Tel. 2166, Alkmaar ERNSTIGE BOODSCHAP UIT ROME: Aan de horizon rijst het sinistere licht van een nieuw conflict n Burgeroorlog thans officieel? Dr. Biel sprak onze jongens toe Begenadigd prediker en redenaar SCHEEPSRAMP IN DE KERSTNACHT 26 slachtoffers vloerbedekking, keukenuitrusting, waar* is de eerste prijs eschikbaar stelt voor de E R E PRIJZEN Ioornestraat20 Arnhem ilnemers kunnen ook ge- aan de achterzijde de LM.R. Vos de Wael Th. FELDBRUGGE Wilhelmus te Rotterdam, prijzen zijn inmiddels aan rinnaars toegezonden. gedeeltelijk de kosten op jnderhoud van arme pries- Missie? Kosten voor een i,Leertjjd op het Klein- aen over deze studenten? Slaapzalen oud, bouwval- ledige kosten voor nieuwe :denten f 10,000. Wie helpt? e te zenden aan de Rector larie te Nijenga, Oeganda, uari, adres: De ZeerEerw. Grote Noord 67, Hoorn. e van het Vicariaat is mo- 1. Tot Januari, adres Z. H. Pomonaplein 38, Den Haag. <RING ALKMAAR 802, Tabaks-, Versnaperingen- Schoenenbonnen en kaarten n jonge moeders, s vinden van 9,3012 en van er op Vrijdag 2 Januari 1943 >rgers)op Vrijdag 9 Januari rgers) ch, op Maandag 5 Januari 1943 rgers); op Vrijdag 16 Januari jrgers) lm, op Dinsdag 6 Januari 1948, 1,30—12 uur. Zwart, op Dinsdag 6 Januari van 13 uur. ;er, op Woensdag 7 Januari '43, en met K; op Donderdag 8 Ja- oners L tot en met Z. gerpolder) perceel Heinis op ri 1948, alle inwoners. Verduin, op Woensdag 14 Jan. A tot en met K; op Donderdag e inwoners L tot en met Z. café Treiture, op Donderdag 15 iwoners. elf de inwisselingsbon van de leren; de lopende bonkaart be- ïedegebracht. Naar het uitreik- n medegebracht: 1. Distributie- (alleen voor hen, die in aan een schoenenbon); 3. Inwisse- iart 713; 4. CM-kaart (speciaal noeders) INSDAG 30 DECEMBER: TRS. HOLLIDAY) M.P.E.A. in, Edmond O.Brien, Barry Fitzgerald alleen onder geleide, i ster van wereldvermaard- m grote eenvoud. Première r Nederland. lijks om 8 uur.Zaterdag 7 u. eestdagen voorstellingen om 9.30. Woensdag 24 December en matinee. >or geheel Nederland en België its-Amerikaanse zone rt en hijswerk van brandkasten s. Hoog of zwaar, geen bezwaar (Voll. ingericht, ruime ervaring) ;e gang. Weet-al haalde zijn le dag en floot hierop een ken ik een beetje, dacht Jan. a weer de vier hertjes aan- ?te Jan en 't koninkje in en., weer, de gang uit. Dat ging dat rijden in zo'n prachtig 1de geen schokje. De wielen :ns. Jan vond 't echt fijn. Was eel langer, dacht ie. Nee, toch opeens dacht ie weer aan zijn HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; in cl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11414 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank; Noorderbank IN ZIJN KERSTBOODSCHAP heeft Z.H. de Paus met krachtige stem en sterke nadruk het meest-actuele probleem van deze dagen openhartig aangeduid: alom in de wereld heerst in het politieke leven onwaarachtigheid, leugen en bedrog zijn tot systeem verheven. De Kerk is verplicht, deze dwalingen aan te wijzen. Wij zijn, aldus de H. Vader, verder dan ooit van de vrede verwijderd. Twee gedachtenwerelden voeren op het ogenblik een titanenstrijd, waarin een grote rol gespeeld wordt door een propaganda, die de feiten brutaal verdraait. De Paus sprak over de moderne navolgers van Herodes, die ook een masker dragen; zij verbergen hun ware oogmerken, doch als zij eenmaal de macht in handen hebben, zullen ze recht en waarheid onderdruk ken. Er is maar een weg, om de menselijke samenleving te red den; dat is het antwoord op de vraag: „vóór of tegen Christus". ZJH. de Paus zeide, dat de wei nige tekenen van vrede in Europa en de wereld Hem niet mogen weerhouden, aan de voor-avond van Kerstmis uit te spreken, dat Europa en de wereld op een keer punt van hun bestemming staan. Iemand moet toch de moed heb ben, te zeggen wat de harde wer kelijkheid is: wij zijn verder dan ooit van de vrede verwijderd. Zij zal niet komen, als men niet weet tot stand te brengen dat wereld- verbond, waarvan de Boodschap van Bethlehem de grondwet is. De H. Vader sprak over de be tekenis van het Kerstfeest en paste deze toe op onze tijd; ook- nu, als toen, tijden van duisternis, maar ook van verblijdend licht; ook nu, als toen, activiteit van de vijanden van Christus, maar het is blijkbaar erger nu dan toen, want de Paus zegt het ronduit, dat de vijand van Christus nu. de reusachtige en tra gische oogst van zielen binnenhaalt. Het verwerpen van alle gevoel van goed en kwaad is een integre rend bestanddeel geworden van de moderne techniek van de vorming der openbare» mening, die voorpoli tieke doeleinden gebruikt wordt. De uitvoerders willen, koste wat het kost, de strijd van klassebelangen en theorieën, ideologieën en machts politiek winnen. Wij willen niet in bijzonderheden de chaos beschrijven, die door deze strijd van onoprechtheid ïn het openbare leven is geschapen. Wij zijn echter verplicht om de ogen van de katholieken over de gehele wereld en anderen, die evenals wij in Christus geloven, te openen voor de gevaren, die deze overheersing van de leugen opleveren voor de christelijke beschaving en de erfe nis van het mensdom, die de volken der wereld de inhoud van hun geestelijk leven en hun werkelijke grootheid gedurende 2000 jaren heeft gebracht. Toen Herodes zich voorbereidde om het Kind van Bethlehem te doden, verborg hij zijn plan achter een vroom masker en trachtte hij van eerlijke wijze mensen, onbe wuste spionnen te maken. Zo ook bewegen thans zijn moderne navol gers hemel en aarde, om hun wer kelijke bedoelingen voor de massa te verbergen en deze massa te ma ken tot onbewuste werktuigen voor hun doeleinden. Maar wanneer zij de macht hebben verworven laten zij het masker geleidelijk vallen en gaan in opeenvolgende stadia over van onderdrukking van de waardig heid en de vrijheid van de mens, tot uitbanning van alle waarlijk en on afhankelijk godsdienstig leven. Hoe kan de mensheid zich her stellen? Hoe kan enige nieuwe orde, die deze naam waardig is, oprijzen uit de dwalingen en de agitatie van deze tijd van verwarring, als de grenzen tussen vriend en vijand, tus sen „neen' en „ja", tussen ongeloof Nieuwjaarsreceptie Mgr. Huibers Donderdag 1 Januari zal Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem receptie verlenen aan: de Eerw. Broeders en Zusters en leken van 121 uur en voor de Geestelijken van 1—2 uur. en tekort aan geloof, uitgewist en verwijderd worden? De Kerk, wel ker hart steeds vol liefde en sym pathie is voor deze dwalende zie len, mag niet nalaten de vinger te leggen op het gebrek aan trouw jegens het woord van Haar Godde- iijke Stichter: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij." Zij kan niet anders dan hun het masker afrukken, die gelijk wolven in schaapsvacht, naar voren komen als stichters en ont werpers van „een nieuwe gouden eeuw". De Kerk kan slechts ernstig waar schuwen, dat men zich niet van het rechte pad moet laten afbrengen en zich niet door bedriegelijke beloften misleiden. Onze positie tussen twee vijandelijke kampen is vrij van elk vooroordeel, van elke voorkeur voor een land of een groep van landen Met of tegen Christus, daarom gaat het. Gij zult gemakkelijk be grijpen de pijn die wij gevoelen, als wij zien dat een vijandige propa ganda onze woorden verdraait, de harten der mensen verbittert, een vreedzame gedachtenwisseling be lemmert, de kloof verbreedt, welke ons scheidt van zovelen die veriost zijn door het Bloed van dezelfde Zaligmaker. De ondergrond van dit alles is een en dezelfde dubbelhartigheid, die welbewust gebruikt wordt als het gevaarlijkste wapen om recht vaardigheid en waarheid te be strijden en om wederzijds begrip, verzoening en vrede te belemme ren. Het onvermijdelijke gevolg is, dat de mensheid wordt verdeeld in machtige en vijandige groepen, welker hoogste wet voor leven en gedrag een onoverwinnelijk wan trouwen is. Dat is tegelijk de tra gische paradox en de vloek van onze tijd. Er kan slechts één uit weg zijn uit het lot, waartoe een stroom van onoprechtheid de we reld gebracht heeft: terugkeer tot theorie en practijk van een on voorwaardelijke eerlijkheid. (Vervolg op pag. 5' alle sociale, culturele en volksorga nisaties, alsmede vooraanstaande burgers hebben zitting in. dit comité, waarvan de voorzitter Ratsjo An- guelof, voormalig Minister van Ge zondheid is. Het comité zal bijeen komsten organiseren, waarop in lichtingen worden verschaft over de „rechtvaardige strijd van het Griekse volk voor democratie" en geld verzamelen om de Griekse „réfugiés", die voor „de; monarcho- fascistische terreur zijn gevlucht" te helpen. DE TOESTAND in Griekenland heeft zijn hoogtepunt bereikt doordat Generaal Markos in het noorden van het land een tegen regering heeft gevormd. De wet tige Griekse regering heeft daarop een razzia ingezet te Athene en omgeving, waarbij honderden communisten zijn gearresteerd. Voorts heeft de Griekse regering besloten het bestuur van „alle communistische elementen te zui veren." Waarschijnlijk in verband met de vormipg van een tegenregering door Generaal Markos zijn de guerilla- strijders met Kerstmis een aanval begonnen op de geregelde Griekse strijdkrachten. Konitza, gelegen in Epirus, dicht bij de Albanese grens, werd met granaten bestookt tijdens een aanval van 2000 guerillastrij- ders. Volgens berichten uit Athene werd de aanval echter afgeslagen en zijn de partisanen naar Albanees grondgebied verjaagd. De guerilla- troepen hebben Eerste Kerstdag 65 man verloren, 40 man werden ge wond en 20 krijgsgevangenen ge maakt. De Griekse Minister van Justitie bestudeert een wetsontwerp, waar bij de uitzonderingswet, die vroeger door Venizelos is afgekondigd, weer van kracht wordt. Volgens deze wet wordt de Communistische Partij buiten de wet gesteld en de ontbin ding bevolen van verenigingen en organisaties, die „zich bezighouden met anti-nationale intriges". De vorming van een onafhanke lijke regering in Griekenland is 't onderwerp van talrijke commenta ren in de New-Yorkse ochtendbla den. Volgens de „New-York Herald Tribune" zou deze gebeurtenis wel eens de aanvalsstorm kunnen wor den, waartegen President Truman zich opgeworpen heeft, toen hij in de lente het hulpprogramma voor Griekenland aankondigde, doch ver klaart, dat zij slechts weinig waarde kan hebben voor het Kremlin, mits het Oosten zich niet te onrustig toont. Bulgaarse stem. Een Bulgaars „Volkscomité voor hulp aan het democratische Griekse volk" is opgericht. Dit comité heeft de steun van het „Vaderlandse Front", dat alle linkse politieke par tijen omvat. Vertegenwoordigers van In Amsterdam werd door het Nederlands Jeugdorkest een con cert gegeven onder leiding van zijn dirigent Hein Jordans. Het grootste gedeelte van dit jeugdorkest wordt gevormd door leer lingen van conservatoria. Marshall zal tussentijdse hulp uitvoeren Truman heeft Marshall belast met de uitvoering van het program voor de verlening van tussentijdse hulp aan Europa. De administrateur voor dit plan, die ondergeschikt zal zijn aan minister Marshall, zal later wor den benoemd. De bedrijvigheid op Schiphol is dag en nacht zeer groot. Een nachtopname in de hangar „Le Bourget", welke tot de grootste reparatiehangars van de vliegvelden in West-Europa behoort. In deze reparatiewerkplaats worden machines van verschillende nationaliteit gerepareerd. DE NEDERLANDSE MINISTERS, Beel, Drees Neher en Jonkman, hebben de Kerstdagen niet te Batayia doorgebracht, doch hebben het Kerstfeest gevierd te midden van onze troepen, die hun plicht doen in Indonesië. Dit' medeleven van deze eerste dienaren der Kroon is door onze jongens ten zeerste gewaardeerd. Dr. Beel en minister Neher brachten een bezoek aan Salatiga, Getasan en Kopeng bij Semarang, terwijl de ministers Drees en Jonkman Eerste Kerstdag de gasten waren van de 7 December- divisie. In de ochtend vin Eerste Kerst dag was het gezelschap met een speciaal Voor deze gelegenheid be schikbaar gestelde bommenwerper naar Semarang gevlogen. Op het vliegveld aldaar was generaal de Waal ter begroeting aanwezig. Per jeep begaf het gezelschap zich naar Salatiga, waar in de officiersmess de lunch werd gebruikt. Daarna be gaven de ministers zich naar de cantine, waar ds. Teding van Berk hout voor de protestantse militai ren een avondwhding hield. Minis ter Neher sprak na** beëindiging van deze diénst een gevoelig woord tot de soldaten en plaatste op verzoek van de manschappen handtekenin gen in de kerstprogramma's, die door de Welfare, het Algemene Bur- gerzorg en het Rode Kruis aan de soldaten waren aangeboden. In de grote zaal van een particu lier huis werd de Nachtmis bijge woond, waarna minister Beel de enkele honderden aanwezige sol daten toesprak. Wijzend op de ge zamenlijke plicht van de militairen en hemzelf als minister-president. Te Salatiga had het bezoek van de ministers, die zich ongedwongen met de militairen onderhielden en zich op de hoogte stelden van de onder de manschappen levende vraagstukken, grote indruk ge maakt. Toen de ministers echter om drie uur 's nachts voor het kerst-ontbijt Apostolische en nationale figuur OP EERSTE KERSTDAG in de morgen stierf, nog betrekke lijk onverwacht, in het St. Fran- ciscusgasthuis te Rotterdam, de Zeereerw. Pater Borremaeus de Greeve O.F.M., de begenadigde prediker en redenaar. Een reeks van jaren heeft Pater Borromaeus met de macht yan zijn woord de Goede Zaak gediend. Dat was wel op de eerste plaats maar niet alleen, de katholieke sociale actie in haar vele geledin gen, maar ook het algemene natio nale belang van de Nederlandse volksgemeenschap. Een strijder voor God, een katho lieke propagandist bij uitstek, een man met apostolische allures, een redenaar van buitengewoon formaat en formidabele kracht, maar daar naast en ook daardoor! een figuur van nationale betekenis. Een briljant spreker, met exhor- bitante oratorische gaven en benij denswaardige voordrachtskunst. Ongekend en ongeteld is het aan tal keren, dat hij als spreker optrad. Hij was missieprediker en leider van eucharistische en sociaal-gods- dienstige tridua, en zo als predikant zeer geliefd. Zijn lijdensmeditaties maakten altijd een diepe indruk en vormden steeds een hoogtepunt in 't godsdienstig leven der parochies, die de eer hadden hem in de zes weken vóór Pasen op de' kansel te in de cantine te Getasan versche nen, was de verrassing zo mogelijk nog groter. De reis daarheen werd in een panserauto afgelegd. Te Ge tasan heerste een stemming, zoals we dat op een echt Hollands Kerst feest aantreffen. Niet alleen was de zaai van de cantine met echt den- negroen uit de bossen in de omge ving versierd, doch ook was een kolenvuurtje aangelegd, daar Geta san zich op 1100 meter hoogte be vindt. Weer later in de nacht werd in het voormalige vacantie-oord van Semarang, Kopeng, in een zo goed en zo kwaad als het ging tot kapel ingericht eenvoudig zaaltje de nachtmis opgedragen voor de 30 soldaten, die deze post vormen. Een bordpapieren stalletje en een ver siering van dennetakken waren hier de enige uiterlijke attributen voor een Kerstsfeer. De terugreis naar Batavia ging weer via Semarang, waar nog kran sen gelegd werden op het ereveld, waar 166 gesnevelden van een di visie begraven liggen. Ook de ministers Drees en Jonkman hebben met Kerstmis een bezoek aan de troepen ge bracht. Op Eerste Kerstdag ver schenen de beide ministers bij de militairen van de 7 December- divisie in het Buitenzorgse. Zij bezochten verschillende troepen onderdelen en onderhielden zich met de manschappen. Op Tweede Kerstdag waren de vier minis ters aanwezig op de kennisma kingsreceptie van de K.I.S. in het voorm. Volksraadsgebouw te Ba tavia. (Van onze eigen redacteur) IN DE KERSTNACHT omstreeks twee uur heeft zich voor de Ne derlandse kust benoorden IJmuiden een scheepsramp voorge daan, waarbij 26 mensenlevens te betreuren zijn. Het 1950 brt. metende Noorse schip „Skeghaug", dat Woensdagmiddag om 4 uur de Nieuwe Waterweg had verlaten, met kolen aan boord, op weg naar Oslo, is des nachts op een mijn gelopen en onmid dellijk gezonken. De bemanning bestond uit 27 koppen, waarvan slechts de 24-jarige stoker Rökker, die Eerste Kerstdag met een sloep op het strand van Camperduin aanspoelde, is gered. In de loop van de eerste Kerst dag zagen de bewoners van het afgelegen Kamperduin, die het strand bezochten, dat er met de geweldige Zuidwesterstorm aller lei wrakhout aanspoelde, dat ken nelijk afkomstig was van een scheepsdek; ook zwemvesten en dergelijke spoelden aan. Tegen de middag zag men in de verte op de onstuimige zee iets aankomen, waarvan men dacht, dat het een vlot was, waarop de flarden van een vlag wapperden. Toen het vaartuig dichterbij kwam, ontdek te men, dat het een sloep was, waarin twee personen zaten en die zeer laag op het water lag. Er stond een geweldige branding en het wrakke vaartuig had veel moeite daar tegenop te tornen. Tenslotte werd het door de gol ven op de strekdam geworpen, die ten Zuiden van Hondsbosse zeewering zee insteekt; even bleef het bootje daar staan, toen een geweldige golf het deed kapseizen, waarbij de twee drenkelingen er onder terechtkwamen. De strandjutters aan de kant za gen spoedig, dat een der drenke lingen onder het bootje vandaan was gekomen en pogingen deed naar de kust te zwemmen. In zijn zwemvest dreef hij in Noordweste lijke richting op de dijk af. Een reddingboot is er in Kamper duin niet gestationneerd, zodat de toeschouwers op de wal maar weinig konden uitrichten. Toen echter de drenkeling dicht genoeg bij de dijk genaderd was, vormde een zestal mannen, w.o. onze zegsman, Volkert Breed een ketting en begaven zij zich zover te water, dat zij de dren keling door handreiking op het droge konden brengen. De man, die van drie uur 's nachts op zee had gezwalkt, verkeerde in uitgeputte toestand; slechts een kort onder broekje had hij aan. Hij werd liefderijk opgenomen ten huize van Jb Eduards, vlak achter de duinrand. De sloep, die tenge volge van de explosie aan boord, een groot gat in de boeg had, en als gevolg daarvan heel de tocht over de onstuimige zee half vol water had gestaan, werd later op gehaald, waarbij bleek, dat de an dere drenkeling, een 20-jarige licht matroos, die reeds in het zicht van de kust overleden was, aan de sloep was vastgebonden; het stoffelijk overschot werd naar de algemene begraafplaats overgebracht en daar opgebaard. Toen wij gistermorgen in Camper, duin arriveerden, lag de enig over levende van deze scheepsramp, de 24-jarige Noorse stoker, Rökker, in huize Eduards te slapen; hij mocht van de dr. niet gestoord worden. Ondanks zijn felle ontberingen, was zijn toestand niet hopeloos; zijn benen, die 12 uur in het koude zeewater hadden gestaan, waren dik opgezwollen. Dr F. Risselada uit Schoorl, die de medische hulp ver strekte, deelde ons mede, dat de stoker het naar omstandigheden, goed maakt. De man is gistermorgen naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Unbeschrijflijke verwar ring Uit het ietwat verwarde relaas, dat de uitgeputte 24-jarige Arnt Rökker over zijn wederwaardighe den in zijn eigen taal, aangevuld met gebrekkig Duits en Engels, in Camperduin heeft afgelegd, heeft men begrepen, dat deze stoker van het schip zich op de stookplaat be vond en onmiddellijk na de hevige ontploffing naar het dek klom. Daar heerste een onbeschrijfelijke chaos, temidden waarvan de kapi tein bevel gaf de twee goed geoutil leerde reddingboten te laten zak ken. Verschillende leden der 27 koppen tellende bemanning waren door het geweld der ontploffing te water geslingerd, anderen gedood. Of de radio-installatie onklaar was geraakt, dan wel de1 marconist ver wond of gedood, of dat deze in de verwarring geen kans meer heeft gezien tijdig noodseinen uit te zen den is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kuststation soortgelijke seinen heeft opgevan gen. Nauwelijks waren de twee red dingboten te water of het stoom schip verdween in de golven. Op dat moment bevonden zich slechts een vijftal schipbreukelingen aan boord van de sloepen. Of deze er nog in zijn geslaagd andere drenke lingen aan boord te hijsen is orit)e- kend. Met Arnt Rökker zaten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep, en wat de andere aangaat, met zekerheid kan slechts worden gemeld, dat twee Noren daarin plaats hadden genomen. Deze laatste sloep is nl. in de nacht van Donderdag op Vrijdag (10 uur nadat de eerste bij Cam perduin was aangespoeld en ruim 24 uur na de ontploffing) tussen Petten en Den Helder b(j Cal- lantsoog aan land gekomen. Nie mand zal de zwerftocht van deze boot en de ontberingen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opvarenden, die erin werden aangetroffen, waren bezweken. Van hun stoffelijke overschotten zijn foto's genomen, die aan de eni ge overlevende zullen worden voorgelegd ter identificatie, zodra diens gezondheidstoestand dit toe laat. De beide ongelukkigen waren gekleed, maar hadden geen papie ren op zich. In hun trouwringen zijn naar Noorse gewoonte de voor namen gegraveerd van hun echtge noten: Kari en Alma. Over de tocht van de andere sloep hééft men van de jonge Noorse sto ker het volgende begrepen: zijn beide lotgenoten in de sloep waren gewond. Met zijn eigen ondergoed heeft hij getracht hen te verbinden. De sloep was van een goed-fun- gerende motor voorzien, maar he laas slaagde Rökker er niet in deze op gang te brengen. Zelfs bevond zich een uitstekende radio-appara- tuur aan boord waarvan evenmin gebruik is gemaakt. Ruim 12 uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Een der gewonden bezweek al spoedig en werd aan de zee prijs gegeven. De ander bleef langer in leven, maar bezweek eveneens aan dé koude en de ontbering. De stoker was toen reeds dermate uitgeput, dat dit niet meer tot hem door drong. Van de 27 opvarenden zijn er dus tot dusverre 4 teruggevonden. Van deze 4 was slechts Rökker nog in leven toen de sloepen aanspoelden. Zijn toestand is redelijk. In de loop van de dag zijn langs de kust benoorden Schoorl talloze reddingsboeien van de „Skoghaug" aangespoeld. Ook meent men wrak hout. van het vergane schip te heb ben aangetroffen. zien. En als deze meditaties werden uitgezonden door de K.R.O., dan waren er duizenden katholieken èn niet-katholieken! die deze uit zendingen voor geen geld ter we reld wilden missen. Zou er wel één katholieke vereni ging van enige betekenis in den lande zijn. voor wie pater Borro maeus niet opgetreden is? Naar alle mogelijke onderwerpen ging zijn belangstelling uit. Hij sprak voor sociale verenigingen, in grote pom peuze zalen evengoed als in roke rige herbergen, hij sprak voor tien tallen evengoed als voor honderden of voor duizenden, op grote en kleine meetings, op landdagen, bin nenshuis en in de open lucht, hij sprak voor boeren en voor arbeiders voor middenstanders en werkgevers, voor vrouwen en voor de jongeren van allerlei slag en soort. Behalve naar de drankbestrijding ging zijn bijzondere interesse uit naor de po litieke propaganda. Hij kon scherp zijn en wel eens scherpte ontmoeten want hij was een persoonlijkheid, die wat dorst en wat kon zeg gen en die niet gewend was een blad voor de mond te nemen. Op Katholiekendagen en andere grote nationale meetings was de slot-rede jarenlang traditioneel ge reserveerd voor Pater de Greeve, die dan voor een schone apotheose zorgde. Zijn strijdbare natuur bracht hem wel eens met anderen in botsing: „Voorop, ais paradepaard, pater Borromaeus", werd eens in een groot blad geschreven in een aan kondiging van een grote vergade ring, waar hij zou optreden! Toen de avond daar was, besloot pater Borromaeus een korte inleiding met te zeggen: „En zo kom ik hier niet als p a r a d e-paard, maar als w e r k- paard!" En al mochten sommigen dan al graag met zijn talenten paraderen, en al misstond aan Pater de Greeve de pose niet, die bij een groot redenaar past, pater Borromaeus ontwikkelde een fabelachtige w e r kkracht en deze, naast zijn nationale populairiteit, bracht hem ook op de podiums in tal van alge mene en niet-katholieke bijeen komsten. Ook daar brandde zijn hart en donderde zijn stem van liefde voor het Vaderland, in de woelige dagen van 1913 evenzeer als m de jaren dat het hem mogelijk was, openlijk de strijd op te nemen tegen de nationaal-sócialistische dwalin gen, wezenlijk voortwoekerend in het communisme. De liefde voor God en daardoor ook de liefde voor het vaderland zijn in zijn strijdbaar leven zijn drijfveer geweest en het is een ware schone voleinding, dat hij zijn Laatste Reis begon op het grote Feest der Liefde Gods. Moge veler gebed hem vergezellen, nu de ge vierde redenaar zich heeft opge maakt voor het houden van zijn Laatste Pleitrede, tegenover het oordeel van de Grote Meester. Pater Borromaeus was geboren te Amsterdam, op 24 Februari 1875. In 1895 trad hij iri de Franciscanef orde en hij is priester gewijd in 1902. Hij was bijna 73 jaar oud en in het 45ste jaar van zijn priesterschap. Hij voerde verscheidene malen ook in het buitenland het woord en ook in Indië. Bekend was zijn vriendschap met verscheidene vooraanstaande niet-katholieke personen, o.a. met wijlen Prins Hendrik, die een week vóór zijn dood het klooster van de paters Franciscanen te Woerden be zocht en met de beroemde acteur Louis Bouwmeester, die zich op zijn sterfbed met zijn medewerking be keerde. De plechtige uitvaart is Dinsdag a.s. te Delft. Pater Cassianus Hent- zen houdt de lijkrede. De begrafenis heeft plaats te Wychen op het kloosterkerkhof. Gouda aan overstroming ontsnapt Aan de oplettendheid van een ar beider van de Provinciale Water staat uit Gouda hebben de inwoners van deze stad het te danken, dat de straten van hun stad en de kelders van hun huizen op de tweede Kerst dag niet onder water zijn gelopen. Deze man ontdekte des morgens een hevige verzakking in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe, het ka naal, dat vlak ten Zuidoosten van het lager gelegen Gouda door de Julianasluis in verbinding staat met de Hollandse IJssel en naar het Noorden lopend via Boskoop bij Gouwsluis uitloopt in de Oude Rijn. Met man en macht is daarop Vrij dagmiddag een ploeg van omstreeks 50 arbeiders van de Provinciale Waterstaat begonnen de dreigende dijkdoorbraak met behulp van zak ken zand en stenen te voorkomen. Nadat in de loop van de avond het gemaal Mr. Peijnacker-Hordijk bij Gouda zoveel water uit de afge sloten Gouwe naar de Hollandse IJssel had gemalen, dat het peil in het kanaal bijna 60 cm. was gezakt, en de arbeiders de verzakte dijk dusdanig hadden gestut, dat verder gevaar van een doorbraak uitgeslo ten geacht kon worden, zijn de werkzaamheden aan de dijk tot he denochtend gestaakt. Rantsoenen in Frankrijk blijven gehandhaafd De Franse onderstaatssecretaris voor Landbouw heeft verklaard, dat er wat het brood betreft in Frank rijk geen ongerustheid meer be staat. De huidige rantsoenen blijven verzekerd. Frankrijk zou 35 millioen eieren, waarvan vijf millioen gecon serveerd, van Nederland ontvangen. De verkoop van alle geïmporteerde producten zou in alle stadia gecon troleerd worden om de prijzen zo laag mogelijk te houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1