RADIO BERGEN WINT DE STRIJD ANNA PAULOWNA Hollandia faalt in Heemskerk \G. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 29 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN 'eest der eenzamen Ook gevangenen vierden Kerstmis UT OUDÉ TIJDEN VJ Laatste nieuws Welk weer morgen? Marktberichten programma IN MEMORIAM Sportsprokkelingen Zei U iets? Voorlopig geen verdere inpoldering? Verjaardag Traditiegetrouw hebben de ge vangenen in het Huis van Bewa ring en de Strafgevangenis te Alkmaar, dank zij de medewer king van verschillende kanten geboden. Kerstfeest gevierd, in een geheel eigen sfeer. De twee dagen kenmerkten zich door een grote uiting van naastenliefde, broederlijke zorg en daadwerke- 'ijk medeleven met allen, die Kerstmis in afzondering moesten doorbrengen, omdat zij naar een of andere zijweg in de gemeen schap waren afgedwaald. Daar naast tevens werd de viering in de strafgesticbten een onenbaring van gevoelsleven, die door geen enkele wandaad kan worden te niet gedaan, Beide kerstdagen werd door de ilmoezenier Pater G, Keijser O P. m gezongen H. Mis opgedragen, •aarbij de vaste en wisselende ge- ingen werden uitgevoerd door het "oor „St. Petrus Banden" o. 1, v. de heer J. de Boer. De middag van Eerste Kerstdag opgeluisterd door een gezon gen kerstprogramma van het St. Jo- mhzangkoor o. 1. v. de heer Cas "mmelreich in beide gestichten, "en zestal kerstliederen werd ge- ongen, o.a. het koor uit de'kerst- waforie van Jos. Vranken en het Cerstlied vgn Jan Nieland, dat dooi en bijzonder gevoelige weergave ?n diepe indruk maakte. Namens het college van regenten inkte de heer De Lange' voor deze estatie, in welke dank hij tevens - R.K. Reclasseringsvereniging en Prot. Christelijke Reclasse- ngsvereniging betrok, welke or- men de kerstviering gezamenlijk adden georganiseerd. Persoonlijke uitingen. Hierna kwamen de gevangenen met een eigen kerstprogramma, dat 'e met en voor elkaar uitvoerden; een eigen koortje o. 1. v. de onder wijzer, de heer De Vrome en eigen voordrachten, o.a. een oude kerst vertelling van Selma Lagerloff. De 'irecteur der gevangenis de heer aske had hen te voren reeds toe gesproken en er bij' gevoegd, dat ij zijn volle medewerking aan dit wogramma had gegeven. De materiele verzorging in de ■orm van tractaties hadden de re- 'asserings-organen op zich geno- ïen, daartoe belangrijk gesteund oor het coljege van advocaten. Aan het einde van de viering inkte één der gevangenen voor ■t gebodene, dat naar zijn zeggen •n onuitwisbare indruk had ach- rgelaten op allen, die op deze ijze Kerstmis moesten vieren, •elke indruk hen in hun verder ven zou bijblijven als een zeer ide. Het Nederlands Hervormde Kerk- .oor en Dubbelmannenkwartet Zang en Vriendschap" o. 1. v. de ■eer G. C. Branger verzorgde het rogramma van de 2de Kerstdag, •aarbij wederom kerstliederen orden uitgevoerd en andere toe- isselijke gezangen. In het Huis van Bewaring con- vteerde verder nog het St. Do- ninicuskoor van de heer Joh. Kuij- er. Voorts hebben de beide kerst dagen in de gestichten de gehele dag kerstnyelodieën en liederen ge klonken, dank zij de technische ap paraten, die de fa. Ypma had afge staan, terwijl stemmige versieringen ie aandacht der gevangenen ves- 'gden op de bijzondere betekenis an Kerstmis voor iedereen, dus ook voor hen. De gezamenlijke reclasserings- erenigingen hebben nu, naar aan- eiding van deze kerstvieringen be- lotep een fonds te stichten om ook bier bij grote en betekenisvolle feestdagen uitvoeringen te geven, om aldus de verheven menselijke gevoelensin de harten van deze zelf-gedwongen eenzamen vast te louden en op te voeren. Tevens zal de R.K. Reclasserings vereniging in huize „Parkzigt" Ken- nemerpark, Alkmaar, iedere eerste n derde Woensdag van de maand om 8 uur 's avonds zitting houden voor ieder die moeilijkheden of pro- >lemen rond justitia heeft. vtksfavukü voor de k.a.b. Het Nederlands Cultureel Gezel schap brengt op 6 januari des vonds om 8 uur in het Wapen van Heemskerk een Kerstavond. Oor- spropkelijk was het de bedoeling deze avond ook voor publiek toe- ankelijk te stellen. Na een bespre king met het bestuur van de K. A. B. echter, werd besloten deze avond te reserveren voor de leden van de K. A. B. Wanneer en op welke plaats de toegangsbewijzen voor de ze avond verkrijgbaar zullen zijn, wordt spoedig bekend gemaakt. geslaagd Onze stadgenoten, de heren J. de Does en A. de Jonge behaalden het diploma leraar voor het kappers- vakonderwijs, afd. herenkappen. De -xamens werden gehouden te Utrecht en afgenomen door de Ver eniging tot bevordering van de Vakopleiding in het Kappersbedrijf. spoorweg-recherche Met ingang van 2 Januari a.s. is benoemd bij de spoorweg-recherche (zgn. zwarte brigade) de heer J. Ooyevaar, alhier, met standplaats Alkmaar. DECEMBER De Zandersloot Het zal bij de meeste onzer lezers niet bekend zijn, waaraan deze sloot de naam ontleend. Welnu, de hoge zandgronden al daar waren voor de schipperij van veel belang, omdat in die tijd, n.l. 1613, zand een gewild ballast- artikel was. Maar er kwam een „maar bu: Het zand weghalen met wagens werd te duur en dus werden an dere maatregelen besproken om het zand naar de Zandersbuurt (Schelphoek) te krijgen. En in December 1613 werden Burgemeesterep gemachtigd om een vaart te doen schieten en de benodigde gronden aan te kopen. De vaarweg liep toen voor dit zandvervoer vanaf de Zandersloot naar Nieuwpoortslaan, aan het einde hiervan door de Kennemer- straatweg en dan langs „Nooit- gedacht" naar de Bleekersloot, Nieuwlandersingel, Baangracht, Oudegracht naar de Zanderbuurt, waar de zanders hun bedrijf uit oefenden. In 1678 moest de vaart weer •orden uitgediept, terwijl in het gin dezer eeuw door demping meer over "is gebleven dan slootje achter het sportpark. MUZIEK EN GOOCHELEN Voor een geheel uitverkocht Gul den Vlies speelde en musiceerde het bekende radio-kwartet van Jaij Cor- duwener en goochelde de plotseling beroemd geworden Niberco, om de laatste feestgevoelens van Kerstmis 1947 nog even vast te houden. Jan Corduwener heeft een geheel apart genre muziek, dat met een ge voelige pastorale romantiek nog zeer vele liefhebbers kent en waar bij in het bijzonder de genoegelijke genietingen van niet al te zware, maar ook weer niet al te lichte me lodieën overheersen. De aparte bewerkingen, die Jan Corduwener aan bekende nummers geeft, wórden met zijn spel en lei ding iets, dat speciaal dit kwartet ligt en zodoende zijn de musici op een juiste manier op elkaar inge speeld, wat een vrije fantasie van elk der instrumenten dikwijls mo gelijk maakt. Niberco, de jonge goochelaar-prijs winnaar 1947 op het wereldcongres van Parijs demonstreerde zijn fan tastische vingerrapheid en zijn zeld zame trucs, die de een na de ander verbazingwekkend waren. Zo te zien wordt het begrijpelijk, dat zelfs ver grijsde goochelaars met zulke toe ren geen raad meer wisten. Hoe moeten dan volkomen leken zich voelen, als ze zo van de ene sen satie in de andere onbegrijpelijke puzzle rollen. In dit speciale variété fungeerde Barn. Barends als de routine-confe rencier en het mag geen wonder heten, dat hij bij bovengenoemde sterren wat minder scheen. PRIJZEN BEHAALD DOOR ST. CAECILIA Op het Tweede Kerstdag te Maas- sluit gehouden nationaal solisten concours, waaraan door 61 solisten werd deelgenomen, behaalden drie leden van St. Caecilia, die op het concours door hun dirigent, de hèer P. N. Joosen, werden begeleid, een prijs; het waren: H. Groot, tuba, afd. uitmuntendheid, eerste prijs met 113 punten; A. J. de Boer, clarinet, le afdeling, 2e prijs met 87 punten; J. Ruis, bas, le afdeliijg, 3e prijs met 76 punten. Een waar succes voor het corps en zijn leden. De repetitie van St. Caecilia is deze week niet op Woensdag, maar op Dinsdag. J.V.C. ST. LAURENTIUS Met medewerking van de mando line- en toneelclub is er vanavond in 't Jeugdhuis aan de Nieuwstraat een Kerstviering van de J.V.C. „KLIMOP" De leden van „Klimop" (J.V.C. St. Dominicus) worden herinnerd aan de Kerstviering hedenavond om 8 uur in paviljoen „Kinheim". ONGELUK Een bioscoopbezoeker kreeg Za terdagavond een toeval; door de val schoot zijn arm uit de kom. Na dat dr. Laurens de eerste hulp had verleend werd de man door de po litie naar zijn woning vervoerd. KLEINE KINDEREN NIET IN DE BIOSCOOP Een groot aantal kinderen bene den de. 14 jaar is door de jeugdpoli tie uit het A.B.T. verwijderd. Het bleek dat de meeste kinderen door hun ouders naar de bioscoop waren gestuurd. A.F.C.-NIEUWS Geen nieuws, goed nieuws. Alle A.F.C.-wedstrijden werden afgelast. Dat was jammer. Toch komen wij in het oude jaar nog een maal bij elkaar en wel morgen- (Dinsdag) avond in de Koornlaan- school is geheel A.F.C. aanwezig voor de technische avond. Aanvang 8 uur. Geachte lezers en lezeressen, van af deze plaats wensen wij u een Zalig Uiteinde en een Zalig Nieuw jaar. De belangstelling voor de r.k. sport stijgt. Laat nu een ieder nog vóór Oudejaarsavond het plan ma ken, om, indien hij het al niet ge daan heeft, in 1948 zijn volle be langstelling en steun aan R.K.A.F.C. te geven, door zich op te geven als lid of donateur! Aan alle A.F.C.-ers dan de plicht om zich voor de volle 100 pet. te geven voor hun r.k. ver eniging. Laten wij op deze manier dan maken, dat 1948 voor de r.k. sport moge worden een Zalig Nieuwjaar. De P.P.C.-er. Wat D.A.W. presteerde Mocht u dan in de laatste maan den niet veel successen gelezen heb ben van onze Alkmaarse Zwemclub De Alkmaarse Waterratten, wij kunnen u meedelen, dat deze er toch wel geweest zijn. En nu met ingang van 15 Dec. een gesloten seizoen is ingegaan, waarin geen wedstrijden gehouden zullen wor den, is voor ons de gelegenheid gunstig, eens nader de afgelopen maanden onder de loüpe te nemen. Wedstrijdzwemmen. Er werd in dit najaar een wedstrijd verzwom- men. Deze wedstrijden in Zaandam brachten D.A.W. grote successen. Indien men in aanmerking neemt, dat verschillende goede zwemmers niet van de partij waren, dan zult u begrijpen, dat de jeugd zich uit stekend geweerd heeft, als men ziet dat D.A.W. na deze eerste wedstrijd de leiding heeft genomen met een voorsprong van 11 punten op no. 2, Neptunus uit Zaandam. Nereus staat op de derde plaats, terwijl de Kring Noordelijk Noordhplland, die in haar geheel als vereniging deel neemt, de vierde plaats inneemt. Waterpolo. Het eerste zevental heeft deze winter eindelijk weer 'n vaste ploeg, waarbij onmiddellijk de resultaten aanmerkelijk verbe terd zijn. De opstelling is als volgt: de Ruijter, doel; Slikker, Boxem en Ooijevaar, achter; Van Bennekom. van de Pol en Weck, voor. Er wordt aan twee competities deelgenomen en wel aan de .Kriijgwintercompeti tie en de Bondsbekercompetitie. In deze laatste halve competitie tussen zes clubs moet de eerste of tweede plaats bereikt worden wil men niet uitgeschakeld zijn voor de eerste afvalronde om de beker. D.A.W. startte slecht met een onverdiende 32 nederlaag tegen Futen uit Am sterdam. De tweede wedstrijd was tegen Amstel te Amsterdam, welke wedstrijd volkomen normaal met 20 werd gewonnen. Voor de Kringcompetitie werden drie wed strijden gespeeld en gewonnen, zo dat onze Alkmaarse club fier aan het hoofd gaat van de ranglijst. Eerst werd Neptunus met 41 ge slagen, daarna Nereus 3 (veteranen) met 30 en daarna De Ham met 30. Opmerkelijk is, dat ondanks het grote overwicht dat D.A.W. steeds heeft gehad in alle wedstrij den, niet meer doelpunten worden gemaakt. Is men nog teveel egois- tisch? Het tweede zevental dat wel in zeer verschillende vorm uitkomt, doet voor het eerste niet veel on der. Nereus 4 werd met 60 en Kroosduikers 2 met 21 geslagen, zodat ook deze ploeg bovenaan staat. Wij zouden zo zeggen poloërs Onze agenda CINEMA: Duizend en één nacht, 18 jaar. VICTORIA: Mijn onbekende echtgenoot, 18 jaar. HARMONIE: Tarzan in de woestijn, 14 jaar. A.B.T.; De duivel van de Rode Cirkel, 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur Drie koningenavond. van William Shakespeare. Regie: Albert van Dalsum. STED. MUSEUM: Tentoon stelling tekeningen, etsen en litho's van Vincent v. Gogh. APOTHEKEN: Apotheek B. J. Schouten, Emmastraat 64. GULDEN VLIES: Dinsdag 2.30 uur Scapino-ballet voor de jeugd. van D.A.W. gaat zo door en meer dere successen, ook in de zomer competitie,' zullen volgen! BUS MET SLECHTE^REMMEN Zondagmiddag kwam op 't kruis punt bij de Bergerbrug een vracht auto in botsing met een Naco-bus waarvan de chauffeur geen voor rang verleende en waarvan de rem men niet in orde waren. De vracht auto-chauffeur liep een hersen schudding op, en moest op medisch advies per taxi naar zijn woning in Schoorl worden vervoerd. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd, de bus werd in beslag geno men en tegen de buschauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. VERBODEN tJVlUZIEK Tegen een caféhouder werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens het geven van muziek zonder vergun ning; ook de muzikant kreeg e'en bonnetje. IN MEMORIAM SIMON BRINK HEERHUGOWAARD. Op 19 December 1947 is Simon Brink uit Heerhugowaard in Indonesië ge sneuveld! Dat is sinds 1940 iij de Parochie van de H. Familie te Heerhugowaard de derde militair, die zijn leven gaf voor zijn vader land. Tweede Kerstdag was be stemd om in Heerhugowaard de H. Uitvaartdienst te houden. Omstreeks 10 uur in de morgen vulde de kerk van de H. Familie zich met een grote schare gelovigen. Van dicht bij en van verre waren ze gekomen. De nieuwe klok, die zo pas nog als Kerstklok had dienst gedaan, moest nu de kerkgangers oproepen, dat het tijd was om op te gaan tot de H. Uitvaartdienst voor Simon Brink Het gemeentebestuur (de burge meester was wegens ziekte verhin derd), w.o. de heren wethouders, de gemeentesecretaris en de heren raadsleden, het polderbestuur, w.o. de heren dijkgraaf en secretaris, waren aanwezig. Het altaar was in stemmig rouw gehuld. Het H. Mis offer werd opgedragen door de Zeer Eerw. Heer Pastoor der Pa rochie. Het zangkoor voerde on der leiding van de heer P. Jonker de Requiemmis van Perosi uit. De soli werden gezongen door de he ren S. de Vries, Koppes en Sprenke- ling. Het orgel werd bespeeld door de blinde organist Jacob de Vries. Men zegt wel eens dat zingen ook bidden kan zijn. Wanneer men deze gevoelvolle compositie van Perosi hoort en het wordt dan ook_ nog op lofwaardige wijze uitgevoerd, dan is het best mogelijk, dat men het kerkboek wel eens vergeet. Velen naderden ter H. Tafel. Dit alles moet voor de zeer bedroefde ouders toch nog wel een troost zijn geweest, te weten, dat er zo vele waren die meeleefden en dit ook zeker zullen blijven doen. Simon Brink, ook jouw naam zal zeker bij die der andere twee ge sneuvelde makkers gebeiteld wor den bij de ingang der kerk als een teken, dat men ook jou in de gebe den, die gedaan zullen worden, niet zal vergeten. Rust in vrede. VERENIGING VAN OUD-ILLEGALE WERKERS CASTRICUM. Op „De dag van net Oorlogsgraf", Dinsdag 11 Nov. j.l„ heeft mr A. M. baron van Tuyl van Serooskerken zich bereid ver klaard voor de vereniging van oud- illegale werkers een causerie te ko men houden over „De processen te Neurenberg'.. Door hem zullen behandeld wor den zowel de gevoerde processen te gen de Duitse politieke oorlogsmis dadigers, die van 1933 tot in 1945 in Duitsland het waanzinnig Nazi-re gime hebben geleid, als wel de pro cessen tegen de Duitse groot-indu striëlen. Deze spreekavond, die het karak ter zal dragen van een gesloten bij eenkomst, is uitsluitend toegankelijk voor de leden met hun dames en een aantal genodigden. De bijeenkomst wordt gehouden op Donderdag 8 Januari te 20 uur precies in het Hotel Heerema, hoek Burgemeester Mooystraat. BENOEMING SCHOORL. Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Koorlens, is met in gang van 1 Januari 1948 benoemd tot gemeente-opzichter te Wervers- hoof. TELEFONISCH AANGESLOTEN SCHOORL. Onze correspondent C. Kaandorp, is vanaf heden tele fonisch aangesloten onder no. 426. Er zijn nog steeds verenigingen, die vergeten de pers uit te nodigen; men kan dus nu op het laatste mo ment nog bellen, hoewel dat geen, gewoonte dient te worden. Schrijf hem eenvoudig bij de ledenlijst en nodig hem tegelijk uit met.de leden. „ENTRE NOUS" BREEZAND - De R.K. Dans- vereniging alhier, „Entré Nous", organiseert op Nieuwjaarsdag een groot bal in Zaal Veerburg. De aanvang is bepaald op half acht. Natuurlijk ontbreekt geen enkel lid van „E. N.": er is gezorgd voor prima muziek, waardoor ook de sfeer en de stemming echt „entre nous" zal zijn. Dë muziek wordt verzegd door „The Sunny Boys". Laat het echt een avond worden „onder ons". Tussen 18 en 22 December sneuvelden in Indonesië vijf militairen. - De leider van de Masjoemi noemde de situatie in Indië weer eens „hoogst cri- tiek". - De Apostolische Dsle- gaat, Mgr. de longhe d'Ardoye is per vliegtuig naar Djocja ver trokken. - Een Zweeds stoom schip is hedenmorgen tegen de strekdam te Ilmuiden gevaren, sleepboten verlenen assistentie. - Nabij Denekamp is de dijk van de Dinkel doorgebroken, maar het water is al aanmerke lijk gezakt. Medegedeeld door het K.N.M.I. te Bilt, geldig tot Dinsdagavond. BUUG Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. Volgens het „Weeroverzicht" van het KNMJ De Bilt is de periode van zacht weer ge ëindigd. Maurice Chevalier naar Hollywood De Franse chansonnier en filmster Maurice Chavelier is onlangs met het Franse schip „De Grasse"x in Amerika aangekomen. Maurice zal beginnen aan een nieuwe film onder de toitel „Man about town". BOVENKARSPEL, 27 Dec. Aan gevoerd: 1200 kg spruitkool 0.48 0.60; 20.000 stuks bloemkool: le 0.49 —0.82; afw. 0.29—0.53; stek 4.10-20.10 LANGEDIJK, 29 Dec. 16.000 kg rode kool 11.20—13.90; 4700 kg gele kool 6; 5000 kg groene kool 13.60 12.50; 48.000 kg witte kool 9—17.30; 2500 kg peen II 8; 4800 kg uien 21.70 22.10; 1500 stuks bloemkool 50 60; 2000 kg witlof I 2647; witlof II 25—28. NRD.-SCHARWOUDE, 29 Dec. 105.000 kg Deense witte kool 9-17.70; 30.000 kg rode kool 9.10-14.80; 12.000 kg gele kool 66.10; 400 kg kroten I 6.—. Positie Nederlandse passagiersschepen Aardijk, 23-12 van Puerto Mexico te ïampico. Abbedijk, 23-12 van New Orleans naar Rotterdam. Al- dabi, 23-12 van Montevideo naar Rotterdam. Algenib, 25-12 van San Francisco do Sul te Victoria (Braz.) Alhena, 26-12 van Montevideo te Buenos Aires. Alphacca, 27-12 van Adan te Suez. Alphard, 24-12 van Rio de Janeiro naar Rio Grande. Alwaki, 25-12 van Buenos Aires naar Rotterdam. Amsteldijk, 24-12 van Mobile te New Orleans. Aver- dijk, 26-12 van Vera Cruz te Havan na. Boschfontein, 24-12 van Marseil le naar Genua. Blijdendijk, 26-12 van Hongkong naar Manilla. Con- gostroom, 27-12 van Amsterdam te Duala. Edam, 23-12 van New York naar Rotterdam. Eemdijk, Rotter dam-Havanna, 25-12 van Antwerpen Gaasterkerk, Dakar-Rtterdam, pas seerde 26-12 Quessant. Grootekerk, Rotterdam-Sydney, 24-12 te Cochin. Helicon, 27-12 van Antwerpen te Curacao verwacht. Indrapoera, Rot terdam-Java, pass. 26-12 3 uur Fan- tellaria. Joh. van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Java, 25-12 te Aden. Kaiandia, Rotterdam-Batavia, pass. 26-12 Suez. Kota Gede, Rotterdam- Java, 25-12 van Aden om 8 uur. Leerdam, Rotterdam-New York, 26- 12 te Antwerpen 24 uur. Lemster- kerk, Rotterdam-Bahrein, pass. 26-12 Gibraltar. Leopoldskerk, 24-12 van Singapore naar Manilla. Lievevrou- kekerk, Rotterdam-Basra, 28-12 te Aden verw. Lissekerk, Rotterdam- Calcutta, 26-12 te Colombo. Meer kerk, Rotterdam-Shanghai, pass. 24-12 Gibraltar. Molenkerk, Rotter dam-Japan, 24-12 van Aden. Nieuw Amsterdam, 27-Ï2 van New York te Rotterdam. Ridderkerk, 25-12 van Marseille naar Havre. Rijnkerk, Bombay-Rotterdam, 25-12 te Genua. Sibajak, Rotterdam-Kaapstad, 25-12 2,30 van Las Palmas. Streefkerk, 26-12 van Genua te Alexandrië. Ta- bian, Java-Amsterdam, 21-12 van Singapore. Tabinta, Java-Amster dam, 26-12 van Southampton. Tar- kan 26-12 van Soerabaya near Ban- joewangi. Tegelberg, 20-12 van Rio de Janeiro naar Shanghai. Ternate, New -Orleans-Kaapstad, pass. 26-12 St. Lucia. Veendam, 26-12 te St. Thomas, wordt 30-12 te New York verw. Zuiderkruis, Rotterdam-Java 26-12 16 uur van Port Said. DINSDAG 30 DECEMBER HILVERSUM II (415 M) KRO 7.00 Nieuws 7.15 gr.pl. 7.30 Morgengebed 8.00 Nieuws 9.00 Lichtbaken Henri de Greeve 10.00 Voor de kleuters 10.15 Piano-recital 10.50 gr.pl. 11.30 Als de ziele, luistert 12.00 Angelus 12.33 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.15 Boekbespreking 13.50 The Ri- lima Hawaiians 14.30 Voor d. vrouw 16.00 Radio-ziekenbezoek 16,30 Zie- kenlof 17.00 Kerstverhaal 17.15 Elck wat' wils 17.40 Amsterdams Kamer muziekgezelschap 18.20 Sportpraatje 19.00' Nieuws Kath. nieuws 19.20 Concert 20.00 Nieuws 20.12 De ge wone man 20.20 Radio Philharmon. Orkest 21.30 Met de KRO-microfoon door 1947 22.15 Avondgebed 22.30 Nieuws 23.15 Apollon Musagetes HILVERSUM I (301 M) AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws 9.30 gr.pl. 10.30 Voor de vrouw 10.50 Voor de kleuters 12.00 Lyra-trio 13.00 Nieuws 13.55 Caba- retprogr. 14.30 Piano 15.00 „Fedora", opera in drie bedr. 16.35 De school bel 17.00 Muziek voor de jeugd 18.00 Nieuws 19.00 Voor de kleuters 19.15 The Skymasters 20.00 Nieuws 20.15 Parade 1947 21.15 „De Stem van de Tijd" 22.15 Beroemde liederenreek- sen 23.00 Nieuws 23.15 Werken van Zdenjek Fitich. bij de plotselinge dood van PATER BORROMAEUS DE GREEVE O.F.M. 25 December 1947 In zegetocht voer Ik u over de toppen der aarde. Isaïas 58-14. De vrome vechter voor de Godsbelangen, met bliksemende geest en dqnderstem, die 't wilde beest der zonden wist te vangen, met schimpend schot of stalen woordenklem, de jager, die geen grenzen had tot rem en heel de wereld zocht, in zielsverlangen te brengen naar tot 't Kind van Bethlehem, Dat hij aan 't eind steeds aan het kruis zag hangen, is plots nu bij de kribbe neergevallen, waar Sint Franciscus 't volk,te zamen riep. Gods Eng'len doen het lied des vredes schallen, nu hij met een gebroken hart ontsliep. Maar aan de Hemelpoort hij wacht op allen, voor welker leven hij ter dood zich liep.... Alkmaar H. J. K. De prijsverlaging van cigaretten en kerftabak De Ned. Kath. Bond van Sigaren winkeliers heeft het volgende tele gram gezonden aan Zijne Excellentie de Minister v. Economische Zaken; „De Ned. Kath. Bond van Siga renwinkeliers verwacht van de voorgenomen prijsverlaging van ci garetten en kerftabak met hand having van de merken opnieuw grote moeilijkheden voor de detail handel; is van mening, dat zulks door ver laging van het prijsgemiddelde was voorkomen; betreurt daarom niet bij het voor afgaand overleg betrokken te zijn geweest. Acht slagerswinkels te Eindhoven gesloten Daags voor Kerstmis hebben amb tenaren van de C.C.D. een achttal slagerijen te Eindhoven gecontro leerd op vermoeden van economische delicten. Het resultaat was, dat de acht winkels voorlopig werden ge sloten. Het aanwezig vlees is in be slag genomen. Bavo Foresters door St. geklopt ZONDAG 28 DECEMBER 1947 le klasse A Limmen 1Br. in W. 1 Meerv. A. 1—WBSV 1 Rest afgelast B Valken 1Berkhout 1 St. Victor 1—SEW 1 t afgelast C Alkmaar 1—SVW 1 ZAP 1Bergen 1 Koedijk 1Vios 1 Winkel 1Geelzwart 1 Egmondia 1Petten 1 Reserve le klasse C Alles afgelast 2e klasse A Bavo 1Foresters 1 Rest afgelast B Blokkers 1DWB 1 HOSV 1—Sch'hout 1 MOC 1Zwaagdijlc 1 Kost afgelast C Call'oog 1Con Zelo 1 Dirkshorn 1SRC 1 Kolp. B. 1Kaagv. 1 Rest afgelast Reserve 2e klasse C Zeevogels 2Vitesse 2 Rest afgelast D Alles afgelast E Grassh. 2—SEW 2 F Texel 2W'waard 2 Rest afgelast 3e klasse D CSV 2—Vitesse "3 ADO 3—Limmen 2 Rest afgelast E Alles afgelast F BKC 2—Succes 3 Flcvo 1—Winkel 3 Rest afgelast G Wiron 1—BKC 3 Oosterend 1Helder 4 Cocksdorp 1Succes 4 Rest afgelast H S'karspel 2Bavo 2 RKEDO 2Berkhout 2 I Sporters 2Andijk 3 Rest afgelast 4e klasse E Limmen 3Foresters 3 Rest afgelast F Schoorl 3Bergen 3 Rest afgelast H Con Zelo 2—Dirksh. 2 ZAP 3SRC 2 Rest afgelast I -BKC 4—Wiron 2 Tex. Boys 2W'vogels 3 Rest afgelast J Flevo 3—Wiron 3 K Alles afgelast L MOC 2—Alw. Forw. 3 Rest afgelast St. Victor 3Oudend. 2 Rest afgelast OVERZICHT 't Kon niet anders na zoveel re gen dat vele wedstrijden tot nader order moesten worden uitgesteld. Toch viel de oogst nog mee en was er zelfs een afdeling, n.l. de Jie 3—2 4—0 3—0 0—2 3—3 1—2 0—0 0—0 2—1 4—3 5—3 4—0 2—0 4—1 2—1 0—2 1—0 2—2 1—2 2—2 6—3 1—0 3—1 1—0 5—0 1—0 3—2 1—2 3—2 1—2 2—3 1—1 5—2 2—3 02 4—0 2—1 2—5 klasse C, waarin alle wedstrijden zijn doorgegaan. In de le klasse «fdeling A noteerde Meervogels een flinke zege op de club uit de Beem- ster. LimmenBroek in W. werd dit keer weer eens een zege op 't nippertje maarhet werd toch weer een zege. In afdeling B was men niet erg fortuinlijk. In de belangrijke strijd SportersKGB kwam de KGB- midvoor zodanig in botsing met een van de Sportersback dat hij een been brak. De strijd die een zeer sportief verloop had, werd daarna met goedvinden van beide partijen gestaakt. Aan Deen wensen wij van harte een spoedig herstel toe. Verder wonnen SEW en Valken, respectievelijk in Obdam en van Berkhout. De stand is nu: Gesp. gew. gel. vrl. pt. Sporters 11 8 1 2 17 SEW 11 - 8 0 3 16 Valken 10 6 2 2 14 KGB 11 6 2 3 14 VZV 11 4 3 4 11 RK DVO 10 5 0 5 10 Strandvog. 10 4 2 4 10 St. Victor 13 3 3 7 9 HEO 11 2 3 6 7 RKEDO 9 2 16 5 Berkhout 9 117 3 In afdeling C waar niet minder dan drie ontmoetingen in een ge lijk spel verliepen w.o. Koedijk Vios en WinkelGeel Zwart eindig den zoals ze waren begonnen. In Anna Paulowna zag Bergen kans haar meest lastige uitwedstrijd de grote match ZAPBergen tot een overwinning te brengen. We zouden zo zeggen dat Bërgen nu niets meer in de weg ligt. Egmondia deed wat we uitdruk kelijk van haar verlangd hadden en klopte Petten. De stand is nu: Gesp. gew. gel. vrl. pnt. Bergen 13 12 1 0 25 ZAP 12 8 1 3 17 Geel-Zwart 11 5 4 2 14 Zeemacht '10 4 3 3 11 VIOS 10 4 3 3 11 Alkmaar 12 4 3 5 11 Ksedijk 12 4 2 6 10 SVW 10 3 2 5 8 Winkel 12 3 2 7 8 Petten 11 2 0 9 4 Egmondia 9 117 3 2c klasse Inderdaad slaagde St. Bavo er gisteren, ondanks alle pessimisme, in de grote strijd St. BavoFores ters te winnen. Dat was weer eens keurig werk Ursemmers, nu ken nen we elkaar weer. In 'afdeling B werden het allen thuiscluboverwinningen. Natuurlijk won HOSV en ook Blokker—DWB werd een verwachte Blokkerszege. Zwaagdijk kon het bij MOC niet redden. De ontmoetingen in Wog- num en Westwoud gingen niet door. De stand is hier: Gesp. gew. gel. vrl. pt. HOSV 12 12 0 0 24 Blokkers 12 8 2 2 18 MOC 11 6 1 4 13 Spartanen 11 5 2 4 12 Twisk 12 6 0 6 12 Woudia 10 5 1 4 11 DWB 10 3 2 5 8 Zwaagdijk 12 3 2 7 8 Schellinkh. 12 2 1 9 5 W.-Rood 10 0 1 9 1 In afdeling C zag Kolping Boys geen kans van de leiders te winnen. Con Zelo en SRC slaagden er niet in bij respectievelijk Callants- oog en Dirkshorn te winnen. De stand is nu: Gesp. gew. gel. vrl. pnt; Kaagvogels 13 11 1 1 23 Dirkshorn 13 10 12 21 Hugo Boys 11 5 3 3 13 Call.oog 13 5 3 5 13 Kolp. Boys 12 5 2 5 12 SRC 12 4 3 5 11 Hollandia T. 11 5 1*5 11 Tex. Boys 12 3 2 7 8 Con Zelo 12 1 3 8 5 Rangers 9 0 1 8*1 HOCKEY: Oostelijk elftal—Batavie ren: 24. KORFBAL: Selectiewedstrijden: A'dam BHaarlem 02 N.-HollandGooi/Utrecht 20 A'dam BGooi/Utrecht 4—0 N.-HollandHaarlem 22 TENNIS: Intern. Club Nederland Belg. ploeg "7—0 TAFELTENNIS: .NederlandBelgië 45 Dames: Pantheon (België)Den Haag 65 Heren: Pantheon (België)Den Haag 4—3 Gemengd: Pantheon (Belg.Den Haag 43 VOETBAL: F.C. BarcelonaSitt. Boys 84 Revanche zelfde clubs eveneens d, Barcelona gewonnen, ditmaal met 3—0. Franse le Divisie: ReimsNancy 2 1; LilleRacing 21. Stand: Reims 29 uit 18; Lille 26 uit 18. Belg. Ere-divisie: F.C. MechelenF. C. Antwerpen 11; S.C. Ander- lecht 32. Stand: Mechelen 24 uit 15; Anderlecht 22 uit 15. Engelse League: ArsenalLiverpool 12; Stoke CityBlackpool 11; ChelseaGrimsby Town 23. Gisteren toog Hollandia naar Heemskerk om ADO partij te ge ven. 't Schijnt dat de reis naar Heemskerk de roodwitten niet ligt. Trouwens, ADO is thuis altijd op haar best, zodat daar ook menig pretendent voor de eretitel strui kelt. Verder was er niet veel bij zonders te genieten. De harde wind deed veel afbreuk aan het spel. De thuisclub paste zich nog het best aan deze weersomstandigheden aan. Zoals het zo vaak in wedstrijden gaat waarin men met harde wind te kampen heeft, verging het beide clubs ook nu. Voor rust had Hollan dia wind tegen en moest zich dus in hoofdzaak op verdedigen toeleg gen. 't Ging haar goed af, want al dra kreeg Groot een paar haast niet te missen kansen, doch de strijd tegen IW zat hem nog geducht in de benen en wel zodanig, dat hij zich al spoedig moest laten vervan gen. Inmiddels behield ADO natuur lijk haar veldoverwicht, doch slaag de er ook niet in het tot scoren te brengen. Zo kwam de rust met 00. Na de thee had men in Hollandia- kringen de hoop, dat het nu wel zou gaan. Inderdaad, ze demon streerde al aanstonds een veldover wicht, doch bij een snelle aanval van de thuisclub werd Timmerman die Mulder verving, gepasseerd (10). Lang duurde de vreugde in het ADO-kamp niet, want bij een van de Hollandia-aanvallen was het Westhoven, die met een strak schot de partijen op gelijke voet bracht (1—1). Weer kwam de moed er in, doch steeds meer bleek dat de Hollandia- aanval zich geen kansen wist te scheppen. Steeds was een ADO- speler hem te snel af. Dat de snelle ADO-uitvallen geenszins ongevaarlijk" waren bleek al spoedig toen Timmerman voor de tweede maal werd gepasseerd (2—1). Wel deed Hollandia alles om nog een gelijk spel uit het vuur te sle pen en werd alles op de aanval ge zet, doch de mogelijkheid dat dit juist tot een averechts gevolg zou leiden werd werkelijkheid. De snelle ADO-aanval wist nl. voorbij de ver opgedrongen Hollandia- achterhoede te komen en passeerde Timmerman voor de derde maal (3—1). De rood-witten waren nu een ge slagen elftal en ADO spoedig twee puntjes rijker. Ja, hij zei iets, de sportliefheb ber. Hij heeft zich een beetje geërgerd, schrijft hij, omdat ik de drukte rondom de boksvic- torie van Luc van Dam in het ootje nam. Die ergernis was eigenlijk niet sportief, want iro nie, sarcasme of humor of hoe u dit noemen wil, bedoelen geen wetenschappelijke bestrijding van de bokssport. Als het mqpr sport blijft en niet zó hoog wordt opgetild, dat het vijftig mille waard is een weekloon van duizend gezinnen, om te likke baarden. En niet zó hogg, dat de mensen buiten zichzelf raken, weshalve de politie de boks kampioen moet beschermen tegen een menigte, die de zin voor verhoudingen verliest. En niet zó hoog, dat de radio d'r nog een schepje boven-op doet. Ver der „bokst" de sportliefhebber die ik persoonlijk hoog acht de boel een beetje door el kaar. Hij vindt, dat Nederland heus wel zelfbeheersing toont in de huidige, stellig enerveren de sociale en economische situ atie, wat volkomen waar is, maar daar ging het niet om. En hij gelooft ook, dat er mensen zijn, die zich ergeren aan een klassiek concert door de radio, wat ook een bonk centen kost. Dit is voor de mensen te betreu ren, (al was 't exhorbitante ho norarium voor Tito Schipa ook een uitwas). Tenslotte veronder stelt briefschrijver, die 34 jaar is, dat ik misschien wel zijn vader zou kunnen zijn. Zo erg is het niet; maar overigens ver zeker ik hem, zonder ironie, dat ik trots zou zijn op zulk een zoon! „NOORDHOLLAND, LET OP UW ZAAK" DE BETEKENIS van een aantal volzinnen in het Memorie van Antwoord van de Minister van Wa terstaat en Verkeer over de Zuider zeewerken is, dat er voorlopig van de verdere uitvoering der inpolde ringsplannen niets komt. „In deze tijden van schaarste en onzekerheid is het vaststellen van het tijdstip, waarop met de verdere inpoldering daadwerkelijk kan worden voort gegaan, nog_ niet direct mogelijk", aldus de Ministeriële conclusie. „De Dienst der Zuiderzeewer ken gaat intussen voort met stu die en het zal „waarschijnlijk mo gelijk Zijn" in 1948 een aantal be slissingen te nemen „van vérstrek kende betekenis". In de eerste plaats zal dan de uiteindelijke vorm van de polders worden vastgelegd, terwijl ook beslist zal worden o.a. over de brugverbin- ding tussen de Zuidoost- en Zuid westpolder. Ook zal dan beslist worden, of eerst met de Zuidwest-, dan wel met de Zuidoost-polder zal worden begonnen. Er is nei ging, eerst met de Zuidoost-polder te beginnen! (Wij zouden zeggen: Noordholland, let op uw zaak!) "YELKENS opnieuw brengt on ze verjaardag ons terug naar onze oorsprong. Wij blijven het kind van onze ouders, hoe oud we ook worden en in welke eigen, zelfstandige levensstaat we ook geplaatst zijn. In deze Kerst-tijd maakt God zelf ons de betekenis en waarde van ons kind-zijn duidelijk. Hij zond ons Zijn Zoon, geworden uit een Vrouw. Ons ontstaan en ter we reld komen heeft Christus door Zijn eigen Geboorte willen hei ligen. Hij kwam, opdat wij de aanneming tot kinderen zouden ontvangen. Geboren uit katho lieke ouders, werden wij in het Doopselherboren. Nooit zullen wij dankbaar genoeg kunnen zijn jegens Hem, die ons deze groot ste van alle genaden heeft ge geven. En ook nooit dankbaar genoeg jegens hen, die ons een maal als vader en moeder het leven schonken. MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2