Nieuw LT.B.-tuinders handhaven hun bezwaren tegen de Regeringspolitiek GORN TERIE* INFORMELE BESPREKING tussen Dr. Beel en Setyadjit Deserteurs sprongen in zee Kaiser wees Sovjet-officieren de deur r Wallace, hoofd van een nieuwe, derde politieke partij" in de V.S. -AKCURCUS Gr. Noten Pinda's Voor Alkmaar en omgeving Ook de Republiek aanvaardt de nieuwe voorstellen Goederentrein ontspoord Rusland zou ook wat krijgen Spanje toch bij het Marshall-plan? Tito wil regering- Markos erkennen CONGRES DER C.D.U. Partij blijft trouw aan haar leider Te eenzijdig gericht op het consumentenbelang Tuinbouw helpe zichzelf! Mm Hoger weduwen- en wezenpensioen Aan onze lezers J Welk weer morgen? Feiten van vandaag Candidaat voor het Presidentschap ti IN HET Madisono£.„ rlandse gezin volgen? Héél anning, waar sgenoten een Het kopen-van ig. iwelijke intuïtie**. Mr. Gregory? de Erven de paarbank St. Antho- elder maakt bekend, g van 1948 als volgt uur in de Midden- r,30 ten kantore van icht 33. IKAARTEN maken! i „RED O" uur. 12 achtereen- eginnen 6 Januari. ACHT, ALKMAAR LOTEN :eurs, collectricea JAN. A.S. JAN. A.S. enklassen op i rijfde klasse op en Donderdag. Directeur. bramen op sap kool. Worteltjes rnien, Pruimen, r.a. 50 ct p. kilo itten) 7 p. f 1. wjaarsdag en js van 26 uur GEOPEND J-Ai hnff "X. pakte zijn tover- keer op de hand r liegen, nu kan Hij voelde niets, zijn benen, niets Wat kijk je raar? et-al. „O ja," zei niets. En ik zie Veet-al heel hard de en zijn baard HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 30 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11416 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Lil AAN DAG MIDDAG vier uur plaatselijke tijd heeft op het Amerikaanse Consulaat Generaal te Ba tavia een informele ontmoeting plaats gehad tussen de Minister-President Dr. L. J. M. Beel en de Repu blikeinse Vice-Premier Setyadjit. De ontmoeting was oorspronkelijk bepaald tussen Dr. Beel en de Republi keinse eerste Minister, Mr. Amir Sjarifoeddin op ver zoek van laatstgenoemde. Wegens ongesteldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Reuter meldt nader uit Batavia, dat de ontmoe ting tussen Dr. Beel en Setyadjit, geschiedde met voor kennis van de Commissie voor Goede Diensten Komende dagen beslissend! Volgens het republikeinse pers bureau Antara heeft het republi keinse kabinet besloten de nieu we voorstellen van de commissie voor goede diensten betreffende het staken der vijandelijkheden te accepteren, echter „met enige amendementen". Het republikeinse antwoord op de laatste voorstellen van de commis sie voor goede diensten bestaat uit drie delen en bevat een militaire en politieke paragraaf. Naar Aneta meldt, heeft Hadji Agoes Salim, sprekend over de stand der onderhandelingen, deze als volgt gekenschetst: „Het kan in de komende dagen vriezen en dooi en; indien het vriest, zal het kraken en als het dooit, zullen binnenkort de bloemen zichtbaar worden". De vice-premier Setiadjit en de heer Leimena, voorzitter der tech nische commissie, lieten zich in de zelfde geest als Agoes Salim uit; ook zij achtten de komende dagen van beslissende betekenis voor de onderhandelingen. Als waarnemend voorzitter der republikeinse dele gatie zal optreden de vice-voorzit- ter der delegatie, de heer Ali Sastro Amidjojo, de republikeinse minis ter van onderwijs. Ook de „Nieuwsgier" van Maan- GEEN EXTRA BENZINE MEER Voor Franse communis tische partij De Franse Minister van Binnen landse Zaken, Jules Moch, heeft in de Assemblee meegedeeld, dat hij de speciale benzine-toewijzing voor de communistische partij voorlopig intrekt, omdat leden van de partij gedurende de staking „kleine hoe veelheden hebben gestolen" in de fabrieken en werkplaatsen. Ook zou den de communisten zich toen aan andere overtredingen ten opzichte van het benzineverbruik schuldig hebben gemaakt. Moch werd geïnterrumpeerd met uitroepen zoals „leugenaar" en „fas cist". Moch zeide verder nog: „Ik zou niet aceoord kunnen gaan mensen te stijven in hun opstandigheid tegen de wetten van de Republiek. Door de stakingen zijn bovendien onze ben- zine-voorraden sterk geslonken". De communisten zouden vooral in de mijnen van Noord-Frankrijk benzine hebben gebruikt voor stakings-doel- einden. Amerikaans jacht' in veiligheid Het Engelse s.s. „Irwell", dat Zon dagmorgen met een lading stukgoed van Rotterdam naar Goole vertrok, zag buiten de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het lichtschin „Goeree" een jacht dobberen, dat de noodvlag gehesen had. De „Irwell" stevende er op af en wist contact te krijgen, waarna het jacht op sleeptouw kon worden genomen naar de haven van Maassluis, waarna de „Irwell" op nieuw zee koos. Het binnengesleepte jacht was de „Seafarer", varende onder Amerikaanse vlag. Het had in de storm zijn zeil verspeeld, terwijl de motor onklaar bleek te zijn. dagmorgen is van mening, dat de onderhandeilngen thans een critiek stadium hebben bereikt. Mocht, meent het blad, de laatste poging der commissie voor goede diensten tot mislukking zijn gedoemd, dan zal de commissie zich vermoedelijk langzamerhand moeten gaan afvra gen, of zij zich voorgoed te Batavia zal vestigen, dan wel of zij er goed aan zal doen, het vertrekprogram- ma der luchtlijnen te raadplegen. Om te ontkomen aan het Vreemdelingenlegioen Tien leden van 't Franse Vreem delingenlegioen (6 Italianen, 2 Zwitsers, 1 Duitser en 1 Neder lander) zijn van het Franse troe penschip „Marchal Joffre", dat op weg was naar Indo-China, in zee gesprongen en hebben behouden Sitiawan in West-Malakka bereikt. De 20-jarige Gerard Mars uit Den Haag verklaarde naar Marseille te zijn gegaan om zijn broer uitgeleide te doen, die naar Batavia vertrok, door geldtekort in moeilijkheden te zijn geraakt en vervolgens bij het Vreemdelingenlegioen te zijn inge lijfd. De twee Zwitsers verklaarden resp. in dronkenschap en als ille gaal immigrant te zijn gearresteerd. De Duitser was twee jaar vrijwil liger in het legioen geweest en ont dekte later, dat hij voor vijf jaar getekend had. De Italianen waren volgens hun mededeling wegens illegale immigratie te Marseille ge arresteerd en voor de keuze gevan genis of Vreemdelingenlegioen ge steld. Allen verklaarden liever te sterven dan in het legioen terug te gaan. BAANVAK DORDT— LAGE ZWALUWE GESTREMD Vannacht om half twee is op de spoorlijn tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een goederentrein in bot sing gekomen met een losse locomo tief, waardoor de trein is ontspoord. Het verkeer over de Moerdijk in beide richtingen is gestremd. Rei zigers worden aangeraden via Utrecht en Den Bosch te reizen. Tussen Dordrecht en Lage Zwalu we is een autobusdienst ingelast. De vertraging op dit traject bedraagt ongeveer twee uur. De voormalige Japanse Generaal Tojo, die in Tokio voor het ge recht staat, heeft verklaard, dat 9 maanden voor de aanval op Pearl Harbour besloten was na Engelands val de wereld in 4 stukken te ver delen, waarbij ook Rusland een deel zou worden toebedacht. Japan zou dan trachten Rusland en Duitsland tot elkaar te brengen. Engeland is echter niet gevallen en Tojo heeft zich nu zelf te ver antwoorden. Volgens gezaghebbende kringen te Washington „bestaat er geen re den, waarom Spanje geen deel genoot zou worden in het plan- Marshall". Men kon echter geen bevestiging geven van berichten in de Londensè pers, volgens welke de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te Londen overeengekomen zouden zijn Spanje in het plan op te nemen. Spanje zou als deelnemer geaccepteerd moeten worden door de zestien lan den die aan de Parijse conferentie hebben deelgenomen. Tito, de communistische dictator van Joego-Slavië heeft zich bereid verklaard de z.g.n. democratische regering van het vrije Griekenland onder leiding van generaal Markos te erkennen. De Balkan-Commisise van de UNO heeft hierop geant woord, dat een dergelijke erken ning een „bedreiging zou betekenen van de internationale vrede en vei ligheid". In een nota van de Griek se regering aan de ministeries van buitenlandse zaken te Londen en Wasliington wordt Joego-Slavië er formeel van beschuldigd, de Griek se guerillastrijders steun te ver lenen. In het weekeinde werd de Oostkust van de V.S. bezocht door zware sneeuwstormen. New York werd bedekt door een wit tapijt van driekwart meter dikte. Het ganse verkeer was daar door gestremd; treinen en bussen moesten blijven waar zij ston den en de passagiers brachten de nacht op hun zitplaatsen door. De burgemeester van de wereldstad O'Dwyer, -heeft alle hens opgeroepen om de 100 millioen ton sneeuw weg te werken. Tientallen mensen aan de Oostkust kwamen om het leven. Hierbij publiceren wij een telegrafisch overgebrachte foto van een volkomen ingesneeuwde auto. Zondagmorgen is in de Sovjet sector van Berlijn het Congres begonnen van de partijleiders der Christelijke Democratische Unie uit alle vier zones van Duitsland ter bestudering van de omstan digheden. 'die hebben geleid tot de afzetting van Jacob Kaiser, die zich nog steeds als leider der partij beschouwd en van Ernst Lemmer, de vice-voorzitter der partij. Bij de opening bleken twee Kussische officieren aanwezig, die door Kaiser werden verzocht, zich te verwijderen. Hieraan ga ven de Sovjet-officieren geen ge hoor. Er waren geen Amerikaanse of Franse officieren aanwezig. Drie Britse officieren waren slechts ge durende een deel van de bijeen komst aanwezig. De Amerikanen, aldus Lemmer, hadden voor een uitnodiging bedankt, omdat het te gen hun principe Was deel te ne men aan een zuiver Duitse bijeen komst, die interne kwesties behan delt. Op deze weigering van de Russen wilde de leiding der partij het Haarlem, 30 December. DE TUINDERSVAKGROEP van de L.T.B. kwam hedenmorgen in Restaurant Brinkman hijeen voor de jaarvergadering. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn. uit Alk maar, een en ander in het midden gebracht over de gang van zaken in de tuinbouw in het afgelopen jaar en het spreekt wel vanzelf, dat de regeringspolitiek, in het hijzonder de tuinbouwpolitiek van Minister Mansholt, het voornaam ste deel van die rede uitmaakte. Het Centraal Bureau van het Ned. Landbouwcomité geeft op het ogenblik in ons land demonstraties met een nieuw Engels land bouwwerktuig. dat bijzonder geschikt is voor kleine bedrijven. Het kan dienen als mechanische ploeg, cultivator, bieten-snij machine, vruchtboomsproeier, schijvenegge. Een maaimachine kan er ook nog aan gekoppeld worden. De heer Groen ging het gehele verloop van het prijzenregelings- drama na, waarbij hij het standpunt van Minister Mansholt aan critiek onderwierp, omdat dit in de prac- tijk niet gaf, wat het in theorie scheen te beloven. In 1946 zijn wel minimumprijzen toege iast, maar er werd te laat mee begonnen. En in 1947 heeft dé minister nooit gezegd, dat hij geen regeling wilde, had hij dat maar gedaan, dan zou de tuin bouw zeker andere maatregelen ge nomen hebben. Maar bij alle be sprekingen hebben wij de indruk gekregen dat ook de minister een vrije prijzenregeling met een bodem in de markt het beste vond. Ten onrechte gaat de minister er blijkbaar van uit, dat het z.g. Ega lisatiefonds een stroppenbank is. Het is geen bank en geen fonds, maar„een ding", zo zei de heer Groen, dat alleen uitgaven kent, niet voor boeren en tuinders, maar voor subsidies op de levensmidde len voor het gehele volk. Er is meer gebeurd. Er is voorge steld, de tuinbouw gelegenheid te geven, „selfsupporting" te zijn, door een fonds te vormen uit verschil lende bijdragen en heffingen. Dit zou voldoende geweest zijn, om de tuinbouwprijsregeling en de uitke ring van minimumprijzen te vol voeren. Maar het isafgewezen. De minister heeft, in een brief aan het Bedrijfschap, de veilingen ver boden, zelfstandig regelingen te maken, buiten de vergoedingsrege ling van 4060 om, die notabene niet of niet volledig is toegepast! De heer Groen schetste deze po litiek als ene, die slechts gericht is op het consumentenbelang, ene, waarvan noch financieel noch moreel het tuinbouwbedrijfsleven iets kan verwachten. Een politiek dus, waar mede wij ons in geen enkel opzicht kunnen verenigen. Die politiek is niet alleen economisch ongezond, maar ook a-sociaal. Immers: het uitgangspunt is hier niet bedrijfs- bescherming, die ais eerste eis stelt instandhouding van een stuk natio naal bedrijfsleven, dat ons volk èn voedsel èn deviezen geeft. Het be drijf wordt practisch aan het vrije spel der maatschappelijke krachten en aan de willekeur van de minister overgelaten. Maar ook asociaal, om dat er bij deze politiek geen enkele waarborg is, dat de werkers daarin (dat zijn hoofdzakelijk kleine baas jes en arbeiders) een redelijke en rechtvaardige beloning voor hun arbeid zullen vinden. Wij ondervinden weer eens te meer hoe verkeerd het is zich te verlaten op de overheid. Het is niet de eerste maal, dat ik dit zeg. Moge het ons leren, dat wij eindelijk eens een andere weg zullen inslaan. Ik doel hier, aldus spr., natuurlijk niet op revolutionaire daden, maar als we menen, dat de tuinbouw niet mag worden teruggedrongen in de positie van 193040, dan is het de hoogste tijd, dat wij ons bedrijf zo veel mogelijk veilig stellen! In dit verband herinnerde spr. aan zijn denkbeelden in zake de fondsvor ming. In elk geval moet de tuin bouw het standpunt innemen, dat de producten niet meer beneden de prijs worden verkocht. Spr. critiseerde voorts het stand punt van de Minister, die de prijs regeling wil aanwenden voor wat hij, ten onrechte sanering van de bedrijven noemt. Nadat de voorzitter nog enkele andere aspecten van de tuinbouw- vraagstukken had belicht, ver klaarde hij zich bereid, alle critiek op de regering in te trekken, indien zij bereid zou zijn, in 1948 de door haar geuite zelf-critiek toe te pas sen in een geest, die de overtuiging manifesteert, dat de organisaties niet hebben over-vraagd, maar dat zij voorstellen deden, die ook in het algemeen belang niet verwer pelijk waren. (De vergadering duurt voort.) Het Nazi-complot in Oostenrijk Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zijn in verband met het door de Oostenrijkse politie te Gsaz ontdekte nazi-complot 35 personen gearresteerd. De samenzweerders zouden zich ten doel hebben gesteld, de voormalige nazi-strijdkrachten in Oostenrijk te mobiliseren. Als spe ciale opdracht in het geval van een gewapend conflict tussen de weste lijke mogendheden en de Sowjet- Unie zou gegolden hebben, een groot Duits rijk op nazistische grondslag te vestigen. De plannen voor on middellijke vrijlating van alle poli tieke gevangenen en het vermoorden van de commandant van het detine- ringskamp Wolfsberg zouden reeds klaar gelegen hebben. De organisa tie werkte onder het mom van een regelmatige handelsmaatschappij en reeds waren enkele leden van wa pens voorzien. Congres verder buiten de Sovjet sector voort zetten doch men ver anderde van besluit en richtte toen een uitnodiging aan de Britse, Amerikaanse en Franse militaire besturen zich op het Congres te doen vertegenwoordigen. Kaiser vertelde de conferentie la ter „de moeilijkheden, die de Chris- telijk-Democratische Unie heeft on dervonden tengevolge van de voort-* durende inmenging van het Sovjet- militaire bestuur in de onafhanke lijke politiek der partij". De afgevaardigden hebben in een resolutie met algemene stem men hun vertrouwen uitgesproken in de twee in de Sowjet-zöne ver wijderde Christelijk-Democratische leiders, Jacob Kaiser en Ernst Lemmer. De voorzitter van de C.D.U. in de Britse zone, Holzapfel verklaarde, dat tegen Kaiser en Lemmer ter conferentie geen klachten waren ingebracht. Hij voegde er aan toe, dat de C.D.U. er grote waarde aan hecht, dat Kaiser en Lemmer gehandhaafd kunnen blijven als functionarissen. De resolutie zeide verder, dat Duitsland sinds de ineenstorting nauwelijks tijd gevonden heeft de democratische vrijheid te herwin nen. Om déze vrijheid te bescher men moet nog steeds gestreden wor den voor de elementaire rechten van de vrije persoon en de democratie. Bij dit streven kan geen zóne-grens ons scheiden. In het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet komt een be langrijke verbetering van het wedu wen- en wezenpensioen voor. Voor gesteld wordt de maximum-grond slag, waarnaar de pensioenen zullen worden berekend, te verhogen van 3000 gulden tot 4500 gulden. Het maximum pensioen voor de weduwe kan dan stijgen van 1400 tot 2000 gulden, voor de halve wees van 300 tot 450 gulden, voor de hele wees van 600 tot 900 gulden en voor het gezin van 2400 tot 3600 gulden. De kosten van deze verbetering zullen onder meer worden gedekt door een verhoging van de bijdrage voor ge zinspensioen van 5,5 tot 6,1 percent. Prof. Dr. Obbink t In Utrecht is de vroegere hof prediker Prof. Dr. Obbink op 78- jarige leeftijd overleden. Amerikaanse wet verdween Het originele exemplaar van de Amerikaanse anti-inflatiewet, dat per vliegtuig op weg was naar pre sident Truman om getekend te worden, is spoorloos verdwenen. De Amerikaanse politiemacht is ijverig aan het zoeken naar het veel omstreden document. Uitvaart Mgr. Coppieters Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdag te "Gent de uitvaart plaats gevonden van het stoffelijk overschot van Mgr. Honore Jozef Coppieters, Bisschop van Gent. Tot degenen, die een'laatste groet brachten aan de geliefde priester behoorden o.a. Mgr. Cento, de Pau selijke Nuntius, Kard. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en de Bisschoppen van Brugge, Namen, Luik en Doornik. Mgr. Coppieters is bijgezet in de crypte der Bisschoppen. De „Gazet van Antwerpen" schrijft over het heengaan van Mgr. Coppieters: „Ons volk heeft aan Mgr. Coppieters een groot Bisschop verloren. Zijn laatste tocht was een voudig als zijn leven. Hij was een zegen voor het volk, dat hij lief had en dat hem lief had. Hij was een wijze en goede herder voor zijn priesters. Zijn laatste woorden: „Ik zal veel bidden voor mijn priesters, kloosterlingen en gelovigen" zijn ongetwijfeld een rijke belofte voor de toekomst van ons dierbaar Vlaanderen." Gemeente-delegafie naar Amerika Een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal in Februari 1948 een bezoek aan Ame rika brengen om de jaarvergadering van de Amerikaanse Vereniging bij te wonen en voorts d§ gemeente lijke organisatie en activiteit van een aantal Amerikaanse steden te leren kennen. De delegatie zal be staan uit de voorzitter, een lid van het bestuur en de hoofddirecteur van genoemde vereniging, te weten de heren mr P. J. Oud, burgemees ter van Rotterdam, C. G. Matser, burgemeester van Arnhem en N. Arkema. De sterk gestegen papier- prijs, de toeneming van kosten door stijging van sociale en andere lasten noodzaken ons met ingang van 1 Januari a.s. een geringe wijziging te bren gen in onze abonnementsprijs. Deze wordt nu gebracht op f 1.30 per maand en f 3.75 per kwartaal. Ook na deze wijziging blijft ons blad het goedkoopste goede dagblad. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. VERDERE DALING VAN TEMPERATUUR Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Over het algemeen weinig wind. vannacht lichte tot matige vorst en in 't Oosten van 't land ook morgen overdag enkele graden onder het vriespunt, in het overige gedeelte van het land in de middag temperaturen om het nulpunt. Het Zweedse schip „Plato", dat gisteren op de strekdam te IJmuiden liep, is hedenmorgen vlot gesleept. - Van 5 Augustus tot 13 December sneuvelden in Indonesië 332 man. 999 militai ren werden gewond en 25 man zijn vermist. Gisteren sneuvel den zes man en werden er zes tien gewond. - Hedenmorgen zijn op de binnenplaats van de gevangenis te Batavia 7 Japan ners terechtgesteld, alle leden van de voormalige Kempetai. Tien. millioen fon kolen gedolven 'Op Woensdag 24 December is de productie der gezamenlijke Neder landse steenkolenmijnen over 1947 de 10 millioen ton gepasseerd. Aan het einde van die dag be droeg de totale productie over dit jaar 10.000.166 ton. Nieuwjaarsrede Minister van Oorlog De Minister van Oorlog, de Luit.- Kolonel A. H. J. L. Fievez, zal op Nieuwjaarsdag in het programma van de Nederlandse strijdkrachten des avonds te 6 uur over Hilver sum I een Nieuwjaarsrede houden voor de strijdkrachten hier te lande en overzee. De Amerikaanse Koopvaardijvloot In het rapport van de National Fe deration of American Shipping aan haar leden wordt gezegd, dat de af deling scheepvaart van het Europese herstelprogramma, waarin wordt voorgesteld 500 Amerikaanse sche pen aan 16 Europese landen te ver kopen of te charteren, een ernstige bedreiging vormt voor de toekomst van de Amerikaanse scheepvaart. Het genoemde aantal is naar in het rapport gezegd wordt 90 pCt. van de tonnage voor het vervoer van droge lading van de Amerikaanse scheep vaart. De federatie wil redelijke en behoorlijke hulpverlening voor het Europese herstel steunen, doch is sterk gekant tegen de scheepvaart- voorstellen. Daardoor zou de Ameri kaanse verdedigingsreserve aan schepen met 25 pCt. verminderd worden en zouden 20 tot 25.000 Ame rikaanse scheepsofficieren en zeelie den zonder werk komen. Lijst van graan- speculanten van Amerika De Amerikaanse minister voor de landbouw, Anderson Clinton, heeft een lijst van functionarissen be kend gemaakt, die naar zijn zeggen de afgelopen maand September in graan gespeculeerd hebben. Op de lijst komen onder anderen voor generaal Graham en de democrati sche gouverneur van Utah, Maw. Generaal Graham zou op 17 Sep tember met 30.000 bushels tarwe a la hausse en met 20.000 bushels a la baisse gespeculeerd hebben. Op de negentiende zou hij 10.000 verkocht hebben. Maw zou 17 September 5.000 bushels a la hausse gekocht, en de zelfde hoeveelheid op 19 September verkocht hebben. De lijst was bekend gemaakt op last van het Congres, nadat Harold Stassen, candidaat voor het presi dentschap en enkele andere perso nen de beschuldiging hadden uitge sproken, dat ingewijden in 'rege ringszaken van hetgeen zij wisten geprofiteerd hadden. Het specule ren zelf is wettig, doch Truman heeft het „gokken" in graan ver oordeeld, daar dit naar zijn zeggen de prijzen omhoog had doen gaan. Op de lijst bevonden zich drie be ambten van het ministerie van landbouw. Graham heeft later een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, dat zijn zaakwaarnemer zonder zijn voorkennis het graan gekocht had en dat hij, Graham, opdracht gege ven had het te verkopen toen dit hem ter ore was gekomen. Het Zweedse s.s. „Plato", op weg van Antwerpen naar Amster dam, trachtte de haven van IJmuiden binnen te gaan zonder loods aan boord. Door de sterke stroom en de storm sloeg het schip op de strekdam. Het schip is heden weer vlot getrokken. Kringen te Washington, die in nauwe betrekking staan met de voormalige vice-president der V. Staten, Henry Wallace, hebben verklaard, dat Wallace zich can didaat wil stellen voor het presi dentschap der V.S. en wel aan het hoofd van een nieuwe „derde partij". Wallace is een der laatste aan hangers van Roosevelt's New Deal. Men neemt aan, dat Wallace in dertig staten als candidaat voor het presidentschap der V.S. hoopt voor te komen en hij voorts een politieke organisatie zal opbouwen om zich in alle staten tegenover de republi keinen en democraten te stellen. Zijn partij zou thans geen zetel in het Congres willen veroveren, maar zich concentreren op het president schap en het vice-presidentschap. Het vice-voorzitterschap der nieu we partij is aangeboden aan de linkse democraat Glen Taylor uit Idaho die Wallace ondersteunt. Men gelooft over het algemeen niet, dat Wallace kans maakt president der V.S. te worden in 1948. Hij zal erth- ter steun aan Truman onttrekken, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat er een republikein president zou worden. Wallace's sterkste aanhang, zo redeneert men, bevindt zich in de staten New York en Californië: als Truman hier geen meerderheid verwerft, dan zouden de republikei nen in deze twee staten de meer derheid krijgen en met hun verdere aanhang zouden zij dan het presi dentschap kunnen veroveren. Wallace geniet krachtige onder steuning van de uiterste linker vleugel der vakverenigingsleden. Voorts van de negers en de radi cale jongeren, maar men verwacht, dat er geen vakbondsleiders ach ter hem zullen staan. Ook de meer derheid der vakverenigingsleden zou hem niet steunen wegens zijn, vriendschap voor de Sowjét-Unie. De gemiddelde aanhanger van de New Deal zou evenmin op hem stemmen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1