Nieuuu Wordt Van Mook-lijn" als demarcatielijn aanvaard? Koning Michoël doet afstand van de troon Hij streefde naar eer noch roem r Voor Alkmaar en omgeving De nieuwe voorstellen der Commissie van Drie Nederland zou binnen drie maanden bezette gebieden moeten ontruimen Nieuwjaarsdag „staakt het vuren"? Hoop en vertrouwen Han van Meegeren overleden Ministers keren Zondag terug Pater B. de Greeve ten grave gedragen Het Nieuwe Jaar:,, Moet ik daar in terecht komen?" J Roemenië Volksrepubliek Monarchie belemmerde de vestiging van Sovjet-staat Michaels levensloop Wordt de ex-koning vastgehouden? Aan onze lezers J DE OUDE KAARS Bij ons Oudejaars- nummer De viering van het regeringsjubileum HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm-; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig Vondel WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11417 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 CK 2240). Bank: Noorderbank HET FRANSE PERSBUREAU A.F.P. verneemt uit gezaghebbende bron te Batavia, dat de nieuwe voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten een regeling, militair en politiek, van het conflict inhouden. De Commissie zou hebben voorgesteld om als demarcatielijn de z.g. „Van Mooklijn" te aanvaarden. De Neder landers zouden dan als tegenwicht de gebieden, welke na 20 Juli zijn bezet, tijdens een periode van drie maanden moeten ontrui men in afwachting van de nadere regeling van het conflict. De handhaving van orde en rust in deze gebieden zou worden ver zekerd door de Indonesische burgerlijke politie. Het valt op dit ogenblik nog niet te zeggen, aldus het Franse persbu reau, of deze burgerlijke politie al leen uit Republikeinen of ook uit niet-Republikeinse Indonesiërs, dat wil zeggen uit hen, die ressorteren onder de door Nederland gecontro leerde gebieden, zal worden samen gesteld. Voorts zal de commissie bei de partijen voorstellen de order tot het staken van het vuren op 1 Ja nuari 1948 af te kondigen. Zoals be kend, zou de republikeinse regering de voorstellen „bijna in hun geheel" hebben aanvaard. De Nederlanders zouden hiermee voor negentig pro cent accoord gaan. Het is practisch zeker, aldus A.F.P., dat de Neder landers de „Van Mook-linie" zullen aanvaarden, maar het valt te betwij felen of zij de geleidelijke evacuatie van de voormalige republikeinse ge bieden door de Nederlandse troepen zullen aannemen. Daarom blijft in republikeinse kringen een zeker pes simisme met het oog op de toe komst voortbestaan. In ieder geval is men het in kringen, welke in nauw contact staan met de com missie van drie er over eens, dat deze voorstellen de laatste zijn, die zullen beslissen of er al dan niet een oplossing van het conflict zal gevonden worden zonder opnieuw bloed te vergieten. Vijandelijkheden duren voort Naar van officiële zijde gemeld wordt, kwamen op Java en Sumatra wederom vijandelijkheden tegen Ne derlandse posten voor. Rijksconferentie begint 21 Januari Naar het A.N.P. verneemt, zal de Rijksconferentie met de West op 21 Januari te 's Gravenhage beginnen. ZONDER TWIJFEL is het van daag eindigende jaar een jaar van teleurgestelde verwachtingen geweest. In het algemene geestelijke leven hebben zich, in en buiten onze grenzen, de verhoudingen ge consolideerd, zoals zij zich open baarden, toen het jaar begon, na de ontmaskering van acties, strevingen en bedoelingen, welke ons in 1946 duidelijk waren geworden. Dat eerste volle vrije jaar na de ellende van vijf jaar oorlog hebben wij, op 31 December 1946, „het jaar der ontmaskering" genoemd. Veel was ons in dat jaar op reli gieus, cultureel, sociaal en politiek gebied in méér dan één zin duide lijk geworden. De geestelijke strijd heeft zich met verdubbelde ernst voortgezet op alle fronten. Alleen zij, die ziende blind en horende doof zijn, kunnen nunog beweren, dat zij niet weten waar het om gaat. Vanzelfsprekend heeft deze gees telijke strijd in zijn ontwikkeling en gevolgen grote invloed op de alge mene maatschappelijke gang van zaken, en dan moeten wij toch zeg gen, dat hozeer er in grote en kleine zaken ook teleurstellingen zijn geweest er toch ook veel reden is tot dankbaarheid. Wie het afgelopen jaar alleen in sombere kleuren zou schilderen, zou er een vals beeld van geven. God wordt voortdurend beledigd, maar ook geprezen en geroemd; er wordt gevloekt, maar ook veel ge beden; er geschiedt veel kwaad, maar er wordt ook veel goeds ge sticht. Er heerst veel ruzie en on verdraagzaamheid, maar er schitte ren ook daden van naastenliefde en vredelievendheid. Er wordt nog ai- tijd, op allerlei manieren en onder reeksen juridische benamingen, veel gestolen, maar er woidt ook veel gegeven en weggeschonken. In de wereld vol tegenstellingen staat het licht naast het donker, het mooie tegenover het lelijke, het wit tegenover het zwart en de vaak verbitterde en teleurgestelde mens is geneigd, alleen maar in 't donker te staren en het licht te ontwijken. Dat is dom, kortzichtig en onbil lijk. Er is veel reden tot dankbaar heid! Hoe stonden wij er nauwelijks twee jaar geleden voor! En hoe is het nu? Er is nog veel, dat te wen sen overlaat, maar ook veel, dat tot dankbaarheid stemt. Jegens God, de gever van alle goeds, en jegens vele mensen, die bewust, soms ook onbewust op Zijn kompas in de goede koers kwamen gevaren. Dankbaarheid jegens zovele een- voudigen ook, die op het brede terrein van het katholieke organi satieleven b.v. hun plicht hebben gedaan en dat zullen blijven doen; zij zitten nu al vol plannen voor het komende jaar, dat de werkers en leiders en strijders op alle fron ten en in alle steden en dorpen nodig zal hebben voor het Recht en de Waarheid van Jezus Christus! Zo past bij de overagng van oud naar nieuw niet alleen mistroostig heid en somber geluid over atoom gevaren, dreigende oorlog en bolsje wistische penetratie. Er is ook een keerzijde aan de medaille en zo klemmen wij ons ook bij dit jaar einde vast aan de conclusie van de Pauselijke Kerstboodschap: „Hoop en Vertrouwen". Hoop op beter uitzicht, ook bij de mensen. Ver trouwen op Gods liefde en Gods goedheid, Gods almacht en Gods barmhartigheid. Maar: zelf medewerken, in ver trouwen op God. Hij laat ons niet in de steek. Hij loopt ons als het ware voortdurend met Zijn genade achterna. Weet: Hij kent al ons doen en laten. Hij kent ons van binnen en van buiten. Maar Hij ver langt onze medewerking. Wij hebben geen invloed in de grote vergaderingen der staatslie den, noch in de internationale bij eenkomsten, noch rechtstreeks in de parlementen der volkeren. Maar wij hebben allen een taak, ieder op de plaats waar wij staan en dan wordt er niet meer maar ook niet min der verlangd, dan dat wij onze plicht doen tegenover God, ons ge weten en de mensen. Zo blikken wij ook bij dit jaar einde blijmoedig ja, waarlijk, blij en moedig! vooruit, om met toewijding en volharding van de nieuwe periode, die wij gezamen lijk ingaan, onder Gods zegen voor allen te maken een ZALIG NIEUWJAAR. Bankbiljettencirculatie boven de 3 milliard Volgens de jongste verkorte balans van de Ned. Bank is de DanKDiljettencirculatie de afgelo pen week met bijna 50 millioen toegenomen en heeft daardoor de drie milliard overschreden. De circulatie bedraagt thans f 3.010.487.780. Op 30 December van het vorig jaar bedroeg de cir culatie f 2.744.150.895, zodat 1947 'n stijging bracht van f 266.000.000. Opgemerkt zij verder, dat de circulatie in Mei 1940 ruim 1 mil liard en bij het einde van de oor log in 1945 ruim vijf en een half milliard bedroeg. 57 doden bij bomaanslag te Haifa Gisteren is een bom geworpen voor een olieraffinaderij te Haifa tussen een groep Arabieren, die op een bus stonden te wachten. De Arabieren gingen onmiddelijk de joden te lijf. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij 41 joden en 6 Arabieren werden gedood. Onder de gewonden bevonden zich 42 Arabieren en 7 joden. Dit was de ernstigste ongeregeldheden, die zich het bekend worden van het verde lingsplan heeft voorgedaan. In Midden-Java, ten Oosten van Bawang, had een botsing met repu blikeinse strijdgroepen plaats. In West-Java werd een hospitaal, ten Oosten van Djatibarang, door sluip schutters beschoten. In de Oosthoek van Oost-Java is een aantal kwaad willigen gearesteerd. Ook in Noord- Sumatra, ten Westen van Brastagi, vond een botsing plaats met een ge- infiltreerde republikeinse bende. In Zuid-Sumatra hebben bij pa trouillegang in de omgeving van Martapoera, Goenoeng Batoe en Tandjongradja schermutselingen met republikeinse strijdgroepen plaats gehad. ALLEEN NL HER BLIJFT Minister-Presiaent Dr. Beel en de ministers Drees en Jonkman zullen Zondag 4 Januari per vliegtuig naar Nederland terug keren. Minister Neher zal in Indonesië blijven. Officiële mededelingen over de resultaten van hun bezoek aan Indonesië en van het te Batavia gehouden overleg zul len, naar men kan verwachten, eerst voor het forum van het Parlement in de vorm van een verklaring geschieden. Blijven Britse troepen in Griekenland? Reuter meldt uit Londen, dat men aldaar verwacht, dat de 5000 man Britse troepen, die zich momenteel in Griekenland bevinden, voor on beperkte tijd daar zullen blijven. Gisteren is het stoffelijk overschot van Pater Borromaeus de Greeve ten grave gedragen. In de kerk van de H. Nicolaus en Gezellen te Delft, waar Maandag de Metten waren gezongen, werd na de Lauden om tien uur de Heilige Mis van Requiem opgedragen door de delegaat-provinciaal Pater Pruden- tius van Leusden. Aan de zijaltaren werd het Heilig Offer opgedragen door de heren Henri en Gerard de Greeve. Onder de zeer velen, die de dienst bijwoonden, bevonden zich de oud ministers prof. mr. P. J. M. Aalberse en mr. dr. L. N. Deckers. De lijk rede werd uitgesproken door Pas toor dr. Cassianus Hentzen uit Delft. Bij het vernemen van het over lijden van Pater Borromaeus de Greeve, aldus spreker, was er onder de katholieken allerwege rouw. Niet alleen in Nederland, waar hij als redenaar grote bekendheid genoot, maar ook ver daarbuiten. Zijn mach tig woord klonk zowel in de grote hallen als in kleine berookte zalen, In de Valerius-kliniek te Amster dam is gisteravond ongev. 7 uur op 58-jarige leeftijd plotseling overle den de kunstschilder Han van Mee geren. Direct na het proces, dat korte tijd geleden tegen hem werd gevoerd in verband met zijn „Ver meers", moest v. Meegeren ter ver pleging borden opgenomen. KONING MICHAëL I van Roemenië heeft Dinsdagmiddag om 13 uur, zowel voor zichzelf als voor zijn nakomelingschap, afstand gedaan van de troon, waarop later op de dag de Volks republiek werd uitgeroepen. In een proclamatie verklaarde de koning, dat hij afstand meent te moeten doen in het belang van het volle en dat het de taak van het volk is vrijelijk zijn eigen regeringsvorm te kiezen. De koning is verder van mening, dat de monarchie niet langer in overeenstemming is met de in Roe menië heersende voorwaarden op het gebied van het nationaal bestaan en dat de monarchie een ernstige hinderpaal is op de weg der ontwikkeling, die het land moet doorlopen. De Roemeense regering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat het Roemeen se volk vrijheid heeft een nieuwe staatsvorm te kiezen en dat het zijn lot in eigen hand genomen heeft. Het parlement heeft Dinsdagavond In buitengewone zitting eenstem mig de wet aanvaard, waarbij de Roemeense volksrepubliek wordt uitgeroepen. De voorlezing van de abdicatie-verklaring geschiedde on der toejuichingen van de kamer en onder kreten als: „Weg met de mo narchie, de ergste vijand van het volk en de democratie." Volgens de aaiigenomen wet ver vallen de grondwet van 1886 en al le sedertdien aangebrachte wijzi gingen. De uitwerking van een nieuwe grondwet behoorde tot de hervormingen, die werden aanbe volen in het rapport, dat Gheorgiu- Doj, secretaris-generaal van de Roemeense communistische partij en minister van handel en industrie heeft voorgelegd aan de conferentie van communistische partijen, in September in Polen gehouden. Eerst thans heeft de Roemeense pers dit rapport gepubliceerd. Volgens de door het parlement aangenomen wet zal de wetgevende macht tot aan de verkiezing van een constituerende vergadering worden uitgeoefend door de ver gadering van afgevaardigden. De uitvoerende macht is gelegd in han den van een vijf leden tellende raad van state. De regering heeft bij de raad van state collectief haar ontslag ingediend, maar is terstond door Petru Groza opnieuw ge vormd. in dezelfde samenstelling als voorheen en heeft de nieuwe eed op de onafhankelijkheid van de Roemeense republiek afgelegd. Tien Roemeense generaals zijn op de reservelijst geplaatst. Tot chef van de generale staf is benoemd generaal Pretorijan Septimiu, tot in specteur-generaal van het leger ge neraal Mihail Laskas. Michael blijft Roemeens burger onder een zei fte kiezen naam. Men meent te weten, dat hij zich zal noe men: Michael Hohenzollern-Sieg- maringen. Dramatische ontwikkeling De dramatische ontwikkeling in Roemenië volgt na de speculaties over ex-koning Michaël's lot na zijn bezoek aan Londen voor het huwelijk van de Britse prinses Elizabeth. Toen reeds is Michaël's naam in verband gebracht met die van Prinses Anna van Bour- bon-Parma. Hij heeft zijn vertrek uit Londen tweemaal uitgesteld. Michaël en de 24-jarige prinses verbleven vervolgens te Lausanne. Op 15 December deelde de koning zijn familie mee, dat hij zich met ue prinses had verloofd. Uit Boekarest vernam men, dat naar de mening van het Roemeense kabinet het voorgenomen huwelijk „niet gelegen kwam zowel uit een oogpunt van internationale politiek als financieel bezien". Toen de ex-koning op 21 Dec. op weg naar Boekarest te Wenen de reis onderbrak, meende men, dar hij er gemakkelijk in zou slagen de toestemming voor het huwelijk van de zijde der Roemeense regering te krijgen. Kort voor Michaël's vertrek naar Londen liep te Boekarest het ge rucht, dat hij niet naar zijn land zou terugkeren. Nu Michaël is afgetreden, is er in de Balkan nog slechts één mo narchie over. Het is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in April 1947 is opgevolgd. zowel voor de groten der aarde als voor de onaanzienlijken. Nu is die stem verstomd. Borro maeus de rusteloze, is de rust in gegaan. Maar nu, over zijn baar, is het alsof hij ons nog toeroept: ijdelheid der ijdelheden. Alle ovaties qjVoV"*-; juichingen waren teer als zeepoc-:- len en spinrag. Nooit heeft hij ge streefd naar eer en roem, maar zijn hoogste ideaal was God te dienen en te beminnen. Van hem kan wor den gezegd, dat hij zijn werk heeft volbracht en de boodschap, die hij had meegekregen, aan anderei- >?eft uitgedragen, aldus spreker. Na de plechtige uitvaart werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het kerkhof van de Paters Minderbroeders te Alverna Wijchen bij Nijmegen, waar in de klooster kapel alle leden van het Grote Convent met brandende kaarsen in het priesterkoor hadden plaats ge nomen. De waarnemende provinciaal, Pa ter Prodentius van Leusden, geas sisteerd door de Paters C. van den Berg O.F.M., Pastoor te Delft en W. Haarmans O.F.M. uit Welsen, haalden het stoffelijk overschot af en begeleidden het naar het pries terkoor. Het koor der Fraters van Alverna zong onder leiding van de dirigent, Pater C. Bour O.F.M., het Libera. Een lange stoet van kloosterlingen met brandende kaarsen ging ver volgens de lijkkist vooraf, welke over de met sneeuw bedekte wegen door de Paters Franciscanen werd gedragen naar het priesterkerkhof van Alverna, waar het plechtig werd bijgezet. De absoute werd hier verricht door de plaatsvervangend provinciaal, Pater Prudentius van Leusden. Vele belangstellenden, waaronder ook de bekende radio spreker Henri de Greeve, prof. dr. L. J. C. Beaufort en professoren der Nijmeegse Universiteit, de burge meester van Wychen en het kerk bestuur van de parochie te Delft, woonden met honderden paters en broeders en burgers uit de omge ving de plechtigheid aan. Deze droeg een uiterst sober karakter. Na de begrafenis begaven de paters en broeders Franciscanen zich opnieuw naar de kerk, waar voor de ziele- rust van de overledene de Kruisweg werd gebeden. Ex-koning Michaël van Roe menië, zoon van koning Carol II en prinses Helena van Grieken land, werd in 1921 geboren. Van 19271930 was hij onder een regentschap koning van Roeme nië. In September 1940 deed koning Carol afstand van de troon en werd hij door Michaël opgevolgd. In Juli 1945 ontving koning Michaël de Sowjetorde der overwinning. De hoogste onderscheiding, die de Sowjet- Unie toekent. Tijdens de bezetting van Roe menië door de Nazi's was koning Michaël practisch een gevan gene. Hij bood tegenstand aan de ministers, die Roemeense di visies aan de zijde van de Duit sers tegen de Sovjetrussen liet vechten. Op 23 Augustus 1944, toen de Sovjetrussische legers op honderd kilometer afstand van zijn paleis stonden, leidde Michael een staatsgreep waarbij de Nationale Boerenpartij, de liberalen, socialisten en commu nisten het fascistische regiem omverwierpen en zich verenig den om de overwinning te be spoedigen. Daarna werkte de koning mede aan het vormen van een regering, welke zowel voor de Sovjet-Unie als voor de Westelijke geallieerden accep tabel zou zijn. Door de Sovjet russen werd. hij onderscheiden met de eretekenen van de „Orde der overwinning" Het Zwitserse telegraafagentschap haalde gisteren mededelingen aan uit „betrouwbare bron", die melding maken van berichten uit Boekarest, volgens welke ex-koning Michaël wordt „vastgehouden" op het ko ninklijk buitenverblijf van Sinaia, ongeveer 125 kilometer afstand van Boekarest. Michaël zou gisterenmid dag Boekarest hebben verlaten doch waarschijnlijk in de eerstkomende dagen niet in staat zijn uit Sinaia te vertrekken. Radio-Rome deelde gisterenavond mede, dat de ex-koning nog Dins dagavond met onbekende bestem ming is vertrokken uit Boekarest. Officieel werd gisterenavond mede gedeeld, dat Michaël te 22.15 nog in het paleis te Boekarest vertoefde. De sterk gestegen papier- prijs, de toeneming van kosten door stijging van sociale en andere lasten noodzaken ons met ingang van 1 Januari a.s. een geringe wijziging te bren gen in onze abonnementsprijs. Deze wordt nu gebracht op f 1.30 per maand en f 3.75 per kwartaal. Ook na deze wijziging blijft ons blad het goedkoopste goede dagblad. Sinds 1939 zijn zes Zuid-Europese vorsten afgetreden of verwijderd. Albanië werd in 1946 een republiek. In 1940 deed koning Carol van Roe menië (Michaël's vader) afstand onder de druk der Duitsers. Koning Peter II van Joego-Slavië is afgezet in 1945, terwijl koning Simeon II van Bulgarije verdween, nadat een referendum ten gunste van de repu bliek was uitgevallen. In Mei 1946 trad koning Victor Emanuël III van Italië af. Na een referendum, waar bij de bevolking zich uitsprak voor de republiek, eindigde het koning schap van Victor Emanuël's zoon Umberto. QIT NUMMER bestaat uit drie bladen, totaal twaalf pagi na's. Het derde blad is het spe ciaal in kleuren verzorgde, alge mene Oudejaarsnummer. In een bijzondere foto-montage zijn een aantal van de voornaamste gebeurtenissen uit 1947 opgeno men. De ontwerper heeft 1947 uitgebeeld als de oude kaars, die bijna is opgebrand. Maar er wordt alweer een nieuwe kaars ontstoken, want de Tijd gaat door. Zo plaatst 1948 het licht op de kandelaar! Moge het nieuwe jaar licht en gloed in veler hart ontsteken. Alles wordt weer nieuw, en het frisse groen is er het symbool van, het symbool van hoop en heimwee naar de ware vernieuwing in het licht van Gods goedheid en liefde! De Technische afdeling heeft zich in de kleurenkrant van het Oude Jaar nog op een andere wijze verdienstelijk gemaakt: zij heeft deze gelegenheid benut, de abonné's zonder enige extra- kosten een in drie kleuren uit gevoerde kalender thuis te be zorgen, waarop men in één oog opslag alle 12 maanden van het jaar kan overzien. De kalender zal zijn nut doen voor kantoor- en huiskamergebruik en'raat v'ij verwachten, bij onze abonné's welkom zijn. Ook om de gedach te erin te hameren: het N.H.D. ook in 1948 uw krant! Blijkens een rondschrijven van de minister van binnenlandse zaken aan de gemeentebesturen zijn de voorlopige plannen inzake de voor bereiding van plannen voor de vie ring van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin en de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland nader overwogen. Het ligt in het voornemen thans op korte termijn een nationaal co mité in te stellen, dat door zijn brede samenstelling geacht kan worden het gehele Nederlandse volk te vertegenwoordigen. Als orgaan van het nationaal co mité wordt een uitvoerend comité in het leven geroepen. Dit uitvoe rend comité heeft naast de voorbe reiding van eventuele nationale manifestaties tot taak, de verschil lende plannen voor de herdenkingen in 1948, voor zover deze van meer dan plaatselijk belang zijn, te coör dineren en als adviserend orgaan op te treden. Washington waarschuwt Balkanstaten. De Amerikaanse regering heeft Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië gewaarschuwd, dat zij zich zouden schuldig maken aan „openlijke miskenning" van de algemene ver gadering der V.N., wanneer zij de tegenregering van generaal Mar- kos in Griekenland zouden erken nen en dat zij hierdoor de begin selen van het handvest zouden schenden. Makassar wenst geen adoptie De gemeenteraad van Makassar heeft met meerderheid van stemmen besloten de culturele adoptie tussen Amsterdam en Rotterdam af te wij zen, De gemeenteraad heeft de in druk, dat de adoptie uitgaat van 'n particuliere instantie en acht het onjuist, dat een overheidsorgaan daarop in gaat, men beschouwt een dergelijke adoptatie een particuliere aangelegenheid. Kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad De regering van India heeft be sloten de kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad te brengen. Het rap port aan de Veiligheidsraad zal Pa kistan beschuldigen van deelnpme aan vijandelijkheden tegen eerr be vriend nabuurland zonder oorlogs verklaring. Men verwacht echter niet, dat aan dit vijandelijk optreden in Kasjmir een onmiddellijk einde zal komen. Hoe Carol op de hoogte kwam Ex-koning Carol van Roemenië, die in een villa aan zee bij Lissabon verblijf houdt, kreeg het eerste nieuws over het aftreden van Michaël te horen van een correspon dent van Reuter. Hij verklaarde tot nog toe geen bericht uit Roemenië over het besluit van zijn zoon ont vangen te hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1