De strijders van El Fondsvorming voor tuinders noodzakelijk RADIO w Wallace publiceert zijn program UIT DE KERMIS DER WERELD Molotof wijst alle schuld af H.M. de Koningin bij Vondel's Gijsbreght van Aemstel Moties en requesten aan alle kanten Anti-inflatiewet Onze goede daad Zei U iets? MICHAeL ZWICHTTE Driekoningen legende door Lou Steyger N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 2 Januori 1948 PAC. PROGRAMME Van het drie en twintigste internationale schaaktournooi te Hastings. De Nederlandse deelnemer W. H. Muhring schijnt er nog even over te moeten denken. Willem Landre overleden Kirby onverwacht te Batavia terug De fraude met de Kerstpakketten Geen voorlopige Sociaal-economische raad DOOR ASSEMBLEE AANVAARD De Franse nationale vergade ring heeft met 393 tegen 198 stemmen de anti-inflatiewet van Rene Mayer aangenomen. De wet maakt het mogelijk de overmatige winsten zwaarder te belasten. Voor de grote gezinnCn betekent zq echter een verlichting van de belasting. Inkomens beneden de 96.000 francs per jaar zijn belas- tingvry. Voorheen was de grens 80.000 francs. De samenwerking met Belgie en Luxemburg De Duitse Industrie en wij Victor Emanuel begraven Geen. verruwing in de voetbalsport Joden nemen wraak Wallace maakt1 weinig kans Senator Vandenberg geen candidaat HFC Oud InternatiQnals 2-4 |_J ET nog jonge jaar moeten we van meet af verdienstvol maken door het stellen van een goede daad, die de eerste moge zijn van een hele verdere reeks. Willen wij u een mooie gelegen- heid daartoe aanwijzen? U weet hoe van onze kant uit, dus ook namens u en al onze lezers, een hulp-actie is georganiseerd ten behoeve van de nood-lijden- de gezinnen in Hongarije. Wij kunnen regelmatig pakketten met voedsel, kleding, schoeisel e.d. verzenden, als ook u mee- helpt. lets, een kleinigheid, ook juist de bescheiden bijdrage, maar gegeven met een goed hart, kan een ieder, ook u, geven. Laat dit niet na. Verzuim uw kans niet in het begin van dit jaar. Het zal zegen voor u aftrekken over 1948. Dat is u toch wat waard! Zend wat, in geld of in natura, aan een van onze bu reaux voor Hongarije! MARCUS „Het Vrije Volk" steekt de propaganda-klaroen naar aan- leiding van de grote R.A.l.-mee- ting, welke de Partij van de Ar beid hield, met o.a. Schermer- hom als redenaar. Een ou de r- w e t s e vergadering, zei de ro de krant. Maar niet alleen de vergadering is „ouderwets"de nieuwe propaganda die wordt ingeluid, isj dat blijkbaar ook. Het is ouderwets rood, volgens het oude marxistische S.D.A.P.- recept. Schermerhorn wordt de hoogte in getild, „tegen de ver- guizing, laster en achterklap van smeerkanussen „met en zon der snor", aldus de elegante taal van het V.V., dat verder rept van „de notulen-dieven en schriftverdraaiers van Elsevier" en zeer opgetogen is over het gezang van de „Internationale en de eer, betoond aan de rode vlag. Dat is inderdaad allemaal „ouderwets" en het heeft niets meer te maken met de door- braak. Het bewijst, dat de vier letters P.v.d.A. camouflage zijn voor die andere vier: S.D.A.P. Apropos: wist u, dat het be- faamde weekblad Elsevier", 1 met de resultaten van de „notu- len-dieven, de schriftverdraai ers en de smeerkanussen" gedrukt werd bij de N.V. De Arbeiderspers?Pecunia non olet. D.w.zS geld stinkt niet! J 4 Zooals de voorzitter van de vakgroep Tuinders der L. T. B. al had verteld in zijn openings- rede (reeds geplaatst) zijn ook de tuinders iang niet te spreken over de regeringspolitiek ten opzichte van de plattelandsstand. Noch over <Je prijzen, noch over vele maatregelen waren goede woorden te vinden op de algeme- ne vergadering en er werden scherpe uitingen gedaan aan het adres van de verschillende be- windslieden. Om de klachten te on- derstrepen, achtte men het nood- zakelyk, dat er enige requesten werden verstuurd naar de onder- scheiden instanties, om het meest urgente nogmaals heel dik te on- derstrepen en aan te dringen op seer spoedige afwikkeling. Maar naast deze klachten sprak nog een ander verschynsel een groot woord mee en wel, dat de tuinders over het algemeen nog nlet eensgezind genoeg blijken te zijn om bepaalde maatregelen doorgevoerd te krijgen. Met na me een londsvormmg, die toon dringend nodig is en doorvoerlng van betere voorwaarden by vel- lingen b.v. Voorzitter Groen uit Alkmaar hield het de tuinders in hotel Brink- man telkens weer voor, dat ze moes- ten denken aan de periode 1930 1940, niet om ontmoedigd in kool- schuur of op akker te gaan neer- zitten, ,integendeel, juist om te blij- ven werken en vooral om voorzor- gen te nemen. Want rlsico's kun- nen op de meest onverwachte ogen- blikken komen en dan moeten or- ganisatie en leden gereed zijn de schokken op te vangen. Dat was wel de kern, waar de gehele af faire maximum- en minimumprij- zen met op de, achtergrond de fondsvorming omheen draaide. Het Vakgroep bestuur adviseerde tegen maximumprijzen, want met het stelsel van vrije prljzen, met een bodem in de markt kan de tuin- bouw aan de gemiddelde kostprys komen. Over 't algemeen waren de prijzen goed te noemen, maar de oogsten waren te gering. zodat een compensatie nodig was. De algemene gedachte. n.l. fonds vorming, te bereiken door een ge- lijke heffing te leggen op alle aan te voeren producten. blijft. juist met het oog op de prijzenconflieten. al le aanbeveling verdienen. Voor doorgedraaide producten moest op de eerste plaats getracht worden deze te verduurzamen en verder de ze producten te bestemmen voor veevoeder. Slechts op de laatste plaats mocht vernietiging komen. Het eventueel in te stellen fonds zou dan zodanig moeten zijn, dat ook aan de cooperatieve verwer- king van tuinbouwproducten aan- dacht kan worden geschonken, in- dien dit nodig mocht zijn. Maar op de eerste plaats zou dan de zaak in eigen handen moeten komen en wel in de vorm van publiek-rechteiyke organen. Met algemene stemmen werd daarop in de vergadering beslo- ten een request aan de K.V.P..- iractte te zenden om op spoed aan te dringen inzake de pu- bllek-recnteiyke organlsatie, jter- 9 wijl aan de minister-president een request zal worden gezonden inzake de motie-Groen, waarin vooral de nadruk zou worden ge- legd ook over 1947 nog de mini- mumprijzen uitgekeerd te zien. ZATERDAG 3 JANUARI HILVERSUM I (301 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws, 9.00 Voor de Vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Reis langs grote Operasteden; llaOO Radio ziekenbezoek; 12.00 An- gelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Re- geringsuitzending, 13.30 Lunchcon cert; 13.50 Film en toneel; 14.20 En- ren; 14.45 KRO-kiosk; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 19.00 Nieuws; 19.45 Banden die Binden; 20.05 De Gewone Man; 20.30 Lichtbaken Hen ri de Greeve; 21.00 Italiaans Opera- concert; 21.40 Koets vol verhalen; 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws en en Kath. nieuws; 23.20 Omroep ka- merorkest. HILVERSUM II (415 M) VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 10.20 Ra dio feuilleton; 11.00 Voor arbeiders. 12.00 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tango-rumba-orkest; 14.15 Harmo- nie orkest; 15.00 Interview met Bert Decorte; 15.15 Luchtig Disco-mati- n£e; 17.15 Volksconcert; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Sportpraatje, 19.40 Weekend-orkest; 22.00 Lady Dona. Jeugdnieuws: 20.05 Vara-varia; 21.30 hoorspel; 23.00 Hobby-hoek voor puzzelaars; 23.30 The Ramblers. Het behoort tevens niet tot de on- waarschijnlijkheid, dat een speciale secretaris voor de Vakgroep Tuin ders zal worden aangesteld om een onmiddellijk contactpunt te hebben, nu van alle kanten de aandacht op de plattelanders woudt gevestigd, o.a. door de aangekondigde infil- tratie van de C. P. N. Alvorens de 49 voorstellen aan de orde kwamen, werd de heer Groen met algemene stemmen als voor zitter herkozen. terwijl de heer Schipper en Volgering opnieuw in de opengevallen bestuursfuncties kwamen. Tevens werd de heer Schipper opnieuw als- Hoofdbe- stuurslid gekozen. De vele ingediende voorstellen gingen hoofdzakelijk over de reeds vermelde prijsregelingen en fonds vorming, voorts over de teeltver- gunningen, export en kleinere tuin- derskwesties, zoals brandstoffen, glas, werkkleding etc., welke voor stellen vooral in deze tijden bij voortduring in allerlei agenda's te vinden zijn. De teeltvergunningen maakten veel tongen los. bijzonder die van de Noordhollandse afgevaardigden rond Hoorn en Alkmaar. Begrijpe- lijk. waar het in hoofdzaak om pootaardappelen ging. Slnds 1933, het basisjaar der teelt vergunningen is er zoveel veran- derd, dat herziening dringend nodig werd geacht. Daartoe had het Hoofd- bestuurslid de heer Bijvoet een schema ontworpen, dat als voor- lopig studie-object door de vak groep en hogere organen zal wor den getoetst aan eventuele uitvoer- baarheid. De grote tuindersgrief, dat de boeren te veel pootaardappelen ver- bouwen werd door voorzitter Groen met klinkende cijfers tegengespro- ken, waarbij tevens aan het licht kwam dat veel meer was wegge- haald dan over het algemeen werd gedacht. Zo werden het vorig jaar 3700 wagons geruimd en dit jaar werden tussen 3000 en 3500 wagons eerstelingen geplombeerd, terwijl het totaalcijfer 8000 wagons be- droeg. Door hun cooperatie zijn de boeren de meeste aardappelen al kwijt en de tuinders dienen zich dus ook te coopereren, ,tot bespoe- diging van het ruimen. De poter-afname diende zo ge- lijk mogelijk te worden verdeeld, terwijl de prijs door middel van een fonds moest worden be-invloed, dat was de eindconclusie over het on- derwerp. Uit de vergaderingen gingen voorts nog stemmen op, dat het glas uit Begie veel goedkoper kon wor den ingevoerd, dan hier met de of- liciele prljzen te betalen. Ook dit werd door de voorzitter gelogenr straft met cijfers, omdat een kist glas b.v. ongeveer f 132,kostte. Aan het einde van de vergade ring sprak de geestelijk adviseur rector De Hoogte nog een stevig en mannelijk woord tot de aanwezi- gen, niet als tuinder-technicus, maar zuiver als adviseur, die de leden geestelijk omhoog wilde brengen. Hij wees hen vooral op hun orga- nisatie als op een bolwerk, dat hen kon helpen in de van links toegezegde infiltratie van het plat- teland, terwijl hij tot slot de ver- zekering gaf dat de voormannen der L. T. B. zouden blijven strljden tegen bureaucratie en staats-socia- lisme. Wallace, ©nafhankelijk candi- daat voor de presidentsverkiezin- gen in de V.S., heeft een zeven punten omvattend program, het „plan-Wallace", voorgesteld voor het herstel van Europa, dat door alle naties, „die middelen bezit- ten", zou moeten worden gefinan- cierd en door de V.N. zou moeten worden uitgevoerd. Deze punten zijn: 1) De V.S. moeten aan de V.N. de stichting van een herstelfonds der V.N. voorstellen. 2) Het beheer hierover moet bij een bureau der V.N. berusten. 3) De gelden voor het fonds moe ten bestaan uit bijdragen van de V.S. en andere ..bemiddelde" naties en voldoende zijn voor de financie ring van een allesomvattend vijf- jarenplan. 4) Toewijzingen moeten in de eerste plaats verleend worden aan die landen, welke het meest van de agressie der asmogendheden te lij- den hebben gehad, ongeacht hun politieke of sociale structuur. 5) De nationale souvereiniteit der ontvangende landen mag door de toewijzingen niet aangetast worden, ook mogen aan leningen of schen- kingen geen politieke of economi- sche voorwaarden verbonden wor den. 6) Het gehele fonds moet uitslui- tend voor vredelievende doeleinden gebruikt worden. 7) Het hart van de Duitse indus- trie, het Ruhrgebied, moet door de ..Grote Vier" onder internationaal beheer gesteld worden, opdat zijn hulpbronnen ten dienste gesteld kunnen worden van het herstel van Europa en de garantie verkregen wordt, dat Duitsland nimmer meer de veiligheid der wereld zal kunnen bedreigen. Wallace zeide, dat hij in den be- ginne niet afkerig was van het plan- Marshall. Het had echter fatale te- kortkomingen. Daar het gebaseerd was op de Truman-leer moest het HET KWAM TERECHT Jane Smith, een meisje in Southhall in Middlesex, Engeland, stuurde een brief aan Santa Claus in Hengelo, waar haar vader in 1945 als militair* was gelegerd. In haar brief vroeg zij Santa Claus een poppenwagen als Kerstcadeau. Tante Pos, die, zoals bekend, voor geen problemen staat, bezorgde de brief bij een zekere familie Claus. Dit bleek het Juiste adres, want de familie Claus zal riu kleine Jane met een poppenwagen verras- sen. De K.L.M. heeft de verzending ervan voor haar rekening genomen en zal ervoor zorgen, dat Jane met Kerstmis haar poppenwagen zal hebben. VAN GLAS I« Amerika worden doodskisten van on- breekbaar glas, zoals dat voor vliegtuigen gebruikt wordt, ver- kocht tegen de prijs van 6000 gulden. De Amerikanen, die zicht- baar willen blijven, dienen hun begrafenis- verzekering te verho- gen. VURIG Een brandweerwagen in Derby vloog in brand. Hulp was onmo- gelijk daar het de enige brandweerwagen in de buurt was. Poets, we- derpoets, dacht het vuur. HUMOR De onlangs in Parijs gestorven Tristan Ber nard was bekend om zijn humor. Spulbaas wil als een soort „in memoriam" enkele grappen vertelleri. Toen een vroegere vriend Tristan in de straat zonder groeten voorbij liep zei hij: „hij is zo veranderd, dat hy me niet erkend". Tegen een taxi-chauffeur, die hem voor een korte stadsrit 40 francs vroeg, zei hij: „Ga acliterin zitten, ik rijd je er voor 20 naar toe". Een man, die met een geweldig grote klok beladen de trap af kwam, kreeg te horen: „Waarom kun je niet net als elk ander mens een polshorloge dra- gen". LIEFDE Tom Brunyee, de kok van de Engelse onder- zeeer ..Alhame", die weken lang onder wa ter bleef, schreef in die tyd 120 brieven van 5 blaadjes naar zyn vrouw, waarin hij haar vertelde, hoeveel hij van haar hield. Dat zal dan wel waar zijn. SPULBAAS een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen inhouden. Hij was begonnen met de bestrijding van het plan-Marshall toen Winston Churchill zijn rede te Fulton had gehouden, welke rede de aankondiging van de „koude oor- log" betekende. De Sovjets gingen zeker niet vrijuit wat deze oorlog betrof. „Maar zelfs als wij iedere beschuldiging tegen de Sovjets aan- nemen, is dit nog geen verontschul- ^diging voor de Amerikaanse poli- "tiek, die in strijd is met de Ameri kaanse beginselen", aldus Wallace. De bekende Nederlandse compo- nist Willem Landre is gisterenmid- dag op 73-jarige leeftijd te Eind hoven overleden. Guillaume Louis Frederic Landre zich noemende Willem Landre werd te Amsterdam geboren op 12 Juni 1874. Na de H. B. S. aldaar be- zocht te hebben kreeg hij zijn mu- zikale opleiding van Bernard Zweers. Achtereenvolgens was hij muziekcriticus van de „Oprechte Haarlemmer Courant" van 1900 tot 1906 van de „Nieuwe Courant" te 's-Gravenhage en van 1906 af mu- ziekredacteur van de N. R. C. In 1938 verliet hij deze functie. Voorts was hij vele jaren leraar aan het Toonkunst Conservatorium te Rot terdam en redacteur van het mu- ziektijdschrift ..Caecilia". Van zijn composities noemen wij: Sonaten voor violoncel en klavier, nocturne voor orkest, requiem voor orkest, de opera „De roos van Dekama", het mysteriespel „Beatrijs", mannenko- ren, enz. Woensdagmiddag is het Australi- sche lid der commissie voor goede diensten, Kirby, met zijn echtgeno- te geheel onverwacht uit Australie te Batavia teruggekeerd. Hij ver- scheen plotseling in Hotel Des In- des te Batavia zonder dat iemand van zijn komst op de hoogte was. In verband met de fraude inzake de zending van de kerstpakketten door militairen in Nederlands-Indie waarbij te Laren 150 ton levens- middelen in beslag werden genomen. worden alien die zich benadeeld achten of inlichtingen wensen, ver- zocht zich te wenden tot de com mandant van de Kon. Marechaussee, Jennerstraat 13 te Amsterdam, die het onderzoek in deze zaak leidt. De Minister van Economische Za- ken heeft de Tweede Kamer mede- gedeeld, dat door hem tenslotte van da instelling van een voorlopige Sociaal-Economische Raad is afge- zien, omdat deze onvermUdelijk zou vooruitlopen ten aanzien van de toch in mindere of meerdere mate sociaal-economische raad, in de in stelling waarvan het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie zal voorzien. De voorbereiding van het weder doen herleven van de Economische Raad is ver gevorderd, doch is helaas door de ziekte van de mi nister opgehouden. Een belasting van 50.00 francs zal dienen te worden betaald door alle Fransen beneden de 60 jaar, die geen betaalde arbeid verrichten. Ook de luxe zal worden belast, zo als het houden van een dienstbode of een auto. De prijs van de benzine wordt van 21 francs 60 tot 27 francs 50 ver- hodgd. Alcoholische producten, in het bijzonder rum en likeuren, wor den in groot- en kleighandel be- langrijk duurder. Er is een speciale belasting van 10.000 francs per drie maanden voor nachtgelegenheden ingesteld, terwyi ook bezitters van radiotoestellen meer belasting moe ten betalen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken merkt de Minister ten aanzien van de samenwerking met Belgie en Luxemburg op, dat deze mede- brengt, dat eenzijdige besluiten in vele opzichten moeten worden ver- meden. Dit geldt b.v. voor het in- schakelen van de vakbeweging bij de voorbereidingen van de econo mische samenwerking tussen de drie landen. Dit wil echter daarom niet zeggen, dat een der drie landen hiertegen is,- doch slechts, dat tot een zodanige inschakeling slechts met instemming van alle drie deel- nemers kan worden besloten. Een en ander vormt dan ook een punt van bespreking, waarover ver- moedelijk binnenkort nadere be- slissingen kunnen worden verwacht In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Economische Zaken noemt de minister de vooruitzichten met betrekking tot de economische verhoudingen tot Duitsland nog steeds niet voldoende gestabiliseerd Een redeluk betrouwbare schatting van toekomstige afzetmogelijkheden en te verwachten concurrentie van de Duitse industrie kon een jaar geleden en kan ook thans nog niet worden opgemaakt, aldus de mi nister. Overigens wijst hy er nog op dat by het overnemen van voorma- lige Duitse exporten een grote mate van omzichtigheid betr^cht moet worden. Met tijdelijke successen is ons land niet gebaat. By tal van artikelen, welke voor ons grond- stoffen-arme land in aanmerking komen, dient met herleving van Duits aanbod rekening te worden gehouden. De aan een dergelijke productie verbonden risico's, o.a. in verband met conjunctuur-gevoelig- heid, zijn groot. De verhoudingen voor ons land zijn in dit opzicht veel ongunstiger dan voor Duitsland. Van de typische exportproducten der Duitse industrie werd vo6r de oorlog gemiddeld 80 pet. in eigen land afgezet en slechts 20 pet. ge- exporteerd. Voor ons land zouden deze percentages in veel gevallen moeten worden verwissseld, dus 20 pet. afzet in eigen land tegen 80 pet. export. Dat neemt niet weg, dat ons land voor een aantal producten de vooroorlogse Duitse export zal kun nen overnemen. Hieraan wordt dan ook ten voile aandacht besteed. Woensdag is ex-Koning Victor Emanuel van Italie met de eerbewij- zen, die een heersende monarch toekomen, te Alexandria begraven. Ondanks de wens van de ex-koning om zonder bloemen en kransen in alle eenvoud begraven te worden, heeft zijn zoon Umberto aan het na- drukkelijke verzoek van Konifig Faroek van Egypte gehoor gegeven en een begrafenis met vorstelijke militaire eer toegestaan. Umberto kwam te laat te Alexan dria aan om het lijk van zijn vader nog te zien. De kist was reeds ver- zegeld. Koning Faroek zond een de- tachement van de Koninklijke lijf- wacht om de begrafenis in de Sint Katharinakerk bij te wonen. Molotof, de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, heeft tegen- over correspondenten van de „Isz- westja" en de ..Prawda" zyn me- ning gezegd over het mislnkken der laatste conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken te Londen. Als wu wensen by te dragen tot de consolidatie van de vrede in Europa, aldus Molotof, moeten wy beginnen met de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitsland en met de regeling van alle kwesties in verband met het bijeenroepen van een vredesconferentie over de kwestie-Duitsland. Zulks zou een einde maken aan de huidige onze- kere toestand. De tyd is gekomen, zo ging de minister voort, dat de aandacht van de raad van ministers van buitenlandse zaken moet wor den geconcentreerd op de vredes- verdragen met Duitsland en Japan. De Ver. Staten hebben echter de meest hardnekkige weerstand ge- boden en streven nlet meer naar bespoediging van de oplossing van het probleem. De Londense confe rentie heeft uitgewezen, dat Enge land en Frankrijk diezelfde weg be- wandelen. De bewering, dat de besprekingen te Londen over de voorbereiding van het vredesverdrag met Duits land vruchteloos zouden zijn geweest is niet in overeenstemming met de feiten. aldus Molotof. Er zijn met betrekking tot de procedure wel vorderingen gemaakt, doch door het Amerikaanse besluit de conferentie te bediindigen, is dat werk niet af- gemaakt. De V. S., Engeland en Frankrijk willen blijkbaar liever een verdeeld Duitsland. waarvan zij als concur rent op de wereldmarkt niets te vrezen hebben. De ontwikkeling van bepaalde industrieen in de Brits-Aemr. zone was noodzakelijk om West-Duitsland tot een strategi- sche basis te maken. Molotof ont- kende, dat het ontbreken van ge- gevens uit de Sowjet-zone de op lossing van de herstelbetalingskwes- tie had verhinderd. De Sowjet-Unie was altijd bereid de meest volledige inlichtingen te verschaffen, wanneer de Westelijke mogendheden de kwestie met daden en niet met woorden wensten te regelen. Het Amerikaanse plan voor Duitsland houdt geen rekening met de be- langen van andere landen en stelt het herstel van de vrede in Europa en de eenheid in Duitsland afhanke- lijk van de aanvaarding van dat plan. Een dergelijke politiek kon niet anders dan op de tegenstand van de Sowjet-Unie stuiten en heeft geleid tot het mislukken van de Londense conferentie, aldus Molo tof. Er zullen geen speciale maatrege len worden getroffen om de zgn. verruwing van het voetbal tegen te gaan. Aldus heeft de Strafcommissie van de KNVB besloten in een deze maand te Amsterdam gehouden ver gadering. Tot deze uitspraak is de Commissie na rijp beraad en na ernstige bestudering van de ver schillende rapporten over de huidige situatie gekomen. Hieruit is geble- ken. dat de verhalen oyer een even tuele verruwing van het spel sterk overdre- 'n zijn. Zelfs zo, dat deze geleidel I aan een legende-vorm hebben aangenomen. In verhouding tot andere jaren is het spel niet ra wer geworden. zelfs minder; de opgevallen, welke zich echter in grote mate voordoen en welke op rekening van de spelverruwing wor den geschoven. zijn meer een gevolg van het technisch onvermogen der spelers. en de daaruit voortvloeien- de verlaging van het spelpeil in de periode na de oorlog. Een Joodse colonne heeft buiten Haiffa een heuvel bezet en deze Arabische stad bij wijze van wraak voor de Arabische aanval op de olie- raffinaderij te Haifa gedurende een half uur beschoten; 4 Arabieren werden gedood, 31 gewond. Uit Joodse bron wordt gemeld, dat de Arabieren het vuur beantwoord- den. waarbij twee Joden werden ge dood. Een half uur later brak een gevecht uit verder Zuidelijk aan de kust. waar de Haganah een Ara- bisch dorp aanviel. waar een grote Arabische striidmacht zich volgens berichten uit Joodse bron voor een aanval op Tel Aviv verzamelde. Er volgde een gevecht, dat twee uur H.M. de Koningin heeft gister- avond de gala-voorstelling van Vondel's Gysbreght van Aemstel, die elk jaar in de Stadsschouw- burg van Amsterdam ten tonele wordt gebracht, bygewoond. Het treurspel werd opgevoerd door de Stichting Amsterdams To- neelgezelschap o.l.v. A. v. Dalsum en A. Devresne met in de hoofd- rollen Albert van Dalsum als Gijs breght van Aemstel. Loudi Nijhof als Badeloch, Johan Fiolet als Wil- lebrord, Frits v. Dijk en Arend van Aemstel, Ben Groenier als Vosmeer en Paul Huf als Bisschop Gozewijn. De reij van Amsterdamse maegh- den werd gezegd door Jenny van Maerland. die der edelinghen door Johan Schimts, die der klaerissen door Marie Hamel en die der burgh- zaten door Louis van Gasteren. Maurice van IJzer dirigeerde het orkest van de Haarlemse Orkest- vereniging, die Arnold Juda's muzi- kale compositie voor het toneelstuk begeleidde. Aan het einde van de voorstel ling gaf de Koningin door applaus blijk van Haar waardering en het publiek bracht staande zijn hulde aan de kunstenaars, die met vele bloemstukken en herhaalde ..open doekjes" werden beloond. Vervol- geng begaf Hare Majesteit zich naar de foyer, waar de burge- meester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, de welhouders en de voorzitters der gemeenteraads- fracties hun opwachting kwamen maken. Na de ontvangst in de foyer begaf de Koningin zich met Haar gezelschap weer naar het paleis. Getrouw aan de traditie vierden na de pauze Kloris en Roosje, ver- tolkt door Cas Baas en Mies Hagens, „hun jaarlijkse bruiloft", ditmaal met een nieuwjaarswens, samenge- steld door S. Carmiggelt en A. Kool haas en uitgesproken door Paul Huf als Thomasvaer en Marie Hamel als Pieternel. Thomasvaer was niet erg tevreden met het afgelopen jaar. Hij had heel wat in zijn ..mopper- boekje" staan en het lukte zijn vrouw Pieternel slechts met moeite hem ook enkele lichtpuntjes te la- ten zien. Zijn gelukwens aan het Vorstelijk Huis, aan de regering en aan het Amsterdams gemeentebe- stuur (met een diepe buiging voor burgemeester d'Ailly, die met zijn echtgenote in een der zij-loges zat) werd met luide bijval door het pu bliek, dat de Stadsschouwburg ge heel vulde. begroet. De bruilofts- muziek werd uitgevoerd door de Haarlemse Orkestvereniging o.l.v. Maurice van IJzer, van wie ook het muzikaal arrangement was. Er wa ren wederom bloemen voor het ge zelschap, dat de bruiloft ten tonele bracht en het was reeds midder- nacht, toen het publiek naar buiten 8troomde. In de loop van zijn betoog heeft Molotof onder meer nog verklaard, dat het thans duidelijk is, dat de af- scheiding van de EngelsAmerikaan- se zone van de rest van Duitsland niet langer alleen om economische, doch ook om politieke redenen is geschied. Volgens Molotof verkeert de industrie in West-Duitsland in 'n beklagenswaardige toestand, daar de industsriele productie in de beide Westelijke z6nes slechts 35 van het niveau van 1938 heeft bereikt, terwijl dit percentage voor de Sow- jet-Russische zone, waar de omstan- digheden aanzienlijk moeilijker zyn, belangrijk hoger ligt. Waarnemers te Moskou voor- spellen, dat Molotof's verhlaring de voorbode is van een toenemend onafhankelyke gedragslyn der Sowjet-Unie inzake de toekomst van Duitsland. Men verwacht, dat de Sov;jet-Russische autoriteiten, in het bijzonder de linkse elemen- ten in Duitsland zullen helpen de socialistisehe eenheidspartij op te bouwen en Schumacher, leider der sociaal-democratische partij in %V.- Duitsland, voor te stellen als werktuig van het Westelijk kapi- talisme. Volgens welingelichte politieke waarnemers te Washington zal Wal lace bij de Presidentsverkiezingen in November niet meer dan 5 millioen stemmen (10 pet. van het totaal) op zich kunnen verenigen. De Republikeinen hebben, zij het met leedwezen. het verzoek van de Amerikaanse Senator Arthur Van denberg, hem direct noch indirect voor te dragen als President, inge- willigd. Vandenberg was reeds ge- noemd als mogelijke republikeinse compromisfiguur tussen Robert Taft die zich reeds candidaat gesteld heeft, en Thomas Dewey van New- York, die door Roosevelt in 1944 verslagen werd. Tegenover techniek van de oud- internationals stelde HFC geestdrift in de jaarlijkse wedstryd tussen deze elftallen. Deze keer bevatte het elftal der gasten toch vele ac- tieve spelers en te begrypen is, dat de ploeg beter voor de dag kwam dan in voorgaande jaren. Ze pakten de zaak echter kalm aan. De spelers lieten op het vrij modderige veld een goed kort spel zien, dat in de eerste helft niet veel succes ople- verde, door het goede verdedigen der Haarlemmers. Het overwicht werd in 1 doelpunt uitgedrukt, dat Vente maakte, nadat Smit de bal tegen de moedig werkende doel- man Andriessen had geschoten (0-1) Spoedig na de hervatting brach- ten Smit en Vente de stand op 03. De oud-internationals sneelden daarna rustiger. waarvan HFC ge- bruik maakte. Na een half uur had- den van Zeeland en Hans Winter de achterstand verkleind tot 23. Even kwamen de gasten opzetten en uit een prachtig door Smit aangegeven, bal doelpuntte Roozen (4—2). Met een 42 overwinning voor de oud-internationals kwam het einde. Tijdens de maaltijd voor de spe lers heeft Karel Lotsy, dr J. F. van Moorsel, die deze middag zijn scheidsrechtersloopbaan wegens ver trek naar Hamburg afsloot. namens de Kon. Ned. Voetbalbond dank ge. bracht voor het vele dat hy voor de bond heeft gedaan. De opstelling der oud-internatio nals was: Doel: Leo Halle (GoAhead): ach- ter: Caldenhove. (DWS) en Plenter (BeQuick); midd.: Pellikaan (Lon- ?a), Paauwe (Feyenoord) en Stiiger. (De Volewijckers); voor: Wels (Uni- tas). Vente (Neptunes), Ro/en, Smit (beiden Haarlem) en Van Gel- der (VUC). I HET LWERELD- GEBEUREN Na de mislukte conferentie van Londen en de communistische ne- derlaag in Frankrijk heeft Rusland haar aanval met kracht ingezet. op de Balkan. De rode benden zijn in Griekenland onder generaal Markos de aanval met wapenen begonnen en de Roemeense ko- ningskroon rolde over de straat De reden van het aftreden, zoals ex- koning Michael in zijn proclamatie bekend maakte en die sprak van ,.het belang voor het volk" opent de weg voor veel twijfel, temeer daar de proclamatie kennelijk is gedicteerd en mogelijk de prijs is voor een ontsnapping van Michael. De directe voorgeschiedenis van 't aftreden is het bezoek aan Enge land, waarna de toestemming aan Michael om zich te verloven met Prinses Anna van Bourbon- Parma door de Roemeense re gering werd geweigerd. Dit neemt niet weg dat de commu nistische druk op Michael steeds toenam en dat van een moparchis- tische democratische regering in Roemenie in het geheel geen sprake meer was. De ex-koning had in zijn land de figuur kunnen worden, waar het volk zich rond had kun nen verzamelen, wanneer een op- stand tegen het Russische juk vaste vormen had aangenomen. Thans zien we een populaire koning verdwy- nen en een rode kSningin n.l. Anna Pauker (minister van buitenlandse zaken) op de troon klimmen. Zij is het. die meedogenloos voor de Sow jet-Unie te Boekarest regeert. Slechts een kroon wordt nog in de Balkan gedragen, door de Wes- terse mogendheden gesteund, n.l. in Griekenland, waar koning Paul zyn broer George vorig jaar is opge- volgd. Moskou heeft zijn manoeu vres de laatste maand zeer versneld en nu staat de geboorte van een Balkan-federatie, zo hardnekkig door Stalin voorbereid, niets meer in de weg. De dag van morge> kan o.m. een ommekeer in Tsjecho- Slowakye te weeg brengen. Van communistische zyde wertl de Roemeense monarchic een der voornaamste bolwerken van de re- actie genoemd, die bovendien con tact onderhield met buitenlanders. Mogen we aannemen, dat inder daad de afgetreden koning de cen- trale kracht van deze reactie was, dan valt er niet aan te twijfelen, of Michael zal zich in ballingschap niet rustig in cen burgerbestaan terug- trekken, doch zijn jeugdige energie en wilskracht in dienst stellen van de ware democratic. Hy heeft thans voor de grote druk moeten zwich- ten, doch de strijd zal hiermee niet eindigen. Ofschoon Zwitserland bereid zal zijn Michael asyl te verlenen. wordt de voorwaarde. geen politieke acti- viteit te bedrijven, als een bezwaar beschouwd. De Verenigde Staten worden hierdoor meer waarschyn- lijk als toekamstig toevluchtsoord beschouwd. Bovendien zal dit land de voor naamste rol spelen bij het bezwezen van de rode opmars en wie het dichtst by de haard zit.... SIC TRANSIT N HET DAL van de Abana heerste I een bedrijvigheid, die de inwo- ners van Damascus tot nog toe nog niet gekend hadden. Honderden kamelen en paarden werden er door vele bewakers door de vrucht- bare weiden langs de beide oevers geleid waar zij naar hartelust zich te goed deden aan 't welig groeien- de oevergewas. Er was volop han- del en de Damasceners hadden in jaren niet zulke goede tyden be- leefd. Zij waren beleefd en vrien- delijk tegen de vreemdelingen, die plotseling in hun land waren geko men. Met wat voor bedoelingen wisten zij niet. Maar dat het vreed- zame waren, dat stond wel vast. Alles ging rustig in zijn werk en een ieder mocht vrijelijk de kam- pementen der karavaanreizigers binnentreden. In de tenl van Koning Balthazar zaten een paar oudere mannen om de vorst verzameld. Voor hen lagen grote stapels papyrusrollen waarop ingewikkelde formules en grote ge- tallenreeksen. Balthazar voerde juist het woord, toen een bode hem het bericht bracht. dat er uit het Oosten een machtige karavaan op weg was naar de stad Damascus. De vorst wenkte. Sinotar. „Vriend", aldus sprak de mach tige vorst der bergen, „dat zal onze vriend Melchior zijn, bereid hem een koninklijke ontvangst". En Si notar de sterke, hij trof aanstonds voorbereidingen een groot aantal mensen nog in het dal onder te kunnen brengen. Nauwelijks was de zon ter kim- me geneigd en hadden de laatste aasvogels de omtrek van het kamp verlaten. of de eerste kamelen van de vreemde karavaan daalden reeds af in het diepe dal van de Abana. De rust die er tegen het vallen van de avond had geheerst, werd spoe dig verstoord en nog voordf t de nacht voorgoed over de vallei ge vallen was, was heel het kamp in opschudding over de komst van de karavaan. Het was een hartelijke begroeting tussen de beide vorsten Melchior en Balthazar. Deze laatste keek even vreemd op toen hij een persoon met een uiterlijk, zwart als de nacht zijn tent zag binnen treden. Het was Caspar, de vriend van Melchior. „Maar Uw vriend is ook mijn vriend" zei Balthazar. Door deze woorden was het ijs tussen de bei de voor elkaar geheel vreemde mannen gebroken en toen het bleek dat ook de zwarte koning hetzefde doel beoogde als de beide anderen sloot ook Balthazar vriendschap met deze zoon van het zuiden. Lang beraadslaagden de drie vor sten in de tent van koning Baltha zar en toen zij zich eindelijk tegen het morgenuur ter ruste hadden begeVen. stond hun 't doel van de tocht helder voor ogen. Naar Jerusalem, de stad van de koning der Joden zouden ze gaan, zo stond het in de schriften ge- schreven. Immers er zou een ko- ningskind geboren worden dat zij zouden gaan bezoeken, waar anders zou dat geschieden dan in de resi dence van Herodes, de vorst der Joden? Sinotar, de sterke. die met Ach- lamed en Echnaton bij de bespre kingen aanwezig mocht zijn. vroeg de aandacht van zijn meester. „Spreek, gij trouwe dienaar, ik weet dat uw woord wijs is en dat gij_ iets zult zeggen dat van belang „Heer ik heb over deze vorst der Joden geen gunstige verhalen ge- hoord. Het huis waar hij woont is een huis van ongerechtigheid. De ze koning is een wreed en sluw vorst, een man die niet de liefde zijner onderdanen geniet. Dat hoor- de ik van vele reizigers en koop- lieden. die mij om bescherming ver- zochtcte of doortocht vroegen door ons rijk." it n :t 8

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3