Wij strijden tegen hunger en armoede Voor Alkmaar en omgeving Ook aandacht voor eigen land Ministers van hun bezoek aan Indonesia teruggekeerd BOUWVAKARBEIDERS begonnen langzaam-aan-actie Vier doden vonden hun laatste rustplaats m DONDERDAG 8 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11423 BUREAUX: Truman verdedigt het Marshall-plan Wat Nederland krijgt toegewezen Michael zal geen verklaring afleggen Truman's boodschap in stilte aangehoord Buzie weer op de planken Dr. Bee! is optimistisch Woensdagavond om 8.55 uur zijn de minister-presi dent dr. L. J. M. Beel, de minister v. sociale zaken, de heer W. Drees en de minister van overzeese ge- biedsdelen, mr. J. A. Jonk- man, uit Indonesie op het vliegveld Schiphol aange- komen met de KLM-con- stellation PT-TET. In hun gezelschap bevonden zich de secretaris van de pre mier, de heer H. Hermans en het hoofd van de repa- triering, de overste C. van Bockel. Vroege lente Bij hun komst op Madoera vonden de Nederlanders de bevolking in een totaal vervallen toestand. Onmiddellijk werd dus begon- nen met het uitdelen van voedsel en kleding. Het uitdelen van rijst aan de in lompen gehulde bevolking. Heden Ministerraad Waanzinnige doodde zijn dochtertje De terugbetaling van kolengelden Dc gevechten in Palestina Thans van het werk verwijderd Nog geen opheldering fe Batavia VALS SPEL ON Na het auto-ongeluk te Breezand De patienten gaan vooruit 16 doden bij vliegramp in Amerika Russisch schip zinkende In Sovjet-zone van Duits- land wonen 3.308.668 katholieken Republiek bevestigt haar deelname Radio-rede Minister Mansholt over de prijzen Welk weer morgen? Nieuw Feuilleton In ins nummer van he den begint ons nieuwe feuilleton, getiteld: Om Eric's iieide Geschreven door Harris Burland, een interessante en romantische geschiede- nis, die wel de belangstel ling van de lezers zal trek- ken. Feiten van vandaag Een dronken koe Een boer in Devonshire (En geland) bemerkte dat de melk uit zijn stal een eigenaardige „geestrijke" geur had en riep de hulp van een deskundige in. Bij onderzoek in de stal zag men, dat een van de koeien op een weinig „damesachtige" manier op haar poten stond te zwaaien. En de boer zette grote ogen op. Toen hij constateerde, dat de adem van de koe be- paaldelijk naar sterke drank rook. Het beest bleek inderdaad dronken te zijn. Het was name- lijk de boomgaard binnenge- drongen, aldus bleek achteraf, en had van een hoop gistende rotte appelen gesnoept Brits oorlogsmateriaal voor Griekenland Minister-president Sofoelis van Griekenland heeft het bericht, dat het oorlogsmateriaal, dat het Engelse leger in Grieken land bezit, ter beschikking van de Griekse regering zal worden gesteld, bevestigd. Engeland had dit materiaal weer van de V.S. ontvangen, op grond van de Leen- en Pachtwet Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementspri.is 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IN ZIJN BOODSCHAP over de „toestand in de Verenigde Stcrten" aan de beide huizen vcm het Congres, heeft president Truman opnieuw zijn vertrouwen uitgesproken in de bruikbaarheid van het Marshall-plan. De belangrijkste bijdrage, die de Ver. Staten kunnen leveren tot het economisch herstel van de wereld, bestaat in het verlenen van steun aan het herstelprogramma, dat zestien Europese landen onlangs hebben ingediend". Indien de economie van Europa wordt verstevigd, aldus Truman, zal zijn industrie tot voordeel strekken aan vele andere gebieden, waar eco- nomische nood heerst. Het vermo- gen van vrije mensen, om honger en wanhoop te overwinnen, zal een morele prikkel zijn voor de gehele wereld." Daarom is het van het hoogste belang, dat het Congres de uitgave van 6 milliard 800 millioen dollar voor de eerste 15 maanden der hulpverlening in het kader van het plan-Marshall zou goedkeuren. Uitvoerig verdedigde de president zijn buitenlandse politiek tegen de aanvallen, die zij de laatste tijd van linkse en rechtse zijde had onder- vonden. „Wij volgen een gezonde constructieve en practische stelregel bij ons streven naar vrede. Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ontbering. Dit voert niet naar oorlog, doch naar de vrede. Wij bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot of klein, kunnen leven zonder vrees voor agressie. Dat leidt tot vrede, niet tot oorlog. Bovenal streven wij naar overeen- stemming tussen de volkeren der aarde, die gebaseerd is op de waar- digheid van het individu en de broe- derschap tussen de mensen. Dit leidt tot vrede, niet tot oorlog." Een belangrijk deel van zijn rede wijdde Truman ook aan eigen land. Er diende sociale verbetering te komen in de Ver. Staten door verhoging der minimum-lonen. Truman wees er op, dat de huidi- ge inflatie tot een nieuwe depres- sie drcigde te voeren. Truman pleitte voor belastingver- laging in de lagere salarisklassen ten koste van de belastingen op han- delswinsten. Truman heeft minder aandacht besteed aan de buitenlandse aange- legenheden dan in enige andere state- of union-boodschap sinds voor de oorlog is geschied, aldus Reuter's correspondent te Washing ton. Truman beperkte zich in het bijzonder in commentaar op de anti-communistische Truman-doc trine. Hij sprak zich in het geheel niet uit tegen. de communisten en de totalitaire agressie van achter |t ijzeren gordijn, onderwerpen, die hij in zijn redevoeringen in 1946 her- haaldelijk ter sprake bracht. Hij richtte zijn zoeklicht van de moeiliikheden in Europa af naar die in de V.S. ..een land, waarin mil- lioenen in achterbuurten en hutten leven, de negers, die menselyke rechten van gelijke kansen en stem- recht worden ontzegd, het onderwijs dat een financiele crisis tegemoet gaat en gezinnen met lage inkomens die hun loon door de prijsstijging als sneeuw voor de zon zien ver- dwijnen". Volgens Truman staat de Ameri- kaanse economie op een verbazing- wekkend hechte basis. Hij sprak met vertrouwen over een verhoging van de jaarlijkse productie van goederen van 100%, vergeleken met 1938. Hij verzocht zijn land 50 mil liard dollar te beleggen in de uit- breiding van de eigen industriele capaciteit, millioenen accres onbe- bouwd land door ontginning in cul- tuur te brengen en de levensstan- daard eens zoveel te verhogen. Truman drong er op aan, dat de V.S. hun aandeel aan de zorg voor de verplaatste personen in Europa zouden bijdragen. „Thans is het de tijd het geloof in God te hervinden, hetgeen ons vertrouwen geeft de jaren, die ko men, tegemoet te zien," zo besloot Truman zijn toespraak. Volgens de gepubliceer- de ramingen krijgt Neder land volgens het Marshall- plan toegewezen voor het tijdvak April 1948Juni 1952: graan: 2.285.000 ton steenkool: 1.521.000 ton staal: 1.273.000 ton mach.: 36.100.000 dollar olie: 4.697.000 ton Ex-koning Michael van Roemenie heeft de Zwitserse regering er van in kennis gesteld, dat hij geen open- bare verklaring over zijn aftreden zal afleggen. Hij handelt hiermede in overeenstemming met de voor- waarde voor zSjn verblijf in Zwit- serland: onthouding van politieke activiteit. Truman's boodschap is door het Congres onder ongewone stilte aan gehoord. Bij zijn aankomst en ver- trek klonk slechts een zwak applaus. Slechts een enkele maal werd tij- dens zijn rede geapplaudiseerd, na- melijk toen hij beloofde de door de republikeinen voorgestelde anti- stakingswet naar beste kunnen te behandelen, toen hij pleitte voor handhaving van de sterkte der ge- wapende macht en toen hij opnieuw verzocht om algemene militaire op- leiding. Waarnemers te Washington zijn het er over eens, dat deze wijze van ontvangst gedeeltelijk te wijten is aan de ondramatische voordracht, waarmee de republikeinse meerder- heid in de beide Kamers zijn voor- stellen ontving. Men acht het zeker, dat het beroep, dat Truman deed om in het belang van het land de partijpolitiek te laten varen, onbe- antwoord zal blijven, Naar wij vernemen zal Buziau dit jaar weer gaan optreden. Hoewel het contract nog niet is getekend, acht men het zeer waarschijnlijk, dat de komiek deel zal uitmaken van het eerstvolgend Bouwmeester- schouwspel. Zo zal men Buziau dan na een afwezigheid van vijf jaar weer op de planken kunnen be- groeten. Ter begroeting van de ministers waren aanwezig de leden van het kabinet: baron mr. C. G. W. H. van Boetzelaer van Oosterhout, mr. J. H. Van Maarseveen, de heer P. Gotzen, dr. J. Gielen en lt.-kol. Fievez, de secretarissen-generaal van O. G. en binnenlandse zaken, de heren J. M. Kiveron en dr. M. J. Prinsen, de perschef van het minis- terie van Overzeese Gebiedsdelen dr. G. W. Fris, dr. J. P. Bannier, ge- committeerde voor Indische zaken, de heer. Kops Vorrink. voorzitter van dt P.v.d.A. en de president- directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman. Onmiddellijk na zijn aankomst stond minister Beel de talrijke journalisten te woord. Minister Beel zeide optimistisch te zijn over de verdere ontwikkeling in Indonesie. Het heeft hem zeer gespeten, dat hij niet is kunnen ingaan op de'uitno- diging van Australie om dat land te bezoeken. Via de gezant. de heer Teppema, heeft de minister-presi dent zich hierover bij de Australi- sche regering geexcuseerd. De mi nister-president zeide nog niet be- kend te zijn met het Antara-bericht In Voorhout heeft de lente reeds haar intrede gedaan. Een hyacin- thenkweker aldaar heeft het win- terdek van zijn bloembollenvelden reeds moeten verwijderen, omdat enkele varieteiten reeds met hun koppen boven de grond zijn geko men. Een wel uitermate vroeg tijd- stip. waarin gemeld wordt, dat de Repu- bliek bereid zou zijn toe te treden tot de federatie. Evenmin was hem ter ore gekomen, dat de staat Oost- Indonesie zijn toetreding tot de fe deratie afhankelijk zou stellen van de deelneming van de republiek. Wel was hem bekend, dat Oost-In- donesie grote aandrang op de Repu bliek heeft uitgeoefend. Minister Beel verklaarde, dat hij ook voor de toekomst de wenselijkheid zag van regelmatig persoonlijk contact met het rijk overzee. Minister Neher, aldus dr. Beel, zal voorlopig niet terugkeren. Naar het A. N. P. bij de aan komst der ministers uit Indonesie op Schiphol vernam, zal de minis- terraad heden, Donderdagmiddag om 2 uur bijeenkomen. In het perceel Torenstraat 23 te Apeldoorn heeft gisteravond de 37- jarige typograaf, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, zijn 41-j. vrouw met een mes aan de hals verwond. Terwijl de vrouw in nachtgewaad naar haar in de na- bijbeid wonende ouders vluchtte, begaf de man zich naar de slaap- kamer, waar hij zijn bijna 1 jaar oude dochtertje in het wilde weg enkele steken toebracht. Tenslotte sloeg hij de hand aan zichzelf. Een door de ouders ijlings ge- waarschuwde geneesheer kon bij de kleine slechts de dood eonstateren, terwijl de man in levensgevaar ver- keert. Zowel hij als de vrouw. die er betrekkelijk goed is afge- komen zijn in het Julianazieken- huis opgenomen. In de tweede helft van deze maand zal een aanvang gemaakt worden met de terugbetaling van het geld, dat teveel betaald werd bij de aanschaffing van de huis- brandstoffen. De juiste datum is nog niet definitief vastgesteld. De gezinshoofden. die een te hoge prijs betaalden, zullen f 4.terug ontvangen, de kamerbewoners, die teveel betaalden, zullen een bedrag van f 2.40 gerestitueerd krijgen. De terugbetaling geschiedt aan de postkantoren. Er zal 'nader aange- kondigd worden welke tijdstippen en in welke volgorde men zich met de brandstoffenkaarten naar de postkantoren lean begeven. Op de kaarten TA 707 voor de hoofden van het gezin zullen twee bonnen aan- gewezen worden. De ene bon geeft recht op een terugbetaling van f 2.40 de tweede op die van f 1.60, zodat in totaal f 4.ontvangen kan wor den. Op de kaarten TB 707 voor de kamerbewoners wordt een bon aan- gewezen, welke op de ontvangst van f 2.40 recht geeft. Bij de Jaffa-poort van Jeruzalem is een zware bom tot ontp] offing gekomen, waardoor acht Arabieren werden gedood en 42 gewond. Ver- der werd van een gepantserde vrachtauto af. een bom geworpen De auto kwam terecht op een Mo- hammedaans kerkhof, waar een vuurgevecht ontstond tussen Joden, Arabieren en politie en militairen. Britse soldaten omsingelden het kerkhof en bonden de strijd aan met mannen. die achter grafstenen vandaan op hen schoten. Volgens de Britse militairen en politie werden van de vijf Joden, die de bomaanslag gepleegd hebben er drie doodgeschoten, terwijl twee anderen gevangen genomen werden. De fa. A. Buur, een aannemers- bedrijf uit Alkmaar, heeft by het Amstelstation te Amsterdam 262 woningen in uitvoering, waaraan 150 arbeiders werken, die thans deze huizen voor drievierde deel hebben afgebouwd. Zij verdienden hier boven het contractloon van 90 cent per uur een prestatietoeslag van maximaal 25 Teneinde zijn arbeiders tege moet te komen, heeft de aannemer deze zomer lonen betaald, welke nog boven het plafondloon uitgingen. Bij controle is zulks aan het licht ge komen en in afwachting van de be- rechting van die aannemer door de economische politierechter. heeft het college van rijksbemiddelaars hem de bevoegdheid ontnomen de presta tietoeslag uit te keren. Hierdoor is BAT A VI A, 8 Jan. (Aneta) De te- rugkeer van de republikeinse dele- gatie te Batavia heeft de eerste dag niet de verwachte opheldering in de situatie gebracht. In welingelich- te Nederlandse kringen toonde men zich Woensdagavond laat tegenover Aneta verwonderd daarover. De totstandkoming van de wapenstu- stand tengevolge van de resoluties van de Veiligheidsraad op 1 Augus tus en 1 November is tot op heden blijkbaar niet mogelijk gebleken. Het is wel duidelijk, dat, nu deze onzekerheid ten aanzien van het primaire punt blijft voortduren. de toestand wel bijzonder moeilijk wordt aldus deze welingelichte kringen. Inmiddels kan gemeld wor den dat de republikeinse verklaring van gisteren. als antwoord op de resoluties van de vertegenwoordi- gers der Negaras en Daerahs heden nog niet was overhandigd. De New Yorkse politie ontdekte bij een inval in een speelhol een geraffineerde opzet om de slachtoffers uit te schudden. Welke kaarten de slachtoffers in handen hadden, werd door personen, die zich achter doorzichtige schilderijen hadden opgesteld, over- gebracht via een electrische apparatuur, welke naar de voeten der tegenspelers leidde! Hier ziet men de verraderlijke wand- versieringen. De tafel is bovendien overdekt met speciale „den- kende" dobbelstenengemerkte kaarten, alsmede onderdelen van de electrische verklikkers. Drie van de vier slachtoffers van het auto-ongeluk aan de Burgemeester Eovinkstraat in Breezand, waren ingezetenen van de gemeente A. Paulowna. In de polder en Breezand treurt men om de doden en is de deelneming met de zo zwaar getroffen fami- Iieleden oversteipend. Dinsdag werd het ontzielde lichaam van mej. N. v. Dalen op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Talryk waren degenen die hier van hun medeleven biyk gaven. In de parochiekerk van St. Jan te Breezand stond gisterenmorgen de kist met het stoffelijk overschot van mej. Rie van Oosten, temidden van vele bloemstukken. Toen om half tien de H. Mis van requiem begon, was de kerk geheel met ge- lovigen gevuld. Het H. Misoffer werd opgedragen door de zeereerw. heer pastoor Verhoef, voor wie het, by alle droefenis om het plotseling verscheiden, een voldoening moet zijn geweest, dat hij zijn parochiaan tezamen met de andere slachtoffers, op de plaats van het ongeval het H. Oliesel kon toedienen. „De dood komt als een dief in de nacht", aldus de pastoor in zijn korte predikatie. „Ook dit ongeval moeten we zien als een waarschu- wing Gods, om ten alien tijde be reid te zijn voor Zijn rechterstoel te verschijnen". Terwijl het stoffelijk overschot uit de kerk naar de begraafplaats werd gedragen, zong het koor het 4-stemmip ..Vexilla Regis". Achter de baar firoegen de meisjes van de Maria-Cjeagregatie de bloemen. En heel de *>erk stroomde leeg om aan de jeugdige overledene op het kerk hof de laatste eer te bewijzen en te bidden voor haar zielerust. Begrafenis W. Hoep. 's Middags om twee uur werd het stoffelijk overschot van het derde slachtoffer, de heer W. Hoep, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Evenals bij de andere slachtoffers was ook hier de belangstelling van alle gezindten groot. Bij de groeve werd door verschillende personen het woord gevoerd. Mr. Jonker sprak namens de Par- tij van de Arbeid, waarvan de heer Hoep in Anna Paulowna voorzitter was, een goed en eerlijk mens, die feitelyk niet gemist kon worden. Hij zei heel weinig, maar wat hij zei, daar werd naar geluisterd en ge- hoor aan gegeven. De Plaatselijk Bureauhouder van het Provinciaal Voedselcommissa- riaat schetste de heer Hoep als iemand, die een ruime kijk had op alles. Spreker hoopte, dat de be langstelling welke hedenmiddag be- toond werd, een troost mocht zijn voor de weduwe. Een afgevaardigde van het Be- stuur Afd. Tuinbouw Noord-Holland sprak zijn medeleven uit en be- treurde het, dat het de heer Hoep niet gegeven was zijn nuttige werk- zaamheden voort te zetten. Namens het Bestuur en de Com- missie van Toezicht van de Vei- lingsvereniging „Helder en Om- streken" voerde de heer van Die het woord. De veiling werd met het plotseling overlijden van de heer Hoep door een smartelijk ver- lies getroffen, waarbij innige en oprechte deelneming werd betuigd. ring blijven, terwijl de Veilingsver- eniging naar zijn voorbeeld verder zal gaan. Na de heer Mosk, die sprak na mens de tuinders van de afd. Anna Paulowna. was het de heer P. S. van der Vaart, die namns de Gew. Fed. van de P.v.d.A. medeleven be- tuigde. Veel heeft de overledene gedaan voor de boeren en tuinders, die zijn bijzondere belangstelling hadden. Tot slot spraken nog de heer Bakker namens het Personeel van de Veiling en de heer de Groot na mens de Groentenhandel. WIERINGEN Te Hippolytus- hoef vond eveneens onder grote belangstelling van dorpsgenoten gistermiddag de begrafenis plaats van Mevr. Holtjes-Seekles, het vierde slachtoffer van het busonge- luk bij Breezand. De baar, bedekt met bloemen en kransen, waarbij een krans van het personeel VSn de Naco, werd van het huis van de overledene, waar de Evangelist, de heer Deen, een woord van troost richtte tot de familieleden, naar de openbare begraafplaats „Zandbu- ren" gebracht. Op deze begraaf plaats waren drie vertegenwoordi- gers van de Naco aanwezig. Een oom van de overledene dankte voor de belangstelling. DEN HELDER. Hoewel de con- ductrice van de Vrijdagavond ver- ongelukte NACO-bus gisteren nog steeds niet bij kennis was gekomen, baart haar toestand niet meer die zorg als in de eerste dagen na het ongeval. De verwondingen van de heer Meereboer blijken niet van ernstige aard te zijn. In het St. Li- duina-ziekenhuis worden de overige ernstig gewonde slachtoffers ver- pleegd. Bij mevrouw Duineveld en haar 2 kinderen is in de gezond- heidstoestand een lichte verbetering ingetreden en ook het 2'/i-jarig dochtertje vdn de fam. v. d. Stelt Zijn naam zal in dankbare herinne- i maakt het redelijk weL ontevredenheid bij de werknemers ontstaan. Sedert 29 December zijn zij een langzaam-aan-actie begon nen. De aannemer acht deze handel- wijze onredelijk als zijnde een sta king op zijn kosten en heeft daarom na een mislukte poging tot herstel van de prestatietoeslag in Den Haag Dinsdag zijn arbeiders doen weten, dat hij hiermee niet langer accoord kan gaan. In een vergadering heb ben de arbeiders Woensdagmiddag besloten hun langzaam-aan-actie voort te zetten, waarop de aan nemer hen op staande voet heeft ontslagen. Nadat de aannemer over- leg had gepleegd met het arbeids- bureau, heeft de politie de arbei ders van het terrein verwijderd. Al- leen de stucadoors en de schilders zijn thans nog in de bijna voltooide huizen aan het werk. Een Dakota met 24 passagiers en een bemanning van twee aan boord, is in de nabijheid van Savannah in de Amerikaanse staat Georgia neer- gestort, waarbij 16 personen om het leven kwamen en 10 man werden gewond. De tweede piloot, die tot de gewonden behoorde, verklaarde dat het vliegtuig op ongeveer 900 meter hoogte plotseling onbestuur- baar werd. Het vloog op de grond in brand. De overlevenden hebben hun behoud te danken aan het feit dat zij uit het toestel werden ge- slingerd. Te Tokio heeft men bericht op- gevangen, dat een Sowjet-Rus- sisch schip op 300 kilometer af- stand van de Japanse kust zin kende is. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de 800 passagiers. Volgens latere berichten neemt men aan, dat het in nood verkerend schip genaamd is „Dwina", metende 1773 ton. De mededeling, dat het zin kende schip achthonderd passagiers aan boord heeft, is opgevangen door een Japans radiostation en werd ge daan in een S.O.S.-boodschap, waar in voorts werd gezegd, dat er reeds vijf voet water in het ruim stond, dat de machines niet werkten en dai cnmiddelijke ontscheping van de passagierAnoodzakelijk was. Van Amerikaanse zijde zou men trachten door middel van vliegende superforten reddingsvlotten en an dere materialen bij het schip te brengen. Een zevental schepen was heden- morgen op een door de storm opge- zweepte zee aan het worstelen om hulp te bieden aan het schip. Het maakte reeds een slagzij van 45 graden. Reddingspogingen worden o.a. ondernomen door een Japanse tank- boot, de 1050 ton metende „Yoko Maroe" en een Sowjetrussische tor- pedobootjager. De „Dwina" was onderweg van Kamtsjatka naar Wladiwostok. Volgens de jongste statistieken zijn er thans in de Russische bezet- tingszone van Duitsland 3.308.668 katholieken. Hieryan woonden er 1.158.000 in deze zone bij het einde van de oorlog, terwijl er 2.150.000 later bijkwamen als vluchtelingen of ballingen uit de Oostelijke pro- vincies, die door Rusland en Polen werdpn geannexeerd. 1.324 priesters nemen er de zielzorg waar; van de ze priesters zijn 500 zelf vluchtelin gen. De meesten dezer laatsten, die hun gehele bezit hebben verloren bij hun vlucht, zijn zeer arm. Zij heb ben vooral behoefte aan kleding, schoeisel en vervoermiddelen. Tot nu toe werd in de Russische zone slechts aan een enkel katho- liek uitgever een licentie verleend, maar, overstelpt met orders vanwe- ge de Sovjet administratie. is hij er niet toe in staat enige kaholieke publicatie uit te geven. Anderzijds wordt medegedeeld, dat in de Britse bezettingszone van Duitsland meer dan een derde van de bevolking katholiek is. Van de 22.344.800 inwoners in deze zone zijn er 12.344.800 protestanten. 8.427.300 katholieken, 918.500 zonder geloof; onder de 274.100 personen, die tot andere godsdiensten behoren, zijn er 18.800 Joden, waarvan velen on der de D.P.'s (verplaatste personen) en in de vluchtelingenkampen. Terwijl in Sleeswijk-Holstein. Ne- der-Saksen en de streek van Ham burg, de protestantse bevolking het viervoudige vertegenwoordigt van de katholieken. zijn de katholieken het talrijkst in de zone Noord-Rijn- Westfalen. Naar thans ook Agence France Presse meldt, heeft de republikein se regering in een officiele verkla ring bevestigd, dat zij bereid is deel te nemen aan de vorming van de souvereine en democratische Ver enigde Staten van Indonesie. De republiek voegt daaraan toe, dat de vorming van deze federatie niet kan plaats vinden zonder overleg met- de commissie van goede diensten en dat zij reeds met deze commissie in bespreking is over de wijze waar op de Nederlands-Indonesische kwestie het best kan worden opge- lost. Vrijdagavond 9 Januari, van 20.05 tot 20.25 uur, »al de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening. de heer S. L. Mansholt, over de zenders Hilversum I en II spre- ken over prijzen van onze voedings- middelen. In dit kader zal de Mi nister speciaal een beschouwing wijden aan de boterprijs en de re- geringssubsidie op de boter. Op strategische punten heeft de Irgoen Zwai Leoemi verdedi- gingsstellingen opgeworpen te gen Arabische aanvallen. Ook vrouwen maken deel uit van de Irgoen. Hier ziet men een jeugdige Jodin, die handgrana- ten doorgeeft aan haar manne- lijke mede-strijders. Haar revol ver heeft zij zolang neergelegd. Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: AFNEMENDE WIND! Geleidelyk afnemende wind, hoofdzakelyk uit richtingen tussen West en Noordwest. Wisselende bewolking met vooral aanvankelyk nog en- kele buien. lets kouder. In Brazilie is de wet ter verwjj- dering van de communistische af- gevaardigden aangenomen. Tenge volge hiervan zullen 76 federale en staatsafgevaardigden uit hun functie worden ontzet. Een groot aantal Braziliaanse communisten is naar Uruguay gevlucht. De Arrondis- sementsrechtbank te Almelo heeft de eigenaren van vliegveld Twente in het gelqk gesteld in het kort ge- ding tegen de Staat. Binnen zes weken zal nu het Rijk „het onrecht- matig gebruik" van het vliegveld moeten beeindigen. In Venlo be- reikte de stand van de Maas een hoogtepunt. Vele kelders van de havenbewoners liepen onder water. De K.L.M. zal per Dakota een scheepscylin^er van 355 kg van Engeland naar Kaapstad vervoeren. Na een diepgaand onderzoek van enige maanden zijn de by de Rijks- verkeersinspecties gepleegde frau- des tot klaarheid gebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1