m MEET DE WONINGCOMMISSIE MET TWEE MATEN? r r Waarlander L.T.B. in het zilver De distributie weer in de knel ALKMAAR OMSTREKEN J J Feestvergadering met optimistische geluiden HULSTKAMP Naar wij vernemen: PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdgg 8 lanuari 1948 Potshume berechting Alcmoria-revue Het Vredes- monument SJORS OP DE FILM Gezond kinderamusement Onze agenda Sfille Omgang Amsterdam Piano-avond ER ZIJN WEER BANANEN K.A.B.-Hoekje jeugdconcert VOOR EEN KEHKDORP is het van onschatbare beiekenis, wan- neer daar een buitenkerkelljke organisatie besiaat, waarbij praeitseh alle par&chlanen, die daarvoor in aanmerking komen, zijn aangesloten. En zulk een organisatie is Waarland rijk. Het is haar afdeling der L.T.B., die na jaren van vooridurende Inspan- ning en strijd de meest toonaangevende Uit het gewest is ge worden. Het behoeft dan ook weinig Verwonderlng te wekken, dat het zilveren bestaansfeest van zuik eeft bijna 200 leden tel- lende afdeling, een waar feest voor de gehele parochie is gewor den. INCEZONDEN •rr+ Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Voor de Politierechter Een Alkmaarse onderwijzer, die at ruim twee jaar een zeer on- comfortabele zomerwoning te Ber gen bewoonde, had zich tot de woningcommissie gericht met het verzoek om een woning in Alk- maar. Na tang wachten kreeg hij vergunning voor een bovenwoning op het Verdronkenoord, waarvan de bewoner vergunning had ge- kregen voor een woning op de Kennemerstraatweg, welke wo ning hU zou delen met zekere Wed. H. Omdat deze weduwe ernstig ziek was. werd met het overbrengen der meubelen uit het bovenhuis aan het Verdronkenoord nog even gewacht. Intussen kwam de weduwe te over- lijden en gaf de eigenaresse van deze woning de voorkeur aan de heer M., die zonder vergunning van de wo ningcommissie op 'n nacht heime- lijk de woning betrok, na de spullen van die meneer van het Verdronken oord in een schuur te hebben gede- poneerd. Hoewel dus deze mijnheer M.. zonder vergunning deze woning had betrokken. die reeds aan een an- der was toegewezen. zit hij er n6g in. zij het dan- dat hy hiervoor door de kantonrechter tot een boete is ver- oordeeld. Maar nu bovenbedoelde Alkmaar se onderwyzer: ware de heer M. met zo brutaal geweest de woning aan de Kennemerstraatweg te be- trekken. dan zou de bewoner van de bovenwoning aan het Verdron kenoord er thans in wonen en zou onze onderwyzer. de heer J. thans rustig op het Verdronkenoord W0- nen, met vergunning van de wo ningcommissie. Nu woont hy on-rustig in een van de nieuwe woningen in de Uitenbosstraat. Wat is n.l. het geval! hij had de commlssie in strijd met de waarheid verteld, dat er binnen- kort een baby verwacht werd, waardoor zijn gezin uit drie perso- nen zou bestaan en dus in aanmer- king zou komen voor een woning. Dat was natuurlyk niet netjes van de onderwijzer; maar ja. wat doe je al niet, als je 2'/i jaar getrouwd bent en eindelijk wel eens een eigen home wilt hebben. Wij willen onder geen beding deze misleiding goedpraten; de on derwijzer in kwestie, die zijn be- drog eerlijk aan de commissie heeft opgebiecht, doet dit zelf ook niet. Maar nu ontving de Uitenbosstraat- bewonende onderwyzer by wijze van Kerstverrassing een schrijven van de loco-burgemeester, d.d. 24 December, waarin hem werd me- degedeeld. dat B. en W. ih het ver- strekken van onjuiste gegevens aan- leiding vonden de vestigingsvergun- ning voor de woning in de Uiten bosstraat in te trekken. Hij moest binnen een week de woning verla- ten en zo niet, dan zou op zijn kosten met de sterke arm de ont- ruiming uitgevoerd worden. Hem werd voorts een pereeel op de Baansingel aangewezen, thans bewoond door een gezin met 6 kin- deren. dat in zijn woning in de Uitenbosstraat moest trekken. Toen de heer J. zich aan dat adres vervoegde was de Baansingel- bewoner onwetend van het feit. dat hij naar de Uitenbosstraat moest. Tegenover de heer J. verklaarde hij. dat hy geen bezwaar heeft te wachten tot de thans in aanbouw zijnde woningen in de Uitenbos- stvaat gereed zyn; wellicht krijgt hij dan een grotere WOhing dan hem nu is toegewezen. Maar intussen leeft onze onder- ALKMAAR. Op 29 Juli 1944 sneuvelde aan het Oostfront in Rus- isnd de Alkmaarse arts G. Mars, die in 1942 dienst had genomen in het i_egioen Nederland, waarin hij als o/ficler van gezondheid dienst deed. Reeds in 1935 was hij lid van de N.S.B. geworden en later trad hij als begunstigend lid nog toe tot de Germaanse S.S. Als arts verrichtte hy op het Ge- westelijk Arbeidsbureau ook keu- ringen voor de Jeugastorm en an- aere instantles. Zijn zaak werd voor het Tribunaal posthuum behandeld, waarbij bleek, dat de S.S.-arts een drukke correspondentie had onder - houden met „kameraadske" Schut, waarbij de brieven met Heil Hitler werden ondertekend. Zijn vrouw, die 11 maanden geinterneerd was geweest en na een boete van f 3000 voorwaardelijk buiten vervolging was gesteld, bepleltte de zaak van haar overleden man, welke, naar mr. Von Meyenfeld haar verzekerd had, niet meer voor het Tribunaal behandeld zou worden. Mr. Sdhenkeveld betoogde aan de hand van het Tribunsalbesluit, dat dit toch in orde was. Aangezien er nogal enig vermogen was. zal wel een verbeuiaverklaidng volgen. Uitspraak over 14 dagen. Voor de vlerde maal werd gister met veel succes de Alcmaria-revue „Je Maintiendrai" opgevoerd; na afloop heeft Voorzltter T. Bwiitna in hartelijke bewoordingen de me- dewerkers dank gebracht. Hij begon met dank aan de redactle van het feestelijke Alcmaria Nieuws. her- innerde aan de goedgeslaagde reu- nie, die Alcmarianen uit alle hoe- ken van 't land naar Alkmaar bracht. aan de drukbezochte receo- t\e, waar behalve Lotsy vele eerste klassers aete de presence gaven en tenslotte vormde de revue de clou van het feest. Op de eerste plaats bracht hij na- mens de vele bezoekers hulde aan Andre Carell, voor wie niet geldt dat de profeet in zijn eigen stad niet gederd is; de artlstieke verzor- ging van de revue was bij hem in goede handen en bij voorbaat deed de heer Bonsema een beroep op hem voor een volgende gelegen- heid. Een grote mand bloemen, wel- gevdlgd werd door een tweede '-'oemstuk van een onbekende ver- -->rder. was de toik van aller dank. Fn c'an ging de voorzitter het rljtje -■an de voornaamste medewerkers -f: de heer Pranger, die op zo uit- amende wijze het muzikale ge- daeltfc had verzorgd. rnevr. Pranger die de balletten had ingestudeerd. Jac. Amoureus, die als tweede re- gisseur had gefupgeerd. Dirk Mee- iisz. die moest invallen als partner van Carell en alien kregen bloemen onder applaus -van de aanwezigen. Het ballet en het orkest werden niet vergeten, terwijl aan alle me- r'ewerkenden een vrolijke avond in hat voorultzicht werd gesteld. Tot s'ot werd nog eens enthouslast het Alcmaria-clublied gezongen. Hier- -de kwam het exnde vaan dit gou- den Alcmaria-feest. wijzer tussen vrees en hoop; en vraagt hy zich af, of hy kan blijven zitten evenals de heer M. op de Kennemerstraatweg, die intussen de indirccte aanleiding Is van zijn mi- sOr-e, of door de sterke arm vandaag of morgen uit zijn woning gtzet zal worden. De woning op de Baansin gel verkeert begrypelykerwyze in minder-bewoonbare staat. om het maar eens zacht uit te drukken en tie onderwijzer heeft ook nog an- dere gegronde redenen, om deze woning niet te accepteren. De woningcommissie zwaait na- tuurlijk weer met de prestige-kwes- ■tie; maar last zy dan beginnen met het begin van deze kwestie en de woning aan de Kennemerstraatweg ter beschikking stellen van de heer P., die er destijds een vergunning voor had; dan kan de heer J. naar het Verdronkenodrd. Doet zy dit niet, dan lykt haar handelwijze' verdacht veel op het meten met twee maten. Het lijkt ons het beste, dat de Commissie haar hand over haar collectieve hart strijkt en tegen on ze onderwijzer zeggen: Qa heen, maar zondig niet meer! Nadat in de gistcravond ge- houden bestuursvergadcrlng van het Genootschap voor de Stille Omgang het schryven van het Gemeentebestuur, dat de Kaad afwyzend had be- schikt op het verzoek van het Genootschap om een stukje gemeente-terrein in erfpacht af te staan voor de plaatsing van een monument, voorstellende Christug als Vorst van de Vrede, voor kennisgeving was aangeno- men, besloot het bestuur una- niem dit monument te plaat- sen op het pleintje voor de St. Jogephkerk aan de Kenne- mersingel. Voorts werd hesloten aan een aantal beeldhouwers te Verzoeken een ontwerp voor dit monument in te zenden. SUlKERFREULE Voor de Politierechter stond gis- teren terecht Wilhelmlna V. uit AlkTnaar. Zij had niet minder dan 160 kg kunsthoning en 50 kg suiker zwart gekocht en. al die pon- den in een jaar tijds opgegeten. Zij beweerde, dat zy op doktersadvies veel suiker moet verorbefeh, omdat zy aan een ongeneeslijke zlekte lydt. De waarheid hiervan wilde de Rechtbank onderzoeken, zodat de zaak nog even in de (suiker) pot ge- stopt werd. Wij zijn op het gebied van kin- derfilms in one land nu eenmaal niet rijk gezegend en iedere poging die gedaan wordt om lets goeds te brengen, het ziin er tot nu toe he- laas maar weinig geweest, wekt uiteraard onze belangstelling. Zo zaten wii dan oOk Woensdag- middag te midden van een grote schare jorig goed om de film Sjors vah de Rehellenelub in het Wapen van Heemskerk te zien. En eerlijk gezegd. we hebben ons wel zo goed gearmiseerd als de luld- ruchtige schare. De Haarlemse re- gisseur Denno heeft met dit Werk eer ineelegd. SpOfs is ons heel wat svmpathleker geworden dan zijn On- deu"end° en vleeelachtige collega Pietje Bell of de aftandse Dik Trom. Het is gezonde humor, frisse, vro lijke en ongevaarliike grappen en geen flauwe kwajoneensstreken, die Siors en 2ijh koffllllten. de be- roemde Dikke en Wimnie. ten beste gaven. ook aan het beeld is veel aandaeht besteert. Er waren opna- men. die werkeliik goed en verant- wcord waren. Aanvnllende texteh zoreen voor een behoorlljke tne- Hehting van het sOel. CJeen wonder dat R'nrs op de film de harten van de Nederlandse kleinen verovert. **aar ook in het bultenlaftd gaat. de film steaks draalen. Antwefpens jeugd zit er al dp te vlassen. Het aardlge nrogramma, dat de onder- neme--, de heer Kfraeter. de kinde- ren voor een krats geeft. Wordt nog aan«evu)d met de buikspteker Gees Boekraad die de kinderen al gauw op bun gemak brengt. De film la vooral ook aardig om tal van goede opnamen in de be- roemde Artis te Amsterdam geno men. waarvan de meeste kinderen wel gehnord hebben, maar waar zij zeker niet o11en geweest ziin. Het eehf.pl biedt de kinderen een goed eroeramma, waar ze plezler van hebben l. 8. ZE KOMEN TERUG! DE VLAGGEN UIT Drie Alkmaarders worden op Vrijdag 9 Januari uit Indie thuis verwacht: Ant. Benard, Ropjeskuil 36. R. Francoth, Ranonkelstraat 15 en Seelenhorst, Boomkampstraat 15. In de drie genoemde straten na- tuilrlijk de vlaggen uit! Uit de omgeving komen nog 18 militairen naar huis. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. A.F C'.-ers, a.s. Zondag om 10 uur wordt er in Huize ..Augustinus" een H. Mis op- gedragen door onze Geestelijk Ad- viseur Conrector J. H. v. d. Hoek, voor de overleden leden van de R.K. A.F.C. Daarom A.F.C.-ers, al ien op tijd present voor het bljwo- nen van bovengenoemde H. Mis. De P.P.C.-er. CORRESPONDENTIE VRIENDEN IN BATH Hier volgen nog een tweetal adressen van vrienden in Bath, die corresponderen willen met iongens en meisjes van de stad Alkmaar. die zoalg we weten, geadopteerd is door de beroemde oude stad Bath. Miss Joan Hall. 20 jaar, 85 Monk- ton Farleiah nr Bradford on Avon Wiltshire England. Miss Pearl Nutter, 16 jaar, Folly View, Eagle Road. Batheaston, Bath, Somerset England. BEeEDIGING Dezer dagen is te Soerabaja met nog enige klasgenoten benoemd tot 2de luitenant der Mariniers de heer A. J. M. Middelhoff. alhier. Met een troepentransport mari niers en lnfanterie vertrok hij be gin November als sergeant-adel- borst met de ..Volendam" naar In donesia. De beSediging van de nieuw benoemde officieren heeft eveneens te Soerabaja plaats ge- vonden. CINEMA: „Bij de Marine", 14 volwassenen. VICTORIA: „De wilde bloem" Jaar. HARMONIE: ..Gevangenen v. 't verleden", alle leeftijden. A.B.T.: ,.De duivels van de Rode Cirkel" (II), 14 jaar. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vincent van Gogh. Geopend van 10 4 uur en 's avonds van 79 uur. Zondagmiddag alleeri van 24 uur. APOTHEKEN: Apoth. Wanna, Ritsevoort 5. 29 Februari. In de gisteravond gehouden be- stuursvergadering van het Genoot schap voor de Stille Omgang werd besloten de eerste van de drie Zon- dagen, waarop dit jaar de Stille Omgang te Amsterdam zal worden gehouden, en wel op 29 Februari aan de2e Stille Omgang deel te ne- men. De H.E. Deken J. Th. Jacobs verklaarde zich bereid de Omgang als geestelijk leider mee te maken. De afdelingen uit de omgeving, die als regel aan deze tocht naar Amsterdam deelnemen. worden verzocht zich zo spoedig mogelijk met opgave van het aantal deel- nemers te wenden tot de secretaris de heer R. J. Scheltinga, Nieuwe- sloot 99. Alkmaar. In zijn opentngswoord herdacht de voorzitter, de heer Jac. Baart 't overled enbestuurslid, de heer J. J. A. Netten, die ruim 20 jaar het secretariaat heeft waargenomen. Fien Vermeulen en Coby van Eg- mond-Lankester hadden het origl- nele initiatief genomen een concert te geven uitslultend voor twee vleu- gels. De recensent kan voor deze alhier nog niet voorgekomen wyze van concerteren niet anders dan de hoogate waardering hebben, temeer daar hiermede het inzicht in de muzlek-literatuur van de luisteraar wordt verruimd. Maar de goede be- doeling alleen is niet voldoende om op het Concertpodlum voor honderd procent te slagen. De werken van Bach, Mozart, Schumann te her- scheppen. daar is zeer veel talent voor nodig. Het pianistenpaar heeft waarschynlijk nog te kort samen- gewerkt om een muzikale eenheid" te vormen, zodat het contrast tus sen de twee concertanten, waarvan Coby van Egmond de meest gevoe- -lige bleek te zyn, wel sterk tot uiting kwam. Overigens werden er in technisch opzicht door beide da mes Ultstekende dingen gedaan, waarvoor de onbevangen luisteraar veel respect kan hebben, zoals in de Sonate in D dur van Mozart en Variations sur un theme de Beet hoven van Saiht-Saehs. Het be roemde ondefirteerbare contact tus sen solisten en publiek wat tot dusverre uitbleef, kwam merkwaar- diger wijze toch nog in de laatste drie stukken van de moderne Fran- se componist Darius Milhaud. Coby van Egmond stimuleerde 't spel van haar partner dermate, zo dat hier de gewenste eenheid werd bereikt. Kortom. het wag een in alle op- zichten interessant debuut, en ait is dan door de vele aanwezigen ten reerste geapprecieerd. Zeer veel ap plaus, en zCer veel bloemen vorm de de beloning voor het naar best Vermogen volbrengen van een in artistiek opzicht wel zdCr zware Op- gave. W. Schreurs. Er is goed nieuws; de bonnen voor bananen voor kinderen van 4 a 5 jaar, welke. eind Augustus '46 werden aangewezen, zullen binnen- kort gehonoreerd kunnen worden. Er kwam dezer dagen een sehip met bananen aan, waarvan voor Noord-Holland boven de lijn Alk maarHoorn drie wagons bestemd waren; deze drie wagons, samen 16000 kg inhoudende, zijn gisteren te Alkmaar aangekomen en gedis- tribueerd over de grossiers Appel Adolf. Zandbergen en Scheep- maker, die elk hun portie kregen, berekend naar hun omzet in de ja- ren '38-'39. De bananen, die in spe- ciaal-verwarmde witte wagens ar- riveerden, waren in prima conditie en zullen in de ryp-inrichting van genoemde grossiers nog een vijftal dagen nodig hebben. om voor con- sumptie gereed te zijn; daarna zul len ze worden verzonden naar de detaillisten, zodat met een week de bananen verkrijgbaar zullen zijn. Wat zullen de baby's en kleuters smullen. LICHTING 1948 De burg, der gemeente Alkmaar maakt bekend dat de ingeschreve- nen voor de dienstplicht van de lichting 1948 van wie reeds een broeder voor het Vaderland is ge- yallen, een verzoekschrift kunnen indienen, om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd. Aanvraagformulieren hiertoe zijn verkrygbaar ten gemeente-secretarie afd. Militaire Zaken. EEN BONTE AVOND DOOR EN VOOR DE LEDEN Medewerklng gevraagd! Het is vaak frappant te bemerken dat onder onze eigen leden zo velen zijn, die, afzonderlijk of in intieme clubjes, zo goed kunnen zingen, musiceren. voortlragen, declameren enz. enz. Sommige club- en familie- feesten zijn vaak in hoge mate amu- sant, andere zijn geestiger of vol humor en velen staan op behoorlijk peil. Kom K.A.B.-ers, dUrf eens wat en wil eens medewerken. Onze culturele commissie, instel- ling Van onze afdeling, is voorne- mens een bonte avond te organise- ren waarin clubjes van leden of in- dividuele leden kunnen meedoen, Zo willen wij werken; Ieder lid, of clubje van leden, die een aardig nummcr op gebied van zang, muziek, toneel of voordracht kennen, geven door middel van een kort briefje te kennen: „ik (wy> willen medewerken aan Bont-pro- gramma K.A.B,". Dan voorzien van naam en adres en dat briefje zen den aan de Culturele Commissie K.A.B. per adres I. Vleugel. Aan alle inzenders worden dan zeer binnenkort formulieren gezon- den waarin zij kunnen lezen wan- neer men z'n (haar of hun) num- mertje kan voordragen voor een ge- heel neutrale commissie voor be- Obrdeling. Aan de hand van deze beoordeling wordt uitgemaakt welke clubjes of welke leden aan de grote Bonte- avond kunnen medewerken. Door een deskundige worden dan de gekozen nummers In een volg- orde geplaatst die een artistiek ge- heel maakt. Op de avonden zelf worden onze leden die het publiek vormen tot jury gepromoVeerd. Er komen prijsjes voor drie klas- sen. Wie in een bepaalde klasse de meeste punteh behaalt, wint deze pfljs. En nu: berichten! Hoe groter het aantal deelnemers hoe meer sueces en.... fnlssrhien komt er dan spoedig weer feest. Briefje bezorgen: Seer. Cult. Com. der K.A.B., I. vleugel. AFGESLOTEN VOOR T VERKEER Met ingang van heden is de Heul en de Hofstraatbrug wegens te ver- richten werkzaamheden voor 't ver- keer tot nader datum gesloten. BURGELIJKE STAND Geboren: J. z. v. W. A. Out en C. Lenards; C. M. d. v. J. N. van Ba den en T. G. Nagelhout; R. z. v. J. Korver en M. C. van Wonderen. Gehuwd: W. Rasch en L. T. van der Meer. DAMFLANTSOEN-STAND IN DE LANGESTRAAT Het Alkmaarse Comite van de Nationale Monumentencommissie voor de verkoop van het Dam- plantsoen deelt ons mede, dat morgenmiddag om 14 uur, de stand bij Kofa in de Langestraat zal wor den opengesteld. Ook hier zal een week lang gelegenheid worden gegeven een of meer cm2 Damter- rein te kopen, om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen voor het stichten van enige monumenten en het steunen van verzetsslacht- offers en hun nabestaanden. Iedere koper ontvangt een certifieaat als bewijs dat hy „grondbgzitter" te Amsterdam is. Uitgaande van de I.C.A. werd gisteren in de aula van het Murmel- lius Gymnasium door het Concert- gebouwtrlo een concert gegeven. De jeugdige toehoorders waren in zeer groot aantal aanwezlg en gaven blijk van grote waardering door enthousiast applaus. Het was dan ook een eerste rangs concert. De kunstenaars Hang Henkemans (pia no), Jan Bresser (viool) en Henk van Wezel (cello) speelden behalve een trio van Haydn en Beethoven ook solowerken. Henkemans speelde prachtig een rondo van Mozart, van Wezel llet zijn cello verrukkelijk zingen in Elegie op. 24 van Faure. Bresser speelde stijlvol een an dante uit Bach's solosonate's voor viool. De te spelen werken werden door Plet Tiggers op zeer bevattelijke en vaak ook geestige wijze ingeleid. De toehoorders zullen ongetwljfeld de Interscolaire Contactcommissie Alk maar hoogst erkentelijk zijn voor dit anderhalf uur waarachtig kunst- genot. We hopen dat ook de cura- toren van het Lyceum eens een dergelyke kunstmanifestatie voor de studerenden in overweging sullen nemen. w. Schreurs. AANVRAGEN VOOR WOONRUIMTEN EGMOND AAN ZEE. B. en W. van Egmond aan Zee maken bekend, dat zij, die een aanvrage pm woonruimte hebben ingediend, en deze nog niet vernieuwd heb ben door een rose aanvraagformu- lier in te vullen, dit alsnog moe- ten doen, daar de oude aanvragen nietig zijn verklaard. De formulie ren zijn verkrijgbaar ter secretarie (afd. Sociale Zaken). DE AANVRAGEN VOOR HET BADSEIZOEN KOMEN REEDS BINNEN EGMOND AAN ZEE. Van de zijde Van de V.V.V. deelde men ons mede, dat er nu reeds aanvragen binnen komen voor het huren van huisjes en gemeubileerde kamers. Verleden jaar liepen de toekom- stige gasten ook reeds te zoeken. toen de sneeuw nog op de straten lag. Dit jaar zijn de aanvragen nog Vfoeger, dus het belooft weer een druk seizoen Vbof Bad-Eg- mOHd. GEVONDEN VOORWERPEN NIEUWE NIEDORP. Gevonden: Gemeentesecretarie: 1 kinderwantje. Postcommandant: diverse porte- monnaies. Waarlands bevolkirig bestaat vrlj- wel voor 99 pet. uit tuinders, die in moeizaam bewerken van een taaie maar hoogstvruehtbare grond, te- midden van storm zowel ais regeti of hitte, die grond heeft llefgekfe- gen ais de basis van haar bestaan, geluk zij het onvervreemdbaar ge- loef der vaderen zonder ultzonde- ring handhaven als enigst ficht- stioer voor het geestelijke. In de loop van de afgelopen 25 jaar nu is de L.T.B.. gegrondvest zowel op deze geestelijke zowel als stoffelijke waarden. de Waarlanders bijna even dierbaar geworden. Zij zijn er mee vergroeid als nergens anders, ze tvaarderen haar als geert ander en.vieren haar feest als nergens anders. Een treffelijk begin. Alle leden waren in de morgen- uren verzameld in het aangename Godshuis. toegewijd aan St. Wul- fram, waar de Zeereerw. Heer Pas: toor Verhaar voor hun geestelijk en stoffelijk welzyn een H. Offer op- droeg. Velen nunner naderden ter H. Tafel, om Hem Zijn oomisbare zegen op hun verenigingsarbeid af te smeken. Daarna verenigden zij Zich in het gastvrije huis van de heer Jonker, tot het nuttigen van een gezamen- lijk ontbiit. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat zij zonder uitzon- dering deze. in Waarlandse trant buitengewoon voorziene, maaltljd alle eer aandeden. De officiele feestvergadering werd geopend met een hooggestem- de rede van voorzitter J. Dekker, die van achter een verhevenheid, half verscholen achter de kestbare bloemstukken e.a.. van de zuster- verenigingen uit Langediik. Tuitje- horn. 't Veid en van de LSndarbei- dersbond ..St. Dexis Dedit", omge- ven door de genodigden als daar waren: de heer Jac. Groen Azn., Tweede Kamerlid en voorzitter der vakgroep Tuinders, Pastoor Verhaar, Burgemcester Nolet, het erelid A. Dekker en diverse afdelingsdeputa- tles. zijn auditorium toesprak. Hij verwelkomde alien, bijzonder de zoeven genoemden, Vervolgens releveerde hij ultvoerig het ont- staan der afdeling. uit de eerder bestaande Tuindersvereniging „Ha- renkarspel-Oost", die hoewel op neutrale grondslag. voor 95 pet. uit katholieken bestond. Hij bracht ifl dit Vefband eerbiedig hulde aan Pastoor Vollering z.g., die met de heer Bos, de eerste voorzitter. en de heer P. Dekker, de eerste secre taris, na enorm veel tegenkanting van alle kanten dit feit in 1919 tot stand brachten. Dank zij de onver- saagde strijd van verschillende pio- niers, brak allengs ruimef inzicht baan en thans aan de eerste miji- paal gekomen, mag tot aller tevre- denheid worden geconstateerd, dat de afdeling met haar 20o leden bloeit. Achtereenvolgens memoreer- de hij, het werk van de heren Mor- slhk, A. Dekker, R. Dekker, P. Bak- ker en anderen. Nu, staande op de drempel van een andere tijd, zullen wij, Waar landse L.T.B.-ers, ons in slagorde scharen rond Christus onze Koning. In zakelyk opzicht betekent de om- standigheid. dat wij zijn de grootste standsorganisatie, die aangesloten is bij de Noordermarktbond, een groot voordeel. Overal wiht de cOoperatieve ge- dachte steeds meer veld. Het zal mede onze taak zijn. dat te Waar land een grote codperatieve in- en verkooporganisatie wordt gesticht. Wanneer Wij alien eendrachtig voortgaan op de weg die voor ons ligt. idedel en sociaal in positief christelijke geest, dan zal de sector Waarland van de dreigende commu- nistische inflltratle weinig te duch- ten hebben. Rede Jac. Groen Az. De heer Groen felieiteerde de af deling hamens het hoofdbestuur van de L.T.B. Het oprichten van de afdeling Waarland was in 1919 voor de jonge L.T.B.die toen wellicht in de mOeilijkste uren van haar be staan verkegrrde. van niet minder dan beslissende betekenis. Ook deze spreker bracht hulde aan de pio- niers, die niet alleen deze afdeling tot stand brachten, maar daarnaast de grondslag legden voor de gehele parochie Waarland. Niet ten on- rechte wordt deze kerk dan ook de LTB-kerk genoemd. Want 25 jaar geleden was het hier moeilijk. Had den de katholieken niet de handen vol met zich te distarlcleren van de Nederlandse Tulnbouwraad. waar- toe de Noordermarktbond hen ver- plichtte? De heer Sabbat Groot huldigde spr. als de man, die de pootaardap- pelverbouw te Waarland organi- seerde en daardoor het gehele ge bied tot grOte bloei bracht. Hoe de toekorrist ook zal Zljfi, eert hechte en daadwerkelijke aaneen- sluiting van alle katholieken achtte spr. eeh eerste verciste. Het tqt stand brengen van een sociale vre de zal ohS grootste wapen tegen de communistlsche dreiging zyn. Bij de totstandkoming van een publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie, waar voor hopelijk nog in dit parlemen- taire jaar de mogelijkheden zullen worden gjjpend. zal deze sociale vrede Worden gevestigd en, naar wij hopeh, worden behouden. Het is ohze voorwaarde, dat deze bedrijfsorganisatie gebouwd wordt op de vrije organisaties, en daarom rekent de L.T.B. op iedereen, om te helpen een ehristelijke samenleving tot stand te brengen. (Daverend ap plaus) Burgemeester Nolet ontpopte zich als een strijder tegen ieder ongegrond pessimisme. Al Is er in de wereld weinig feden tot het aanheffen Vah juicntonen, aan pessimisme mag niefhand zich oVef- geven. Laat het communisme maar hoog van de tofen blazeh. Dat de frootste schreeuwers altijd de niet- enkertde massa achter zleh weten te krijgefl. heeft de Oorlogspefiode aangetoond. Maar de katholieken, voorgelieht door geestelijke en we- reldhjke Overheden. worden geacht Wel te denken, en kunnen dus we ten. dat zij het in hun hand heb ben dergolijke onheilen te keren. Diczelfde overwegihg vraagt ech- ter ook van iedereen, die geroepen wordt tot Sen functle irj het orga- nisatieleven, dat hij zich daarvan niet met eeh laffe uitvlucht ont- trekt, doch dat hij vastberaden de hand aan de ploeg slaat. Verre van wanhoop of vermetel vertrouwen, zullen we sterk in be- trouwen op God de kpmende jaren ingaan, waarin de stryd zal worden beslecht. M«er sprekers. Pastoor Verhaar prees ziehzelf gelukkig te mogeh werken in deze overwegend kathdliekd streek. met behulp van zulk een krachtlge or ganisatie als de thans iubilerende. Het erelid Andries Dekker gaf een nogal anecdotlsch overzlcht van I stichting der afdeling. daarbij duidelljk uiteenzettend, welk onder- ling geharrewar daaraan vooraf ging. Naast verschiilende andere tastbare resultaten, kon deze ver- eniging zonder meer bogen op de stichting van de parochiekerk. Na hem felieiteerde de heer Blokdijk de jubilaresse, namens de afdelin gen uit de omgeving. St. Deus Dedit had een felicitatieschrijven inge- zonden, terwijl de eerste voorzitter, de heer T. Bos als hekkesluiter fungeerde en het deel der geschie- denls, dat de anderen onbekend was. aan de vergetelheid ontrukte. Ietwat buiten dit verband valiend was de redevoering van de heer G. Veldman, die met klem van argu- menten de tuinders wees op de dwingende eis, hun kinderen dege- lijk vakonderwijs te geven en de af deling opwekte, haar schouders te zetten onder de stichting van een plaatsejijke vakschool. Met een slotwoord van voorzitter Dekker kwam het einde van het officiele gedeelte. Des avonds werd het feest echter op ultbundlge Wij ze voortgezet BURGERLIJKE STAND NIEUWE NIEDORP. Geboren: Gerda H., d. van J. C. Vijfschaft en M. Bart; Gertrudes C., d. van C. Bakker en G. Groot; Johannes W. z. van C. Th. Broersen en A. C. Beers; Anna M. C., d. van P. Groot en A. M. Bakker; Wannie M., d. van M. Rootjes en A. T. Buis; Petrus J. M., z. van A. P. Ruiter en C. A. Dignum; Margaretha M.. d. van A. H Idema en G. M. Hurkmans; Jo hanna C., d. van C. Baij en S. Boehmer. Overleden: Johanna A Kok, oud 14 Jaar, d. van N. Kok en J. Blee- ker; Johanna Schryver, oud 56 jaar, gehuwd met A. de Wit. Gehuwd: A. Wiedijk en M. Jas pers; J. A. v. d. Berg en J. Poelsma; W. v. d. Kieft en A. W. Stam. ZWARTE TRANSACTIES CASTRICUM Willebrordus L. uit Castricum stond gisteren te recht voor de Bijz. Politierechter te Alkmaar, omdat hij toewijzingen voor kunsthoning in de zwarte han- del had gebracht. De eis luidde 3 weken gevangenisstraf, doch de Po litierechter wilde het nog even met verdachte proberen en veroordeelde hem tot een geldboete van f 100 of 2 maanden plus 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. GESLAAGD AKERSLOOT. Aan de R.K. Modevakschool der Eerw. Zusters Ursulinen te Akersloot slaagde Maandag 22 Dee. j.l. voor costu miers de dames: Truus Schoon, Trien Zijp. Annie Verduin, Jo de Jong. Trien de Goede, Griet Zijp, Rie Overpelt, Corrie Kerssens, Trien Hollenberg en Trien v. d. Hulst. AMBTSJ U BILE E M BUKGE1MEEH- TER AKERSLOOT Op 20 Januari herdenkt burgemeester v. d. Heuvei zyn 25-jarig ambtsjubileum; wij vernemen, dat een comite is sa- mengesteld. om dit jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Wij komen op een en ander nader terug. UITVOERING ..AMICTTIA" AKERSLOOT De R.K. Gem. Zangvereniging ..Amieitia" gaf Zondag een uitvoering In de zaal- Verduih; de opkomst was goed, doch had nog beter kunnen zijn; het koor gaf enkele mooie nummers ten gehore, waarbij ook mooie solo's ten gehore werden gebracht. Na de pauze werd het Kerstoratorium van F. Muller uitgevoerd, dat een uit- stekende vertolking genoot; alle hulde aan de dirigent, de heer Lou- we en zijn medewerkers. KATH. MIDDENSTAND AKERSLOOT Dlnsdag 13 Ja nuari houdt de Kath. Middenstands- bond, afd. Akersloot haar jaarver- gadering, welke een feestelijk ka- rakter zal dragen; als spreker zhl de bekende Pater Meyer uit Alkmaar optreden; Ook de dames worden verwacht en het bestuur vertrouwt erop, dat alle leden present zullen zyn. K.A.B. AKERSLOOT De K.A.B. heeft een belangrijke avond belegd op Vrijdag 23 Jahuari, waarop als spreker zal optreden de W. E. Pa ter Engelbertus, zodat het een ge- slaagde avond belooft te worden. Leden, reserveer de 23ste voor deZe VergadeWng. DE EENHEID IN DE LAND- EN TUINBOU1V (Ingezonden) Naar aanleiding van de laatst gehouden vergadering der Tuinder- vakgroep van de L.T.B. het vol gende. Wanneer wij de rede van de voor zitter de heer Groen hader be- schouwen, blijkt daarult, dat de toekomst er voor de Tuinbouw nu niet zo rooskleurig uitziet. Van de ene kant laat de Hegering de Tuin- bouw los. Doch stijgt de prijs dan grijpt zij in. Het is hu wel geen geheim meet dat Mansholt het aan- stuurt op grote productie met lage prijzen. Prijzen die in de toekomst, bij gebrek aan export, ver beneden de kostprijs zullen dalen. Dit zal ook wel de bedoeling Van deze staats-socialistische bewindsman zijn. - Waar moet dit alles heen? Op deze manier doorgaan, kan geen ander resultaat opleveren, dan dat de tuinbouw weer met grote spron- gen naar haar vooroorlogse over- productie toeholt. Met alle gevol- gen van dlen, De afgelopen zomer heeft er al een kleine voorproef (Adv.) van gegeven. Als de droogte niet een gedeelte had vernletigd, was 't nog erger geworden. Wat zal het resultaat zyn? Lage prijzen voor de producent en hoge winstmarges voor de handel, die uit lage pryzen altyd zyn voordeel trekt? Wordt het niet hoog tyd dat het vak zelf, het eens gaat worden op het gebied van de economie in de tuinbouw. Al sinds twee jaar pleit de heer Groen voor fondsvorming. O.i. ook de grote basis waarop de Tuinbouw moet gaan werken. In onze stands organisatie vindt dit wel weer- klank. Hoe de Stichting hierover denkt is ons onbekend. Doch dat de gedachte van fondsvorming, dbor het Centraal Bureau van Vei- lingen naast zich neer wordt ge- legd is een niet te ontkennen feit Wordt het nu niet hoog tijd, dat twee zulke grote organisaties in de tuinbouw. de Standsorganisatie in de Stichting en het Centraal Bu reau van Veilingen eens samen, inplaats van naast elkaar heen gaan werken. Van deze versnippering van krachten. kan alleen grote chaos het gevolg zijn. Bovenstaande slaat niet alleen op de tuinbouw. In de kringen van de bollenkwekers doet zich een soort- gelijk geval voor. Van de ene kant de Stichting, van de andere kant Bloembollenoultuur. En in beide nog weer verdeeld sSnering en anti-sanering. Laat men toeh de handen ineen slaan en de krachten bundelen. Nu is het zowaar „twee honden vechten om een been, de derde gaat er ras mee been". Want het is immers de ambtenaar die lacht om de ipnerlijke ver- deeldheid in onze agrarische krin gen. Die nestelt zich nog vaster in bedrijfschappen en overheidsinstel- littgen. Des te meer verdeeldheid in onze land- en tuinbouw, des te zwaarder de dictatuur der bedrijf schappen, waar bovendien als re- gel, de handel, de touwtjes in han den heeft. Ze voelen zich onmis- baar. Want hoe wil oolt zo'n in- nerlijk verdeeld bedrijfslCVen er toe instaat blijken. zijn wetten zelf te stellen en Uit te voeren in het toekomstige landbouwschap. Eerst zal moeten bliiken de ino- eelijkheid van eenheid. die Wij nil hebben te betrachten ieder in zijn eigen principiele standsorganisa tie. oVerkoepelt door de Stichting van de Landbouw. In hechte sa- menwerking met de voornaamste technlsche organisaties zoals; Cen traal Bureau van Veilingen, de Bloembollencultuur, de Ned. Zui- velbonden. C.M.C.. om Zo te komen tot de opbouw van de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie ih de Landbouw. Tot welvaart Voor alle werkers. zowel werkhemers als werkgevers in de Land- en Tuin bouw. AKERSLOOT, Januari 1947. Sluisweg 124. W. SWART Ren. COoP. boeRenleenbank ANNA PAULOWNA. De Coop. Boerenleenbank Anna Paulowna te Breezand zal voorlopig zitting hou- den te Breezand, KoningsWeg 12, op Woensdag- en Vrijdagavond van 19 tot 21 uur en te Anna Paulowna in de R.K. School aan de Nieuwe- weg op Vrijdagavond Van 1?—18 u. C. S., Hit Alkmaar, had stroop ge kocht zonder bon en op sulkecbon- nen Weer verkocht. De daarmede verdiende suikerbonnen, die op een gegeven moment een hoeveelheid van 2500 Veftcgenwoordlgden, Wer den verkocht Voor 6600, daar werd eeh Winst van ruim 2000.op gemaakt. Mr Schuurman, die de zaak voor de Alkmaarse politie rechter verdedigde, wist van de eis, f 3000.of 3 maanden, 1000.en een maand al te krygen. J. P. M., procuratiehouder bij een holenflrma, had niet goed uitgeke- ken, of althans doen uitkijken. naar de ontvangeh bortneh. Zodoende wa ren er een stel valse bonnen bij degene, die er door het kantoor bij de distributie waren ihgeleverd. Het betrof eigenlljk meer een slordlg- heid. De officier eiste f 30.of 18 dagen. Maar de procuratiehouder was niet op zijn mondje gevallen, de politierechter kon er amper een woord tussen krijgen. Hij werd ver- oordeeld tot f 10 boete of 6 dagen. G. J. O. had in de zomer van vo- rig jaar vergunningen voor een bed- stel en een kinderdeken weggege- ven. Dat deed hij om een klant een pleziertje te doen. Maar dergelijke pleziertjes mag men anderen nu eenmaal niet doen. De boete werd f 20 of 12 dagen. A. M. N. had vergunningen aan- genomen van zekere C. C. S. Ook dat mag niet. Maar verdachte had de vergunning niet gebruikt. Een bof, nu werd de boete maar 10 of zes dagen. V. A. K., Ook een Alkmaarse, had twee levensmiddelenkaarten aange- nomen. Zij had nog van de bewuste kennig 25 te goed. Met de boete, f 25 of 15 dagen. nam zij geen ge- noegen, zy gaat hogerop. J. V., uit Graft, had in de zomer van voorgaand jaar rare manipula- ties verricht met zijn land, ftoe het predes In elkaar zat. bleek op de zitting niet recht duidelyk, maar 't kwam toch hierop neer, dat hij aan een stel klppehouders land verpacht had om zijn huurders te kunneh voorzien van aerst. Er bleek op ver schillende wijzen ongeveer 9100 kg gerst verhandeld te zijn. De eis Was 400 of 4 maanden. De verde- diger beriep zich op een lezing van minister Mansholt. die gezegd zou hebben dat kippehboereh maar land moesten pachten om een graantoe- wijzing te krijgen. De politierechter rhaakte er f 250 of 2 maanden van. De laatste Schokker is heenge- gaan, hlermce is Schoklartd vah de baan. Een onderwyzer uit Maars- sen met tbc besmet joeg 7 leerlingen naar huh bed. ..Controleren", heeft men thans besloten, weer eerst de kalveren dan de sloten. De mid-minister van marine zal vanaf heden meer verdienen. Zijn vriend Ad Interim vlel hem mee, hH werd nu kapitein ter zee. Ons Rauter- tje is aan het kwljnen, doch zal voor 't Hof moeten verschynen. Half Fe bruari is de tijd, voor de generaal der velligheid. De IJsel Is nog steeds aan 't zakken, men heeft ge- ducht aan moeten pakken. De dijk- wacht is nu opgeheven, de boeren kunnen rustig leven. Zij, die in Delft punten kochten, waren wel spoedig zwaar gesjochten. Vals wa ren de punten allemaal, en boven dien een proces-verbaal. Een journalist, wat wil je meer, ging te gen Mansholt zwaar te keer. Stop, zei Justitie, hou je mond, je maakt het nu toch al te bont. Al kan het jou wel niets verd,..., 4 weken zul- je moeten brommen. Onder de mensen vindt men rare, speciaal on der de ambtenaren. Wanneer je een huisje wou In Den Haag, lag je dat gauw zwaar op de maag. Je moest heel stiekum heel wat dokken. nu.. zit de ambtenaar met de brokken. In het Limburgse groen elken- hout, waren 5 jongelleden fout, Ze vielen op de politie aan, maar het is hun erg slecht vergaan. Want hoe je ook met agenten vecht. steeds kom je in de nor terecht. We melden als een waardig slot, het ontmaskeren van n Gools complot. Zii, die met Kerstmis dieven waren, zal nu het Rijk streng gaan be- waren. GaaClCh- IjoAv IsijolN- vb v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2