m Drie smokkel-complotten de genade-slag kregen Voor Alkmaar en omgeving REIS DER MINISTERS maakte einde aan impasse OUDE MAN WERD ONTVOERD Duitsland krijgt voorrang Engelse en Amerikaanse wapens naar Griekenland Off icier van Justitie als rechercheur Richard Tauber overleden Veelbelovende inzet van het nieuwe jaar Rotterdam met New York-allures Verdeeldheid bracht redding De storm van gisteren Welk weer morgen? Feiten van vandaag Naar wij vernemen: VRIJDAG 9 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11424 BUREAUX: bij uitvoering van het Marshall-plan Premier van Oost'- Indonesie naar Djogja v.. AUTO-ONCELUK IN BELGIe Roemeense Consul gedood De Amerikaanse hulp aan de Nijmeegse Universiteit De „Oranje" heeft motors toring De valse berichtgeving omtrent i Theresia Neumann Maandagavcnd zijn laatste telefoongesprek met Amsterdam Nieuu) Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank In Morehead in Noord Carolina (U.S.A.) kon men dezer dagen weer het schouwspel beleven dat volledig uitgeruste troepen zich inscheepten voor Europa. Amerika heeft een niet nader te noe- men aantal marinetroepen naar de Middellandse Zee gezonden, welke volledig zijn uitgerust met tanks, vlammenwerpers, gewe- ren, jeeps en trucks en vliegtuigen. Misschien ter intimidatie van Rusland ten opzichte van de Middellandse Zee-kwestie? (Van onze Haagse correspondent) BIJ ZIJN TERUGKEER uit Indie heeft dr. Beel een verklaring aan de Earner in korte termijn in uitzicht gesteld. De bijzonder- heden daarvan zullen nadere opheldering moeten verschaffen over de directe resultaten van het ministerieel bezoek. Zonder hierop vooruit te lopen, kan toch reeds worden gezegd, dat deze resultaten het optimisme rechtvaardigen, waarvan de eerste mi nister direct bij zijn aankomst op Schiphol blijk heeft gegeven. Algemeen is men in politieke kringen van oordeel, dat het nieuwe jaar wat Indie betreft veelbelovend is ingezeL Toen de ministers naar Indie vy- trokken, verkeerde men in een im passe. Na hun terugkeer kan men zeggen, dat de situatie weer uit het slop is gehaald en "p de goed<» weg is gebracht. En de indruk is, dat Beel c.s. er in geslaagd zijn de ont- wjkkeling zelfs een heel eind in de goede richting te brengen. Het belangrijkste feit is wel het concrete resultaat waartoe de be- sprekingen met de vertegenwoordi- gers der deel-staten hebben geleid. Bij hun aankomst in Indie waren de voorwaarden daartoe reeds ten dele aanwezig. Gevolg gevend aan het beroep van de Minister-Presi dent om de verwezenlijking van Lingadjati zelf ter hand te nemen, waren op tal van plaatsen instan ces buiten de Republiek begonnen met de vorming van de Negara'sen de Daerah's. Daar was vooral ter juister tijd ontstaan de veelbelo vende activiteit van het K.I.S. (Ko- mite Indonesia Sarekat). A1 deze activiteiten konden aan de voor- avond van het vertrek der ministers worden gebundeld en als resultaat daarvan ligt daar nu het gezamen- lijke en met de meeste aandrang ge- dane verzoek van een tiental Ne- gara's en Daerah's om een Interim- regering te vormen ter voorberei- ding van de Verenigde Staten van Indonesie. Het beeld van de situatie is hicr- door grondig gewijzigd. Niet langer is daar meer de Republiek als de voornaamste, vrijwel enige partner met wie Nederland in Indie te ma- ken heeft. De Republiek is een ge- worden van velen en de betekenis van de Republiek wordt steeds ge- ringer. Die van de rest van Indie steeds groter. Men kan zeggen, dat Nederland thans rijkelijk de vruch- ten gaat plukken van het te Malino begonnen werk. Djocja's bereidheid tot medewerking. Men heeft in Haagse politieke kringen verder de indruk, dat de regering, alhoewel verheugd over de laatste berichten uit Djocja, die zowaar spreken van een bereidheid tot medewerking aan een Indonesi- sche Federatie, toch een afwachten- de houding aanneemt. Zij houdt Duitsland zal de voorrang krijgen bij de verscheping van belangrijke goederen in het kader van het plan- Marshall. Het voor Duitsland be- stemde graan (7,550.000 ton voor de gehele periode van April 1948 tot Juni 1952) is meer dan enig ander graankwantum voor de 16 andere landen. Aan grofkorrelig graan krijgt Duitsland in het totaal 10.035.000 ton. Duitsland is het enige land, dat spoorwegwagons uit de V.S. ont- vangt. In de eerste 12 maanden zul len er 20.000 naar de BritsAmeri- kaanse zone gaan. 6.000 volgen later. De dubbelzone ontvangt ook als enige de schaarse stikstof kunst- mest en verder tabak en 7.000 vrachtwagens mijnbouw- en land- bouwwerktuigen. zich aan haar herhaaldelijk uitge- sproken standpunt, dat politieke be sprekingen met de Republiek eerst zin hebben, als de order: Staakt het vuren wordt uitgevoerd. Pas wan- neer dit geschiedt kan dp bereid heid tot samenwerking effect sorte- ren. Stellig zijn velen in de Repu bliek met goede bedoelingen jegens Nederland bezield. Er wordt om een voorbeeld te noemen, op tal van plaatsen in de Republiek clandestien onderwijs in het Nederlands gege ven. A1 deze goedwillende elemen- ten, waarto/ Sjahrir, Sjarifoedin, Setyadjit efi ook Soekarno behoren, zijn door de politionele actie in een moeilijke positie gebracht. Ten ge- volge daarvan hebben immers de extremisten aan invloed gewonnen. Of deze extremisten door de gema- tigden kunnen worden ter zijde ge- schoven, blijft inmiddels de vraag. Het bezoek der Ministers aan Indie schijnt dienaangaande geen ophel dering te hebben verschaft, waarop men met enige stelligheid verwach- tingen kan bouwen. Gemaskerde lieden, kelderge- vangenis, losprijs, zwaaiende re volvers en dwangbrieven. Nee, lezer hieronder volgt niet een of ander onwaarschijnlijk verhaal van een boevencomplot in het verre Amerika. We schrijven het jaar 1948 en de plaats van hande- ling is Rotterdam. In het Oostelijk deel van Rotter dam, Maandagavond omstreeks 6 uur, kreeg een bekende 71-jarige tabakshandelaar bezoek van twee personen, die voorgaven van de politieke recherche-afdeling te zijn en hem verzochten een tiental mi- nuten mee te gaan voor het afleg- gen van enkele getuigenverklarin- gen. Nadat hij in de auto plaats had genomen en een tochtje door de stad was gemaakt, werd de han- delaar plotseling door de twee mannen in het gezicht geslagen en in een pand in het Noordelijk stads- deel binnengebracht. De oude man moest ondersteund worden. Aan handen en voeten gebonden werd hij in een kelder neergelegd en na dat hem alles van waarde was af- genomen begonnen de „heren" met hun afpersing. De handelaar werd gedwongen twee brieven te schrijven, een naar zijn procuratiehouder, die als vol- macht kon dienen voor zijn bank om een bedrag, dat in de 5 nullen moest lopen, betaalbaar te stellen. De tweede bevatte de meer vertrou- welijke mededeling, dat de oude man gevangen zat en gedood zou worden, indien niet binnen 14 dagen de losprijs was betaald. Mocht de politie in de zaak worden gemengd, dan betekende dat de dood van de oude man. Na deze brieven geschre- ven te hebben werd hem meer com fort toegezegd en een der gemas kerde mannen vertrok om een electrisch kacheltje te halen. Dit gaf voor de twee achterblijvende boeven aanleiding de zaak een plot- selinge wending te doen geven. Ze begonnen op hun eigen houtje voor- stellen te doen en beloofden het slachtofler onmiddellijk naar bui ten te brengen onder voorwaarde, dat hij nog dezelfde avond een flink bedrag fourneerde en een nog gro ter bedrag in het vooruitzicht stel- de. De tabakshandelaar stemde hier- in toe en in een cafe werd een taxi opgebeld, waarin de tocht naar het huis van de ontvoerde werd aan- vaard. Thuis was echter na een te- lefoongesprek met de P.R.A. geble- ken, dat men met verkeerde ele- menten te doen had gehad en een rechercheur van politie bevond zich juist in het woonhuis van de ta bakshandelaar toen deze binnen- kwam. Deze smeekte de rechercheur zich erbuiten te houden, bang voor de dreigementen. De rechercheur stemde toe, doch ging de 71-jarige, die met de beloofde som gelds naar buiten ging, achterna, zag een ver- dacht persoon bij een bosje staan en sloop daar op slinkse wijze heen. Voor de kidnapper, die zelf in het bezit was van twee schietwapens, er erg in had, blonk hem de loop van een pistool tegen en klonk het onverbiddelijk bevel: ..handen om- hoog". Zijn metgezel maakte zich uit de voeten, doch de eerste kon niet anders doen dan netjes mee- gaan naar het bureau. Het bleek een meubelmaker te zijn, die voor de politie geen onbekende was. Een andere boef, een vrijgelaten poli tieke delinquent, thans kaashande- laar, is eveneens gearresteerd. De kelder was voor 6 gulden gehuurd met de waarschuwing: „verbaas U maar niet wanneer we op ongewone tijden binnenkomen, want we ge- bruiken de kelder voor zwarte wa ren". De auto was gehuurd. De tabaks handelaar werd naar het ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. De Republikeinse regering heeft een uitnodiging gericht tot de mi nister-president van Oost-Indonesie, Ide Anak Gde Agoeng, om een be zoek te brengen aan Djogja" ten- einde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Sta ten van Indonesie. Het K.N.M.I. te De Bilt no- teerde gisteren langs de ge hele Nederlandse knst storm Amsterdam 60 km per uur, met stoten, de Bilt 50 km. per uur. Den Helder iets meer dan 100 km per uur (zware storm). Vlissingen 50 km per uur. Dit zijn tot nu toe de sterkste windkrachten die sinds 1 Januari zijn ge- meten. Naar eerst thans vernomen wordt is Maandag een 10 tons vrachtauto van de firma Bom en Christiaansen uit Ierseke, die met mosselen op weg was naar Frankrijk, in Belgie in botsing gekomen met de auto van de Roemeense consul uit Parijs. De twee auto's vlogen op elkaar bij het kruispunt DoornikMons. De auto van de Roemeense consul zou te veel links hebben gereden. De conssul werd bij de botsing zwaar gewond en overleed enkele minuten later ter plaatse. De drie inzittenden van de auto uit Ierseke bekwamen geen letsel. De chauffeur, de heer de Leeuw, wordt in Belgie ter nader onderzoek vastgehouden. De vracht auto is, na eerst in beslag genomen te zijn, inmiddels vrijgegeven. De beide andere inzittenden zijn terug- gekeerd. In verband met de berichten om- trenjt de steunverlening van Ameri kaanse zijde voor de opbouw der Nijmeegse Universiteit als gevolg van de bekende actie van Rector Mommersteeg, wordt van de zijde der Universiteit medegedeeld, dat men voorzichtig moet zijn ten op zichte van de verwachtingen voor wat betreft het bijeen te brengen bedrag. Het bericht, dat reeds twee millioen in uitzicht zou gesteld zijn, is volgens deze mededeling dan ook onjuist. Eveneens onjuist is de me dedeling, dat er een ontwerp zou bestaan voor een nieuwe Universi teit. Dit plan zou door een aantal Nederlandse architecten zijn ont- worpen. Van een opdracht is in dit geval officieel geen sprake. Griekenland krijgt wapens uit Engeland en Amerika. Met behulp van particuliere fondsen in En geland, die vrijwillig aan de re gering ter beschikking zijn ge steld, zal Griekenland 40.000 ge- weren met bijbehorende amuni- tie ter waarde van 750.000 pond sterling van Engeland kopen. Met de Amerikaanse regering is een overeenkomst getekend tot de levering van oorlogsmateriaal ter waarde van 25 millioen dollar. Dit oorlogsmateriaal bevindt zich in Duitsland. Ook is een overeen komst aanstaande voor de levering van ander Amerikaans oorlogstuig ter waarde van 15 millioen dollar. Verder heeft Griekenland de Fx- port- en Importbank verzocht voor de wederopbouw 11 millioen dollar te ontdooien. Generaal Livesay, hoofd van de gecombineerde Amerikaanse staf in Tijdens de begrafenis van ex-koning Victor Emanuel kwam het in Rome tot ongeregeldheden tussen anti-monarchisten en politie. Victor Emanuel werd bijgezet in het Pantheon te Rome, waar ook zijn vader en grootvader begraven zijn. IN HET GERECHTSGEBOUW te Breda hebben wij gisterenmid- dag gezeten tegenover de „Brain Trust" en de naaste mede- werkers van deze trust, die het heeft bestaan in drie maanden tijd klaarheid te brengen in de uitgebreide en ingewikkelde reeks wandaden van een drietal grote smokkelcomplotten, welke jaren- lang rond de Brabantse grens hebben geopereerd en daarbij ge- bruik hadden gemaakt van bewapende pantserwagens. Het was niet zonder gerechtvaar- digde trots, dat de Off icier van Ju stitie Mr. Hustinx ons meedeelde, „dat de gestelde doelen zijn be- reikt". De bendeleider en een of andere handlanger of helper zitten achter de tralies en wat de hoofd- zaken betreft, is de gehele affaire wat men noemt „rond". Een van de smokkelkoningen is de wielrenner John Braspennings uit Princenhage, maar hij was niet de grootste. Alhoewel ons over de identiteit van de overige leiders geen officiele mededelingen wer- den gedaan, hadden wij reden om aan te nemen, dat dit een zekere van H. uit Zundert en een zekere J. N. uit Breda zijn. Mr. Hustinx vertelde ons hoe, in 1946 en 1947 pantserwagens aan de grens werden gesignaleerd en hoe er enige door vrij toevallige om- standigheden in handen van de justitie vielen. De laatste maal ge- beurde dat in Augustus van het vorige jaar. In September de wagens waren toen tienmaal gezien, was 't opsporingswerk door de justitie met voile kracht ter hand genomen. De verschillende controle- le- en opsporingsdiensten hadden toen al speciale maatregelen ge nomen, maar de wagens bleven ko- men. Mr. Kneepkens, toen nog offi- cier van Justitie te Breda, ont- wierp samen met mr. Hustinx een plan-de-campagne. Als recher- cheurs gingen ze samen aan het werk. Evenals adjudant A. Kramer, van de Koninklijke marechaussee en wachtmeester van Gestel van de Rijkspolitie, die in voorbeeldige samenwerking en prijzenswaardige ijver vrijwel dag en nacht in weer en wind hadden geploeterd om de gevraagde inlichtingen machtig te worden. Ze gingen de routes na van de wagens, zochten naar laad- en losplaatsen, naar de geldkwes- ties, de omvang en samenwerking van de benden en hun leiders. Hier bewees de practijk hoe twee verschillende diensten alle theore- tische moeilijkheden wisten te overwinnen door vlotte samenwer king. Zo bleek hoe de technische verbindingsdienst van de Rijkspoli tie, toegerust met ..walkie-talkies" en auto's, voorzien van zend- en ontvangapparaten, schitterende dien sten bewezen bij dit werk. De bij de opsporing betrokken ambtena- ren, waren daardoor desgewenst voortdurend met elkaar in contact. Het was in dit verband voor de eer ste maal dat in Nederland straf- bare feiten werden opgespoord met de hulp van deze moderne midde- len. Geen aanhoudingen van wagens Terwijl het recherchewerk vor- derde, werden plannen gemaakt om de wagen met geweld aan te hou den; men stond tegenover geheel nieuwe smokkelmethodes en uiter- aard was het materiaal van onze commiezen daar niet op berekend. Er werden middelen gevonden welke kan uiteraard niet worden medegedeeld, die zeker succes zouden hebben gehad, als ze maar waren aangewend, doch inmiddels had de zaak zullk een keer geno men, dat op deze wijze niet eens ingegrepen behoefde te worden. Mr. Hustrinx zeide, dat de justitie verwachtte, dat er geen pantser wagens meer aan de grens zullen opdoemen. Maar zo voegde hij er aan toe als ze komen.vzullen we ze spoedig genoeg opvangen. De ..story" van Kramer Een van voldoening bloeiende ad judant Kramer kreeg daarna de ge- legenheid de journalisten van het recherchewerk te vertellen, waar- bij hij en van Gestel zich zo bij- zonder hebben onderscheiden. Van Gestel had nogal wat con- tacten in Belgie en die werden vlot afgestuurd. Dat werk leverde suc ces op, doch het werd weer teniet gedaan, toen Joh. B. gearresteerd werd bij Zuilen. Dat lag niet in de lijn van de rechercheurs, die daar na hun werk in Amsterdam voort- zettpn. Ze kwamen daar terecht tussen een stelletje ..linke jongens" die hen zogenaamd wilden helpen, maar verre van betrouwbaar wa ren. De adjudant noemde zichzelf en zijn collega's „een gewone jon- gen", maar die was dan toch wel zo link, dat hij het andere stelletje wist te ..beduvelen" en enkele er- van in de „bak" wist te werken. De mannen spoorden drie pantser wagens op en enkele bij de smok- kelarij dadelijk betrokkenen. De pantserwagens Het zal geen leuk karwei zijn ge- weest de pantserwagens aan te houden. Het is gebleken, dat de wagens bewapend waren, soms zelfs met een machinegeweer. De wagens, die van dumps in Belgie afkomstig waren en 35000 francs kosten, waren bemand met een bestuurder, een wegverkenner en een ..gunner", die het wapen zou moeten bedienen en spijkers of spijkerplanken zou moeten uitwer- pen om achtervolgende politiewa- gens onschadelijk te maken. Elk lid van de bemanning kreeg drie dui- zend gulden per rit uitbetaald en die ritten duurden soms niet langer dan anderhalf uur. Want reden de wagens aanvanke- lijk vanuit Belgie meteen door naar Amsterdam, later werden de goede ren gelost in de buurt van Breda, in garages of boerderijen. De inhoud der wagens varieerde naargelang de vangst op de zwarte markt. Men smokkelde letterlijk van alles, van shag, Nylon en tapijten tot kaugom toe. Het grootste bedrag aan goederen, dat bij een rit werd vervoerd bedroeg 551800 francs. Het gebied waar de wagens ope- reerden lag tussen Nispen en Al- phen. De organisatie. De daders onderling leefden soms op voet van vijandschap: ze bestre- den elkaar en bestolen elkaar. Het is zelfs voorgekomen, dat de ene bende 'n volledige pantserwagen met inhoud van de andere bende afhandig maakte. De benden hadden voor trouweloosheid hun eigen straf- systeem. Zij werkten ook onder elkander slechts met geweld. Hoe zij tot deze moderne vorm van smokkelarij gekomen waren is te verklaren uit het feit dat corrupte lieden van de Duitse Wehrmacht zich ook onledig hielden met smok kelarij, waarbij gebruik werd ge maakt van militaire wagens. Ook door de burgers werd aardig wat gesmokkeld, terwijl de soldaten dan deden alsof ze niets zagen. Later zetten leden van de Geal- lieerde legers dit winstgevend be- drijf voort. Werd er wel controle uitgeoefend op personen, die zich in militaire wagens naar de grens be- gaven, niemand dacht er aan om ook de vervoerde goederen aan een streng onderzoek te onderwerpen. Later werden de grensbepalingen wel verscherpt, doch het was toen slechts een kleine moeite om de be- nodigde papieren te vervalsen. Handtekeningen werden netjes nagemaakt, de stempels lagen in ieders bereik. De eigenlijke smokkelaars kochten weldra vanuit een Belgische dump de pantserwagens, zodat toen 't spel eindelijk goed kon beginnen. De daders zullen in Mei terecht staan. GEEN VERHOGING VAN DE ZIEKTEWET-PREMIE De wettelijke algemene premie van 3% voor de ziekenkassen van de Raden van Arbeid zal, ingevolge een besluit van de Minister van So- ciale Zaken voor het jaar 1948 niet worden verhoogd. Ook de premien, welke voor be- drijven met een hoger dan normaal risico zijn vastgesteld, blijven onge- wijzigd, terwijl een naheffing over 1946 niet zal plaats vinden. De bevoegdheid van de Raden van Arbeid om voor afzonderlijke ondernemingen met een hoger risi co een premie vast te stellen, welke afwijkt van de normaalpremie, blijft uit de aard der zaak bestaan. Griekenland, die Woensdag te Athe ne is teruggekeerd na In Washing ton overleg te hebben gepleegd, zei de dat hij tijdens zijn bezoek had aanbevolen het geregelde Griekse leger met 12000 man te versterken en het Griekse nationale verdedi- gingscorps te brengen van 42 op 100 bataljons van in totaal 50.000 rrian. Hierdoor zou het gehele Griekse leger voor gevechtsoperaties vrij- komen. Bij de besprekingen in Washington waren ook de functies van de Britse en Amerikaanse mi litaire missies duidelijk als volgt omschreven: de taak der Britten is de organisatie en opleiding van het Griekse leger en het nationale ver- dedigingscorps, die der Amerikanen de ravitaillering en het geven van advies inzake operaties. De strijdkrachten der Griekse re gering achtervolgen de terugtrek- kende guerillastrijders in de bergen ten Noorden van Konitza in Epirus, aldus meldt het Atheense nieuws- bureau. Ten Westen van Konitza is het gebied tussen de rivieren Aoos en Sarandaporos van guerillastrij ders gezuiverd. Donderdag is te Athene de wet betreffende de loyaliteit der rijks- ambtenaren gepubliceerd. Iedere rijksambtenaar, die niet loyaal blijkt wordt ontslagen. Als niet loyaal wordt o.a. beschouwd hij, die „ter- wijl de staat de strijd voor zijn be staan en territoriale integriteit voert, gelooft in de prediking van diegenen, die de opstand hebben voorbereid en ondernomen, of pro paganda maakt ten gunste van de Communistische partij of degenen, die met haar tegen de staat samen- spannen". Het beroep van een amb- tenaar, die als niet loyaal wordt aangemerkt, zal eerst mogelijk zijn nadat de opstand is afgelopen. Het m.s. „Oranje" dat op weg van Amsterdam naar Batavia is, heeft gerapporteerd, dat, wegens warmlopen van de middenmotor, deze motor moest gestopt worden, waarop het schip met twee draaien- de motoren de haven van Gibraltar is binnengelopen om te repareren. Men hoopt, dat in enkele dagen de middenmotor weer hersteld zal zijn en het schip zijn rels met 22 mijls vaart kan vervolgen. Met twee motoren in dienst zou het schip slechts 17 mijl lopen. Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. DEPKESSIE OP KOMST Meest zwaar bewolkt, met nu en dan regen, voornamelijk in het midden en Noorden van het land, plaatselijk overgaand in sneeuw by dating van tempera- tuur ongeveer tot het vriespunt. Weer toenemende wind, aan- vankeiyk uit richtingen tussen Zuid en Oost. Later draaiend naar Noordeiyke richtingen. De tenor en concertzanger Lex Karsemeyer is benoemd tot dirigent van het mannenkoor „Werkmans- lust" te Krommenie. Vast is ko- men te staan, dat Schiphol met 74 landingen en opstijgingen per dag op een na het drukst bevlogen vlieg- veld van Europa is. Het vliegveld van Kopenhagen Kastrup staat met 76 landingen en stygingen dageiyks aan de kop van de lyst. Tegen de Dordtse boekdrukker Morks, die zqn broer aan de Duitsers had over- geleverd, tengevolge waarvan deze in het kamp te Dachau was omge- komen, is 15 jaar gevangenisstraf geeist. In een Donderdagavond uitgesproken radio rede heeft de Franse minister van financien en economie er op gewezen, dat de be- groting geen enkele verhoging van de belastingen bevat. Wanneer de Fransen niet willen, dat de munt niets waard wordt, dan dienen zy tot bezinning te komen, aldus de minister. Naar aanleiding van de tenden- tieuze geruchten, welke de laatste weken de ronde doen over de zgn. dood van Therese Neumann, de ge- stigmatiseerde van Konnersreuth, en de ongelofelijkste veronderstellingen welke daaraan worden vastgeknoopt hebben verscheidene Duitse Kerke- lijke bladen ooggetuigenverslagen gepubliceerd betreffende de toestand van Therese Neumann. Reeds in de tijd van het Derde Rijk doken ge- lijksoortige geruchten over haar op. Thans heet het, dat zij de ..driedaag- se duisternis" nog voor 't einde van 1947 had voorspeld en voorts had ge- profeteerd, dat 29 of 59 dagen na haar overlijden de „grote oorlog" zou uitbreken, enz. Te goeder trouw bekend staande reizigers, die in November jl, dus reeds lang na het ontstaan van ge- noemde geruchten, Konnersreuth bezochten, bevestigden, dat Therese Neumann nog in dezelfde gezond- heidstoestand verkeert als vroeger. De plaatselijke pastoor, Naber, heeft reeds in September 1947 een onder zoek ingesteld naar de betreffende voorspellingen en van de gestigma- tiseerde zelf de strikte bevestiging ontvangen, dat zij nooit geprofeteerd heeft met betrekking tot grote we- reldgebeurtenissen of een komende wereldoorlog. Therese Neumann, die op 9 April 50 jaar wordt, heeft gedurende de gehele zomer haar normale gezond- heid genoten en haar lijdensextases houden, evenals eertijds, nog steeds op Vrij dag aan. Hierbij zijn talrijke getuigen geweest, o.w. leden van de geallieerde bezettingsmacht (tot nog toe reeds vele duizenden), zoals ook geschiedde met de gestigmatiseerde Capucijn, Pater Pio, in Italie. Door deze belangstelling van Amerikaan se zijde is de aandacht van grote kringen in de V.S. op de verschijn- selen der bovennatuur getrokken. In zoverre is het geval van Pater Pio nog belangwekkender, omdat hij de bijzondere genade van het doorgron- den der harten heeft gekregen, en waardoor zijn bezoekers zich diep getroffen voelen. Niettemin maakt Therese Neumann ook een grote indruk op de bezoekers, die nau- welijks kunnen vatten, hoe deze vrouw, die nooit voedsel tot zich neemt, er zo flink en gezond uit- ziet. Daarbij komt, dat zij ondanks haar wonden, die op haar handen er uit zien als kleine vierhoekige roven, alle dagen behalve Vrijdags, vele alhoewel lichtere werkzaam- heden verricht. Toen een der oog- getuigen haar bezocht, had zij des ochtends urenlang haar kleine wa gen naar Mitterteich en terug be- stuurd. De beroemde tenor, Richard Tauber, is Donderdagmorgen in een ziekenhuis te Londen over leden. Tauber werd op 16 Mei 1892 te Linz in Oostenrijk geboren als zoon van de intendant van de Stedelijke Schouwburg te Chemnitz. Na een opleiding aan het Hoch'sche Konser- vatorium te Frankfort aan de Main trad hij op als dirigent. Zijn bijzon dere stemgave werd ontdekt door Carl Beines, die hem tot zanger op- leidde. In 1913 werd Tauber verbon den aan de Opera te Dresden. Later legde hij zich meer toe op de ope- rette. Ook in Amerika is hij met groot succes opgetreden. Tijdens de Duitse bezetting is Tauber niet in zijn geboorteland ge weest. In Maart 1940 werd hij Brits onderdaan. Tauber's naam is vooral verbonden aan de operette „Das Land des Laechelns" van Franz Le- har. Eduard Lichtenstein, de Amster- damse zangpaedagoog, die vijf en dertig jaar met Richard Tauber be- vriend is geweest, had Maandag avond nog een telefoongesprek met de zanger. Tauber belde Lichtenstein vanuit Londen op. „Geloof je, dat ik ooit nog zal kunnen zingen?" vroeg Tauber. „Vier en een half uur ben ik onder het mes geweest en het spreken valt mij moeilijk". Het viel de heer Lichtenstein inderdaad op, dat Tauber herhaaldelijk het ge- sprek onderbrak omdat het adem- halen hem moeilijk scheen te val- len. Tauber herhaalde gedurende het gesprek nog tweemaal de vraag of hij nog wel ooit in staat zou zijn te zingen. De bollenstreek zit er zwaar mee tussen, dat de tram vervangen wordt door autobussen. Al keurde Haarlem de beslissing goed, het is de bloem- bol, die het doet. De tram blijft rustig hollen en men kan weer hob- belend naar de bollen. Gisteren toen de wind woei en het water goot, zat bij de Hoek een boot in nood. Het had het noodsein snel geheven en aan de wal stond men te beven. Het schip lag slingerend op de baren en assistentie was uit- gevaren. Doch zoveel mensen zo- veel zinnen, de boot voer eigenwijs de haven binnen. In Staphorst kwam een drieling ter aard getogen, die ieder zelfs zes pondjes wogen. Twee jongens en een meisje ver- grootten het gezin, twee Staphorster boertjes en een jonge boerin. Wild West in Venlo schreef de krant, doch wat was er eigenlijk aan de hand. Een bediende van een groot kantoor, ging door de ra- men er vandoor. Eon vreemd sol- daat had hem doen schrikken en was zijn schoten snel gaan mikken. Die waren gelukkig alien mis, sne- ciaal als 't een vergissing is. Een IJmuider meisje van elf jaar, speel- de het netjes voor elkaar een ge- parkeerde kinderwagens, met haar hebzucht te belagen. Ze heeft een tas met bonnen gegapt en werd door een agent betrapt. Zo komt ze in de bak terecht, O, o, wat is de jeugd toch slecht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1