Voor Alkmaar en omgeving Minister Mansholt zet uiteen waarom de boterprijs moest worden verhoogd De eerste gedemobiliseerden in't vaderland teruggekeerd h. m SECRETARISSEN-GENERAAL WAREN ONMISBAAR ZONDAG DE BESLISSING? Nieuwe vrachtvaarder op Indie ZATERDAG 10 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11425 BUREAUX: Nederland: eiland van goedkoopte in een dure wereld Export alleen, naar Overzeese Gebiedsdelen „Nieuw Hollandmet 1205 passagiers kwam te IJmuiden aan Terug in het Vaderland. Met het s.s. „Nieuw Holland" keerden de eerste gedemobiliseerden in Nederland terug uit Indonesie. Het schip, dat 1200 militairen aan boord had, bij het passeren van de sluizen te IJmuiden. Mislukte voorlichting Dinsdag Regeringsverklaring Rechtstreeks contact Leopold-Spaak Mussert: /teen liberaal nationalist EEN RAPPORT VAN SEYSS INQUART Commissie van Drie naar Djogja Voor de kazerne naar de Retraite J DE SUBSIDIE VOOR DE OMROEP DE GROOTSTE HELFT VOOR DE NED. RADIO-UNIE 20.000 gulden uit postauto gestolen Acht eieren voor Pasen Aanwinst voor de Maatschappij Nederland Bronsing en Plesman, twee Hagenaars ALS DE WIEKEN VAN DE MOLEN ELKAAR ACHTERNA Filmnieuws Het kruis in het Noorden Wordt Sjarifoeddin te Batavia vastgehouden? Wachtgeld voor distributie-ambtenaren Welk weer morgen? Nieum Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaai; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o r dh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MINISTER MANSHOLT heelt gisterenavond voor de radio een rede gehouden, waarin Z. Excellence een overzicht gaf van de voedselsituatie en antwoord gaf op de vraag van velen. waar om de prijzen van melk en zuivelproducten moesten worden verhoogd. De Minister wees er op, dat, ondanks het feit, dat wij mede afhankelijk zijn van de prijzen op de wereldmarkt, Neder land een eiland van goedkoopte is in een dure wereld. Wat de voedselsituatie in ons land betreft, was de Minister van oordeel, dat de Nederlanders in verhouding tot de andere volkeren van het geteisterde Europa, tot de relatief goed gevoede volkeren behoorden. De toekomst kunnen wij, aldus de Minister, met opti- misme tegemoet zien. De minister betoogde allereerst, dat de verwachting, volgens welke de internationale prijzen enkele ja- ren na de oorlog zouden dalen, niet is verwezenlijkt en Nederland is bij de bepaling van het binnenlandse prijspeil mede afhankelijk van de wereldprijzen. Ons naar verhouding lage loon- en prijspeil vergroot onze concur- rentiemogelijkheden op de buiten- landse markt, hetgeen een beslis- sende factor is voor het economisch herstel. Om dus de prijzen van de levensmiddelen zo iaag mogelijk te houden, past de regering het ver- schil tussen de wereldmarktprijs en de binnenlandse consumentenprijs bij uit het Landbouwegalisatiefonds. Dit kost de schatkist jaarlijks honderden millioenen, een subsidie, die wij verantwoord achten, om de spanningen tussen lonen en prijzen niet te versterken. Indien bij leng- te van tijd de wereldmarktprijzen dalen, vermindert de subsidie auto- matisch. Wanneer evenwel mocht blijken, dat het prijsverschil tussen de binnenlandse markt en de we reldmarkt stationnair wordt, zou de overheid zich genoodzaakt zien de subsidieregeling te herzien. Zouden de prijzen op de wereldmarkt stij- gen, dan kan de regering de subsi die zeker niet blijven verhogen, om- dat een te ver doorgevoerde sub- sidiepolitiek toch ook weer de ten- denz tot inflatie in zich bergt. Vanzelfsprekend is de mate van Subsidie aan grenzen gebonden door de financiele toesland van het land. Daarom wil de minister vooral spre ken 6ver de verhoging, die nogal wat gerucht heeft doen ontstaan. De prijs van de melk en van de zuivel producten voor de consument moest worden verhoogd, omdat de prijs, die aan de veehouders wordt be- taald voor de melk, met 3 cent om- hoog is gebracht. Twee mogelykheden Wij moesten kiezen uit twee mo- gelijkheden, of de verhoging dezer prijzen ten laste brengen v. de con sument, of de prijzen voor de con sument onveranderd laten en de subsidie uit het landbouw-egalisa- tiefonds te verhogen. „De zorgelijke toestand van 's lands financien, die geen verhoging van de subsidie met tientallen millioenen guldens ge- doogde, heeft ons tot het eerste moeten doen besluiten. Samenvattend komt het hier op neer: De melkprijs werd voor de veehouders verhoogd, omdat zij met de oude prijs niet uitkwamen. Deze prijsverhoging werd in de prijs van de melk en van de zuivel producten voor de consument door- berekend. De subsidie, die de rege ring op de melk- en zuivelprijzen verleent, bleef dezelfde. Deze sub sidie was voor de boterprijsverho- ging fl.40 per kg. en is dat nu nog. Tegelijkertijd besloten wij om de boterbon desgewenst margarine verkrijgbaar te stellen. Zodat dus degenen, die de boter te duur vin- den, margarine kunnen kopen en zich dus toch tegen redelijke prijs hun vetrantsoen kunnen verschaf- fen. En nu steekt de storm op: „U dwingt de minder welgestelden om een minderwaardig product als margarine te eten en de welgestel den geeft U boter", schreef men mij. „U stuurt onze boter naar het bui- tenland en laat het Nederlandse volk margarine eten", was een an dere klacht. Deze beweringen zijn niet waar. Velen onder u geven de voor- keur aan boter boven margarine, omdat boter nu eenmaal beter smaakt. Nu het evenwel noodza kelijk was de boterprjjs te verho gen, zodat er dus meer margarine geconsumeerd wordt, is het goed vast te stellen, dat voor de vet- behoefte van de mens de voe- dingswaarde aan vetten in mar garine en boter gelyk Is. Ook het verschil in vitamine-ge- halte hebben wij kunnen onder- vangen door de margarine te vita- mineren met vitamine A. Vooral in de wintermaanden is het vitamine A-gehalte van de boter laag. Indien enigszins mogelijk, zullen we de vi- taminering na de winter voortzet- ten. Ja luisteraars, over het smaak- verschil zult u voorlopig moeten heenstappen. Eerst wanneer onze levensstandaard weer omhoog gaat zal er op ruimer schaal boter kun nen worden geconsumeerd. Hier wil ik nog bij opmerken, dat er momen- teel evenveel boter in ons land wordt gegeeten als voor de oorlog. Geringe export Wat de export van boter betreft, kunt u gerust zijn. In 1946 is er niets geexporteerd en in 1947 een klein beetje en dat is nog in hoofd- zaak alleen naar de overzeese ge biedsdelen gegaan. Die kleine hoe- veelheid is verkocht tegen de vol- ledige kostprijs. Bij de beoordeling der groente- pryzen verliest men nog teveel uit het oog, dat de vooroorlogse groentepryzen voor een groot aan- tal der tuinders te laag waren. By de vooroorlogse prijzen genoot de tuinder geen redelyk inkomen. Deze voor een belangrijke bevol- kingsgroep hoogst onbevredigen- de situatie zou ik dan ook niet graag terug willen zien. Ik wil hiermede niet zeggen, dat de consumentenprijzen der groen- ten thans in alle gevallen juist zijn. Het verschil tussen de prijs, die de tuinder ontvangt en die de consu ment betaalt, is in sommige geval len nog te groot. Hoewel het totale versnaperin- genrantsoen ongewijzigd blijft, maakt de zeer grote stijging in de wereldmarktprijs van cacaobonen het noodzakelijk, dat wij minder cacaobonen importeren. Pure choco- lade zal dus op de versnaperingen- bon minder gekocht kunnen worden dan tot nu toe het geval was. Hier treedt een verschuiving op naar gevulde chocolade en suikerproduc- ten. De verminderde import van cacaobonen heeft ook een verlaging van het cacaorantsoen tengevolge. Om het kaasrantsoen te handha- ven, zou het melkrantsoen onver- mijdelijk verlaagd moeten zijn. En dit achtte ik beslist niet verant woord. De slechte graanpositie heeft het noodzakelijk gemaakt meelproduc- ten, die zonder bon verkrijgbaar waren, weer in de distributie te be- trekken. Alles bij elkaar genomen meen ik, dat wij wat de voedselvoorzie- ning betreft, de toekomst met ge- matigd optimisme tegemoet kunnen zien. Reden tot ernstige ongerust- heid is er niet. Vrijdagmiddag om 4 uur meerde aan de steiger van de My. „Ne- derland de „Nieirw Holland", die het eerste grote contingent gcde- mobiiiseerde militairen uit Indo nesia naar het vaderland heeft gebracht. In totaal waren 1205 passagiers aan boord, waarvan 83 leden van de Landmacht, 254 manschappen van de luchtstrijdkrachten, 387 mariniers, 149 marinemannen met hun vrouwen en kinderen en 181 leden van het beroeps-K.N.I.L. met hun gezinnen. Slechts 17 bur- ger-passagiers hebben deze reis meegemaakt. Van de militairen wordt een ge- deelte gedemobiliseerd, omdat hun diensttijd voorbij is dit betreft hoofdzakelijk de manschappen van de L.S.K. en de Mariniers en een gedeelte wordt gedemobiliseerd omdat zij afgekeurd zijn voor de dienst. De K.N.I.L.-leden komen met verlof naar Nederland. Op de kade te Amsterdam stond de Marinierskapel o.l.v. Luitenant Gijsbert Nieuwland, die het Wilhel- mus ten gehore bracht toen het schip meerde. Generaal-Majoor H. A. Nijho, directeur van het Ver- keerswezen, verwelkomde de man schappen vanaf de kade namens de Minister van Oorlog. 4 34, 1IMI De algemene klacht was, dat het zo.koud is. Sommigen wilden al weer naar de Tropen terugkeren, als dat maar mogelijk zou zijn. Hoe meer de stad Amsterdam echter in zicht kwam, hoe meer de koude vergeten werd. Onder de rook van Amsterdam kwamen fietsers de boot tegemoet en reden dan mee. Ovej-al uit de fabrieken en kantoren langs de route werd met zakdoeken en vlaggen gezwaaid en de jongens be- gonnen nu pas goed te merken, dat zij weer in Nederland waren. Over de reis waren alien zonder uitzondering tevreden. Het was wel een beetje saai geweest, want er was geen ruimte overgebleven om bijv. wat aan sport te doen. Het eten was bijzonder goed en zij legden hierop de nadruk, omdat naar zij zeiden, dit in Indonesie niet altijd het geval is geweest. Vooral de Mariniers klaagden hierover erg. Ook verhaalden zij van de slechte cigaretten, die zij in Indonesie ge- kregen hadden, maar wilden het nu maar liefst zo gauw mogelijk ver geten. Het Kerstfeest werd in de Rode Zee gevierd en hierbij gaan de ge- zichten glunderen, want toen kreeg ieder zijn NIWIN-pakket. Wie men ook spreekt van deze soldaten, zij zijn alien tevreden over het werk van de NIWIN. Bij de Kerstmaaltijd volgden de L.S.K.-ers een oude tra- ditie, nl. dat de officieren voor deze ene keer de manschappen aan tafel bedienen, welk voorbeeld door de officieren van de Landmacht werd overgenomen. Met zwaar weer pas- seerde de ..Nieuw-Holland" op Oude- jaarsavond de Straat van Sicilie, maar dat deerde de jongens niet, want zij vierden lustig feest, zij het dan ..binnenshuts" met gesmokkelde drank. Over het algemeen gesproken zijn de jongens erg blij, dat zij in Indo nesie zijn geweest, maar over hun oorlogservaringen spreken zij nog niet veel. Zaterdagmorgen zou met de de- barkatie een aanvang worden ge maakt. Van onze eigen redacteur Amsterdam, 10 Januari. Ondanks de zeer vriendelijke en voorkomende uitnodiging van de Regering Voorlichtingsdienst aan de Nederlandse Pers. om de debar- katie van het uit Indie teruggekeer- de troepenschip „de Nieuw Hol land", bij te wonen, bleef de be- treffende officier zoals reeds bij vele voorgaande gebeurtenissen het geval was, in gebreke, om op de door hem zelf vastgestelde tijd aan- wezig te zijn, en konden de veer- tien persvertegenwoordigers in de Januari-kou staan kleumen, terug- gewezen door de niet verwittigde en gefnstrueerde schildwacht; na 35 minuten werd men toegelaten en Minister-president dr. Beel heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de re gering in de vergadering van Dinsdag 13 Januari een verklaring zal afleggen over de gebeurtenis sen in Indonesie. De Belgische regering heeft in haar zitting van Vrijdag de mi nister-president Spaak toegestaan zich rechtstreeks in verbinding te stellen met Koning Leopold teneinde te gaan spreken over de terugkeer van kroonprins Boude- wijn naar Belgie. In de vergadering van de minis- terraad deelde Spaak de inhoud mede van de brief, die hij van de Koning had ontvangen. In de krin- gen te Brussel is men echter van mening, dat er door dit jongste bericht, nog geen plaats is voor op timisme, aangezien er over de te rugkeer van kroonprins Boudewijn overeenstemming is tussen beide regeringspartijen. Dat koning Leo- pold dan ook zou terugkeren als gevolg van het rechtstreeks contact met Spaak mag dan ook niet wor den verwacht temeer daar de fa- natieke socialisten onder leiding van de anti-monarchist Buset en ook de voor-oorlogse politici alles doen om de Koning in een zwart daglicht te stellen. Vrijdag is een geheim rapport gepubliceerd, dat Seys-Inquart op 19 Juli 1940 aan Hitler uitbracht. Hierin constateert de vroegere Rijkscommissaris, dat hy de Se- cretarissen-Generaal handhaafde, omdat het bij hun aftreden als onwaarschijnlijk moest worden beschouwd, geschikte Nederlan ders te vinden, die het bestuur konden overnemen. Aan de Secretarissen-Generaal was duidelijk gemaakt, dat zij loyaal moesten medewerken, maar dat zij konden aftreden, als hun iets bevo- len werd, dat zij niet konden ver- antwoorden. Deze hoge ambtenaren kregen grote volmachten, voorzover dat in de kraam van Seys te pas kwam. Met trots stelt Seys vast, dat noch binnen het bestuursapparaat, noch met de Nederlandse autoritei- ten enige wrijvingen van organisa- torische aard voorkomen. Generaal Winkelman werd, vol gens het rapport, als een soort on- der-koning door het volk beschouwd Geen wonder dan ook, dat de Duit- sers blij waren, in de gebeurtenis sen van 29 Juli (Anjerdag) een aan- leiding te hebben de vroegere op- perbevelhebber in alle stilte in Duitse krijgsgevangenschap te bren gen. De Commissie van Goede Diensten zal Zondag te Djogja een bespreking hebben met alle kopstukken van de Republiek, waarvan de ontwikkeling van de toestand in Indonesie in be langrijke mate zal afhangen. De Commissie zal daar trach- ten het overleg over hun laat- ste wapenstilstandsvoorstel te besluiten in een conferentie met Soekarno, vice-president Hatta, Sjahrir, premier Sjarifoeddin, de minister van buitenlandse za- ken Agoes Salim en waar- schijnlijk ook de Republikeinse delegatie. Ondanks de gerust- stellende verklaring van Sjari foeddin heeft de Republiek zich nog niet uitgesproken over de wapenstilstand. Zou de Commis sie van Drie er niet in slagen Djogja te winnen voor haar standpunt, waarmee Nederland accoord gaat, dan zal zij haar bemiddeling als mislukt moe ten beschouwen, omdat de voortzetting der politieke be- sprekingen afhangt van het sta- ken der vijandelijkheden. Sjarifoeddin is gisteren met een Amerikaanse Dakota in Singapore aangekomen om Sjahrir op te halen. Samen gaan zij op Sumatra Hatta uit zijn isolement bevrijden om ge- drieen naar Djogja te vliegen. Dat het noodzakelijk is in de thans ingetreden kritieke situa tie tot een accoord te komen wordt algemeen gevoeld. Dr. Beel heeft Zondag in de confe rentie met de Negara's en Dae- rah's duidelijk te verstaan ge- geven, dat, indien niet spoedig opheldering zou worden ver- kregen van de zijde der Repu bliek, de Nederlandse regering haar beleid nader zou bepalen in overleg met de conferentie van Negara's en Daerah's. Dienstplichtigenretraite in het Retraitehuis te Bergen: 2730 Januari 1417 Februari 1720 Februari Spoedige opgave ver wacht aan het Retraitehuis Bergen N.H. Van Colijn wordt gczegd, dat zijn behoefte om zich te laten gelden opmerkelijk is. Dit zou hem wel eens kunnen verleid'n op politiek gebied zaken te doen met de bezet- tende macht Voorts komen in het rapport type- ringen voor over vooraanstaande landverraders. Over Mussert schrijft Seys: „Mussert is naar zijn geaard- heid een liberaal nationalist met een poging tot fascistische methoden, die uiteindelijk bang is voor het Groot- Duitse Rijk. Zijn politieke kwalitei- ten zijn nauwelijks die van een ge- middelde gouwleider. Rost van Tonningen wordt een hartstochtelijk en indrukwekkend spreker genoemd met zeer veel energie, die zijn kracht niet in zich- zelf vindt. Graaf d'Ansembourg is volgens Seys „geen uitgesproken persoon- lijkheid". Geelkerken: „Zeker een vastbesloten tegenstander van de democratic, echter gereserveerd te- genover het Groot Duitse Rijk". Ook aan Arnold Meyer heeft Seys gedacht. Deze verdient volgens Seys bijzondere aandacht om zijn beslist stelling nemen tegen de liberaal- democratische richting. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een overzicht gegeven van de voor 1948 geraamde kosten van de radio-omroep. In totaal is voor de omroep een subsidie van 10 millioen 978.348 gulden beno- digd. Hiervan krygt de KRO 933.868 gulden, de AVRO 960.980 gulden, NCRV 837.359 gulden en de VARA 903.105 gulden. De Nederl. Radio- Unie krygt niet minder dan 6.080.780 gulden en de Wereldom- roep 1.272.635 gulden. Donderdagavond omstreeks 6 uur werd bij het postagentschap aan de Daalseweg )e Nijmegen een post auto gestolen. die enkele ogenblik- ken onbeheerd stond. Kort daarna werd de auto teruggevonden aan de Julianaweg onder de gemeente Groesbeek. zonder inhoud, bestaan- de uit geldzendingen tot een bedrag van ongeveer twintigduizend gul den en een hoeveelheid aangete- kende stukken. Vermoedelijk heb ben de daders gebruik gemaakt van de auto om hun buit in veiligheid te brengen. Er bestaat goede kans. dat ge- durende de periode voor Pasen acht eieren per persoon in alle leeftijds- groepen zullen worden verstrekt. Behoudens onvoorziene omstan- digheden zal de verstrekking als volgt geschieden: Op 22 Januari wordt een bon aangewezen voor e£n ei; op 12 Februari nogmaals een bon voor een ei, op 26 Februari een bon voor twee tegelijk, op 11 Maart weer e£n en voor de Paas- dagen op 18 Maart Cruim een week v66r Pasen) een bon voor drie eieren. (Van een speciale verslaggever) IN DEN HA AG daar woont een luchtvaartmagnaat van grote allure en zijn naam is Plesman, maar in Amsterdam woont een reder, wie de lucht ook niet helemaal van belang ontbloot is en zijn naam is Bronsing. Bronsing van de ..Nederland", een man met een paar vuisten, waarin ge zo de klinkhamer kunt leggen en een paar rustige en geestige ogen, die de ziel van deze krachtpatser weerspiegelen: de ziel van een mens die er met zijn handen gekomen is en die voor de rest van zijn leven er wel zal blijven. Zelfs problemen waar hele volkeren door uit hun evenwicht raken, maken hem niet onrustig. Een van die problemen is Indie. Wij hebben dezer dagen met de heer Bron sing gesproken, toen hij ons de nieuwste aanwinst van de vloot van de ..Nederland" liet zien: de nieuwe vrachtvaarder ..Borneo". De Maatschappij „Nederland" vaart nog regelmatig op Indie, zoals dat sinds jaar en dag zo geweest is en zij zal dat blijven doen. „A1 heb ben wij nu ook andere vrachtroutes in exploitatie genomen, op Indie zullen wij altijd blijven varen. Indie zal ook altijd voor Nederlanders een land zijn, waar zij thuis horen, waar men hun vernuft en hun goodwill zal weten te taxeren en waar men ons nodig zal hebben", is zijn me ning. een halt te worden toegeroepenl Nadat bovendien bleek, dat men reeds andere persvertegenwoordi gers gisteren op de Nieuw Holland had toegelaten, besloten de bijna bevroren persmensen „en masse" heen te gaan, in de hoop dat in de toekomst de R.V.D. voor een Be- tere regeling zou zorg dragen, daar onze journalisten zich niet graag als kwajongens laten behandelen. kon men ongeveer 200 meter lopen om wederom door een schildwacht Daarmede is de hele politieke rompslomp met zijn na're gevoelig- heden van partijbelangen en wrij vingen tussen ideologieen met een ruk van de kaart en wij praten met iemand, die boven al dit gedoe staat, omdat hij zaken belangrijker vindt dan politiek. Bronsing heeft nog andere dingen in zijn hoofd dan varen. Ook hij wil al sinds jaar en dag de lucht in. En hij is de lucht ingegaan. Het is nog een bescheiden start, maar alle dingen die goed gaan, beginnen langzaam en bescheiden. Wij heb ben al eens eerder het een en ander verteld over de relaties van de „Ne- derland" met de British-Nederland Air Services Ltd. Daar is sinds 1 Januari j.l. nog een belangenge- meenschap met Aerolanda. het be- drijf van Frits Diepen op Ypenburg, bij gekomen. En hier doemt achter het profiel van de man met de klinkhamer- vuisten, die zakenman werd, dat op van de Hagenaar Plesman, eenzelfde type selfmade man. Plesman en Bronsing, twee die elkaar als de wieken van een molen achterna zit- ten. Plesman die het bolwerk van onze regering als verschansing heeft genomen, waar hij zijn pijlen op de Amsterdamse reders richt met de boog van Minister Vos, onder wiens hoede de K.L.M. veilig is en Bron sing, die stap voor stap verder gaat en thans met de vliegtuigen van Frits Diepen, en van zijn Engelse vrienden, mensen en goederen ver- voert naar plaatsen ver buiten ons land. „Het is maar een kwestie van er- varing opdoen met een bedrijf waar- voor wij onze routine als vracht- vaarders uitstekend ten nutte zou den kunnen maken, wanneer men ons de kans maar wilde geven" zegt Bronsing. Ook Bronsing weet in Den Haag door te dringen, al is het maar met een adres aan de Kamer, dat tot gevolg heeft gehad, dat er een commissie is benoemd tot be- studering van de luchtvaartplannen, die onze reders een redelijk aandeel in het vervoer van post en passa giers naar Indie willen verzekeren. „Het enige waar het hier om gaat is, dat de Mij. „Nederland" niet van plan is het vervoer van post en pas sagiers naar Indie, dat de maat schappij al 75 jaar lang verzorgt, uit handen te geven, zeker niet, nu er een kennelijk tekort aan vervoerge- legenheid naar Indie is. zegt de Amsterdammer en daar is geen woord onzakelijks bij. ..Voorlopig doen wij niets anders dan met de wilde luchtvaart erva- ring op dit gebied aankweken. Wanneer wij een van onze technici dezer dagen naar Gibraltar hebben gevlogen met een eigen vliegtuig, dan is dat een aardige combinatie van dit zakeliike doel op lange ter- mijn en een technisch doel op ui- terst korte termijn. De ..Oranje". die in Gibraltar lag met een warm gelopen motor is op die manier op de meest efficiente wijze weer in de vaart gebracht." De wilde luchtvaart, waar de Mij. Nederland onwillekeurig in terecht is gekomen. is op die manier een doel op zichzelf geworden voor de maatschappij. ..Voorlopig zijn wij met de resul- taten heel tevreden," zegt Bronsing, en zijn sterke ogen, die verder zien dan de grenzen van een tijdelijk verzet, zeggen de rest. Kort egleden is in Heemstede de Nederlandse film „Myrte en de Demonen" gereed gekomen, waarin optreden de toneelspelers Jan Musch en Ludzer Eringa en de danseressen Mascha ter Weeme en Marie-Jeanne van der Veen. De film is naar de Engelse Rank-studio's gezonden om gesynchroniseerd te worden, waar- na de premiere het volgend seizoen in ons land zal plaats vinden. Een ENKEL WOORD mag ook onzerzijds gezegd worden op de dag, dat het „Nieuw Noordhollands Dagblad" zijn nieuwe kantoor be- trekt in de Keizerstraat te Den Helder. Deze gebeurtenis is een mijlpaal, niet alleen in de geschie- denis van Katholiek Den Helder, maar ook van Katholiek Noordhol- land. Want zij is een bewijs, hoe onder Gods Zegen het werk van de Katholieke Pers in dit gewest, waar- aan het ons een vreugde is, deel te hebben, groeit en bloeit. Sinds na de bevrijding, na drie- en-een-half jaar gedwongen rust, onze krant op 5 Mei 1945 weer kon verschijnen, heeft zij, onder nieuwe naam en op breder basis, Noord- Holland boven de lijn Castricum Purmerend, stormenderhand ver- overd. Door gelukkig overleg en loyale onderhandelingen, reeds in de bezettingstijd gevoerd, kon een ste- vige combinatie van de bestaande katholieke dagbladen in dit uitge- breide rayon tot stand komen. De Katholieke Pers herplantfe het Kruis in de Noordhollandse sleden en dorpen, zij plantte het ook in het uiterste Noorden van het Ge west, in Den Helder en daaromheen en daar is voor de apostolische en propagandistische taak van het Katholieke Dagblad nog wel een en ander te doen. Onze Helderse redactie en admi nistrate hebben met veler mede- wcrking, die wij gaarne nog eens dankbaar herdenken, onder moei- lijke omstandigheden hun arbeid verricht. Zij kunnen nu hun vleu- gels wijder en breder uitslaan en dat zal ten goede komen a ah de ver- vulling van onze taak,, ons doel en ons werk. Dat is, door middel van de Katho lieke Pers, aan onze lezers snel en goed te brengen het nieuws van de dag, in katholieke geest; om goede voorlichting te geven, bij te dragen tot ontwikkeling en vorming en de principiele draad te weven door de beschouwingen over de problemen van deze tijd. Zo plantten wij, rond het Kruis in het Noorden, nieuwe stammen van katholieke trouw en van maatschap- pelijke kracht op het vaste funda ment van Christus, Wiens Openba- ring als de Bron van Liefde en Waarheid aan alle mensen, wij in deze dagen nog aan het herdenken zijn. Zo durven wij hopen te mogen zeggen, dat ook in het Noorden het leven van de actieve katholiek in deze dagen niet volledig is, als hij niet elke dag kennis neemt van zijn eigen gewestelijke katholieke dag blad, dat ook in Den Helder de vriend van den huize, op de eerste plaats in ieder katholiek gezin, dient te zijn. De gebeurtenis van vandaag in de Keizerstraat is een mijlpaal op de weg der ontwikkeling van de Katholieke Pers in ons Gewest: zij weze ook een lichtbaken in de drin- gende strijd van deze dagen om nieuwe triomfen van het Kruis! BATAVIA, 10 Januari (A.F.P.). Naar het Agence France Presse verneemt, zouden de Nederlandse autorlteiten de Eerste Minister van de republiek, de heer Sjarifoed din slechts toestemming hebben verieend, van het vliegveld Ka- majoran te Batavia te vertrekken, op voorwaarde, dat de republi keinse regering niet later dan 48 uur na de aankomst van de Com missie voor goede diensten te Djok.ia, haar antwoord zal hebben ingedlend op de voorstellen met betrekking tot de order tot staking van het vuren. Indien aan deze voorwaarde niet werd voldaan zouden aldus het A.F.P. de Nederlanders „hun vrij- heid van handelen hernemen", daar de Commissie voor goede diensten morgenochtend naar de Republi keinse hoofdstad vertrekt, zou de termijn dus tegen Dinsdag 12 uur eindigen. De door de Nederlanders gestelde voorwaarde zou ter kennis van de commissie voor goede diensten zijn gebracht. In officiele Nederlandse kringen wiegerde men dit bericht te bevestigen. Een nieuwe wachtgeldregeling voor distributieambtenaren is op- gesteld. Ambtenaren, die kostwin- ner zijn, krijgen na hun ontslag een uitkering gedurende een tijdvak, dat gelijk is aan een zesde deel van hun diensttijd, maar ten hoogste voor twee jaar., De eerste twee maanden ontvangen zij het voile salaris, de twee volgende maanden 85 procent, de volgende acht maan den 70 procent en de rest van hun wachttijd 60 procent van hun sala ris. Ambtenaren, die geen kostwin# ner zijn, krijgen een uitkering ge durende een twaalfde deel van hun diensttijd met een maximum van een jaar. Gedurende een maand ontvangen zij hun voile salaris, de volgende maand 85 procent, daarna gedurende vier maanden 70 procent en verder 60 procent. Mede c!eeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot Zondagavond. WEER EEN DEPRESSIE OP KOMST Tydelyk weer tot stormachtig toenemende wind, aanvanke- lyk uit richtingen tussen Zuid en Oost, later byna overal draaiend naar Westelyke rich tingen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen op som mige plaatsen, voorafgegaan door sneeuw. Later wat zachter

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1