Voor Alkmaar en omgeving Politionele actiewordt niet hervat Geen nieuws uit Djogja! ONS NIEUW BUREAU IN DEN HELDER Inlijving der Sovjet-sector van Berlijn bij bezettings-zone? DE JAPANSE STEENHOUWER m officieel in gebruik genomen r Spionnage in Noorwegen MAART: EEN CRISIS-MAAND VOOR DE VER. STATEN v.. v.. MAANDAG 12 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 1142G Geen ultimatum aan Djogja Cezaghebbende Neder- landse kringen te Batavia hebben naar aanleiding van berichten van republi- keinse zegslieden, waarin gezegd wordt, dat men in republikeinse kringen be- vreesd is voor een hervat- ting van de politionele ac- tie en dat een termijn voor het antwoord op de inge- diende amendementen ul- timatief gesteld is, en voorts naar aanleiding van berichten, volgens welke hervatting van de politio nele act'ie als een voldon- gen feit gesteld wordt, aan Aneta verklaard, dat deze berichten volkomen uit de lucht gegrepen zijn, of het antwoord uit Djogja nu bevredigend zal luiden of niet. Nationale feesten en verkiezingen Portugees schip in brand Socialisten komen te Londen bijeen Mijnramp te Metz Nederland en de UNO-vergadering Een regeringsvoorstel op komst? 1 dode en 4 gewonden HET VATICAAN EN HONGARIJE GEHEIM KAMERHEER BENOEMD Nieuwe zet van Moskou Lentc-primeur in Velsen Een moderne fabel Prinses Anna van Bourbon-Parma is vanuit Kopenhagen vertrok- ken naar Lausanne om zich bij ex-koning Michael te voegen. De prinses reisde in gezelschap van haar moeder. handen was, dat men duizenden tonnen zal uitvoeren naar Euro- pa en geld was er in overvloed. Maar als ik in New York kwam, Gewaardeerde belangstelling van vele zijden Feiten van vandaag Hoe de Russen te werk gaan NA DE RAMP MET DE „SKOGHAUG" Stoffelijke resten uitgeleide gedaan ONTVOERING Op weg Tjiandjoer— Bandoeng Acht jaar voor Balkenende Surinaamse delegatie op weg naar Nederland Vraaggesprek met kolonel van Lanschot Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur1. J. M. Stumpel Abonoementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum /4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) f BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Uit andere bron vernam Aneta nog, dat een duidelijk antwoord op korte termijn gevraagd is, opdat een eind zal komen aan de heersende onzekerheid in zake het standpunt der republikeinse regering. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het nu reeds vijf weken geleden is, dat de ..Renville" in Priok is aan gekomen en dat de beide delegaties sedert 10 December jl. geen ontmoe- DE „LINIE" had in departemen- taje kringen bij geruchte ver- nomen, dat de verkiezingen niet voor September/October """gfehouden zouden worden, om te voorkomen dat de politieke strijd de vreugde van^yge de vele nationale feesten van ait jaar zou verstoren! Onze Haagse correspondent heeft terzake geinformeerd bij dr. Beel, de eerste die voorkomt onder de namen van de leden der commissie voor de Grondwetsherziening. Zoals bekend is deze herziening de oorzaak dat nieuwe verkiezingen moeten wor den gehouden. De minister-presi dent nu heeft dit bericht van iedere grond ontbloot en pure fantasie ge- noemd. Vermoedelijk, aldus onze corr., zullen de verkiezingen dus nog voor, of althans in het begin van deze zomer worden gehouden. Mei of Juni jijkt het meest waar- schijnlijk. Van andere zijde vernamen wij nog, dat he Verkiezingen zeker niet voor Juni gehouden zullen worden. De mededeling van onze Haagse correspondent (..vermoedelijk zuf- len de verkiezingen dus" enz.,) wekt door het woordje „dus" de indruk dat deze toevoeging ook van dr. Beel afkomstig is. Dit is om in de stijl te blijven: vermoedelijk! niet het geval. Er liep trouwens, naar wij al eerder vernamen, in parjementaire kringen in den Haag een ander gerucht, nl. dat de Grondwetsherziening ten behoeve van de nieuwe verhouding met Indie, toch nog zoveel voeten in de aarde zou hebben, dat het wel eens betwijfeld werd, of deze gehele zaak nog wel tijdig genoeg dit jaar in kannen en kruiken zou zijn, cm de Algemene Verkiezingen nog dit jaar te doen plaats hebben. Waar- schijnliik komt de suggestie van de „Linie" daar vandaan. Ons schijnt het echter toe, dat het houden van Verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer in September of October juist geeigend is, de natio nale feestvreugde te verstoren, na- demaal de agitatie daarvoor juist in de hoogtepunten der Augustus- en Septemberfeesten vallen zou! Maar men dient wel te bedenken, dat er pas van Verkiezingen sprake kan zijn, ajs de Tweede Kamer de thans nog maar in voorbereiding zijnde Grondwetsherziening in eer ste lezing aangenomen heeft. Zo ver zijn we nog lang niet. En om- dat deze herziening van groot be- lang is voor de nieuwe structuur van het Koninkrijk en een en ander vanzelfsprekend zijn tijd eist althans dient te eisen valt er op het ogenblik nog niets definitiefs te zeggen over het tijdstip van de Verkiezingen. Wel zouden wij er op willen aandringen, dat de behande- ling van deze gewichtige herziening in een sfeer van rust zal plaats hebben, dat ze niet geforceerd zal worden, niet hajs-over-kop zal moe ten gebeuren, maar haar de tijd zal worden gegeven, evenredig aan het belang van de zaak! De Katholieke Volkspartij is in- middels reeds met de voorbereiding van de candidaatstelling begonnen. Daar rekent mem dus blijkbaar; dat de Verkiezingen in elk geval om- trent de zomer zullen doorgaan. De candidaatstelling in de afdejingen moet v66r 7 Februari geschied zijn, en daarmee is een begin gemaakt met de procedure, welke in de K.V.P. de gang van zaken zo demo- cratisch mogelijk regelt. Verschil- lende voorbereidende beslissingen zijn inmiddels door het Partijbe- stuur genomen. In verband daar mee, is het van belang, op te mer- ken, dat men uiterlijk 1 Februari als lid van de K.V.P. moet zijn in- geschreven, wij men aan de candi daatstelling voor de groslijst en aan de z-g. „Partijstemming" meedoen! ting aan boord van het schip meer gehad hebben. Men wacht nog steeds op het resultaat van de informele besprekingen over een reeks voor- stellen. Kepubliek niet optimistisch. Zondagmorgen is het Amerikaanse vliegtuig met Sjarifoeddin, Hatta en Sahrir aan boord op het vliegveld Komajoran bij Batavia op doorreis naar Djogja, aangekomen. Sjahrir zeide: „Ik ben niet optimistisch, maar mogelijk komt dit door gebrek aan feitenkennis." Ook Sjarifoeddin verklaarde niet optimistisch te zijn. Hij had echter nog hoop. Agoes Salim, de Minister van Bui- tenlandse Zaken, zeide, dat er te Djogja beslissingen zullen worden genomen. Het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten verklaarde, dat hij geen officiele mededelingen verwachtte als hij nog in Djogja was. Hij verwacht deze eerst bij terugkomst te Batavia. BATAVIA, 12 Jan. (Aneta). Over de politieke toestand in Indonesie valt heden niets te melden. Te Djogja vertoeven thans de commis sie van drie en hun adviseurs, die gisteren besprekingen met Soekar- no, Hatta, Sjahrir en de republi keinse ministers zouden houden. Tot op heden is geen enkel bericht uit Djogja gekomen over hetgeen giste ren geschiedde. Wel keerde heden- ochtend de secretaris-generaal van de commissie voor goede diensten, de heer T. H. Harayana te Batavia terug, doch deze deelde slechts mede, dat hij zeer waarschijnlijk morgen wederom nog naar Djogja zal vertrekken. Het ruim 8000 ton metende Portu gese schip ..Colonial", dat met 56 passagiers aan boord op weg was van Portugees Oost-Afrika naar Kaapstad, staat in brand. Naar ge- meld wordt heeft men het vuur in een der ruimen in bedwang, doch men moet waarschijnlijk een gat in de romp van het schip, daV kort na middernacht in de haven van Kaap stad is binnengelopen, hakken, wil men het vuur goed kunnen bestrij- den. Op initiatief van de Britse La- bourpartij zal op 12 Maart te Lon den een internationale conference worden gehouden van socialistische partijen in de onder het plan-Mar shall vallende landen. Aan de con ferentie zullen, behalve de Britse en Franse, ook deelnemen de Zweed se, Noorse, Deense, IJslandse, Ne- derlandse, Belgische, Luxemburgse, Duitse en Oostenrijkse partij. Zaterdag raakten ongeveer 50 mijnwerkers als gevolg van explosie in een kolenmijn te Petite Rosselle nabij Metz, van de buitenwereld af- gesloten. Het geluKte dertig mijn werkers te bevrijden, die alien ge- wond zijn of min of meer ernstig aan gasvergiftiging lijden. Officieel zijn thans acht doden geborgen. Naar wjj vernemen zal in de Ministerraad van 19 Januari een plan worden besproken (dat be- oogt aan de heer Trygve Lie bij z(jn bezoek aan Den Haag op 22 Januari de mogelijkheden voor te leggen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de algemene vergadering van de Ver- enigde Naties, welke dit jaar in Europa wordt gehouden. Dit plan is samengesteld door des- kundigen van de ministeries van bui- tenlandse zaken, verkeer, binnen- landse zaken, economische zaken en wederopbouw en volkshuisvesting. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft te kennen gegeven gaarne als gastvrouw te willen optreden wan- neer de zittingen in Den Haag zou den worden gehouden. Doordrongen van de grote betekenis van een eventuele komst van de U. N. O. zegt het gemeentebestuur niets te zullen nalaten om een en ander te bevorderen. De Nederlandse verliezen in In- ..Hongarije wenst een Concor- daat met het Vaticaan. Indien ook de Heilige Stoel dit verlangen zou delen, zou hij Kardinaal Josep Midszenty, Primaat van Hongarije, moeten bewegen, zijn houding, ..waaruit blijkt, dat hij de nieuwe Hongaarse staat niet erkent", te wijzigen", aldus een woordvoerder van de Hongaarse regering. Volgens hem had de Kardinaal onlangs brieven van President Tildy ongeopend geretourneerd. Op 1 Jan. hadden vertegenwoordigers van alle kerken, met uitzondering van de Katholieke, de President hun geluk- wensen aangeboden. De woordvoer der onthulde, dat de regering geen toestemming had verleend voor de publicatie van een katholiek dag- blad. Istvan Boldiszar, onderminister van Buitenlandse Zaken, verklaarde Vrijdagavond, dat er geen diploma- tieke onderhandelingen gaande wa- ren tussen de Hongaarse regering en het Vaticaan. Z.H. de Paus heeft Prof. dr. R. Post, Rector-Ma gnificus der RK. Universiteit te Nijmegen en prof, dr. J. van den Berg. bijzonder Hoogleraar aan de Rijksuniversiteit ue ineaerianuse vciuczcn m *7" 7 donesie bedroegen op 9 Januari £en te Utrecht, benoemd tot Geheim gesneuvelde en vier gewonden. Kamerheer. KRINGEN, die nauw bij het militaire Sovjetbcstuur in Duitsland zijn betrokken, verwachten, dat de Sovjet-Unie waarschijnlijk haar sector van Berlijn bij de Sovjet-bezettingszone zal inlijven als tegenmaatregel in verband met het plan van Engeland en Amerika inzake West-Duitsland. Dit zou kunnen leiden, zo wordt verder verklaard, tot de ontbinding van de Berlijnse gemeente- raad en verwijdering van de Sovjet-vertegenwoordigers uit de geallieerde kommandantura van die stad. Binnenkort zou de Russische opperbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, een lange verklaring afleggen waarin hij zal uiteenzetten, waarom de Sowjet- Unie niet zal erkennen wat zij be- schouwt a'.s een .aecamoufjeerde Westdu'tse regering". De plannen voor de tegenzet zouden reeds ge- reed zijn en het wachten zou slechts zijn op het bericht uit Mos kou Het officiele orgaan van het mi litaire Sowjet-bestuur in Duitsland, „Taegliche Rundschau", schrijft in dit verband, dat op de grove schen- ding van o.m. de overeenkomst van Potsdam noodzakelijk een wijziging van de status van Berlijn zal moe ten volgen. Wij kunnen niet langer toestaan, aldus het blad, dat Ber lijn tot het centrum van separatisme en de vergaderpjaats voor intrigan- ten wordt gemaakt. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt nog het volgende: In gespannen verwachting wordt in geheel Duitsland thans de 'eerstvol- gende zitting van de geallieerde bestuursraad tegemoet gezien, waar- op het Sowjetbestuur zal worden uitgenodigd deel te ncmen aan een geldsaneringsplan voor geheel Duitsland. Afwijzing hiervan zal de voorjopige verdeling van Duitsland bekrachtigen. De bijeenkomst was aanvankelijk vastgesteld op 20 Ja nuari, doch een woordvoerder van de Britse bestuurscommissie liet doorschemeren, dat een uitstel der bijeenkomst waarschijnlijk is. In de nog steeds onverminderde vloed van Duitse reacties op de gebeurte- nissen heeft zich op een partijmee- ting te Berlijn ook de door de Sow- jets niet langer erkende leider der C.D.U.. Jakob Kai-er. gemengd. Kaiser gaf wat hij noemde een pijnigende schildering van de me- thoden, volgens wejke in de Sow- jetzone politieke druk wordt uitge- oefend. Hij zeide, dat de vernede- ring door dwang nooit zo sterk is geweest als thans en vroeg zich af welke zin de strijd tegen Hitler heeft gehad, wanneer thans op- nieuw de rechten van de mens met de voeten worden getreden. Het Witte Huis van Vel- sen's burgemeester,, mr. M. M. Kwint „Schonenberg" is met een merkwaardige voor- jaarsprimeur verast. Langs de gevel bloeit ieder jaar in Juni een oude klimplant. De Pirus Jachica. De zachte win ter heeft deze Pirus dit jaar er toe gebracht reeds op de lOde Januari een aantal oud- rose bloemtrossen te vertonen die een charmante lentebode in het nog ontbladerde hout van de duinrand vormen. IEDEREEN KENT de fabel van de Japanse steenhouwer, die, sinds hij in de hete zon stond te hakken, telkens wat anders wou zijn, maar tenslotte weer steen houwer werd; en hij was weer tevreden en gelukkig. Ik dacht aan de man hoe lang is hij al dood, of is hij „geatomatiseerd bij Nagasaki? toen ik me in Nederland diep ellendig voelde te midden van schaarste, cor- ruptie, hoge prijzen, smokkel- affaires en fraudes, en me plot- seling zag overgeplaatst naar het Bolsjewistische Paradijs: Rusland. Daar was alles ideaal: de mensen leefden er lang en gelukkig, de geldsanering was afgewikkeld op hetzelfde ogen blik, dat ze was afgekondigd en de distributie werd er afgeschaft. Maar toen ik in Mos kou rondliep, hoorde ik dat Sta- lin-himself kanker had en ster- ven zou, dat de geldsanering daarin bestond, dat de oude roe- bel maar 10% meer waard was en ik zag de mensen in rijen voor de winkels staan. In een illegaal blad las ik, onder de rook van het Kremlin, dat er in Amerika nog zoveel eten voor- of liever gezegd. zou komen leek het een verborgen stad in een geheimzinnig land, waar- van ik wel eens in de boeken lees, en wat heb je aan eten en veel geld in een stad, die als versteend is onder de sneeuw? Onder de indruk van storm en kou besloot ik naar Engeland te gaan, waar de pas-genationali- seerde mijnen een prachtig ko- lenproductie-plan hebben vol- tooid. Maar de prijzen waren er schrikbarend hoog, de winkels waren gesloten of ze werden door verontruste huismoeders b.elegerd. Toen hoorde ik door de B.B.C., dat in Belgie belang- rijke prijsverlagingen worden ingevoerd, en dat er in de win kels van alles te koop was. Doch de smokkelbenden van Bras- pennix c.s. bleken de helft van de voorraad „overgeheveld" te hebben naar de Noordelijke Be nelux-partner en de andere helft was nog zo duur, dat ik ondervond, hoe er blijkbaar voor het begrip prijsverlaging verschillende vertalingen moge lijk zijn. Toen stond ik weer op de oude vertrouwde Vaderland- se bodem, en ik kwam juist op tijd, om Minister Mansholt door de radio te horen zeggen, dat Nederland een eiland van goed- koopte is temidden van een we- reld van duurte. Ik voelde me thuis, tevreden en gelukkig. On- danks alles. De geschiedenis van de Japanse steenhouwer had zich herhaald. In 1948! In het geliefde Nederland!! X. Y. Z. Dankbaar herinneren we ons de gTOte en zeer gewaardeerde be langstelling welke Zaterdag bij de opening van ons nieuwe bureau In de Keizerstraat te den Helder aan de dag werd gelegd. Om 12 uur gingen de vlaggen uit en werd de schutting, die zo veel maanden het pand aan de ogen van de nieuwsgierige voor- bijgangers had onttrokken, door de timmerman verwUderd. Toen kwam het bureau in al z'n glorie voor de dag en vulde de hal zich met de eersten van de vele stad- genoten die in de loop van de dag nog met bewondering hun blik- ken op het interieur zouden slaan. 's Morgens waren de eerste bloem- stukken binnengekomen en 's mid- dags waren het er zoveel dat er in onze vertrekken nauwelijks pjaats voor was te vinden. Er moest impiers n°6 voldoende ruimte over- blijven voor de gasten die de offi ciele opening wilden bijwonen! En die waren niet gering in aantal. De Hoogeerw. Deken A. H. Harst was hierbij tegenwoordig, alsmede wethouder L. F. v. Loo, de ge- meentesecretaris mr. dr. E. v. Bol- huis, de Marine-Commandant Kapi- tein ter Zee I. W. Reynierse, de Chef-staf Kapt. It. ter Zee D. J. Kommer, de heer K. Rijpma, Com- missaris van Politie, Directie van het Nieuw Noordhollands Dagblad, hoofdredactie, redactie en admini- stratie van Hoorn, Alkmaar en Schagen en verscheidene rejaties en vrienden van onze krant Van harte welkom geheten door de heer E. J. M. Stumpel, kon deze uitgelezen schare uit de woorden van onze directeur vernemen van hoe grote betekenis deze dag werd beschouwd, niet alleen door alien die hun werkzaamheden bij de krant verrichten, maar zeker ook door de Helderse bevolking en het Katholieke gedeelte in het bijzon- aer. Na de heer Stumpel sprak de Ma rine-Commandant zijn gelukwensen uit, waarbij hij met waardering ge- wag maakte van de interesse die het N.H.D. koestert voor alje aan- gelegenheden welke op de Konink- lijke Marine betrekking hebben. De Hoogeerw. Deken uitte eveneens zijn grote voldoening over de inge- bruikname van het nieuwe bureau, dat zonder twijfel in het belang moet worden geacht voor de Katho lieke Helderse gemeenschap. Over de prettige samenwerking welke steeds tussen politie en krant heeft bestaan, sprak de heer Rijpma zijn erkentelijkheid uit. De heer J. A. Snel, onze vroegere ..huisbaas", voerde het woord als voorzitter van het comite tot verspreiding van goede Jectuur, waarbij hij de steun van dit comite voor de verspreiding van onze krant van harte toezegde. Voor de Helderse „nederzetting" uitte de heer J. Toes zijn vreugde en voldoening over deze gebeurte- nis. Nadat de hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, met een variatie op het „klaar voor onder water" met blijdschap had geconstateerd dat we in Den Helder thans „klaar zijn Om vier uur, even voordat ons bureau werd geopend, rinkelde de telefoon. Zonder dat wij konden vermoeden met wie wij het genoegen hadden ,werd ons het volgen de gedicteerd: Heden is de dag gekomen Dat personen zullen bomen Voor de eigen Roomse krant. Heel bekend door 't ganse land. Om vier uur opent het bureau, Doch het geeft ons niets cadeau. Toch zend ik mijn beste wensen Voor de Roomse krantenmensen! Rijmelaar Een onverwachte gelukwens waarvoor we de onbekende dichter nogmaals onze op- rechte dank betuigen! voor boven water", dankte de heer Stumpel sprekers en belangstellen- den, die hadden laten blijken mee te leven met het wel en wee van bet N.H.D. Met het vertrek .vau de gasten was aan de belangsteijing nog geen einde gekomen. Aangetrokke.l door de „feestverlichting" kwarflen nog talrijke stadgenoten ons bureau van buiten en van binnen bezichtigen. We stelden dit hogelijk op prijs. Want op deze grote dag beseften we sterkw- dan ooit, dat een nauw contact met de burgerij een van de voorwaarden is om onze krant van een blijvende .plaats in onze le- zerskring te verzekeren. Het veer bij Tiel zet weer r(j- en voertuigen over de Waal. Een 33- jarige wachtmeester der Kon. Mare- chaussee is in Rotterdam met de motor geslipt en gedood. De Rotterdamse Joumalistenvereniging heeft ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan een receptie gehouden, die druk bezocht werd. In een rederijkantoor te Scheveningen werd ingebroken. Na de kluis geforceerd te hebben ontkwamen de dieven met een buit van f 1450. Prof. dr. Burgers, hoogleraar aan de Delftse Technlsche Hogeschool, is benoemd tot doctor honoris causa van de Vrije Universiteit te Brussel. Dr. S. L. Louwes, die voorbereidende besprekingen zal houden in verband met de F.A.O.-conferentie, binnen kort in Rome te houden, is in Ame rika aangekomen. Het conservatieve, te Oslo ver- schijnende blad „Morgenbudet" be- vat op de frontpagina een artikel onder de kop: „Uitgebreide spion nage in Noorwegen". Hierin worden de grote mogendheden beschuldigd van spionnage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk gericht te gen de Sowjetrussen, die volgens 't blad de methode toepassen, waarbij zij 'n schip in de buurt van een of andere verdedigingsstelling aan de grond laten lopen. Bij de hierop volgende ber- gingswerkzaamheden zouden een groot aantal Russen zich lange tijd in de omgeving ophouden. Bij Kris- tiansand b.v. zouden de Russen maanden bezig zijn geweest met het bergen van een klein walvisvaartuig. Hetzelfde zou bij Bergen geschied zijn. Onlangs zou een Russisch schip de „Ryskin" dat uit Odessa kwam. vlak in de buurt van een fort bui ten Harstad (in het noorden van Noorwegen) aan de grond gelopen zijh. Deze drie plaatsen zijn, aldus het blad, de hoofdkwartieren van resp. het zuidelijk, westeli.ik en noordelijk militair district. De ge allieerde mogendheden zouden te- vens pogen. te weten te komen. welke Noren met haar sympathise- ren. Welingelichte kringen te Wa shington verwachten, dat de V. S. in Maart 1948 voor een serie crises in binnenlandse aangelegenheden en op het gebied van de buiten landse, economische en hulpver- leningspolitiek zullen komen te staan, aldus meldt Reuter's cor respondent uit Washington. Daar het debat in het congres over het plan-Marshall in die maand waarschijnlijk in een beslissend sta dium zal komen,verwachten Ameri kaanse functionarissen, dat Amerika dan vrijwel tegelijkertijd voor de volgende feiten gesteld zal worden: le. Engeland zal vermoedelijk zijn dollarlening verbruikt hebben, ter- wijl Frankrijk en Italie dan de gel- den van de tussentijdse hulpver- lening opgebruikt zullen hebben, voordat 't Europees herstelprogram uitgevoerd kan worden. 2e. De eigen voedselexport zal bedreigd worden door het vermin- deren der voorraden, de minder goede oogstvooruitzichten en de grotere behoefte van het eigen land. 3e. Nieuwe prijsstijgingen door te- kort aan levensmiddelen, in het bij zonder vlees. 4e. Eis tot loonsverhoging van de arbeiders in de grootste industrien, waardoor inflatie dreigt. Indien het congres een anti-infla- Zaterdagmorgen heeft in de Maarten Lutherkerk te Amsterdam waarvan de klokken. die onlangs door de Noorse bisschop Bergrave waren geschonken. luidden. een plechtige rouwdienst plaats gehad voor de slachtoffers van de ramp met het Noorse s.s. Skoghaug, dat in de Kerstnacht voor de Neder landse kust verging. Vele Noren woonden de kerkdienst bij. die ge- leid werd door de zeemanspredi- kant J. Iversen. Ook de Noorse ge- zant in Nederland en de burgemees ter van Schoorl voerden het woord. De kisten met de stoffelijke resten van tien slachtoffers waren. be- dekt door de Noorse vlag, voor in de kerk opgebaard. De tien kisten werden vervolgens naar Rotterdam overgebracht, vanwaar de laatste reis per Noors schip naar het vader- land zal aanvangen. tiewetgeving zou aannemen, maat- regelen zou nemen tot graanbezui- niging, speculatie zou tegengaan en de bespreking en uitvoering van het plan-Marshall zou bespoedigen, zou den deze crises nog voorkomen kun nen worden, aldus welingelichte waarnemers te Washington. Op het ogenblik is daar echter nog weinig kijk op. BATAVIA, 12 Jan. (Aneta-Reuter) Aneta meldt dat Zaterdagmiddag een vrachtwagen met een aantal passagiers op de weg van Tjiandjoer naar Bandoeng werd beschoten. Acht Chinezen werden hierbij ge- w-ond. De wagen kon echter door- rijden. Een luxe wagen. welke ach- ter de vrachtwagen reed, werd aan- gehouden en alle inzittenden ont- voerd. De auto werd in brand ge- stoken. Omtrent de identiteit van de inzittenden bestaat nog geen ze- kerheid. Het aantal ontvoerde per sonen zou vier bedragen. Het Amsterdamse Bijz. Gerechts- hof veroordeelde hedenmorgen de 32-jarige ex-marechaussee P. Bal kenende uit Alkmaar tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. In 1942 en 1943 in Leeuwarden en omgeving, later na overplaatsing in Alkmaar en omstreken, heeft hij zich actief beziggehouden met het opsporen van niet-ingeleverde radiotoestellen, het verrichten van huiszoekingen, het arresteren van onderduikers en ille- gale werkers. Zaterdag zijn de leden der Suri naamse delegatie, die aan de ronde tafelconferentie te Den Haag zullen deelnemen, per vliegtuig uit Para maribo vertrokken. De delegatie zal vijf dagen in New York vertoeven, waarna de reis naar Amsterdam wordt voortgezet. Hedenavond houdt de VARA over de zender Hilversum 2, na het nieuws van 8 uur, een vraaggesprek met Kolonel v. Lanschot, hoofd der missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1