Col leg iaai Orgaan voor Indonesie wordt ingesteld Nederland geeft uitstel tot Donderdag Ik ben niet pessimistisch Voor Alkmaar en omgeving Weer een Indie-verklaring „Men moet iedere regering van de De hulp aan Europa moet snel en doeltreffend zijn Admiraal Helfrich neemt eed af van 103 marine-officieren HET VRAAGSTUK DER VOORZIENING MET OVERHEIDSPERSONEEL Ver. Staten voor 'n „historische beslissing Is Mgr. Pessers nog in leven? Militaire plechtigheid te Loosdrecht Nog geen antwoord uit Djogja Een verklaring van Dr. van Mook SPAAK: Alle problemen kunnen opgelost worden Welk weer morgen? Groenten en fruit DINSDAG 13 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11427 BUREAUX: niet met de republiek vereenzelvi ZESTIEN LANDEN begin Februari bijeen? Dit jaar is het honderd jaar ge- leden, dat ons land de grond- wet-Thorbecke kreeg, die nog steeds de grondslag van ons staatsbestel vomit. Op 14 Ja- nuari 1798 dus honderdvijf- tig jaar geleden werd de grote staatsman te Zwolle geboren. KON I NO LEOPOLD NAAR HAVANNA Dr. Van Mook heeft tij- dens een interview met de pers, op een vraag, of Ne derland inderdaad Dins- dagmiddag als uiterste termijn heeft gesteld voor de ontvangst van het Re- publikeinse antwoord, ver klaard, dat dit wordt ver- wacht als de Commissie van Goede Diensten uit Djogja is teruggekeerd en natuurlijk niet op het daarvoor vastgesteld tijd- stip. Er bestaat niet zo iets aldus v. Mook, als een uiterste termijn voor het Republikeinse antwoord. Voorts ontkende dr. v. Mook, dat het niet-aannemen door de Republiek van de Nederlandse voorstellen betreffende „staakt het vuren" onvermijdelijk her- vatting van de politionele actie zou betekenen. Indien de Repu- Te Rgg^n in Duitsland werden demonstraties gehouden in ver- band met het huidige voedseltekort. Een overzicht tijdens de pro- testdemonstratie, waaraan 15.000 arbeiders deelnamen. Het stand- beeld is dat van Keizer Wilhelm. Drie vergissingen bliek niet zou instefnmen met staking der vijandelijkheden, behoeft hervatting van de poli tionele actie niet onvermijdelijk te zijn. A.F.P. meldde gisteren uit Ba tavia, dat de Commissie van Goede Diensten aan de Neder landse autoriteiten het verzoek heeft gericht om het tijdstip, waarop van de Republikeinse regering een antwoord werd ge- eist op de voorstellen tot „staakt het vuren" nader te stellen op Donderdag a.s. in plaats van Dinsdag 12 uur. Uit betrouwba- re bron verneemt A.F.P., dat de Nederlanders aan dit verzoek gevolg hebben gegeven. Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia verneemt is er een nieuwe ontwikkeling ont- staan, welke zal kunnen leiden tot een compromis tussen de Nederlanders en de Republikei- nen in de kwestie van het sta ken der vijandelijkheden. Deze laatste ontwikkeling, aldus werd verklaard, betreft voorstellen, welke naar Den Haag zijn door- gegeven. Welingelichte Nederlandse kringen te Batavia verklaarden, aldus Reuter verder, dat de Ne derlandse regering niet zal blij ven staan op haar eis tot defini tief antwoord betreffende het staken der vijandelijkheden, voordat de Commissie voor Goe de Diensten naar Batavia is te ruggekeerd. De eerste minister van Belgie, de heer Spaak, bracht heden een bezapk aan Rotterdam in het kader van de Benelux. t 28 doden bij vliegramp Voor de Olympische Spelen Michael blijft voorlopig in Zwitserland Dodentransportschip in brand IERSE PARLEMENT ONTBONDEN Nieuwe verkiezingen gelast Het regeringjubileum en de Landbouw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A; Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |N DE TWEEDE KAMER heeft minister-president dr. L. J. M. Beel hedenmiddag een Regeringsverklaring inzake Indonesie afge- legd. De Minister vertelde van zijn bezoeken bij de militairen. die openhartig hun moeilijkheden hebben ontvouwd. Hun zorgen zijn met de legerleiding besproken, zii hebben de voile aandacht. De minister bracht hulde aan de leiding en de manschappen van leger en marine, voor de wijze, waarop zij hun taak vervul- len. Voor de voorziening van het Overheidsapparaat in Indonesie met personeel uit Nederland zal op korte termijn een commissie worden ingesteld, die vooral aandacht zal moeten besteden aan de functies voor middelbaar en hoger geschoolde krachten. Bin- nenkort is een koninklijk besluit te verwachten, waarbii een Col- legiaal Orgaan zal worden ingesteld, dat onder leiding van Dr. van Mook de Landvoogdij zal uitoefenen. Naast Dr. van Mook zullen tot leden van dit orgaan worden benoemd minister L. Neher en Jhr. Mr. K. L. J. van Vredenburch, chef van de directie politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. De commissie voor de overheids- personeelsvoorziening zal vooral aandacht schenken aan die functies, welker vervulling middelbaar en hoger geschoolde krachten vergt. De detachering naar Indonesie zal plaats kunnen vinden op de voet van een reglement, waarin de no- dige zekerheden en garanties voor de te detacheren ambtenaren dienen te worden opgenomen. Een aantal begrotingsdeskundigen zal naar In donesie vertrekken en besprekingen zijn gevoerd voor de opbouw van de Vereriigde Universiteit van In donesie. De minister zei verder, dat ten aanzien van de situatie op econo- misch en financieel gebied ,,een ondertoon van gematigd optimisme niet geheel behoeft te ontbreken", de voedselsituatie is, de omstandig- heden in aanmerking genomen, re- delijk goed' te noemen. De uitvoer van producten herstelt zich geleide- lijk, hoewel het tempo nog te lang- zaam is. Het vraagstuk van de de- viezen baart ernstige zorg. In het Collegiaal Orgaan, zo zette minister Beel vervolgens uiteen, zullen de vraagstukken van alge- meen bestuur van Ned. Indie, voor zover zij de algemene belangen van het Koninkrijk tevens raken, colle- giale behandeling vinden. De Luit. Gouv. Gen. zal dit college hebben te raadplegen over alle aangelegen- heden, welke de algemene belan gen van het Koninkrijk raken. Als zodanig gelden o.a. de staatkundige, politieke, economische, financiele en culturele verhoudingen van Indo nesie tot Nederland, Suriname en Curasao. Voorts de staatkundige hervorming van Indonesie, de econo mische en financiele reconstructie van deze gewesten en de buiten landse betrekkingen, voor zover zij in Indonesie worden behandeld. De minister besprak de proble- men, welke betrekking hebben op onze verhouding tot de onderschei- dene delen van het eilandenrijk en constateerde, dat in de bij de poli- tionele actie betrokken gebieden overal door de spontane medewer- king van de bevolking hard gewerkt wordt aan herstel van orde, veilig- heid en welvaart. De staatkundige structuur van Sumatra zal anders worden, dan men aanvankelijk te Malino zich had voorgesteld. Er zouden vier grote deelstaten (Nega- ra's) komen, onderverdeeld in Dae- rahs (autonome ondergebieden)Dit zou kunstmatige combinaties tot gevolg hebben, zodat nu Sumatra een grote deelstaat zal worden, met zelfstandige Negara's. Met Oost- Indonesie is een eigen ontwerp- overeenkomst aangegaan, die de grondbeginselen van de nieuwe structuur zal verankeren. Wat de republiek betreft, zette minister Beel uiteen, dat onze ver houding tot de republiek uiteraard van grote betekenis is voor de uit- eindelijke oplossing van het Indo- nesische vraagstuk. Het zou echter fout zijn, te menen, dat het Indische nationalisme alleen in de republiek tot uiting komt en het is een denk- fout, de republiek te vereenzelvigen met iedere regering van de repu bliek. De ontwikkeling van de laat- ste maanden, aldus de verklaring verder, heeft bovendien aan het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, hoe belangrijk op zichzelf ook, zijn overheersend ka- rakter in het Indonesisch beleid ontnomen. De regering heeft, naar minis ter Beel vaststelde, tegenover de republiek onveranderlijk vastge- houden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhandeling geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en van de andere vijandelijkheden niet is verwe- zenlijkt. Bovendien hehben wij erop gewezen, dat het voeren van besprekingen over deze van- zelfsprekende eis niet tot in het eindeloze kan worden gerekt." Over zijn onderhoud met de repu- blikeinse vice-premier. Setyadjit, deelde de minister de Kamer mede, dat hij daarin voldoende gelegen- heid had gevonden om het stand punt van de Nederlandse regering nogmaals duidelijk te ontvouwen. Met waardering sprak de minis ter-president vervolgens over de werkzaamheid van de commissie voor goede diensten en ging nader in op de door deze commissie ge- dane voorstellen met betrekking tot het Staken der vijandelijkheden. De minister verklaarde: „Bij de gedach- tenwisseling, welke reeds eerder over de basis van een wapenstil- standsaccoord was gevoerd, was on- zerzijds gesteld, dat wij geen gebied, dat effectief onder onze controle stond, zouden ontruimen. Daarom konden wij geen andere demarcatie- lijn dan de z.g. van Mook-lijn, de lijn op 29 Augustus van verleden jaar, uitgestippeld in een proclama- tie van de luit.-gouverneur-generaal accepteren. Wij hebben eenmaal de verantwoordelijkheid voor de hand- having van orde en veiligheid en met name voor de bescherming van de bevolking binnen deze lijn op ons genomen. Wij blijven de ver antwoordelijkheid tegenover de bin nen dit gebied wonende bevolking erkennen". „In het ontwerp van de commissie voor goede diensten werd inder- daad de van Mook-lijn als demar- catielijn voor de wapenstilstand voorgesteld. Aan weerskanten van deze lijn zou een gedemilitariseerde zone worden gevormd, die zich aan beide zijden zou uitstrekken tot de lijn, die de verst vooruitgeschoven posten van elke partij onderling verbindt; het wederzijds patrouille- gebied dus. Wij hebben gemeend een voorstel in deze geest te mogen aanvaarden". Minister Beel zette verder uiteen, dat Nederland aan de commissie v. goede diensten duidelijk heeft ge- maakt, dat de politieke regeling geen zaak is van Nederland en de republiek alleen, maar ook van de andere deelstaten. Daarom heeft Nederland aan deze commissie nog eens de beginselen, waardoor wij ons in ons beleid jegens Indonesie laten leiden, uiteengezet; (deze ko men in hoofdzaken met de beginse len van het accoord van Linggadjati overeen, red.) De republiek kan als Negara, als grote zelfstandige deelstaat dus, be trokken worden zowel in het over- leg nopens de inrichting van Unie en Federatie, als in de vorming der pre-federale regering van In donesie, mits de republiek zich be- reid verklaard, de beginselen der nieuwe staatkundige vormgeving te aanvaarden, dat is o.a. de vrije wils- uiting der bevolking. Hieruit vloeit voort, dat het aan deze vrije wils- uiting wordt overgelaten, welke deelstaten er tenslotte zullen zijn en in welke gevallen daarbinnen autonome gebieden zullen worden gevormd en vervolgens, dat ter ver- krjjging van een zuivere uitspraak omtrent de wil der bevolking orde en veiligheid moeten zijn gevestigd en gewaarborgd door een deugdelijk politie-apparaat. Tot zover een samenvatting van de voornaamste punten uit de nieuwste regeringsverklaring, he- den door minister Beel in de Twee- de Kamer afgelegd. Intussen komt zo juist een bericht uit Batavia binnen, meldend, dat de install atievergadering van de inte- rimregering hedenmiddag zou plaats hebben in het gebouw van de voor- malige Volksraad. l, on a en, 13 Jan. (AFP) Volgens de ..Daily Telegraph" zou de eerstvolgende bijeenkomst van de zestien Marshall-landen waarschijnlijk in de eerste week van Februari plaats vinden. Marshall heeft voor de commis sie voor de buitenlandse betrek kingen verklaard, dat het plan tot herstel van Europa aan vier voor- waarden moet voldoen: a. Het moet snel worden uitge- voerd; b. het te verstrekken be- drag moet voldoende zijn; c. het moet doeltreffend zijn en d. het moet op soepele wjjze worden uit- gevoerd. Marshall betoogde verder, dat de Ver. Staten zich gesteld zien tegen over een „historische beslissing". De voorgestelde hulp was bedoeld om te voorkomen, dat Europa econo- misch gewurgd werd en daardoor de vrije volken der wereld bedreigd werden. De hulpverlening moet ge- nezing brengen zonder dat inbreuk gemaakt wordt op de souvereini- teit der te steunen landen. De voor gestelde Amerikaanse bijdrage voor de eerste 15 mnd. van 6.800.000.000 dollar was 20 procent lager dan men te Parijs had geschat. Zijn .contacten met functionaris- sen van satellietenregeringen" had- den hem versterkt in het geloof, dat andere Europese landen uiteindelijk aan het plan mee zouden doen, of- schoon er tot nu toe geen tekenen waren, die wezen op enige afwij- king van hun politiek standpunt. Deze functionarissen haddei\ hun grote bezorgdheid geuit over de uit- werking, die een succes van het program op hun handel en economie zou hebben. Zij vreesden het „Wes- telijk gordijn". „Natuurlijk zal er zo iets niet zijn", aldus Marshall. Marshall noemde zijn hulpprogram voor Europa een middel om de 3de wereldoorlog te voorkomen. De mi nister gaf toe, dat het plan risico's opleverde, maar er was grote kans op succes. Hij voegde er aan toe, dat er zoveel mogelijk pogingen ge- daan zullen worden om „onze po gingen voor slechte oogmerken te misbruiken," „maar deze pogingen," zo zeide hij, ..zullen in het niet ver- zinken als wij slagen en tijdig slagen." Marshall waarschuwde tegen de ..ontzaglijke reactie ten nadele van ons, als we nu terug zouden krabbelen. Het zou een zware terugslag op de geest en op de in- spanningen tengevolge hebben". Hij voegde er aan toe: „Als we geen doeltreffend programma af- werken, zouden we evengoed er geheel mee op kunnen houden." Toen een lid der commissie een terugkeer „naar de vrije economie" aanrifd, zei Marshall, dat het „Brit- se experiment en soortgelijke socia- lisatie-experimenten in andere lan den alle op de juiste wijze zijn op te vangen door een terugkeer naar een gezonde productie". Als Europa zich herstelt, zal de kans op oorlog geringer worden. Zoals 10 December j.l. gemeld werd, zouden mgr Quintinus Pes sers OFM apostolisch v.icaris van Kiangelou en pater Leonidas Bruns OFM in China om het leven zijn gebracht, terwijl men over het lot van vier zusters van de congregatie van de kleine zusters van St Jozef uit Heerlen in het onzekere ver- keerde. Naar wij thans vernemen, heeft mgr Kramer, bisschop van Luanfu in een brief aan familie d.d. 31 December 1947 geschreven, dat mgr Pessers zich met pater Ruys en vier zusters van Heerlen in gevangenschap bevindt. Volgens deze brief zouden zij zich op dat ogenblik in goede gezondheid be- vinden. Naar mgr Kramer schreef, moest echter wel rekening gehou- den worden met de dood van pa ter Bruns OFM. Bij informatie bij het provincia- laat van de pater Minderbroeders te Weert kon men ons Maandag- morgen daaromtrent niets mede- delen, omdat daar een bericht van die aard niet was ontvangen. Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen, heeft koning Leopold van Belgie passage besproken op het s.s. „Sommelsdijk" van de Hol- land-Amerika-Lijn, dat op 17 dezer uit Rotterdam vertrekt. Op 20 Ja- nuari zal de koning scheep gaan in Lissabon, om vandaar uit een va- cantiereis naar Havanna te onder- nemen. In het marine-opleidingskamp le Loosdracht heeft admiraal Helff- rich gisteren de eed afgenomen van 103 marine-officieren, de eer- sten, die het koninklijk instituut te Den Helder na de oorlog heeft afgeleverd. De plechtigheid trok grote belangstelling. Vele familie- leden van de jonge officieren wa ren aanwezig. Met de luitenant- generaal waren ook verschillende marine-autoriteiten aangekomen. Prins Bernhard was vertegenwoor- digd door zijn adjudant, de luite- nant der eerste klasse F. Stein- metz. Voorts waren aanwezig de chef van de marine-staf, vice- admiraal E. J. van Holte, de com mandant van het corps mariniers. generaal-majoor Von Freitag Drabbe alsmede de commandant Zeemacht, schout bij nacht J. J. D. Willinge. Nadat de luitenant-admiraal het kamp had betreden en achtereenvol- gens de wacht van het kamp, een compagnie adelborsten en de te be- noemen officieren had ge'inspecteerd werd de ban geopend en las de ad judant het benoemingsbesluit voor. Toespraak admiraal Helffrich Hierna nam admiraal Helfrich t woord om de officieren te wijzen op de betekenis van de af te nemen eed of belofte. De admiraal betoog de, dat een officier bij de handha- ving van de krijgstucht zelf in alle „Wij zullen Spaak lopen, indien Nederland verbeteringen en bezuinigingen aanbrengt, welke door een ander land niet ge- volgd worden, of wanneer wij niet een zekere parallel weten te leggen in onze bedrijfsorganisatie en ook wanneer wij niet een als individu in onze binnenste de overtuiging hebben, dat wij in feite een doel hebben. Schier onoplosbare problemen, die diep geworteld liggen in de aard van onze volken, zullen geleidelijk tot een gemeenschappelijke oplossing moeten worden gebracht." goede verstandhouding kan wor den bereikt. „Wij wensen het her stel op de Rijn van een regime van vrijheid en gelijkheid. Wij vorderen het verbod van een preferentiele Duitse transportpolitiek", aldus de oud-minister. Na het diner, dat deze Rotterdam- se bijeenkomst besloot, vertrok Paul Spaak naar Den Haag, waar hij, na het Mauritshuis bezichtigd te heb ben, zich naar de Ridderzaal begaf en later op de dag aanzat aan een intiem diner in de Belgische am- bassade. Deze woorden werden uitgespro- ken door een' van de vele inleiders en officiele personen, die gisteren de Belgische eerste minister, de heer Spaak, verwelkomden bij zijn aan- komst in ons land, ter bijwoning van een Nederlands-Belgische sa- menkomst, waarvan het eerste ge- deelte in Rotterdam plaats had. Tijdens de officiele ontvangst op het Rotterdams stadhuis werd de gast begroet door de Rotterdamse bur- gemeester, die wees op de nood- zaak van samenwerking en goede vriendschapsbanden tussen de twee havensteden Rotterdam en Ant- werpen. Aan een lunch in de Beurs- foyer werden eveneens verschillen de tafelspeeches uitgesproken, waar in de gemeenschappelijke belangen van de drie zuidelijke landen, Nederland, Belgie en Luxemburg werden besproken. In de grote zaal van de Kamer van Koophandel in het Beursgebouw sprak de Belgische oud-minister Herman de Vos, die er de nadruk op legde, dat de Benelux- landen een gezamenlijke kracht moeten ontwikkelen, vooral ten op- zichte van het Duitse probleem, waarbij we ons niet kunnen veroor- loven de politiek van het sentiment te voeren. Sprekende over de kwestie Antwerpen-Rotterdam ver klaarde hij, dat de methode, die men thans volgt, doelmatig is en dat binnen het kader van een ex- tensiever accoord, veel misverstand kan worden weggenomen en een Het hoogtepunt van de gala-avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, werd gevormd door de rede van minister Spaak. Hij noemde het in zijn in het Frans gehouden rede een beproe- ving voor een minister van buiten landse zaken, om in een ander land te spreken over internationale poli tiek, ook wanneer het in een land is, waarmee grote vriendschaps banden bestaan. Hij wilde wijzen op drie vergis singen van de tegenwoordige tijd, die men kan vinden bij de ver- enigde naties en in de methode der diplomatie, welke op het ogen blik wordt gevolgd. Allereerst herinnerde hij aan de preambule van het ..charter" der verenigde naties. De verbintenis, die de volkeren hierin aangaan, noemde hij zeer nobel en mooi. Men moet echter met de concrete werkelijk- heid rekening houden, met de wer- kelijkheid, dat deze wereld zeer verdeeld is. De woorden zijn voor alien hetzelfde. Maar in de uitvoe- ring ziet men twee verschillende richtingen. Aan de ene kant is men trouw aan de democratische ge- dachte, aan de andere zijde voert men de woorden in andere zin uit. Sprekende over de tweede vergis- sing, gaf hij als zijn mening te ken- nen dat men in San Francisco niet de moed gehad heeft een juiste sfructuur te vormen. In dit verband achtte hij het absoluut noodzake- lijk, dat het systeem van het veto- recht wordt afgeschaft. De in de laatste jaren gevolgde methode der diplomatie noemde hij als de derde vergissing. De wereld- diplomatie is geheel op het open- bare plan gekomen. Alle politieke discussies worden in het openbaar behandeld door het publiek en de pers. Naar zijn mening moeten de volkeren het menu kennen. dat door de diplomaten ..voorgeschoteld" wordt. maar daarom behoeven zij nog niet te worden ingelicht hoe b.v. de saus van het menu wordt samengesteld. In de beste restau rants is de keuken toch ook niet de plaats waarheen de gasten geleid worden. Hij noemde de toestand in de we reld moeiliik, maar hij wees erop, dat dit niet gezegd wordt door ie- mand, die de moed heeft opgeeeven of die geheel iru een pessimistische sfeer vertoeft. Naar zijn mening zijn er twee grote deugden: begrip en solidariteit. Hij wilde twee voorbeelden noe men van solidariteit: Benelux eri t Marshall-plan. Het Marshall-plan noemde hij een internationaal politiek plan, dat bui ten gewoon brandend is. De landen moeten zich kunnen herstellen en een rol kunnen spelen in de Euro pese politiek. Minister Spaak merkte aan het slot van ziin rede op, dat hij niet pessimistisch is. Hij gelooft, dat, als men de moed heeft de grote ideeen en principes juist onder de ogen te zien. dat men dan in het gevoel van solidariteit en humaniteit alle pro blemen zal oplossen. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Woensdagavond. KEGEN EN WIND Op vele plaatsen opnieuw aan- zlenljjke regenval bij tijdelijk stormachtige winden tussen z,uid-West en West. Later wat atnemende wind en enige da- ling van temperatuur. opzichten het voorbeeld aan zjjn oi dergeschikten moet geven. „Gij zu: trouw zweren aan Haar", aldus de admiraal, „die Zelf op niet te over- treffen wijze ons volk getoond heeft altijd en voortdurend wat trouw be- tekent." Gij zult echter hebben te bedenken, dat 't oude spreekwoord trouw moet blijken" nog niets van zijn waarde heeft ingeboet. Wij zijn nog altijd, Gode zij dank, een christelijk volk, een volk, dat erkent afhankelijk te zijn van de wil van Hem, die alles bestuurt. Het is daarom, dat ik, aldus de ad miraal, thans het woord geef aan de hoofdvlootpredikant en de hoofd- vlootaalmoezenier. Hoofdvlootpredikant Ds Sillevi" Smit bad hierop het Onze Vader, waarna hoofdvlootaalmoezenier J. F. N. de Sain de zegen gaf. Admiraal Helffrich nam vervol gens van 98 officieren de eed af en van 5 doopsgezinden de belofte. Deze eigenlijke plechtigheid duur- de slechts tien minuten, waarna ad miraal Helffrich de nieuw benoemde officieren met hun benoemi Vr gelu' wenste. „GU kunt er een eer in stellen te behoren tot de marine, die een langdurige en eervolle traditie bezit. De marine is een gezags- apparaat, dat zich ook buiten de grenzen van ons vaderland een goede naam verwierf en dat de beste eigenschappesn in de zee- man en de mens naar voren doet komen." De admiraal hoopte, dat de nieu we officieren in hun verdere loop- baan geluk en sterkte zullen putten uit de wetenschap, dat de konink- lijke marine geleid wordt door korpstrots, traditie en die mense- lijke eigenschappen, welke het Ne derlandse volk groot hebben ge maakt. Ik verwacht van u, neen. ik eis van u. dat de eer van de Neder landse vlag steeds en overal bij u in veilige handen zal zijn. De ad miraal besloot met een driewerf „hoezee" op H.M. de Kdningin. Vervolgens defileerden duizend militairen voor de admiraal, de au toriteiten en de nieuw benoemde officieren. Reuter meldt uit New York, dat bij een vliegongeluk in de Domini- caanse Republiek 28 personen om het leven zijn gekomen. Het onge- luk gebeurde in de buurt van Ciudad Trukjillo aan de Zuidkust van San to Domingo. 0 Het Nederlandse Olympisch Co mity heeft aan het organisatiecomi- t£ te Londen een hoeveelheid van ruim 100.000 kg. groenten en fruit ten geschenke aangeboden. Het N. O. C. is tot deze belangrij- ke giff in staat gesteld door een spontaan gebaar van de telers en de kistenfabrikanten. die onder- scheidenlijk de producten en het emballagemateriaal ter beschikking zullen stellen. De groothandelaren. die voor het binnenlands vervoe*- en de verlading zullen zorg dragen en de reders. die het transport voo- hun rekening nemen. Volgens een mededeling van een persoon uit de omgeving van ex- koning Michael, zal deze Zwitser land niet verlaten voordat een over- eenkomst is bereikt tussen Dr. Po- pescu, die belast is met de beharti- ging van de belangen van Michael in Roemenie en de Roemeense re gering, over de bezittingen van de ex-koning. Op de Atlantische Oceaan is brand uitgebroken in de machine- kamers van het Amerikaanse do dentransportschip ..Joseph Con nolly", dat op weg was naar Ant- werpen met 5000 doodkisten aan boord om gesneuvelde Amerikanen naar hun vaderland te vervoeren. Nadat de kapitein had geseind, dat de bemanning en de enige passa- gier in de reddingboten waren ge- gaan, gingen vliegtuigen op zoek naar de reddingboten. Ook twee Amerikaanse schepen gingen op zoek en troffen de bemanning en de enige passagier, in totaal 46 man, aan op 1400 kilometer van de kust. Alle 46 man zijn gered. De president van Eire (Ierland) heeft op advies van premier de Va- lera het parlement ontbonden en algemene verkiezingen gelast, die op 4 Februari zullen worden ge houden. De algemene verkiezingen. die normaal in 1949 zouden zijn gehouden, zijn vervroegd door ne- derlagen van de regeringspartij bij twee der drie tussentijdse verkie zingen in November J.l. De Centrale Landbouworganisa- ties plegen overleg over een even- tuele manifestatie van landbouw- zijde bij de aanstaande viering van het regeringsjubileum van H. M. d- Koningin. Een bespreking met h~t Nationale Comite ter viering van het jubileum zal in Februari gehou den worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1