DIEPSTAL IN ALLE VORMEN Wanbeheer bij de cooperatie veroorzaokte tekort van drie en dertig mille r Bedrijfsleider maakte misbruik van vertrouwen ALKMAAR EN OMSTREKEN olitierechter-varia J Talrijke processen-verbaal tegen (Copa)-relaties UIT OUDE TIJDEN Naar wij ver nemen: PAG. 2 NIEUW NTOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 13 Januari 1948 NED. VOLKSHERSTEL Opheffirtg districtsbureau Groen voor de Raad van Cassatie Rijnierse krijgt thans acht jaar Onze agenda DEN HELDER Onbeperkt was het vertrouwen dat het bestuur van de Algemene Verbruiks- en Productievereniging „Helder" U.A. had gesteld in de 33-jarige I. W. v. d. Vijver, toen deze in December 1945 als commercieel- en administratief leider werd aangesteld. De man die dit vertrouwen genoot, heeft daarvan wel een schromelijk misbruik gemaakt. In nauwelijks twee jaren tijd heeft hij kans gezien het bedrijf waarbij hij werkzaam was, voor niet minder dan f 33.000.te benadelen. Omgang met ver schillende vrouwen, grenzeloze spilzucht en zwarte handel op grote schaal, braehten de man er toe zijn uitgaven te „dekken" met gefingeerde bewijsstukken en overigens te vertrouwen op zijn behendigheid om zich in moeilijke situaties schoon te praten. Totdat het eindelijk spaak liep en hij met het aannemen van een betrekking in Ned.-Indie de arm der gerechtigheid dacht te ont gaan. Dat deze zaak, waarbij een voor Den Helder ongekend aantal personen wegens het plegen van zwarte handel is betrok- ken, tot klaarheid werd gebracht, is vooral te danken aan de voortvarendheid waarmee de Recherche en de Economische Dienst te werk zijn gegaan. Vita Accordeonisteca LANGEDIJKER VEILINGOVERZICHT Correspondentie De 22-jarige Maartje Bl. uit Alk maar fungeerde ais hulp in de huis- houding. yen een zekere Mevr. K. wegens ziekte het ziekenhuis in moest. Zij mpakte van de geiegen- heid misbruik en stal van de inven- taris van Mevr. K. o.m. een bed- sprei, wanten, 3 knotten schapen- wol, 3 slopen. een kindermanteltje, een tafelkleed, een fcyjp-en-schotel en een schortje. ,.Het was toch alle- maal vodden". meende Maartje. De Officier, Mr. Meischke, eiste f40 of 20 dagen. Uitspraak conform. Op 23 Nov. van het vorige jaar zette Nicolaas de Vr. uit Egmond aan Zee het op een drinken. 's Mor- gens om half elf glipte de genever al door zijn keelgat en 's middags om ongeveer half drie stond hij dan ook aardig onvast op zijn tymen. in die dronkemansbui ging hij zyn plaatsgenoot, de 24-jarige monteur C. Gr., te lijf, tengevolge waarvan Nicolaas nu op het m^tje moest verschijnen. De eis luidde 14 dagen, de uitspraak 10 dagen hechtenis. Pieter Vr. en Jan de Gr., resp. uit Groet en Hargen, hadden in Schoorl een watertank van de Duitsers af- komstip. gestolen. De Officier van Justitie eiste tegen ieder van hen f25 of 10 dagen. Mr. van de Wall Bake, de Politierechter, toonde zich een mild rechter en maakte er 12U of 12 dagen van. In de omgeving van Schoorl schij- nen meer van dergelijke complotjes te huizen! Petrus O. uit Hargen, Jo hannes de W. en Pieter Vr. Cdezeif- de), beiden uit Groet. hadden sa- men hout gestolen uit een Duitse bunker, ter waarde van ruim flOO. Ook hier luidde de uitspraak f£3 of 12 dagen. Omdat hij clandestien een radio- aansluiting had gemaakt, werd Geessinus T. uit Noord-Scharwoude veroordeeld tot f20 of 12 dagen. Een tweetal Alkmaarders, J. de J- en P. H., stond vervolgens terecht, resp. wegens diefstal en heling. De J., die bij de ATO werkte, had daar de kans schoon gezien om 250 pak- jes shag achterover te drukken. De shag verkocht hij aan H. De zaak werd echter tijdig ontdekt; H. kreeg zijn geld terug en de ATO de shag. Tijdens de zitting kwam nog een geheimzinnig schrijven binnen, waarin stond, dat H. „een eerlijke inborst" had, omdat hij eens een zilveren cigarettenkoker van de Officier van Justitie met inhoud had gevonden en terugbezorgd. Mr. van de Wall Bake informeercle be- langstellend. hoe of H. dan wist, dat die koker van de Officier was. ..Wei", aldus verdachte. „ik was bij Toon Molenaar en toen zag ik, dat hij zjjn koker vergat!" Efn hartelijk gelach van de Edelachtbare Heren was de beloning voor deze eerlijk- heid. De zaak zelf werd aangehou- den voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. De voormalige NACO-chauffeur Simon Bl. uit Alkmaar deed op 22 Juni van het vorige jaar op de lijn AlkmaarEgmond aan Zee v.v. dipnst als conducteur. Bij een van die ritten vond hij een damestasje. waarin o.a. bonnen zaten. Hij gaf het niet aan op het NACO-kantoor, omdat hij de tas zelf wilde terug- brengen". Dit deed hij ook inder- daad, doch toen schreef men al eind October. Al die tijd had verd. de aangewezen bonnen besteed Voor dit feit kreeg hij bij de NACO zijn ontslag. De zaak werd aange- houden voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. Jan am. uit Kolhorn was in de nacht van 23 op 24 Nov. j.l. dronken en sloeg in die toestand een auto- In het kader van de liquldatie van Nederlands Volksherstel is het districtsbureau aan de Kennemer- straatweg 103 te Alkmaar met in- gang van 1 Januari 1948 opgeheven en is aan het personeel eervol ont slag verleend. onder dankbetuiging voor de verrichte diensten, zo deelt men ons mede. Het normale maatschappelijk le- ven is thans weer zover hersteld. dat de verschillende vormen van hulpverlening en bemiddeling. wel- ke door Nederlands Volksherstel ter hand waren genomen. afgedaan zijn hetzij doordat hieraan gean be- hoefte meer bestaat. hetzij doordat de vroegere organisaties weer tot volledige activiteit ziin gekomen. Wat de taak betreft, die N.V.H. zich stelde ten aanzien van de sti- mulering en coordinerine oo het terrein van de sociaal-culturele zorg zijn in verschillende provincies nrovinciale verenigipgen of stich- tingen (z.g.n. opbouworganen) in 't leven geroepen. die dit werk voort- zetten. Ook in de provincie Noord- Holland. zo vervolgt de mededeling die wij ontvingen, wordt momen- teel nagegaan in hoeverre behoefte aan dergelijke organen bestaat, om dat een orgaan voor een doelmatige coordinering en bevordering van maatschappelijk werk od brede grondslag wgpselijk gebleken is. blijft het bestuur van het district voorlopig in functie, ook om een gemeerschappelijke spreekplaats te behouden. Wat het sociaal terrein aangaat, is reeds een coordinerend orgaan werkzaam door de aanwezigheid van de sociale raad te Alkmaar. ruit in, waarna hij een blikken si- garendoosje uit de auto wegnam. In de stukken stond, dat verd. dikwijls aan Bacchus onert, waarvan zijn gezin de narigheid ondervindt. De Officier eiste 14 dagen. Uitspraak confojm. De Castricummer Engeibertus L. had op 7 Dec. j.l. een ruit van een NACO-bus stukgeslagen, onjdat hij niet mee mocht rijden. Vier weken liep hij hierdoor met een kapotte hand. De eis luidde f6.of 3 dagen. Uitspraak conform. VERKOOP KLOMPEN Bij besluit van 10 Maart '44 werd door de toenmalige burgemeester een verordening vastgesteld, rege- lende de aflevering' van klompen door de kleinhandel in deze ge- meente. Aangezien de distributie van klompen is opgeheven, stellen B. en W. voor deze verordening in te trekken. VERHOGING VERMAKELIJK- HEIDSBELASTING De Alkmaarse bioscooponderne- mers C. de Lange en W. Kessler hebben een adres tot de raad ge- richt, houdende verzoek de verma- kelijkheidsbelasting op filmvoor- stellingen niet te verhogen, althans de verhoging dezer belasting tot 'n redelijk percentage te beperken. LOON- EN PRIJS- VOORSCHRIFTEN IN HET AMBACHTSBEDRIJF In het kader van een verscherpte controle op de naleving van de loon- en prijsvoorschnften, werd in Alkmaar gedurende een week speciaa^ het ambachtsbedrijf onder de loupe genomen en wel in hoofd- zaak aannemers, timmerlieden, schilders en loodgieters. Door deze controle bleek, dat niet alleen de loon- en prijsvoor- schriften worden overtreden. doch ook de administratie-voorschriften onvoldoende worden nageleefd. Dit laatste waarschijnlijlk wei uit de overweging, dat juist het ontbre- ken van de voorgeschreven boek- houding, het constateren van de verdere overtredingen zeer moei- lijk, zo niet onmogelijk maakt. Er werden processen-verbaal op- gemaakt wegens het niet nakomen van de administratie-voorschriften, het uitbetalen van te hope lonen en het in rekening brengen van meer uren dan in werkelijkheid aan een bepaald karwei waren gewerkt. L. T. J.-NIETJWS. ALKMAAR. Op Dinsdag 10 Febr. a s. '(Dikke Dinsdag) geeft de L. T. J. St. Isidoor haar 3e en laatste uitvoering van dit winter- seizoen. Haar toneelclub heeft nu in studie een komische verwikke- ling in 3 bedrijven (vier taferelen) getiteld: ..Muggen om de kaars" een kluchtstuk, bijzonder geschikt voor vastenavond. Het is de bedoeling van het bestuur om een uur eerdcr te openen dan gewoonlijk. aange zien om 12 uur de grote vasten intreedt en de uitvoering dan van- zelfsprekend moet zijn afgelopen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de raambil- jetten. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM Op 14 Jan. a.s. herdenkt de eer- waarde zuster M. Hungera de dag, dat zij voor vijfentwintig jaar hare eeuwige kloosjltrgelofte heeft ge- daan in de Congregatie der zusters Augustinessen. Zuster Hungera is voor Alkmaar geen onbekende, want na het in gebruik nemen van het nieuw gebouwde Sint Elisabeth Ziekenhuis is zij daar acht jaar werkzaam geweest en nu ruim vijf jaren in de Pius Stichting. Het zal de geachte zuster zeker die dag aan belangstelling niet ont- breken, en velen zullen op de re- ceptie, die van drie tot vier zal worden gehouden komen, om haar te complimenteren N.S.K. HANDBAL De N.K.S. Hgarlem organiseert ook dit jaar de wedstrijden om de Bisschopsbeker, welke verleden jaar gewonnen werden resp. bij de Da- mes-afdeling door P.V.C.B. en bij de Heren-afdeling door Wilskracht beide uit Amsterdam. De eerste elftallen van alle ver- enigingen, aangesloten bij de N.K.S. Haarlem, afd. Handbal, kunnen daaraan deelnemen. Inlichtingen te verkrijgen bij het Secretariaat der N.K.S., Archime- desweg 63, Amsterdam. R.K. GYMNASTIEKVERENIGING Onze vereniging groeit, het gaat goed. Maar, nu moet de vereniging nog een naam hebben. Het lid. dat de beste naam weet, krijgt 3 maan- den vrijstelling van contribute. Er is een kleine verandering ge komen in de trainingsuren. Hier volgen nojj eens alle uren: Maandag 6.307.30 jongens. Dinsdag 5.306.30 meisjes (11 en 12 jaar. Woensdag 56 meisjes (6 t/m 8 jaar). 67 meisjes (9 en 10 jaar). Donderdag 6.30—7.30 (jongens t/ m 10 jaar); 7.30—8.30 (jongens 11 en 12 jaar): 8.30—9.30 (jongens 13 t/m 16 jaar). Vrijdag 67 (meisjes B); 78 (meisjes A); 89 (meisjes 14 t/m 16 jaar); 910 (meisjes boven 16 j.) De aanmeldingsadressen voor nieuwe leden zijn nog steeds: voor de meisjes Toussaintstr. 10; voor de jongens Oudeeracht 198. De PPC-er De Alkmaarder Groen, die door het Bijzonder Gerechtshnf te Am sterdam, wegens verraad veroor deeld was tot 15 jaar gevangenis- straf. was van dit vonnis in beroep gekomen. Zijn raadsman, Mr. J. Bottenheim i)it Amsterdam betoog- de, dat Groen als lid der hulppoli- tie wel assistentie bij arrestaties heeft verleend, doch niet zelf arre staties had verricht. Pleiter achtte niet bewezen. dat Groen dienst had genomen bij het NSKK Dat Groen een ware terreur zou hebben uitge- oefend achtte pleiter te sterk uitee- drukt. De Procureur-Fiscaal. Mr. Bakhoven, eiste 12 jaar gevangenis- straf. Uitspraak op 2 Febr. a.s. De ex-landwachter E. Rijnierse uit Bergen, die bij jacht op een on- derduiker in de Wieringermeer, deze door beide benen schoot en voor dit feit veroordeeld was tot 10 jaar gevangenisstraf. stond giste- ren terecht voor de Bijz. Raad van Cassatie. De Procureur-Fiscaal conclujieerde tot verwerping van het beroep. De Raad veroordeelde R. tot 8 jaar gevangenisstraf. CINEMA: „De Schoenpoetser- tjes", 18 jaar. VICTORIA: „Danny Boy", Alle leeftijden. HARMONIE: „De vrouw met het geschonden gelaat", volwassenen. A.B.T.: „De vrolijke gevan- genen", alle leeftijden. STED. MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vin cent van Gogh. Geopend van 10 tot 4\ uur en des avonds .van 7 tot 9 uur. Zondags van 2 tot 4 uur. A.POTHEKEN: Mevr. de Wed C. M. B. Wanna, Mient 11 BONNENHANDEL Tegen een 7-tal personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens handel in tabakskaarten en z.g. ge- combineerde kaarten. BURGEKLIJKE STAND Geboren: Cornelis z.v. Jan Molen en G. de Jager; Cornelia G. d. v. Nico J Kleibroek en G. Tesselaar; Willem J. z. v. Karel de Jong en H. H. Assenberg; Poppe T., z. v. Tinus Wijnsnia en C. J. Ringersma; Johan C., z. v. G. J. Klomp en J. W. M. van Luyk; Cornelia P. J. M. d. v. Simon Plug en K. G. Albers. Overleden: Hendrik Peetoom, oud 80 jaar; weduwn. van G.. Kager; Neeltje L. H. van Velsen, oud 46 jaar, gehuwd met J. Floris; Sophia E. J. Levert, oud 79 jaar, gehuwd met Pieter Admiraal. STRENGER TEGEN DE JEUGD De laatste tijd nemen de klach- ten toe over vernielen van ruiten en glazen kappen van lantaarns. Tot nu toe werd de schade op het politiebureau onderling geregeld, doch in 't vervolg zal tegen de jon gens met hun kattepulten streng en snel worden opgetreden en proces- verbalen worden opgemaakt met alle gevolgen van dien (kinderrech- ter enz). DKONKEMANNEN AANGEHOUDEN Gisterenavond werden 3 personen aangehouden wegens openbare dronkenschap. Ze werden ter ont- nuchtering opgesloten. K.J.M.V. Woensdagavond 8 uur zal er voor de K.J.M.V. in 't Gulden Vlies een balavond worden georganiseerd in samenwerking met Dansinstituut v. Berkum. Het zal de laatste zijn voor de Grote Vasten. Kaarten bij Spie- kerman. K. J. B. HEILOO HEILOO. Vanwege de bezette programma's van Woensdag 21 Jan. t/m II Februari heeft het bestuur besloten op Woensdag 14 Januari geen officiele bijeenkomst te hou den. Liefhebbers van ontspanning, benut je kans! De biljart- en tafeltennismatch, die oorspronkelijk op 17 Januari was vastgesteld, moet door verhin- dering van enige spelers een week uitgesteld worden. R.K. GEM. TONEELGEZELSCHAP ,,'T MASKER" HEILOO. Zondagavond trad ,,'t Masker" voor de tweede maal in dit seizoen op met het overbekende maar zgpr goede toneelspel in drie bedryven „Onder e£n dak" van J. Fabricius. De K.A., de weleerw. heer kap. Lagerberg, opende de avond en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot de weleerw. heer pastoor v. Muyen en 't toneelgezelschap ,,'t Masker" uit Beverwijk. Hierna kwam het gezelschap in actie. Wij behoeven o.i. de inhoud niet weer te geven, aangezien wij deze voldoende bekend achten. Het spel dat geboden werd, was ama- teurstoneel van het beste soort! De rollen van de oude vader (R. Morsch), Dora (Kitty de Wit), Wol- ter (A. Borst). Jan (W. Wessel), Lena (Annie Morsch), Jacob (Jn Kaandorp) en Liesbeth (Elly Kroo- ne) werden perfect vertolkt. De notaris (C. Borst) was goed gespeeld, maar wij hadden gaarne een zwaarder stemgeluid gehoord. Ook Antje (Annie Komen) speelde behoorlijk, alhoewel zij ons wat nerveus leek. De grime, verzorgd door de heer Landsman (Zaandam) was uitste- kend. Vooral de oude vader was prachtig gegrimeerd. Topeelaankle- ding en decors waren zeer goed. Dat het publiek het gebodene op hoge prijs stelde bleek wel uit het applaus dat spelers en regisseur na afloop in ontvangst mochten nemen en wat tot een ware ovatie uit- groeide. Dit was ten voile verdiend. A.s. Zondag wordt een tweede op- voering gegeven. Wij twijfelen er niet aan of het Bruno-gebouw zal te klein jDlijken te zijn. Wij hopen ,,'t Masker" spoedig weer te zien. S. BURGEKLIJKE STAND HENSBROEK. Geboren: Jo hannes Nicolaas, zoon van P. Brink en C. A. Appel; Adrianus Gerardus Reinerus, zoon van E. N. A. Oote- man en A. J. Slagter. Loop der bevolking over 1947. 1 Januari 1947: 568 m. en 504 vr.; geb. in 1947: 24 m. en 20 v.; ingek. in 1947: 18 m. en 21 v. is 1155 pers. Overleden in 1947: 2 m. en 3 vr. Vertrokken in 1947: 30 m. en 41 vr., totaal 71. Aantal zielen op 1 Januari 1947: 578 m. en 501 vr. is 1079 personen. DAMMEN HEILOO. De uitslagen van de 13de ronde om het veremgingskam- pioenschap zijn als volgt: J. de GeusJ. Geuzebroek 11 C. de GraafK. T.uinman 02 J. SprenkelingH. Verwer 02 A. DekkerC. Adrichem 20 S. de GeusA. Kroon 20 De stand is nu: A. Dekker 17 punten; H. Verwer 15 p.: J. Geuzebroek 14 p.; C. de Graaf 13 p.; K. Tuinman 13 p.; J. de Geus 13 p.; J. Sprenkeling 12 p.; C. Adrichem 9 p.; I. de Geus 7 p.; A. Kroon 6 p. De leiding is nu in handen van A. Dekker. H. Verwer heeft zijn reeks overwinnlngen ook voortge- zet, terwijl Geuzebroek nog steeds lijdende is aan „remise-koorts". Als hij dit niet verandert zal hem de eerste plaats, waarop hij nog kans heeft, zeker ontgaan. De z.g.n. „middenmoot", bestaan- de uit de heren C. de Graaf, Tuin man, J. de Geus en Sprenkeling, kunnen echter ook nog 'n woord je meespreken in de eindstrijd A. Kroon is de hekkesluiter. Dit hadden wij niet verwacht. Zijn goede beurten in de ^agnvang van de competitie in aanmerking geno men. In ieder geval is de spanning er volop ingebleven! Vervoer 13 Januari: Het vervoer van mens en dier is cj^or de eeuwen heen aan bepa- lingen onderworpen geweest. Wij mopperen op de vele wetten en voorschriften welke de over- heid ons oplegd. Maar ook vroe- ger was dit het geval. Zelfs wanneer de vaart door vriesend weer was gestremd was men aan zekere bepalingen ge- bonden. Zo werd in Januari 1624 be paald dat t>ij vriesend weer de brieven en' ppkken in handen van het gildebestuur moesten ko men. Om de twee dagen moest dan een schipper lopen naar Amster dam wanneer er voor 36 stuivers aan briefloon was. Daarmee was echter niet gezegd dat de ande- ren dan maar bij de kachel kon- den gaan zitten. Deze kreg^n dan het waarnemen van de ysbrug bij de Boompoort en ook al om de twee dagen. Voor die bedie- ning waren negen man aangewe zen en deze mochten de brug niet verlaten om te gaan kolven. drin ken of iets dergelijks. Onbegrupelyk. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat op de manipulaties van v. d. Vijver met eerder de aandacht is gevallen. Hoe was het mogelijk, dat deze fi- guur twee jaar lang een wanbeheer kon leiden, zonder dat dit de aan dacht trok van het bestuur van de Cooperatie? Op aanbeveling van de Centrale van Cooperatieve Ver- bruiksverenigingen te Rotterdam (de vroegere H.A.K.A.) was hij in Den Helder op zijn verantwoorde- lijke post gezet. Het is deze Centrale waarbij de plaatselijke afdelingen zijn aangesloten en die middels een eigen accountantsaienst toezicht houdt op de financien. Als assistent- accountant stond v. d. V. met de Rotterdamse Centrale op goede voet. Toen hij door dit leidinggevend orgaan voor zijn benoeming .in Den Helder werd voorgedragen, twijfel- de het bestuur er niet aan of dit was de juiste man op de juiste plaats. v. d. V. kon aan het werk gaan, niet gestoord door zijn be stuur, dat door het achterwege la- ten van de vereiste controle, veel te laat tot de ontdekking kwam dat er fouten werden gemaakt. Toen ein delijk werd ingegrepen kwamen ontstcllende mistoestanden aan het licht. Eigen gemaaktc belegstukken! In het eerste boekjaar had de Accountantsdienst enkele onregel- matigheden ontdekt. Er waren wel eens kasverschillen aan het licht ge komen, maar toen v. d. V. hierover verantwoording moest afleggen, wist hij zich met veel mooie woor- den schoon te praten. En toch.... In 1946 had hij verschillende vrouwelijke connecties aangeknoopt en terwijl hij toebereidselen maakte om voor de tweede keer in het hu- welijk te treden, wachtte zijn wet- tige echtgenote op de alimentatie- gelden, waarvan het bedrag op het eind van het jaar tot ruim f 500. was aangegroeid. Toen hem bij deurwaardersexploit bevel tot beta- ling werd gegeven, paste hij een middel toe dat hij in de loop van het jaar reeds meer met succes had gebruikt Meer dan eens was het voorge- komen dat hij in geldverlegenheid zat en dan een greep deed in de kas waarover hij uiteindelijk ver antwoording had af te leggen. Een vodje papier diende als belegstuk voor gefingeerde aankopen van levensmiddelen, grondstoffen of ge- reedschappeti 'voor fie bakkerij. Een- maal had hij zich hierdoor aan f 1500.geholpen, maar dit bedrag had hij later weer teruggestort. Als de accountants over de zonderllnge belegstukken een opmerking maak- ten, had hij z'n woordje klaar. Met de geslepenheid, waardoor hij zich schoonpraatte, had hij ook kans ge zien vej-schillende employe's te la- ten ontslaan, die z'n corrupte han- delwijzg door hadden en niet van plan waren zich voor zijn karretje te laten spannen. Maar v. d. V. ge noot het Vertrouwen van het be stuur," dus wat kon hem gebeuren Nu was het hek van de dam. Op grote schaal ging hij tot ver- duistcring van de kasgelden over, die hij op de beproefde manier met zeifgeschreven kwitanties ver- antwoordde. Pleizierritjes en fuif- jes met vrouwen waren aan de ordc van de dag en eindeljjk zag v. d. V. wel in, dat het zo niet langer kon gaan. Zfjn fantasie liet hem ook bij het zoeken naar de volgende „oplossing" niet in de steek De „Copa" moest hem redden Hij creeerde de Koekfabriek „Co- pa", waarin met zwart gekochte grondstoffen duur gebak werd ver- vaardigd, uit de opbrengst waarvan v. d. V. de tekorten wilde aanvullen. Grote hoeveelheden melk, glucose- stroop, witte bonen en eieren (20.000!) werden in de loop van het vorige jaar clandestien aangekocht en in de bakkerij van de coopera tie verwerkt. Het spreekt vanzelf, dat dit moest gebeuren met mede- weten van enkele leden van het personeel, zonder wier medewer- king de „Copa" (Postbus 4, Den Helder!) niet kon draaien. Maar bij alle fantasie, die v. d. V. hier de- monstreerde, bleek hij niet zo'n handig zakenman te zijn, dat de tekorten werden gedekt. Integen- deel, ze werden steeds groter, ook al doordat v. d. V. nu zozeer de smaak van de zwyte handel te pakken had, dat hij zich op steeds andere zijpaden begaf en zich van het ene zwarte avontuur in het andere stortte. Eindelijk achter slot en grendel Tot half October van het vorig jaar was bij het bestuur nog geen wantrouwen tegen v. d. V. gere- zen. Nog altijd, hoe vreemd het ook moge klinken, werd hjj be- schouwd als the right man in the right place, totdat een gesprek tussen de accountant en het be stuur de ogen deed open gaan. Op 1 November had v. d. V. die om begrijpelijke redenen de benen wilde nemen ontslag ge nomen bij de cooperatie en een be trekking aanvaard bij een Import- Maatschappij in Ned. Indie. Zover zou hij echter niet komen, want toen de heer P. S. v. Vaart, voorzitter van het cooperatiebestuur, inzage kreeg van de accountantsrapporten, die duidelijk maalcten dat door wan beheer een tekort van ruim f 33.000 was ontstaan, deed hij aangifte bij de politie. Hij sprak het vermoeden uit, dat de bedrijfsleider verduis- tering zou kunnen hebben ge- pleegd. De Importmaatschappij kreeg een seintje, dat de benoeming van v. d. V. voorlopig zou moeten wor den geannuleerd en de recherche begon aan een diepgaand onder- zoek. Bij v. d. V. werd in zijn woning te Voorschoten huiszoeking gedaan, die al direct zoveel bezwarend ma- teriaal opleverde, dat tot aanhou- ding kon worden overgegaan. Aanvankelijk ontkende v. d. V. iedere schuld, maar na langdurig verhoor, in tegenwoofdigheid ook van de accountant de Jongste, die als getuige aanwezig was, kwam vast te staan dat verdachte in ieder geval f4700.ten eigen bate had aangewend en dat f28000, door de zwarte transacties en non chalant beheer waren verloren ge gaan. Ter confrontatie van de droe- vige rij zwarte handelaren, is v. d. V., na te zijn voorgeleid bij de Alk maarse Officier van Justitie mr. Holsteijn, in verzekerde bewaring gesteld. Met nadruk kan worden vast gesteld dat het bestuur van de Cooperatie strafrechtelijk gezien geheel vrijuit gaat. Wanneer hier toch van morele schuld sprake is, dan vloeit dit voort uit het onver- antwoordelijk grote vertrouwen dat v. d. V. genoot en het achter wege blUven van de controle- maatregelen die nu eenmaal in ieder bedrjjf moeten worden toe- gepast. Vele medeplichtigen Zonder medeweten en hulp van buitenaf had de bedrijfsleider on mogelijk in zo'n grote omvang de bovengenoemde knoeierijen kunnen plegen. Toen de Economische Dienst dan ook een onderzoek instelde, werd tegen een groot aantal perso-" nen proces-verbaal opgemaakt, om dat zij ofwel de grondstoffen voor de „Copa" hadden ge- en verkocht, ofwel bij het bereiden van het ge bak actief hebben meegeholpen. De 51-jarige D. R„ bedrijfsleider van de Graan- en Kunstmesthandel v/h C. R. Keyser en Co., bekende van G. H. G. te Anna Paulowna en van D. J. de G. in Koegras, tien- tallen balen te hebben gekocht en weer verkocht aan M. L., chef-ban- ketbakker. Laatstgenoemde betrok ook 10.000 eieren tegen zwarte prij- zen, alsmede hoeveelheden melk, melkbonnen, boter, margarine en andere materialen. Van de „Copa "- opbrengst ontving L. 2%. Leveran- cier van de eieren was op de eerste plaats de 39 jarige J. V. in dienst bij de eierhandelaar H. Joh. O., chaf-banketbakker bij de Cooperatie, bekende eveneens met toestemming van v. d. V. plm. 30 balen bloem te hebben aangeschaft. Winkelchef K„ oud 27 jaar, betrok voor de „Copa" 3000 eieren alsmede een hoeveelheid zaad-olie van Texelse ingezetenen, t.w. P. J. p., wonende te Oudeschild, oud 58 jaar en van beroep visserman, W. J. W., 51 jaar en groentenhandelaar te Den Burg, de 31-jarige winkelchef te Oudeschild C. T: en de 38-jarige Oudeschilder winkelier Joh. J., woonachtig'te Oudeschild. Mevr. R. evenals de meeste ver- dachten wonende in Den Helder, had met toestemming van v. d. V. serviesgoed uit de Cooperatie-win- kel betrokken, zonder inlevering van de benodigde punten. De 57- jarige melkhandelaar J. M. had in 1946 en 1947 bonnen opgekocht bij verschillende relaties en aan de banketbakkerij van de hand gedaan. Plus minus 1200 liter melk heeft hij op deze bonnen kunnen leveren en ook als eierleverancier heeft hij zich nog verdienstelijk gemaakt. En tenslotte is ook tegen Mevr. M. S. geb. M. procesverbaal opgemaakt, omdat zij 80 eieren heeft verkocht. Weliswaar van eigen kippen, maar ook dan is verkoop buiten de distri butie ongeoorloofd. Het is vrijwel zeker, dat behalve de bovengenoemde personen nog anderen bij deze grootscheepse affaire betrokken zijn geweest. Het onderzoek wordt voortgezet. VOETBALFILM HEILOO. Vrijdagavond was de toneelzaal van het Bruno-gebouw tot in de uiterste hoeken bezet met sportliefhebbers. Vooral het jongere element was sterk vertegenwoor- digd. De heer C. Bakker opende de avond, heette alien hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer Groenteman (die de film draaide en explicaties gaf) en de Foresters. Spreker feliciteerde de Foresters met het behaalde kampioenschap en sprak de hoop uit, dat zij het volgend seizoen even succesvol zullen spelen als zij in het afgelo pen seizoen deden. Vervolgens kreeg de heer Groen teman het woord. Deze sprak 'n pittig inleidend woord, waarin hij mededeelde, wat eigenlijk de bedoe- lijk de bedoeling van zo'n avond is. De film bestond uit zes deeltjes, waarin de techniek van verdedigen, aanvallen, balcontr61e, ingooien en het off-side-vraagstuk behandeld werd. Het was 'n Engelse film en de spelers waren zeer bekende en beroemde Engelse profs, o.a. Male, Hapgood, Gartner, Gibbs e.a. Verscheiden deeltjes der film wa ren „vertraagd" opgenomen, zodat techniek en balbehandeling prima uitkwamen. Ook de explicatie van de heer Groenteman was duidelijk en getuigde van „vak"kennis. Ter afwisseling werden nog 'n tweetal komische filmpjes gedraaid die het vooral bij de jeugd, goed „deden"H Na afloop dankte de heer Bakker de heer Groenteman voor zijn pri ma werk. de aanwezigen voor hun belangstelling en wees de H.S.V.ers nog eens op de grote noodzaak van trainen. Deze avond kan door H.S.V. op de gulden bladzijde van hun club- journaal geschreven worden. Z6 iets dergelijks zien wij gaarne spoedig w£6r. R- BRUTALE INBRAAK WARMENHUIZEN Zondag avond omstreeks 11 uur verschaften 3 personen zich toegang tot de wo ning van de heer B. Zij klommen door het slaapkamerraam naar bin nen en stelden hier een onderzoek in. Het hele vertrek werd onderste- boven gekeerd. De bewoners hoor- den geslommel en gingen op onder zoek uit. Toen ze op de slaapkamer kwamen wilden de 3 personen zich juist verwijderen. Twee ervan kon- den worden gegrepen, die door de politie aan een streng verhoor wer den onderworpen. Hierna werden ze weer op vrije voeten gesteld. Tot nu toe werd niets vermis!, doch het onderzoek naar de 3e persoon wordt voortgezet. ZUID-SCHERMER Naar men ons bericht, zal het Consultatie- bureau voor Zuigelingen deze keer worden gehouden op Woensdag a.s. 's middags om 3.15 uur in de Sint Michaelschool. EGMOND-BINN EN Woensdag avond a.s. te 7.30 uur zal Pater Veldman S.V.D. in het Jeugdhusi te Egmond-Binnen een lezing ko men houden over zijn" reis uit China dwars door Sovjet-Rusland naar Nederland. Vooraf wordt er een kort toneel- stukje opgevoerd. Daarna spreekt Pater Veldman over zijn belevenis- sen, die hij heeft ingedeeld in ver schillende hoofdstukken. Een pries- ter, verkleed als Chinees officier, sneeuwstormen en witte dood, en vlucht als Pools rabbijn. In de pauze zal hij ons z'n ver- bazingwekkende Tibetaanse goochel- toeren laten zien. MEERVOGELNIEUWS AKERSLOOT. Zondag j.l. had Meervogels S. V. A. op bezoek. Scheidsrechter Van 't Veer liet verstek gaan. wat wij erg betreu- ren, daar de afstand Castricum Akersloot toch werkelijk niet zover is. Na overleg met S. V. A. werd besloten de wedstrijd aan te van- gen onder leiding van de heer Hol- lenberg. Over de wedstrijd het volgende: M. wint de toss en ver- kiest voor de wind te spelen. Het is zichtbaar dat het veld zwaar te bespelen is. M. probeert het al heel gauw als een mooi opgebouwde aanval besloten wordt door een schot van de midvoor. Ook S. breekt eens door maar brengt het niet ver- der als de M..-achterhoede op haar beurt haar voorhoede aan het werk zet. Maar de S. keeper is op zijn plaats. Voortdurend komt M. terug. Kaandorp zet mooi voor en Putter kopt prachtig in, 10. Na de aftrap bouwt M weer een aanval op. De midvoor krijgt de bal en na een mooie omhaal is de S.- keeper voor de 2e maal gepas- seerd. 20. Wat S. ook probeert de M.-achterhoede blijft voor haar taak berekend. We denken M. haar voor- sprong te zien vergroten als de midvoor inschiet. de keeper stopt maar half, maar Zoon is een tikje te laat. Direct hierop breekt de rust aan. Na de thee gaat S. ge- steund door de steeds toenemende wind het proberen en al spoedig is het 21 door toedoen van de S.- rechtsbuiten. Het is nu S. die de toon aangeeft en met kunst- en' vliegwerk weet de M.-achterhoede erger te voorkomen. Met verre trappen probeert M. het spel te verplaatsen, vooral de spil treedt op de voorgrond. De linksbuiten krijgt een mooie kans doch de bal stuit in een grote plas vlak voor het doel en S. gaat door het oog van de naald. Een misverstand in de M.-achterhoede wordt haar nood- lottig, de keeper loopt uit en de S.-linksbuiten schiet in het verla ten doel, 22. Verwoed wordt er gevochten voor het beslissende doelpunt. Gevaarlijke momenten doen zich voor voor beide doelen, echter zonder succes. En het einde komt met een aanval van M. De midvoor weet echter de kans niet te benutten. Zo is M. een kostbaar puntje kwijt geraakt. BURGEKLIJKE STAND ZIJPE (N.H.). Geboren: Maria Catharina, dochter van G. J. de Haan en C. Broersenj Klaas, zoon van H. Groot en M. A. v. Buuren; Dientje. Hillegonda Cornelia, doch ter van J. van tier Vorst en C. Lub- bes; Cornelis Petrus, zoon van J. A. E. Geluk en P. W. van Gils; Maria, dochter van S. van der Oord en M. Kort; Dirk, zoon van L. Dapper en Cath. Visser; Gerritje, dochter van Jacob Kater en A. Jonker; Ma ria Catharina, dochter van Joh. Metselaar en M. C. Munter. Gehuwd: Dingeman Cornelis van der Veeke en Maria Joh. van Benten Overleden: Pieter Mosch, 77 jaar, wejjuwn. van Grietje Groen. HEER-HUGOWAARD. „Vita Accordeonistica", ons plaatselijk accordeonorkest, laat de laatste tijd veel van zich spreken: Hun radio- optreden, hun eclatante successen op de concoursen en nu weer een schitterend concert, met een pro- gramma van zo hoog gehalte, als wij hier nog niet hadden, en dit pro- gramma aangevuld met conference van de bekende conferencier Nic. Akkerman. De heer D. Swart, voorzitter van de vereniging, opende, hierbij een welkom toeroepend aan het talrijke publiek, en in het bijzonder aan de bondssecretaris, de heer v. 't Groe- newoud uit Amsterdam, de heren Kempenaar, als schenker van de door „Vita" gewonnen wisselbeker, en Hagenaar, dir. der Haarlemse Acc.vereniging, alsmede aan Mevr. de Moor en de besturen der diverse zusterverenigingen, waarna hij de leiding van het muzikale gedeelte in handen gaf van de heer Wasse- naar, onder wiens leiding we een serie keurige werken ten gehore kregen. Grote bewondering hebben we voor de wijze waarop men de Walssuite „Amour Zigane" en de ..Fantasie uit de Walzertraum" ten gehore bracht, maar wanneer een betrekkelijk nog jonge vereniging werken als de Ouverture in Fis mi- neur van Wolki, en bovendien nog een Ouverture* als „Orpheus in der Unterwelt" op het programma durft te plaatsen en ze bovendien nog op schitterende wijze, vertolkt, moet men wel eerbied krijgen voor diri- gent en leden van zo'n orkest. Beide werken werden gearrangeerd door de dirigent, en zijn geclassificeerd in de ere-afdeling. Het is dan ook niet te verwonderen dat „Vita" op deze manier wel een goed figuur moet maken op de concoursen, zoals de bondssecretaris memoreerde, toen hij de onderscheidingen van het con- cours te Hoorn uitreikte. Hij com- plimenteerde de heer Wassenaar, met zijn buitengewone resultaten, en reikte hem persoonlijk het di ploma uit voor de behaalde dirigen- tenprijs 1947, waarna hij aan zijn vereniging uit Hoorn 4 en Aarts- woud 1 diploma uitreikte, terwijl „Vita", naast deze onderscheiding, uit handen van de heer Kempenaar de grote zilveren beker in ontvangst mocht nemen. Ook het B-orkest, dat voor het eerst optrad, had veel succes. Voor al met de fantasie „Ans", door de directeur getoonzet en ingeleid door een der jonge executanten. Aat Kuiper bleek niet alleen een goede accordeoniste te zijn, doch bracht met haar natuurstem de zaal in verrukking, terwijl haar bege- leidster Nel Kooy, als piano-solo op muzikale Wijze de wals van Du- rant speelde, en Bert Kuiper, Ans Kooy en Arie Rootjes met enige vingertechnische accordeon-duetten successen oogstten. Het geheel werd smakelijk opgediend door de voor- treffelijke conference van de heer Nic. Akkerman. Voor „Vita" en haar dirigent een ware succesavond. NOORD-SCHARWOUDE. Het jaar 1947 kan in de annalen van de Veilingen geboekstaafd worden als het jaar van de hoogste omzet. Aan de Noordermarktbond bedroeg de omzet f 7.060.000.—. In de ruim dertig jaren van haar bestaan werd slechts twee keer een omzet ge- boekt van meer dan 5 millioen n.l. in 1929 en in 1946. Thans heeft men hier sen slordige twee millioen over neen gegooid. Ook de Langedijker Groenten Centrale kwam in het zicht van de zeven millioen, wat voor haar ook een record is. Deze cijfers spreken voor zich. De afgelopen week wer den er aan de veiling te Noord- Scharwoude pl.m. 70 wagons witte kool verhandeld. Deze grote aan- voer had vanzelfsprekend een ave- rechtse uitwerking op de prijs. Speciaal de kleine kool moest 't les opzeggen. Kool van 2'/: pond, welke tot deze week f 12.en f 13.opbrachten, zakte thans te rug tot f 8.— en f 10.—. Kleinere kool zakte nog meer. Kool van l'/« a 2 pond bracht f 5.50 tot f 8.op. De grote kool kreeg ook een lik uit de pan. Maandag liep de nrijs nog op tot f 20.30 per 100 kg. Toen ging het afwaarts. Dinsdag hoogste prijs f 19.10. Woensdag f 17.90. Don derdag f 16.70. Vrijdag en Zaterdag iets gunstiger f 17.40. Rode kool: Hiervan werden 43 wagons ver handeld. De prijs was vrij stabiel van f 12.tot f 13.50. Er zit hoe- genaamd geen verschil meer in de prijs voor de export en voor het binnenland. Gele kool: Met dit product gaat het treurig. Reeds meerdere malen schreven we, dat dit product het stiefkind was. Tengevolge van het tot nu toe abnormale zachte en slechte weer (storm en regen) is het rottings- proces groot. De tuinders zouden gaarne grote kwantums willen afleveren maar er is geen vraag naar dit product en dus blijft de tuinder er mede zitten. De prijs gaat niet uit boven de gestelde minimum-prijs van f 6 per 100 kg. Werkend Nederland heeft hier goedkope groente in massa. Maar helaas men wil de goedkope groen te niet. De klant. die koning is, vraagt de dure groente en moppert over de dure levensstandaard. Trouwe lezer van 't N.N.H.D. te H e i 1 o o. Waarom durft u niet voor uw naam uitkomen? Foei!! Het gaat er aardig op gelijken, dat Braspenningx der smokkelprak- tijken verward wordt met een naamgenoot, die vroeger fietste voor zijn brood. Hij reed zesdagen met de Pijn en kon zeer ..jachtend" bezig zijn. Besmet dus niet zijn goede faam, vergis u niet in des Brasssn naam. In Limburgs' en in Bra- bants' steden is Carnavai weer in- getreden. Maastricht, Den Bosch en Berg' op Zoom, zij houden zich ge- weldig vToom. Traditie en folkjore herleeft, tenzij je om „de Leut" niet geeft. Meneer J. Soute te Zaan dam, die gisteren voor de balie kwam, had zich destijds vergalop- peerd en onderduikers gearresteerd. Zelfs een Joods kind werd opge- spoord, 7 jaren eis heeft S. aan- hoord. Een Rotterdams tramdi- recteur kreeg voor zijn rechter ge heel geen kleur toen hij met schuld werd overladen, twee machinisten had verraden, die voor 't vaderland gingen staken, hun plicht niet wil den gaan verzaken. Een jaar voor- waardelijk was de straf, doch daar kwam hij niet mee vanaf, hij moet, zonder te lang te dralen, f 1500.— per machinist betalen. Een uit- stalling van Engeland's boeken zal men in ons land ggan bezoeken. Men zal hieruit goed kunnen leren, hoe men in Albion moet studeren. Id Maastricht beleeft men weer de strijd en veel van oorlogs narig heid. Men slaat de slag weer van Engeland, doch slechts als een ten- toonstellingsklant. Zo heb ik u weer eens gegeven, een dag van Neerlands dagenleven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2