- I OM ERICS LIEFDE RADIO DE KLEDINGVOORZIENING BIJ DEMOBILISATIE UIT DE KERMIS DER WERELD T RE FPU NT Journalist die zijn beroepsgeheim schendt, maakt zich onmogelijk a Amsterdam en Rotterdam leveren geen bunkerkolen meer Zaak-Lunshof voor hogere instantie Kardinaal Midszenty vraagt gebed voor de redding van Hongarije Zei U iets? Ons Doopsel Schepen worden naar Antwerpen yerwezen NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD Dinsdag 13 Januari 1948 PAC. 3 Minister Lieftinck aan de Belg. grens Russen nemen, deel aan het wereld- kampioenschap schaken In Londen zijn studenten van de Londense Universiteit begonnen in hun vrije tijd de puinhopen en andere obstakels, welke nog in de straten van Holborn la- gen, aan het opruimen. Een schoolmeester met zijn „pupil- len" aan de arbeid. Appelen naar Duitsland De Engelse eerste klasser Arse nal kreeg klop van Bradford. Een spelmoment uit deze wed- strijd welke door Bradford met 10 gewonnen werd. PROGRAMMA Als kinderen de kachel aanmaken, Oost-Sumatra protesteert Positie Nederlandse schepen Schot gelost op zijn vrouw Dronken bestuurder rijdt meisje dood Tijdens week-end: 3 doden en 10 gewonden Oneerlijke bankbediende gepakt Geen Nederlandse ski-ers naar de Olympische Spelen Nieuwe burgemeester van Zandvoort BEURSPRAATJE Eerste Care-ship1' in Rotterdam verwacht Prof. Berven weer naar Stockholm Het Noorse schip „Veni" opgegeven Ghandi vast weer CN FEUILLETON door HARRIS BURLAND fiBMHBBBBBHBBBBBKP- De heer H. A. Lunshof, voorma- llg Hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad", thans in gelijkc funr- tie werkzaam bij „Het Dagblad", stond gisteren in hoger berocp terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam. Lunshof was 15 Octo ber van het vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete vgn flO.subs. 10 da- gen hechtenis omdat hi] voor de rechter-commissaris geweigerd had de naam te noemen van de- gene, die hem iniichtingen had verschaft over de geheime notu- len van Linggadjati. Hi] had zich by die weigering beroepen op bet recht van geheimhouding van de journalist. De rechtbank had beslist, dat een journalist niet het recht bezit zich te onthouden van het afleggen van een getuigenis. Bij de behandeling voor het Gerechtshof was a's ge tuige-deskundige gedagvaard de heer J. M. Liicker, hoofdredacteur van „De Volkskrant", die verklaar- de, dat de journalist wel degelijk de verplichting heeft onder bepaalde omstandigheden de naam van zijn zegsman te verzwijgen. In verband hievmede wees getuige op de ver- trouwelijke persconferenties, die wel eens door ministers worden ge- geven en waarbij nadrukkelijk het voorbehoud wordt gemaakt, dat de naam van de minister wordt ver- zwegen. Indien de journalist de naam van zijn zegsman zou noe men. wordt hij als persman onmo gelijk. Toen een der Raadsheren opmerkte, dat fie journaliston geer. aparte stand vormen en dus geen eigen tuchtrecht" hebben zodat zij zich niet kunnen beroepen op een beroepsgeheim, betoogde getuige Liicker, dat met de invoering van de C.A.O. voor journalisten sinds 1 Januari j.l. inderdaad een journa- listieke stand is ontscaan. De jour nalist is verplicht lid te zijn van ^>n journalistenorganisatie, die hem kan uitstoten, indien hij zich onbe- hoorlijk gedraagt. De Procureur-Generaal, mr. J. Fabius, zeide in zijn requisitoir, dat deze zaak eigenlijk van tevoren een verloren zaak is. Het enige nut van behandeling in hoger beroep is, vol- gens hem, dat opnieuw de aandapht wordt gevestigd op „een onbevredi- gende toestand." Mr. Fabius meent, dat het beroep op geheimhouding voor de journa list niet bestaat. Hij acht dus een straf noodzakelijk en meent daarom een belangrijk hogere geldboete te moeten eisen dan die waartoe de rechtbank de vu dachte heeft ver oordeeld. Mr. Fabius besloot met te Minister Lieftinck heeft Zaterdag j.l. in aanwezigheid van de direc- teur-generaal en enige leden van het hoofdbestuur der belastingen een bezoek gebracht aan de directie van 's Rijks belastingen en domei- nen te Breda, teneinde zich per- soonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarmede het grenspersoneel, in het bijzonder aan de Ned. Belgische grens, te kampen heeft in verband met de nog steeds aanhoudende smokkelhandel en de- viezenfraude. De Minister liet zich door alle aanwezige inspecteurs der invoerrechten en accijnzen uit dit grensgebied uitvoerig inlichten over de werking van de maatregelen, die tot bestrijding van dit grote kwaad zijn getroffen, waarbij hij tenslotte zijn bijzondere waardering uitsprak over de in deze bereikte resultaten. verklaren, dat de zaak Lunshof gepnszins als ..testcase" moet wor den opgevat, en eiste een geldboete van f250 of 1 maand hechtenis. De verdedlger mr. S. Gerbrandv, bepleitte overmacht omdat een jour nalist, die zich niet houdt aan zijn beroepsmoraal zijn beroep niet meer kan uitoefenen. Deze beroeps moraal eist onder bepaalde om standigheden de verplichting tot zwijgen. Aangezien volgens mr. Gerbrandy de wet uitdrukkelijk het recht tot zwijgen toekent aan hen, wier be roepsmoraal zulks eist, is het be- straffen van een journalist, die meent te moeten zwijgen, absoluu: in strijd met deze wet. Uitspraak volgt op 26 Januari. MOSKOU, 10 Jan. ANP Het staat thans vast, dat Michael Bot- winnik, Paul Keres en Vassili Smyslov zullen deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioen- schap, waarvan het eerste gedeelte in Nederland wordt gespeeld, te Amsterdam of Den Haag. In Rus- land beschouwt men het onlangs gehouden tournooi der slavische spelers als een prachtige oefening voor het bovengenoemde drietal, dat nu ergens in Rusland physieke krachten verzamelt voor het ko- mende, zeer zware kampioenschap. Bovendien zal dit drietal alle theo- retische varianten bij het laatste Moskouse tournooi, bestuderen. Wanneer Botwinnik, Keres en Smyslov naar Nederland zullen ver- trekken, staat nog niet vast, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit reeds eind Januari zal zijn. Honderdduizend kilogram appelen verpakt in twintigduizend pakket- ten van vijf kilogram elk, zijn door het Centraal Bureau van de Tuin- bouwveilingen geschonken aan in Duitsland wonende Nederlandse kinderen. Het Nederlandse Rode Kruis zal de appelen distribueren. WOENSDAG 14 JANUARI HILVERSUM I, (301 M). NCR V: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendziekenbe- zoek, 11.15 Musette-orkest; 12.33 Aneora-trio; 13.00 Nieuws; 14.15 Musetteklanken; 15.00 Jeugdconcert 16.00 Voor de kleuters; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.35 piano en viool; 18.00 Onze Ned. Ko- ren en Korpsen; 19.00 Nieuws, 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws, 20.15 Orgel-inprovisatie concert; 21.20 Ensemble „Extase". 22.30 Nieuws; 23.57 sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II (415 M). VAR A: 7.00 Nieuws en gr. platen; 8.00 Nieuws en gr. pi.; 8.50 Voor de vrouw; 10.45 Voordracht, 11.00 popu- lair non-stop-pro.; 12.33 Voor het platteland, 12.38 The Kilina-Hawai- lan; 13.00 Nieuws, 13.20 The Ram blers, 13.50 Fragmenten uit Hoff mann's vertellingen; 14.15 Jeugd concert, 15.45 De Regenboog, 17.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-Varjp; 18.20 Piano-duo Andr6 de Raaff en Jacques Schutte. 20.00 Nieuws, 20.15 Dansmuziek, 21.00 „De familie Carre", hoorspel-reportage; 22.00 Opera: II Trovatore; 22.45 In de tuin der poezie, 23.00 Nieuws en dansmuziek. Kardinaal Joseph Midszenty primaat van Hongarije, die on langs in het openbaar door de secretaris-generaal der Commu- nistische party, Rakosi in een na- tionale vergadering dier party werd aangevallen, heeft thans in een herderiyk schrijven zyn on- derhorigen opgewekt voortdurend tot de H. Maagd te bidden voor de redding van Hongarye. Wij moeten al onze misdaden uitwissen, aldus de Kardinaal, evenals die van anderen en die van het Hongaarse land. Wij moeten boete doen voor ons volk en voor 't land dat door misdaden besmeurd is. Wij moeten weerstaan aan alle bekoringen van de duivel, die op het ogenblik over de ganse wereld meer dan ooit werkzaam is om de ongelukkige zondaars van de waar- heid verwijderd te houden. In bovengenoemde redevoering van Rakosi. had deze o.m. verklaard dat zijn partij dit jaar de taak had om de betrekkingen tussen de volksrepubliek en de kerk te rege- len. Het moet gedaan zijn, zo be- weerde hij, dat de vijanden van t Hongaarse volk zich achter de kerk en voornamelijk achter de katholieke kerk verschuilen. Te- vergeefs heeft de jonge Hongaarse democratic de laatste drie jaren gewerkt om de katholieke kerk m Te Amsterdam wilde Zondag- ochtend een 3-jarig jongetje zijn wat oudere zusje behulpzaam zyn bij het aanmaken van de kachel de ouders lagen nog te bed. Het knaapje wierp daarbij de inhoud van een blikken trommeltje in het vuur. Het trouwboekje en alle dis- tributiebescheiden van de familie gingen daarmee door de schoorsteen De voorlopige Raad van Oost- Sumatra heeft een telegram gezon- den aan zijn vertegenwoordiger te Batavia, waarin geprotesteerd wordt tegen de uitnodiging van de republiek 3an Oost-Indonesie voor het voeren van afzonderlijke be- sprekingen betreffende de oprich- ting van de Verenigde Staten van Indonesie. De Raad deelt in dit te legram mede, dat besprekingen die- nen te worden gehouden met alle deelstaten gezamenlijk en niet in Djogja, doch te Batavia. Blommersdijk, Rotterdam-New York. 10-1 van Antwerpen. Veen- dam, New York-Rotterdam, wordt 15-1 18 uur te Southampton ver- wacht. Volendam, Java-Rotterdam, 12-1 van Port Said naar Algiers. Aldabi, 12-1 20 uur van Buenos Aires te Hoek van Holland verw. Algenib, 11-1 van Fortaleze naar Antwerpen. Alwaki, 12-1 21 uur van Buenos Aires te Hoek van Holland verw. Banggaai, Amsterdam-Bata- via, 11-1 van Aden. Batavia, Rotter- dam-Batavia, pass. 11-1 Kaap Guar- dafui. Bloemfontein. 11-1 van Kaap- stad naar Port Elizabeth. Congo- stroom, 11-1 van Boma naar Loanda. Meerkerk, Rotterdam-Shanghai, 10- 1 van Suez. Muiderkerk, Rotterdam -Bombay, 10-1 van Karachi. Niger- stroom. Antwerpen-Dakar, 10-1 te Bordeaux. Oranjefontein, 11-1 van Antwerpen te Amsterdam. Rijnkerk Bombay-Rotterdam. 10-1 te Ant werpen. Saparoea. 8-1 van Singapo re te Los Angelos. Tabian. Java- Amsterdam. 10-1 te Suez. Salland, *10-1 van Rio de Janeiro naar San tos. Aldabi, Buenos Aires-Rotter dam, pass. 10-1 Finisterre. Annen- kerk, 11-1 van Genua naar Alexan dre. Averdijk, 11-1 van New Or leans te Rotterdam. Bantam, Java- New York, pass. 12-1 6,45 uur Kaap Bon. Duivendiik, Rotterdam-Cristo bal, pass. 11-1 Quessant. Groote Beer Java-Amsterdam, pass. 11-1 Gibral tar. Groote kerk. Rotterdam-Syd ney, 10-1 van Fremantle. Kota Agoeng, 10-1 van Soerabaja naar Pladjoe. Noordam. Rotterdam-New York, pass. 11-1 Scillies. Prins Alex ander, 11-1 van Haifa'naar Rotter dam. Riouw, New York-Java. 10-1 van Colombo. Salatiga, West Afrika- Amsterdam. 11-1 van Pointe Noire. Sarangan. 8-1 van Karachie naar Basra. Streefkerk, Rotterdam-Cal cutta .pass. 11-1 Perim. Tarakan, 11- 1 van Makassar naar Suez. Tiikam- pek. 11-1 van Makassar te Melbour ne. Volendam. Java-Rotterdam. 10-1 20 uur van Suez. Westerdam, 10-1 van New York naar Rotterdam. het werk van de natie te doen de- len. De meerderheid van de hogere geestelijkheid met Kardinaal Mids zenty aan het hoofd, houdt geen rekening met het bestaan ener Hongaarse republiek en in hun verblindheid verloochenen zij het nationale erfdeel van 1848. Wij kunnen de Hongaarse arbeiders de verzekering geven, dat wij met de kerk geen spel zullen spelen, wan neer het gaat om het belang van 700.000 boeren en hun bezittingen. Thans in 1948 strijden deze kerke- lijke heren tegen de democratic, de landbouwhervorming. het drie- jarenplan en de vrede. Wij weten heel goed. dat de reactie ook die van de geestelijkheid. slechts een hoop heeft, n.l. een bloedige oor- log. Een 36-jarige man uit Amsterdam heeft Zondagavond uit jaloezie een schot gelost op zijn echtgenote. De vrouw werd in de bovenarm getrof fen. doch kon, na in het Binnen- gasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De dader is voort- vluchtig. Zaterdagavond heeft een vracht- rijdfer. A. van Soest genaamd. die in zwaar beschonken toestand met zijn auto reed, op weg van Klaaswaal naar Numansdorp, twee 15-jarige meisjes aangereden. Hierbij werd het meisje N. Westdijk op slag ge- dood. terwljl het andere meisje, C. Wanders, zwaar gewond naar een der ziekenhuizen te Rotterdam moest worden overgebracht. De vrachtrijder is gearresteerd. De Nederlandse verliezen op 10 en 11 Januari bedroegen drie ge- sneuvelden en tfen gewonden. In het grensgebied van West-Java bij het Bantamse had een botsing plaats. In het grensgebied van Mid den-Java kwamen in het gebied van Malang schermutselingen en beschietingen voor. In Midden- Sumatra kwamen Nederlandse sol- daten in aanraking met een repu- blikeinse bende. Voorts werden op Java en Sumatra talrijke vijande- lijkheden tegen Nederlandse posten gepleegd. De Amsterdamse politie heeft ge arresteerd de 29 jarige bankemploye J. M„ die valse' boekingen heeft verricht en het bedrijf, waar hij werkzaam was met f 4800 heeft be- nadeeld. Na zijn arrestatie kon een bedrag van /1100 worden achter- haald. De man heeft bekend. De trainings-moeilijkheden te Chamonix zijn door de weersom- standigheden zo gering, dat het Nederlands Olympisch Comity be- sloten heeft om de voorlopige in- schrijving van een Nederlandse herenploeg voor afdaling en slalom op de Olympische winterspelen te St. Moritz in te trekken. Bovendien is een van de leden van de ploeg, tijdens de training gewond, zodat hij niet zal kunnen deelnemen aan de vierlandenwed- strijd. welke 14 en 15 Januari a.s. te Muerren is uitgeschreven tus sen Nederland, Denemarken. Enge- land en Belgie. Hij zal worden ver- vangen door van Laer. die met Hubrechts en Pappenheim zal star- ten. Al deze factoren hebben mede hun invloed gehad op het boven- vermelde besluit van het N.O.C. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari 1948 benoemd tot burge meester van Zandvoort, Mr. H. M. van Fenema, oud wnd.- burgemees ter van Woerden. Het zakenverkeer op de effecten- beurs te Amsterdam was gisteren bescheiden van omvang en daarbij was het koersverloop onregelmatig. Wederom waren het de oude en de nieuwste aandelen*Koninklijke, die de meeste attentie trokken. De oude aandelen openden op circa 333 pet. en zakten daarna in tot 327 pet., maar vervolgens kwam weer steun in de markt en bij het slot werd gehandeld tegen circa 329 a 330. De nieuwste aandelen op 320 ingezet, werden by het scheiden van de markt tegen 316 a 317 verhandeld. Ook de aandelen Dordtsche waren verscheidene punten hoger, doch daalden bij een openingsprijs van 300 tot 296. De industrielen, voor zover verhandeld, waren meren- deels iets beter. De Philipsaandelen lagen goed in de markt. De scheep- vaartmarkt was kalm, niet veel veranderd, zij het dan ook dat te gen het slot merendeels iets bene- den de openingsprijs werd afge- daan. De suikeraandelen bewogen zich op ongeveer het peil van de vorige *beursdag. Ook de tabakken gaven geen noemenswaardige va- riaties te zien. Van de rubberaan- delen waren Amsterdam rubbers enige punten hoger, doch ook deze gingen onder beurstijd iets achter- uit en reageerden van 168 tot 166. De minder courante industrielen waren door elkander prijshoudend. Van de bankaandelen gingen Ne derlandse Handelmaatschappij bij een openingsprijs van 173 achter- uit tot 170. De aandelen in Neder landse bankinstellingen waren aan enig aanbod onderhevig en daar zich weinig of geen vraag voordeed Op de beleggingsmarkt waren de Nederlandse staatspapieren zo goed als onveranderd. Pandbrievenmarkt was stil en zo goed als onveran derd. Prolongate 2 1/4 procent. Zoals de minister van oorlog reeds in een radiorede voor de Nederlandse strijdkrachten op de Nieuwjaarsdag heeft medegedeeld, worden de militairen, die bij hun terugkeer uit Indonesie in aanmer- king komen voor demobilisatie, in de gelegenheid gesteld burgerkle- ding aan te schaffen. Naar wij ver- nemen komt de hiertoe getroffen regeling op het volgende neer. Bij de ontscheping ontvangt de mili- tair een kaart met kledingbonnen en 190 textielpunten. Op deze kaart kan hij, bij een kledingmagazijn naar eigen keuze voorrang krijgen tot het aanschaffen desgewenst van een burgercostuum, een jas, twee stel ondergoed, twee overhemden en twee paar sokken. Voor het kopen van een burger costuum ontvangt hij tevens een vergoeding van f 70.Voor het aanschaffen van de overage kle- dingstukken kan hij de uitkering, die hem. behalve deze f 70.wordt verleend, geheel of gedeeltelijk ge- bruiken. kleine veranderingen aan het burgercostuum zullen niet in rekening worden gebracht. Heeft de militair bij een bepaalde win- kelier een keuze gedaan, doch wenst hij nog niet onmiddellijk te kopen wat hij heeft uitgezocht. dan is de winkelier verplicht de uitgezochte artikelen te reserveren tot uiterlijk zeven dagen na de dag van de de mobilisatie. Hij doet hiertoe aante- kening op de kledingbonnen voor de te reserveren goederen. Deze verplichting geldt evenwel niet ten aanzien van het burgercostuum. De militair is verplicht't burgercos- 15 Januari a.s. wordt het eerste schip met steenkool in het kader van de „Care" (Cooperative for American Remittances to Europa inc) uit de Verenigde Staten in Rotterdam verwacht. Het vaartuig heeft 1.000 ton kolen aan boord waarvan circa 300 ton bestemd zal zijn voor Amsterdam. Deze Ameri- kaanse kolen kosten Nederland geen deviezen aangezien alle kosten vracht enz. geheel voor rekening komen van de Amerikaanse schen- kers, die krachtens de ,.Care"-actie daarmede hun Europeese familie- leden en vrienden kunnen verblij- den. Met grote zorgvuldigheid heeft de minister van Financien de vraagstukken van de nieuwe Nederlandse muntregeling be- handeld. U zoudt het misschien niet geloven, als het in de offi- ciele documenten niet zwayjt op wit stond te lezen, dat wij ons in de tijd, dat wij op een Mars- hall-millioentje niet kijken, blind inderdaad bijna blind! star en op he! oraagstuk van het stuivertje. Moet het rond zijn of vierkant, dat is de kwestie. En moet het brons zijn of nikkel, dat is ook nog een vraagstuk Juist vanwege dat blindstaren, want de minister heef zich uitgeput in argumen- ten om te betogen, dat men ook bij slecht licht een rond bronzen stuivertje heus wel kan onder- scheiden van een ronde bronzen cent. Het is eenvoudig een kwes tie van een millimeter meer of minder dikte. Ik geloof niet, dat ik al bevoegd ben, om een be- slissende keuze te maken: Dat de cent en de stuiver beide van brons zijn, daar kan in komen. Maar beide rond, dat kan een bezwaar zijn. Het meest-door- slaande argument voor het ron SOLDATENKONING Een soldaat van het Amerik. leger, heeft 't algemeen Amerikaanse hoofdkwartier medege deeld, dat de bewoners van het eiland Samoa in de Stille* Oceaan hem tot koning hebben uit- geroepen. Hij heeft ver klaard de troon te zul len bestijgen, zodra hij gedemobiliseerd is. Jammer dat zijn ser geant-ma j. niet tot zijn onderdanen behoort. NEERSLAG In Wales zijn 12 perso- nen gewond, doordat het plafond van een bioscoop instortte. Alle zegen komt van boven! GOD ZIJ DANK. Aan de Amerikaans- Russische grens in Ber- lijn werd door een op schildwacht staande Amerikaanse en een Russische soldaat het volgende gesprek ge- voerd: De Amerikaan, op zijn horloge kijkend: ,,Nog een kwartier, God zij dank." De Rus op zijn horloge kijkend: „Ja, nog een kwartier. Sta lin zij dank." De Ame rikaan keek hem vra- gend aan: „Als Stalin nu eens dood was, wat zou je dan zeggen?" De man met de ster op zijn pet dacht even na en zei toen lachend: „Ja, dan zou ik vast zeg gen: God zij dank" DE SIGAAR Naar aanleiding van Spulbaas' jubileum ont- ving hij het volgende briefje, vergezeld van een aardig sigaartje. Beste spulbaas, Geen bloemen, gaarne sigaren, was gisteren je leus. Dat is ♦oorwaar geen slechte keus. En omdat je me altijd ver- maakt en nu jubileert, heb je hierbij het ge- vraagd, opdat je het schrijven niet verleert. Een Kermisgast. Alkmaar, 8 Jan. 1948. Spulbaas schijnt de streken van spulbaas jr. over te nemen, want hij kan niet nalaten om als antwoord op het attent presentje van de „bij een Rhenense ju- welier klant zijnde" Alkmaarse kermisgast de bekende afkorting N. H. D. voliiit te schrij ven: Nogmaals Harte- lijk Dank." SPULBAAS De Zweedse kankerspecialist pro fessor Berven, die naar de Sovjet- Unie was geroepen voor een onbe- kende patient, is Maandagmorgen per vliegtuig naar Stockholm ver- trokken. Hij kwam de vorige week Dinsdag per trein uit Helsinki te de werd, bij mijn weten, tot nog 1 M^°u„ S. toe niet gebruikt. Vroeger, toen het stuivertje rond was, wist je nooit.... hoe het rollen kon. Daarna was de kracht van dit ou-bollige Hollandse gezegde ge- broken, want je kon toch ook niet zeggen, dat je nooit weet. hoe een stuivertje huppelen kan; en huppefen deed het, vanwege zijn vier kanten. Nu zal het stuivertje weer rollen. Hoe, dat weet je nooit. Het Noorse schip „Veni". dat Zon- dagmorgen voor de west-kust van Schotland op de rotsen is gelopen, is door bergingsdeskundigen opge geven. Een sleepboot, die de ge- hele tijd bij het wrak was geble- ven, is naar de haven teruggekeerd. Het schip helt voorover en is zin- kende in zware zee.. Ghandi gaat vanaf heden weer voor onbepaalde tijd vasten om de eenheid van Hindoes en Mohamme- danen tot stand te brengen. Dit is de vierde belangrijke vastperiode van Ghandi. Na zijn vorige vast periode in September j.l. uit pro test tegen de ongeregeldheden tus sen Hindoes en Mohammedanen, zou Ghandi hebben verklaard, dat hy, indien er nog meer ongeregeld heden zouden voorkomen. de vol gende maal „tot de dood toe" zou vasten. Hierop deden geheel onbevestigde berichten in Zwitserland de ronde dat generalissimus Stalin dood zou zijn. yANDAAG is het de Octaaf- dag van het feest van Ver- schijning. De Liturgie leest dan het Evangelie over de Doop van Christus in de Jordaan. Zo maar, midden in de week, onder onze meest gewone bezigheden door, is het goqd, dat wij ons bewust worden, dat wij gedoopt zijn. Over ons werd het water uitgestort en de Naam van de Allerheiligste Drie-eenheid uit- gesproken. Wij behoren God toe, wij staan in Zijn dienst. On- uitwisbaar staat in onze ziel het merkteken daarvan ingedrukt. lets groots, iets geweldigs is dat. lets ook, dat ons blij en sterk maakt. Het leven kan soms zo moeilijk zijn. Op een of andere manier ondervinden we dat al- lemaal, vroeg of laat. Maar dan te weten, dat we gedoopt zijn, dat we van God zijn, dat Hij onze Vader is, dat bemoedigt en wekt op. Denken wij aan ons Doopsel! MARCUS tuum. dat hij heeft aangeschaft, evenals de voorrangskaart, mede te brengen naar het demobilisatie- centrum te Huis ter Heide, daar wordt dan door deskundigen ge- controleerd of het gekochte beant- woordt aan redelijke eisen van kwaliteit en pasvorm. Is de mili tair er niet in geslaagd zich kleding naar zijn wens aan te schaffen, dan kan hij daartoe door bemiddeling van het demobilisatiecentrum te Huis ter Heide alsnog in de gele genheid worden gesteld. Deze rege ling is tot stand gekomen in samen- werking met het bestuur van dis- tex, welke de detailhandel in texij ,tiel vertegenwoordigt. Ondanks dat de Griekse rege- ringstroepen de rebellen hebben verslagen, moet de formatie van een z.g. tegenregering door een betrek- kelijk kleine macht als van wereld- betekenis worden beschouwd. De ernst van de zaak ligt allereerst in de alarmerende graad van imper- tinentie der bandieten in de be- sneeuwde Griekse bergtoppen en ten tweede in de morele en mate- riele hulp, die door Albanie, Joego- Slavie en Bulgarije wordt gegeven. Tegen het einde van 1944, toen de linkse partijen in Griekenland zich bereid toonden een oplossing in brede zin onder Brits toezicht te aanvaarden, had de strijd in der minne kunnen worden geschikt, maar het verloop van de burger- oorlog en de manifestaties van on- alngs laten geen twijfel over, dat nu deze kans is verkeken. De Griekse rebellen vechten voor de vestiging van een communistisch regiem, dat de sympathie voor Lon den en Washington naar Moskou zou doen overzwaaien. Hun regering zou de steun zoeken van de Sowjet- Unie en de communistische rege- ringen van de buurlanden op de Balkan, natuurlijk op grotere schaal dan dat de huidige regering zich orienteert op Engeland en de Ver. Staten. Doordat aan de Noordelyke bu- ren slechts de formele erkenning, omgezet in daadwerkelijke steun, wordt overgelaten, tevens met het toekennen van de belligerente rech- ten, herhaalt zich de gevaarlijke si- tuatie van Spanje in 1936. De keus tussen verschillende soorten van regiem is een zaak, die alleen de Grieken aangaat, een prin- cipe, dat reeds door de Britten werd verkondigd toen HET WERELD- GEBEUREN De voorraden bunkerkool in de Amsterdamse haven zijn sinds enige dagen zo sterk geslonken, dat het Rijkskolenbureau geen toewijzingen aan schepen meer kan verstrekken. De toestand heeft zich dientengevolge zodanig toegespitst dat vaartuigen, Neder landse zowel als buitenlandse, die hier kolen willen innemen, de boodschap krijgen zich naar Ant werpen te begeven, aangezien men hen hier niet kan leveren. Van de nog resterende kleine hoe- veelheid worden de schepen slechts bygebunkerd om Antwer pen te bereiken. In Rotterdam doet zich precies dezelfde toestand voor. Ook daar moeten de sche pen naar Antwerpen verwezen worden. Deze in de betrokken kringen zeer betreurde situatie is ten dele een gevolg van onvoldoende kolen- aanvoer uit de Ver. Staten, verband houdend met onze deviezenpositie, ten dele een gevolg van de hoge waterstand. waardoor de aanvoer uit Westfalen heeft gestagneerd. De vooruitzichten zijn nog zeer onzeker, doch men hoopt, dat het Rijkskolen Bureau spoedig een op lossing zal weten te vinden. Inmiddels blijkt uit een speciale circulaire van „The Baltic and In ternational Maritime Conference" te Kopenhagen, welke de reactie is op de onlangs uitgevaardigde bepalin- gen volgens welke met ingang van 10 Januari betaling van in Neder land door buitenlandse schepen in- genomen bunkerkolen in dollars verlangd wordt. Hierover zegt ge- noemde circulaire o.a. het volgende: „De Nederlandse autoriteiten heb ben besloten, dat voortaan alle bunkerkolen in Nederlandse havens betaald moeten worden met Ameri kaanse dollars. Zoals reeds eerder vermeld, zijn slechts weinige Euro- pese landen in staat Amerikaanse dollars op te brengen, aangezien zij alle grote behoefte aan deze valuta hebben. Het besluit om voor bun kerkool betaling in dollars te ver- langen, werd in Nederland aldus verklaard, dat deze maatregel nodig was om steenkool uit de Verenigde Staten te kunnen invoeren. Deze verklaring kan echter moeilijk vol- ledig zijn, aangezien veel bunker kool in werkelijkheid uit andere bronnen komt, vooral uit Westpha- len. Indien de betrokken Nederland se autoriteiten hun buitenlandse klanten wensen te behouden, al dus de circulaire, zullen zy hun politiek dienen te herzien, en evenals tevoren ook andere valu ta's in betaling dienen aan te ne men. Zo deze neiging, om voor het bunkeren en het verlenen van an dere diensten op het Europese con tinent betaling in dollars te eisen, zich zou verbreiden, zou geen an dere keus voor de reders overblij- ven dan hunnerzijds aan te dringen op betaling in dollars voor ladin- gen naar landen waar dollarbeta- ling verlangd wordt. deze vrije en eerlijke verkie- zingen wensten te zien, voordat de teerling uit- eindelijk werd geworpen. Deze verkigzingen werden op nor- male wijze gehouden, doch de linkse partijen verwierpen de uitslag als ..oneerlijk". Er bleef voor hen slechts over de meerderheid te er- kennen of naar het wapen van ge- weld te grijpen. Zij besloten tot dit laatste hun toevlucht te nemen. Thans is de taak de strijd tot een zo snel en succesvol mogelijk einde te brengen, zodat Griekenland ein- delyk met haar vrij en vreedzaam herstel kan beginnen, dat zo wreed werd uitgesteld. Gelijk met het offensief van het Griekse leger kan een campagne worden begonnen de politieke pre- tenties van de opstandelingen de grond in te slaan. Daden spreken beter dan woor- den. De combinatie van alle anti- communistische partijen, kan wor den uitgebreid met de meest-om- vattende gedeelten van de Griekse bevolking. Het apparaat van de rechtspraak kan worden verbeterd en een beroep, dat blijk geeft van brede vrijheidspolitiek, kan erop gericht zijn speciaal de boeren in de gevechtszones te winnen. De edelmoedige credieten van Amerika kunnen gebruikt worden de economische situatie te stabili- seren in die streken, waar de op standelingen zeer zwak of geheel niet aanwezig zijn. Levensmidde- len, door het buitenland ingevoerd, kunnen op doelmatige wijze worden gedistribueerd met het doel een zo groot mogelijk effect te bereiken. Het meest krachtige wapen van de democratie tegen het communisme is vertrouwen in de democratische handelwijzen. Bij het vestigen van de Griekse democratie op een ge- zonde basis kan de Griekse regering rekenen op een krachtige hulp van de Westerse mogendheden. zowel vanaf het forum der Ver. Naties als door de kanalen van diplomatic, zo als thans in militaire zin gegeven wordt Sic Transit. Er waren krassen op de zwarte rotsen en lange groeven over de grond. Een paar meter ver- der vonden ze het mes van Mor- gand. Er kleefde bloed aan en wat geeiachtige haren. Denis nam 't geweer op en bracht hen iets verder het bos in, waar hij hun het meer dan wonderlijke net- werk toonde. Het zag er uit als een reusachtig spinneweb. Het was wel zestien meter in doorsnee en de koorden waarvan het gemaakt was, waren ruim twee centimeter dik. Tregat voelde een rilling over zijn leden. Was het mogelijk dat er zulk een reusachtige spin bestond en dat Villard en Morgand door zulk een monster overvallen waren? Hij bekeek het net nauwkeuriger en bemerkte toen, dat de draden waren samengestrengeld uit dui- zenden spinnewebben en dat de ma- zen geknoopt waren in een vrij re- gelmatig patroon. Het geheel was horizontaal tussen enige bomen op- gehangen en zag er uit als een reusachtige* hangmat. ,.Dat moet mensenwerk zijn", zei Tregat tot zijn gezellen. De anderen bekeken het ding nu ook nauwlettender en knikten toe- Stemmend. Juist meneer, zei Denis, „een beest kan zulke knopen niet leggen. „Ik wou dat ik die kerel tegen- kwam!" Hij bekeek de loop van het ge weer met critische blik. Ze hadden geen patronen bij zich. „Dan moet het toch een geweldig sterke kerel zijn," zei Tregat. ,,De kapitein was toch geen kleine jon- gen en Morgand kon goed met zyn mes omgaan!" Ze keerden naar de mahonieboom terug en riepen de Alikruik weer zo hard ze samen maar konden. Maar er kwam geen antwoord, qf- schoon ze bleven roepen, tot ze niet meer konden van vermoeienis en de zon reeds laag aan de hemel stond. „We moeten terug". zei Tregat. ..Het is verschrikkelijk, dat we de jongen hier in de wildernis moeten achterlaten. Maar misschien heeft hij de kust wel bereikt en is hij die gevoigd, totdat hij Hij hield plotseling op bij de her- innering, dat ze net zo over de ka pitein en Morgand geredeneerd hadden en dat die toch ook niet te ruggekeerd waren. Zwijgend keer den ze terug en vonden; doordat het steeds donkerder werd. de kenteke- nen op de bomen hoe langer hoe moeilijker terug. Maar ten slotte kwamen ze toch het verschrikkelij- ke bos door en aan 't strand langs het meer terecht. Ze maakten een hoge brandsta- pel en staken die aan. als teken voor de jongen. Daarna kookten ze wat vis, aten in stilte hun maal en legden zich ter ruste. Ze hadden nu een ge weer en waren nergens meer bang voor. Tregat laadde het geweer en legde het naast zich neer. Wie zich 's nachts in hun nabijheid wagen zou, kreeg het hard te verant- woorden. 's Morgens was de jongen nog niet terug en ze besloten, het bos weer in te gaan, om naar hun ver- miste makkers te zoeken. Ze namen het geweer mee en zochten heel de dag het bos af, maar vonden niets als spinnen. Een gevoel van afgrij- zen bekroop hen en ze verlangden niets liever, dan van dit vreselijke eiland weg te komen. Ze spraken af, dat geen hunner, zonder de an deren ook maar 'n ogenblik het bos zou ingaan. Maar zelfs dit bleek niet afdoende Want vier en twintig uur later was ook Denis verdwenen. Hij ging op een avond naar de overkant van 't meer om te vissen en keerde nooit meer terug. Hij had het geweer nog wel meegenomen en ze vonden het op een rotsblok liggen. Geen spoor van een worsteling was te beken- nen en de patronen waren niet af- gevuurd. Maar er waren eigenaar- dige voetsporen in het zand zicht- baar, als halfuitgewiste indrukken van handen en voeten en er was ook 'n lang, bloedlg spoor, alsof een zwaar lichaam het bos ingesleept was. Tregat en Hugo kwamen tot het besluit, dat hun ongelukkige met- gezel ongewijfeld dood was. Ze waren niet meer. dan twee honderd meter van hem verwijderd geweest en als hij had kunnen scheeuwen, zouden ze hem zonder twijfel ge- hoord hebben. Ze gevoelden zich opeens z6 ang- stig, dat ze zelfs geen poging waag- den, om hem ter hulp te komen. Ze trokken zich in hun schuilplaats terug en bleven daar beurtelings op wacht tot het aanbreken van de dag De donkere kring door de bomen van 't woud rondom hun kleine baai grijnzen als de gewapende muil van een afschuwelijk monster, dat op de loer lag, om hen in zijn peil- loze diepte verzwelgen. Met het aanbreken van de och- tend keerde hun moed terug. Tre gat rekte zich uit en balde zijn vuisten in de richting van t woud. Hij begon er naar te verlangen, te- fienover dat geheimzinnige wezen te komen staan en het met zijn sterke handen de kop tegen een boomstam te pletter te slaan. Twee uur na zonsopgang gingen de beide mannen het woud weer in. Tregat droeg het geweer onder zijn arm en had twintig patronen in zijn zak gestopt. Hugo had zich een ijzer- houten knuppel gekapt. die zwaar genoeg was, om lemand met 64n slag de schedel in te slaan. Ditmaal kozen ze zich een ande ren weg en volgden het spoor langs net strand, waarlangs iets zwaars in het bos scheen gesleept te zijn. Dit spoor voerde hen in meer noor delyke richtingen en was gemak- elijk te volgen. Het gras lag ver- ?rapt en nu en dan konden ze de inarukken van de voeten van hun vyand onderscheiden. Hier en daar was een tak afgerukt en Hugo meende, op de bast sporen van klau. wen te kunnen herkennen. Eenmaal vonden ze 'n afgescheurd lapje stof aan een doornstruik en herkenden jet als afkomstig van de jekker van Villard. Evenals op hun vorige tocht zagen ze overal spinnen. maar dit- maal sloegen ze er nauwelijks acht op. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3