Onmiddellijke maatregelen gevraagd inflatie tot staan te brengen om Voor Alkmaar en omgeving Wapenstilstand op Java? Het antwoord der Republiek wordt heden verwacht Cochin bleef halstarrig De Zuidwestelijke inpoldering ga voor! Italiaanse katholieken zullen de communistische scheurmakers een ontgoocheling bereiden Ineenstorting zal anders met vernielende kracht komen Communistisch plan ontdekt Van Zeeland terug te Batavia Een overbodig Voorlopig Verslag? SUP mmm IS M Het Franse Persbureau A.F.P. meldde gisteren uit Batavia, dat het Republikeinse antwoord waarschijn- lijk hedenmorgen aan de Nederlanders zal worden medegedeeld. Er bestaat goede reden aan te nemen, dat jhr. Mr. van Vredenburch vandaag met het ant woord der Republiek naar Batavia zal terugkeren. Komite Indonesia Serikat wordt opgeheven Nieuw tumult in Franse Assemblee Ans van Dijk terechtgesteld De eerste vrouw na de oorlog Ad res van de Commissie voor Zuiderzee- belangen van Westfriesland Wereldvijand nummer een W Boodschap van Truman aan het Congres Spanje en het Marshal-plan Laatste nieuws om Marshall-hulp te doen mislukken Begin Maart algemene staking Vliegveld in Afrika voor de Amerikanen Om Criekenland beter te kunnen helpen Nieuuu Hoofdredactewr H. N. Smrits, rayooxedacteur: Fr. Otten. DireeteurE. J. M. Stumpel Abonaementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mam.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. NoordhoDands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 15 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11429 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BATAVIA, 15 Jan. (Reuter). Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia vemeemt, zal de com- missie van goede diensten heden- middag te Djogjakarta een com munique uitgeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat wapenstil stand is bereikt tussen de Neder- landers en de republikeinen. Het Belgische lid van de commis- sie voor goede diensten, Paul van Zeeland, keerde Woensdag uit Djok- ja te Batavia terug. Het valt thans nog niet te zeggen, wanneer hij weer naar Djokjakarta zal gaan. ENKRI iF. LEDEN van de Eerste Kamer hebben zich, volgens het V.V. van de Senaat inzake de alge- mene (politieke) beschouwingen over de Rijksbegroting, afgevraagd, of het niet raadzaam is, de behan- deling van de Rijksbegroting door de Eerste Kamer af te schaffen! Want, hier is, minder dan bij wets- ontwerpen, een taak weggelegd voor z een kamer-van-revisie, en de taak van de ministers zou er aanmerke- Iijk door worden ontlast. Wij moeten erkennen, dat het be- trokken verslag een sterk pleidooi is vo<5r dit denkbeeld. Want de po litieke beschouwingen, welke in de senatoriale afdelingen geleverd zijn, waren een voortdurend herkauwen van wat in de Tweede Kamer is gezegd. Dezelfde verschillen van menin- gen, dezelfde communistische dwaasheden, dezelfde conservatieve opvattingen, dezelfde pogingen om tweedracht te zaaien tussen de Re- geringspartijen, Hetzelfde streven anderzijds, om de tegenstellingen tussen K.V.P. en P.v.d.A. te ver- zachten, zonder aan het wezenlijke principiele onderscheid tekort te doen. Voortdurend verwijzen de debat- terende Eerste Kamerleden naar de beschouwingen, verslagen en dofcu- menten van de Tweede Kamer. Nieuws wordt er niet verteld. Op belangrijke punten is dit reeds enige weken opgemaakte stuk, door de feiten achterhaald. Zo zet men een vrolijk betoog op over de Indonesische kwestie, waar- van het aspect (door de Regerings- verklaring) rigoureus veranderde op de dag, dat dit V.V. van de Eer ste Kamer het licht zag. Zo vroeg men, of nu niet spoedig een beslis- sing zal worden genomen over de positie van Minister Neher, op de dag, dat zijn benoeming tot lid van het Collegiaal Orgaan in Indie kwam vast te staan. Zo fantaseerden de Communistische leden over een bedreiging van de Oost-Europese landen door de grillen van het Amerikaanse kapitalistische impe- rialisme, op de dag, dat de kranten nieuwe bewijzen aandroegen voor de macabere grillen van het Bolsje- wistische imperialisme! Enzovoort, enzovoort. Toch staan er nog wel een paar merkwaardige dingen in dit verslag! Men pleit ervoor, dat de Minister van Onderwijs nu eens precies ver- telt, wat hij verstaat onder „actieve cultuurpolitiek", want bij hem ont- breekt een vaste koers inzake de „onderwijsvernieuwing". Weten de vrageVs, wat z ij d a a r onder ver- staan? Goede uitkomsten heeft de samenwerking tussen de beide re- geringspartijen opgeleverd, zeggen blijkbaar de socialisten, en de ka- tholieken getuigen, dat die samen werking aan de verwachtingen goeddeels heeft voldaan, al willen zij graag wat meer zorg besteed zien aan de bestrijding van de toe- nemende zedenverwildering en meer doen voor het grote gezin. Merkwaardig is ook altijd te le- zen, hoe lijnrecht sommiger menin- gen tegenover elkander staan. Som- mige leden vinden dat er te straf wordt vastgehouden aan de geleide economie, anderen menen, dat er van enige leiding van overheids- wege aan het economisch leven nauwelijks sprake isEn de communisten zijn van oordeel, dat de regering op sociaal gebied „em- stig tekort geschoten is"! Dit geldt dan toch alleen maar op het, inderdaad wel zeer belangrijke gebied van de woningbouw en volkshuisvesting, maar hier kan men bezwaarlijk enig verwijt ma- ken aan de regering. Of het zou moeten zijn, dat het inderdaad wel wat vreemd is, dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting aan zijn werk onttrokken werd voor zijn bemoeiingen met Indie. Dit is zeer zeker een beetje een vreemde geschiedenis, al kan men er nogmaals het bewijs in zien, hoe belangrijk de regering de regeling van de Indische kwestie vindt, wat ze ook inderdaad is. Maar waar er niettemin ook nog zo veel critiek, en dikwijls terecht, op het bouwbe- leid geleverd wordt, daar zou de aanwezigheid van een verantwoor- delijke leider toch wel op haar plaats zijn! De Regering moge er spoedig in slagen, ook de andere vacatures aan te vullen, er zijn er op het ogenblik drie. En nu nog even terugkerend tot ons uitgangspunt: moet de Eerste Kamer zich maar niet meer met de Rijksbegroting bemoeien? Het ar gument van de betrokken leden, dat het hier geen gewone wetsont- werpen betreft, gaat staatsrechtelijk natuurlijk niet op. De begrotingen zijn ook „gewone wetsontwerpen". Maar er zou wel iets voor te zeggen wezen dat de Senaat de behande- ling wat vereenvoudigde, om min der oude kost te kauwen.... - - V De „Grote Vier" zijn op weg naar St. Moritz gegaan, n.L onze vier beste schaatsenrijders, die alvast naar Zwitserland vertrekken om zich voor te bereiden voor de a.s. Olympische Winterspelen. De rijders bestijgen het vliegtuig. Volgens het Republikeinse pers- bureau Antara hebben de Nederlan- ders een uit twaalf punten bestaand voorstel aan de Republiek voorge- legd, hetwelk volgens de Nederlan ders tot oplossing van het huidige conflict zou kunnen leiden. Dit voorstel bevat, aldus Antara, geen enkele garantie omtrent de positie van de Republiek in de Verenigde Staten van Indonesie en roert ook niet de door de Commissie van Goe de Diensten voorgestelde Volks- stemming in Indonesie aan. De commissie heeft van haar kant een voorstel van zes punten voorge- legd, waarin duidelijk voorzien wordt in het houden van een volks- stemrning onder internationaal toe- zicht. Van andere zijde verneemt Antara dat in de loop van de besprekingen welke Dinsdag te Kalioerang ge- houden zijn, prof. Graham als zijn mening heeft uitgesproken. dat de toekomstige Indonesische federatie volgens Amerikaans systeem zou In een Woensdagochtend gehou- vergadering van het Komite Indone sia Serikat is besloten tot opheffing van het Komite, dat 1 December van het vorige jaar werd opgericht om te komen tot spoedige vorming van een federatie. Zoals bekend. had de voorzitter van het K.I.S., professor Hoessein Djajadiningrat, enige tijd geleden reeds medegedeeld, dat het K.I.S. zou worden opgeheven zodra een federale raad tot stand zou zijn gekomen. moeten worden ingericht. Voorts zou volgens praf. Graham de Repu bliek in de federatie „rechtvaardig vertegenwoordigd" moeten zijn, al dus besluit Antara. De politieke vertegenwoordiger van Oost-lndonesie te Batavia, Tanya, verklaarde volgens „Soem- ber" dat, wanneer de Republiek niet tot de Federatie toetreedt, toch geen opmars naar Djokja be- hoeft te worden verwacht. Maar wel zullen de Nederlanders Djokja geheel isoleren. Bij de hervatting van de Franse Assemblee gisterenmiddag, ten- einde het presidium samen te stel- len, kwam het opnieuw tot een groot tumult. De 86-jarige oudste afgevaardigde Cachin, die commu nist is, weigerde ziin zetel af te staan aan de Dinsdag herkozen voorzitter Herriot, omdat hij en zijn rode kornuiten verbolgen wa ren over 't feit, dat de Assembler geweigerd had de communist Jacques Duclos als eerste vice- president te benoemen. Cachin nodigde de Assemblee uit een nieuwe lijst van candidaten voor het vice-presidentschap op te stellen „volgens de normen van de Grond- wet". De communisten dienden een lijst van candidaten in, die echter, met alleen de stemmen van de com munisten voor. werd afgewezen. Cachin verliet hierop de president- zetel onder grote herrie en ging. gevolgd door zijn kornuiten de zaal uit. De presidentzetel werd vervol- gens ingenomen door de radicaal- socialist Violette. na Cachin. de oudste afgevaardigde. die de huidige zitting van de Assemblee officieel opende. De beruchte jodenverraadster Ans van Dijk is gisterenmorgen terechtgesteld. Dit is het eerste doodvonnis, dat na de oorlog aan een Nederlandse vrouw is vol- trokken. Ans van Dijk was de tweede vrouw in Nederland, die door het Bijzonder Gerechtshof ter dood was veroordeeld en haar beroep door de Raad van Cassatie zag verwor- pen. Hetzelfde was het geval met Geessien Bleeker uit Delfzijl. In deze zaak heeft de verdedigster echter een revisie-aanvrage inge- diend. Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewezen. MET VOLDOENING maken wij er melding van, dat het vraag- stuk van de verdere inpoldering, van welker verschillende aspecten wij de actualiteit herhaaldelijk in het licht hebben ge- steld, meer en meer in het centrum der belangstelling komt te staan bij diverse instanties. Men weet, dat nog steeds bestaat en actiei werkzaam is een ..Commissie voor Zuiderzeebelangen, ingesteld door de Kamer van Koophandel voor Westfriesland onder voorzitterschap van de heer E. J. M. Stumpel. Deze Com missie heeft thans, mede naar aanleiding van de receynte mede- delingen van de Minister van Verkeer en Waterstaat inzake het Zuiderzeefonds, een adres gezonden aan deze minister, Zijne Excellence Ir. H. Vos. ERELDVIJAND NUMMER EE. In dit adres wordt met leedwezen vastgesteld, dat de vraag, of eerst met de Zuid-Westelijke of met de Zuid-Oostelijke polder begonnen zal worden, „nog steeds in studie is". De commissie meende, dat reeds was besloten, eerst met de Z u i d- Westelijke polder aan te van- gen, en dat daarmede dan ook een, zij het zeer bescheiden, begin was gemaakt. De commissie verzoekt aan de minister met de meeste na- druk, de Zuid-Westelijke inpolde ring te laten voorgaan. Dit verzoek is gegrond o.m. op de volgende overwegingen: Gebrek cultuurgrond le. In het deel van Noord-Holland, dat grenst aan de te maken Zuid- Westelijke polder, dus het grond- gebied tussen Enkhuizen en Am sterdam, bestaat een zeer ernstig tekort aan cultuurgrond. Honderden aldaar wonende jonge boeren en tuinders zoeken al jaren naar een mogelijkheid zich te vestigen. Het grootste deel van deze jonge men- sen is niet alleen in de praktijk ge- vormd tot bekwame vakmensen, zij zijn ook theoretisch onderlegd op de door hen gevolgde land- en tuin- bouwscholen of -cursussen. Jong en krachtig als zij zijn. zul len zij zich ook gaarne beschikbaar stellen voor het pionierswerk, dat onvermijdelijk aan een nieuwe in poldering is verbonden. EEN SPOEDIG ANTWOORD op de heftige aanvallen door de leider der Italiaanse communisten, Palmiro Togliatti, gericht tegen de Katholieke Kerk en de katholieken in het algemeen, is gegeven door de Algemeen Voorzitter van de Italiaanse Katho lieke Actie, Aw. Vittorino Veronese, in een redevoering, gehou- den tijdens de sluiting van het Nationaal Congres der Italiaanse Katholieke Afgestudeerden. In een rede van vier en een half uur, welke hij op 4 Januari IX te Milaan hield ter gelegenheid van de opening van het 6de Congres der Italiaanse Communistische Partij, had Palmiro Togliatti het Vaticaan verscheidene malen aangevallen. be- schuldigde hij het van verstandhou- ding met de oorlogshitsers en be- weerde hij, dat het Vaticaan een., verbond met het kapitalisme had gesloten. „Het gevaar bestaat en 't is van ernstige aard," aldus de communistenleider, ,,ook al omdat er in Italie een politieke macht aan- wezig is, die, voomamelijk gedu- rende de laatste tijd, een positie heeft ingenomen. welke niet kan worden aangeduid als een niet wer- kelijk consequente, niet-totalitaire positie. Ik bedoel hier het Vaticaan en de politiek, die sinds kort wordt gevoerd door de leiding van de katholieke organisaties. Het parool PRESIDENT TRUMAN heeft Woensdag in een economische boodschap het Congres gowaarschuwd, dat wanneer niet onmiddellijk maatregelen genomen worden om de lopende infla tie tegen te gaan, een depressie in de Ver. Staten zeker zal zijn. Hoewel het nog niet mogelijk is nauwkeurig te zeggen wanneer de ineenstorting zou komen, kan wel met zekerheid gezegd wor den, dat wanneer men de zaak op zijn beloop laat, de ineenstor ting met vernielende kracht zal volgen. Hoe emstig en van hoe lange duur een dergelijke toestand zal zijn kan niet voorspeld worden. Van welke aard de depressie i de van 2° Pct- Dtaa!^?j?en fn^sw? winsten der maatschappijen in 1947 ook moge zijn, zij zou veel meer I met 33 pct ten 0pzichte van 1946 schade aan de menselijke wel- vaart toebrengen en de rege ring tot veel dieper ingrijpen in het economisch leven van het land noodzaken, dan de maat regelen, die noodzakelijk zijn om haar te voorkomen. De omvang van de inflatie wordt in het rapport met een aantal cijfers aangegeven: 1. De Amerikaanse export in 1947 heeft de invoer met 11 milliard dollar overtroffen, hetgeen 3 mil liard meer is dan in het vooraf- gaande jaar. 2. Het doet opnieuw een beroep op het congres, om een anti-infla- tieprogramma te aanvaarden, waar in controle op prijzen en lonen en rantsoeneringsbevoegdheden vervat zullen zijn. 3. Het wijst er op. dat de loons- verhogingen geen gelijke tred hou den met de groothandelsprijzen, die stijgen met een jaarlijks gemiddel- met 33 pct. ten opzichte van 1946 gestegen. Aan het einde van 1947 zag het er naar uit, dat prijzen en lonen zich op vruchteloze en ge- vaarlijke wijze in opwaartse rich- ting zullen blijven bewegen. In het rapport geeft de president toe, dat een van de oorzaken, van inflationistische druk op de V.S. de liquidatie door het buitenland van goud en dollaractiva is. Hij wijst er echter op, dat deze factoren een belangrijke reden vormden voor de indiening van het plan-Marshall, waarvan naar de mening van de president succes of mislukken van het herstel van de wereld in de komende 4 jaar afhankelijk zal zijn. De president juichte de tariefs- overeenkomst van Geneve en de daarmede gepaard gaande vermin- dering of opheffing van de Britse preferentiele rechten toe als een grote stap in de richting van „fair- play" op het gebied van de inter- nationale handel, welk doel men op de lange duur moet zien te be- reiken. De president somde als de drie voornaamste doelen voor de Ame rikaanse economische activiteit in 1948 op: L het tot staan brengen van de inflationistische tendens; 2. handhaving van zo groot moge- Iijke werkgelegenheid, het berei - ken van een maximale productie en aanpassing van prjjs- en in- komenstructuur, met het doel de inflationistische spiraai tot staan te brengen, zonder prodnctiever- mindering of werkloosheid op grote schaal; 3. het leggen van steviger grondslagen in de komen de jaren van duurzame groei en welvaart van het Amerikaanse economische leven. „Tenzij wij als volk tonen in staat te zijn ons zelf beperkingen op te leggen en het apparaat van onze regering te gebruiken voor het ont- werpen van weloverwogen regelen- de maatregelen, lopen wij groot gevaar, dat de prijzen met sprongen omhoog gaan, en dat deze tezamen met al te grote credietverlening en onevenwichtige ontwikkeling tot een economische terugslag zullen leiden. Wij kunnen er niet zeker van zijn, dat de terugslag niet ern stig zou zijn en het herstel lang- zaam en moeilijk tot stand zou kun nen komen", zo zegt de president. De president legt de nadruk op de noodzakelijkheid van controle op consumentencrediet en bankle- ningen als een noodzakelijke aan- vulling van de loon- en prijsbeper- kingen in de strijd tegen inflatie. Hij herhaalde zijn voorstel voor een verlaging met 40 dollar van de in- komstenbelasting voor elkeen, die een inkomen geniet, welke gecom- penseerd zal worden door hogere heffingen op de winsten der maat schappijen. Truman besluit met de woorden: „Wij moeten bereid zijn op tijd te handelen, wanneer wij onze belofte om aan de wereld, zo- wel als aan ons zelf, te bewijzen, dat het economische stelsel van vrije instellingen standvastig en efficient zal kunnen werken, willen nakomen". dat zij hebben uitgegeven, is het volgende: Met Christus of tegen Christus". In zijn redevoering heeft de Lan- delijke Voorzitter van de Itali aanse Katholieke Actie verklaard, dat „aangezien Togliatti zich er geen rekenschap van geeft wel ke de ware betekenis is van de bezorgde oproep van de Paus: „Met Christus of tegen Christus" de macht van de communistische organisaties en de kwaadaardig- heid van zijn politiek het nooit zullen kunnen winnen van het geloof en de verbondenheid van de Italiaanse katholieken en van die der gehele wereld." Veronese heeft eveneens beves- tigd, dat ten overstaan van de steeds krachtiger ondernomen pogingen om de katholieken te isoleren in 't nationale leven, pogingen welke in het bijzonder door de communis ten worden aangewend, het ant woord van de katholieken slechts kan zijn: eenheid. saamhorigheid en onderlinge hechtheid. ..Wanneer dus," zo vervolgde Veronese, „zij, die zulke pogingen ondernemen er toe komen, te beweren dat zij de katholieken van de persoon van de Paus zelf kunnen losmaken. is en zal ons antwoord steeds hetzelfde zijn en hen uit die droom helpen." Aan,het Nationale Congres van de Italiaanse Katholieke afgestudeer den een beweging welke specia- listen, professoren en wetenschaps- mensen omvat, die hun idee en hun activiteit baseren op de christeliike grondbeginselen hebben. behalve talriike leden uit alle steden van Italie. ook vele vooraanstaande per- soonlijkheden deelgenomen. De inaugurale rede van het congres werd uitgesproken door mgr. Adri- ano Bernareggi, Bisschop van Ber- eano. die in het licht van de ka tholieke leer en de meest recente conclusies van de katholieke filo- sofen, de twee hoofdelementen van de democratic aan een ampel on- derzoek heeft onderworpen. Het thema waarmede het Congres zich hoofdzakelijk bezig hield. was dan ook het asneet. van de waar- heid en de vrijheid in de demo cratic. Onder de hooggeplaatste deelne- mers aan het Congres bevonden zich o.m. Guido Gonella de Italiaanse Minister voor het Oponbaar Onder wijs. en talrijke christen-democra- tische parlementsleden zoals Gin- golani. Spataro. Moro, Taviani Twee bijzonder interessante lezingen wer- den gegeven door de parlementsle den zoals Dossetti en La Pira; zij vertegenwoordigen de stroming in de christen-democratische beweging die op de meest dynamische wijze de vooruitgang van de sociale her- vorming voorstaat. Hieraan zij nog toegevoegd, dat beiden ook werden uitgenodigd om deel te nemen aan het Milanese Congres van de Itali aanse Communistische Partij. Een woordvoerder van het Spaan- se ministerie van buitenlandse za- ken heeft medegedeeld, dat de re gering van Franco „met genoegen" kennis heeft genomen van de op- merking van Marshall, dat Spanje wellicht deel zou kunnen hebben aan het plan voor bet Europese herstel. Goed geoutilleerd 2e. De kuststreek van het hier- boven genoemde grondgebied is zeer goed en volledig geoutilleerd op velerlei gebied. Daarvan kunnen aanstaande werkers en bewoners van de nieuwe polder in hoge mate profiteren. In hun onmiddellijke omgeving toch vinden zij land- en tuinbouwscholen en -cursussen, Hogere Burgerscholen, Muloscholen, Huishoudscholen, Ambachtsscholen. Vervolgens Rijkslandbouwproefsta- tion, Proefzuivelboerderij, grote zuivelfabrieken, de grootste veilin- gen voor land- en tuinbouwproduc- ten. Voorts zijn aanwezig grote markten, vele Bankinstellingen. Ten slotte bestaan in dit gebied meer- dere modern ingerichte ziekenhui- zen etc. Reeds „omgeschakeld" 3e. Tal van gemeenten in meer- genoemde kuststreek hebben zich al sinds enkele jaren ingesteld op de algehele wijziging, die door de in poldering zal ontstaan. Met name mogen wij noemen Edam, Volen- dam, Monnikendam. De visserij op het IJselmeer zal zeer belangrijk verminderen. Daarom zijn vele jon- geren uit die gemeenten reeds cur sussen gaan volgen voor land- en tuinbouw. Vervolgens zijn in ge noemde gemeenten reeds opgericht of in voorbereiding een tiental fa- brieken, waarop reeds enkele hon derden werkzaam zijn. Deze in- dustrie moet zich kunnen uitbrei- den, om de beschikbaar komende krachten uit de visserij te kunnen opnemen. Daarqm wordt verwacht, dat ook in de nieuwe polder epige industriegrond beschikbaar zal ko men. De aanwezigheid van dit alles in de onmiddellijke omgeving van de nieuwe polder zal in hoge mate be- vorderen de spoedige cultivering en bewoonbaarheid. 4e. Op het „oude land", hierboven reeds genoemd. bestaat allerwege grote belangstelling voor het nieuwe land. Innige samenwerking tussen oud en nieuw zal beiden ten goede komen. De ..Commissie voor Zuiderzee belangen" ingesteld door de Kamer van Koophandel voor Westfriesland, welke dit adres verzond, bestaat uit de heren E. J. M. Stumpel, Hoorn; C. Kroon, Hoorn: N. Groot Nzn, Enkhuizen; Jac. de Bruijn, Enkhui zen; Joh. Banning. Edam; G. de Wolf, Purmerend: J. Schardam, E- dam en J. Kamp Pzn, Berkhout. vluchte oud-minister Stanislau Mikolajczyk, het „genadeloze com- munisme", gelijk Paus Pius XI z.g. het al eens eerder genoemd had het eerste, het grootste en het meest algemene gevaar. Toen was het no tijd, om de triomfen van deze uit was van het nihilisme te keren! Sindsdien is Polen in verschrik- kelijke mate het slachtoffer gewor- den van het Russische communisme en van de bolsjewistische tactiek van Rusland. Blijkens publicaties in „Het Dagblad" doet Mikolajczyk, de grote Poolse leider, die nu in Londen woont, onthullingen over de wrede plannen van de genade- loze wereldvijand: op Poolse bodem is oorlog begonnen, vreselijker en giftiger dan de laatste. Ik weet het, ik ken Stalin, schrijft de Pool, die uiteen zet, dat Rusland elke vroe- gere vriend en vijand zal neerslaan. Polen zijn verstoken van hun door God gegeven rechten, of worden gemarteld en ter dood gebracht, eenvoudigweg, omdat zij standvas tig geloven „in datgene, wat mil- lioenen democraten elders als een afgedane zaak beschouwen". Inder daad, Polen is al eerder door zijn geallieerde vrienden in de steek gelaten! En thans is een oorlog gaande op Pools gebied tegen de waardigheid van de mens en tegen de vrijheid van alle democratische volken en dat mag de ware demo craten ter wereld niet onverschil- lig laten. Ook ons niet. Dezer da- gen werd in het V.V. van de Eer ste Kamer over de rijksbegroting gezegd, dat er krachtiger stelling genomen moet worden tegen het communistische gevaar, dat West- Europa bedreigt. De communisten betoogden daartegenover, dat zij de ware opvatting van democratie be- zaten! Dat is een van de grote ge- varen, die onze tijd bedreigen: de weergaloze brutaliteit en het onge- lofelijke cynisme, waarmee van communistische zijde misbruik van woorden, begrippen en uitdrukkin- gen wordt gemaakt! Wij mogen niet aflaten, daar voortdurend de aan- dacht op te vestigen en te bewijzen, dat het leugen is, als de commu nisten beweren democraten, ja zelfs de echte democraten te zijn. Goed dan, zij zijn het, mits democratie tegenwoordig betekent concentra- tiekamp, terreur, vervolging, moord en sabotage. Het tragische Polen bewijst het opnieuw! Als opvolger van minister Huys- mans zal, volgens een mededeling in de „Voikskrant", worden aange- zocht prof. dr. J. R. M. v. d. Brink. Koejemans is als hoofdredacteur van de „Waarheid" vervangen door Paul de Groot. Er gaan in En- gelse bladen geruchten, dat Soe- kamo overleden zou zijn. Brand brak uit in een bioscoop te Bruns- sum, toen 500 kinderen aanwezig waren, er ontstond geen paniek, de operateur werd gewond. De Britse autoriteiten in het Ruhrgebied hebben een commu nistisch plan ontdekt om de In dustrie in het Ruhrgebied te ver- lammen als onderdeel van een aanval op het plan-Marshall. Dit rode plan, dat de naam draagt van „Protocol-M" en de voile me- De eerste Britse verscheping van steenkool naar Frankrijk sinds 1940 is geschied. Het s.s. „Dashwood" bracht in Rouen 2500 ton, waar de Fransen erg blij mee zijn, want de kolen- positie is daar verre van roos- kleurig. Tien minuten nadat het schip was aangekomen werd met het ontladen begonnen en 's nachts bij kunstlicht werd doorgegaan. Zelfs Franse vrou- wen en kinderen hielpen hierbij dewerking van de Sovjet-Unie toezegt, zou behoren tot het win- teroffensief om het Marshall-plan te doen mislukken. De Komin- form zou belast worden met de coordinatie van de strijd van alle socialistische bewegingen in Euro- pa tejten het plan-Marshall. Het plan zou oproepen tot algemene staking bij het transport en de in- dustriele productie en een rege ling bevatten van een grondige organisatie van de staking, die in begin Maart een aanvang zou ne men. In politieke kringen te Dusseldorf is het bericht over dit communisti sche plan met reserve ontvangen. In sommige Britse kringen is men van oordeel, dat dit „uitlekken" van details van het complot verklaard kan worden door het feit, dat de Duitse autoriteiten graag hun hou- aing tegenover de geallieerde auto riteiten inzake de voedselcrisis zou- den willen versterken door de com munisten' als boeman te gebruiken, teneinde de aandacht af te wenden van hun eigen nalatigheden, aldus Reuter. Engeland heeft aan Amerika vergunning gegeven voor het tij- delijk heropenen van het vliegveld te Mellaha nabjj Tripolis. Het vliegveld zal dienen voor Ameri kaanse transportvliegtuigen. Militaire autoriteiten te Washing ton verklaren, dat de Britse vergun ning voor Amerikaanse transport vliegtuigen, om het vliegveld te Mellaha te gebruiken, de verbindin- gen met Griekenland in de komende ..kritieke maanden" zal versterken. Zij zeiden, dat de Amerikaanse vliegtuigen aldus, tijdens het moei- lijke vliegweer in de winter op de no'ordelijke route, gebruik kunnen maken van de zuidelijke route ove<- de Atlantische Oceaan, waardoor 't luchtverkeer tussen Washington en Athene op snellere wijze geschiedt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1