Rom me wijst Schermerhorn terecht Hr. Ms. „Evertsen" in Patria teruggekeerd Voor Alkmaar en omgeving Wat denkt de Partij v. d. Arbeid daarvan? r n Wapenstilstand wordt Zaterdag getekend Ter dood veroordeelde S.D.-er valt President van het Hof aan Torpedobootjager met een indrukwekkende staat van dienst Sigarettenschandaal ,Dit is mijn spoorweg J DRIE LANDBOUWERS VERDRONKEN Minister Mansholt zal Economische Zaken waarnemen Treinbotsing in Canada R.A.F.-TOESTEL door Joods vliegtuig beschoten Koe werpt vier kalveren HAACS WONING- BUREAU BLEEK Z WEN DELZAAK Von Gogh-.entoonstelling had druk bezoek PROEFBOMBARDEMENT OP HELGOLAND Masjoemi-ministers t red en uit het Republikeinse kabinet ••..Hoewel de Commissie van Drie nog geen officiele mededeling heeft gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der Republikeinse delega te heden officieel heeft aanvaard het voorstel no- pens de uitwerking vande wapenstilstand, alsmede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd - Voorts is er reden om aan te nemen, dat de wapen stilstand Zaterdag aan- Staande door beide partij- en zal worden onderte- kend. Het verheugt de re- gerin<* dat de Commissie van Drie dit reeds thans heeft weten te bereiken." De zaak tegen V. D. te Den. Bosch 56 Nederlanders vonden door hem de dood Executie van Ans van Dijk Met laatste hoop varen Vreugde om behou- den thuiskomst Lichters voor Curacao Post1 voor repatrierende militairen Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIIDAG 16 IANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11430 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze eigen redacteur) HET INDISCHE DEBAT kon gisteren in de Tweede Kamer pas beginnen, nadat dr. Beel een aanvullende verklaring had afgelegd, met het goede nieuws, dat de wapenstilstand in Indo nesia tot stand is gekomen, waarvan Zaterdag de tekening zal plaats hebben. Een schaduw over dit goede bericht werd weer geworpen door het nieuws, dat de machtige Masjoemi-partij zich uit de republikeinse regering terugtrok! Prof. Romme, die als naar gewoonte na de eerste oppositieleider, Jan Schouten, aan het woord kwam, heeft de zaken o.a. staatkundig klaar en duidelijk gesteld en uitvoerig zijn visie gegeven op de ontwikkeling van de federatieve opbouw der verschillende staten en van de Ne- derlands-Indonesische Unie. Bijzonder interessant was zijn reactie op diverse uitlatingen van prof. Schermerhorn, waarcver wij bereids onze bevreem'ding uitspraken. Deze prof, verklaarde o.a., dat de Indische kwestie „doodgepraat" was, maar hij vordert voor zichzelf niettemin het recht op, om er allerlei eigenwijze verhalen over op te dissen, die de verhouding tussen K.V.P. en P.v.d.A. dreigen te vertroebelen. gin van haar verwezenlijking. Hoe het precies met de Nederlands-In- donesische Unie staat, is ook na de regeringsverklaring niet duidelijk. Prof. Romme waarsehuwde tegen departementen met tweehoofdige leiding en bepleitte een Unie-parle- ment, van Nederlandse en Indone- sische samenstelling, met wetgeven- de en controlerende bevoegdheid; Hij achtte het gewenst, het z.g. col- legiaal orgaan bij de wet in te stel- len en niet zoals de regering wil, bij koninklijk besluit. Dit orgaan moet z.i. uitgebreid worden tot vijf man, omdat de taak van dit college voor drie man te zwaar is. Boven- dien bedoelde prof. Romme met die uitbreiding, dat het mogelijk zou worden, de samenstelling van het college een betere afspiegeling van de belangrijkste volksgroepen van Prof. Romme was heel niet te spreken over hetgeen Schermer horn in Amsterdam op een P.v.d.A.- vergadering in het R.A.I.-gebouw heeft gezegd. Daar heette het, dat de P.v.d.A. de K.V.P. had moeten meesleuren, daar werd de motie— Romme-v. d. Goes van Naters die v.d. Goes geruime tijd had geprezen om haar nuttige en vruchtbare wer- king! overbodig geacht, daar heeft prof. Willem onthuld (hij poseert graag als onthuller!) dat hij hij! destijds reeds maatregelen geno- men had, om een internationale in- terventie in Indie uit te lokken. ter vermijding van militaire actie! Prof. Romme wilde graag weten, wat de fractie van de P.v.d.A. daarvan dacht, en vroeg instantelijk de me- ning van de regering over de ltatste mededeling! Romme heeft er verder op ge- wezen, dat de eerste wapenstilstand reeds was aangegaan op 14 October 1946. daarna is er nogeens zoiets ge- beurd, na vier maanden zou de or der staakt het vuren effectief wor den,, in het aangezicht van de onder - tekening van het Linggadjatiaccoord in Maart 1947. Zal thans, na 15 maander., de repuhliek nakomen wat ze overeenkomt? Prof Romme zette dan uiteen, dat de beginselen van Linggadjati nog steeds gelden. Hij ging in een for- midabel betoog, dat de zaken glas- helder stelde, uitvoerig in op de mogelijkheden van de nieuwe staat- kundige ontwikkeling van Indonesie de Federatie en de Unie. Terloops stelde hij vast, dat er zonder het accoord van Linggadjati thans geen sprake zou zijn van een federatie. De republiek plukt de vruchten van het feit, dat zij die overeenkomst heeft gesaboteerd. Haar positie is zeer verzwakt, terwijl de construc- tieve krachten buiten de republiek de mogelijkheden van het accoord goed hebben benut. De ontwikkeling van de federale opbouw in Indonesie begint nu dui- delijker te worden en nadert het be- SNNZE JONGENS in Indie worden vaak geroemd om hun plichtsbetrachting en hun offerzin, hun houding is ook geprezen in de jongste regeringsverklaring. Maar waarom, zo vroeg prof. Rom me, de fractieleider van de K. V. P. gisteren, krygen zij sigaretten, die in kwalitgit minder zijn dan de siechtste die wjj roken? Tegen dit schandaal protesteerde prof. Romme met klem en hij meende terecht, dat Over- heid noch volk zo iets mogen dulden! ons volk te geven. (Waarom zit ei in dit college b.v. weer geen katho- liek? Red.) Er is trouwens ten aanzien van het inhalen van de achterstand der Katholieken in Indie meer te doen, in welk verband prof. Romme ook sprak over de noodzakelijkheid, om de commissie, die de personeels- voorziening van de zijde der Over- heid ter hand zal nemen, zo veel- zijdig mogelijk samen te stellen; het moet nu maar eens uit zijn, dat zij, die tot belangrijke volksgroepen behoren, in Indie niet of nauwelijks carriere kunnen maken. Prof. Romme zag ook nu geen reden tot juichen of rouwen, want wij zijn er nog niet. De volkeren zullen de nieuwe orde moeten dragen en naar elkaar moeten toe- groeien en dat eist tijd. Daar gaat misschien wel vijftig jaar overheen, voordat het ideaal bereikt. is, maar intussen moet er snel en met spoed aan de uitwerking van Federatie en Unie worden gewf^kt, wfint de tijd dringt. Ook prof. Romme wil aan de richtdatum van 1 Januari 1949 vasthouden. Hij legde er sterk de nadruk op, de uitwerking van het Unie-bestel op te dragen aan de, spoedig te houden, Riiksconfe- rentie Dat de nationalisering van het Britse transportwezen voor het Britse publiek geen dode letter is, bleek uit een voorval op het King's-Cross- Station te Londen, waar een stugge en doelbewuste Brit had plaats genomen in een posttrein voor Noord-Enge- land. Een der conducteurs be- Juidde de man, dat in deze ;rein geen passagiers werden toegelaten en verzocht hem uit te stappen. Maar de Brit se burger weigerde hieraan te voldoen. „Ik denk er niet aan over te stappen, zei hij trots", want deze spoorweg is nu van mij." Het treinperso- neel probeerde tenslotte de man uit de wagen vandaan te slepen, doch de ongewenste passagier klemde zich vast aan het bagagerek en men zag zich genoodzaakt de wa gon af te haken en de trein zonder deze te laten vertrek- ken. De politie heeft uitein- delijk de zelfbewuste burger van „zijn spoorweg" vandaan gehaald. Hedenmorgen om 6 uur is een personenauto uit Twijzelerheide in Friesland, die met 4 inzittenden op weg naar Den Haag was, komende uit de Vijverstraat in Franeker, in plaats van rechtsaf, rechtdoor in 't water van de Zuidergracht gereden. De auto kwam op zijn kop in t water terecht. De chauffeur J. Kem- penaar wist zich door 't portier- raam te bevrijden; de andere drie inzittenden, de bakker G. Zeilstra, de landbouwer J. D. Bosma, beiden uit Twijzelerheide en de landbou wer Tj. van der Meulen uit Kol- lummerzwaag zijn jammerlijk ver- dronken. Reddingspogingen na't hulpgeroep van de chauffeur ondemomen, mochten niet meer baten. De drie slachtoffers waren op weg naar Den Haag om hun emigratie- papieren voor Canada in orde te la- ten brengen. De 35-jarige bakker Zeilstra was gehuwd en vader van 5 kinderen. De landbouwer van der Meulen was 40 jaar en had een gezin met vier kinderen. De 24-jarige landarbeider Bosma was eveneens gehuwd. In verband met het aftreden van minister dr K. W. M. Huysmans, die op medisch advies zijn ontslagaan- vrage heeft ingediend. zal als mi nister van economische zaken ad interim optreden de minister van landbouw en voedselvoorziening, S. L. Mansholt. Er is reden am aan te nemen, dat de interim-periode slechts van korte duur zal zijn. In het hoge Noorden van de Ca- nadese staat Quebec zijn twee snel- treinen met grote vaart op elkaar gelopen. Beide treinen werden in- eengedrukt en volgens de thans be- schikbare gegevens zijn 9 inzitten den om het leven gekomen, terwijl 55 personen werden gewond. Nog 14 uur na de botsing zochten arbeiders in de bittere koude naar andere slachtoffers, die zich tussen de wrakstukken bevinden. De bemanning van de „Evertsen", die uit de Oost te Den Helder is aangekomen, heeft als surprise twee jonge panters medegeno- men, waarvan er een naar Artis, de andere naar Blijdorp zal gaan Een Joods vliegtuig heeft boven het gebied van Hebron op een toe- stel van Royal Air Force geschoten. In een officiele mededeling wordt gezegd, dat een Brits verkennings- vliegtuig, dat over het gebied van Hebron vloog, een vreemd vliegtuig naar men meent een joods waarnam, dat briefjes boven de ne- derzettingen Kfar en Zion uitwierp. Toen het Britse vliegtuig naderbij kwam, werd het door het vreemde vliegtuig onder vuur genomen. Het vuur werd niet beantwoord, aldus besloot de mededeling. Een koe van de veehouder K. Boer te Roden heeft vier kalveren geworpen. De kalveren zijn dood getoren. Op het eiland Wight worden momenteel drie vliegboten op stapel gezet door de Saunders-Roe Werken, die per stuk 140 ton wegen en elk 100 passagiers kunnen vervoeren. Ze zullen uitgerust worden met tien propeller-turbine-motoren met een gezamenlijke paardekracht van 30.000 pk. en een kruissnelheid van 350 mijl per uur bereiken. Een houten model zoals het worden zal. De Haagse politie had reeds vele klachten gekregen over een wo- ningbureau. gevestigd aan het Spui te Den Haag. Zij, die een woning zochten en de bemiddeling van het bureau inriepen, werd verteld, dat er wel een woning te krijgen was, mits men er geld voor over had. Een bedrag van f 150.- werd meest- al voldoende geacht. Kwam de wo- ningzoekende enige tijd later in- formeren hoe het er mee stond, dan was er altijd een uitvlucht. Er waren zelfs wel slachtoffers, die f400.- betaalden, om dan later tot de ontdekking te komen, dat zij geen huis kregen. Hoeveel perso nen op deze manier zijn opgelicht, staat nog niet vast, daar de politie nog iedere dag gegevens van gedu- peerden krijgL Dg directeur van het woningbu- reau, G. J. van T., is, na door de officier van justitie te zijn gehoord, voorlopig op vrije voeten gesteld. De Van Goghtentoonstelling in de Londense Tate Gallery is door niet minder dan 157.452 personen be- zocht. De directeur der Tate Galle ry, John Rothenstein, verklaarde dat de reproducties van v. Goghs werken hen er toe hadden gebracht om de originele stukken te gaan zien. Rothenstein zeide voorts dat v. Goghs werk op zeer bijzondere wijze de huidige generatie aan- spreekt, wat niet alleen zijn oorzaak vindt in de door hem gebruikte kleuren, maar vooral in v. Goghs openheid en transparante zuiverheid De geallieerde militaire autoritei- ten hebben enige tijd geleden op- dracht gegeven tot vernietiging van het eiland Helgoland, dat altijd voor de Duitsers een belangrijk mi- litair steunpunt is geweest. Het eiland werd, zoals men weet, geheel met dynamiet ondermijnd en voor een belangrijk deel gingen de ver- dedigingswerken de lucht in. Na deze vernietigingen werd aangekon- digd, dat men de nog in tact zijnde verdedigingswerken te zijner tijd als oefenobject voor de R.A.F. zou gebruiken. De R.A.F. is Dinsdagmiddag om 18.00 uur begonnen Helgoland te bombarderen. Sinds dat tijdstip trekken des middags en vooral des nachts Engelse bombardements- vliegtuigen over Delfzijl. De scheep- vaart is gewaarschuwd 10 mijl Uit de kust van Helgoland te blijven. Minister-President Dr. Beel heeft gisterenmiddag ongeveer drie uur, voordat het debat over de Indone- sische kwestie zou beginnen, een aanvullende regeringsverklaring af gelegd: De overeenkomst zou als demar- catielijn de zgn. van Mook-lijn vast- stellen. Voorts zou een gedemilitari- seerde zone worden ingesteld, waar door Nederlanders en Republikei- nen politiecontrole zou worden uit- geoefend onder toezicht van de rrfi- litaire attaches der commissie van goede diensten. De meest belangrijke nieuwe ont wikkeling in de besprekingen zou zijn het aanvaarden van een voor- ziening, dat na een bepaalde periode waarschijnlijk niet minder dan 6 maanden en niet meer dan 1 jaar vrije verkiezingen zullen worden gehouden, waardoor de bevolking zelf haar politieke verhouding tot de Republiek en tot de voorgestelde Verenigde Staten van Indonesie zou kunnen bepalen. Radio Djokja heeft gisteren be- kend gemaakt, dat de Masjoemi- haar ministers uit het Republi keinse kabinet heeft terugge- trokken, daar de Masjoemi niet instemt met de wapenstilstands- overeenkomst. Dit besluit betreft onder andere de vice-premier Sjamsoeddin en de Minister van Binnenlandse Zaken mr. Mohamad Roem. Tevens wordt gemcld, dat in verband met deze ontwikkeling, de Ameiikaanse ver- tegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, Frank Gra ham, een bezoek heeft gebracht aan de voorzitter van de Masjoemi. dr. Sor.kiman. Het besluit tot het uit- treden van de Masjoemi-ministers werd reeds Woensdagavond geno men, doch eerst gisterenavond ge- affectueerd. Het vooronderzoek betreffende de zaaik Vroom Dreesmann te 's-Hertogenbosch, ingesteld door de Centrale Dienst van de Economische Centrale, in nauwe samenwerking met de controledienst van het Direc- toraat-Generaal voor de Prijzen en waarbij o.a. gebleken zou zijn dat voor ongeveer een millioen textiel- punten zwart verhandeld zou zijn. is thans beeindigd. De openbare be- handeling dezer affaire kan binnen enkele maanden verwacht worden. Zoals wij gisteren nog in een deel van onze editie konden mel- den, werd gisterenmorgen om tien minuten voor elf tijdens een zit- ting van het Bijzonder Gerechts- hof te Amsterdam, de president Mr. M. Vugt door de ter dood veroordeelde S.D.-er W. M. Wil- „Moeder, Lk heb hem gezien. Hij heeft gezwaaid en hij is zo dik geworden!" Deze uitroep was niet de enige die we opvingen toen Hr. Ms. Evertsen door de sleepboten R.S. 4 en R.S. 24 de haven werd binnengebracht Want de vele honderden. die van heinde en ver waren gekomen om hun familieleden na jaren van scheiding te kunnen begroeten, schreeuwden hun blijdschap uit. Ze wuifden naar de bemanning en staken herkenningstekens omhoog, om toch maar zo spoedig mogelijk de aandacht te trek ken. En aan boord verdrongen zich de opvarenden, in hun ijver, onder de menigte aan de wal bekenden te ontdekken. Voor hen die de ellende van Japanse krijgsgevangenschap. de daarop vol- gende periode van patrouillediensten en de voile inzet vergende acties in het kader van het politioneel optreden achter de rug hebben, had deze terugkomst in het vaderlcmd wel een zeer grootse en indrukwekkende betekenis. Tegen het einde van het jaar maakte de „Evertsen" een reis naar Hollandia, een maand later werd de Australische haven Freemantle aan- gedaan en op 13 Februari keerde de jager terug op de basis Soera- baja. In Februari 1946 is Hr. Ms. torpe dobootjager ..Evertsen" overgeno- men van de Britse Marine. Als H.M.S. „Scourge" behoorde zij tot de z.g. „S-klasse", waartoe ook de ,.Piet Hein" en „Kortenaer" worden gerekend. Het werd op 14 Juli 1943 in dienst gesteld, waarna het tal van convooidiensten verrichtte en o.a. deel uitmaakte van de vloot- strijdkrachten die de „Schamhorst" tot zinken brachten. Churchill en Smuts en vier dagen later Z.M. George V van Engeland werden op hun reizen naar het Normandi- sche invasiefront door de „Scourge" geescorteerd. Als laatste wapenfeit in Engelse dienst zij vermeld, de assistentie bij de bevrijding van Kopenhagen. Niet minder imposant zijn de ver- richtingen van de torpedojager in dienst van de Kon. Marine. De ..Evertsen" begon haar Indische torn in April 1946. met bezoeken aan Makassar en Boeton, waarna een lange periode van patrouilledien sten volgde in de Indische wate- ren, waarbij ook aandacht werd ge- schonken aan het vlagvertoon, dat voor het onderhouden van de ban- den met de bevolkingsgroepen van het Rijk Overzee van niet te onder- 'schatten belang moet worden ge acht Herstel van orde eerste taak. Tjjdens de hiema volgende pa- trouilletochten bleek overduide- Hjk, hoezeer grote groepen van de Indische bevolking aan het moe- derland zijn verknocht. Van ver- scheidene eilanden kwamen fees- telijk versierde prauwen, getooid met de Nederlandse vlag, het schip tegemoet. Deze feiten en ook de bezoeken van Radjah's stem- den tot voldoening en en zij sterk- ten de bemanning in de overtui- ging, dat hun aliereerste taak be- stond in het brengen van vrede en het versterken van de vriend- schap tussen blank en brum. Maar het was lang niet altijd pais en vree. Beschietingen in de Pang- pang-baai en tijdens de doorvaart in Straat Bali, het geven van leiding in het maritieme gedeelte van de operatie ..Product" (de landingen op Oost-Java), het verlenen van artilleriesteun voor de oprukkende mariniers in de Menengbaai, het waren alien acties waarvoor de mannen van de „Evertsen" zich za- gen geplaatst en waarvan ze de noodzaak begrepen. In samenwer king met Hr. Ms. „Banckert" werd in Tegal een verrassende landing uitgevoerd, waardoor deze stad voor vernielingen bleef gespaard; de lan- dings-divisies hielden hier een bruggehoofd bezet tot de landmacht de bezettingstaak kon overnemen. Op de ochtend van de 4e Augus tus nam de landingsdivisie van de ..Evertsen" nog deel aan de bezet- ting van Kamal en daarna verlie- pen de maanden met kruistochten langs de zuidkust van Java en langs de kusten van Sumatra. Toen de torpedojager op 15 December uit Tandjong Priok koers zette naar 't vaderland, lag een grote en veel- omvattende taak achter de rug. Een hartelijk onthaal. De Commandant Zeemacht Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, had zich om kwart voor negen per mo- torsloep naar de ree begeven, waar de ..Evertsen" zich lag te koeste- ren in de weldadige bestraling van de Januari-zon. Toen „alle hens voor de boeg" was gecommandeerd, sprak de C.Z.M. een welkomstwoord waarin hij zijn vreugde over de be- houden thuiskomst uitsprak. Hoe wel de bemanning van de ..Evert sen" niet de oorspronkelijke is waarmee zulk belangrijk werk tij dens de politionele actie werd ver- richt de meeste opvarenden zijn repatrierenden en gedemobiliseer- den was het de C.Z.M. een voor- recht hier het welkom toe te roe- pen, omdat de thuisvarenden in niet mindere mate hun hele persoonlijk- heid hebben ingezet. Hij sprak de hoop uit, dat zij een gelukkige tijd in de familiekring tegemoet moch ten gaan en dat door hun gesprek- ken met landgenoten veel wanbe- grip over het optreden van de Kon. Marine in Indie uit de weg zou worden geruimd. Op het Wierhoofd hadden zich de Marine-autoriteiten verzameld, bij wie de C.Z.M. zich voegde, na dat hij per sloep weer in de haven was teruggc ecrd. De Jonkers nad- den een uurtje vrijaf gekregen om de binnenkomst gade te slaan en allengs groeide de menigte familie leden en belangstellenden, zodat, toen de Evertsen de haven binnen- voer de buitenkant het oude, maar altijd weer aantrekkelijke schouw- spel opleverde, dat we gewend zijn bij de ontvangst van een thuisvaar- der. En ook nu weer konden de vrouwen en kinderen, vaders en moeders en verloofden, nauwelijks hun ongeduld bedwingen toen de valreep was uitgelegd. Maar zij kon den aan boord komen en beleefden de heerlijke momenten van het we- derzien. Deze vreugde kent men al leen in de zeemans-gezinnen, zoals ook zij alleen de droefenis kennen wanneer het schip de haven ver- laat en het afscheid voor jaren zo moeilijk kan zijn. (Vervolg op pag. 2) lemsen, die als getuige in een zaak moest worden gehoord, aan- gevallen. Mr. van Vugt werd bij de keel gegrepen en ging met stoel en al tegen de grond. Willemsen werd onmiddellijk door vijf wachtmeesters overmeesterd en aan handen en voeten gebonden, uit de zaal gesleept. De parketwachten waren mr. van Vugt te hulp gesneld voor de be- duusde raadslieden en mr. Besier, die op zijn plaats van Procureur- fiscaal geheel links aan de lange tafel was gezeten, zich van hun zetels hadden kunnen verheffen. Zodra mr. van Vugt, wiens witte bef ongeveer op zijn rug was te- rechtgekomen was opgestaan, zei hij onmiddellijk tegen de parket wachten: „Niet slaan. Niet slaan". Willemsen werd daarop wegge- dragen en nadat mr. van Vugt de zitting tien minuten had geschorst, werd de tweede getuige in de zaak Plas gehoord. Men sprak op het Bijzonder Hof als vaste overtuiging uit, dat dit de reactie van een ter dood ver oordeelde is, die reeds maanden de dreiging van een doodvonnis gevoelt zonder dat dit ten uitvoer wordt gelegd, en Woensdag ver- nam, dat de 43-jarige V-vrouw van de S.D. Ans van Dijk was ge- executeerd. Ongetwijfeld heeft ook Willemsen nog de hoop gekoesterd, zo meent men, dat nu er geruime tijd geen enkel doodvonnis ten uitvoer werd gelegd hij de zwaarste straf nog zou ontlopen. Nu deze hoop de bo- dem was ingeslagen door het be richt der executie van Ans van Dijk besloot hij zich te wreken. Zo zagen de vele aanwezigen in de zaal met ontzetting de lange Willemsen (bijna 1.90 meter) op de kleinste president van het Amster- damse Hof toespringen: mr. van Vugt, die nog geen 1.60 meter meet. Ook de vrouw van Willemsen, die zich op de publieke tribune bevond, verklaarde, dat Willem sen zich sinds de executie van Ans van Dijk, die gisteren is ge- fusilleerd, in zeer nerveuse toe- stand bevond. Zjj gelooft, dat het gebeurde hierop een reactie is. ..Gisteren was hvj al zeer zenu- wachtig" verklaarde zij. Willemsen thans 32 jaar oud, is een ex-wachtmeester van de staats- politie. die tijdens de bezetting een der actiefste leden was van de be- ruchte Haarlemse inlichtingendienst. Hij arresteerde, voor zover dat tij dens zijn berechting bewezen kon worden. 106 Nederlanders, waarvan er 56 de dood hebben gevonden. In het bijzonder had hij het voorzien op illegale werkers en joden. Het was niet de eerste maal, dat getuige Willemsen zich recalcitrant gedroeg voor het Amsterdamse Bij zonder Hof. Bij de eerste behande- ling van de zaak Vrij Nederland, waarin hij een belangrijke rol had gespeeld, weigerde hij getuigenver- klaringen af te leggen, omdat hij destijds zelf nog niet berecht was. Op 8 September jl. verscheen Wil lemsen als verdachte voor het Hof, dat gepresideerd werd door mr. M. van Vugt. Mr. Besier eiste de dood- straf en 14 dagen later sprak mr. van Vugt de doodstraf over Wil lemsen uit. Naar wij vernemen is het niet waarschijnlijk, dat tegen Willemsen voor dit feit een gerechtelijke ver- volging zal worden ingesteld. Wel zal een rapport hierover aan het dossier van Willemsen worden toe- gevoegd. Zijn zaak moet nog door de Bijzondere Raad van Cassatie worden behandeld. De gekanaliseerde Wold AA nabij Meppel is doorgebroken. De plaats van de doorbraak is vrij wel niet te bereiken en daar- door het dichten voorlopig uitgesloten. Het stoomschip „v. Ostade" van de Kon. Ned. Stoomv. Mij. heeft te Vlissingen als deklast met behulp van een drijvende Belgische bok 2 lichters aan boord genomen. die van Amsterdam door een sleepboot naar Vlissingen zijn gebracht. De lichters zijn bestemd voor Curacao. De opvarenden van de met troe- pen uit Ned. Indie terugkerende schepen „Kota Inten" en „Johan van Oldenbarnevelt" kunnen in Port Said correspondence ontvangen, mits deze uiterlijk resp. 21 en 23 Januari a.s. ter post bezorgd wordt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1