Nederland oefent de souvereiniteit uit tot overdracht aan de V.S. van Indonesia STAKINGEN EN SABOTAGES moeten het wereldproletariaot /;bevrijden DE INDISCHE FEDERALISTEN GEEN WAJANGPOPPEN ZIJN Voor Alkmaar en omgeving Bezette gehieden blijven onder Nederlands bestuur Brits-Franse commissie naar de „Marshall-landen' H If* Wapenstilstand getekend Duitse vakverenigingen widen troepen naar de boeren sturen Heden de order: „Staakt het vuren" PRINSESMARGRIET is Maandag jarig Commissie van Drie naar Lake Success Te ver gegaan Onderzoek in zake de voorbereiding van het plan Internationale Bidweek Belgische onderscheiding voor Minister Lieftinck LiD VAN TRIBUNAAL IN ARREST Hij zou zich hebben laten omkopen Dreigende spoorweg- staking in Amerika Bokkers tegen nieuwe broodbonnen-systeem Londen publiceert het „Plan-M „Onhandige fantasie"zegt Moskou IS Feiten van vandaag I// Minister Jonkman protesteert tegen schending van geheimhouding MGR. PESSERS was met Kerstmis nog in [even De huurprijs- verhoging Om hen te dwingen hun voorraden af te staan Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 17 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11431 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 42^3 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank REUTER vemam gisteren uit betrouwbare bron te Batavia, dat de Republiek de positie van Staat binnen het raam der Ver- enigde Staten van Indonesie heeit aanvaard en wel in de vorm zoals die zullen worden georganiseerd op de grondslag van acht- tien staatkundige grondbeginselen, waarover een informele over- eenstemming tussen beide partijen zou bestaan. Als een uitvloei- sel van deze achttien grondslagen zou de souvereiniteit over het gehele grondgebied van Indonesie worden uitgeoefend door Ne derland tot het tijdstip, waarop Nederland haar zal overdragen aan de Verenigde Staten van Indonesie. doera en Sumatra bezette gebie- den, onder Nederlands bestuur blijven. Ook vernam Reuter, dat de orders „plaats rust" (standfast) en „staakt het vuren", waaraan binnen 48 uur moet worden vol- daan, heden door de Nederland- se en de Republikeinse autori- teiten na de ondertekening van de wapenstilstand zal worden afgekondigd. De uit tien artikelen bestaande Wapenstilstands-overeenkomst zou voorzien in een „plaats-rust"-toe- stand op de grenslijnen tussen de Nederlandse en de Republikeinse strijdkrachten, zoals deze zijn om- schreven in de officiele bekend- making van de Indische regering van 29 Augustus. Dit komt neer op een standhouden in of n:ibij de huidige opstelling, waarbij dus alle door de Nederlanders tijdens de politionele actie op Java, Ma- IN HET DAGBLAD, van de veel- besproken journalist Lunshof kwam deze week weer een onthul- ling van een geheim stuk voor, waartegen minister Jonkman in de Tweede Kamer gisteren o.i. terecht heeft geprotesteerd. In de zaak van de geheime notu- len van Linggadjati stonden wij in het algemeen aan de kant van Lunshof, die toen nog hoofdredac teur van „Elsevier" was. Het kon inderdaad aannemelijk worden ge- maakt, dat publicatie van dit stuk in het algemeen belang kon worden geacht, omdat Lunshof c.s. naar eer en geweten meenden, dat de wijze, waarop hier met de hoogste belan- gen van het Koninkrijk werd om- gesprongen, met die hoogste belan- gen in strijd was. En dat derhalve het beroepsgeheim van de journa list diende te worden beschermd, door de erkenning van de zwijg- plicht, ook bij de wet, dat komt ons juist voor. Maar met de jongste publicatie is het een heel ander geval. Hier ging Lunshof ertoe over, publiciteit te geven aan een geheim stuk van ge- neraal Spoor, een memorandum, gericht aan de Ned. Indische rege ring, over de militaire situatie. En het schijnt ons inderdaad toe, dat minister Jonkman gelijk had, toen hij de verbolgenheid der regermg tot uitdrukking brengend. opmerk- te, dat een dergelijke publicatie niet Nederlands en niet democratisch is. Inderdaad: ook in de democratie dient het wettige gezag er zeker van te zijn, dat de verantwoorde- lijke leiders van zijn uitvoerende or- ganen zich in bepaalde gevallen, waarin wel degelijk ook de hoogste belangen, nl. die van de veiligheid, van het Koninkrijk in het geding zijn, zich in strikt vertrouwen tot dat gezag kunnen wenden. zonder de kans te lopen, dat een of andere indiscretie hun een stok tussen de benen steekt. Met deze publicatie is het Dag- blad te ver gegaan, het heeft de belangen van het Koninkrijk, dat internationaal op dit moment zeer gevoelig is, schade berokkend. En dat er politieke partijen zijn ge- weest, die dit ten bate van hun op- vattingen aanwenden, pleit niet voor de hoogheid van hun staatkundig, noch van hun vaderlands inzicht! In overeenstemming met de in het verdrag aangegeven linies, zul len gedemilitariseerde zones wor den ingesteld. In afwachting van een politieke overeenkomst, zal de verantwoordelijkheid voor rust en orde in deze zones berusten bij de burgerlijke politie van elk der par tijen. De politie-beambten mogen zich niet in de wederzijdse zones begeven, tenzij begeleid door een der militaire assistenten van de Commissie voor Goede Diensten en een politie-beambte van de andere partij. De drie leden der Commissie voor Goede Diensten, van Zeeland, Kirby en Graham, zullen zich waarschijn- lijk per vliegtuig naar Lake Success begeven, teneinde rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad. I Vermoedelijk zal ieder hunner via j zijn eigen land reizen en zullen zij over 14 dagen weder bijeen zijn te Lake Success. Aan alle deelstaten zo vernam Reuter verder zou een represen- tatieve vertegenwoordiging worden aangeboden in een voorlopige fede rate regering, gevormd voor de ra- tificatie ener Grondwet voor de Verenigde Staten van Indonesie. i Binnen niet minder dan zes maan- den en niet meer dan een jaar na de ondertekening van de politieke overeenkomst zal door volksstem- ming dienen te zijn uitgemaakt, of de bevolkingen van Java, Sumatra en Madoera hun respectieve gebie- den deel wensen te doen uitmaken van het gebied der Republiek of van een der andere staten. Tot aan de ontbinding van de Commissie van Goede Diensten kan door beide partijen het verzoek worden gedaan, dat de Commissie haar diensten zal blijven verlenen tot het bijleggen van geschillen, die zich gedurende de interim-periode mochten voordoen. De Britse en de Franse regering hebben in een gemeenschappe- lijk communique verklaard, dat zij thans de tijd gekomen, achten overleg te plegen met de 14 andere aan 't plan-Marshal deelnemende landen. Aan deze landen wordt voorgesteld, dat een BritsFran se commissie van onderzoek hun hoofc'steden zs>l bezoeken en een rapport zal opstellen van de re- sultaten, die tot dusver bij de economische samenwerking en voorbereiding op het plan-Mars hall zijn behaald. Een woordvoerder van de Franse regering verklaarde, dat de commis sie van onderzoek haar aandacht hoofdzakelijk zal wijden aan de vor- deringen. die zijn gemaakt met be- trekking tot productie, geldsanering en inter-europese economie. Tevens zal de commissie de oprichting van een permanente organisatie van de 16 mogendheden bespreken. Zij zal evenwel geen besprekingen voeren over herziening van de in het rap port der 16 landen genoemde cij- fers of over de voorwaarden, die de V S. voor hun hulp zouden kun nen stellen. Bij de FransBritse be sprekingen te Londen ,aldus de Franse woordvoerder, is het bij- Intentie voor 18 Januari: Dat alle dwalenden tot de ene schaap- stal van Petrus mo gen terugkeren. Intentie voor 19 Januari: Dat de Oosterse af- gescheidenen de Ka- tholieke eenheid mogen vinden. Aan Mr. P. Lieftinck, Minister van Financien, is verleend het Grootkruis in de Kroonorde van Belgie. eenroepen van een nieuwe confe- rentie der 16 besproken, doch na overleg met de V.S. heeft men be- sloten. dat een commissie van on derzoek de voorkeur verdiende en de zelfde resultaten zou kunnen boeken als een formele conferen- tie. Dr. H. M. Hirschfeld. het hoofd van de Nederlandse delegatie voor het plan-Marshall, bevindt zich mo- menteel te Londen in verband met de daar gevoerde besprekingen. Te Axel werd op last van de Officier van Justitie te Middelburg gearresteerd het lid van de Vierde Kamer van het Zeeuwse Tribunaal G. W„ die zich zou hebben laten omkopen in een zaak, welke voor dit tribunaal diende en waarin een vooraanstaand Terneuzens ingeze- tene de beschuldigde was. De ver- dachte werd naar Middelburg over- gebracht en is daar ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Officiele bemiddelaars zijn Vrtj- dagavond te Chicago er niet in ge- slaagd een loongeschil tussen de Amerikaanse Spoorwegen en drie vakverenigingen van machinisten en wisselwachters bij te leg- gen. Deze vakverenigingen heb ben reeds besloten 6 Februari in staking te gaan. Deze staking zou 125.000 vak- verenigingsleden omvatten. Lieve Margriet, Vandaag staat je portret weer in de krant. Want je bent Maan dag weer jarig en dat is voor je Vader en Moeder en voor je zusjes natuurlijk een grote feestdag. Maar ook voor alle kinderen van Nederland, die veel van de Prinsesjes houden en nu wel heel bijzonder aan jou denken. Een verjaardag is altijd een fijne dag, vooral voor kinderen, die nog niet aan aller- lei nare dingen hebben te den ken, zoals je lieve Moeder, die het al zo druk heeft met allerlei wat de grote mensen heel ge- wichtig staatszaken noemen en je Vader, die elke dag in de weer is voor de belangen van het vaderland. Als je groot bent, zul je pas begrijpen, wat dat al- lemaal betekent en waarom de naam van je Vader en Moeder zo dikivijls in de krant staat. D'r moet nog een heleboel gebeuren, voordat alle narigheid opge- ruimd is, die 'boze mensen ook in ons land hebben gebracht. Wat heerlijk, dat jij je daar nog niet bezorgd om behoeft te ma- ken. Alle kinderen van Noord- holland wensen je Maandag een prettige verjaardag en veel cadeautjes en een groot feest. En ze hopen en bidden, dat je eens een hele grote beste meid mag worden, een mooie, lieve Prinses, in een wereld, waar al- leen maar plaats is voor goede en lieve mensen en waar vrede en geluk het deel zijn van ieder- een. De Nederlandse Bakkersbond heeff een telegram gezonden aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening waarin wordt verzocht om een onderhoud op korte termijn. De Bakkersbond acht deze bespreking nodig „in het belang van een ordelijke distributie van brood welke onmogelijk wordt door het nieuwe broodbonnen-sy steem". ET BRITSE MINISTERIE van buitenlandse zaken heeft de tekst gepubliceerd van het „Plan-M". waarin vervat zijn de plan- nen, die de Duitse communisten zouden koesteren om stakingen in het Ruhrgebied te organiseren en het vervoer in West-Duiisland te desorganiseren. Een woordvoerder van het ministerie verklaar de, dat nadere inlichtingen omtrent de bron van de tekst het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd hadden van de authenticiteit ervan. In het document wordt verklaard, dat de komende winter de beslis- sende periode in de geschiedenis van de Duitse werkende klasse zal zijn. „Zij zal door hardnekkige strijd en tezamen met de werkende klasse in geheel Europa de sleutel- posities in de productie veroveren. Deze strijd heeft niet het bezetten van ministeriele posten ten doel, maar van posities, die het uitgangs- punt vormen voor de uiteindelijke strijd voor de bevrijding van het wereldproletariaat. „Het Communistische informatie- bureau te Belgrado zal de gemeen- schappelijke strijd van alle socia- listische bewegingen in Europa co- ordineren. Hoewel de Duitse partij nog geen lid is van dit bureau, heeft zij niettemin een sleutelpositie in de komende strijd. Zij zal moeten vechten om het centrum van de Europese productie: het Ruhrgebied. De werkende klasse van alle landen zal de noodzakelijke hulp verlenen." De centra van de massastrijd zijn: a. Het Ruhrgebied en zijn pro ductie en b. De transportmiddelen in het Westen van Noord-Duitsland. Om tactische redenen is het nood- zak'elijk dat kameraden functiona- rissen niet in de frontlijn van de uitbrekende stakingen- zijn. Het is echter noodzakelijk, dat de opstand der arbeiders tegelijk in de ver- voers- en productiebedrijven plaats heeft. De vakverenigingen van de transport- en metaalarbeiders zullen een reeks stakingen houden. De partij moet zich onder alle omstan- digheden onthouden van directe deelneming. Zij moet er rekening mee houden, dat de militaire auto- riteiten zullen trachten de partij te liquideren. Het is daarom nodig zo spoedig mogelijk een nieuwe orga nisatie op te richten. Wederom zullen in de a.s. zomer een aantal oud-strijders van Arn- hem en verwanten van gesneuvel- den gedurende 14 dagen de gast van de Nederlandse regering zijn. De Sovjet-Unie heeft zich bereid ver klaard over de betaling van haar oorlogsschuld aan Amerika, ten be- drage van 11.200.000.000 dollar, be sprekingen te voeren. In een adres aan de minister van overzeese ge- biedsdelen heeft de raad van vak- centralen gewezen op het grote be lang, dat voor Indonesie ten spoe- digste de vereiste arbeidskrachlen beschikbaar komen. Joegoslavie heeft het initiatief genomen tot het beleggen van een internationale conferentie te Brussel, die op 5 Februari a.s. zou moeten beginnen. De Sovjet-gedelegeerden in de geallicerde bestuursraad te Wenen hebben de westelijke geallieerden er van beschuldigd Oostenrijk te maken tot een ..militaire basis voor "t Brits-Amerikaanse imperialismc". v. Griekse boeren verlaten hun dorp Kalpatri met wat er van. hun bezittingen nog overgebleven is na een aanval van Griekse rebeUen op hun dorp. Het is daar nog verre van rustig. (Van onze eigen redacteur) MINISTER JONKMAN scheen, naar gisteren in de Tweede Ka mer bleek, nieuwe levenskracht van zijn laatste Indische reis te hebben opgedaan. Hij maakte lang niet die vermoeide indruk van andere keren, toen hij namens de regering antwoord gaf op de verschillende opmerkingen van Donderdagmiddag en -avond en op het restant der beschouwingen, welke Vrijdag nog gehouden werden. De bewindsman deelde in het begin zelfs rake klappen uit Op de eerste plaats aan het adres van onze com munistische vrienden, die zich de weelde hadden veroorloofd te zeggen, dat de Indonesiers, die zich voorstander toonden van de Federatie, marionetten, ja, Wajangpoppen, waren. Op de tweede plaats aan het adres van de oppositie, die niet ge- schroomd had, in het debat gebruik te maken van een ten on- rechte gepubliceerd geheim stuk van generaal Spoor. „Wij hebben het hier niet meer Voor het zeggen", betoogde Minister Jonkman, die zei, dat we voor een verouderd staatsbestel staan en dat we moeten komen tot een nieuwe rechtsorde. Dat de Communisten de Indische Federalisten Wajangpoppen noemen, vindt hij een protest waard: wat zou men er in die kringen van zeggen, indien iets dergelijks van Moskou werd beweerd. Men zou in elk geval daar niet erkennen, dat dgt dan juist zou zijn! (Red.) Der gelijke uitlatingen van communisten tegen eerlijke mensen in Indonesie, wekken weerzin, legde Minister Jonkman uit en hij vond zoiets noch Nederlands, noch democratisch. Een zelfde veroordeling sprak hij uit tegen de voorlezing, door de beer Vonk (van de Partij van de Vrij- heid), van passages uit een geheim document van Generaal Spoor, op- genomen in het Dagblad van Luns hof. De minister sprak de teleur- stelling van de regering erover uit, dat geheimt stukken plegen te wor den gepubliceerd en dat men daar- van in de politieke strijd gebruik maakt, vmdt hij ook on-Nederlands en on-democratisch. Als er een lek mocht blijken te zijn, en dit wordt ontdekt, dan heeft de betrokken ambtenaar zijn langste diensttijd ge- had, aldus de minister zeer terecht. Overigens liep het verder eigen- lijk met een sisser af. Men zou wel wat meer hebben verwacht, na de groots opgezette debatten van de vorige dagen. Interessant was, dat de bewindsman zei, dat „als het uiterste middel (van de hervatting der militaire actie, dat dus blijkbaar nog niet geheel van de baan is Red.) nog eens aan de orde zou ko men", daaraan voorafgaat het werk van de Commissie van Goede Dien sten. Hij merkt verder op, dat speciaal in het debat naar voren zijn geko men de instelling van de voorlo pige Federate Raad en het militaire en politieke accoord met de Repu bliek. De voorlopige Federale Raad is op het ogenblik nog niet meer dan een voorbereiding van de pre-Fe- derale regering. Het lijkt hem het beste, dat de leden van de voorlo pige raad departementshoofden wor den. De ratificatie van het politiek accoord dient afgewacht te worden voor spr. er nader op kan ingaan. Er is bezwaar gemaakt tegen over- leg met de Republiek, de Republiek moet echter als een politieke reali- teit worden bschouwd. Het beginselprogram van Ling gadjati vormt nog altijd de richtlijn van het regeringsbeleid. Aan Federatie en Unie zal zoals de heer Romme wilde inderdaad gelijktijdig moeten worden gewerkt. Het werk voor de Unie kan echter pas vruchtbaar zijn als de Federatie heeft doorgewerkt. Wat de positie van de Koning in de Unie betreft is er niets nieuws. Er is gebruik gemaakt van wat er in de regeringsverklaring van 10 December j.l. is gesteld. Wat het collegiaal orgaan betreft merkt Minister Jonkman op, dat de bedoeling is, dat de Luit. Gouver- neur-Generaal heeft samen te wer- ken met de andere leden en zo, dat er overeenstemming bestaat, zonder dat dit afdoet aan zijn verantwoor delijkheid. Als er geen overeenstem ming is, kan hij op eigen gezag han- delen. Deze constructie is ontleend aan de verhouding tussen de G.G. en de Raad van Nederlands-Indie. (Vervolg op pag. 3) Het centrum van de staking van transportarbeiders is Dortmund. Naar aanleiding van het veron- derstelde plan-M, heeff Radio Mos kou in een uitzending in het Engels verklaard, dat „de bedenksels om trent een communistisch complot hen, die een politiek voeren van verdeling van Duitsland en scheu- ring in Europa, niet zal kunnen helpen". „Deze onhandige fantasie is alom gepubliceerd, zowel door de Britse radio-omroep als in de Duitse kranten, die door de autoriteiten van de dubbele zone gecontroleerd worden. Vervolgens vond zij haar weg in de reactionnaire pers van de gehele wereld". Uit brieven uit China ontvangen blijkt, dat wel met zekerheid ntag worden aangenomen, dat Mgr. Pes- sers, Pater Ruijs en de vier zusters, die door de communisten in de stad Kiangchow gevangen worden gehou den, met Kerstmis nog in leven wa ren, aldus deelt het Provincialaat der Minderbroeders te Weert ons mede. Dat Patdr Bruns echter werd vermoord, is practisch aan geen twijfel onderhevig. De Nederlandse consul stelt pogingen in het werk de gevangen missionarissen te bevrij- den. .x- >5 Even griezelen. Vijf en vijftig meter boveri de veilige aardbo- dem, staat deze Zwitserse be- roepswaaghals met een hand op het topje van een vlagge- mast. Bovendien tracht hij dan nog een ring rond te draaien, die hij tussen zijn tanden houdt. Wie voelt er iets voor zo'n stuntje? TER VERGADERING van de KVP- afdeling Alkmaar werd onlangs de vraag gesteld, of niet gevreesd moet worden. dat als gevolg van de „huurprijsuitvoeringsbeschikking" van 20 November jl. nadeel zou worden berokkend aan de huisves- tingsmogelijkheed van grote gezin- nen. Wat toch is het geval? Bij die beschikking hebben de betrokken ministers bepaald, dat in geval van inwoning de huurprijs mag worden verhpo#l. Men vreesde nu, dat huis- eigenaren en wij zouden zeggen: of huurders, die tot onderverhuur overgaan als gevolg van deze maatregel er voordeel in zien, een huis aan twee kleine gezinnen in plaats van aan een groot gezin te verhuren. Er werd toen geantwoord, dat in theorie die vrees niet behoeft te bestaan, omdat elk geval van het innemen van woonruimte aan be staande wettelijke bepalingen is onderworpen. Algehele vrijheid be staat er op dit gebied niet som- migen beweren zelfs, dat die vrij heid in het geheel niet bestaat! Maar de praktijk kan natuurlijk wel eens anders zijn. Dan dienen derhalve op de eerste plaats B. en W.. op de tweede plaats de commissie van advies voor de Woonruimtewet, op de derde plaats besturen van parti- culiere organisaties de raads- fractie. de Katholieke Actie, de vak- beweging toe te zien, dat er geen onbillijkheden gebeuren. Zij moe ten niet schromen, van zich te laten horen, als er ongerechtigheden plaats vinden of dreigen te gebeu ren. Zo staat het o.i. ook met deze zaak en nu het Kamerlid Ruygers ter zake aan de minister van econo mische zaken e.a. vragen heeft ge steld, waarin vrijwel dezelfde mo- tieven worden aangevoerd en ge steld wordt, ..dat als gevolg van genoemde beschikking hier en daar grotere gezinnen in het gedrang dreigen te komen, doordat sommige huiseigenaren het rendabeler schij- nen te achten een huis aan twee kleine gezinnen dan aan een groot gezin te verhuren", zijn wij be- nieuwd, of de ministers deze vra- gensteller ook niet zullen verwijzen naar de bestaande wettelijke bepa lingen, die ook nu alweer bewijzen, dat wetten slechts goed zijn, als ze door goede mensen goed worden uitgevoerd en toegepast. Immers wanneer, zoals de heer Ruygers stelt in zijn derde vraag. ..het particuliere gewin niet in strijd mag komen met het algemeen be lang van een rechtvaardige verde ling van woonruimte" (de wet meende niet verder te kunnen gaan dan een „doelmatige" verdeling, hoogedelgestrenge heer!), dan kun nen wij ons voorstellen, dat de ge- interpelleerde ministers zullen zeg gen: wij kunnen niet meer doen. de wet -is er en de betrokken instan ces dienen deze goed te hanteren. Misschien echter zouden de mi nisters het toch niet overbodig ach ten, terzake nog eens een richtlijn aan de gemeentebesturen e.d. te geven. En verder dienen dan ook raadsleden. comite's van Katholieke Actie en sociale verenigingen hun invloed aan te wenden, om te voor- komen, dat zich in de p r a k t ij k de moeilijkheden zouden voordoen, welke in theorie misschien dan niet behoeven te worden gevreesd. BATAVIA, 17 Jan. (Reuter). Heden, acht uur vijfentwintig Nederlandse tijd, is aan boord van de „Renville" het wapen- stilstandsverdrag tussen de Nederlands-Indische regering en de Indonesische Republiek getekend. GUSTAV SANDER, de socialis- tische voorzitter van de Duisburg- se bedrijfsraad heeft verklaard, dat het voornaamste verzoek van de vakverenigingen aan het mili taire bestuur is: onmiddelijke hulp van de troepen om de boeren te dwingen hun „geweldige voedsel- voorraden", op hun boerderijen vergaard, af te geven. De staking, die gisteren 140.000 man omvatte, is, volgens Sander, ge richt zowel tegen de Duitse autori teiten als tegen het Britse militaire bestuur, dat, volgens de vakvereni gingen, orders van Duitse instanties heeft herroepen en zijn veto heeft uitgesproken over wetten, die door het gewestelijk parlement waren aangenomen en waarvan de uitvoe- ring de voedselvoorziening ten goede zou zijn gekomen. Sander gaf te kennen, dat de be- weringen. volgens welke de staking een onderdeel zou zijn van een communistisch complot, ..volkomen onwaar" moeten heten. Het betrof, naar hij zei, stakingen wegens hon- ger en zij hadden niets uit te staan met politiek. „Bij deze stakingen", voegde hij er aan toe, „beschouwen wij, socia- listen, de communisten en christen- democraten als bondgenoten. De Duitse ministers voor de voed selvoorziening in de dubbele zone hebben besloten het vetrantsoen van de gehele zone de komende maan- den aan de bevolking van het Ruhr gebied te verstrekken. Lord Pakenham, de Britse Minis ter voor Duitse aangelegenheden, heeft verklaard, dat verhoging van de voedselimport in Duitsland niet mogelijk zal zijn. Hij beschouwde de huidige situatie als een kracht- proef voor de effectiviteit der Duit se democratie. Het voedselprobleem moet door de Duitsers zelf worden opgelost.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1