v__ G. J. J. VAN DEN HEUVEL FILMS VAN DE WEEK 25 jaar burgemeester ALKMAAR EN FEEST IN AKERSLOOT Er is rederr tot dank en waardering UIT OUDE TIJDEN Naardekazerne? Eerst op retraite! Welk weer morgen? Marktherichten Naar wij vernemen: PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zgterdog 17 Januori 1943 Alkmaarse Kegelbond en Niwin Kerstpakketten-actie CONCERT H.O.V. „Voorrangsweek" Onze agenda Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit K.A.B.-Hoekje Eervol ontslag aan oud- burgemeesfer van Ursem bliksebSinslag V.. Kindje verdronken Zorg en vreugde voor het geliefde VVclcheren K. F. C. Filmkeuring Schoenenbon voor cijfer 0 De Partijsecretaris voor de microfoon Advertenties fichtlopende brik enige percelen bouwterrein Woonhuis en cafe, TE KOOP: M. en G. Nieuwland Adverfeerf in dit blad BOUWLAND m. teeltvergunning Tal van dankbrieven Zoals men zich ongetwijfeld nog zal herinneren, is door de Alk maarse Kegelbond het vorige jaar een concours georganiseerd. waar- van de baten ten goede kwamen aan de Kerstpakketten-actie van de Niwin. Mede door de spontane medewerking van de Alkmaarse middenstand, die tal van prijzen beschikbaar stelde en de grote deel- name van de kegelaars, werd het initiatief van de A.K.B. een groot succes en kon een bedrag van om en nabij de f 1000 aan de Niwin worden afgedragen. Dat de zending van de pakketten door onze militairen in Indie bij- zonder op prijs is gesteld, blijkt wel uit het feit, dat de secretaris van de A.K.B. tal van brieven van militairen mocht ontvangen, waarin dank wordt gebracht voor de ont vangen Kerstpakketten. In alle delen van Indonesie zijn de pakketten terecht gekomen: in Batavia, Bandoeng. Soerabaja. maar ook op de buitenposten in de rim- boe. Dat blijkt uit de binnen geko men brieven, die stuk voor stuk waard zijn gelezen te worden en waarin overal tot uiting komt de dankbaarheid en waardering voor het meeleven in het Vaderland. met de jongens in Indonesie. Interessant is te vernemen, dat ook een Zaankanter, die Alkmaar goed kent, in het bezit kwam van een pakket van de A.K.B., maar groter was de verrassing voor de Alkmaarse jongen. die door de ont- vangst van het pakket wel op bij- zondere wijze aan ziin geboorte- stad werd herinnerd. Het is de sol- daat J Otter, een zoon uit de echt- Alkmaarse familie Otter, de be- kende bierhandel hier ter stede. Daf hij het bijzonder op prijs ge steld heeft een pakket van de A. K. B. te ontvangen. het spreekt vanzelf. De inhoud viel hem best mee, precies, zegt hy, wat wij als soldaten wensen: een rokertje en wat te eten.' In zijn uitvoerige brief vertelt hij verder van het leven in en buiten de dienst in het mooie Indonesie. Hii belooft tenslotte nog eens persoonlijk te komen bedan- ken. Hopen we. dat de toestand in Indonesia spoedig zo moge ziin. dat hy aan dit voornemen gevolg kan geven. Dirigent Kees Hartveit had voor dit concert wel een zeer heterogeen programma samengesteld, waarin de tegenstellingen wel zeer groot wa- ren, maar niettemin voldoende aan- trekkingskracht bezaten om veel publiek te trekken. En wie zal uit- maken hoeveel bezoekers er niet waren gekomen om de Rhapsody in Blue van de Amerikaanse compo- nist George Gershwin te horen en nog eens te willen ervaren, hoe deze musicus het Jazz-element in het Sinfonie-orkest wist te verwer- ken? Deze verrassing bleef echter bewaard tot na de pauze, en werd onze concentratie eerst nog voor se- rieuser zaken verlangd. De Marche ecossaise en de Rhap- sodie voor saxofoon en orkest van Debussy, vormde de inleiding van het concert, deze stukken vrij on- evenwichtig tot uitvoering, behou- dens de perfect gespeelde saxofoon- solo door Kees Wisse. De L'Arle- sienne suite no. 1 van Bizet werd weer met de nodige spirit uitge- voerd en hier bleek het orkest eerst recht op dreef te zijn. Na de pauze kwam de bekende pianist Pierre Palla ons maar liefst twee Rhapso- dieen voorspelen en deed dit met de nodige techniek en virtuose bra- voure, hetgeen gezien het karakter van de te spelen stukken ook zeer juist was. Dat de beroemde Saint- Saens ook nog wel eens goedkoop kon zijn, en precies wist wat uit- sluitend virtuoos betekent, bewees wel de Rhapsodie d'Auvergne. Toen volgde de laatste Rhapsodie de sen- satie van de avond een Sinfonie- orkest laat klanken en ryhtmen ho ren, welke feitelijk buiten haar do- mein liggen. Waarmede twintig jaar geleden Paul Whiteman in het Sche- veningse Kurhaus. wonderen scheen te verrichten. bleek nu meer schijn dan werkelijkheid te zijn geweest. Maar intussen had dit stuk bij veel bezoekers groot succes en toonde men zich dankbaar deze Jazz-coc- tail te hebben genoten. Voor de technische uitvoering van dit stuk kunnen we respect hebben. Als men wil experimenteren. zijn er o.i. wel belangrijker objecten. W. Schreurs ONVOORZICHTIG Een 83-jarige man. die ter hoogte van de Kruseman v. Eltenstraat aan de oever van het Noordhollands ka- naal stond, viel er onverwachts. in. Door voorbijgangers werd hij spoedig op het droge gehesen, zodat hij bij een warme kachel wat kon bljkomen. BRANDJE In de Forestusstraat brak door kortsluiting een brandje uit. De be- woners konden zelf het vuur blus- sen, doch de buurt bleef enige tijd in het donker. De lichtbearijven hebben het euvel echter snel ver- holpen. v. d. WOUDEN VOOR DE K.R.O. Onze stadgenoot, de heer Gerard v. d. Wouden. die wel bekend is als piano-solist en ook meerdere malen zijn medewerking verleende bij openbare uitvoeringen, zo treedt hij de laatste tijd o.a. ook op als begeleider van de danseres Anne- Marie Kiihne. zal op 10 Februari a.s. om 7.15 voor de K.R.O. optreden. Hij zal o.a. uitvoeren de ..Alkmaarse Waagtoren" van Pranger, in een eigen bewerking. De komende week zal in Alkmaar de z.g. anti-lawaal actie ter hand worden genomen. Derhalve zal iedereen, die geen voorrang ver- leent, worden aangehouden en op zijn verkeersfout attent worden gemaakt. Weet U hoe de voorrang thans is geregeld? Er bestaan 2 soorten we- gen: A. hoofdwegen, waarop U al- tijd voorrang hebt en B. (gewone) wegen, waarbij het belangrijk ver- schil maakt, welk voertuig U be- stuurt en uit welke richting U komt. A. Hoofdwegen (voorrangswegen) Als U, welk voertuig U ook be- stuurt, van een zijweg zo'n hoofd- weg nadert. ziet U een driehoekig wit bord met een rode of oranje rand op z'n punt, d.w.z. met de punt naar beneden. Oppassen is dan de boodschap, voordat U de voorrangs- weg oprijdt. Aan alle verkeer dient U in dit geval voorrang te verlenen. Als U zelf op zo'n „voorrangs- weg rijdt, ziet U bij het begin van de weg een vierkant oranje bord met een witte rand, ook met een punt naar beneden. Hetzelfde bord vindt U aan het einde van de voor- rangsweg, doch dan loopt er een zwarte streep door. B. Gewone wegen (wegen van gelijke rangorde). Het hangt er nu van af of U tot het ..snelverkeer" (auto's, motoren, trams) of tot het „langzame" ver keer (rijwielen, handkarren, enz.) behoort. Het snelverkeer heeft n.l. altijd voorrang boven het langzamd verkeer. behalve indien het snel verkeer linksaf slaat en het tege- moetkomende langzaam verkeer recht door blijft rijdeto. Alleen in dit laatste geval gaat het langzame verkeer voor. Voor het snelverkeer onderling en het langzame verkeer onderling geldt altijd de regel „Rechts gaat voor"! Brandweer, politie, begrafenis- stoeten en processies hebben altijd voorrang! Als weggebruiker moet U van deze bepalingen op de hoogte zijn. Leef ze precies na, opdat U mede- werkt aan een ordelijk en vlot ver keer. Goed opvolgen van de voor- rangsbepalingen maakt hovend'en het geven van signalen overbi"*g. Zwijgend verkeer betekent veiiig verkeer. A.F.C.-NIEUWS Vrone 1—A.F.C. 1, 2 uur. A.F.C. 2 Watervogels 230 uur. A.F.C. 3 Alcm. V. 5, 12 uur. Voor hen die de wedstrijd in St. Pancras willen bezoeken. De sup porters en andere vertrekken kwart over een (1.15 uur) vanaf de Paar- denmarkt. Zegt het voort! AFC-ers speelt zoals het moet, niet praten en open spel, wij rekenen op jullie. Het tweede krijgt de zwaarste te- genstander voor jullie geldt het zelfde. Brugman c.s. zullen er ook aan moeten werken, dan zit er winst in. Aan alien succes. opdat wij weer een keur van uitslagen bekend kun nen maken. Tot Zondag. De P.P.C.-er NED. R..K. BOND VAN RIJWIEL- MAIN DELAKE.N EN -HERSTELLERS Bovengenoemde Bond organiseert op Dinsdag 20 Januari a.s. des mid- dags om drie uur in „Kinheim" (Stationsweg te Alkmaar) een grote propaganda-vergadering, waarop vertegenwoordigers van de Nederl. Kath. Middenstandsbond en boven genoemde bond het woord zullen voeren. Het is immers de hoogste tyd, dat door deze .bond welke pal moet staan voor de belangen van haar leden een redelijke me. dezeggenschap van de rijwielhandel m de behartiging der eigen be- dryfsbelangen verwerft. Met het oog op de te regelen nieuwe organi- satie van het bedrijfsleven is het noodzakelijk, dat deze Bond zeer binnenkort overal in den lande ge- vestigd is. Daarom deze propaganda- meeting. Er zal veel gelegenheid bestaan tot ruime gedachtenwisse- ling. Daarom rijwielhandelaren. be- seft de noodzaak van deze gang van zaken, maakt enkele uren vrij en komt ter vergadering. CINEMA: ..Het wonder van de 34ste straat", 14 jaar. VICTORIA: ..Sinbad de Zeeman", 14 jaar. HARMONIE: „2 Meisjes en een Matroos", 14 jaar. A.B.T.: ..Zamoanga", 14 jaar STED MUSEUM: Tentoon- stelling werken van Vincent van Gogh. Geopend van 10-4 uur en 's avonds van 7-9 u. Zondag laatste dag, geopend van 24 uur. GULDEN VLIES: 2.30 uur, Tom Poes. GULDEN VLIES: 8 uur Alkmaarse Operette Vereni- ging. ZONDAG: GULDEN VLIES: 8 uur R.K Toneelver. „Vondel". PATRONAATSGEBOUW (Varnebroek): 3 en 8 uur filmvoorstelling. Hoofdfilm: „De kreet in de nacht". APOTHEKEN: Apotheek Schouten-Oele, Emmastr 64. PLAATSBESPREKING „VONDEL" Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de plaatsbespreking voor beide uitvoeringen van 18 en 19 Januari zal plaats hebben op Zondagmorgen om elf uur aan de zaal van het Gulden Vlies. De plaat- sen worden niet bij loting aange- wezen. ZONDAG LAATSTE DAG VAN DE VAN GOGH TENTOONSTELLING Deze tentoonstelling in het Sted. Museum trok een verheugend grote belangstelling. Morgen, Zondag 18 Jan. 's middags van 2 tot 4 zal men voor 't laatst gelegenheid hebben om de prachtige tekeningen van Vincent te gaan zien. BENOEMING Bij K.B. van 13 dezer is mr. D. J. Roos benoemd tot notaris met stand- plaats alhier. Mr. Roos is opvolger van zijn vader de eervol ontslagen notaris M. C. Roos. ZONDAGSDIENST SINT-PANCRAS. Van a.s. Za- terdagavond tot Maandagmorgen heeft dr Destree dienst. Hij is dan te bereiken onder het nummer 482 (K 2267). A1 onze leden zullen via het be stuur van hun vakbond thans wel in het bezit gesteld zijn van een spaarkaart voor de jubileumgave voor het 60-jarig bestaan van onze bond Het is de bedoeling, dat we alien deze kaart volsparen tot een bedrag van f 1.terwijl de bijeen- gebrachte gelden zullen dienen tot oprichting van een fonds om rust- behoevende moeders en vrouwen van onze leden te kunnen uitzen- den, zo mogelijk naar een eigen te- huis. Ons bestuur twijfelt er niet aan of alien zullen spontaan hun offertje brengen Want voor velen zal deze £ne gulden een offer be- tekenen. Toch durven wij het te vragen. Ook in het verleden heeft de K.A.B. grote dingen durven aan- pakken, denk maar eens aan Her- wonnen Levenskracht. Ons eigen sanatorium is gebouwd van de of fers van onze leden. Thans moeten wij de uitzending van rustbehoe- vende moeders mogelijk maken. Dat is onze ereplicht Want groot is de behoefte aan dit werk. Tal- rijk zijn de aanvragen en we kun nen gerust zeggen de smeekbeden van onze leden of hun vrouwen aan het Dioc. bestuur gericht om te helpen in een nood, waarin geen sociale verzekering of ziekenfonds een helpende hand toesteekt. Kom- aan, mannen. niemand blijve ach- ter. onze vrouwen en moeders heb ben er recht op. Hoe oud is Alkmaar? 17 JAN. De ouderdom, het eerste begin, is onbekend en uit grond- boring is gebleken, dat er wie weet hoeveel eeuwen terug wel- licht andere samcnleving is ge weest. Bij grondboring voor de put, welke het water levert voor de brandweerinstallatie in de Gr. Kerk, werdcn op verschillende diepten resten gevonden, welke er op wijzen, dat de bodem veel lager heeft gelegen. Onder de klei op een diepte van 16.3016.50 m. werden schelpen gevonden. Op 35.80 tot 37.80 m. vond men hout- resten tussen zand. Van 35.80 tot 37.40 m. werden gevonden grof zand, schelpen, stenen en grind. Weer dieper of lager kwamen houtresten en steen te voorschijn en op 74.80 tot 76 m. werden weer houtresten naar boven gebracht. Ook uit in 1885 gevonden voor- werpen deze kwamen te voor schijn bij graafwerk in de Lange- straat blijkt, dat Alkmaar ook in vroeger eeuwen reeds werd be- woond. Onder de voorwerpen was o.a. iets wat ook 19401945 ons bracht, nl. een houten haarkam. CINEMA AMERICAIN SINTERKLAAS BESTAAT OOK IN AMERIKA De Amerikaanse Sinterklaas heet Santa Klaus en zoals in Nederland, zijn er mensen, die in hem geloven en die dat niet doen. Het valt niet gemakkelijk te bewijzen, dat de weldoener van jong en oud wel degelijk bestaat, maar de advocaat in de film „Het wonder van de 34ste straat" weet het met eclatant succes klaar te spelen. Zijn client was een aardig oud heertje. Kris Kringle, dat door een New Yorks warenhuis gehtiurd werd om voor Santa Klaus te spelen: de bedrijfs- psychotechnicus, die het mannetje wil vernederen, doch daarin niet slaagt, wil hem ontslaan. Een proces is het gevolg en in een van de meer in deze film voorkomende aardige scenes weet de advocaat op origi- nele manier het bestaan van Santa Klaus te bewijzen en tevens aan te tonen. dat het alleen zijn client is, die op deze titel aanspraak kan ma ken. Op vermakelijke wijze wordt de Amerikaanse zakelijkheid en het misbruik van de Santa Klaus-figuur voor de reclame door de warenhui- zen aan de kaak gesteld en er wordt ook een loopje genomen met de Amerikaanse politiek: de warenhuis- directeur. die gerui'neerd zou zijn. als hij moest verklaren, dat Santa Klaus niet bestond en de rechter. die zich als Congrescandidaat onmo- gelijk zou maken als hij hetzelfde zou doen. kunnen op de vraag van de advocaat: ..Bestaat Santd Klaus niet?" niet anders dan bevestigend antwoorden. Voor jong en oud een grappige en amusante film. VICTORIA SINDBAD DE ZEEMAN Het zijn momenteel blijkbaar Oosterse verhalen, die in Hollywood opgeld doen. Maar dan echt op zijn Amerikaans, een hoop poeha, maar weinig inhoud. Waar hebben wij iets gevoeld van de wonderlijke Oosterse sfeer? In ..Arabische Nach- ten", in „Aladin met de Wonder- lamp", in „Ali Baba met zijn veer- tig rovers" of nu soms in „Sind- bad de zeeman"? Neen, van de wondermooie sprookjes van de even schone als wijze Sheherezade is wei nig in Hollywood bewaard geble- ven. Jammer! Men heeft danig zijn best gedaan met schone vrouwen bij elkaar te trommelen. een groot aan- tal sterke mannen bijeen gecontrac- teerd en Douglas Fairbanks is daar het middelpunt van. Om de sensatie van een spannend, goed gekleurd verhaaltje te zien. kan- men rustig gaan. Film is het helaas weer niet. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER In het A.B.T. draait deze week een interessante Zuidzeefilm „Zam- boanga". De film is rijk aan mooie natuuropnamen en ook het spel en de verdere inhoud maken het tot een bezienswaardige rolprent. Een aardig meisje, Minda genaamd, staat in het teken van de belangstelling. Een ruwe piratenleider tracht Min da tot de zijne te maken. Op een feest maakt hij haar het hof, doch de verloofde van Minda laat dit natuurlijk niet toe. Het gevolg is, dat er een hevige strijd ontstaat, welke de piraten verliezen. Wan- neer Danao, Minda's verloofde, ter visvangst is en het eiland heeft ver- laten, verschijnt de piratenleider wederom en weet na een korte wor- steling het meisje te ontvoeren. Door een toeval wordt Danao ge- waarschuwd en hij vaart ogenblik- kelijk naar het pirateneiland. Daar ontbrandt de strijd ten tweede male en weer in het voordeel van Dayao. De piratenleider komt op een enigs- zins tragische wijze om het leven. Behalve het wekelijkse nieuws gaat een spannende cowboy-film vooraf. HARMONIE-THEATER TWEE MEISJES EN 6eN MATROOS Twee aardige. vlotte meisjes, de Deyo-zusjes, treden op als gastvrou- wen in een cantine, waar mariniers, matrozen e i soldaten hun vcrmaak zoeken. Dat een oud en onaanzienlijk pak- huis kan worden omgetoverd in een waar paleis, waar grote show-num- mers kunnen worden gegeven, is te danken aan een geheimzinnige maar schatrijke aanbidder van een der zusjes. Beide meisjes zijn tenslotte ver- liefd op de zeeman. die de geheim zinnige en rijke aanbidder blijkt te zijn. Alles komt echter op zijn poot- jes terecht en er is een happy-end. Het is een vlotte comedie, waarin wat liefde. wat romantiek en vro- li.ike, luchtige muizek. De shows zijn werkelijk prachtig en dat alles wordt in een prachtig tempo voorgezet. Wie van een mooie show-film houdt. verzuime niet ..Twee meisjes en een matroos" te gaan zien. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws. DE GEMEENTE AKERSLOOT maakt zich op om Dinsdag a.s. het zilveren ambtsjubileum van haar Burgemeester, de Edelacht- bare Heer G. J. J. van den Heu- Hoewel de zilveren jubilaris aan- vel, op passende wijze te vieren. vankelijk niets van enige feeste- lijke herdenking wilde weten, is hij tenslotte gezwicht voor de aandrang, op hem door het Ere- Cnmite uitgeoefend, omdat men deze herdenking wilde aangrijpen, om de burgemeester eerherstel te brengen voor de ontrouw, die hij de eerste maanden na de bevrij- ding van de zijde van 'n deel zijner gemcentenaren ten onrechte heeft moeten ondervinden. Wij raken hierbij een teer punt en veel zullen wij er in dit herden- kingsartikel niet van zeggen, om de stemming voor het feest van Dins dag a.s. niet te bederven. Wij willen slechts concluderen, dat 'n zeer kleine groep in de gemeente na de bevrijding getracht heeft het beleid van de burgemeester te diskwalifi- ceren en door onjuiste voorlichting erin geslaagd was 'n deel van de gemeentenaren aan haar kant te krijgen. Door minder fraaie metho- des heeft men ook getracht de auto- riteiten, die te beslissen hadden, te bei'nvloeden, om zodoende de bur gemeester weg te werken, maar het is niet gelukt; het recht heeft ge- zegevierd; hij werd volkomen ge- rehabiliteerd en van alle blaam ge- zuiverd kon burgemeester v. d. Heu- vel het bewind over zijn gemeenten weer in handen nemen. Maar de tijdelijke ontrouw van 'n te groot deel van zijn gemeentena ren heeft de gezondheid van de burgemeester te zeer aangegrepen; zijn hart heeft het niet kunnen ver- dragen en op medisch advies moest hij tijdelijk zijn functie in handen geven van de loco-burgemeester, weth. P. Schouten. Thans is hij in zoverre hersteld, dat hij per dag drie uren kan werken. Akersloot heeft iets goed te ma ken aan zijn burgemeester en 't stemt tot blijde voldoening, dat het daartoe de gelegenheid aangrijpt, nu die er is: het zilveren ambtsjubileum. Goede verstandhouding. Burgemeester v. d. Heuvel was de eerste katholieke burgemeester na de hervorming. Hij is afkomstig uit Den Bosch en na als volontair werk- zaam geweest te zijn op de Secre taire te Nieuwkuik en Ursem, werd hij op 19-jarige leeftijd benoemd tot le Ambtenaar ter Secretarie te Heerhugowaard. Vier jaar later be- noemde de gemeenteraad van Aker sloot, waar de heer J. Hennes toen burgemeester was, hem met 4 tegen 3 stemmen tot gemeentesecretaris. Op 20 Januari 1923 volgde zijn be- noeming tot burgemeester; door een raadsbesluit van 5 Mei d.a.v. wer- den de functies vaQ burgemeester en secretaris in zijn persoon ver- emgd. Vermeldenswaard is. dat terstond na zyn benoeming de toenmalige katholieke wethouder, de heer Meine. zijn zetel ter beschikking stelde van een niet-katholiek. Zo gauw als de katholieken de meer- derheid hadden (4—3) in de raad, kozen zij onder burgemeester Hen nes twee kathoileke wethouders. Doch ofschoon toen de katholie ken in de minderheid waren, hun nimmer een wethouderszetel werd aangeboden nadat er een katho lieke burgemeester benoemd was stonden zij terstond een wethou derszetel aan de niet-katholieken af die met 3 een periode zelfs met zetels in de Raad vertegen- woordigd waren. Dat is gedurende de gehele ambtsperiode van burge meester v. d. Heuvel zo gebleven. Goed financieel beleid De gemeente Akersloot is een van de weinige niet-noodlijdende gemeenten, slechts in de crisispe- riode is de gemeente tengevolge van de werkloosheidsuitkeringen gemeester v. d. Heuvel heeft zich, enige tyd noodlydend geweest. Bur- zoals weh. Schouten ons in een on- derhoud verklaarde, altijd een goed financier getoond. Destijds werd net G.E.B., waarvoor f 20.000 gebo- den werd, voor f 60.000 aan de Pro vince verkocht; voor wegen en uitbreidingsplan werd grond aan- gekocht en vorig jaar werd de ge hele gemeenteschuld van ca. 42 000 gld. afgelost. zodat Akersloot een van de zeer weinige sehuldvrije ge meenten is. Over zijn financieel beleid gedu- rende zijn 25-jarige ambtsperiode en in het bijzohder van de bezet- tmgsperiode, toen hij zonder Raad regeerde. kan men daarom niets dan lof hebben. ,r Belangryke besluitcn Veel mogelijkheden biedt een vrij wel gei'soleerde plattelandsge- meente als Akersloot niet, maar de mogelijkheden heeft burgemeester v. d. Heuvel benut; in 1936 kwam de Jachthaven tot stand, ligplaats biedend aan 50 jachten, een object van f 32.000; drie jaar later werd de Jachthaven voor f8000 uitge- breid tot een capaciteit van 100 jachten. Vermelden we in dit ver- band, dat een verordening, be- ogende de handhaving van de goe de zeden in Jachthaven en op het Alkmaardermeer tot stand kwam. Op initiatief van de burgemeester werd de verbindingsweg met Lim- men aangelegd, waarin beide ge meenten voor 50 pet. participeerden wat de kosten betreft. Een nieuwe verbindingsweg met Uitgeest zou al gereed geweest zijn de aarden baan ligt er al indien oorlogs- omstandigheden dit niet verhinderd hadden. In 1923 werd de kath. school ge bouwd, die later vergroot werd, om plaats te bieden aan de 280 leerlin- gen, waarvoor ook een gymnastiek- lokaal disponibel is. In de nieuwe parochie in de Schermeer werd in 1932 een tweede kath. school ge bouwd, welke thans 96 leerlingen telt. De openbare school daar aan de overkant van het kanaal kon wegens gering aantal leerlingen niet gehandhadfd worden. Toen de electrificatie van de ge meente nog in eigen beheer was, werd het met van gegalvaniseerd ijzerdraad, dat leidde tot stroom- verlies, door een net van koper- draad vervangen; achtereenvolgens werden Zd. Schermer, De Wouden, de Starmeer en de Kogerpolder ge- electrificeerd en desondanks bracht het G.E.B. gemiddeld 3 a 4000 gld. winst per jaar op. Gemeente groeide De uitgestrekte gemeente, die een oppervlakte heeft van 2500 H.A., groeide in deze kwarteeuw van 1600 tot 2320 zielen. Wij deden slechts een enkele greep uit de vele besluiten, die ge durende de ambtsperiode van bur gemeester v. d. Heuvel werden ge nomen, het lijkt ons overbodig er dieper op in te gaan, om aan te to- nen dat Akersloot reden heeft de jubilaris zijn dank te betuigen. Het kan hem tot blijde veldoening stemmen, dat de oproep van het Eerecomit£, bestaande uit: weth. P Schouten en zijn collega E. de Bie. de beide Z.E.H.H. Pastoors v. d Berg en Kloes. dokter D. Gerritsen en oud-weth. M. Groot. gericht tot ae gemeentenaren. zo'n ..grandioos succes" heeft opgeleverd. om de woorden van weth. Schouten te ge- bruiken. Niet omdat hij voor zich een stoffelijk huldeblijk wenst doch omdat daaruit blijkt. dat de over- grote meerderheid van zijn ge meentenaren daarmee blijk hebben gegeven van hun waardering voor zyn 25-jarig beleid. Wij twijfelen er niet aan of die waardering zal nog meer tot uiting komen Dinsdag a.s. in de officiele raadsvergadering en de daarna te houden receptie, terwijl kinderzang en vlaggen in het dorp aan dit feest de nodige luister zullen bij- zetten. Fr. O. De Staatscourant van 15 dezer uhet tTrioht' 'Ia* Mi wijze van rechUhersel eervol ontslag is ver- w K°n JBes,u't van 3 Octo- TrJnJ?! ,aa,LD' F- c- F- van den rieuvel als burgemeester van Ur sem, ingaande 10 Juni 1946. Men zal zich herinneren, dat de burgemeester y. d. Heuvel destyds by Mimsteneel besluit buiten func- tie werd gesteld, tegen welk be- on^ ^,n-.berocP, mogelijk was. In onze destyds geuite mening. dat dit ?urechte was genomen, worden wy thans versterkt door dit Kon. Besluit. waarbij aan de oud- burgemeester eervol ontslag wordt verleend, waarmee echter het te zynen opzichte gedane onrecht nog met hersteld is, al vermeldt de Staatscourant dan. dat dit besluit bii wyze van Rechtsherstel is geno men. eeuu veel belangstelling voor de receptie, wat de oudjes wel diep getroffen zal hebben. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de heer C. K. Kroonenburg, burgemeester van on ze gemeente. MET PETROLEUM OVERGOTEN SINT PANCRAS Enige dagen geleden kwam de heer A. D. tot de ontdekking dat zijn aardappelen die hij achter zijn huis in een kuiltje had opgeslagen een eigenaardige reuk verspreidden. Wat was de oor- zaak hiervan. Er bleek dat petro leum door de luchtgaten, op een hoeveelheid van ongeveer 400 kg., gegoten was. De hoeveelheid was totaal bedorven. Eeri onderzoek wordt ingesteld. Het komt wel uit dat de petroleum niet erg schaars meer is, want men gebruikt het weer voor alle doeleinden. DAMES-HANDBAL LIMMEN. De voetbalvereniging R.K.V.V. Limmen zal op veelvuldig verzoek over gaan tot het oprichten van een handbalclub voor dames. Zij die daar interesse voor hebben geven zich op bij C. Nuyens, Kerk- weg alhier. CASTRICUM. Tijdens een kort maar hevig onweder sloeg de blik- sem in het gebouw van de Zuivel- fabriek de ..Holland" aan de Bre- deweg alhier. Het gehele gebouw werd na de inslag in een nevel van zwavel gehuld. En ontstond won der boven wonder geen brand. HUGO-BOYS-NIEUWS HEERHUGOWAARD-NOORD. Hallo jongens, na een Zondag rust, die jullie wel weer eens goed ge daan zal hebben, gaan we Zondag een zware wedstrijd tegemoet, nl. tegen SRC I thuis. We mogen maar hopen dat het weer goed blijft dan zal het met 't veld wel gaan, de doelen zijn nu tenminste goed ver- zorgd. De aanvang is om half drie, dus nu zorgen dat de punten thuis blijven. Ons tweede gaat a.s. Zon dag naar VIOS 2. Het zal ons be- nieuwen, jongens. Zorgt vooral dat jullie van de onderste plaats afko- men, want zoals wij vernamen moe ten waarschijnlijk de onderste twee degraderen, zonder degradatie- wedstrijden te spelen. Naar de kwaliteit behoeven jullie heus niet onderaan te staan als er maar eens een beetje meer doel- punten gemaakt werden. Aanvang om half drie. De opstelling en de tijd van vertrek worden bij de kerk aangezet. Dus tot a.s. Zondag en wij verwachten zeer veel publiek, want het zal aan spanning niet ont- breken. Misschien wordt er voor de Junioren ook nog een wedstrijd be kend gemaakt. DE WITTE ENGEL BEEMSTER. Door het Rode Kruis afd. Beemster werd Woens- dagavond een propaganda-avond ge- houden. Naast enige komische film- pjes en een film, die ons iets liet zien over de activiteit van het Frie- se Rode Kruis-team in Indonesie, werd de werkelijk schitterende film „De witte engel" vertoond. Dez-> film, die een beeld gaf van het levenswerk van Florence Nigthin- gale, hoe zy ondanks tegenwerklilg, bureaucratie en corruptie zich niet liet weerhouden het leed der oor- logsslachtoffers te verzachten, was een betere belangstelling ten zeerste waard geweest. Dit werk, dat later op initiatief van de Zwitser Henri Dunant inter- nationaal georganiseerd werd voort- gezet in het Rode Kruis, verdient ieders sympathie en medewerking. Het moet ten zeerste betreurd wor den, dat het bestuur der afdeling Beemster niet bij machte is geweest aan deze avond groter bekendheid te geven. Verscheidene aanwezigen gaven zich op als lid van de afdeling. Zij, die dat alsnog wensen te doen. kun nen zich opgeven bij Zuster Hartog, Zuiderweg Z.O.-Beemster. 1013 Februari 1417 Februari 1720 Februari 25 Maart 69 Maari Opgaven inzenden aan Directie Retraitehuis "H'N usfc-iea De ruim 2-jarige Diny Duin uit de Patrimoniumstraat te Krommenie die Donderdag vermist was, is Vrij- dag uit een nabij de woning gelegen sloot opgehaald. Tot Donderdag- avond laat had men zonder resultaat gedregd. Met enige plechtigheid heeft Mi nister Mansholt te Middelburg de Herverkavelingscommissie voor Walcheren gei'nstalleerd, waarbij hij verklaard heeft, dat Walcheren in zijn oude luister hersteld zal worden. Er is met de uitvoering van het plan 50 tot 70 millioen gulden gemoeid. Mr. A. J. v. d. Weel, voor- zitter van de Commissie, zei dat zij met zorg en vreugde haar taak be- gint, zorg, om de grote bevoegdheid die zoveel verantwoordelijkheid meebrengt, blijdschap, omdat men kan meewerken aan de opbouw van het geliefde eiland. Deze taak zal eerlijk, rechtvaardig, doortastend en nauwgezet moeten geschieden. Ook de Raad van Beroep voor de her- verkaveling werd gei'nstalleerd, die onder voorzitterschap van Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer staat. OT F,OUDEN ECHTPAAR n fINT-pANCRAS. On 16 Jan. beleefde het echtpaar Roos-Hekel cle dag dat zij voor 50 jaar in het uwelyk traden. De beide krasse oudjes gemeten nog een uitstekende gezondheid. De oude Roos is zijn grayjes nog lang niet vergeten en hy weet nog heel wat oude herin- nenngen met smaak te vertellen. Des avonds bracht de muziekveren ..Irene een serenade. Er bestond GEZAGVOERDERS ONDERSCHEIDEN CASTRICUM. Aan de heren A. Rommel en Verway, gezagvoerders ter koopvaardij, en woonachtig te Castricum, zijn te Rotterdam door Z.K.H. Prins Bernhard uitgereikt de medaille van bijzondere verdiensten voor zeevarenden. KAT. THUISFRONT TUITJENHORN. Op de dilletan tenavonden van Thuisfront zal de Jury, voor het toekennen van de me- dailies, bestaan uit Ch. G. M. Im- mens, hoofd der school Kerkbuurt, D. Broersma, hoofd der school te Dirkshorn en de heer A. N. Iping. De fa. Garritsen en Koster, elec- tro-technisch bureau te Scliagerbrug die enige maanden geleden de gra- mofoonplaten voor de jongens in Indie heeft gemaakt, stelt gratis een geluidinstallatie beschikbaar om ook deze avonden te doen slagen. ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater, Zamboanga, 14 jaar. Victoria, Sindbad de zeeman, 14 j. Ci nema Americain, Wonder van de 34ste straat, 14 j. Harmo- nie, 2 meisjes en 1 matroos, 14 j. DEN HELDER: de Witte, Don 't fence me in, 18 jaar. Tivoli De vrouw met het geschonden gelaat, Volwassenen. HOORN: Winston theater, Reap the Wild Wind, 18 jaar. Victoria Bij de Marine, 14 jaar. SCHAGEN: Royal, Tarzan overwint, 14 jaar. BERGEN: de Rustende Jager, De klokkenluider van de Notre Dame, 18 jaar. ENKHUIZEN: Munt, Mexicaanse Rovers, 14 jaar. Jeugd op Drift, 14 jaar. WIERINGEN: de Haan, Carmen, Volwassenen. De Spookmijn, 14 jaar. BREEZAND: Apollo. Going my way alle leeftij den. Je moet maar boffen, 14 jaar. NOORD SCHARWOUDE: Tivoli, Rode Pimpernel, 14 jaar. George wint op alle fronten, alle leeft. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: REGEN EN WIND! Krachtige, nu en dan harde wind tussen Zuid-West en West. Regen. Stijging van tem- peratuur. In het tijdvak van 19 Januari tot en met 13 Maart a.s. zal een schoe- nenbon naar keuze worden ver- strekt aan hen, wier stamkaartnum- mer eindigt op het cijfer 0, dan wel op de cijfercombinatie 54, 64, 74 84 en 94 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. Omtrent de regeling voor kinder- schoenen volgen binnenkort nog na. dere mededelingen. Zondagmiddag 18 Jan. a.s. zal de eerste secretaris van de Katholieke Volkspartij dr L. A. H. Albering van 15.00 uur tot 15.10 uur via de K.R.O. een radio-speechje houden, waarin hij enige plannen en richt- lijnen van de partij uitstippelt voor het jaar 1948. OBDAM, 16 Jan. 10200 kg rode kool 12, afw. 6.406.80, 4500 kg gele kool 6, afw. 1.50, 3900 kg witte kool 16.9017.10, 1200 kg savoye kool afw. 11.10—19.10, 5300 kg peen B 9.10—9.50, C 8.50—9.30, 5400 kg uien 23—23.10, grof 24.30—25, 68000 kg 5900 kg spruitkool 2047, afw. 911, 1160 kg witlof I 24—25, II 14—18. ALKMAAR, 16 Jan. Andijvie 3286; winterpeen 89; boerenkool 612; worteltjes 519; groene kool 9—21.50; spruitkool 5—56; rode kool 7.2016; gele kool 4.807; prei 9 33; uien 12—22; bieten 6-8.50- wit lof I 2131 witlof II 1018; bloem- kool I 39; bloemkool II 15- knol- selderie 3.50—16; selderie 6—9- selie 9—11; peren 29—48; appels 29—70. BOVENKARSPEL, 15 Jan. 100 kg boerenkool 3; 13.000 kg groene kool 21.30—22.10; idem afw. 9.60—19; 800 kg spruitkool 29—33; 41000 stuks bloemkool I 43—63; id. afw. 21—34- id. stek 6.10—15.90; 600 kg bieten 8; 2000 kg rode kool afw. 4—7; 3000 kg gele kool 6; 1000 kg witte kool 6.40—8; 5 baal uien, drielingen 16.80; id. nep 11.70—13.70. BEVERWIJK. 16 Januari. An dijvie 5696, bloemkool 1546, was- peen 624, witlof I 1928, spruiten gesch. 40—62, idem ongesch. 1837, boerenkool 4—9, groenekool 12—25, rode kool 10—17, gele kool 2—8, prei I 29—41, knollen 1 20—35, breekpeen 6—10, bloemd. gele 23-26, kroten 710. WARMENHUIZEN. 17 Januari.— 9300 kg rode kool 1212.30, 25.700 kg witte kool 10—17.40, 900 kg bie ten 3. 150 kg andijvie 5457, 550 kg groene kool 11.60, 18.500 kg gele kool voor veevoer 1.53. In Noordwijk bij de P.T.T., waren de klanten niet tevree. Pakketten voor het buitenland verdwenen spoe dig ongalant. Plots kwam er licht m deze zaak. Men stelde ambtena- rcn aan de kaak, die vielen spoedig door de mand, twee vacatures meer in 't land. Een politieke delin quent bleek spoedig een handige vent. Liep weg uit't kamp van zijne zuchten en ging een heel eind aan 't vluchten. In Meppel had men hem te pakken, nu zit hij weer in as en zakken. De luchtlijnen in Slo- wakije schijnen zeer danig te ge- dijen. Gaat men nu met zo'n toestel mee. voelt men zich rustig en te vree. Een bioscoop is ook aan boord. Hebt u daar al eens van gehoora? In Palestina, het Heilige Land, is men nog lang niet uit de brand. Hoe is men de vrijheid aan 't vie ren? Gedood 1069 Arabieren. Doch ook 769 Joden heeft men gevoege- lijk kunnen doden. Allen van Krupp zijn advocaten, zijn het hof plots gaan verlaten. Ze hebben schijnbaar niets verleerd, nu we gens belediging gearresteerd. Thans trekken ze geen enkele cent, zien slechts de eel van hun client. Te koop: beste driewielde kar op ijzer, een sproei- vat met slang, een canon- sproeier, inh. 200 liter G. VERWER, H. Hugow N.., tel. 2262-223. Te koop: een zo goed als nieuwe sorteermachine, schudder, met 6 zeven en 200 m. smalspoor m lorrie. J. KOENIS, 't Veld C 95 Te koop een in beste staat verkerende voor billijke prijs. Te bevragen bij A. PEERE- BOOM, Zadelmakerij te Nw. Niedorp (N.H.) De N.V. NOOIT GEDACHT te Alkmaar, heeft nog af te geven. Te bevragen bij de Directeur W. KLA- VER, Kenn. straatweg 45, tel. 3157, aldaar en L J. BOGHOUT, Makelaar te Hillegom, tel. 5870. TE KOOP: voor sfbrssk, voor dGgsn6 die er een woonhuis van wil bouwen in de gem. Oude Niedorp. Te bevr bij J. BURGER, De Weei 155, te O. Niedorp. TE KOOP: deur m. ko- zijn, 2 kroonlampen, broodtrommel, vleesmo- len, spiegel, schilderijen. Frieseweg 7, Alkmaar. Vroeg rood koolzaad Vroeg gee! koolzaad Laat geel koolzaad Dcen wit en Witlofzaad. Bij 123, ,ST. PANCRAS Te koop aangeb. pl.m. 15000 kg. voedcrbieten (Mangel- wortel) gelegen aan groot vaarwater en tevens ook aan verkeersweg. C Pronk, 't Rijpje B 287, St." Maarten N.H. Licht motorrijwiel aangeb. D.K.W. R.T. bouwjaar '38, In goede conditie. O. Bootsma, Idenslaan 83 B, Schoorl. Te koop: 2500 kg Eerste- lingen poters, goedgek. in klas A, maat 35-55, met lichte pok. A. Zuurbier, H.Hugowaard-N., D 70. Te koop: een licht motor rijwiel, zo goed als nieuwe banden. Sacks motor 98 cc. Adres W. Appelman, Oost- dijk G 250, Heerhugow. Z. Te koop een Overhaul, lang 68 M. normaal spoor met wagen en lier met drie versnell. en schijven- stel, m. 45 M. staaldraad, geheel compleet. Te zien en te bevragen bij A. Kooy Pz., Hasselaarsweg C 5, Heerhugowaard (N). Te koop: 20.000 stuks BLOEMKOOLPLANTEN Record (1 maal verspeen- de). JAC. NUGTER. Slachthuisstr. 25, Zaandam Te koop Electra motor, 3 phasen, merk A.E.G., 120- 220 volt, 950 toeren, 14 pk Ook ruilen voor lichtnet- motor 220 volt. CP. Dekker, Lage Noord F 45 Schagen. Te koop 23000 kg. Voerbie- ten, te bevr. bij Nic. Dek ker, Hoogebrugweg Waar- land. Te koop zwart herenpak voor bejaard man, kleine maat. Wed. E. Mol, Rustenburg R 6, Ursem. Uit de hand aangeboden: 1.65 H.A. Zeer geschikt voor fa- brieksterrein. Gelegen aan N.H. Kanaal by Alkmaar, 90 M breed. Hypotheek beschikbaar. Brieven no. 10294, bur. van dit blad. Te huur gevr. 1 a 2 ha bouwland, moet geschikt zyn voor aardappelenver- bouw. Br onder no. 10299 bur. v. d.' blad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2