JAN GROENHAAR B UIT DE KERMIS DER WERELD Indie roepf om deleters UITBREIDINGSPLANNEN WEER ONTVOUWD Landaanwinst 'n grote noodzaak r~ Wat leeft er in ons land? Duizenden nieuwe bedrijven Vrijstelling broederdienst Zei U iets? DE LITURGIE VAN DE DAG Minder naar de huisarts lopeh Vuilnisauto wordt aangekocht Verliezen Neder landse strijdkrachtep Ook de schilders Tf Fiff II NIEUW h'OORDHOLLANDS DACBLAD - Zoterdag 17 Januari 1948 hi. wordt niet uitgebreid m6edig Kinderbijslag en zelfstandigen GEMEENTERAAD WIERINGERMEER betalen geen ,,zwarte lonen" meer Dood achter hef- stuur DE BUIT IS ONTDEKT van ..Gerrit de Stotteraar" NIEUWE POLITIEKE PARTIJ Nederlandse Volksunie" V- Makelaar uit Bussum gearresteerd GEEN DOKTERSBRIEFJES MEER 1 n verboi'f' mpf Woonruimte wet Indisehe federalisten zijn geen Wajangpoppen Salarissen Nijverheidsonderwijs I'J iJ: fe (Van onze specials verslaggevgr) |S ER NIETS ANDERS meer te doen, dan kalm, o zo kalm, af- wachlen tot er voldoende maatregelen genomen zijn, zodat onze Jonge boeren en tuinders een plaats hebben gevonden? Natuurliik valt er nog genoeg te doen, want het zou toch dwaas- heid zijn, wanneer men in alle vrede en rust de beste werkers van het land zou laten vertrekken, of zou laten overgaan in andere beroepen, dan die, welke ze met hart en ziel hebben ge- kozen. Er zijn nog mogelijkheden te vinden, zeker voor een groot aantal boeren en tuinders, alleen al in de Noordoostpolder b.v. kan er nog veel meer worden gedaan, dan tot nu toe gebeurd is. En dan vooral de droogmakingen, die men met allerlei moeilijk- heden ziet omhangen. Zou zodanig werk niet worden uitgevoerd, dan betekent dit een ernstige stagnatie in de cultures. Maar ook hierover zal het laatste woord nog niet gesproken zijn, daar twijfelt niemand aan, want per saldo is het toch zo, dat ons land op de duur steeds meer eigen behoeften in eigen omgeving moet gaan bevre- digen. De Noordoostpolder is weer een van die prachtige aanwinsten, zoals dat indertijd met de Wieringermeer het geval was. Overal zijn grote houten kampen opgetrokken. om de duizenden landarbeiders te herber- gen en hier en daar komen al boer- derijen te voorschijn, zoals iedere boer of tuinder voor zichzelf zou wensen. Diezelfde polder is nu een vijftal jaren. klaar en op het ogenblik wor den 21.000 H.A. bewerkt. Voor de werkzaamheden zijn naar schatting in 1948 7000 arbeidskrachten nodig, die worden ondergebracht in de ba- rakken, of op de reeds aanwezige boerderijen hun intrek kunnen ne- men. Er is op het ogenblik voor een oppervlakte van 48.000 H.A- drooggelegd en een klein reken- sommetje wijst dus heel gemakke- lijk uit, dat nog 27.000 H.A. moeten worden ontgonnen. Hier ligt al een prachtig werkterrein voor honder- den jongeren. die er naar verlanggn iets nuttigs te gaan doen. 27.000 H.A. betekent een stevige aanwinst in onze landhonger, waarvan door honderden pachters in de toekomst gebruik kan worden gemaakt. Wat de reden is, dat het nog zo lang duurt? Tn bepaalde kringen schiint het tamelijk stroef te gaan. Obleide eco nomic, onjuiste productie-uitzet. wrijvingen met export en de eigen- aardige verdeling der teeltvergun- ningen speelt overal in de lande een typische rol en zal ook hier wel een woordje meesDreken. Maar van grotere invloed moet het toch zijn. dat duizenden boeren en tuinders wachten. om eindelijk te kunnen beginnen. Kraohten dringend nodig Op het ogenblik zijn in de Noord oostpolder ongeveer 1500 z.g. rand- bewoners werkzaam, terwijl 4600 ar beidskrachten in de overal verspreid liggende barakken zijn gelegerd. Deze krachten be<=taan hoofdzake- liik uit politieke delinquenten. ook al, omdat er niet voldoende „be- roeps"mannen te vinden zijn. Voorts werken er 1200 jonge boeren. die als eerste pioniers in de droogge- legde oolder ziin gekomen en dus in de loop der jaren op de te bou- wen boerderijen zullen worden ge- zet als een logische groei voor de zorgen en inspanningen in de harde voorafgaande jaren. Zo verwacht men. dat hinnen de eerste 8 jaren 2000 borrderiien znllen worden gebouwd, zodat 2000 zelfstandige pachters een be- hoorliik, en nitstekend inzerieht bedriif zullen kunnen exploiteren. Ook landarbeiders zouden. volgens de gegevens, in aanmerking ko men voor een eigen bedrijf, waar- voor een berekening van ongeveer 12 HA per bedrijf wordt gemaakt. Maar. zoals reeds gezegd, arbeids krachten zijn dringend en drln- gcnd nodig in deze polder. Ar beidskrachten, die niet bang ziin hun handen te gebruiken, die ook niet bang zijn voorlopig zonder luxe te moeten leven als pioniers in eigen land. Gelukkig zijn er nog jonge boeren en tuinders ge noeg te vinden. die zoiets aandur- ven en wiilen cultiveren. Nu is er een begin gemaakt met de Zuid-Sloe tussen Walcheren en Zuid-Beveland, die na droogleg- ging 458 HA zal bedragen. Ook zijn er grotere plannen in gevor- derd stadium, of althans zijn de ge- dachten rijp. om op papier te zetten. Zo zijn er b.v. plannen voor een Zuid-West- en Zuid-Oostpolder, die na drooglegging en cultivering weer duizenden HA grond zullen opleve- ren, wat betekent, dat er etteliike duizenden bedrijven kunnen worden geexploiteerd. En nog verder gaan de gedachten uit naar de Dollard bij Delfzijl en gedeelten van de Wad- denzee. Voordat dit alles tot een goed einde is gebracht zullen er De mededelingen omtrent vrij stelling wegens broederdienst zijn voor een deel niet geheel juist ge- weest of kunniV althans een ver- keerde indruk hebben gewekt. .Voorop staat, dat het voor zoda- nige vrijstelling nodig is. dat de in- geschrevene voor de dienstplicht kan wijzen op de dienst van drie broeders of halfbroeders. Daarin is geen verandering gebracht. Maar er is nog een andere regeling getroffen waardoor in sommige gevallen het kunnen er veel en het kunnen er ook weinig zijn ook anderen vrij kunnen blijven van dienst als gewone dienstplichtige als er geen drie maar wel twee broeders of halfbroeders dienen of gediend heb ben. Dat geldt dus niet voor alien. Het is hiermede als volgt gesteld: De verschillende diensten bij het leger of bij de Marine stellen zeer verschillende eisen aan de lichame- lijke gesteldheid. Daarom worden gekeurden in een groot aantal ge- schiktheidsgroepen ingedeeld. Zijn er nu bij sommige groepen meer personen dan er van de groep nodig zijn om als gewoon dienstplichtige te dienen, dan wordt naar vaste regelen uitgemaakt, wie gewoon en wie buitengewoon dienstplichtige wordt en daarbij wordt dan in de eerste plaats tot buitengewoon dienstplichtige bestemd degenen, die' behoren tot gezinnen, waaruit reeds twee zoons dienen of gediend hebben. Er is dus geen sprake van, dat alien die twee zulke broeders hebben. van militaire dienst als ge woon dienstplichtige zouden kunnen vrij komen. echter wel wat jaren ovezheen gaan, zullen ook de organisaties moeten vechten om het behoud van rechten en zullen vooral boeren en tuinders zich zelf terdege moeten bezinnen wat te doen. De verdeling en uitgifte der teeltvergunningen zal worden herzien, dat is overigens een dringende noodzakelijkheid. Maar verder gaan er stemmen op (in tlentallen gesprekken werd dit opgevangen) om te komen tot een bepaalde regeling dat boeren en tuinders op een zekere, niet al te oude leeftijd met ere kunnen gaan rusten en dat zo de bedrijven weer in jongere handen kunnen over gaan. Het kan slechter Zo zijn er meer stemmen te be- luisteren. die naar voren komen, wanneer de plattelanders 's avonds op het dorpsplein bijeenkomen, of die je hoort in de ..scheerwinkels", de voornaamste vergaderplaats van het platteland. Het geeft allemaal zo weinig. zeggen de jonge kerels hier, terwijl ze bedachtzaam woord voor woord kiezen. Geen wonder, dat het niet veel uithaalt. want er moet gesproken worden in de orga nisaties waar ze in thuis horen. des- noods met twee vuisten op tafel. Maar daar wordt heel dikwijls al leen maar gepraat over bijkomstig- heden en tweederangs problemen. Desondanks is dc periode na de bevrijdlng niet een van de slecht- ste geweest, daar zijn de platte landers het wel over eens. Uitvoer ging, binnenlandse afzet was niet al te gering, integendeel zelfs, en een massa moeilijkheden konden worden opgelost. Met andere lan- den wordt nog onderhandeld en het zou heel vreemd moeten lo- pen, als Nederland geen behoor- lijke stem kreeg in het internatio- naal handelsgezelschap, want nooit zijn ze hier bang geweest om een stoot op te vangen, maar oofc om de nodige uit te delen, als dit geeist wordt. Ja, de regering en de ambtenaren daar heeft de boer en de tuipder het nu eenmaal niet op begrepen. Maar de ambtenaren van hun kant hebben ook hun opmerkingen. Zo zal het wel altijd blijven, doch de hoofdzaak is. dat het grote doel niet uit het oog wordt verloren: dat Nederland zichzelf uit een massa moeilijkheden moet helpen en de bevolking heeft daar zelf een groot aandeel aan, niet door op bijeen- komsten, in scheerwinkels en o> dorpspleinen alles af te breken, maar door positieve daden te stel len, in het belang van een goede boerenstand en van geheel de be volking. Niet dat een economische oorlog op de ruggen van de boeren en tuinders moet worden uitgevochten, deze stelling is te veel een obsessie geworden. Maar geen enkele stand kan de ander missen, dat is een overtuiging, die iedereen bij zich moet dragen, dan zal ook dat alles wel weer gaan. Want Nederland heeft slechter dagen gekend en heeft ti.iden mee- gemaakt. dat de horizon duister was en ondoordringbaar. terwijl nu in de verte meer licht te zien is. men dikwijls wil opmerken, Letter- lijk en figuurlijk handen aan de ploeg, dat is het beste geneesmiddel tegen iedere vorm van pessimisme. T. v. d. H. (Wordt vervolgd.) Kaasjagers waren in de voor- bije tijd lieden, die de aandacht hadden van de C.C.D., de Eco nomische Recherche en derge- lijke. In Amsterdam is de hoofd.- commissaris van politie een Kaasjager, d.w.z. hij heet zo en hij speelt derhalve een rol, een hoofdrol wel te verstaan, in het drama van de hoofdinspecteur en de rechercheurs van de Eco nomische Recherche, die „be- leidsfouten" hebben gemaakt, door een verdachte meneer uit- stapjes te laten maken en zo waarschijnlijk het onderzoek in een of andere distributie-zwen- del te hebben bemoeilijkt. Dat is dus een goede kaasjager, die niet van plan is, zich de kaas van het brood te laten eten, ook niet door sensatieverhalen van sommige kranten. Men sprak nogal luidruchtig over Het Ge- heim van de Blauwe Kamer in het Hoofdbureau van Politie. Dat is kamer 211. Nu heeft de H.C. aan de pers vertelt, waar- om die de blauwe kamer heet. Dat is, omdat de rechercheurs van die kamer zoveel roken, dat het er blauw ziet van de rook- wolken, en dus niet, omdat er iets zo bijzonders aan de hand zou zijn, dat de politie die naam zou gebruiken als een code- woord, om in diep geheim een complot te ontmaskeren! Men is geneigd te zeggen, dat dit iets is, wat hij zijn grootje maar wijs moet maken. Want als er zoveel kamers zijn in het Amsterdamse Hoofdbureau wat een woonruimte! dan zullen er toch wel meer recher cheurs zijn, die zich in rookwol- ken hullen. De beste detectives kunnen, volgens de literatuur, het diepste denken, als zij maar dampen. Wij moeten nu maar afwachten, in hoever de hoofd inspecteur en de rechercheurs, die zwaar de dampen in hebben, nog een zware pijp te roken krijgen. Tweede Zondag na Driekoningen. Evangelie van de Bruiloft van Cana. Oorspr.: 6 Januari. Epiphanie, Verschijning des Heren. Die Ver- schijning zag men in drie feiten: Geboorte, Doop, Eerste Wonder. Door opkomst van 25 December als Geboortefeest en uitgroeien van dat feest tot een Kerst-cyclus, werd 6 Januari: Sluitstuk van de Ge- boorteviering (ons ..Driekoningen"). De band tussen de oude Drie Ver- schijningen bleef nog merkbaar: op 6 Januari. Evangelie: slot van het Geboorteverhaal; op Octaaf van 6 Januari: Evangelie van de Doop in de Jordaan; Tweede Zondag na 6 Januari Evangelie: van de Bruiloft van Cana. In de laatste tijden (na XVIIe eeuw) groeide Kerst-cyclus nog verder uit: Zondag in het Octaaf van Epiphanie (le Zondag na 6 Januari) werd feest der H. Familie. Daardoor werd de volgorde der vie- ring der 3 Verschijningen verscho- ven; die eerst was: 6 Januari: Drie koningen; Zondag in het Octaaf: de Doop; op het Octaaf: het le Won der. BELANGRIJK Eaten er nu lezers zijn, die aan de echt- heid van Spulbaas' berichtgeving twijfelen. Bij deze laat Spulbaas aan zijn hooggeacht publiek weten, dat alles wat hij schrijft op pure waarheid be- rust en dat hij altijd de bewijzen ter inzage houdt voor al degenen, die de waarheid als ,.De waarheid" zien. Beleefd aanbevelend. enz. TOEKOMST- MTJZIEK In 1952 zal Amerika zover zijn, dat raket- ten van het V2 type, die nauwkeurig be- stuurd een start op een afstand van 7500 km. treffen, in massa ge- produceerd kunnen worden. O, schone toe- komstzang, wat word ik nu al bang. ZUIGEN MAAR Teneinde het tekort aan visnetten te be- strijden heeft Harry George van Norfolk een soort stofzuiger uitgevonden, waardoor men in staat is fle vis- sen langs een grote slang van de zeebodem naar het schip te zui- gen. Naam: viszutger. DJK Koning Manzolwan- dile van de Zoeloe's is zo dik geworden, dat men een speeiaal bed voor hem heeft moeten maken en een speeiaal huis heeft moeten bouwen. Bovendien heeft hij een achtper- soons-auto gekocht, doch zes bedienden zijn er nodig om hem in en uit de wagen te hijsen. BRUTAAL In Berlijn werd in- gebroken in het Hoofd bureau van Politie. De dieven namen geld en allerlei waardevols uit de brandkast mec. Toen men de die'stal ont- dekte behoefde men de politie niet op t bellen. De Engelse legerka- pitein Robert Kerr McLarden is onder- scheiden. Tijdens de gevechten op de Phil- lippijnen had deze offi- cier bij zichzelf de blindedarm eruit ge- haald. Naar hij zelf verklaarde wist hij, dat hij blindedarmont- steking had en dat hij, als hij niet3 deed, zou sterven. Hij gebruikte een spiegel en hoewel hij veel pijn had, ge- lukte het hem de blin dedarm eruit te krij gen. Met vezels van een jungle plant naaide hij zijn buik weer dicht. SPULBAAS Het bekende St. Vincentiusgesticht te Harreveld nabij Varsseveld is door een felle brand verwoest. Van het gebouw, waarin jon- gens zijn ondergebracht die onder voogdij zijn gesteld, bleef maar weinig over. Op verzoek van de leiding der K.V.P. besloot het Centrum voor Staatkundige Vorming over te gaan tot de installing van een commissie die tot taak heeft op korte termijn een voorontwerp van wet samen te stellen op de toekenning van kin derbijslag aan zelfstandigen. In deze commissie hebben zitting de heren: A. B. Michielsen, W. J. Andriessen, mr F. F. H. Cerutti, Th. S. J. Hooij, J. W. F. v. Meegeren. mr A. C. M. v. d. Ven, terwijl prof, mr C. P. M. Romme adviserend lid der commissie is. De secretaris der commissie is de heer G. J. M. Veld- kamp. „Ontzaggelijk veel werk valt er op medisch gebied nog in Indlg te verrichten". Deze woorden brach- ten het gesprek tijdens de perscon- ferentie, die enkele dagen geleden aan boord van het hospitaalschip •„De Grote Beer" door de medisch officier Dr. A. D. W. Tilanus werd gehouden, op het onderwerp van het tekort aan medici'in onze Oost. waarmee in verband enige tijd ge leden H. K. H. Prinses Juliana een oproep tot de Nedrlandse doctoren richtte. Vanzelfsprekend noemde dr. Tilanus de Japanse bezetting als di- recte oorzaak. In de grote behoefte kon niet onmiddellijk worden voor- zien. Doordat de hygiene slecht was en de inlandse doktoren over zo goed als geen medicijnen konden beschikken, had men bovendien na de Japanse capitulatie met een grote achterstand in de volksge- zondheid te kampen. Energiek zijn de Nederlandse dokters de strijd begonnen, doch het werk is zo onmenselijk zwaar, dat het bijna niet is vol te houden. Als voorbeeld gaf onze zegsman een voorbeeld van de dagindeling. zoals die door een van zijn collega's in Indie wordt gevolgd. Om half zeven uit bed, ontbijten en dan van 7 tot 11 uur spreekuur. In dit tijdsbestek worden niet min der dan 5 tot 600 patienten behan- deld. Van 11 uur tot half een staat dezelfde dokter in de operatieka- mer, waar hij in deze tijd wederom een zo groot mogelijk aantal opera- ties verricht. Voor het midd^geten is slechts een half uur beschikbaar en aan het in de tropen zo hard no dig middagdutje kan in het geheel nief worden gedacht. Van 1 tot 5 gaat de dokter op pad en bezoekt zijn liggende patienten, voor welk BURGEMEESTER LOGGERS van Wieringermeer hield ter opening van het nieuwe zittingsjaar een zeer uitvoerige beschouwing over de gang van zaken gedurende 1947. Hierin wees hjj er o.a. op. dat in 1947 1500 evacue's naar Wie ringermeer terugkeerden, waar door het totale bevolkingscijfer 4368 werd. Thans verblijven nog rond 2700 Wieringermeerders in hun onderscheidene vluchtoorden doch de verwachting is gerecht- vaardigd, dat zij bjjna alien dit jaar zullen terugkeren. Het woon ruimte tekort is zeer zorgwek- kend en is veel nijpender dan waar ook in Nederland, niet al leen wegens de enorme vernielin- gen, doch ook al omdat het vlak voor 1940 op stapel gezctte bouw- nrogram van 1500 woningen, niet is uitgevoerd, cfn daarnaast nog talrijke trouwlustigen in deze jonge en krachtige gemeensehap een woning zoeken. Spr. huldig- de de leden van de woningcom- missie voor hun toewijding. De uitbreidingsplannen Het is aan te nemen, dat de uit breidingsplannen dit jaar klaar komen. Nauw verband hiermede houdt het plan van de Minister v. Financien om Riiksgronden voor bouwterrein aan de gemeente over te dragen. Voorts kon spr. mede- delen. dat de Landbouwhuishoud- school onder directie van mej. Re- decker per 1 Februari zal gaan draaien. terwijl de opening van de nieuwe landbouwachool omstreelcs Maart kan worden tegemoetgezien. Zij zullen beiden onderdak vinden in de noodschool te Slootdorp. Met erkentelijkheid maakte spr. gewag van de terugkeer der beide dokto ren en de beschikbaarstelling van f 11000.— voor het verenigingsle- ven. door Volksherstel. Na even stil sestaan te hebben bij de betrekkelijke welvaart van diverse bedrijven, moest hii helaas opmerken, dat de middenstand ernstig gedupeerd wordt door de regeling voor materiele oorlogs- schade. Los van deze economische positie, kon hii vaststellen. dat de verzorgende middenstand (bakkers enz.) het wegens het nog gering aantal bewoners zeer zorgelijk hebben tegenover de vakmidden- standers. die daadwerkelijk aan de wederopbouw werken. Aan de reorganisatie van de brandweer wordt nog steeds ge- werkt. In afwachting op het arri- veren van snelle mobile eenheden. hebben de besturen van de omlig- gende gemeenten toegezegd, in het hun aangrenzende gebied, de brandbestrijding te zullen waarne- men. Een ontzavgelijk arbeidsveld ligt nog braak. Er zullen een raadhuis. een gebouw gemeente werken. ambtswoningen. schoolgebouwen on woningen. en lokaliteiten van allerlei aard moeten verrijzen. Maar dat kan niet eerrter dan dat een dragelijke finantiele schade- regeling voor de gemeente wordt getroffen. Want is het voor de Middenstanders bijv. nog vrij pro- blematisch, de gemeente zelf weet nog niets. Hij deed aan het slot van zijn betoog een beroep op de wethouders, raadsleden, ambtena ren en arbeiders van hoog tot laag om eendrachtig te werken aan het herstel. Hierop zette de raad zich tot het behandelen van de 22 punten tel- lende agenda. Van de vele ingekomen stukken, werd een verzoek van ,,'t Nut", om een subsidie voor uitbreiding van haar bibliotheek, in handen gesteld van B. en W. om advies. Met betrekking tot het vervoer van schoolkinderen, meende B. en W.. dat reeds al het mogelijke- is gedaan. Waar geen andere moge lijkheden zijn, zullen de kinderen per fiets moeten reizen. Bij gehle- ken onmogelijkheid voor ouders om zelf de vervoerkosten te be:a- lcn. kunnen zij altijd bij B. en W. aankloppen. Huur woningen De huurprijs van een aaniel her- stelde woningen werd gesteld op f 5.— per week met bijlevering van water, de woningen te Lutje- kolhorn echter op f 4. De overeenkomst aangegaan met de N.V. Incassobank, tot het ren- tegevend beleggen van max. f22.000 aan kasgelden, werd z.h.st. goedge- keurd. In verband met de gestadige groei van de gemeente, stellen B. en W. voor, om een nieuwe vuil nisauto aan te kopen a f 10.000. De heer Klop merkte evenwel op, dat de vuilnisdienst slecht func- tioneert, omdat men het tuinvuil weigert mee te nemen. Dit wordt nu toch op hopen geworpen, het- geen het dorpsaanzien niet ver- hoogt. B. en W. zullen trachten hierin verbetering te brengen. De subsidie voor de volkshog eschool bracht vele tongep in beweging. De heer Breebaart vond de voor- gestelde f 25.— niet genoeg en hij wilde dit verhogen tot f 40.het- geen door de heer Feikes werd onderschreven. De heer Zoodsma daarentegen meende, dat men niet ongestraft kan voortgaan met het uitdelen van subsidies. Volgens de heer Stoel, kan een groot deel der bevolking, met name het christelijke, weinig instemming hebben met de zuiver humanisti- sche volkshogeschool. De heer de Bruine wenste, dat wanneer toch gesubsidieerd wordt, allereerst de plaatselijke instellin- gen daarvoor in aanmerking ko men, maar niet een school te Ber- gen. Burgemeester zag dit punt ech ter als van belang voor een deel der bevolking. Naar aanleiding van een opmer- king van de heer Stoel erkende de heer Breebaart, dat er- blijkbaar ook minder acceptabele volkshoge- scholen zijn. ook al gaan ze van dezelfde stichting uit. Met name de beide Friese zijn democratisch-so- cialistisch en communistisch ge- orienteerd. (Wordt vervolgd.) De regering maakt bekend. dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Mar. 3 N. Visscher, (ZM) uit Vee- nendaal. Overleden t.g.v. auto-onge- luk. Koninklijke Landmacht: Sold, le kl. A. J. Berenman uit Rotterdam. Gesneuveld 6 Jan. 1948. Serg. J. J. Kortekaas uit Lisse. Gesneuveld 6 Januari 1948. Sold, le kl. B. W. van Loon uit .^lotterdam. Gesneuveld 6 Jan. 1948. Sold, le kl." A. Steenhuisen uit Velsen. Gesneuveld 6 Januari 1948. Sold, le kl. G. B. te Winkel uit Utrecht. Gesneuveld 7 Januari 1948. Korp. J. Euving uit Gees gemeen te Oosterhesselen (Dr.). Gesneuveld 9 Januari 1948. Sold, le kl. J. Ottens uit Annen gemeente Anloo (Dr.). Gesneuveld 9 Januari 1948. Serg. P. Arendse uit Oost en West-Souburg, gesneuveld 10 Janu-, ari 1948. Kon. Ned-Ind. Leger: Chin. sold. 2e kl. Tjan O Thin uit Ned. Indie. Overleden aan beko- men verwonding 8 Jan. 1948. Soend. sold. 2e kl. Asmitahad uit Ned. Indie. Gesneuveld 3 Jan. 1948. In navolging van het elders in het bouwbedrijf genomen besluit om geen „zwarte lonen" meer te beta len, hebben de besturen van diverse organisaties van schilderspatroons, in samenwerking methet geweste- lijk arbeidsbureau te Amsterdam, besloteij dat van 12 Januari af geen hogere lonen worden betaald dan die in de collectieve arbeidsover- eenkomst zijn vastgesteld. Volgens de Staatscourant van 6 Januari 1948 heeft het college van rijksbemiddelaars, gezien een ver zoek van de bedrijfsraad voor het schildersbedrijf, bepaald: indien en voor zover door werknemers werk zaamheden worden verricht, welke niet in tarief kunnen worden uit gevoerd, is de werkgever bevoegd een bedrag, gelijk aan ten hoogste 6 pet. van het overeenkomstig de vastgestelde uurlonen aan deze werknemers in totaal uit te betalen loon, als extra-loonbedrag te ver- delen over alle werknemers, die niet in tarief kunnen werken en daar voor naar het oordeel van de werk gever in aanmerking komen. Dit betekent. dat ten hoogste een uurloon van f 0.95 mag betaald worden. De heer W. Coppens te Waalwijk zette zich Donderdagmiddag na een partij kolen gelost te hebben achter het stuur van zijn vrachtauto en zakte in elkaar. De terstond ge- waarschuwde geneesheer consta- teerde dood door hartverlamming. C. was 35 jaar oud en. laat een vrouw en een kind achter. Vrijdagmiddag heeft de politie de bergplaal" gevonden, waar de Maandag j.l. gearresteerde Amster damse inbreker „Gerrit de Stotte raar" zijn buit had verborgen. Bij hun speurtochten ontdekten de re chercheurs in een huis aan de Valck- nierstraat een van drie Lipssloten voorzien, niet te forceren, gepant- serde deur. Aan de andere zijde van het pand in de Sarphatistraat, was de „kluis" met een houten deur ge- sloten, maar hierachter was een stenen muur opgetrokken, zodat de rechercheurs met mokers zich een toegang moesten verschaffen. De buit van „Gerit", die 40 inbraken op zijn naam heeft staan en niet alleen in Amsterdam, maar ook daarbuiten opereerde. bestond o.a. uit: 20 damesmantels en japonnen, een tandem en fiets, een radio, byouteriedoos met 18 kar. gouden horloge en armband. 2 bontmantels en twee pakjes met ciistributiebe- scheiden. Zijn medewerker en heler een metselaar, is inmiddels gear- resteerd. Te 's Gravenhage is Vrijdag een nieuwe politieke organisatie opge- richt: Nederlandse Volksunie gehe- ten. Naar men ons mededeelde. wil de N.V.U. geen nieuwe politieke be- ginselpartij zijn, maar streeft zij meer naar de samenbundeling van de nationale kracht en overtuiging ter bestrijding van de materiele, geestelijko en staatkundige gevaren van deze tijd. Een medicus in Indie heeft 40.000 mensen te verzorgen doel hij soms over onbegaanbare wegen en onder de moordende tro- penzon zich moet voortbewegen. Hij neemt hierna weer een ogenblik er af om te eten en vervolgt zijn visi- tes buiten de deur tot 10 uur des nachts. Onvoorziene omstandighe- den voorbehouden kan hij vanaf elf uur 's avonds tot de volgende mor- gen half zeven rusten. Zoals men hieruif wel rustig kan concluderen is een dergelijk werk voor geen enkel mens vol te hou den en wanneer men aanneemt, dat we hier in Nederland een dokter op 45000 mensen bezitten en in Indie een arts aan 40.000 mensen medische hulp moet verschaffen, dan komt de oproep van onze Prin ses in nog schriller daglicht te staan. Dr. Tilanus gaf als enige op- lossing het verminderen van de werkzaamheden der Nederlandse doktoren, dus ,.het niet om kleinig- heden direct naar de huisarts toe- stappen", waardoor een groot aan tal medici in staat wordt gesteld zich voor een zeer belangrijk, on- politiek en humaan werk in te zet ten. Er valt hier iets groots te ver richten en de gehele Nederlandse bevolking kan hierin indirect haar deel hebben. De Politie heeft de Makelaar J. H. M. K. te Bussum gearresteerd, on der verdenking van oplichting. K.. die reeds door de Gooise Ma- kelaarsvereniging was geschorst, we gens oneerlijke praktijken. zou in de Gooise gemeenten en in Am sterdam verschillende r rsonen, voor wie hij huizen moest kopen, voor een totaal bedrag van circa 20.000 gld. hebben opgelicht. Hij had de gewoonte om handgeld te vragen. dat hij. als de koop niet doorging, echter niet teruggaf. Voorts zou hii, bij het incasseren van huren. herhaalde malen geld hebben verduisterd. Bovendien wordt K er van ver- rtacht zich goederen te hebben toe- geeigend ter waarde van 50 000 gld. die toebehoorden aan joden. welke hij in opdraeht van het Beheers- insfituut behce?-rte en tonslotte vals- heid in geschrifte te hebben ge- pleegd ten nadele van de Pensioen- raad. In een aantal plaatsen worden door de commissies inzake woning- vordering dokters-verklaringen ge- vraagd. De Nederlandse Maatschap- pij tot bevordering der Geneeskunst heeft echter hef afgeven van derge- lijke verklaringen door behandelen- de artsen verboden. Op, dit laatste heeft de Minister van Binnenlandse Zaken de gemeen- tebesturen gewezen. Hij wijst er daarbij op. dat in Amsterdam en waarschijnlijk ook elders in de Commissie voor Woningvordering artsen zitting hebben en dat deze eventueel inlichtingen aan behan- delende artsen kunnen vragen. De Minister geeft de gemeentebesturen in overweging. op deze wijze een oplossing van de moeilijkheden te zoeken. (Vervolg van pag. 1) (Maar in de Regeringsverklaring heeft dr. Beel gezegd, dat als er in het C O. verschil van inzicht be- staat. elk lid zich kan beroepen op de Kroon! Red.) Van verschillende zijden der Ka mer meende men. dat het collegiaal orgaan slechts bij de wet kan wor den ingesteld. Spr. zet uiteen, dat in de overgangstijd het geoorloofd is te doen wat de regering voorne- rr.ens is. De Regering is echter bereid de aigemene maatregel van bestuur te doen bekrachtigen door de Wet. als dat zin zal hebben. De Minister geeft te kennen nog geen vrijheid te hebben uit het voorontwerp van de overeenkomst met Oost-Indonesi'i buzonderhe- den mede te delen. Wel kan hij mededelen. dat daar- in^beide regeringen elkander weder- zijas erkennen en zich bereid ver- klaren tot samenwerking in federa te en Unie op de basis van het fceginselorogram van Linggadjati. Spr. deelt mede. dat de Lt. G.G. voornemens is een commissie van deskundigen te benoemen, die tot 1aak zal hebben cp de verschillende gebieden van het vraagstuk van Nieuw-Guinea de feitelijke gegever.s te verzamelen en daaraan conclusies te verbinden. De positie der Indisehe Nederlan- ders is een moeililke, op dit gebied geschiedt intussen wat mogelijk is. Wat de personeelsvoorziening be- treft, zegt de Minister, dat rekening gehouden zal worden met de ter zake gemaakte opmerkingen. Op niet alle vragen in zake de militairen kan spr. antwoorden. Het aantal zieken en gewonden is ruim duizend. Als dit aantal zesduizend zou zijn op een totaal van honderd- dertigduizend, zou dit normaal ge- acht kunnen worden, gezien mede de klimatologische omstandigheder. Spr. deelt mede, dat de gei'mpor- teerde sigaretten moesten worden aangevuld met inheemse. Een be paalde zenrting ervan heeft de in vloed van het natte jaargetijde on- dervonden Er zijn inmiddels maat regelen genomen. De heer Schouten had gezegd, dat de Republiek moet worden ontwa- pend. Zo gesteld acht de regering het niet juist. De door de Japanners echtergelaten wapens moeten ont- uomen worden aan onbevoegden. De Commissie van Goede Dien sten heeft onze delegatie verklaard, dat de Japanners en Duitsers niet meer in dienst der Republiek mogen zijn en moeten worden uitgeleverd. Spr. protesteert er tegen als ge zegd wordt. dat v. Mook. Logemann en Jonkman Indonesie los wilden maken van Nederland. De stuw- groep heeft zich destijds voorzichtig aldus uitgedrukt: een zelfstandig Indonesie met bljjvende banden aan Nederland verbonden. Ten aanzien van de financiele en economische vraagstukken merkt de minister o.m. op. dat nota's ter zake nagenoeg gereed zijn. O.m. deelt Minister Jonkman nog mede, dat 15 begrotingsdeskundigen naar Indonesie gaan. Wat de gebeurtenissen op Zuid- Celebes betreft, de Lt.-G.G. heeft de Minister verzekerd, dat gedaan wordt, wat mogelijk is. Ten aanzien van de ..dodentrein" van Bondowoso merkt hii op, dat oyzet niet aanwezig was. Het vast stellen van strafbare schuld is zeer moeilijk. Naar het A.N.P. verneemt is in de 'alariscommissie voor de leraren en leraressen bij het Nijverheidsonder- wijs overeenstemming bereikt en zijn haar voorstellen door de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanvaard. iJifljli 39. Jan groeide weer als kool. Dadelijk be gun ie met zijn klomp tegen de klok te bon- zen. Boem! Boem! Boem! klonk 't weer. Daar kwamen de mensen al uit de huizen.- Och, och, wat een mensen kwamen er te voorschijn. Nog veel meer dan gisteren. Wat had die Jan een schik. Vandaag waren er ook vijf politie-agen- ten bij. Kijk, ze haalden hun sabels te voor schijn. Wat zouden die gaan doen? O, wee, ze kwamen op de toren af. Ze stap- ten naar binnen. Jan hoorde ze al stampen op de trap. Nu werd ie toch een beetje bang. Vijf politie-agenten!!! Gelukkig is de trap erg lang, dacht Jan. 't Duurt lang v66r ze boven zijn. Gauw trok ie drie keer aan zijn linkeroor. En wat deed Jan, toen ie weer klein was? Die goocheme jongen vloog buiten de toren om naar beneden. Nog even vloog ie over de mensen heen en bromde: „Hoei! Koei! Hoeil" Wat schrokken ze. Alle mensen buklen.. Som- migen gingen'op de grond liggen. Dan kon 't spook hun niet pakken. dachien ze. Daarna vloog Jan de toren in; de trap op, achter de politie aan. Die was net boven gekomen. Op de trap riep Jan al: ,.Aha! Oehoe! Oho! Ga weg, of ik gooi jullie van de toren af!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5