v.s. De Sovjet-Unie eist stopzetting Economische en fsncnciele hulp der aan Indonesie in overweging I Voor Alkmaar en omgeving Tweede Kamer dringt op krachtige voortzetting j^weede Kamerdebat van de inpoldering aan Voorstellen Commissie van Drie „rechtvaardig en practisch" r Zes auto's op elkaar der maatregelen van Frankfort WOENSDAG 21 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11434 BUREAUX: Een kink in de kabel Over de vraag: Zuid-West of Zuid-Oost zal de Zuiderzeeraad word en gehoord Steekt de „Abwehr" haar kop weer op? Tien van de Duitse mijnenvegers, welke sinds de bevrijding be- mand met Duits personeel mijnen geveegd hebben op de Noord- zee, zijn thans in het bezit van de Kon. Marine overgegaan. Het Duitse personeel is naar huis gezonden en Nederlandse matrozen zullen in het vervolg deze boten bemannen. heden hervat ELECTRICITEIT DOODDEBABY Kortegolfzender op reis SCHEEPSDRAMA IN CHILI Bijna driehonderd slachtoffers Was Spaak Zondag bij Leopold? Koning te Lissabon aangekomen Besprekingen over het Radiovraagstuk U.N.O.-commissie acht internationaal leger voor Palestina nodig WASHINGTON IS VERHEUGD Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken heeft de op de Renville" gesloten overeen komsten begroet als een ,,gezonde basis voor de politieke en economische ontwikkeling van Indo nesie en verklaard, dat de Amerikaanse regering ,,wegen en middelen onderzoekt om economische en financiele hulp te b'reden". Feiten van vandaag Internationale Bidweek J Vliegramp in' China Grootse aanva! van Arabieren op kasteel Slechts economisch van belong Clay naar Washington Welk weer morgenr Donderdag ban voor huishoudzeep HET MARSHALL-PLAN Interdepartementaal orgaan op komst Notionalisatie Ned. Bank In de Tweede Kamer Nieuur Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. f 1 r -> Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat -42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank NIET ERG BEMOEDIGEND zijn de laatste berichten uit Indone sia. De voortzetting van het debat over de regeringsverklaring van verleden week Dinsdag is plotse- ling verdaagd van gisteren tot he- den. De officiele documenten zijn aan de Kamer overgelegd en het schijnt, dat daaruit een verrassing naar voren komt. Daar zou notabene weer sprake zijn van een aparte interpreta- t i e van bepaal^e delen van de overeenkomst, door het lid van de Commissie van Goede Diensten, de Amerikaan Graham, en nu moeten weer de notulen erby gehaald wor- den, om na te gaan, wat er precies gezegd en bedoeld is! Krijgen wij een herhaling van het Linggadjati- drama? Het is vurig te hopen van niet. Wat de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van gisteren weet te ver- tellen, is wel in staat, ons huiverig te maken. Er zou weer sprake zijn van een aanvullende nota met zes punten en de toelichting daarop zou zich uitspreken voor het recht van de republiek op eigen financien, een eigen leger en eigen buiten- landse betrekkingen. Het spreekt vanzelf, dat Nederland dit standpunt nimmer heeft aanvaard. Dit nieuws zou eerst thans bekend geworden zijn! Nu gaat het hier om de drie pun- ten. welke in het befaamde Ling- gaajati-accoord waarvan de be- ginselen gehandhaafd zijn juist uitdrukkelijk aan de souvereiniteit van de Nederlands-Indonesische Unie zijn voorbehouden: zowel de financien, als de militaire voorzie- ningen als de buitenlandse betrek kingen vielen niet onder de rechts- macht van de republiek, die immers een van de deelstaten zou worden van de Verenigde Staten, maar dit alles zou behoren tot de rechts- macht van de Unie. Men vraagt zich wel eens af, of dc zaak niet nodeloos ingewikkeld wordt gemaakt. Zelfs de mensen, die er ex professo „in" zitten, we- ten er onder hand geen touw meer aan vast te knopen. Wij hebben nu de wapenstilstandsovereenkomst en de politieke overeenkomst, en aan deze laatste heeft de Commissie van Drie weer zes punten toegevoegd, met een toelichting, waaruit dan nu de „verrassende" onthulling te voorschijn is gekomen, die de zaak, als de laatste berichten juist zijn, weer geheel op losse schroeven zet. Wij hopen vurig, dat de Neder- landse regering, die voor zover het tot nu toe te beoordelen viel, toch al weer verschillende concessies heeft gedaan, omdat de zaak toch eens aan kant moet, niet zal toege- ven aan onaanvaardbare zaken, welke men langs een achterdeurtje zou willen binnensmokkelen. Op die manier zou op een af- schuwelijke wijze in de kaart ge- speeld worden van de oppositie en de psychologische uitwerking op het publiek zou funest zijn. Men zou immers de toch al dikwijls moeilijk te weerleggen indruk versterken dat, bijzonder de ontwikkeling van het Indonesische drama een affaire is met een minder prettig politiek bijsmaakje, en dan van een politiek, die maar moeilijk van een gehaite van 24 karaats kan worden ge- noemd. De „Nieuwsgier" te Batavia meld- de, dat er inderdaad naast de wa penstilstandsovereenkomst en naast de 12 politieke grondslagen met de aanvullende 6 punten, sprake is van „concepties" en „verduidelijkingen" waarvan wij wel eens willen weten wat ze precies inhouden. Vast staat, dat de souvereiniteit een woord, dat <Rt verband niet kan worden misverstaan van het oude Ko- ninkrijk over geheel Nederlands Indie gehandhaafd is en blijft, tot aan de overdracht aan de Verenig de Staten van Indonesie, welke men tot stand gebracht hoopt te hebben op 1 Januari 1949. Zo staat het ook in de 6 toegevoegde punten. De moeilijkheid, dat men wel herhaal- delijk spreekt van de souvereiniteit van die Verenigde Staten, maar niet uitdrukkelijk vermeldt, dat ook de Unie souverein zal zijn. dient ook nog te worden opgelost. Zij is een van de punten, welke in het debat nog wel aan de orde zal komen! (Van onze eigen redacteur) ™^EVEN KAMERLEDEN hebben gisterenmiddag het woord ge- A- voerd over de begroting van het Zuiderzeefonds, waarbij de kwesties aan de orde kwamen, die voor ons gewest van vitaal belong zijn: de kwestie vooral van de voortzetting van de Zuider- zee-inpolderingswerken. Daarbij is gebleken, dat er wel degelijk nut gelegen is in acties op dit terrein. De indruk uit het Voorlopig Verslag kon toch geen cmdere dan deze zijn, dat de Tweede Ka mer eigenhjk al min of meer verzoend was met de gedachte, dat de verdere inpoldering voorshands niet zal worden voortge- zet. Er zijn vooral drie bezwaren: gebrek aan arbeidskrachten, gebrek aan materiaal en gebrek a an geld. Uit de besprekingen in de Kamer bleek gisterenmiddag, dat vele Kamerleden er anders over denken. Practisch alle sprekers, de een meer, de ander min der sterk, hebben er op aangedrongen, de inpoldering zo spoedig mogelijk voort te zetten, gevolg zeker ook van de verschillende acties, in die richting gevoerd. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg spoedig de nodige beslissingen te nemen, opdat verder gewerkt kan worden. De heer de Ruiter (C.H.) vroeg voortzetting met kracht, want half werk is duur werk en het is half werk als men nu ophoudt. De heer v. d. Zaal meende, dat het werk reeds al te lang onderbroken was. Zei hij, dat er meer dan eCn reden was, om het werk voort te zetten, de heer Har- tog, (P.v.d.V.) noemde daartoe dringende redenen. De heer Groen, (KVP) meende ook, dat de verdere inpoldering krachtig ter hand ge- nomen moest worden. De minister van Verkeer en Waterstaat, zei, dat niet alieen half werk duur werk is, maar ook iangzaam werk is duur. In de eerstkomende maanden zullen de beslissingen moeten vallen en de minister zou er zich over verheu- gen, als besloten zou kunnen wor den, tot een zo spoedig en zo snel mogelijk afmaken van het werk. Dan is er het tweede punt, waar- over men vooral in de kuststrook langs het IJsselmeer grote belang- stelling heeft: zal eerst de Zuidwest- polder ter hand genomen worden, of eerst de Zuidoostpolder? De heer Engelbertink zou het toejuichen, als eerst de Zuid-Oostpolder aan de- or de kwam. In de beslissing daarom- trent moetde Kamer gekend wor den, zei de heer v. d. Zaal, en de heer Groen vroeg hetzelfde. De heer Vondeling (PvdA) vroeg op- stelling van een urgentieschema, opdat men een overzicht hebbe van volgorde en tempo. Minister Vos deelde mede, dat hij bereid is, advies te vragen van de Zuider-raad, die echter nog (weer opnieuw) moet worden inge- steld, hetgeen echter spoedig gebeu- ren zal. Andere punten waren aandrang tot spoedige verdere in cultuurbren- ging van de Noordoostpolder. Er is inderdaad nog 20.000 H.A. niet uit- gegeven, doch men wil die in zo goed mogelijke staat aan de pach- ters overdragen. Er zijn 105 bedrij- ven toegewezen, men is nog maar pas aan de pioniers toe. De minis ter meende nog geen verdere toe- zeggingen te kunnen doen. De mi nister wil geen kleinere bedrijven Naar wij van Reuter vernemen, heeft een Duits Nieuwsbureau dat onder controle staat van de Sovjet-Russen het bericht ver- spreid, als zouden de Amerikaanse militaire autoriteiten in Duitsland aan de voormalige Nazi-Generaal Heinz Guderian opdracht gegeven hebben om de „Abwehr", de contra- spionnagedienst van de Nazi's, op nieuw op te richten. De dienst van Guderian zou zich moeten indringen in de onder- grondse fascistische organisaties, met hen samenwerken en tevens zich moeten,indringen in de ver schillende arbeidersorganisaties. Allan Dulles van de Amerikaanse spionnagedienst in oorlogstijd zou de initiatiefnemer van het plan zijn; het hoofdkwartier zou gelegen zijn te Allendorf in de Amerikaanse zone. dan van 12 H.A., „met kleinere be drijven heeft men elders al genoeg ellende beleefd", meende hij. Er zal plaats moeten blijven voor staats- exploitatie. Landarbeiders zouden te werk gesteld kunnen worden als De Tweede Kamer zou aanvan- kelijk gisterenmiddag de beraadsla- ging over de regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeur- tenissen in Indonesie voortzetten. In verband met de inmiddels ont- vangen teksten van de op de „Ren- ville" tot stand gekomen wapenstil- stand en politieke overeenkomsten werd dit debat echter uitgesteld tot heden, Woensdagmiddag, 13 uur. Een gelukkige vader van een enige maanden oude baby te Goor wilde v6or zijn vertrek naar Indie nog een foto nemen van zijn kind, terwijl het aan het baden was. Toen de verzorgster het kindje in de bak van de wastafel zette, hield zij met haar andere hand een defecte lamp vast, welke onder stroom stond. Het gevolg was, dat de baby een schok kreeg. waardoor het onmiddellyk gedood werd. De technische staf van de Neder- bedrijfsleider. In de N.O.-polder landse Radio-Unie verkeert in op- 71lllptl annrto ftrnonton nn fmitKr, trnurnn/lnr-i brvi rl An rir.i zullen aparte groenten- en fruitbe drijven worden aangewezen. Er was gevraagd naar de aanleg van de dijk voor Marken, daar kon de minister niets van zeggen, om dat dat verband houdt met de vraag welke polder voorrang zal hebben. Verder hadden de Zuiderzee- steunwet en de belangen van de Waddenvissers de aandacht. Met de minister van Sociale Zaken zal overleg gepleegc) worden ten aan- zien van de uitkeringen ingevolge de Zuiderzeesteunwet; de Wadden vissers, die v6or 1918 al in de Zui derzee visten, hebben vergunning in het IJsselmeer te vissen. Na een korte repliek is de begro ting van het Zuiderzeefonds aange- nomen. gewondenheid en spanning. Wat is het geval? Zij wacht op de terug- keer van het apparatuur van de kortegolfzender. Indertijd was de ..Willem Ruys" er op zijn maiden- trip mee vandoor gegaan. De bedie- naars van de zender, waren, toen 't schip in de haven van Southamp ton lag, een uurtje van boord weg- gegaan om eens een kijkje te ne men op de „Queen Mary". En toen ze terugkwamen 'om het apparatuur op te halen zagen ze heel in de verte de vage omtrekken van de ..Willem Ruys", mfet hun kortegolf zender. Maar nu zijn de heren van de Technische Staf (bijna) gerust, want „Willem" brengt het appara tuur weer ongeschonden terug, na een slippertje van 50 dagen om de halve wereld. Santiago (Chili), 21 Jan. AFP Door onbekende oorzaak is op 'n rivier in Zuid-Chili een Chileens schip de „Cautin" gekanteld en gezonken. Het aantal passagiers is niet geheel zeker. doch men vreest. dat er ruim 270 om het le- ven zijn gekomen. Niet meer dan een dertigtal werd gered. Het schip was berekend op honderd passagiers. De kapitein, die zich onder de overlevenden bevindt is gearresteerd. Te Geneve gaan geruchten, vol- gens welke de Belgische premier Spaak Zondag een geheim bezoek aan Koning Leopold te Zwitserland heeft gebracht. De Belgische legatie te Bern wilde de geruChten bevesti- gen noch tegenspreken. Uit Brussel wordt gemeld. dat ook Spaak de geruchten tegengesproken noch be- vestigd heeft. Inmiddels is Koning Leopold, ver- gezeld van zijn vrouw en twee kin- deren te Lissabon aangekomen waar hij luide werd toegejuicht door een aantal daar wonende Belgen. Van de Belgische legatie was niemand ter begroeting op het vliegveld aan- wezig. Dinsdagmiddag heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen, Dr. Jos Gielen, geconfe- reerd met vertegenwoordigers van de Radioraad, van het Comity Na- tionale Omroep en van de gezame- lijke omroepverenigingen. Deze drie instanties hebben des- tijds elk een nota ingediend. In de gisteren gehouden bijeenkomst zijn deze nota's besproken en toege- licht. In Amsterdam werd door H.M. de Koningin aan het Corps Diplo matique een lunch aangeboden. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard waren hierbij aanwezig. De aankomst van Prinses Juliana in Amsterdam. De tekst van de verklaring van het ministerie luidt: „De Amerikaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederlandse en Indonesische delegaties de voor stellen van de Commissie van Goede Diensten van de Veilig- heidsraad hebben aanvaard als basis voor de regeling van het Nederlands-Indonesisch geschil, met grote voldoening ontvan- gen. De Amerikaanse regering acht deze voorstellen uiterst rechtvaardig en practisch en gelooft, dat zij een gezonde ba sis voor de 'politieke en econo mische ontwikkeling van Indo nesie zullen verschaffen, niet al ieen tot voordeei van de Tndo- nesiers en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse regering felici- teert de Commissie van Goede Diensten met haar uitstekende werk en de Nederlanders i n In- Volgens de voorlopige en op geen enkele wijze bindende ramingen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft ons land over de periode van 1 April 1948 30 Juni 1949 een invoerbehoefte van 1.135.millioen dollar, waartegen- over staan 183.millioen dollar aan dollarinkomsten en 108.1 millioen dollar uit andere bronnen. De neger-schrijfster Claudia Jones is in de V.S. gearresteerd. Frankrijk heeft zich bereid verklaard aan een drielandenconferentie over Duitsland <Jeel te nemen. Turkije heeft er over geklaagd niet genoeg hulp in het kader van het plan Marshall te ontvangen. De Franse troon- pretendent, de graaf van Parijs, heeft de geboorte van zijn elfde kind bekendgemaakt. In Athene zijn bij het Griekse ministerie van voed- selvoorziening drie hoge ambtena- ren in verband met een schandaal gearresteerd. donesiers met de geest an groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen in te- genwoordigheid van de Com missie van Goede Diensten heb ben beeindigd. De Amerikaanse regering zal de vooruitgang en wederopbouw in Nederlands- Indie met de grootste interesse blijven volgen en onderzoekt wegen en middelen om econo mische en financiele hulp voor deze wederopbouw te bieden." Intentie voor 22 Januari Dat alle christenen van Amerika een worden in het geloof en de leiding volgen van de Plaatsbekleder van Christus. Een Chinese Dakota is kort na van Moekden te zijn opgestegen, neergestort. Er zijn tien doden en veertig gewonden. De inzittenden waren grotendeels regeringsperso- nen. De Amerikaanse gezagvoerder en de Chinese tweede piloot spron- gen met hun parachute uit het toe- sel. De correspondent van de New York Times meldt uit Lake Suc cess, dat de commissie voor Pa lestina tot de algemene opvatting is gekomen. dat een internationa- le legermacht nodig zal zijn om de verdeling van Palestina tot stand te brengen. Hoewel zij niet tot een besluit zijn gekomen, aldus wordt van gezag- hebbende zijde gemeld. zijn de vijf leden van de commissie thans van mening ,dat het probleem der vei- ligheid spoedig met de Veiligheids- raad moet worden opgenomen en dat er een of ander militaire macht nodig zal zijn. Ongeveer 500 Arabieren hebben Dinsdag pen oud kruisvaarderskas- teel te Jehian in Opper-Galilea be- storrnd. dat door een honderdtal Joden was bezet. De aanvallers leg- den zwaar mortier- en mitrailleur- vuur op de vesting en vielen van alle kanten tegelijk aan. Een Brits verkenningsvliegtuig, dat de ge- vechten opmerkte, riep versterkin- Gistermorgen in de vroegte is het verkeer op de rijksweg van Am sterdam naar het Gooi enige uren ontwricht geweest ten gevolge van een zeer gecompliceerde aanrij- ding, waarvan de mist en de glad- heid mede de oorzaak waren. Een vrachtauto, welke op de Mer- wedebrug geparkeerd stond. werd aangereden door een uit de richting Naarden komende auto, waardoor de vrachtauto weer opbotste tegen een luxe auto, die voor de vracht auto stond. Direct daarop naderde uit de tegenovergestelde richting een vee-auto, waarvan de bestuur- der evenmin een aanrijding kon voorkomen en op de drie reeds ver- ongelukte auto's inreed. Vrijwel te- gelijkertijd kwam een Citroen uit de richting Amsterdam op een voor haar rijdende wagen terecht, waar door de chaos volkomen was. De auto's stonden dwars over de weg en versperden iedere doorgang. Een zeer lange rij auto's uit beide rich- tingen moesten geduldig wachten tot de verkeersstagnatie was opge- heven en vooral de busdienst van de buurtspoorwegen werd aanmer- kelijk vertraagd. Het heeft meer dan anderhalf uur geduurd voor het verkeer op deze drukke rijksweg weer een normaal verloop had. Vele forensen kwamen dientengevolge te laat op kantoor. HET Sovjet-opperbevel blijft op het standpunt staan, dat de cen- tralisatie van't bizonale bestuur te Frankfort niet mag worden voortgezet, daar zij door de Soviets in strijd geacht wordt met de overeenkomst van Potsdam en met de overeenkomsten, die in de bestuursraad der geallieerde bezettingsmachten gesloten zijn. Dit werd tijdens de gisteren gehouden zitting der geallieerde be stuursraad te Berlijn verklaard door de Russische maarschalk Sokolofsky. De discussie over het Frankforter project begon met een korte uit- eenzetting door de Amerikaanse generaal Clay, die de genomen maatregelen een poging tot verbe- tering van de bestaande toestand noemde. Zij hebben slechts econo mische en geeri politieke betekenis. Nadat Clay beloofd had zeer bin- nenkort gedetailleerde gegevens aan de bestuursraad voor te leggen, zeide Maarschalk Sokolofsky, het plan van Frankfort als een nieuwe stap naar de splitsing van Duits land en naar de stichting van een Westduitse staat te beschouwen. Volgens de Russisrhe maarschalk werd te Londen het Sovjet-voorstel tot het instellen van een centrale regering door de andere drie mach- ten verworpen. Hij protesteerde er- tegen, dat de maatregelen te Frank- I fort buiten de geallieerde bestuurs- I raad om waren genomen. Tot slot oefende Sokolofsky kritiek op de voorbereiding van de maatregelen, waaraan volgens hem geen werke- lijk democratische Duitsers hadden deelgenomen. Ingaande op de bewering van de Russische maarschalk betreffende de Londense conferentie, haalde de Engelse generaal Robertson de woorden van Bevin aan: „Wij wen- sen de politieke en econonVche eenheid van Duitsland, maar deze moet worden gebaseerd op de be- ginselen van werkelijke democratic en geen deel van de bevolking mag overheerst worden door een ander deel. Wij wensen spoedige instelling van een Duitse regering en deze moet een werkelijke vertegenwoor- diging van het volk zijn en de auto- riteit van een regering hebben. Wij wensen geen schijnregering." Indien een voorstel in Londen werd ver worpen, zo verklaarde Robertson, dan moet er iets met dit voorstel verkeerd zijn geweest. Verondersteld wordt, dat het ver" wachte Amerikaanse voorstel tot het doorvoeren van een geldsane- ring voor alle zones ter tafel is ge bracht tijdens een korte bespreking na de bijeenkomst en waarover geen inlichtingen werden verstrekt. De Amerikaanse opperbevelheb- ber in Duitsland, generaal Clay, is kort na de bijeenkomst der geal lieerde bestuursraad naar Washing ton vertrokken, waar hij, naar ver- nomen wordt, getuigenis zal moeten afleggen voor de betrokken con- grescommissie over de ontmantelmg in Duitsland. Tevens zal hij verslag uitbrengen over het verlooo van de besprekingen met de .Britse autori teiten inzake de plannen om het verzenden van gedemonteerde in- stallaties naar Rusland en de ande re Slavische landen te staken. Voorts zal Clay met Marshall van gedachten wisselen over de alge-' mene toestand in Duitsland en over een eventuele fusie der drie Weste- lijke zones. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Donderdagavond. PLAATSELIJK NOG WAT SNEEUW Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of regen en zwakke tot matige wind uit Zuidelyke richtingen. Tem- peratuur om het vriespunt tot iichte vorst. Later in het Wes- teiyk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige stijging van tempera- tuur. gen te hulp. Deze arriveerden juist op tijd, want de munitie-voorraad van de verdedigers geraakte uitge- put en de Arabieren waren er bij na in geslaagd de buitenste ver- d.edigingsgordel van het kasteel te doorbreken. Negen Joden werden gedood en 19 gewond. De Britse autoriteiten hebben er bij het Joods bureau op aangedron gen het afgelegen kasteel te doen ontruimerf; daar zwaardere Arabi- sche aanvallen kunnen worden verwacht. Ook hebben Arabieren door mid. del van een helse machine een Joodse distilleerderij aan de weg van Jeruzalem naar Jaffa in de lucht laten vliegen. Hierbij werden vier Joden gedood en zes gewond. Naar wij vernemen zal Donderdag a.s. een bon worden aangewezen voor het kopen van huishoud- of toiletzeep. Kinderen in het bezit van een D- of E-inlegvel ontvangen ook ditmaal een dubbel rantsoen. In de Staatscourant van Dinsdag is opgenomen een beschiklcing van de minister van Economische Zaken, waarbij een rantsoen toiletzeep in plaats van 90 gram wordt gesteld op 180 gram. De regering is voornemens op korte termijn een interdepartemen taal orgaan „Herstelprogramma- Marshall" in te stellen, dat belast zal worden met de coordinatie van voorbereidende en uit uitvoerende werkzaamheden met betrekking tot het Europese herstelprogram, zo- dra dit ook op Nederland van toe- passing zal zijn. Als regerings-com- missaris zou in dit verband optre- den dr Hirschfeld .die sinds de aanvang van de Parijse conferentie reeds optrad als vertegenwoordiger van Nederland bij de besprekin gen, die ter zake worden gevoerd. De Tweede Kamer begon gisteren- avond aan de behandeling van het wetsontwerp, houdende verklaring van het algemeen nut van de naas- ting van de aandelen van „De Ne derlandse Bank". De heer de Wilde (a.r.) ontwik- kelde namens zijn politieke vrien- den ernstige bezwaren tegen het ontwerp. Spr. betoogde, dat aan- vaarding van de voorstellen een voortzetting betekent van de situa- tie tijdens de bezetting. De heer de Wilde acht het bedenkelyk, dat men af raakt van de tijdelijke regeling van het Kon. Besluit van Oct. 1945, waarin bepaald wordt, dat de Ned. Bank schatkistpapier kan kopen zonder dat het in handen van der- den is geweest. Spr. heeft vooral bezwaar om het bankbeleid te leg gen in handen van de minister. Uiteraard kon ook de liberale heer Bierema zich niet met het voorstel verenigen. De heer Sassen van de K. V. R. acht de zaak principieel van grote betekenis. Waar de doelstelling van de Centrale Banken wezenlyk ver- schilt van het doel van particuliere ondememingen, zal het noodzakelijk zijn, dat er wezenlyk verschil is in de vormgeving, in de organisatie van de Ned. Bapk. De naasting vond spr. eensdeels juist en ander- deels te onderscheiden van sociali- satie. Spr. vond, dat het gemeen- schapselement sterker in de statuten tot uitdrukking had kunnen en moeten komen. Tenslotte waar- schuwde de heer Sassen er voor, dat het toezicht van de Centrale Bank op de particuliere banken nooit mag ontaarden in een ingrijpen in de credietverlening. De financiele spe cialist van de P.v.d.A., de heer Hofstra, zag in de voorgestelde maatregel een bezegeling van een onherroepelijke ontwikkeling. Nadat de communistische heer Hoogcar- spel zich verzet had tegen het voorstel de aandeelhouders de dub- bele waarde van hun aandelen te vergoeden, was het woord aan mi nister Lieftinck, die verzocht zijn rede later te mogen houden. eteiHmaw&aeessetica

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1