„ZO KUNNEN WIJ NIET BEGINNEN oan de uitwerking der overeenkomsten Vertrouwelijkheid van de Ministerraad wordt niet opgeheven Voor Alkmaar en omgeving Regeringsverklaring en officiele mededeling DUITS PESSIMISME OVER DE VOEDSELNOOD Stakingsneiging neemt toe 'it f i ':|S I Verhouding Rusland-Duitsland vlak voor de oorlog Voorstel tot wijziging van de Enquetewet verworpen DONDERDAG 22 JANUARI 1948 43e JAARGANG NUMMER 11435 BUREAUX: HOE ST A AT HET IN INDIE? Opheldering wordt gevraagd Prof, van den Brink beeedigd Lid Chr. Dem. Unie gearresteerd mmmm m V' r T J WEST-EUROPA Bij het Verdrog van. Duinkerken? Ook Nenni pleit voor fusie Melkrantsoen weer op het oude peil Ook ruimer kaasrantsoen Wolf-Ferrari overleden Koning Leopold vertrekt heden uit Lissabon Publicaties zien het licht /Wo bij Schoonhoven te water gereden Moeder en zoon verdronken Paul van Zeeland vertrokken De Olympische Winterspelen zullen weer te St. Moritz in Zwit- serland worden gehouden. Het teveel aan sneeuw op de wegen die naar de springschans der skiers leiden, worden door mecha- nische sneeuwploegen vrijgemaakt. Een onthulling van Mr. Donker Generaal Soetomo neemt ontslag Feiten van vandaag Ruim 400.000 Grieken zijn zwervende Welk weer morgen? Besprekingen over uitvoering Bestand Malakka-sf-aten vormen federatie De zachte winter Nederlands officier onderscheiden Demobilisatiespeld aan gedemobiliseerden I Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaai; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2 50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BEHALVE DE REGERINGSVERKLARING, gisteren door Minister Jonkman in de Tweede Kamer afgelegd over de overeen komsten in Indonesie, is nog een mededeling van oiiiciele zijde verschenen, waarin de kern van de regeringsverklaring feitelijk wordt herhaald: Nederland heeft de zes punten van de Commissie voor Goede Diensten in hun geheel onvoorwaardelijk aanvaard als basis voor politieke bespreldngen met de republiek. Het is thans gebleken. dat de republiek deze punten slechts aanvaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige interpretaties. De Neder- landse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restricties zoals zij door de Commissie voor Goede Diensten zijn voorgesteld alvorens zij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt bereikt, dat over de verplichtingen van beide partijen geen misverstand ontstaat. WAT IS ER VERHAPSTUKT IN KALIOERANG? Er hebben zich gisteren met be- trekking tot de Indische kwestie nog enkele bijzondere feiten voor- gedaan. Zo is Paul van Zeeland, het Belgische lid van de commissie van drie, op doorreis naar Brussel gisteren weer op Schiphol aange- komen. Hij heeft enkele vragen be- antwoord. Dat het Amerikaanse lid van de commissie van drie toe- zeggingen gedaan zou hebben aan de republiek, waar Nederland niet mee bekend was, wist hij niet. Hij sprak wel over de verduidelijkin- gen, hij noemde ze „een mededeling van opvattingen" („avis of opini ons") welke 5 punten omvatte en opgesteld was naar aanleiding van vragen. van beide zijden gesteld. In deze vijf punten worden deels be- paalde passages uit de overeen- komst besproken, terwijl, zo zeide Van Zeeland, „verscheidene aange- legenheden, die de in het accoord vervatte punten vallen, er door de commissie in zijn belicht". UIT DE KORTE, maar duidelijke taal. welke de regering gisteren in de Tweede Kamer heeft gespro- ken, blijkt wel, dat het met de nieuwe ontwikkeling van de toe- stand in Indonesie ernst is, dat het niet meer alleen maar om geruch- ten gaat. Er is dus, naast de bestandsover- eenkomst, betreffende het staken van het vuren, een politiek begin- selaccoord, waaraan de Commissie van Drie zes punten heeft toege- voegd, deze zijn door beide partijen ondertekend. Nu blijkt. dat de re publiek dit gedaan heeft volgens de geest van vijf weer-aanvullende punten, (concepties en verduidelij kingen genoemd), die aan Neder land niet bekend zijn. Wel beweerde Paul van Zeeland, de Belgische vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, dat de „concepties en verduidelij- kingen" aan boord van de „Ren- ville" zijn voorgelezen, maar dit klopt niet met de verklaring van de Nederlandse delegatie, dat zij van dit verduidelijken enz., geen kennis droeg. Van de zijde van de Commissie van Goede Diensten heeft men in- tussen uit Batavia laten weten, dat er een misverstand in het spel is. Nederland, zo zegt nu een woord- voerder van de Commissie, heeft de zes punten aanvaard „zoals zij zijn" en de republiek dient hetzelfde te doen; zij mag de aan- vaarding niet afhankelijk stellen „van wat dan ook", te meer niet, nu de verduidelijkingen niet z ij n zoals de republiek voor- g e e f t. Er volgt hier uit, dat er dus wel ..verduidelijkingen" zijn. Blijft dus de vraag, of Nederland die nu kent. ja dan neen. En zo neen, waarom niet. Nu kan uit de verklaringen van van Zeeland, die bereids een onderhoud heeft gehad met de Ne derlandse minister van Buitenland- se Zaken in den Haag. worden af- geleid, dat de moeilijkheden ont- staan zijn door de aparte besprekin- gen, welke de Commissie van Drie inderdaad gehad heeft met de repu- blikeinse delegatie. En het is heel goed mogelijk, dat een bepaald woord of een bepaald begrip dan, door enkele uitlatingen, een ander accent kan krijgen, maar dit moet toch niet mogelijk zijn ten aanzien van beslissende punten, als de er- kenning van de souvereiniteit van Nederland! Het meest-verontrustende is eigenlijk, dat hoe dan ook ont- staan van de zijde van de repu bliek weer gecoquetteerd wordt met dezelfde moeilijkheden, als na de ondertekening van het Linggadjati- accoord steeds maar weer werden opgeworpen. Dat is daarom zo jammer ook, omdat het 't vertrou- wen in de goede bedoelingen van de republiek niet versterkt. De goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesie mag daaronder echter niet lijden. Nederland wacht nu op nadere opheldering, die dringend noodza- kelijk is. Het moet nu uit zijn met het slepende houden van deze zaak en wij moeten nu eindelijk eons precies weten waar we aan toe zijn! Het is volkomen juist, dat daarom de debatten in de Kamer niet zijn ▼oortgezet, v66r de opheldering, welke tse regering met spoed zal vragen, er is. Paul van Zeeland is doorgereisd naar 's Gravenhage, en heeft daar een onderhoud gehad met onze mi nister van buitenlandse zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout. Het A.N.P. deelt uit Den Haag mede, dat Van Zeeland, „in een nadere bespreking", nog eens heeft bevestigd, dat de vijf opvattingen of interpretaties, door de commissie van drie gegeven, „los staan van de zes toegevoegde punten", en aan boord van de „Renville" voorge lezen zijn ten overstaan van de de- legaties en de pers! Die vijf punten geven met el- kaar de opvatting weer, welke de commissie van het bereikte accoord had. Het is echter moge lijk, dat de samenvatting van de besprekingen, op 12 en 13 Jan. te Kalioerang gevoerd, pas later is verschenen en dat daaruit de moeilijkheden zijn ontstaan. De samenvatting bevat een ver- slag van besprekingen „over een gehele reeks van punten, welke naar aanleiding van tal van zaken tussen de republikeinse delegatie en de commissie van goede dien sten zijn behandeld"(!), aldus de hr Van Zeeland. Er is gisteren een bijzondere mi- nisterraad gehouden van 1 uur. Volgens een Aneta-bericht uit Batavia is intussen in de kringen van de commissie voor goede dien sten aldaar verklaard, dat de ont- stane moeilijkheden „op een misver stand berusten". De republiek, zo meende deze zegsman, moet de zes punten aanvaarden „voor wat ze zijn" en zij mag de aanvaarding niet afhankelijk stellen van wat dan ook. in het bijzonder niet, „nu de verduidelijkingen niet zijn. zoals de renubliek het weergeeft. Uit andere berichten uit Batavia kan worden afgeleid, dat bij het nadere overleg tuSsen de commissie en de republikeinse delegatie ook weer passages uit notulen dienst hebben gedaan. om verduidelijkin gen en interpretaties te geven! Vanzelfsprekend is, na enkele op- merkingen van de heren Schouten, Romme en Joekes. die het wonder- wel eens waren. gisteren geen yoort- zetting gegeven aan het Indische debat. dat komt,, als de verlangde ophelderingen. door de regering ge vraagd. ontvangen zijn. De voedselnood in West-Duits- land blijft nog steeds zeer emstig. Dr Schlange Schoeningen, direc teur van het departement voor voedsel en landbouw van de Britse zone heeft verklaard: „ik weet niet of wij de komende drie maanden zullen overleven". In de economische raad van Frank fort zei hij, dat de wereldvrede zou kunnen afhangen van de rust in het Ruhrgebied en hij verzocht de bezettende mogendheden aan de Duitsers toe te staan produc- ten van grote voedingswaarde van de buurlanden te kopen. De Duit sers zouden bereid zijn deze pro- ducten met hard werken te be- talen. Gisteren hebben 100.000 arbeiders te Keulen gestaakt. Het tramperso- neel van die stad staakt nu reeds vier dagen, waardoor een chaos bij het verkeer is gekomen. De stakin- gen breiden zich thans buiten Nrd- Rijn-Westphalen uit. Vooral in het industriegebied van Essen nemen zij hand over hand toe. In Neurenberg hebben gisterenmiddag 100.000 man het werk neergelegd. De stakings neiging neemt toe, naarmate de overtuiging veld wint, dat het hulp- programma, dat vorige week door de Duitse ministers is opgesteld, geen afdoende verbetering kan brengen. Door middel van protestantse ker- ken in het buitenland zijn voedings- middelen ter beschikking van de bevolking van het Rijn- en Ruhr gebied gesteld, waaronder vlees, vetten. suiker, haring en meel, ter waarde van ongeveer 50.000 dollar. Het Brits-Amerikaanse bureau te Frankfort heeft nogmaals een ver klaring gepubliceerd, waarin alle tekorten worden geweten aan ge- breken in het Duitse systeem van oogstvordering. Volgens Britse me- dedelingen is door de Duitse boeren dit jaar slechts 60 ingeleverd van het vet dat vorig jaar werd gepro- duceerd. Het controlebureau heeft voorts geraamd. dat meer dan 731 duizend stuks hoornvee. 41/4 mil- lioen varkens en 1.3 millioen scha- pen uit de beide zones in het afge- iopen jaar voor de zwarte markt zijn geslacht. Hierdoor is volgens het bureau sen hoeveelheid ylees aan de normale distributie onttrok- ken. die alle verbruikers gedurende een jaar hun voile vleesrantsoen had kunnen garanderen. Woensdagmorgen is de nieuw be- noemde Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. 4%n den Brink, door H.M. de Koningin op het Paleis aan de Dam te Amster dam beedigd. Berlijn, 22 Jan. (AFP) Otto Kientzel, burgemeester van Lieben- walde en lid van de Duitse Christe- lijk-Democratische Unie. is gearres teerd door een Sovjet-Russisch of- ficier vergezeld van een vertegen woordiger van de Landrat. mm"V'V/ s> .K" V- >"-• Dit is Lajos Dinmyes, de eerste Minister van Hongarije, die een enthousiast jager is. De jacht, vertelt A.P. verder, is een amu sement dat het meest in de smaak valt van de Hongaarse regering, als er vooraanstaan- de personen op bezoek komen. Volgens welingelichte kringen te Londen zijn de regeringen van Engeland en Frankrjjk het er over eens geworden Nederland, Belgie en Luxemburg uit te no- digen tot een politiek verdrag, dat zou kunnen worden beschouwd als een uitbreiding van het in- dertjjd te Duinkerken tussen Frankrijk en Engeland gesloten verdrag. Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, zal vandaag in het Lagerhuis een toespeling op dit voorstel maken en men verwacht te Londen, dat Bidault te Parijs ge- lijktijdig een mededeling in dezelfde geest zal doen. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de ministeries van buitenlandse za ken van Nederland, Belgie en Lu xemburg gisterenmorgen door de onderscheidene vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk van het voornemen der laatstgenoemde lan- den in kennis gesteld. Bij het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken kon nog geen com- mentaar worden verkregen. Het is mogelijk gebleken met ingang van I Februari a.s. het melkrantsoen weer op het oude peil van voor October 1947 te brengen, terwijl met ingang van 15 Februari a.s. ook het kaasrant soen kan worden verhoogd Volwassenen van 21 jaar en ouder krijgen met ingang van 1 Februari 2 liter melk per week, de jeugd van 5 tot en met 20 jaar 3% liter per week en de kinderen van 0 tot en met 4 jaar 6 liter per week. Het kaasrantsoen wordt met in gang van 15 Februari voor volwas senen van 21 jaar en ouder en kin deren van 5 tot en met 14 jaar 75 gram en voor de zgn. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar 125 gram per week. De rantsoenering voor de allerjongsten^blijft dezelfde als in October 1947, n.l. kinderen van 1 tot en met 4 jaar ontvangen 50 gram kaas, terwijl de kinderen van 0 tot en met I jaar geen kaas krij gen. Deze gunstige ontwikkeling is een gevolg van de zeer zachte winter alsmede van het feit ,dat de melk- veestapel er verhoudingsgewijs gun- stig afkwam bij de aantasting van de veestapel in de afgelopen zo- mer, terwijl tenslotte ook de vee- voederpositie beter is geworden. Venetie. 22 Jan. (AFP) Ernan- no Wolf-Ferrari, een van de meest vooraanstaande Italiaanse componis- ten, is Woensdagavond op 72-jarige leeftijd te Venetie overleden. Pietro Nenni, leider der Itali aanse socialistische partjj, heeft op 't partijcongres te Rome ver klaard, dat de Italiaanse werken- de klasse alleen door een samen- gaan van de socialistcn en com- munisten, bij de aanstaande ver- kiezingen. kan hopen een werke- lijke macht te ontwikkelen. „Wij staan voor een strijd om de macht, die de mobilisatie van de massa en van de belangen. die geen geografische grenzen kennen, nodig maakt Wij hebben niet te maken met een parlementaire strijd, maar met de werkelijke strijd om de macht Wii moeten in de voorhoede van de klasse-oorlog staan, Indiyn wij niet daar staan, dan is de strijd verloren. Wij moeten winnen, maar wij moeten winnen door demoera- tische methodes. Wij zullen geen toevlueht nemen tot onwettige mid- delen, tenzij we er toe worden ge- dwongen." Er werd een speciale commissie van veertig leden. onder wie Nenni, benoemd. om de uiteindelijke motie van het congres op te stellen, welke zal besluiten, of de socialisten bij de verkiezingen in de lente tezamen met de communisten een l'ist zullen indienen of een afzonderlijke zullen aanbieden Waarnemers zijn van mening. dat Nenni zijn zin zal kf.1.'" gen. maar dat sommigen van znn partiileden binnenkort, naar de ge- matigde groep van Saragat zullen overgaan. Op verzoek van Koning Leopold zal de ..Sommelsdijk" van de Hol- land-Amerikalijn niet Woensdag, maar eerst Donderdag uit Lissabon naar Havanna vertrekken. Prinses Josephine Charlotte is gisteren per vliegtuig uit Lissabon naar Tanger vertrokken. Het vertrek van de Koning is uit- gesteld, daar deze Cintra en de om geving van Lissabon wilde bezoeken Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gege- vens gepubliceerd over de betrek- kingen tussen Duitsla'd en de Sow- jet-Unie in het tijdvak van 1939 tot de Duitse invasie in de Sowjet-Unie in 1941. Deze gegevers zijn afkom- stig van het voormalige Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken. De gegevens hebben betrekking op een conferentie van Hitler en Molotof over de verdeling van de wereld in Russische, Duitse, Itali aanse en Japanse invloedssferen en een bespreking over „de verdeling van het Britse imperium". In een desbetreffende ontwerp-overeen- komst werd vastgesteld, dat de ter- ritoriale aspiraties van de Sowjet- Unie „ten Zuiden van de Sowjet- Unie in de richting van de Indische Oceaan" lagen. Ofschoon er nimmer een over- eenkomst is getekend eiste Molo tof later, dat bovendien het ge- bied ten Zuiden van Batoem en Bakoe, „in de richting van de Perzische Golf" werd erkend als een centrum van de Russische as piraties. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft geen Dinsdagavond om half elf is een luxe auto, een nieuwe Chevrolet, in de Voorhaven te Schoonhoven gereden, met als gevolg, dat twee der vijf inzittenden om het leven kwamen. De heer D. Slop, die met zijn echtgenote, mevr. E. A. Slop-Brou- wer, zijn 7-jarig zoontje Jan Robert en zijn schoonouders, de heer en mevr. Brouwer van Tiggelen, alien uit Schoonhoven. terugkeerde van een waterpolowedstrijd in Gouda, is waarschijnlijk tengevolge van de dichte sneeuwbui de weg een mo ment kwijt geraakt en in de haven gereden. De auto kwam met de wielen boven in de 3 M. diepe ha ven terecht. De heer Slop en zijn schoonouders zagen kans uit de Chevrolet te komen. Zijn vrouw en zoontje konden eerst uit de auto bevrijd worden, nadat deze met be- hulp van twee passerende ieger- trucks uit de haven was getrokken. De levensgeesten bleken echter reeds geweken te zijn. De heer Paul van Zeeland. die Woensdagochtend voor een kort be zoek aan ons land op Schiphol arri- veerde, is gistermiddag per auto naar Brussel vertrokken. lijke eis niet zou voldoen! Tenslotte is, als gezegd, het voor stel tot wijziging van de enquete wet verworpen met 27 iegen 15 stemmen, voorstemmers waren alleen de P.v.d.A., en Commukisten. ZO MEN WEET, is er besloten tot het instellen van een z.g. ..parlementaire enquete" in zake het beleid van de regering in de z.g. Londense periode en wat daarmec verband houdt. Toen de ingestelde commissie aan het werk ging, stooite zij op de moeilijk- lieid, dat volgens de bestaande Enquete-wet aan ministers geen vragen gesteld kunnen worden over besprekingen in de Minister raad. Die zijn vertrouwelijk en dat geheim kan niet geschonden wor den. Dan is de enquete een illusie, werd er gezegd, temeer daar de Commissie bereids over gegevens en beschuldigingen beschikte, waarover om meer dan een reden het licht der openbaarheid dient te schijnen. zowel in het algemeen belang, gelijk de democratische rechtsstaat dat wil dienen, als in het belang van bepaalde beschul- digde personen. De Enquete-commissie, die uit Kamerleden bestaat, heeft toen een voorstel ingediend, orp op dit punt de wet te wijzigen, terwijl ook nog enkele andere verbeteringen wer den voorgesteld. De Tweede Kamer heeft dit voorstel tot wijziging van de Enquete-wet bereids aangeno- men, de Eerste Kamer had tegen het hoofdpunt, dat wij zo juist noemde, in meerderheid zulke overwegende bezwaren, dat het voorstel ver worpen is met 27 tegen 15 stem- men. Dit betekent dus. dat de ver trouwelijkheid van de besprekingen in de Ministerraad niet wordt opge heven. Aan het einde van de besprekin gen, heeft de heer Mr. Donker, die dit initiatief-ontwerp in de Senaat had te verdedigen, tegen de hoofd- zakelijk-staatsrechtelijke bezwaren, o.a. door prof. Anema naar voren gebracht, een sterk argument naar voren gebracht, dat niettemin de Senatoren niet kon vermurwen: hij deelde mede, dat de Enquete-com missie beschuldigingen had ontvan gen tegen enkele oud-ministers, die met de wisseling van het opperbe- vel, kort voor de Duitse inval in 1940 (toen generaal Reinders werd vervangen door generaal Winkel- man. Red.) een rol zouden heb ben gespeeld, met de bedoeling, aan Duitse troepen een doortocht toe te staan, waardoor Nederland geko men zou zijn in gelijke situatie als Denemarken. Zonder opheffing van het geheim van de besprekingen in de Ministerraad van vroegere kabi- netten, is deze beschuldiging niet te onderzoeken en kunnen de betref fende oud-minlsters eventueel niet van blaam worden gezuiverd. Dit was zeker een sterk argument. In het algemeen zou men ook wel zeggen, dat het mogelijk moet zijn, nu eenmaal tot het instellen van deze enquete is besloten, op diverse dingen volledig licht te laten schij nen. Maar van de andere kant kan aan de bezwaren van de oppositis waarde en betekenis ook niet wor den ontzeggd. In dit geval stonden alle andere partijen gezamenlijk tegenover de P.v.d.A. en de Commu nisten. Het was eigenlijk jammer, dat de scheidingslijn zo moest lo- pen. De heer Kropman (K.V.P.) betoogde o.a. dat het hier niet ging om de persoonlijke mening van oud-ministers, maar om het beleict van de regering-als-zodanig. Het gaat niet aan, meende hij, de ge- heimhouding, die al honderd jaar bestaatachteraf op te heffen. Enkele sprekers gaven te kennen, dat zij meer leiding van de regering hadden verwacht. Deze verklaarde bij monde van minister van Maarse- veen, dat zij geen overwegend be- zwaar heeft tegen de voorgestelde wijziging. Er blijft trouwens zwijg- plicht bestaan, als de Kroon beves- tigt, dat het belang van het RiJk dit eist. Het verlangen, dat de re gering met een eigen voorstel komt, om de geopperde practische bezwa ren te ondervangen, noemde minis ter van Maarseveen onredelijk, maar dat wil nog niet zeggen, dat de regering ook aan deze onrede- verklaring voor het publiceren va- deze documenten gegeven. Met hot Britse ministerie van buitenlandse zaken is overeengekomen gezamen lijk alle uit Duitse archieven ont- leende documenten in chronologi- sche volgorde en in de historische vorm te publiceren. Waarnemers te \Vashington zien in het tijdstjp van deze publicatie, die niet in samenwerking met En geland is geschied, een feit van grote diplomatieke betekenis, daar een en ander tot dusver geheim is gehouden omdat het stotend voor de Sowjet-Unie zou kunnen zijn. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O. wordt hedenavond te Den Haag verwacht. De rege ring van Joego-Slavie heeft haar onderdanen bevolen de gebieden van het Britse imperium te ver- laten. Volgens de Londense ..Daily Mirror" zou de bedoeling zijn hen op te leiden voor communistische „zendelingen" en hen dan weer te- rug te zenden. Volgens de katho- lieke Belgische pers heeft Spaak Zondagmiddag toch een onderhoud van twee uur met koning Leopold gehad. Marshall verklaarde giste ren volledig tot overeenstemming te zijn gekomen met de Franse am- bassadeur te Washington oyer de Duitse kwestie. De Amerikaanse zeelieden hebben geprotesteerd te gen de overdracht van schepen aan de Europese landen in het kader van het Marshall-plan. Volgens een verklaring van het Griekse Ministerie voor Sociale Zorg hebben ruim 400.000 personen. van wie bijna 170.000 minderjarigen tengevolge van de guerilla hun woonstede verlaten. Zij worden door de staat verzorgd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. TIJDELIJK OOSTELIJKE WIND Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk vorming van nevel of mist. Aanvankeljjk zwakke en veranderlijke wind, later wat toenemend en naar Oostelijke richtingen draaiend Tydelijk enige daling van temperatuur. Het republikeinse persbureau ..Antara" meldt, dat de bekende republikeinse revolutionaire leider Soetomo, meer bekend als „boeng tomo", die later werd benoemd tot generaal-majoor van de T.N.I., de volgende week ontslag zal nemen uit het republikeinse leger en zich zal terugtrekken uit het leiderschao in de Indonesische strijd voor vrij- heid en onafhankelijkheid De redenen, welke Soetomo tot dit besluit hebben geleid, zijn niet bekend. Naar ..Antara" uit legerkringen verneemt, zullen op 24 Januari tus sen de gewestelijke republikeinse militaire commandanten de eerste besprekingen plaats hebben betref fende de militaire aangelegenheden. Deze besprekingen zullen plaats vinden op vijf verschillende plaat- sen op Java. Sir Edward Gent. Gouvemeur van de Unie van Malakka. en de Sultans van de Staten van Malakka hebben een nieuw verdrag onder tekend. volgens hetwelk een fede ratie van Malakka wordt opgericht, samengesteld uit 9 staten van Ma lakka en de nederzettingen Penang en Malakka. Als een bewijs hoe zacht de win ter tot voor kort was, mag gelden, dat bij C. A. Reus, Lageweg B 186, onder Westerblokker, de eerste twee lammeren geboren zijn. Moeder schaap en haar kinderen maken het wel, en worden in verband met de thans heersende koude extra goed verzorgd. De kapitein der Kon. Marechaus. see Harm. J. Lieneman van de 7- December-divisie te Buitenzorg ont- ving van de Hongaarse president Zoltan Tildy de hoogste onderschei- ding voor zijn betoonde dapperheid bij het verzet tegen de Duitsers. Hem werd dezer dagen de Hongaar se Vrijheidsorde in zilver verleend, Kapitein Lieneman werd tijdens de bezetting als eerste luitenant bij de infanterie in Stanislau ge'inter- neerd. 't Kamp werd tijdens de Rus sische opmars begin 1944 verplaatst Gedurende het transport braken hij en enige medegevangen een trein- deur open en ontsnapten. Na een moeilijke reis door Roethenie en de Karpathen kwamen zij aan de Hon gaarse grens. Op last van hoger- hand werden deze officieren pro forma in een hotel aan het Balaa- tonmeer gei'nterneerd. doch al spoe- dig. in Februari 1944. waren zij in Boedapest ondergedoken. Luite nant Lieneman kwam al ras in aan- raking met anti-duitse Hongaren en toen de Duitsers in Maart van dat jaar Hongarije bezetten, werkte hij mee in het verzet. Hij spande zijn krachten voor een clandestiene drukkerij voor valse identiteitspa- pieren en ..ausweise" doch ..stunt- te" bovendien op grote schaal ex- plosieven en ander oorlogstuig voor de Hongaarse ondergrondse. Na de verovering van Boedapest door de Russen staken dezen hem en zijn verloofde de zuster van een der hoofden van 't Hongaarse ver zet, Boldizsah, in Russische unifor- men en gaven hen uit erkente- lijkheid verlof om via Odessa naar Engeland te reizen. Zij kwamen juist in Londen toen de Duitse ca- pitulatie werd afgekondigd. hetgeen het plan van luitenant Lieneman om de Duitsers ook aan de Neder landse kant de rekening te presen- teren, in duigen deed vallen De minister van oorlog heeft be paald, dat aan militairen van de Kon. Landmacht, alsmede aan het personeel van de luchtstrijdkrach- ten bij hun demobilisatie een demo bilisatiespeld zal worden uitgereikt, indien zij tenminste drie maanden in Indie zijn geweest en daar hun plicht naar behoren hebben ver- vuld. Ook gedemobiliseerden van de Kon. Marine en van de Gouverne- mentsmarine ontvangen een demo- bilisatie-insigne D.N.I. (Dienst Ned. Indie). Alleen zij. die in het tijdvak 10 Mei1 November 1945, geduren de tenminste 6 maanden werkelijke dienst hebben verricht en kunnen terugzien op een goede staat van dienst, krijgen dit speldje bij hun demobilisatie. De demobilisatiespeld. die verge zeld gaat van een fraaie oorkonde, mag slechts op de burgerkleding gedragen worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1