Het communisme en zijn aard ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Propaganda-avond van de K. V. P. HULSTKAMP Snoepen blijve uitzondering PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 22 Januari 1948 Mi |r I i t Van Alkmaar de Victorie BIJ DE POLITIERECHTER Soaravond origineel Oprichtingsvergadering Oranjevereniging K.V.P. Purmerend Het voormalige „Peperhuis" te Enkhuizen heeft een andere be- stemming gekregen. Vanaf 14 Januari is daar het Rijksmu- seum „Zui derzeemuseum" ge- vestigd. Marktoverzicht Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Vereniging van Kath. Gemeenteraadsleden De goudvoorraad van diverse landen LANDBOUWER door zijn, broer gedood Britse fuchtmacht- blijft bij Athene Gen. Koenig naar Brussel I i c lib |jt !r i e t ■jj c In jaaroverzichten van instanties hebben wij tot onze spijt gemist, overzichten van het cultuurleven in Alkmaar. Ongetwijfeld zal daarin vermeld dienen te worden, dat Alk maar de eerste is op de lijst van gelijkwaardige plaatsen in Neder land, waar de meeste beroepstoneel- voorstellingen gegeven worden. Practisch elke week is hier een goede voorstelling. hetzij in abon- nementen of als vrije voorstelling. En dat Alkmaar en omstreken dit waardeert blijkt wel uit het feit, dat er steeds een behoorlijke be- langstelling blijft bestaan. Ook in semi-officiele regeringskringen heeft dit de aandacht getrokken, hetgeen moge blijken uit een be- zoek van dr. Hunninger, Directeur van het Centraal Coordinatiebureau van het Toneel te Den Haag aan de heer Mooy, tijdens welk bezoek hij zijn waardering uitsprak voor al hetgeen in Alkmaar in het belang van het goede toneel werd verricht. Ongevraagd vertelde hij nog dat alle gezelschappen het prettig von- den in Alkmaar te komen spelen. Inderdaad, is het dan ook een niet te ontkennen feit. dat hier steeds belangrijke toneelwerken door de beste acteurs en actrices ten tonele worden gebracht. Zo wordt morgen Vrijdag 23 Jan. onze aandaoht gevraagd voor ..Schipper naast God" door Jan de Hartog, welke voorstelling totaal uitverkocht is, en waarvan op Don derdag 18 Maart een herhaling zal worden gegeven. Dinsdag 27 Januari kan men Cees Laseur bewonderen in zijn prach- tige creatie van een Italiaanse wijnbouwer in ,.Ze wisten wat ze wilden" van Sydney Howard Be- halve de lopende series abonne- mentsvoorstellingen wordt er door de directeur van het Gulden Vlies nog een extra serie gegeven C. ge- naamd, waarvoor de volgende ge- zelschapoen geengageerd zijn: Het Residentietoneel (Directeur Dick Verbeek)de Haagse Com- medie. (Dir. Cees Laseur); Comedia (Dir. Cor Hermes) en het Rotter- dams Toneel (Dir. Ko Arnoldi). Hiervoor ziin de volgende data vastgesteld: Dinsdag 10 Februari; Vriidag 16 April en Dinsdag 11 Mei. Abonnementen kunnen dageliiks aan de kassa en ook telefonisch worden opgegeven. Bestelde abon nementen worden een dezer dagen thuis bezorgd. HULDIGING H.M. DE KONINGIN DOOR DE VROUWEN Met het doel Hare Majesteit onze Koningin namens alle Nederlandse vrouwen ter gelegenheid van Haar 50-jarig regeringsjubileum in 1948 te huldigen, is er een stichting in het leven geroepen, genaamd „De Nederlandse vrouw 18981948" on- der Erevoorzitterschap van Hare Koninkl. Hoogheid Prinses Juliana. Deze stichting stelt het op prijs, dat ook in Alkmaar een plaatselijk comite tot stand komt, teneinde haar plannen in deze gemeente zo goed mogelijk te verwezenlijken. De stichting heeft daarbij de wens uit- gesproken, dat er op deze wijze bij- gedragen wo-de to* r,"n -"r—- zinde hulde van de Nederlandse vrouw aan naar gelicuk vo. S4i. Om tot de oprichting van een plaatselijk comite voor Alkmaar te geraken, zijn de presidentes van de bekende vrouwenverenigingen tot een bespreking op het stadhuis op 3 Februari 1948 te 20 uur uitgeno- digd door de inrtiiddels gevormde contactcommissie, welke staat onder voorzitterschap van mevr. L. Koel- maBoerman. Als secretaresse van de contactcommissie fungeert mej. mr D. Haremaker. De presidenten der vrouwenver enigingen, die geen uitnodiging tot het bijwonen der bespreking op het stadhuis mochten hebben ontvangen worden verzocht zich in verbinding te stdllen met mej. mr. D. Hare- maker. Waerdendelstraat 9, alhier. tel. 3325. 2e ABONNEMENTS- VOORSTELLING SERIE B Als 2e abonnementsvoorsteliing van Serie B wordt Dinsdag 27 Ja nuari des avonds 8 uur Sydney Ho ward's „Ze wisten wat ze wilden" door de Haagse Comedie (Dir. Cees Laseur), ten tonele gebracht. In dit sterke speelstuk, dat met veel suc- ces in de grootste steden des lands is opgevoerd, treden op; Cees La seur, Elisabeth Andersen, Hans Kaart, Anton Roemer, Arend Hau- er, Koos Simonis,. Lou Steenbergen, Louk Hulsman, Leter Holland en bruiloftsgasten. Het gehele stuk speelt in het huis van een Italiaan se wijnbouwer in de Nappa-Vallei in California. Het zal de liefhebbers van het toneel ongetwijfeld een ge- noegen zijn om Cees Laseur, die in verscheidene jaren niet op de A 11s- maarse planken is geweest, na zijn terugkeer uit Amerika weer eens te bewonderen. En in de rol van ,.Tony" bestaat hiervoor voiop ge legenheid. Want hij brengt deze Italiaanse wijnbouwer ten voeten uit. Alleen al het zien van deze prachtige creatie is een bezoek aan de Schouwburg volkomen waard. Er zijn nog enkele losse kaarten beschikbaar, zodat niet-abonnees ook nog gelegenheid hebben deze voorstelling te kunnen bijwonen. RIJKSPOLITIE VERTROKKEN De bureaux van de Rijkspolitie aan de Oudegracht alhier zijn dezer dagen overgebracht naar Heiloo. NABIJ HET HEILIGE GEESTHUIS 22 Jan. Dit huis stond waar wij nu het Waaggebouw weten en dateerde van voor 1386 wanneer het wordt genoemd. Maar van pleinen om dit ge- bouw was geen sprake, want om het H. Geesthuis stonden talrijke kleine huisjes in of aan stegen of gangen. Het plein tussen Mient en Hout- til was ook volgebouwd. Wij we ten dit door de uitbreiding, welke het marktterrein in 1557 moest ondergaan. Een zevental woningen aan de Heilige Geest en de St Nicolaas- steeg moesten hiervoor worden afgebroken, waarvoor omwonen- den mede moesten betalen. Het H. Geesthuis was een gast- huis niet in de zin van een zie- kenhuis. Hier konden arme doortrekken- de reizigers drie nachten onder- dak bekomen. De kapel werd o.a. beschikbaar gesteld voor hen, die ziekten thuis hadden, waardoor zy de Grote Kerk niet mochten betreden. EEN VERGISSING MET GROTE GEVOLGEN Gisterenmiddag om 5.15 uur reed een auto over de Bergerweg. De bestuurder probeerde nog juist on- der de dalende spoorbomen van de overweg door te rijden; het gelukte hem echter niet en een der twee bomen werd aangereden en ernstig beschadigd. De boom kon niet meer open en dicht. Dit veroorzaakte een ernstige verkeersstagnatie. Door de politie werd het verkeer omgelegd over de Helderse weg. Tegen de haastige bestuurder werd proces- verbaal opgemaakt. AANGEHOUDEN Een 34-jarige Alkmaarder is door de politie aangehouden wegens het meerdere malen plegen van niet nader te noemen handelingen. De man is in verzekerde bewaring ge steld en zal na afloop ter beschik- king van de Justitie worden ge steld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus H.. d. van H. A. Bilars en M. A. C. Sunder; Rita, d. van M. Franke en D. W. Koe- man; Anne P. F.. z. van S. Seinen en A. M. Schmidt. Gehuwd: J. F. W. Moedt en M. van Slooten: A. J. Hermes en C. Doodeman; H. J. Stoffer en P. C. Harthoorn; G. J. de Groot en M. J. Visser. HUTSPOT VAN RUBBER, TEX- TIEL, VLEES EN BOTER Woensdagmiddag stond C. J. v. d. H. uit Alkmaar terecht wegens het verwerken van autobanden zonder vergunningen. Hij sneed uit oude banden zgn. ..manchetten" en dat zou volgens allerlei pappe- rassen van Rijksbureaux e.d. niet geoorloofd zijn. Er waren nogal moeilijkheden geweest met het verhoor van verdachte die op het politiebureau slechts tot spreken kon worden gedwongen. De offi- cier mr. Vellinga was over het ge- val niet erg te spreken en vroeg f 75 of 40 dagen. Mr. Stoffels, de Bijzondere Politierechter maakte er voor deze keer nog f 40 subs. 18 dagen van. H. J. uit Waarland was ten laste gelegd dat hij van zekere J. de H. drie lappen stof voor herencos- tuums had gekocht zonder distri- butiebescheiden te overhandigen. W. J. beweerde de H. „nooit ge- zien" te hebben. hij kende hem wel, maar zaken op dit gebied deed hij niet met de H. Deze laat- ste was af en toe wel eens „onder de invloed en was volgens verd. niet in staat te beweren dat hij 't was die de stoffen had gekocht. De schoonmama van verdachte. als getuige gedagvaard, wilde niet getuigen! Maar ze had toch een bezwarende verklaring voor de politie afgplegd en die werd voor- gelezen! Twee getuigenverklarin- gen, wat doe je er tegen? En dan was de stof nog doorverkocht. De H. is volgens de verdediger een man, die rondzweeft met lappen stof en niet precies weet wie zijn klanten zijn. De stoffen waren trouwens niet bij verdachte gevon- den. Mr Berkhouwer pleitte dan ook vrijspraak. De eis f 200 of 2 maanden. werd door de politie rechter aangenomen, hij veroordeel- de conform. K1 v. V. uit Alkmaar had vier valse kolenbonnen verkocht voor f so.Boete conform de eis: 100 subs. 60 dagen. N. G. van de Kalverdiik had in Juni 1947 drie valse kolenbonnen verkocht Een handeltje bracht hem advocaat limonade en meer van die lekkerniien op. Eis f 150 of 70 de. Boete f 140 subs. 75 dagen en een voorwaardelike hechtenis van 14 dagen met 2 iaar proeftijd. LANGEDIJK. ..De Spar", 'n or- ganisatie welke in Nederland 15 af- delingen heeft en waarbij ongeveer 1600 zelfstandige kruideniers zijn aangesloten. organiseerde Dinsdag- avond in de zaal van de heer Th. Rijper te Zd. Scharwoude 'n tempo- tempo bonte avond voor de klanten van de Spar. De heer G. Kraakman te Nrd. Scharwouc'e. heette namens de afd. Noord Holland de heer J. Doets en de ruim 400 aanwezigen welkom. Voor de pauze draaide een film over, de Sparzomertocht 1947 naar 't Ouwehands Dierennark. IJit- bundig is er genoten van deze film, speciaal toen de inwoners en in- woonsters uit het land van Noord Seharwou" op het witte doek ver- schenen en de rol van Charlie Chaplin. Marlene Dietrich of 'n andere filmster traeht.ten te spelen. In de pauze werd 'n collecte ge- houden ten bate van de NIWIN, welke f 90.opbracht. Tevens wer- den een serie kruideniersartikelen gratis verloot Al daze artikelen waren beschikbaar gesteld door de divprse groot-fabrikanten in Neder land. Na de pauze kwam het grote pro- eramma van de avond n.l de Tempo Tempo revue ..de Vrolijke Noot" van Herman Tholen met medewer- king van Herman Tholen, Lizzy Va- lesco. Pirn Tholen, Co van der Hei- den-Wmma en de Annabelles. In 'n gevarieerd non-stop pro- gramma hebben deze artisten de zaal doen daveren van de lach. Een lied met 'n vrolijk refreintje van Herman Tholen. zang van Lizzy Valesco. 'n Schets over de proble- men van het leven door het gehele gezelschap; het viel alles zeer in de smaak van het oubliek. dat volop genoten heeft. Het uitbundige ao- plaus na de temoo-tempo finale De goede oude tijd" was de vertolking van de dank van de aanwezigen aan het revue-gezelschap voor het gebodene. Met 'n kort woord sloot de heer J. Doets deze avond. LANGEDIJK. De afgelopen week was de aanvoer van witte kool wederom groot. Ongeveer 90 wagons werden te Noord-Schar- woude verkocht. De eerste 4 dagen bleef de oude regeling gehand- haafd, n.l. 30 voor export met vrije prijzen en 70 '/o voor de fa- brieken voor verwerking tot zuur- kool tegen de prijs van f 10.De prijzen voor de export-witte kool varieerden van 16.80 tot 17.40. Kleine witte kool van pl.m. 3 p. brachten ook tot f 17.per 100 kg op. Twee 5 2V;-ponds kool liep van f 8.tot f 14.50 en de aller- kleinste sorteringen van ruim l'/s p. varieerden van f 5.50 tot f 8.60. Vrijdagmorgen kwam plots de me- dedeling, dat de zuurkoolfabrieken de 70 niet meer af wilden nemen. De vraag naar zuurkool is de laat- ste maanden niet groot en alle fa- brieken zitten met grote quanta, zo dat de lust om nog meer op risico in te maken verdween. Alle aangeboden witte kool werd toen voor export geveild. De prijs onderging geen noemenswaardige daling, zodat de tuinders die de beide laatste dagen hebben geveild, hierean 'n aardig extraatje hebben gehad. Twee factoren werken samen om de tuinders te dwingen hun kool spoedig op te ruimen, n.l. de min der goede kwaliteit en de tot nu toe buitengewoon zachte winter, waardoor het rottingsproces groot is. Hierdoor werden deze week ook vele partijen rode en gele kool aan geboden. maar helaas werd lang niet alles voor de vastgestelde prijs ver kocht. Sommige tuinders hebben dag aan dag hun partijen aangeboden, zonder iets te kunnen verkopen. Speciaal voor de gele kool is deze stand van zaken zeer ernstig en 'n spoedige regeling is dringend nood- zakelijk. Het telegram van de L.G.C. aan de minister van landbouw is dan ook zeer juist, want de toestand is zorgwekkend. Wanneer de bevoegde instanties niet spoedig tot 'n redelijke oplos- sing van dit vraagstuk komen, dan komt meer dan de helft van de productie op de mestvaalt. De afge lopen week werden reeds vele voor consumptie nog goed te gebruiken partijen gele kool gedenatureerd en voor koevoer verkocht voor l'/i ct per kg. Met de uien gaat het beter, maar het opgeslagen kwantum van dit product is klein. De noteringen varieerden van f 22 tot 23.50. Grove uien brach ten boven f 25.per 100 kg op en drielingen van f 17.tot f 19. Peen III bracht f 9.609.70 per 100 kg op en IV f 8.508.70. NIWIN-KERSTPAKKETTENACTIE LANGEDIJK. Nog vers ligt in het geheugen hoe goed de Kerstpak- kettenactie in de gemeente Lange- dijk in de maanden September en October j.l. is geslaagd. 500 pak- ketten, elk ter waarde van 5 gulden, afkomstig van Langedijkers. wer den naar de soldaten in Indonesie verzonden. Hoezeer een actie als deze kan me- dewerken om een sterke band tus sen onze jongens in de verre ge- westen en het moederland te be- vorderen, moge blijken uit een brief welke een onzer ingezetenen van 'n dankbare soldaat ontving. Reeds uit deze ene brief kan worden ge- concludeerd. dat de moeite en of- fervaardigheid van comite en bur- gerij rijkelijk beloond zijn. het lekkere levertraan-product, be- vat vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meer nut van het voedsel, extra calorieen voor de groei. Eis Sanostol! product MENEER ..KLAPROOS" HEERHUGOWAARD NOORD. Zondagavond gaf de toneelclub van de N.K.J.B. een prachtig stuk te zien, getiteld „Meneer Klaproos", een klucht van drie bedrijven De jongens van de N.K.J.B., die voor het eerst op de planken verschenen, kunnen van een waar succes spre ken. Van de tien toneelspelers was er niet een, die ook maar eventjes haperde. De decors waren in een uitsteken- de conditie. Vooral toen meneer klaproos bezoek van enkele van Buller's gasten kreeg. Ook Grober en Bernardi met zijn beertje deden de zaal bulderen van het lachen. Tijdens de pauze werd er een ver- loting gehouden; er waren mooie prijzen beschikbaar. Na het stuk een gezellig samenzijn. EEN POPPENKAST VOOR GROTE MENSEN SCHOORL 't Is wel vervelend, maar juist Dinsdag ni bat vpctig- urengebed heeft de R.K. Ontwikke- lingseiub een bijeenkomst belegd. Reeds lang was deze avond vast gesteld en het bestuur heeft er toen niet bij nagedacht, dat het dan juist Veertigurengebed was. Nu is dat niet zo heel erg. Immers het Veer tigurengebed is een feest en waarom zou er dan na het Sluitingslof geen genaste ontspanning mogen zijn? Bovendien zijn de mensen dan toch op de been zodat men geen aparte reis behoeft te maken. Er zal een poppenkast worden ver- toond. Het lijkt kinderachtig, maar dat is het toch allerminst Deze poppenkast is geen Jan Klaassen, maar bedoeld juist voor grote men- sen. Allen, die dit al eens eerder hebben gezien. zijn vol lof Men zal er heus geen spijt van hebben. wan neer men deze avond bezoekt. KJ.B. SCHOORL SCHOORL. Mannen broeders. Maandag 26 Jan. komt een groepje Kajotters uit Alkmaar onze weke- lijkse avond verzorgen. Op het programma staat: een speech, een £en-actertje, zang, rau- ziek, voordracht en declamatie. Het belooft een geweldige avond te worden. Op aller npkomst wordt dan ook gerekend. Hoedt u echter voor zakkenrollers en valse profe- tenl! Doch 's avonds is er Lof. ter gelegenheid van het Veertigurenge bed. dus daar gaan we eerst heen. Niet 46n mag er ontbreken! K.A.B.-VERGADERING BERGEN. In 't gebouw St Jan zal Vrijdag a s. de K.A.B. haar jaar- vergadering houden. Op deze avond wordt een overzicht gegeven van het werk der K.A.B. en de vak- bonden in het afgelopen jaar ver richt. Alle belangrijke punten zullen dan in een overzichtelijk geheel worden weergegeven. zodat men niet bevreesd behoeft te zijn voor alleen maar een avond met ver- slagen. VMr de pauze is er een attractie. die bij ieder in de smaak zal vallen. De tijdsomstandigheden nopen ons katholieken, om meer dan ooit od de bres te staan voor onze idealen. laten we dit tonen door onze kracht ook aan de K.A.B. te geven. De vergadering begint om 7.30 uur en is weer op tjjd afgelopen. UITVOERING NOORD-SCHARWOUDE. Zon- dag en Maandag werd door het R.K. Fanfarecorps Apollo" een uitvoe- ring gegeven in de zaal van Hotel „De Burg" te Noord-Scharwoude. Medewerking verleende de R.K. Toneelvereniging „T.O.P." In de loop der jaren zijn de uit- voeringen van „Apollo" en „T.O.P." hoogtepunten geworden in het pa- rochiele ontspanningsleven. Het ging en gaat met die twee steeds crescendo. Parochianen en niet-pa- rochianen stellen er meer en meer prijs op, om deze avonden te bezoe- ken, want steeds wordt er het beste geboden. Ook nu was de zaal beide avonden tot de laatste stoel bezet. „Apollo" had ditmaal 'n licht pro gramma, bestaande uit enige mar- sen en 'n wals. We noemen „Alte Kameraden" van E. Teike, „Vlag in Top" van A. Hartman en de Wals „Am Meeresstrande" van Max Fischer. T.O.P. bracht het drama „Toen de storm begon" voor het voetlicht. Een spel uit het begin van de afge lopen oorlog van spionnage, intri- ges, liefdesverwikkelingen en onrust voor de wereldbrand, die komen gaat. T.O.P.'s oude getrouwen, de heren C. Bruin Jr., P. Engeringh en K. Schuit Kz. met mevr. R. Groot- jes-Molenaar, bijgestaan door nieu- we sterren op toneelgebied, als de dames R. Engeringh. A. Kamp en G. Schuffelen, vertolkten de rollen uitstekend. De regie berustte bij P. Sijm in vertrouwde handen, terwijl J. Enge ringh de grime verzorgde. De bezoekers hebben terdege ge noten van een heerlijke avond. WIERINGERMEER. Door een samenloop van omstandigheden (o.a. vergadering A.R. en vergadering wo ningcommissie) kon. burgemeester Loggers slechts aan een gering aantal personen een welkom toe- roepen. Spr. releveerde nog eens de gang van zaken ,n.l. hoe er door hem een 20-tal mensen na de droog- legging van de polder was bijeen- geroepen, die meteen in een voor- lopig comite zitting hadden geno- men. De tijd was echter nu rijp om te komen tot een Oranjevereniging, die gevormd werd uit de sehele burgerij. Hierbij waren 3 mogelijk- heden: a. een Oranjevereniging voor de hele polder; b. een Oranjevereniging met drie onderafdelingen voor elk dorp; c. verschillende verenigingen op grond van godsdienstige geaardheid. Bij monde van de heren Spikma, Van der Kooy, Kemmeren, Kisten- maker, Roosendaal, bleek duidelijk, dat de aanwezigen waren v6or punt b. De heer Knibbe bracht echter naar voren dat er van bepaalde (Gerefor- meerde) zijde bezwaren waren te gen een vereniging. Op voorstel van Van der Kooy (Schelpenbolweg) werd besloten tot het uitschrijven (door perspublica- tie ingeluid) van een vergadering in elk dorp afzonderlijk in de eerste helft van Febr.), waarbij de diverse geestelijken via de burgemeester een aparte uitnodiging zouden ontvan gen. Voor elk dorp werd een voor- lopig comite benoemd, t.w. voor Slootdorp: de heren Spikman, Kem meren en Kloosterman; voor Mid- denmeer de heren Knibbe, Lammers en Aalders; voor Wieringerwerf de heren Ir Ovinge, Van Dam en Stoel. Deze heren zullen dan de mening van de vergadering (dus e6n ver eniging met onderafd.) naar voren brengen, waarbij dan de verschillen de bezwaren vanzelf naar voren ko men. Wel gaf de burgemeester nog eens in overweging waarom wij feestvieren: n.l. 50-jarig regerings jubileum van onze Vorstin, 300 jaar onafhankelijkheid, om nog niet te spreken van onze 100-jarige Thor- becke-grondwet, redenen die wel zeer spreken voor eenheid. De penningmeester van het oude comite bracht een verheugend ver- slag uit. nl. een batig saldo van 1008.28. zodat de eventuele ver eniging met wat handgeld kan be- gjnnen De burgemeester sloot met een succeswens voor de dorps-comite's. Nog een opmerkirth van mr Vosters volgde, n.l. de nieuwe vereniging ook te belasten met de organisatie der Polderdagviering. Hier sloot de vergadering zich bij aan. waarna de burgemeester een definitief slot op de zaak draaide. We zijn nieuws- gierig. R.K. DAMCLUB „D:I:D:" ZIJDEWIND. De uitslag van de onderling gehouden wedstrijd is als volgt: le klas: C. Wijnker—A. Broersen 1—1 J. BlankendaalW-Schouten 02 P. BregP. Broersen 02 L. ValkW. Spaans 02 J. DekkerM. Moras 20 26 klas: C. JonkerA. Moras 20 A. PaterC. Wijnker 02 N. BroersenJ. Bakker 11 W. Boekel—M. de Graaf 0—2 H. Spaans—D. Bleeker 1—1 De stand is nu als volgt: le klas: W. Schouten 18—6; L. Valk 13—7; J. Dekker 14—8; J. Blankendaal 14-12; C. Wijnker 1111; W. Spaans 1212; A. Broersen 913; P. Broersen 7— 11: P. Breg 0—20. 2e klas: A. Moras 217; J. Bak ker 2210; N. Broersen 199; M. de Graaf 18—10; C. Wijnker 16—12; C Jonker 1614; H. Spaans 1214; A. Pater 12—18; W. Boekel 7—17; D Bleeker 133. W. Schouten heeft de leiding van L. Valk overgenomen. De spanning zit er nog goed in; ook in de 2e kl.. waar Doris zijn eerste puntje heeft binnengehaald. Bravo Doris! Nu is de beurt aan P. Breg. Piet laat je niet langer indammen, jo. Vrijdag a s. naar Hoorn en Waar land naar Hoogkarspel. Zouden bei de bezoekende clubs een overwin- ning behalen? ALS MA AAN DE TOUWTJES TREKT WAARLAND De toneelvereni ging „Ons Genoegen" zal op Zondag 25 Januari a.s. in de zaal van de heer W. Jonker een uitvoering ge ven. Ditmaal zal door de dames- en herentoneeldilettanten een blijspel voor het voetlicht gebracht worden, getiteld „Als Ma aan de touwtjes trekt". Wij kunnen het een zeer ge- lukkige gedachte noemen, dat „Ons Genoegen" nu geen ernstig stuk gekozen heeft, maar dat zij nu eens een blijspel ten tonele zal brengen van echte en gezonde hu mor, waarom men eens hartelijk kan lachen, om de dolle en hoogst vermakelijke situaties die daar in voorkomen. Daar de toneelvereniging de be- schikking gekregen heeft over een bekwame regisseur alsmede over enige nieuwe krachten, waarvan men goede verwachting mag koes- teren, twijfelen wij er niet aan of deze uitvoering zai op hoog peil staan e^ zal „'Ons Genoegen" veel succes ooeken. Nadere bijzonder- heden komen in een advertentie in dit blad van Zaterdag 24 Januari voor. KATH. VOLKSPARTIJ WAARLAND Het voltallig be stuur van de afdeling Waarland der K.V.P. kwam deze week in verga dering bijeen. Bij bespreking leden- wervingsactie werd naar voren ge bracht, dat, hoewel er een belang rijke ledenwinst van 31 leden werd geboekt, (thans staan er 431 leden mgeschreven) er toch nog wel enige nieuwe leden bij gewonnen kunnen worden. Het financieel probleem bleek nog een zorgenkindje te zijn. On- danks dat de contributie aan de Centrale partijkas, Rijks- en Sta- tenkring, voor elk lid f!20 in totaal bedraagt, werd besloten toch niet tot contributieverhoging over te gaan, omreden dit anders tot verlies van leden kan leiden. Medegedeeld werd dat de contributie over 1948 aan de Centrale party Ryks en Sta- tenkringkas, welke vo6r 15 Maart 1948 moet zijn voldaan, door onze afdeling reeds is betaald. In het bestuur had enige wijziging van functies plaats, thans luidt de sa- menstelling als volgt: G. M. F. Lantman, voorzitter, W. Dekker Hz. vice-voorzitter, P. N. Kuijs, secreta- ris, D. Pater, penningmeester, Ant. Bos, G. Borst, Jn. Dekker Andz, Jac. L. Morsink en Joh. Ruiter le den. In verband met de voorlopige aanwijzing van candidaten voor de a.s. verkiezing der 2e Kamer, werd besloten om op Dinsdag 3 Febr. a.s. een algemene ledenvergadering, welke tevens de jaar vergadering is, te doen houden. Wij kunnen de le den nu reeds aanraden de avond van 3 Febr. vrij te houden voor de a.s. hoogst belangrijke vergadering der kiesvereniging. PURMEREND. In de vergade ring van de' afdeling Purmerend van de Katholieke Volkspartij is tot voorzitter gekozen de heer A. J. v. d. Knaap, vroeger voorzitter van de afdeling Hoorn. De heer v. d. Knaap hield een inleiding over de plicht van de Katholieken. om met de Ka tholieke Volkspartij mede te wer ken. Voor de Tweede Kamer wer den candidaat gesteld de heren W. Steinmetz, Th. Hooy en Jac. Groen, aftredende leden en de heren J. de Groot, voorzitter van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond te Amster dam en J. Bakker, directeur van het Centraal Bureau van de Haar- lemse Katholieke Middenstands- bond te Den Haag. Er zal nog nader een vrouwelijke candidaat worden aangewezen. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Sietze z. van Jan LouwrinS en van Cor nelia Bijl, wonende te Purmerend, Padjedijk 28. Ondertrouwd: Willem Bakker, oud 27 jaar, wonende te Hoogwoud en Catharina Ida Berkhout, oud 23 jaar, wonende te Purmerend, Oude Vismarkt I; Frederik Visser, oud 21 jaar, wonende te Edam en Neeltje Demmers, oud 22 jaar, wonende te Purmerend, Hugo de Grootstraat 50. Getrouwd: Frans de Groot, oud 26 jaar, wonende te Edam en Jacoba Nellie Swart, oud 24 jaar, wonende te Purmerend, Bernard Nieuwen- tijtstraat 13. Overleden: Aleida Maria Ordilia Schoenmaker, oud 64 jaar, weduwe van Lambertus van Eyck, eerder weduwe van Hendrik Bragt, wonen de te Purmerend, Emmakade 4. 'T ZAND Dezer dagen werd door de plaatselijke afdeling van de K.V.P. een propaganda-avond ge houden in cafe de Wit, die door de voorzitter, de heer C. Veul, werd geopend. In zijn openingswoord sprak deze er zyn voldoening over uit, dat de opkomsl buiten verwach ting zo goed mocht worden ge noemd. Daarna verleende hy het woord aan de spreker, Rector dr. F. Holthuizen uit Alkmaar. Spreker begon met het ontstaan van het communisme te beschrijven, dat zijn oorzaak vond in de slechte sociale voorzieningen van 100 jaar geleden. Langdurige, zware en kin- derarbeid leidden tot de grote te- genstellingen: kolossale rijkdom en bittere armoede. Toen begon Marx zyn prediking van de communisti- sche heilstaat, die voor de proleta ries de verlossing zou brengen. Het standsverschil zou verdwijnen; geen klassen meer, alleen nog staatszorg. De eerbied voor het gezin en prive bezit verdwijnen. De communisti- sche beginselen zyn dus alle mate- rialistisch. Het gevolg van de erf- zonde: mijn en dijn, wordt door Marx afgeschaft. Alles wordt staats- bezit. We moeten produceren, dan zullen we met aardse goederen ge- zegend worden. Het gevolg hiervan is- klassenstrijd, de locomotief van het communisme. Daarom is het winnen van een staking niet de grootste winst voor de communisten, maar het massale meedoen, waar door de geest van onrust en opstand bij het volk binnendringt. De communisten maken dan ook overal gebruik van; ze wachten slechts op een sein uit Moskou. Dan zullen ze te vuur en te zwaard op- trekken en er zal een algehele om- wenteling plaats vinden door het proletariaat. Na deze omwenteling zal het paradijs verwezenlijkt wor den, maar dat zullen wij wel niet meer meemaken. De komst wordt echter tegengehouden door de gods- dienst. Dus: alle geloof is opium voor het volk, omdat geloof net als opium bedwelmt! Velen denken: 't zal zo'n vaart niet lopen; zo erg is 't nog niet enz. Maar 't is heel erg! Want 't communisme leert, dat de mens moet worden van de aarde, dus materialist. Zeer terecht heeft de Paus dan ook geschreven over het „goddeloze" communisme. lets kunnen we wel overnemen, nl. dat de communisten noch moeite noch geld besparen voor hun partij. Hun tactiek is echter wanorde stich- ten; zie Frankrijk en Italie. Dat wil echter niet zeggen, dat men nu maar bij de pakken moet gaan neerzitten, omdat er toch niets meer aan te doen is, omdat de communisten nu toch komen. Zelfs in een communistische staat kan de tijd komen, dat men heim- wee heeft naar de vrije christelijke beginselen. Men lette hiervoor op Polen, Roemenie, Joego-Slavie, Tsje- cho-Slowakije en andere vazalsta- ten van Rusland. Het kwaad moet met het goed worden bestreden. Daarom moet heel ons katholicisme gezuiverd worden; we moeten meer naar ons geloof leven. Want men wordt pas goed communist, als men zijn geloof in God totaal verliest. We moeten onze zucht naar aardse goederen bedwingen, niet zo mate- rialistisch meer zijn. De christelijke leer is wel goed. maar aan de belij- denis ervan ontbreekt soms veel. Weet wel: wie de communistische ideeen binnen haalt, haalt de com munisten zelf binnen. Velen worden misleid door de propaganda. En op dat punt zijn wij veel te zuinig met geld. Er zijn er veel, die alleen maar door een pamflet al communistisch stemmen. De katholieken zijn ook niet altijd hulpvaardig genoeg. We moeten alien ledematen zijn, zegt St. Paulus en mogen dus niemand afstoten. Dezen gaan immers al gauw weg en zoeken hun heil elders, b.v. bij de communisten, want die helpen wel. Het communisme kan derhalve worden uitgedreven door bidden, boeten en een goed voorbeeld. Wat onmogelijk lijkt kan werkelijkheid worden. De communisten breken elkaar niet af, maar helpen elkaar, anders worden ze ter verantwoor- ding geroepen. We moeten niet pes- simistisch zijn, maar optimistisch het communisme geen kans geven. Wij moeten de aandacht trekken. Lenin zei op zijn sterfbed tegen zijn vroegere vriend, een Pater: „Ik heb mij vergist! We moesten onder- drukten bevrijden, maar kwamen integendeel tot andere onderdruk- kingen en bloedvergieten. Om Rus land te redden hadden er 10 Fran- ciscussen van Assisie moeten zyn!" Voorzitter Veul dankte de spreker voor zijn klare en heldere uiteen- zetting en hoopte, dat by een vol gende vergadering ook zoveel jon- geren aanwezig zouden zijn. Want van de jongeren moeten we het in de toekomst hebben! Daarna sloot hy op de gebruikeiyke wijze. DE VIER JAARGETIJDEN 'T ZAND Naar wij vernemen zal op Zondag 25 Januari a.s. de R.K. Gem. Toneelvereniging uit Spanbroek-Opmeer in de zaal van cafe de Wit voor het voetlicht ko men met „De vier Jaargetijden" van Antoon Coolen. Waar de regie in handen is van onze vroegere plaats- genoot meester J. J. Vendel, mogen wij deze uitvoering met vertrouwen tegemoet zien. Om ook alle ouderen in de gelegenheid te stellen dit stuk te gaan zien, is de entreeprijs uiterst laag gehouden. Voor slechts f 1. zegge een gulden, alles inbegrepen, zal men zonder twijfel een prach tige Zondagavond kunnen hebben. Kaartverkoop en plaatsbespreken zal nog nader worden aangekondigd. PURMEREND, 20 Jan. Het schijnt wel dat de zachte winter al enige uitwerking heeft op de markt daar er voor Januari al aardig be zoekers waren. Ook het aanbod viel niet tegen en voor de verse melk- koeien was wel belangstelling, maar de vraagprijzen die er weer niet minder op waren geworden, schrik- ten wel af waardoor de verkoop een niet zo vlug verloop had. Men moest dan ook al gauw voor een aardige koe met flink melk boven de f 700 uitleggen. Met de gelde- koeien ging het vrij goed, vooral die waar nog wat melk van is te ver- wachten. Er waren nogal wat half- dragende aangeboden, daar voor was ook veel animo. Met het jonge vee wil het nog maar niet vlotten. het kleine aanbod kan nog maar slecht geDlaatst worden. De levering begint er ook niet DIERSOORT: 1939 Vette koeien 14.704 Geldekoeien Melkkoeien 22.314 Pinken Stieren 2.098 Vette kalveren 4.759 Graskalveren Nuchtere kalveren 33.786 Vette varkens 11.763 Magere varkens 2.609 Biggen 15.704 Pchnoen en lammeren 81.001 Bokken en geiten 2.947 Paarden en veulens 1.336 fleuriger uit te zien, de meeste bees- ten zyn niet alleen vetloos, maar ook het vlees ontbreekt bu de mees- ten. De bonnen waren ook minder in pry's, deze deden 55'/i cent. Op de bokken- en geitenmarkt was het weer een stugge beweging, daar schijnt de liefhebberij wel wat af. Op de biggenmarkt was het beter daar was een flink aanbod en de vraag was van dien aard, dat er vrij vlug en voor hoge prijzen werd ver kocht. De paardenmarkt gaf weer een geheel ander beeld te zien. Daar was weinig vraag voor het leven en de doders deden het ook zeer lang- zaam aan. Op de pluimveemarkt was een vlugge gang in de gevederde dieren en ook voor de konijnen was aardig vraag. Overzicht van de aanvoeren op de markt in 1939, 1946 en 1947: Totaal 193.021 In 1947 dus minder aangevoerd dan in 1946 In 1947 dus minder aangevoerd dan in 1939 Geleverd pan de B.V.V.: 121- 1??07 rundGren; 20.242 kalveren; 12.442 schapen en lammeren in 1947: 16.146 runderen; 21.887 kalveren; 10.591 schapen en lammeren 1946 1947 10.186 12.484 14.729 13.182 6.574 7.448 3.915 2.948 592 832 31 130 393 19.782 22.302 3.360 2.618 975 24.656 20.649 48.358 36.783 9.842 6.365 5.546 3.868 147.701 130.847 TT* Sinds de bevryding woedt een haast onstilbare snoeplust onder ons. Al is deze zucht naar iets lekkers te verklaren, na al die jaren, waarin men zich zoveel heeft moeten ontzeggen, goed te praten is ze daarom niet, aldus het Voorlichtingsbureau Van de Voedingsraad. Want, terwijl er in menig gezin geen kluitje margarine op over- schiet voor het bakken van vis of het smakeiyker maken van de groenten, hopen de stapels van in- geleverde pakjes boter of margarine zich by de bakkers op. Ook zyn snoeperijen duur, zodat zij voor de goede duurdere le- vensmiddelen dikwijls te weinig geld beschikbaar laten. En daar- •door doen zij onze gezondheid te- kort. Deze zoetigheden immers zijn in het algemeen arm aan de opbou- wende en beschermende stoffen (eiwitten, mineralen, vitaminen)die wy, en vooral onze opgroeiende kinderen, voor een goede gezond heid zo nodig hebben. Als voedings- middel hebben ze maar weinig waarde. Wel verzadigen ze ons snel, maar dat is een nadeel te meer: veel snoep bederft de eetlust voor belangryker voedsel. Dit geldt voor al voor kinderen: vaak eten zy aan tafel met lange tanden, omdat ze kort tevoren snoep hebben gekre gen. Zoetigheden voor het slapen gaan, nadat de tanden al gepoetst zijn, veroorzaken bovendien gemakkehjk tandbederf. Bezwaren genoeg dus tegen het snoepen! Geef uw kinderen liever geregeld vruchten, deze zijn rijk aan bouw- en beschermende stoffen en bene- men hun de eetlust niet. En laat het snoepen een feesteiyke uitzondering blijven! Heden, Donderdagavond, wordt in cafe Baltus, aan de Koemarkt te Purmerend, een vergadering gehou den om te komen tot het stichten van een onderafdeling Zuid van de vereniging van Katholieke Ge meenteraadsleden in de R.K. Sta- tenkring „Hoorn". De vergadering begint om 7 uur. Evenals op de ver gadering te Hoorn, waar tot op richting van een vereniging is be sloten, spreekt ook heden in Pur merend, burgemeester J. de Boer Wzn. van Obdam, in een algemene inleiding over taak en werkzaam- heden van de gemeenteraad. President Truman heeft aan het Amerikaanse Congres een rapport doen toekomen, waarin een opgave wordt verstrekt van het goudbezit van diverse landen per Juni 1947. Uit het rapport blijkt, dat de goudvoorraad van de V.S. op ge noemd tijdstip 22.7 milliard dollar bedroeg, van de Sowjet-Unie 2.5 milliard dollar, van Groot-Brittan- nie 2.3 milliard dollar, van Neder land 214 millioen dollar, van Belgie 659 millioen dollar en van Zwitser- land 1.350 millioen dollar. Pp een jachtveld in de gemeente Mierlo werd Dinsdagavond gevon- den de 60-jarige landbouwer W. van den Biggelaar, die door een schot- wond ernstig was gewond. Buurt- genoten vervoerden hem naar huis, waar hij Woensdagmorgen is over leden. Aanvankelijk bestond geen zekerheid omtrent de oorz|ik. doch later meldde zich bij de politie een broer van het slachtoffer, die ver- klaarde, dat hy met zijn broer ge- vochten en op hem geschoten had. Beide broers hadden reeds jaren lang ruzie tengevolge van een fa- muieveete. De Commandant van de Britse luchtmacht in het midden-Oosten heeft het vertrek van de eskaders van de Royal Airforce, welke by Athene zijn gestationneerd, afgelast De eskaders zouden in de loop van de komende veertien dagen uit Griekenland vertrokken zijn vol gens een hergroeperingsplan, dat echter afgelast is, aldus betrouw- bare Britse kringen. Een reden voor het blijven van de eenheden werd niet opgegeven. Generaal Koenig, de bevelhebber der Franse bezettingszone in Duits- land. zal van 21 tot en met 24 Jan. een bezoek brengen aan Brussel. Hij zal ontvangen worden door de Prins-Regent en zal o.a. een on- derhoud hebben met de eerste-mi- nister Spaak en met de minister van landsverdediging, kolonel de Frai- teur. BELANGRIJKE VERGADERING VAN DE STICHTING VAN DE LANDBOUW WIERIN GERMEER. Bovenge- noemde stichting roept namens de drie landbouw- en de 3 landarbei- dersorganisaties alien, die bij de landbouw betrokken zijn, op tot 'n grote algemene vergadering in ho tel Smit te Middenmeer op Zater dag 24 Januari a.s., aanvang 2 uur.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2