1 1 OM ERIC'S LIEFDE UIT DE KERMIS DER WERELD RADIO Ook de veeteelt gaat omhoog! Nederland acht zich niet gebonden aan haar onbekende interpretaties De tijden zijn anders en daarom een nieuw apparaat Wat leeft er in ons land? Juiste verhoudingen J KIEZEN OF DELEN wmm Zei U iets? Nel yan Vliet toch naar Amerika Minister Lieftinck antwoordt J Naar wij vernemen: De radio viel uit Ons Huwe/ijk De bonnenlijst NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 22 Januari 1948 KlactT voor actie Deze Ara- bier, die met handgranaten, Molotof-cocktail, geweer en am- munitie wel tot de tanden be- wapend kan worden genoemd, is gereed om ten strijde te trek- ken tegen de Joodse vijand. GHANDI VRAAGT OM CLEMENTIE Krantenkoning ernstig ziek Dornier en Eckener veroordeeld Zwemmen bij Kou,Griep, Pijn IN DE TWEEDE KAMER heeft Minister Jonkman Woensdagmiddag de volgende verklaring over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesie afgelegd: „De beraadslaging in tweede termijn is uitgesteld op grond van stukken, die door mijn ambt- genoot van buitenlandse zaken bij brief van 20 Januari aan U zijn gezonden. U herinnert U, dat dit in het Engels gestelde stukken zijn, die ons telegrafisch hebben bereikt en waarvan wij een volledige Nederlandse tekst nog wachtende zijn. Tot goed begrip van wat er nadien met name in verband met het ondertekenen van deze stukken is gebleken, moge ik van de zyde van de regering nog er aan herinneren dat, ten aanzien van de stukken, die hier zijn genoemd onder c (de six additional principles), de verwachting werd uitgespro- ken, dat beide partijen deze binnen twee dagen zouden aanvaarden. Na twee dagen, dus. op 19 Januari, is zowel van de zijde der republikeinse delegatie als van de zijde van de Nederlandse delegatie hierop geantwoord. Daarbij bleek, dat de republikeinse delegatie die zes principles conditioneel aanvaardde in die zin, dat zij daarbij ver wees naar conceptions en clarifications, die door de Commissie van Goede Diensten haar in Kalioerang op x3 Januari waren verstrekt. Deze toelichting op die zes punten was aan de Nederlandse dele- qatie niet bekend en deze heeft dezelfde dag bij brief aan de Commissie van Goede Diensten daarop gewezen en met nadruk gesteld, dat zij dus ook haar aanvaarding van die zes punten afhankelijk moest stellen van de kennisneming van de toelichting, die toen, voor- alsnog buiten de Nederlandse delegatie om, door de Commissie van Goede Diensten was qegeven. De opheldering van deze aangelegenheid zijn wij wachtende en m deze aange- leqenheid heeft de Nederlandse delegatie uiteraard, zoals ik zeide, zich harerzijds alle rechten voorbehouden, in hoeverre achteraf zal blijken al of niet bestaan van volledige overeenstemming over deze zes punten. Er bestaat dus vooralsnog aan onze zijde twijfe of ter zake wel overeenstemming is bereikt, maar een opheldering daarover s. 1 wellicht binnenkort kunnen worden gegeven." PROGRAMMA Een aardappelrooimachine Duitse gasleveranties aan Nederland Drie weken voor dierenbeul Smokkelaarsaufro in beslag genomen Dertig auto's in beslag genomen Bomaanslag te Neurenberg Post voor militairen op weg naar Indie Dud-minister Schagen van Leeuwen onderscheiden Amsterdam in 't donker DE ROOFMOORD TE BEEKBERGEN Verdachte aangehouden FEUILLETON door HARRIS BURLAND V. (Speciale Verslaggever) Ook huismoeders zullen daarom naast vele zorgen op ander gebied goede verwachtingen kunnen koesteren, dat misschien van de zomer al de vleesrantsoenering op hoger peil kan worden gebracht. Als ze dit in de bonnenlijsten ont- dekken, moeten ze toch even dank- baar denken aan die categone Ne- derlanders, die na het overwinnen van veel moeilijkheden, dit hebben kunnen bereiken. Het jaar 1948 zal een grote ople- ving te zien geven op veel gebiea in de juiste cijfers. Daarvan zal dan ook de export weer kunnen profi- teren, want Hollands en Fries vee heeft nog steeds een welklinkende naam in het buitenland, gezien de aankopen, die er vrij regelmatig ge- daan worden door diverse landen. Dat zal nog beter worden, zolang de veehouers hun plicht als eerste norm stellen en dan pas denken aan de prijsverhouding, winst en verlies- rekening en eigen belang. Een voor Noordholland belangrijk onderdeel, de schapenteelt, gaat ook weer met sprongen vooruit, de ba sis voor een verdere groei is sterK aanwezig en opvallend is bijv., da de schapenteelt op de zandgronden een veel grotere stijging te zien geeft dan in onze streken. In 1939 waren er in totaal 689.501 schapen. Dit getal liep in de oor- log terug tot rnim 450.000, terwijl het in 1947 al weer opliep tot on- geveer 600.000. Dit is dan vooral te danken aan de teelt en vooruit- gang in de zandprovincies, want in Noordholland lag het nog ver be- neden de vooroorlogse verhoudmg met een verschil van ruim 48.000 stuks, terwijl de groei in N»»™" Brabant toenam met ruim 7000 en in Limburg met liefst een kleine 20.000. Noordholland heeft hier dus nog een grote achterstand in te halen, met name vooral Texel. dat toch wijd en zijd bekend stond om ae bloeiende schapenteelt. Eieren komen weer Naast het rundvee (om de melk, c HET WF.RELD- GEBEUREN ER IS ONGETWIJFELD een ver- mindering der spanning te be- speuren, die er tussen de twee do minions India en Pakistan bestond. Dit is ongetwijfeld te danken aan de invloed van Ghandi. die een vasten begon en nadat aan bepaalde voor- waarden was voldaan deze ook weer beeindigde. De voorwaarden. die de bejaarde Mahatma stelde waren re- delijk, humaan en datgene wat de verantwoordelijke leiders in de grond van hun hart ongetwijfeld vervuld wensten te zien. De vasten werd op een zeer juist tijdstip be- gonnen. Zowel de Hindoe's als de Mohammedanen waren ongetwijfeld langzamerhand geschokt en onrus- tig geworden door de wreedheden van het verleden en het heden en vooral door het vooruitzicht op de gevolgen, die na hun verbitterde be- sprekingen niet uit konden blijven. De methode van Ghandi was zeer goed afgestemd op het hart en het verstand en het doel moest wel be- reikt worden. Wat bereikt werd en wat Ghandi deed besluiten zijn vasten te staken waren de beloften, die de leiders van alle partijen en bevolkingsgroe- pen (de Sikhs inbegrepen) in Delhi deden, n.l. dat zij de vrede zouden vestigen en behouden. De regering van India heeft reeds getoond deze belofte na te willen komen door aan Pakistan een schuld van 370 millioen gulden te betalen. Deze be- taling was aangehouden aan de hand van een genomen beslissing, dat niets betaald zou worden voordat de kwestie Kashmir zou zijn opge- lost. Het practische bewijs. dat de situatie verbeterd is, moet voor de buitenwereld blijken uit de bespre- kingen die door de Veiligheidsraad worden gehouden. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Kashmir heeft de domi nion India een klacht bi.i de Veiligheidsraad tegen Pakistan ingediend en de beschuldi- gingen en weer- leggingen hebben de laatste tijd nu niet bepaald voor een verbetering van de onderlinge verhouding ge- zorgd. Toch zijn er tekenen geweest, dat de atmosfeer zuiverder wordt. Za- terdag j.l. accepteerde zowel de In- dische als de Pakistaanse afgevaar- digde een Brits voorstel, dat inhield om met assistentie van de president der Veiligheidsraad te trachten sa- men termen te vinden, die tot een bevredigende oplossing kunnen lei- den. Een voorstel om een commis- sie der Ver. Naties naar Kashmir te zenden werd in Delhi, naar gemeld werd, met grote reserve ontvangen. De rebellen van Kashmir hebben verklaard niets te zullen aanvaar- den, dat niet redelijk is. Daardoor schijnt nog 'n lange weg met scher- pe bochten te moeten worden afge- legd vooraleer de uiteindelijke vrede is bereikt. Harmonie zou vooral door Enge- land met vreugde worden begroet. want het is voor het Britse rijk nu eenmaal niet prettig. wanneer twee leden van het gemenebest dusdanig verbitterd tegenover elkaar staan. dat een zich verplicht voelt de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Het is duidelijk, dat het zaad voor de onrust nog bestaat. In het geval van Kashmir werd een land, dat voor het grootste gedeelte door Mohammedanen wordt be- woond door een Hindoese Maharad- ja bij India gevoegd. Daardoor klinkt een volksstemming niet erg aanlokkelijk in de oren van India, terwijl andere voorstellen voor Pa kistan niet aangenaam zijn. Kortom. het staat te bezien of het nut van Ghandi's actie permanent en ver- strekkend of slechts tijdelijk en plaatselijk is. Nooit deed zich een gemeenschap- pelijke vrede noodzakelijker gevoe- len dan thans. nu een gemeenschap- pelijke vijand het gehele sub-conti nent bedreigt. Zoals Pandit Nehru in een radiorede heeft verklaard, wordt de economie van het land met een algemene verlamming be- dreigd. De nationale productie is niet voldoende om de eigen bevol- king te voorzien. De onrust moet onvermijdelijk een hongersnood met zich meebrengen. Er is geen plaats voor onruststokers van welke soort ook, wanneer het licht van de Brits-Indische onafhankelijkheid niet door een economisehe catastrofe verduisterd mag worden. Sic Transit. boter, kaas en het vlees) interesseert de doorsnee Nederlander zich bui- tengewoon voor het pluimvee. Geen wonder, want in bijna geen land werden voor de oorlog zoveel eieren gebruikt als hier, terwijl daarnaast een massale export kon plaats heb ben. Nu ziet het er nog droevig uit, want af en toe worden we „ver- blijd" met een ei. Dat kan ook niet anders. want in 1947 werd ongeveer de helft bereikt van het pluimvee, dat er voor de oorlog was. In 1939 waren er 32.804.504 hoen- ders (kuikens, hennen en hanen), dit ciifer daalde tot 3 077 976 in d" bezetting, maar de stijgende lijn be gon al heel spoedig. zodat in 1946 het getal van 10.915.449 werd be reikt, terwijl in 1947 de 15 millioen werd gepasseerd. Maar nog altijd blijft dit hoogstens 60 procent van de vooroorlogse verhouding, zodat het geen wonder kan zijn, dat de Nederlander zo weinig eieren bij zijn ontbijt vindt. Als er al een bon wordt aangewezen zijn er om en om 9 millioen stuks nodig met een aan- tal van ongeveer 3 millioen leggen- de kippen. Daarnaast zijn het de ziekenhuizen. sanatoria, instellingen. zieken enz. die maandeliiks een enorm groot kwantum moeten heb ben, terwijl de export, de bron waaruit een groot deel van onze welvaart moet komen millioenen stuks per jaar eist. Misschien dat dit alles een andere kijk op de zaak geeft. Maar tegelij- kertijd zal toch ook .het besef ko men," dat men hard vooruit gaat en dat langbzaam maar zeker de tijd nadert. dat alles een rustiger beeld zal hebben gekregen. D.w.z.. dat we dan weer onze normale rantsoenen vlees, boter, kaas. melk en eieren kunnen halen, waar we zelf willen, zonder steeds maar weer onze bon nenlijsten te moeten raadplegen. En tot zolang moeten we onze tanden nog even op elkaar zetten en niet te veel naar de luxe turen. die er schiinbaar in andere landen heerst. Gegevens wijzen uit, dat daar de luxe inderdaad schiin is en over het algemeen is de reiziger blij weer over eigen grenzen te stappen. Het is hier wrekeliik nog niet zo kwaad als men soms denkt of wil denken. Land-, tuinbouw en veeteelt tonen nog steeds cijfers, die omhoog gaan en dat is het meest verheug&nde boven alle internationale bewogen- heid uit. T. v. d. H. (wordt vervolgd) Mahatma Gandhi heeft Woensdag zijn toehoorders in verband met het Dinsdagavond voorgevallen incident toen een bom in de buurt van een door Gandhi geleide gebedsbijeen- komst ontplofte. verzocht medelijden te hebben met „die jongeman, die de politie vertelde, dat hij mij wilde vermoorden, daar hij mij voor een slecht mens aanzag". De bekende Amerikaanse kranten koning William Randolph Hearst is ernstig ziek. Het scheen heel ad rem, toen de communist Borst deze week in de Tweede Kamer, onmiddel- lijk na de uitgestelde gedachten- wisseling over de Indische kwes tie, bij de b ehandeling van de Zuiderzeefondsbegroting zeidat we onze millioenen beter kon den besteden aan de inpolde- ring, dan aan een koloniaal avontuur. Het scheen ad rem, maar het was het niet, omdat I onze zending in Indie juist geen koloniaal avontuur is. Maar mi nister Vos zei er ook iets over, dat ons nog veel beter aanstond: er is, al vecht men ook voor een goede opbouw van de nieuwe status van ons Koninkrijk, geen enkele reden om niet ook voor inpoldering in eigen land te zorgen! Dit is m.i. nog veel meer ad rem. En meer dan dat: dat de minister dat, in de gegeven omstandigheden zegt, is heel belangrijk. Alle voorstan- ders van de voortzetting kunnen dit in hun oren knopen. Er is eigenlijk op diplomatieke ma- nier een van de drie grote be- zwaren tegen die voortzetting uit de weg geruimd, en wel het financiele bezwaar. Nu nog dat van de werkkrachten en dat van de materiaalschaarste, en we komen een stuk op weg Het Duitse Zuiveringsgerecht heeft Claude Dornier, directeur van de Dornier Vliegtuigenfabrieken, tot 300.000 mark boete en Hugo Eckener, directeur van de „Zeppe- lin Werke" tot een boete van 100.000 mark veroordeeld. De zoon van Eckener, Knud, is tot 12.000 mark en de bedrijfsleider van de Maybach fabrieken, Karl Maybach, tot 200.000 mark boete veroordeeld. De Franse militaire autoriteiten hebben de opgelegde boetes goedgekeurd. Alle veroordeelden verliezen ge- durende vijf jaar het kiesrecht en het recht openbare functies uit te oefenen. Nel van Vliet heeft passage ge boekt op de ..Nieuw Amsterdam, die Vrijdagmiddag uit Rotterdam naar Amerika vertrekt. Mcvr. Fo- arott uit Chicago heeft Nel van Vliet uitgenodigd naar Amerika te komen, zolang de zwemster dit wemt. Op haar kosten kan de Hil- versumse zwemster in de Vere- nigde Staten verblijven. De kosten van de overlocht wor den door de zwemvereniging te Chicago ..Townclub" betaald. In verband met gerezen moeilijkheden zou Nel van Vliet op medisch ad- vies deze invitatie hebben aanvaard. Nel van Vliet verwacht op de Olympische Spelen in Londen voor Nederland te kunnen uitkomen. De voorzitter van de K.N.Z.B.. de heer J. de Vries, verklaarde, dat indien deze mededeling juist is, het hem in hoge mate verbaasde, waar- om Nel van Vliet daarover niet met het bestuur van de K.N.Z.B. heeft gesproken. De heer de Vries sprak als zijn mening uit, dat het op deze wijze onmogelijk zal zijn, dat Nel van Vliet door het bestuur van de K.N.Z.B. zal worden uitgenodigd ons land op de Olympische Zwem- wedstrijden te Londen te vertegen- woordigen. GEKLEURDE HONING Een speciaal preparaat maakt het mogelijk om aan honing de kleur en de smaak te geven van aardbeien, chocola. ananas en citroen. Een siroop-achtige vloei- stof druppelt uit een glazen reservoir in een bakje waarin de bijen hun voedsel zoeken. Daarna wordt speciale kleurstof aan de ho ning toegevoegd. behal- ve voor de chocola want de kleur en smaak hiervan kunnen de bijen zelf prachtia nabootsen Zouden de bijen geen deviezen kunnen maken? ..DOOD" LEVEND EN GEZOND. De 14-jarige Richard Heyard stierf en leefde weer Tijdens 'n borst- operatie toen de bors' opening biins dieht wa>= hield plotseling zijn nolsslag on en story' zijn hart st.il. De chi rurg maakte de bors* weer open en masseer de het hart gedurende 75 minuten waarna he' bepon te k'onnen doc' zonder regelmaat Daav' na werd procaine hy drochloride toegedlend om het hart minde- •zevoelip te maken voor rtf* rt^rde en laatste proef: een eleetriseh- schok. Reeds na de tweede schok van 11" volt begon het hart re gelmatig te klonpen Medieijnen en voor! gezette massage gedu rende twee uren verhin deTde een inzinking. 30 dagen later was de pa tient volkomen her- steld. NOG 4 JAAR. De distribute in En- geland zal minstens tot 1952 voortduren. Niet zuchten lezers, wij leven in Neder land. '.WAAR Nabij Swansea spoelde een lijk aan van een man. die liefst drie costuums over elkaar aan had Geen won der. dat hij zonk. KOGELTJE, KETS. Per vliegtuig is een gepantserd vest aan een Jood in Jeruzalem ge- zonden. Moderne kruis- vaarder. SPULBAAS ■"n Zes mannen zagen voor het eerst een stad, vonden de wegen erg glad. Wat hen niet erg aan kon lokken, waren damesblouses en korte rok- ken. Over de paarden in de straten, waren ze erg uitgelaten. Ze wilden spoedig van de stad vandaan, zijn naar hun eiland teruggegaan. Een toneelcriticus met politiefluit, floot een premiere danig uit. Poll |e was heel snel ter plaatse, moet je bal niet willen kaatsen. Een jon geman als graaf verkleed en die aan oplichten zwaar deed, ging schrijf- machines repareren om later eens- klaps terug te keren. Nam dan ma chines met zich mee, ten bate zijiier porte-monnaie. Hij is nu edele jon- ker af en wacht geduldig op zijn straf. Dat is weer alles deze keer, het spijt me doch er was niet meer. VRIJDAG 23 JANUARI HILVERSUS I (301 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Mor- gengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 9 00 Morgenconcert; 10.15 Uit't Boek der Boeken; 11.00 „De Zonnebloem" Radio-ziekenbezoek; 11.35 ..Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert 13.50 „Van man tot man"; 15.15 Lichte Franse orkestwerken; 16.00 „Elck wat Wils"; 17.15 „Cantus Po- pulorum"; 18.00 Oude melodieen; 18.20 The Kilima-Hawaiians; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Alle Hens aan Dek voor ver- kenners, clubleden en Jongensgilde; 19.30 Oude en nieuwe tunes; 20.00 Nieuws; 20.05 De Gewone Man; 20.45 Benelux-progr.; 21.50 „Om de Kroon van Israel", Bijbel's luisterspel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws en Kath. nieuws: 23.20 Soiree Dansante. HILVERSUM II (415 M.): VARA; Nieuws; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera- programma; 8.50 Voor de Vrouw; 10.30 Voor de Vrouw; 11.15 Voor- dracht; 11.30 Orgel; AVRO; 12.33 Sportagenda; 13.00 Nieuws; 13.15 „The Skymasters"; 14.00 „Kook- kunst"; 15.00 Ons volk in zijn dich- ters; VARA: 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Metropole orkest 20.00 Nieuws: VPRO: 20.05 Zigeuner melodien; VARA: 21.30 Radioraket; 22.15 Swing and Sweet: 23.00 Nieuws 23.15 Symphonisch Vrijdagavond- concert. De Engelse uitvinder, Packman, heeft een aardappelrooimachine ge- construeerd, die in een dag het werk doet van 20 geoefende aardappel- rooiers. De machine wordt slechts door 3 man bediend en bespaart de landbouwer minstens 50 gulden per Acre. Zij rooit 60 ton aardappelen in 8 uur. Het Britse Ministerie van Landbouw heeft de machine goed gekeurd en er wordt thans een aan- vang gemaakt met de productie er- van op grote schaal. Op het ogenblik zijn onderhande- lingen gaande tussen de Engelse be- zettingsautoriteiten en de Neder landse autoriteiten over de levering van Duits gas aan gemeenten in de Achterhoek. Het gas zou door de Duitse gasfabrieken via een buislei- ding naar de Nederlandse grens wor den gevoerd. waarna het eveneens door buisleidingen over de Achter hoek gedistribueerd zal worden. De Roermondse Rechtbank ver- oorcleelde G. uit Reuver tot 3 we ken gevangenisstraf wegens dieren- mishandeling. G. had zijn hond met een touw aan een boom opgehan- gen. Het touw brak, waardoor de hond in een kuil viel. G. sloeg het dier vervolgens bewusteloos met 'n ketting en stopte het daarna in de grond. zonder er nog naar om te zien. Later werd de hond door voor- bijgangers met de kop boven de grond nog levend aangetroffen en uit zijn netelige positie bevrijd. Te Ottersum werd aan het grens- kantoor De Hekkens de vrachtrijder L. V. aangehouden. die 50 pond kof- fie in een geheime bergplaats ver- voerde. Auto en koffie werden in beslag genomen, terwijl V. in ar rest werd gesteld. Op de Tilburgse automarkt, die Maandag werd gehouden, namen de politie. ambtenaren van de Prijsbe- heersing en douanebeambten een dertig clandestiene auto's in beslag, die clandestien verhandeld waren. Woensdagavond is in een groot hotel te Neurenberg, waar veel Amerikanen komen, een helse ma chine tot ontploffing gekomen op een moment, dat zich veel gasten in de eetzaal bevonden. Ofschoon er enige materiele schade is aangericht zijn er geen slachtoffers te betreu- ren. Een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. De opvarenden van het s.s. „Wa- terman", dat met militairen Vrij- dag naar Indie vertrekt, kunnen post uitgereikt krijgen in Port Said, Sabang en bij aankomst in Batavia, mits deze resp. op 24 Januari, 3 Fe- bruari en 10 Februari a.s. uiterlijk ter post bezorgd is. Ondanks de verontrustende be- richten uit Indie, die gisteren het Binnenhof bereikten, vond de Tweede Kamer nog tijd om de rustige woorden aan te horen, waarmede minister Lieftinck de nationalisatie van de Ned. Bank verdedigde. De tijden zijn veran- derd en daarom moet ook het apparaat veranderen, dat onze va luta reguieert. Dat was het uit- gangspunt van d e rede van de minister. Omdat de taak van de Ned. Bank ten nauwste samen- hangt met de sociale politiek van de regering, dient er coordinatie te komen tussen het beleid van de Bank en van de regering. Men moest nu maar eens goed begrijpen, vond de minister, dat deze coordinatie geen ander doel heeft dan de monetaire politiek van de Bank los te maken van het reken- sommetje, dat vroeger gouden stan- daard heette en dat niets met so ciale politiek te maken had, maar alleen met discontokoersen en valu- taverhoudingen. Deze monetaire po litiek had nooit ten doel een gesta- dige verhoging van het levensniveau te bereiken door het stimuleren van de productie. Over open-marktpolitiek als mo dern hulpmiddel om het Rijk schat- kistpapier bij de Bank te laten on- derbrengen, zonder dat dit voor de monetaire positie van ons land ge- vaar oplevert, en over de wijze waarop hij het oude systeem van metaaldekking wil vervangen door een nieuw stelsel, dat nog gekozen moet worden, heeft de minister nog veel bijzonderheden verteld, die zeer van belang zijn. Hij heeft in dit ver band o.m. opgemerkt, dat de ge beurtenissen, die zich thans buiten ons land op valutagebied voordoen (hij bedoelde ongetwijfeld de drei- gende devaluatie in Frankrijk en de gevolgen, die daarvan o.m. voor Engeland verwacht worden, ons sceptisch moeten stemmen ten aan zien van de idealen, die destijds in Bretton Woods zijn geformuleerd ten aanzien van een soort monetaire Volkenbond. Deze Volkenbond blijkt hier en daar nogal te falen Dus laten wij nog even wacfyten voor wij ons aan conclusies binden, aldus ongeveer de redenering van deze bewindsman. De Bankraad moet een zelfstan- dige positie houden en daarom is het on juist dat de directie er zit- ting in heeft, zoals de staatscom- missie-de Vries had geadviseerd. De minister heeft ten slotte de verantwoordelijkheid nog ter sprake gebracht, naar aanleiding van de suggestie van de heer Sassen om deze door contrasignatie bij het ge hele kabinet te leggen. Hiermee was hij het beslist niet eens. De minis ter van financien moet alleen ver- antwoordelijk blijven. Wel wil hfj toezeggen, dat er een gewoonte van gemaakt wordt, een wettelijke ge woonte zelfs. om alle belangrijke zaken, die onze monetaire toestand betreffen. in een voltallige minister- raad te bespreken. Wordt het ontwerp aangenomen, aldus de minister, dan is deze ma- terie in progressieve zin voor jaren geregeld. Heden komt de Kamer weer bij- een. De oud-Minister van Mar' Ka- pitein ter Zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Een Iichtstoring van het Amster- damse electriciteitsnet veroorzaak- te gisteravond om ongeveer kwart voor zeven een lichte storing van de beide Hilversumse radiozenders. De storing op het net ontstond door het doorslaan van een generator, die bovendien een begin van brand veroorzaakte. Deze werd onmiddel- lijk met eigen middelen geblust, doch een half uur later was Am sterdam-West nog in het donker gehuld. In de krantenbureaux ston- den de telexmachines stil. In ver- schillende flatgebouwen bleven lif- ten steken en hielden verschillende personen gevangen. De bioscopen ondervonden geen hinder van de storing omdat de avondvoorstellin- gen nog riiet waren begonnen. Om kwart voor acht kwam Hilversum terug in de aether na een onder- breking van ruim drie kwartier. Bij nadere informatie bij het G. E. B. bleek, dat Amsterdam, het gehele Gooi en verschillende dorpen in de omtrek van stroom voorziet. De oorzaak van de storing bij de Centrale-Noord moet er waarschijn- lijk in worden gezocht dat deze centrale reeds geruime tijd over- belast is. Naar wij verder verne men heeft de storing ook invloed uitgeoefend op het treinverkeer. In verschillende electrische verbindin- gen kreeg men met stagnatie te maken. yORIGE Zondag hoorden we naar aanleiding van het Evangelie preken over het Hu- welijk. Het Huwelijk is niet iets dat vanzelf wel goed verloopt. Het ideale, volkomen huwelijk stelt hoge eisen aan de echtge- noten. Beide moeten er op de eerste plaats niet op uit zijn om zelf gelukkig te worden, maar om de ander gelukkig te maken. Die gedachte moet als 't ware de grondtoon van dit stuk le- vensmuziek zijn. Dan pas zit er klank in, dat voile sonore geluid dat zo warm en weldadig aan- doet. Dit is de bezielende, altijd- frisse geest, welke door ons Hu welijk moet waaien. Hij moet tot uitdrukking komen in de klei- nigheden van elke dag. Daar zijn de kleine attenties en ver- rassingen, die het Huwelijk zo jong doen blijven; de uiterlijke vormen die het ego'isme binnen de perken houden; het goede hu- meur dat licht en warmte om zich spreidt. Hoe staat het met al deze dingen in ons Huwelijk? Laen we dit alles echt verzor- gen. MARCUS voor het tijdvak van 25 Januari t.m. 7 Februari 1948. Elk der volgende bonnen geeft echt op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 802 147 algemeen 750 gram suiker boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 145 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 144 algemeen 1 ei 142 algemeen ca. 225 gram huis- houdzeep of 180 gram toiletzeep 141 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari a.s.) 140 algemeen 1800 gram brood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) 135 reserve 800 gram brood (geldig tin. 31 Januari a.s.) 138 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) BONKAARTEN KD, KE 802 647 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen 646 algemeen 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 645 algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits 644 algemeen 1 ei 642 algemeen ca. 450 gram huis- houdzeep of 360 gram toiletzeep 641 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari a.s.) 640 algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 31 Januari a s.) 639 algemeen 400 gram frrood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) 634 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 31 Januari a.s.) 638 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1045 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 01, 02 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 05 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 03 versn. 200 gr. versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 06 versn. 100 gr. versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Januari worden gebruikt. Een rantsoen gebak be- draagt: ca. 280 gram beschult (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid ge bak, waarin 280 gram bloem en /of zetmeel is verwerkt, met uitzonde- ring van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en oliebollen. De 29-jarige Sybe Appelman, die gezocht werd in verband met de kort voor de Kerstdagen gepleegde roofmoord op de 49-jarige De Boer te Beekbergen, is Dinsdagochtend door de gemeentepolitie van Maas tricht aldaar aangehouden. De man is naar Apeldoorn overgebracht. Appelman stond te Maastricht rus- tig voor een etalage in de Grote Straat te kijken, toen een passeren- de agent van politie hem meende te herkennen uit het signalement. dat was rondgezonden. De agent maakte een praatje met de verdachte en wist hem naar 't politiebureau mee te tronen, waar :l in identiteit kwam vast te staan. 13. Beiden maakten even hun verontschuldiging, omdat ze zo laat waren, doordat 'n band van hun auto gesprongen was. toen ze reeds half weg waren. Ze had- den een eind moeten lopen. Beide broers waren goedgebouw- de. knappe mannen. Charles, de oudste. was van een grover type, dan Jean. De oudste scheen een man, die door ruw geweld ziin zin wist door te drijven; de jongste iemand. die het eerder door list zou doen. Beiden waren onberispelijk gekleed. Uiterlijk twee zeer be- schaafde mensen. Alleen een scherp opmerker zou achter hun smette- loos uiterlijk iets hebben kunnen ontdekken. dat wees op een leven waarin avone'eostuum en witte das geen rol speelden. Het diner was eenvoudig, doch buiten gewoon verzorgd. De wijn was heel gewoon. Maar zowel de gastheer als de gastvrouw. toonden zich uitstekend bekwaam voor hun taak en onderhielden hun gasten meesterliik. De beide Vallon's wa ren gezellige praters. Ze schenen overal te zijn geweest en hun ma- nier van vertellen was boeiend. Na het diner liet Solange de heren in de rookkamer alleen en wandelde het terras op. Het was een zoele avond en ze verlangde naar frisse lucht. De maan stond aan de hemel en over het moeras hingen witte ne- velsluiers. De bergen in de verte rezen op als een zwarte muur. Het dorpje Gartuche was in de verte niets meer. dan een vage, donkere streep. Over de zee liep een wit- glinsterende streep van de maan. Een enkel schip leek voor anker te liggen Solange zag de lichten en zucht- te. In een der huisjes was men die avond gelukkig. Als er een =chip in de baai voor anker lag, beteken- de dat immers de thuiskomst van een broer, of vader, of verloofde. De volgende morgen zou hij weer onderzeil gaan. Uit zee steeg een zwak briesje op en deed de toppen der bomen ritselen. Ze zag, hoe een klein, zwart plekje over het water naar het schip toegleed. Het was 'n sloep. Ze keerde zich om en ver- borg het gelaat in de handen. Enige ogenblikken later hoorde ze voetstappen en zag ze een sigaar in de duisternis gloeien. Daarop sche- merde een wit overhemd door de struiken en stond Charles Vallon naast haar. ,.Het is hier beter. dan binnen. niet waar, juffrouw Margau?" zei hij. „Mijn broer zit met uw vader over zaken te praten. Ik had u al in het salon gezocht". „Het is een verrukkelijke avond" antwoordde ze effen, „maar het wordt nogal kil...." en ze maakte een beweging, als wilde ze naar binnen gaan. „Ja", zei hij, „het is werkelijk 'n heerlijke avond." Hij wierp zijn sigaar weg en kwam dichter bij haar staan. Ze keek naar hem op en glimlachte stroef. Ze wist, wat er komen moest en wilde er liefst zo gauw mogelijk een eind aan maken. Ze ging op de lage muur zitten en staarde over de zee. „Wat is dat maanlicht over 't wa ter toch prachtig", zei ze na een poosje. „Dat schip daar is net niet echt. Het moest zilveren masten en gouddoorweven zeilen hebben en bevracht zijn met juwelen en apen en pauwen. De bemanning moest uit Oosterlingen bestaan met oor- ringen en kromzwaarden. Maar ik ben bang, dat het heel gewone ma- trozen zijn en dat de lading uit steenkool bestaat". „U houdt zeker niet van steen kool, en vangewone mensen, juffrouw Margau? Toch zijn die nuttiger, dan donkerharige Ooster lingen en pauwen en apen en wat nuttiger is, is beter." ,.Ik denk zo, dat onze tijd andei-s wel behoefte heeft aan wat schil- derachtige onpractische dingen Alles is machine en geld maken. Het leven is nu eenmaal geen on- derneming van koophandel". „Maar nog minder een droom", antwoordde hij teder. ,.En toch ben ik in de laatste tijd ook aan het dromen geslagen. Juffrouw Margau, ik ben maar een heel gewoon mens. Ik heb mijn weg moeten zoeken in de wereld met heel wat strijd. Ik heb heel wat lidtekenen overgehou- den. Ik ben nu rijk, maar ik ver- lang niets meer. Ik ben niet dich- terlijk aangelegd en daarom zeg ik het maar heel eenvoudig, dat ik u liefheb.... dat ik u zo graag tot vrouw zou hebben." Hij kwam dichter bij haar en trachtte, haar hand te vatten Ze trok die zachtjes weg en staarde over de zilveren zee, alsof ze ver- wachtte, dat iemand er uit zou op- riizen en naar haar toe komen Enige minuten heerste er stil- zwijgen Boven 't moeras schreeuw- de een eenzame roerdomp en in de verte klonken hoefslagen op de weg naar Tr£tou. De man keek haar strak aan, maar haar gelaat was als een stenen masker. ..Solange". herhaalde hy. ..Ik heb gevraagd, of je mijn vrouw wilt worden. Ik ben rijk en zeker van je vaders toestemming. Ik hour) zielsveel van je. Ik kan nu niet veel lieve woordies zeggen. Maar ik meen het niettemin even ern- stig". Ze keerde zich om en keek hem aan In het voile maanlicht waren de diepe trekken als met krijt ge- tekend en het gelaat was hard en onbeweegliik. Alleen de ogen groei- den en schenen haar te schroeien door hun vuur. ,,'t Is onmogelijk. miinhec- Val lon". antwoordde ze zacht ..Weet u dan niet. dat het onmoeeliik is?" ..Eric Tregat is dood". zei hij kortaf ..Zijn schip is nimmer in T.ifna aaneet'omen Het had er al een vol jaar geleden moeten zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3