„SCHIPPER NAAST GOD" OPA VAN T HOFF FILMS VAN DE WEEK GEZONDHEID Ontwikkeling der schilderskunst y is de grootste schat ALKMAAR OMSTREKEN Subliem toneelspel Filmavond ^Schola Publica" UIT OUDE TIJDEN Marktberichten Wordt volgende week 99 jaar PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 24 Januari 1948 Alkmaar's Cantinewagen thans gereed K.A.B.-Hoekje Hoort, zegt het voort! TERUC UIT INDIE KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Schoencreme Wrijfwos Poetsextract Beter dan ooit Wat deden de kajotters en wat gaan, ze doen? donateurs-concert Kath. Volkspartii i Dat Cor van der Lugt Melsert na afloop van ..Schipper naast God" ovatie op ovatie in ont- vanjrst moest nemen. kon nie- mand hebben verwonderd. Zijn toneelgaven kwamen op xulk een ondubbelzinnige wijze naar voren als de schipper, die alleen na God aan zichzeif verantwoording ver- schuidigd is, dat de uiting van de honderden toesehouwers In het Gulden Vlies wel op deze wijze te voorsehijn moest komen. Hier speelde enige uren lang geen acteur meer; in de eenvoudige scheepshut vocht een gezagvoerder zijn strijd uit met een tot wanhoop gebrachte bemanning en worstelde een mens met zijn eer, geweten en zijn God, die hem onherroepelijk een ondragelijke taak op de schou- ders had gelegd. In zijn ..Schipper naast God", heeft Jan de Hartog een wereldpro- bleem ontwikkeld waarmede staats lieden vastliepen, omdat diplomatie niets anders is dan een bepaald egoisme in de zoveelste graad en omdat de mens met zichzeif geen raad meer weet en daarom zijn uitvlucht zoekt in een onbegrijne- lijke lafheid, die precies de laatste schakel van de internationale ver- houdingen vormt. Het eeuwige probleem van het oud-testamentische volk greep deze Nederlandse schrijver in 1939 zo aan, dat hij de gehele rauwheid er- van neerlegde in dit stuk over een emigrantenschip vol Joden. De emitranten werden, na de barbaar- se Duitse houding. in de overige landen geweigerd en zo moest ge zagvoerder Kuiper (Cor v. d. Lugt Melsert) blljven zwerven, tot hij de oDlossing voor God. de mensen en zichzeif vond. toen hij na de sloepen te hebben nitgezet, zijn schin tot zinken bracht. Dit hele conflict is uitgewerkt met een menseliike harMocht en een cvnisme, waartoe alleen Jan de Hartig tot nu in staat is "e- weest en daarnaast zijn de geloofs- overweeingen zo doordringend ge- steld dat niemand kan ontkomen aan de gewetensdwang van plicht al« overtuiging en princIpe. Zeldzaam gaaf speelde v. d. Lugt Mels°rt deze gezagvoerder in zijn oeenblikken van heldendnm, men seliike trots en kleine twijfels. ont- roerend schonk hij de honderden ademloze toesehouwers het woorde- loze gevecht tussen eigen geweten Bij Wijze van afwisseling in de serie voordrachten van dit seizoen heeft het bestuur van de Schoia Publica ditmaal gemeend de leden een filmavond te moeten aanbie- den, waarbij het zo gelukkig was mr drs Th. Regout uit Den Haag bereid te vinden voor de Schoia te komen optreden met zijn voor- dracht: Zwerftochten tussen Afri- ka's keerkringen. Mr Regout, een van de weinige Nederlanders, die aanspraak kun- nen maken op de naam van ont- dekkingsreiziger, maakte verschu- lende expedities dmr fri h nk het vorig jaar maakte hij zo'n ont- Uekkingsi tit, vau„i - -j per auto door de Sahara en de Soe- dan, om daarna een wondere reis te maken door de Belgische Congo. Weken trok hij door de immer- groene wouden en onmetelijke steppen, door het mysterievolle oerwoud van het diepe binnenland en de meer-geciviliseerde gebieden, die hun sporen dragen van een vooruitstrevend koloniaal beleid. En al het wetenswaardige van deze reis, vol van ervaringen, legde hij vast op de kleurenfilm; de eigen- aardige gebruiken der negerstam- men en het leven der tropische dierenwereld. Zowel het verbor- gen land der negerdwergen, de pygmefcen, als het gebied der ne- gerreuzen, de Watussi, werd door hem bezocht, maar ook had hij aandacht voor de goudmijnen van Kilo en Moto, de indrukwekkende ertsontginningen van de Hoge Ka tanga in het verre Zuiden. Per auto maakte hij de eenzame, lange tocht door slechts weinigen ver- kend, van Elisabethville in het Zui den naar Leopoldville, de hoofd- stad in het Westen. Op zijn tocht, dwars door het binnenland van het zwarte werelddeel, maakte hij ken- nis met het grootse beschavings- werk. dat de Belgen in de Congo verrichtten. Er wacht de leden van Schoia Publica dus weer een boeiende voordracht; vergezeld van een unieke kleurenfilm, welke is goed- gekeurd voor alle leeftijden. Met het oog op de film wordt deze Schola-avond in 't Gulden Vlies gehouden op Maandag 2 Fe- bruari a.s. Wegens de congregaties in de Alkmaarse parochiekerken wordt ditmaal om half negen be- gonnen; verwacht wordt, dat tegen elf uur het programma is afge- werkt. Daar het ledental de 500 nadert en verwacht wordt, dat alle leden deze mooie avond zullen be- zoeken, zullen slechts enkele kaar- ten voor niet-leden verkrijgbaar zijn. Het is daarom ook noodzake- lijk van de gelegenheid tot voor- verkoop gebruik te maken, waar toe van Woensdag 28 tot en met Zaterdag 31 Januari gelegenheid bestaat aan het bureau van dit blad, Langestraat 42a. DE PAARDENMARKT 24 JAN. Het terrein dat eens de turn was van het Minnebroederskloos- ter is de tegenwoordige Paarden- markt. Niet dat daar nu nog markt wordt gehouden, maar wel reeds voor 1643. In dit jaar toch werden voor vergroting der Paardenmarkt de woningen van de vier dienaren van justitie afgebroken. Ieder kreeg nu voor het huren van een huis 25 per jaar, welk bedrag toen zeker de huurprijs van arbeiderswoningen was. Men deed voor deze belangrijke markt in 1658 nog meer. Toen toch werden de resten van de Minderbroederskerk gebruikt voor de bouw van dubbele paar- denstallen met een woonhuis, waarin men herberg kon houden ten gerieve van paardenkopers en veehandelaren. Weer later moest men met kunst- en vliegwerk de paarden markt op de been houden. en wettelijke macht en tenslotte gaf hij een aangrijpend beeld van een kapitein, die zijn schip offert, om de eeuwige bannelingen te redden. Zijn grootheid als ac teur werd wederom bevestigd. Naast de ontroering, van dit acteren vulde John Elsensohn het tweeledige in de ene mens aan door zijn weergave van de ongelo- vige en satanische machinist. Op deze wijze reeds werd ..Schipper naast God" een overweldigend suc- ces. Tenslotte toonde Johan Valk in zijn koude gevoelloosheid, hoe een mens wordt, die alleen het uiterlijk fatsoen als gewetens-prin- cipe heeft geleerd en speelde Wim Ponica een pracht van een scheeps- jongen. Iwan Raskolnikof had als de rabbijn meer tragiek in zijn spel mogen leggen, want vooral de bit- tere klaagzang uit de Pentateuch kon niet tot in het hart ontroeren. Het zou te veel zijn alle spelers voor te stellen. maar met de reeds genoemden hebben ze ..Schipper naast God" gemaakt tot pen van die zeldzame stukken. die iedere toeschouwer totaal overmeesteren. T. v. d. H. Volgende week naar de jongens! Wanneer uw man, zoon of ver- ioofde over enkele weken ergens in de rimboe een cantinewagen tegen- i\omt, waarop o.a. het wapen van Alkmaar is geschilderd, dan zal zijn hart zeker sneller kloppen. En wan neer hij dan een bescheiden blik naar het interieur van de wagen werpt, zal hij verVqld worden met grote dankbaarheid jegens hen, die het de Niwin mogelijk hebben ge maakt om de jongens overzee een aergelijk cadeau aan te bieden. Want heus, het is met mis. De wagen is gebouwd door de Carosseriefabriek Jongerius te Utrecht op een chassis van de Fordfabrieken. De inhoud bestaat geheel uit stalen en alumi- mium platen in dubbele uitvoering. De vijf containers, waarvan er 2 voor koffieketels worden gebruikt, houden de dranken of spijzen, die er in gaan, 24 uur warm, terwijl de limonade er bijvoorbeeld heerlijk fris in blijft. In de wagen is ruimte genoeg voor een grote hoeveelheid bekers, waaruit onze jongens straks zullen drinken. Een grote water- tank en een gootsteen, alsmede een ruime koelkast maken de keuken- inventaris compleet. Het dak van de wagen is uit- schuifbaar, waarnaSst ook 2 venti lators voor de frisse lucht zorgen. Verder bestaat de ..achterdeur" uit twee helften. De onderste helft is een normaal portier, doch de bo- venste helft kan desgewenst als een soort rolgordijn worden gesloten. Natuurlijk is er ook gezorgd voor een brievenbus. Vanuit de rimboe neemt de cantinewagen de post dan mee naar meer bewoonbare stre- ken, vanwaar het postvervoer ver der de normale weg gaat. Deze wagen is geschonken door de burgerij van Alkmaar en Zand- voort. De ingezetenen van Enkhui- zen hebben de geluidsinstallatie voor hun rekening genomen, welke ook nog in de wagen is ondergebracht. Momenteel zijn er al zestien van deze wagens in Indonesie aangeko- men. Het totaal aantal te verzenden cantinewagens bedraagt dertig. De wagens zijn voorzien van een 100 pk 8-cylinder Fordmotor en zijn fonkelnieuw. Volgende week zal de Alkmaarse cantinewagen via Rot terdam naar Batavia scheep gaan. Dat de Alkmaarse burgerij hierbij haar beste wensen voor onze sol- daten dbet vergezellen, is vanzelf- sprekend. Enkele weken geleden is door de culturele commissie der K.A.B. be- kend gemaakt, dat er plannen ge maakt zijn voor een „bonte avond", verzorgd door onze eigen leden. De gelegenheid werd opengesteld om zich op te geven, om individueel of tezamen met collega's of huisgeno- ten, op die avond iets voor te dra gen, te zingen, een muziek- of to- neelstukje ten beste te geven. Aanvankelijk was het de oedoe- ling, dat dit feest v66r de Vasten zou plaats vinden, maar aangezien het niet mogelijk bleek om een zaal ter beschikking te krijgen, is een en ander uitgesteld tot kort na Pasen. De opgave tot deelname is zeer bevredigend te noemen, maar om van deze avond een mooi geheel te kunnen vormen, zouden zich nog enkele personcn of groepjes moeten opgeven. Dit is thans nog mogelijk tot Zondag 8 Februari bij I. Vleugel,. Pr. Hendrikstraat no. 7. Wij twijfelen er niet aan, of deze avond wordt een groot succes Dit is juist iets wat in de lijn van ons werk ligt, nl. ..zelfwerkzaamheid". Een gezelschap uitnodigen om onze feestavonden te verzorgen, is wel gemakkelijker, maar indien wij onze leden iets kunnen bieden met eigen krachten, verrichten wij opbouwend en vormend werk, hetwelk door de deelnemers en leden meer gewaar- deerd zal worden. Er wordt met ijver gewerkt aan de fancy-fair, die de Verkenners- groep St. Laurentius volgende week Zaterdag en Zondag houdt en waar- over ik u vorige week al sprak. Wat wordt er geboden? In een feeste- lijk versierde zaal staan alle moge- lijke attracties opgesteld, die een werkzaam brein maar uitdenken kan. U kunt er zowel uw kracht als geduld, uw scherpzinnigheid als ge- luk beproeven. En vanaf het terras van het koffiehuis kunt u op uw gemak het feest overzien. Een ieder loot mee in de grote loterij, waar van de prijzen nog bekend gemaakt zullen worden. Madame Mentir de Bruxelles Chetgeen vrij vertaald be- tekent: mevrouw leest koffiedik en komt uit Brussel) voorspelt ook de meest duistere toekomsten. Speciale afwisselende programma's van film, poppenkast en voordracht voor oud en jong. U zult er nog meer van horen. De Hoogeerw. Heer Deken Jacobs zal Zaterdagmiddag de fancy-fair, die staat of valt met uw bclang- stelling, openen. Vaandrig. GESLAAGD De heer J. Hartland alhier is ge- slaagd voor het rijksexamen radio- telegrafist le klas aan boord van luchtvaartuigen. ERE-TENTOONSTELLING JAN PLAS In verband met de 60ste veijaar- dag van de Alkmaarse schilder Jan Plas, zal de schildersvereniging ..Doorwerken" begin Maart in haar atelier aan de Kanisstraat een re- trospectieve ere-tentoonstelling hou den van het werk van deze schilder. OUD-LEERLINGEN LANDBOUWWINTERSCHOOL BIJEEN Vrijdagmiddag kwamen de oud- leerlingen van de Rijkslandbouw- winterschool te Alkmaar en Scha gen bijeen in het Wapen van Heemskerk. Er was voor deze bij- eenkomst zeer veel belangstelling, ook de Rijksveeteeltconsulent, ir. de Vries, was aanwezig. Dr. J. Gras- huis, leider van de proefboerderij „De Schothorst" op de Veluwe hield een lezing met lichtbeelden over de functie der vitaminen en de mine- ralen in de veevoeding. De voeding van het vee moet geheel zijn aan- gepast aan de behoeften. Geeft men b.v. varkens voldoende mineralen en vitaminen, dan zal men minder spoelwormen constateren, ja ze ver- dwijnen zelfs geheel. Ieder soort, maar ook ieder ras, moet een eigen voeding hebben. Snelgroeiende ras- sen vragen meer dan langzaam groeiende. Ook met de verandering van de bodem moet rekening worm den gehouden. Het optreden van ziekten, hoe nadelig soms ook, stelt de onderzoeker in staat te zoeken naar het tekort aan voedsel of mineralen. Waar de prestaties worden opge- voerd, dient ook het voedsel meer en beter te worden. Ook op de voortplanting is de samenstelling van het voedsel van groot belang. Het tekort aan koper, cobalt en mangaan schijnt volgens Ameri- kaanse onderzoekingen slecht te werken op de groei. In Nederland zoekt men op dit gebied nog. Sommige rassen gedijen ook niet op bepaalde gronden.Vroeger kon men b.v. geen Fries vee houden op de zandgronden, ook Belgische paar- den groeiden er niet. Nu is dat anders. bemesting en toediening van bepaalde voeders hebben dit euvel verholpen. Met een groot aantal lichtbeelden verduidelijkte dr. Gras- huis het gesprokene, dat met veel aandacht werd beluisterd. Met de „Kota Inten", welke ver- moedelijk 12 Februari in Rotterdam aankomt en waarvan de passagiers- lijst aan ons bureau ter inzage ligt, zullen repatrieren de volgende mi- litairen van het K.N.I.L.: T. E. Aronds. Kanaalweg 23, Bergen; C. W. Butter, Kerkweg A 150, Obdam; W. op den Kelder, Zeeweg 58. Hei- loo; W. Minneboo, Bisschop Botte- mannestraat 10. Alkmaar; J. Smits, Bosmansweg 267, Schoorl en P. H. Souer, Zevenhuizerlaan 56 E, Hei- loo. KLOOSTERJUBILEUM HEILOO Op 2 Februari a.s. zal de Eerwaarde Moeder Agatha, over- ste van het klooster der H. Juliana van Falconerie, het feit herdenken, dat zij 25 jaar algemeen overste is van de reeds alom bekende liefde- zusters, de ..Juliaantjes". ZWAAG, 23 Januari. Uien 10 23.40; bieten 6—7; prei 31—34; Sa- voye kool 19.80—24.80; rode kool 813.50; boerenkool 1523; spruit- kool 2856; witlof 924; breekpeen 8.109.60; bloemkool 3157; knol- selderie A 6—14; B 8—9; Goudrei- netten 1882; Present v. Engeland 1588; Zoete Irmgard 4963; Zoete Appel 20—36; Jonathan 28—75; Comptesse de Paris 22—1.11; Confe rence 50; Gieser Wildeman 2141; Winterjan 1542; Westlandse louw 15—43. HEM, 23 Jan. Bloemkool 677; rode kool 12—12.90; afw. 6—10; groene kool 21—27; spruiten 23—46; witlof 11—27; boerenkool 6—11.50; uien 21.50—22.80; kroten 6—7.10; winterjan 1639; present van Eng. 28—67; goudreinetten 2859; louw- tjes 25—38. ALKMAAR, 23 Jan. Andijvie 5296, winterpeen 8—9.50, boeren kool 3.507, worteltjes 1324, groe ne kool 1227.50, spruitkool 566, rode kool 7.50—16, gele kool 4.80—7, prei 28—40, uien 16—22, bieten 4.80 —7, witlof I 16—21, II 10—13, knol- selderie 4—20, selderie 7—12, selie 8, peren 2442, appelen 33—60. OBDAM, 23 Jan. Aanvoer 4300 kg rode kool 12, afw. 8—10.10; 1250 kg savoye kool, afw. 17.20—25.80; 2200 kg uien 21.80—22, grove 23.50; 16.700 kg peen II 8.60—8.80, III 8.60 8.80; 22.800 kg bieten 6; 4360 kg spruiten 3269. WOGNUM, 23 Jan. Aanvoer 13.150 kg witlof I 22—27, II 16—21, HI 715 6675 kg spruitkool I 2945 II 1228; knolselderie 718; gele kool 6; uien 20.70—21.80, winterjan 2035; St. Re my 33—41; breekpeen 8.508.60; andijvie II 76, rode kool 813.10. boerenkool 1214. BEVERWIJK, 23 Jan. Andijvie 851.10, bloemkool 20—38, waspeen I 1025, witlof 18—25, rabarber 20, spruiten, gesch. 45—86, ongesch. 30 —52, boerenkool 4—14, knollen I 13 37, prei I 3548, breekpeen 79, groenekool 20—28, gele kool 3—8, rode kool 714, Goudreinetten 50 —79. PURMEREND, 23 Jan. Witlof 1026, bloemkool 1446, rode kool 1016, sav. kool 68.50, spruitkool 2252, boerekool 917, postelein 14 andijvie 72108, peterselie 8, selderij 715, bieten 4—6, wortelen 610, uien 21, prei 2438. Winterjan 14 43. Reinette, goud 32—71, Present v. Engeland 2094, Zoete Bellefleur 3457. Comtesse de Paris 3773, Brandl Seedling 1230. Alles per 100 kg. BERGEN. In ..het huis met de pilaren" sprak Vrijdagavond de kunstcriticus en leraar aan de Rot- terdamse Academie, de heer G. J. Slee voor het kunstenaarscentrum Bergen over kunstenaar en natuur in de loop der tijden. Na een inleidend woord van mr. O. R. E. Brunner gaf de spreker aan de hand van een aantal zeer duide- lijke lantaarnplaatjes een overzicht van de ontwikkelingsgang der schil- derkunst, te beginnen bij de Egyp- tenaren. de Assvsiers en de Grieken. Van deze volken stonden de Assy- riers wellicht het dichtst bii de na tuur. bij de Perzen was het fantasie- element wel het sterkst, het ging meet om het begrip dan om de na- volging der natuur, hetgeen zich het meeste demonstreerde bij de weef- kunst. Ook de oude Griekse kunst richt zeer meer no de gedachte, dan op de realiteit. De Egyptenaar. ge- bonden als hij was aan religieuse wetten. trachtte de werkeliikheid te benaderen. De Griek was vriier. maar overzag het geheel niet. zodat details werden overdreven. Tijdens het hoogteount van de klassieke pe- riode schilderde en beeldhouwde men de ideale mens, later volgt men meer het portret. De Romeinen. nuchter als zij wa- ren, werkten op de gelijkenis en maakten veel werk van het pers- oecttef. Bij de intrede van het Chris tendom vallen vele natuurwaarne- mingen weg en keert het primitieve min of meer terug. De Byzantijnse stijl kenmerkt zich door een speci- fieke Oosterse techniek en rijkdom aan kleur en tekening Bij de Ger- manen was men meer ingesteld op dierfiguren. Over het algemeen is in de kunst der Middellandse Zee- 1 an den een sterke Aziatische. via Perzie overgebrachte invloed te be- speuren, zich uitend in een sterk ge- voel voor beweging, maar het ruim- te-element is er zock. Het herontdekken van de natuur zien wij in Italie met de verschij- ning van Franciscus, de fresco's van Giotto zijn er een voorbeeld van. Bij de Vlaams-Hollandse meesters b.v G eer ten tot St. Jan. zier. we de visio plastische en ideoplastische opvattingen samengaan. Jeroen Bosch benadrukt weer sterker de menselijke figuur, hij neemt .fel de werkleijkheid waar. Maar het is vooral de Renaissance die de studie van de natuur weer stimuleert. Michel Angelo was in die ti.id een van de weinigen die werkelijk groots zag en werkte. In een Jan v. Goyen en een Watteau komt de ro- mantische sfeer tot uiting. het ge- noeglijke element kriigt de boven- toon. Dit 17e eeuwse realisme werd overtroffen door Milet. die het so- ciale element in zijn werken legde. Via Cdzanne en v. Gogh, expres- sionisten. kwam de heer Slee op de nieuwe tijd, waarin men moeite heeft de juiste vorm te vinden. Slechts enkelen weten een even- wieht met de natuur te bereiken. Zoekers als Kandinsky. die gedach- ten uitleeft, Piet Mondriaan, die sterk neigde naar 't absolutisme, trachten andere richtingen in te slaan. Ook een neo-realist als Raoul Hynkes tracht te komen tot een vas- tere vorm. De spreker was echter van mening, dat het momenteel een wirwar is van begrippen en opvat tingen, waaruit slechts emstige werkers de juiste weg zullen vin den. Dit zeer interessante onderwerp leende zich uiteraard wel tot het stellen van vragen. Men waagde zich er echter niet aan, zodat de leer- rijke avond met een dankwoord van de inleider, de heer Brunner, werd besloten. Volgende week Zaterdag 31 Jan; hoopt de oudste inwoner van Alk maar, de heer G. van 't Hoff, zijn 99ste verjaardag te vieren. Deze hengelijke dag zal de heer van 't Hoff, beter bekend als Opa van 't Hoff, ten huize van zijn zoon in de St. Annastraat 35 doorbrengen. Het spreekt voor zich, dat Opa van 't Hoff ons wel het een en an der zou kunnen vertellen, maar he- laas, hij heeft een hekel aan publi- citeit en we moesten ons dan ook tot de familieleden wenden. om nog het een en ander aan de weet te komen. Zo heeft het gezegde, dat mensen, waarvan men eens de doodstijding heeft verkondigd, oud worden, zeker grond ten aanzien van Opa van 't Hoff. Het zal onge- veer een vijftig jaar geleden zijn, toen hij op een Zondagmorgen tij- dens de H. Mis plotseling onwel werd, ofschoon hij steeds een goede gezondheid had en nog steeds heeft mogen genieten. Een dokter, die toevallig ook in de kerk aan wezig was. constateerde. dat de levensgeesten waren geweken, zodat het stoffelijk overschot naar de pastorie werd overgebracht. De fa milieleden werden gewaarschuwd en zij togen dieo bedroefd naar de pastorie. Wie schetst echter hun verbazing, toen zij daar aangekomen niemand meer of minder dan de doodgewaande uit de pastorie zagen wandelen. Opa van 't Hoff is tweemaal ge- trouwd geweest. Uit beide huwelij- VICTORIA-THEATER Katie maakt carriere Wanneer een eenvoudige dochter van een farmer het tot parlements- lid brengt, dan kan men inderdaad spreken van het maken van een carriere en van een snelle ook. In dit geval is het Katie, die met het doel als verpleegster te gaan wer-. ken in de stad komt, maar door om- standigheden als dienstmeisje in huis komt bij een senatorsfamilic. Ongemerkt komt zij in de polttiek, maar dan komt ook de liefde om de ho«k kijken en zo is er toch. nog een happy end. Behalve enkele aardige opnamen, was het overigens een vrlj simpele. echt Amerikaanse geschiedents. Het voorprogramma was goed verzorgd; behalve het nieuws uit het binnen, land, de West en het buitenland, een aardige tekenfilm in kleuren. HARMONIE Het is geen verheffend schouw- spel dat de film ..Spelbrekers" in •de Harmonie te zien geeft. Tussen de ruwe kerels, die goud zoeken in Alaska, bewegen zich enkele dames, waaronder Miss Malotte, gespeeld door Marleentje Dietrich, die als gewoonlijk het ene modieuse toilet na het andere draagt, intrigeert en triompheert over mannenharten. Alzo; liefde en romantiek uit een tijdperk van een halve eeuw terug in een film, waarvan weinig goeds is te zeggen. A.B.T. Deze keer is het een strijd tussen blanken en Indianen, die uitgevoch- ten wordt in de film ..Roodhuid- dokter". Spanning en sensatie vor men de hoofdschotel. De „Pony Express" is meer een muzikale show, waarin actie en durf elkaar afwisselen en Roy Rogers inderdaad de Koning der Cowboys blijkt te zijn. Een licht en amusant programma voor de liefhebbers. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE „ZIGEUNERBARON" Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het bestuur van het Alkmaarse Operette Gezelschap ..Odeon", om, in verband met de overgrote belangstelling die er be staat voor de door haar eerstdaags voor het voetlicht te brengen ope rette ,,De Zigeunerbaron" van Joh. Strauss, een extra opvoering te geven op Zaterdag 7 Februari a.s. Wij twijfelen er niet aan, of de vele teleurgestelden zullen van de ze gelegenheid een dankbaar ge bruik maken. Gezien het grote succes van genoemd gezelschap van het vorig jaar, toen het debu- teerde met de ..Vogelkoopman", menen wij er goed aan te doen, de liefhebbers van Johann Strauss' muziek aan te raden zich tijdig van plaatskaarten te voorzien. Voor verdere bijzonderheden le- ze men de advertentie in dit no. ken heeft hij thans nog zeven kin- deren in leven. Zijn oudste „zoon- tje" is ook al aan zijn ouderdoms- pensioen toe met z'n 71 jaren Het jongste kind van Opa is 'n 47-jarige dochter. Aan kleinkinderen heeft hij ook geen gebrek. In totaal zijn het er 55. Maar dan raakte Opa de tel kwijt. Het aantal achterklein- kinderen weet hij niet precies. maar dat zijn er zo een 60 a 70! Dat zijn nakomelingen her en der verspreid zijn. zelfs in het buitenland, is bijna vanzelfsprekend. Wat Opa tenslotte zelf betreft; hij verkeert gelukkig nog in blakende welstand. Tijdens de oorlog wan- delde hij nog rustig van Alkmaar naar Bergen en omgekeerd, vaak zelfs over Koedijk! Op 82-jarige leeftijd stond Opa nog achter het slagersblok en nog heden ten dage bezoekt hij graag de Maandagse veemarkt, waar hij nog allerlei relaties uit vroeger tijd te gen het lijf loopt, die wat leeftijd betreft, vergeleken met hem nog maar ..broekies" zijn. He gehoor van Opa is nog uitste- kend. doch zijn krantie kan hij niet goed meer lezen. Alleen de grote koppen nog. Ongetwijfeld zal het de krasse 99-jarige a.s, Zaterdag niet aan be langstelling ontbreken. ..Ze steken de vlaggen voor me uit", zel hij tegen z'n sehoondochter, die het echter niet geloofde. ..Nou. de Prinses is toch jarig". zei Opa toen lachend en hij heeft gelijk. Wat zijn eigen buurt betreft, geloven we wel, dat de vlaggen. die daar wapperen. ook wel een beetje voor hun jarige buurman gelden. En wat ons tenslotte betreft: Opa. van harte gefeliciteerd, en dat u in voile gezondheid op de 100 mag af- stevenen. A.F.C.-NIEUWS AFC 1—N. Niedorp 1, 2.30 uur. Randers 2—AFC 3. 2.30 uur. HSV 3—AFC 4. 12 uur. AFC 5Alcm. Victrix 6, 12 uur. Zondag een wedstrijd tegen ..de reuzedoder". AFC'ers, zorgt Zondag voor iets goeds. N. Niedorp is in kracht toegenomen, dus oppassen..! Het tweede heeft een vrije Zondag. AFC 3 heeft een heel kleine kans. Benut hem! Het vierde gaat naar Helloo. Jongens. de punten zijn no- dig! AFC 5 ontvangt hun plaats- genote. Uitkijken! Tot slot geven wij da opstelling van AFC 1. Doel: J. Kwant. Achter: J. de Jong. C. Stam. Midden: Bierman, P. Langendijk. C. Kleijbroek. Voor: P. Tijm. D. Butter, S. Stam, N. Heijnis, H. Meijer. Belangstellenden, Zondag iets aparts aan de Westerweg. Dus tot Zondag. De PPC'er. HINDERWET Bij besluit van 22 Januari is de beslissing op het verzoek van de heer P. H. J. Koorn, alhier, om ver- gunning tot het oprichten van de timmermanswerkplaats in het per- ceel Ramen 13, verdaagd. HEILOO Op de jl. clubavond werd ons leerzame stof opgediend, o.a. radio, radar en televisie. Velen hebben de oren moeten spitsen om de woorden van de heer Deugd te verwerken. K.J.B.'ers, wij zijn niet alien technici en electriciens, maar door je voile aandacht te schenken neem je onwillekeurig enkele bij zonderheden op. Voor de tafelten- nisclub was het een bijzondere avond, daar zij verrast werd met een voorraad ping-pong balletjes. Een zeker iemand uit onze paro- chie, die onbekend wil blijven, heeft ze ten geschenke gegeven. Van deze plaats wordt de onbekende minnaar hartelijk bedankt. Maandag 26 Januari, 's- avonds om 3 uur, bestuursvergadering, waar o.a. ook de woordvoerders en diverse andere K.J.B.'ers bij uitgenodigd worden. De betreffende leden zullen schriftelijk daarvan in kennis ge- steld worden. Deze vindt plaats bij de heer L. Jonker, Stationsweg 106, Heiloo. Woensdag 28 Januari lezing door Rector Holthuizen met als onder werp „Communisme". Nadere ge- gevens voor deze belangrijke avond volgen in dit blad op Dinsdag 27 Januari a.s. BENOEMING P.T.T. De heer J. Boon, kantoorbediende le klasse, is met ingang van 1 Nov. 1947 benoemd tot adjunct-commies alhier. GUNNING HEILOO Na gehouden onder- handse aanbesteding is door de Genie te Den Haag het bouwen van 2 loodsen te Delft opgedragen aan J. J. Teijen, aannemersbedrijf te Heiloo, voor de som van f 537.897. INENTEN HEILOO De burgemeester van Heiloo maakt bekend, dat er gele genheid bestaat tot kosteloze inen- ting tegen pokken van kinderen beneden de leeftijd van 1 jaar, op Woensdag 28 Januari 1948, des na- middags 3 uur, in de R.K. Jongens- school aan de Westerweg, alhier. REVUE VAN „ZINGEN IS LEVEN" WARMENHUIZEN. Zondag 25 Jan. en Maandag 26 Jan. zal de R.K. Gemengde Zangvereniging „Zingen is Leven" in het patronaat een re vue opvoeren; de musicale leiding berust bij de heer P. H. van Baar- de toneelregie bij de heer J. van Baar; het Alkmaars Salonorkest verleent musicale medewerking. EGMOND-BINNEN. De Fan fare Eensgezindheid zal haar Do- nateursconcert geven op Donder- dag 5 en Vrijdag 6 Februari a.s. in de zaal van de heer Th. Swart al hier. De Toneelvereniging „La Lunette" zal het overbekende to- neelstuk „Alleen op de wereld" naar de wereldberoemde roman v. Hector Malot voor het voetlicht brengen. Daar ..Eensgezindheid" vele leden telt, is het niet mogelijk in deze twee avonden alles af te werken, zodat er besloten is de eerste Zaterdag na Pasen in de Ver- gulde Valk te Egmond aan Zee nog een zelfde uitvoering te geven en wel voor de donateurs van Rinne- gom (vanaf de kerk), Egmond a. d. Hoef en Egmond a. Zee. De bus van Balk zal disponibel zijn voor de donateurs, vertrek vanaf Rinne- gom. Er zijn voor de uitvoering van Egmond a. Zee nog enige dona- teurskaarten verkrijgbaar, dus voorziet u nog tijdig van kaarten om teleurstelling te voorkomen. „MAR J ATT A" 'T VELD De R.K. Gem. To- neelver. „Nut en Vermaak" zal op Zondag 1 en Dinsdag 3 Febr. a.s. een uitvoering geven vap het mooie toneelspel in 3 bedrijven ..Marjatta" door A. v. d. Lugt. Het stuk speelt in de bosrijke streken van Noorwe- gen. De decors, welke het toneel sprookjesachtig zullen sieren, zijn in bewerking bij Ant. Groen. De rol van de hoofdpersoon ..Marjatta" zal worden vertolkt door mej. Rie de Braasem. Gezien het suqees, dat „Nut en Vermaak" met andere toneelstuk- ken heeft behaald, mag worden aangenomen, dat zij ook met de uit voering van dit bezienswaardige stuk weer goede resultaten zal oog- sten. Alles zal worden gedaan om een dankbaar publiek na afloop met voldoening huiswaarts te laten gaan. Reeds Zondag a.s. zullen aan de zaal kaarten verkrijgbaar zijn. Nadere bijzonderheden worden per advertentie bekend gemaakt in het blad van Vrijdag a.s. HUGO BOYS-NIEUWS HEERHUGOWAARD-N. Hallo jongens, hier zijn we weer. Deze week jammer genoeg geen training gehad. Dat is eigenlijk niet zo mooi, want Zondag staan er zware wed- strijden op 't programma, We krij gen nl. Callantsoog 1 op bezoek. Aanvang half drie. Het zal ook aan spanning niei ontbreken. Het 2de elftal gaat naar Berdos 2 op visite. Dat zal een zware wed strijd worden, jongens, maar geef je voor wat je waard bent. Vooral maar tot 't einde toe volhouden. De junioren gaan naar Obdam en zullen daar hun krachten eens me- ten met St. Victor. Het zal ook wel een zware wedstrijd worden, want zij staan niet zo slecht op de rang- lijst en jullie zullen niet geheel vol- ledig kunnen uitkomen. Voor de op- stellingen en aanvangstijden, zie het bord bij de kerk. PROGRAMMA L.S.V.V, LANGEDIJK LSVV 1 trekt Zondag naar Andijk 1. We zullen hopen, dat er na enige weken van rust weer eens gevoetbald kan wor den. Want we zijn nu nog maar op de helft van het programma en er is nog heel wat af te werken, dus zet je maar schrap, LSW'ers. Aan vang 2.30 uur, De reserves zullen Zondag de plas oversteken naar de eilandbewoners Texel 2 en zullen daar weer een wedstrijd spelen. Over het resultaat zullen we het maar niet hebben. Die eer Is aan de spelers. Aanvang 2.30 uur. Zie raambiljetten v6or het ver trek. De overige elftallen zijn vrij en kunnen genieten langs de lijn van het spel der anderen. ZILVEREN JUBILEA WAARLAND Nadat voor on- geveer twee jaar terug onze parochie alsmede het R.K. Kerkkoor hun 25- jarig bestaansfeest mochten her denken, volgen de zilveren jubilea in onze parochie met de regelmaat van een uurwerk elkaar op. Op 27 November 1947 was het een kwart- eeuw geleden, dat de R.K. Kiesver- eniging „Harenkarspel-Oost" als on- derafdeling van de toenmalige R.K. Staatspartij werd opgericht. De 7e Januari jl. vierde de afdeling Waar- land van de L.T.B. op feestelijke wijze haar zilveren feest en in Febr. a.s. mogen wij wederom een zilve ren jubilaris of juister gezegd drie zilveren jubilarissen begroeten. Op 28 Februari 1923 werd in 't vroegere cafe „Dc Tortelduif" de R.K. Rij- wielclub „St. Christoforus" opge richt. Als voorzitter werd de heer W. Dekker Hz. benoemd, terwijl aan de heer G. Borst het secretariaat werd opgedragen. Beide heren zijn nog steeds in dezelfde functie aan de Rijwielclub verbonden, zodat deze heren dan - ook hun kwart- eeuwfeest mogen herdenken. Naar wij vernemen zal de Rijwielclub „St. Christophorus" deze zilveren iubilea niet geheel en al ongemerkt laten voorbij gaan. OUDE NIEDORP Donaerdag- avond vergaderde de K.V.P. en de nog kortelings opgerichte katho- lieke propagandaclub in cafe Blan- kendaal te Zijdewind. De heer C. Jong Jzn. die als Voor zitter der Propagandaclub deze avond leidde, gaf het woord aan de inleider, de heer van der Ende, waarnemend Kringpropaganda-lei- der der K.V.P., die meer speciaal de nadruk legde op het doel van de propaganda-club en enkele richtlij- nen gaf voor de nog jeugdige af deling in O. Niedorp. Alvorens aan het werk te gaan, is het noodzake- lijk het wezen en' het doel der K.V.P. grondig te bestuderen. Be halve het volgen van een uit negen lessen bestaande cursus, zou een abonnement °P het partij-orgaan „De Opmars" al een grote stap in de goede richting zijn. Ook schilderde hij op duidelijke wijze de methoden welke in Rus- land op alle gebied worden toege- past om de communistische ideen bij het individu op te dringen en in te stampen. Of hierdoor aan gods- dienstige overtuigingen afbreuk wordt gedaan is van geen belang. Hiervan getuigt ook de lijfspreuk van vadertje Stalin ..Godsdienst is opium voor het volk". Het Commu- nisme propageert de vrije liefde, terwijl de opvoeding van kinderen niet aan de zorg van de ouders wordt toevertrouwd maar geheel aan de Staat wordt overgelaten. Om van het doel en de middelen waar- mee getracht wordt dit te bereiken een denkbeeld te krijgen, werd le zing van het boek van Kravchenko „Ik verkoos de vrijheid" ten' zeerste aanbevolen. (In onze parochiebiblio- theek is dit boek verkrijgbaar voor 25 cent per week en in de boekhan- del voor slechts 14.95). Alleen al het streven van de K.V.P., om te voorkomen dat ons land, tengevolge van de duivelse invloeden van het communisme, het lot van Frankrijk, Italie en nog andere landen deelachtig wordt, moet voor ons kgtholieken al vol doende aansporing zijn om ons als 6en man te scharen achter onze K.V.P. en de ideeen van deze partij overal en onder alle omstandigheden gaaf en reeel naar buiten uit te dragen. Met grote waardering sprak hij over het emancipatiewerk van onze grote priester-staatsman Dr. Schaep- man, die al zijn krachten en talen- ten met succes heeft aangewend om het katholieke volksdeel een vol- waardige plaats te geven in de maatschappelijke samenleving. ..Bemint de Kerk" sprak Dr. Schaepman op zijn sterfbed tot de jonge priesters die zich rond hem hadden verzameld. Vooral in deze beslissende tijd heeft dit woord ook voor ons leken de aansporing om ons katholieke geloof steeds meer in de practijk van het leven door te voeren. Na een hartelijk woord van dank aan de heer van der Ende, voor diens bezielende en opwekkende woorden, sloot voorzitter Jong deze bijeenkomst met de Christelijke Groet. JAARVERGADERING ST DEUS DEDIT BURGERBRUG. Uit het jaar- verslag memoreren wij het 10-jarig bestaan der vereniging en het 10- jarig voorzitterschap van de heer G. Groot. De penningmeester had op 45 centen na zijn kas sluitend. Een zevental oliepakken werd ver- loot en gewonnen door: G. Groot, S. Lichthart. A. Hoogland, C. Tol, H. Janssen, N. Appelman en G. Glas. Tot nieuwe voorzitter werd ge- kozen de heer D. v. d. Hoorn. Deze aanvaardde zijn functie op condi tio, dat de heer Groot hem als 2e voorzitter ter zijde stond. De penningmeester werd bij ac- clamatie herkozen. De verkiezing van de 2e secreta- ris werd aangehouden. Het jaarverslag werd voor de Z. E. heer pastoor, die te laat ter ver- gadering was gekomen, nog eens voorgelezen. Tlidens de rondvraag kwamen de bondsspeldjes ter sprake en werd een voorstel gedaan betreffende een versterking van de kas. Ook de vrije Zaterdagmiddag werd uit- voerig besproken. De contributie van de K.V.P. zal voortaan maan- delljks worden opgehaald en 10 ct bedragen. waardoor voor velen het bezwaar om lid te worden, is op- geheven. SPREEKBEURT K. V. P. BURGERBRUG. Maandag 26 Januari. des avonds om half acht zal er in het cafe van de heer S. Delver een avond'van de K.V.P. ge houden worden. waarvoor een spr. is uitgenodigd. Allen worden in groten getale verwacht! zieken behoedt zij door haar con- sultatlebureaux. De zieken verpleegt zij door haar wjjkverpleegsters. Zij strekt haar zorg uit over de zuigeling, de kleuter en het school- kind door haar consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters met daarbij aansluitend huisbezoek van de zuster en door het medisch-hy- giensch schooltoezicht. Zij, die in verwachting Is, helpt zij voor en in haar moederschap door prae-natale zorg, door deskun- dige kraamzorg en steunt zij door haar raadgevingen. De gebrekkigen is zij een stut en steun door haar adviesbureapx voor gebrekkigenzorg, weldra hopelijk gecompleteerd door bureaux voor rehabilitatie. De geesteszwakken en geesteszie- ken vinden in haar een helpster door haar medische voor- en na- zorgdienstan. Het met een moeilijk opvoedbaar veelal neurotisch kind tobben- de gezin vindt door haar de weg naar het medisch-paedagogisch ad- vies-bureau. Zijt Gij er als deelgenoot der volksgemeenschap niet trots op dat al dit zegenrijk werk ligt in han- den van de bevolking zelve, dus ook in Uw hand? Schraag dan dit werk door Uw belangstelling. door Uw daadwerke- lijke medewerking, door uw lid- maatschap. Gij Nederlander, die prat gaat op Uw vrijheidszin, die dwang schuwt uls de pest, behoudt en verstevigt hetgeen vanuit de be volking zelf is gegroeid en gegrond- vest. Het particulter inltiatlef in het kruiswerk adeld, rekent 66k op U! AMMER DAT MEN dat veelal eerst beseft, wanneer men ziek, flink ziek is. Velen vergeten, dat voorkomen beter is dan genezen. Zeker men kan niet alle ziekten voorkomen, maar toch is het een plicht jegens onszelf en anderen om de nadelige invloeden, die onze ge zondheid bedreigen, zo goed moge lijk tegen te gaan. Gezond hygie- nisch begrip is een onmlsbare voor- waarde voor het welslagen van de gezondheidszorg. Het treffen van maatregelen tot behoud en verbete- ring van de gezondheidstoestand van geheel ons volk door voorlich- ting en advies, door voorzorg, zorg en nazorg ligt in ons land voor een groot deel in handen van particu- liere verenigingen, die de maat schappelijke gezondheidszorg als doel nastreven. Het zijn de Kruis- verenigingen, die wij kennen onder de naam Groen, Witte, Wit-Gele Kruis en Oranje-Groene Kruis. In haar verscheidenheid ligt een een- heid besloten, de zorg voor de volksgezondheid, een waardevol volksgoed bij uitnemendheid. Deze volksgezondheidsorganisaties worte len in de bevolking zelf; zij de bevolking heeft die organlsaties gesticht en tot wasdom gebracht. Ner- gens ter wereld heeft het particu- lier initiatief zich op het gebied der volksgezondheid vruchtbaarder ont wikkeld als in Nederland. Het zijn deze organisaties die door haar uit- stekende hulpdiensten bevorderd hebben, dat ons land in de rij der volkeren een ereplaats inneemt. Het zijn deze organisaties die ons volk van de wieg tot aan het graf met haar zorgen omringen. De gezonden maant zij tot hygie- nische levenswijze en helpt zij ziek ten te voorkomen. De zwakken en SUTMAN MEIJER

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2