mM tfeb&ttoakf I K KATHOLIEKE GEZINSZORG COOS UKRW6T AUTO \n \iw macht! op het v_ UM TOP NIEUW N'OORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdgg 24 Januari 1948 PAG. 5 APOSTOLAAT IN DE HUISKAMER Societal werk op geestelijke basis NEL VAN VLIET naar Amerika vertrokken Welk weer morgen? ,,Eetkamer"-wet in in Duitsland Eisenhower geen president van Amerika Voor-Vasten Soberheids-medailles V Tabaksbeurs heropend Feiten van vartdaag Treedt Hntta al® vice-president af? Positie Nederlandse passagierssehepen K.F.C. FILMKEURING VerSiezen Neder- fci^cfse sfrijdkrachter Familieberichten t BEKENDMAKING Een gebroken geb it Tandtechniek C. CHS Eerste klas werk gegarandeerd Agent- Incasseerder tuindersknecht Advertentien nette sfagersbediende rijwielhersteHsr Schildersknecht of halfwas bij joh. Bes WEES VERSTANDIG tweede meisje NET DAGMEISJE J DE ROTTERDAMSCHE BANK N.V* GEROUTINEERDE TYPISTE op gemaklcelijke en snelle wij ze door de degelijke R'JLESSEN bij AUTORIJ SCHOOL CHR.DE VRIES Ruime bijverdienste UITVOERING T VELD M A R J ATTA Is U reeds abonnee J burgerwoonhuis Motorfiets te koop nette woning Draineerbuizen N Carel de Wild, L. O. P. iiiiiiMimiH mmanaMaiaMi V00B U\r''NT£fil£Ufi ■NUAHSO BA\K N. Sijs (Van onzen eigen redacteur) DE NOOD in de gezinnen is tijdens de oorlog en vooral ook in de jaren daama, ontzaglijk gestegen, niet alleen op materieel gebied, hoewel daar zich dikwijls de eerste verschijnselen van achteruitgang openbaarden, maar voomamelijk op geestelijk terrein. Ook hier is wederopbouw noodzakelijk. Niet alleen voor de geestelijkheid, maar ook voor de wereldlijke over- heid was dit verschijnsel, zo funest voor de kracht en de geestelijke "weerbaarheid van ons volk, in deze tijden wellicht meer dan ooit nood zakelijk, een urgent probleem, dat om een spoedige oplossing vroeg. Maar hoe deze geestelijke en mate- riele nood te lenigen? De Katholieke Gezinszorg bracht hier uitkomst door hulp te bieden waar nodig en door te voorzien in krachten, die zich met toewijding wilden geven aan deze nieuwe vorm van apostolaat. En in de allereerste plaats ging deze hulp zich werpen op de voor- naamste oorzaak van verkommering der gezinnen, het probleem der huis- houdelijke hulp,in vele gezinnen geworden tot een onoplosbaar raad- sel. Hoevele moeders van dikwijls grote en goede gezinnen zijn er immers niet, die geen uitweg meer zien, die de berg kousen nooit meer zien dalen, de stapels verstelgoed nimmer zien verminderen. Moeders, die er niet meer toe kunnen komen, eens rustig met man en kinderen te praten, die in een woord niet meer bij kunnen komen. Ze worden gejaagd, zenuwachtig, er komt een gespannen sfeer in huis, er valt een hard woord en het komt ook wel eens tot een uitbarsting. Moeders zljn ook mensen! En dan gebeurt het licht, dat er stukken worden gemaakt, misschien wel niet altijd zo groot, maar er is veelal geen tijd om ook dat te her- stellen. Ook zijn er gevallen waarln een jonggehuwd vrouwtje, die door de oorlogsomstandigheden zonder enige huishoudelijke opleiding het leven werd ingestuurd, het werk na verloop van tijd niet meer aan kan. Hulp is er niet of weinig te krijgen en ze kan er gewoonweg niet meer onderuit. En dan mar- cheert de zaak niet meer. Er zijn ook wel andere gevallen, waar men het langzamerhand met de godsdienstplichten ook zo nauw niet meer neemt, niet altijd uit on- wil, dan wel uit gebrek aan tijd! De reddende hand In al deze gevallen kan de gezins- verzorgster uitkomst bieden, de red dende hand toesteken. Zij zet de zaken weer recht en steekt de moe- deloze moedertjes weer een hart onder de riem. En als ze na een maand of zes weken verdwijnt. dan laat ze een hersteld gezin achter en een vrouw, die met blijde ogen de toekomst tegemoet kan zien, haar taak weer aan kan. Het is in een paar woorden ge- zegd, maar er komt heel wat voor kijken aleer het zover is. Van de gezinsverzorgster wordt in die maand, in die zes of acht weken heel wat gevergd. Ze moet natuur- lijk een prima huishoudkundige zijn, zich ook met bescheiden middelen kunnen redden, Een geestelijk over- wicht op haar omgeving is even noodzakelijk als een grote mate van handigheid. Tact heeft ze nodig om met groot en klein om te gaan, in 4en woord: ze moet de huisvrouw goed kunnen vervangen niet alleen, maar deze moet van haar ook nog iets kunnen leren! Degelijke opleiding noodzakelijk Het beroep van gezinsverzorgster is een specifiek vrouwelijke taak, waarvoor men wel in de wieg ge- legd kan zijn, maar waarvoor toch een degelijke opleiding een eerste vereiste is. Die krijgen de meisjes in het Opleidingscentrum van de Katholieke Gezinszorg, gevestigd aan het Ledeganckplein no. 27 te 's-Gravenhage. Daar worden zij voorbereid op haar mooie taak, die niet alleen is die van huishoudster, maar meer wellicht nog van leid- ster. Ze moet door haar voorbeeld de goede christelijke sfeer, de basis van onze gezinnen, bevorderen, voorkomen dat het aan haar toever- trouwde gezin geestelijk verzwakt. oude, goede gewoonten zo nodig herstellen. Die voorbereiding duurt ander- half jaar. Zes maanden leven de meisjes in een internaat en we kun nen er direct bijvoegen (we zijn er z&lf een kijkje gaan nemen), het is er heus geen klooster. Ook het feit, dat de huidige directrice, mej. van Soest, nu toevallig een Vrouwe van Nazareth is, doet daar niets aan at. Integendeel, voor het evenwicht in de opvoeding, die deze opleiding in zekere zin toch ook is, is het wel zo gewenst, dat ook het geestelijke element het voile pond krijgt. Er heerst een goede godsdienstige sfeer, maar kwezels kunnen ze er niet gebruiken. Men begint en eindigt de dag met God. Hoeveel komt daar- van in menig huisgezin in de prac- tijd terecht? En een geestelijke lei- der, Rector van Steyn, zorgt voor de geestelijke belangen der cursis- ten. De eerste drie maanden worden besteed aan lessen en huishoudelijk werk, daarna gaan de meisjes des middags in de practijk. Na deze zes maanden wordt een getuigschrift afgegeven en dan gaan de meisjes volop aan de slag, meestal in colon- ne-verband, zoals te Haarlem, Lei den, Delft en Rotterdam het geval is, waar zij wonen in een tehuis, of in parochie-verband, waar zij wer- ken onder een maatschappelijk werkster. Maar ze staan op eigen benen! Is de opleiding voltooid, dan ont- vangen de gezinsverzorgters een diploma, landelyk erkend. Straks zal ook de overheid het erlcennen en dan wordt het een z.g. beschermd beroep en zijn de meisjes gerechtigd fyet Malthezerkruis te dragen, het insigne van de Orde van Maltha, van de ridders der naastenliefde, die het beschermheerschap over do Gezinszorg hebben aanvaard. Van alle markten thuis De opleiding omvat een godsdien stige vorming, verdieping van ge- loofsleven, kennis der liturgie, de kerkelijke huwelijkswetgeving; een paedagogische vorming, karakter- kennis van mens en gemeenschap, psychologie, ook van het kind, om- gangsvormen; een culturele vor ming, aankweken van goede smaak, ontwikkeling op cultureel gebied door het lezen van goede boeken, het bezoeken van musea e.d. en dan vooral ook een sociale vorming, waarbij kennis wordt genomen van het maatschappelijk leven in al zijn vormen. Verder gezondheidsleer, eenvoudige zieken- en kinderver- pleging e.d. En dan zijn er nog de kerkelijke en huiselijke feesten, die stijlvol en sfeervol kunnen worden gemaakt, als men maar weet hoe. Een mooie taak van de gezinsverzorgster. Men verwarre niet, zoals het ook ons aanvankelijk verging, de Ge zinszorg met de Gezinshulp. Deze laatste is louter een hulp, die werkt onder toezicht van de huisvrouw. De laatste werkt als plaatsvervang- ster van de huisvrouw. Een heel verschil! Uiteraard komt het wel voor, dat een gezinshulp, na de vereiste op leiding, gezinsverzorgster wordt, maar dat is een ander chapiter. Dit mooie werk, in onze tijd van zo groot belang, verdient niet slechts de aandacht, maar vooral de daad- werkelijke steun van vele jonge meisjes. Van alle kanten wordt de Katholieke Gezinszorg met aanvra- gen bestormd, maar men kan niet alien helpen, er zijn nog te weinig krachten. De Spoorwegen. de Ma rine, de P.T.T., grote en kleine be- drijven kloppen steads weer om hulp aan. Laten zij, die zich tot dit werk, dat een der mooiste aposto- laten is, aangetrokken voelen, niet aarzelen, maar zich wenden tot de parochie-geestelijkheid of tot het Centraal Bureau, Ledeganckplein 27, Den Haag. Voor de kosten hoeft men het niet te laten! De opleiding is gratis, en zodra er gewerkt wordt, wordt er nog geld verdiend ook. Dank zij de medewerking van het Departement van Sociale Zaken (er kwam de laatste tijd heel wat goeds van die kant), zijn de salarissen gewaar- borgd. Maar dat mag toch niet het voor- naamste zijn. Voorop moet staan het doel: het herstel van de ware chris telijke levensopvatting in de gezin nen, mede te werken aan het her stel van onze christelijke maat- schappij en zelf beter te worden. Net van Vliet is gisteren, uitge- leide gedaan door familie, vrienden en haar verloofde, met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver. Staten vertrokken. Nel, die haar armen vol bloemen droeg, poseerde gewil- lig voor de talrijke persfotografen. Haar verloofde verklaarde, dat het geschil met de K.N.Z.B. niets te, maken heeft met haar vertrek. Zij' was al lang van plan naar Amerika te gaan. Nel wist nog niet wanneer zij terug zou komen. In ieder geval was het's werelds snel- ste zwemster aan te zien, dat zij zich zeer verheugde op deze Ameri- kaanse trip. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zondagavond. WEINIG VERDANDERING Zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en voornamelijk in het Zuiden van het land re- gen of enige sneeuw. Meest ma- tige wind uit Oostelijke rich- tingen. In de Noordelijke provin ces temperatuur om het vries- punt, elders enkele graden boven nul. De Duitse Economische Raad te Frankfort heeft Vrijdag een nieuwe wet op de aflevering van landbouw- producten aangenomen, waardoor alle boeren tot levering van een vastgestelde hoeveelheid verplicht worden. Een andere wet, die spot- tend de ..Eetkamerwet" wordt ge- noemd, beveelt een enquete in alle huisgezinnen der gecombineerde zone aan, teneinde overtollige voed- sel voorraden op te sporen. Te middernacht is de 24-uur sta king in Beieren, waaraan bijna een millioen arbeiders deelnamen ge- eindigd De Beierse regering heeft de vakverenigingsleiders beloofd. dat zij onmiddellijk alle maatregelen zal nemen om de acute voedsel- schaarste te bestrijden. Generaal Dwight Eisenhower heeft medegedeeld, dat hij zich niet besehikbaar zal stellen als candi- daat voor het presidentschap van de V. S. Bij een onlangs gehouden onder- zoek van de openbare mening werd Eisenhower aangewezen als dege- np, die de meeste kans zou hebben de a.s. presidentsverkiezingen als republikeins candidaat te winnen. QIT JAAR ZIJN WE VROEG: morgen begint een nieuwe periode in de kring van het Ker- kelijk Jaar. De Kersttijd is voor- bij. Christus is geboren, Hij is verschenen. Maar wij weten en belijden het telkens in het Cre do, dat Hij gekomen is omwille van ons mensen en om onze za- ligheid. Hij is gekomen om ons te verlossen. Deze onze verlos- sing door Christus gaan wij vie- ren in de Paas-kring. Daartoe zijn deze eerste drie volgende Zondagen als 't ware een inlei- ding. Zij zijn a Is de voorhal van de Vasten-tijd. Een uitnodiging om ook in de wijngaard te ko men werken, in dienst van God, van wie wij eens het loon zulien ontvangen, de prijs voor de wed- loop. Laten we dan z6 lopen, dat we die ook werke'/jk beha- len! We moeten ons moeite ge ven, van onze kant ook wat doen. Niet zo maar gemakzuch- lig Gods water over Gods akker- tje laten lopen. lngeslapen suf- ferds dienen nergens voor. MARCUS De Olympische kampioenen die dit jaar in het Wembley Stadion de eerste prijzen in ontvangst zullen nemen zullen gewaar worden dat hun gou- den medailles ditmaal slechts van verguld zilver zullen zijn daar Groot Brittannie zich niet de luxe veroorloven kan gouden medailles te slaan. zo- dat ook op dit gebied sober- heid betracht zal worden. Onder buitengewoon grote belang- stelling is Vrijdagmorgen in de grote beurs van koophandel te Rotterdam de eerste tabaksinschrijving sedert 1940 gehouden, waaraan door de Nederlandse fabrikanten. door de Nederlandse handel en door buiten- landers is deelgenomen. Uit Zwe- den, Denemarken, Oostenrijk. Zwit- seland, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Belgie was men gekomen om deze inschrijving voor de eerste par. tij tabak uit Indie bij te wonen. Het aanbod omvatte 6028 pakken Java Besoeki tabak, waarvan circa 2000 pakken bladtabak en 4000 pakken z.g. hangkrossok, afkomstig van de oogst 1939. Het gehele kwantum werd door de heren A. van Hobo- ken en Co. als importeurs aan de markt gebracht. De Nederlandse fa brikanten toonden grote interesse. terwijl de binnenlandse handel een i weifelende houding aannam. Het s.s. ..Waterman" is gisteren met ongeveer 1500 man troepen aan boord, naar Indonesie ver trokken. Generaal Clay, de op- perbevelhebber der Amerikaanse zone, heeft te Washington ver- klaard. dat er nog geen overeen- stemming is bereikt ten aanzien van fcet gebruik der havens van Rotterdam en Amsterdam voor de j invoer van Duitsland. Uit het kantoor van de fa. Wedema te Groningen is een bedrag van 10.000 gulden gestolen, alsmcde een zestal kistjes met geldswaardige paple- ren. Abdoe'kadir en Santoso, beiden leden van de voorlopige federaie raad. hebben een eendaags bezoek aan Semarang en Palatiga gebraeht met het doel contact op te nemen met de voiraanstaande personen en intellectuelen van deze steden. Naar Antara verneemt zal Mo hammed Hatta, die met de vor ming van het nieuwe repubiikein- se kabinet is belast, „onder de hui dige omstandigheden als vice-pre sident moeten aftreden". „Zuiderkruis", 23 Jan. van Soera- baya te Batavia verwacht. ..Delftdijk", RotterdamVancou ver, 22 Jan. te San Francisco. „Alhena", 22 Jan. van Buenos Aires naar Montevideo. „Amstelkerk", AmsterdamWest- Afrika, pass. 23 Jan. Lissabon. ..Arnedijk", 22 Jan. van Port Neches te Galveston. ..Bengkalis", vertrekt 25 Jan. van San Francisco naar Kaapstad. „Blommersdijk", Rotterdam—New York. pass. 23 Jan Sable Island. „Johan de Wit", 23 Jan. van Am sterdam naar Batavia. „Kedoe", Java—Rotterdam, pass. 22 Jan. Ouessant, wordt 24 Jan. om 17 uur aan de Hoek van Holland verwacht. „Kota Agoeng", 22 Jan. van Plad- joe te Batavia. ..Leerdam", 22 Jan. van Rotterdam te New York. „Lutterkerk", 23 Jan. van Karachi te Bombay. „Leuvekerk", v. Amsterdam naar Londen. ..Maaskerk", 23 Jan. van Lagos te ..Meliskerk", Amsterdam—West- Afrika, 22 Jan te Antwerpen. „Ootmarsum", PhiladelphiaRot terdam, pass. 23 Jan. Dover. „Prins Willem II", Rotterdam- Boston, pass. 23 Jan. Scilly. „Salland", Montevideo Buenos Aires, 23 Jan. op La Plata Rivier. ..Stuyvesant, 23 Jan. van Parama ribo te Port of Spain. „Veendam", RotterdamNew York 22 Jan. van Southampton. „Volendam", Java Rotterdam, pass. 22 Jan. Ouessant. \LKMAAR. Harmonie: „De Spel- brekers", volwassenen. Victoria: ..Katie maakt carri&re", alle leef- tijden. A.B.T.: ..Pony express". 14 jaar. „Pe Roodhuiddokter", 14 jaar. IN HELDER. De Witte: „De greep naar de macht", 18 jaar. Matinee: ..Straatzanger als millionnair", 14 jaar. Tivoli: „Vergelding", vol wassenen. Matinee: „De zilveren duivel", alle leeftijden. iOORN. Winston Theater: „0b- sessie", 18 jaar. Victoria: „Gen- tleman Jim", 14 jaar. 5CHAGEN. Royal: „Berucht", vol wassenen. ..Always in my heart", volwassenen. BERGEN. De Rustende Jager: „Ob- sessie", 18 jaar. „Love Story", 18 jaar. ENKHUIZEN Munt: ..Zeeduivels" 18 jaar. ,,'t Kan verkeren". 18 jaar. WIERINGEN. De Haan: „Interna- tional Lady" 14 jaar. BPEEZAND. Apollo: ,.Pas op je zenuwen". alle leeftijden. ..Swing Parade", volwassenen. LUTJERROETC City: „Haven der Verleiding", 18 jaar. De Regering maakt bekend. dat tot haar leedwe'zen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Knninktilke Marine: Mar. II H. J. H. Bos uit Gronin gen. Gesneuveld 19 Januari 1948. Konlnklh'ke T.andmacht: Sold. H. A. Prenger uit Heerlen. Gesneuveld 31 December 1947. Serg. P. C. Emons uit Valkens- "vvaard. Gesneuveld 13 Januari 1948. Sold, le kl. P. Mulder, legemr. 260815152. afkomstig uit Alkmaar. Gesneuveld 13 Januari 1948. Huzaar J. van Aken uit Rotterdam, ^esneuveld 14 Januari 1948. Soldaat C. G. J. Beekman uit Eindhoven, gesneuveld 14 Jan. 1948. Sldaat P. Bron uit 's-Gravenhage, gesneuveld 14 Januari 1948. Opperwachtmeester G. N. Roo- zing, legernr. 181117003. afkomstig uit Alkmaar. Gesneuveld 14 Januari 1948. le It. G. J. Wirtjes uit Amster dam. Gesneuveld 14 Januari 1948. Serg. W. J. Zeeman uft Ooster- land (Z.b Gesneuveld 14 Januari '48 Sold, le kl. K. Knol uit Steen- wijk. Gesneuveld 17 Januari 1948. Sold, le kl. R. Schut uit Vlagt- wedde. Gesneuveld 17 Jan. 1948. Korp. W. Spijker uit Veendam. Gesneuveld 17 Januari 1948. Serg. H. Vos uit Stadskanaal. Ge sneuveld 17 Januari 1948. Sold, le kl. J. P. Don uit Vlaar- dingen. Gesneuveld 18 Januari 1948. Koninkljjk Ned.-Indisch leger: Man sold, le kl. A. Sengke uit Ned. Indie. Gesneuveld 16 Jan. 1948. Op Zondag 8 Februari hopen onze lieve ouders Albertus Kraakman en Geertruida Kraakman- De Waard hun 25-jarige echtvereni- ging te herdenken. De H. Mis uit dankbaar- heid zal aan God worden opgedragen om 9.15 uur in de parochiekerk. Hun dankb. kinderen, Alie en Verloofde. Tiny Nel Jo Riet Wijnand Piet Heiloo, Februari 1948. Receptie van 34,30 uur. Tot onze diepe droef- heid overleed heden plotseling, na voorzien te zijn van de H.H. Sa- cramenten der Ster- venden, onze geliefde echtgenote, moeder.be- huwd- en grootmoeder, mevrouw ALIDA MARIA PRONK geb. Admiraal in de ouderdom van 75 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overle- dene in uw gebeden aan. Alkmaar, 23 Jan. 1948 Westerweg 32 Alkmaar: M. Pronk C. A. Vis-Pronk N. G. Vis W armenhuizen: A. C. Vlugt-Pronk S. P. Vlugt P. J. Pronk A. G. Pronk- Appelman J. M. Pronk C. G. Pronk-Bijvoet en kleinkinderen De plechtige H. Uit- vaartdienst zal plaats hebben Dinsdag 27 Jan. des morgens te 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Joseph, waarna de begrafenis te 10.30 uur, vanuit de kerk op het R.K. kerkhof St. Barbara. Rozenkransbidden *s avonds 7.30 uur thuis Heden overleed na een langdurig, geduldig ge- dragen lijden, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster- venden de weled. heer ANTONIUS DE BOER in de ouderdom van 68 jaar Oudorp, 23 Jan 1948 Friescheweg E 55 Condolatie-adres: Baansingel 42, Alkmaar Uit aller naam, W. Klaver,, ex. test. De plechtige H. Uit- vaartdienst zal plaats hebben Woensdag 28 Jan. des morgens te 9,30 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius te Oudorp, waarna de begrafenis in het fami- liegraf op het R.K. kerkhof aldaar. Rozenkransbidden des avonds 7 uur in de ka- pel van het St. Eliza beth Ziekenhuis Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank aan de ZeerEerw. Heren Geeste- lijken, kinderen, familie, buren, vrienden en ken- nissen voor de belangstel- ling en aan de heer Jb. Groenland voor zijn nette bediening die wij bij ons 25-jarig huwelijk hebben ondervonden. W. Borst Joh. Borst Schuitemaker H. Hugowaard-N., Jan '48 Voor de vele blijken van belangstelling bij de thuis- komst van onze zoon uit Indie ondervonden, onze hartelijke dank. Fam. WESSEL Heiloo, Herenweg F 281 Hiermede betuigen wij on ze innige dank voor uw deelneming en steun, in het bijzonder aan Ds. Wes- seldijk, de heer Knaap, hoofd der school en de heer B. de Rie van gym- nastiekver. Turnlust voor hun troostvolle woorden en aan de buren en ver- dere kennissen, bij het overlijden van onze lieve- ling RIETJE. Fam. F. HELDERMAF Alkmaar, Omval 9. Voor de buitengewoon vele blijken van belangstelling en deeln'eming. ontvangen bij het overlijden van on ze dierbare Man, Vader, Broer en Zwager, de heer BER HUIBERTS betuigen wij hiermede on ze oprechte dank. Namens de familie R. HUIBERTS-BERGEN Alkmaar, Jan. 1948 Stuartstraat 59 Accountantskantoor H. A. DE MAN, Kennemerpark 20, Alkmaar, tel. 2483, deelt hierbij mede, dat drukke werkzaamheden voortaan in verband met ultsluitend bezoek kan worden ontvangen op Maandag en Zaterdag. beide dagen des voorm. van 912 uur. met 1 dag weer in uw bezlt Burg. Lovincklaan 9 BERGEN ALKMAAR: Woensdags 24 uur cafd ..Centraal", Hofplein Op maat-atelier is plaats voor een net leenneisje. M. Maessen, coupeuse, Metiusgracht 16, Alkmaar. Levensverz Mij. annex Varia vraa'gt tegen vast salaris en pro- visie. Br. o. no. 10504, bur. van dit blad. Gevraagd: voor glas en voile grond. JO NOORT, Comanstr. 6, Alkmaar. Gevraagd: SPINWERK f2.per ons knot. Adres A. ZUT, D 102, Landpad, Heerhugowaard N. Bij mijn vertrek naar In die groet ik mijn familie, vrienden en kennissen. COR FLORIS Schapenweg, H. Hugo- waard N. Openlijk dank aan God voor verkregen gebedsver- horing door het bidden tot de H. Maria en de H. Jozef door een novene der drie weesgegroeten, A. S. te H. HUWELIJK Weduwn. R.K., met drie kinderen, zoekt kennism. met R.K meisje of wed., 1 kind geen bezwaar. Lft. tussen 30 en 40 jaar. Br. onder no: 10488, bureau van dit blad. Gevraagd voor direct C. M. HOOGVORST, Kerkstraat 4 Bergen. Gevraagd een bekwame Zelfstandig kunn werken. DE RIJWIELHAL, Jan Henstra, Laat 158160, Alkmaar. GEVRAAGD: een Tuitjehorn Biedt zich aan werkster en naaister voor 2 dagen per week. Blankendaal, West- dijk 51, Alkmaar. Telef. 2390. Gevraagd voor direct een net R.K. dienstmeisje, in- of extern. Adres Th. v. d. Heiligenberg. cafe Nieuw Halfweg, H.Hugowaard Z., telf. 237 K 2264. Gevraagd: een nette werk ster, Spoorstraat 63, Alk maar. Te koop gevraagd een tennistafel. Br. o. no. 10527 bureau van dit blad. Te koop aangeb. z. g a. n. wandelwagen met wagen- zak en kindcrbox met bodem en matrasje. P. Koelemeij, Noorddijk, N. 47, Ursem. Te koop een beste makke stamb.merrie schimmel, £eld. type van beste afstamming. Gesch. voor alle werkzaamh., tev. best rijpaard, langs de weg zeldzaam mak. ook voor de kost in bruikleen bij J. Jes, N.Niedorp, B 131. Te koop 660 kg. kriel bij Jac. de Lange. Spoorstraat 41, Noord-Scharwoude. Biedt zich aan een bekw. chauffeur, ook genegen an dere werkzaamh. te ver- richten Br o. no. 7400, bur. van dit blad. Aan een pastorie in Alk maar wordt gevraagd een voor de huishouding. Niet beneden 25 jaar. Br. o. no. 7399, bur. van dit blad. Gevraagd Flink net meisje ong. 25 jaar, zelfst. kunn. werken in R.K. gezin met kinderen. Huisefijk verk. Goed salaris. Om de 14 da gen naar huis, waarvoor reiskosten vergoed. Br. aan Bloemedaalseweg 319, Overveen bij Haarlem, tel. 21882. naai't f fi-JajMtut?. IP Te koop 600 kg pootaard- appelen, eerstelingen, gek. A, maat 28 x 35. Te bevr. agent N. H. D„ Ursem. Te koop pracht eikenhou- ten theemeubel, met geb. glas. Prijs f 55. Drebbel- straat 7, Alkmaar. Te koop prima accordeon, 12 bassen, blokfluit en tulnameublement, 4 stoe len en tafel. Te bevr. B Molenaar, Schildersbedrijf Breedstraat 21, Alkmaar. Social* voicorglng: iol»g*l<l'l*gel*M leerimgan g.M» aann.kk.Uf" a.b.l<Uveorwa«. Son Good, voarultiichwa. GEVRAAGD wegens huwelijk van het tegenwoordige meisje, A. DOETS, Fnidsen 78, Telef.. 4493 Alkmaar. kantoor Alkmaar, vraagt voor spoedige indiensttreding een Sollicitaties in te zenden onder opg. van leeftjjd en opleiding. FRIlSCH£W€<i 4 ALKMAAR TtL.4237 BOEKHOUDBUREAU G. H. A. DE ZEEUVt kan nog enkele BOEKHOUDINGEN en/of ADMINISTRATES behandelen Rembrandtstraat 56. Telefoon 2289, Alkmaar. aangeboden aan katho lieke Dames en Heren uit iedere stand, die mede willen werken aan de verkoop van een gemakkelljk te plaatsen artikel, waar voor geen vakkennis nodig is. Actieve wer kers kunnen zich al- dus. in hoofdtaak of als bijverdienste. een goed inkomen ver- schaffen. Brieven bur. v. d. blad nr. 7284. De R.K. Toneelvereniging „NUT EN VERMAAK" zal op Zondag 1 en Dinsdag 3 Febr. a.s. opvoeren in de toneelzaal van Jac. Zomerdijk het schitterende stuk in drie bedrijven Aanvang 's avonds 7 uur Voorziet U tijdig van toegangskaarten, welke afgehaald kunnen worden aan de zaal, vanaf Maandag 26 Jan. en Zondag 1 Febr. a.s. na de H. Mis en bij de heer W. Boe- kel aan De Weel, uitsl. 's avonds. Ben. 16 j. geen toeg. BAL NA. Te koop herenjekker, mt.- werk, nieuw. Lindenlaan 100, Alkmaar. Te koop gevraagd: in Heiloo; huurhuis be schikbaar Br. Kennemer- straatweg 409, Heiloo en Herenweg 358 B, Egmond aan de Hoef. Te koop mooi eiken Hn- nenkast met spiegeldeur. Prijs f 75,-. Drebbelstr. 7 Alkmaar. R.T.-D.K.W. 98 co. 1938, teleccoopvering v. en a., banden 100 pet., motor i. g. s. Br. no. 7394, bureau Te koop: 1-ps. eiken ledi- kant, een divan, handnaai- machine. zesdelig konij- nenhok. Uitenbosstr. 2 te Alkmaar. Te koop: DROOG BRANDHOUT kaehelklaar, 8 ct. p. kilo. Adres: JAC, STEIJN Zeswielen, Almaar Te koop: z.g.a.n 2 rljer knopaccordeon met acht bassen. merk ..Stradelle" Kerklaan 283. Akersloot Te koop aangeboden een beste „Adelaar"-kachel m. pijp. Kleur bruin. Te be- vragen Fabrieksstraat 41, Warmenhuizen. Te koop aangeboden tegen elk aann. bod een vlees- maehine 8 gascylinders. iepen bakje voor bakfiets. en een radiateur voor Ford '28 alles in prima staat. Adres: Joh. J Kroon, Wes terweg C 334, Heiloo. Te koop een z. g. a. n. houten autobak, met staan- de schotten, lang 4 m. breed 2.25 m. Gebr. Boots. U 59. Ursem. Aangeboden: een in g. st. zijnde kinderwagen, oude kwal., tevens een paar zw. heren moliferes mt. 42 nw. en een paar bruine kin- derschoenen mt 34, Visweg 25, Limmen N.H. Aangeboden twee jongens- winterjassen, z.g.a.n., lft. 12-16 jaar, prima kwal., na 6 uur 's av. bij J. v. Straa- ten. Herenweg F 197 te Heiloo. Wegens overcompleet van particulier aangeboden: haardkachel, wapenblanke haard, trapnaaimachine kolenfornuis. eetkamer, slaapkamer, divers klein meubilair. alles in prima staat. Tel. 3854, Alkmaar. Woningruil Z'damAlk maar. Groot bovenhuis, voor- en achterkamer, drie slaapkamers, zolder, vrije trap, tegenover station Zaandam Br. onder no. 10499, bur. van dit blad Gevraagd te huur of te koop eenvoudige doch in stad of dorp in Noord- Holland boven 't IJ Ook ged. van woning gesch voor gezin met 2 jongc kinderen komt in aanm Br. met tnl aan bet bur v. d. bl. o no. 7167 Hypotheek gevraagd op pand in Alkmaar. Br. on der no. 10467. bur. v. d. bl. Muciekschool Z W A A G Onderricht op elk instrum. Instrumenten In bruikleen OP conditie Inschrijving dagelijks. Emmastraat 73. Telefoon 4425. Alkmaar (met en zonder kraag) Alkmaar - Telef. 2482 KENNEMER51RAATWEG 30 B/VIERSTATEN ALKMAAR Gooi het oud papier niet weg. Bewaar het voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee. Even een berichtje of te- lefoontje aan: G. J. Gene- faas, Verdronkenoord 57, Alkmaar, tel. 2385 en het komt in orde. stalt tufnmt/r ielem. VERDRONKENOORD 46 Ik zoek wegens afschaf- fing van mijn bedrijf voor mijn workman, ongeh., plaatsing op gem. bedrijf of bij wed. In Holland. Al le boerenwerk verst. Inl. Wed J. Hofma, Nijahorn 138, Gem. Heerenveen, Fr. Wij overbruggen financieringo- moeilijkheden door het ver- lenen van HANDELS- en BEDRIJFS- CREDIETEN Mpvorslraal 3M AlcKJIA AK Modellen met prtjs- lijst worden U op aanvraag gratis toe- gezonden voor een GRAFMONUMENT of GEDENKTEKEN Deze worden dege. lijk en met zorg ver- vaardigd door de zaak met naam: SWART'S STEEN- HOUWERIJ Ritsevoort 15 Alkmaar Tel 4157 (K 2200) Vele dankbare refe rences kunnen wij U voorleggen 30 cent per week Is U reeds abonnee op het NHD TEL. 3850 (K 22001 MQien A 20 is het adres van de agem van het NIEUW NOORD- HOLLANDS DAG BLAD. Agentschap URSEM NIEUWE ABONNEES ont vangen bij opgave direct de krant ADVERTENTIES worden met de meeste spoeo door nem doorgegeven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5