WETSONTWERP TOT ONTEIGENING VAN DRUKKERIJEN INGEDIEND OOK IN T KWAAD GEEN PERSOONLIJKHEID Voor Alkmaar en omgeving In de regel van op „foute" ondernemingen R.V.D. contra Radio-Djogja Vliegramp bij Parijs Volksstemming op Madoera was voor Batavia een verrassing DINSDAG 27 JANUARI 1948 43e IAARGANG - NUMMER 11439 BUREAUX: Maar toch geen bijkomende straf Koningin bezocht Sportfondsenbad Sneeuwstormen teisteren Amerika Maar in California heerst grote hitte Meer bunkerkolen te Amsterdam Berichten over bestandschendingen in strijd met de bepalingen Prins Bernhard weer in Londen Nederl. schaatsers in actie Op het Departement van Overzeese Gebiedsdelen te Den Haag vond een bespreking plaats in het kader van de Ronde Tafel- Conferentie met de zojuist gearriveerde Curacaose delegatie en Minister Jonkman. Langendijk's N .S.B.-burgemeester voor het Hof Geen devaluatie van het Pond WEER EEN BON VOOR SINAASAPPELEN Schilderijen naar Curacao UNO-vergadering te Parijs Welk weer morgen? 111! Voefbal op Olympische dag De voarbereidingen voor het traditionele carnaval in Hamdorf te Laren zijn in voile gang. Dit centrum van kunstminnenden houdt er zo zijn eigen manieren en ideeen op na. Hier ziet men kunstschilders bezig de wanden te schilderen. Het moet dit keer een onderwatefcamaval zeker worden, getuige de watemimphen die zij aan het scbilderen zijn. „Van generlei officiele betekenis" zeggen de Nederlanders „Sabotage" volgens de Republiek Handelsaccoord Rusland—Polen Gemeenteraadslid voor het Tribunaal Boerderij afgehrand te Burgerbrug Dr. J. Samuels, chirurg en vrouwenarts te Amsterdam, die in een rondschrijven aan de doktoren in Nederland bekend gemaakt heeft, dat hij door ultra-korte golfbehandeling van een bepaalde hersenklier kan- ker in elk stadium kan genezen Nieuu/ Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordliollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE MINISTERS van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Financier* Economische Zaken en van Justitie, hebben bii de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening op het gebied van het perswezen. In de M. v. T. wordt er aan herinnerd, dat bij de behandeling van het wetsontwerp noodvoorziening Perswezen in de beide Earners der Staten-Generaal, de minister van O., K. en W. reeds zijn voomemen te kennen heeft gegeven, om buiten de zuivering om een wettelijke regeling van de onteigenings- mogelijkheid en herdistributie van dagbladoutillages te bevor- deren. deze materie dient te worden gere- geld, vertroebeld. De onteigening volgens het amendement-Burger, ingediend bij de behandeling van de Wet Noodvoorziening Perswe zen, lijkt mede het karakter te dra- gen van een bijkomende straf, het- geen moeilijk in overeenstemming te brengen is met het wezen van het onteigeningsbegrip. Bovendien verdraagt het zich niet met de rechtszekerheid, dat de regelen, die de (nood) wetgever heeft gesteld met betrekking tot de bestraffing van collaborateurs, twee jaar na de bevrijding met een worden ver- meerderd. Met name koesteren de ministers de verwachting, dat bij onteigening van bepaalde onderdelen van een bedrijf door minnelijk overleg over eenstemming over de vergoeding zal worden bereikt. Overigens menen zij, dat onder geen voorwaarde de rechtszekerheid mag worden opgeofferd aan een minder omslachtige procedure. De omstandigheden zullen er toe leiden dat voor algehele onteigening in de regel in aanmerking zullen komen drukkerijen, welker leiding zich gedurende de bezetting heeft mis- dragen en die thans slechts als loon- drukkerij fungeren. was de vooroorlogse drukcapaciteit voor dagbladen voor het grootste gedeelte intact. Het merendeel der couranten- drukkerijen was en is het eigendom van ondernemingen, wier uitgave gedurende het grootste gedeelte van de bezetting veelal zelfs tot de bevrijding zijn blijven uitkomen, Gelijk bekend, konden deze bladen hun verschijning niet terstond na de bevrijding hervatten. De omstandigheden brachten evenwel met zich, dat het Londense Kabinet aan de illegale en de door oorlogshandelingen getroffen pers bepaalde toezeggingen had gedaan in deze zin, dat haar de gelegenheid tot verschijnen of herverschijnen gewaarborgd zou zijn. Hoewel nader onderzoek naar de concrete inhoud dier toezeggingen generlei positief resultaat oplever- de, met name niet ten aanzien van het in eigendom toewijzen van ap- paratuur, waren en zijn de Minis ters van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappkn, van financien van economische zaken ad interim en van Justitie van gordeel, dat hier in de een of andere vorm hulp gebo- der. moet worden. Onder de werking van het tijde- lijk persbesluit 1945 bleek, dat deze toezegging moeilijk te realiseren. was. In de Wet Noodvoorziening Perswezen werd de bladen een gro- tere mate van zekerheid met be trekking tot het (mede) gebruik van andere drukkerijen geboden. De bij de parlementaire behande ling van deze wet naar voren ge- brachte argumenten met betrekking tot de ontoereikendheid van deze garanties hebben evenwel de Minis ter van O.. K. en W. niet onberoerd gelaten. Bij die gelegenheid heeft hij reeds laten blijken, dat de ge- dachte, om de nieuwe pers onder bepaalde omstandigheden de eigen dom van apparaturen te doen ver- krijgen, nu de abnormale economi sche omstandigheden aankoop op de gewone wijze niet toelaten, hem sympathiek was. Voor een wettelijke regeling van een herdistributie van de apparaturen d.w.z. rotatieper- sen, zetmachines, andere machine- rieen en bepaalde voorraden en desnoods ook van gebouwen be- staat een alleszins redelijke grond. Door de mogelijkheid te openen van onteigening bij wijze van „maatregel ter verzekering van de zuivering", wordt de sfeer waarin H. M. de Koningin heeft Maan- dagmiddag een bezoek gebracht aan het Sportfondsenbad te Amsterdam waar juist kinderen uit de 5e en 6e klassen van diverse lagere scholen bezig waren hun diploma's A. en B. van de KNZB te behalen. H. M. was getuige van een openbare zwemles. waarbij schoolkinderen spelenderwijs het zwemmen wordt geleerd. Langs het bassin wande- lende, sprak H. M. een aantal kin deren toe. Bij het vertrek der Ko ningin hieven de kinderen in koor drie hoera's voor de Landsvrouwe aan. De Oostelijke Staten van Amerika en in het bijzonder de stad New York worden geteisterd door hevige sneewstormen. In verschillende ge bieden zijn reeds vele personen als gevolg van het weer overleden. Treinen hadden dikwijls meer dan 7 uur vertraging. Volgens de laatste bench/ten is het aantal doden thans tot 23 gestegen. De wegen in de be- trokken gebieden zijn met ijs bedekt waardoor het verkeer wordt be- moeilijkt. Het vertrek van de Queen Mary uit New York moest worden uitgesteld. De reis van het K.L.M.-vliegtuig, dat Zondag van het New Yorkse vliegveld „La Guar- dia" naar Amsterdgjn zou vertrek- ken, kon als gevolg van de sneeuw- storm en technische moeilijkheden niet doorgaan. Zuid-Californie beleeft echter zijn 32ste dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in gevaar De laatste dagen valt een zeer geleidelijke verbetering te consta- teren in de voorraden bunkerkolen in de Amsterdamse haven. Deze voorraden waren. zoals kort gele- den werd gemeld, zeer sterk ge- slonken, deels als gevolg van de ge- ringe -kolenaanvoer uit Amerika in verband met onze slechte deviezen- positie, deels als gevolg van de hoge waterstand, waardoor de aanvoer uit Westfaen stagneerde. Thans zijn de vooruitzichten verbeterd dank zij de ruimere aanvoer uit Polen, zo- dat de schepen weer iets ruimer kunnen worden voorzien dan voor- heen. De Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia heeft stelling genomen tegen radio-Djogja. die in de loop van de vorige week herhaaldeljjk berichten omriep inzake bestand schendingen, welke door de Ne- derlanders zouden zijn gepleegd, in het bijzonder in de omgeving van Malang. Deze mededelingen van radio- Djogja, aldus de R.V.D., zijn in strijd met de bepalingen van het Bestand, waarin onder meer ge- zegd wordt, dat geen informaties betreffende de militaire operaties zullen worden gegeven zonder voorafgaande onderlinge schrifte- lijke overeenstemming. In verband met deze bepalingen wordt ook van Nederlandse zijde niet gereageerd op deze berichten en ook niet op de Republikeinse bestandschendingen, na 18 Januari gemeld. De R.V.D. meldt verder, dat bij de Republikeinse Bestandscom- missie protest is ingediend betref fende de publicaties van radio- Djogja. Rep. strijdmacht staakt de strijd niet Een woordvoerder van het repu blikeinse leger heeft Zondagavond via Radio Djogja in opdracht van de republikeinse opperbevelhebber het volgende bekend gemaakt: „In verband met berichten en geruch- ten, als zou de aanvaarding der vredesvoorstellen op de Renville voornamelijk haar grond vinden in het feit, dat de republikeinse strijd- krachten niet meer kunnen instaan voor het voortzetten van de strijd, wordt door de opperbevelhebber met nadruk verklaard, dat deze be richten en geruchten leugenachtig zijn. De republikeinse strijdmacht heeft nimmer de strijd gestaakt en zal dit ook niet doen, voordat de, wensen betreffende de verdediging van de volledige vrijheid zijn ver- wezenlijkt. Voorts is het besluit tot aanvaarding van het bestand in het bijzonder door het kabinet genomen. Mondeling en schriftelijk hebben de commandanten van alle eenheden van de strijdmacht hun vastbeslo- tenheid te kennen gegeven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting van fie strijd ter verdediging van de souvereiniteit en de vrijheid van de Indonesische republiek". Prins Bernhard is weer voor priv6 doeleinden te Londen aangekomen. Hij arriveerde op het vliegveld Northolt met zijn eigen toestel. Ter- wijl de prins in het Londense hotel „Le bon viveur" in Hertfordstreet. Mayfair, de lunch gebruikte, brak daar brand uit. De brandweer was spoedig ter plaatse. Gisteren zijn te St. Moritz onder linge schaatswedstrijden gereden. Op de 500 Meter waren de Ameri- kanen superieur. Onze landgenoot Brockman werd achtste. De Koning was negende en Huiskes zestiende. Op de 1500 Meter werd Brockman tweede na Werket (V.S.) De Ko ning bezette de vierde plaats en Huiskes de tiende. Jan Langedijk reed niet mee op de 1500 Meter, terwijl hij de 500 M. voor training aflegde. De bewoners uit Langedijk en omgeving zullen zich nog wel het gehele drama van 'n zekere S.S.-er Verkerk herinneren. Deze, gede- serteerd uit de S.S., was in het Waarland ondergedoken, werd gearresteerd en verried prompt alle mogelijke personen, die met illegaliteit en verzet iets te ma- ken hadden. Het gevolg was, dat er een serie arrestatie's volgde, waarbjj ook de N.S.B. burgemees- ter Stoutjesdijk een bepaalde rol heeft gespeeld. Dit o.m. werd deze ex-burgemeester ten laste gelegd, toen hij voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam moest verschijnen. De ongeveer 50-jarige D. Stoutjes dijk had het van rubber-vertegen- woordiger via een spoed-cursus en een volontair-baantje gebracht tot burgemeester v;j£i Langedijk. Bij zijn installatie in het begin van 1943 had hij beloofd zich ten goede voor gemeente en inwoners in te spannen. Wat daar van terecht is gekomen kunnen de gearresteer- den vertellen, en al degenen die door hem werden gevorderd voor graafwerk in de duinstreek en ook de rijwiel-bezitters, die hun fietsen door zijn toedoen kwijt raakten. Verder liet hij paarden en wagens vorderen en gaf de namen aan de Ortskommandant door van die men- sen, die niet opkwamen, om te spitten. Voordat hij in Langedijk kwam, had hij in Heemstede al een en ander te maken gehad met arresta tie's van personen. In zijn eigen ambtsgebied gebeurde het in Maart 1944, toen de ondergedoken S.S.-er opgeroepen, bleek voortvluchtig te zijn en dientengevolge konden deze feiten niet nader worden onder- zocht. Doch de S.D.er Ruhl wist zich de feiten nog zo goed te herinneren, dat de schuld van Stoutjesdijk hier niet volop bleek. Want uit zijn ver- klaringen kwam naar voren, dat Robbertsen in deze geschiedenis heel wat op zijn debet-zijde had staan. De gemeente-secretarls G. G. Post werd eveneens als getuige ge- hoord over het gehele beleid van de N.S.B.-burgervader. Hierbij kwam vast te staan, dat Stoutjesdijk eens 'n hele kledinginventaris van de Gemeentehuiszolder had wegge- haald. Deze goederen waren door de secretaris daar verstopt voor een marine-officier, die in krijgsgevan- genschap zat. Alleen de heer Post wist hier iets van en hij gaf de diefstal dan ook bij de politie aan. Daarop werd bij verd. huiszoeking verricht en de kledingstukken kwa- men geleidelijk aan te voorschijn, evenals verdwenen gordijnen van het gymnastieklokaal. Verder werd hem nog ten laste gelegd arrestatie of poging daartoe van J. Keizer, J. de Bruin en R. van Zuylen, waarin hij, naast de S.D.-spionne F. de Munk een rol had gespeeld. De procureur-fiscaal mr. Keune noemde hem een nationaal-socialist, die geen grote persoonlijkheid was, ook niet in het kwade, maar toch wel een persoon, die als een. ge- trouw trawant van de Duitsers had gehandeld. Hij eiste tegen hem tenslotte 10 jaar met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. Mr. G. Jonker, de verdediger, voerde als voornaamste motief aan, Sir Stafford Crips, de Britse minister van financien, heeft gis teren in het Lagerhuis medege- deeld, dat Engeland niet voorne- mens is op grond van de Franse devaluatie, over' te gaan tot wij- ziging van de koers van het pond sterling in verhouding tot andere valuta's, daar zjj niet gelooft, dat dit noodzakeljjk of raadzaam zal worden. Wel zullen er door Engeland voorzorgsmaatregelen moeten wor den genomen. De politiek der Britse regering zal tweeledig zijn. Ener- zijds zal al het mogelijke worden gedaan om de Franse regering te helpen haar doel van een vast- gestelde, uniforme wisselkoers zo spoedig mogelijk te doen bereiken, anderzijds zullen de nodige maat- regelen worden genomen om in de tijd, die nodig zal zijn om dit doel te verwezenlijken, de terugslag van de Franse maatregel op het Britse pond en op de andere geldeenheden waarmede Engeland ten nauwste betrokken is. te beperken. Naar wij vernemen zal a.s. Don- derdag wederom een voorinleve- ringsbon voor sinaasappelen be kend worden gemaakt. Zaterdagmiddag vertrok het s.s. „Boskoop" van de KNSM uit Am sterdam naar Curacao met, in een speciaal ruim, 55 schilderijen aan boord. Deze schilderijen zullen ge durende 68 weken worden ten- toongesteld in het Curacaose mu seum. Dit museum, aan welks nieu we inrichting sedert 1946 wordt ge- werkt, opent op 1 Maart de deuren en de directie nam het initiatief om in samenwerking met Nederland de werken van 13 belangrijke Neder landse schilders te exposeren. Te Romainville, een noordwes- telijke voorstad van Parijs, is een vliegtuig in botsing gekomen met een timmermanswerkplaats. Het huis kwam in lichte laaie te staan. Van de twaalf inzittenden van het vliegtuig, alien piloten of leer- ling-piloten, zijn er negen om het leven gekomen. Het toestel behoorde aan de op- leidingssohool voor de luchtvaart van het vliegveld Le Bourget. Twee werklieden in het gebouw, dat in brand geraakte, werden ge- wond en naar een ziekenhuis ge- transporteerd. LAKE SUCCESS, 27 Jan. (ANP- Aneta) In kringen van de V. N. wordt van vele zijden niet-officieel verklaard, dat door de devaluatie van de Franse franc de uitverkie- zing van Parijs voor het houden van de aanstaande algemene vergade- ring van de V. N. waarschijnlijker is geworden. Door de devaluatie zou voor minstens een half millioen dol lar worden bespaard op de kosten voor de V. N., terwijl ook de ver schillende delegaties goedkoper uit zouden zijn. Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING! Meest matige wind tussen Qpst en Zuid. Enkele overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In de nacht plaat- selijk lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag ongeveer de- zelfde temperatuur als van- daag. vii .v.-Ak'N De erebegraafplaats Kembang Koening te Soerabaja is door de schooljeugd geadopteerd. De jongens en meisjes verzorgen de graven der gesneuvelden met veel toewijding. iaTT, I voerae als voornaamste motiei aan. i. door de Duitse rechercheur Rob- f zjjn client niet had gehandeld, Ministers naar Luxemburg bertsen werd gearresteerd en 'n ze kere dood voor ogen had. Deze S.S.- er Verkerk heeft toen 'n serie na men doorgegeven over verzetsmen- sen uit Langedijk en omgeving, met het gevolg dat de S.D. onmiddellijk werd gewaarschuwd en de heren een onderzoek kwamen instellen, o.a. de Duitser Ruhl. De rechercheur Robbertsen deed een omstandig verhaal aan het Hof onder presidium van mr. Lamers, hoe deze gehele affaire was verlo- pen en hij schoof de verantwoor- ding af op burgemeester Stoutjes dijk, die de S.D. zou hebben ge waarschuwd en de arrestanten de Bruin, Henselman, Nieuwboer e.a., zou hebben verhoord. Verd. Stout jesdijk ontkende dit echter catego- risch en getuige Nieuwboer meende zich te kunnen herinneren, dat de S.S.-rechercheur Robbertsen in het Duits had opgebeld. Een voortvluchtige getuige De S.S.-er Verkerk, als getuige zoals in de dagvaarding was om- schreven. Uitspraak over 14 dagen. In verband met berichten over 'n wedstrijd tussen 'n voorlopig Engels Olympisch team en een Nederlandse Bondsploeg op 20 Juni a.s. (Olympi sche dag) te Amsterdam kan gemeld worden dat de heer Lotsy zich enige tijd geleden namens de KNVB tot het bestuur van de FA gewend heeft met het voorstel een sterk Engels amateur-team naar Nederland te zenden als tegenstander voor een gecombineerd A en B elftal. Hier bij werden tevens verschillende sug- gesties gedaan wat betreft de moge lijke keuze van een Engels team. Dit voorstel viel bij de heer Rous van de FA in goede aarde, maar een be- slissing zal eerst worden genomen op een begin Februari te houden bestuursvergadering. Aneta meldt, dat de volksstem ming, die Zaterdag op Madoera is gehouden ter vastsielling van de status van dit eiland, voor Batavia een volkomen verrassing was. Niemand, zelfs de luitenant-gou- verneur-generaal niet, was op de hoogte gesteld, daA zjj zou worden gehouden. De volksstemming zou hebben plaats gehad op initiatief van de recomba voor Oost-Java, de heer van der Plas en van de pro-Nederlandse plaatselijke In donesische autoriteiten. Gelijk bekend, zal volgens de door de Nederlanders en de Republikei- nen aanvaarde politieke beginselen,* zoals deze door de Commissie van Goede Diensten zijn opgesteld, de volksstemming op Java, Sumatra en Maodera, die de wensen der bevol- king over al dan niet aansluiting bij de Republiek tot uiting zal moeten brengen, plaats hebben „binnen een periode van niet minder dan zes maanden en niet langer dan een jaar" na de ondertekening der poli tieke overeenkomst. Van Neder landse zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat deze raadpleging „van generlei officiele betekenis" is en dat zij in geen enkel opzicht van te voren iets beslist over de overige volksstemmingen, te houden volgens de overeenkomst. Zoals bekend, vond de stemming plaats in ongeveer 2000 desa's. De organisatie der stemming onder de ongeveer twee en een half millioen zielen tellende bevolking van Ma doera, berustte bij het hoofdcomite voor de vaststelling van de status van Madoera, welk comite bestaat uit elf leden. Opgekomen waren 290.464 kiesgerechtigden, zijnde on geveer 75 pet. 107.278 kiezers stem- den voor de instelling der Negara, 9853 stemden tegen, terwijl 9447 stemmen bianco waren. Van officiele republikeinse zijde aldus vervolgt het A.F.P. kenschetst men het gebeurde als een ..raadpleging op anti-demo- cratische wijze" en noemt men dit ..piebisciet" een scherts. Er wordt protest aangetekend tegen het feit, dat de republiek over deze volks stemming in volkomen onwetend- heid werd gehouden. Volgens aan republikeinse zijde ontvangen inlichtingen, zou de volksstemming niet voorafgegaan zijn door een vrije gedachtenwisse- ling en ernstige voorbereidingen. De raadpleging zou zich op de vol gende wijze hebben toegedragen. In elk der 2000 desa's op Madoera zou voor de verzamelde bevolking, voorlezing zijn gedaan van een re- solutie, waarin uitdrukkelijk werd gezegd, dat de betrekkingen tussen Madoera en de Republikeinse rege ring sedert 11 November van hot vorige jaar waren verbroken, en dat sedert 21 November, Madoera „een autonoom gebied was, dat samen- werkte met de centrale regering te Batavia." In officiele republikeinse krin gen te Batavia wordt aan deze raad pleging der bevolkjng alle waarde ontzegd, daar de stemming niet ge- heim was. Het Republikeinse blad de „Pa- triot" noemt de volksstemming een sabotage van het werk van de Com missie van Goede Diensten en schen- ding van de politieke grondslagen, waarover overeenstemming werd bereikt, en waarin wordt gezegd, dat een piebisciet in de door Ne derland bezette gebieden van Java, Sumatra en Madoera plaats zou vin den tussen zes maanden en een jaar na de ondertekening van de poli tieke overeenkomst. Het blad schrijft, dat destijds reeds „de Nederlanders agressie pleegden recht onder de neus van de Commissie van Goede Diensten. Zij deden dit, omdat zij wisten, dat zowel de republiek als de Com missie van Goede Diensten hieraan niets konden doen en steeds voor een fait accompli werden gesteld." De Ministers van den Brink. Vos, Mansholt, Lieftinck en v. Boetzelaer zijn voornemens zich deze week naar Luxemburg te begeven, waar een bijeenkomst wordt gehouden van Ministers der Benelux-landen. LONDEN, 27 Jan. (Reuter). Radio Moskou meldt, dat een Sov- jetPools handelsverdrag te Mos kou is getekend. In een gemeen- schappelijk SovjetPools communi que wordt ook verklaard, dat beide regeringen volledige overeenstem ming hebben bereikt omtrent aan- gelegenheden betreffende de huidige internationale politieke situatie. Het handelsaccoord voorziet in een goe- derenruil voor de volgende vier jaar tot een totaal-bedrag van meer dan 1 milliard dollar. Enkele uren voor de mededeling over het accoord had maarschalk Stalin op het Kremlin een diner aangeboden aan de Poolse delegatie, Aan de besprekingen over het ac coord met de Poolse delegatie, wel ke onder leiding stond van de mi nister-president, Josef Cyrankiewicz, is o.m. deelgenomen door Stalin en Molotof. DEN HELDER Het 45-jarige gemeenteraadslid van den Helder, Hendrik Meyer, stond gisteren te recht voor het Alkmaarse tribunaal, verdacht van collaboratie. Beschul- digde werkte tot de oorlog in 1940 bij zijn vader, die een transportbe- drijf in den Helder had. Na de Duitse bezetting stelde hij zich in dienst van de gemeenschap en maakte deel uit van de luchtbe- scherming. Toen in Mei 1943 van het bedrijf van zijn vader een firma werd gesticht, wilde besch. er ook deel van uitmaken, omdat hij na de oorlog ook weer aan de slag wilde. Echter hij bleef bij de lucbtbescher- ming. Het geld, dat de firma met het werken voor de Duitsers ver- diende, werd voor het grootste ge deelte gebruikf om de illegaliteit en hulpbeboevende gezinnen te hel pen. Mr. Jonker, beschuldigde's raadsman, had getuigenverklaringen te overleggen van burgemeester Ritmeester, alsmede van de heren v. d. Vaart en Dissel, beiden leden van het Tribunaal. Mr. Jonker drong er op aan, dat zijn client van de beschuldigingen zal worden vrij- gesproken. Uitspraak over 14 dagen. BURGERVLOTBRUG Vannacht om ongeveer 12 uur is brand uit- gebroken in de boerderij van de heer A. Mink Jr. De vlammen gre- pen zo snel om zich heen, dat be- halve het vee slechts een gedeelte van het huisraad kon gered worden. De oorzaak van de brand is onbe- kend, een onderzoek wordt inge- steld. Naar wij vernemen is de boerderij eigendom van dr. Smit uit Alkmaar. Verzekering dekt de schade. Voor het gezin Mink, dat bestaat uit vader, moeder, twee kin deren en een dienstbode, een wel zwarf^ slag in deze tijd van woning- nood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1