Socialisten tegen instelling van een vrije goudmarkt Wederopbouw te optimistisch bekeken EUROPEES ECONOMISCH BESTUUR De Rondetafel-conferentie te Den Haag begonnen voor de West I Voor Alkmaar omgeving Fr moet beter en rationeler gewerkt worden Kinderen des lichts en Laatste nieuws Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 28 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11440 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Kabinet-Schuman dreigt at te treden Marlene Dietrich gaat filmen te Parijs De radioactie van Pater de Greeve heeft tot resultaat gehad dat duizenden Nederlanders in Duitsland een voedselpakket kunnen krijgen. Het inpakken vergt zeer veel tijd. De eerste pakketten zijn thans gereed gekomen en op transport gesteld naar de Nederlandse consulaten te Keulen en Aken. UIT DE TWEEDE KAMER „Kinderen der duisternis (Van onze bijzondere medewerker) WIJ ZAGEN, dat wij tot een internationale economie dienen te komen. Want het zou onbegonnen werk zijn, elk der nationale economieen afzonderlijk weer op te bouwen, Dat zou tot geen ander resultaat leiden, dan dat zij elkaar wederom op- nieuw gingen beconcurreren, het leven bsmoeilijken en in crises storten, waaracm er tenslotte natuurlijk geen een zelf ontkomen Onvoorwaar- delijk B Toch opstand in de Oekraine? Een zoon, die nooit bestond Jeugdige boefjes werkten in hoofdstad Welk weer morgen? Welvaart in Oost-Europa zoek Sir Neville Bland verlaat ons land Niet alleen adviesmaar ook richtlijnen en ontwerp-rege/ingen DINSDAGMORGEN is in de vergaderzaal van de Eerste Kamer de Rondetafelconferentie voor de West plechtig geopend. De zaal bood een gans ander beeld dan dat, wat Nederland van zijn Senaatsvergaderingen gewend is. Het gehele middengedeel- te van de zaal was thans gevuld met zitplaatsen voor de vele genodigden. Aanwezig waren de voltallige delegatie van Neder land, Suriname en Curacao, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de leden van de Minister- raad en hun echtgenoten, mej. mr. A. M. Tellegen, directrice van het Kabinet der Koningin, verschillende leden van de Raad van State en vele andere autoriteiten. Curacao wil onmiddellijke aanpassing van de structuur van hervorming Te Lake Success zijn, thans de leden van de sub-commissie van de Ver. Naties inzake vrijheid van voorlichting en pers bijeen. Tweede van links mr. G. J. van Heuven Goedhart, die als voor- zitter van de commissie optreedt. Van Zeeland weer in Den Haag Hevige exploisie te Herfurt Vliegongeluk in Portugal De opening van de Rondetafel-conferentie. Tijdens de rede van de minister-president dr. Beel. Hatta vormt zakenkabinet Staat van beleg in Bolivia De nSchrik van Helgoland NIET TWINTIG MAAR TIEN JAAR Nieuat No ordhollands DE maatregelen rond de franc vormen thans weer een be- dreiging voor de politieke rust in Frankrijk. Robert Schuman, de Franse premier, deelde in de gis- terenavond gehouden vergadering van de Essemblee mede, dat de regering niet zou kunnen aanblij- ven, wanneer de Nationale Ver gadering tegen het wetsontwerp betreffende de instelling van een vrije goudmarkt zou stemmen. De socialistische fractie had namelijk besloten zich tegen de instelling van een vrije goudmarkt te ver- zettcn. In de wandelgangen van het par- lement verluidde, dat de commissie voor de financien van de Assemblee, het gehele wetsontwerp strekkende tot wijziging van de valuta-regeling met zeventien tegen vijftien stem- men had verworpen. De drie hoofdbezwaren der so cialisten waren: 1. De regering had geen rekening gehouden met de bezwaren van Groot-Brittannie; 2. Zij heeft de bezwaren van het Internationale monetaire fonds ge- negeerd; 3. Zij opent de deur voor „een verouderd economisch liberalisme". De mededeling van Schuman werd gedaan in de voortgezette vergade ring der Assemblee, nadat de rege ring in een spoedzitting van drie uur bijeen was geweest. Een motie van de regering om het wetsontwerp als dringend te behandelen, werd met 373 tegen 184 stemmen aange- nomen. Alleen de communisten stemden tegen. Het debat werd tot heden Woensdag verdaagd. Ver- wacht wordt, dat heden overleg zal worden gepleegd tussen de premier, ae Minister van Financien en de socialistische parlementsfractie. Waarnemers meldden vannacht, dat de oppositie van de socialisten tegen het wetsoptwerp begint te lu- wen. Het is nog niet bekend of de regering de socialisten door midcTel van enkele amendementen zal tege- moetkomen. Volgens Reuter was het niet dui- 1 delijk, wat de fractie voornemensis te doen. Men acht het mogelijk, dat zij de regering zal blijven steunen, indien de Minister van Financien, Rene Mayer, of althans zijn onder - minister van Economische Zaken, Felix Gaillard, aftreedt. Marlene Dietrich zal begin Fe- bruari naar Parijs komen om mede te werken aan een film over het leven van de Franse schrijfster Ga- brielle Colette. v: v.... IJ ALLE VERSCHIL van mening over interpretaties e.d. ten aan zien van het Indonesische vraagstuk komt nu fiifk Tfog-'het verschll van opvatting over het begrip „onvoor- waardelijk". De republiek aanvaardt de be- kende zes punten, die de basis vor men voor de komende politieke be- sprekingen, onvoorwaardelijk, zegt men zo officieel mogelijk, maar vrijwel even officieel komt er dan weer de boodschap: maar wij hou- den ons aan de uitleg van de Com missie voor Goede Diensten, die in Kalioerang verklaringen heeft ge- geven, welke voor Nederland on- aannemelijk zijn. Nu zegt de Commissie voor Goede Diensten echter weer, dat beide partijen die zes punten hebben aan- genomen met inachtneming van enige punten, die op zichzelf weer geheel nieuw zijn. doch die overi- gens geen verband schijnen te hou- den met het verschil, waar het nu eigenlijk omgaat. Dat is de uitleg van punt 2 van de vijf ,.avis" van opvattingen, welk punt 2 toch in- grijpender schijnt te zijn, dan eerst kon worden aangenomen. Op zich zelf behoefde er geen verschil van mening over te zijn. Immers, wanneer men zegt, dat men er kennis van neemt, dat de status van beide partijen onveranderd blijft, speciaal wat betreft de ver- houding tot de Veiligheidsraad. dan behoefde dit op zich zelf nog geen ongerustheid te geven, gelet op hef" eerste van de zes punten. dat de souvereiniteit van Nederland over Indie wordt erkend. Dit is de status van de Nederlandse partij. Wat de republiek betreft, is het de status van de-facto-gezagserkenning over de door de republiek bezette gebieden, (welke in tussen wel heel wat is ingekrompen door de vor- ming van andere deelstaten in dat gebied.) En wat de Veiligheidsraad betreft, hoe wij over deze onaange- name zaak denken, weet men. Maar in elk geval staat vast, dat de Vei ligheidsraad. toen hij de Republiek toeliet, daarbij verzekerde, dat dit geen erkenning van de souvereini- teitsrechten aan de republiek in- hield. Wanneer de republiek nu echter, klaarblijkelijk gesteund door de Commissie voor Goede Diensten, aan dat punt twee van die uitleg verbindt het recht op eigen leger, eigen financien en eigen buiten- landse betrekkingen, dan is dat voor ons onaannemelijk. Want die drie elementen zijn zo duidelijk fac- toren van souvereiniteit, dat de er kenning daarvan, en dan achteraf in onderonsjes van „goede diensten" niet aanvaard kunnen worden. Alles wijst er dan tot nu toe toch weer op, dat WU met de hele zaak nog niet verder zijn dan in Maart 1947. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen, met onwillige wederpartijen kan men niet tot re- delijke overeenstemming komen.... Hatta heeft verklaard. dat de op positie hem verhinderd heeft aan zijn voomemen, een nieuwe repu- blikeinse regering te vormen, uit- voering te geven. Uit Chicago wordt gemeld, dat Nel van Vliet een aanvraag zal indienen voor het Amerikaanse staatsbnrgerschap. Zij zou de ..Chicago Town Club" in alle nationale en regionale zwemwed- strijdcn vertegenwoordigen. In Bagdad zijn na het aftreden van de regering van Djaboer nog steeds ongeregeldheden aan de gang. Er zouden reeds een zeventigtal doden «tfn gevallen en 400 personen zijn gewond. EINDELIIK DAN kon de Tweede Kamer beginnen met de be- handeling van de begroting voor wederopbouw en volkshuis- vesting. Minister Neher zit in Indie en zijn ambtgenoot ir. Vos heeft de zaak tijdelijk in beheer. Dat is geen sinecure, voorctl niet, als er zoveel gerechtvaardigde critiek te leveren valt, gelijk in de Kamer gisteren geschiedde, en heden en verder nog wel geschieden zal! Bijzonder spraakzaam was de K.V.P.-fractie. huisvesting moet overgaan naar een provinciale dienst. Ten aanzien van de financiering heeft het Rijk zware verplichtingen op zich genomen. Het is niet aanvaardbaar, dat dit is geschied zonder wettelijke basis. Is het wel gerechtvaardigd geweest in Mei de sluis der aanbestedingen open te zetten? De heer IJsselmuiden (K.V.P.) wenste te irden ingelicht, hoe men het dient te' verstaan, dat voor ieder afgebouwd huis een ander kan wor den aanbesteed. Aan de lagere be- stuursorganen dien/ opening van zaken te worden gegeven. Dr. Tsjen Li Foe, minister van organisatie van de Kwomintang. heeft verklaard dat, ondanks de tegenspraak van vroegere persbe- richtenr in het zuiden van de Oekraine een opstand tegen de Sowjetregering is uitgebroken. Hij zeide dat de aanwezigheid van Mo- lotof in de Oekraine de berichten kracht bijzet. Volgens verklaringen van de Chinese inlichtingendienst verleent de bevolking steun aan 'n grote macht guerillastrijders. die de Sowjettroepen niet hebben kunnen onderdrukken. Er zouden massa- deportaties naar Siberie zijn uit- gevoerd. De guerillastrijders zou den zich in de bossen schuil hou- den en de Sowjet-troepen dikwijls aanvallen. De lange film van moeilijkheden, waarmede onze wederopbouw te kampen- heeft, passeerde de revue in de uiteenzettingen van de heren Andriessen, van Vliet en Steinmetz, die het er met de anti-revolution- naire heer Smeenk over eens waren dat de minister veel te optimistisch rekent, wanneer hij denkt in tien jaar de wederopbouw ten uitvoer te hebben gebracht. Daar gaan zeker 15 of 20 jaar mee heen en dan moet er nog veel beter en rationeler ge werkt worden. Dan moet men de Rijksbureaux eindelijk eens hun traag werkende invloed, die de or ganisatie belemmert en het parti- culier initiatief verlamt, ontnemen. Dan moet men de financieringsrege- ling zo spoedig mogelijk herzien; zij stelt veel te zware eisen. De heer Andriessen (KVP) acht- te nodig een regelmatige verdeling van bouwvolume en arbeidscapaci- teit en verder, dat de arbeidspro- ductiviteit zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Voor arbeiders, die in de geteisterde gebieden worden ge- plaatst, is het gewenst, dat emolu- menten verstrekt worden, want met hoger loon alleen komt men er niet. Intensief moet gezocht worden naar wegen, teneinde ge'industrialiseerde woningbouw te verwezenlijken. On- dernemers van montagebouw die nen financieel gesteund te worden. Is het juist, dat de bouw van een militair tehuis op de Harskamp ge- staakt is? De heer van Vliet (KVP) vroeg hoe de minister zich voorstelt op korte termijn de moeilijkheden op le lossen. Kan er spoedig overeen stemming zijn tussen de exploitatie- lasten en de exploitatie-opbrengst? Kunnen de lasten van honderden millioenen op anderen worden over geheveld en ziet de minister dek- kingsmogelijkheden? De heer Steinmetz (KVP) achtte versobering van de bouwvoorschrif- ten in de huidige omstandigheden noodzakelijk, maar aan het volume wil hij niet tornen. Met het oog op verwaarlozing van het nationaal woningbezit geeft hij in overweging onder ogen te zien een noodzake- lijke huurverhoging ten behoeve van het onderhoud. In de avondzitting betoogde o.a. de heer Ten Hagen (PvdA), dat er een groeiend verzet is tegen centra- lisatie en bureaucratie. In de Kamer bestaat een duidelijk front tegen centralisatie en voor autonomic. Onze grote zorg is, dat wordt terug- gekeerd tot zelfwerkzaamheid en zelfbestuur. De Rijksinspectie voor de volks- In Zutphen is dezer dagen een geval van oplichting aan het licht gekomen, dat zich over een periode van ongeveer 2'/t jaar heeft uitge- strekt. Gedurende deze periode heeft een vrouw kans gezien zich in het bezit te stellen van extra voeding en levensmiddelen, daartoe in staat gesteld door een vroed- vrouw, wie zij op 5 October 1945 mededeelde in verwachting te zijn. Deze had haar een attest afgegeven, waarop door de disributiedienst ex tra levensmiddelen waren verstrekt. Op 2 Mei van het daaropvolgende jaar heeft de vrouw een vriendin in de arm genomen die thans be- weert te goeder trouw te hebben gehandeld en deze bewogen op het bevolkingsbureau aangifte te doen van de geboorte van een zoon, die op 30 April zou zijn geboren. De nietsvermoedende ambtenaar heeft deze geboorte ingeschreven en gelegaliseerd, waarna de „jonge moeder" op het distributiebureau een stamkaart werd uitgereikt. Wegens het doen van een valse aangifte en het zich onder valse voorwendselen in bezit stellen van distributiebescheiden. zal de vrouw nu terecht moeten staan. In onze hoofdstad is door de hardloopkunst van een automobilist een bende van jeugdige boefjes opgespoord. Een 16-jarige knaap werd door een autobestuurder met drie van zijn makkers bij zijn geparkeerde auto aangetroffen en gegrepen. Er bleek echter niets uit de wagen gestolen te zijn. De jon- gen noemde wel de namen van zijn collega's, waarvan als een „door- gewinterd boefje", Jopie genaamd, bekend stond. Uit de verklaringen van Jopie bleek, dat de troep zich sedert enige maanden bezig hield met het stelen uit geparkeerde auto's, waarvan de ramen eventueel met een schroevendraaier werden geforceerd. Alles was de gading van deze knapen: jassen. dekens, actetassen, die zij verkochten aan twee helers. Verder sprongen zij op rijdende vrachtwagens en stalen op deze wijze een doos margarine en 19 damesmantels. Ook inbraken stonden op het repertoire en zo verdwenen van een zolder een 100 wetenschappelijke boeken, w.o. een encyclopaedic. Zij maakten goede prijzen en het gebeurde zelfs. dat de jongens per hoofd 200 gulden ontvingen. Maandag j.l. is het ge hele complot van bed gelicht en het getal der aangehoudenen is thans op 10 gebracht. Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: HETZELFDE WEERTYPE! Wisselende bewolking met een enkel verspreid buitje. Meest matige wind uit Zuide- lijke richtingen. Weinig ver- andering van temperatuur. ZOU. DE „Kinderen der duisternis", die momenteel in O.-Europa de macht in handen hebben, zien dat duidelijker dan wij, die ons wellicht graag Kinderen des lichts" zouden noemen. In Oost-Europa is de welvaart ook zoek, en niet zo'n beetje. Daar nu probeert men ook niet, Polen, Hongarije, Roemenie, Bulgarije of Joego-Slavie weer elk voor zich en ieder afzonderlijk op de been te helpen. maar stuurt men aan op een sterke Oost-Euro- pese federatie, niet het minst met economische doelstellingen. De drij- vende macht is daar de commu- nistische tyrannie. Zou een sterke economische fe deratie van West-Europa onmoge- lijk zijn, terwijl hier vrijheid, recht, sociale rechtvaardigheid en beveiliging der geestelijke, ze- delijke en maatschappelijke waar- den van de menschelijke persoon er de drijfveren van zouden zijn? Men mag niet menen, dat wij hier in democratische vrijheid niet zouden kunnen opbouwen. wat el ders wel o^ter communistische dwang uit de grond wordt ge- stampt. Men zegge niet' Zo'n economische federatie is blijkbaar een Oost- Europees. communistisch recent: dus weg ermede: niets voor ons!" Het recept op zichzelf is ook voor ons nodig. zoals wij al reeds in een vorig artikel zagen. Onze vooroor- logse ervaringen hebben overduide- lijk gemaakt, dat wij Crises die in ternational oorzaken hebben. nu eenmaal niet met nationale midde- len de baas kunnen worden. Dat economische crises, internationale oorzaken hebben. komt omdat het economisch verkeer zelf hoe langer hoe meer internationaal is gewor- den Daarom ziin de ziekten in dat economisch proces ook internatio naal. En een noodzakeliik genees- middel daartegen als het Marshall- plan is eveneens wie kan het ontkennen internationaal van aard. Mac Clay's advies. Daarom kon en moest een man als Mac Clay. President der Wereld- bank. dan ook wel aan de 16 lan- den van het Marshall-plan aanbeve- len, om een gezamenlijk economisch bestuur in te stellen, bestaande uit mannen. die van hun regeringen on- afhankelijk zouden zijn. Zij zouden dus niet moeten handelen overeen- komstig het belang van enig land afzonderlijk. Zij zouden het alge- meen economisch welzijn van heel West-Europa moeten verzorgen. Drie redenen hebben wij daarvoor gezien. Ten eerste: zowel een gezonde als een zieke economie (crisis) is internationaal van aard. Ten tweede: tegen onze huidige economische ziekte is het ge- neesmiddel (Marshall-plan) even eens internationaal van karak- ter. Ten derde: tegenover een sterk economisch verbonden Oost-Euro pa zou een versnipperd en ver- deeld West-Europa geen kans meer hebben. Geen volstrekte souvereiniteit Nu is het wel gemakkelijk ge- zegd, maar niet gemakkelijk gedaan om voor West-Europa een econo misch bestuur in te stellen, waarvan de leden van hun regeringen onaf- hankelijk moeten zijn Want dat be- tekent, dat die afzonderlijke re geringen dan afhankelijk worden van de voorschriften en maatrege- len die van deze mannen uitgaan. Anders gezegd, de Nederlandse re gering om maar een voorbeeld te noemen is dan niet meer vrij, haar eigen economisch beleid te be- Ptlen; zij is economisch niet mem- baas in eigen huis; niet meer „vol- strekt souverein". Is dat niet erg; niet vernederend? Wij geloven van niet. Want als men met wel baas in eigen huis te zijn. de internationale oorzaken van werk- loosheid, armoede, schaarste en ge- brek toch niet de baas kan worden, is dat veel erger en pas recht ver nederend. Dan kan men veel beter proberen met vereende krachten 't economische even zo te reorganise- ren, dat men die internationale oor zaken wel weer meester kan wor den en dat men internationaal weer de welvaart weet voort te brengen, die nationaal niet meer te bereiken is. De regeringen van Nederland, Bel- gie en Luxemburg hebben dat al- lang ingezien en zij hebben dat in ..Benelux" een stap in die rich- ting gezet. Maar daarbij kan het niet blijven. Men zal verder moeten gaan in tweeerlei opzicht. Meer landen dan deze drie zullen in een economisch geheel moeten worden verenigd. En m£4r bevoegdheden zullen de nationale regeringen moe. ten afstaan aan een Europees eco nomisch bestuur. De Engelse Ambassadeur Sir Ne ville Bland, die met pensioen is ge- gaan, heeft gisteren ons land aan boord van het m.s. „Arnhem" ver- laten, uitgeleide gedaan door minis ter Fievez en leden van het Corps- Diplomatique, waarvan de Engelse diplomaat de deken was. Tijdens een gezellig samenzijn antwoordde Sir Neville Bland op de vraag, of hij goede herinneringen met zich mee naar Engeland nam: „Dat be- hoeft u niet te vragen. Ik ga niet graag weg." In zijn afscheidswoorden dankte hij zijn Nederlandse vrienden en de leden van het corps diplomatique, voor de zo bijzondere hulde hem gebracht, waarbij hjj zich nog spe ciaal richtte tot minister Fievez, daarbij memorerende de prettige en vriendschappelijke relaties, die altijd tussen hen hadden bestaan. Sir Neville Bland heeft negen jaar lang de functie van ambassadeur bij de Nederlandse regering ver- vuld. De gedelegeerden van Curacao hadden hun plaatsen aan de linker- zijde van de presidentszetel, terwijl te rechterzijde, die van Suriname gezeten waren. De Nederlandse ge delegeerden verdeelden zich over de zetels aan weerszijden van de zaal links en rechts van de rege- ringstafel. Het was negen minuten over elf toen de hamerslag van de voorzit- ter der conferentie, minister Jonk- man, een doodse stilte over de zaal deed vallen. Enkele ogenblikken later, werd de regering binnenge- leid door de commissie van ont- vangst, welke was samengesteld uit enkele leden der drie delegaties. Onmiddellijk was het woord aan de minister-president, dr. L. J. M. Beel, die in een uitvoerige rede de taak van de conferentie uiteen- zette. De premier herinnerde aan de bekendmaking van het voorne- men van het opperbestuur op 16 Juni 1941, dus ruim een jaar na de bezetting van het moederland, waar- in wordt gezegd. dat terstond na de 1 bevrijding van het moederland de Koninkajjk aan de eis der tijden tot een programma-punt zou worden gemaakt De status van Ned.-Indie en West-Indie moest in overeen stemming worden gebracht met de betekenis dezer gebiedsdelen in de Rijkseenheid. Eveneens wees de minister-president op de Koninklij- ke rede van 7 December 1942, waar- in de noodzaak van staatkundige hervormingen en het karakter daar van werden belicht. In de Troon- rede van 23 Juli 1946 werd be- paald ten aanzien van West-Indie dat wat reeds zonder Grondwets- wijziging ter bevrediging van de drang naar vernieuwing der Staats- instellingen aldaar zou kunnen ge schieden, ten spoedigste zou worden bevorderd. Als gevolg van de moeilijkheden in Indonesie heeft 't proces der staatkundige hervormin- gen ten aanzien van West-Indie ver- traging ondervonden. De nitnodiging tot deze confe rentie neeft een verdere strek- king dan aanvankeljjk destijds aan de eerste opzet der Rijkscon- ferentie werd verbonden. Niet al leen wordt gelegenheid gescha- pen om wensen en opvattingen ter kennis te brengen van de Kroon „en wordt verzocht" de Kroon van advies te dienen, maar uitdrukkeljjk luidt de uitnodi- ging de richtlijnen voor de ge- wenste hervormingen te willen aangeven en die vervolgens In ontwerp-regelingen te willen uit- werken-. De toegezegde zelfstandigheid der Rijksdelen en de van hen ver- langde duurzame samenwerking zullen dus hebben te rusten op de drie zuilen van de Vrij heid, Gelijkwaardigheid en Verbon- denheid. Dit betekent thans in het bijzonder voor U, dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suriname en de Nederlandse Antillenzelf standig zullen worden, alien in het genot van de rechten en verplich tingen, welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid, en alien zodanig geordend. dat de toewijding van het Huis van Oranje en onderlinge samenwerking en goede internatiq- nale betrekkingen tot hun recht zullen komen. (Vervolg op pag. 2) De heer Paul van Zeeland, ver- tegenwoordiger van Belgie in de commissie voor goede diensten heeft Dinsdagmiddag te Den Haag een onderhoud gehad met minis ter-president dr. L. J. M. Beel en met andere leden van het kabinet. Na eeri bezoek te hebben gebracht aan de heer L. C. Nemry. ambas sadeur van Belgie. is de heer van Zeeland naar Belgie vertrokken. De heer van Zeeland zal Zater- dag van Schiphol naar Amerika vertrekken. Ten minste 197 personen werden gewond en 850 huizen beschadigd, toen gisteren te Herfurt in de Sov- jet-zone van Duitsland tijdens het demonteren een zware bom tot ont- ploffing kwam. Negentig huizen werden zo zwaar beschadigd, dat zij door de bewoners moesten wor den ontruimd. Een Portugese militaire Dakota is bij Caparica aan de Westkust van Portugal neergestort. Drie personen kwamen hierbij om het leven. Aneta meldt, dat Mohammed Hatta gisterenmiddag er in is ge- slaagd een ..presidentieel zaken kabinet" te vormen. De namen der ministers zullen, volgens Antara, eerst Donderdag bekend worden gemaakt. Waarschijnlijk zullen vier zetels aan de Masjoemi worden toegewe- zen, waarvan er een zal worden be- zet door Dr. Soekiman, de voorzit- ter van de Masjoemi. Sjahrir heeft medegedeeld, dat in het nieuwe ka binet door Hatta gevormd, niet al leen geen vice-ministers en minis ters van staat meer zullen optreden, doch dat ook geen vice-premiers zullen worden benoemd. In Bolivia is een complot tegen de regering ontdekt. De staat van be leg is afgekondigd. Het Amsterdams Bijzonder Ge- rechtshof veroordeelde de 47-jarige monteur uit Zwanenburg Eickhoff tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek van voor- arrest en ontzetting uit alle open- bare rechten voor de tijd van het leven. Veertien dagen geleden eiste de procureur-fiscaal mr. F. P. Th. Rohling 20 jaar gevangenisstraf tegen deze verdachte, waarvan een getuige op de zitting had verklaard, dat „alleen het noemen van zijn naam voldoende was om heel Hel goland schrik aan te jagen". De Lagerfuehrer Steffen zeide eens tot een gevangene, dat Eickhoff gezegd had, dat deze gevangene maar op £en manier het eiland zou verlaten: in zes planken Op de bewering van Eickhoff dat hij maar een klein stofje was had een getuige tegen de militaire raads- heer gezegd: ,.U hebt nu een hoge rang, maar ik ben er van overtuigd, dat ook u voor Eickhoff zou heb ben gebeefd, zoals heel Helgoland dat deed".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1