Instelling Collegiaal Orgaan bij de wet? Voor Alkmaar en omgeving Direct of na Koninklijk Besluit door goedkeuring achteraf Een inspecteur van Politie ging op het slechte pad Keuzebon voor zeepproducten? Gerbrandy weer voor de radio jS m am Een pensioenfonds voor de tuinders? Met autodieven op stop Marine gaat IJmuiden verlaten Een wens van vele huisvrouwen Faillissement van het Koninkrijk werd op de Renvilleaanvaard BEATRIX morgen jarig Enquete-commissie SOCIALISTEN STAKEN HUN VERZET TEGEN DE VRIJE GOUDMARKT De blokkade van de 5000 francs-biljetten De Franse Franc J De laatste dag VRIIDAG 30 JANUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11442 HOE STAAT HET IN INDIE?- Medewerkers van Mania krijgen gevangenisstraf KETMANN TE BRUSSEL GEARRESTEERD De trawan.t van Mussert i zal zich nader beramen Het aan H.M. de Koningin opgedragen nieuwe volkslied van Noord- en Zuid-Holland, waarvan Nico van der Linden de tekst en de muziek heeft gemaakt, is door Haar aanvaard. Deze twee provincien waren de enige die nog geen eigen volkslied bezaten. Franse banken gesloten 'sGRAVENHAGE MAAKT NOG KANS! Republikeins kabinet1 nog niet bekend Tramongeluk te Wuppertal eist 12 doden Honderd slachtoffers van cycloon BETEKENIS DER DEVALUATIE VOOR NEDERLAND Leider Vietnamese delegatie in arrest Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) V HET INDISCHE DEBAT in de Tweede Kamer is dan eindelijk gisterenmiddag voortgezet, tot vannacht ruim twaalf uur. Vanzelisprekend heeft de heer Schouten zijn zware geschut in stelling gebracht, en hij vuurde een scherpe granaat af in de vorm van een mode, om de Kamer te laten uitspreken, dat de instelling van het Collegiaal Orgaan en van de centrale rege- ring (o.a. de voorlopige federate regering) behoort te geschieden bij de wet Prof. Romme was het daar niet mede eens, maar meende dat volstaan kon worden met instelling bij K.B., mits dit achteraf bij de wet werd goedgekeurd. Een der voomaamste punten van beider redevoeringen was overigens de kwestie van de souvereiniteit van de Nederlands-Indonesische Unie, die de Regering en bepaalde elementen in de Kamer wel graag op de achtergrond willen dringen. De heer Schouten vroeg o.a. voor- zieningen voor de Indische Neder- landers. Hij betoogde, dat ook de heren Romme en Joekes er voor- stander van zijn, het C.O. bij de wet in te stellen, blijkens hun redevoe ringen van de vorige maal! En dan niet eerst bij Kon. Besluit en dan later door goedkeuring bij de wet achterafZulk een haast is er niet bij. Een beroep op noodrecht gaat niet op, de Grondwet moet hier de basis zijn. Het gaat om grote ie- 'langen van het Koninkrijk. Men spreekt gaarne over de wenselijk- heid van nationale samenwerking, maar hoe is die mogelijk, als de Volksvertegenwoordiging wordt uit- geschakeld. Men wil nu met name Koningin Wilhelmina aan het hoofd van de Unie zetfen en niet de Ko- ning der Nederlanden. Waarom is dat? Waarom komt de souvereiniteit van de Unie op de achtergrond? Men bedoelt nu klaarblijkelijk een geheel andere unie dan die, welke men vroeger op het oog had! Dit zou in feite de liquidatie van het Koninkrijk zijn. De heer Schouten bracht dan een en ander in het mid den over de gebeurtenissen van de laatste "weken en constateerde, dat eerst op 31 Januari zal kunnen wor den vastgesteld. of het Bestand wordt nageleefd. Eerst als dat ge- beurt, kan met de politieke bespre- kingen worden aangevangen. Maar men schijnt van plan te zijn, al eer- der te beginnen. Hoe staat het er mee? Het belangrijkste is naar de mening van prof. Romme, die in de avondzitting aan het woord kwam, hoe de ontwikkeling is in de andere delen van Indonesie, waar men de nieuwe orde bezig is op te bouwen. In dat overgrote deel van Indonesie is men constructief bezig. Wat de zes punten betreft. blijft de heer Romme het onjuist vinden, dat de republiek een andere status op- eist dan aan de deelstaten van de Verenigde Staten van Indonesie wordt toegekend. Dat klopt niet met de idee der z.g. onvoorwaardelijke aanvaarding van de zes punten, die -niet achteraf mag worden omgebo- gen in de richting van een voor- waardelijke! Dat zou voor de Ka mer en voor de regering onaan- vaardbaar zijn. Het is te begrijpen, dat de rege ring er bij de snelle evolutie be- hoefte aan gevoelt het collegiaal or gaan zonder verwijl in te stellen, maar dan zal na instelling bij Kon. Besluit onverwijld moeten volgen de indiening van een wetsontwerp, waarin deze zaak wordt geregeld. Hij kondigt een motie in die geest aan. Met de motie-Schouten kan hij zich niet verenigen. De fractie van de KVP staat met nadruk op het standpunt, dat weer op tafel moet komen het beginsel, dat we in de nieuwbouw, waartoe in Linggadjati de grondslag is gelegd, krijgen drie souvereiniteiten: de souvereiniteit van het koninkrijk nieuwe stijl, de souvereiniteit van de Vereen. Staten van Indonesie en het souvereine staatsverband der Nederlands-Indo nesische Unie. De regering heeft de Unie altijd als een souvereine staat beschouwd, is dat nu veranderd? Houdt de re gering onverkort vast aan de uit- spraken, die zij terzake voorheen heeft gedaan en zullen haar beslis- singen zich alle binnen het kader dier uitspraken bewegen? Tegen niet nakoming door de re publiek van haar verplichtingen moet stelling genomen worden, niet slechts met woorden, maar ook metterdaad. Dat betekent in de allereerste plaats, dat als het be stand niet reeel wordt nagekomen, zeker tijdens de duur der niet-na- koming de politieke besprekingen niet zullen worden voortgezet. Vij- andelijkheden sluiten besprekingen uit. Vast moet staan. dat over de federatie en de unie overeenstem- ming moet worden bereikt in de geest als de Regering en de Kamer in December 1946 hebben bedoeld. Dus: ook de Unie souverein. Er is geen verschil van mening over, dat de Minister-President zich heeft verklaard in deze zin, dat hij voor het ..collegiaal orgaan" en voor de ..centrale organisatie" van de noodbesluiten ook voor de overgangstijd afstand heeft ge daan. Wordt die toezegging uitdruk- kelijk gehandhaafd? Voor de heer Romme staat vast, dat regeling van het collegiaal or gaan bij Koninklijk Besluit in strijd met de wet is. De heer Tilanus, van de C.H.U., vreesde, dat de regering ten aanzien van de oplossing in Indie weer te optimistisch is geweest. Is er wel een zakelijke basis van vwtrouwen in de mannen van de republiek? De motie-Romme begrijpt spr. niet. Dat schijnt hem een wonderlijke constructie te zijn. Hij motiveert ook zijn bezwaar tegen deelneming van de mannen van Djocja in de Federale Raad, die mede tot taak zou hebben, onze troepen te dirige- ren! De heer Vonk, die sprak in ge- lijke geest als de heren Schouten en Tilanus, betoogde, dat de minis ter Va Banque speelt. De heer Joekes, P.v.d.A„ wijst er op, dat de wapenstilstandsovereen- komst op 17 Januari zonder enige reserve getekend is. Er is z.i. geen twijfel aanwezig, dat het Bestand zal worden nagekomen. In elk ge- val vermindert het levensgevaar voor onze soldaten. De heer Joekes bepleit meer openbare bekendma- king van enige stukken uit de laat ste ontwikkeling _van zaken. De ge beurtenissen op Madoera zijn ook in strijd met Linggadjati. Teveel komt het nog voor, dat ambtelijke instanties hun eigen weg volgen. De regering moet er voor zorgen, dat haar eigen organen meehelpen, het vertrouwen te wekken. Of er in algemene zin souvereiniteit moet zijn voor de Unie acht de heer Joekes op het ogenblik niet van be- lang! Het militaire gerechtshof te Boe- karest heeft heden vonnis gewezen tegen 34 ..medeplichtigen" van de vroegere Roemeense boerenleider Maniu, die onlangs tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Tot de Veroordeelden, die van op- stand met de wapenen beschuldigd werden, behoren de vroegere mi nister Ghitza Pop en de dagblad- directeur Anton Muressanu, die beiden 10 jaar gevangenisstraf kre- gen. Naar wij vernemen wordt door het Centraal Buresju voor de Veilin- gen te 's-Gravenhage een plan be- studeerd tot instelling van een pen- sioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Door op de veilingafreke- ningen een bepaald percentage van de tuinders als premie in te houden hoopt men een fonds te stichten. Op rE het ogenblik wordt bij de aangeslo- Vries is Dinsdagochtend jl. gear- ten veilingen onderzocht in hoe- resteerd in verband met het aandeel, vprrp pr animn voor een dergelilke ju;; i»i oon De buiten-dienst gestelde Ar- nhemse politie-inspecteur P. de verre er animo voor een dergelijke regeling bestaat. Naar wij vernemen gaat de ma rine in Februari IJmuiden verlaten. In verband hiermede zal de „Vul- kaan", een hulpvaartuig van de marine-mijnenveegdienst, dat in het Noordzeekanaal gestationneerd is, op 17 Februari naar Den Helder 6aan- Het wacht- en logementschip, de ..Cornelis Drebbel", vertrekt 16 Fe bruari naar Nieuwediep. dat hij heeft gehad in een autodief- stal. Deze inspecteur, die reeds op jeugdige leeftijd in het officiers- korps van de Arnhemse politie was opgenomen, gedroeg zich in oor- logstijd zeer heldhaftig in de illega- liteit, waarna na de bevrijding een leidende functie bij de Arnhemse P.O.D. voor hem was weggelegd. Zijn benen konden de weelde ech- ter niet dragen. Hij werd eerst in rang teruggeplaatst en alles ging goed, tot korte tijd geleden. De V. knoeide met een vuurwapen, dat hij in verkeerde handen speelde en werd buiten dienst gesteld. Twee dagen daarna nu heeft hij zich ge- mengd in een affaire met een luxe auto. Met twee oude bekenden der (van een speciale verslaggever) Of er een keuzebon voor zeep producten zal komen hangt thans nog van tal van factoren af. Het Ministerie van Economische Zaken staat ten opzichte van de invoering van zulk een bon lang niet afwij- zend. Wanneer de invoer van be paalde grondstoffen met meer re- gelmaat verloopt, denkt men een- maal in de veertieh dagen een bon aan te wijzen waarop naar ver- kiezing of harde, of zachte zeep of waspoeder, of toiletzeep kan wor den gekocht. Intussen hebben wij een aantal huisvrouwen de vraag voorgelegd aan welke zeepsoort zij de voorkeur geven. De meningen liepen zeer uiteen. De ene groep vond harde zeep niet vet genoeg, de andere daarentegen gaf de voorkeur aan waspoeder, waarmede in verhou- ding meer gewassen zou kunnen worden dan met harde zeep. De derde groep hield het bij zachte zeep, welke zijn voordelen heeft voor de behandeling van de huis- houdwas. Ieder van de gevraagde huisvrouwen was van mening, dat het gebruik van toiletzeep zou stij- gen. Aan de hand van de verzamelde gegevens zou kunnen worden ge- concludeerd, dat reeds thans de tijd rijp is een keuzebon voor de zeepproducten in te voeren. Het departement is er echter nog wat huiverig voor. Men wil voorkomen, dat er naar bepaalde soorten een grotere vraag ontstaat dan de pro- ductie toelaat. Want de moeilijk- heden waarvoor de zeepindustrie staat zijn nog vele. Een ieder kan constateren, dat in vergelijking met 1946 en het eerste half jaar v. 1947 er vooruitgang is. Gezinnen met kinderen ondervinden prak- tisch geen moeilijkheden meer. Voor alleenstaanden zijn die er wel. Naar men ons ten departementen verzekerde kan in 1948 op dezelf- de hoeveelheden gerekend worden als er in de laatste 6 maanden van 1947 zijn gedistribueerd. Reuzel voor zeepindustrie Een publicatie in een der 4ag- bladen, dat er 100.000 kg reuzel aan de zeepindustrie is toegewezen heeft nog al verwondering ver- wekt. De verklaring hiervoor is echter zeer simpel. De toewijzing, die Nederland aan vetten en olien ontvangt wordt gehonoreerd in tal van vetproducten, welke alle zowel voor consumptiedoeleinden als voor de fabricage van zeepproducten ge- schikt zijn. De bedoelde partij ge- importeerde vond nu toevallig wei- nig aftrek bij de vetsmelters, die liever het betere inlandse product gebruiken. Hoewel misschien on- gebruiltelijk, werd daarom de reu zel aan de zeepindustrie toegewe zen, die hiermede een evengoed product fabriceerde als met welke andere soort vet ook. Chemicalien vormen struikelblok De chemicalien, die de zeepin dustrie nodig heeft moeten bijna voor 100 procent uit het buiten- land komen. Afgezien nog van de daarvoor benodigde deviezen, vloei- en de moeilijkheden, die in de zeepindustrie worden ondervon- den, voornamelijk voort uit het felt dat de aanvoer van deze chemica lien zeer onregelmatig plaats vind. Tot nog toe, verzekerde men ons op het departement, zijn we met_ de hakken over de sloot gekomen Wanneer de keuzebon er zou ko men, dan is het een eerste ver- eiste, dat de huisvrouw ook wer- kelijk een keuze kan doen. In ver band met de onzekere factoren, is zulks thans niet te garanderen. Het idee is er echter en als we de meningen goed hebben gepeild, dan zou de huisvrouw de invoering van een keuzebon toejuichen. Wie hiermede ook sympathiseert is de winkelier. Deze zou van heel wat bonnen-rompslomp worden verlost. Prof, mr P. S. Gerbrandy heeft gisterenavond voor het eerst na het hem voor de duur van twee maanden opgelegde spreekverbod, een rede uitgesproken voor radio- Hilversum over 't regeringsbeleid ten aanzien van Indonesie. De oud-minister keerde zich eerst tegen de regeringsverklaring, waar- over de beraadslaging in de Tweede Kamer moest worden afgebroken, omdat het kabinet zelf niet volledig op de hoogte was van wat zich in Indie had afgespeeld. De kern van de regeringsverklaring is de vor- ming van twee nieuwe staten. waar- van de een in souvereiniteit voor de ander in niets onder doet. Ne derland met de West enerzijds, de Verenigde Staten van Indonesie, sa- mengesteld uit een aantal deelsta ten, waaronder de beruchte repu bliek anderzijds. Wat voor een soort staat die nieuwe federatie precies zal zijn, wordt met gezegd. Bepaal de woorden in die verklaring wetti- gen het vermoeden, dat die nieuwe souvereine staat zelf een republiek zal worden. Er wordt althans ge- flirt naar de zijde der Ver. Staten van Amerika. Het Huis van Oranje let wel, daar wordt niet gesproken van de Kroon of van de Koningin der Nederlanden wordt dan hoofd der twee-eenheid, een koninkrijk plus een republiek, elk met een eigen vlag. Tot aan 1 Januari 1949 juridisch nog verantwoordelijkheid voor Indie, daarna niet meer. Daar na gemeenschappelijke behartiging van bepaalde belangen op basis van vrijwilligheid. Nadat deze kunstma- tige constructie naar men hoopt, uiterlijk 1 Januari 1949 in elkaar is gezet, is het oude voorbij ge- gaan, het nieuwe definitief ingeluid. Daarginds gaat voor goed onze vlag neer. Zo dicteert het kabinet-Beel. In deze regeringsverklaring treft vooral de onbeschaamdheid zo ging prof. Gerbrandy verder waarmee deze grondwetschennis ons thans wordt voorgehouden. Op de „Renville" is een beslissing ge nomen over ons koninkrijk, over zijn structuur, over zijn constitutie, over u. buiten u. Daar is ons lot bezegeld. Daar is het faillissement van het koninkrijk door 't kabinet- Beel aanvaard uit handen van vreemden en van willekeurige fi- guren, die representanten der vol- ken heten, alsof de ministers nooit onder aanroeping van God Almach- tig trouw aan de Grondwet hadden beloofd. politie nam hij met een jeep een voor een cafe staande luxe auto op sleeptouw naar de Harskamp -onder Ede. Daar kreeg men een lekke band. Toen een garagehouder niet genegen was de band te plakken boden de mannen de wagen te koop aan voor f500. De koop kwam niet tot stand. Wel voelde een andere Harskamper er wat voor, maar deze wilde de wagen eerst eens nader bekijken, zodat de auto werd achter gelaten. Over twee dagen zou men de beslissing komen halen. Zover is het niet gekomen, want de dag na de diefstal rekende de Arnhemse recherche de twee met- gezellen van inspecteur de V. in en na een verhoor viel een van hen tenslotte door de mand. Eerst Dins dagochtend kon inspecteur de V. worden gearresteerd, omdat deze een bezoek aan Groningen had ge bracht. Thans heeft het drietal een volledige bekentenis afgelegd. Allen zijn aan de justitie overgeleverd. In samenwerking met de Am- sterdamse politie heeft de' Bel- gisehe staatspolitie te Brussel gearresteerd George Willem Ket- mann Jr., geboren op 12 Decem ber 1898 te Amsterdam. Ketmann is een der naaste medewerkers van de gefusilleerde Nederland- se N.S.B.-leider Mussert geweest. Ketmann is Nederlander van ge- boorte. Hij stond Mussert sedert 1933 terzijde, o.a. als redacteur van het N.S.B.-weekblad „Volk en Va- derland" en als redacteur van het anti-semitische weekblad „De mist- hoorn". Bij zijn aankomst in Belgie heeft hij zich uitgegeven voor repatri- erend politiek gevangene en ge zegd, dat hij zijn papieren kwijt was. Ketmann, die onder valse naam te Brussel heeft gewoond is ter beschikking gesteld van de pro- cureur des konings. Nederland zal vermoedelijk' zijn uitlevering ver- zoeken. BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Naar het A.N.P. verneemt, ver- wacht men in parlementaire krin- gen ,dat de enquete-commissie uit de Tweede Kamer, nu zij haar wets- voorstel tot wijziging der Enquete- wet door de Eerste Kamer verwor- pen zag, dezer dagen haar stand punt ten aanzien van haar verdere werkzaamheden zal vaststellen en dat zij voornemens is dit standpunt aan de Kamer mede te delen tege- lijk met een rapport aangaande haar voorbereidende werkzaamheden, welk rapport zeer spoedig te ver- wachten is. Ook wordt vernomen, dat de minister van justitie het voornemen heeft, een wijziging der Enquetewet te bevorderen. De socialistische fractie van het Franse parlement heeft de rege- ringsvoorstellen tot instelling van een vrije goudmarkt aanvaard, aldus meldde Reuter gisteren uit Parijs, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat de socialisten zekere amendementen op de oorspron- kelijke voorstellen zullen indie- nen. De Assemblee besloot gis teren met 320 tegen 284 stemmen de bankbiljetten van 5000 frs met ingang van 29 Januari niet langer meer als wettig betaalmiddel zullen gelden. t Het besluit tot intrekking van de bankbiljetten van 5000 frs de grootste in omloop zijnde coupure is Donderdagavond plotseling genomen en behalve de premier en de minister van financien wisten slechts weinig ministers van het plan af. De woordvoerder van het kabinet, Abelin, noemde deze maat- regel de derde van de drie hoofd- phasen van de financiele politiek der regering. De voorgaande pha- sen waren: de anti-inflatie-heffing en de devaluatie plus het instellen van een vrije goudmarkt. Alle transacties onder betaling met biljetten van 5000 frs worden van heden af als nul en van gener waarde beschouwd. Overtreding van de bepalingen kan gestraft worden met gevangenisstraf van zes maan den tot vijf jaren, met boetes van honderd tot honderdduizend frs en met confiscatie van de betrokken bedragen Het bedrag der bankbil jetten van 5000 frs, welke aan de circulatie wordt onttrokken, wordt geraamd op 330 milliard frs bij een totale bankbiljettencirculatie van 902 milliard frs. Rene Mayer, de Franse minister van financien, heeft naar aanleiding van het voorstel tot blokkade, der biljetten van 5.000 fr in de Nationa le Vergadering aangekondigd. dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de grote houders en snelle maatregelen zullen worden getroffen om de kleine houders schadeloos te stellen. Verder deelde Mayer mee, dat er geen sprake is van onteigening, doch allereerst van een zeer tijde- lijke blokkering. Ex-Premier Paul Reynaud noem de tijdens het debat de sluiting van de banken onwettig. Indien het wets ontwerp wordt aangenomen, aldus Revnaud, zal iedere Fransman voortaan alle vertrouwen in alle door de Franse Bank uitgegeven banknoten verliezen. De secretaris-generaal van de V.S. Trygve Lie, heeft te Londen ver klaard, dat hij zijn keuze van een plaats voor de komende algemene vergadering heeft kunnen beperken tot Geneve, Parijs, Brussel en D e n Haag. De industrieen in Twente breiden zich wat het aantal betreft, steeds meer uit. Onlangs werd nog een nieuwe autobandenfa- briek in werking gesteld. De terreinen voor de nieuwe industrieen worden in record tempo met Amerikaanse bulldozers geegaliseerd SOEKARNO heeft Donderdag nog niet de namen van het nieuwe Republikeinse kabinet bekend gemaakt, zoals werd aangekon digd. De reden van dit uitstel is, dat verschillende ministers en le- den van de Republikeinse dele- gatie nog te Batavia vertoeven. Het is mogelijk, dat de bekend- making Zaterdag zal geschieden. Volgens de „Merkeda" zal het nieuwe kabinet-Hatta de volgende politieke samenstelling hebben: Vier leden der P.N.I. (Nationalis- ten), vier leden der Masjoemi, drie leden van de partijen der linker- vleugel, twee partijlozen en een vertegenwoordiger der Parkindo (Partai Kristen Indonesia). Sjahrir zou geen zitting hebben in het ka binet. Hij steunt Hatta ten voile, doch hij blijft de post van gevol- machtigd gezant der Republiek in algemene dienst bekleden. Te Wuppertal is een overvolle tram, die van een steile helling naar beneden reed, uit de rails gelopen. Nadat een haltepaal was gesneu- veld, kwam de wagen tegen een boom tot stilstand. Er zijn twaalf doden en ten minste 33 gewonden. Britse militairen boden de helpen- de hand. Het Franse eiland Reunion in de Indische Oceaan is door een cycloon van ongekende hevigheid geteisterd. Meer dan 100 personen zijn gedood, duizenden huizen zijn verwoest en honderden andere zijn met hun be- woners door de vloed meegesleept. De cycloon, die in de nacht van 26 of 27 Januari heeft gewoed, had naar schatting, een snelheid van 305 km per uur. Het eiland Reunion is van de bui- tenwereld afgesneden, de radio-in- stallaties zijn er verwoest. |>E KOERSVERHOUDING tus- sen franc en gulden is-door de Franse maatregelen gewjjzigd van 44,8975 francs voor een gulden tot 80,8156 francs voor een gulden. Op de vrije deviezenmarkt, die door de Franse autoriteiten is inge steld, zal de Nederlandse gulden niet wooden verhandeld, zodat een vrije koers zich niet zal ontwik- kelen. Het betalingsaccoord tussen de beide landen voorziet in de maatregelen die in geval van een koerswijziging moeten worden getroffen. Het in Franse francs luidende sal- do van de Nederlandse Bank in de boeken van de Banque de France zal worden verhoogd, zodanig dat de tegenwaarde in Nederlandse gul dens gelijk blijft. Wat de materiele gevolgen van de devaluatie aangaat aldus ver neemt het ANP bij informatie in bevoegde kringen heeft de stap van de Franse regering in Neder land teleurstelling veroorzaakt. In de eerste plaats is de positie van het monetaire fonds door de Franse maatregel verzwakt. De mogelijk heid *lat het verdrag van Bretton- woods een dam zal kunnen opwer- pen tegen eventuele valutaplannen van andere landen, die niet stroken met het beginsel van de vaste wis- selkoersen, is kennelijk afgenomen. In de tweede plaats wees men erop, dat rekening moet worden gehou- den met de mogelijkheid dat-de in stelling van een vrije valutamarkt in Frankrijk het handelsverkeer tussen de beide landen zal bemoei- lijken. De Nederlandse regering be- studeert de situatie ten einde na te gaan of op dit gebied speciale stap- pen zouden moeten worden geno men. Men gaf te kennen, dat de devaluatie van de Franse franc voor de positie van ae gulden geen rechtstreekse gevolgen heeft en dat Nederland zijn tot dusver gevoerde politiek ongewijzigd zal voortzetten.. D EATR1X, ons oudste prinsesje wordt mor gen tien jaar oud. Wat gaat de tijd snel! Hoe kort is het nog niet geleden, dat heel Nederland het Verlo- vings- en Huwelijksfeest meevierde van Prinses Juliana en Prins Bernhard! Dat was in de jaren vlak voor de grote oorlog, die het Kroonprinselijk gezin met de kleine Beatrix zo lang van ons zou wegne- men. Beatrix groeide op in het verre Canada, ver- troeteld door enkele be- voorrechte landgenoten en wij hier in Holland hoor- den zo weinig van dit prinsenkind, dat het wel leek of wij het nimmer zouden terugzien. Maar met de bevrijding kwam ook Beatrix weer naar het vaderland terug en zij bracht haar zusjes mee. Het was in die tijd al een hele dame geworden, die met een wijze blik de we- reld inkeek. En nu tvordt zij morgen tien jaar. Na- mens alle lezers van het Nieuw Noordhollands Dag- blad feliciteren wij onze jarige prinses van harte, en in de geest vieren wij het feest mee met haar, haar zusjes en haar dier- bare ouders. DE POLITIEK wordt op het ogen blik weer interessanter dan ooit. Men kan links en rechts mer- ken, dat er verkiezingen op komst zijn. En dan komt er ook weer meer belangstelling voor de vraag, op welke wijze de verschillende poli tieke vraagstukken moeten worden opgelost. Noem Indonesie en een wereld van gedachten en vgn verwar- ring! gaat open. Noem 't vraag- stuk van de publiekrechtelijke be- drijfsorganisatie, het probleem van lonen en prijzen, de actieve gezins- politiek in zeer brede zin, de wijze van bestrijding van het communis- me en nog zoveel meer. In al deze vraagstukken heeft het publiek zijn mening. De vraag is, of die mening altijd gefundeerd is. De vraag is niet, of de oplossing gezocht moet worden op gezonde democratische basis. Dan gaat het over gezonde volksinvloed. En het complement daarvan is de bona- fide politieke partij, zoals de Kath. Volkspartij er een is. Dat is de partij. die in de con crete omstandigheden en verhou- dingen van het ogenblik de aange- wezen partij is voor katholieken. Daar kunnen de mondige Neder- landers de uitlaat vinden voor hun democratische gevoelens en gedaeh- ten. Daar gaat het niet alleen om deelneming aan de voorbereiding van de candidaatstellingen, maar ook om de vorming van gezonde gedachten op staatkundig terrein en om het apostolaat van de gezonde staatkundige leer. Toch is, door de practijk van deze dagen, de voorbereiding van de can- - didaatstelling thans het eerst aan de orde van de dag en om tot geor- dende gang van zaken te komen, heeft de Partij een termijn gesteld, binnen welke de katholieken van 21 jaar af, zich als lid moeten heb ben opgegeven, om aan die voorbe reiding te kunnen deelnemen. Dit terrein loopt 1 Februari af. Dat wil zeggen, dat men 1 Februari als lid moet zijn ingeschreven en zijn contributie moet hebben be- taald. Dus morgen, Zaterdag, is het de laatste dag. Men zij daar op attent, om teleurstelling te voorko men. Men kan natuurlijk ook na die datum nog wel lid worden, maar men zou dan niet meer mee kunnen doen aan de candidaatstelling en de a.s. partijstemming! Mannen en vrouwen en jongeren van Noordholland, begrijpt vooral in deze tijd uw belang en het belang van het land! De Franse autoriteiten hebben de leider van de permanente Vietna mese delegatie in Frankrijk gear resteerd op grond van pogingen tot het vestigen van een ..onafhanke- lijke democratische republiek van Vietnam". ■namnn

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1