r l i1 rc I' h f i ,Odeon" verovert Alkmaar met „De Zigeunerbaron" Het 50-jarig Regeringsjubileum van H. M. de Koningin F 700.000.- VOOR WEGEN Spoedig drieduizend inwoners PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 30 Jonuari 1948 I ;j B1 1 1 3 I,; H' 1 I r It I 2oed werk van jong operette-gezelschap BEWONDERENS- WAARDICE VOCALE PRESTATIES Feestavond Rijkskweekschool Hoort, zegt he!1 voort f Onze agenda v__ J Weggebruikers! Bent U voornemens af te slaan, Ceeft dan op tijd de richting aan Alkmaar begint O UIT OUDE TIJDEN WATERSCHAP ZIJPE EN HAZEPOLDER Maar geen lastenverhoging C Duur gekochte schoonheid V. J MARKTOVERZICHT GEMEENTERAAD EGMOND-BINNEN Openbare school gehandhaafd Weg KnoHendam West- Graftdijk DE TRUSTY-TRACTOR TERUG UIT INDIE „WAAROM EEN EIQEN KATHOLIEKE PARTIJ?" UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN 1 s 1 r i II 1 i c i t r (H; I. i i j. t 1 r f 2 I t I 1 1 Mat de opvoering van Strauss' werk „De Zijeunerbaron", de tweede in een korte spanne tijds, heeft het Alkmaars Operette-gc- zelschap „Odeon" het publiek in de ware zin des woords verovert. Neemt men in aanmerking, dat het hier een gezelschap van dilet- tanten betreft, dan ontkomt men niet aan de indruk, dat in vele gevallen prestaties werden gele- verd, die met kop en schouders ui'staken boven hetgeen w(j tot nu over het algemeen gewend zijn. Aan de opvoering van een ope- rette zitten altijd vele haken en ogen; dit was ook bij deze het geval, maar de totaal-indruk, die wij Don- dqrdagavond bij de opvoering in Het Gulden Vlies opdeden, mag zeker gunstig worden genoemd. De regis- seur, de heer Jean Robert Jr., bleek niet met half werk tevreden te zijn geweest, hij heeft uit dit ongetwij- feld charmante stuk gehaald, wat er uit viel te halen. Zowel regisseur als spelers, tot de figuranten toe. waarvan er velen kostelijke mimiek ten beste gaven, kunnen met voldoening op deze zeer geslaagde uitvoering terugzien Het gegeven van „De Zigeuner baron" leent zich wdl voor een vlotte weergave. Een edelman, San- dor Barinkay, zoon van een banne- ling, keert in zijn land terug om zijn vaderlijk goed in bezit te ne- men. Daarbij krijgt hij te maken met een rijke varkensfokker, die zijn dochter aan hem kwijt wil, welke echter niets van hem wil weten. Barinkay voelt meer voor Saffi, 't zigeunermeisje, die hem door haar rasgenoten tot hoofdman uit laat roepen. Het gelukkige paar vindt een schat. die echter volgens Carnero, de commissaris des ko- nings. het rijk toebehoort. De Ver- wikkelingen worden opgelost door graaf Homonay, die alle kijvendcn bij zijn leger inlijft. Als na enkele jaren de Hongaarse troepen terug- keren van de oorlog tegen Spanje, komt alles op z'n pootjes terecht, krijgt Arsena, de dochter van de varkenskoning. haar Ottokar en Barinkay, in alle eer en waardig- heid hersteld. zijn geliefde Saffi. In het eerste bedrijf ging alles nogal mfet toe, er zat weinig schot in en men kon de juiste toon klaar- blijkelijk niet vinden. Czipra, de oude zigeunerin, had haar stem niet mee. ze klonk te jong. over het al gemeen werd er te zacht gesproken en gezongen. Dit euvel werd echter, gelukkig vrij spoedig, overwonnen en to6n Zsupan. de varkeriskoop- man. Bob Bruschke. verscheen,, keerden de kansen. Het was alsof de spirit, tot nu toe ontbroken, er ineen in kwam. Geleidelijk aan werden alle spelers en speelsters door dit elan begeesterd en moei- lijkheden deden zich niet meer voor. Vooral het tweede bedrijf, o.i. het sterkste, gaf van het gehele team uitstekend spel en goede voordracht te zien. Zelfs het euvel. dat niet alle stemmateriaal in prima condi- tie was. kon men op de koop toe nemen. Het heeft de opvoering als zodanig weinig meer betnvloed. Uit- blinkers waren zeker wel op de eerste plaats mevr. I. M. Triest- Boots. die een vlotte. overtuigende zigeunerin gaf, die misschien nog wat meer temperament kon geven, maar haar rol toch zeer verdien- stelijk speelde. Kidman Szupan, de zwijnenfokker, met zijn breed gebaar en zekere spel, was in een woord kostelijk. Ook de commissaris des konings, H. Schinkel, maakte goed werk van zijn rol. De prestaties van mevr. Lehnert-Vink vielen hoofdzakelijk op zangtechnisch gebied. Haar sR.el echter kan gerust nog "lets losser zijn; overigens mocht zij er wel zijn. De balletten, door mevr. Jonker- Jonker ingestudeerd. gaven fleuv en kleur aan het geheel Er was ken- nelijk veel zorg aan besteed. doch bevredigen konden zij ons toch niet ten voile. Het ballet in het derde bedrijf was ontegenzeggelijk het beste. choreografisch goed verant- woord, met fijne charme uitgevoerd. De costuums waren keurig! Tot het verdere succes van de op voering droegen bij de smaakvolle decors, vooral die van het tweede bedrijf, van de fa. Doesburg-Klesser en de grime van de heer Steeman, uit Amsterdam en de zeer goed ver- zorgde costuums van de fa. Ridde- rikhof uit Hoorn. A1 met al een avond. die er we- zen mocht. Dat het publiek het ge- bodene zeer waardeerde bleek wel uit het donderend applaus en de bloemenhulde. die de hoofdpersonen gebracht werd. „Odeon" bevindt zich op de goede weg. L. S. Zo heeft ..Odeon" in vocaal en muzikaal opzicht met de ..Zigeuner- baron" om het nu maar eens populair te schrijven een uitste- kende beurt gemaakt. De opgave was lang niet gemakkelijk, maar in hoeverre deze is volbracht, daar kan men rfespect voor hebben. Het was dan ook voor de recensent prettig, dat hij zich in hoofdzaak bij de ..communis opinio", oftewel de al- gemene indruk van de aanwezige luisteraars, kon aansluiten. Een par- tituur van Johan Strauss tot ver- klanking te brengen is moeilijk en moet met vitaliteit en licht van toon geschieden. Vooral in het twee de bedrijf werd deze factor belang- rijk benaderd. Het eerste bedrijf verliep wat traag inzake de tempi, maar dit is bij een eerste opvoering van dilettanten zeer begrijpelijk. Dat zal de volgende voorstellingen wel beter worden. Dat dirigent Joh. Kuiper de koorzang weer goed ver- zorgd over het voetlicht liet komen, was met zekerheid te voorzien. Wanneer we nog nader ingaan op de prestaties van de solisten, dan kunnen we ook wederom zeer veei waarderen. Van de dames willen we vermelden de partij van Saffi, het zigeunermeisje. door mevrouw Triest-Boots met flair en vitaliteit gezongen. Mevr. Lehnert-Vink le- verde in de Arsena-rol technisch knap werk. Van de heren zij ge noemd Bob Bruschke, als Kalman Zaupan, en Leo Prinz in de roi van Sandor Barinkay. Prins voelt zijn rol uijstekend aan, maar moet iets scherper articuleren en wat meer met resonans zingen, dan komt zijn overigens uitstekend geluid beter over het voetlicht. De overigen ston- dcn naar verhouding van hun krachten het algemeen kranig bij. Het Zaans Operettekoor was deze avond zeer goed op dreef en volg- zaam omtrent de intenties van de dirigent. Wanneer de tempi over het algemeen iets worden versneld, zal dit de volgende uitvoeringen zeer ten goede komen. De sterkste zijde van ..Odeon" is wel de muzikale kant van de zaak en dit is tenslotte de factor, welke het succes van de operette bepaalt. Ook de z.g. lichte muzen zijn muzen en het is altijd de moeite waard ook hen met enthousiasme te dienen. Eindconclusie: voor ..Odeon" een welverdiend succes. W. Schreurs. u J161 "Wapen van Neemskerk" had de schoolvereniging ..Tonegido" v an de Rijkskweekschool gisteren- avond voor het eerst na ongeveer 5 jaar weer een feestavond belegd. De voorzitter, de heer W. Poese, opende en heette de aanwezigen van harte welkom. Zeer toevallig was de echtgenote van de directeur. mevr. Knock, juist jarig en namens de vereniging booa de voorzitter een bloemetje aan. Hierna ging het doek open en op het toneel alle leerlingen van de school opgesteld, om onder lciding van twee hunner medeleerljngen, de heren S. Dekker en P. Tabak. enige liederen te zingen, welke bij het talrijke publiek zeer insloegen. Vervolgens kwam de hoofdscho- tel van het programma, de opvoe ring van „De klucht van de ge- strafte met den koorde", een mira- kelspel in drie bedrijven naar' het Frans van Henri Gheon. De speel sters en spelers van dit stuk hebben alien een goede indruk achtergela- ten. Mej. Bep Hoitink. die een jon- gensrol vertolkte, speelde vlot, of- schoon het type-rol in het geheel niet vlot is. Carmen. de waardin, werd op uitstekende wijze gespeeld door mej. Els ten Brink. Vooral haar mimiek en gebaren vielen op. Dit laatste kan ook worden gezegd van de neer R. Kwadijk. die zich als de waard zeer verdienstelijk heeft ggmaakt. De vader (de heer Joh. Boersma) speelde ook good, evenals de rechter, welke rol door de hr Harry Egbers werd gespeeld. Last not least de gendarm. Niet voor niets kreeg deze speler, de heer Wim Nijboer. een open doekje te incasseren. Over het geheel genomen was het 'n goed geslaagde uitvoering, waar- aan de decors en de grime van de heer Th. Groothuizen het hunne hebben bijgedragen. Morgen wordt de fancy-fair ge- opend. De Verkenners van St. Lau- rentius zijn klaar om u te ontvan- gen. En u begrijpt: ze wachten op u. U zult ze toch niet teleurstellen! In de loop van deze week heb ik u gesproken over wat u geboden wordt, en ik zou willen besluiten met u namens alien van harte wel kom te heten. Vaandrig. P.S. Let op de folder in uw „Sursum Corda". DRONKEMANNEN OPGEBRACHT ALKMAAR. Vannacht werden 2 personen op de openbare weg in kennelijkr staat aangetrof/en. Z<- wer4en ter ontnuchtering ingeslo- ten. ONEERLIJKE BEDIENDE ALKMAAR. Door c e politie is gislerenavond een 20-jarige maga- ;.i.;nbe.l er.-'e rangel-.oudtn. verdacht van diefstal van goederen, toebeho- rend aan zijn werkgever. CINEMA: 49ste Breedtegraad, 14 jaar. VICTORIA: ..Grof geschut", alle leeftijden. HARMONIE: ..Het huis der verloren kinderen", 18 jaar. A.B.T.: ..Feest in de Jordaan", 14 j^ar. GULDEN VLIES: 8 uur, Tim- mermansziekenfonds. APOTHEKEN: B. J. Schouten, Emmastraat 64. Bl'RGERLIJKE STAND Cornells z. van J. Vogelpoel en M. Schoenmaker; Antonius C. z. van J. C. Eijs en M. M. Gaarthuis; Cor nelia M. M. d. van J. H. van Heems en M. T. G. C. Kempen. J. Klijn en G. Segerius; J. Pater en A de Rooy; C. Koreman en J. C. Bloemendaal. Hockey. A. M. H. C. ue weustrijden voor zondag a.s. ALKMAAR. Het tweede da- mes-elftal gaat naar IJsvogels II, haar grootste concurrente voor de promotiewedstrijden. Het eerste he- ren-elftal kan alleen nog maar aan het degradatie-spook ontkomen, door Zondag a s, van H. B. S. te win- nen. Ook voor H. B. S. hangt van deze wedstrijd alles af, dus de strijd belooft wel spannend te wor den. Aanvang 2 uur. Alkmaar 2Kameleon (12.45 u.) EechtropAlkmaar 3. DE KRING-ZW.EMCOMPETITIE Het tweede gedeelte van de Kring- zwemcompetitie zal gehouden wor den op Zondag 8 Februari in de Overdekte. Canadaplein te Alkmaar, waar D.A.W. als gastvrouwe zal op- treden. De zwemcommissie van de Kring N.-Holland benoorden het Y heeft het programma als volgt samenge- steld: 50 m borstcrawl meisjes, 50 m rugslag jongens. 100 m schoolslag dames, 100 m schoolslag heren, 50 m schoolslag meisjes, 10 x 25 m esta- fette jongens, 5 x 50 m estafette dames, 3 x 50 m wisselslag esta fette heren. Tot besluit polowed- strijden. DAW 1Neptunus 1 en DAW 2Neptunus 2. De inschrijvingen hebben een vlot verloop gehad, zodat de besten op zwemgebied uit de provincie Noord- Holland boven het Y zullen starten en het geheel een wedstrijd zal zijn. die de moeite van het aanschouwen waard is. ONTHEFFING WINKELSLUI- TINGSWET Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare ken- nis. dat door hen ontheffing is ver- leend van het bepaalde in art. 2 der Winkelsluitingswet 1930 zoals sedert is gewijzigd, aan de R.K. Ver- kennersgroep „St. Laurentius" ten behoeve van de door genoemde groep op 31 Januari en 1 Febr. a.s. ten bate van haar jeugdwerk in de St. Adelbertusschool aan de Ble- kerskade alhier, te houden fancy- fair. Alkmaar, 30 Jan. 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. Bakker, loco-burgemeester mr. K. L. de Ronde, loco-secretaris EEN ..LOPENDE PATIENT" Gisterenmiddag werd alhier aan- getroffen een verpleegde uit een der krankzinnigengestichten te Utrecht. Na een zeer langdurige achtervolging dwars door weilanden en sloten gelukte het de politie de man die in de richting Heiloo was gelopen. aan te houden. Later op de dag werd hij door een verpleger af- gehaald en teruggebracht. ONGELUKKIGE VAL Donderdagmorgen is op 't terrein van de Shell aan t afgesneden Ka- naalvak een chauffeur die bezig was ledige benzinevaten op de tankwagen te laden, uitgegleden en achter over van de auto op de spoorrails gevallen. De man be- kwam een hersenschudding en werd per auto van de G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waarna hij op advies van de behan- delende geneesheer naar zijn wo- ning kon worden overgebracht. Heffing in eens en omzet- belMting 30 JANUARI Alva meende door het uitwijken van voorname per sonen de handen vrij te hebben en voerde de lOOe penning in van ieders goederen voojr eenmaal, dus een heffing in eens. Daarnaast echter voerde hij nog in een belasting. welke door ver- kopers van roerende goederen be- taald moest worsen. Deze belas ting bedroeg een lOe penning en moest worden voldaan zo vaak de goederen werden verkocht. Tegen een en ander kwam verzpt van de Staten, omdat hferdoor de nerin- gen zouden verdwijnen. Maar Al va gaf zijn krijgsvolk last, de dwarsdrijvende kooplieden in hun winkels op te hangen. De vai van den Briel belette echter de uitvoe ring van zijn besluiten Dit was in 1572. Lees voor Alva Hitler en vergelijk de daden van beiden en dan zult U bemerken, dat er wei nig verschil is. De daad is nu aan Alkmaar's burgerij om het a.s. regerings jubileum van Koningin Wilhel- mina hier ter plaatse zo luister- rjjk als de gegeven toestand het mogelijk maakt te vieren. De twee plaatselijke Oranjevereni- gingen, de algemenc en de chris- telijke, werken in dit verband broederlijk samen. Uit beide ver- enigingen heeft zich een over- koepelend comite gevornid, waar van onze loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland. het voor- zitterschap op zijn schouders heeft genomen. Welke plannen heeft dit comite nu gesmeed? In de allereerste plaats zal binnenkort een circulaire wor den verspreid onder de bevolking waarin men wordt herinnerd aan het feit. dat in uw gemeente twee Oranjeverenigingen zijn. Aan be- doelde circulaire zit een klein strookje vast, dat u alleen maar heeft in te vullen. om lid van een der verenigingen te worden., Dit strookje wordt dan na enige dagen weer afgehaald en het spreekt voor zich, dat Alkmaar met zijn bijna 40.000 inwoners dan een goed figuur wil slaan, al was het alleen maar om in deze benarde tijd van zijn trouw en aanhankelijkheid aan ons Konin'klijk Huis te willen getuigen. Moeten wij Alkmaarders ons niet een beetje schamen, wanneer we horen. dat beide verenigingen sa men bijna 500 leden hebben? Maar bij dat schamen moet het niet blij- ven. Laat dat spoedig verleden tijd worden. Toont u goede Nederlan- ders te zijn. die het hart op de rechte plaats hebben. De contribu te behoeft jjeen bezwaar te zijn. Voor hot gezlnshoofd bedraagt de contributie f 1.per jaar. Voor man en vrouw samen 1.50 per ia~r„„ en voor e!k huisgenoot/lid f 0.75 per jaar. Voor het goed slagen van de a.s. feestdagen is het beslist noodzake- lijk, dat het ledental der vereni gingen wordt vergroot. Er gaat hier in Alkmaar geen feest voorbij, of men hoort de algemene klaagzang: ..Er valt hier nooit wat te beleven. Er is nooit wat aan." Komaan, Alk maarders, u heeft het nu in eigen hand. Wordt lid van een van de Oranjeverenigingen en de komen- de feestdagen zullen voor de voile 100 slagen. Medewerking der verenigingen Over de feestviering zelf valt nog niets concreets te zeggen. Aan iedere plaatselijke vereniging. op elk gebied. zal eveneens een circu laire worden gezonden met het ver- zoek om een plan te opperen, om deze feestdagen zo gezellig en al gemeen mogelijk te maken. Alk maar zal een dragelijk figuur moe ten slaan en er zal stelselmatig moeten worden gewerkt om voor onze Kaasstad een goed feest op touw te zetten. Voorheen was het de gewoonte, dat de Oranjevereni gingen zelf een plan maakten en dat aan de diverse verenigingen voorlegde. Nu zal het initiatief van de verenigingen zelf uitgaan. het- geen ongetwi.jfeld een grote ver- betering zal betekenen. Als de plan nen dan bij het comity zijn binnen- gekomen. wordt er een algemene vergadering belegd. waarin iedctr binnengekomen plan terdege zal worden besproken. Voor deze ver gadering wordt iedere vereniging, die een plan heeft ingestuurd. uit- genodigd. voorwaar dfe kans om een feestviering op touw te zetten naar de smaak van de bevolking! Het college van hoofdingeianden van het Waterschap Zijpe en Haze- polder vergaderde Woensdagmid- dag in ..Het Wapen van de Zijpe" te Schagenbrug. Dijkgraaf C. Tiel kon een voltallig college verwelkomen. Hij deelde mede, dat de nieuwe sneeuwploeg is ^angekomen. en indien nodig, direct in bedrijf kan worden genomen. Hoewel de gemeente het verzoek van de Polder, om een bijdrage in de sneeuwruimkosten, heeft afge- wezen, is toch een oplossing gevon- den. Met de D.U.W. is n.l. een over- eenkomst gesloten waarbij dat li- chaam alle handenarbeid zal uit- voeren. Deze kosten betaalt de over- heid. De Bolder heeft slechts de sneeuwploeg met bedienende man- schappen, benevens een administra- teur en opzichter beschikbaar te stellen. Vanzelfsprekend werd dit feit met instemming door de verga dering begroet. -..Leentje buur" De vergadering keurde de navol- gende leningen goed: voor de pol der L f2000.ter financiering van verbeteringen aan gemaal en water lopen; voor polder N f5000.— voor sloot en herstelwerkzaamheden. en voor polder W flOOO.voor aankoop van een nieuwe vijzel. Nu de minister de 2 jaar geleden verleende goedkeuring van de eigen kinderbijslag regeling heeft inge- trokken. moest de vergadering wel goedvinden dat de werknemers voortaan onder de soortgelijke rijks- regeling vallen. Symen betaal Het was aanvankelijk de bedoe- ling om de kosten van de nieuwe sneeuwploeg te betalen uit de ge-> wone dienst. Nu dit niet mogelijk blijkt, wordt voorgesteld hiervoor eveneens een lening aan te gaan van f2500.met een looptijd van 5 jaar, tegen 2";%. Ook de wegenver- beteringen vorderen pl.m. f20.000 meer dan de begroting toelaat. Hiervoor zal geld opgenomen wor den tegen een zelfde rente, met een looptijd van 4 jaar. Enkele leden uitten evenwel de vrees, dat de polder tegen een rente van 2Vi% niet klaar zou kun nen komen. ..Wanneer de Boeren- leenbank niet wil, zullen we het via gemeentecrediet proberen" vond de voorzitter. Dit jaar zullen tenminste 20 Km. straat worden verbeterd of van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. De heer Wildeboer neemt ontslag De heer C. Wildeboer. jarenlang molenaar van polder O.T., heeft per 1 Mei a.s. ontslag gevraagd. Om een eventuele opvolger echter een beter stuk brood te bezorgen, ver- zoeken de molenmeesters van dif polder het land en de opstallen, die eigepdom van de hr. Wildeboer wa ren, te mogen aanlypen, om dat dan ter beschikking van de nieuwe molenaar te stellen. Dit land, totaal groot bijna 3 H.A., moet f7000 kosten. Deze kosten, die geheel ten laste komen van de polder O.T., moeten ook door een geldlening worden gedekt, doch ene met een looptijd Van 29 jaren, en rentende 3%. De Begroting Uit de begroting bleek, dat de om- slag op hetzelfde peil wordt ge- handhaafd, en onveranderd f37234.37 zal opbrengen. De hr. W. Jimmink bepleitte het toekennen van een hoger salaris aan de Dijkgraaf. De heer Tiel zelf verklaarde er- kentelijk te zijn voor deze goede bedoeling, doch, omdat de Heemra- den geen hogere vergoeding wen- sen, zelf ook genoegen te nemen met de jaarlijkse 1300 gulden. Voor het onderhouden van sloten, bruggen en wegen wordt voor 1948 f 107328.uitgetrokken. Wanneer dit jaar alle geprojecteerde werken gereed komen, zullen alle wegen in het grote waterschap klaar zijn. In de toekomst kan dan worden vol- staan met het af en toe opbrengen van een slijtlaagje. Waarschijnlijk kan alles met eigen middelen klaar komen. doch wan neer dat onmogelijk blijkt, zal het grote materiaal van beroepswegen- bouwers worden gevraagd. De begrooting is sluitend gemaakt met een post van f 7268.— aan on- voorziene uitgaven, doch daarbij dient niet te worden vergeten, dat om dit te bereiken. het restant van de reserveringen zijn opgebruikt. Rondvraag Naar aanleiding van een vraag van de heer Francis, werd vastge- steld, dat de kleine polders c.q., dus de landeigenaren, verplicht zijn tot het onderhouden van de z.g „roe- sloten". Wanneer de landgebrui- kers er ecyter toe kunnen worden gebracht daarin een bijdrage te ver- lenen, de nood der verpachters is welhaast spreekwoordelijk ge- worden, dan bestaat daartegen geen bezwaar. De heer J. Bruin stelt de vraag, of het college geen klacht kan in- dienen bij het gemeentebestuur van Schoorl, voor de onwaardige toe- stand van de KraUbedammerweg. Dat gemeer.tebestuur beweert wel er alles aan te hebben gedaan. doch met enkele karren puin en grint is een modderige snelverkeersweg niet in orde te maken. Dijkgraaf Tiel begreep niet. dat Ged. Staten Schoorl niet hebben verplicht tot het verbeteren van deze weg. Het bestuur werd gemachtigd alle mogelijke stappen te onderne- men, die tot verbetering van deze hoogst ongewenste toestand kunnen leiden. BESTELWAGEN TE WATER ALKMAAR. Een bestejwagen van de fa. Krom uit Alkmaar, is gisterenmorgen te Koedljk in het Noordhollan<Js Kanaal gereden. Een kraanwagen van de fa. Schmidt heeft hem weer op 't droge gehaald. Dezer dagen vervoegde zich een inwoonster van Alkrpaar bij de prijzencontroledienst met de mededeling dat zij haar kin had laten ontharen a raison van 5 ct. per haar! Deze op zichzelf nogal vreemde mededeling ging vergezeld van de volgende nota: Verwijderen van 2000 haren f 100.— Hoogtezon - 5. Totaal f 105.— De gehele behandeling duurde 3 kwartier. De prijsbeheersing puzzelt thans uit of de prijs niet te hoog was. Had de dame in kwestie met beter naar de kapper kunnen gaan? Dan was ze haar 2000 haren voor enkele centen kwijt geweest! TWEE ALKMAARDERS AANGEHOUDEN Gisteren werden alhier twee Alk maarders aangehouden, die zich schuldig gemaakt hadden aan het plegen van niet nader te noemen handelingen. Zc zijn in verzekerde bewaring gesteld. THEO BERGER GEARRESTEERD De bekende Alkmaarse politieke delinquent Theo Berger, die reeds in de afgelopen zomer uit een kamp was ontsnapt en later weer werd aangehouden, is op 8 December jl opnieuw ontvlucht. Deze keer is hij, na 7 weken op vrije voeten te zijn geweest, te Amsterdam aangehou den. K. J .B. Voor een B°ed bezet K.J.B.-huis hield rector Holthuizen zijn betoog over het cqmrnunisme. Op vlotte wijze gaf de spreker ons een ruim inzicht in wat de commu nist wil en welke middelen wij moeten aanwenden om dit tegm te gaan. Een op hoog peil staande culturele avond. Op Zaterdag 31 Januari a.s. e.en belangrijke bijeenkomst voor onze LTJ-ers in het Wapen van Heems- kerk te Alkmaar. Bekende sprekers o.a. pater Gerritsen. zullen 't woord voeren. Aanvang 9.30 v.m. Woensdag 4 Februari een inte- ressante filmavond over de Ned. Spoorwegen in het Brunogebouw. Ook de ouders onzer leden wor den voor die avond uitgenodigd. DAMESTONEEL NIEUWE NIEDORP. Dezer da gen kwam de damestoneelclub van het rectoraat ten tweede male met een stuk voor het voetlicht. Deze keer was het een blijspel, getiteld: „Geen stoffer, maar bezem". Ook nu kunnen we weer van een groot succes spreken, niet alleen omdat de zaal geheel met belang- stellenden gevuld was, maar omdat ze vol lof waren over de prestaties van dit dilettantenclubje. Er waren wederom enige ..eerstelingen" bij en ook hier viel werkelijk talent te bespeuren. De leiding en regie van mevr. StoopDe Jong droeg daar- toe dan ook niet weinjg bij. Grime was in handen van de heer Gropn en het kapwerk veilig bij mej. Jas pers. Wij zijn het met vele bezoe- kers eens, als ze dit talentvol clubje een „tot weerziens" toeroepen. EEN KATHOLIEKE SCHOOL NIEUWE NIEDORP. In de openbare raadsvergadering, die he- den, Vrijdagavond wordt gehouden, dient te worden beslist over het verzoek van het kerkbestuur der parochie H. Maagd Onbevlekt Ont- vangen, om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting vari een R.K. School. In het prae-advies van B. en W. wordt hierover het volgende ge zegd: Hoewel, op de daarbij over- gelegde lijst van leerlingen. die de nieuw te stichten school zullen be- zoeken. enkele leerlingen staan vermeld, die voor de inwilliging van het verzoek niet meegeteld mogen worden, is buitendien het minimum aantal van 50 leerlingen ruim overschreden. B. en W. stellen daarom voor de vereiste medewer king te verlenen. Voorts vragen B. en W. aan de raad goedkeuring van o.a. de na- volgende subsidies: Aan het Witte Kruis f 700 voor de wijkverpleging en f 50 voor de badinrichting; aan Jiet Wit-Gele Kruis f 200. aan het R.K. Lyceum te Alkmaar f 150, aan de Schager Middenstandsvereniging f 10 per avondschool-leerling, aan de L.T.B. te 't Veld f 25. aan de R.K. Land- bouwschool te Spanbroek f 5 per leerling, aan de Bijz. Kleuterschool te Nieuwe Niedorp f 806.20 en het Algem. Armbestuur f 10379.05. PIETJE DE DUIVEL ZUID-SCHERMER. Door de toneelafdeling \^an de L.T.J, zal Zon dag en Dinsdag a.s. om 7 uur wor den opgevoerd een toneelspel van Henri van Daele: ..Pietje de Duivel". SCHAGEN. In meer dan een opzicht was. de Donderdag gehou den markt van beperkte beteke- nis. Tengevolge van het nu reeds bijna 2 maanden voortdurende verbod tot het verhandelen van schapen, ontbreekt sedertdien deze hoogst belangrijke sector. Daar naast schitterden nu ook nog de krulstaarten door afwezigheid. Er restte dus alleen nog een beperkt aantal paarden, wat rundvee, een geit en enkele kippen. Wat de eer ste groep betreft, de geleerden zijn het er nog niet over eens, of nu van cen vooruitgang, dan wel van een teruggang m"de paardenhandel sprake is. Voor de beste jonge rij- en werkpaarden wordt nog pl.m. f 600 tot f 900 betaald, voor de min- dere soorten, waaronder ook vallen de hitten en sleperspaarden, niet meer dan f 250 tot f 500. Slacht- paarden noteerden onveranderd. Handel zeer matig. Zoals uit de aanhef reeds kan blijken, sierden ook slechts een klein aantal koebeesten het markt- plein. De handelaren Baars hadden hun verse vee weer in de stal ge houden en deden daar vrij behoor- lijk zaken. De beste verse koe bracht het respectabele bedrag van bijna f 800 op. Meer normaal zijn echter de cijfers f 450 tot f 675. Gelde koeien blijven hiet erg in trek. Voor f 450 moet er iets goeds geleverd worden, doch f 325 komt ook voor. Verse vaarzen f 350 tot f 550. Pinken pl.m. f 180. Over het ge heel genomen, schijnt de vraag naar rundvee als gevolg van de vrij zachte winter en de aaardoor vrij goede conditie van het weiland, stijgende te zijn, waardoor ook de hoge prijzen voor verse- en kalf- koeien verklaard kunnen worden. Op de pluimvee-afdeling was de stemming echter in mineur. Het kleine aanbod kon nog slechts met moeite worden geruimd. Slachtkip- pen f 2.50 tot f 4.—. vette konijnen -f 6tot f 8.—, eenden f 3.tot f 4.jonge konijnen f 2.een geit f 40. VIOS-NIEUWS WARMENHUIZEN. Vios 1— Bergen 1. Dit is de wedstrijd waar geheel Vios al zo lang op heeft gewacht. Nog 5 punten scheiden Bergen van de titel, maar dat er a.s. Zondag twee punten worden meegenomen naar Bergen is nog lang niet zeker.. Na Z. A. P., is ook Geel Zwart verleden Zondag met lege handen naar huis gestuurd. Het zal Vios een eer zijn, nu zij de leiders ontvangt. deze ook de beide punten afhandig te maken. Dat het een spannende strijd wordt is wel zeker, terwijl deze strijd ons even eens zal laten zien. welke plaats Vios toekomt. We hopen op een sportieve wedstrijd met veel pu bliek. HELPT ELKANDER ZUID SCHARWOUDE. De werknemersvereniging Helpt Elkan- der vergaderde Dinpdagavond ten lokale van de heer Th. Rijper. De penningmeester, de heer Jac. Kraakman Wz. gaf een finantieel overzicht over het afgelopen jaar. Er was een batig saldo van f 57.08. De heer P. Beers Jz. las hiema het nieuwe reglement voor. Lid van de vereniging kunnen zijn R.K werknemers beneden de leeftijd van 46 jaar. Bij ziekte van een lid zijn de andere leden ver plicht op hun beurt 'te werken of bij verhindering een volwaardige arbeidskracht te sturen. Leden. die de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, worden van de le- denlijst geschrapt. Dit artikel treedt 1 Jan. 1953 in werking. Bij ziekte wordt 1 jaar gewerkt .en na over- lijden voor de weduwe nog 3 maan den. Een punt van discussie vorm- de de omschrijving van de gevallen, welke bijna doorlopend met ziekte hebben te kampen. Na veel wikken en wegen werd dit tenslotte tot al- ler tevredenheid opgelost. Een lid dat na de ziekte een vol jaar gezond is geweest, heeft alle rechten herkregen. Een lid die na de eerste ziekte weer hersteld is en binnen het jaar weer ziek; wordt heeft geen recht meer op hulp als er 9 maanden voor hem is gewerkt (de eerste ziekte medegerekend). Is er gedurende de eerste ziekte 6 tot en met 8 maanden voor'hem ge werkt, dan heeft hij bij de tweede ziekte nog recht op 3 maanden hulp. Leden. die hun plichten als Ka- tholiek niet meer waarnemen wor den geroyeerd. De heer J. Frederiks werd als voorzitter herkozen. Hierna sluiting. EGMOND BINNEN. In deze eerste raad van het nieuwe jaar wenste de voorzitter burgemeester Niele alle leden een gelukkig nieuwjaar. Hij uitte de wens, dat 1948 ook voor de gemeente een jaar moge zijn van zichtbare resultaten, hetgeen helaas van 1947 niet gezegd kan worden. De loop der bevolking, die met 80 personen is toegenomen, wettigt in deze gemeente zeer drin- gend huizenbouw. Indien dit het ge val mocht zijn, zal Egmond-Binnen spoedig 3000 inwoners tellen. Hierna richtte de voorzitter het wobrd tot J. Liefting. Wegens ves- tiging in Heiloo zal dit de laatste vergadering van genoemd raadslid zijn. Hij dankt hem voor alle ar- beid, belangeloos voor de gemeente gedaan en spreekt de verwachting uit, dat als dank voor deze arbeid zijn zaken in Heiloo goed mogen gaan. Als eerste punt van de agenda wordt voorgesteld een besluit te ne men tot handhaving van de open- bare lagere school alhier. Terzake dit belangrijke onder- werp stelde de heer Simons voor een van gemeentewege te houden enquete in te stellen bij de ouders, die kinderen op de o. 1. school al hier hebben. Aangezien het een kleine school is, die zeer veel kos ten met zich mede brengt vraagt de heer Simons zich'af of het voortbe- staan financieel voor de gemeente wel verantwoord is. Daar komt nog bij aldus spreker dat. nu het een eenmans school betreft, het on- derwijs van die aard moet zijn, dat de kinderen niet voldoende kunnen meenemen en. dus de dupe zijn, het geen wel de moeite van ernstige overweging waard moet zijn. Wethouder Hopman merkte hier- tegen op, dat opheffing der school de vestiging in de gemeente zal te- geowerken, hetgeen door wethouder v. d. Reep nadrukkelijk wordt °n- derstreept. De heer Klok meende. dat, nu de gemeente zeer overwe- gend r.k. is velen in de opheffing een anti ,.niet-katholieken" actie zullen zien. Daarom zal een enquete nooit zuiver kunnen zijn. Hierna wordt vastgesteld een ver- ordening kracjitens artikel 30 der Leerplichtwet, volgens welke de po litie de bevoegdheid verkrijgt, leer- plichtige kinderen, die tijdens de schooluren op de openbare weg worden aangetroffen, naar school te brengen. Eveneens wordt aangeno- men een verordening op de verma- kelijkheidsbelasting, waarin als nieuw wordt opgenomen, dat een minimum belasting van f 5,wordt ingevoerd, alsmede deze belasting ook te heffen voor voorstellingen voor donateurs en leden, met dien verstande, dat voor dezen maar 6en keer per jaar wordt betaald. Hier na wordt de rekening 1946 vastge steld. Bij de rondvraag dankte de heer Liefting voor de ondervon^en ver- trouwelijke samenwerking met zijn mederaadsleden en nodigde, na af- loop der vergadering alien voor een rondje aan de ronde tafel uit, het geen, na behandeling van droge agenda-kost bij monde van de bur gemeester namens alien dankbaar wordt aanvaard. De heer Simons vraagt of het niet wenselijk zou zijn dat B. en W. zich met de nevenggmeenten in ver- binding zou stellen, terzake het op- heffen van de classificatie der ge- meenten, dit in samenwerking van de Vereniging voor Nederlandse Ge- meenten. De voorzitter zeide dat deze ma- terie reeds |fn van de voornaamste programmapunten van genoemde Vereniging is, die deze kwestie als zeer urgent beschouwt. Op verzoek van wethouder v. d. Reep deelde de V. mede, dat te Bergen een vergadering is geweest van Burgemeester en Wethouders der gemeenten Castricum, de Eg- monden, Bergen en Schoorl met bijwoning van Ir. Meijerink en Ir. Mej. v. d. Ban. Het doel dezer bij eenkomst was gemeenschappelijk gedaan te krijgen, dat de betreding der provinciale duinterreinen voor de ingezetenen vrij zou komen. Een verzoek in deze zin is naar de P.W.N, toegezonden. Naar de K.N.A.C. bericht, wordt de weg West-KnollendamWest- Graftdijk. welke zich thans in een slechte staat bevindt, van een as- phaltdeklaag voorzien. In Andijk-Oost hield de Firma Zeevenhoven Co. te Rotterdam een demonstratie met de 8 PK Trusty tractor met verschillende werktuigen op een land aan de Horn. Het bezoek was zo overweldi- gend groot, dat velen zeer weinig van de gedemonstreerde machines hebben kunnen zien, zodat het mis" schien aanbeveling ver.dient, later nog een demonstratie te houden. De Trusty tractor is het werktuig voor de kleinere bedrijven en de ver schillende demonstraties toonden duidelijk wat een voordeel men van aanschaffing van een dergelijke machine hebben kan, vooral ook, daar deze machines in zeer korte termijn leverbaar zijn. De verkoch- te machines blijven onder geregeld toezicht van de Firma Zeevenhoven, zodat stagnatie uitgesloten is. per Joh. v. Qldenbarneveldt 15 Febr.) J. Busch, Tienenwal C 7, Alkmaar. J. Groot, Fuik 19, Warmenhuizen. C. Wallast, Ooievaarstr. 55, Den Helder. H. de Groot, Snaarmansl. 27 Alk maar. W. Knol, Califomiestraat 12, Den Helder. M. Kuzee, Langevliet 13, Juliana- dorp. J. A. Vlot, Brakkeveldweg 49, Den Helder. K.V.P.-vergadering Borgerbnig BURGERBRUG. In caf6 Delver kwam de plaatselijke afdeling van de KVP Maandagavond bijeen. Na- dat de voorzitter, de'heer N. J. A. de Ruyter de aanwezigen welkom had geheten, nam de heer G. de Zeeuw het woord, die als onderwerp had gekozen: ..Waarom is een eigen katholieke partij nodig?" In herinnering werd gebracht de Ned. Volksbeweging, ontstaan tij dens de bezettingsjaren, die na de bevrijding veel van zich liet horen. De gedachte van 6en politieke partij is in het kamp te Vught uit- gewerkt. Spr. wilde niet betogen, dat deze hele gedachte als dwaas of nog er- ger, weg te vegen. Zeer bekwame en achtenswaardige mannen hebben gemeend hier hun voile aandacht aan te moeten schenken. Spr. wees verder op de vruchte- loze besprekingen met de P.v.d.A. om te komen tot 'n gezamenlijk ur- gentieprogram en herinnerde aan de steeds weerkerende precieuse uit- zoeking van krachten bij minister- benoemingen om het grote vertrou- wen te karakteriseren dat deze mensen stellen in hun regerings- parner. Wat zouden wij te verwach- ten hebben als wij eens onze eigen kracht kwijt waren door samen- smeiten van partijen? Door de P.v.d.A. wordt zonder blikken of blozen beweerd dat 'n Katholiek niet benoembaar is in 'n plaats waar geen Katholieke meerderheid is. Wel 'n P.v.d.A.-man waar deze par tij 'n minderheidspositie inneemt. Spr. bedoelde hier benoeming van 'n burgemeester of hoofdambtenaar. Nu komt de vraag: ..Zouden wij met zulke mensen in 6en partijverband moeten strijden?" Als bewijsmate- riaal gaf de heer de Zeeuw enige voorbeelden o.a. kinderbijslag, het gemengd zwemmen en zonnebaden. Immers bij samengaan van verschil- lend denkende en ongelovige men- sen zal er 'n grootste gemene deler gezocht moeten worden voor alle ideeen. Dus b£n norm voor alien aanvaardbaar. Vervolgens citeerde spreker een gedeelte uit ..Summis Pontificabus" waaruit blijkt dat het allergrootste kwaad van deze tijd, 't wegvallen van zo'n algemene norm, wordt aangewezen. Spr. eindigde met de volgende conclusie en vraag: Die algemeen geldende norm terug te vinden zou dus 'n reuze stap in de goede rich ting betekenen, doch kunnen wij iets af doen van onze eigen normen? Neen. Dus 6en eigen Kath. partij! Na de pauze werd gelegenheid gegeven voor 't stellen van vragen waarvan 'n druk gebruik werd ge maakt GOUDEN HUWELIJKSFEEST BURGERBRUG 3 Februari hoopt het echtpaar P. Borst-A. Jon- gejan hun 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. In verband hiermede is het bekende Zijper Warenhuis die dag gesloten. W.B.S.V.-NIEUWS BEEMSTER Het eerste elftal begint zich aardig op te werken. Nu was het een puntloos gelijk spel te gen PSCK I. Het vertoonde spel was overigens heel matig. De laatste 20 minuten werd zelfs nog (net tien man gespeeld, daar een onzer spe lers het veld werd uitgestuurd. Dit moet toch niet plaats vinden, jon gens. Het tweede bracht ons een le- lijke verrassing mee uit Watergang. De eerste nederlaag is een feit ge- worden en wel 53. Jongens, kop op, ook de concurrenten kunnen een keer struikelen. Bovendien heb ben jullie getoond een sportieve verliezer te zijn en hiervoor een pluim. De adsp. verloren met 5—0 van hun PSCK-collega's. Het valt ook niet mee, als de keeper met het 2de mee moet. BEEMSTER K. P. HOUDT EEN AVOND VOOR DE STICHTING 1940—1945 BEEMSTER. De Beemster K.P. zal een avond houden ten bate van de Stichting 1940—1945. Deze avond heeft plaats op Zondag 8 Febr. a.s. Daaraan werken o.a. mee Wiliy Bootsman en Jan Keizer uit Volen- dam en zal er o.a. de Deense ver- zetsfilm worden vertoond „De Rode Aarde". Het belooft een be- langrijka avond te worden BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren: Cor- niertje, dochter van Corn. Kes en D. Demmers; Jacoba dementia, dochter van J. Schaak en CI. Bruijne Johanna Maria Rebecca Elisabeth Mathilda, dochter van P. Hageman en A. F. J. Sieverdink; Yvonne An- tonia Cornelia, dochter van P v d Berg en A. C. van Zijl. Overleden: Dorotha Jongejan, 68 jaar, wed. van Karel Fr. Swart; Pie- ter Langerijs, 72 jaar, wedn. van Trijntje Bootter (Beemster).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2