1 OM ERIC'S LIEFDE Conflict rond de assurantie RADIO Een promotie en een jubileum UIT DE KERMIS DER Rusland eist tweederde der Oostenrijkse o!ie voor 50 jaar Op elke wond De anti-saneerders houden vol TJTVz r PAG. - Vrijdag BO Januari 1948 DAGBLAD NIEUW NOORDHOLLANDS Vakgroepen vatlen minister Lieftinck aan Het Britse Consulaat in Kanton (China) is door het gepeupel in brand gestoken, voordat de po- litie en soldaten er in slaagden het volk uiteen te jagen. PnOGRAMMA Zei U iets? y i w Een Amsterdamse tekenfilmfirma brengt binnenkort een teken- film van Tom Poes en OUi B. Bommel in technicoler op de markt, die over de hele wejeld verspreid zal worden. Deze Nederlandse tekenfilmindustrie belooft een grote concurrent van Walt Disney te worden. Een foto van het penselen der celluloid-vellen. Veer- tienduizend van deze cells worden voor het tekenfilmpje gebruikt Bedrijfsrechtspraak en de typografie VALSE VLEESCOUPURES KON I NCI N BEZOEKT VRIJE UNIVERSITEIT Koejemans vrijgesproken Nekkramp verhinderde vertrek naar Indie Aanspraken tot 352 millioen verlaagd Voorzitter Diemer aan het woord Verkoop Damplantsoen goat door Ter inzoge Nieuw Eerste Kamerlid Positie Nederlandse passagiersschepen Mr. van der Starp tot f 300 ve;roordeeld Meisje reed tegen vrachtauto op Drie Kordinolen krijgen ere-doctoraat van Leuven LOCOMOTIEF RAMT AUTOBUS Geen. slachtoffers Mr. G. E. van Walsum burgemeester van Delft' De verzending van zeepost Amerikaans schip vraagt hulp Henry Ford II naar Nederland V erantwoord e! ijk Lhi w J Genieten feuilleton door HARRIS BURLAND Zeer uitvoerig heeft dhr. Hoat- appol gisteren een uiteenzetting gegeven van het standpunt van de vakgroep ..Makelaars in Assu- rantien en Assurantiebezorgei% provinciaal bedrijf" en vakgroep ..Assnrantieagenten" in het con flict, dat is ontstaan tussen deze vakgroepen en Hoofdgroep „Ver- zekcringen". Tijdens deze confe- rentie weerlegde de hcer Hout- appel diverse onjuistheden, die door Minister Lieftinck tijdens de kamerdebatten zonden zijn genit. Zoals bekend is er in de Staats- courant van 21 Januari j.l. een be- schikking verschenen, waarbij ge- noemde vakgroepen worden opge- heven. De rechtsgeldigheid van de ze beschikking wordt echter door de vakgroepen M.A.P. en A. aan- gevallen. Het laat zich aanzien, dat dit conflict niet spoedig tot een oplossing zal kunnen"worden ge- bracht. Aan de Tweede Kamer is het de minister van financien voor zijn beleid ter verantwoording te roepen. Mr. Houtappel ging uitvoerig de voorgeschiedenis van het conflict na. Hij constateerde daarbij, dat de verzekeringmaatschappijen voort- durend hebben getracht alle zeg- genschap in de organisatie van tus- senpersonen in het assurantiebe- drijf voor zich op te eisen. In feite heeft zich dat geopenbaard in de benoeming van de heer Mees als voorzitter van de vakgroepen MAP en A. Mr. Houtappel weerlegde de bewering. dat de huidige situatie een gevolg zou zijn van een per- soonlijk conflict tussen de heer Mees en zijn persoon. Dit is door minister Lieftinck met zoveel woorden tijdens de kamerdebatten gezegd. Door de minister van financien is in de kamer gedreigd de vak groepen M.A.P. en A. op te zuilen heffen. indien zij zijn voorstellen niet zouden aannemen. Deze voor stellen hjelden in, dat de voorzit- ters van die vakgroepen, de secre- taris mr. Houtappel en de beide assistent secretarissen moesten wor den ontslagen. terwijl tevens het beheer van eigen financien in han- den van anderen zou worden ge- legd. Indien deze voorstellen zou den worden geaccepteerd. dan zou de heer Mees van zijn voorzitters- ambt worden ontheven. Als nieuwe voorzitter had minister Lieftinck de benoeming aangekondigd van mr. Gratema. Met de benoeming van deze persoon konden de vak groepen zich echter eveneens met accoord verklaren. Om tot opheffing van de vak groepen over te gaan. had de Minis ter van Financien de medewerking van de Minister van Economische Zaken nodig. Ten tijde, dat het con flict zijn hoogtepunt bereikte werd deze post bezet door dr. Huijsmans. Van Minister Huijsmans had het bestuur van de vakgroepen de ver- zekering gekregen, dat hij niet be- reid was aan de opheffing medewer king te verlenen. Ook van zijn op- volger, prof. v. d. Brink wordt het zelfde verwacht. De rechtsgrond van het op 21 Ja nuari j.l. in de Staatscourant gepu- bliceerde besluit waarbij de Vak groepen M.£..P. en A, alsmede de vakgroep van beursagenten, welke laatste in dit conflict niet in het geding is, worden opgeheven, werd door de heer Houtappel aangevallen. Dit besluit zou de goedkeuring heb ben gekregen van de minister^an Economische Zaken ad interim, ir. Mansholt. Deze goedkeuring zou zijn verleend op 20 Januari j.l., de dag voordat prof. v. d. Brink zijn taak opnam. Volgens mededeling van de heer Houtappel bestaan er ZATERDAG 31 JANUARI HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gym. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 11.00 De Zonnebloem, Ra- dioziekenbezoek. 12.00 Angelus. 12.33 Lunchconcert. 13.30 Lunchcon- cert. 13.50 Film en toneel. 14.20 En- gelse les. 15.15 Debutantenconcert. 15.45 KRO-Kiosk. 16.30 De Schoon- heid van het Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Volksliederen kwar- tet. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.35 Pia no. 19.50 Banden die binnen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 21.40 De speculatie, verhaal uit de wereldlitteratuur. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws en Kath. nieuws. 23.20 Symphonisch Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II (415 M.) VARA. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 10.20 „Het fraaie ongerief" radio- feuilleton 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Orgel. 13.00 Nieuws. 14.15 Harmonie orkesten, Attentie!; 16.15 Kleinkunst; 17.15 Volksconcert Radio Philharmonisch Orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Voor de vrouw; 19.00 Kamermuziek van Engelse componisten; 20.00 Nieuws; 20.05 Vara-varla; 21.30 Weekend- orkest; 22.00 Lady Dona, hoorspel; 22.30 The Ramblers; 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek voor puzzelaars. 2330 Orgel, viool, trompet en zang. aanwijzingen. dat de medewerking van minister Mansholt nimmer schrjjtelijk is verleend. hetgeen vol gens ingewonnen rechtskundige ad- viezen noodzakelijk is om het ge- vallen besluit geldig te dpen zijn. Inmiddels heeft zich op 22 Januari j.l. de heer Gratema, die het bestuur van de Hoofdgroep „Verzekering" uitmaakt aan het kantoor van de Vakgroepen M.A.P. en A. vervoegd om de gelden in ontvangst te ne- men. Hij was hierbij vergezeld door politie en een smid. Aan zijn aan- vankelijk voornemen heeft hij ech ter geen gevolg gegeven. De situatie is thans zo, dat het (voormalige?) bestuur van de vak groepen M.A.P. en A. hun werk- zaamheden voortzetten. Zij hebben de heer Gratema uitgenodigd hun de schriftelijke medewerking van minister Mansholt aan het besluit van minister Lieftinck te tonen. Ook in het geval dat een dergelijk schriftelijk bewijs wordt geprodu- ceerd zuilen de vakgroepen zich niet bij deze beslissing neerleggen, aangezien zij ook op andere gron- den de rechtsgeldigheid van de op heffing sterk in twijfel trekken. Bij het debat over Indie zei professor Romme gisteren, dat hij een „stamboom-prognose" had samengesteld ten aanzien van de concrete staatkundige ontwikkeling in Indie. Aldus: een voorlopige federale r<j,a.d, die heeft voor te bereiden het centrale orgaan ter voorberei- ding van een voorlopige federa le regering, die ertoe moet lei- den het aanzijn aan een rege ring te schenkenHet is der- halve geen wonder, dat er vele mensen zijn, die uit het Indische geval niet wijs kunnen worden. Wat een worider, dat er hele volksstammen zijn, die het nooit leren. Wie zei ook weer, dat de zaak doodgepraat was? En wie durft er herinneren aan de his- torie van de voorlopige commis- sie voor de voorbereidende ont- wapeningsconferentie, die nooit tot een werkelijke conference heeft geleid? Dat was in 1932. Wat hebben we na 16 jaar ge- leerd? Op 2 September 1947 werden bij de Distributiedienst te Deventer door een vleeswarenfabriek elf valse toewijzingen van ieder honderd rantsoenen vlees door een slager te Goes ingeleverd. Deze verklaarde, dat een collega van hem te Goes, bij hem was gekomen met het ver- zoek tot ruiling van enige geldig blijvende coupures van 100 rantsoe nen vlees welke hij in zijn bezit had en die spoedig zouden verlopen. Deze slager zeide 20 van dergelijke toewijzingen te hebben gekocht we- gens een groot tekort aan vlees; hij had niet geweten dat de coupures vals waren. De politie kon de ver- koper opsporen, een zekere de St. te Middelburg, die minstens 65 coupu res van honderd rantsoenen had gekocht van een landarbeider te Groede. In commissie met een Belg te Moerbeke had deze tegen f5. per coupure, ongeveer 400 coupures verhandeld. De Bijz. Politierechter veroor- deelde de slager te Goes tot 1 mnd. hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en f400.— of 2 maanden hechtenis en de 27-jarige winkelier de St. te Middelburg tot 2 maanden hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar en f500 of 3 maanden. Wegens het verkopen kreeg de landarbeider te Groede 3 maanden hechtenis met aftrek voorarrest. H.M. de Koningin heeft Donder- dagmiddag om vier uur een be- zoek gebracht aan het hoofdge- bouw van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht te Amsterdam. H.M. werd ontvangen door de rec- tor-magjjificus, prof. mr. P. A. Diepenhorst, prof. dr. G. H. A. Grosheide terwijl de presidente van de vrouwelijke student^envereniging mej. G. A. Schaafsma, bloemen aan- bood. In de Senaatszaal onderhield H.M. zich met een gezelschap, be- staande uit 13 hoogleraren. 16 man- nelijke en 14 vrouwelijke studen- ten, waarvan sommigen actief aan het verzet hebben medegewerkt. Aan het bezoek ging een rijtoer vooraf door de voormalige joden- buurt en door een gedeelte van Amsterdam-Oost. Tegen de vroegere hoofdredacteur van „De Waarheid" ,A. J. Koeje mans, was wegens het plaatsen van een beledigende caricatuur van Minister-President dr. Beel in zijn blad van 24 September j.. door de Amsterdamse Arrondissementsrecht- bank een boete geeist van 500. subs. 25 dagen hechtenis. Gis^ffmorgen sprak de rechtbank Koejemans vrij, daar het college de beledigende vorm van de plaat niet bewezen achtte. Zoals bekend is Woensdag weder- om een aantal militairen uit Neder- land met het hospitaalschip „De Grote Beer" naar Indonesie ver- trokken. Onder de militairen, die de re is zouden meemaken, bevond zich ook de 3Q$te Compagnie A.A.T. uit Bergen op Zoom, bestaande uit 300 man. Op het laatste ogenblik is hun vertrek echter uitgesteld, omdat bij een van de manschappen nekkramp was geconstateerd. De compagnie wordt nu in quarantaine gehouden. NEE Molotov is door de universiteit van Boe- karest voorgesteld als candidaat voor de No- belprijs der vrede. Spul- baas zou wel willen weten of Molotov nu ook „nee" zegt. Zo ja. dan heeft hij eindelijk eens gelijk. AFKOELING Zes en twintig jaar ge- leden vergat de Zuid- Afrikaner Venter door een onweer zijn zes flesjes bier, die hij in een beekje ter koeling had gelegd. Gisteren vond zijn dochter ze terug. Het bier bleek goed afgekoeld te zijn. Geen wonder. FILMS Films worden minder in aantal, steeds ver- velender en op lossere schroeven gebaseerd. Volgens mijnheer Gold- wyn (die het dient te weten) ,.loopt de film op haar laatste benen". Wat zal nu gebeuren? Enkele mensen bewe- ren,\ dat de oude mu- ziekzalen zuilen terug- keren. Spulbaas zou graag deze mening de- len. doch hii doet dat niet, muz.-uitvoeringen zijn te robuust en te heftig voor publiek. dat gewend is aan syntheti- sche orgelmuziek en synthetwische gezichten van 1.80 bij 2.10. Er zuilen volgens Spul baas nog minder, nog flauwere en saaiere films komen tegen nog hogere prijzen. DE REDEN. Antony Ghiorges, een Griekse burger werd gearresteerd. daar hij 'n Brits uniform droeg Hij vertelde de politie dat een Brits uniform de Griekse meisjes aantrekt endat hij het had aangetrokken wegens trouwplannen. HEBT C AL Als gedenkteken en uit dankbaarheid voor de Engelse moeders, die zo onbaatzuchtig zich tijdens de oorlog gedroegen, wordt er in Engeland een kerk ge- bouwd. Spulbaas zou dit voorbeeld graag in ons land zien opgc- volgd. In ziin fantasie ziet hij reeds de aan- plakbiljetten met: Hebt u al een baksteen? SPULBAAS. Het was ons bekend, dat op 30 Januari a.s. aan de Stedelijke Uni versiteit van Amsterdam zal pro- moveren mr. F. M. StoIwUk, op het proefschrift: „De collectieve arbeidsovereenkomst voor de Ty pografie" en dat het stellen van deze promotie op die datum be- doeld is als een uiting van erken- teiykheid aan het adres van de heer H. Diemer, die dan zijn zil- veren jnbileum viert als voorzit ter van de „Centrale Commissie", welke de bedrijfsrechtspraak in de typografie uitocfent. Dit was voor ons aanleiding tot een onderhoud met de heer Diemer, die ons na enige aarzeling een ver haal deed over de bedrijfsorganisa- tie in de typografie en alles wat daarmee annex is, ,.om u daarmee duidelijk te maken". zoals de heer Diemer het uitdrukte, .,dat een groot stuk van het arbeidsrecht uit en door het leven zelf kan worden opgebouwd". De typografie noemde de heer Diemer die wij hier verder zelf aan het woord laten een bedrijfs- tak, waarin het collectief contract zich het verst en het best heeft ont- wikkeld. Dit. C.C.. dat van 1 Januari 1914 af in werking is, is in zijn uit- bouw geworden een soort bedrijfs- organisatie. Wanneer er ooit een publiekrechtelijke bedrijfsorganisa- tie komt, zal dat voor de typografie heel weinig te betekenen hebben, al bestaat natuurlijk het verlangen daartoe Het C.C. deed ogenblikkelijk de behoefte gevoelen aan een bedrijfs rechtspraak, die alle mogelijke ge- schillen zou beslissen, welke zich in het bedrijfsleven tussen yerknc- mers en werkgevers voordoen. De juridische wereld heeft zich gedu- rende vele jaren verzet tegen deze vorm van rechtspraak. Ten slotte heeft de Hoge Raad zich gesteld achter de rechtsgeldigheid van het bindende advies. Een andere moeilijkheid was, dat wij wel recht konden spreken over degenen die lid waren van de sa- menwerkende organisaties, maar niet over de ongeorganiseerden. In 1931 werd de eerste verbindendver- klaring van de particuliere recht spraak in Nederland een feit. Daar- door konden wij nu ook geschillen gaan behandelen bij niet georgani- seerde cpllega's en de praktijk heeft uitgewezen. dat het mogelijk is in deze vorm collega's te doen oorde- len over collega's. Wat mij zelf betreft: In de jaren, dat ik voorzitter ben, zijn er ruim 10.000 besluiten gevaljen en in meer dan 99 pet. zijn de conclusies met Hoewel het overleg dienaangaan- de met de deelnemende organisaties nog gaande is. blijkt verschuiving van de sluitingsdatum (1 Februari a.s.) van de inzamelingsactie der Nationale Monumenten-Commissie zo noodzakelijk, dat die datum niet gehandhaafd kan worden. Vele van de ongeveer 800 plaatselijke comi- te's zijn nog niet met hun werk- zaamheden gereed en zijn eerst in staat om in Februari de bekende certificaten-verkoop krachtig ter hand te nemen. Er bljjft de volgen- de weken eveneens gelegenheid be staan certificaten voor de vierkante centimeters Damplantsoen te be- stellen via het Gironummer van de Nat. Monumenten-Commissie. algemene stemmen genomen. Wij zoeken met elkander naar het recht en dan is het mogelijk op het zui- vere punt aan te komen. Een leerlingstelsel heeft zich ont- wikkeld, dat zorgt dat een werk- man, als hij zich inspant, een be- kwaam vakman kan worden en blij- ven, want de vakstudie staat in de typografie nooit stil. Daarnaast be- zitten wij een bedrijfspensioenfonds. Verder hebben wij een apart fonds opgericht, waardoor de werkloos- heid in sterke mate wordt bestre- den. Men heeft mij bij mijn jubileum, zo ging ^ie heer Diemer voort een grote verrassing bereid. Ons ontbrak tot nu toe een verzameling van jurisprudentie. De beslissingen waren niet gebundeld. Stilletjes achter mijn rug om heeft een mede- werker, mr. F. M. Stolwijk, zich op dat werk geworpen en hij zal zoals gezegd op 30 Januari a.s. promove- ren. Het proefschrift is een hand- boek voor vele bedrijven, waar men te maken krijgt met de ontwikke ling van de C.A.O. Dat wij zo goed geslaagd zijn, aldus besloot de heer Diemer zijn relaas, zit in de knappe medewer king, die wij hebben gehad van de zijde van onze economische en ju ridische adviseurs. Want weet wel, economische vraagstukken komen bij ons evenzeer ter tafel als sociale. Zij zijn bijna niet van elkaar te scheiden." De passagierslijsten van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" liggen op onze bureaux voor eenieder ter inzage. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver- klaard tot lid der Eerste Kamer, in de vacature-prof. J. van den Brink, ir. H. J. M. Verhey te Didam. „Aldabi" 28 Jan. van Rotterdam naar Buenos Aires; „Alhena" 28 Jan. van Santos naar Rio de Ja neiro; „Congostroom" 28 Jan. van Lagos naar Tacoradi; „Groote Beer" 28 Jan. van Amsterdam naar Java; „Indrapoera" vermoedelijk 128 Jan. van Soerabaja via Batavia naar Rotterdam; „Johan de Witt" Am sterdamBatavia, 28 Jan. van Al giers; „Johan van Oldenbarneveldt" JavaAmsterdam, pass. 28 Jan. Pe- rim; ..Kertosono" BataviaRotter dam, pass. 28 Jan. (7,30) Perim; ,,Kota Agoeng" verm. 5 Febr. van Batavia naar Halifax; „Kota Ba- roe" JavaRotterdam, 28 Jan. 14 u. van Aden; „Kota Gede" 27 Jan. van Makassar te Bali Papan; „Loe- nerkerk" RotterdamCalcutta, 28 Jan. van Genua; „Modjokerto" ver moedelijk 3 Febr. van Rotterdam naar Batavia; ..Oranje" Amsterdam Batavia, 28 Jan. van Belawang naar Singapore alwaar 29 Jan. ver wacht; ..Waterman" Rotterdam Java, 28 Jan. 17 uur van Algiers. ..Alamak" 29 Jan. van Karachi naar Bombay;" „Amstelkerk" 29 Jan. van Dakar naar Freetown; „Arkel- dijk" New YorkRotterdam. 28 Jan. 17 uur te Antwerpen; ..Johan de Witt" AmsterdamBatavia, 29 Jan. van Algiers (verb.); „Kota In- ten" JavaRotterdam, 29 Jan. 10 u. te Suez; „Maaskerk" 28 Jan. van Monrovia te Freetown; ..Maasland" 28 Jan. van Santos naar Montevideo; ..Oranje" AmsterdamBatavia, 29 Jan. te Singapore; „Tabinta" Am sterdamJava, 28 Jan. van Suez. Volgens welingelichte kringen te Wenen zou Rusland in zijn te- genvoorstellen betreffende de Duitse activa in Oostcnrijk aan- spraak hebben gemaakt op twee derde van de exploitatie, explora- tie en productierechten van de Oostenrijkse olie voor een periode van 50 jaar. Verder wordt 25 procent van de Donauscheepvaart in Oosenrijk op- geeist alsmede het toezicht op het scheepvaartverkeer stroomafwaarts. Ook zou 200 millioen dollar worden geeist ter dekking van de rest der Duitse activa in Oostenrijk. Deze zouden in twee jaar in contanten moeten worden uitbetaald. hetgeen door waarnemers beschouwd wordt als een aanwijzing, dat de Sovjet- Unie bereid is haar aandelen in de Osiwa-ondernemingen (het Russisch Oostenrijks bureau voor industrie en economie) prijs te geven. De Russische voorstellen, die nu naar de Oostenrijkse plaatsvervan- gers der Grote Vier gaan. zijn ge baseerd op zuiver economische overwegingen. In Oostenrijkse krin gen is men verheugd over deze voor stellen en men hoopt, dat yi.i aan leiding zuilen zijn voor het berei- ken van een overeenkomst en het sluiten van het Vredesverdrag. De vroegere aanspraken van de Sovjet- Unie, ten bedrage van 800 iilioen dollar, zijn tot 352 millioen dollar verlaagd. Ml INHARDTl In het Krelagehuis te Haarlem is de algemene vergadering gehou den van de Vereniging tot Behoud van het Bloembollenvak, waarbij zijn aangesloten de kwekers en han- delaren in bloembollen, die gekant zijn tegen regeringsbemoeimgen ten aanzien van de bloembollenstreek. De vergadering werd door ruim 300 personen bezocht. In zijn openingswoord preciseerde de heer M. Bakker Pzn. uit Enk- huizen nog eens in korte bewoor- dingen de doelstellingen der ver eniging waarvan de voornaamste is: het spoedig doen verdwijnen van de saneringsmaatregelen. Spreker oefende critiek op het beleid van de minister van landbouw en wekte de aanwezigen op de strijd voor de afschaffing der saneringsmaatre gelen zo krachtig mogelijk voort te zetten. Hij deelde mede, dat in korte tijd reeds 7000 processen-verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding van de voorschriften in het bollenvak en stelde dit als bewijs dat volgens hem de regeringsmaatregelen uit den boze zijn. Tenslotte eiste hij de verdwijning van het Bedrijf- schap voor Sierteeltproducten, het geen hij als voorwaarde zag voor 't groeien van een goede verhouding tussen bloembollenvak en regering. De vergadering besloot een tele gram te zenden aan de minister van landbouw, waarin zij er op aan- dringt alsnog over te gaan tot af schaffing van de saneringsmaatrege len en machtigde tegelijkertijd de voorzitter te trachten een audien- tie bij de minister te verkrijgen, om dit doel te bepleiten. De voorzit ter zette daarna de actie-plannen van het bestuur uiteen. Alle Kamer- fracties zuilen in kennis worden ge- Mr. J. A. van der Starp, die op 14 Sept. j.l. in het weekblad ,.De Ochtendpost" een artikel had ge- publiceerd .waarin hij de It. gouv.- Generaal Dr. van Mook van „gi- gantisch en beestachtig landver- raad beschuldigd en die hij een ..onbetrouwbare en intrigerende halfbloed' 'had genoemd. werd door de Amsterdamse Arrondissements- rechtbank wegens belediging van de It, Gouv.-Generaal, veroordeeld tot een geldboete van f 300, subs. 30 dagen hechtenis. Dezer dagen reed het 11-jarige meisje A. H. op de Geitenkamp te Arnhem met haar fiets tegen een vrachtauto op. Zij is tengevolge van een daarbij opgelopen schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis overleden. Het Bedrijfsschap voor Sier teeltproducten werd door de vergadering gevonnist in de volgende motie: „Het Bedrijfsschap regeert, in- casseert, decreteert, saneert, negeert tot de bloembollen- kweker crepeert." steld van het streven der vereni ging en de noodzakelijkheid van een onverwijlde reorganisatie in het bloembollenvak. Het bestuur hoopt op deze wijze te bereiken, dat de volksvertegenwoordiging zich zal gaan bemoeien met het naar de mening van het bestuur funeste be leid van de minister. Evenals aan Kardinaal de Jong, zal de Universiteit van Leuven op 12 Februari het doctoraat honoris causa verlenen aan Kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, Kardinaal Griffin, primaat van En geland, en Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik. De Alma Mater wil deze grote priesterfiguren aldus hulde brengen voor hun houding tijdens de oorlog en hun wetenschappelijke en lite- raire verdiensten eren. Kardinaal de Jong, Kardinaal Griffin en Mgr. Kerkhofs zuilen de plechtige zitting persoonlijk bijwonen. Waarschijn- lijk zal Kardinaal Spellman zich moeten laten vertegenwoordigen. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur reed een autobus uit Helmond door de nog open bomen van de overweg te Strijp. toen er juist een range- rende trein passeerde, waarvan de locomotief de autobus, waarin be- halve twee chauffeurs niemand zat. ramde en meesleurde. De bus werd geheel vernield. De chauffeurs kwa- men met enkele ontvellingen en de schrik vrij. De autobus vervoerde geregeld Philipspersoneel van de fabriek naar huis. Met ingang van 16 Februari 1948 is benoemd tot burgemeester van Delft mr. G. E. van Walsum, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Partij van de Arbeid. Mr. van Walsum was gedu- rende enige jaren wethouder van de gemeente Rotterdam. Zeepost kan worden verzonden met het s.s. „Volendam", dat op 12 Februari van Rotterdam vertrekt. Naar Curacao en de overige gebieds- delen in de West kan zeepost wor den verzonden met het m.s. „He- lena", dat op 10 Februari vertrekt. Het verdient aanbeveling de cor- respondentie tenminste 2 dagen voor het vertrek der schepen te ver- zenden. 's-Gravenhage, 30 Jan. Heden- morgen seinde het Amerikaanse s.s. ..Joseph Weydemeyer", dat het op 43.20 gr. Noorderbreedte en 22.25 Westerlengte ligt en zijn schroef heeft verloren. Het verjangde on- middellijk sleepboothulp. Er be staat geen onmiddellijk gevaar. De heer Henry Ford II zal, vergezeld van zijn echtgenote, waarschijnlijk op 2 Februari, naar Nederland overkomen, om een be zoek te brengen aan de Fordfabrie- ken in ons land. President van de Ford motor Co De industriele productie in de Ruhr, die van essentieel belang is voor het algehele herstel van Duits- land, wordt opnieuw bedreigd door een heersende voedselnood. Al mo- gen de stakingen, hoofdzakelijk door de communisten ge'inspireerd, de gthele zaak de schijn van een poli- tiek kantje geven, de noodzaak blijft bestaan om door effectieve econo mische maatregelen de levensmid- delenpositie te verbeteren. De voornaarr\?te reden van het te kort is, dat de Duitse autoriteiten zich de verantwoordelijkheid in deze niet bewsut zijn geweest en dat zij in gebreke zijn gebleven om voedsel van de boeren te vorderen. Tot nu toe heeft men het gehele verloop in Duitsland gezien door een bril, die alleen gericht was op de politiek en de handelingen van de bezettingsmachten. De tijd is nu ge komen en dit wordt vooral door het Engelse blad ..Times" beklemtoond. dat we de houding der Duitsers zelf in het daglicht stellen. De Duitse openbare mening laat weer haar stem horen en toch zijn er weinig tekenen, die er op wijzen, dat men bereid is verantwoordelijk heid op sommig gebied over te nemen. Uitbarstingen van hoop en paniek slepen Duitsland om beurten mee door het gevleugelde gerucht. Zo verkeert momenteel Berlijn onder de invloed van HET WERELD- GEBEUREN /"*EZELLE, onze Vlaamse pries- ter-dichter zong, dat er ook nog goede dagen zijn in het leven. Gelukkig, ja! Er is wel geen dag, hoe verdrietig en ake- lig hij misschien ook overigens moge wezen, waarop niet een glimpje geluk als eSn fijn, dun gouden zonnestraaltje door- breekt. Grijp dat ogenblik aan, geniet van dat ogenblik, buit het uit, ten voile! Weten te ge nieten is een kunst. Het is het goede, het mooie, het blijde in de dingen weten te ontdekken, het te zien, te waarderen, het te proeven en te smaken. Wezen we toch niet bang om te genie ten van wat ons aan goeds en fijns gegeven wordt- Het leven is goed omdat het komt van God, omdat het een glimlach van Zijn liefde is. Genieten is dankbaar aanvaarden en terug- geven in liefde. Er moet veel meer zon, veel meer blijheid en liefde in ons leven zijn! MARCUS de „zenuwen- oorlog" die door de „Russisch ge- controleerde pers wordt ver- oorzaakt. Deze verspreidt als haar mening, dat de Westerse mo- gendheden gedwongen kunnen wor den Berlijn te verlaten. Het verrast ons niet, dat de Russen door verwarring te stichten trachten de werkelijke gang van zaken te camoufleren. Tegen de pijn en het ongemak van het Procustusbed met het plaatje „democratisch blok", waarin de^ Rus sen gepoogd hebben het politieke leven van de Oostelijke zone samen te persen, is reeds geprotesteerd. De Russen ondervinden steeds meer inoeilijkheden om de medewerking te verzekeren van de middelklasse- partijen bij hun poging om de zflne te socialiseren. Hoewel de Russen te ver zijn ge- gaan bij het opdringen van politieke en economische instellingen in hun zone, hebben de Westerse mogend- heden toch geen kans gezien vor- deringen te maken in het overdra- gen van verantwoordelijkheid op de Duitsers. De Britten en Ameri- kanen hoopten en hopen nog steeds, dat zij een raamwerk in Duitsland zouden kunnen opbouwen van de liberate democratic. De grootste moeilijkheid is hiervoor, dat de Duitsers zich door dik en dun als Duitsers blijven gedragen. Dit ver- baast ons niet, doch vrijheid wordt een chaos, wanneer een officiele Duitse ambtenaar zelfs zover mag gaan, dat hij de geallieerden mag beschuldigen, zich te beyoordelen en Duitsland te ruineren. Dit en nog veel meer werd on- langs in het openbaar verklaard door de Beierse christen-democraat dr. Rudolf Semler. die de directeur is voor de industrie in de bizonale economische organisatie te Frank fort. De vrije activiteit van vrije par- tijen is wenselijk en dient aange- moedigd te worden, maar de Duitse mentaliteit is geen verontsehuldi- ging voor de huidige stand van zaken. De West-Duitse politieke leiders dienen meer inzicht en practische kennis van zaken te tonen, wil het gerechtvaardigd zijn welke verant woordelijkheid dan ook op hun schouders te laden. Het gaat niet op voor leiders zo als dr. Schumacher om te zeggen, dat elke beslissing toch aan de deur van de geallieerden moet worden neergelegd. Het is aan de Duitsers om te tonen, dat ze in staat en be- heid zijn het werk voor hun eigen herstel te verrichten. Sic Transit. 21. Als men op het dak van het huis klom. kon men zien, dat de rivier er dicht langs liep en dat er vele schepen heen en weer voeren. Het vertrek was niet groter dan vier vierkante meter. De meubels be- stonden uit twee keukenstoelen, een houten tafel en een grote brand- kast. De muren- waren geheel be- dekt met planken, waarop alle mo gelijke voorwerpen stonden. van een koperen ketel tot een Chinees af- godsbeeldje toe. Overal lag dik stof. Maar een kunstkenner zou hier ver- rukt gestaan hebben, want tussen veel rommel lagen waardevolle din gen. De man, die in dat vertrek, zat, was al even smoezelig en keek door dikke brilleglazen onafgewend in ;t dikke boek. Mijnheer Cantri had overvloedig grijs haar en was klein en ineengeschrompeld als een oude appel. Een baard van twee dagen oud bedekte zijn vergeeld gelaat. Z'n kleren waren van fijn laken, maar z6 versleten en verwaarloosd. dat ze nog voor geen landloper goed genoeg zouden zijn. Zijn linnengoed was vuil en gerafeld en zijn handen waren met inkt bevlekt. Hij zag er allesbehalve aangenaam uit en toch had hij iets in zijn voorkomen. dat de aandacht trok; iets. dat hem deed kennen als meer, dan een gewone handelsman. Slechts nu en dan keek hij op naar de dikke regenstralen. Dan nam hij een vuil stompje potlood achter zijn oor vandaan en begon posten in zijn boek aan te schrap- pen. Na het optellen stonden onder- aan reeksen van meer dan zes cij- fers. Hij werd in zijn berekeningen gestoord door een kloppen op de deur. ..Binnen!" riep hij zachtjes en toen het kloppen herhaald werd, toen schreewde hij luider: „Kom er voor de drommel dan toch in!" Er kwam een vrouw binnen van hoogstens dertig jaar. Ze was bui- tengewoon knap met goudblond haar en donkere ogen met een diep violetten weerschijn. Haar blanke gelaatskleur paste er wonderwel bij. Ze droeg verscheidene schitterende ringen en op haar borst fonkelde een kostbare diamant. Ze deed de deur achter zich dicht en kwam naar de oude man toe. Hij had even naar haar opgekeken, maar was terstond met zijn werk doorgegaan. Ze legde haar van ju- welen schitterende hand op zijn stoffige jas. „Envader....?" vroeg ze. „Twee millioen vier honderd twee en zeventig guldeh en zestig cent", antwoordde hij kortaf. ,.Dat is sedert Januari. Maar het moest drie gulden vijftien meer zijn. Ergens moet een fout schuilen! Met samengetrokken wenkbrauwen bladerde hij weer in het boek. „Toelaat u me de laatste eens zien", fluisterde ze. „Ze zijn prachtig", antwoordde de oude heer met een vergenoegd lachje. Dan haalde hij iets uit zijn vestzak en zonder van zijn boek op te zien overhandigde hij een sleu- teltje aan de jonge vrouw. Ze ging naar de brandkast en haar ogen schitterden van opwin- ding. Ze scharrelde wat met het let- terslot. „Welk woord is het vandaag?" ..Legrand", zei hij nors, „ik wou, dat je me niet telkens onderbrak. ik moet die fout nog voor vanavond vinden." „Is uw patroon dan zo precies?" ..Meer dan dat." ,,-Hoe heet hij toch?" ..Legrand!" zei hij nijdig en keek haar woedend aan. „Nee, hoe heet uw patroon?" „Die heeft geen naam", kwam het boze antwoord. „Noem hem voor mijn part Legrand. Misschien zie je hem dezer dagen wel eens." Daarop keerde hij weer tot zijn cijfers terug. Ze zette de letters van het slot in de vereiste .volgorde en opende de deur. Dan haalde ze er een zwar- te trommel uit. Ze kon hem er ech ter niet uit tillen en daarom hurkte ze bij de kast neer. Na het deksel geopend te hebben, bleef ze een tijdlang in bewondering zitten sta- ren. Toen gleed er een lachje over haar trekken en ze nam een voor een de kostbaarheden er uit. Het waren ringen en armbanden en gespen en zwaardgrepen van goud, bezet met kostbare stenen. prach- tige werkstukken uit vervlogen eeuwen. „En moeten die in de smeltkroes?" vroeg ze. „Op zes na", antwoprdde de oude heer. „Die zijn alleen zoveel waard als de rest bij elkaar. Jammer, dat ik ze zo niet verkopen kan. Maar dat gaat nu eenmaal onmogelijk!" Zwijgend zaten ze samen een uur bijeen. de vader nog steeds zoekend naar de onbelangrijke fout, de doch ter spelend met de gouden schat. Eindelijk legde ze alle dingen weer in de trommel en sloot die dicht. Daarop haalde ze achter uit de brandkast een klein kistje. „De sleu- tel hiervan?" vroeg ze. De oude heer gaf haar het sleuteltje grauwend. Ze maakte het kistje open en liet de inhoud op haar schoot rollen. In een schittering van licht vielen de. edelstenen in haar schoot. Ze nam er een handvol van op en liet ze langzaam tussen haar vingers door glijden. De hele wereld scheen ge- plunderd om zulk een schat bijeen te krijgen. Telkens en telkens nam ze ze op en liet ze weer door haar handen glijden. De juwelen schitter den in de zon als een regen van goud, toen er 'n enkele straal door de wolken brak. Zelfs de oude man keerde zich even om en knipperde met de ogen. ..Vuurwerk!" zei hij. „Ik houd van vuurwerk. Ik ging er vroeger altijd naar kijken." De vrouw lachte. Hier was iedere schittering duizenden waard. „Schei er nu maar mee uit", zei de oude man vinnig. „Je zult al de parels nog verknoeien. Misschien is dat toch al het geval. Berg ze weg ..Naar de parels heb ik nog niet gekeken. Die zou ik zo niet laten vallen." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3