I FILMS VAN DE WEEK r Timmermansziekenfonds bestaat honderd jaar I Even attentie voor de K.V.P. UIT OUDE TIJDEN Lichte gevallen voor het Tribunaal Verliezen Neder landse strijdkrachten RETRAITE J PAC. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdog 31 Januori 1948 WIE WENST U IN DE KAMER Kaasbeurs Bonnen afhalen Gezinshulp Wit-Gele Kruis K. A. B.-Hoekje Onze agenda Cinema Americain weer open Schoencreme Wrijfwas Poetsextract Beter dan ooit Tragisch MARKTOVERZICHT Shirley Temple heeft een dochter Duitse hoofdarbeiders in staking Denemarken blijft neutraal Proteststaking in Neder-Saksen. PRESIDENT TRUMAN Ere-lid van „Maastreechter Staar" Spaak verwacht geen oorlog Prov. Voedselcommissaris voor Noordholland Benoemingen Waterschappen Washington wijst Russisch protest af Amerikaans stoomschip vast en vlot Protest tegen straatcarnaval Onze Bisschoppen schre- ven: Eigenlijk moesten wij alien eens een echte retraite kunnen houden. Heeft U dat reeds gedaan? 36 Februari: L.T.B. 1013 Febr.: Militieplichtigen 1720 Febr.: Militieplichtigen 21—24 Febr.: Militieplichtigen 24—27 Febr.: Meisjes 2—5 Maart: Militieplichtigen 69 Maart: Heren Gemeenteraad Heiloo INCEZONDEN I 11 I II Mi ilB 1 11 i I I I In het in zovele opzichten belang- njke jaar 1848 namen zes Alkmaar - ders, te weten N. Volkers. J. Metz Burkunk, J. Ringers, A. Hoek- meijer, D. Groen en D. Hofstede, het initiatief tot oprichting van het Timmermansziekerifonds, waaraan alien, die de hamer hanteerden, zich als lid konden verbinden. Aan sociale verzekering werd in die da- gen nog weinig gedacht, maar deze Alkmaarders maakten er hier ter stede een begin mee. Omvangrijk is het fonds nooit ge- worden, maar steeds was het de aangesloten leden, zo om en om de 150, ten zegen. Thans telt het fonds 141 leden, die a raison van 20 cent per week, bij ziekte aanspraak kun- nen doen gelden op een uitkering van f 5.gedurende 14 weken', 2.50 gedurende 12 weken en 24 weken nog van f 1. Het spreekt, dat het 100-jarig be- staan met de nodige festiviteit her- dacht werd; daarvoor hadden de leden een jaar lang een dubbeltje extra gespaard. 't Gulden Vlies zag gisterenavond de leden en hunne dames binnen zijn murcn en bloemen gaven fleur aan dit eeuwfeest. Vooraf werd de lOOe jaarvergadering gehouden; de voorzitter, de heer Joh. Lutjeharms constateerde, dat het Timmermans- ziekenfonds wel een hoge leeftijd had bereikt, maar daarom nog niet oud genoemd mag worden. Hij eerde de oprichters en van het huidige be- stuur speciaal de 89-jarige heer P. Meyer, die deze dag juist verjaarde en die reeds 27 jaar deel uitmaakt van het bestuur; als bijzonderheid decide de voorzitter mede, dat de heer Meijer gedurende zijn 67-jarig lidmaatschap slechts den keer een ziekte-uitkering had ontvangen ten bedrage xan 3.—. Hij werd extra in de bloemetjes gezet. Blijkens het jaarverslag sloot het 100e jaar met een nadelig saldo van 142.—, doch de kas heeft nog een inhoud van ruim f 4000. Namens 't gemeentebestuur sprak weth. R. Bakker een woord van ge- lukwens, waarbij de heer H. Ringers rich aansloot. De voorzitter van de feestcommis- sie, de heer Th. Schouten, huldigde Elders in dit blad treft u in de vorm van een advertentie een in- vulformulier aan. waarmee het be stuur van de K.V.P. u voor het laatst gelegenheid geeft u op te geven als lid en u daardoor het recht te verwerven nog deel te ne- men aan de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Reeds tientallen leden gaven zich de laatste dagen op. om van dit recht gebruik te kunnen maken en Woensdag a.s. kunt ook u dat doen, in de verga- dering. welke die avond in de van Teijlingenzaal van Victory-Hotel wordt gehouden. mits u zich voor 1 Februari dus v a n d a a g nog als lid aanmeldt. Laat deze laat ste aansporing voor u voldoende zijn en doe het n u. De contributie bedraagt f 2. (voor de echtgenote f 1.50); boven de inkomengrens van f 3000 wordt de contributie resp. f 3.en f 2. en wie daarvan het dubbele betaalt, is donateur van de K.V.P. Inning ineens of in termijnen. Wat de Woensdag te houden ver- gadering betreft, behalve de candi daatstelling voor de Tweede Kamer, komt ook het woonruimte-rapport ter sprake, zulks n.a.v. een ingeko- men schrijven van de K.A. over de Samenstelling der woningcommissie en de woningdistributie. Voorts zal er een voorzitter van de afdeling gekozen moeten worden, daar de heer C. Venneker wegens drukke bezigheden zich genoodzaakt zag als zodanig te bedanken. De agenda is dus belangrijk ge- noeg; toont uw politieke belang- stelling door de vergadering te be- zoeken. Nu er de laatste weken op het Waagplein geen kaas wordt aange- voerd wel staat er elke Vrijdag 'n aantal personen en vrachtauto's treffen de kaashandelaren en vertegenwoordigers elkaar in een der cafe's op het Waagplein, waar eigener beweging een kaasbeurs is ontstaan. De grote onverwarmde ruimte in het Waaggebouw, die van gemeentewege aanvankelijk voor kaasbeurs was bestemd, lokt de be- zoekers in de wintermaanden niet aan. Liever ontmoeten zij elkaar in een verwarmde lokaliteit, waar zij onder het genot van een kopje koffie de gang van zaken in de zuivelwereld kunnen bespreken. Slechts enkele fabieksvertegen- woordigers hadden enige monsters kaas meegenomen, doch er schijnt geen behoefte aan jonge kaas te zijn en om half twaalf was er dan ook nog niets verkocht. Tenslotte werd er nog 'n partij verhandeld voor f 71.50 per 50 kg. Niettemin heerste er in deze ge- improviseerde kaasbeurs een leven- dige stemming, die indirect de be- Iahgstelling gaande houdt voor de kaasmarkt. die van de zomer weer naar wij hopen in oude glorie zal herrijzen. Voor het afhalen van nieuwe bon- kaarten en schoenenbonnen zijn Maandag a.s. aan de beurt zij. wier familienaam begint met de letter H tot Helder. Aan alles komt een einde 31 Januari. De schrijver van het hoekje oude tijden had een afspraak gemaakt met de redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad om ge durende een jaar elke dag waar- op de courant zou verschijnen 'n artikeltje te leveren over de ver- schillendc zaken welke in vroe- ger tijden zijn gepasseerd. Hij heeft zich hieraan gehouden en vanaf Februari 1947 allerlei zaken omtrent Alkmaars geschie- denis naar voren gehaald in de hoop dat ook de lezer meer in- teresse zou krijgen voor het ver- leden onzer stad. Dat niet elke dag het hoekje ge- gevens uit oude tijden bevatte was te wijten aan oorzaken bui- ten zijn schuld. Of het hoekje by de lezers be- langstelling heeft gewekt is hem niet bekend, maar afspraak is afspraak. Ook het hoekje ..Oude Tijden" is weer geschiedenis geworden. namens de leden de penningmees- ter, de heer Fr. Ringers, wiens va- der en grootvader ook in het be stuur zitting hadden; hij bood eeri vulpen aan en vereerde mev. Rin gers met een bloemenhulde. Ook de bode, de heer A. J. Groen. wiens vader tot de oprichters behoorde, had een blijk van hulde in ont- vangst te nemen en ook zijn vrouw ontving bloemen. Intussen waren de nodige verver- singen rondgediend en werd de aan- dacht gevraagd voor het blijspel „Gebr. Kalkoen", door Andre Ca- rell en zijn ensemble. Het derde deel van de avond werd verzorgd door het cabaretgezelschap „De Grabbelmand" o.l.v. Carell. zodat gezegd kan worden, dat het succes van de avond. wat het amusement aangaat, verzekerd was. De cursus gezinshulp van het Wit- Gele Kruis. welke gedurende zes maanden een achttiental meisjes uit Alkmaar en omgeving te Bergen in opleiding had, zal begin Februari ten einde zijn. De meisjes die hun diploma behaald hebben zullen dan onder auspicien van het Wit-Gele Kruis dienst gaan doen in die aan gesloten gezinnen. die door ziekte of anderszins ernstig behoefte heb ben aan een goede hulp. Bij de voldoening. die dit mooie werk zeker vele meisjes zal geven, komt nog, dat zij een goed salaris verdienen, ongeveer 80 per maand. 't Bestuur hoopt dan ook dat vele meisjes uit Alkmaar en omgeving zich voor de volgende cursus, welke begin Februari wordt geopend zul len opgeven. KATHOLIEK BUREAU VOOR HUWELIJKSVOORLICHTING Onder voorzitterschap van de HoogEerw. Heer Deken J. Th. Ja cobs is dezer dagen de oprichtings- vergadering gehouden van boven- genoemd bureau. Dergelijke bureaux bestaan sinds enige jaren in de grote steden van ons land en worden gesticht op wens van de Kerkelijke Overheid. Het nu te Alkmaar opgerichte bureau omvat de Dekenaten Alk maar en Schagen, benevens de pa- rochies Akersloot, Limmen en Cas- tricum. Het doel van het bureau is het geven van adviezen over alle za ken, die het huwelijk betreffen, overeenkomstig de Katholieke be- ginselen. Daar gewoonlijk de pa- rochiepriesters en de huisartsen de bedoelde voorlichting verschaffen, wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat dit bureau op de allereerste plaats bestemd is, om voorlichting te geven in die gevallen, welke bij- zondere moeilijkheid opleveren en waarmede meh zich niet tot ande- ren kan of durft te wenden. Aan dit bureau zijn verbonden een geestelijke en een medische leider. Geestelijke leider is de ZeerEerw Heer P. Visser. Rector van het St. Elizabethziekenhuis, Van Everdin- genstraat 18 te Alkmaar, waar men zich op Vrijdagavond van 7.30—8.30 uur kan vervoegen. Medische leider is de Weledei. Zeer Gel. Heer Dr. J. P. de Smet, Directeur van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. Deze stelt zich te zijnen huize Kennemerstraat- weg 394 beschikbaar op Woens- dagavond van 78 uur. Wij delen de vrouwen van onze leden mede, dat op 8 April a.s. een cursus begint in naaien en knip- pen. De lessen worden gegeven door de Eerw. Zusters a./d. Oude- gracht. Kosten: 25 ct. per avond. Opgave zo spoedig mogelijk, uiter- lijk tot 15 Febr. bij: Mevr. M. de Munck-Smorenberg, St. Jozefstraat 14, Mevr. C. Zeegers-v. Stralen, Tuinstraat 69., De leden worden verzocht de vol gende data te willen noteren en vrij te houden voor een bezoek aan onze bijeenkomsten. Donderdag 19 Febr. Jaarvergade ring in het Wapen van Heemskerk. Maandag 22 Maart Passieavond voor de K.A.B. en de K.A.J. Uitnodigingen zullen tijdig ver- zonden worden. Zaterdag 28 Febr. worden alle bestuursleden uit de Kring Alk maar verwacht voor een Kring- kaderbijeenkomst. Wij vertrouwen, dat alle bestuursleden van onze af deling daaraan zullen deelnemen. Onderwerp: ..Structuur in onze Be weging, vroeger en nu". Plaats van samenkomst wordt nog nader medegedeeld. CINEMA: 49ste Breedtegraad, 14 jaar. VICTORIA: „Grof geschut", alle leeftijden. HARMONIE: „Het huis der verloren kinderen", 13 jaar. A.B.T.: „Feest in de Jordaan", 14 jaar. GULDEN VLIES: 7,30 uur, „Odeon". WAPEN VAN HEEMSKERK: 7,30 uur, L.T.-jongeren. GYMNASTIEKLOK. Blekers- kade: Fancy Fair Verken- nersgroep St. Laurentius. Geopend: Zaterdag 2,3011 uur; Zondag 26 en 712 u ZONDAG GULDEN VLIES: 7,30 uur „Odeon" APOTHEKEN: Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. Na een grondige revisie is Cine ma Americain bijna als nieuw te voorschijn gekomen uit de steigers. Het publiek zal misschien niet on- middellijk de verbeteringen kunnen waarnemen, maar na een nauwkeu- rige beschouwing zal iedere bezoe- ker toch moeten toegeven, dat het interieur nieuw en fris geworden is. De herstellingen waren, na 25 jaren, dringend nodig en wat gedaan kon worden is ook gebeurd, hoewel lang niet alle plannen konden worden uitgevoerd. Die wachten nog op betere tijden. Wel is een moderne beveiliging toegevoegd, die nog spo- radisch te vinden is. Wanneer n.l. het electrisch licht door een of an- dere storing zou uitvallen, worden automatisch de lampen gevoed door accu's, zodat er niets kan gebeuren. „LACHEN IS TROEF" De Personeelsver. van Rijksamb- tenaren R.A.S.A. heeft op 6 Febr. a.s. weer een grote feestavond ge- organiseerd waarop, geheel door eigen krachten, een cabaret-revue wordt gebracht onder de titel: ..Lachen is troef!" Voor deze avon- den bestaat altijd een overweldi- gende belangstelling. Het gepres- teerde in het verleden waarborgt ongetwijfeld de bezoekers: „Een avond van beschaafde pret, met het RASA-cabaret". Een aardig idee om het traditionele bal na afloop in Carnavalstemming te houden. STICHTING BATHFONDS 1947 Ten huize van Burgemeester Koel- ma werd Donderdag 29 Januari op- gericht de Stichting ..Bathfonds '47". De gelden, ruim fl7.000 zijn op voor- stel van de Rotary-club, te Bath bijeengebracht door de ingezetenen van Bath. De gelden werden aan vankelijk bestemd voor de aankoop van de stoelen voor de noodschouw- burg. In 1947 werd echter geen toe- stemming verleend door het bureau wederopbouw om de Korenbeurs voor dit doel te verbouwen, zodat het geld beschikbaar kwam voor een ander doel. Burgemeester Koel- ma heeft bepaald, dat het geld zal worden gestort in een Stichting „Bathfonds '47" welke bestuurd zal worden door een commissie die als volgt is samengesteld: Voorzitter: de burgemeester van Alkmaar. Leden: de Weth. van Sociale Zaken, de heer R. Bakker; drie leden van de Rotaryclub Alkmaar namelijk Dr. F. J. Frederikse, F. H. Ringers en mr. J. N. Alblas; 3 leden van de Mij. tot Bevordering van de Ge- neeskunst Dr. H. E. J. ten Kleij; Mej. Dr. A. G. Schoo, Kinderarts, en G. D. Zwanenburg-de Veye, school- arts; en een lid van het Bath-comi- t6 de heer G. A. M. Snijders. Van de rente van 't kapitaal zul len ieder jaar een aantal kinderen worden uitgezonden naar kolonles. Alle erkende verenigingen voor kinderuitzending zullen zonder on- derscheid van godsdienst of poli tieke gezindte jaarlijks een of meer kinderen kunnen uitzenden op kosten van het ..Bathfonds 1947". HEROPRICHTING KATH. SLAGERSGEZELLEN BOND Donderdagavond heeft de Kath. Slagersgezellen Bond St. Jorife zijn vaan weer kunnen plaatsen in Alk maar. Voor de oorlog telde de af deling bijna 40 leden. maar het heeft nu even geduurd tot het weer mogelijk was met het plaatselijk werk te beginnen. De heer Dingjan, Hoofdbestuur- der zette de betekenis en het resul- taat van het werk der vakorganisa- tie uiteen, spoorde de aanwezlgen aan toe te treden als lid en ook hun krachten in dienst te stellen van de vakgenoten. De voorzitter der K.A.B gaf een kort overzicht van de taak der standsorganisatie, waarvan men te- vens lid wordt indien het lidmaat schap van St. Joris aanvaard wordt. HARMONIE Huis der verloren kinderen. Het probleem der jeugdopvoeding de laatste tijd in meerdeie films, o.a. ..Sciuscia", aan de orde gesteld, zien wij ook weer behandeld in Leo Joannons sympathieke film ,.Het huis der verloren kinderen". Het geval draait eigenlijk om drie figu- ren, de journalist Jean Victor, een oud-gestichtsjongen, die de verbe- teringsgestichten der Jeugd een menselijker aanzien wil geven; de zwarthandelaar Marcel, die voor niets terugdeinst om het pad der misdaad te kunnen bewandelen en tot slot, zeker niet de minst belang- rijke, Jorisse, de gestichtsjongen die dreigt te verzinken in de poel der ellende, maar toch in het goede spoor komt. De film is een plcidooi voor ver- betering der opvoeding van de mis- dadige jeugd en tevens door vorm en kwaliteit een product dat ons weer hoop geeft t.a.v. de Franse filmindustrie. Er is spanning, en enkele keer een sensationele sfeer, en er is goed spel geboden tot een harmonisch geheel. Boven de achttien kan men er wat van opsteken. In het nieuws o.a. de Rondetafel-eonferentie en actuele cpnamen uit binnen- en buitenland. CINEMA AMERICAIN Na de restauratie heeft deze bios- coop geopend met de film „49ste breedtegraad". Deze geografische aanduiding herinnert aan de grens, die bestaat tussen de V.S. en Cana da en in laatstgenoemd land speelt zich het bijna onwaarschijnlijke verhaal af van een vyftal Duitsers, die door een onderzeeer aan de Amerikaanse kust worden afgezet om te proberen voedsel en proviand te bemachtigen. Dit gegeven heeft de regisseurs Powell en Pressburger gelegenheid geschonken hun fantasie de voile tcugel te laten en welke verwikke- lingen deze vijf nazi's met zich mee- brengen laat zich gemakkelijk den- ken in een land als Canada. Zo niet een uitblinkende film, dan toch wel een, die met recht ge noemd mag worden als een product van de twee bekende filmregisseurs, die hun acteurs o.a. Leslie Howard en Laurence Olivier uitstekende rollen laten spelen. 14 jaar. VICTORIA THEATER Het programma van deze week kan er wel zijn. De twee oerkomie- ken Stan Laurel en Oliver Hardy, zorgen in de film „Grof Geschut", dat de lachspieren wel los komen. Die twee raken in dienst en er wordt een grote manoeuvre gehou den, waarin zij natuurlijk op ver- kenning uitgezonden worden. Men begrijpt dat alles wat ze doen ver- keerd is en dat het toch eindelijk goed afkomt. Er worden heel wat grappige fratsen uitgehaald, zodat het harde dienstleven haast geen werkelijkheid meer is. Vooraf ging Interessant binnen- en buitenlands nieuws, terwijl een aardig tekenfilmpje en een cultu- rele film over Brazilie het tot een aardig geheel maken. ALKMAARS BIOSCOOPTIIEATER Feest in de Jordaan Het voorprogramma in A.B.T. was goed verzorgd, want behalve het wereldnieuws bevatte dit het film- pje Hollandse Ballade, dat een uit- stekend beeld gaf van het leven en de opleiding der matrozen op het schip Pollux. Bovendien een aardige musical, waarin uitstekende muziek van de band Estudiantine viel te be- luisteren. De hoofdfilm „Feest in de Jordaan" met bekende speelsters en spelers van Bauber's Volkstoneel is niet bepaald een nieuw werk, maar toch zal deze geschiedenis met veel humor en ook een tikje sentiment en dat zich afspeelt in Amsterdam's bekendste stadswijk, wel belangstel ling trekken. zeker van hen die van Bauber's stukken houden. Na bespreking van de verschil- lende mogelijkheden en moeilijkhe- den in het vak kon definitief de afdeling worden opgericht en een voorlopig bestuur worden gefor- meerd. Deze kern zal het werk ter- hand nemen en de afdeling doen groeien. Het secretsiriaat is gevestigd: Korte Landstraat F 15. GIDS KATHOLIEK ALKMAAR Eindelijk zal er weer een gids verschijnen voor katholiek Alk maar. De vorige uitgave is geheel verouderd en heeft geen practisch nut meer. De bekende koepelorga- nisatie heeft de zaak aangepakt. Een werkcomite werd gevormd om na te gaan, wat er allemaal in de gids moet worden opgenomen. Binnenkort wordt de gids voor 'n kleinigheid te koop aangeboden voor alle liefhebbers. Die liefheb- bers zijn vooreerst al degenen, die iets met organisatieleven te maken hebben. In de gids vinden zij adres- sen en namen van de besturen van alle Katholieke organisaties. De gids zal ook welkom zijn aan een ieder die zich nieuw in een paro- chie vestigt: heel het parochiele leven, alles wat er in een parochie te doen is, vindt hij hier bijeen. Eigenlijk zal iedere katholiek, die zich niet uit de wereld heeft terug- getrokken, dikwijls met succes deze gids raadplegen. Langs deze weg wil de koepelor- ganisatie aan de secretarissen van alle verenigingen en instellingen 'n dringend verzoek richten. Dezer dagen zal de Uitgever N.V. Poa U enige gCfcevens vragen. Zoudt U deze gegevens willen verstrekken met alle nauwkeurigheid en met spoed. De bruikbaarheid van deze gids hangt van uw medfewerking af. Mochten er katholieke instellin gen zijn, die dezer dagen geen ver zoek om gegevens ontvangen heb ben en die toch graag in de gids zouden willen voorkomen, dan ge- lieven zij zich op te geven aan Poa N.V., Payglop 7 of Verdronkenoord 30. Moge het zo rijk gevarieerde ka tholieke leven van Alkmaar spoe dig een betrouwbare gids bezitten. F. Holthuizen Algemeen adviseur. $0 DINDUA De R.K. Gem. Toneelvereniging Dindua geeft op 8 Februari a.s. een donateurs-opvoering van het blij spel in drie bedrijven ..Zand of Kiel". Dit blijspel werd reeds door verschillende verenigingen met succes opgevoerd, o.a. door de R.K. Toneelvereniging te Warmenhuizen achtmaal voor een voile zaal en steeds toonde het publiek zich ten voile voldaan. Voor diegenen. die nog geen do nateur van Dindua zijn, en toch gaarne dit mooie blilspel wfllen zien. bestaat alsnog gelegenheid om zich op te geven als donateur en wel op Zondag 8 Februari van 11 1 uUr. tijdens het plaatsbespreken in het Gulden Vlies. ENQUETE JEUGD- EN SPORTVEREN1GINGEN De raadscommissie tot onderzoek van het jeugdvraagstuk heeft aan de alhier gevestigde jeugd- en sport verenigingen een vragenlijst toege- zonden inzake het jeugdwerk. De mogelijkheid bestaat, dat enkele verenigingen. welke op dit gebied werkzaam zijn. geen vragenlijst hebben ontvangen. omdat hun be staan of correspondentieadres op de secretarie niet bekend is. De secretarissen van die vereni gingen worden verzocht zich te verstaan met de heer G. de Munk, commies ter secretarie. alhier, op- dat zij alsnog in het bezit van een vragenlijst kunnen worden gesteld. Teneinde een volledig beeld te krijgen omtrent het jeugdwerk in deze gemeente. is het noodzakelijk dat alle jeugd- en sportvereni- gingen de vragenlijst nauwkeurig invullen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna S. P., d. van L. Cornelisse en C. M. J. Ewalds; Anna H. M.. d. van ,T. J. Tambach en H. M. Hofman; Kftroly N.. z. van K. I. Horny6k en A. C. Schaaf; .Tantina A., d. van J. Groot en C. A. Taman; Afra A., d. van G. H. Bek en A. Meiier: Eduard J. M.. z. van H. E. J. Feldmann en M. E. Bloothoofd. Ondertrouwd: Leendert Alders en Aaltje Penning: Louis F. van den Burg en Bregetta C. Schreuder; Hendrik C. Broek en Hendrika G. Hesselman: Johannes Kos en Cor nelia J. Hutting: Albert S. Bron en Johanna M. M. Meisehke. Overleden: Hendrik A. Kramm. oud 76 j., wedn. van V. Wagemaker. Een Franse pastoor, die hier in de omtrek gefourageerd had, wilde gisterenmorgen met de trein naar Amsterdam vertrekken. Hij had bij zich twee grauwe linnen reiszakken met levensmiddelen. Terwijl hij een der zakken in een 2e klasse rijtuig plaatstc liet hij de andere zak op 't perron even onbeheerd staan. Toen hij terugkwam om deze te halen, was hij verdwenen. Vermoedelijk heeft een der juist aankomende reizigers de zak meegenomen. AUTO'S MET AANHANGWAGEN BLIJVEN GEVAARLIJK ALKMAAR Gisterenmiddag om 3.30 uur, reed een bakker met een bakfiets over de Koorstraat in de richting van het Kerkplein. Een vrachtauto met aanhang-wagen reed hem achterop. De chauffeur van deze auto wilde de bakker inhalen en haalde iets te ver uit naar rechts. De bakfiets raakte bekneld tus sen 't trottoir en de aanhangwagen. De bakker werd van de fiets ge- worpen en kwam gewond op het trottoir terecht. De chauffeur van de vrachtauto had niets bemerkt en reed door. Een wielrijder haalde hem in op de Nieuwesloot en stelde hem van het gebeurde in kennis. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het blijft gevaarlijk met aan- hangwagens te rijden in de binnen- stad. BROEK II VERLOOR VAN SCHAGEN BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag j.l. verloor het 2e tien- tal van de Broeker Damclub met 155 van Schagen. Vooral het re- sultaat van C. Koedijk Jr viel in deze wedstrijd op. Gisteren werd de aangehouden zaak voortgezet tegen de Alkmaar- der Willem Gaastra, die in Juni '41 lid van de N.S.B. werd, omdat zijn vrouw en dochtertje halfjoden wa ren. Voorts was hij in Maart '44 ambtenaar bij het N.A.F. geworden. De zaak was de vorige maal aan gehouden, omdat besch. beweerde, dat hij de koerierster mej. T. de Jong had gewaarschuwd, dat zij door de Landwacht werd gezocht en omdat hij een jood had verbor- gen. Door getuigen werden deze be- weringen thans bewaarheid. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens stond het echtpaar Grijspaardev. d. Molen uit Heiloo terecht. De oude baas was in '41 N.S.B.-er geworden, evenals zijn vrouw. Dit geschiedde op aandrin- gen van een zekere Kronenburg, die het echtpaar d.m.v. de N.S.B. een verzorgde oude dag beloofde. Dat v. d. Grijspaarde blokleider was geweest, ontkende hij. Wel had hij een paar keer boodschapjes voor de blokleider gedaan. Het echtpaar was voorw. in vrijheid gesteld en had tot Febr. '46 huisarrest. Samen moeten zij een boete van f 3000.— betalen, doch hiertoe ziet besch. geen kans. Hij verzocht het Tribu naal dan ook de boete te willen verlagen. Uitspraak over 14 dagen. Een „collaborateur" Hendrik J. de Leeuw stond te recht, verdacht van collaboratie. Ook was hem ten laste gelegd, dat hij symp. lid van de N.S.B. was geweest, omdat hy enkele malen geldeiyke bUdragen aan het strijd- fonds had gegeven. Hier wist besch. echter niets van af. De collaboratie bestond hierin, dat hij aan Frontzorg eens een paar doosjes verdroogde tandpasta. wat sigarettenpapier en een paar bloem- bollen had gegeven! De president, mr Sehenkeveld, merkte zelf al op, dat er erger mis- drijven werden gepleegd! Mr Smal drong er op aan. dat de beschuldiging zal worden vervallen verklaard. Het Tribunaal deed terstond uit spraak en verklaarde de beschuldi ging vervallen. SCHAGEN. In meer dan een opzicht was de Donderdag gehou den markt van beperkte beteke nis. Tengevolge van het nu reeds byna 2 maanden voortdurende verbod tot het verhandelen van schapen, ontbreekt sedertdien deze hoogst belangrijke sector. Daar- naast schitterden nu ook nog de krulstaarten door afwezigheid. Er restte dus alleen nog een beperkt aantal paarden. wat rundvee, een geit en enkele kippen. Wat de eer- ste groep betreft. de geleerden zijn het er nog niet over eens, of nu van cen vooruitgang, dan wel van een teruggang in de paardenhandel sprake is. Voor de beste jonge rij- en werkpaarden wordt nog pl.m. f 600 tot f 900 betaald, voor de min- dere soorten, waaronder ook vallen de hitten en sleperspaarden, niet meer dan f 250 tot f 500. Slacht- paarden noteerden onveranderd. Handel zeer matig. Zoals uit de aanhef reeds kan blijken, sierden ook slechts een klein aantal koebeesten het markt- plein. De handelaren Baars hadden hun verse vee weer in de stal ge houden en deden daar vrij behoor- lijk zaken. De beste verse koe bracht het respectabele bedrag van bijna f 800 op. Meer normaal zijn echter de cijfers f 450 tot f 675. Gelde koeien biyven niet erg in trek. Voor f 450 moet er iets goeds geleverd worden, doch f 325 komt ook voor. Verse vaarzen f 350 tot f 550. Pinken pl.m. f 180. Over het ge heel genomen, schijnt de vraag naar rundvee als gevolg van de vrij zachte winter'en de daardoor vrij goede conditie van het weiland, stijgende te zijn, waardoor ook de hoge pryzen voor verse- en kalf- koeien verklaard kunnen worden. Op de pluimvee-afdeling was de stemming echter in mineur. Het kleine aanbod kon nog slechts met moeite worden geruimd. Slachtkip- pen f 2.50 tot f 4.vette konijnen f 6.tot f 8.eenden f 3.tot f 4.jonge konynen f 2.een geit f 40. MARKTOVERZICHT PURMEREND Het aantal zo- genaamde vette koeien was al heel klein en by velen laat de kwaliteit veel te wensen over, daar er maar een heel enkele A meer onder is te vinden. Omdat het overhevelen van de geldekoeien niet zo vlot meer gaat, wordt dat aantal er later op de dag niet veel groter op. De vraag naar geldekoeien was al heel aar dig. Er komen zo al wat weiders die langzaam aan beginnen een paar in te kopeu, wat tengevolge heeft, dat de prijzen vaster worden; men kan zien dat de zachte winter daar al invloed op heeft, daar de lande- ryen er zeer goed voorstaan. De bonncnhandel was ook iets vaster hedemorgen werd grif 6 centen ge boden. Het aanbod van de verse melkkoeien was niet te groot. de veehandelaren doen al heel kalm aan, omdat daarvan de prijzen hoog zyn te noemen. Voor een goed beest met flink melk is de vraagprijs dan ook tussen 800 en 900 gulden, wat de vlugge gang wel belemmert, want er is overigens wel liefhebbe- rij voor. In de halfpinken ging het nog wel niet geheel vlug, maar er was toch iets meer in te doen. De levering van de schapen en lamme- ren begint af te zakken en deze markt zal volgens inlichtingen nog wel enige weken gesloten blijven; wel kan met toestemming gehan- deld worden van boerderij tot boer- derij. Op de bokken- en geiten- markt was het een stugge beweging. Met de biggen ging de jiandel ook niet zo vlot als de vorige week, maar de prijzen konden vry goed gehandhaafd blijven. In de paarden schijnt ook iets meer leven te ko men en er was ook iets meer vraag voor 't leven. Op de pluimvee- markt was het weer aardig druk. Er waren veel oude kippen. zodat de prijzen daarvoor iets minder waren. Shirley Temple, die thans 19 jaar is. heeft et Santa Monica in Califor- nie het leven geschonken aan een dochter. Shirley, eens door de wereld aan- beden als kind-ster, huwde in 1945 met John Agar. De 1.600.000 hoofdarbeiders in de Britse zone van Duitsland zullen Dinsdag een proteststaking van 24 uur houden, omdat hun voedselrant- soenen lager zijn dan die van de handarbeiders. De Deense eerste minister. Hans Hedtoft, heeft in een radiorede ver klaard, dat Denemarkpn zich noch bij een West-, noch bij een Oost- Europees blok zal aansluiten. Ongeveer 100.000 arbeiders uit alle takken van industrie in Neder- Saksen (Britse zone) zullen Maan dag een staking van 24 uur begin nen als protest tegen de voedsel- schaarste. President Truman heeft Woens dag de oorkonde ontvangen van zijn benoeming tot erelid van de „Maastreechter Staar". Dit erelid- maatschap is hem aangeboden by wijze van eerbetoon aan de Ameri kaanse soldaten, die op 13 en 14 September 1944 Maastricht inna- men, als de eerste Nederlandse stad, welke van de Duitsers werd bevryd. De oorkonde werd de Amerikaanse president aangeboden door kolonel Edmond A. Gould, een voormalig officier van het geallieerde leger in Nederland. Bij de aanbieding van de oorkonde waren ook aanwezig de Nederlandse ambassadeur, mr. E. van Kleffens, en Frank Janin, een Nederlandse student aan de John Hopkins Universiteit te Balti more. Op een vergadering van de Na- tionale Belgische Vrouwenraad heeft eerste-minister Spaak ver klaard, dat er geen reden bestond voor het voorspellen van een oor log, daar de politiek van de Sow- jet-Unie meer ingegeven scheen door een onredelyke angst dan door een reele geest van bedreigen. Spaak verklaarde voorts, dat een politieke alliantie van west-Europa niet voldoende zou zyn. De veilig- heid zou vermeerderd worden juist door betere economische omstan- digheden. De minister-president sprak de hoop uit, dat in dit cri- tieke tydsgewricht de idealen van Bevin ten aanzien van een consoli- datie van west-Europa werkelyk- heid zouden worden. By beschikking van de minister van Landbouw, Vissery en Voed- selvoorziening is de heer J. de Veer te Schagen, waarnemend Provin- ciaal Voedselcommissaris voor Noordholland, thans benoemd tot Provinciaal Voedselcommissaris voor deze provincie. Bij K.B. zyn benoemd in de pro vincie NoordHolland: tot dijkgraaf van het Hoogheem- raadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West- Friesland, J. Posch te Oterleek; tot Hoogheemraad van het Hoog- heemraadschap van de uitwateren de sluizen in Kennemerland en Westfriesland, J. Boekel te Zuid- en Noord-Schermer. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Koninklyke Landmacht: Sold, le kl. A. Hendriks, uit Brun- sum, gesneuveld 20 Jan. 1948. Sold. R. A. Vellinga, uit Leeuw- arden, overl. t.g.v, oorlogsverwon- ding 21 Jan. 1948. Sold. P. F. Doon, uit 's Graven- hage, overl. t.g.v. •oorlogsverwon- ding 22 Jan. 1948. 2e luit. G. T. H. Bom, uit Batavia, gesneuveld 23 Jan. 1948. Korp. J. A. de Broos, uit Bergen op Zoom, overl. t.g.v. oorlogsver- wonding 24 Jan. 1948. Sold. T. van Gelder, uit Renkum, gesneuveld 24 Jan. 1948. Sold. L. Ouwerkerk. uit 's Gra- venhage, gesneuveld 24 Jan. 1948. Sold. L. Wessel, uit Schiedam, gesneuveld 25 Jan. 1948. Sold. A. van Ryswoud, uit Rot terdam, gesneuveld 26 Jan. 1948. Kon. Nederl.-Indische leger: Amb. sold, la kl. J. Kalarie. Man. sold. 2e klasse artie, R. H. B. Rasuh. Tor. sold. 2e kl. inf. E. Dandi. Eur. mil. sold. 2e kl. G. T. Elliot. Allen afkomstig uit Ned.-Indie. Koninkl Marine: Geen verliezen gemeld. Van gezaghebbende zijde te Was hington wordt vernomen, dat de V .S. het Sovjet-protest tegen de plannen voor het gebruik van het vliegveld Mellaha .nabij Tripoli (Libye) ten behoeve van Ameri kaanse vliegtuigen, botweg van do hand zullen wijzen. Deze verwer- ping zou vervat zijn in een ant- woord van het ministerie van bui- tenlandse zaken op 2 Februari. wanneer de V. S. ook de Sovjet- nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de aanwezigheid van Ameri kaanse oorlogsschepen in Italiaan- se wateren, zal beantwoorden. Het 7176 to>> metende Amerikaan se s.s. ..Washington Irving" eigen- dom van de rederij ..Eastern Gas and Fuel Association" en thuis be- horend te Boston, is gisterenavond, komende van Antwerpen, op de Westerschelde ter hoogte van Vlis- singen aan de grond gelopen. 2 Sleepboten uit Vlissingen hebben het intussen weer vlot gesleept. Nu B. en W. van Bergen op Zoom besloten hebben de straatcarnaval dit jaar voor het eerst weer door- gang te doen vinden, hebben zowel de katholieke als de protestantse geestelijkheid van de stad zich met een schryven tot het gemeentebe stuur gewend met verzoek dit be- sluit alsnog in te trekken en de straatcarnaval niet te doen door- gaan. Middenstanders 912 Maart: Verioofde meisjes 1619 Maart: Meisjes 2427 Maart: Heren Onderwyzers Opgave te richten: Directie Retraitehuis Bergen N.H. HEILOO Onder voorzitterschap \thn burgemeester Kalff kwam de raad Vrydagavond bijeen. Afwezig met kennisgeving'de heer J. Bolten (r.k.). De notulen van de vergaderlngen van 29 December 1947 en 5 Janauri 1948 werden, behoudens enige op- merkingen van de heren Bosma (C.P.N.)Rus en Olivier (P.v.d.A.), goedgekeurd. De voorstellen van B. en W. tot conversie van een geldlening en tot aanstelling in vaste dienst van de gemeentewerkman J. Leering wer den z.h.st. aangenomen. Aangezien mej. A. J. S. Vahl be- dankt heeft als onderwyzeres der U.L.O., is een vacature ontstaan, waarvoor drie candidaten waren ge steld, t.w. de heren Zwagerman, v. d. Graaf en de Goede. Door het bedanken van de heer Zwagerman, stelt voorzitter voor de heer v. d. Graaf (no. 2 op de voor- dracht) als dusdanig te benoemen. Heer Kraakman (r.k.) vraagt of er niet meer candidaten zyn. Hij vindt de keuze nu zeer beperkt. Voor zitter antwoordt hierop, dat de heer Zwagerman op 20 Januari bedankte, dus de tyd ontbrak om andere ge- gadigden op te roepen. Hy advi- seerde alsnog no. 2 te benoemen. Aldus geschiedde. Het voorstel van B. en W. om tot onteigening van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan Centrum, oyer te gaan, werd, na een opmer- king van de heer Vermeulen (chr.), die vroeg of alles in het werk was gesteld om het vrywillig te doen gebeuren, aangenomen. Vervolgens werden de gemeente- rekening en die van het grondbe- dryf over 1946 voorlopig vastgesteld. Tevens werd op voorstel van B. en W. het verzoek van het bestuur van de R.K. Jongens- en Meisjes- school, om een bedrag ad f 444.32 ter beschikking te stellen voor aan- schaffing van nieuwe leer- en hulp- middelen, goedgekeurd. Ook werd besloten tot aankoop over te gaan van een perceel grond van de heer G. M. van der Sluijs, gelegen in het uitbreidingsplan Centrum. Hierna volgde sluiting. Heilooerdyk, 28 Jan. '48 EEN DEVIEZEN MOORDENAAR Op de HeiloKrdijk wonen ook belastingbetalers.) Naar aanleiding van uw artikel onder bovenstaande titel in uw blad van 27 Jan. j.l. zou ik gaarne het volgende onder de aandaeht van uw lezers willen brengen Een dergeiyk geval vindt men ook veel dichterblj, n.l. in de ge meente Alkmaar en die weg heet Heilogrdijk, in de volksmond ge noemd ,.het zwarte weggetje" met de klemtoon op zwarte. Deze weg, die de verbinding vormt tussen de Kennemerstraatweg en het Noord Hollands Kanaal en het uitgangspunt is voor de Boe- kelermeer, doet zeker niet onder votpr het zgn. Krabbedammergat. Ook hier ligt de oorzaak in het- zelfde feit n.l. de gemeente heeft er geen belang bij, maar een deel van de gemeenschap toch zeker w£l cn dit beperkt zich niet alleen tot de bewoners van de minder bebouwde kom. Al rijden er wel geen autobussen overheen, er kruipen en slingeren wel auto's met bussen over. Men moet ze maar eens zien gaan de melkauto's van ..Neerlandia" en de N.V. Leympf. Ze kruipen gewoon, om te voorkomen, dat de bussen met melk van hun wagens springen. De tuinders en groenten-expedi- teurs tobben dagelijks om hun pro- ducten onderweg niet te verlie zen. De schillenophalers, veevoe- der- en kunstmesthandelaren jam- meren, omdat de veehouders haast niet te bereiken zijn. De bewoners uit de omtrek hui- veren om per fiets naar de stad te gaan en zijn ze na vele acrobatische toeren eenmaal weer teruggekeerd dan kijken ze angstvallig naar hun karretje, of ze onderweg geen lamp, bel, achterlicht of spatbord verloren hebben. En zo zou ik door kunnen gaan met de bakker, de slager, de krui- denier enz. enz, en de krantenbezor- ger niet te vergeten. Hier in dit geval ligt de schuld toch bij de bestuurderen van de gemeente Alkmaar al heet de weg ook Heiloer..dyk en ik vraag mij af: Waarom wordt deze weg zo stiefmoederiyk behandeld. Dragen wy niet ons steentje bij in de hui dige periode van voedsel- en mate- riaalschaarste, of zijn de verant- woordelyke personen met dezelfde gedachten veryuld als de bakker die met zijn bakfiets in een kuil was gcraakt en er alleen niet meer uit kon komen en toen tegen me zei: ..Jullie behoeven hier zeker geen belasting te betalen." Of gaan ze van dit standpunt uit n.l.: De bewoners zijn verstoken van electriciteit (dus ook straatverlich- ting) gas en waterleiding en zullen zich ook wel met een onbegaanbare en verwaarloosde weg behelpen. Ook hier heeft de Ryksverkeers- inspectie vergeten de weg af te sluiten, doch hiermede zou het euvel niet verholpen zijn. Als eerste maatregel zou ik het gemeentebestuur willen aanraden een bord te plaatsen by de Van Houtenkade. waarop staat met dik- ke vette letters: „Na zonsondergang verboden, voor onbekenden levens- gevaarlijk" En als tweede een zo spoedig mogelyk opvullen en behar- den van bovengenoemde weg om erger te Voorkomen, Mynheer de redacteur, by deze myn oprecht hartelijke dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend N. H. BERGER, Heiloerdijk 30, Alkmaae.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2