STAKEND ITALIE zijn mannetje qevonden i. OM ERICS LIEFDE FANFANI: vergadert alleen na middernacht EEN ECONOMISCH DRAMA AAN DE LANGEDIJK r Glasblazers onder hoogspanning NHEUW NOORDHOLLANPS DACBLAD - Zoterdag 31 Januori 1948 PAG. 3 De weg naor 't accoord gaat door de maag (Van onze Romeinse correspondent) rf HET BIHTENLAND moet Italie nu wel bekend staan als het kampioenland voor de stakingen. Er is geen bedrijf noch ambt meer op te noemen, of de beoefenaars ervan hebben gedurende het laatste half iaar enkele dagen gestaakt. Staken is het parool in Italie, niet alleen voor fabrieksarbeiders, maar ook voor rechters, advocaten, doktoren, staats- en gemeenteambtenaren wi employe's van banken. Bij Genissicrt in Frankrijk is men thans begonnen met het vullen van een waterreservoir, dat ingeschakeld zal worden bij een der grootste electrische krachtstations in Europa. Een enorme stuw- dam zal de grote watermassa's tegenhouden. Men verwacht, dat het nieuwe station een productie van 1% milliard kilowatt per jaar zal leveren. Hier ziet men hoe het water van de Rhone zich als een kunstmatige waterval uitstort in het kunstmatige meer. Zei U iets? De Benelux mas het woord dat op een onbewaakt ogenblik is uitgevonden door een collega, die niet gedacht had, dat het zulk een vlucht zou nemen, dat zelfs officiele instanties het zou den ovememen. Het is, zo meet men, niet de aanduiding van een zeep- of stofzuigermerk, maar van de overeenkomst tussen Belgie, Nederland en Luxem burg, inzake handel e.d. Nu wil- len ook Frankrijk en Engeland zich er bij aansluiten. Dan wordt die Benelux een macht en men probeert al, ons duidelijk te ma- ken, dat het dan Enfrabenelux zal moeten worden. Het wordt hoe longer hoe fraaier. Intussen wordt er op krasse wijze en zeer „luxe" gesmokkeld, alsof de tol- grenzen al weggevallen zijn, wat wel de bedoeling is van de Be nelux, maar zover is het nog niet. Leden van het Concertge- bouw smokkelen in de foudraals van hun muziekinstrumenten en anderen smokkelen in wapen- tuig en telkens gaat het om iets, dat een ideaal van menig vrouw schijnt te zijn: Ny'lonkousen. En altijd uit zuidelijke richting, uit de richting van de Benelux. Maar 't is de benen-luxe, die de stemming in Benelux bederft Uitvoering Bestand op West-Java verloopt naar wens Landloper stak hooiberg in brand Onverkoopbare groenten Katholieke Actualia J V. De Duitsers mogen. nu weer demonstreren. Niet alleen in verband met de voedselschaarste, maar ook tegen een blijvende verde- ling van hetgeen eens het „Reich" was, waarop ze zo trots wa ren. Zo ziet men hier een massale bijeenkomst in het verwoeste Neurenberg, waar een groot opschrift geen twijfel laat bestaan over het doel der demonstratie. Men eist zelfs al weer, zoals men ziet. Bekende klanken, die in onze oren nog niet verstorven waren Wat leeft er in ons land Levend kristal uit vuur en zand VII (Van onze speciale verslaggever) IN DIE GLOEIENDE HEL krijgen ze ons niet zeiden de boeren uit de Bommelerwaard jaren terug, toen in Leerdam de enorme glasindustrie begon. Ze hebben het lang volgehouden, de boe ren, om zich te weer te stellen tegen deze helse duivel, die des nachts vlammen uitspoog en overdag de hemel bedekte met geel-grijze wolken. Totdat er een paar, moe van het steeds maar ronddolen over de kleine akkers, zich kwamen melden en zich prijsgaven aan de hel met't gevolg, dat na enkele maanden nog meer plattelanders kwamen. Nu is die gloeiende hel uit de ge- dachten verdwenen en in de plaats daarvan zijn de mensen er hardwerkende, zwetende en zwoegende blazers geworden, die het land voorzien van schalen, glazen, {lessen en kunstproducten van het levendste kristal. Amerikaanse Dakota in Frankrijk neergestort Lifster slachtoffer van aufo-ongeluk Het demobilisatiekamp „De Boskamp" te Huis ter Heide is offi- cieel geopend. Tijdens de rondgang v.l.n.r. kolonel Goedewagen, luit.-generaal Kruls, Z.K.H. Prins Bernhard en majoor de Bijll Nachenius. FEUILLETON door HARRIS BURLAND Het motief van de stakingen ligt steeds in een eis van salaris- of loonsverhoging, dus zolang de waarde van de lire dalende blijft, houden we bier ook het genot van stakingen. De intensiteit, waarme- de dit middel in Italie wordt aan- gewend om verhoging te verkrij- gen vindt haar oorzaak in de om- standigheid, dat de hoofdraad der vakverenigingen in meerderheid communistisch is en dus de sta kingen vooral aanbevelen als mid- del om de katholieke regering, waarin De Gasperi geen communis- ten als collega's wenst te hebben, zoveel mogelijk dwars te zitten. Maar De Gasperi heeft een mid- del, of liever een man gevonden die de communistische actie van de vakverenigingen eenvoudig neu- traliseert. Dit element van neutralisatie in het kabinet De Gasperi is Fanfahi, de minister van arbeid. De onder- handelingen, die gevoerd moeten worden om de stakers weder aan het werk te zetten, worden steeds onder leiding van deze minister gehouden. Een „vondst" van De Gasparie Gezien de lawine van stakingen die door geheel Italie gerold is, zou men met recht hebben te ver- onderstellen, dat de Italiaanse mi nister van arbeid 'n persoon moet zijn, wiens zenuwgestel al sedert maanden deerlijk geschokt is en die. op de dmir physiek en moreel uitgeptrt. op pensioen gesteld zal worden lang v66rdat het ministerie De Gasperi aan het einde van zijn regeringsperiode zal komen. Het tegendeel is echter waar. Zijne Excellence Fanfani is het phenomeen, dat nog tientallen van stakingen zal kunnen weerstaan, zonder maar iets van ziin levens- lust te verliezen. Maar het is dan ook, alsof De Gasperi zijn minister van arbeid onder de massa der Italianen gevonden heeft. zoals een filmster bij toeval op de aardbol ontdekt wordt. Op 3 Juni van het jaar 1947 nauwelijks geinstalleerd in zijn ministerie had Fanfani zijn eerste proef te doorstaan met de staking van de bakkers te Rome zodamg te doen eindigen. dat de Romeinen hun vers broodie op 4 Juni met zouden missen. Het dagelijks rant- soen van 200 gram brood in Italie is slechts te verorberen m de toe- stand van vers brood; zodr-a, net enigszins oud wordt. gaat de kwa- liteit gelijken op die van het be kende fascistische brood, een sa- menstelling van allerlei soorten van elementen, met uitzondering van graan. De conferenties met de vertegenwoordigers van het syndi- kaat der bakkers duurde tot 4 run- in de morgen, maar Rome had op 4 .Tuni ziin vers brood. Zo men Fanfani over zijn arbeid als minister hoort spreken. bemerkt men. dat zijn leVensloop met uit weken en maanden bestaat. maar uit stakingsperioden. In zijn ge- sprek gaat hij. van de nacht der bakkersstaking over naar de pen- ode van de dageeldersstaking. om dan enige bijzondere feiten aan te halen van de staking der gasfa- briekarbeiders of der consumptie- winkels. Fanfanie verschijnt rond middemacht Het geheim van het succes van deze minister ligt in het feit, dat hij niet anders dan des nachts con- fereert. Want hij heeft volgens zijn verklaring ontdekt, dat de mindere of meerdere psysieke weerstand van de leiders der stpkingen gedu rende deze conferenties een voor- name factor vormt om deze laatste ertoe te krijgen het parool om het werk weder op te nemen door te geven. De nachtelijke uren putten volgens zijn mening deze leiders uit, maakt hen gedweeer om naar ziin raadgevingen te luisteren, ter- wijl hij zelf op de leiders voor heeft een uithoudingsvermogen te bezitten, die men in een persoon van zijn gestalte een meter zes- tig niet zou verwaehten. De besprekingen over de eisen der stakers beginnen reeds in de namiddag. Fanfani blijft rustig in zijn werkkamer, terwijl in een aan- grenzend vertrek enige ambt^na- ren van zijn ministerie levendig met de vertegenwoordigers van de stakers debatteren. Nu en dan wordt aan Fanfani de stand van het debat medegedeeld. Tegen mid demacht mengt Fanfani zich in de besprekingen, fris van lijf en ziel, gEmlachend alsof hij zo juist uit 'n verkwikkende slaap is ontwaakt, terwijl zijn tegenstanders reeda lang door vermoeienis physiek zijn uitgeput. In de regel komt men in de vroege morgen tot een overeen- komst. zo niet, dan herhaalt Fan fani de volgende dag hetzelfde werkprogram. De waarde van een goed diner Voor de staking der daggelders, waardoor de rijstoogst in de Povlak te gevaar liep te mislukken, duur- den de onderhandelingen 72 uur, waarvan de minister er slechts 12 op zijn bed heeft doorgebracht. De eerste avond van deze driedaagse onderhandelingen heetft de minis ter aan de vertegenwoordigers van de daggelders een souper aangebo- den, dat op de begroting van zijn ministerie met een uitgave van 20.000 lire vermeld staat, maar in de late avond van de tweede dag heeft hij zijn tegenstanders een uur vrijaf gegeven om enige res taurants in de omgeving van zijn ministerie te bevoordelen. Hij zelf at niet om fris te blijven. De on- derhandelaars keerden aan de con- ferentietafel terug met alle gevol- gen, die de vertering van een zwaar souper met zich medebrengt, ter wijl de minister opgewekt en vro- lijk de onderhandelingen 's naor- gens om 7 uur onderbrak tot 1 uur in de namiddag, daar hij om half elf een ministerraad moest bijwo- nen. De derde dag om 3 uur namen de leden van het syndikaat de voor- stellen van de minister aan. Mevrouw Fanfani vindt het al- lesbehalve prettig. dat haar man zich een werkmethode heeft geko- zen, welke alleen des nachts tot gunstige resultaten leidt. Enkele dagen geleden was zij uit Milaan naar Rome overgekomen om enige gezellige uren met haar echtgenoot door te brengen. Met grote be- zorgdheid in haar stem verklaarde zij aan enige journalisten, dat Z.E. in de tijd van zijn professoraat aan de katholieke hogeschool te Milaan beslist acht uren per etmaal moest slapen om arbeidsvaardig te blij ven. terwijl hij nu als minister nog slechts slapeloze nachten kent. -0 Een speciale verslaggever van Aneta meldt, dat de republikeinse commandanten nit Djogja de or der hebben ontvangen zich bij de naastbijzijnde Nederlandse post te melden, waaraan de commandan ten gevolg hebben gegeven. Naar schatting hebben zich al 10.000 re publikeinse militairen gemeld. De demobilisanten zullen naar hun woonplaatsen worden vervoerd, voor zover nodig voorzien van door de overheid verstrekte kleding en andere textielgoederen. Indien hij zulks wenst. kan de demobilisant deel gaan uitmaken van de veilig- heidsbataljons van de Negara West- Java. Hoewel het ook niet bekend is of alle T.N.I.-troepen aan de be- velen hunner commandanten heb ben gehoorzaamd en zich hebben gemeld, is de algemene indruk, dat dit voor een aanzienlijk gedeelte wel het geval is geweest, mede door de slechte voedseltoestand der betrokken onderdelen. Vrijdagnacht verbrandde te De- venter aan de rand van de stad na- bij de psychiatrische inrichting „Brinkgreven" een van de daar staande zeven hooibergen. Het hooi en een paar landbouwwerktuigen gingen verloren. De politie arres- teerde in verband hiermede een 70- jarige landloper uit Hoogeveen, die bekende de hooiberg in brand ge- stoken te hebben. Het speeet hem, dat ook de andere hooibergen niet in brand geraakt waren. Het zal nog tot weinig buiten-' siaanders doorgedrongen zijn, dat zich aan de Langedijker Groenten- veilingen op het ogenblik een eco- nomisch drama afspeelt. Wat is er aan de hand? Welnu, tienduizende kilo's goede koob draaien dagelijks door; onver- koopbaar, terwijl duizenden kilo's voor veevoer worden bestemd, daar ze niet langer bewaard kunnen worden. Wat is de oorzaak van deze nood- lottige ontwikkeling? Wij kennen twee hoofdoorzaken; enerzijds de slechte weersomstan- digheden en anderzijds de kortzich- tige regeringspolitiek. Het eerste kunnen we afblijven, maar over het "laatste willen we wel iets zeggen. U moet weten, het drama heeft een voorspel. Verschillende produc- ten van de grove tuinbouw vormen reeds enige jaren de sluitpost van de binnenlandse voedselvoorziening. De soms fantastische hoge prijzen van de glascultuur-producten moes- ten een compensatie vinden in een prijzenbinding voor de winter- groenten. Wij herinneren in dit ver band aan de woorden gesproken door den heer Vondeling op het Congres van de P.v.d.A., voorjaar 1947. Deze heer zeide letterlijk: „De boeren en tuinders hebben de plicht Sinds 1945 bestaat Stoel. zal de eerste die landen, welke te Vinona Lake in de volledige katholieke achter het „ijzercn V.S. een vliegschool versie zijn, die men gordijn" liggen, wor- voor missionarissen min of meer zal kun- den verwacht. Op die momenteel een nen beschouwen als minstens een millioen honderdtal leerlingen de Chinese standaard- pelgrims wordt gere- telt. Het vliegveld vertaling. Als taal- kend, 9 Een van de heeft drie startbanen kundig revisor werd bekendste leden van en valt op door de aangesteld maarschalk de Anglicaanse gees- volgende tekst, die er in reuzeletters zicht- baar is: „God is my co-pilot" (God is mijn mede-piloot). 9 Uit de Joegoslavische communistische bla- door Tito1' naa'r vo- Tsjang-Kai-Sjek. Het telijkheid, bijzonder ren geschoven Natio- ^eer moeilijke werk vermaard als predi- nale Kerk een „bis- belooft bijzonder goed kant Father H Nye, srhoD" heeft eekre- te worden en vonge heeft zich in de Ka- gen in de persoon Chinese letterkundige tholieke Kerk laten van de afvallige Slo- vertalingen van de opnemen. Gelijk met veense priester Ra- Bijbel te overtreffen. hem is ook zijn echt- dovan Jost, die op In het H. Jaar 1925 genote in de Kerk op- 21 December j.l. door bezochten 800.000 pel- genomen. De Del- de oud-katholieke bis- grims de Eeuwige gische Jezuiet P. schop van Zagneb ge- Stad. Maar in tegen- Struif heeft, na 40 wijd is. A De nieuwe stelling met toen, zal jaar missiewerk m de vertaling van de Bij- thans de grootste Congo te Brussel zijn bei in de Chinese taal stroom vreemdelin- gouden priesterjubi- ondemomen door Z gen uit Noord. en leum gevierd. De 72- exc Woe-King-Hsi- Zuid-Amerika komen jarige keert binnen- oeng Ambassadeur terwijl er minder uit kort naar zijn mis- van China bij de H. Europa, vooral uit siepost terug. het volk goed, overvloedig en goed- koop te voeden". Ja. ja, we hebben dus enkel de plichten en geen rechten. De Regeringspolitiek ten opzich- te van de grove tuinbouw tekende zich begin 1947 reeds duidelijk af. 1000 ha. extra teeltvergunning voor bewaarkool werd uitgegeven. In April spraken we in enkele vakbladen de veronderstelling uit, dat de 1000 ha. extra vergunning wel eens een middel kon zijn tot prijsdumping. Door sommige tuin ders. die blijkbaar nog vertrouwen in de regering hadden, werd ®s deze woorden nogal kwalijk geno men. Maar helaas, dit vertrouwen der minderheid is beschaamd ge- worden. Toen de buitengewone droogte van de vorige zomer zich aandien- de, begonnen de prijzen der groen ten op te lopen en het dumpings- plan van de regering dreigde te mislukken. Daarom werden nieuwe plannen uitgebroed en de vernuf- tige Haagse breinen, n.l. maximum- prijzen voor de wintergroenten. En deze werden toen vastgesteld op 'n zodanig schandelijk laag niveau, dat de veilingen van Noordholland op korte termijn beraadslaagden en inderhaast met een tegenvoorstel kwamen, n.l. een gedeelte van de aanvoer beschikbaar te stellen voor de zgn. goedkope winkels. Dit werd aanvaard en door ons beschouwd als het beste van twee kwade dingen, doch Den Haag was nog niet gerust. Aan de normen: goed en goedkoop was voldaan, zo dacht men, maar hoe staat het met: overvloedig. Geen nood. Er werd slechts een gedeelte voor export vrijgegeven. De binnenlandse voor- ziening mocht geen gevaar lopen. Welnu, de opzet is volkomen ge- slaagd: een overvloed aan groenten voor het binnenland en meteen een prijsdrukking. En dan is er nog een Minister van Landbouw die durft beweren dat de prijzen voor de wintergroenten zijn vrijgelaten. Maar met dat al zitten we met de gebakken peren. De goedkope winkels zitten vol, maar het pu- bliek wil niet goedkoop eten en betaalt graag het driedubbele voor jonge en diepvries groenten. De exportkleppen zijn naar alle kanten hermetisch gesloten. Wel worden contracten afgeslo- ten, maar er komt steeds wat tus sen* nu is het een deviezen-kwestie dan weer schijnt toeristen-verkeer belangrijker te zijn dan onze groen- ten-uitvoer. Heeft onze Regering elke export- mogelijkheid tot het uiterste uitge- buit? Wij betwijfelen het. Er ligt een waas van geheimzinnigheid over de zaak. Wat er precies gebeurt weten wij niet, maar wij weten wel dat wij stikken in de groenten, terwijl andere landen er naar hun- keren en in enkele hongersnood heerst. Intussen dreigt er voor vele tuin ders het' spook der armoede. Wat zegt U, gelooft U dat niet? Ja. als men bedenkt dat de Langedijker veilingen over 1947 een gezamen- lijke omzet hadden van ruim 13 millioen gulden, is het bijna niet te geloven. Nooit tevoren echter liep de omzetten der tuinders zo uiteen als dit jaar. De 6en ontvangt veel, de ander bijna niets. De gele kool die momenteel voor veevoeder be stemd wordt. is een massaproduct en velen hebben bijna niets anders en daarbij nog zo goed als al hun pootaardappelen in voorraad. De hoge kosten voor levensonder- houd en buitengewone hoge be- drijfs-exploitatiekosten in aanmer- king genomen, is de financiele toe- stand van talrijke tuinders zeer critiek. Dit moet van de daken ge- schreeuwd worden. S.O.S. Hoogste nood. Hier moet onverwijld worden ingegrepen. Zal men in Den Haag nu inzien dat er uit een ander vaat- je getapt moet worden df is hun doel bereikt? Zo is thans de stand van zaken, zeven wel^en nadat de regering be- sloten had tot instelling van w-"11 kope winkels omdat de consument kalagde over hoge groemenprijz^.i. K. Bekker. De Amerikaanse Dakota, die ver- mist werd tussen Istres en Udine is vijftien km. van Digne (zuidwest Frankrijk) teruggevonden. Het toe- stel ligt ondersteboven, bijna vijf en twintig honderd meter boven de Zeespiegel in de bergen. Er werden geen tekenen van leven waargeno- men. De luchtreddingsdienst van AixenProvence neemt deel aan de pogingen om het vliegtuig te na- deren. De historie wilde nu eenmaal. dat Leerdam de hoofdzetel werd van het glasblazersgilde. Vroeger, jaren terug, waren er hier en daar kleinere werkplaatsjes verspreid, maar zoals dat steeds gaat met der- gelijke ondernemingen, op de duur komen er contacten en groeit het proces van samenwerking en sa- menvoeging. Het kleine fabriekje in Leerdam groeide zo uit tot een complex, waar op het ogenblik 1600 mensen werken, om Nederland te voorzien van de broodnodige huis- houdelijke en handelsartikelen en ook om en passant nog ettelijke kostbare deviezen uit het buiten- land hier naar toe te halen. Nog niet genoeg Of er nu zoveel verwoest is, of dat er geweldige hoeveelheden worden gebroken moet in het mid den blijven, maar de feiten spre ken en die zijn, dat er jaarlijks 7 millioen stuks glasservies uit de blazerijen vertrekken naar de be- volking. En nog is dit niet genoeg. omdat er nog moet worden inge- voerd o.a. uit Tsjecho Slowakije. Dat zijn de eerste indrukken, die deze verhitte werkplaats van de glas-nijmph oplevert, maar midden in die smeltkroes van zand, kalk, soda en nog wat bijzondere produc- ten (fabrieksgeheimen) komt de allergrootste indruk, die is, dat hier toch wel hard moet worden aange- pakt, om alle borrelvrienden hun mooie glaasjes te geven en om alle jonge paren in de glas-uitzet te steken en vooral om de huisvrou- wen weer te voorzien, van deze zo kostbare, maar uiterst breekbare, gebruiksartikelen. Het hoofdbestanddeel van glas bestaat uit zeer fijn zand, dat deels uit de St. Pietersberg bij Maas tricht, deels uit de zandstreek en verder uit het buitenland wordt aangevoerd. Daarbij is nodig een hoeveelheid kalk en soda (4 delen zand, met 2 delen kalk en 2 delen soda) en dat hele husseltje wordt gemengd, om dan in de enorme ovens te verdwijnen. Natuurlijk moet er nog wel meer in dat meng- sel, want in- de werkplaatsen, net- jes afgeschut, staan geheimzinnige kisten en tonnen, waar dat bepaal- de spul in zit, maar ja, dat zijn nu eenmaal de geheimen van de fa- briek, die niemand. zelfs niet de vriimoedigste. te weten zal komen. De ovens staan dag en nacht on der een verhitting van 1400 graden en het is er in die werkplaatsen wel zo heet, dat een leek er alles van ziet draaien. Dat hondenhokje, zoals de stokers die ovens noemen, wordt uitwendig verwarmd met olie en in die open muu nen wagens vol kostbaar mengsel. Dat mengsel smelt zo maar, zon der dat je er iets van ziet en de glasblazers nemen er met hun lan- ge pijpen telkens wat af en blazen, zoals wij op onze mondharmonica, of trompet, rustig in hun instru ment en de glaasjes, karaften en I vaasjes komen aanbengelen, ruw en onbewerkt, maar met een dui- delijke vorm. Die glasblazers heb- i ben een gevoel om hun adem te gebruiken als een bijzonder werk- tuig; ze varieren in alle mogelijke leeftijden van kleine jongens tot oude mannen en ze werken in een ruk door. Daarnaast zijn er nog de grote machines voor de vervaardiging van flessen voor handel en zieken- huizen, die er duizenden per toer (8 uur werkdag) afleveren. Deze machines gaan dag en nacht door en fabriceren grote hoeveelheden voor het buitenland, speciaal voor die landen, die in de oorlog weinig financiele schade opliepen, zoals Zwitserland en de Zuid-Ameri- kaanse staten. Zo komen er 1390 litersfleseen per dag te voorschyn en 1800 halve literflesBen, terwtjl kleine mediconfiesjes met 4 a 5 duizend per dag naar bnlten vliegen. Maar daarnaast fatoriceert Leer dam nog de mod erne glas-servie- zen, juist omdat er een groot te- kort is aan keramiek. Van deze zgn. „ntility"-serviezen worden per dag gemiddeld een kleine twceduizend afgeleverd. Het edele amhacht Dit is allemaal nog het massa product, maar kom dan eens in de afdeling, waar gewerkt wordt met dat onovertroffen kristal; het Ujkt of je in een soort heiligdom bin- nenstajpt, waar een grote rust heerst en waar alleen de prachtige glazen en vazen fonkelen in allerhande lichtval. In dat mooie kristal mag geen kalk en soda worden verwerkt, wel menie en pot-as en nog wat andere substanties, ook al weer geheim. Dat zijn van die kostbaarheden, die er maar een per soort worden gemaakt, zoals het servies van de Engelse kroonprinses, dat uit hon derd stuks bestond en nu weer het servies van ons eigen Prinselijk Paar, dat juist in bewerking was en waar de hand van de grarveur strelend over ging bij het inzetten van het monogram „Soestdijk". En dan die vazen met hun le- vende gloed van licht en allerlei schakering van kleuren, ook al stukken die er als eenling uit ko men, omdat ze iets bijzonders moeten blijven. Hier wordt het massaproduct geboren en daar naast is er het edele ambacht van de kunstnjjverheid, welke be- oefend wordt door eenvoudige mensen uit de Bommeler waard en uit Noord-Brabant ergens van onder Den Bosch. Hele eenvoudige mensen, die blu zijn met een weggegeven eigaret, maar die in hun ogen een bijzon dere kinderlijke blik dragen, wanneer je vol bewondering zo n zeldzame vaas in je handen neemt heel voorzichtig en teer, omdat het iets kostbaars Is. Naast dh duizenden stuks, die voor ieder bereikbaar zijn, komen er de glasproducten, die speciaal worden besteld, door iemand die wil genieten van iets zeldzaams, vaasjes voor rozen en voor orchi- deen, ieder met hun eigen kenmerk als onderdeel van de levende na- tuur, grote stukken en vensters voor kantoren en ateliers, waarop symbolen worden gespoten met ragfijn zand. Ook dat is iets bij zonders, dat spuiten met ragfijn zand, waardoor het glas wordt uit- gehold en de open delen verdwij nen. zodat de mooiste figuren te voorschijn komen. Zo trekken iedere dag de zware vrachtauto's, volgeladen met de kostbare glas-verbruiksartikelen t land in en ze bezoeken de andere naties. om ook daar de producten af te leveren: duizenden, serviezen, glazen. flessen in allerlei grootte en vormen, vazen en beelden en varen de schepen de Bommeler waard uit in alle mogelijke rich- tingen. Want het Nederlandse glas is edel en goed en de mensen hebben het allemaal hard nodig. T. v. d. H. (wordt Vervolgd) Donderdagavond is op de Amers- foortseweg onder Apeldoorn een personenauto, bestuurd door R. de Jong uit Heerde, op een stilstaande tankauto gereden, waardoor een naast hem zittende verpleegster, de 26-jarige mej. E. Singer uit Zutphen, die van Amersfoort af had gelift, op slag werd gedood en de bestuur- der zwaar werd gewond. Hij werd in het Juliana Ziekenhuis opgeno- men. Zijn toestand is naar omstan- digheden redelijk. 22. I Hij gromde en ging voort met zijn vervelend werk. Zij begon de juwe- len een voor een voorzichtig weg te bergen. De zon was verdwenen en de kamer grijs en somber. De juwelen schitterden niet meer. Toen ze allemaal in de doos waren, sloot ze het deksel en zuchtte. Dan borg ze het kistje weer weg, sloot de brandkast, ging naar haar vader, gaf hem de sleutel terug en bleef naar buiten staan kijken in de val- lende schemering. De regen had op- gehouden en de lucht boven de hoge muur achter het huis was don- kerrood gekleurd. Ze ging naar het venster, deed het open en ademde met behagen de frisse lucht in. Ach ter de muur hoorde ze de stemmen van schippers, die elkaar iets toe- riepen en het loeien van sirenen en het stampen van machines. Opeens schrok ze en staarde naar de hoge muur. Ze meende zeker ge zien te hebben, dat de houten deur in de muur iets naar binnen boog, alsof iemand er tegen duwde, om haar open te doen. Ze wist, dat die deur gesloten was. Maar voordat ze iets tot haar vader zeggen kon, werden de planken van de deur versplinterd en vielen kapot op het grint. In de opening verscheen de zware gedaante van een man. Ze kon zijn gezicht niet zien. Het wa ter stroomde uit zijn kleren en vormde plasjes op de grond, waar hij stond. Hij bleef even staan kij ken. Hij was de rivier overgezwom- men en in een val gelopen. Hij be- vond zich op een ommuurde plaats, waar hij niet uit kon en in het huis bevonden zich mensen, die hem ga- desloegen. Hij keek achter zich en zag, dat een boot snel kwam aange- varen. Het was een sloep, die enke le matrozen naar hun schip terug- bracht. Maar dat wist hij niet en evenmin, dat zijn vervolgers zijn spoor bijster waren en op de stei- gers, dichter bij zee, naar hem zoch- ten. Hij begreep, dat hij vlug moest handelen. Hij kwam regelrecht op het huis toe. Zodra de oude man hem zag, haalde hij een revolver uit een lade te voorschijn. De vrouw trok zich wat terug en de angst was duidelijk op haar gc- laat te lezen. Tregat kwam naar het venster toe. „Wat moet je?" vroeg de oude man nors, de revolver vast om- klemmend. ,.Ik ben in de rivier gevallen." zei Tregat, „ik ben doodop en drijfnat. Mag ik binnenkomen en mijn kle ren drogen? Ik hen heel ver van huis." „Geen denken aan". antwoordde de oude man. ,.Wat kom je hier doen? Waarom heb je mijn deur ipgeduwd? Wat moet je hier? Waar om ga je niet weg?" Tregat gaf geen antwoord, maar keek de knappe vrouw smekend aan en zij kreeg een kleur en sloeg de ogen neer. Maar meteen sloeg ze ze weer op en keek de jonge man met bewondering aan. Ze had nog zeiden zo'n flinke man gezien. Zelfs in zijn druipende kleren kwam zijn prachtbouw voortreffelijk uit. Zijn stem klonk beschaafd en paste niet bij de sjovele kleding. Ze begon belang in hem te stellen. „Vader", fluisterde ze. „Hij bib- bert van de kou. We moesten hem er toch maar in laten." „Neen!" riep deze. „Laat hem weggaan!" en zijn stem latende da- len: „Je lijkt wel gek! Denk toch aan wat we in huis hebben!" „Ik zal goed betalen", zei Tregat. Hij kwam naar de deur toe. „Doe op slot!" riep de oude man, met bevende hand de revolver op Tregat richtend. Deze zag het wa- pen en bleef staan. Daarop keek hij om naar de rivier, die door de ge broken deur zichtbaar was. Hij was bijna van plan terug te gaan, maar hij zat in een val. Hij kon enkel over de rivier terug. ..Doe dat ding weg", zei hij lachend. ..Ik zal U geen kwaad doen. Ik kan hier niet weg dan door de rivier en daar heb ik geen zin in. Mag ik dan tenminste door uw huis heongaan'.'" Buiten de muur klonk het ge- plons van riemen. Hij keek ver- schrikt om en kwam naar de deur toe. ,.Ik zal hem binnenlaten", zei de vrouw beslist, ging naar de deur en maakte die open. „Kom binnen", zei ze. „Ik ben niet bang voor u". „Dank u", antwoordde hij een voudig. „Ik weet, dat mijn gedrag heel ongewoon is, maar ik verkeer in grote moeilijkheden. Ik blijf hier niet. Ik moet verder. Ik ben zo ver- kleumd." Zijn tanden klapperden op elkaar. „U moet in elk geval hier blij ven, totdat uw kleren droog zijn", zei ze bedaard. ..Kom maar hier.*" Ze nam een blaker van een gang plank en ging hem voor naar de keuken, waar een groot vuur brand- de. Toen ze binnentraden, hoorde ze een sleutel in 'n slot omdraaien. De vrouw glimlachte. Ze wist, dat haar vader zich ingesloten had. „Als u hier even wacht, dan zal ik wat andere kleren voor u halen. Ik heb er nog van mijnwe heb ben nog wel een pak boven. Dat zal u wel passen." Ze keek met bewondering naar zijn reuzegestalte. Tregat ging op een stoel zitten en huiverde. Het water droop nog al tijd uit zijn kleren. Hij voelde zich ellendig en 'al zijn ledematen waren akelig verkleumd. Hii kroop wat dichter bij het vuur. Hij was heel wat veranderd in die drie weken in Parijs doorgebracht. Zijn ogen ston- den gejaagd. Zijn haar en baard zaten verward en zijn kleren waren onogelijk. Hij zag er nu juist niet uit, om als een welkome gast te worden beschouwd in een huis, dat meer dan twee millioen aan goud en kostbaarheden bevatte Enige ogenblikken later keerde Simone Catri terug met een stel kleren. fWordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3