m De (eider van Mahasabha-partij in arrest Voor Alkmaar en omgeving BENELUX-CONFERENTIE neemt belangrijke beslissingen HET BESTAND IN WERKING DE STILLE OMGANG IN 1948 Schip in nood op IJsselmeer Ook twee hroers van de moordenaar achter slot m Nog meer zacht weer op komst Codrdinatie der economische en sociale politiek op komst Nieuwe politieke moeilijkheden? Zestigduizend man op de beeweg Ruimere keuze boter of margarine Duurder spoorkaartje Conservenfabriek knoeide er op los Fietsbandenbonnen Novene Laatste nieuws NA DE MOORD OP GANDHI GODSE TOONT GEEN BEROUW Het nieuwe Kabinet der Repubiiek Welk weer morgen?- Koninklijke radiorede Twee nieuwe parochies Moordaanslag te Hillegersberg Warme" Januari-maand achter de rug MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 43e JAARGANG - NUMMER 11444 BUREAUX: Opening bollenseizoen Verduistering bij Beheersinstituut De Commissie van Goede Diensfen op Schiphol geldig verklaard TER ERE VAN O. L. VROUVv VAN LOURDES yANDAAG Lente voor de koeien Voorlichting over witloffeelt beg int de jaar lijkse novene ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes. Zij duurt tot 11 Februari, de feest- dag van de verschijning. Mgr. Huibers, onze Bisschop, spoort alien bijzonder aan, deze no vene mee te vieren en in de meeste parochies wordt dat plechtig gedaan. Wie zou niet gaame de oproep van de Bis schop volgen: de voorspraak af te smeken van en de hulp te vragen van de Onbevlekte Maagd en Moeder Gods, in de ze moeilijke tijden, voor het behoud van de vrede, voor de herleving van de echte gods- dienstzin en de leniging van onze geestelijke en stoffelijke noden. Daarvoor worde dage- lijks gebeden: het Rozenhoedje, de Litanie der H. Maagd en het gebed: Onder uwe bescher- ming. Ook over de Nederlandse zenders Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig ALKMAAK: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Over de besprekingen der Ne- derlandse, Belgische en Luxcm- burgse ministers te Luxemburg, die Zaterdag zijn geeindigd, is een communique uitgegeven, waarin wordt gez-gd, dat concrete beslis singen z> genomen betreffende de werking der douane-unie, de handels- en financiele betrekkin- gen tussen de Ieden der Unie, ais- mede de codrdinatie van de eco nomische bedrijvigheid der drie landen. Wat betreft de werking van de douane-unie zijn' enerzijds maatre- gelen genomen om de ieden der regeringen nauwer en meer recht- streeks te doen deelnemen aan het werk der organen der douane-unie, terwijl anderzijds werd besloten, dat door de regeringen aangewezen deskundigen, gekozen uit belang- hebbende economische kringen en uit de werkgevers- en werknemers- organisaties, zullen kunnen worden uitgenodigd deel te nemen aan de werkzaamheden der raden en com- missies. Wat betreft de verhoudin- gen op handels- en financieel ge- bied tussen Nederland en de Bel- gisch-Luxemburgse economische unie zijn maatregelen getroffen om het verbroken evenwicht in het handels- en dienstverkeer te her- stellen, terwijl tevens een oplossing gevonden is voor de financiele pro- blemen op korte termijn. De coordinatie van de politiek op lange termijn der drie regeringen op financieel, economisch en sociaal terrein is eveneens langdurig be- studeerd en zal in de naaste toe- komst worden voorgelegd aan een beperkte bijeenkomst van de be- voegde ministers der drie regerin gen. In het raam van de unificatie der accijnsrechten is besloten sommige daarvan op te heffen. Wat betreft de unificatie der overige accijns rechten en van de omzetbelasting is men tot een bplossing gekomen, welke het mogelijk maakt zo spoe- dig mogelijk te geraken tot een goederenverkeer tussen de drie lan den, dat niet wordt belemmerd door deze rechten en belastingen, met dien verstande, dat deze oplossing rekening zal moeten houden ener zijds met de- - noodzakelijkheid de hoogte van de inkomsten van de schatkist niet ernstig te bei'nvloe- den en anderzijds met de economi sche en sociale belangen der drie landen. Van Nederlandse zijde is in principe besloten tot de opheffing van het statistiekrecht, welke op heffing in de Belgisch-Luxem- burgse economische unie reeds tot stand werd gebracht De belangrijke kwestie van de codrdinatie van de industriele ont wikkeling heeft aanleiding gegeven tot diepgaande besprekingen en stu dies, teneinde zoveel mogelijk pro- fijt te trekken van de voordelen van een vruchtbare gemeenschappelijke politiek der Benelux-landen. De ministers hebben overeen- stemming bereikt inzake een lijst van industrieen, waarvan een uit- breiding of nieuwe vestiging het onderwerp van voorafgaand over- leg zal uitmaken. Voorts zijn richt- lijnen vastgesteld in het kader van een economische ontwikkeling, reke ning houdend met de technische economische en sociale zijde van deze aangelegenheid. Erkend wordt evenwel, dat deze richtlijnen zullen moeten worden uitgebreid en zich zullen moeten uitstrekken tot de economische ontwikkeling van de douane-unie in haar geheel, in het bijzonder ten aanzien van de land, bouw. Hiertoe zal de bevoegde commissie het agrarisch aspect van de economische politiek op lange termijn in studie nemen. Pogingen zullen worden aangewend om het wetenschappelijk onxlerzoek tot vei> petering van de industriele produc- tie aoelmatiger te doen verlopen. De Koninklijke Zangvereniging „Maastreechter Stactr" heeft pre sident Truman het ere-lidmaatschap aangeboden als uiting van dank voor de bevrijding van de stad Maastricht op 13 en 14 September 1944. Bij ^ie eerstvolgende bonaanwij- zing kunnen de bonnen voor het ge- hele rantsoen voedingsvetten (500 gram voor veertien dagen) naar keuze opgenomen worden in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijkheid van het opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margarine voorlopig te handhaven. Het is echter niet mo gelijk het rantsoen voedingsvetten te verhogen. Deze maatregel is het gevolg van het feit, dat de productie van boter ondanks de sombere verwachtingen zeer is meegevallen. Aangezien ook het opslaan van boter in de koel- huizen niet bevorderlijk is voor het product, heeft men besloten de keu- zebon voor boter-margarine te ver- ruimen. Op Vrijdag 23 April zal in de bloembollenstreek het jaarlijkse bloemencorso gehouden worden als feestelijke inleiding van het bollen seizoen. (Van onze eigen redacteur) Voor de zeven en zestigste maal zal, over enkele weken, een leger van biddende mannen door Am sterdam's straten trekken. Uit alle lagen van ons volk en uit alle streken van ons land zal men op- trekken naar de H. Stede om daar, in die stille. nachtdonkere straten van de hoofdstad te gaan bidden om Gods Zegen af te sme- ken over ons dierbare Vaderland. Het Gezelschap van de Stille Om- gang verheugt zich, zoals Zondag op de vergadering te Amsterdam dui- delijk is gebleken, in een steeds stijgende belangstelling hetgeen niet duidelijker tot uiting komt, dan door de groeiende deelname aan de nachtelijke bid-tochten. Het aantal deelnemers, dat zich voor de Stille Omgang 1948 heeft opgegeven, na- dert de zestigduizend ((het juiste aantal is 57.660) zodat men ertoe is moeten overgaan de Stille Omgarg over drie nachten te verdelen, n.l. Zondag 29 Februari, Zondag 7 Maart en Zondag 14 Maart. Deze maatre gel is noodzakelijk gebleken omdat en de Spoorwegen een zo groot aantal bedevaartgangers moeilijk kan verwerken en men in het cen trum van Amsterdam niet over vol- doende kerken .beschikt om de stroom pelgrims pp te kunnen van- gen. Er waren op de Algemene Verga- dering Zondag j.l, verscheidene op- timistische geluiden te vernemen. Op de eerste plaats was daar dan de groei der deelname, waarbij verheugend is dat ook zovele jon- geren zich niet onbetuigd laten. Op de tweede plaats vernam men, dat het ook met de financien niet on- gunstig gesteld is. De ontvangsten ruim f3200, overtroffen met ruim f400 de uitgaven. De nadruk werd er op gelegd, dat men slechts aan de Stille Omgang deel kan nemen indien men werke- lijk bezield is met de wil om te bidden. Men zie de Stille Omgang dus niet als een interessant ver- schijnsel, dat aardig is om eens een keer mede te maken. Dit schijnt in de afgelopen jaren, gelukkig slechts in een enkel geval, wel eens te zijn voorgekomen. Vooral de jongeren deze De spoorwegen hebben cijfers ge- noemd over de enorme prijsstijging van de door hen benodigde brand- stoffen. Wanneer de prijzen van 1939 op 100% worden gesteld, dan is de benzineprijs op het ogenblik ge- stegen tot 170%, van stookkolen tot 315%, van gasolie voor diesels tot 160% en van smeerolie tot 130% voor locomotieven en voor electri- sche treinen tot 210%. Zijn deze openbaringen van de Spoorwegen soms als voorboden be- doeld voor een op komst zijnde ver- hoging der spoorwegtarieven? dienen zich op het doel van bedetocht goed te bezinnen. Het was daarom goed dat de mo derator, Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, met enkele woorden de intentie van dit jaar onder de aandacht bracht. Waar onze tijd zo'n dringende be- hoefte heeft aan goede, godsdien- stige gezinnen en daarnaast aan meer klooster- en priesterroepingen, zal de intentie voor de bedetochteri van dit jaar luiden: Dat er meer godsdienstige vaders en moeders mogen komen en dat de religieuse roepingen in aantal moge toenemen. Tevens wordt van de bedevaart gangers gevraagd, om bij jiet passe- ren van het monOment voor de ge- vallenen op de Dam, ook hen in hun gebed te gedenken, die voor de 'vrij- heid van ons land het leven gaven De ochtendvergadering in Kras- napolsky werd besloten met een rondvraag, waarbij enkele punten van organisatorischc aard werden cig8-u?n^ifld' s Midciaf?s werd in de Wll!lbrorduskerk aan de Am- steldijk een plechtig Lof opgedra- gen door Mgr. v. d. Burg waaron- der Prof. Mag. C. Friethoff O.P een predicatie hield. Tot slot zij medegedeeld, dat voor de restauratie van het Begijnhof reeds flO.OOO werd ontvangen. doch dat deze som nog lang niet toerei- kend is, de nodige herstellingen te laten uitvoeren. Er is veel meer nodig! De Maastrichtse rechtbank zal Dinsdag de zaak behandelen van de accountant C. W. H. Schaap te Heerlen, die vorig jaar verbonden ™a? aan het beheersinstituut voor Zuid-Limburg en thans terecht zal staan terzake verduistering van 11.000.ten nadele van dit 'in- stituut. Het vrachtschip „De Hoop", dat met een lading stenen op we'g was van Lemmer naar Amsterdam, ver keerde Zaterdagavond in grote moeilijkheden. .De motor was on- klaar geraakt, het diepgeladen schip afgedreven naar de „Vormt", een zandbank ten Westen van Urk. Grote golven sloegen over het schip heen, en weldra zou het zinken. De schipper, die zich met zijn 2 zoons alleen aan boord bevond, zond hoodsignalen uit. De heer J. v. d. Berg, schipper van de grote motor- kotter ,.De Urk 60" voer met vol- ledige bemanning ter assistentie uit en na een zware nacht gelukte het eindelijk tegen de morgen het schip in de haven van Urk te brengen. De Conservenfabrieki „Cleo" te Naaldwijk is door de Tuchtrechter voor voedselvoorziening stilgelegd, daar grote fraudes aan het licht zijn gekomen. Niet minder dan 1100 kg van de suikertoewijzing verdwenen 5 f 4. per kg in de zwarte handel. Zo ver- gingen het ook 4000 kg abrikozen- pulp, die door onze regering uit Spanje werden gei'mporteerd en vele deviezen kostten. Ook 6000 kg appelstroop ondergingen hetzelfde lot. Verder werden grote partijen suiker, cacaopoeder en stroop in de fabriek aangetroffen, die in de ad- ministratie niet waren verantwoord. Tenslotte ontdekte jnen geknoei in de samenstelling van chocolade- pasta. De mening is dus gerechtvaardigd dat de Tuchtrechter tegen de fa briek, die vorig jaar voor gelijksoor- tige overtredingen f 45.000— boete moest betalen, flink van leer zal trekken. GENERAAL SPOOR heeft per radio medegedeeld, dat Zater dag 31 Januari, des avonds om twaalf uur alle maatregelen en voorschriiten van het Bestand in werking treden, met uitzon- dering van de troepenevacuatie uit de z.g. zakken, die 7 Febr. moet zijn voltooid. De regeling der uitwerking van de bepalingen geschiedt in verschillende gebieden be- vredigend, behalve in Oost- Java en generaal Spoor was verontrust, omdat in de afgelo pen veertien dagen het vuren slecht gestaakt werd. Er kwa- men schietpartijen, intimidaties e.d. voor. En generaal Spoor zei dan ook in zijn radio-rede: indien de toestand niet zeer snel en grondig verbetert en het aantal inbreuken op de be palingen van het bestand niet zeer snel tot 'n minimum wordt teruggebracht, zal ik niet schro- men de geeigende maatrege len te nemen om hieraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. TWEE LEDEN van de commissie voor goede diensten, .de Ameri- kaan Graham en de Australier Kir- by, zijn Zaterdag op Schiphol aan- gekomen. Graham liet zich nogal optimistisch uit, ook over de leiding van het nieuwe republikeinse kabi- net. Rechter Kirby sloot zich daar- bjj nadrukkelijk aan, maar zei later, dat de voldoening over de overeen- komst getemperd wordt door het bewustzijn, dat het nog maar over- eengekomen principes zijn, die de basis vormen voor verder onderhandelen. Graham en Kirby vertrokken naar Den Haag, waar zij het derde lid, Paul van Zeeland, ontmoetten. De Nederlandse regering bood de drie Ieden een diner aan, waarbij dr. Beel voorzat. Volgens „Belga" heeft dr. Beel verklaard, dat de bij eenkomst verlopen was in een har- telijke sfeer en dat „de gehele si- tuatie doorgenomen was". Paul van Zeeland zou gezegd hebben, dat het de probleem weliswaar nog niet is op- gelost, maar dat de toestand thans wel duidelijk is. Aan de pers heeft Graham nog verklaard, dat er niets bekend is van zijn vervanging door Coert Dubois. Zaterdagavond is de commissie van drie via Schiphol naar New York vertrokken, om daar verslag uit te brengen aan de Ver. Naties. En heden, Maandagmorgen, is de commissie bereids in New York aangekomen. In Batavia zal Mohammed Hatta, i nieuwe republikeinse premier, hedenmiddag een onderhoud heb ben met dr. van Mook. Sjarifoeddin zal aftreden als voor- zitter van de republikeinse delega te en door Mohammed Roem, een der leiders van de Masjoemi, wor den vervangen. Dit zou het gevolg zijn van politieke moeilijkheden. Het Centraal Distributiekantoor °ee" mede- dat t/m 31 Maart a.s. op ae bon D 47 van het inschrijvings- bewys voor vervanging van rij- wielbanden Bi 702 een toerbinnen- band verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd inschrijvingsbewijs Nel van Vliet is gisteren te New York aangekomen. Volgens de trainer van de Chicago Town Club zal zij zo spoedig mogelijk stappen doen om Amerikaans staatsburgeres te worden. Ge neraal Clay, de Amerikaanse gou- vemeur van Duitsland. heeft ver klaard, dat de voedselexport van Amerika naar Duitsland niet zal worden verhoogd. De Arabi- sche delegatie bij de Verenigde Naties heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie voornemens is ander- half millioen eommunistisehe agenten in West-Europa en het nabije Oosten te doen infiltreren. Ri het India House te Londen werd na het bekend worden van de moord op Gandhi door de Indiers die in Londen wonen, een bijeenkomst gehouden, waar de Hoge Commissaris van India, Menon, een rede hield. QESJPANDE. de leider van de Mahasabha-partij, een orthodoxe Hindoe-organisatie, is te New Delhi gearresteerd. Ook twee broers van Nathoeran Vinajak Godse, de moordenaar van Gandhi, zijn in hechtenis genomen. Te Bombay zijn tot nog toe ongeveer 20 personen achter slot en grendel gezet, die er van verdacht worden in een complot te zijn betrokken, dat wellicht niet slechts tot doel had Gandhi te doden, maar ook cmdere nationale leiders uit de weg te ruimen. De politie zou e<jn samen- zwering op het spoor zijn gekomen, waarvan de vertakkingen zich bevinden te New Delhi, in West-Bengalen en in de Oostelijke Pendsjaab. Volgens de politie te New Delhi heeft de moordenaar van Gandhi verklaard er van overtuigd te zijn, dat hij goed gehandeld heeft, omdat „Gandhi's uitlatingen en handel- wijze tegen de belangen van de Hindoes indruisten". Het verhoor van de moordenaar geschiedt in het grootste geheim. Hij is lid van de Mahasabha, waarvan de woormalige voorzitter, Prasa Moecherdjie, thans minister van industrie is in het ka- binet van Nehroe en waarvan de huidige voorzitter Bhopat Kar is. De Mahasablfk is een conserva- tieve Hindoe-partij, wier politiek streven gericht is op de vestiging van een theocratisch Hindoe-re- giem in een verenigd Indie. Bij de laatste verkiezingen werd de Ma hasabha door de Congres-partij verslagen. Financieel is de Maha sabha zeer machtig. De Mahasa bha verweet Gandhi zijn ver- draagzaamheid. Zij stond ook vijandig tegenover zijn actie ter verbetering van de positie der „onaanraakbaren". Men vereenzelvigt de Mahasabha wel met de R.S.S. (Rashtriya Sevak Sangh), een uiterst geheime orga- nisatie, waarover men niets te we- ten kan komen, behalve dat zij zich voornamelijk de physieke verbete ring van de Hindoes ten doel heeft gesteld. Zij doet van zich spreken door haar strijdorganisatie van de Mohammedaanse Liga. Emstige relletjes In diverse plaatsen hebben rel letjes plaats gehad, waarbij o.m. aanvallen werden gedaan op de Ma hasabha. Verschillende personen zijn gedood. Zo namen in Sangli, provincie Bombay, duizend perso nen deel aan brandstichtingen en plunderingep. Vijftig gebouwen zou- den zijn uitgebrand. Sangli is de geboorteplaats van de moordenaar van Gandhi. Ook in Kalhapoer, de hoofdstad van de gelijknamige Indi- sche staat, ten zuiden van Poena, heeft een grote menigte Zaterdag aanvallen gedaan op huizen en win- kels van leidende Ieden der Maha sabha en andere vooraanstaande or thodoxe Hindoes. Eveneens vonden ongeregeldheden plaats in de pro vinces Bombay en Madras. De po litie verrichtte arrestaties. Het Indi- sche kabinet heeft een beroep op het volk gedaan om binnen de per- ken van de wet te blijven en zich in ma- per- het bijzonder niet schuldig te ken aan wraakoefening van soonlijke aard. Aan de oever van de Heilige Ri- vier, waar de crematie van Gandhi plaats zou vinden, hadden zich hon- derdduizenden mensen verzameld, waarvan velen openlijk uiting ga ven aan hun droefheid. De baar met het stoffelijk overschot van de Ma- hatma werd neergezet op een brand- stapel van sandelhout. Dakota's van de Koninklijke Indische Lucht- macht scheerden duikend over de plaats heen en strooiden bloemen uit over de ontslapene. Pandit Neh roe, de minister-president van India, kwam voor het aansteken van de brandstapel naar voren, viel op zijn knieen en kuste Gandhi's voeten. Devadas. de zoon van Gandhi stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangestoken, wierp hij er steeds vers hout op. Er werd wierook, kamfer en cocos aan toegevoegd en de zich vormende rookwolk onttrok tenslotte de brandstapel aan het ge- zicht. Gandhi's laatste artikel Uit een posthuum artikel van Gandhi in zijn weekblad „Haridjan" (..onaanraakbaar") blijkt, dat hij stierf met het verlangen in het hart, dat het nationaal congres van India, waar hij in 1924 president van was, de economische, sociale en morele vrijheid voor India zou ver- werven. „Het Indische nationale congres, dat de oudste nationale po litieke organisatie is en zich na veel strijd een weg naar de vrijheid ge- baand heeft, mag men niet laten sterven. Het kan alleen met de natie sterven. Het congres heeft de po litieke vrijheid veroverd, het moet nog de economische, sociale en mo rele vrijheid veroveren." Gandhi verzoekt het congres zich uitslui- tend Gods dienaar te verklaren, „niets meer en niet minder". Indien mij de tijd en de gezond- heid gegeven worden, hoop ik in deze kolommen te bespreken, wat de dienaren der natie kunnen doen om zich in de achting van hun meester, de gehele mannelijke en vrouwelijke volwassen bevolking, te doen stijgen." een toerbuitenband. Verder is even eens t/m genoemde datum op bon A 17 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit inschrij- yingsbewijs een binnenband ver krijgbaar. Het gras in de weiden in de Rijnstreek is van dusdanige kwali- teit en hoeveelheid, dat vele vee- houders besloten een deel van hun veestapel overdag op het land te laten grazen. Het Centraal Bureau van de tuin- bouwveilingen in Nederland zal in samenwerking met de directie van de tumbouw op l2 Februari a.s. in ..Krasnapolsky' te Amsterdam een voorlichtingsdag over de witlofteelt orgamseren. Sprekers zijn ir G. W van der Helm: ..geschiedenis en be- tekems van het witlof"; dr ir E. W. B. van den Muyzenberg: „de tech- mek van het trekken" en ir D. Kers Hzn „WitIofteelt in Belgie". Soekamo heeft in het werk- comite van het K.N.I.P. het nieuwe republikeinse kabinet be kend gemaakt. Minister-president: drs. Mohammed Hatta. Binnenlandse Zaken: dr. Soekiman Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim Welvaart: Sjafroeddin Prawirane- gara. Onderwijs: Dr. Ali Sastroamidjojo. Financien: Mr. Maramis Voorlichting: Mohammad Natsir Openbare Werken: Ir. Djoeanda. Gezondheid: Dr. Leimena. Justitie: Mr. Soesantou Godsdienstzaken: Kiaji Mesjkoer Voedselvoorziening: Kasimo. Wederopbouw en Jeugdaangelegen- heden: Soepeno. De verdeling over de verschillen de partijen is dus als volgt: dr. Soekiman, Sjafroeddin Prawirane- gara, Mohammad Natsir en Kiaja Masjkoer, Ieden van Masjoemi-par- tij; dr. Ali Sastroeamidjojo, mr. Maramis en mr. Soesanto, Ieden van de P.N.I. (Nationalistische par- tij); Hadji Agoes Salim van de P. S. I. I. (Partai Sarikat Islam Indo nesia); dr. Leimena van de Chris- telijke Partij; Kasimo van de Ka- tholieke Partij; de overige minis- ters te weten Mohammad Hatta, ir. Djoeanda en Soepeno zijn partijloos. Reactie te Batavia Gezaghebbende Nederlandse krin gen te Batavia verklaarden tegen over Aneta. dat zij zich een oor- deel over het nieuwe kabinet Hatta wilden voorbehouden, doch wezen op de afwezigheid van figuren als Sjarifoeddin, Sjahrir en Setyadjit en in het algemeen van figuren uit de ..linker vleugel". Zij achtten voorts sterke invloed van de Maj- soemi in het kabinet een „onbere^ kenbare factor". Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met tUdeiyke opklaringen en enkele buien. Weer wat afnemende, maar langs de Waddeneiianden nu en dan nog harde Zuidweste- lijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Behalve over de zender van de wereldomroep (25 M, 31 M en 49 M), zal de toespraak, welke H.M. de Koningin morgen, Dinsdag 3 Februari, zal richten tot Neder- land's bondgenoten nit de laatste oorlog, tevens voor luisteraars in ons land, worden nitgezonden over de beide zenders Hilversum 1 en 2 (301 en 415 M). De uitzending begint om half zeven's avonds. Een herhaling van de toespraak door de wereldom roep voor de luisteraars overzee en in het buitenland vindt plaats om half acht des avonds, half een des nachts en half vier des nachts en des Woensdags om 12 uur des ochtends en half drie des middags Ned. tijd). Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft aan de Weleerw. heer S. Ligthart, kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus) opdracht gegeven een nieuwe parochie voor te bereiden onder de thans bestaande parochie van St Petrus-banden te Roelof- arendsveen; aan de Weleerw. heer H. W. v. Schie. kapelaan te Amster dam (H. Bonifacius), opdracht ge geven een nieuwe parochie voor te bereiden te West-Zwaagdijk. Vrijdagavond heeft zich te Hille gersberg een drama afgespeeld in de gang van de woning van de 53- jarige pluimveefokker v. d. H. aan de Grindweg aldaar, toen de eerste man van diens vrouw, de 45- jarige P. P. van G., na een korte woordenwisseling, plotseling drie schoten op deze loste en daarna zich zelf voor het hoofd schoot. Van G. was onmiddellijk dood. De aange- vallene moest met een schampschot aan het linkeroor en schotwonden in het been en in het lichaam, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Uit de betrekkelijk weinige gege- vens, die tot nu toe over het weer in Januari bekend zijn, blijkt aldus de afdeling klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt dat een grote depressie-activiteit de alles overheersende factor is gerweest. De luchtdruk is zo laag geweest als sedert het begin der waarnemin- gen in 1849 niet is voorgekomen. De temperatuur bedroeg te De Bilt gemiddeld 5,1 tegen 2,3 nor- maal, Niet minder dan 27 dagen waren te warm. De regenval was buitengewoon zwaar. De gemiddelde hoeveelheid bedraagt 130 mm. ter wijl het grootste landgemiddelde seddrt het begin der waamemingen in 1849 in 1915 werd bereikt toen het 108 mm. bedroeg. Het K.N.M.I. deelt voorts mede, dat de depressie activiteit, ale het weer in ons land gedurende de hele maand Januari beheerste, nog steeds blijft aanhouden. In de afgelopen 48 uur ontwik- kelde zich opnieuw een buitenge woon diepe stormdepressie op de Oceaan, die nieuwe hoeveelheden betrekkelijk warme lucht naar W.- Europa blaast. Deze depressie wordt gevolgd door nog enkele an dere, die nu over en nabjj Amerika tot ontwikkeling komen en daar een nieuwe hevige koudegolf zullen ver- oorzaken. Deze depressies worden alle door een gordel met hoge barometerstan- den in Noordoostelijke richting de Oceaan overgestuurd naar de Britse eilanden en Scandinavie. Er zijn nog niet de minste teke- nen, die erop wtfzen, dat in deze algemene luchtdrukverdeling over Europa, de Oceaan en Amerika een verandering komt, zodat de periode van zacht weer met hoog- stens nu en dan heel lichte nacht- vorst tijdens nachtelijke opkla ringen, nog zeer lang kan duren. krachtige Zuidwestelijke luchtstroming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scandi- navie en West-Rusland, waardoor ook daar nu bijna nergens meer vorst voorkomt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te verdwij- nen. De kansen op een later neg optre- dende flinke vorstperiode worden thans snel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voortduren van het zachte, enigs- zins onstuimige weer metnu en dan regen, afgewisseld door opkla ringen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1